HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Biblia Si Arheologia, Controverse si descoperiri de ultima ora
1,618033
mesaj 14 Apr 2005, 11:36 AM
Mesaj #141


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



...De fapt nu tu m-ai amuzat, ci incredibila lipsa de interes a celor credinciosi de a verifica in Internetul asta mare (chiar daca nu au carti acasa) ce e cu Emanuel asta si cu profetia...

Stii si tu probabil ca la orice intrebare atee s-a dat deja un raspuns, si ca la orice raspuns credincios s-a adaugat deja un contraraspuns ateu, si asa mai departe. Discutiile astea nu sunt noi, dureaza de secole, iar ele sunt reluate in ultimul deceniu si pe Internet. Aceleasi argumente, aceleasi transee, doar alti figuranti...

Ocazional, unii trec dintr-o tabara in alta, convinsi de argumentele partii adverse... Quid Prodest?


Imi cer scuze daca am parut ironic.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2005, 01:13 PM
Mesaj #142


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (1,618033 @ 14 Apr 2005, 12:36 PM)
Stii si tu probabil ca la orice intrebare atee s-a dat deja un raspuns, si ca la orice raspuns credincios s-a adaugat deja un contraraspuns ateu, si asa mai departe.

Poate, insa eu nu stiu nici macar toate intrebarile, asa cum nu stiu nici toate raspunsurile. Si probabil ca nu o sa le stiu pe toate niciodata.

Nu-i firesc sa fiu curios, sa incerc sa aflu cat mai multe?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 14 Apr 2005, 01:45 PM
Mesaj #143


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Ba da.

Apropo, cum ti s-a parut faza cu Ezechiel, despre care vorbeam altundeva, care este ridicat in vazduh dupa ce vede acel "car ceresc" si simte cum "mana Domnului apasa tare asupra mea" in timp ce se deplasa?

Unii au interpretat asta ca pe o dovada clara ca omul era deplasat cu o acceleratie mare, spre Tel Aviv. Misto relatare, nu?

Vehicule inaripate mai apar si in civilizatiile din America de Sud.... rolleyes.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Apr 2005, 01:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2005, 02:18 PM
Mesaj #144


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De ce tocmai spre Tel Aviv?

Intr-adevar, "apasarea" pe care o simtea Ezechiel este posibil sa fi fost ceea ce simt aviatorii si cosmonautii la decolare. Ipoteza ca "divinitatea" sa fie de fapt o entitate extraterestra cu cunostinte tehnologice impresionante nu poate fi total exclusa, dar eu nu as paria pe asa ceva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 14 Apr 2005, 03:48 PM
Mesaj #145


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Pai nu stiu, citeste textul. Nu-mi mai amintesc. Ideea e ca acolo il trimisese Cineva care il salta in vazduh, iar Ezechiel se simte greu, apasat. Asta arata accelerare, tata! Ce treaba avea in Tel Aviv, nu-mi amintesc si nu am timp sa caut acum.

Nu spun ca o civilizatie alien. Si ridicarea sa de catre Dumnezeu insusi si trimiterea prin atmosfera spre o alta locatie presupunea acceleratie.
Spun doar ca viziunea lui Ezechiel nu e inventata: omul descrie pur si simplu ce a vazut si ce a simtit. Cine anume l-a ridicat pe el in vazduh nu face subiectul acestei discutii.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 6 Nov 2005, 06:20 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Pe un "site", daciaedenica. home.ro se afirma ca exista " dovezi din diferite discipline pentru a demonstra că ţara Havila din Întâia carte a lui Moise este Valahia de mai târziu, România de azi..
Ce parere aveti? Pe mine ma intriga si faptul ca Havila, da usor Valahi prin anagramare.
In plus s-ar parea ca una dintre tablitele de la Tartaria (cele mai vechi scrieri din lume) a fost descifrata. Din pacate trebuie sa asteptam publicarea cartii pentru a vedea dovezile si descifrarea tablitei.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 8 Nov 2005, 08:46 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Am auzit ca langa armaghedon s-a descoperit cea mai antica biseria din lume...ce coincidenta ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 8 Nov 2005, 09:44 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Sorine, daca verificai macar putin informatia ai fi gasit si in Wikipedia despre ele. Si mai sunt multe pagini pe net, de ex. ceva mai multe detalii sunt aici.
Parca am vazut si la altii tendinta asta, probabil ne place mai mult sa ne dam "suturi" decit sa ne ajutam si sa avem incredere (pe verificate!) unii in altii. cry.gif

Acest topic a fost editat de IoanV: 8 Nov 2005, 09:45 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 8 Nov 2005, 11:12 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Probabil ca doar la suturi ai dreptate...unii in dos si altii in cap hh.gif

Unde dai si unde sare...............dar am sa caut exact ce e scris in greaca pe pardoseala din mozaic al acelei biserici si mai vorbim de legatura!! ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 9 Nov 2005, 07:43 AM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Unde dai si unde sare.....

Daca mesajul tau avea o alta destinatie si nu era o ironie ieftina la mesajul care era deasupra, imi cer scuze. Oricum, putea fi mai clar, eu insa nu l-am vazut legat de altceva, ai facut prea mare economie cind l-ai scris. Daca nu avea alta destinatie, ramine ce am spus, o vorba spusa ca sa te afli in treaba....


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 10 Nov 2005, 06:48 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



M-am referit exact la ce am spus....nu inteleg de ce te-ai simtit frustat!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 09:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman