HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Biblia Si Arheologia, Controverse si descoperiri de ultima ora
1,618033
mesaj 5 Jan 2004, 10:18 AM
Mesaj #106


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



aah, netul asta!

am cautat sa vad daca gasesc revista de care va vorbeam pe net, si surpriza!

aveti aici un articol pertinent:
http://www.historia.fr/data/thematique/86/08601801.html
si aici aveti sumarul intregii reviste, pe care va sfatuiesc sa o cititi.
http://www.historia.fr/somm_them.php3
evident, nu inseamna ca tot ceea ce spun istoricii este si pertinent sau util - dar merita macar sa ne reimprospatam memoria!


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 5 Jan 2004, 08:57 PM
Mesaj #107


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Nu am citit revista inca.

Descoperiri de "ultima ora" vor fi mereu, contrazicandu-se una pe alta..stiinta ne-a deovedit-o cu prisosinta.
Este insa foarte interesant sa vezi ca adeptii Sola Scriptura fac apel la istorie,arheologie,etc "chestii de ultima ora" dar fug ca arsi de istoria Bisericii, de marturiile atator mii de sfinti(dupa parerea lor toti corupti) care au trait aproape de Hristos.Mai mult accepta doar Biblia facuta in Biserica si in rest nimic din acea Biserica(nici macar pana la momentul aparitiei Bibliei, ce sa mai vorbim de perioada imediat urmatoare).


Go to the top of the page
 
+Quote Post
CrisCo
mesaj 8 Feb 2004, 12:45 AM
Mesaj #108


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 8 February 04
Forumist Nr.: 2.134



De ce ati oprit discutia asa brusc? S-a epuizat subiectul sau marturiile arheologice? tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Feb 2004, 12:45 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mihai
mesaj 8 Feb 2004, 12:51 AM
Mesaj #109


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, CrisCo! welcome.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alunel
mesaj 10 Feb 2004, 11:04 PM
Mesaj #110


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 6 December 03
Forumist Nr.: 1.394



QUOTE
Da ce zici de un batran care merge si iar are nevoie de cadru?


Moderator 1,61: sters paragraf care poate genera un flame. Stii tu, Alunel, 'un raspuns bland...'

QUOTE
Fecioara este acea femeie care nici macar nu a simtit in inima ei pofta omeneasca spre un barbat. Nici vorba de gandit....privitul e departe..,..sarutul e si mai departe...iar relatia sexuala...undeva foarte,foarte departe. Cam cat de departe e puterea mintii omenesti de intelegerea Bibliei.


Rog prescriptie pt ochelari pt ca sa se poata citi versetul din Matei 1:18. Maria era LOGODITA cu Iosif inaite sa ramana insarcinata cu Isus, ADICA avea de gand sa se CASATOREASCA cu Iosif.

Si va rog luminati-ma si pe mine cu "scaunul lui Moise" si traditii care le-a tinut Isus ca nu inteleg deloc. unsure.gif

QUOTE
consider confesiunea din care fac parte foarte asemanatoare cu gruparea baptista a lui Ioan Botezatorul


Si imi pare rau, dar ideea cu "gruparea lui Ioan Botezatorul " e gresita. Ioan botezatorul nu fost insarcinat de D-zeu sa faca o grupare, el a trebuit sa faca lucrarea lui Ilie, de pregatire a caii Domnului. Asa cum o spui tu suna de parca i-a venit in cap la Ioan sa-si faca si el o grupare si apoi cand au vazut ei ca "gruparea lui Isus" e mai tare, au intrat in "gruparea" Lui. Asa poti sa intelegi ca fiecare profet si fiecare om credincios care a trait si care a facut o lucrare din partea lui D-zeu si-a facut o "grupare". Nicidecum.

Am o propunere, mai ales pt TriRegnum si Noi, faceti o sugestie la Mai Marii vostrii sa lase Biblia la o parte, ca si asa nu o folosesc. Ziceti si voi ca sunteti o religie cu traditie, aveti carti si invataturi proprii si aveti enoriasi, ca nu va are nimeni baiul. Asa cum am auzit ca au facut o religie "Razboiul stelelor" (ceva de genu) puteti sa fiti si voi o religie ca oricare alta, numai lasati Biblia in pace si nu mai batjocoriti cuvantul lui D-zeu, numai ziceti ca voi credeti in biblie ca si asa voi numai cu scrieri de la Cleopa si altii veniti. Ca la atatea modificari cate ati facut si in Biblie (fara rusine) nici nu mai seamana cu ce a fost. Luati si voi exemplu de la Budisti: pasnici, calmi intelegatori (apropo cu un preot budist poti sa vorbesti despre D-zeu foarte frumos, unii chiar si-au luat notite, dar cu un preot ortodox sau catolic, doamne fereste. Daca nimeresti vreunul... ca mai sunt si cu care poti sa discuti ,dar mai rar ca aurul curat, in schimb betivi, batausi, aroganti si care umbala dupa femei nu duci lipsa) si vezi ca nimeni nu-i acuza pe budisti ca sunt mincinosi, sau sa se ia la bataie cu ei, in ideologia lor diferita de a celorlalti au dreptate. Asa ca lasati Biblia si dati inaite, cum si faceti, cu scrieri proprii de la sfinti de-ai vostri ca n-o sa va mai condamne nimeni ca intelegeti gresit Biblia si ca batjocoriti pe D-zeu prin crezurile voastre s.a.m.d.
Eu zic ca e o idee foarte buna, thumb_yello.gif voi ce ziceti?

Acest topic a fost editat de 1,618033: 11 Feb 2004, 12:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 10 Feb 2004, 11:32 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



spoton.gif Q.E.D

Corect, se vede cata iubire exista in neoprotestanti.
Unde-i iubire acolo-i Dumnezeu...

PS: Nici nu stii cum a fost Biblia initial, nici macar nu ai mansucrise originale...nici macar nu stii ce e crestinismul, normal nefiind crestin nu ai de unde sa stii. Nu Biblia a creat Biserica Catolica, ci invers...Biserica Crestina Catolica si Apostolica a creat Biblia canonica care e astazi, inainte existau tot felul de scrieri apocrife pe care neoprotestantii le iau acum de bune - partial (de ce nu adaugati evangeliile apocrife toate...la voi merge si explica mai multe apostazii...scrie acolo o povestioara cu Isus cand era mic ca a facut niste vrabii din lut si le-a dat viata...puteti sa o inserati reconstiuind biblia voastra cea adevarata).

Moderator 1,61: sters o fraza care poate genera un flame.
Daca suntem asa decazuti de ce vreti cu orice pret sa aveti patentul de crestini? DE CE? De ce ne-ati intentat proces pentru a va recunoaste ca fiind ceea ce nu sunteti, adica crestini. Vreti denumire oficiala de crestin (parca nu aveati nevoie...) ca sa traga greu la prozelitism, nu? sa puteti rataci cati mai multi....

Moderator 1,61: sters oaragraf care poate genera un flame.


Acest topic a fost editat de 1,618033: 11 Feb 2004, 12:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 11 Feb 2004, 12:25 PM
Mesaj #112


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513




Salut Alunel!
Se vede ca nu ai citit nici cat negru sub unghie despre orotdoxie. Vei fi surprins sa vezi cat de des se dau citate din Biblie si cate de mult se argumenteaza cu Biblia. Iti place sau nu ...Biblia este alcatuita in Biserica pe care tu o hulesti.


Demonstreaza-mi NUMAI CU BIBLIA doctrina ta ...SOLA SCRIPTURA.
Care varianta a Bibliei este corecta si cum ai ajuns la aceasta concluzie. (NUMAI CU BIBLIA TREBUIE SA DEMONSTREZI ASTA)
Deci trebuie sa imi dai citatul din Biblie unde scrie numele religiei tale altfel esti mincinos.


Despre Fecioara Maria nu vei putea niciodata sa intelegi pentru ca tu nu stii ca de mica si-a inchinat viata lui Iisus.
Cand a fost vestita de ingerul Domnului Ea a spus "Cum va fi aceasta de vreme ce eu nu stiu de barbat?"

"Si va rog luminati-ma si pe mine cu "scaunul lui Moise" si traditii care le-a tinut Isus ca nu inteleg deloc "

Pai exiplica tu ce era Scaunul lui Moise ( numai cu Biblia te rog)

Iisus a frant painea la Cina cea de taina intr-un anume mod. Stii de ce? Pentru ca la iudei frangerea painii semnifica trecerea prin Marea Rosie. Iata cum a pastrat aceastra traditie (si multe altele) fara ca ele sa se regaseasca explicit in Vechiul Testament.

Daca la postarile celorlalti SolaScripturisti mai exista vreo umbra de dragoste frateasca fata de partenerul de discutii ...aici se vede o ura fatisa. Nici intr-un caz nu poate fi lucrarea lui Dumnezeu.

Numai bine iti doresc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 11 Feb 2004, 12:49 PM
Mesaj #113


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Iar eu va zic tuturor ca daca nu va potoliti cu maciuceala teologica (sfada care n-are oricum nimic de-a face cu subiectul threadului), va sterg mesajele pur si simplu. Daca aveti ura si invidie reciproca in voi, refulati-va altundeva, nu pe acest forum!

"Dar daca va urati si pizmuiti unii pe altii, vedeti sa nu va sfasiati unii pe altii!"...
Parca asa scrie la Biblie, nu?

Va rog postati pe acest thread subiecte legate de arheologie, iar nu acuze reciproce. Ca la acuze... nu stiu cine poate scapa!


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Feb 2004, 05:24 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Va salut dragi forumisti...dar cred ca ati uitat la ce topic postati. Din cate am observat cam discutati pe langa tema iar daca nu aveti legatura cu ea, cautati alta arena de lupta sad.gif

Moderatorul acestui forum v-a rugat sa discutati on, dar degeaba....se pare ca nu prea aveti ce spune, inafara de de un fel de ping-pong care are loc la sport.

Vorbiti cam despre tot, inafara de Biblia Si Arheologia sad.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Templierul
mesaj 22 Dec 2004, 05:27 PM
Mesaj #115


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 December 04
Forumist Nr.: 5.268



Dar ce parere aveti de faptul ca Maria Magdalena a fost 'insotitoarea' (adica nevasta) lui Iisus ? Textele descoperite la Nag Hammadi o dovedesc cu prisosinta, asta si multe alte lucruri.
‘ . . . . Insotitorul (mantuitorului este) Maria Magdalena. (Insa Cristos o iubea) pe ea mai mult decat pe (toti) ceilalti apostoli, si obisnuia (adesea) sa o sarute pe (gura) sa. . . . . Ceilalti (apostoli fura raniti in sentimentele lor) . . . Ei ii spusera lui Isus, ‘De ce tii la ea mai mult decat la noi toti?’ Mantuitorul raspunse, zicandu-le: ‘De ce nu va iubesc pe voi asa cum (o iubesc) pe ea?’’
Dupa Evanghelia lui Filip, descoperita la Nag Hammadi.

Nu sunteti de parere ca Biserica Catolica a denigrat personajul Maria Magdalena si rolul femeii in societate, politica si familie ? Dar mai ales in religie ? Unde sunt femeile-preot ? Cine detine miracolul vietii, daca nu femeia ? Nascuta din coasta lui Adam, ziceti ? Cine s-a nascut oare mai intai ? Oul ? Sau gaina ?

Frumos best-seller ne-au vandut secole de-a randul....dar noi stim adevarul !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 22 Dec 2004, 07:58 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (1 @ 618033,11 Feb 2004, 12:49 PM)
Iar eu va zic tuturor ca daca nu va potoliti cu maciuceala teologica (sfada care n-are oricum nimic de-a face cu subiectul threadului), va sterg mesajele pur si simplu. Daca aveti ura si invidie reciproca in voi, refulati-va altundeva, nu pe acest forum!

"Dar daca va urati si pizmuiti unii pe altii, vedeti sa nu va sfasiati unii pe altii!"...
Parca asa scrie la Biblie, nu?

Va rog postati pe acest thread subiecte legate de arheologie, iar nu acuze reciproce. Ca la acuze... nu stiu cine poate scapa!

io zic ca 1,61 etc. are dreptate.-..Fara suparare...Asta-i o ograda pentru a ne conversa, NU a ne disputa; Cine vrea bibl. de la Nag Hammadi - sa mi-o ceara; o am pe disc... gratis...
Daca se cheama Han, adicatele acolo unde se intalnesc oameni (virtuali ????????) , discuta, se despart, poate se revad....
atunci sa ramana acel han superb cu alea faiiiiiiiiiiine si superbe pe care le stim; si sa nu ne paraseasca nimeni....Ar fi pacat...
Iertare ca m-am bagat.... cry.gif

Nu mai am mult de ....;ar fi pacat sa trebuiasca sa plec in asa fel. Voi atzi fost - si inca suntetzi - singura mea bucurie - why spoil it ?????
Cu dispute si certuri ?
Cu resentimente ?
Unde esti tu Vornice si ti Clarence - sa facetzi oareshce ordine.....

@ Vornicu s - poezia e TERIBILA.....

Acest topic a fost editat de cactus: 22 Dec 2004, 07:59 PM


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 22 Dec 2004, 11:02 PM
Mesaj #117


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



dupa cate vad templierule ai citit Codul lui da Vinci wink.gif ,nu uita ca e beletristica
cactus daca te rog poti verifica daca apar cele spuse de templier in biblia de la Nag Hammadi thumb_yello.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Dec 2004, 11:05 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Da, apar.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 22 Dec 2004, 11:10 PM
Mesaj #119


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



atunci hmm.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Templierul
mesaj 23 Dec 2004, 04:24 AM
Mesaj #120


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 December 04
Forumist Nr.: 5.268



Codul lui Da Vinci nu a pus decat paie pe foc. Daca tot vorbim despre carti, acum citesc "Evreii, Dumnezeu si Istoria" de Max I Dimont. O recomand. Cred ca sunt multe subiecte de discutat. In scoala fiind, ati intrebat vreodata pe prof de religie ceva mai neobisnuit ? Eu imi amintesc ca am intrebat candva... Pur si simplu limitati la dogma. Ca si cand as fi vorbit cu un program pe calculator. La replica n se pierdea si imi dadea eroare: "Asa a vrut D-zeu!" sau "Asa sta scris in Biblie" sau "Cum indraznesti sa pui tu la intrebare cutare lucru ?" etc.

Si nu imi mai pomeni de beletristica ! Biblia pe care o cunoaste toata lumea tot beletristica e. Amin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 23 Dec 2004, 01:58 PM
Mesaj #121


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



templierule.'. te invit sa dai click pe semnatura mea si sa vezi o alta discutie referitoate la divinitate wink.gif
QUOTE
Evreii, Dumnezeu si Istoria" de Max I Dimont.

ce anume trateaza si la ce editura poate fi gasita?


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Templierul
mesaj 23 Dec 2004, 06:30 PM
Mesaj #122


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 December 04
Forumist Nr.: 5.268



In general trateaza istoria poporului evreu...dar aflii multe chestii despre faptele din Biblie. De exemplu, am citit la un moment dat din cauza carei nazbatii l-au ucis pe Ioan Botezatorul. E de la editura Hasefer, 1997. Scrie Carte editata cu sprijinul Guv Rom, Dep pt Protectia Minoritatilor Nationale. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 30 Mar 2005, 06:41 AM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Sper sa nu fie off topic. Stie cineva daca s-a si tiparit ????

A reaparut "Evanghelia dupa Iuda"La aproape doua mii de ani dupa ce a semanat discordie printre primii crestini, "Evanghelia dupa Iuda", atribuita apostolului care l-a tradat pe Iisus, a fost descoperita in Egipt si este in curs de traducere in Elvetia, transmite AFP, citata de Mediafax. Textul, scris intr-un dialect copt, a fost descoperit in Egiptul meridional, iar traducerile sale in germana, engleza si franceza vor fi publicate in aproximativ un an, a informat Fundatia elvetiana Maecenas pentru Arta Antica. "Tocmai am primit rezultatele testului de datare cu carbon: textul este si mai vechi decat credeam si dateaza de la inceputul secolului al III-lea sau al IV-lea dupa Hr.", a declarat directorul fundatiei, Mario Jean Roberty.

Existenta documentului a fost atestata de primul episcop de Lyon, Saint Irenee, care spre mijlocul secolului al II-lea a publicat un text in care denunta ereziile si mai ales pe acelea din "Evanghelia dupa Iuda".

http://www.ziua.net/display.php?id=8107&data=2005-03-30


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 30 Mar 2005, 09:12 AM
Mesaj #124


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Nu stiu unde s-o fi publicat, dar e super-amuzant sa sustina cineva ca Iuda Iscarioteanul a apucat sa-si scrie memoriile, avand in vedere ca omu' s-a cam sinucis in seara arestarii lui Isus... tongue.gif

Si pana atunci, tot pe drum cu Isus, cam greu sa scrie ceva... avand in vedere si ca ceilalti apostoli au simtit nevoia sa astearna in scris faptele lui Isus la circa doua decenii dupa aceea... smile.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Mar 2005, 09:27 AM
Mesaj #125


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sau chiar mai mult...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 30 Mar 2005, 10:01 AM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Şi eu sunt de aceeaşi părere ca şi voi; de aceea am fost intrigat de articol şi l-am postat în speranţa că cineva ştie mai multe...

Mai ales ca in literatura de specialitate şi între documentele găsite la Nag Hammadi, nu este pomenită. Exista numai..

"The Secret Teachings of Jesus: Four Gnostic Gospels edited by Marvin Meyer
A presentation of four principal texts from the Gnostic writings found at Nag Hammadi. Included here is the Gospel of Thomas, a remarkable record of the sayings of the "living Jesus", along with the Book of Thomas, The Gospel of James, and Secret Book of John. ..."

şi asta:

The Nag Hammadi Library
Alphabetical Index


--------------------------------------------------------------------------------

Several of the major texts in the Nag Hammadi collection have more than one English translation; where more than one translation is available, we have listed the translators' names in parenthesis below the name of the text. Texts marked with the {*} had more than one version extant within the Nag Hammadi codices; often these several versions were used conjointly by the translators to provide the single translation presented here.


--------------------------------------------------------------------------------

The Acts of Peter and the Twelve Apostles

Allogenes

The Apocalypse of Adam

The (First) Apocalypse of James

The (Second) Apocalypse of James

The Apocalypse of Paul

The Apocalypse of Peter

The Apocryphon of James:

(Williams translation)
(Cameron translation)

The Apocryphon of John*

Asclepius 21-29

Authoritative Teaching

The Book of Thomas the Contender

The Concept of Our Great Power

The Dialogue of the Savior

The Discourse on the Eighth and Ninth

Eugnostos the Blessed*

The Exegesis on the Soul

The Gospel of the Egyptians*

The Gospel of Philip

The Gospel of Thomas:

(Patterson & Meyer translation)
(Lambdin translation)
(Patterson & Robinson Translation)
(Grondin interlinear translation)

The Gospel of Truth:*

(Grant translation)
(Attridge & MacRae translation)

The Hypostasis of the Archons

Hypsiphrone

The Interpretation of Knowledge

The Letter of Peter to Philip

Marsanes

Melchizedek

On the Anointing

On the Baptism A

On the Baptism B

On the Eucharist A

On the Eucharist B

On the Origin of the World*

The Paraphrase of Shem (fragmentary, translation not provided here)

Plato, Republic 588A-589B

The Prayer of the Apostle Paul

The Prayer of Thanksgiving

The Second Treatise of the Great Seth

The Sentences of Sextus

The Sophia of Jesus Christ

The Teachings of Silvanus

The Testimony of Truth

The Thought of Norea

The Three Steles of Seth

The Thunder, Perfect Mind

The Treatise on the Resurrection

Trimorphic Protennoia

The Tripartite Tractate

A Valentinian Exposition

Zostrianos



Acest topic a fost editat de cactus: 30 Mar 2005, 10:08 AM


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 30 Mar 2005, 12:57 PM
Mesaj #127


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



QUOTE (1 @ 618033,30 Mar 2005, 09:12 AM)
  omu' s-a cam sinucis in seara arestarii lui Isus... tongue.gif

Serios? De unde stii? tongue.gif

QUOTE
ceilalti apostoli au simtit nevoia sa astearna in scris faptele lui Isus la circa doua decenii dupa aceea... smile.gif

Vrei sa spui 5 decenii wink.gif

Acest topic a fost editat de Mentosana in corpore sano: 30 Mar 2005, 12:57 PM


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 30 Mar 2005, 01:33 PM
Mesaj #128


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Mentosano, nu exista nici o sursa care sa contrazica in vreun fel relatarea sinuciderii lui Iuda mentionata in Evanghelii.
Daca pentru tine Evangheliile respective, precum si diversele surse mai tarzii care fac referire la sinuciderea lui Iuda nu sunt surse istorice, este problema ta. Dar in toate se relateaza sinuciderea lui Iuda.
Altfel, intrebarea ta (prima) suna a "De unde stiu ca a existat Cezar?" (exista infinit mai putine documente antice care vorbesc despre el decat despre Isus si Iuda, stiai?), sau "De unde stiu ca gandesc?" samd.

Imi mentin opinia ca Evangheliile au fost scrise - Luca, Matei, Marcu - in fereastra de 2-3 decenii de dupa moartea lui Isus, iar evanghelia lui Ioan la 5 decenii dupa moartea sa.
In orice caz, primele trei sunt scrise inainte de distrugerea Templului (70 e.n.), caci nu mentioneaza acest eveniment ca profetie implinita, lucru pe care scriitorii cu siguranta ar fi pus accentul.

Exista o discutie mai noua care incearca sa faca lumina si in privinta Evangheliei lui Ioan - daca a fost scrisa de acesta inainte de anul 70 e.n. si completata in 95-98, sau daca a fost scrisa integral in timpul intemnitarii lui Ioan in Patmos.

Indiferent, Evangheliile se bazeaza si pe surse scrise mai vechi decat ele, nu doar pe memoria participantilor (modul de alcatuire a acestora este scris la inceputul a doua dintre ele, aratandu-se ca s-a stat de vorba cu martorii oculari, si ca apoi au fost asternute in scris aceste evenimente). De exemplu, Matei si-a scris Evanghelia mai intai in ebraica, iar unii ii dateaza scrierea chiar pana la 11 ani dupa moartea lui Isus.

Sunt zeci de discutii pe aceasta tema, anyway. A contesta istoricitatea per se a evenimentelor, asta foarte putini se incumeta, si nu am intalnit vreunul pana acum care sa fi si reusit.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 30 Mar 2005, 01:42 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Mar 2005, 01:44 PM
Mesaj #129


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (1,618033 @ 30 Mar 2005, 09:12 AM)
e super-amuzant sa sustina cineva ca Iuda Iscarioteanul a apucat sa-si scrie memoriile, avand in vedere ca omu' s-a cam sinucis in seara arestarii lui Isus...

In Faptele Apostolilor scrie ca Iuda si-a cumparat, cu banii pe care i-a primit pe urma tradarii, un ogor. Ma gadesc ca este putin probabil sa-si fi cumparat terenul in aceeasi noapte in care a primit banii. De altfel, in prima epistola catre corinteni scrie ca Isus s-a aratat "celor 12", deci Iuda cel mai probabil nu a murit inainte de inviere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 30 Mar 2005, 01:45 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (1,618033 @ 30 Mar 2005, 01:33 PM)


Imi mentin opinia ca Evangheliile au fost scrise - Luca, Matei, Marcu - in fereastra de 2-3 decenii de dupa moartea lui Isus, iar evanghelia lui Ioan la 5 decenii dupa moartea sa.
In orice caz, primele trei sunt scrise inainte de distrugerea Templului (70 e.n.), caci nu mentioneaza acest eveniment ca profetie implinita, lucru pe care scriitorii cu siguranta ar fi pus accentul.

Exista o discutie mai noua care incearca sa faca lumina si in privinta Evangheliei lui Ioan - daca a fost scrisa de acesta inainte de anul 70 e.n. si completata in 95-98, sau daca a fost scrisa integral in timpul intemnitarii lui Ioan in Patmos.

Indiferent, Evangheliile se bazeaza si pe surse scrise mai vechi decat ele, nu doar pe memoria participantilor (modul de alcatuire a acestora este scris la inceputul a doua dintre ele, care arata ca s-a stat de vorba cu martorii oculari, si ca apoi au fost asternute in scris aceste evenimente). De exemplu, Matei si-a scris Evanghelia mai intai in ebraica, iar unii ii dateaza scrierea chiar pana la 11 ani dupa moartea lui Isus.

Sunt zeci de discutii pe aceasta tema, anyway. A contesta istoricitatea per se a evenimentelor, asta foarte putini se incumeta, si nu am intalnit vreunul pana acum care sa fi si reusit.

Ai dreptate; am vazut si un reportaj pe chestia asta cu un arheolog englez (daca-mi aduc bine aminte) si care pe baza unui fragment descoperit a stabilit cu metode stiintifice ca una din evanghelii a fost scrisa cel mai tarziu 30 de ani dupa moartea lui Isus...Regret dar l-am vazut demult si am cam uitat amanuntele...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Mar 2005, 01:47 PM
Mesaj #131


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Evanghelia lui Marcu? Multi o considera cea mai veche.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 30 Mar 2005, 01:48 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (abis @ 30 Mar 2005, 01:47 PM)
Evanghelia lui Marcu? Multi o considera cea mai veche.

N-as putea sa-tzi spun...posibil. Era vorba despre compararea caracterelor din fragmentul gasit cu scrieri a caror vechime era cunoscuta cu precizie...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 30 Mar 2005, 02:37 PM
Mesaj #133


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



QUOTE
nu exista nici o sursa care sa contrazica in vreun fel relatarea sinuciderii lui Iuda mentionata in Evanghelii

Nici nu e nevoie, Evangheliile deja se contrazic si singure tongue.gif Spune-mi te rog daca Iuda a murit cum se descrie in matei 27:5 sau in faptele apostolilor 1:18 wink.gif Cele doua versiuni sunt ireconciliabile.

QUOTE
Daca pentru tine Evangheliile respective, precum si diversele surse mai tarzii care fac referire la sinuciderea lui Iuda nu sunt surse istorice, este problema ta.

Evangheliile nu sunt surse istorice. Punct. "Diversele surse mai tarzii"? Care sunt acestea si cate dintre ele nu se bazeaza exclusiv pe evanghelii?

QUOTE
intrebarea ta (prima) suna a "De unde stiu ca a existat Cezar?" (exista infinit mai putine documente antice care vorbesc despre el decat despre Isus si Iuda, stiai?)

Bullshit. Presupun ca esti doar prost informat si nu rau voitor cand sustii asemenea aberatii. Mai documenteaza-te. Nu exista nici un document contemporan perioadei in care se sustine ca a trait Isus care sa-l mentioneze (in afara de o singura referinta, pasajul falsificat din Flavius Josephus). In schimb avem carti scrise de Cezar cu mana lui, chestie pe care Cristos nu a catadicsit sa o faca.

QUOTE
Imi mentin opinia ca Evangheliile au fost scrise - Luca, Matei, Marcu - in fereastra de 2-3 decenii de dupa moartea lui Isus, iar evanghelia lui Ioan la 5 decenii dupa moartea sa.

Sa fii sanatos. Daca imi spui si pe ce dovezi se bazeaza aceasta opinie, poate voi reusi sa ti-o schimb.

QUOTE
Imi mentin opinia ca Evangheliile au fost scrise - Luca, Matei, Marcu - in fereastra de 2-3 decenii de dupa moartea lui Isus, iar evanghelia lui Ioan la 5 decenii dupa moartea sa.

Luca foloseste pasaje din Flavius josephus, ceea ce il plaseaza spre mijlocul ultimului deceniu din secolul I. Vezi Luke and Josephus de Richard Carrier.
Cat despre Matei si Marcu, vreau parerea ta cu privire la sinteza Gospels, the external evidence and dating. Datarea celor doua evanghelii pe baza interdependentelor cu alte texte contemporane o gasesti in graficul de la punctul patru.

QUOTE
Evangheliile se bazeaza si pe surse scrise mai vechi decat ele, nu doar pe memoria participantilor (modul de alcatuire a acestora este scris la inceputul a doua dintre ele, aratandu-se ca s-a stat de vorba cu martorii oculari, si ca apoi au fost asternute in scris aceste evenimente). De exemplu, Matei si-a scris Evanghelia mai intai in ebraica, iar unii ii dateaza scrierea chiar pana la 11 ani dupa moartea lui Isus.

Asta nu e adevarat, presupunerea ca originalul Evangheliei dupa Matei ar fi fost un text ebraic e absolut nefondata si se bazeaza pe un citat din Papias. Dar Papias vorbeste acolo de un text evreiesc, care e pare ca ar fi fost scris chiar de apostolul Matei, cunoscut drept Logia si care (1) nu a fost inca gasit (daca a existat vreodata) si (2) Nu sta la baza textului grecesc pe care il cunoastem azi sub numele de Evanghelia dupa Matei, text grecesc care se bazeaza pe surse secundare pe care un martor ocular nu le-ar fi copiat mot-a-mot. In concluzie, ceea ce astazi e denumit Evanghelia dupa Matei e opera unui evreu crestin din diaspora sau a unui crestin grec din Antiohia, bazata pe Septuaginta si diferite alte surse secundare grecesti.

QUOTE
Sunt zeci de discutii pe aceasta tema, anyway. A contesta istoricitatea per se a evenimentelor, asta foarte putini se incumeta, si nu am intalnit vreunul pana acum care sa fi si reusit.

Inseamna ca nu ai cautat destul. Dezbaterea Isus mitic vs. Isus istoric e foarte elaborata si ambele tabere par sa ocupe in acest moment pozitii destul de solide. Dar discutia asta nu isi are locul pe acest topic. Sa ramanem la datarea si autorii evangheliilor cool.gif


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 31 Mar 2005, 01:08 PM
Mesaj #134


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



...Asa cum spuneam, ideea ca evangheliile sunt scrise in perioada de dupa caderea Templului nu sta in picioare din simplul motiv ca nu mentioneaza distrugerea acestuia ca profetie implinita. Si din alte motive pe care, asa cum spuneai si matale, nu avem loc sa le enumeram aici. Culmea e ca acelasi argument este folosit de detractorii Evangheliilor, care sustin ca ele au fost scrise in mod obligatoriu dupa distrugerea Templului, caci cum ar fi putut Isus sa profeteasca distrugerea acestuia?...

Despre Iuda: cele doua relatari nu sunt ireconciliabile. Pentru mine, cel putin, nu. Conform Traditiei (mentionata inca din primul secol), Iuda a vrut sa scape de bani, dar preotii au cumparat pe numele lui un teren (pretul fiind de sange... asa cum profetise Isaia cu secole inainte), iar el s-a spanzurat, dupa cate se pare insa suportul de spanzurat s-a rupt si el s-a spart pe stancile de dedesubt.

Avem de-a face cu doi martori ai evenimentelor care relateaza incomplet acelasi eveniment, fiecare din punctul lui de vedere. Nimic anormal aici, asta se intampla in fiecare zi in criminalistica - cand intervievezi un martor ocular al unui accident, acesta va relata evenimentele care i-au izbit lui ochiul, de multe ori diferite de ale celorlalti martori.

Despre sursele istorice: da, stiu ca istoricii de la ultima ploaie nu accepta drept surse istorice scrierile discipolilor lui Isus. Ce sa spun, Iosephus este mult mai de incredere... sau si el il mentioneaza pe Isus? rolleyes.gif Motivul are mai mult de-a face cu prejudecatile actuale decat cu prejudecatile de atunci ale scriitorilor respectivi. Curios mi se pare cum aceiasi istorici sunt extrem de interesati de evangheliile apocrife...

Deci daca pentru tine Evangheliile nu sunt surse istorice, asta e problema ta. Sa ignori niste scrieri din secolul I care relateaza evenimente petrecute in secolul I, acceptand ca autoritate explicatiile unora din secolul XX, asta da, mi se pare o atitudine super normala.

Despre mentionarea lui Isus - da, chipul sau nu apare pe monezi contemporane si despre el se scrie doar in documente ulterioare. Oare faptul ca era un simplu tamplar itinerant, iar discipolii sai o secta iudaica oarecare in cadrul unui popor dispretuit de romani, sa aiba vreo legatura? Mie imi este de ajuns coerenta interna a istoricilor Bisericii. Caci asa cum nu pot nega istoricitatea evenimentelor relatate de Iosephus, Herodot si alti istorici antici pentru simplul motiv ca au incoerente interne, nu pot nega nici autoritatea in materie a istoricilor crestini din secolele I-III. Luca fiind unul dintre ei, foarte meticulos de altfel.

Despre Luca si Iosephus: nu vad de ce Luca ar folosi pasaje din Iosephus (presupunand ca avea un asa rang incat sa ajunga a-i citi sulurile acestuia), cand amandoi puteau relata aceleasi intamplari... Am citit pagina indicata, si nu am gasit decat acelasi hatis de argumente speculative care abunda pe infidels.org, Mecca ateilor militanti. Ca o sugestie: cauta sa vezi cum sunt mentionate evenimentele de la Revolutie in memoriile diversilor participanti. Vei avea o serie de surprize: neconcordante intre relatari, similitudini ciudate (oare nu pentru ca au vazut sau au relatat aceleasi evenimente reale?), etc. Daca au folosit si aceleasi surse istorice - cum ar fi ziarele vremii, vei vedea asemanari si mai mari. Luca si Iosephus se puteau baza pe aceleasi surse, chiar surse scrise. La asta nu s-a gandit autorul articolului? Sau trebuia musai sa dea la o parte aceasta ipoteza, doar pentru a demonstra ca scrierea lui Luca este mai tarzie? rolleyes.gif

Despre elucubratiile rautacioase din Gospels, the external evidence, samd.: mda, deci sa nu credem in speculatiile crestinilor din sec I-II, sa credem in speculatiile necrestinilor din sec XX. O portie buna de ras, pentru care iti multumesc. Mai ales interpretarea lui 2 Petru, conform careia aici se atacau evangheliile... tongue.gif

Concluziile tale cu privire la cartea lui Matei se bazeaza doar pe aceeasi neincredere in textele scrise de apostoli si de discipolii lor. Ai dreptul la opinia ta, cum si eu am dreptul la opinia mea. Asa cum spui si tu, sunt doua tabere cu argumente solide. Numai ca fiecare este in stare sa priceapa doar propriile argumente, pentru ca sunt enorm de multe speculatii de o parte si de alta.

Eu prefer speculatiile care acorda incredere primilor crestini, iar nu eruditilor necrestini de dupa 20 de secole, daca ma intelegi... ohyeah.gif


LATER EDIT: am avut rabdarea de a citi pana la sfarsit linkul de pe geocities, referitor la datarea evangheliilor. Desi este evident ca nu sunt de acord cu mare parte din concluziile autorului, tin sa recomand linkul pentru cei ce vor un rezumat al citatelor referitoare la evanghelii, facute de crestinii din primele secole. Este destul de util, pentru ca le pune in context. Multam de link.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 31 Mar 2005, 01:45 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 12 Apr 2005, 11:21 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
dupa cum stiti, in urma cu un an a fost descoperit un osuar pe care se afla inscriptia "Iacov, fiul lui Iosif, fratele lui Isus".

Imi mintesc cum a fost prezentat intr-o expozitie oficiala undeva pe continentul american, IMPOTRIVA sursei NECUNOSCUTE a acelui obiect, am si vazut niste poze. Proprietarul sustine ca la "cumparat" de la un "talcioc" din Orient, vezi doamne, deci ar fi provenit din sapaturi ilegale, desecrare de morminte, etc. DACA a fost vre-o data asa! Acum, obiectul a fost ASIGURAT pentru o suma imensa, parca 5 milioane. Obiectul, impachetat ca de 5 milioane, "se crapa" in mod misterios, sfindind impachetarea originala. Tipul respectiv face us the clauza de asigurare..... Oboiectul are pe el o inscriptie scrijelita superficial pe suprafata, textul descris mai sus. Toata afacerea suna ca un simplu jidanism pe fatza, exploatarea unor personaje bilblice pentru bani etc. Este un atentat la credulitate, la manipulare, la dezinfomrare, la ratacire, exploatare, etc. tot ceea ce Satana poate aduce la suprafata impotriva Sufletului Omului.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Apr 2005, 10:48 AM
Mesaj #136


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (1,618033 @ 31 Mar 2005, 02:08 PM)
Despre sursele istorice: da, stiu ca istoricii de la ultima ploaie nu accepta drept surse istorice scrierile discipolilor lui Isus.

Am ajuns si pe topicul asta...

La intrebarea de ce nu sunt acceptate in general scrierile biblice drept surse istorice credibile a raspuns Figaro pe alt topic, la Ecclesia:
QUOTE
Un autor este intotdeauna convins ca scrie in numele lui Dumnezeu. Deci el nu considera ca textul ii apartine si ca nimeni nu are dreptul sa se atinga de el. Un comentator poate, la fel de bine ca si el, sa fie inspirat si sa dispuna de lumini de care el nu avusese parte.
In fapt, cei care se afirma discipolii unui autor nu ezita sa intervina in textul acestuia si sa-l remanieze. Ei au impresia de a fi inteles mai bine decit el dimensiunile unor lucruri pe care le spusese, dar care nu puteau fi intelese pe deplin in epoca in care au fost enuntate pentru prima oara. Astfel Moise, intemeietorul poporului evreu, daduse un anumit numar de orientari fundamentale si de avertismente impotriva unor pericole pe care el nu putea decit sa le intrevada. Isaia prevestise catastrofe, dar intelesese in acelasi timp ca ele vor fi sursa de reinnoire. Atunci cind evenimentele confirmau implinirea viziunilor lor, se intelegea mai bine profunzimea celor spuse. Se reluau atunci vechile texte si se rescriau in lumina prezentului. Se faceau aceste adaugiri la texte tocmai pentru a le face remarcata intreaga importanta, pentru a le actualiza.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 13 Apr 2005, 01:57 PM
Mesaj #137


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



abis, imi permiti sa am alta opinie? ohyeah.gif

Se scriau carti noi, care aratau ca profetiile s-au implinit. Dar nu se modificau cartile vechi.

Vezi pentru asta diferentele intre Vechiul si Noul Testament. Nu era mai simplu ca crestinii sa ia cartile din Vechiul Testament si sa le modifice, aratand cum s-au implinit in persoana lui Isus profetiile mesianice?

Dar ei n-au facut asta - caci de-aia si avem un VT si un NT. tongue.gif

Iar profetiile vechi de secole din VT s-au implinit si sunt descrise in implinirea lor in NT.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 13 Apr 2005, 01:58 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Apr 2005, 04:24 PM
Mesaj #138


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sigur ca-ti permit! smile.gif

Si tu imi permiti sa nu cred ca ar fi atat de simplu sa modifici cartile VT? Erau niste scrieri, totusi, oarecum cunoscute la inceputul mileniului intai. Cel putin in randul clerului. Mult mai simplu este sa "ajustezi" niste scrieri recente si mai putin cunoscute decat cele vechi pentru a corespunde realitatii. Evident, cu cele mai bune intentii. Sunt convins ca cel care l-a "completat" pe Iosif Flavius cand l-a transformat in crestin (i-a pus in gura cuvintele "In vremea aceasta a trait un om intelept numit Jeshua. Pilat l-a condamnat la moarte. Iar cei care au devenit ucenicii lui nu au abandonat invatatura lui. Ei au spus ca li s-a aratat la trei zile dupa rastignire si ca el era viu; el a fost Mesia despre care profetii au scris lucruri minunate" - cine ar putea crede ca un evreu care toata viata a fost credincios cultului mozaic ar putea scrie asa ceva?!) a fost convins ca ceea ce face nu-i un lucru gresit si impotriva notiunii de Istorie... Si asa cum a fost "completat" Iosif Flavius, de ce nu ar fi putut fi "completate" evangheliile?

Am dicutat pe larg una dintre profetiile despre care vorbesti aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 13 Apr 2005, 05:10 PM
Mesaj #139


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Hai ca ma amuzasi! laugh.gif

Apropo de Emanuel - stii fara indoiala ca personajele biblice cele mai importante au mai multe nume, fiecare insemnand altceva. Numele le este dat cu un scop precis, si in general acest nume arata un mesaj divin. De fapt, daca vei citi contextul textului amintit de tine pe celalalt thread, vei vedea ca vine vorba si de Tabeel, care inseamna "Bun de nimic". Intreg textul era profetic, cu aplicabilitate dubla: in acel timp, ca arhetip, cat si mai tarziu.

Profetia facuta de Isaia in fata lui Ahaz se putea implini mai intai chiar in timpul lui Ahaz. Emanuel este un arhetip, o imagine profetica daca vrei (ca multi alti copii de pe vremea profetilor, sau chiar ai profetilor, carora li se puneau chiar nume profetice) care il prevesteste pe Isus. Iata de ce Matei aplica acest text la Isus. Este ceva atat de obisnuit si de des intalnit in Biblie, ca ma frapeaza intotdeauna cum aceasta explicatie foarte simpla le scapa comentatorilor biblici.

Termenul fecioara poate fi redat, intr-adevar, cu "tanara", si acesta putea fi intelesul pe timpul lui Isaia, insa Maria trebuia sa fie fecioara din cu totul alte motive - pentru ca pruncul Isus sa se nasca fara a mosteni imperfectiunea umana. Sotia lui Isaia nu mai era fecioara, pentru ca avea deja un copil: Sheariasub, si el avand un nume profetic (care inseamna "putini se vor intoarce" si face referire la profetica intoarcere a unei ramasite a iudeilor in Tara Promisa, din Babilon).

Evident, Biblia nu mentioneaza modul in care s-a implinit aceasta profetie pe timpul lui Ahaz (cu precadere partea cu pustiirea Siriei si Israelului, cele doua tari care le faceau probleme iudeilor). Dar Biblia nu mentioneaza multe - de exemplu nici implinirea profetiilor lui Isus cu privire la Templu. Si totusi istoria arata ca ele s-au implinit. Nu avem deocamdata (si nici nu cred ca o sa avem vreodata) o relatare istorica cu privire la copiii lui Isaia. Dar cum el a avut copii cu nume profetice, inca unul nu era nici o problema.

Implinirea profetiei devenea completa in aceea ca Dumnezeu urma sa fie cu oamenii prin intermediul lui Isus, si sa salveze israelitii fideli din ghearele lumii satanice. Dar asta este o invatatura profunda si nu stiu daca nu te-am pierdut pe drum cu explicatia... smile.gif

Acest topic a fost editat de 1,618033: 13 Apr 2005, 05:13 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2005, 09:02 AM
Mesaj #140


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ma bucur ca macar te-am amuzat. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 07:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman