HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> oPsedatii, Prima Piesa
Eclectic
mesaj 14 Jul 2005, 03:52 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Am onoarea de a va anunta aparitia formatiei oPsedatii, care ii are in componenta pe Genicon (cunoscut celor de pe forum si sub nickul de Genicon tongue.gif) si pe Barrie (cunoscut celor de pe forum si sub nickul de Barrie tongue.gif).
Dupa ce, timp de cateva luni, de la cristalizarea (moama, ce expresii am in mine roflmao.gif) intentiilor membrilor acestei trupe, am depus eforturi considerabile, dupa litri de bere care ne-au ajutat sa nu ne deshidratam, dupa momente grele (termin imediat cu introducerea, ok ? harhar.gif) si dupa multa munca, am adunat cateva piese, iar una dintre ele beneficiaza de un negativ. Prin bunavointa lui Mihai, caruia tinem sa-i multumim si pe aceasta cale, veti putea asculta aceasta piesa, in forma ei cenzurata, pentru ca unele exprimari puteau fi considerate oPscene.
Despre negativ, insa, va va vorbi mai multe Genicon, pentru ca e opera lui. Vrem sa mentionam ca nu este forma finala a piesei, intrucat consideram ca sunt locuri in care poate fi imbunatatita si o vom cizela. Totusi, o prima auditiei a piesei "Cu cap" a trupei oPsedatii va fi posibila cat de curand. smile.gif

Acest topic a fost editat de Barrie: 14 Jul 2005, 04:48 PM


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 14 Jul 2005, 03:57 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



ready to 35.gif


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaīmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 14 Jul 2005, 04:20 PM
Mesaj #3


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Da, deci... dupa cum a zis si Barrie, prima piesa oferita spre ascultare de trupa oPsedatii se numeste Cu Cap. Genul abordat de noi, in cazul in care nu se banuia deja, este rap. Asa ca daca acest gen de muzica nu va place, cu siguranta nu va va placea nici piesa noastra (care, momentan e undeva la granita dintre "nimic" si "rap"). Motivul pentru care postam aceasta melodie aici, acum, nu este acela de a ne lauda cat suntem de tari sau pentru a va cere laude doar fiindca ne cunoasteti. Suntem foarte mici in acest domeniu si avem nevoie in primul rand de toate sfaturile posibile si de cele mai constructive critici. Sa vorbim putin despre piesa:

1. Negativul - a fost facut, dupa cum si barrie zicea, de mine. Avand in vedere ca m-am aflat cu Fruity Loops-ul in fata pentru prima oara si avand in vedere ca nu stiam nimic despre el, a iesit ce a iesit. Motivul pentru care el a ramas este acela ca se aude, totusi, ceva mai bine cand zdrangane ceva pe fundal. INSA - negativul nu este final, asa ca nu dorim pareri referitoare la el. Este un negativ prost, facut pe loc, care nu se leaga cu piesa. Stim asta biggrin.gif
2. Voce/Lirica - acesta este domeniul care ne intereseaza cel mai mult. In primul rand vocea, flowul si dictia - daca va zgarie urechile, daca nu exista pic de ritm, daca nu intelegeti nimic din ceea ce spunem, este bine sa stim si noi asta, pentru a ne imbunatati sau, daca e cazul, pentru a ne lasa de asta. In al doilea rand, Lirica (versurile) ne intereseaza. Ce parere aveti despre ele? Sunt bune, sunt aiurea, sunt pe langa? Cam cum ar trebui sa fie sa va placa si voua, nu doar noua? Luati in considerare ca este o piesa "foarte" sociala, as putea zice "underground" deci "sa sune bine, melodios, frumos" nu a fost elementul principal in crearea acestei piese. Versurile si mesajul. Exista? Va plac?
3. Piesa a fost scrisa relativ repede, inregistrata la fel de repede, pe un microfon de 160 de mii, pe calculatorul meu. Asa ca stim de calitatea sunetului ca nu e tocmai buna...
4. Eu sunt primul care canta, Barrie al doilea, iar pe ultima strofa eu primul, Barrie al doilea. Refrenul il cantam impreuna (desi lumea zice ca eu nu ma aud tongue.gif)

Acestea fiind zise, va invitam sa ascultati piesa si asteptam cu nerabdare comentariile si parerile voastre. Multumim.


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jul 2005, 04:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Jul 2005, 04:21 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ei bine, iata si piesa:

http://www.hanuancutei.com/click/fcha.php?...OpSedatii_CuCap

Mentionez ca, desi piesa e cenzurata, e posibil ca unii dintre cei care o asculta sa se simta lezati de text.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
battobatare
mesaj 14 Jul 2005, 05:55 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.676



multa bafta in continuare genicon marfa piesa ..!!!! ei am o intrebare cum as putea sa pun si eu o piesa pe forumul asta,ca nu stiu? am si eu o trupa aici in tulcea si vreau sa auziti o piesa de-a mea!!! sad.gif unsure.gif


--------------------
If a man does not keep pace with his companions, perhaps it is because he hears a different drummer. Let him step to the music which he hears, however measured or far away.
-Henry David Thoreau
http://www.aron.dap.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Jul 2005, 05:57 PM
Mesaj #6


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Ok, credeam ca nu se aude prea bine din cauza compului meu. sunt cateva intreruperi in prima parte a melodiei.
Nu sunt de acord cu versul in care se spune ca nu faci dintr-un primar presedinte devil.gif .

Mai departe.
Mai baieti, melodia e foarte melodioasa si se incadreaza perfect la genul preferat al lui Eminem.
Versurile sunt coerente, mesajul e clar si mai sunt si de acord cu el.
Cuvintele se inteleg bine, n-am avut probleme.
Vocile: se deosebesc clar doua voci; a doua voce are o gravitate care 'rimeaza' bine cu mesajul versurilor, ceea ce da nota de seriozitate melodiei.

Concluzie: o melodie de lansat pe piata, va avea cu siguranta multi fani. nu stiu daca va dati seama cat de buna e melodia.
Daca aveti cumva posibilitatea, inregistrati-o calumea, sa se auda bine.

Si nu, nu lucrez in domeniu.


Acum ma scuzati putin, am ceva de ascultat.
35.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Jul 2005, 06:03 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
sunt cateva intreruperi in prima parte a melodiei.


Cenzura. whistling.gif

Pentru varianta necenzurata sau pentru orice alte discutii, putem fi contactati la adresa oPsedatii@yahoo.com



--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Jul 2005, 06:13 PM
Mesaj #8


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Barrie @ 14 Jul 2005, 07:03 PM)
Cenzura. whistling.gif

aaaaaaa, am inteles cool.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 14 Jul 2005, 06:16 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



laugh.gif aha, deci degeaba am pocnit eu boxele...Deci, opinii:
1. nu sunteti normali
2. suna bine
3. nu sunteti normali
4. daca o mai lucrati o sa sune si mai bine
5. nu sunteti normali
6. sunteti oPsedati
7. vi se potriveste titlul piesei
8. nu sunteti normali
9. puteati si voi sa bagati o dedicatie, ceva, de final, ca va dati baieti salon ( hmm.gif sau mai bine nu)
10. nu sunteti normali
11. bine ca sunteti voi destepti harhar.gif

PS. Oare Basescu in campania de anticipate (astea sau altele, ca nu se potoleste) o sa faca pe DJ-ul? Pacat ca si-a taiat suvita...

Acest topic a fost editat de denise: 14 Jul 2005, 06:20 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Jul 2005, 06:35 PM
Mesaj #10


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



bagati mare!!


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jul 2005, 06:41 PM
Mesaj #11


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Daca tot vin anticipatele, io propun sa o promovati in campania electorala devil.gif .

thumb_yello.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 14 Jul 2005, 08:49 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



io in prima faza,ascultind melodiaam crezut ca e vreo piesa de-a Parazitilor si faceti misto ...dar nu e Parazitii e Opsedatii ...bey...e bine ,as putea zice chiar f bine daca o mai slefuiti pe ici-colo...sa ne dati si noo autografe cind ajungeti mari thumb_yello.gif

PS.cum se danseaza pe piesa?...pot sa dau cu capu' de birou?...ma intereseaza daca am prins miscarea ohyeah.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 14 Jul 2005, 09:09 PM
Mesaj #13


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



@battobatare: Multumesc de aprecieri, insa piesa nu este doar a mea. Barrie si-a scris versurile la piesa lui, si tot lui ii apartine refrenul, daca imi aduc aminte bine. Deci urarile trebuie impartite in 2, in mod egal wink.gif In legatura cu piesa pusa pe forum, trebuie sa o ai in primul rand pe un site, ceva si poti pune linistit linkul aici. Atata timp cat nu contine cuvinte oPscene, e OK. Bafta si tie!

@Felina: Multumim mult. Sincer, in momentul in care am inregistrat piesa (era inainte de bataia asta de joc cu inundatiile) nu aveam absolut nimic cu Dl. presedinte biggrin.gif S-a intamplat sa se "potriveasca"... In privinta lansarii pe piata, si in privinta fanilor inca nu ne pripim. Mai este mult de munca pana acolo, mai avem mult de invatat si exersat... si ne trebuie mai mult decat o piesa pentru a ne "lansa". Pese: Da' prima voce ce-are, ma? tongue.gif tongue.gif tongue.gif

@denise: Da... bine ca esti tu desteapta! tongue.gif (multumim pe aceasta cale pentru punctele 2, 6 si 7 biggrin.gif)

@mutulica: bagam, bagam, da ni se taie la cenzura biggrin.gif

@nefertiti: noi ne spunem oful, zicem ce avem de zios... in nici un caz nu ne-am baga in campanii electorale... tongue.gif

@Michelle: Ideal ar fi daca te-ai opri la cativa cm de birou. tongue.gif In rest, multumim de cuvintele frumoase.

Pese: Acum asteptam si critici...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 14 Jul 2005, 11:54 PM
Mesaj #14


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



Cica mi s-a dat voie sa ma laud blink.gif Am fost de fata cand au compus versuri, inregistrat 'n' stuff...a fost funny si ma bucur ca am asistat la realizarea acestei capodopere tongue.gif si ca am fost intrebata de cum suna mai bine refrenul... ca n-am fost luata in seama asta e partea a doua tongue.gif

oricum fata de cealalta inregistrare care s-a desfasurat in conditii inumane de ras isteric si capcane cu scaunul, aceasta a decurs ma frumos... deasemenea am fost prezenta si cand s-a facut negativul...si m-am cam plictisit cateva ore bune...da' na! ce sa-i faci cand vine inspiratia n-ai cum sa opresti monstrul creatiei ca vrei sa... mai vorbesti cu omul ala sau sa-i zici la revedere tongue.gif

Oricum sunt mandra de ei! Mai ales de geni (asta a fost de ochii lui ca punea botu' daca nu-l laudam) tongue.gif laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Jul 2005, 11:59 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Sa recunoastem ca sunt persoane care au un mare merit in munca noastra: kitty e una dintre ele. La fel sunt Alexa si Surzi.

Iar la cealalta inregistrare... mda, scaunul lui geni mi-a fost potrivnic. Rezultatul ? O cascada de ras. roflmao.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 15 Jul 2005, 12:16 AM
Mesaj #16


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Dragilor, dat fiind conditiunile in care va scriu, constat ca amandoi ar trebui sa va aflat in fata [adica spatele ohyeah.gif ] Marelui Ren.

PS: Cu alte cuvinte, succes, fa! biggrin.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 15 Jul 2005, 12:29 AM
Mesaj #17


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Ma, sint un mare bou rofl.gif . Am vorbit cu Barrie la telefon si mi-a zis de piesa,ca e online pe Han si io automat m-am gindit ca ie o piesa de teatru si ma gindeam cum naiba o joaca pe Han blink.gif . Dar pt a nu parea timpit m-am facut ca inteleg si n-am intrebat nimic rofl.gif . Asa....acu' ca am ascultat piesa, vreau sa zic ca acesti doi poTci oPsedati si nesimtiti, cu care ne mindrim ca suntem contemporani, au facut o treaba buna. Negativu' ala mai tre' lucrat mult in schimb tongue.gif. A,si vreau varianta necenzurata,ca asta e cam soft pt gusturile mele rofl.gif . Buei, si cind o sa ajungeti vedete si o sa roiasca fanele in juru' vostru sa nu ma uitati, 'ra-ti ai draq devil.gif rofl.gif mwah1.gif .
Pese:
Bravo si felicitari thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 15 Jul 2005, 12:32 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ghostule, cum sa te uitam ? Doar o sa dam concert in crasma ta, nu ? Si nu uita ca ne-ai promis ceva apropo de chelnerite, si anume ca vei sta cu noi la masa si ne vei lasa sa le intrebam daca vor ca si a doua zi sa aiba unde lucra. roflmao.gif

Pese Piesa de teatru, ma ? rofl.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 15 Jul 2005, 12:38 AM
Mesaj #19


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



QUOTE (Ghost @ 15 Jul 2005, 01:29 AM)
Buei, si cind o sa ajungeti vedete si o sa roiasca fanele in juru' vostru sa nu ma uitati, 'ra-ti ai draq devil.gif rofl.gif mwah1.gif

Hmmm... brow.gif ale tale-s cele care-l plac pe geni evil.gif acu' roaga-te sa aiba geni mai mult succes ca-ti rup...ca ne suparam... tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 15 Jul 2005, 07:15 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Baietii tot respectu si la mai mare! jamie.gif
Poate o vom asculta curand si la vreun post de radio macar smile.gif


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 15 Jul 2005, 08:59 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Nu e rea deloc, ma mir de voi. tongue.gif

Asaa, sa criticam: negativul n-are nici o treaba cu ritmul vocilor, dar ati zis ca e improvizat, asa ca nu insist.

Geni, am senzatia ca vocea ta suna un pic fortat, ritmul e bun, dar nu te mai chinui sa o faci mai grava decat este. S-ar putea sa "dea" mai bine. Versurile sunt beton, se leaga, au sens. Parerea mea este ca piesa ar prinde mai bine cu mai putine cuvinte cenzurabile, dar na, eu nu-s ascultator de rap... biggrin.gif

Concluzia: mai aveti de lucrat la calitatea piesei, dar are mesaj si chiar unul bun! Daca ati reusi sa o finalizati si lansati cat mai repede ar fi excelent! mwah1.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 15 Jul 2005, 12:32 PM
Mesaj #22


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



In primul rand, am sters vreo 10 mesaje offtopic... Va rog eu, nu mai faceti, ca imi merge netul ca dreq de greu tongue.gif

@Kitty: Pe langa faptul ca a fost de fata de la infiintarea trupei pana in prezent, a si contribuit cu idei pentru piesele noastre. Una dintre piesele neinregistrate inca (de care si eu si Barrie suntem foarte mandri) foloseste cateva idei date de Alina. Deci.... mwah1.gif Si, bine-nteles, multumim Alexei si lui Surzi pentru ajutorul pe care ni l-au dat si pentru rabdarea cu care ne-au ascultat biggrin.gif

@blacky: Multumim, fa! (tzi-ar of-topicurile! tongue.gif)

@Ghost: Daca bagam varianta necenzurata, intram in mari conflicte cu subforumul de religie, in primul rand tongue.gif Oricu, versul acela s-a constatat ca e de prost gust, si va fi schimbat. In rest, multumim, coane, de aprecieri si stai linistit, facem schimb de fane! biggrin.gif spoton.gif

@mogaldeatza: Multumim! Piesa nu va ajunge la radio, mai mult ca sigur. Probabil ca aceasta piesa nu va ajunge mai departe decat este acum - pe forumuri si pe calculatoarele prietenilor/cunoscutilor. Speram insa ca celelalte sa nu aiba aceeasi soarta biggrin.gif

@Mara: Asta e una dintre piesele noastre cele mai "curate" tongue.gif In privinta vocii mele, singurul motiv pentru care poate parea fortata este ca a trebuit sa urlam ca disperatii sa prinda microfonul ala ceva... Barrie poa' sa spuna cum transpirase urland (si vecinii pot confirma, de asemenea laugh.gif). Oricum, am vazut si eu ca am momente in care vocea mea o ia putin pe aratura (nelucrata, in primul rand si tipata, in al doilea). Oricum, nu incerc voit sa ii dau mai multa gravitate sau sa mi-o "modific".
Cu finalizatul si lansatul... mai greu, avand in vedere ca momentan membrii trupei sunt despartiti de 300 km... Oricum, de inceput, ne bucuram foarte mult sa vedem ca voua va place. Si ce nu va place, nu ezitati sa spuneti aici.

Mai asteptam opinii.


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eve
mesaj 15 Jul 2005, 01:29 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 315
Inscris: 13 October 04
Forumist Nr.: 4.661



dom'le...frumos, ce sa mai biggrin.gif bafta si....sa promovati bine! thumb_yello.gif
atentie la videoclip, o sa va vanda melodia foarte bine daca e facut "cu cap" laugh.gif (se poate si ieftin)


--------------------
Daca vrei sa fii iubit, iubeste. (Seneca)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 15 Jul 2005, 02:57 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Buna ziua domnii oPsedati!

Felicitari pentru piesa. Salut cu respect pe omul genicon!

Incep cu minusurile biggrin.gif

Negativul are un sound avangardist insa pe alocuri devine prea haotic. Poate nu prea haotic pentru un MC mai experimentat insa alaturat voua se simte. Barrie are pasaje tehnice destul de interesante. Genicon nu este atat de tehnic insa incearca sa exprime ideile mai clar, mai amplu. La capitolul flow, genicon se muleaza pe beat mai bine decat Barrie ale carui respiratii sunt de multe ori fortate. Cea mai mare greseala e sa-ti tai cuvintele numai pentru a le forta sa intre pe "snare"-uri. Lasa flow-ul liber si daca ai de prins tobe din urma, fa-o lungind usor cuvintele, dandu-le muzicalitate.
De asemenea, ceva ce cam lipseste ambilor din pacate: intonatiile, insa acestea vor veni sigur odata cu experienta si vechimea. E vorba de "mulatul" pe instrumental ... urmaritul liniei melodice si micile variatiuni de interpretare pe diverse pasaje ce ar trebui accentuate.
Un alt minus este refrenul ... nu are puterea pe care o cerea o astfel de piesa si din pacate nu vad o legatura intre rapperi si politicieni astfel incat primii sa merite sa-i inlocuiasca pe cei din urma. Daca suntem capabili sa constatam problemele din jur, pot spune cu siguranta ca putini ar avea si capacitatea sa schimbe ceva. Ok, e metaforic ... dar tot e putin fortat.

Acum plusurile:

Imi plac vocile ambilor desi la genicon se simte putin ca forteaza coardele vocale. In timp va deveni mai natural.
Versurile sunt destul de bune si e clar ca avem de-a face cu baieti destepti cu multe lucruri de spun si posibilitatea de a le spune altfel si mai bine.

Astept urmatoarea piesa cu nerabdare. Genicon, lucreaza mai atent negativele de acum smile.gif


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 15 Jul 2005, 03:06 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Menthore, in primul rand, iti multumesc pentru ca ne-ai dat o parere de specialist. wink.gif

QUOTE
La capitolul flow, genicon se muleaza pe beat mai bine decat Barrie ale carui respiratii sunt de multe ori fortate. Cea mai mare greseala e sa-ti tai cuvintele numai pentru a le forta sa intre pe "snare"-uri.


Inseamna ca am o problema chiar mai grava, de vreme ce intai am tras vocile si abia apoi a venit negativul. unsure.gif Cred ca, mai degraba, sunt probleme de respiratie, de pierdere a suflului, la care ar trebui sa exersez.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 15 Jul 2005, 03:10 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Asa ceva nu se face Barrie. Nu tragi voci pe gol. Fara negativ iese o imitatie de piesa ... ca un mix facut de un copil care descopera cooledit-ul si baga si el vocea lui 2pac pe negativul lui Busta Rhymes si vede ca nu se potrivesc vitezele sad.gif ... lucrati doar cu negative.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 15 Jul 2005, 03:31 PM
Mesaj #27


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Salutare, menthore! Multumim de timpul acordat!

Negativul nu are un sound avangardist... e un negativ prost facut, ca inca nu m-am obisnuit cu fruity-ul sad.gif Si da, negativul e facut dupa, pentru ca dupa am facut rost de program. Stiu ca nu asa se face, insa, dupa cum am zis, neavand experienta, oricum nu avea cum sa iasa ceva bun... mai am de lucru mult in privinta asta...
Da, cu refrenul s-ar putea sa ai dreptate. Stim ca nu prea e legatura intre politicieni si rap, insa ziceam ca e o idee misto tongue.gif

Multumim mult de pareri... si, asa cum ziceam, raman dator wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeones
mesaj 19 Jul 2005, 12:19 AM
Mesaj #28


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 234
Inscris: 17 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.533



Sunteti nebuni e clar biggrin.gif , pe cand un album , eventual chiar si un videoclip tongue.gif ?


--------------------
Nu voi fi un om obisnuit,pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

FC Bachus

EU beuuu , putin cate putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 28 Jul 2005, 02:57 AM
Mesaj #29


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Asa cum am mai spus, cu toate aspectele la care trebuie lucrat, e un inceput demn de aplauze thumb_yello.gif Sper sa luati exemplu de la Jenny from the block si atunci cand ati fi faimosi, bengosi si la buzunare grosi sa nu uitati de invitatiile alea gratuite la concert.. laugh.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 28 Jul 2005, 04:02 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 28 Jul 2005, 03:09 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



hai, ca meritati flowers.gif flowers.gif

la critici nu ma prea pricep


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sbal
mesaj 28 Jul 2005, 11:17 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 117
Inscris: 11 June 04
Forumist Nr.: 3.824



QUOTE (genicon @ 15 Jul 2005, 04:31 PM)


Negativul nu are un sound avangardist... e un negativ prost facut, ca inca nu m-am obisnuit cu fruity-ul sad.gif Si da, negativul e facut dupa, pentru ca dupa am facut rost de program.

Cu ce fruity ai lucrat? FL3?


--------------------
Break yourself through the clouds
and build above those sleepy buildings
Mistified by your capabilities
all is yours if you can handle
Visable from higher than the sky
Plane and simple,
the facts are at your feet
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 29 Jul 2005, 02:29 PM
Mesaj #32


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu, a fost FL Studio 4. Insa nu cred ca are vreo importanta chestia asta, avand in vedere ca n-am nici cea mai mica idee cum se foloseste. Se pare ca nu vom fi o trupa care isi va face singura negativele laugh.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gurutzu^
mesaj 29 Jul 2005, 03:50 PM
Mesaj #33


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.371



Sincer, avand in vedere ca sunteti la inceput, nu pot sa ma iau de neprofesionalismul de care dati dovada. Mi s-a parut ca piesa, pe langa lipsa de ritm si muzicalitate, nu are nici o noima. Ideile se impletesc, se incurca, nu am inteles nici un mesaj clar. TOTUSI, e de remarcat efortul vostru, deoarece, cunoscandu-l pe Barrie, stiu ca s-a stresat mult cu ea. Alte piese din faimosul lui caiet mi s-au parut mai interesante, cel putin in privinta mesajului sau a textului (nu le mai tin minte, ca mi-au fost prezentate doar o data). Oricum, felicitari si mai lucrati, lucrati si studiati muzica. Trebuie sa fie muzica, nu zgomot. :|


--------------------
Ba, ma lasi ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LudaChris
mesaj 30 Jul 2005, 12:04 AM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 26 July 05
Forumist Nr.: 6.691



Am ascultat si eu bucata. Bine e ca aveti un cantec cu mesaj. E foarte important. In rest, lasand la o parte negativul care e ciudat rau` unsure.gif , lucrati mai mult. Trebuie lucrat la tehnica. Daca repetati mai mult, sunt convins ca o sa iasa ceva bun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 6 Aug 2005, 04:14 PM
Mesaj #35


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Multumim, din nou, pentru ca ne-ati impartasit parerile voastre. wink.gif

@gurutzu: Stim ca, in eventualitatea unui album, este imposibil ca toate piesele sa fie pe gustul fiecarei persoane. De aceea, in planurile noastre de viitor primeaza cuvantul "diversitate". Incercam sa avem din toate cat mai mult posibil tongue.gif Nu poate decat sa ma bucure faptul ca piesele din caietul lui Barrie ti-au placut, urmeaza sa le inregistram si pe ele. Cu toate astea, cu un lucru nu pot fi de acord - si anume faptul ca este o piesa fara mesaj, in care se incurca ideile. Si noi, si celelalte persoane care au ascultat piesa, au zis ca singurul lucru bun este "ideea, mesajul" tongue.gif Oricum, vom incerca pe viitor ca totul sa fie cat mai clar.

@Luda: Intr-adevar, piesa a fost citita. Si de aici s-a pierdut mult. Oricum, avand in vedere conditiile in care s-a inregistrat, cred ca am reusit sa exploatam la maxim versurile (cu exceptia negativului... hh.gif )

Asteptam in continuare pareri. thumb_yello.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 03:42 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman