HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

24 Pagini V  « < 17 18 19 20 21 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Colaps Economic Mondial - Cine Supravietuieste?
abis
mesaj 18 Jan 2012, 01:33 PM
Mesaj #631


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



TT,
La masini e altceva - ele nu incoltesc, nu cresc singure daca au ploaie si soare - nu se compara.

In plus, dupa parerea lui Actionmedia, masinile nu sunt necesare, ar trebui sa renuntam la ele. Ori, daca sunt cumva necesare, sa le utilizam in sistem de sharing.

Acest topic a fost editat de abis: 18 Jan 2012, 01:35 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Jan 2012, 01:39 PM
Mesaj #632


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Ma rog putem sa ne gandim si la ricsa daca loganul e prea pretentios pentru noua ordine mondiala. Sau la o bicicleta....

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 18 Jan 2012, 01:40 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 19 Jan 2012, 01:38 PM
Mesaj #633


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Michelle @ 18 Jan 2012, 01:27 PM) *
8 kg de rosii pe an la 64 mp rofl.gif pai astea ajung unei familii cu 4 membri pentru 2 saptamani.


O spui de praca doar atat a scos de pe 64 mp sau de parca pe toată suprafata aia ar fi avut 3 rosii amarate. Important e ca a scos 200 kg de mancare intr-un an din 64 de mp. O mancare diversa, pentru ca nu mananci numai rosii.

QUOTE
Eu n-am timp sa citesc cum cu permacultura asta, sunt de acord cu tot ce zici tu la "stiai ca", dar ce aduce permacultura nou in sprijinul acestor inconveniente comparativ cu agricultura clasica?

Pai daca n-ai timp sa citesti degeaba spun, pentru ca nu pot concentra informatia in 2-3 randuri sau postari si oricum e mai mult decat offtopic aici.
Exista informatie foarte multa, cine e interesat sa studieze, poate sa imi trimita un PM si va primi o multime de surse de informatii despre permacultura si altele conexe, inclusiv carti, filme, cursuri, etc.

QUOTE
Si asta cu "cheama un prieten sa culeaga" ...hmmm,nu stiu daca se poate aplica in fascinanta noastra tara... ai sa vezi ca nici nu ai oameni carora sa le dai bani sa-ti faca muncile, populatia tanara e la oras la servicii, aia batrani abia fac fata cu ale lor, iti mai raman romii care vor si mancare si bautura,deci iti vei pune nevasta sa gateasca zilnic pt 10-14 oameni si va trebui sa te duci si prin sat sa cumperi bautura, ca aia fara beutura nu-ti lucreaza!


Nici mago sau papaia nu se aplica in tara asta, pentru ca nu au conditiile climatice in care sa se dezvolte. Dar astea sunt detalii pe care le rezolvi in functie de situatie. Evident ca daca astepti de la omul ala sa munceasca precum sclavul si tu sa stai cu burta la soare si sa ii dai indicatii, o sa ai doar rezultatul despre care vorbesti. Dar daca te duci si tu la el si il ajuti sa renoveze, sau sa mute mobila sau sa culeaga via, va veni si el la tine.
Si nu pleaca cu mana goala. Ii dai si lui din fructele alea. Pentru ca oricum sunt perisabile si omul se bucura cand primeste ceva, si iti va veni si data viitoare, mai ales daca el nu are fructe de-alea, poate el sta la bloc.

QUOTE(abis)
Dar nu ma duc ca sa iau 3 rosii, ci ca sa fac aprovizionarea saptamanala. Deci ma intorc cu portbagajul plin.

Chiar si asa, iei chestii diverse, nu iti umpli porbagajul cu rosii, decat daca ai de gand sa faci bulion.

QUOTE
Uite, dupa ce o sa pui poze cu gradina ta care se auto-sustine, in care muncesti doar 130 de ore pe an si care iti asigura tot necesarul, poate ma convingi.

Pai s-ar putea sa mai dureze ceva. Ce faci daca vine colapsul intre timp? Tu te bazezi acum pe un job, pe un sistem care functioneaza. Dar daca sistemul pica, ce alternative ai? Pleci pe luna?

QUOTE
In plus, dupa parerea lui Actionmedia, masinile nu sunt necesare, ar trebui sa renuntam la ele. Ori, daca sunt cumva necesare, sa le utilizam in sistem de sharing.


Cred ca nu ai inteles corect. Spuneam ca necesitatea este aceea de a te deplasa din punctul A in punctul B, nu exista necesitatea de a poseda un autoturism pentru asta. Poti sa utilizezi in sistem sharing sau poti folosi alt mijloc de transport. In general oamenii confunda nevoia cu un mijloc de satifacere a nevoii respective.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2012, 01:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 19 Jan 2012, 01:52 PM
Mesaj #634


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(actionmedia @ 19 Jan 2012, 01:38 PM) *
Ce faci daca vine colapsul intre timp? Tu te bazezi acum pe un job, pe un sistem care functioneaza

Pai am mai spus asta - nu cred intr-un colaps de acest gen. Am convingerea ca sistemul va supravietui inca multa vreme. Deci consider pierdere de timp si risipa de resurse sa investesc acum in activitati care sa imi asigure supravietuirea in caz ca se intampla asa ceva.

Ma pregatesc si imi pregatesc si copilul sa se descurce cat mai bine in acest sistem, nu in eventualitatea in care s-ar intampla un dezastru ca cel pe care il sugerezi.


PS: Un indiciu: In Marea Britanie a luat fiinta un consortiu format din 13 companii auto, organizatii guvernamentale si companii energetice care au ca scop transformarea hidrogenului dintr-un combustibil de nisa in unul raspandit pe scara larga, incercand astfel sa propulseze Mara Britanie intr-un lider de piata in domeniu.

Deci indiferent daca se termina sau nu hidrocarburile, vor exista solutii. Nu vom avea masini pe hidrogen chiar in 2-3 ani, dar in 20-30 este foarte probabil. Iar hidrogen exista suficient, iar energia necesara pentru a-l obtine poate fi luata din surse regenerabile.

Acest topic a fost editat de abis: 19 Jan 2012, 02:56 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 19 Jan 2012, 03:06 PM
Mesaj #635


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(abis @ 19 Jan 2012, 01:52 PM) *
Ma pregatesc si imi pregatesc si copilul sa se descurce cat mai bine in acest sistem, nu in eventualitatea in care s-ar intampla un dezastru ca cel pe care il sugerezi.

asta-i jungla si-n jungla totu-i efemer.
QUOTE(abis @ 19 Jan 2012, 01:52 PM) *
Deci indiferent daca se termina sau nu hidrocarburile, vor exista solutii. Nu vom avea masini pe hidrogen chiar in 2-3 ani, dar in 20-30 este foarte probabil. Iar hidrogen exista suficient, iar energia necesara pentru a-l obtine poate fi luata din surse regenerabile.

Asta cu solutiile e clar din istoria recenta, cat despre surse regenerabile nu cred ca va fi atat de accesibil, totul trebuie sa fie patentat si controlat de cine trebuie, ca daca era altfel il lasau pe Tesla sa rezolve problema de acum 100 de ani, dar era prea moca pentru toti ce vrea baiatul ala, nu prea se vedea profitul in ce spunea Tesla.

Acest topic a fost editat de goguta: 19 Jan 2012, 03:06 PM


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Jan 2012, 03:10 PM
Mesaj #636


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu stiu care e treaba cu Tesla. unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 19 Jan 2012, 04:19 PM
Mesaj #637


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(abis @ 19 Jan 2012, 03:10 PM) *
Nu stiu care e treaba cu Tesla. unsure.gif

Daca tu nu ai un minim de respect fata de tine, ti-am zis sa nu-l cauti la mine, dar sigur te poate ajuta google cu Aproximativ 10.300.000 (de) rezultate (0,31 secunde).

Hai ca fac o exceptie, ca-mi sare Felina-n cap, dar incearca totusi sa faci un minim de documentare inainte de a spune "nu stiu" ca ma silesti sa fiu malitios mereu.

Uite ce zice iubitul vostru senator PDL cand nu se ocupa de injurat viermii din P-ta Universitatii:

"El a demonstrat la Madison Square Garden că poate dirija o bărcuţă de la distanţă, prin telecomandă, dar mulţi au con­siderat demonstraţia ca fiind o vrăjitorie.

A reuşit chiar să producă un joc de lumini pe pămān­tul gol la Colorado Springs. Acest experiment a fost īn mod deosebit remarcabil, deoarece Tesla a aşezat direct pe pămānt becuri, care s-au aprins. Aceasta demonstra că suprafaţa Pămāntului se comporta precum un conductor de electricitate şi totodată dovedea că, prin utilizarea unor mijloace adecvate, īntreaga populaţie a pămāntului se putea bucura de free energy (energie gratuită). Tesla a creat un turn uriaş la Long Island şi căuta să construiască un sistem care să furnizeze free energy. Īn timpul acţiunii, bancherul J.P. Morgan i-a retras sprijinul financiar acordat, pentru că el nu dorea, sub nici o formă, free energy pentru populaţie, ci (ca orice bancher) era interesat să realizeze un cāt mai mare profit de pe urma invenţiilor lui Tesla."

e plin de informatii despre el:

When Nikola Tesla invented the AC (alternating current) induction motor, he had great difficulty convincing men of his time to believe in it. Thomas Edison was in favor of direct current (DC) electricity and opposed AC electricity strenuously. Tesla eventually sold his rights to his alternating current patents to George Westinghouse for $1,000,000. After paying off his investors, Tesla spent his remaining funds on his other inventions and culminated his efforts in a major breakthrough in 1899 at Colorado Springs by transmitting 100 million volts of high-frequency electric power wirelessly over a distance of 26 miles at which he lit up a bank of 200 light bulbs and ran one electric motor! With this souped up version of his Tesla coil, Tesla claimed that only 5% of the transmitted energy was lost in the process. But broke of funds again, he looked for investors to back his project of broadcasting electric power in almost unlimited amounts to any point on the globe. The method he would use to produce this wireless power was to employ the earth's own resonance with its specific vibrational frequency to conduct AC electricity via a large electric oscillator. When J.P. Morgan agreed to underwrite Tesla's project, a strange structure was begun and almost completed near Wardenclyffe in Long Island, N.Y. Looking like a huge lattice-like, wooden oil derrick with a mushroom cap, it had a total height of 200 feet. Then suddenly, Morgan withdrew his support to the project in 1906, and eventually the structure was dynamited and brought down in 1917.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Jan 2012, 05:21 PM
Mesaj #638


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Goguta,

Urban nu e o autoritate stiintifica. smile.gif

Stiu cine e Tesla, dar nu stiu care e treaba cu "free energy". Poti sa dai detalii?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jan 2012, 05:23 PM
Mesaj #639


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 Jan 2012, 03:10 PM) *
Nu stiu care e treaba cu Tesla.

Eu cred ca este vorba de "sa-ti dai cu tesla-n ......." rofl.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Jan 2012, 05:24 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 19 Jan 2012, 05:45 PM
Mesaj #640


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2012, 05:23 PM) *
Eu cred ca este vorba de "sa-ti dai cu tesla-n ......." rofl.gif

alta gluma de la gradinita lui Base.

@Abis. Ti-am zis mai sus pe scurt care e treaba cu free-energy la tesla. A demonstrat ce stie si ce poate.
JP Morgan(unul din cei cativa pentru care acum intreg poporul american munceste sa-i plateasca dobanda! - mare propietar la FED adica), mare bancher de pe vremea aia, i-a oferit finantare sa faca ceva la scara mare si la final si-a dat seama ca nu iese profit sau ma rog e foarte greu de controlat profitul si i-a inchis sandramaua, ca totul fusese facut cu banii lui JP Morgan si era propietatea acestuia, asa ca a inchis totul si a dinamitat.
Ideea e ca problema e deja rezolvata cu free energy trebuie doar sa se vrea si inca nu se vrea.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jan 2012, 06:04 PM
Mesaj #641


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(goguta @ 19 Jan 2012, 05:45 PM) *
.... i-a oferit finantare sa faca ceva la scara mare si la final si-a dat seama ca nu iese profit sau ma rog e foarte greu de controlat profitul si i-a inchis sandramaua, ca totul fusese facut cu banii lui JP Morgan si era propietatea acestuia, asa ca a inchis totul si a dinamitat....

Moncher, ceva, ceva sti dumneata, ma bucur ca esti printre noi. thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Jan 2012, 06:09 PM
Mesaj #642


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si de ce esti tu sigur de povestea asta cu "free energy"? Pare un mit urban... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Jan 2012, 07:08 PM
Mesaj #643


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Tesla again ... rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 19 Jan 2012, 08:32 PM
Mesaj #644


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(actionmedia @ 19 Jan 2012, 01:38 PM) *
. O mancare diversa, pentru ca nu mananci numai rosii.
Pai daca n-ai timp sa citesti degeaba spun, pentru ca nu pot concentra informatia in 2-3 randuri sau postari si oricum e mai mult decat offtopic aici.
Exista informatie foarte multa, cine e interesat sa studieze, poate sa imi trimita un PM si va primi o multime de surse de informatii despre permacultura si altele conexe, inclusiv carti, filme, cursuri, etc.
Nici mago sau papaia nu se aplica in tara asta, pentru ca nu au conditiile climatice in care sa se dezvolte. Dar astea sunt detalii pe care le rezolvi in functie de situatie. Evident ca daca astepti de la omul ala sa munceasca precum sclavul si tu sa stai cu burta la soare si sa ii dai indicatii, o sa ai doar rezultatul despre care vorbesti. Dar daca te duci si tu la el si il ajuti sa renoveze, sau sa mute mobila sau sa culeaga via, va veni si el la tine.
Si nu pleaca cu mana goala. Ii dai si lui din fructele alea. Pentru ca oricum sunt perisabile si omul se bucura cand primeste ceva, si iti va veni si data viitoare, mai ales daca el nu are fructe de-alea, poate el sta la bloc.


Eu iti garantez ca pe an o familie formata din 4 persoane are nevoie de un minimum 40-50 kg rosii... asta inseamna mai putin de 1 kg de rosii pe saptamana. Pai o familie din asta consuma minimum un borcan de 800 g de bulion pe saptamana sub diverse forme(sosuri,paste,ciorbe,ketchup) plus ce mai mananci proaspat in salate. Iar 8oo g de bulion se face cam din 2,5kg de rosii restul e apa care se evapora, nu??

Daca ai si oameni la munca cu ce-i hranesti?? Pai,cu rosii,cu cartofi si stai linistit ca trebuie sa le mai dai si bani...deci afacerea trebuie sa se autosustina obligatoriu...pai din ce? ca tu produci doar cantitati mici, nici n-ai capacitate sa comercializezi, ce sa mai vorbim de mijloace!!!
Daca tu crezi ca poti face orice fel de cultura ,fie ea si permacultura cu prietenii pe care ii ajuti cu un carat de mobila esti naiv.

Auzi , dar tu faci piata? sau iti iei rosii de la supermarket? De curiozitate intreb! Ca daca ai face-o ai fi stat de vorba cu comerciantii care la randul lor stau de vorba cu producatorii...si atunci ai fi aflat niste realitati ale agriculturii romanesti


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 19 Jan 2012, 09:41 PM
Mesaj #645


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(abis @ 19 Jan 2012, 06:09 PM) *
Si de ce esti tu sigur de povestea asta cu "free energy"? Pare un mit urban... smile.gif

cauta tu o sursa de informatii credibila din America, pe care o vrei si stii tu mai bine si eu zic ca si acolo o sa gasesti citatul asta despre Tesla:

"in a major breakthrough in 1899 at Colorado Springs by transmitting 100 million volts of high-frequency electric power wirelessly over a distance of 26 miles at which he lit up a bank of 200 light bulbs and ran one electric motor!"

nu-i suficient? a transmis prin aer omul intelegi? folosindu-se de ce este deja in aer ...


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Jan 2012, 01:16 AM
Mesaj #646


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



goguţă, invenţia despre care vorbeşti se referă la transmiterea energiei prin microunde (lucru bine-cunoscut azi) īntr-o vreme īn care nimeni nu avea nicio staţie de emisie-recepţie radio sau TV (īn domeniul acela de lungime de undă) sau orice aparatură electronică ce există azi şi ar putea fi bruiată. Nicidecum nu vorbeste despre producerea energiei electrice din nimic (free energy este un mit). Bobina Tesla uriaşă este extrem de periculoasă pentru că poate produce fulgere similare cu cele din timpul unor furtuni. Dacă ar fi bobine din astea folosite pentru transportul şi distribuţia energiei electrice pe scară largă ele ar ocupa un teritoriu imens ca spaţiu de siguranţă. De asemenea ar fi supuse intemperiilor şi ar reacţiona violent cu atmosfera pentru că umiditatea aerului este variabilă şi ar produce ocazional descărcări şi pierderi importante de energie. O mulţime de benzi de frecvenţă folosite pentru telecomunicaţii ar fi inutilizabile din cauza perturbaţiilor electromagnetice induse de utilizarea bobinelor Tesla. Nu ştiu dacă cunoşti ce se īntāmplă īn vecinătatea unei antene de mare putere, indiferent de lungimea de undă. Becurile se aprind singure, dacă ai un lanţ sau o brăţară metalică, un ceas de mānă, toate se vor īncălzi ca şi cānd le-ai băga īn cuptorul cu microunde. Utilizarea pe scară largă ar produce efecte greu de estimat. Gāndeşte-te la cifra SAR a telefoanelor mobile, ce isterie s-ar provoca dacă am fi īnconjuraţi de bobine Tesla care emit microunde de ordinul megawaţilor, că doar trebuie alimentate motoare, maşini, aparate electrocasnice, becuri etc... Tesla era un geniu īnsă multe dintre invenţiile sale sunt supra-evaluate, importanţa lor fiind restrānsă la domeniul īn care se pot utiliza corespunzător. Nu e vorba despre profit aici. Conspiraţioniştii habar n-au de fizică sau de securitatea muncii.

Acest topic a fost editat de Erwin: 20 Jan 2012, 01:27 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Jan 2012, 08:24 AM
Mesaj #647


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



De acord Erwin thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 20 Jan 2012, 09:32 AM
Mesaj #648


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Bineinteles, nu exista free energy, doar energie platita la cine trebuie wink.gif.
Argumente sunt de ambele parti, fiecare sa studieze si sa-si traga concluziile personal.

Faptul ca Tesla a extras energie din aer si a si directionat-o cum a vrut el, acum 100 de ani, e un mit, realizat concret intradevar, dar un mit ...
Si faptul ca nimeni a mai continuat cercetari serioase in domeniu, dupa ce JP Morgan a dinamitat cele mai avansate cercetari a lui Tesla, ce-ti spune? Mie imi spune asta: "However, even more than 100 years later after the first use of Tesla coils, there are many aspects of Tesla coil discharges and the energy transfer process that are still not completely understood."

Oricum, unde se vorbeste in link-ul tau despre Tesla coil ca e un mit in free energy ca nu gasesc?

Vis-a-vis de free energy, despre care se spune ca e peste tot in jurul nostru, doar ca n-o putem vedea, este o anecdota din anul de gratie 1492, cand a ajuns Columb si incerca sa le explice bastinasilor cum a ajuns acolo aratandu-le corabiile sale, initial acestia nu puteau vedea corabiile pentru ca nu aveau notiunea lor.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jan 2012, 12:26 PM
Mesaj #649


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Erwin @ 20 Jan 2012, 02:16 AM) *
Nu ştiu dacă cunoşti ce se īntāmplă īn vecinătatea unei antene de mare putere, indiferent de lungimea de undă. Becurile se aprind singure, dacă ai un lanţ sau o brăţară metalică, un ceas de mānă, toate se vor īncălzi ca şi cānd le-ai băga īn cuptorul cu microunde. Utilizarea pe scară largă ar produce efecte greu de estimat. Gāndeşte-te la cifra SAR a telefoanelor mobile, ce isterie s-ar provoca dacă am fi īnconjuraţi de bobine Tesla care emit microunde de ordinul megawaţilor, că doar trebuie alimentate motoare, maşini, aparate electrocasnice, becuri etc... Tesla era un geniu īnsă multe dintre invenţiile sale sunt supra-evaluate, importanţa lor fiind restrānsă la domeniul īn care se pot utiliza corespunzător. Nu e vorba despre profit aici. Conspiraţioniştii habar n-au de fizică sau de securitatea muncii.

La radarurile de mare putere ( fie pe microunde sau nu) trebuie sa stai la distanta ca altfel devii hamburgher imediat.

Cumva e acelasi fenomen?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 20 Jan 2012, 12:44 PM
Mesaj #650


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(turbo trabant @ 20 Jan 2012, 12:26 PM) *
La radarurile de mare putere ( fie pe microunde sau nu) trebuie sa stai la distanta ca altfel devii hamburgher imediat.

Cumva e acelasi fenomen?

Tesla statea linistit la poze cu becul simplu aprins(prin aer) in mana, si a murit de batranete 30 de ani mai tarziu wink.gif.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jan 2012, 12:48 PM
Mesaj #651


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(goguta @ 20 Jan 2012, 01:44 PM) *
Tesla statea linistit la poze cu becul simplu aprins(prin aer) in mana, si a murit de batranete 30 de ani mai tarziu wink.gif.

Fasciculul de radar e directional nu o sfera. Se poate sta in spate dar nu in fata lui.

Ce spui inseamna ca acel curent trecea si prin el si nu cred ca a facut baita cand facea asta wink.gif.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 20 Jan 2012, 02:01 PM
Mesaj #652


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Michelle @ 19 Jan 2012, 08:32 PM) *
Eu iti garantez ca pe an o familie formata din 4 persoane are nevoie de un minimum 40-50 kg rosii... asta inseamna mai putin de 1 kg de rosii pe saptamana. Pai o familie din asta consuma minimum un borcan de 800 g de bulion pe saptamana sub diverse forme(sosuri,paste,ciorbe,ketchup) plus ce mai mananci proaspat in salate. Iar 8oo g de bulion se face cam din 2,5kg de rosii restul e apa care se evapora, nu??

Asta depinde foarte mult de obiceiurile de consum. Pe de o parte.
Pe de alta parte, exemplul la care faci referire si spui ca nu e eficient, a obtinut cele 8 kg de rosii, alaturi de 190 kg de alte produse, doar de pe 64 mp. Daca ar fi avut la dispozitie 640 mp crezi ca i-ar fi fost imposibil sa scoata si cele 50 kg de rosii despre care spui ca sunt indispensabile? Asta, pe langa alte 2 tone de alte produse (legume, fructe, poate chiar si produse animale).

Anul trecut, in plina seceta eu am cumparat 10 rasaduri de rosii si le-am plantat pe toate. Nu le-am udat decāt de 2 ori. Din 10 s-au prins 5, iar din 5, 3 au tot făcut rosii pānă in noiembrie, in noiembrie am recoltat gogonele, celelalte doua au fost cam la umbra si au facut putine rosii. Cred ca am recoltat doar 3 sau 4 kg de rosii si 1,5 de gognele, nu le-am cāntărit chiar pe toate. Dar multe au căzut pe jos pentru ca nu le-am recoltat la timp si s-au stricat. Nu le-am pus pe arac, nu le-am copilit, nu le-am facu nimic si totusi au produs. E drept ca rosiile au fost mai mici, dar ce contează mărimea?

Edit: Hai ca am gasit si o poza cu roşii le pe vrej. Observati, ca aveau de luptat cu volbura ce se insinsese peste ele pentru ca le-am plantat intr-un strat ingust si deoparte si de alta volbura crestea in voie. Cu toate astea, au produs o multime de rosii.



In ciuda parerii generale, rosiile sunt plante robuste, iar daca chiar vrei sa faci o cantitate mare, pentru a face din ele bulion, poti planta o parcela acolo si sa uiti de ea pana vine vremea de recoltat. Rosiile cresc foarte bine pe pamant, direct. Iar ca sa nu fie nevoie sa le uzi si sa plivesti, acoperi pamantul cu un strat de mulci ( frunze, paie, aşchii de lemn, etc.)

QUOTE
Daca ai si oameni la munca cu ce-i hranesti?? Pai,cu rosii,cu cartofi si stai linistit ca trebuie sa le mai dai si bani...deci afacerea trebuie sa se autosustina obligatoriu...pai din ce? ca tu produci doar cantitati mici, nici n-ai capacitate sa comercializezi, ce sa mai vorbim de mijloace!!!
Daca tu crezi ca poti face orice fel de cultura ,fie ea si permacultura cu prietenii pe care ii ajuti cu un carat de mobila esti naiv.


Subestimezi puterea si dorinta oamenilor de cooperare. Si nu intelegi despre ce vorbesc, iar mie imi este greu sa explic pe sute de pagini pentru fiecare. Citeste mai cu atentie.

QUOTE
Auzi , dar tu faci piata? sau iti iei rosii de la supermarket? De curiozitate intreb! Ca daca ai face-o ai fi stat de vorba cu comerciantii care la randul lor stau de vorba cu producatorii...si atunci ai fi aflat niste realitati ale agriculturii romanesti

Da, fac si piata, dar nu stau de vorba cu comerciantii. Prefer sa imi iau informatiile din surse mai sigure, mai directe si mai aproape de ceea ce ma intereseaza pe mine. Inca odata, agricultura e una, permacultura e alta. Sa nu le amestecam.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 20 Jan 2012, 02:16 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Jan 2012, 03:09 PM
Mesaj #653


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Perchezitie la biriul Standard & Poor's din Milano

Fiscul italian a perchezitionat sediul Standard & Poor's din Milano, intr-o investigatie care vizeaza acuzarea agentiei de rating de manipularea pietei.
Agentia americana de rating Standard & Poor's a dat o lovitura puternica pietelor europene dupa ce a redus, saptamana trecuta, ratingul suveran a noua tari din zona euro.
http://www.ziare.com/economie/rating/perch...-milano-1146098



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Jan 2012, 03:15 PM
Mesaj #654


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE(turbo trabant @ 20 Jan 2012, 12:26 PM) *
La radarurile de mare putere ( fie pe microunde sau nu) trebuie sa stai la distanta ca altfel devii hamburgher imediat.

Cumva e acelasi fenomen?

Exact. M-am referit la situaţia ipotetică īn care bobinele Tesla ar fi folosite pe scară largă pentru distribuţia de energie. Bobina Tesla nu este direcţională ci produce un cāmp electromagnetic toroidal, omnidirecţional. Să presupunem că ar fi continuat cercetările şi ar fi inventat antene direcţionale (care azi există dar sunt folosite la radar şi alte aplicaţii). Ca să avem curent īn case, la puterea instalată a aparatelor electrocasnice antenele de distribuţie sau bobinele Tesla ar fi bruiat orice mişcă īn domeniul spectrului lor de emisie. La vremea lui nu existau, dar azi avem o mulţime: telefoane celulare, computere, tablete, stimulatoare cardiace, televizoare, antene de satelit care ar fi desfiinţate pur şi simplu dacă intensitatea cāmpului de microunde ar fi atāt de mare să satisfacă necesarul de energie pentru toate. Şi free pe deasupra! Bobina Tesla e mai bine folosită īn aplicaţiile unde-şi face treaba cu brio: bobina de inducţie la motoarele cu aprindere prin scānteie, transformatorul de linii din receptoarele TV CRT, becurile economice (da, becurile economice se bazează pe acelaşi principiu!) şi cel mai aproape de prototipul inventat de Tesla: generatoare de īnaltă tensiune folosite la testarea izolatorilor electrici şi a aparaturii de īnaltă tensiune.

Cāmpul de microunde de ordinul kilowaţilor sau chiar megawaţilor este intolerabil pentru viaţa biologică. Tesla a aprins un bec de cāţiva zeci de watt, nu mai mult de 100W. Curentul care trecea prin el era nesemnificativ, deoarece utiliza foarte īnalta tensiune produsă de bobină. Probabil că simţea o pişcătură la deget. Dar nu cred că o instaţaţie īn care să se folosească să spunem un aparat de aer condiţionat de 2KW ar fi putut duce. Gāndiţi-vă la ce isterie s-a creat cu telefoanele mobile (care produc sub 1W/kg) că ar cauza cancer şi alte alea. Dacă am fi īnconjuraţi de bobine Tesla care produc 10KW/Kg? Nu ne-am prăji instantaneu creierele?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jan 2012, 03:20 PM
Mesaj #655


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Erwin @ 20 Jan 2012, 04:15 PM) *
Nu ne-am prăji instantaneu creierele?

Creierele ca creierele dar rosiile......

Multumesc de explicatie Erwin.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 20 Jan 2012, 03:20 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Jan 2012, 03:35 PM
Mesaj #656


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



goguţă, dacă te referi la energia care curge peste tot īn jurul nostru sub diferite forme, atunci nici aceasta nu este complet free, trebuie să investeşti īn convertoarele potrivite. Probabil peste 99% din ea provine din energia solară, restul fiind sub formă de raze cosmice din galaxie. Dacă te referi la maşini de genul "perpetuum mobile" acestea īncalcă legile fizicii şi nu sunt decāt păcăleli mai mult sau mai puţin subtile. Am văzut o groază de filmuleţe pe youtube cu acest subiect, oamenii nu īncetează să inventeze tot felul de ciudăţenii. Motoarele magnetice de pildă, folosesc un impuls iniţial pentru a porni şi dacă sunt construite cu grijă şi fără frecare merg mult timp şi pot păcăli, dar ele nu iau acea "free energy" iluzorie care chipurile, ar exista fără s-o vedem. Probabil că unii au reuşit să ascundă firele prin care alimentează motorul sau un inductor ascuns sub masă. free energy

Aşa că mai bine ne concentrăm asupra a ceva palpabil: energia solară (1KW/mp), eoliană, hidro, a valurilor, energia geotermală, fiind surse regenerabile şi care pot asigura independenţa energetică. Desigur că vor deveni rentabile imediat ce combustibilii fosili se vor īmpuţina şi preţul va creşte. Problema cea mare este că guvernele şi companiile energetice deţin monopolul producerii şi distribuţiei energiei şi atunci dictează preţul pieţei cum doresc. Aici trebuie să combatem cu toţii, īnsă e cam greu să te lipseşti de sistem dacă nu cumva ai resursele potrivite pe lāngă casă sau banii necesari unei instalaţii casnice.

Acest topic a fost editat de Erwin: 20 Jan 2012, 03:35 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 20 Jan 2012, 03:45 PM
Mesaj #657


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Erwin @ 20 Jan 2012, 03:35 PM) *
goguţă, [...] Dacă te referi la maşini de genul "perpetuum mobile" acestea īncalcă legile fizicii şi nu sunt decāt păcăleli mai mult sau mai puţin subtile. Am văzut o groază de filmuleţe pe youtube cu acest subiect, oamenii nu īncetează să inventeze tot felul de ciudăţenii.

Nu ma refeream la asta, ci la Tesla coil si alte asemenea patente ale lui. Si da, la free energy - energia care curge peste tot īn jurul nostru sub diferite forme.

P.S. Dar daca mai e nevoie de lamuriri eu zic sa mutam discutia pe topicul facut de tine deja.

Acest topic a fost editat de goguta: 20 Jan 2012, 03:47 PM


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jan 2012, 03:53 PM
Mesaj #658


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 20 Jan 2012, 03:35 PM) *
... Problema cea mare este că guvernele şi companiile energetice deţin monopolul producerii şi distribuţiei energiei şi atunci dictează preţul pieţei cum doresc. Aici trebuie să combatem cu toţii....

thumb_yello.gif Corect.Eu zic ca nu numai ca dicteaza pretul pietei dar si cumpara tot felul de inventii care sunt menite sa duca la reducerea consumului de energie, la schimbarea sistemelor energetice, pe care le baga la "dospit", departe de consumatorii captivi din sistem.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 20 Jan 2012, 04:33 PM
Mesaj #659


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Marduk @ 20 Jan 2012, 03:53 PM) *
thumb_yello.gif Corect.Eu zic ca nu numai ca dicteaza pretul pietei dar si cumpara tot felul de inventii care sunt menite sa duca la reducerea consumului de energie, la schimbarea sistemelor energetice, pe care le baga la "dospit", departe de consumatorii captivi din sistem.

Asta ziceam si eu.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Jan 2012, 09:00 AM
Mesaj #660


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Erwin @ 20 Jan 2012, 04:35 PM) *
Problema cea mare este că guvernele şi companiile energetice deţin monopolul producerii şi distribuţiei energiei şi atunci dictează preţul pieţei cum doresc. Aici trebuie să combatem cu toţii, īnsă e cam greu să te lipseşti de sistem dacă nu cumva ai resursele potrivite pe lāngă casă sau banii necesari unei instalaţii casnice.



Doamne sfinte !...unde poate duce ignoranta unsure.gif
Monopolul energetic (existent oriunde in lume) este necesar din cauza conditiilor impuse de insusi sistemul de obtinere, stocare (?), transfer, etc., al energiei electrice. Pretul curentului este cel mai bine controlat pret intre toate celelalte, iar distrbutia: cea mai echitabila forma posibila.

Pentru a putea sa vezi in pivnita atunci cand apesi clapeta comutatorului se petrec o sumedenie de lucruri. Apa din lacul de acumulare e lasata sa curga, fochistul mai arunca cateva lopeti in cazanul care face aburul necesar rotirii turbinei, calculatorul reorienteaza niste panouri, uraniul este fortat sa ramana in reactie, persoane pricepute controleaza productia la nivel national uniformizand distributia si valorificand fiecare kilowat produs care altfel s-ar pierde, alti oameni asigura buna functionare a punctelor de jonctiune, a circuitelor de transfer, a transformatoarelor si a bransamentelor...Nu-i poti alinia pe toti astia numai ca sa adaugi tu cateva copeici in plus la profitul tau.

Baietii destepti inventati de Basescu nu de aici fura. Sistemul national e interconectat si ar fi nevoie de o cotscarie mondiala pentru asa ceva.
Pretul energiei e cam sfant..Ne-am putea inchina la el in lipsa altui reper onest. Iar speculatiile de genul asta, venite din partea cuiva care pricepe tehnica energiei, pentru mine nu pot apartine naivitatii...Cine te plateste Erwin ??? rofl.gif

Acum fara bashcau..la curent nu te fura nimeni pe tine. Se fura acolo unde curentul reprezinta sume care interpretate procentual inseamna ceva si unde e un singur contor. La casnic banul e firav si contoarele ??...fara numar.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Jan 2012, 05:51 PM
Mesaj #661


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



In sfarsit...am primit vestea pe care ma bucur sa o pot retransmite thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Pe bune...cade tot pentru a se putea egaliza. Nu am cum sa o transmit altfel, dar cei ce pot (si cred in mine) au de unde sa isi extraga informatia..

E de bine...abia am aflat thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 21 Jan 2012, 05:52 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 21 Jan 2012, 06:10 PM
Mesaj #662


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



The Dude, mesajul era adresat īn special lui goguţă, cel care a adus īn discuţie free energy. Poate pare puerilă ideea, dar e doar o variantă de a obţine energia la un preţ redus, pentru că nu cred īn free energy care e peste tot şi noi n-o putem vedea pentru că ne-o ascund conspiratorii ăştia ce deţin monopolul energiei... rolleyes.gif

Ce cade? Băsescu? Ordinea mondială? Plomba? rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Jan 2012, 06:29 PM
Mesaj #663


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



f**k...am postat aiurea...cade tot frate... postul meu primul rofl.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Jan 2012, 09:48 AM
Mesaj #664


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(abis @ 19 Jan 2012, 01:52 PM) *
Pai am mai spus asta - nu cred intr-un colaps de acest gen. Am convingerea ca sistemul va supravietui inca multa vreme. Deci consider pierdere de timp si risipa de resurse sa investesc acum in activitati care sa imi asigure supravietuirea in caz ca se intampla asa ceva.


Pe ce se bazeaza convingerea ta?
Semnele ca sistemul e in colaps sunt evidente.

QUOTE
Ma pregatesc si imi pregatesc si copilul sa se descurce cat mai bine in acest sistem, nu in eventualitatea in care s-ar intampla un dezastru ca cel pe care il sugerezi.


Poate nu e neaparat un dezastru ci o transformare.

QUOTE
PS: Un indiciu: In Marea Britanie a luat fiinta un consortiu format din 13 companii auto, organizatii guvernamentale si companii energetice care au ca scop transformarea hidrogenului dintr-un combustibil de nisa in unul raspandit pe scara larga, incercand astfel sa propulseze Mara Britanie intr-un lider de piata in domeniu.

Deci indiferent daca se termina sau nu hidrocarburile, vor exista solutii. Nu vom avea masini pe hidrogen chiar in 2-3 ani, dar in 20-30 este foarte probabil. Iar hidrogen exista suficient, iar energia necesara pentru a-l obtine poate fi luata din surse regenerabile.


Te grabesti sa tragi concluzii.
Hidrogenul se gaseste intr-adevar din abundenta pe Terra, dar e casatorit cu oxigenul sau cu carbonul sau cu alte elemente. Pentru a extrage hidrogen din oricare acesti compusi consumi mai multa energie decat produci prin reactia lui cu oxigenul.
Problema cu hidrocarburile, nu este aceea ca se termina ci aceea ca devin din ce in ce mai scumpe.
Colapsul nu se va intampla intr-o zi cand se vor termina toate cele, ci se intampla acum, cand din ce in ce mai multe rotite din sistem devin ineficiente si cedeaza. E un sistem cladit pe energie ieftina si nu poate merge inainte asa, pentru ca era energiei ieftine s-a terminat.
Orice incercare de eficientizare a sistemului, nu face decat sa consume si mai multa energie.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jan 2012, 10:42 AM
Mesaj #665


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(actionmedia @ 24 Jan 2012, 09:48 AM) *
Pe ce se bazeaza convingerea ta?
Semnele ca sistemul e in colaps sunt evidente.

E o diferenta de perceptie probabil, eu nu am aceeasi senzatie.

QUOTE
Problema cu hidrocarburile, nu este aceea ca se termina ci aceea ca devin din ce in ce mai scumpe.

Devin din ce in ce mai scumpe pentru ca se imputineaza si pentru ca este tot mai greu sa le scoti si sa le prelucrezi. Atunci cand vei consuma mai multa energie pentru a scoate si prelucra petrolul decat poti obtine prin arderea lui, nu va mai folosi nimeni petrol.

Terra beneficiaza de resurse de energie inepuizabile: energie solara, eoliana, geotermala, valuri, diferenta de temperatura intre diverse straturi de apa din mare - toate pot fi convertite in energie electrica. Mai sunt si resursele a caror folosire este abia la inceput: energia nucleara de pilda. Daca ai electricitate, poti obtine hidrogen sau orice altceva ai nevoie.

Civilizatia actuala s-a cladit pe arderea carbunelui si a petrolului. Practic, poti spune ca toata civilizatia se sprijina pe fum. smile.gif
Din punctul asta de vedere, intr-adevar, nu ne indreptam catre colaps, ci catre o transformare. Nu ne vom mai sprijini pe fum pentru ca nu vom mai avea ce arde, ne vom sprijini pe altceva - pe minusculii electroni, neutroni, neutrini samd...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pagini V  « < 17 18 19 20 21 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 12:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman