HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

8 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Satanismul - O Religie Oarecare?, Adeptii lui Lucifer...
undone
mesaj 26 Jul 2004, 11:23 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 27
Inscris: 26 January 04
Forumist Nr.: 1.989



Poate s-a mai discutat pe aceasta tema si in alte incaperi ale hanului, dar sunt de parere ca este necesar sa concentram toate parerile intr-un singur topic. Nu stiu mare lucru despre `badboys` , asa ca astrpt pareri.


--------------------
I've found the rarest thing in the world
A strange fascinating light
It doesn't shine
But it perfumes like a flower
Growing everywhere and somewhere

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 27 Jul 2004, 07:25 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Rareori "sectele" satanice chiar sunt adepte ale unei religii , cel mai des se trateaza de tineri debusolati care nu doar ca nu isi studiaza "istoria" religiei , dar mai ajung sa creada si in fabule si inventii ale unora precum La vey. Multi satanisti vad aceasta practica ca o anticrestinatate si nimic mai mult. La noi in romania reiese din dosarele SRI ca primele forme de satanism au luat nastere in jurul unor nuclee de aurolaci din zona garii de nord. Mai multe poti citi aici :satanism


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 29 Jul 2004, 11:43 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435




Am ascultat la radio (un post romanesc) un interviu cu un satanist. Desi nu si-a dezvaluit numele si varsta, dupa voce parea a fi tanar, in jur de 20 de ani. Din toata discutia am retinut urmatorul schimb de cuvinte:

Reporter: Crezi in Dumnezeu ?
Satanist: NU !
R: Crezi in Satana ?
S: Nu !
R: Dar in cine crezi ?
S: In mine !

Tonul nu era acela ca ar crede ca orice tanar in fortele proprii, ci acela ca nu are alt Dumnezeu decat el insusi. Am simtit ca mi se face pielea de gaina. Sunt oameni foarte periculosi, care desconsidera orice norma morala.

Ce poate determina pe un tanar, care are de ales un evantai atat de larg de posibilitati frumoase ( cat de mult am mai vrea unii dintre noi sa mai avem 20 de ani), sa aleaga raul, distrugerea, mortaciunea (vecinatatea cimitirelor) eu nu pot sa inteleg.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jul 2004, 11:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2004, 11:56 AM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (inorog @ 29 Jul 2004, 12:56 PM)
Reporter: Crezi in Dumnezeu ?
Satanist: NU !
R: Crezi in Satana ?
S: Nu !

Asta nu se numeste satanism. Un satanist adevarat crede in existenta lui Dumnezeu si in existenta lui Satan, stie ca Dumnezeu este benefic si Satan malefic, si decide sa se puna in "slujba" lui Satan. Exact invers fata de ceilalti...
Deocamdata satanismul nu poate fi considerat nici religie, nici secta, ci mai mult un cult periferic. Aderentii lui sunt doar o mana de tineri debusolati, care incearca sa socheze si sa braveze.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 29 Jul 2004, 12:02 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Aderentii lui sunt doar o mana de tineri debusolati, care incearca sa socheze si sa braveze.


Abis, bine ar fi sa fie doar ceea ce spui tu. Din cate am citit insa si despre "biblia?" lui Antal Le Vay, sumele uriase obtinute din vanzari e putin probabil sa fi venit numai de la niste tineri debusolati. Cineva, in mod constient a bagat acolo fonduri substantiale.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2004, 02:19 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Bineinteles ca s-au gasit unii care sa scoata bani si din chestia asta. Banuiesc ca si dealerii de droguri ii privesc pe satanisti ca pe o mana cereasca. Insa nu cred, totusi, ca satanismul a ajuns o religie. Nu bag mana in foc ca foarte multi dintre cei care isi spun satanisti au citit "biblia" de care ai pomenit...

Daca stii mai multe, spune.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 29 Jul 2004, 02:50 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Acei satanisti ai lui Antal Le Vay(40.000 adepti in total) sunt niste oameni grav bolnavi psihic si incet-incet vor disparea de la sine. Ingrijoratori sunt de fapt "luciferienii" care inca din primele secole ale crestinismului(secta lui Marcion) au reusit sa se mentina si astazi. Din asemenea secte satanice din pacate fac parte si oameni importanti (din pacate sectele sunt foarte secretoase si nu se stiu prea multe - poate gasiti pe Internet ceva nume, satanismul si-a gasit cuib si in masoneria, mai ales in loja Misraim de rit egiptean). Capul "bisericii negre luciferiene" este Efrem de Gatto si se estimeaza ca in lume exista cca 40 mil. inchinatori la diavol(1991), insa avand in vedere caracterul strict secret al acestora numai Dumnezeu poate sti numarul real.

Domonologul Harry Price (+1948) spunea: "In toate zonele Londrei, sute de barbati si femei, de inalta cultura si familii distinse, il adora pe Satana si ii aduc cult permanent..."

Acestia savarsesc liturghii negre unde isi bat joc in cel mai cumplit mod de Dumnezeu, din fericire multi s-au intors si au povestit cum se fac, insa mi-e rusine sa scriu asemenea lucruri cumplite, e inimaginabil (va spun doar ca fura dintr-o biserica Sfanta si Dumnezeiasca Ostie, adica pe Isus Cristos real, pe care il batjocoresc intr-un mod de neimaginat).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 29 Jul 2004, 03:09 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Daca stii mai multe, spune.


Nu stiu si nici nu prea vreau sa stiu smile.gif

Ceea ce voiam sa spun este ca totdeauna in spatele "prostimii" sataniste se afla o forta mult mai puternica. De aceea nu trebuie minimalizat pericolul. Nu e destul sa spui, sunt niste aurolaci, niste debusolati, lasa-i incolo ca nu fac rau la nimeni.

QUOTE
Acestia savarsesc liturghii negre unde isi bat joc in cel mai cumplit mod de Dumnezeu


E interesant TriRegnum ca astfel de lucruri cumplite am citit ca se practicau in inchisoarea de trista amintire de la Pitesti. Mai exact detinutii politici de acolo erau obligati sa-si bata joc de Dumnezeu. Intrebarea care se pune este logica, Romania a fost comunizata intr-un mod satanist ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 29 Jul 2004, 03:57 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Intrebarea care se pune este logica, Romania a fost comunizata intr-un mod satanist ?

Desigur, comunismul este de origine satanica, sa amintim doar pe Marx care citind Apocalipsul in tinerete vazand ca anticristul se va naste din prostituata si dorind ca el sa fie acesta, a obligat-o pe mama lui sa spuna ca a fost prostituata, Engels la fel a fost satanist si Lenin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2004, 04:01 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu te supara, TriRegnum, dar e prima oara cand aud chestia asta... Suntem, sper, cu totii de acord cu faptul ca sistemul comunist a fost o eroare a istoriei, comparabila cu cealalta eroare a secolului trecut (fascismul), dar sa ne pastram totusi obiectivitatea.
Marx, Engels si Lenin au ei destule pacate. Primii doi au conceput un sistem social utopic, iar ultimul a incercat sa-l puna in practica. Dar de aici pana la a-i acuza de satanism, este cale lunga...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 29 Jul 2004, 04:42 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Voi spune doar despre Marx cu citate din texte ale sale:

Strigatul unui deznadajduit:

"Astfel un dumnezeu mi-a smuls totul
In blestemul si tortura destinului.
Toate lumile s-au dus fara intoarcere!
Nimic nu mi-a mai ramas, nimic decat razbunarea.
Imi voi constui tronul pe inaltimi,
Pe un varf rece si gigantic" (priviti si la cuvintele lui Lucifer din Cartea profetului Isaia, 14.13, 'Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie peste stelele lui Dumnezeu')

Trubadurul:
"Aburi infernali se ridica si imi umplu creierul
Pana ce innebunesc si mi se schimba cu desavarsire inima.
Vezi aceasta sabie? Mi-a vandu-ti Printul Intunericului."
(se stie ca in initierea in cultul satanist pe treptele mai inalte se vinde o sabie vrajita ca semn al succesului, apoi taindu-se la inceietura scriind cu propriul sange ca atunci dupa moarte el va apartine diavolului si iadului pe vecie)

Fata cea palida:
"Am pierdut cerul prin neveghere,
O stiu prea bine.
Sufletul meu odinioara credincios pentru Dumnezeu
Este ales pentru infern."


Despre Lenin stim ca a fost pus a putere in Rusia de lojile masonice occidentale, iar Buharin, cel care a scris biografia lui Marx spunea despre Stalin "El nu este un om, ci un diavol." si primul pseudonim sub care a scris Stalin in limba gruza este Demonosvili (indracitul), apoi Besosvili (diabolicul). In Uniunea Sovietica bolsevicii au practicat satanismul, astfel ca in anul 1977 ziarul Pravoslavnia scria: "Catedrala ortodoxa din ODesa, atat de iubita de locuitorii orasului, a devenit un loc de intruniri satanice la putin timp dupa luarea puterii de comunisti. Ei se mai intruneau si la Slobodka-Romanovka si in vechea casa a contelui Tolstoi" si in contiunare erau descrise slujbele sataniste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 29 Jul 2004, 05:00 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Tri are dreptate. Marx era membru al unui grup ce se ocupa cu ocultismul luciferic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 29 Jul 2004, 05:08 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



TriRegnum
Trebuie sa te contrazic. Comunimul nu are nici o legatura cu satanismul.
Ca sa fi satanist trebuie sa admiti ca exista Dumneazeu si Satana. Ori comunistii spun ca nu exista Dumnezeu ba chiar excludeau credinta de orice fel. Merg mai departe si citez pe Corneliu Leu - un ateu convins din tata in fiu care spunea ceva de genul:

QUOTE
A spune ca Dumnezeu exista sau nu este echivalent cu a admite ca el exista, eu nu spun ca nu exista, eu pur si simplu nu cred


QUOTE
Reporter: Crezi in Dumnezeu ?
Satanist: NU !
R: Crezi in Satana ?
S: Nu !
R: Dar in cine crezi ?
S: In mine !


Inorog daca mi-ar pune cineva intrebarile de mai sus eu as raspunde la fel, iar eu nu sunt satanist, eu resping orice idee de afiliere la orice fel de organizatie oculta, bazata pe nu's ce ritualuri s.a.m.d. probabil de aceea nici nu am stat prea mult prin Amway, era singurul lucru care nu imi placea, caracterul acela mistic al intrunirilor.

Concluzia este ca un ateu adevarat nu poate fi satanis. Asa ca hotarati-va, comunistii sunt atei sau satanisti?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 29 Jul 2004, 08:32 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Depinde la ce comunisti te referi. Pot fi cazuri de indivizi ce se declara public atei si comunisti dar ei in realitate si pe ascuns sa fie adoratori ai lui Lucifer sau Satan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 29 Jul 2004, 09:03 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (undone @ 26 Jul 2004, 11:36 PM)
Poate s-a mai discutat pe aceasta tema si in alte incaperi ale hanului, dar sunt de parere ca este necesar sa concentram toate parerile intr-un singur topic. Nu stiu mare lucru despre `badboys` , asa ca astrpt pareri.

Ziua buna.
Doctrina politica a comunismului nu are absolut nici o legatura cu doctrina religioasa a satanismului. Sunt doua chestiuni distincte, care abunda de imperfectiuni. Stim astazi ca politicienii din spectrul comunist de inceput erau versati cu manipularea si propaganda doctrinara, insa ocultismul lor era de speta politica. Sa se peroreze asupra credintei unuia ori altuia, fara a dispune de cunostinte ori fapte care sa ateste validitatea celor afirmate, nu inseamna decat pierdere de vreme.

Toate cele bune.
F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 29 Jul 2004, 10:30 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Inorog daca mi-ar pune cineva intrebarile de mai sus eu as raspunde la fel, iar eu nu sunt satanist, eu resping orice idee de afiliere la orice fel de organizatie oculta, bazata pe nu's ce ritualuri s.a.m.d. probabil de aceea nici nu am stat prea mult prin Amway, era singurul lucru care nu imi placea, caracterul acela mistic al intrunirilor.


actionmedia, ma bucur sincer ca nu esti satanist. Eu am facut cateva precizari despre tonul folosit de tanarul acela. Asta e important. Nu era deloc vorba de faptul ca avea incredere in el ca persoana ci de faptul ca nu mai conta nimic in afara de el.

Cat despre atei. Acestia stau intr-un echilibru instabil. Poti sa-ti pastrezi echilibrul daca te ocupi numai de stiinta, dar a spune ca esti ateu si sa darami biserici ... parca balanta se inclina. Te las pe tine sa dai un nume acestora din urma.

[nici mie nu-mi place caracterul mistic al intrunirilor Amway wink.gif ]

QUOTE
Doctrina politica a comunismului nu are absolut nici o legatura cu doctrina religioasa a satanismului


Minerval, nu de doctrina vorbeam. Eu spuneam despre metodele folosite pentru introducerea comunismului in tara noastra. E destul sa citesti despre fenomenul Pitesti si despre "spalarile de creiere" facute acolo. Ceva mai satanist decat asta e greu de inchipuit ca exista. Si cel mai rau au dus-o acolo preotii care erau obligati sa faca lucruri inimaginabile. Mai exact spus nu le era chinuit doar trupul si psihicul, tortura tintea mai adanc, spre suflet. Nu trebuie uitate aceste lucruri, pentru ca nu cumva sa se mai intample asa ceva vreodata.



--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 29 Jul 2004, 10:41 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



TriRegnum
QUOTE
Engels la fel a fost satanist


Despre Engels nu am stiut ca a fost satanist. Stiu doar ca a avut o atractie fascinanta fata de Marx, pe care chiar l-a intretinut material in destule perioade.

Eu il vedeam pe Engels ca pe un mic filozofel ateu care incearca sa potriveasca teorii care sunt de nepotrivit. Ma distra inca din liceu explicatia lui gasita pentru sufletul omului: "Oamenii in vechime nu puteau sa inteleaga ca ei nu mai exista dupa moarte si atunci au nascocit ideea de suflet. Aceasta idee s-a perpetuat pana la noi"

Acest topic a fost editat de inorog: 29 Jul 2004, 10:42 PM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Jul 2004, 10:44 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (inorog @ 29 Jul 2004, 11:43 PM)
Minerval, nu de doctrina vorbeam. Eu spuneam despre metodele folosite pentru introducerea comunismului in tara noastra. E destul sa citesti despre fenomenul Pitesti si despre "spalarile de creiere" facute acolo. Ceva mai satanist decat asta e greu de inchipuit ca exista. Si cel mai rau au dus-o acolo preotii care erau obligati sa faca lucruri inimaginabile. Mai exact spus nu le era chinuit doar trupul si psihicul, tortura tintea mai adanc, spre suflet. Nu trebuie uitate aceste lucruri, pentru ca nu cumva sa se mai intample asa ceva vreodata.

Inseamna ca si Osama e satanist si nu terorist islamist.
Dar inchizitia din Spania? Or fi fost satanisti? Ca doar spalau creerele oamenilor ce e opuneau sistemului.
Su Dogele Venetiei si cruciatii lui care au ars si jefuit Constantinopolul oare erau satanisti?
Aici discutam despre convingeri si nu despre fapte. Un ateu nu are cum sa fie satanist pentru ca nu are convingeri religioase. Eu sunt ateu. Cred in mine. Cred ca nu exista ordine in univers si nici in sufletele noastre, depinde doar de noi sa creem aceasta ordine asa cum ne convine.
Eu cred in ideea generala de bine sau ai corect spus in "altuia nu-i face ce tie nu-ti place". Sunt o fiinta sociala si respect optiunile religioase ale celorlalti indiferent de parohie. Pentru ca parintii mei sunt crestini, la fel ca si prietenii si rudele, atunci respect si ma bucur de obiceiurile de natura religioasa (ma refer la Craciun, Paste, onomastici etc.).
Sunt botezat dupa religia crestina ortodoxa si ma cheama Teodor (banuiesc ca stiti ce inseamna) si cu toate acestea nu ma simt atras de nici un fel de biserica, de regulile acesteia, de ritualuri religioase etc. Toate acestea sunt inventate de oameni slabi pentru a-i ajuta sa treca peste greutati si necazuri pentru a-si realimenta spernata si pentru a trai intr-o lume mai buna. Pe mine insa nu ma ajuta pentru ca nu cred. Insa pot trai foarte bine si foarte sanatos si fara credinta.
A fi ateu nu insemna a nu crede in nimic si nici a fi satanist. Am principiile mele de viata in care cred.
Satanistii sunt oameni care au o credinta, sunt niste frustrati si niste loviti de soarta si sunt convins ca in afara de cei care s-au nascut in familii de satanisti si au preluat credinta de la parintii lor toti ceilalti sunt in mare majoritate fosti crestini convertiti prin diverse mijloace dupa ce au avut ceva deceptii in viata.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jul 2004, 10:54 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (actionmedia @ 30 Jul 2004, 11:57 AM)

Sunt botezat dupa religia crestina ortodoxa si ma cheama Teodor (banuiesc ca stiti ce inseamna) si cu toate acestea nu ma simt atras de nici un fel de biserica, de regulile acesteia, de ritualuri religioase

Pai Teodor ar fi dor de Dumnezeu, nu dor de biserica.
Daca te-ar fi chemat Ortodor 6.gif mai ziceam si eu sa te plangi, dar asa... biggrin.gif

Acest topic a fost editat de gio19ro: 30 Jul 2004, 10:54 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Jul 2004, 11:17 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (gio19ro @ 30 Jul 2004, 12:07 PM)
Pai Teodor ar fi dor de Dumnezeu, nu dor de biserica.
Daca te-ar fi chemat Ortodor 6.gif mai ziceam si eu sa te plangi, dar asa... biggrin.gif

Wrong!

Teodor insemana "Daruit de Dumnezeu" sau "Dar de la Dumnezeu"


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 30 Jul 2004, 11:25 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435




actionmedia, observ ca eu spun una, iar tu imi raspunzi cu alta. Ca sa nu mai fie dubii iti voi pune o intrebare scurta si foarte clara:

Fenomenul Pitesti este de tip satanist sau nu este de tip satanist ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 30 Jul 2004, 11:36 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Satanistii sunt oameni care au o credinta, sunt niste frustrati si niste loviti de soarta si sunt convins ca in afara de cei care s-au nascut in familii de satanisti si au preluat credinta de la parintii lor toti ceilalti sunt in mare majoritate fosti crestini convertiti prin diverse mijloace dupa ce au avut ceva deceptii in viata.


Chestia asta cu "majoritatea satanistilor care nu provin din familii sataniste sunt fosti crestini" pe mine ma supara foarte tare. Este o afirmatie nefondata, neverificata si nedovedita. Spunand-o ti-ai incalcat propriul principiu (preluat din crestinism) "altuia nu-i face ce tie nu-ti place".

Eu nu am facut aprecieri injositoare despre atei. Am prieteni atei, ii indragesc si ii consider oameni care inca nu au ajuns sa-L gaseasca pe Dumnezeu.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jul 2004, 11:43 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (actionmedia @ 30 Jul 2004, 12:30 PM)
QUOTE (gio19ro @ 30 Jul 2004, 12:07 PM)
Pai Teodor ar fi dor de Dumnezeu, nu dor de biserica.
Daca te-ar fi chemat Ortodor 6.gif mai ziceam si eu sa te plangi, dar asa...  biggrin.gif

Wrong!

Teodor insemana "Daruit de Dumnezeu" sau "Dar de la Dumnezeu"

Tot aia e. N-are legetura cu biserica ci cu Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Jul 2004, 12:07 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (inorog @ 30 Jul 2004, 12:38 PM)
Fenomenul Pitesti este de tip satanist sau nu este de tip satanist ?

Nu stiu nimic despre "fenomenul Pitesti". Ne poti da detalii?

QUOTE
Chestia asta cu "majoritatea satanistilor care nu provin din familii sataniste sunt fosti crestini" pe mine ma supara foarte tare. Este o afirmatie nefondata, neverificata si nedovedita. Spunand-o ti-ai incalcat propriul principiu (preluat din crestinism) "altuia nu-i face ce tie nu-ti place".


Nu vad unde am gresit. Nu i-am facut pe crestinii satanisti cu afirmatia mea. Intamplator am urmarit niste emisiuni TV despre satanisti si cum au ajuns asa. Majoritatea cazurilor erau oameni convertiti de la religia crestina la satanism din cauza unor deceptii si a anturajului. Pe asta mi-am bazat afirmatia. A nu se intelege ca sunt crestinii predispusi la satanism sau chestii de genul asta. Am vrut sa subliniez faptul ca trebuie sa fi capabil sa crezi in ceva ca sa fii satanist, atata tot. Nu am auzit de budisti sau islamisti care s-au convertit la satanism dar asta nu inseamna ca nu exista. Totusi Satana cel venerat de satanisti este o inventie a Crestinismului pentru a intruchipa raul si este o poveste de speriat copii creduli. Unii copii insa au ales sa nu se mai sperie de Satana si sa-l venereze. Cred ca de aceea crestinii sunt mai convertibili decat adeptii altor confesiuni care nu au pus atat de mare accent pe intruchiparea raului.
Este posibil ca ateii sa devina satanisti? Da! Este posibil asa cum este posibil sa devina catolici, ortodocsi, siiti, suniti, budisti, adventisti, metodisti sau mai stiu eu ce. Din moment ce adopta o credinta inceteaza sa mai fie atei.
Oricine poate fi convertit fie ca este ateu fie ca apartine deja unei confesiuni.

Vrei sa spui Inorog ca nu exista "oi ratacite" in crestinism si ca nu au fost cazuri de convertire la satanism din randul crestinilor?

gio:
QUOTE
Tot aia e. N-are legetura cu biserica ci cu Dumnezeu.


Biserica este o organizatie care promoveaza religia si implicit pe Dumnezeu. Un bisericos nu ar fi de acord cu tine eu insa sunt. Dar oricum aceasta chichita nu are nici o relevanta.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
runik88
mesaj 30 Jul 2004, 12:53 PM
Mesaj #25


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.249




Mai oameni buni, vad ca repede va dati experti intr-un domeniu pe care nu-l intelegeti.

1. Biblia aia a lui LaVey e mai mult o filozofie de viata (eu o situez la un nivel social apropiat de "sinuciderile" lui
Camus si mai are si cite ceva de magie.
2. Satanistii nu parodiaza crestinismul (nimik inversat) si cei care o fac nu sunt satanisti adevarati.
3. Sa situezi miscarea la nivelul boschetarilor deprimati e dovada de ignoranta.


--------------------
When the world is viewed with no set reality, the lies of society are revealed and the bonds of slavery, broken
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jul 2004, 01:45 PM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai daca suntem ignoranti, de ce nu ne luminezi tu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jul 2004, 02:01 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Poate ca asta si merita sa fie, o religie a boschetarilor rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jul 2004, 02:03 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Nu se referea la noi ci la rockeri vagabonzi, fani ai genului de muzica death-metal si a satanismului.
El vrea sa spuna ca pe langa astia exista o miscare satanista "serioasa", din adeptii cu un statut solid in societate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Jul 2004, 02:47 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (gio19ro @ 30 Jul 2004, 03:16 PM)
El vrea sa spuna ca pe langa astia exista o miscare satanista "serioasa", din adeptii cu un statut solid in societate.

Eu am vazut cateva emisiuni despre astia "seriosi" si vreau sa va spun ca m-a socat pana unde poate merge fanatismul lor. N-as vrea sa ma intalnesc niciodata cu unul dintr-aia.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 30 Jul 2004, 03:31 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Satanism , filosofie oculta bla bla .... nu mai studia opera lu lavey ca el nu e filosof . Pt a fi satanist ar trebui sa ai o constiinta murdara dar fara remuscari , ceea ce azi intelege lumea prin diavol s-a schimbat poate prin prisma noilor ideologii ,dar satanismul la origine nu are deaface cu filosofia sau ratiunea , din contra este exact opusul . Satanismul se vrea a fi religia raului. Probabil ceea ce cauti tu Runik este magie sacerdotala sau orice alt tip de magie , iar daca asta cauti sa stii ca lavey nu are nici o treaba cu ea.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Jul 2004, 05:49 PM
Mesaj #31


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Un ateu linistit, pasiv cu alte cuvinte, eu nu cred ca este satanist, doar pentru faptul ca se declara ateu. Dar pe un ateu activ, care se incranceneaza pe cei care cred, care chiar ii uraste pentru asta, sunt sigur ca il mānă ceva rau de la spate.


Draga Action
QUOTE
Sunt botezat dupa religia crestina ortodoxa si ma cheama Teodor (banuiesc ca stiti ce inseamna) si cu toate acestea nu ma simt atras de nici un fel de biserica, de regulile acesteia, de ritualuri religioase etc. Toate acestea sunt inventate de oameni slabi pentru a-i ajuta sa treca peste greutati si necazuri pentru a-si realimenta spernata si pentru a trai intr-o lume mai buna.

Daca nu esti atras de credinta, adica nu crezi cu alte cuvinte, aceasta nu inseamna ca cei ce cred sunt oameni slabi. Desi poate nu e topicul potrivit aici, eu afirm, ca pentru foarte multi oameni, ei cand spun: "Cred ca exista Dumnezeu." aceasta trebuie inteles: "Stiu ca exista Dumnezeu", la fel cum oamenii aceia care au vazut omuletii verzi, din ex. meu de la Religie si IQ, aia stiu nu doar cred. Deci te rog sa fii atent un pic la nuante.
Faptul ca tu ca nu crezi ca exista, inca, (am pus inca pentru orice eventualitate - ca sa vezi ca sunt optimist smile.gif ), aceasta nu inseamna ca nu exista, si de aici poti deduce ca aceia ce cred, pentru ca stiu, nu sunt neaparat oameni slabi.
QUOTE
Pe mine insa nu ma ajuta pentru ca nu cred.

Sau poate ca te ajuta iar tu nu stii. De ce nu iei in calcul si varianta asta?
QUOTE
Insa pot trai foarte bine si foarte sanatos si fara credinta.

Desigur, la fel poti trai si intr-un bordei, de ex., dar parca totusi intr-o vila luxoasa esti in al 9-lea cer. Glumesc desigur smile.gif

Sorin6,
QUOTE
Poate ca asta si merita sa fie, o religie a boschetarilor

Nici aia nu merita o asa grea soarta. Din pacate, organizatiile sataniste reale, nu alea de baieti de cartier care fumeaza iarba prin cimitire, au o organizare buna si sunt conduse eficient, in sensul ca reusesc sa stranga multi adepti mai "dezorientati".

Acest topic a fost editat de Clopotel: 30 Jul 2004, 05:54 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
runik88
mesaj 30 Jul 2004, 06:33 PM
Mesaj #32


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.249





In primul rand, nu caut sa luminez pe nimeni pt ca ideea de prozelitism de orice fel imi repugna.
2. Am citit biblia satanica pe 3 sferturi din pura curiozitate nu pt vreo magie sacerdotala pt ca de la un
fost circar nu ma asteptam la asa ceva.
3. Am vrut doar sa subliniez ca exista multi dintre voi care au repede "o parere" sigura despre rau si bine si pe acestia
ii indemn doar sa se documenteze ,cum am facut si eu inainte sa emita judecati. Povestile astea cu satanisti ce vor
sa-ti fure sufletul si care omoara pisici tot aud de pe la 5 ani si deja devine plictisitor...


--------------------
When the world is viewed with no set reality, the lies of society are revealed and the bonds of slavery, broken
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 1 Aug 2004, 12:36 PM
Mesaj #33


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Satanismul este un fel de Gica-contra crestinismului. Si oriunde si oricand va fi asa : hotii si vardistii, bunii si raii, alba neagra, viata si moartea. Yin si Yang. Asa trebuie sa fie pentru echilibru. Altfel starea pe loc este moarte. Depinde unde se situeaza fiecare. Eu vreau lumina, calea, viata.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Aug 2004, 01:37 PM
Mesaj #34


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Contraste,
Daca ar fi doar atat inca ar fi binisor, desi simplul fapt de a alege sa faci rau doar ca sa nu faci bine, e deja patologic.
Pe satanisti, raul a pus stapanire si ii conduce. Acesta este cel mai grav lucru.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 1 Aug 2004, 02:08 PM
Mesaj #35


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Si furtul, hotia este o boala, are denumirea de cleptomanie.
Si alba/neagra este un joc de noroc, ca simbol daca vrei al acestui viciu!
Hotii stii ce fac nu? Si vardistii?
Asta-i boala, asta-i leacul.
Satanism / credinta.
Este ca un balansoar : Daca stai numai sus, te ia ameteala si vii in jos, aruncadu-l pe celalat in sus, dar nu firesc, lin, ci devine o catapultare aceasta miscare.
Intre satanism si crestinism la fel ca la balansoar exista un punct de sprijin: Dumnezeu pentru unii, iar pentru adeptii satanismului, Satana. Suntem avertizati ca exista asa ceva, depinde cum te orientezi tu. Oricum, fii convins ca si cu - si fara asentimentul nostru, undeva, se practica o mesa satanica.

Acest topic a fost editat de contraste: 1 Aug 2004, 02:45 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 07:20 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman