HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Satanismul - O Religie Oarecare?, Adeptii lui Lucifer...
TriRegnum
mesaj 1 Aug 2004, 02:17 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Satanismul a existat inca din primele secole ale crestinismului, era secta luciferienilor si unele doctrine ale lor s-au mentinut si azi, insa satanismul are multe forme in zilele noastre (cel modern) ca cel al lui La Vey.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 1 Aug 2004, 02:46 PM
Mesaj #37


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Stii cumva care este legatura sectei Luciferienilor cu Cavalerii mesei Rotunde, sau nu este reala treaba?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Aug 2004, 10:48 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



actionmedia
QUOTE
Nu stiu nimic despre "fenomenul Pitesti". Ne poti da detalii?


Au fost cateva episoade din "Memorialul durerii" de Lucia Hossu Longin care au tratat "fenomenul Pitesti". Documentarul a fost foarte bun, desi am impresia ca s-a aratat doar varful eisberg-ului. Pentru romani, Pitestiul a reprezentat varful represiunii staliniste. Cred ca am fost cei mai crunt loviti dintre toate tarile fost comuniste. Asta poate si datorita faptului ca noi am indraznit sa luptam cu rusii. Oricum, fenomenul Pitesti depaseste o simpla razbunare. Sunt acolo elemente de tortura care au corespondent doar la miscarile sataniste. Poporul roman, pe de o parte poate fi linistit, atrocitatile de la Pitesti au fost comandate din exterior. Pe de alta parte nu putem fi linistiti. Au existat destui romani oportunisti care s-au alaturat raului si s-au transformat in tortionari. Astfel tragedia lui Turcanu, unul dintre ei, ar trebui sa ne puna pe ganduri. Fiica lui, afland ulterior ceea ce a facut tatal sau acolo, s-a sinucis.

Ce inteleg eu prin ritual al unei miscari sataniste? Este aplicarea raului absolut intr-un mod gratuit, cu singurul scop de a "smulge" legea morala din om.

QUOTE
QUOTE 
Chestia asta cu "majoritatea satanistilor care nu provin din familii sataniste sunt fosti crestini" pe mine ma supara foarte tare. Este o afirmatie nefondata, neverificata si nedovedita. Spunand-o ti-ai incalcat propriul principiu (preluat din crestinism) "altuia nu-i face ce tie nu-ti place".

Nu vad unde am gresit. Nu i-am facut pe crestinii satanisti cu afirmatia mea. Intamplator am urmarit niste emisiuni TV despre satanisti si cum au ajuns asa. Majoritatea cazurilor erau oameni convertiti de la religia crestina la satanism din cauza unor deceptii si a anturajului. Pe asta mi-am bazat afirmatia. A nu se intelege ca sunt crestinii predispusi la satanism sau chestii de genul asta. Am vrut sa subliniez faptul ca trebuie sa fi capabil sa crezi in ceva ca sa fii satanist, atata tot. Nu am auzit de budisti sau islamisti care s-au convertit la satanism dar asta nu inseamna ca nu exista. Totusi Satana cel venerat de satanisti este o inventie a Crestinismului pentru a intruchipa raul si este o poveste de speriat copii creduli. Unii copii insa au ales sa nu se mai sperie de Satana si sa-l venereze. Cred ca de aceea crestinii sunt mai convertibili decat adeptii altor confesiuni care nu au pus atat de mare accent pe intruchiparea raului.
Este posibil ca ateii sa devina satanisti? Da! Este posibil asa cum este posibil sa devina catolici, ortodocsi, siiti, suniti, budisti, adventisti, metodisti sau mai stiu eu ce. Din moment ce adopta o credinta inceteaza sa mai fie atei.
Oricine poate fi convertit fie ca este ateu fie ca apartine deja unei confesiuni.

Vrei sa spui Inorog ca nu exista "oi ratacite" in crestinism si ca nu au fost cazuri de convertire la satanism din randul crestinilor?


Da, pericolul satanismului este real, asa cum spui sunt vizati tineri de toate credintele, sau fara credinta.
Exista si in crestinism oi ratacite. Primul exemplu este Iuda, tradatorul lui Isus.

Insa, atentie, liderii satanistilor sunt ei rataciti, dar nu de prin alte parti. Asa cum spunea TriRegnum despre Marx, acestia isi urmeaza cu asiduitate scopul, acela de a sta pe "scaunul cel mai inalt" al lumii. Pentru acestia, toti ceilalti oameni din jur sunt niste "furnici fara importanta". Aceasta atitudine nu o vad nici la crestini, nici la atei, nici la budisti, etc...

Crestinii nu sunt mai convertibili. Pentru crestini, legea morala vine de la Dumnezeu. Daca renunti la moralitate te indepartezi de Dumnezeu. Nu stiu astfel, care ar fi avantajul unui crestin de a se indeparta de Dumnezeu ?






--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Aug 2004, 10:48 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Aug 2004, 11:16 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (TriRegnum @ 1 Aug 2004, 03:30 PM)
Satanismul a existat inca din primele secole ale crestinismului, era secta luciferienilor si unele doctrine ale lor s-au mentinut si azi, insa satanismul are multe forme in zilele noastre (cel modern) ca cel al lui La Vey.

Prin urmare este un cult reactionar. Crestinismul este actiunea, iar satanismul reactiunea.

QUOTE
Daca nu esti atras de credinta, adica nu crezi cu alte cuvinte, aceasta nu inseamna ca cei ce cred sunt oameni slabi.

Clopotel: Eu am spus ca a fost inventata de oameni slabi. Evident ca daca cred nu mai sunt slabi. Evident ca sunt si oameni puterici care cred, religia este universala.
QUOTE
Faptul ca tu ca nu crezi ca exista


E cam offtopic, dar o spun ca sa fie clar pentru toata lumea ce cred eu. Eu cred ca exista, nu am cum sa ii neg existenta. Diferenta este ca eu cred ca Dumnezeu in diversele forme si denumiri pe care le are, este creatia noastra, a oamenilor si nu creatorul si/sau guvernatorul nostru. Pentru mine raportul este exact invers, adica Dumnezeu este creatia, iar oamenii sunt creatorii. Acelasi lucru se poate spune si despre Satana sau Lucifer. Prin urmare exista la ivel conceptual. Repet este o opinie personala si ma bucur ca nu traiesc in secolul XV pentru ca probabil as fi fost ars pe rug daca indrazneam sa imi exprim o asfel de opinie. A nu se intelege ca fac propaganda anticrestinism sau antireligie, fiecare are dreptul sa creada ce vrea, eu mi-am exprimat propria opinie.

QUOTE
am pus inca pentru orice eventualitate - ca sa vezi ca sunt optimist

smile.gif
Frumos din partea ta. Apreciez gestul pentru ca stiu ca inseamna intentie buna. Dar ma intreb cine sau ce va reusi sa converteasca un incapatanat ca mine? nonono.gif

Ma lamureste si pe mine cineva ce e ala "Fenomenul Pitesti"? E cumva tampenia aia cu gaina si presupusele ritualuri satanice date la TV cu ceva vreme in urma?
Daca da, pot sa spun ca dupa parerea mea nu are nici o legatura cu satanismul, era pur si simplu o joaca de copii plictisiti, obositi si depravati si o exagerare a massmedia.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Aug 2004, 11:19 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Vad ca iar se incearca inducerea ideii ca ateii sunt diferit de satanisti.
"Cine nu e cu Mine, e impotriva Mea" a spus Iisus Hristos Dumnezeu.
La fel ca si satanistii, ateii nu sunt cu Dumnezeu. Deci sunt impotriva Lui.
Daca e sa facem o comparatie, ateismul si satanismul sunt grade diferite de manifestare ale uneia si aceleiasi boli (sufletesti). Pe masura ce se acutizeaza "boala", ateul pasiv devine ateu activ si apoi satanist. Daca va imaginati ca prin "satanist" se intelege un pusti de 17 ani, cu plete, geaca cu tinte pe care scrie AC/DC si care vrea sa impresioneze fetele povestindu-le cate pisici a mancat el aseara in cimitir, va inselati. Satanist e orice persoana care alege cu liber-arbitru sa se implice in realizarea raului, pe care il percepe ca fiind opus binelui (altfel vorbim de cazuri clinice).

Ateul pasiv "sta pe bara". Nu se implica in realizarea binelui universal, ci doar a binelui personal si eventual al familiei, prietenilor etc.
Ateul activ il contesta pe Dumnezeu si incearca sa-i convinga pe cei din jur ca El nu exista sau ca El este nedrept.
Satanistul se implica in realizarea raului.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Aug 2004, 11:34 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (RZA @ 2 Aug 2004, 12:32 PM)
Vad ca iar se incearca inducerea ideii ca ateii sunt diferit de satanisti.
"Cine nu e cu Mine, e impotriva Mea" a spus Iisus Hristos Dumnezeu.
La fel ca si satanistii, ateii nu sunt cu Dumnezeu. Deci sunt impotriva Lui.

Prin urmare hai sa-i ardem pe necrediciosi! ohmy.gif Afirmatia aceea este valabila pentru cei care cred, dar aici nu vad nici o diferenta intre dogma crestina si ideologia comunista care zicea cam la fel. Viata nu e doar alb si negru.
Cred ca mai multe crime s-au facut in numele religiei (indiferent daca este crestina, iudaica, islamista etc.) decat de catre atei (activi sau pasivi) sau de catre satanisti.
QUOTE
Ateul pasiv "sta pe bara". Nu se implica in realizarea binelui universal, ci doar a binelui personal si eventual al familiei, prietenilor etc.
rofl.gif
Si cati declarati crestini se implica si fac bine pentru comunitate? Cred ca procentual e cam acelasi lucru. Eu sunt gata sa fac ce imi sta in putere pentru comunitate.

RZA, nu exista nici o legatura intre atei si satanisti. De fapt ateii nu sunt un cult nu sunt organizati. Ateismul activ de care vorbesti a fost unul ideologic promovat de comunisti. De aici si pana la satanism mai este cale lunga.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Aug 2004, 11:49 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Ma lamureste si pe mine cineva ce e ala "Fenomenul Pitesti"? E cumva tampenia aia cu gaina si presupusele ritualuri satanice date la TV cu ceva vreme in urma?


Ce Dumnezeu, nu se vede ce am scris, sau nu se vrea sa se vada ?

A fost destul sa dau sa caute "fenomenul pitesti" pe google :

fenomenul pitesti





--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Aug 2004, 12:22 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



actionmedia, te rog nu trage concluzii cu "hai sa-i ardem pe necredinciosi" in numele altuia atat timp cat stii foarte bine ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui. Pentru tine aberantii aia cu Inchizitia sunt vreun exemplu de crestinism? rofl.gif
QUOTE
Si cati declarati crestini se implica si fac bine pentru comunitate?

Sunt mai multi crestini autodeclarati care sunt total paraleli cu ideea de crestinism decat crezi. Si mai multi autodeclarati atei (probabil dintr-un teribilism infantil) care de fapt manifesta Voia lui Dumnezeu.
Da, viata nu e numai in alb si negru. Vrei sa vezi si culorile? Tre' sa deschizi ochii.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Aug 2004, 12:31 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (inorog @ 2 Aug 2004, 01:02 PM)
Ce Dumnezeu, nu se vede ce am scris, sau nu se vrea sa se vada ?

Scuze.
In timp ce tu ai postat eu scriam inca mesajul, l-am vazut abia dupa aceea.
Am citit si articolul de pe net, incercand sa aflu mai multe detalii. Am vazut doar pareri si oricum nu se spune nimic de Satanism acolo, se folosesc intradevar cuvinte precum "infern" dar asta pentru a descrie sentimentele pe care le aveau sarmanii oameni.
Intradevar este o tragedie ca multe altele din istorie, insa asta nu inseamna ca este vorba de un ritual satanist. Comunistii aveau scopul de a-i "goli" pe oameni de credinta nu de a-i converti la o alta credinta (adica la satanism)
Torturile fizice sau psihice de spalare a creierului le-a folosit si Inchizitia asta nu inseamna ca erau satanisti.
Uite un link despre parcticile Inquizitorilor.

P.S. Vezi ca ai folosit numele lui Dumnezeu in desert.

Edit: Am mai gasit un link descrierile de acolo sunt oribile sper sa nu fie adevarate: http://www.paralumun.com/inquisition.htm
RZA
QUOTE
actionmedia, te rog nu trage concluzii cu "hai sa-i ardem pe necredinciosi" in numele altuia atat timp cat stii foarte bine ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui. Pentru tine aberantii aia cu Inchizitia sunt vreun exemplu de crestinism?


Din postul tau reiesea ca ori esti alb (crestin) ori esti negru (ateu, satanist, vrajitor, islamist, budist etc.). Cu o fraza ca asta in minte s-au purtat razboaie (Cruciadele, Jihadul) s-au schingiuit si omorat oameni s.a.m.d.
De ce nu ai postat intraga idee de la inceput?


Acest topic a fost editat de actionmedia: 2 Aug 2004, 12:39 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Aug 2004, 12:40 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Nu sunt de partea Inchizitiei. Daca as fi trait in acele timpuri, am spus-o si prietenilor, as fi fost de partea lui Giordano Bruno, desi nu sunt de acord cu filosofia lui animista. Dar i-as fi respectat libertatea cuvantului, notiune inexistenta din pacate in evul mediu.

Dar as vrea sa adaug ceva mult mai important, exista cineva pe acest Pamant care crede ca Isus Christos ar fi aprobat ceea ce a facut inchizitia ?

Acest topic a fost editat de inorog: 2 Aug 2004, 12:50 PM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 2 Aug 2004, 12:51 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Ateul e un om mandru si increzator in propria lui putere. Ambele caracteristici sunt constructive daca sunt dozate cu masura si nu devin extreme, radicale si acaparatoare. Un "ateu pasiv" nu este ateu, ci agnostic, adica pur si simplu nu il intereseaza problema existentei lui Dumnezeu, si e mai usor sa justifici pe NU ("ca asa vreau eu") decat pe DA (argumente...). Un ateu autodeclarat este un ateu activ, cel putin prin faptul ca si-a format o convingere rationala pe baza unor algoritmi mentali si a unor studii uneori laborioase. Si RZA are dreptate, un ateu este satanist. tongue.gif
De obicei ateii se simt impulsionati sa isi afirme situatia si sa gaseasca argumente exprimabile in sprijinul situatiei lor. De aceea un ateu convins ajunge inevitabil un ateu activ. Ca sa ma simt un ateu activ (nu doar un contestatar) am citit Biblia cu atentie din scoartza in scoartza si mi-am luat notite. Asa ca vorbesc din experienta rolleyes.gif Acum, dupa multi ani de la acel moment, si stiind modul in care lucrurile au evoluat in perioada ce a urmat convertirii mele la "ateu activ militant", pot spune linistit ca ateismul este satanism. Insa nu un satanism "vulgar", orgiac, mistico-ritualic, obscen sau criminal. "Satanismul" ateului e o stare de constiinta prin care trecem cu totii, si care in unele cazuri revine periodic indiferent de credinta manifesta si publica a persoanei. E bazat pe coordonatele definitiei ateului pe care am incercat s-o dau la inceputul postului, coordonate de care unii isi amintesc din cursul discutiei despre "Lucifer" din topicul "Ilustri francmasoni".
Cat despre glorificarea Raului, sunt cazuri multe si sunt toate patologice. Ca si orice tip de Extremism, pentru ca toti extremistii sunt satanisti - reflectati la asta. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Aug 2004, 12:54 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (inorog @ 2 Aug 2004, 01:53 PM)
Nu sunt de partea Inchizitiei. Daca as fi trait in acele timpuri, am spus-o si prietenilor, as fi fost de partea lui Giordano Bruno, desi nu sunt de acord cu filosofia lui animista. Dar i-as fi respectat libertatea cuvantului, notiune inexistenta din pacate in evul mediu.

Ar fi fost culmea sa fii de partea Inchizitiei. Vroiam sa spun ca nu faptele definesc credinta unui om si scopul si convingerile sale. De aceea am spus ca nu exista legatura intre satanisti si comunisti. Poate unele scopuri erau asemanatoare dar convingerile erau diferite, iar daca unii leaderi comunisti se presupune ca apartineau unei anumite secte a lui Lucifer asta nu inseamna ca au promovat satanismul prin comunism. Cel mult s-au folosit de aceasta ideologie pentru a-si atinge scopurile.

Am vazut de curand un film: "Hell Boy" pentru cine nu l-a vazut inca - un pui de drac scapa din Iad si vine pe Pamant. Acesta este luat de catre CIA, crescut si educat si folosit pt misiuni speciale. In final desi este tentat de puterea absoluta (raul), acesta alege calea binelui.
Filmul este foarte interesant si mi-ar place sa fie asa adica pana si cea mai rea samanta sa produca un lucru bun. Il recomand tuturor.

Edit:
Carpatic Marturisesc ca m-ai pierdut cu dizertatia ta. Nu am inteles mai nimic. Vezi asta este problema cu ateii nu prea vorbesc o limba comuna.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 2 Aug 2004, 01:02 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Aug 2004, 01:05 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Ar fi fost culmea sa fii de partea Inchizitiei. Vroiam sa spun ca nu faptele definesc credinta unui om si scopul si convingerile sale. De aceea am spus ca nu exista legatura intre satanisti si comunisti. Poate unele scopuri erau asemanatoare dar convingerile erau diferite, iar daca unii leaderi comunisti se presupune ca apartineau unei anumite secte a lui Lucifer asta nu inseamna ca au promovat satanismul prin comunism. Cel mult s-au folosit de aceasta ideologie pentru a-si atinge scopurile.


Parerile noastre incep sa se apropie. Nu mai am nimic de adaugat, deocamdata wink.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Aug 2004, 01:12 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (inorog @ 2 Aug 2004, 02:18 PM)
Parerile noastre incep sa se apropie. Nu mai am nimic de adaugat, deocamdata wink.gif

cry.gif nici eu, din pacate, desi era o discutie interesanta. Oricum ma bucur ca suntem pe aproape ca si pareri spoton.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Aug 2004, 03:50 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Carpatic)
Ca si orice tip de Extremism, pentru ca toti extremistii sunt satanisti - reflectati la asta.

Exact. Extremele sunt ale lui Satan. Drumul de mijloc, pastrarea echilibrului si a armoniei sunt ale lui Dumnezeu.

QUOTE ( actionmedia)
Din postul tau reiesea ca ori esti alb (crestin) ori esti negru (ateu, satanist, vrajitor, islamist, budist etc.). Cu o fraza ca asta in minte s-au purtat razboaie (Cruciadele, Jihadul) s-au schingiuit si omorat oameni s.a.m.d.
De ce nu ai postat intraga idee de la inceput?

Din spusele lui Iisus se poate intelege acelasi lucru. Esti alb daca esti cu El, esti negru daca esti impotriva Lui. Unde insa a spus El ca daca esti impotriva Lui trebuie sa cazi prada cruciatilor sau inchizitorilor? Unde a spus Mahomed ca daca esti impotriva lui Allah te mananca jihadul?

Uite d'aia tre' sa faci ce zice popa, actionmedia. Ca sa nu fii tentat sa-L judeci pe Dumnezeu prin prisma oamenilor.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Aug 2004, 04:16 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (RZA @ 2 Aug 2004, 05:03 PM)
Uite d'aia tre' sa faci ce zice popa, actionmedia. Ca sa nu fii tentat sa-L judeci pe Dumnezeu prin prisma oamenilor.

Eu nu il judec pe Dumnezeu pentru ca pentru mine Dumnezeu exista la nivel conceptual ca o creatie a oamenilor. Eu ii judec pe cei care se folosesc de numele lui in scopuri personale. Asta se intampla de mii de ani. Religia este un instrument de manipulare a maselor, indiferent de forma (crestinis, iudaism, islamism etc.). Daca el este folosit de oameni cu itentii bune (vezi Iisus sau Mahomed sau Buda) atunci este bine, daca insa este folosita de oameni cu intentii rele atunci este rau, indiferent ca e vorba de religia crestina sau de satanisti.

Eu definesc satanismul in felul urmator: un curent religios cu scopuri si convingeri malefice, opus crestinismului.

Pentru ca am vorbit de instrumente de manipulare, propaganda comunista a "demascat" cum spuneau ei intentiile malefice ale preotilor si mai stiu eu ce alte institutii religioase pentru a-i indeparta pe oameni de credinta si a reusit in multe cazuri pentru ca de multa vreme Religia, Dumnezeu si Biserica sunt interdependente in mintea oamenilor. Daca ceva nu functioneaza, intreg sistemul se pranbuseste.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 2 Aug 2004, 04:25 PM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



gio19ro

runik88

contraste


mi se par cei mai apropiati de subiect, au pareri proprii, si o judecata matura

thumb_yello.gif

off topic: [/B]Minerval, te intereseaza wushu ?!

Acest topic a fost editat de little1: 2 Aug 2004, 04:27 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Aug 2004, 06:24 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (actionmedia)
Eu definesc satanismul in felul urmator: un curent religios cu scopuri si convingeri malefice, opus crestinismului.

Si cu celelalte mari religii ce facem? smile.gif
N-ar fi mai bine sa definesti satanismul ca pe o religie care lucreaza impotriva lui Dumnezeu (indiferent ca i se mai spune si Allah, Iehova, Manitou, Ormuzd, Adonai etc.)?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 2 Aug 2004, 07:30 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (little1 @ 2 Aug 2004, 04:38 PM)
[/B]Minerval, te intereseaza wushu ?!

Ziua buna.
La fel cum am mai spus, reiterez faptul ca satanismul nu se rasfrange asupra a ceea ce se crede ca ar fi, respectiv o forta dominanta si manipulatorie a raului absolut, unic si total. Viziunea aceasta de intunericime a fost impusa, treptat, de catre Biserica Catolica, dar probabil chestiunea asta putin conteaza. Ce importa este ca indiferent de crezul sau, omul trebuie respectat ca individ in societate, atat timp cat acesta nu contribuie la distrugerea sistematica a societatii.

ps1: am practicat tae kwon do, ca arta martiala de baza, pana la centura verde; batranul meu maestru era implicat in jiu jitsu, cu gradul de 5 Dan.
ps2: am corespondat cu dojoul virtual al lui Seagal, pe cand era in formare, si cu alti maestri care il cunosc pe Steven Seagal; nu este un secret faptul ca maestrul Seagal detinea, de ceva vreme, gradul de 6 Dan in Aikido; desi este posibil ca intre timp sa fi avansat.

Toate cele bune.
F.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 2 Aug 2004, 07:31 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 2 Aug 2004, 08:08 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Scuze de handicap prealuminatilor, dar inca n-am inteles despre ce vorbiti!! De satanisti sau de clanul satanei??

Sunt doua lucruri diferite....

Sorin.

ps. asa-i mai bine:

user posted image

Acest topic a fost editat de SORIN: 2 Aug 2004, 08:26 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Aug 2004, 08:47 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
La fel cum am mai spus, reiterez faptul ca satanismul nu se rasfrange asupra a ceea ce se crede ca ar fi, respectiv o forta dominanta si manipulatorie a raului absolut, unic si total. Viziunea aceasta de intunericime a fost impusa, treptat, de catre Biserica Catolica, dar probabil chestiunea asta putin conteaza.


Poti sa detaliezi un pic, totusi nu am inteles asupra ce anume se rasfrange satanismul ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
runik88
mesaj 2 Aug 2004, 08:53 PM
Mesaj #57


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.249





Ascultati-l pe Minerval ca stie ce spune. Little 1 multumesc pt sustinere.Ideea ca satanismul e o religie malefica
"sa-l rastoarne pe dzeu" e aberanta. Nu exista asa ceva.Exista cel mult citiva drogati ce se cred raul absolut..de mai mare risul.
Si ce treaba au ateii si comunistii cu satanismul?Multi experti p`aici da as dori si eu sa stiu daka sunteti amabili sa-mi explicati de unde sunteti asa experti in probleme luciferice?


--------------------
When the world is viewed with no set reality, the lies of society are revealed and the bonds of slavery, broken
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 2 Aug 2004, 09:02 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (runik88 @ 2 Aug 2004, 10:06 PM)
Ascultati-l pe Minerval ca stie ce spune.

Nu cumva sunteti una si aceeasi persoana? Sau cel putin cu Gopernic? rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 Aug 2004, 09:41 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Am citit biblia satanista (aceea scrisa de Anton Sandor Lavey) si pot spune ca intreaga lor ideologie se bazeaza pe contrazicerea crestinismului. Nu aduc idei noi, doar le contrazic pe unele idei crestine.

Satanismul poate fi considerat malefic numai din prisma crestinilor, sunt convins ca un privitor impartial ar putea spune ca si crestinismul si satanismul sunt religii, ultima mai mult secta, avand mai putini cerdinciosi.

A ne inchipui ca satanistii sunt cu totii o adunatura de tineri debusolati si deprimati este o naivitate. Multi tineri se strang in grupuri restranse si fac tot felul de tampenii (ritualuri inventate sau luate de pe internet sau de la televizor, darama cruci prin cimitire, se imbraca numai in negru si au mereu o figura trista si neinteleasa) autoproclamandu-se satanisti.
Adevaratii satanisti nu sunt nici pe departe asa, ei se imbraca normal si se comporta normal (in societate, la ei acasa nush ce fac). In orice caz, documentandu-ma am descoperit ca ei nu incurajeaza crima, religia lor criticand grav uciderea copiilor si a animalelor (fiinte considerate cele mai pure lucruri de catre religia lor). Ce vedem noi la stirile de la ora 5 nu reprezinta activitatea cultei lui Satan, ci niste bieti debusolati care din teribilism se numesc satanisti. Cei cu adevarat asa nu apar la stiri.

Mai mult, mi se pare gresit sa catalogam orice religie sau organizatie ca fiind malefica sau nu. Atata timp cat exista liberul arbitru, nu ar trebui lasati in pace?

edit:Daca s-a mai spus asa ceva pe aici imi pare rau, dar sunt foarte obosit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Aug 2004, 09:49 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Atata timp cat exista liberul arbitru, nu ar trebui lasati in pace?


Liberul arbitru iti da dreptul si sa nu lasi in pace, adica sa iei atitudine acolo unde este cazul.

Poate e usor sa privesti detasat raul daca nu te deranjeaza personal. "Ia uite, niste tineri fara capatai, vor si ei sa se dea importanti". Dar daca ar fi copiii tai printre ei drogandu-se si umbland prin cimitire ? Parca nu e acelasi lucru, nu ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 Aug 2004, 09:52 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Aici e vorba de educatie. Daca iti educi copiii, nu vor ajunge asa. Nu satanismul ii duce pe copii in cimitire sau pe unde naiba, ci setea de autoafirmare, teribilsmul varstei si inactivitatea. Satanismul adevarat nu are nici o legatura cu ce fac baietii prin cimitire.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Aug 2004, 10:05 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Satanismul adevarat nu are nici o legatura cu ce fac baietii prin cimitire.


QUOTE
Adevaratii satanisti nu sunt nici pe departe asa, ei se imbraca normal si se comporta normal (in societate, la ei acasa nush ce fac). In orice caz, documentandu-ma am descoperit ca ei nu incurajeaza crima, religia lor criticand grav uciderea copiilor si a animalelor (fiinte considerate cele mai pure lucruri de catre religia lor).


Or fi avand si fundatii de binefacere ? blink.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 Aug 2004, 10:16 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu stiu, tot ce se poate. Citeste-le biblia mai intai. Pot sa fiu insa sigur ca oamenii de sus din satanism invart o gramada de bani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 2 Aug 2004, 10:35 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Adevaratii satanisti nu sunt nici pe departe asa, ei se imbraca normal si se comporta normal (in societate, la ei acasa nush ce fac). In orice caz, documentandu-ma am descoperit ca ei nu incurajeaza crima, religia lor criticand grav uciderea copiilor si a animalelor (fiinte considerate cele mai pure lucruri de catre religia lor). Ce vedem noi la stirile de la ora 5 nu reprezinta activitatea cultei lui Satan, ci niste bieti debusolati care din teribilism se numesc satanisti. Cei cu adevarat asa nu apar la stiri.


Cand Blakut are dreptate, atunci doar clapping.gif Si e exact cum a scris mai sus yeah.gif Dac vreti sa stiti cele 11 reguli pe care se bazeaza satanismul.....cu placere!! Nici o legatura cu sacrificarea animalelor, viol si alte ritualuri perverse. Cu adevarat au si ceva lucruri ciudate, dar e cu totul alta mancare de peste decat reiese din parerile unor forumisti pe acest topic.

Best regard....

Sorin.

ps. stie cineva cum se numeste semnul lor??


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 3 Aug 2004, 08:26 AM
Mesaj #65


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Pot sa va recomand o carte, care are de a face foarte mult cu fapte real(ist)e privind servii intunericului:

Frabato Magicianul - Franz Burton

acolo veti afla ca, intr-adevar, cum lumina are sistemele si organismele ei, la fel au si fortele antagonice

ca nu exista parte neutra in acest joc - si asta este un lucru important de inteles in acest joc.


Minerval, practic Ninjutsu Bujinkan, si sunt in parale foarte interesat de artele martiale interne (Hsing I, Pa Kua Chang, Tai Chi Chuan) - sunt mult mai apropiate de ceea ce studiez (adica Tao)

Tind sa cred ca artele martiale sunt un antrenament indispensabil celor care vor sa aiba rezultate mai bune in viiata spirituala


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 3 Aug 2004, 08:54 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Blakut @ 3 Aug 2004, 12:29 AM)
Nu stiu, tot ce se poate. Citeste-le biblia mai intai. Pot sa fiu insa sigur ca oamenii de sus din satanism invart o gramada de bani.

TOTI conducatorii "spirituali" invart la bani cu furca, in detrimentul "oitelor" din turma... aici satanistii nu au descoperit nimic, doar au copiat ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 3 Aug 2004, 09:49 AM
Mesaj #67


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (SORIN @ 3 Aug 2004, 12:48 AM)
Dac vreti sa stiti cele 11 reguli pe care se bazeaza satanismul.....cu placere!!

Eu sint curios sa aflu daca vrei sa le zici. Nu prea am habar de subiect, si chestiile alea cu cimitirul si pisicile negre sint prostii dupa parerea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 3 Aug 2004, 09:50 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Citeste-le biblia mai intai


Nu, multumesc. Am o biblie foarte buna, biblia ortodoxa romana.

Iar pentru cei care vor semne si imagini, uite unul mai jos:

crucifix


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 3 Aug 2004, 09:50 AM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



@Minerval
QUOTE
La fel cum am mai spus, reiterez faptul ca satanismul nu se rasfrange asupra a ceea ce se crede ca ar fi, respectiv o forta dominanta si manipulatorie a raului absolut, unic si total. Viziunea aceasta de intunericime a fost impusa, treptat, de catre Biserica Catolica, dar probabil chestiunea asta putin conteaza. Ce importa este ca indiferent de crezul sau, omul trebuie respectat ca individ in societate, atat timp cat acesta nu contribuie la distrugerea sistematica a societatii.

@runik88
QUOTE
Ascultati-l pe Minerval ca stie ce spune. Little 1 multumesc pt sustinere.Ideea ca satanismul e o religie malefica
"sa-l rastoarne pe dzeu" e aberanta. Nu exista asa ceva.Exista cel mult citiva drogati ce se cred raul absolut..de mai mare risul.
Si ce treaba au ateii si comunistii cu satanismul?Multi experti p`aici da as dori si eu sa stiu daka sunteti amabili sa-mi explicati de unde sunteti asa experti in probleme luciferice?


Minerval, satanismul "nu se rasfrange", sau "nu este" ? "Viziunea asta de intunecime" n-a fost impusa de Biserica Catolica ci mult mai devreme, de catre cultul mozaic "mainstream" inca din momentul robiei la Babilon (si putem merge mai departe).
"Satanismul" are si a avut multe forme, chiar si cateva culte gnostice. Chiar gnoza hermetica cuprinde o viziune interesanta despre "cine e cine".
"Satanismul", la modul in care e adus in discutie aici, este si a fost de multe feluri, catalogarea in sine e doar gruparea apriorica a tuturor cultelor sau directiilor dizidente intr-o adunatura ambigua. Nu conteaza ca ne raportam la crestinism sau la alta religie majora, nu ar trebui sa ne raportam la asta, ci la conceptul luciferic SI la conceptul satanic. Indiferent de religie, ambele tin de atitudinea interioara si de relatia cu Logosul. Minerval, chiar daca eram offtopic atunci, mi-ar fi placut mult sa te implici in discutia despre Lucifer de pe "Ilustri...". De ce nu ai facut-o ? rolleyes.gif

@runik88:
Ce varsta ai ? Inainte sa te grabesti sa-mi spui ca "nu e relevant" iti spun ca e foarte relevant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Aug 2004, 10:36 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (RZA @ 2 Aug 2004, 07:37 PM)
Si cu celelalte mari religii ce facem? smile.gif
N-ar fi mai bine sa definesti satanismul ca pe o religie care lucreaza impotriva lui Dumnezeu (indiferent ca i se mai spune si Allah, Iehova, Manitou, Ormuzd, Adonai etc.)?

Tocmai asta este. Am spus deja mai devreme ca Satanismul a aparut ca o reactie la Crestinism si este opus acestuia. Nu pot sa spun ca am citit biblia satanistilor sau alte scrieri alte altor religii. Pentru ca nu as avea rabdare sa citesc asa ceva. Insa din auzite si din cele spuse pe acest forum si pe altele am inteles faptul ca a fost construit ca opus al Crestinismului.
Celelalte religii au alta filosofie.

QUOTE
Cand Blakut are dreptate, atunci doar  Si e exact cum a scris mai sus  Dac vreti sa stiti cele 11 reguli pe care se bazeaza satanismul.....cu placere!! Nici o legatura cu sacrificarea animalelor, viol si alte ritualuri perverse. Cu adevarat au si ceva lucruri ciudate, dar e cu totul alta mancare de peste decat reiese din parerile unor forumisti pe acest topic.


Sunteti siguri ca este vorba despre satanisti sau cumva este un alt cult (sau culte) misterios si pagan. Vad ca deja avem doua teorii diferite. Cum definim satanismul care pana la urma este o denumire generica?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 06:49 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman