HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> 1984, Ne pregatim de dictatura
1984
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 30
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Marduk
mesaj 22 Jul 2011, 01:29 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Jul 2011, 01:55 PM) *
QUOTE
Ce solutii?

Genetice.
QUOTE
Nu te-am intrebat prin ce mijloace se face, ci ce inseamna, dupa tine, aceasta promovare.

Pai daca tu cunosti mijloacele ce te mai intereseaza opinia mea, promovarea este promovare si nimic altceva.
QUOTE
Faptul ca se face cunoscut si altora ca acesti oameni exista alaturi de noi si ca au si ei drepturile lor

De ce ar trebui sa aiba alte drepturi decat am eu sau tu? ce inseamna drepturile lor? trebuie sa facem drepturi pentru fiecare individ in parte? Faptul ca se face cunoscut ca X are o alta orientare sexuala si ca chestia asta nu este nimica anormal ba din contra tipul este plin de succes, are bani, putere de influenta, etc. nu ti se pare o promovare? o dorinta de creare a unui tipar, model de urmat? pana la urma promovarea asta chiar seamana cu prozelitismul, cei care fac asta par sa se ghideze dupa principiul "ca cat mai multi ca noi cu atat mai bine".
QUOTE
....Iar cuplurile care nu pot, au libertatea de a apela la o clinica de fertilizare sau la adoptie. Ce-i gresit in asta?

Care cupluri, hetero sau homo, pentru ca s-a denaturat pana si notiunea de cuplu, azi poti sa faci cuplu si cu un babuin, tot cuplu se chiama. Cum va creste un copil crescut de doi barbati, unul pe post de mama si altul pe post de tata, ce perceptie asupra acestei lumi va avea acel copil? care va fi normalitatea penru el? pana la urma ce drepturi primeaza ale cuplului sau ale copilului/
QUOTE
Ce zici, daca un hetero se imbraca fistichiu, cu manusi, bratari, lanturi samd si intra intr-un restaurant,

Ai putea sa zici ca este rocker, dar pe la parazile tinute pentru derpturile lor homosexualii se imbraca si altfel, poate ca o costumatie de rocker este folosita sa mai salveze din aparente, desi eu cred ca pana si costumatia a fost deturnata cu buna stiinta. Din nefericire nu este vorba doar de imbracaminte ci de atitudinea acestor nefericiti fata de societate, fata de normalitate. Una este sa fi acceptat asa cum esti in familie si alta este sa iesi pe strazi la parada cerand sa ti sa recunoasca niste drepturi pe care de fapt le ai dar de care vrei sa abuzezi, sa impui tuturor sa te accepte asa cum esti desi acestia nu sunt obligati sa o faca. Un exemplu cat se poate de elocvent, un om care nu poate suporta sa stea la masa cu un homosexual care sa foloseste de imbracaminte, farduri, bijuterii, pentru a sublinia acest lucru, sfarseste prin a parasi localul sau masa respectiva, lasand locul celui care s-a folosit de aceasta infatisare, poate doar si din dorinta de a se face remarcat, dominant, etc. Nu-l obliga nimeni sa se imbrace asa in public dar o face desi stie ca pentru unii starneste repulsie, apoi se considera discriminat, in acest caz cine este de fapt discriminat, normalul sau anormalul?


Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Jul 2011, 01:32 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2011, 02:46 PM
Mesaj #177


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2011, 02:29 PM) *
QUOTE
Ce solutii?

Genetice.

Detaliaza te rog. Nu inteleg la ce te referi, cum sa tratezi genetic?!
QUOTE
promovarea este promovare si nimic altceva.

Habar nu am ce vrei sa spui... Adica, daca pe tine te atrag femeile, este posibil ca vazand la televizor vreo imagine ca cea de mai jos or sa inceapa sa te atraga barbatii?! Da-mi voie sa ma indoiesc...

QUOTE
De ce ar trebui sa aiba alte drepturi decat am eu sau tu?

Pai am zis sa aiba mai multe? Am zis sa aiba aceleasi...
QUOTE
Faptul ca se face cunoscut ca X are o alta orientare sexuala si ca chestia asta nu este nimica anormal ba din contra tipul este plin de succes, are bani, putere de influenta, etc. nu ti se pare o promovare?

Nu. Nu mi se pare.
QUOTE
Care cupluri, hetero sau homo

La noi, deocamdata doar primele. La altii, orice cuplu
QUOTE
Cum va creste un copil crescut de doi barbati, unul pe post de mama si altul pe post de tata, ce perceptie asupra acestei lumi va avea acel copil?

Sau de doua femei...
Cum va creste? Banuiesc ca mai bine decat la orfelinat.
QUOTE
Un exemplu cat se poate de elocvent, un om care nu poate suporta sa stea la masa cu un homosexual care sa foloseste de imbracaminte, farduri, bijuterii, pentru a sublinia acest lucru, sfarseste prin a parasi localul sau masa respectiva

Care este problema aluia care pleaca? Imbracamintea sau orientarea sexuala a colegului de masa? Daca imbracamintea, nu conteaza cu cine se culca respectivul, ci ca nu-i place sa se afiseze cu cineva fistichiu - iar fistichiu se pot imbraca, asa cum ti-am aratat, si cei hetero. Daca este din cauza orientarii sexuale, fara a conta imbracamintea, problema e la cel care pleaca.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 22 Jul 2011, 03:09 PM
Mesaj #178


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402




Mie-mi plac gay-i, desi nu fac parte dintre ei. Am cunoscut multi gay mai rafinati, mai eleganti, mai cu bun simt,mai sensibili , mai iubitori de frumos decit barbatii hetero.
Despre lesbiene nu stiu ce sa zic ca nu prea am cunoscut.

Cum zice si abis totul tine de caracterul individului , nu de orientarea sexuala.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jul 2011, 03:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 22 Jul 2011, 03:27 PM
Mesaj #179


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Vera, se pare ca si tu intelegi exact cat abis diferenta intre instinct primar si manifestarea acestuia. De altfel faci o varza de ghiveci si bagi la gramada patologicul cu disfunctii psihomotorii si cu manifestari comportamentale abuzive respectiv cele considerate in limitele acceptate ale normalului ... si condimentezi cu un un semn de egalitate cu o candoare de o naturalete zdrobitoare.

Si pentru ca atunci cand iti spun doi ca esti beat e bine sa mergi la culcare, io va las caci gandirea voastra e de o limpezime naucitoare. Mai ales ca devenid o minoritate n-as vrea sa va insult logica si principiile parand a fi o "minoritate ilogica si deliranta". Dupa ce inchei, promit ca asta e ultima mea postare pe tema asta.

QUOTE(abis @ 21 Jul 2011, 03:57 PM) *
Iar am scris o fraza lunga, iar risc sa nu o intelegi (sa te faci ca nu o intelegi) de la cap la coada. Scuze.
Da, asa sunt eu, mai tampit, nu inteleg decat propozitiile simple, cu subiect si predicat, daca bagi niste complemente sau atribute m-ai pierdut... Ce naiba, e atat de greu sa discuti despre argumentele interlocutorului si mai putin despre persoana...

Hai, mai, abis! Las-o drakkului, nu te mai victimiza asa de unu' singur!

Ce dovada mai concludenta ca nu citesti frazele decat pe jumatate?! Chiar fraza asta, motivul autovictimizarii tale ai luat-o numa' pe jumatate!? Ma intreb serios daca ai facut-o involuntar sau dintr-un calcul de o inteligentza rara. Pe bune!
Stii bine ca ti-am apreciat intotdeauna si sincer inteligentza, am afirmat-o de mai multe ori. De ce ai omis tu completarea din paranteza, care intre noi fie vorba este o flatare autentica a inteligentei?

Asta:
a)
QUOTE
Aici n-am inteles ce vrei sa spui cu "alterarea in superego a valorilor ..."

si asta:
b)
QUOTE
Sau daca acesta nu e manifest i l-ai provoca prin povesti, exemple?
Nu cred ca se poate provoca.

si asta:
c)
QUOTE
Daca oamenii aia se nasc asa, asta e, nu ai cum sa-i schimbi.

imi arata limitele comunicarii intre noi pe subiectul asta si mai ales ca nu cred ca pot fi depasite.

Nu e cazul sa definesc aici termenii si nici sa descriu relatiile dintre subconstient (sau inconstientul numit si erosul) guvernat de instinctele primare latente si cu care ne nastem toti si constient (ego) via superego (thanatos). In fapt subconstientul nu are o relatie directa cu ego-ul, iar superego-ul nu este doar "intermediar" ci si un fel de "cenzor". Superego-ul, fiind (dupa cum spune si numele) o imagine ideala a ego-ului despre sine insusi, este in acelasi timp influentabil de mediul in care individul isi dezvolta personalitatea. smile.gif
Uf, chestia e mult mai complexa ca sa pot fi eu suficient de exact si de coerent intr-o exprimare atat de scurta. Recomand macar o introducere in psihanaliza lui Freud. smile.gif
Deci:
a) Superego-ul am putea spune ca este un cumul de valori, iar acestea sunt inclusiv alterabile. Cum? Cam cum procedeaza gradinita aia de exemplu.
b) Ba sigur ca poate fi provocat si facut manifest in constient (ego-ul). De fapt exact aceste mecanisme de provocare, sugestionare, manifestare, refulare a instinctelor bazale (initial latente conform modelului ferudian al individului) fac obiectul psihanalizei.
c) Conform modelului propus de prietenul Freund toti ne nastem asa.

Cam atat despre cele ce mi-au relevat limitele de comunicare pomenite.
Deci de la prima mea postare aici, cand ziceam ca-i cred in stare pe aia cu gradinita sa faca mizeriile alea si le explicam din perspectiva prietenului Freund, apoi faceam supozitia ca astea sunt posibile datorita derapajelor la care predispune political correctness, vorbim exact degeaba, unde mie mi se pare "promovare" si "alterare" tie nu ti se pare nici un deranj si tot asa. Pentru ca eu sunt miop si tu suferi de hipermetropie (sau viceversa - e doar o descriere plastica nu intentie ofensatoare) si degeaba schimbam intre noi lentilele caci unele-s convexe si celelalte concave. biggrin.gif

Ar mai fi ceva, care provine din aceleasi neintelegeri ca si cele de mai sus, am separat-o ca sa nu se creada ca am ocolit intrebarea si sa fiu nevoit sa revin:
QUOTE
I-ai aproba manifestarile instinctului homosexual?
Da. De ce sa nu i le aprob, daca ar exista acel instinct?
Tu cum ai proceda daca vreunul dintre fii tai si-ar descoperi aceasta inclinatie?

Acel instinct exista cu certitudine, cel putin asa afirma prietenul Freund. Am formulat intrebarea asa, crezand ca tu stiai de existentza latenta a instinctelor care sunt manifeste sau nu... bla, bla, bla nu mai ma repet. Prin urmare raspunsul tau nu e idiot pentru ca e evident ca tu n-ai inteles intrebarea mea. Nici o ofensa, imi asum vina neintelegerii, pentru ca mi se paruse suficient sa completez intrebarea cu: "sau daca acesta nu e manifest i l-ai provoca?".
Eu in mod sigur nu as aproba in sensul de a fi de acord sau mai ales in sensul de a incuraja, as aproba in sensul de accept. In nici un caz n-as reprima brutal si nici macar delicat, deoarece refularile cauzeaza leziuni serioase ale personalitatii.
La fel cu a sparge o farfurie, sa zicem. "Ha, ha, ha, ce misto au sarit cioburile, ai vazut. Foarte tare, ai grija sa nu te tai in cioburi. Ce zici, ma ajuti sa le strangem?". Dar nu cred ca i-as mai da inca o farfurie. Nu prea-i desteapta analogia, caci asta tine de teoria actului ratat a lui Freud si nu de manifestari ale subconstientului, da' alta n-am la indemana. laugh.gif Oricum ma astept sa ma percepi denaturat, optica asta, bat-o vina. thumb_yello.gif

QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Jul 2011, 09:17 PM) *
Bunul simt nu e ala care te obliga sa nu folosesti cuvinte gen "c*c*t" cand te adresezi unui grup de oameni in care sunt si doamne? rolleyes.gif

Bunul simt spune sa nu faci pe mironosita cand exact ipocrizia de mironosita o dezaprobi. Ma refer la asumarea mea de a spune lucrurilor pe nume, ca sa nu crezi ca te-am facut pe tine mironosita.

Va urez weekend placut. thumb_yello.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 22 Jul 2011, 03:43 PM
Mesaj #180


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Oi fi făcut un aparent ghiveci, dar numai pt că nu îmi place să încerc să epatez. Am prostul obicei să vorbesc în fraze simple, nu să încerc să impresionez cu frânturi citite pe ici colo, ca să dau impresia că sunt profundă şi mai citită ca alţii. Uită-te la ce şi cum scrii tu şi apoi putem vorbi de ghivece.

Şi ca să nu mai lungim, vezi că a pus abis un citat dintr-o concluzie a unora care probabil că au studiat problema cu adevărat, nu doar au tras nişte concluzii după ce l-au citit pe "Freund".


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jul 2011, 04:01 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Jul 2011, 03:46 PM) *
QUOTE
Detaliaza te rog. Nu inteleg la ce te referi, cum sa tratezi genetic?!

Presupun ca exista o gena care provoaca aceasta deviatie, daca ea exista cand va fi descoperita o sa se actioneze asupra ei.
QUOTE
...Adica, daca pe tine te atrag femeile, este posibil ca vazand la televizor vreo imagine ca cea de mai jos or sa inceapa sa te atraga barbatii?!

Nu, dar de ce acei barbati din imagine trebuie sa-si promoveze apartenenta la o anumita orientare sexuala?
QUOTE
Pai am zis sa aiba mai multe? Am zis sa aiba aceleasi.

Si nu au acelesi drepturi?
QUOTE
Sau de doua femei... Cum va creste? Banuiesc ca mai bine decat la orfelinat.

Cu doua femei cresc multi dintre copii acestei lumi, sau cu o femeie, in unele zone barbatii fac mai mult act de prezenta. Poate ca in anumite cazuri situatia materiala a unei familii homosexuale sa fie mai buna decat cea dintr-un orfelinat, dar pe copil cine il intreaba daca vrea sa fie crescut de o astfel de familie? cine decide in locul lui, nu crezi ca seamana cu botezul ortodox, poate ca acel copil nu vrea sa fie membru intrr-o astfel de familie!
QUOTE
Care este problema aluia care pleaca?

Are dreptul sa ramana? da. dar daca nu-i place de cel de langa el pe motiv ca se imbraca intr-un mod provocator, cel ce se imbraca asa ce drept are? sa-i faca pe ceilalti sa se ridice de la masa? sa luam un exemplu, daca mie imi place sa mananc la masa cu un c...t in mijlocul mesei, ma duc la restaurant, in public si cer sa mi se satisfaca aceasta dorinta? sau imi satisfac placerea acasa in intimitate? ma pot considera discriminat ca cei de la restaurant ma arunca afara pe usa daca le cer sa ma serveasca cum vreau eu?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2011, 04:09 PM
Mesaj #182


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(CharonOfNyx @ 22 Jul 2011, 04:27 PM) *
devenid o minoritate n-as vrea sa va insult logica si principiile parand a fi o "minoritate ilogica si deliranta"

Nu toate minoritatile sunt asa.

Acum tu te victimizezi fara motiv? smile.gif

Toti facem parte din diverse minoritati, in functie de sistemul de referinta. Poate ca tu esti minoritar aici, dar esti majoritar daca facem un sondaj pe strada. Crestinii sunt majoritari in Romania, dar sunt minoritari pe glob (doua treimi dintre cei care il populeaza sunt necrestini). Romanii sunt majoritari in Romania, dar sunt minoritari in Europa. Homosexualii sunt minoritari in Bucuresti, dar sunt (poate smile.gif ) majoritari in randul scenaristilor de la Hollywood samd

Omenirea este un amalgam de minoritati. smile.gif
QUOTE
Cam cum procedeaza gradinita aia de exemplu.

Scurt pe doi: ti se pare ca cei din gradinita aia ii indeamna pe copii sa aiba relatii homosexuale? Eu nu am citit despre asa ceva.
QUOTE
unde mie mi se pare "promovare" si "alterare" tie nu ti se pare nici un deranj

Atunci cand am spus "exagerare" ti se pare ca am spus, de fapt, "niciun deranj"?
QUOTE
Eu in mod sigur nu as aproba in sensul de a fi de acord sau mai ales in sensul de a incuraja, as aproba in sensul de accept. In nici un caz n-as reprima brutal si nici macar delicat

Deci ii arati ca accepti, dar nu esti de acord? Nu prea inteleg cum vine asta...

Ce folos daca esti de acord sau nu, daca incurajezi sau nu, daca omul asa se naste? Manifestandu-ti dezaprobarea nu faci decat sa ti-l instrainezi. Pentru ca dezaprobarea unui parinte nu il determina sa inceapa sa fie atras de persoane de alt sex...
QUOTE
La fel cu a sparge o farfurie, sa zicem. "Ha, ha, ha, ce misto au sarit cioburile, ai vazut. Foarte tare, ai grija sa nu te tai in cioburi. Ce zici, ma ajuti sa le strangem?". Dar nu cred ca i-as mai da inca o farfurie. Nu prea-i desteapta analogia

Ai dreptate, nu e prea desteapta. smile.gif Pentru ca poti alege sa spargi o farfurie sau nu, dar nu poti alege ce-ti place (si nici nu poti alege ce anume iti provoaca o erectie si ce nu).

Ti-am raspuns pe scurt ca trebuie sa fug la munte, si aud ca drumul e al naibii de aglomerat. Vorbim saptamana viitoare, weekend placut


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2011, 04:18 PM
Mesaj #183


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2011, 05:01 PM) *
Presupun ca exista o gena care provoaca aceasta deviatie, daca ea exista cand va fi descoperita o sa se actioneze asupra ei

Hai ca mai am putin timp sa-ti rapund si tie

Nu e nicio gena, se pare; citeste mai sus.
QUOTE
de ce acei barbati din imagine trebuie sa-si promoveze apartenenta la o anumita orientare sexuala?

E treaba lor de ce, nu i-am intrebat. Tu de ce iti promovezi apartenenta la orientarea sexuala hetero?
QUOTE
Si nu au acelesi drepturi?

Nu
QUOTE
dar pe copil cine il intreaba daca vrea sa fie crescut de o astfel de familie?

Din cate stiu, copii peste 10 ani sunt intrebati, cei mai mici nu, daca sunt de acord cu adoptia. Dar tu ce crezi, ii intreaba cineva daca vor sa fie adoptati de o familie de negri? Sau de evrei? Sau de stangaci? Sau de ochelaristi? Sau de amatori de shaorma? Sau de manelisti? Poate ca respectivul nu vrea sa faca parte dintr-o astfel de familie, nu?
QUOTE
daca nu-i place de cel de langa el pe motiv ca se imbraca intr-un mod provocator...

Ti-am aratat ca provocator se pot imbraca si cei stright. Daca te deranjeaza sa stai langa cineva imbracat astfel, nu stai, pleci si gata. Care e problema?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 22 Jul 2011, 04:34 PM
Mesaj #184


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(abis @ 22 Jul 2011, 05:18 PM) *
Ti-am aratat ca provocator se pot imbraca si cei stright. Daca te deranjeaza sa stai langa cineva imbracat astfel, nu stai, pleci si gata. Care e problema?



Ai vrut sa zici straight. smile.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jul 2011, 04:42 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Jul 2011, 05:18 PM) *
QUOTE
Nu e nicio gena, se pare; citeste mai sus.

Eu cred ca totul in corpul nostru este bazat pe genetica.
QUOTE
...Tu de ce iti promovezi apartenenta la orientarea sexuala hetero?

Cum imi promovez orientarea hetero? imi pun pene in cap? ma plimb pe strazi in fusta? cum isi poate promova un heterosexual orientarea, isi lasa mustata, barba, umbla imbracat doar in bluejans??????
QUOTE
....Dar tu ce crezi, ii intreaba cineva daca vor sa fie adoptati de o familie de negri? mwah1.gif rofl.gif

Recunosc stilul asta de conversatie.
QUOTE
...Daca te deranjeaza sa stai langa cineva imbracat astfel, nu stai, pleci si gata. Care e problema?

Dar poate persoana o face in adins, ca sa ma ridic de la masa, asta este de fapt scopul cum am spus, dominarea, controlul situatiei, mizand pe ceea ce altora nu le face placere, mai sunt si alti discriminati care procedeaza la fel, e o tehnica studiata si are succes se intalneste si in natura. Cand vulpea are nevoie de o vizuina nu-si construieste una, cauta o vizuina de bursuc, odata ce o gaseste isi face nevoile zi de zi langa vizuina, pe cararile ce duc spre intrari, etc. bursucul animal extrem de curat si meticulos, paraseste in cele din urma vizuina lasand-o cumetrei vulpi.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jul 2011, 05:04 PM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2011, 05:42 PM) *
Cand vulpea are nevoie de o vizuina nu-si construieste una, cauta o vizuina de bursuc, odata ce o gaseste isi face nevoile zi de zi langa vizuina, pe cararile ce duc spre intrari, etc. bursucul animal extrem de curat si meticulos, paraseste in cele din urma vizuina lasand-o cumetrei vulpi.

Bre, ce-i aici ? Topicul "1984" sau "Ferma animalelor" ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Jul 2011, 06:22 PM
Mesaj #187


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Vera @ 22 Jul 2011, 08:40 AM) *
Conspiraţioniştii, desigur. rofl.gif


Nu's' de ce dracu razi, dar in fine, fiecare rade de ce isi aduce aminte.

Textul ala pe care ti-l traducea tie cineva zice ca:

Ursprünglich hatte die sozialistische Schweizer Nationalrätin Doris Stump sogar wörtlich gefordert, dass Frauen nicht mehr „als passive und minderwertige Wesen, Mütter oder Sexualobjekte“ dargestellt werden sollen.

Der Rat empfiehlt den 47 Mitgliedsstaaten jetzt, die Verwendung „nicht-sexistischer Sprache“ in den Behörden voran zu treiben.

Die Schweizer Hauptstadt Bern gilt als besonders fortschrittlich, setzt die grundsätzliche Bevorzugung „geschlechtsabstrakter Personenbezeichnungen” wie „Elternteil” oder (seltener) „Elter“ statt „Vater” und „Mutter” schon um.


Comenteaza pe text, ca asa, mistouri la o samanta de flarasoare putem face pe la poiana. jamie.gif

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 22 Jul 2011, 06:24 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 Jul 2011, 08:22 PM
Mesaj #188


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



@ Abis acea perioadă antică pe care o menţionezi era tot la un apogeu, ţine cont că "suprapopulare" poate avea un înţeles diferit când lumea avea mai puţin de 10 milioane de oameni şi cea de azi când are 6 miliarde. E vorba de decadenţă de fapt, dar nu-mi venea cuvântul...

Să revenim la problemă: unii consideră că de-acum încolo, ca să nu lezezi homosexualii, "political correctness" înseamnă să nu mai foloseşti cuvântul "mamă" de genul feminin, în mod analog cu interzicerea cuvântului "nigger" pentru "black people" folosit pentru a nu leza negrii. Înţeleg că minorităţile au drepturi egale, dar hai să nu ducem lucrurile la extrem! Cele câteva cupluri de homosexuali care vor să fie părinţi ar trebui să fie cei care îşi asumă sau nu rolul de "mamă", indiferent cum au obţinut copilul şi în acest caz, nu este nimic jignitor! E o mare diferenţă între "mamă" şi "nigger" sau "ţigan" sau "jidan"! De aici rezultă absurditatea acestei măsuri de "political correctness".

Încerc să-mi imaginez cum ai putea jigni pe un bărbat homosexual spunându-i "băi, mamă!" rofl.gif rofl.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 23 Jul 2011, 07:06 AM
Mesaj #189


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Jul 2011, 07:22 PM) *
Nu's' de ce dracu razi, dar in fine, fiecare rade de ce isi aduce aminte.

Textul ala pe care ti-l traducea tie cineva zice ca:

Ursprünglich hatte die sozialistische Schweizer Nationalrätin Doris Stump sogar wörtlich gefordert, dass Frauen nicht mehr „als passive und minderwertige Wesen, Mütter oder Sexualobjekte“ dargestellt werden sollen.

Der Rat empfiehlt den 47 Mitgliedsstaaten jetzt, die Verwendung „nicht-sexistischer Sprache“ in den Behörden voran zu treiben.

Die Schweizer Hauptstadt Bern gilt als besonders fortschrittlich, setzt die grundsätzliche Bevorzugung „geschlechtsabstrakter Personenbezeichnungen” wie „Elternteil” oder (seltener) „Elter“ statt „Vater” und „Mutter” schon um.


Comenteaza pe text, ca asa, mistouri la o samanta de flarasoare putem face pe la poiana. jamie.gif



Mamă dragă, am avut lucruri mai bune de făcut şi nu am apucat să dau textul ăla la tradus. Şi nu cred că fac miştouri aiurea mai des ca tine sau ca alţii. thumb_yello.gif

În plus, indiferent ce ar zice textul ăla, tendinţa spre conspiratită am văzut-o pe aici, so...

Dar dacă tot ai atâta timp, tradu tu textul ăla şi pune traducerea aici, doar să nu fie una în stilul celei cu grădiniţa, primită de Flori pe mail.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 23 Jul 2011, 08:40 AM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(exergy33 @ 21 Jul 2011, 06:08 AM) *
raspuns off topic ... la fel ca intrebarea

De ce? Vrei sa vorbesc cu celelalte trei smile.gif sa-ti trimita un suvenir de acolo de unde sunt (eu)?

Nu e offtopic.
Vad ca esti malitioasa. Probabil ca suvenir inseamna altceva in societatea in care traiesti... pentru mine inseamna doar un mic obiect care costa doi banuti.
(iar daca primesti o informatie care iti economiseste multi bani, mi se pare anormal sa faci atata tapaj pentru doi banuti... probabil ca dumneata crezi ca cele mai bune informatii sunt cele gratuite de pe net...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jul 2011, 11:09 AM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Jul 2011, 07:22 PM) *
Nu's' de ce dracu razi, dar in fine, fiecare rade de ce isi aduce aminte.

Textul ala pe care ti-l traducea tie cineva zice ca:

Ursprünglich hatte die sozialistische Schweizer Nationalrätin Doris Stump sogar wörtlich gefordert, dass Frauen nicht mehr „als passive und minderwertige Wesen, Mütter oder Sexualobjekte“ dargestellt werden sollen.

Der Rat empfiehlt den 47 Mitgliedsstaaten jetzt, die Verwendung „nicht-sexistischer Sprache“ in den Behörden voran zu treiben.

Die Schweizer Hauptstadt Bern gilt als besonders fortschrittlich, setzt die grundsätzliche Bevorzugung „geschlechtsabstrakter Personenbezeichnungen” wie „Elternteil” oder (seltener) „Elter“ statt „Vater” und „Mutter” schon um.


1 Initial Consiliul Swiss National bla bla a cerut literamente ca femeile sa nu mai fie afisate ca o " fiinta pasiva si inferioara , mama sau obiect sexual "
2 Consiliul recomanda acum celor 47 de state membre utilizarea unui limbaj non-sexist .
3 In capitala elvetiana Berna , considerata inaintata /dezvolatata , preferinta de baza consta in utilizarea unui limbaj care face abstractie de gen , folosind " unul din parinti " sau "parinti " in loc de "tata " si " mama " .

Sper ca esti multumit cu traducerea . Nu sunt traducatoare de meserie dar sper ca se intelege ce se vrea .


@flori
Care e problema ta de fapt cu homosexualii ?!

Pentru toata lumea , mai ales pentru cei care scriu tot felul de aberatii referitoare la io stiu ce fel de deviatie, gene ,bla bla , homosexualitatea nu este o boala . Nu se trateaza. Ca nu au ce .
Atata timp cat va bateti in cuie anumite chestii care vi-au fost spuse si credeti in continuare in ele , fara a cerceta , veti sta pe loc . Eu nu vad nicio evolutie aici in gandire si acceptare . Vad doar intoleranta , superioritate , plafonare , stagnare .

Referitor la gradinite . Ce e rau ca la o gradinita un copil sa aibe voie sa-si aleaga cu ce se joaca ?! Iar metalitatea aia tembela , fetitele se joaca cu papusi se imbraca in roz si baietii se joaca cu pistoale si nu au voie sa planga . Fii barbat ! BLEAH . Habar nu aveti ce le faceti copiilor vostri cu o astfel de educatie .
Prefer la o gradinita un educator homosexual decat o educatoare cu nervii franjuri , cum gasesti destul de des mai ales in ro . Sau pitzipoance pe tocuri de 1 m si fusta-n dos . Alea credeti ca ii educa mai bine numai ca sunt hetero ?!

Alta problema . Nici pana in ziua de azi nu s-a inteles ca un homosexual nu inseamna sa-ti pui pene in cap sa te machiezi si sa porti fusta . Aveti habar la cati medici homosexuali v-au tratat sau operat ?! rofl.gif

Daca plecati de la premiza ca un homosexual va influenteaza copilul in sensul ca ii marcheaza viitoarea orientare sexuala , atunci am si eu dreptul sa cred ca o pitzipoanca (ca educatoare ) pe tocuri de 10 cm , cu fusta-n dos , cu celularul lipit de mana , machiata de parca merge sa faca trotuarul la 8 dimineata , cu vocea pitigaiata si poseta "luisvuiton" v-a crea noua sarja de curve iar modelele parentale nu mai au nicio influenta asupra copiilor .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Jul 2011, 11:13 AM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(freeman @ 23 Jul 2011, 09:40 AM) *
QUOTE
QUOTE(exergy33 @ 21 Jul 2011, 06:08 AM)
raspuns off topic ... la fel ca intrebarea

De ce? Vrei sa vorbesc cu celelalte trei sa-ti trimita un suvenir de acolo de unde sunt (eu)?

QUOTE
Nu e offtopic.
Vad ca esti malitioasa. Probabil ca suvenir inseamna altceva in societatea in care traiesti... pentru mine inseamna doar un mic obiect care costa doi banuti.
(iar daca primesti o informatie care iti economiseste multi bani, mi se pare anormal sa faci atata tapaj pentru doi banuti... probabil ca dumneata crezi ca cele mai bune informatii sunt cele gratuite de pe net...)



Da. Suvenir inseamna ceva adus cu drag cuiva … cuiva de care te leaga ceva, nu din cauza ca ai fi obligat(a) cumva.
Nici atunci cand nu am avut foarte multi bani am cautat sa cumpar lucruri de care sa fiu multumita si despre care stiam ca le vor face placere celor carora am de gand sa le daruiesc, nu kitschuri sclipitoare ( vorba ta, “de doi banuti”) care sa ia ochii.
Cred ca e cazul sa pun punct discutiei asteia off topic.

... si in plus de asta suvenirurile nu se cer ...

Acest topic a fost editat de exergy33: 23 Jul 2011, 11:50 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jul 2011, 12:27 PM
Mesaj #193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2011, 02:29 PM) *
Genetice.


Care cupluri, hetero sau homo, pentru ca s-a denaturat pana si notiunea de cuplu, azi poti sa faci cuplu si cu un babuin, tot cuplu se chiama. Cum va creste un copil crescut de doi barbati, unul pe post de mama si altul pe post de tata, ce perceptie asupra acestei lumi va avea acel copil? care va fi normalitatea penru el? pana la urma ce drepturi primeaza ale cuplului sau ale copilului/

Ai putea sa zici ca este rocker, dar pe la parazile tinute pentru derpturile lor homosexualii se imbraca si altfel, poate ca o costumatie de rocker este folosita sa mai salveze din aparente, desi eu cred ca pana si costumatia a fost deturnata cu buna stiinta. Din nefericire nu este vorba doar de imbracaminte ci de atitudinea acestor nefericiti fata de societate, fata de normalitate. Una este sa fi acceptat asa cum esti in familie si alta este sa iesi pe strazi la parada cerand sa ti sa recunoasca niste drepturi pe care de fapt le ai dar de care vrei sa abuzezi, sa impui tuturor sa te accepte asa cum esti desi acestia nu sunt obligati sa o faca. Un exemplu cat se poate de elocvent, un om care nu poate suporta sa stea la masa cu un homosexual care sa foloseste de imbracaminte, farduri, bijuterii, pentru a sublinia acest lucru, sfarseste prin a parasi localul sau masa respectiva, lasand locul celui care s-a folosit de aceasta infatisare, poate doar si din dorinta de a se face remarcat, dominant, etc. Nu-l obliga nimeni sa se imbrace asa in public dar o face desi stie ca pentru unii starneste repulsie, apoi se considera discriminat, in acest caz cine este de fapt discriminat, normalul sau anormalul?


1 Homosexualitatea nu necesita o asa zisa solutionare genetica . In DSM - IV , cu alte cuvinte , (Biblia psihiatrului si psihologului rofl.gif ) homosexualiatea nu este incadrata ca o deviatie sau alte cele , astea-s numai interpretati a celor care nu au habar . Deci asta cade .

2 Cine traieste cu un babuin este trecut in DSM ca fiind zoofil . Deci asta cade .

3 Nefericiti ?! De ce ?! Unii sunt chiar foarte fericiti . Am intalnit homosexuali foarte inteligenti , spalati , curati , cu o educatie aleasa . Intradevar se deosebesc de unii barbati hetero care isi bat nevestele , nu se spala si consuma alcool in nestire si isi cauta testiculele din 5 in 5 minute sa vada daca mai sunt acolo .
Marduc , cred ca matale si altii multi si multe nu au inteles nici macar in 2011 ca homosexual e una , travestit e alta . La fel cum voi sunteti impotriva faptului ca psihiaria nu catalogheaza homosexualitatea ca o boala . Deci cade si asta .

Acum te intreb cum creste un copil cu doi parinti hetero in care violenta domestica este la ordinea zilei , bautura la fel , igiena lasa de dorit si mai ales in care sunt crescuti cu urmatoarele fraze de-a dreptul magnifice : Fii barbat ! Atata timp cat ai picioarele la mine sub masa , faci ce zic eu ! Eu te-am facut , eu te omor ! Rahat cu ochi ! Tu sa taci ! ETC ETC


ASTEPT RASPUNS .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 23 Jul 2011, 12:35 PM
Mesaj #194


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Iar eu vreau să ştiu de ce lesbianismul nu e o problemă, ci o sursă de excitare şi atât. rofl.gif Cu alte cuvinte, ipocrizie cât încape.

p.s. Zed, până la urmă, unde se încadrează homosexualitatea? Eu ziceam că te naşti cu ea sau nu. Asta am înţeles eu, fără să am pretenţia că deţin adevărul absolut, ca alţii. Şi mai cred că nu poate fi determinată sau declanşată de mediu, de educaţie, de factori externi şamd. Cum e? Întreb ca să înţelegem, eu nu am o problemă cu ei.

Acest topic a fost editat de Vera: 23 Jul 2011, 12:35 PM


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jul 2011, 12:48 PM
Mesaj #195


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Vera @ 23 Jul 2011, 01:35 PM) *
p.s. Zed, până la urmă, unde se încadrează homosexualitatea? Eu ziceam că te naşti cu ea sau nu.



Bre, avand in vedere ca se manifesta si la animale, mai mult ca sigur ca ideea ta e corecta.


Bre Marduk, normalitatea asta a ta cine o defineste? Mai bine inlocuiesti normal cu preconceput, ca sa fii mai aproape de adevar. Fiecare are o perceptie anume asupra lumii si aia e normalitatea lui. Ca unul o vede roz, iar altul gri, e treaba fiecaruia, dar nu trebuie sa dai tu legi si regulamente cum sa si-o traga fiecare.
Tie ti-ar conveni sa ti se interzica sa te casatoresti, sa zicem, cu femeile blonde?

Eu nu am nimic cu homosexualii, ba chiar cred ca ar trebui sa aiba acelasi drepturi ca orice cuplu normal: dreptul sa isi intemeieze o familie, sa adopte un copil, toate drepturile si obligatiile ce decurg din actul casatoriei.

Pe mine ma irita cei care interzic. Daca eu vreau sa spun mama, tata, cioara sau jidan, e dreptul meu, e dreptul la libera exprimare si nu ar trebui legiferat in niciun fel.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 23 Jul 2011, 12:51 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Jul 2011, 12:48 PM
Mesaj #196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 01:27 PM) *
1 Homosexualitatea nu necesita o asa zisa solutionare genetica . In DSM - IV , cu alte cuvinte , (Biblia psihiatrului si psihologului rofl.gif ) homosexualiatea nu este incadrata ca o deviatie sau alte cele , astea-s numai interpretati a celor care nu au habar . Deci asta cade .


Daca nu-i o deviatie, atunci ce-i ?
O normalitate cumva?


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jul 2011, 12:49 PM
Mesaj #197


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(exergy33 @ 23 Jul 2011, 01:48 PM) *
Daca nu-i o deviatie, atunci ce-i ?
O normalitate cumva?


Defineste "normalitate".





--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 23 Jul 2011, 12:56 PM
Mesaj #198


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Uitasem de textul ăla tradus de Zed. Ei, se pare că nu e vorba să se interzică folosirea cuvântului mamă în sensul lui de bază, ci în sens peiorativ, ceea ce e cu totul altceva. Deci nu e o conspiraţie, e doar o exagerare a manifestărilor vizavi de femeie, de discriminările care se fac în raport cu ea.

Acest topic a fost editat de Vera: 23 Jul 2011, 12:56 PM


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jul 2011, 01:00 PM
Mesaj #199


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Da-mi un exemplu de sens peiorativ al cuvantului "mama".

Pai nu, mai jos spun ca doresc inlocuirea cuvintelor "mama" si "tata" cu cuvantul "parinte".

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 23 Jul 2011, 01:01 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jul 2011, 01:04 PM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Vera , homosexualitatea in ziua de azi este incadrata ca normalitate . Si da , te nasti cu ea . Mai multe nu scriu ca iar se interpreteaza aiurea , tu intelegi rofl.gif

Norma sub raport axiologic este o valoare . Exista criterii dupa care se stabileste normalitatea in psihologie si psihiatrie ( constiinta clara a eului personal etc etc ) .

A da , un criteriu mai trebuie precizat neaparat , sunt mai multe dar asta e FOARTE important : NIVEL INALT DE TOLERANTA LA FRUSTRARE rofl.gif mda , daca s-ar lua numai dupa asta ....
Homosexualiatea nu este o deviatie . Ce e asa de greu de inteles ?! Luati-va la bataie cu toti psihologii si psihiatrii din lume si impuneti-va parea ca nu e asa . Toata lumea este prosti numai noi nu suntem homofobi , nu-i asa ?!


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Jul 2011, 01:15 PM
Mesaj #201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jul 2011, 01:49 PM) *
Defineste "normalitate".

Nu sunt prea tare la definitii smile.gif. Am intrebat deoarece imi aduc aminte ca tocmai intr-o carte de psihologie am citit o clasificare a comportamentelor deviante (pedofilie, homosexualitate, necrofilie, zoofilie, gerontofilie ... din cate imi aduc aminte)

povestea cuiva


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jul 2011, 01:16 PM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Vera , cuvantul mama se mai refera si la rolul social . Fiecare femeie are mai multe roluri , unul de sotie , de mama ( daca e cazul ) , de manager la o banca ( sau unde lucreaza ) . Nu este vorba de o interzicere a cuvantului mama in acest sens . Tu ai inteles acest aspect , altii nu au inteles nimic .

De ce oare la scoala se face sedinta cu PARINTII si nu cu mama sau tata ?! De ce nu sare lumea la chestia asta ?! rofl.gif Pentru ca asa s-au obisnuit , asa au crescut , asta e normalitatea .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jul 2011, 01:22 PM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(exergy33 @ 23 Jul 2011, 02:15 PM) *
Nu sunt prea tare la definitii smile.gif. Am intrebat deoarece imi aduc aminte ca tocmai intr-o carte de psihologie am citit o clasificare a comportamentelor deviante (pedofilie, homosexualitate, necrofilie, zoofilie, gerontofilie ... din cate imi aduc aminte)

povestea cuiva


In cartile vechi de psihologie o sa mai gasesti multe chestii care nu mai sunt actuale . Psihologia nu stagneaza , la fel ca multe altele . Din fericire .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jul 2011, 01:24 PM
Mesaj #204


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:16 PM) *
Vera , cuvantul mama se mai refera si la rolul social . Fiecare femeie are mai multe roluri , unul de sotie , de mama ( daca e cazul ) , de manager la o banca ( sau unde lucreaza ) . Nu este vorba de o interzicere a cuvantului mama in acest sens . Tu ai inteles acest aspect , altii nu au inteles nimic .


Asa e unii mai tomberonezi, crescuti la tarus si educati cu parul, pricep mai greu! ohyeah.gif

Cu ce e mai ofensator rolul social de mama decat rolul social de tata? De ce rolul de mama ar fi peiorativ si cel de tata nu? De ce ar sterge asta termenul de parinte? Ce ti se pare asa normal sa ELIMINI 2 termeni comuni si sa ii inlocuiesti cu unul impersonal? Ceilalti, majoritatea, cum ar trebui sa vorbeasca: "parinte cu penis" m-a dus la pescuit, parintele cu vulva m-a dus la film?

Se numesc "sedinte cu parintii" din cauza ca poate veni mama sau tata, adica unul dintre parinti. E de cacao exemplul asta, parol! tongue.gif



--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jul 2011, 01:27 PM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jul 2011, 02:24 PM) *
Se numesc "sedinte cu parintii" din cauza ca poate veni mama sau tata, adica unul dintre parinti. E de cacao exemplul asta, parol! tongue.gif


Se numesc sedinte cu parintii tocmai pentru a participa ambii parinti . Nu numai mama sau tata . ohyeah.gif Ghici cine merge mai des la sedinte ?!


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jul 2011, 01:30 PM
Mesaj #206


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:27 PM) *
Se numesc sedinte cu parintii tocmai pentru a participa ambii parinti . Nu numai mama sau tata . ohyeah.gif Ghici cine merge mai des la sedinte ?!


La mine se ducea taica-miu. Cine merge mai des,dupa statistici?

Esti in eroare, trebuia sa se duca doar unul dintre parinti, altfel nu ar fi avut loc in clasa, unde se tinea sedinta. jamie.gif

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 23 Jul 2011, 01:32 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 23 Jul 2011, 01:35 PM
Mesaj #207


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(exergy33 @ 23 Jul 2011, 01:48 PM) *
Daca nu-i o deviatie, atunci ce-i ?
O normalitate cumva?

Si eu cred la fel, ca e o deviatie, normalitate e hetero. Mie nu trebuie sa-mi spuna Guvernul, UE sau Congresul SUA ca homo e o normalitate, cand eu stiu ca nu e.
Insa, fiind liber, pot ignora sau sari peste fel de fel de chestii... pana la urma nederanjante pentru mine, ca urmare nu sunt anti...
chiar cunosc cateva persoane cu aceasta deviatie, persoane culte, cumsecade si de treaba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Jul 2011, 01:35 PM
Mesaj #208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Nu imi este cunoscuta o statistica privind acest aspect social . Banuiesc ca mamele , cel putin in tarile din est . Si cred ca, in tarile vestice , procentul barbatiilor care participa la astfel de evenimente este mai ridicat in raport cu cele din tarile din est . Dar asta este doar o parere personala .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jul 2011, 01:38 PM
Mesaj #209


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:35 PM) *
Nu imi este cunoscuta o statistica privind acest aspect social .


Pai si atunci care e rostul la Ghici cine merge mai des la sedinte ?!? biggrin.gif
QUOTE
Banuiesc ca mamele , cel putin in tarile din est .


Pe ce te bazezi?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Jul 2011, 01:40 PM
Mesaj #210


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:22 PM) *
In cartile vechi de psihologie o sa mai gasesti multe chestii care nu mai sunt actuale . Psihologia nu stagneaza , la fel ca multe altele . Din fericire .


Sa inteleg ca nici celelalte comportamente (pedofilie, necrofilie, zoofilie, gerontofilie ) la ora actuala nu mai sunt considerate anormale/deviante ? smile.gif

Homosexualitatea, sau mai bine zis inversiunea sexuala, nu este de un singur tip.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 11:07 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman