Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Colaps Economic Mondial - Cine Supravietuieste?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Mihai
In ipoteza unui colaps economic total la nivel mondial (hmmm, care nu e foarte departe...), cine credeti ca ar fi supravietuitorii?

Cei care au profesii liberale? Cei care se bazeaza in principal pe munca fizica?
Locuitorii tarilor super-dezvoltate din prezent sau, din contra, cei din tarile lumii a treia?
axel
Ce fel de colaps ai in cap? Ca in The Great Depression in anii 30? Ca la caderea Imperiului Roman?
Mihai
Heh... ar avea vreo relevanta daca m-as referir la Imperiul Roman?

Probabil unul de amploarea Marii crize economice din '29, dar la un nivel pe masura dezvoltarii din prezent, cu accent pe lipsa comunicarii.
Marduk
Cred ca vor supravietui cei care nu sunt integrati in sistemele societatii moderne. Care nu depind de mijloacele informationale, media, de supermarket, etc. Totusi nu cred ca va fi un colaps economic de genul celui din '29, mai degraba va fi doar o regresie controlata a productiei si transferul acesteia catre zone in care mana de lucru este mai ieftina dar productivitatea muncii mai scazuta. Acest gen de miscari au loc chiar in acest moment la nivel european, este interesant ce se va intampla cu muncitorii din tarile din care s-a transferat productia bunurilor respective, catre ce domenii profesionale vor fi obligati de proiectele guvernamentale sa se indrepte.
abis
QUOTE(Mihai @ 30 Jul 2008, 01:45 AM) *
Heh... ar avea vreo relevanta daca m-as referir la Imperiul Roman?

Are - ca dupa o criza economica in genul celei din anii '30 ai secolului trecut va supravietui cam toata lumea. Isi va schimba modul de viata, pentru o vreme cel putin, insa nu cred ca ar avea un impact mai mare decat cea de atunci.

Insa dupa o criza la nivel mondial in genul celei din Europa de la caderea Imperiului Roman (ipoteza care, recunosc, nu-i deloc exclusa), nu stiu daca putem face vreo previziune realista. Cred totusi ca cei care ar supravietui sunt fundamentalistii - islamici si nu numai. Ce crezi, ar trebui sa punem deja bazele unei Fundatii, ca in ciclul lui Asimov? smile.gif
ilie
Cred ca va fi o zguduire foarte mare cu efecte pe 10-12 ani.
In '29 cei ce tranzitau la bursa actiuni de milioane pe zi, au ajuns vanzatori de castraveti in piata si vindeau o masina de 1200-1400 $ pe 100$. In America s-ar putea sa se manance intre ei...
Probabil ca supravietuiesc aproape toti, dar depinde si cum...
mutulica
taranii... ca au pretentii mici
maxmara
QUOTE(Mihai @ 30 Jul 2008, 01:15 AM) *
In ipoteza unui colaps economic total la nivel mondial (hmmm, care nu e foarte departe...), cine credeti ca ar fi supravietuitorii?

Cei care au profesii liberale? Cei care se bazeaza in principal pe munca fizica?
Locuitorii tarilor super-dezvoltate din prezent sau, din contra, cei din tarile lumii a treia?

Banuiesc ca te referi la supravietuitorii d.p.d.v. economic.....nu cred ca o sa ajungem sa murim din diferite cauze ( razboaie declansate de criza, lipsa alimentara, etc ).Pentru cei din lumea a treia, nu cred ca va fi o mare diferenta intre ceea ce a fost si ceea ce va fi......ei tot greu traiesc.Daca ne referim la noi...poate se vor aseza lucrurile pe baze noi, cand aceasta criza se va termina.Imi tot vine in cap un exemplu.....am fost zilele trecute cu un prieten care doreste sa inchirieze un restaurant sa-l ajut la conversatie ( nu vorbeste prea bine germana). Buuun....ajungem acolo, discuta despre pret....si aici vine problema....toti aici doresc prea multi bani pt ceea ce ofera....pt obiectele de inventar , in cazul de fata, vroia ala la bani......daca r fi vandut la adevarata valoare de piata ( sa zicem pe ebay) lua de 10 ori mai putin (asta daca se gaseau doritori de tigai vechi si farfurii, etc, etc).Ala de ce dorea atatia bani? pt ca si el a platit la randul lui....doresti un credit ? Banca iti da....doar tu tre sa platesti....si uite asa....aici este , in general, o valoare mai ridicata a bunurilor care insa nu reflecta neaparat o realitate...Cum s-a intampla deja in Romania...au scazut preturile la apartamente......nu vad de ce tre sa platesti in Bucuresti pt un apartament normal mai mult decat pt un apartament in München...Mi se par multe lucruri prea scumpe, dar dehh....viata sau imprejurarile te forteaza sa le cumperi.....Pe undeva, nu sunt chiar asa de rele crizele astea....
Cla
QUOTE(maxmara @ 1 Mar 2009, 10:17 AM) *
nu vad de ce tre sa platesti in Bucuresti pt un apartament normal mai mult decat pt un apartament in München...

...unde, München-ul e cel mai scump oras german.

offtopic: maxmara, ai gasit un cartier in München fara turci? biggrin.gif
maxmara
QUOTE(Cla @ 1 Mar 2009, 02:03 PM) *
...unde, München-ul e cel mai scump oras german.

offtopic: maxmara, ai gasit un cartier in München fara turci? biggrin.gif

Cred ca intrebarea corecta ar fi care ar fi cartierul cu cei mai putini turci smile.gif) Poate cartierele rezidentiale, alea numai cu vile, etc, etc., sa aibe aceasta placere....da acolo, nici eu nu stau.....deci....revenim la prima intrebare...biggrin.gif
andra_v
maxmara, se va muri de foame.
Va supravietui cel care detine mijloace de productie si resurse (un teren in primul rand) si nu-si va pierde sangele rece.
maxmara
QUOTE(andra_v @ 2 Mar 2009, 11:32 AM) *
maxmara, se va muri de foame.
Va supravietui cel care detine mijloace de productie si resurse (un teren in primul rand) si nu-si va pierde sangele rece.

Sa nu fie anarhie...ca atunci va supravietui cel mai tare....
turbo trabant
QUOTE(maxmara @ 1 Mar 2009, 12:17 PM) *
.Cum s-a intampla deja in Romania...au scazut preturile la apartamente......nu vad de ce tre sa platesti in Bucuresti pt un apartament normal mai mult decat pt un apartament in München...Mi se par multe lucruri prea scumpe, dar dehh....viata sau imprejurarile te forteaza sa le cumperi.....Pe undeva, nu sunt chiar asa de rele crizele astea....

preturile la apartamente au scazut deja in germania iar la casele noi pt construit pretul a scazut cu cel putin 15-25% ( depinde de constructor). am vazut unele oferte si cu 40% si chiar mai lasa. procentul pare sa fie identic cu romania la scadere.

bucurestiul va fi mereu mai scump ca munchenul sau orice oras din germania. cuvantul cheie e infrastructura sau in cazul bucurestiului , lipsa ei.

adu 5000 de nemti in romania cu finantare si terenuri deja expropiate in interes public si in 3 ani ai toate autostrazile gandite pana acum si preturi la case/terenuri la jumate.

dar deh romanului i-a placut sa frece frunza pe buze decat sa investeasca in viitor.

LE : viitorul suna rau

http://www.nytimes.com/2009/03/02/world/eu...tml?_r=1&hp
mutulica
in Romania revolutia a plecat de la Timisoara, poate unul din orasele in care se traia cel mai bine, si in care accesul la civilizatie era la locul lui si inainte de revolutie
se pare ca si in UE cei ce se vor rascula primii sunt cei care au avut acces de la inceput la fonduri si alte ajutoare, cei care au crescut enorm in anii astia si ca nu se pot sustine singuri acum... vad ca cei mai vehementi sunt cehii de exemplu
Carmi
Eu cred intr un fel de conspiratie rolleyes.gif Orice s ar intampla cred ca ar fi controlat intr o oarecare masura...de obicei izbucnirile au nevoie de scanteie unsure.gif care de obicei este premeditata
maxmara
QUOTE(Carmi @ 3 Mar 2009, 05:53 PM) *
Eu cred intr un fel de conspiratie rolleyes.gif Orice s ar intampla cred ca ar fi controlat intr o oarecare masura...de obicei izbucnirile au nevoie de scanteie unsure.gif care de obicei este premeditata

La chestia asta ma gandesc si eu...


pt. turbo trabant
citez : " bucurestiul va fi mereu mai scump ca munchenul sau orice oras din germania" .....Multumesc pt ocazie de a rade cu pofta... rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(maxmara @ 4 Mar 2009, 03:42 PM) *
citez : " bucurestiul va fi mereu mai scump ca munchenul sau orice oras din germania" .....Multumesc pt ocazie de a rade cu pofta... rofl.gif

vezi cum e si moscova. sunt ( erau ) niste preturi acolo de picai din picioare cand le auzeai .

degeaba e orasul mai necivilizat daca nu se construieste nemteste tot aia e. prostia costa.

ps: este o concluzie trista si nu e nimic de ras in ea. sad.gif
Carmi
Am zis sa fac si eu un research....si uite peste ce am dat.....Romania nici macar nu e inclusa de facatorii de top cand fac rezumate....bine ca e bulgaria si asta e si mai trist

http://www.globalpropertyguide.com/investm...-cities-in-2008

si iat o si pe romanica
http://www.zf.ro/zf-english/rents-push-buc...cities-3181228/
turbo trabant
QUOTE(Carmi @ 4 Mar 2009, 06:52 PM) *
Am zis sa fac si eu un research....si uite peste ce am dat.....Romania nici macar nu e inclusa de facatorii de top cand fac rezumate....bine ca e bulgaria si asta e si mai trist

http://www.globalpropertyguide.com/investm...-cities-in-2008

si iat o si pe romanica
http://www.zf.ro/zf-english/rents-push-buc...cities-3181228/

As for quality of life, Bucharest ranks 108 among 215 cities in the world, according to another Mercer index compiled last year.
Moscow is the world's most expensive city for expats for the third year in a row, followed by Tokyo and London. Oslo climbed six places to fourth, followed by Seoul to fifth.

preturi mari , calitate scazuta , de ce oare? infrastructura bananiera si care, pe criza asta , va ramane bananiera ani multi de acum inainte.
jet li
Romania se va imprumuta la FMI...

IMF poised to print billions of dollars in 'global quantitative easing' - Telegraph

QUOTE
The International Monetary Fund is poised to embark on what analysts have described as "global quantitative easing" by printing billions of dollars worth of a global "super-currency" in an unprecedented new effort to address the economic crisis.


Si camatarii sunt mai cinstiti, aia macar iti dau ce au, nu ce tiparesc cand au chef.

Pentru mai multe informatii vedeti aici :

http://www.chrismartenson.com/crashcourse/...-money-creation

http://video.google.com/videoplay?docid=-9...FAQ&q=money

http://video.google.com/videoplay?docid=60...FAQ&q=money

http://video.google.com/videoplay?docid=78...obama+deception

Pentru mai putine informatii nu va uitati acolo. Ramaneti cu ideea ca nimeni nu "creeaza bani" apoi ii da cu imprumut altora care muncesc sa-i plateasca cu dobanda.
De fapt chiar in articolul ala din ziarul de mai sus spune clar. IMF - tipareste bani. Teoretic nu apartine nici unui stat, dar tipareste $ smile.gif Totu e in regula, nimic de vazut...
turbo trabant
QUOTE(jet li @ 17 Mar 2009, 11:58 AM) *
Pentru mai putine informatii nu va uitati acolo. Ramaneti cu ideea ca nimeni nu "creeaza bani" apoi ii da cu imprumut altora care muncesc sa-i plateasca cu dobanda.
De fapt chiar in articolul ala din ziarul de mai sus spune clar. IMF - tipareste bani. Teoretic nu apartine nici unui stat, dar tipareste $ smile.gif Totu e in regula, nimic de vazut...

right , eu zic sa il impusti si pe icsarescu ca si el tipareste bani .

constat o grava incultura economica manelizata cu youtube in randul degeneratiei de astazi. ei au invatat ca diplomele se pot face copy paste si adevarul este pe net. trist dar asta e viitorul romaniei. si cand vor fi la vreo 40 de ani esuati in alcool sau femei vor da vina pe conspiratie.

Cucu Mucu
Trecand, totusi, peste manele, singurii castigatori din criza asta sunt FMI si BM, in timp ce toata lumea pierde in favoarea lor. Asta imi ridica sprancenele a neincredere in bunele lor intentii, precum si in aparitia neprovocata a acestei crize, care risca sa se transforme intr-una psiho, gratie campaniei sustinute din media.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Mar 2009, 02:35 PM) *
Trecand, totusi, peste manele, singurii castigatori din criza asta sunt FMI si BM, in timp ce toata lumea pierde in favoarea lor. Asta imi ridica sprancenele a neincredere in bunele lor intentii, precum si in aparitia neprovocata a acestei crize, care risca sa se transforme intr-una psiho, gratie campaniei sustinute din media.

ma indoiesc ca FMI si BM sunt castigatori, bancile astea doua sunt perimate ca structura si mod de gandire. cat priveste partea psiho sunt de acord si daca as fi cu ceva putere as investiga ceva ziaristi de biznis de prin romanica si aiurea care au scris cel putin niste elucubratii demne de elodia, unele putind a comanda.

LE: cei mai castigati mi se pare ca au fost cei prudenti care nu au investit in scheme gen madoff cautand un castig sigur si mare ( lucruri care se exclud reciproc).

un tip dezinteresat : fiti cu ochii pe grecia este lantul slab din veriga europeana.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 17 Mar 2009, 01:40 PM) *
fiti cu ochii pe grecia este lantul slab din veriga europeana.

si pe investitiile grecesti din Rromania, ca-au facut gretilii o multime cu banii de la ...UE. thumb_yello.gif
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 17 Mar 2009, 03:12 PM) *
si pe investitiile grecesti din Rromania, ca-au facut gretilii o multime cu banii de la ...UE. thumb_yello.gif

gretilii a facut o multime de investitii bancare in romania. ehe si acum bancile din gretzia nu se simte bine deloc. dar ma rog ele e europene.

o sa fie fain in 2-3 luni. sorry.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 17 Mar 2009, 01:40 PM) *
ma indoiesc ca FMI si BM sunt castigatori, bancile astea doua sunt perimate ca structura si mod de gandire.


Dau imprumuturi in conditii avantajoase pt ei, pe care nu le-ar fi dat niciodata in perioade de calm economic, de fapt nu prea ii mai solicita nimeni pt imprumuturi, deja lumea isi autofinanta dezvoltarea, pana in ziua Z, cand, brusc, toata lumea s-a indreptat catre ei, sa le ceara bani cu imprumut. Cei care nu au vrut initial sa se imprumute (vezi Romania) au avut de-a face cu un atac concertat a agentiilor de rating si marilor banci impotriva lor, a economiei si monedei. Brusc, alde Moody's, Meryll Lynch si alti din-astia, care nici nu stiau unde e Ro pe harta, au inceput sa emita analize si previziuni, care mai de care mai neagra. Eh, contextul asta mi se pare cel putin suspect!
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Mar 2009, 03:25 PM) *
Dau imprumuturi in conditii avantajoase pt ei, pe care nu le-ar fi dat niciodata in perioade de calm economic, de fapt nu prea ii mai solicita nimeni pt imprumuturi, deja lumea isi autofinanta dezvoltarea, pana in ziua Z, cand, brusc, toata lumea s-a indreptat catre ei, sa le ceara bani cu imprumut. Cei care nu au vrut initial sa se imprumute (vezi Romania) au avut de-a face cu un atac concertat a agentiilor de rating si marilor banci impotriva lor, a economiei si monedei. Brusc, alde Moody's, Meryll Lynch si alti din-astia, care nici nu stiau unde e Ro pe harta, au inceput sa emita analize si previziuni, care mai de care mai neagra. Eh, contextul asta mi se pare cel putin suspect!

atacul concertat a si trecut . de fapt a fost o panicare clasica dupa ce agentiile de rateuri nu au fost in stare sa prevada caderea islandei, irlandei , tarilor baltice, ungariei au zis ca fac o branza cu caderea estului europei, ceea ce nu s-a intamplat.

fmi si BM sunt lender of last resort adica la asta te duci cand nu iti mai da nimeni. nu sunt organisme care fac profit ci doar ajuta tarile . reteta lor e undeva de pe la mijlocul secolului trecut deci obsolete.

eu as vrea ca fmi si bm sa fie organizatii profitabile in fruntea carora sa nu mai fie numite toate ciurucurile expirate politic. same goes pentru banca europeana.

PS: parerea mea este ca daca estul cadea , a doua zi vestul colapsa. aveam criza mondiala din '29-'33 reloaded.
jet li
QUOTE(turbo trabant @ 17 Mar 2009, 04:32 PM) *
atacul concertat a si trecut . de fapt a fost o panicare clasica dupa ce agentiile de rateuri nu au fost in stare sa prevada caderea islandei, irlandei , tarilor baltice, ungariei au zis ca fac o branza cu caderea estului europei, ceea ce nu s-a intamplat.

fmi si BM sunt lender of last resort adica la asta te duci cand nu iti mai da nimeni. nu sunt organisme care fac profit ci doar ajuta tarile . reteta lor e undeva de pe la mijlocul secolului trecut deci obsolete.

eu as vrea ca fmi si bm sa fie organizatii profitabile in fruntea carora sa nu mai fie numite toate ciurucurile expirate politic. same goes pentru banca europeana.

PS: parerea mea este ca daca estul cadea , a doua zi vestul colapsa. aveam criza mondiala din '29-'33 reloaded.

O sa fie o criza mai mare ca aia din 29, dar planuita dinainte. Si va fi o banca mondiala de unde toti o sa se imprumute. Tarile nu o sa isi mai tipareasca singure banii, o sa ia cu dobanda de la banca mondiala care tipareste cand are chef. Si le dicteaza noi legi, etc cum are chef. NWO. Se intampla deja.
turbo trabant
QUOTE(jet li @ 17 Mar 2009, 03:41 PM) *
O sa fie o criza mai mare ca aia din 29, dar planuita dinainte. Si va fi o banca mondiala de unde toti o sa se imprumute. Tarile nu o sa isi mai tipareasca singure banii, o sa ia cu dobanda de la banca mondiala care tipareste cand are chef. Si le dicteaza noi legi, etc cum are chef. NWO. Se intampla deja.

ok se intampla vine cocolapsul , ne baga pe toti pe cartela si vom sta la cozi la paine in timp ce se canta imnuri de slava conducerii.

o sa fie ca pe vremuri rofl.gif

NWO= No World Order devil.gif
axel
Offtopic: nu stiam de ce mi se parea cunoscut nick-ul tau. Tu esti ala de care se face misto pe diverse bloguri legat de aberatiile pe care le-ai postat pe softpedia laugh.gif
Tu, coldplay, punkt rolleyes.gif
turbo trabant
QUOTE(axel @ 18 Mar 2009, 07:23 AM) *
Offtopic: nu stiam de ce mi se parea cunoscut nick-ul tau. Tu esti ala de care se face misto pe diverse bloguri legat de aberatiile pe care le-ai postat pe softpedia laugh.gif
Tu, coldplay, punkt rolleyes.gif

off: pai sa se faca misto , crezi ca ma afecteaza . daca ma afecta foloseam alt nick smile.gif.

si softpedia era altceva , it is history. a fost fun but everything se termina. jamie.gif

coldplay si punkt sunt baieti ok care stiu ce vorbesc , isi cunosc meseria spre deosebire de ahem blogeri. dar se pare ca l-ai uitat pe cristianco altul care stie ce scrie.

LE: tot nu am priceput cum e colapsul. dow tot creste saracu gramada. sa fie colaps cu plus sau efectul O?
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 17 Mar 2009, 02:20 PM) *
o sa fie fain in 2-3 luni.

re, o sa fie "kala" cand toate fondurile din gretia care au "investit" in "piata emergenta" din Rromania, or sa inceapa sa tipe dupa banii. ohyeah.gif
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 18 Mar 2009, 08:05 PM) *
re, o sa fie "kala" cand toate fondurile din gretia care au "investit" in "piata emergenta" din Rromania, or sa inceapa sa tipe dupa banii. ohyeah.gif

intre romania si grecia as paria pe romania. la urma urmei pe romani nu ii apuca cheful de greva/blocatt drumuri si de batut cu politia si la noi turismul e asa o industrie colaterala nu ca la greci "uite piatra , da banu'".
axel
QUOTE(turbo trabant @ 18 Mar 2009, 04:00 PM) *
coldplay si punkt sunt baieti ok care stiu ce vorbesc , isi cunosc meseria spre deosebire de ahem blogeri. dar se pare ca l-ai uitat pe cristianco altul care stie ce scrie.

Adica bloggerii au tin foil hats pentru ca fac niste previziuni bazate pe argumente logice (si istorice), previziuni acum confirmate de realitate, iar punkt si altii stiu ce vorbesc cand fac previziunile invers (motivate probabil de interese personale sau, ca sa-l citez pe Greenspan in alt context, de irrational exuberance)? jamie.gif

QUOTE(turbo trabant @ 18 Mar 2009, 04:00 PM) *
LE: tot nu am priceput cum e colapsul. dow tot creste saracu gramada. sa fie colaps cu plus sau efectul O?

Iti sugerez sa rasucesti foaia (daca te uiti la grafice pe hartie) sau ecranul cu 180 de grade. Ca altfel nu imi explic cum de zici tu ca a "crescut" de la 14000 in Oct 2007 la 7500 acum rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(axel @ 18 Mar 2009, 11:16 PM) *
Iti sugerez sa rasucesti foaia (daca te uiti la grafice pe hartie) sau ecranul cu 180 de grade. Ca altfel nu imi explic cum de zici tu ca a "crescut" de la 14000 in Oct 2007 la 7500 acum rofl.gif

cred ca uiti ultima saptamana .daca zici ca esti in state probabil ai auzit de interviul lui bernanke si cateva alte chestii./

dow a fost 6469 la minim acum este 7486 un rally de cateva zile bune. si situatia s-a schimbat in bine si sunt sanse sa mearga inspre stabilizare. la 14000 o sa ajunga probabil cand vei iesi la pensie ( parerea mea)

despre punkt pot spune ca lucreaza in domeniu ceea ce le doresc si blogerilor sa vorbeasca despre domeniul lor ca sa fie profesionisti. altfel de experti e plina romanica de aia e asa bogata.de altfel expertii de pe blogosfera romaneasca nu prea stiu ce e aia discutie si parere opusa ( adversarul trebuie neaparat sa fie vandut developerilor /masonilor/conspiratiunii mondiale). la asa mentalitate, asa blogeri jamie.gif

LE: sa iti corectez un post ? piata din Cal a inghetat undeva din 2005 august-septembrie nu in 2006 cum ai sustinut intr-un post de pe alt topic.
axel
Normal ca nu ma uit numai la ultima saptamana. Dupa cum poate ai observat pe graficul de pe ultimul an jumatate care il gasesti pe google finance (aia ti-l arata la orientarea corecta a foii), au mai fost perioade de crestere. Dar n-au tinut. Cum inca n-au fixat nici macar problemele cu bancile, de ce o persoana rationala sa mizeze ca de acum incolo Dow nu mai scade (chiar si sub valoarea de 6469)?

punkt lucreaza in domeniu, dar pregatirea lui nu e cea potrivita ca sa evalueze situatia. Arhitectura nu te face expert in imobiliare, si nici in probleme macroeconomice. In plus, el mai e si direct interesat ca sa nu se ajunga la normal (normal = starea aceea in care oricine care are un job decent isi permite sa cumpere sau sa inchirieze locuintele, starea aceea in care preturile nu se modifica ametitor de la un an la altul prin urmare speculantii nu se baga in a "investi" in imobiliare) pentru ca el facea mult mai multi bani cand constructiile duduiau si apartamentul de 2 camere era 200 de mii de euro. Mi-e teama ca el nu mai scoate/nu va mai scoate nici un sfert din banii care ii scotea atunci, pentru ca scade dramatic cererea pentru produsul pe care il ofera el prin munca lui.

QUOTE
LE: sa iti corectez un post ? piata din Cal a inghetat undeva din 2005 august-septembrie nu in 2006 cum ai sustinut intr-un post de pe alt topic.

Vezi ce se intampla cand ce crezi/ce scrii vine din abdomen, si nu din date concrete?
Uite evolutia de pret dintre august 2005 si decembrie 2006 in zona Los Angeles (Case Shiller index, il gasesti pe internet la site-ul S&P):
August 2005 251.10
September 2005 255.85
October 2005 260.16
November 2005 262.56
December 2005 264.77
January 2006 265.92
February 2006 267.75
March 2006 268.23
April 2006 270.44
May 2006 272.12
June 2006 273.22
July 2006 273.85
August 2006 273.80
September 2006 273.94
October 2006 273.66
November 2006 273.05
December 2006 270.03

Dupa cum vezi preturile s-au ridicat cu cel putin 10% pe an pana prin mai-iunie 2006 (exact data mentionata de mine), apoi au ramas la platou multe luni. De notat e ca, comparativ cu ce raporteaza Colliers pe la noi, Case Shiller face indexul pe baza de tranzactii finalizate.

Cat despre numarul de tranzactii, ia si studiaza la http://www.dqnews.com/Articles/archive.aspx . Intr-adevar, numarul de tranzactii a inceput sa scada de la sf. lui 2005 (perioada 2002/2003-2005 a fost foarte agitata din cauza speculatiilor - oameni care vindeau casa dupa un an sau chiar mai putin). Deabea in 2006 s-a ajuns sa se zica "de prin 19xx nu s-au mai vandut atat de putine case ca acum"
Exemple:
- raportul februarie pe california: 2004 - 40400, 2005 - 41800, 2006 - 37900, 2007 - 31228, 2008 - 20513
- raportul mai pe california: 2004 - 56650, 2005 - 55750, 2006 - 51750, 2007 - 36975, 2008 - 33024
- raportul iunie pe california: 2004 - 66850, 2005 - 67750, 2006 - 53700, 2007 - 38291, 2008 - 35202
- raportul iulie pe california: 2004 - 63700, 2005 - 62150, 2006 - 44250, 2007 - 35185, 2008 - 39507
- raportul august pe california: 2004 - 59150, 2005 - 64900, 2006 - 49800, 2007 - 33429, 2008 - 37988
- raportul noiembrie pe california: 2004 - 53250, 2005 - 51250, 2006 - 39200, 2007 - 25578, 2008 - 32163

De notat ca nu toata California a fost bubble. Cel mai rau afectata a fost coasta, partea de sud (de la San Francisco in jos, inclusiv). Adica caderile in numarul de tranzactie de 30% pot insemna caderi de 50% in zonele gen Los Angeles.
turbo trabant
QUOTE(axel @ 19 Mar 2009, 05:50 PM) *
Cum inca n-au fixat nici macar problemele cu bancile, de ce o persoana rationala sa mizeze ca de acum incolo Dow nu mai scade (chiar si sub valoarea de 6469)?
pentru ca problemele cu bancile sunt pe cale de a fi rezolvate vezi TALF si dupa cum am spus interviul lui bernanke si cateva alte anunturi. nu degeaba , baietii destepti din sua acum cumpara in disperare. piata e oversold acuma si slabe sanse sa o mai ia in jos.
punkt lucreaza in domeniu, dar pregatirea lui nu e cea potrivita ca sa evalueze situatia. Arhitectura nu te face expert in imobiliare, si nici in probleme macroeconomice. In plus, el mai e si direct interesat ca sa nu se ajunga la normal (normal = starea aceea in care oricine care are un job decent isi permite sa cumpere sau sa inchirieze locuintele, starea aceea in care preturile nu se modifica ametitor de la un an la altul prin urmare speculantii nu se baga in a "investi" in imobiliare) pentru ca el facea mult mai multi bani cand constructiile duduiau si apartamentul de 2 camere era 200 de mii de euro. Mi-e teama ca el nu mai scoate/nu va mai scoate nici un sfert din banii care ii scotea atunci, pentru ca scade dramatic cererea pentru produsul pe care il ofera el prin munca lui.
Vezi ce se intampla cand ce crezi/ce scrii vine din abdomen, si nu din date concrete?
Uite evolutia de pret dintre august 2005 si decembrie 2006 in zona Los Angeles (Case Shiller index, il gasesti pe internet la site-ul S&P):
August 2005 251.10
September 2005 255.85
October 2005 260.16
November 2005 262.56
December 2005 264.77
January 2006 265.92
February 2006 267.75
March 2006 268.23
April 2006 270.44
May 2006 272.12
June 2006 273.22
July 2006 273.85
August 2006 273.80
September 2006 273.94
October 2006 273.66
November 2006 273.05
December 2006 270.03

Dupa cum vezi preturile s-au ridicat cu cel putin 10% pe an pana prin mai-iunie 2006 (exact data mentionata de mine), apoi au ramas la platou multe luni. De notat e ca, comparativ cu ce raporteaza Colliers pe la noi, Case Shiller face indexul pe baza de tranzactii finalizate.

Cat despre numarul de tranzactii, ia si studiaza la http://www.dqnews.com/Articles/archive.aspx . Intr-adevar, numarul de tranzactii a inceput sa scada de la sf. lui 2005 (perioada 2002/2003-2005 a fost foarte agitata din cauza speculatiilor - oameni care vindeau casa dupa un an sau chiar mai putin). Deabea in 2006 s-a ajuns sa se zica "de prin 19xx nu s-au mai vandut atat de putine case ca acum"
Exemple:
- raportul februarie pe california: 2004 - 40400, 2005 - 41800, 2006 - 37900, 2007 - 31228, 2008 - 20513
- raportul mai pe california: 2004 - 56650, 2005 - 55750, 2006 - 51750, 2007 - 36975, 2008 - 33024
- raportul iunie pe california: 2004 - 66850, 2005 - 67750, 2006 - 53700, 2007 - 38291, 2008 - 35202
- raportul iulie pe california: 2004 - 63700, 2005 - 62150, 2006 - 44250, 2007 - 35185, 2008 - 39507
- raportul august pe california: 2004 - 59150, 2005 - 64900, 2006 - 49800, 2007 - 33429, 2008 - 37988
- raportul noiembrie pe california: 2004 - 53250, 2005 - 51250, 2006 - 39200, 2007 - 25578, 2008 - 32163

De notat ca nu toata California a fost bubble. Cel mai rau afectata a fost coasta, partea de sud (de la San Francisco in jos, inclusiv). Adica caderile in numarul de tranzactie de 30% pot insemna caderi de 50% in zonele gen Los Angeles.

1.despre punkt, asa este el este arhitect dar are access la inside information ( pe care le-am putut verifica si eu din alte surse). tu consideri normalul perioada in care nu se mai construiesc case adica nu mai e nevoie de arhitect ? iar arhitectii sunt unii din putinii oameni cumpatati care nu se arunca la un gugal sau la ce citesc pe niscaiva bloguri.

este foarte seducator sa crezi ca in romania va exista pretul corect. nu va fi niciodata asa.

2. cand am spus ca piata a inghetat in aug-sep 2005 m-am referit nu la tranzactiile incheiate sau la cresterea preturilor. cresterea preturilor este ultimul indicator care rezulta din evolutia pietei cu cateva luni inainte si preturile scad dupa ce numarul de tranzactii s-a imputinat . la fel ele cresc cu time lag dupa ce tranzactiile cresc ca marime. cifrele tale puse de tine sunt corecte dar ele vin cu time lag dupa ce apetitul cumparatorilor se diminuase extraordinar de mult iar in statistici apareau numai closing-urile si preturile cerute erau pe baza datelor istorice .

cand cumperi un bun de fol. indelungata treci de obicei prin urmatoarele etape:

1. prospectezi piata
2. gasesti cateva oferte, le prospectezi
3. faci un non-binding offer
4. semnezi contractul si sau mortgage-ul

piata in Cal a fost blocata ( inghetata) in aug-sep 2005 la undeva intre punctul 2 si 3. numarul celor interesati a scazut atunci brusc iar punctul 3 a scazut si mai mult la ceva timp dupa aceea.

sa stii ceva : niciodata nu scriu ceva din burta . si sursele pot sa fie si altceva decat cele de pe net sau cele publice. pentru unele trebuie sa si platesti ca sa le ai bineinteles la alea nu se pot face linkuri sau crea grafice colorate cu care sa ne laudam cu ele.

si da, in california a fost un bubble de toata frumusetea de care stiam din primele semne de prin 2005 toamna. un detached house la 8-900 k era un semn clar ca oamenii au innebunit total si toti se cred milionari in dolari . la fel si in florida unde development-ul a fost efectiv nebun : au construit de parca toata america se muta acolo.
la fel de nebuni au fost cei care cumparau penthouse-uri in noile cartiere de lux aflate in mijlocul cartierelor comuniste la un mirific pret de 300-400 k Euro . astia inca se mai lauda prin presa si televizor ca piata de lux nu sufera . asa e , e moarta in romania jamie.gif


insa greseala ta ca si a altora este sa compari romania cu california. 2 universuri total paralele.
axel
QUOTE(turbo trabant @ 19 Mar 2009, 05:08 PM) *
1.despre punkt, asa este el este arhitect dar are access la inside information ( pe care le-am putut verifica si eu din alte surse).

1. Are motiv sa fie biased!
2. Daca este arhitect nu inseamna automat ca intelege economie!

QUOTE
tu consideri normalul perioada in care nu se mai construiesc case adica nu mai e nevoie de arhitect ?

Absolut. Cat timp nu exista cerere solvabila de noi locuinte (stii foarte bine care este situatia cu vanzarile de apartamente noi si vechi in Bucuresti cel putin), de ce ar trebui sa se construiasca noi locuinte? Vrei sa fie ca pe vremea lui ceasca? Nu conteaza de ce e nevoie pe piata, noi muncim, nu gandim ohyeah.gif

QUOTE
iar arhitectii sunt unii din putinii oameni cumpatati care nu se arunca la un gugal sau la ce citesc pe niscaiva bloguri.

Adica sa te informezi si sa vezi argumente logice este un lucru rau? rofl.gif

QUOTE
este foarte seducator sa crezi ca in romania va exista pretul corect. nu va fi niciodata asa.

Acum este alfel. Este o noua paradigma rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

QUOTE
2. cand am spus ca piata a inghetat in aug-sep 2005 m-am referit nu la tranzactiile incheiate sau la cresterea preturilor. cresterea preturilor este ultimul indicator care rezulta din evolutia pietei cu cateva luni inainte si preturile scad dupa ce numarul de tranzactii s-a imputinat . la fel ele cresc cu time lag dupa ce tranzactiile cresc ca marime. cifrele tale puse de tine sunt corecte dar ele vin cu time lag dupa ce apetitul cumparatorilor se diminuase extraordinar de mult iar in statistici apareau numai closing-urile si preturile cerute erau pe baza datelor istorice .

Baietas, ti-am aratat cu date concrete ca scaderea semnificativa a tranzactiilor a avut loc deabea prin iunie-iulie 2006. Ma iei acum cu abureli? Ti-am demonstrat cu numere concrete ca am dreptate. Macar sa ai onoarea sa recunosti ca n-ai dreptate!


QUOTE
sa stii ceva : niciodata nu scriu ceva din burta . si sursele pot sa fie si altceva decat cele de pe net sau cele publice. pentru unele trebuie sa si platesti ca sa le ai bineinteles la alea nu se pot face linkuri sau crea grafice colorate cu care sa ne laudam cu ele.

Nu toate rapoartele se obtin pe bani. Dar daca vrei sa dai bani, vezi ca au chiar si cei de la DataQuick rapoarte pe bani. Dar n-am sa cheltui nu stiu cat ca sa iti arat tie ca am dreptate - pot sa o fac si cu rapoarte publice, gratuite.

QUOTE
insa greseala ta ca si a altora este sa compari romania cu california. 2 universuri total paralele.

Daaaa, la noi e altfel rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Era un idiot de "investitor" care prin 2007 zicea ca pretul apartamentelor o sa creasca in continuare vertigios si in 2008 si 2009 si 2010, si o sa ajunga poate la 1 milion de euro rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 19 Mar 2009, 05:08 PM) *
1.despre punkt, asa este el este arhitect dar are access la inside information ( pe care le-am putut verifica si eu din alte surse)

uou, despre criza? Cum poti avea inside info despre criza si sa nu fii deja putred de bogat? rofl.gif Ba, v-au suspendat aia pe softpedia de va certati aici despre punkt si virgula? Bagati-va mintile in chelii, uameni buni!

Vrei sa fie ca pe vremea lui ceasca? Nu conteaza de ce e nevoie pe piata, noi muncim, nu gandim
Nu o sa mai fie, ca privatii n-au finantele lui ceasca.
turbo trabant
QUOTE(axel @ 19 Mar 2009, 06:25 PM) *
Absolut. Cat timp nu exista cerere solvabila de noi locuinte (stii foarte bine care este situatia cu vanzarile de apartamente noi si vechi in Bucuresti cel putin), de ce ar trebui sa se construiasca noi locuinte? Vrei sa fie ca pe vremea lui ceasca? Nu conteaza de ce e nevoie pe piata, noi muncim, nu gandim ohyeah.gif
cererea exista la dracu exista pana si in california la reduceri rofl.gif
Acum este alfel. Este o noua paradigma rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
nu acum ci acolo in romania este altfel. eterna si fascinanta si logica romania jamie.gif


Baietas, ti-am aratat cu date concrete ca scaderea semnificativa a tranzactiilor a avut loc deabea prin iunie-iulie 2006. Ma iei acum cu abureli? Ti-am demonstrat cu numere concrete ca am dreptate. Macar sa ai onoarea sa recunosti ca n-ai dreptate!
baietas sa spui tu cand te uiti in oglinda
Nu toate rapoartele se obtin pe bani. Dar daca vrei sa dai bani, vezi ca au chiar si cei de la DataQuick rapoarte pe bani. Dar n-am sa cheltui nu stiu cat ca sa iti arat tie ca am dreptate - pot sa o fac si cu rapoarte publice, gratuite.
le poti gasi si tu daca nu ti-ar fi greu sa accepti ca nu ai dreptate sau ca adevarul poate sa fie si la tine si la mine . la urma urmei daca ai cautat macar sa cumperi o casa in cal ai sti pe unde se gasesc informatiile alea.

Era un idiot de "investitor" care prin 2007 zicea ca pretul apartamentelor o sa creasca in continuare vertigios si in 2008 si 2009 si 2010, si o sa ajunga poate la 1 milion de euro rofl.gif rofl.gif rofl.gif
cine e idiotul ala? blink.gif

@cucu: cine are informatii inside la criza ? blink.gif . nu, punkt nu are asa ceva ci inside information din piata. stie f bine costuri preturi mod de calcul profit la blocurile noi ce tepe se dau etc....

si da o sa fie ca pe vremea lui ceasca ( de fapt dupa el ) . macarale, macarale ruginesc in soare ....

LE: bine axel considera ca ai dreptate bucura-te ca ti-am dat dreptate. orgolii de 2 lei cu dreptati....
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 19 Mar 2009, 05:38 PM) *
@cucu: cine are informatii inside la criza ? blink.gif . nu, punkt nu are asa ceva ci inside information din piata. stie f bine costuri preturi mod de calcul profit la blocurile noi ce tepe se dau etc....

Pe astea le stiu si eu. Dar asta nu ma ajuta sa fac o previziune economica corecta, obiectiva si argumentata a comportamentului pietei imobiliare pt 2009. Tot ce Ppt sa iti spun este ca inca s-ar face profituri frumusele (30-40%) daca s-ar vinde la preturile astea.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 20 Mar 2009, 10:26 AM) *
Pe astea le stiu si eu. Dar asta nu ma ajuta sa fac o previziune economica corecta, obiectiva si argumentata a comportamentului pietei imobiliare pt 2009. Tot ce Ppt sa iti spun este ca inca s-ar face profituri frumusele (30-40%) daca s-ar vinde la preturile astea.

tot ce pot sa spun ca o previziune economica corecta si obiectiva a pietei imobiliare pt 2009 este ca aceasta va manca coliva.

am mai vorbit in romania si majoritatea ansamblurilor de blocuri/birouri si mall-uri au deja pornita procedura de executare silita din partea bancilor. acum vine partea tragic-comica: bancile nu stiu ce sa faca cu ele decat sa le conserve. asa ca o sa avem cativa ani exact ca cei dupa revolusion cu niste schelete minunate si macarale ruginind in soare.

problema mare in romania a fost costul exorbitant al terenului in raport cu pretul final al constructiei. la unele ansambluri in centru acest cost pe mp de constructie depasea pretul efectiv de construit al blocului ( intre 5-750 euro/mp construit in functie de materiale/perioada contractului). stiu ca e aberant si ca si-o merita dar cei care au cumparat au dat de mult banul si nu mai au ce sa faca. nimeni nu o sa vanda in pierdere sa piarda mai mult decat a bagat in proiect. si asa ca o sa duca cheile la ansambluri nefinalizate la banca .

mai mult in unele zone pretul la ap vechi a ajuns sub pretul de constructie de nou al lor chiar si cu terenul gratis. lucru care iarasi duce la imposibilitatea continuarii constructiilor.

piata e prabusita si aproape nimic nu o ridica de unde e acuma. cel mult poate niste navaliri la creditare avand in vedere ca in unele zone au scazut preturile foarte mult si ca se merita sa cumperi.

in 2010 probabil se va manca alta paine. cand vor incepe oamenii sa ceara credite vor constata ca nu au din nou decat alternativa casa in jurul bucurestiului in regie proprie / apartament vechi comunist. din pacate asta e rezultatul acestei nebunii de pe piata care s-a declansat aiurea inainte ca astea noi sa fie gata.

cei care finantau constructia de locuinte si birouri au iesit masiv din romania in trim 4 2008. si nu se mai intorc prea curand si atunci singurii care vor ramane vor fi cativa mafioti romani gen patriciu care o sa dea ieftin si bun la popor. ei stiu ca nu mai au concurenta acuma si de asta au tot pistonat pe campania de presa.
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 20 Mar 2009, 11:20 AM) *
tot ce pot sa spun ca o previziune economica corecta si obiectiva a pietei imobiliare pt 2009 este ca aceasta va manca coliva.

Gresit, tocmai am primit pe feed ca BNR a scazut RMO-urile, deci incepe refinantarea pe bune.

QUOTE
mai mult in unele zone pretul la ap vechi a ajuns sub pretul de constructie de nou al lor chiar si cu terenul gratis. lucru care iarasi duce la imposibilitatea continuarii constructiilor.

In ce zone? Toate zonele pe care le stiu din cateva orase au preturile la ap vechi aproape duble fata de pretul de constructie la cele noi. jamie.gif

QUOTE
cei care finantau constructia de locuinte si birouri au iesit masiv din romania in trim 4 2008.


Nimic mai gresit! Cei care au iesit de pe piata imobiliara sunt marii speculatori de terenuri (pacat ca nu l-au anuntat si pe Becali). Nu te mai lua dupa vorbe spuse aiurea pe net, nu tot ce se scrie pe net e adevarat. Urmareste ce fac greii in Romania. Toti marii dezvoltatori isi continua proiectele in Ro. Daca nu stiai, in Bv, de exemplu, se vor construi 7000 de ap pana in 2011, in vestul Buc 8500 tot pana in 2011. De cine?


turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 20 Mar 2009, 01:56 PM) *
Gresit, tocmai am primit pe feed ca BNR a scazut RMO-urile, deci incepe refinantarea pe bune.
asta nu va avea efect imediat sa salveze dezvoltarile ci cel mult stabilizarea preturilor la apartamentele vechi. ar fi prea frumos sa isi revina astea noi dar nu cred.
In ce zone? Toate zonele pe care le stiu din cateva orase au preturile la ap vechi aproape duble fata de pretul de constructie la cele noi. jamie.gif
poti sa dai un exemplu ?
Nimic mai gresit! Cei care au iesit de pe piata imobiliara sunt marii speculatori de terenuri (pacat ca nu l-au anuntat si pe Becali). Nu te mai lua dupa vorbe spuse aiurea pe net, nu tot ce se scrie pe net e adevarat. Urmareste ce fac greii in Romania. Toti marii dezvoltatori isi continua proiectele in Ro. Daca nu stiai, in Bv, de exemplu, se vor construi 7000 de ap pana in 2011, in vestul Buc 8500 tot pana in 2011. De cine?

nu confunda speculatorii de terenuri cu cei care construiesc. speculatorii au iesit de mult timp cei mai multi de prin Q1 08 prin vanzare la constructori.au ramas fazanii locali care credeau ca o parloaga extravilana la 50 de km de bucuresti va valora greutatea ei in aur in 2 ani. preturile la teren erau f mari si nu mai puteau sa urce.

marii dezvoltatori una declara in presa si alta fac ( nu poti sa spui ca esti in rahat cand banca e panicata deja) . Africa Israel de ex. daca ii stii declara sus si tare ca ei continua proiectele . le continua dar la nu la ritmul de finalizare la care ar fi necesar pentru livrare ( in afara de controceni mall ) . mai mult , si ei si altii au dat afara inginerii , arhitectii si mai tot staful si au ramas cu o secretara , 2 si cu femeia de serviciu. expatii pe partea tehnica au fost trimisi cu primul avion acasa cu promisiunea ca "va mai sunam noi daca e ceva". tanti lenutza cu matura nu e in stare sa verifice un proiect, sa vada un grafic gant sa urle la subcontractanti etc .....

bancile au sistat finantarea la proiectele in curs si le cer dezvoltatorilor sa mareasca equity-ul lucru pe care nu il pot face. e un catch 22 care duce in spirala mortii.

colliers este aproape moarta. bogdan a dat afara departamentul rezidential , pe horatiu florescu al mai smecher de pe birouri la fel . astea sunt informatii publice si nu e nimic nou in asta. agentiile imobiliare raspund si ele la miscarile dezvoltatorilor care sunt in groapa si care nu au de ce sa plateasca agenturi daca nu au clienti. daca dezvoltatorii ar continua proiectele , agenturile ar trai bine mersi ca s-ar strofoca dupa comision.


brasovul din cate stiam e un caz mai special nu parea acum cateva luni asa de atins ca bucurestiului care e varza. acum nu mai stiu sa iti spun ca nu prea m-a interesat orasul asta ( desi are un potential enorm chiar mai mare ca bucurestiul).
axel
QUOTE(turbo trabant @ 20 Mar 2009, 11:20 AM) *
problema mare in romania a fost costul exorbitant al terenului in raport cu pretul final al constructiei. la unele ansambluri in centru acest cost pe mp de constructie depasea pretul efectiv de construit al blocului ( intre 5-750 euro/mp construit in functie de materiale/perioada contractului). stiu ca e aberant si ca si-o merita dar cei care au cumparat au dat de mult banul si nu mai au ce sa faca. nimeni nu o sa vanda in pierdere sa piarda mai mult decat a bagat in proiect. si asa ca o sa duca cheile la ansambluri nefinalizate la banca .

Cum ziceam, in ciuda faptului ca te dai asa de rotund, habar n-ai despre economie in domeniul imobiliar. Tu si cu ai tai preteni (punkt, etc).
Valoarea pamantului (folosit in constructii, nu ala agricol) este reziduala (e cost de tipul "ce ramane dupa ce scazi din pretul produsului final costurile celelalte"). Adica daca exista fazan care sa dea 100kE pe o locuinta care costa sa o construiesti 35kE si dezvoltatorul vrea profit 10kE din cei 100 de mii si locuinta este asezata pe 500mp de teren in locatia X, atunci metrul patrat in locatia X o sa coste (multumita angrenajelor pietii) (100-35-10)/500 = 55000/500 = 110 euro/mp. Dezvoltatorii in tarile civilizate si in pietele normale obtin profit undeva intre 10 si 15%.
Asa ca nu pretul pamantului este problema, pentru ca nu el stabileste care este pretul locuintelor. Ci invers - pretul locuintelor decide care este pretul terenurilor.

Ce s-a intamplat in Romania (si nu numai): dezvoltatorul vechi a cumparat pamant in 2005 in ideea ca vinde locuinta cu 50000 si a fost gata cu locuinta in 2008 si a gasit fazan sa o cumpere cu 130 de mii, si s-a trezit cu 80 de mii in plus bani cash. De aia a avut marje de profit incredibile, de 200-300%. Dezvoltatorul nou a cumparat pamant in 2007 sau 2008 in ideea ca vinde locuinta cu 120 de mii si o sa fie gata locuinta in 2010 pe care o sa ia 30 sau 40 de mii, asa ca o sa aiba (sau are deja) niste pierderi incredibile (de asta bancile le inchid liniile de creditare). Pe intelesul tuturor: dezvoltatorii, vrand-nevrand, au facut speculatie cu terenurile.

Ca sa inveti si tu ceva in plus, iti recomand sa faci calculul cand locuinta care "valoreaza" in ochii dezvoltatorului 100kE nu mai are fazani aliniati la usa care sa dea 100kE sau 120kE sau 150kE, ci este data cu 50kE, ca sint bulangii cumparatorii si nu mai vor sa cumpere decat ieftin, tui muma lor de nenorociti. Daca n-ai rabdare, iti fac eu calculul: dezvoltatorul care a dat 55000 de euro pe pamant deja si 35000 in costuri de constructie trebuie sa suporte o pierdere de 40000 euro. Dezvoltatorul nou, care se apuca acum de lucru, o sa ia pamantul cu (50-35-5)/500 = 20 euro/mp (a lasat si el din asteptarile de profit, de la 10 mii la 5 mii, ca deh, e greu cand exista concurenta pe piata), si o sa o vanda la cumparator cu 50 de mii si o sa scoata si el profit 5 mii. Si toata lumea e fericita. Morala care vroiam sa o observi: evolutia pretului pamantului in functie de evolutia pretului locuintelor.
turbo trabant
QUOTE(axel @ 20 Mar 2009, 05:29 PM) *
Cum ziceam, in ciuda faptului ca te dai asa de rotund, habar n-ai despre economie in domeniul imobiliar. Tu si cu ai tai preteni (punkt, etc).
Valoarea pamantului (folosit in constructii, nu ala agricol) este reziduala (e cost de tipul "ce ramane dupa ce scazi din pretul produsului final costurile celelalte"). Adica daca exista fazan care sa dea 100kE pe o locuinta care costa sa o construiesti 35kE si dezvoltatorul vrea profit 10kE din cei 100 de mii si locuinta este asezata pe 500mp de teren in locatia X, atunci metrul patrat in locatia X o sa coste (multumita angrenajelor pietii) (100-35-10)/500 = 55000/500 = 110 euro/mp. Dezvoltatorii in tarile civilizate si in pietele normale obtin profit undeva intre 10 si 15%.
Asa ca nu pretul pamantului este problema, pentru ca nu el stabileste care este pretul locuintelor. Ci invers - pretul locuintelor decide care este pretul terenurilor.

Ce s-a intamplat in Romania (si nu numai): dezvoltatorul vechi a cumparat pamant in 2005 in ideea ca vinde locuinta cu 50000 si a fost gata cu locuinta in 2008 si a gasit fazan sa o cumpere cu 130 de mii, si s-a trezit cu 80 de mii in plus bani cash. De aia a avut marje de profit incredibile, de 200-300%. Dezvoltatorul nou a cumparat pamant in 2007 sau 2008 in ideea ca vinde locuinta cu 120 de mii si o sa fie gata locuinta in 2010 pe care o sa ia 30 sau 40 de mii, asa ca o sa aiba (sau are deja) niste pierderi incredibile (de asta bancile le inchid liniile de creditare). Pe intelesul tuturor: dezvoltatorii, vrand-nevrand, au facut speculatie cu terenurile.

Ca sa inveti si tu ceva in plus, iti recomand sa faci calculul cand locuinta care "valoreaza" in ochii dezvoltatorului 100kE nu mai are fazani aliniati la usa care sa dea 100kE sau 120kE sau 150kE, ci este data cu 50kE, ca sint bulangii cumparatorii si nu mai vor sa cumpere decat ieftin, tui muma lor de nenorociti. Daca n-ai rabdare, iti fac eu calculul: dezvoltatorul care a dat 55000 de euro pe pamant deja si 35000 in costuri de constructie trebuie sa suporte o pierdere de 40000 euro. Dezvoltatorul nou, care se apuca acum de lucru, o sa ia pamantul cu (50-35-5)/500 = 20 euro/mp (a lasat si el din asteptarile de profit, de la 10 mii la 5 mii, ca deh, e greu cand exista concurenta pe piata), si o sa o vanda la cumparator cu 50 de mii si o sa scoata si el profit 5 mii. Si toata lumea e fericita. Morala care vroiam sa o observi: evolutia pretului pamantului in functie de evolutia pretului locuintelor.

nu imi vorbi de residual value ca nu ai verificat cu mine rapoarte de evaluare pe tema asta facute de mama lui colliers si compania .acu daca din nou tu confunzi romanica cu california te asigur ca in minunata patrie si multilateral dezvoltata pamantul tarisoarei noastre este mult mai scump ca in california. daca nu stii cum e cu retrocedarile si ce mafie e cu certificatul de urbanism sau ce "minuni" se fac pentru un puz mai bine nu mai povesti. iar developerul din america ia direct pamantul nu are nevoie de intermediari ca in romanica.


1.in 2005 a fost pamantul extrem de ieftin pentru ca romania era un rahat atunci pe piata mondiala a dezvoltarilor ( wtf is rumenia, dracula land???? si numai alde impact sau alti trogloditi balcanici faceau biznis in imobiliare cu un profit enorm dar care a scazut masiv in urmatorii 3 ani pe masura ce corporatiile intrau pe piata din romania ), marii dezvoltatori de mai tarziu dezvoltand cel mult cateva proiecte de birouri. prin 2006 primavara un teren deja zburase la vreo 4-500 euro /mp dar atunci de abia se lansau timid ansamblurile mari ca si cum au incercat marea cu degetul in romania.

2. terenurile in bucale care sunt acum incorporate in majoritatea ansamblurilor mari ( deci volum ) au fost luate de la ultimii proprietari ( ca majoritatea au fost plimbate si "curatate" de probleme pana atunci ) pana la blocajul pietei terenurilor mari undeva pe la 1000-2000 mp teren ( perioada 2006-2007). la un bloc de CUT de 2 aveai dintr-un foc 500 EUR /mp construit si deci vreo 700 EUR/ mp util in costul terenului. e foarte simplu de verificat, pentru cine nu crede , te duci frumos la CF scoti un extras de informare si vezi la ce data s-a tranzactionat terenul ala.

3. pamantul s-a dus in jos dintr-un motiv f simplu : nu mai era rentabil sa construiesti decat de lux la scorul ala. si uite asa , bucalele e plin de oferte de lux de la niste developeri mirarti ca nu le mai ia nimeni. in schimb pentru clasa medie , ceva pe 120-150 3-4 camere lipsa totala. asta a facut si mai mult praf piata.

boon , vine anul 2008 . piata terenurilor se blocheaza prin ianuarie iar in vara s-au dus naibii finantarile bancilor pentru dezvoltare. nu mai ai finantare de la banca pt teren si nici unde vinde ca e plin de "lux" -geme orasul de bannere, piata terenurilor s-a dus la vale rapid. becali s-a prins de abia in 2009.

la terenurile mici de o casa, piata s-a dus in jos dupa blocarea pietei aptelor vechi ( sursa principala pt omul care isi face o casa). normal aici avem o conectare imediata dar mai lenta decat pe piata de terenuri mari unde piata se blocase inainte de toamna lui 2008 in pofida declaratiilor stralucite din presa nici un agentura nu prea mai incheia contracte cu terenuri mari decat la cativa fazani.

acum vine anul de gratie 2009 in care majoritatea ansamblurilor incepute in 2006-2007 ar fi trebuit sa se livreze en-gros. surpriza , multe ansambluri desi "aproape gata" cum declara dezvoltatorul nu sunt livrate . se livreaza cate ceva unii zic jumate altii la un sfert.

dezvoltatorul s-a jurat ca banu de la banca il da inapoi in 2 ani de zile * durata medie de dezvoltare in orice tara *. termenul a trecut , banca il suna in draci ( ca lenutza de la credite citeste ziarele si e deja experta in babal) si ii spune " da discount 30% gigele sau iti luam sandramaua".

surprize-surprize : gigel se uita frumos in ochii bancii si ii spune senin : lenutza draga eu am bagat 20% in afacerea asta si am scos ceva bani deja ca tu ai fost proasta si m-ai lasat sa scot banu din SPV . acum tu imi spui mie sa dau discount 30% adica sa vin cu bani de acasa? pai draga lenutza draga mea bancuta ta a bagat 80% in acest proiect? de ce sa pierd eu toti banii? ca imi ceri tu batand din gene? nu , iubire, baga mata executare fortata si eu ma aleg cel mult cu oprobiul public dar nu cred.

exceptie fac dezvoltatorii care nu au luat finantare de la banca pt teren si constructie dar astia nu puneau miliarde la bataie si mii de apartamente care sa umfle oferta in 2-3 ani si sa scada preturile pe o baza reala.

si uite asa discounturi nu se dau sau se da ceva acolo dar nu prea-prea si dezvoltatorul pleaca , bancuta lui lenutza ramane cu sandramaua neterminata si izbucneste in plans ca ea nu stie sa faca management de proiect ci doar sa dea banutzu' iar eternii revoltati pe sistemul capitalist sunt mandri ca "nu ne vindem tara" pentru a nu stiu cata oara. ma rog , unii mai cred ca dezvoltatorii e rai si de aia nu vor sa dea discounturi , ca e o conspiratie. nu, e doar logica capitalista si o tara minunata care s-a grabit la ieftineli ca fata la maritat.

LE: este foarte inteligent sa ne gandim ca e o bucurie ca s-au ieftinit brusc si totul va fi roz, vom avea toti 2-3 case luate din 4-5 salarii. asta in timp ce tembelizorul spune f clar ce efect dezastruos in economie a avut spargerea bubei in america.

LE de LE: de pe reuters.com

American home prices have toppled more than 26 percent since their peak nearly three years ago, according to Standard & Poor's/Case-Shiller indexes.

in romanica preturile au scazut cu mai mult. e timpul sa ne bucuram , romania este mai capitalista decat america thumb_yello.gif
axel
QUOTE(turbo trabant @ 20 Mar 2009, 05:24 PM) *
nu imi vorbi de residual value ca nu ai verificat cu mine rapoarte de evaluare pe tema asta facute de mama lui colliers si compania .acu daca din nou tu confunzi romanica cu california te asigur ca in minunata patrie si multilateral dezvoltata pamantul tarisoarei noastre este mult mai scump ca in california. daca nu stii cum e cu retrocedarile si ce mafie e cu certificatul de urbanism sau ce "minuni" se fac pentru un puz mai bine nu mai povesti. iar developerul din america ia direct pamantul nu are nevoie de intermediari ca in romanica.

Clasicul la noi este altfel rofl.gif rofl.gif S-a schimbat paradigma rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif


QUOTE(turbo trabant @ 20 Mar 2009, 05:24 PM) *
LE: este foarte inteligent sa ne gandim ca e o bucurie ca s-au ieftinit brusc si totul va fi roz, vom avea toti 2-3 case luate din 4-5 salarii. asta in timp ce tembelizorul spune f clar ce efect dezastruos in economie a avut spargerea bubei in america.

Vad ca nici din criza din SUA nu intelegi prea multe ohyeah.gif Dar de ce m-as mira? rolleyes.gif
Aaa, si sa stii ca niciodata nu ma astept sa iti iei casa din 4-5 salarii. Ci din vreo 35-40. Ca mai mult nu iti permiti (fara sa fii sclav la banca).



Restul nu ma apuc sa comentez, ca imi racesc gura de pomana.
turbo trabant
QUOTE(axel @ 20 Mar 2009, 06:50 PM) *
Clasicul la noi este altfel rofl.gif rofl.gif S-a schimbat paradigma rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Vad ca nici din criza din SUA nu intelegi prea multe ohyeah.gif Dar de ce m-as mira? rolleyes.gif
Restul nu ma apuc sa comentez, ca imi racesc gura de pomana.

la noi sunt codrii verzi de brad si cand ne suparam nu mai vindem tara la aia care au venit sa ceara pamant si apa sa faca case. si oricand avem o tara de specialisti care se pricep la orice. thumb_yello.gif

astept sa fiu "iluminat" cu criza din sua. din fericire acolo esti in elementul tau cu criza si nu pot sa comentez. jamie.gif

a picture is worth a thousand words . mi-au placut cele din kazahstan ( my favourite country sorry.gif ) si cele din polonia, ucraina si altele.

http://www.boston.com/bigpicture/2009/03/s..._recession.html
jet li
Cum a ajuns omul sa se teama de timpul liber ? Mai ales omul "avansat" ? Nu era asta scopul tuturor inventiilor - sa usureze munca omului, sa-l scape de ea, sa aiba tot mai putin de lucru ? Dar in organizarea noastra draceasca, "tot mai putin de lucru" e un lucru rau.
50% din rezultatele muncii de azi sunt la gunoi in 6 luni. Oamenii lucreaza doar ca asa le cere sistemul, sa produca lucruri pentru gunoi, altfel nu au slujba, etc.

Suntem prea multi, si avem tehnologie prea buna pentru a fi nevoie de toti sa lucram - nevoie reala vreau sa spun.
Nu cer interzicerea muncii, omul in timpul liber nu are decat sa lucreze. Deci in loc sa ne batem ca prostii sa muncim, putem sa o luam mai usor, nu ne inghesuim, facem o organizare unde fiecare apuca sa munceasca, pe rand, restul timpului face ce vrea dar primeste gratis rezultatele acelei munci.
Asta e organizarea naturala si logica, ea apare oricand , de exemplu sunt un grup undeva pe munte "azi tu aduci lemne, maine el, poimaine celalalt". Nu se bat toti sa aduca lemne, ar merge si asa, ar avea mai putin de lucru fiecare, - dar - pentru a face o comparatie cu ce avem acum, numai unul este lasat, apoi doar el mananca. (poate doar daca in grupul ala sunt numai nebuni evadati si asa spune legea lor )
Organizarea asta au avut-o in minte cei care au inventat diverse lucruri, gandindu-se sa-i scape pe oameni de munca.

Sa nu-mi ziceti "unu aduce lemnele, altii fac mancarea". Uite ca suntem prea multi si pentru asta. Ce se intampla, daca nu au loc toti la adus lemne si facut mancarea ? Cine nu are loc nu mananca ? Sunt nebuni de la spitalu 9 ? Sau sunt oameni destepti si mananca toti, si isi impart intr-un fel munca ?

Ce facem noi de fapt, ca sa rezolvam problema cu "nu au toti loc la adunat lemne si facut mancare". Nu facem ca mai sus, noi zicem "toti trebuie sa munceasca ! nu ne intereseaza daca e necesar sau nu ! Si unii sunt trimis sa taie padurea sa faca iepurasi sculptati, altii sunt trimisi sa sape gropi pe care sa le umple iar, altii trebuie sa faca flotari, etc. Ca la nebuni.
Si din cand in cand mai vine cate o "criza" din asta, nebunii vad ca nu e nevoie de toti, si revin la idea dintai : "nu aveti toti loc sa faceti lucruri cu adevarat necesare, nu mancati !"
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.