HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

30 Pagini V  « < 27 28 29 30 >  
Closed TopicStart new topic
> Legalizarea Prostitutiei ! ! !, Intre ETICA,MORALA si NECESITATE
Sunteti PENTRU sau CONTRA legalizarii prostitutiei in Romania?
Sunteti PENTRU sau CONTRA legalizarii prostitutiei in Romania?
PENTRU [ 53 ] ** [67.09%]
CONTRA [ 26 ] ** [32.91%]
Nr. Voturi: 85
  
abis
mesaj 20 May 2005, 08:21 AM
Mesaj #981


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Superunknown,
Nu te supara, dar impresia mea (desigur, subiectiva) este ca MIA a fost mai la obiect. Tu nu m-ai convins deloc cu divagatiile despre religie ca sursa a dreptului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 20 May 2005, 08:49 AM
Mesaj #982


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 19 May 2005, 02:00 PM)
Intrebare: de unde stii ca difera chiar atat de mult?

O.K. - casatorit nu sunt ... dar se poate considera adulter la adresa prietenei ? sorry.gif

Ca daca da - atunci pot zice ca le-am cam incercat pe ambele. tongue.gif
Si dupa perceptia mea personala e o mare diferenta intre ele. Ca si intre ( a treia categorie wink.gif ) sa te duci la un bar cu program de strip-tease unde dansatoarele ... sunt "libere" dupa program. ohyeah.gif

Daca e cazul as putea argumenta mai detaliat de ce cred asta - dar na ... probabil la "Fara prejudecati" ar fi mai potrivit ... smile.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 20 May 2005, 08:50 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 20 May 2005, 08:59 AM
Mesaj #983


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 20 May 2005, 09:21 AM)
Tu nu m-ai convins deloc cu divagatiile despre religie ca sursa a dreptului.

Religia ( crestina ) este o sursa a dreptului, dar nu singura.

Si cred ca de fapt ar fi periculos atit daca nu ar fi luata deloc in calcul, cit si daca ar fi o sursa unilaterala. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 May 2005, 08:59 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 20 May 2005, 09:11 AM
Mesaj #984


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 20 May 2005, 09:59 AM)
Religia ( crestina ) este o sursa a dreptului, dar nu singura.

Eu zic ca nu e, dar probabil ca nu-i aici locul sa argumentam pro si contra... Spune-mi numai daca exista in legislatia moderna vreo norma de drept izvorata din normele biblice si care sa nu se regaseasca in sistemele juridice ale statelor necrestine.
QUOTE
Ca daca da - atunci pot zice ca le-am cam incercat pe ambele.

Aici m-ai surprins - nu ma asteptam ca cineva care a fost client sa fie atat de vehement impotriva legalizarii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 20 May 2005, 09:52 AM
Mesaj #985


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 20 May 2005, 10:11 AM)
QUOTE
Ca daca da - atunci pot zice ca le-am cam incercat pe ambele.

Aici m-ai surprins - nu ma asteptam ca cineva care a fost client sa fie atat de vehement impotriva legalizarii...

Pai na ... am umblat si eu "prin tinerete" prin anturaje mai deochiate tongue.gif ... si vehementa actuala cam tocmai din cunosterea unor chestii neplacute vine ... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2005, 11:33 PM
Mesaj #986


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (LINICA @ 17 May 2005, 03:50 PM)
.... prostituarea de placere, si acceptarea prestatiilor prostituatilor si altele care au fost discutate. De ce sa mai acceptam inmultirea problemelor in timp?

Prostitutia trebuie legalizata pentru a proteja prostituatele si nu din alta cauza . Daca si tu ai spus ca ea oricum va exista , atunci de ce sa nu fie tratate prostituatele ca oricare alti oameni ? De ce sa nu fie protejate de lege, de ce sa nu aiba concediu, salar minim , pensie , asigurare de sanatate, controale medicale ? Ce ti se pare atat de rau in asta?

Acest topic a fost editat de toxic: 20 May 2005, 11:34 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 21 May 2005, 06:28 AM
Mesaj #987


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
....de ce sa nu fie tratate prostituatele ca oricare alti oameni ? De ce sa nu fie protejate de lege, de ce sa nu aiba concediu, salar minim , pensie , asigurare de sanatate, controale medicale ? Ce ti se pare atat de rau in asta?


Banuiesc ca este doar o intrebare retorica de aceea vin si eu cu o intrebare tot retorica, ce meserie trebuie sa aibe o femeie
ca sa militeze cu atita ardoare pentru egalitate in drepturi cu prostituatele????


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 21 May 2005, 07:29 AM
Mesaj #988


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



poate sa fie asistenta sociala si sa ii pese de amaritele alea care din lipsa de educatie, ghinion sau pur si simplu problema medicala au luat-o pe un drum mai pe de laturi

da in fond de ce atita reticenta? de ce ne e frica? o lege care sa reglementeze prostitutia nu inseamna o lege prin care gata de maine tot romanul are condicuta si presteaza la bordel. inseamna doar o recunoastere a unei stari de fapt, poate impune niste reguli de lucru etc.

o sa fac o paranteza cu taximetria. inainte ca aceasta activitate sa fie reglementata era un complet haos, nu stiai cit de valabila e masina in care urcai, cit e pretul, etc. apoi.. cind s-a dat legea ... cei ce s-au inregimetat au inceput sa reclame pe cei ce nu s-au aliniat. azi mai gasesti doar sporadic pe la aeroport sau gara pacalici veniti la ciupeala, dar numarul lor e mic

la fel se poate intimpla si cu prostitutia...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 May 2005, 09:22 AM
Mesaj #989


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Maria Luiza @ 21 May 2005, 07:28 AM)
ce meserie trebuie sa aibe o femeie ca sa militeze cu atita ardoare pentru egalitate in drepturi cu prostituatele????

Orice meserie. Apropo-ul tau este josnic. Probabil ca ataci persoana din neputinta de a ataca argumentele.

Nu trebuie sa fii fumator pentru a fi de acord cu ideea ca este mai util sa reglementezi legal comertul cu tutun decat sa-l interzici. Nu trebuie sa fii betiv pentru a fi de acord cu ideea ca este mai util sa reglementezi legal comertul cu alcool decat sa-l interzici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 May 2005, 09:29 AM
Mesaj #990


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (toxic @ 21 May 2005, 12:33 AM)
Prostitutia trebuie legalizata pentru a proteja prostituatele si nu din alta cauza . Daca si tu ai spus ca ea oricum va exista , atunci de ce sa nu fie tratate prostituatele ca oricare alti oameni ? De ce sa nu fie protejate de lege, de ce sa nu aiba concediu, salar minim , pensie , asigurare de sanatate, controale medicale ?

Vise, vise ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 May 2005, 05:10 PM
Mesaj #991


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Maria Luiza @ 21 May 2005, 08:28 AM)
QUOTE
....de ce sa nu fie tratate prostituatele ca oricare alti oameni ? De ce sa nu fie protejate de lege, de ce sa nu aiba concediu, salar minim , pensie , asigurare de sanatate, controale medicale ? Ce ti se pare atat de rau in asta?


Banuiesc ca este doar o intrebare retorica de aceea vin si eu cu o intrebare tot retorica, ce meserie trebuie sa aibe o femeie
ca sa militeze cu atita ardoare pentru egalitate in drepturi cu prostituatele????

Faci aluzii de prost gust , lucru care spune multe despre meseria si eduicatia ta hh.gif

Sa militezi pentru drepturile unei calse defavorizate nu trebuie sa ai o meserie anume ci un anumit timp de gandire .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 May 2005, 12:52 AM
Mesaj #992


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (toxic @ 23 May 2005, 11:10 AM)

Sa militezi pentru drepturile unei calse defavorizate nu trebuie sa ai o meserie anume ci un anumit timp de gandire .

Mai exact....sa "ai gindire"..... thumb_yello.gif

Mia, stai linistit ca se va legaliza..... wink.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 24 May 2005, 12:52 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 24 May 2005, 03:08 AM
Mesaj #993


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
Faci aluzii de prost gust , lucru care  spune multe despre meseria si eduicatia ta .Sa militezi pentru drepturile unei calse defavorizate nu trebuie sa ai o meserie anume ci un anumit timp de gandire .


Aluzii de prost gust? N-am stiut ca "prostitutia" este ceva de bun gust dar nu te contrazic. La fel nu stiam ca este o CLASA defavorizata... dupa tot ce s-a scris despre prostituate pina acum nu prea reiese ca sint niste fete "defavorizate" , dimpotriva......dar ce stiu eu, n-am nici meseria si nici educatia ta... recunosc dunno.gif

Acest topic a fost editat de Maria Luiza: 24 May 2005, 03:10 AM


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 May 2005, 05:37 AM
Mesaj #994


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Maria Luiza, ai citit "draftul" de la proiectul de lege care sa reglementeze prostitutia?
Afara de faptul ca recunoaste prostitutia ca meserie, in rest e vorba de reglemetari si indatoriri. In Romania, legea de azi nu prostitutia este pedepsita, ci proxenetismul... asa ca nu e mare biza.

S-ar putea ca daca citesti legea... sa realizezi ca punem prea multa pasiune pentru o chestie care nu spune si nu rezolva pera multe....


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 24 May 2005, 11:10 AM
Mesaj #995


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (bdl @ 24 May 2005, 01:52 AM)
Mia, stai linistit ca se va legaliza..... wink.gif

Nu cred ca ai vrea sa-ti dea Dumnezeu atunci tie sau cuiva drag sa treci prin suferinte similare ca o victima a traficului de carne vie mascat de prostitutie ... wink.gif

Dar na ... cine stie ... oricum esti ateu convins banuiesc, nu ? tongue.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 24 May 2005, 11:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 May 2005, 11:21 AM
Mesaj #996


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 24 May 2005, 12:10 PM)
Nu cred ca ai vrea sa-ti dea Dumnezeu atunci tie sau cuiva drag sa treci prin suferinte similare ca o victima a traficului de carne vie mascat de prostitutie

Situatia vicitmelor traficului de carne vie nu este nici mai buna, nici mai rea daca prostitutia este legala. Ma gandesc ca o solutie ar putea fi nu incriminarea prostituatelor, ci a clientilor care beneficiaza de "serviciile" unei persoane despre care stiu ca este o victima a acestui trafic ori ca este obligata, intr-un fel sau altul, la aceasta activitate. Ce zici?
QUOTE
oricum esti ateu convins banuiesc, nu ?

blink.gif
Si care ar fi problema cu ateii, ma rog?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 24 May 2005, 11:44 AM
Mesaj #997


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 24 May 2005, 12:21 PM)
{...} ci a clientilor care beneficiaza de "serviciile" unei persoane despre care stiu ca este o victima a acestui trafic ori ca este obligata, intr-un fel sau altul, la aceasta activitate. Ce zici?

In marea majoritate ( daca nu in totalitate ) respectivii clienti nu au cum sa stie acest lucru. rolleyes.gif

QUOTE

QUOTE
oricum esti ateu convins banuiesc, nu ?

blink.gif
Si care ar fi problema cu ateii, ma rog?


Nici una - dar ideea e ca el nu o poate percepe ca insulta si deci sa nu se puna problema de avertisment ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 24 May 2005, 11:50 AM
Mesaj #998


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Oricum e foarte greu de demonstrat ca un individ a beneficiat de servicii. Si aproape imposibil de demonstat ca ala cunostea situatia prestatoarei. Teoretic se poate reglementa problema, practic insa ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 May 2005, 01:55 PM
Mesaj #999


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 24 May 2005, 12:44 PM)
In marea majoritate ( daca nu in totalitate ) respectivii clienti nu au cum sa stie acest lucru.

Asta nu prea cred. Ia-o altfel: cand raman cei doi (fata si clientul), fara altcineva de fata, este suficient ca ea sa-i spuna "astia ma obliga sa fac asta" pentru ca el sa fie pasibil de inchisoare... Pedeapsa ar trebui sa fie egala cu cea pentru viol ori cu cea pe care o primeste traficantul... Asa ca oricine va avea chef sa plateasca pentru o ora de tavaleala va fi direct interesat sa se asigure ca nu risca sa-si petreaca urmatorii sapte ani la racoare. Si isi va alege cu grija partenerele... Transferam responsabilitatea de pe umerii fetelor pe cei ai clientilor. Mi se pare mai rational sa-i sanctionam pe cei care profita de pe urma exploatarii decat pe cei nevinovati.

Ma rog, e doar o idee... Nu am pretentia ca-i perfecta, insa cred ca ar fi o imbunatatire fata de situatia de pana acum.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 24 May 2005, 03:20 PM
Mesaj #1000


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



ohmy.gif
O propunere interesanta. Inaplicabila insa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 24 May 2005, 04:39 PM
Mesaj #1001


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 24 May 2005, 02:55 PM)
Asta nu prea cred. Ia-o altfel: cand raman cei doi (fata si clientul), fara altcineva de fata, este suficient ca ea sa-i spuna "astia ma obliga sa fac asta" pentru ca el sa fie pasibil de inchisoare...


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Amuzanta idee - desi ( fireste ) teribil de periculoasa pentru ca poate genera prea multe abuzuri ulterior. rolleyes.gif
Dar amuzanta e din alt punct de vedere si anume : exceptind cazurile clare de sechestare cind "clientul" e clar ca stie care e situatia ( de ex. daca cineva-i deschide o usa incuiata - pe dinafara - si-i zice "face 1 milion ca sa faci ce vrei cu curva dinauntru timp de 1 ora" - eu personal nu prea am auzit vorbindu-se pe zona de asemenea situatii, dar banuiesc ca totusi exista, desi e mai probabil ca de fapt "clientii" sa fie in acest caz prieteni apropiati ai pestelui sau baieti duri care sa "inmoaie" pe respectiva ) cam de cit curaj/tupeu trebuie sa aiba o fata sa zica asa ceva ? sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 May 2005, 04:48 PM
Mesaj #1002


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



MIA,
Ce abuzuri te gandesti ca ar genera o asemenea reglementare?

Nu pretind ca ideea pe care am prezentat-o este super-extra-stralucita, dar alta mai buna n-am. Cel putin deocamdata... sad.gif Oricum, dupa parerea mea trebuie gasita o solutie pentru a incrimina nu prostituatele, ci pe cei care genereaza si intretin fenomenul exploatarii umane. Iar astia sunt pe de o parte traficantii si pe de alta parte clientii (mai exact, o anumita parte a clientilor, daca ti se pare ca suna mai smecher...).

De asta sustin dezincriminarea prostituatelor si pedepsirea celor care profita de pe urma exploatarii lor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 24 May 2005, 04:57 PM
Mesaj #1003


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Buna si hai sa ma mai bag si eu putintel.

Ma gandeam zilele acestea la efectele legalizarii prostitutiei. Avantajele de care se vorbeste si cu care se argumenteaza parerile pro sunt doar un vis, la fel ca visul meu ca prostitutia ar putea fi stopata. Asa cum s-a mai spus, tot se va intampla ce se intampla si acum.

Insa m-am mai gandit si la prostituatele, care vor fi incadrate in munca.(vis!?) Nu ma pricep si nici nu am timp sa ma interesez. Dar poate ma lamuriti voi, statul ce va castiga din asta?

Apoi, m-am gandit la prostituatele care vor avea familii. Pentru ca sa nu uitam ca in acest topic pe langa "legalizarea prostitutiei" mai apar cateva cuvinte. Ce fel de familii vor fi? Copiii cum vor fi integrati in societate?

Eu vreau sa ma conving ca legalizarea este ceva bun. Si haideti sa fim sinceri unii cu altii. Asa vom fi cat mai aproape de adevar.

In acest moment, eu chiar nu vreau sa fac discriminari, insa aceste fete se expun unor mari factori de risc. Asadar, ar trebui sa aiba un spor...
Cu alte cuvinte, sa incep eu sa fiu sincera, nu as fi de acord ca o prostituata sa fie trata in mod egal cu ...cu mine. Ca nu stiu majoritatea femeilor cum gandesc. O fi ea cea mai veche meserie, da... totusi. Maria Luiza, ai dreptate, prostituatele nu fac parte din nici o clasa defavorizata si nu tine nici de bun gust. Doar daca mergi pe ideea ca sexul e o arta si drept urmare, am desfiinta partea etica, morala. Shogunul o fi ea o carte interesanta, dar.... aspectele sunt multe.

La urma urmei, prostitutia facuta de barbati o sa fie pusa in aceeasi barca in curand. Nu vedeti ca totul tine de ceea ce intelegem noi prin a fi moral? Si cat de solidari suntem in a face ceva (bine sau rau)?
In plus, indirect, consider ca noi, prin atitudinile noastre, pregatim mediul in care vor creste nepotii si stranepotii nostri. Pe bune ca suntem responsabili. Nu e gluma. Asa ca, eu zic sa ne gandim de zeci de ori inainte sa zicem "asa sa fie". Peste ani, unul din ei poate fi un angajat intr-un bordel, sau de ce nu .. un pestisor, pardon patron. Sau, poate ca unul va fi rapit si obligat sa se prostitueze (intr-un bordel sau intr-un asa zis bordel - si cu camere video...) hh.gif






Eu cred ca ne autodistrugem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 May 2005, 05:26 PM
Mesaj #1004


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



LINICA,
Tot nu inteleg de ce crezi tu ca persoanele adulte (barbati sau femei) care decid de buna-voie sa-si castige existenta practicand prostitutia este mai bine sa fie pedepsite, decat sa respecte anumite reglementari. Daca asta isi doresc de la viata respectivii, macar sa isi desfasoare activitatea respectand cateva norme de protectie, sa nu "practice" langa scoli, sa aiba dreptul de a refuza clientii beti ori agresivi fara a-i fi teama de represaliile "patronului"...
Legalizarea nu inseamna ca de maine ocupatia asta devine una ca oricare alta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 24 May 2005, 11:18 PM
Mesaj #1005


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Cat cinism din partea unor femei sa stea sa discute soarta altor femei nenorocite cu lipsa de consideratie pntru ele .

QUOTE
m-am gandit la prostituatele care vor avea familii....Copiii cum vor fi integrati in societate

Daca ti-ar pasa de asta atunci nu ai pune timpul viitor in propozitia de mai sus . Prostituatele exista acum . Copiii lor exista acum . Faptul ca mamele lor ar avea un job acceptat de societate , asa cu e in Olanda spre exemplu, faptul ca mamele lor ar avea controale medicale, pensii , concedii, numar maxim de ore de lucru pe zi , nu ar putea decat sa-i ajute pe acesti copii.

QUOTE
Maria Luiza, ai dreptate, prostituatele nu fac parte din nici o clasa defavorizata si nu tine nici de bun gust


Asta as pune-o la Perle daca ar fi amuzant . Dar e trist ca cineva poate sa sustina asa ceva . Poate tu vorbesti de prostituate de lux gen Daniela Gyorfy sau altele . Insa daca nu cunosti viata unei prostituate care o face pt mancare , te rog sa citesti pe internet .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 25 May 2005, 02:15 AM
Mesaj #1006


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Nu stiu daca va dati seama, dar batem apa'n piua big time! S-au adus zeci de argumente si le-am intors pe prostituate pe toate partile...hmm ca asa vine vorba la subiect, de , si tot ne incapatinam sa despicam firul in 20 de alte firicele....insa unele afirmatii chiar ma incita sa comentez

QUOTE
Cat cinism din partea unor femei sa stea sa discute soarta altor femei nenorocite cu lipsa de consideratie pntru ele .


Tema asta a "cinismului" unor femei fata de...celelate femei s-a mai vazut pina acum de cateva ori. Cum s-ar zice NOI FEMEILE ar trebui sa fim solidare cu cauza suratelor noastre care hotarasc sa se vanda oricui contra cost ca alta meserie sau indeletnicire nu mai exista pentru ele.
Si ma rog de ce a fi "cinic" fata de suratele curve este 'imoral' iar a avea consideratie pentru ele ( fiindca sint adulte si asa au hotarit ele sa traiasca) este...moral????
Eu cred ca unii nu mai stiu care e diferenta dintre moral/imoral!

QUOTE
Prostituatele exista acum . Copiii lor exista acum . Faptul ca mamele lor ar avea un job acceptat de societate , asa cu e in Olanda spre exemplu, faptul ca mamele lor ar avea controale medicale, pensii , concedii, numar maxim de ore de lucru pe zi , nu ar putea decat sa-i ajute pe acesti copii


Si au existat de cand e lumea si pamantul in culisele societatii, acolo unde le este locul. Societatea moderna are o multime de alte "joburi" in care o femeie ar putea sa fie de folos cu demnitate si mandrie. O femeie ar putea da dovada de exemplu ca poate ocupa un post de conducere, ca poate face fata in politica, in cercetare, in marketing, calculatoare, medicina, agricultura, etc, etc, posibilitatile sint nelimitate .... de ce trebuie societatea in acest context sa accepte taman meseria asta ? Este chiar atit de vitala pentru intrarea in UE?????
Ca exista stie toata lumea. Intr-o societate civilizata TOATE femeile ar trebuie sa aibe controale medicale regulate, nu numai prostituatele. Pensiile si concediile sint beneficii pe care aceasta categorie de persoane si le pot asigura prin cotizatii particulare facute din timp din prinosul veniturilor lor nu din fondurile de stat.
Un numar MAXIM de ore pe zi nu cred ca le-ar aduce vreun avantaj nici copiilor nici mamicilor lor! ohyeah.gif

QUOTE
  Dar e trist ca cineva poate sa sustina asa ceva . Poate tu vorbesti de prostituate de lux gen Daniela Gyorfy sau altele . Insa daca nu cunosti viata unei prostituate care o face pt mancare , te rog sa citesti pe internet .


Da, ca tot venii vorba de perle..... e trist pentru cine? Acum poate ar trebui sa planga toata suflarea romaneasca de oful "amaratelor" de prostituate care n-au beneficii sociale la fel cu orice alt muncitor de rand.
E adevarat ca realitatea asta covarsitoare si strigatoare la cer a nenorocitelor care o fac pentru mancare o poate vedea oricine pe.... internet ca in alte parti.....probabil ca nu e chiar atit de "reala"!

Paradoxul este insa ca cei care le plang pe individele astea ca sint niste nenorocite care se sacrifica prostituindu-se pentru un blid de mancare, tot ei sustin ca e alegerea lor si ca cine ce are cu ele , sint adulte si libere sa faca ce poftesc. Pai cum vine asta, ori sint victime ori sint liber...schimbiste??? tongue.gif

Acest topic a fost editat de Maria Luiza: 25 May 2005, 02:19 AM


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 May 2005, 02:24 AM
Mesaj #1007


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



[offtopic]

Acest topic a fost editat de calfa: 27 May 2005, 09:32 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 25 May 2005, 02:45 AM
Mesaj #1008


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



[offtopic]

Acest topic a fost editat de calfa: 27 May 2005, 09:32 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 25 May 2005, 10:57 AM
Mesaj #1009


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 24 May 2005, 05:48 PM)
MIA,
Ce abuzuri te gandesti ca ar genera o asemenea reglementare?

Pai in cazul unei bordel "mixt" ( cum probabil vor fi cele mai multe - adica si cu fete care o fac "pe bune" si cu de-alea fortate ) va fi fooooarte greu, daca nu imposibil de stabilit ce client exact la cine a fost - si asta poate crea spatiu pt. o eventuala razbunare a pestilor ... devil.gif

Plus ca - stricto senso nu stiu ce valoare are o marturie depusa in conditii de 1 la 1 ( clientul e clar ca nu va fi bou daca e citat la proces sa recunoasca ca a fost informat de situatia respectivei, ori in afara de marturia ei ce anume sustine o astfel de acuzatie/condamnare ... unsure.gif ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 25 May 2005, 11:55 AM
Mesaj #1010


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pai cel mai simplu ar fi ca prestatoarea sa aiba la dispozitie pliante si afise in care sa informeze clientii ca a fost obligata sa se prostitueze. Clientul ar urma sa completeze un formular de luare la cunostiinta continand numele, adresa, CNP-ul, semnatura si data.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 25 May 2005, 01:55 PM
Mesaj #1011


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Curios - eu credeam ca in Spania prostitutia e deja legalizata, ca na ... sunt tara europeana civilizata ... blink.gif

Oricum - eu tot nu am inteles daca aia vor doar legalizarea prostitutiei sau si acordarea de vize "de munca" prestatoarelor romance. unsure.gif

P.S. : Oricum - numarul mare de romance de acolo arata cit de nasoala e problema si ce "eficace" sunt institutiile europene. mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2005, 02:02 PM
Mesaj #1012


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Se pare ca cei din Spania vor sa o legalizeze tot in ideea ca fenomenul va putea fi controlat mai usor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 25 May 2005, 03:17 PM
Mesaj #1013


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 25 May 2005, 03:02 PM)
Se pare ca cei din Spania vor sa o legalizeze tot in ideea ca fenomenul va putea fi controlat mai usor.

Daca nu propun simultan ( macar ! ) acordarea in regim de urgenta de vize de munca pentru "prestatoarele" din Est si drept la unele facilitati "normale" pentru un angajat spaniol totul va fi/va ramine o simpla gargarageala propagandistica ... sorry.gif

Ori asta deja ar fi cam discriminatoriu fata de alte categori de lucratori straini (semi-)ilegali. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 26 May 2005, 12:36 PM
Mesaj #1014


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Si ma rog de ce a fi "cinic" fata de suratele curve este 'imoral' iar a avea consideratie pentru ele ( fiindca sint adulte si asa au hotarit ele sa traiasca) este...moral????
Eu cred ca unii nu mai stiu care e diferenta dintre moral/imoral!


Moral/Imoral e una, Legal/Ilegal e altceva. Normal ca exista o legatura intre ele, dar e bine ca punctul comun sa corespunda tuturor cetatenilor, nu doar celor crestini. Pana acum, in afara de MIA, s-au dat cu preponderenta argumente anti-legalizare bazate pe morala crestina. Statul <> Biserica in tara noastra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 May 2005, 10:45 PM
Mesaj #1015


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Damnatius,
[offtopic]
Si apoi e inadmisibil ca o curva sa faca mai multi bani decit ea, femeie cinstita , intr-o luna....asta in conceptia lor , categoric....

Acest topic a fost editat de calfa: 27 May 2005, 09:33 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

30 Pagini V  « < 27 28 29 30 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 07:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman