HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

15 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii despre natura lui Iisus, Topic creat prin mutarea unor mesaje de la topicul Postul
IoanV
mesaj 30 Apr 2007, 08:35 PM
Mesaj #386


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (edinide)
Harul este Bogatia Sufleteasca si Puterea Spirituala izvorite din omul care a cautat, si-a deschis Inima catre Duhul Tatalui si s-a invrednici astfel de Mila D-zeieasca de a-L primi in Sine.
Ma gindeam eu ca vorbim despre lucruri diferite. Din om nu izvoraste har dumnezeiesc, el doar il primeste de la Dumnezeu. Acelea sunt energii create, nu har necreat. Omul de la sine nu poate nimic, decit prin harul divin. Iar acesta lucreaza daca ne rugam si intram in lucrarea Domnului.
Se spune ca toate se leaga si se dezleaga in duh. Aici trebuie ajuns, nu la mobilizari de energii personale. Eu zic ca tu confunzi energiile cu harul divin, de aceea crezi ca numai intr-o anumita stare poti avea har, si ca starea depinde de om, daca e treaz sau beat, etc. Din acest motiv nu poti accepta ca il pot primi copiii, doar ei nu au control asupra starilor. Spui ca il pierde omul ametit de bautura, deoarece constientul lui nu mai poate controla starea. Sfintii au insa alte pareri, ar fi bine sa incerci sa afli mai multe de la ei...

Nu te mai obosi sa condamni botezul si alte taine. O faci din prisma experientei tale careia ii lipseste intilnirea tainica cu duhul si ii prisoseste jocul cu propriile energii.

Acest topic a fost editat de IoanV: 30 Apr 2007, 08:57 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Apr 2007, 08:45 PM
Mesaj #387


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@noi

QUOTE
Evr 7:17 Fiindcă iată ce se mărturisește despre El: „Tu ești preot în veac, după rînduiala lui Melhisedec”

Pe vremea lui Malhisedec, Evreii nu existau, Avram fiind in proces de identidcare a propriei lui ideologii. Ierusalimul era pe vremea aceea cetate Ariana de mult fondata, unde nu se auzise inca de Evrei, si unde slujea si Malhisedec, D-zeului Cel Prea-Inalt. Malhisedec merge la Avram sa-i ceara taxe, ce dovada ca Ierusalimul era deja institionalizat.

Daca Malhisedec este o marturie, atunci nu are de a face cu Iudaismul (care nu se nascuse inca) si nici cu Evreii (care nici ei nu se nascusera).

QUOTE
Soarele nu se murdareste daca lumineaza lucruri intinate..tot soare ramane. Cam asa e si cu Harul..salasluieste si intr-un preot beat si intr-unul treaz.

Tu spui aceasta pentru ca Harul nu se salasluieste in tine. Daca s-ar salaslui, ai sti ca ce spui este o minciuna, chiar daca acum nu este constienta. Constienta sau nu, tot minciuna ramine, pentru ca exprima un neadevar. Tu vorbesti din Convingeri Rationale dar o Convingere Rationala fara de Cunoastere Spirituala nu este decit o... Dogma! Un adevar nedemonstrat si nedemonstrabil... adica, relativ...

Soarele straluceste cu o Lumina Moarta, pentru ca Soarele in sine este Mort. Lui nu-i pasa ca straluceste pe turbanul unui musulman, pe turla unui ortodox, pe coroana tripla a unui catolic sau pe o balega din cimp. Soarele ar straluci si daca Pamintul ar fi acoperit nuami Gunoiul Uman (cum se intimpla deja).

Lumina Necreata nu straluceste in orice Om, nu straluceste in orice Inima si nu curata orice Suflet. Fara indoiala, tu nu ai vazut-O niciodata.

Daca ai cunoaste pe Duhul Tatalui coborind in om, ai sti ca nu exista in betie... nici in curvie... nici in lacomie... deoarece Inima inrobita Pacatului nu se poate deschide lui D-zeu! Aici este intreaga substanta a Crestinismului, renuntarea la Pacat pentru a deveni capabil de Cele Sfinte.

Analogia cu Soarele este tentanta, dar este falsa... pentru ca extrapoleaza Ceva Mort la scara a Ceva Viu.

QUOTE
QUOTE
Eu vorbeam de Decaderea Valorilor Crestine, reprezentata prin Popa din sant... si mai ales de Dictonul proslavirii lui...
Daca ti-ar pasa intr-adevar de valorile crestine..atunci ai lasa cu siguranta judecarea preotilor pe seama CELUI care a instaurat preotia.

Preotimea Lui suntem Noi, nu Popimea: care ne-a spalat de pacatele noastre cu sangele Sau, 6. si a facut din noi o imparatie si preoti pentru Dumnezeu, Tatal Sau. Popimea este Preotimea lui Moise, mumia inviata; noi suntem Preotimea lui Isus Cristos.

24. Dar El, fiindca ramane "in veac", are o preotie, care nu poate trece de la unul la altul. Dogma, "succesiunea Apostolica", sustinuta impotriva Evangheliei... Popimea Ortodoxa imbracata dupa modelul lui Moise, Popimea Evreiasca... si ei, Popii, nici macar nu sunt din neamul lui Levi... tocmai ca sa o rupa cu Levi, si cu Moise, Isus instaureaza o noua Preotie: 14. Caci este vadit ca Domnul nostru a iesit din Iuda, semintie, despre care Moise n-a zis nimic cu privire la preotie. Isus o rupe cu Moise, Popimea Ortodoxa se re-leaga de Moise... din cap pina in picioare, si de la primul la ultimul narav...

Eu asta fac, ma intorc spre Cel care a instaurat Preotirea Noua cu Inima, nu cu Cadelnita...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Apr 2007, 09:00 PM
Mesaj #388


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@Ioana1

QUOTE
QUOTE
Omul din Sutana se poate duce la Pierzanie pe sine, dar Popa din Sutana poate duce la pierzanie pe altii
Daca si-a ales apostolia, s-a crezut vrednic de ea, daca s-a crezut vrednic, Dumnezeu i-a dat har si binecuvantare.

Nu este chiar asa. Si la Pavel au venit niste vrajitori sa-i ceara Puterea Spirituala, si nu li s-a dat. Ei se credeau vrednici, dar nu erau. Omul nu este cum se crede el, ci cum se dovedeste a fi, precum Pomul cara da Roada sa.

Daca D-zeu da cuiva Harul si Binecuvinatrea, acestea devin vizibile si simtibile, devin evidente, devin ca o dulceata care-i cuprinde pe cei din jurul persoanei respective, o prefigurare a prezentei lui D-zeu. Daca vezi altceva la persoana respectiva, nu are Har, ca si-L asuma sau nu, ca este "oficial" sau nu, ca este hirotonit sau nu. Harul este acolo unde-L vezi si simti, nu unde este clamat la modul gratuit.

QUOTE
Daca Duhul Sfant slabeste in el, este datorita faptului, ca asa ca noi toti, mai suntem preocupati si de cele lumesti.

Daca Duhul Slabeste in om, Acesta nu mai lucreaza prin om. In Parabola Talantului, Talantul se ia de la cel sarac, i-a fost dat, dar se ia de la el, si Talantul se da celui bogat. Nu este normal dupa Criteriile Lumesti dar este normal dupa Criteriile Ceresti. Cine sustine ca Popa din sant are Har, sustine o mare minciuna in numele Satanei, care cucereste astfel alte Suflete nevinovate.

Preocuparile Lumesti, inclusiv betia, alunga Harul...

QUOTE
QUOTE
Preot esti tu
Doamne iarta-ma, nu m-as ridica la asemenea ganduri!

Si totusi, fiind aici, slujesti deja lui D-zeu, sau cauti slujirea. Aceasta este Preotirea Crestina, nu vesminte aurite si nici turle inalte pe capete plesuve, care de la Popoime vin nu de la Isus Cristos. Cine iubeste pe Isus nu se imbraca in Aur Lumesc... nici nu accepta a i se spune "parinte", cind Isus porunceste altfel... nici nu pica in sant...

Cine iubeste pe Isus, preoteste lui D-zeu: mai mult de atit, nu este dat omului: 6. si a facut din noi o imparatie si preoti pentru Dumnezeu, Tatal Sau Noi suntem Preotirea Crestina, nu Popii...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Apr 2007, 09:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ioana1
mesaj 30 Apr 2007, 09:08 PM
Mesaj #389


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Edinide:

Chiar daca ai dreptate, ramane Cuvantul Domnului, care spune asa:

1 Corinteni:

1. De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.

2. Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

3. Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.

4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.

5. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.

6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.

7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.

8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;

9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.

10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.

11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.

12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.

13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.

SLAVIT SA FIE NUMELE DOMNULUI!





--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 30 Apr 2007, 09:17 PM
Mesaj #390


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



QUOTE
daca el dovedeste Credinta in toate cele, urmeaza-l; daca dovedeste decadere, intoarce-i spatele ca este Satana.

gresit. un om in pacat e un luptator ranit..dar ce conteaza e lupta si nu gradul de decadere.

QUOTE
Daca ai cunoaste pe Duhul Tatalui coborind in om, ai sti ca nu exista in betie... nici in curvie... nici in lacomie...

ia da-ne formula...de la ce coeficient de pacat vine Duhul? Sau daca nu..macar da-mi o lista cu pacatele la care vine Duhul si cu alea la care nu vine.

QUOTE
deoarece Inima inrobita Pacatului nu se poate deschide lui D-zeu! Aici este intreaga substanta a Crestinismului, renuntarea la Pacat pentru a deveni capabil de Cele Sfinte.

wrong again. cei bolnavi au nevoide de doctor..cei sanatosi mai putin. renuntarea omului la pacat nu poate fi deplina niciodata ..rezulta logic ca nu esti niciodata capabil de Cele Sfinte (cu exceptia ta desigur).



Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 30 Apr 2007, 09:19 PM
Mesaj #391


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



5 Galateni

14. Căci toată Legea se cuprinde într-un singur cuvânt, în acesta: Iubește pe aproapele tău ca pe tine însuți.

15. Iar dacă vă mușcați unul pe altul și vă mâncați, vedeți să nu vă nimiciți voi între voi.

16. Zic dar: În Duhul să umblați și să nu împliniți pofta trupului.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.

18. Iar de vă purtați în Duhul nu sunteți sub Lege.

19. Iar faptele trupului sunt cunoscute, și ele sunt: adulter, desfrânare, necurăție, destrăbălare,

20. Închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri,

21. Pizmuiri, ucideri, beții, chefuri și cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am și spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu.


22. Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința,

23. Blândețea, înfrânarea, curăția; împotriva unora ca acestea nu este lege.


24. Iar cei ce sunt ai lui Hristos Iisus și-au răstignit trupul împreună cu patimile și cu poftele.

25. Dacă trăim în Duhul, în Duhul să și umblăm.

26. Să nu fim iubitori de mărire deșartă, supărându-ne unii pe alții și pizmuindu-ne unii pe alții.


AMIN!


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Apr 2007, 09:23 PM
Mesaj #392


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@IoanV

QUOTE
Nu te mai obosi sa condamni botezul si alte taine. O faci din prisma experientei tale careia ii lipseste intilnirea tainica cu duhul si ii prisoseste jocul cu propriile energii

Scapi din vedere ca si eu am fost botezat exact cum si tu ai fost... deci am si eu dreptul sa-mi exprim punctul de vedere al Botezului Infantil. Daca Botezul ar lucra cum tu spui, Omul nu ar fi cazut asa jos niciodata, ajungind un Animal cu Constiinta... Tocmai ca nu lucreaza asa, Omul a ajuns Animal, si tocmai ca nu lucreaza, dupa doua milenii de Crestinism omul nu este cu nimic mai bun, pentru ca Harul nu lucreaza implciit cum sustii tu: daca ar fi lucrat, eram de mult Sfinti... stramosii nostri ar fi fost deja Sfinti... stramosii stramosilor... Cite zeci de botezari sunt in urma mea? Dar in urma tutror din jurul meu? Si unde este diferenta?! Eu nu sunt vrednic, dar unde-s restul, multe milioane? Nimeni nu este vrednic?!

Nu condamn Botezul, ci Idolatria Botezului. Intreb pe un Popa, inainte de Botez, "este pregatire pentru Botez?". El tace citeva secunde, ca avea musca pe caciula, apoi "ar fi, dar depinde de Preot cit este de sever"?! ?! ?! Pregatirea Botezului depinde de Preot? Nu-l las, "in ce consta?" Deja iritat, continua: "trebuia sa fie spovedire, postire si cuminecare". Nasa nu facuse nimic din toate acestea, pentru ca nu i s-a cerut cu nimic. A "botezat" un nou Suflet fara a fi spovedita... fara postire... fara rugaciune... fara impartasanie... adica Pagineste! A botezat Crestineste, Pagineste!

Vezi dar, Botezul Idolatric nu inseamna NIMIC, doar un Ritual gol de continut: Daca cineva nu intelege prima data apa, nu stie nimic. Căci ce folos va avea sa fie botezat in ea?

Un cuvint nu inseamna nimic. Daca incepi sa vezi strimbatatea, este bine, pentru poti indrepta; daca vezi murdaria este bine, ca poti face curat; daca vezi decaderea este bine, pentru ca te poti ridica.

Rau este cind nu vezi strimbatatea, murdaria si decaderea, pentru ca ajungi astfel sa adasti in acestea si sa nu mai ajungi la Lumina, cum Isus spune: Daca cineva nu sta in intuneric, nu va fi capabil a vedea lumina.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Apr 2007, 09:39 PM
Mesaj #393


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@noi

QUOTE
QUOTE
daca el dovedeste Credinta in toate cele, urmeaza-l; daca dovedeste decadere, intoarce-i spatele ca este Satana.
gresit. un om in pacat e un luptator ranit..dar ce conteaza e lupta si nu gradul de decadere.

Popa Beat din sant nu este ranit, este mort...

QUOTE
QUOTE
Daca ai cunoaste pe Duhul Tatalui coborind in om, ai sti ca nu exista in betie... nici in curvie... nici in lacomie...
ia da-ne formula...de la ce coeficient de pacat vine Duhul?

Raspusnul tau re-confirma afirmatia mea, desi nu era nevoie...

QUOTE
Sau daca nu..macar da-mi o lista cu pacatele la care vine Duhul si cu alea la care nu vine.

Omul scade in Pacat, omul creste in Duhul. Cu cit scade mai mult, cu ctit creste mai mult. Cind este beat in sant, a scazut cu totul. Duhul nu lucreaza prin omul mahmur... cu rau de la ficat... cu greata la stomac... cu vomitura in git...

QUOTE
QUOTE
deoarece Inima inrobita Pacatului nu se poate deschide lui D-zeu! Aici este intreaga substanta a Crestinismului, renuntarea la Pacat pentru a deveni capabil de Cele Sfinte.
cei bolnavi au nevoide de doctor...

Nimeni nu a negat Bolnavul, ci pe Doctorul care se pretinde sanatos cind si el este bolnav... el da cura, care n-a lucrat la el insusi... el sustine care are medicamentul dar nu poate sa-si aline propria durere de cap... el lucreaza in minciuna... vinde iluzii desarte...

Eu nu vorbem de Bolnavul inchipuit, ci de Doctorul inchipuit... Bolnavul isi risca propria-i viata; Doctorul inchipuit risca vietile noastre...

QUOTE
renuntarea omului la pacat nu poate fi deplina niciodata...

O spui prin prisma celui care nici nu a incercat... care a renuntat inainte de primul pas... care inceraca marea cu degetul... precum Evreii pe vremea lui Isus: Daca n-am fi fost facuti din carne n-am fi cunoscut ispita

Isus vede altfel situatia: 48. Voi fiti dar desavirsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavirsit

Te afunzi pas cu pas...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Apr 2007, 09:43 PM
Mesaj #394


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@Ioana1 & noi
QUOTE
17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.

Ioana a dat solutia ecuatiei cautata de noi...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 Apr 2007, 10:12 PM
Mesaj #395


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Vezi edinide, daca ai avea mai multa rabdare sa citesti sfintii, ne-am intelege mai bine.Mai important ti se pare sa ne ”lamuresti” pe noi pe forum si sa combati biserica...
Si sfintii spun ca trebuie sa descoperim harul pus in noi la botez, ca singur nu lucreaza pt. noi .. Poate eu am reusit sa ajung la el, fiind mai virstnic. Asta nu inseamna ca ajung toti, fiecare are sansa de a constientiza prezenta lui sau ba, de noi depinde. Tu in orice caz nu prea ai cum, deoacamdata, deoarece nici nu crezi ca esti botezat cu El.

Cum adica nu condamni botezul? Acum o dai intoarsa, si spui ca de, popa nu face bine botezul. Daca e valabil in sine, chemam popii sa faca bine treaba. Daca nu are valoare, il desfintam, tu pe care varianta o propui? Exista o tendinta de crestere a responsabilitatii in rindul preotilor daca ei sunt de vina. Problema este ca tu ii desfintezi si te numesti preot. Ca miine vii si faci tu fringerea piinii si invocarea Duhului Sfint pt. sfintirea lor. Te crezi investit cu aceasta demnitate?

Ai fi mirat daca ai vedea cu adevarat cum vede Dmnezeu. Tu crezi ca au disparut crestinii de la apostoli, dar el nu a disparut ci lucreaza mult mai tainic.

Ti-am mai spus, judeci prea mult, mult mai mult decit poti iubi. Daca mint, vei uita aceste cuvinte, daca nu, te vor urmari pina la judecata. Dumnezeu poate iti spune prin mine sa schimbi ceva.Crezi ca poti trece usor peste ele..? Eu cred ca e greu pt. tine, nu poti renunta la atita intelepciune adunata, la multimea experientelor,impresiilor ... Esti prea bogat edinide...

Acest topic a fost editat de IoanV: 30 Apr 2007, 10:17 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 30 Apr 2007, 11:45 PM
Mesaj #396


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Pentru ora asta din noapte atat am de spus:

Edinide:

QUOTE
Nu condamn Botezul, ci Idolatria Botezului. Intreb pe un Popa, inainte de Botez, "este pregatire pentru Botez?". El tace citeva secunde, ca avea musca pe caciula, apoi "ar fi, dar depinde de Preot cit este de sever"?! ?! ?! Pregatirea Botezului depinde de Preot? Nu-l las, "in ce consta?" Deja iritat, continua: "trebuia sa fie spovedire, postire si cuminecare". Nasa nu facuse nimic din toate acestea, pentru ca nu i s-a cerut cu nimic. A "botezat" un nou Suflet fara a fi spovedita... fara postire... fara rugaciune... fara impartasanie... adica Pagineste! A botezat Crestineste, Pagineste!



Rautate mica ce esti ! tongue.gif


Ioane:


QUOTE
Poate eu am reusit sa ajung la el, fiind mai virstnic.



Da` o fi vreo limita de varsta? hmm.gif Si de unde ai dedus tu ca noi, astialaltii suntem cu barbison? rofl.gif


SOMN USOR TUTUROR! yawn.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 May 2007, 08:12 AM
Mesaj #397


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ Ioana

Voiam doar sa sugerez ca nu e nici usor si trebuie ceva timp de ascultare. Evident, nici eu nu sunt chiar asa virstnic, nici virsta voastra nu o stiu, eventual cea declarata.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 May 2007, 08:31 AM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Vezi edinide, daca ai avea mai multa rabdare sa citesti sfintii, ne-am intelege mai bine.

Am inceput sa-i citesc. Am gasit acolo Spiritualitate dar nu am gasit inca Dogma...

QUOTE
Mai important ti se pare sa ne ”lamuresti” pe noi pe forum si sa combati biserica...

Noi discutam Treimea. Divagatiile sunt rezultatul unui Popa Beat care este pretins cu Har. Nici nu sunt chiar divagatii, harul se leaga de Treime.

Nu cred ca incercam sa conving pe nimeni. Eu personal nu sunt convins de Dogma si imaginea absurda a Treimii, ma si mir cum cineva ar putea fi, motiv pentru care este dezbatuta. Daca te convingi astfel ca Axiomele Dogmei sunt absurde sau ne-Crestine, inseamna ca nu s-a dezbatut in zadar...

QUOTE
Si sfintii spun ca trebuie sa descoperim harul pus in noi la botez, ca singur nu lucreaza pt. noi...

La Botez nu s-a pus nimic in noi. Nu ai decit sa mergi la citeva Botezuri ca observator si vei vedea ca nu s-a pus nimic in nimeni. S-au spus niste rugaciuni, s-au facut niste dansuri oculte, s-a inscenat un dialog in care Nasii sunt evident intrusi, s-a facut o scaldare la rece, un pic de tamiie pe ici si colo, apoi un pic de mir, si gata, Harul este in noi...

Copilul nu este un obiect pe care sa-l botezi din exterior, fara cunostinta si aprobarea lui insusi. Harul nu este o cheie pe care o fortezi in broasca fie ca usa vrea sau nu. Harul trebuie primit cu Inima deschisa si atunci isi face intrarea. Este de jur imprejurul nostru, dar trebuie dorit si acceptata ca sa-si inceapa lucrarea.

Botezul incepe cu Ioan, lepadarea rationala de Pacat, apoi continua cu Isus Cristos, deschiderea Inimii catre Duhul Tatalui in numele Fiului. Bebelasul nu poate primi nici Botezul lui Ioan pentru ca nu este constient de Pacat, cu atit mai putin Botezul Harului... Iar chezas pentru un Suflet nu se poate nimeni face pe Pamint. Nici D-zeu din Ceruri nu s-a puas chezas pentru noi, cum putem noi s-o facem? Am gasit in Pateric un exemplu real de Chezasie Sufleteasca, incheiat cu Rugaciune de Iertare D-zeiasca...

QUOTE
Cum adica nu condamni botezul? Acum o dai intoarsa, si spui ca de, popa nu face bine botezul. Daca e valabil in sine, chemam popii sa faca bine treaba. Daca nu are valoare, il desfintam, tu pe care varianta o propui?

Sa se faca bine... Ca in Evangelie, in doua trepte. A doua treapta este cea a Harului, celor care-L cauta. Nu exista Har pentru Credincos, Har pentru Diacon, Har pentru Popa si Har pentru Episcop....astea sunt popisme, de ei inventate. Daca omul are Har, are, daca nu are Har, nu are. Harul este Unul Singur, nu conform structurii noastre sociale... cum faceau Arienii, Brahma la virf (ei), Sudra la topor (indienii)... sau cum fac Evreii, ei la virf, restul lumii la picioarele lor...

Biserica poate sa-si mentina structura la care a ajuns, dar sa n-o justifice prin Har. Sa fie structura daca e nevoie, dar sa fie D-zeu lasat afara din aceasta, ca D-zeu nu da Harul cu masura. Daca Popa nu poate hirotonisi, sa fie hotarire politica, nu ca "nu are Har de Hirotonosire"... Ce baza Evanghelica are Harul Botezului si Harul Hirotonisirii?! Cine le-a inventat, daca nu Popimea? Ia un sfert de Har, esti Botezat... tu ia 50% de Har, esti Diaconizat... tie iti dau 75% de Har, esti Popizat... tie iti 99.7% din Har, esti Episcopizat... De unde vin prostiile astea? Nu de la Isus, cu siguranta...

QUOTE
Exista o tendinta de crestere a responsabilitatii in rindul preotilor daca ei sunt de vina.

Nu cit timp au familie si 13 copii in casa, nu cit timp au punga mare cit o traista, nu cit timp in loc de un schimb de haine au cartela de credit la banca, nu cit timp primesc Diploma de Popa, si nu cit timp un calugar-episcop coboara din limuzina, tiganeste, rusinea Lumii... si rusine de Isus Cristos...

QUOTE
Problema este ca tu ii desfintezi si te numesti preot.

4. Ioan, catre cele sapte Biserici, care sint in Asia: Har si pace voua din partea Celui ce este, Celui ce era si Celui ce vine, si din partea celor sapte duhuri, care stau inaintea scaunului Sau de domnie,
5. si din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel intai nascut din morti, Domnul imparatilor pamantului! A Lui, care ne iubeste, care ne-a spalat de pacatele noastre cu sangele Sau,
6. si a facut din noi o imparatie si preoti pentru Dumnezeu, Tatal Sau: a Lui sa fie slava si puterea in vecii vecilor! Amin.


Noi suntem Preotimea Noua a lui D-zeu in Numele Fiului, nu Popimea. Fiul a facut din noi Preoti ai lui D-zeu, in Noul Ierusalim, nu din Popime. Popimea nu are nici o baza Evanghelica, s-au nascut ca sa sugrume Crestinismul in Dogma. Dogma este urmarea Organizarii Politice a Popimii, Omerirea a fost plina de Minuni D-zeiesti inainte de instaurarea Popimii, si goala de Minuni D-zeiesti dupa.

QUOTE
Ca miine vii si faci tu fringerea piinii si invocarea Duhului Sfint pt. sfintirea lor. Te crezi investit cu aceasta demnitate?

46. Toti impreuna erau nelipsiti de la Templu in fiecare zi, frangeau painea acasa, si luau hrana, cu bucurie si curatie de inima. Citeste-l pe Tertulian si restul documentelor timpurii pre-Dogmatice. Nu exiosta in Crestinism ceea ce vezi azi la Biserica. Sute de ani dupa Isus, Omenirea era fericita fara Popi si fara Dogma, dar plina de Miracoloe. Azi este plina de Popi si goala de Miracole. Ce are un Popa in plus fata de Credincios? 25% mai mult Har...?! Portie Popeasca de Har, versus Portie Mireana de Har?! A venit Isus pentru Popime, sau pentru Om?!

QUOTE
Ai fi mirat daca ai vedea cu adevarat cum vede Dmnezeu. Tu crezi ca au disparut crestinii de la apostoli, dar el nu a disparut ci lucreaza mult mai tainic.

Crestinii mai exista, pe cale de disparitie... Eu ma uit la faptele din jurul meu, D-zeu nu este prezent nici unde. Citi oameni sunt pe dealuri de 1 Mai? Citi au fost Duminica la Biserica? Ce fapte marete s-au petrecut la Biserica? Cite Minuni ai vazut tu in viata ta? Cite minuni au vazut miliaone dintre noi in viata noastra?

Poate ca succesiune Apostolica n-a fost intrerupta pe Plan Istoric. A fost cu siguranta intrerupta pe Plan Spiritual dupa cum realitatea cotidiana o demonstreaza. Putini mai au Autoritate Spirituala, cei multi doar o clameaza.

QUOTE
Ti-am mai spus, judeci prea mult, mult mai mult decit poti iubi.

Depinde cit de larg privesti in jurul tau. Daca cercul este de juma de metru, ai dreptate cu aceasta afirmatie. Daca cercul se largeste sa cuprinde cel putin pe un altul, nu mai ai dreptate pentru ca la pasul urmator se gaseste sistemul care sta in Calea Credintei. Daca nu sta in Calea mea, sta in Calea Aproapelui, care este tot una, dupa porunca lui Isus.

QUOTE
Dumnezeu poate iti spune prin mine sa schimbi ceva. Crezi ca poti trece usor peste ele..?

E acelasi cerc ca mai sus...

Daca ma auzi vorbind de Popime, eu nu vreau locul lor pentru mine. Chiar ii respect, este o meserie grea, nu este pentru oricine. Dar aceasta nu se compenseaza cu lipsa de Spiritualitate, cu Formalismul, cu Moralitatea si cu Lumescul lor. Ii respect pentru ceea ce fac ei, nu pentru ceea ce sunt ei.

De aceea nu cred ca gresec prea tare pentru ca nu sunt subiectiv si nu le vreau locul lor. Ce am in vedere este Aproapele meu tinut in Intuneric Dogmatic si Ritualistic de catre o Institutie.

QUOTE
Eu cred ca e greu pt. tine, nu poti renunta la atita intelepciune adunata, la multimea experientelor,impresiilor ... Esti prea bogat edinide...

Nu e vorba de a renunta la ceva, ci de a cistiga ceva. Nu ma tem a pierde ceva, ma tem a nu gasi... Aproapele nu este un altul, din apropierea ta, ci este Sinele, intr-o alta ipostaza. De aici rezulta Caracterul Social al omului si faptul ca omul nu este fericit de unul singur. Daca Sistemul promoveaza o Unitate Sociala in locul unei Unitati Spirituale, Aproapele devine o victima a sistemului, deci Sinele este o victima.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 1 May 2007, 09:16 AM
Mesaj #399


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



QUOTE
Cite Minuni ai vazut tu in viata ta? Cite minuni au vazut miliaone dintre noi in viata noastra?



Vina a noastra este, noi nu vedem din cauza putinei noastre credinte. Dumnezeu este acelasi din veac in veac, credinciosia Lui este aceeasi, El este neschimbat, noi nu suntem credinciosi.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 May 2007, 10:44 AM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Am inceput sa-i citesc. Am gasit acolo Spiritualitate dar nu am gasit inca Dogma...
Asta e dog ma, spiritualitatea pe care incepi sa o descoperi. O sa ajungi si la partile care iti vor arata ce contrazici tu aici. Pina atuci, tributar propriei conceptii vei continua sa impui propria masura si intelegere.
QUOTE
Nu ai decit sa mergi la citeva Botezuri ca observator si vei vedea ca nu s-a pus nimic in nimeni.
Asta-i chiar tare! Daca te astepti sa vezi cu ochii harul pus, trebuie sa mai astepti multa, multa vreme... Asa si cind se sfinteste pentru preotie si episcopie cineva... Dar ti-am spus, sunt unii care percep acestea si dau marturie. Sfintii o spun lamurit de cite ori e necesar. Faza cu cercul e buna, dar aplic-o si la tine. Ti-ai cladit invatatura pe baze ce ignora, nu vad, lucrarile Duhului, nu te astepta sa il gasesti. Simti schimburi energetice la interactiunile intre oameni si le confunzi cu harul dumnezeiesc. Cu cit sunt mai ”intelectuale”, cu atit ti se par mai rafinate. De aceea nu ne intelegem, avem experienta diferita a harului si fiecare isi sustine opinia. Deosebirea este ca eu am redescoperit ce spun sfintii iar tu vii cu o teorie originala... E plina lumea de astfel de teorii dar ele nu lumineaza si nu tin mai mult decit o stea cazatoare...
QUOTE
Biserica poate sa-si mentina structura la care a ajuns, dar sa n-o justifice prin Har. Sa fie structura daca e nevoie, dar sa fie D-zeu lasat afara din aceasta, ca D-zeu nu da Harul cu masura. Daca Popa nu poate hirotonisi, sa fie hotarire politica, nu ca "nu are Har de Hirotonosire"... Ce baza Evanghelica are Harul Botezului si Harul Hirotonisirii?!
Aceeasi problema... Vrei harul oamenilor in loc la Harul Dumnezeiesc. De aceea nu poate avea popa copii, obligatii, etc. Il vrei izvor, cind izvorul e doar Dumnezeu. Noi primim si dam mai departe, s-a ascuns la preoti pt. ca harul lucreaza tainic, momentul spectacolului a trecut. Cit despre temeiul biblic, te las sa mai cauti, stii ca exista, dar probabil vrei sa o luam de la capat cu povestea.

Depinde ce intelegi prin preotie. Un fel de preotie avem si noi. Dar nu ma refer la asta ci la cei chemati sa savirseasca tainele. Ca nu toti suntem chemati. Sfintul Pavel chiar insista ca fringerea piinii sa se faca numai in biserica.. Altfel se ia consumatorul de vin si se apuca de sfintit, apoi spune ca s-a imbatat cu singele Domului, Doamne iarta-ma!
QUOTE
De aceea nu cred ca gresec prea tare pentru ca nu sunt subiectiv si nu le vreau locul lor. Ce am in vedere este Aproapele meu tinut in Intuneric Dogmatic si Ritualistic de catre o Institutie.
Tu nu vrei sa fii preot ci probabil invatator. Insa nu prea ai ce ne invata, ca este cine, Duhul Sfint. Din punctul meu de vedere si tu esti in intuneric, si cine te tine? Mai mult decit judecarea celor sfinte si a caii bisericii spre mintuire nu e nevoie.
QUOTE
Aproapele nu este un altul, din apropierea ta, ci este Sinele, intr-o alta ipostaza.
Ce tot spui aici? Mergem iar la hinduism, in care fiecare se recunoste Dumnezeu, nu este decit un sine, etc.? Am tot zis, cine nu traieste unitatea din diversitate in Duhul, vine cu tot felul de artificii ciudate. Cine o traieste vede altfel lucrurile, adio hinduism..

Am tot cerut si asteptat sa ne spui calea ta. Refuzi si tot incerci sa o ingropi pe cea prin Biserica. Lipsa de barbatie sau constiinta limitelor? Ca a spune luati jugul lui Iisus e usor, dar nu e clar. In biserica sunt tainele, pe calea ta ce avem? Cum si ce sa infaptuim dupa tine ca sa ne salvam?

Era un topic al tau, poate e mai bine sa ne lamuresti odata acolo, sa nu fim ontopic aici, desi discutia pleaca de la intelegerea diferita a lui Iisus... Inca nu mi-ai explicat daca iti este mintuitor si cum, sau daca este doar primul care deschide o cale pe care trebuie sa mergem singuri. Astea ar trebui discutate, sa lasam noi popii in pace....

Acest topic a fost editat de IoanV: 1 May 2007, 10:49 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 May 2007, 07:25 PM
Mesaj #401


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@Ioana1

QUOTE
Vina a noastra este, noi nu vedem din cauza putinei noastre credinte.

Asa este. Dar aici nu poate fi numai vina noastra, indepartarea de D-zeu, pentu ca suntem milioane si milioane in aceeasi situatie. Aici de vede o problema colectiva, a sistemului, nu numai a individului. Colectivul este realizat din sume individuale dar si invers, individualul rezulta din masuri colective aplicate individului.

Cu alte cuvinte se poate spune ca Mireanul isi merita Popa dar si Popa isi merita Mirenii. Nu este vorba de a imparti vina si responsabilitate pentru lipsa noastra de Credinta, infividuala si colectiva, ci a analiza efectele Dogmei asupra noastra a tuturor. Daca Dogma este buna, inseamna ca noi toti, milioane, suntem rai. Eu pot sa nu fiu bun, dar noi toti nu putem fi rai. De aceea marea raspundere cade asupra Dogmei si a Sistemului Popesc care se dovedes un esec in promovarea valorilor spirituale Crestine.

Problema incepe de jos, prin Botezul Crestin ajuns a fi un Botez Idolatric aplicat omului din exterior, in mod mecanic. Multimile mergeau la Ioan sa fie botezate si Ioan le dadea indicatii despre semnificatia Botezului. Azi, chiar daca asculti manele in ziua de Craciun, spui ca esti Crestin si ca esti Botezat. Decaderea devine evidenta, Botezul Idolatric, fara semnicatii spirituale. Omul primeste un Botez mecanic pe care Popa il aplica mecanic. Rezulta un Crestin Mecanic care este Crestin cu Vorba si este un Pagin perfect cu Inima.

Criza este adinca, nu numai a individului ci si a Sistemului Popesc. Popii au familii mari, umbla imbracati in aur dupa modelul evreilor, au salarii asigurate de la stat, au prorpietati lumesti ca orice mirean, fac imprumuturi la banca, fac investitii si se procupa da facut bani, Popimea este o mesrie ca oricare alta. A fi Popa nu mai este o chemare ci este o Cariera Profesionala. Popii in sine, si Sistemul Popesc in sine sunt laicizati, sunt lumesti, sunt in Decadere Spirituala. Aceasta se reflecta asupra Mireanului de rind prin lipsa Credintei.

Acest topic a fost editat de edinide: 1 May 2007, 07:25 PM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 1 May 2007, 07:45 PM
Mesaj #402


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Exista un Preot, Iisus Christos, care este de urmat, si Cuvantul Sau, Invatatura Sa.

Un preot este un vas de cinste ales pentru Domnul, in care El isi desavarseste toate lucrarile Sale. Popii(vasele de ocara) de care zici tu, si-au ales intr-adevar o cariera, dar vor da socoteala pentru oitele lor ratacite, cam atat. Sa nu amestecam preotii cu popii, este o mare diferenta.



--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 May 2007, 08:48 PM
Mesaj #403


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@IoanV

QUOTE
QUOTE
Nu ai decit sa mergi la citeva Botezuri ca observator si vei vedea ca nu s-a pus nimic in nimeni. 
Daca te astepti sa vezi cu ochii harul pus, trebuie sa mai astepti multa, multa vreme...

Aici incep diferentele noastre. Culmea este ca ma astept sa-L vad ci Ochii si chiar ma astept sa-L simt cu Inima si cu restul Simturilor Spirituale. De aceea iti spun ca se face un Botez Mecanic. Iar vremea cred ca a sosit deja... a sosit de mult...

QUOTE
Asa si cind se sfinteste pentru preotie si episcopie cineva... Dar ti-am spus, sunt unii care percep acestea si dau
marturie. Sfintii o spun lamurit de cite ori e necesar.

O percepeau pentru ca erau Sfinti acolo, si de o parte, si de alta. Azi, nu mai este cazul, pentru ca nu mai sunt acei Sfinti nici de o parte si nici de alta. Cred ca incepem sa ne intelegem. Aceasta o denumesc eu Decadere Spirituala, lipsa Spiritului din noi si din cei din jurul nostru, incepind cu Popimea. De aceea nu mai vedem si nu mai percepem nimic, pentru ca nu mai este nimic de perceput in jurul nostru.

QUOTE
Faza cu cercul e buna, dar aplic-o si la tine.

Despre mine vorbeam...

QUOTE
De aceea nu ne intelegem, avem experienta diferita a harului si fiecare isi sustine opinia. Deosebirea este ca eu am redescoperit ce spun sfintii iar tu vii cu o teorie originala...

Poti sa vii cu exemplu concret de redescoperire a spunerii Sfintilor?

QUOTE
QUOTE
Ce baza Evanghelica are Harul Botezului si Harul Hirotonisirii?! 
Aceeasi problema... Vrei harul oamenilor in loc la Harul Dumnezeiesc. De aceea nu poate avea popa copii, obligatii, etc. Il vrei izvor, cind izvorul e doar Dumnezeu.

7. Si pe drum, propovaduiti, si ziceti: "Imparatia cerurilor este aproape!"
8. Vindecati pe bolnavi, inviati pe morti, curatiti pe leprosi, scoateti afara dracii. Fara plata ati primit, fara plata sa dati.
9. Sa nu luati nici aur, nici argint, nici arama in braiele voastre,
10. nici traista pentru drum, nici doua haine, nici incaltaminte, nici toiag, caci vrednic este lucratorul de hrana lui.


S-a demodat Isus Cristos? Nu mai lucreaza D-zeu prin noi, de la unul la altul? Nu mai este valabila Parabola Talantului? Nu mai culege D-zeu de unde n-a semanat? N-a dat Pavel Duhul cu mina lui? Nu poti spune ca pentru Samariteni, Pavel era izvorul, chiar daca Pavel era la rindul lui conectat la Izvor?

Aici incep diferentele noastre. Eu chiar astept sa vad toate acestea...

QUOTE
Noi primim si dam mai departe, s-a ascuns la preoti pt. ca harul lucreaza tainic, momentul spectacolului a trecut.

Poti sa indici cind specatacolul era in desfasurare, si apoi, cind a incetat? Si mai ales, de ce?

QUOTE
QUOTE
Noi suntem Preotirea Noua
Depinde ce intelegi prin preotie. Un fel de preotie avem si noi.

Aici incep diferentele Dogmatice. Popimea s-a erijat intr-o clasa aparte, atit de aparte, ca nu mai au nimic de a face cu Credinta si cu Spiritul Crestin, ci numai cu Spiritul Popesc, cum ar fi un calugar coborind din limuzina... Doamne, iarta-l! Doamne, iarta-ne si pe noi, care i-am pus limuzina sub fund! Doamne iarta-ne pe toti, ca din decaderea noastra ne conduce soferul cu chipiu!

Noi nu suntem un fel de Preotie, noi suntem Preotia!. Isus nu a venit pentru o Lume mai biuna, ci Isus a venit pentru Sfirsitul Lumii. Acesta nu se realizeaza prin Sistemul Popesc, ci prin noi, prin Noua Preotime, prin care Omul se ridica inapoi unde partine, catre calitatea de Fiul al Tatalui. Aici se leaga Isus de Noua Preotime, de Noul Om, de Noul Adam, de Noua Credinta si de Noua Lege. In Legea Noua, Popimea nu mai exista! Isus nu a venit sa inlocuiasca Popa Iudaic cu Popa Crestin ci sa-l scoata pe Popa din existenta, trimitind Duhul Tatalui in Lume prin Apostoli: Vai de voi, carturari si Farisei fatarnici! Pentru ca voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre, nu-i lasati sa intre. Tot acolo s-a ajuns dupa mii de ani... Sistemul este sistem, indiferent ca e Iudaic sau Crestin.

Isus a venit ca ne lege pe unul de altul si pe toti impreuna de El, Fiul Tatalui, ca sa putem cauta spre Tatal. Aici nu mai este loc de Popa si de Popime. Ei si-au facut un loc al lor, dar impotriva lui Isus Cristos. Nu numai ca au luat locul vechilor Popi Mozaici, dar se imbraca ca si ei, urmeaza ritualul lor, urmeaza naravurile lor, urmeaza lipsa lor de Credinta. Citeste pe Moise ca sa vezi descrierea lui Popa Ortodox...

Cei care cinta in jurul Crucii azi sunt cei care dansau in jurul Crucii ieri.

QUOTE
Sfintul Pavel chiar insista ca fringerea piinii sa se faca numai in biserica...

... pentru ca inainte de Pavel, se facea altfel! Crestinii fringeau Piinea pe vremea cind Pavel ii vina ca pe nistre criminali. Deci Crestinii aveau deja o Traditie Apostolica inainte de intoarcerea lui Pavel la Credinta si inainte de schimbarea Traditiei. Pavel a fondat o Intitutie spre bine, credea el, spre Dezastru Spiritual, constatam noi. Pavel sugereaza fringerea Piinii in Biserica, ajunsa intre timp Legea Popeasca A Euharistiei. Daca inaite de Pavel, Crestinii erau Crestini fringind Piinea acasa, cu Rugaciune, facind si Minuni pe deasupra, nici astazi nu e nevoie de Sistemul Popesc pentru fringerea Piinii... Daca Spiritul Crestin lucra in lume inainte de Pavel, nu e nevoie de Sistemul Popesc rezultat din Pavel, chiar impotriva lui Pavel...

QUOTE
QUOTE
Aproapele nu este un altul, din apropierea ta, ci este Sinele, intr-o alta ipostaza.

Ce tot spui aici? Mergem iar la hinduism, in care fiecare se recunoste Dumnezeu, nu este decit un sine, etc.?

Nu, mergem la Crestinism. Nu la Ortodoxism, ci la Isus Cristos: Iubeste-ti Aproapele ca pe Sine. Arata-mi un singur Ortodox, din milioane, care iubeste Aproapele ca pe Sine, si am sa cred in Dogma. Daca nu gasesti nici unul, din milioane si milioane, este cazul sa dai Dogma de o parte. Si sa cauti Iubirea ca pe Sine.

Sa cauti apoi semnificatia atributului de Fiul Omului, apoi a celui de Fiul Tatalui, apoi legatura Vechiului Adam cu Noul Adam, apoi legatura Omului cu Fiul Tatalui, apoi felul in care se integreaza in Sfinta Treime. Cind toate acestea s-au lamurit in Inima ta, putem schimba concluziile.

Mergind inapoi la ipostaze, la Adam si Eva, ziditi de D-zeu, de unde s-a zidit Cain? De unde s-a zidit Primul om? Dar fratele lui, Al Doilea om, de unde s-a zidit? Apoi, ajungind la noi insine, noi de unde ne zidim, ca Suflet? D-zeu a zidit Sufletul lui Cain, ucigasul?

QUOTE
Ca a spune luati jugul lui Iisus e usor, dar nu e clar. In biserica sunt tainele, pe calea ta ce avem? Cum si ce sa infaptuim dupa tine ca sa ne salvam?

Toate la timpul lor. Pina atunci, intreba-te doar, te apropii tu de implinirea Legii Iubirii? Simti cum creste in tine Iubirea D-zeiasca zilnic, cum Aproapele devine un Alter-Ego, ca pe Sine? Vezi in jurul tau exemplul celor care au reusit sa parcurga Calea? Crezi ca vei putea si tu, urmindu-le exemplul, sa ajungi la implinirea Legii? Ai convingerea, realista, ca vei ajunge Acolo?

Tu te intrebi de ce ti-ai pleca urechea la o Cale Ne-Dogmatica? Eu te intreb, vezi tu Calea Dogmatica in jurul tau, umblata? Sau te cramponezi de o himera? Daca crezi ca nu esti vrednic de Calea Dogmatica, cine este?

Sunt greseli pe care omul le poate face in cautarea Lui. Una este sa nu urmeze Calea cind o vede umblata si implinita. Alta este sa urmeze Calea pe care nu o vede umblata, nici implinita. Iar alta este sa nu caute, pina gaseste...

QUOTE
Inca nu mi-ai explicat daca iti este mintuitor si cum, sau daca este doar primul care deschide o cale pe care trebuie sa mergem singuri.

Raspunsul se leaga de Natura Fiului si de raportul Lui cu omul si cu Sfinta Treime.

Isus este Mintuitorul, Pastorul isi da viata pentru oile Sale etc.etc.etc.
Isus este si Inainte Mergatorul: 4. Dupa ce si-a scos toate oile, merge inaintea lor; si oile merg dupa el pentru ca ii cunosc glasul etc.etc.etc.
Isus este si Calea in sine: 7. Isus le-a mai zis: "Adevarat, adevarat va spun ca Eu sint usa oilor"
Isus este Multiplul Comun: Din Mine au izvorit toate si in Mine s-au reunit toate.
Isus este in noi si noi in El: Eu in ei, si Tu in Mine, pentru ca ei sa fie in chip desavirsit una
Unde El este, noi suntem: Tata, vreau ca acolo unde sint Eu, sa fie impreuna cu Mine si aceia pe care Mi i-ai dat Tu

El este Inainte Mergatorul, cel care a omorit Moartea, prin Inviere. Noi suntem oile care trebuie sa urmeze Pastorul. Oile nu sunt singure ci urmeaza Glasul Sau. Oaia ratacita, singura, nu-L poate urma. Oile merg numai impreuna. Oaia care se opreste, nu umbla Calea, nu-l poate afla. Si Oaia intra prin Pastor ca sa afle Pasunea de dincolo.

Acest topic a fost editat de edinide: 1 May 2007, 09:06 PM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 May 2007, 10:02 PM
Mesaj #404


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Azi, nu mai este cazul, pentru ca nu mai sunt acei Sfinti nici de o parte si nici de alta.
Te asigur ca este cazul si astazi. Insa daca ne apropiem cu ideile pe care ni le propui tu, nicio sansa sa mai percepem ceva. Daca nu avem credinta nu primim nimic. Insa si faptul ca e recunoscut de sfinti este un motiv sa nu il neglijam si sa declaram Harul absent, numai pt. ca noi nu il vedem ...
QUOTE
S-a demodat Isus Cristos? Nu mai lucreaza D-zeu prin noi, de la unul la altul? Nu mai este valabila Parabola Talantului? Nu mai culege D-zeu de unde n-a semanat? N-a dat Pavel Duhul cu mina lui? Nu poti spune ca pentru Samariteni, Pavel era izvorul, chiar daca Pavel era la rindul lui conectat la Izvor?
Nu s-a demodat. Iar zic, citeste cartea despre parintele Paisie si initiatii indieni... Vei vedea ca lucreaza si astazi, insa ascuns in inimile pe care le ridica la El fara spectacol. Unde e nevoie ajuta, dar unde nu se cer minuni pentru a crede, nu se fac minuni, iar omul e dus chiar mai aproape de El, ca nu se opreste la exterior.
QUOTE
Poti sa indici cind specatacolul era in desfasurare, si apoi, cind a incetat? Si mai ales, de ce?
Sfintii fac minuni si astazi, dar spun precum Iisus, du-te dar nu spune. Si tot se afla... Duhul ne ajuta a face bine, nu pt. a impresiona prin forta si minuni. Ajung oamenii sa se mire 3 zile, apoi o iau de la inceput. Mai stii ce i se spune bogatului care cere sa trimita vestitori fratilor sai despre chinul iadului? Ca au fost, acum e vremea ascultarii... Sa stii ca si in viata noastra se intimpla minuni, semn al grijii lui Dumnezeu. Mie de ex. mi se dau lectii tot mereu, iti zic una de citeva zile. In sinea mea mi-am spus ca cineva a gresit probabil inaintea lui Dumnezeu de aceea s-a ranit la degetele de la o mina. In aceeasi zi, citeva ore mai tirziu, m-am ranit si eu usor, semnul il am si acum, la aceasi mina, acelasi deget. Asta numai sa inteleg ca nu am dreptul sa judec ceea ce li se intimpla oamenilor si sa nu imi spun ca Dumnezeu le da lectii. Ca sa recunosc ca eu trebuie sa imi vad de drumul meu si sa nu ma mindresc, ca nu sunt mai grozav, si ca relatia omului cu Dumnezeu e una personala. Acesta e un mic exemplu, mai sunt si altele, destul de multe, asemanatoare.
QUOTE
Isus nu a venit sa inlocuiasca Popa Iudaic cu Popa Crestin ci sa-l scoata pe Popa din existenta, trimitind Duhul Tatalui in Lume prin Apostoli.
Isus a venit ca ne lege pe unul de altul si pe toti impreuna de El, Fiul Tatalui, ca sa putem cauta spre Tatal. Aici nu mai este loc de Popa si de Popime. Ei si-au facut un loc al lor, dar impotriva lui Isus Cristos.
Parerile tale... Eu ii cred pe sfinti, care spun altceva. Eu insumi am primit si primesc tainele de la preoti, si am sa o fac in continuare cu toata credinta... Popimea este in lume ceea ce sunt literele pentru scris. Nu mesajul textului ci mijlocul prin care vine mesajul- taina intilnirii .. Nu stiu pe lume ceva mai maret ca impartasnia, ca Domnul Iisus sa vina in noi. Sa ne ridice apoi spre Tatal si sa ne ajute sa privim spre ceilalti cu privirea Lui.
QUOTE
Cei care cinta in jurul Crucii azi, sunt cei din jurul Crucii de acum 2000 de ani.....
Vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sunt acri. De grija aproapelui, spui tu, te tot arunci la biserica. Eu ti-as sugera sa nu mai judeci atit pe altii si sa iti mai evaluezi cercul propriu. Sfintul Serafim de Sarov spune foarte frumos: ”Bucuria mea, aduna in sufletul tau duh de pace si mii de oamenise vor mintui in jurul tau”. Asta iti recomand si eu....
QUOTE
El este Inainte Mergatorul, cel care a omorit Moartea, prin Inviere. Noi suntem oile care trebuie sa urmeze Pastorul. Oile nu sunt singure ci urmeaza Glasul Sau. Oaia ratacita, singura, nu-L poate urma. Oile merg numai impreuna. Oaia care se opreste, nu umbla Calea, nu-l poate afla. Si Oaia intra prin Pastor ca sa afle Pasunea de dincolo
Din descriere, nu din citate, ca asa e usor de raspuns - insa trebuie sa si crezi, inteleg ca Iisus e mai mult un inainte mergator.. Da oaia ratacita nu il poate urma. Dar daca merge la biserica si implineste cuvintul Lui, se impartaseste cu credinta (cel mai impotant lucru!) Il poate urma. Tu crezi ca noi trebuie sa fim mintuitori ai aproapelui asa ca Iisus. Insa e fals. Dumnezeu pune duhul peste toti, El ne invata, nu noi, unii pe altii, ci eventual unii de la alti, relatie de discipoli, egali intre ei, nu de la invatator lumesc la ucenic.
QUOTE
Arata-mi un singur Ortodox, din milioane, care iubeste Aproapele ca pe Sine, si am sa cred in Dogma.
Daca iti arat mai multi, ce faci? Dar daca sunt episcopi, preoti si calugari? Te juri ca nu mai spui veci nimic impotriva bisericii? Te prinzi?
QUOTE
Toate la timpul lor. Pina atunci, intreba-te doar, te apropii tu de implinirea Legii Iubirii? Simti cum creste in tine Iubirea D-zeiasca zilnic, cum Aproapele devine un Alter-Ego, ca pe Sine?
Cred ca am mai raspuns. Nu stiu daca in fiecare zi e mare diferenta, dar in timp se vede bine si cred ca ma apropii de implinirea legii iubirii. Fara sa o confund cu legea si intelegerea proprie. wink.gif Din cauza ei sunt destul de retinut si cu critica la, adresa ta, neimpulsiv, in ciuda faptului ca iti bati joc de credinta mea si de ceea ce inteleg eu de la Adevar...

In ceea ce priveste spusele sfintilor, despre har din Sfintul Simeon, Noul Teolog.

Acest topic a fost editat de IoanV: 1 May 2007, 10:14 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 2 May 2007, 01:40 AM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Citeva citate din introducerea la Simeon Noul Teolog:

(Creatura) se poate impartasi de aceasta pe calea energiilor divine, nezidite, dar totodata impartasibile
Omul devine Dumnezeu prin insusirea energiei dumnezeiesti
exista o participare reala la transcendenta, omul putand deveni subiect al puterilor si actelor suprafiresti
omul poate avea, cu vremea, perceperea spirituala a prezentei si lucrarii Duhului in sufletul sau
sesizarea acestei prezente (Duhul Sfint) fiind conditia esentiala a trairii crestine
care i-au adus cinstea sa fie numit al treilea Teolog al Bisericii Ortodoxe, a fost aceasta, simtirea harului
verificarea prin traire a unor adevaruri si de clarificarea altora, pe baza experientelor duhovnicesti


Ce are Ortodoxismul de a face cu citatele de mai sus? Ce legatura exista intre ce se face in Biserica Ortodoxa dumineca de dumineca, si ce se spune aici? Care Mirean are habar despre existenta acestor Realitati Spirituale? Este aceasta parte din Educatia Ortodoxa? Se incrie undeva in Catehismul Ortodox? etc.etc.etc.

Ce faci tu aici, confirmi Decaderea Spirituala in care se gaseste Biserica Ortodoxa prin faptul ca recunosti existenta unor Valori Spirituale complet lipsa din Biserica la ora actuala. Faptul ca aceste valori sunt afirmate de cineva undeva demonstreaza ca NU sunt parte din Biserica Ortodoxa. Daca a existat un Simeon Teologul, nu compenseaza Decaderea Spirituala, ci scoate in evidenta Decaderea Spirituala, prin faptul ca vorbeste despre ceva ce nu mai exista.

Lucrarea aceasta nu justifica Ortodoxismul, ci infirma Ortodoxismul, daca Ortodoxismuil este ceea ce vedem in jurul nostru.

QUOTE
Aici trebuie ajuns, nu la mobilizari de energii personale. Eu zic ca tu confunzi energiile cu harul divin, de aceea crezi ca numai intr-o anumita stare poti avea har

Uita-te mai sus la citatele subliniate... Cind iti vorbesc eu, sunt respinse drept "orientale", cind vorbeste Simeon, sunt ok... Deci Simeon voirbeste despre ceva ce trebuie vazut si simtit, nu peste mult, mult timp, ci acum si aici. Duhul Sfint nu este o prezenta teoretica, clamata verbal, ci este o Prezenta Spirituala. Daca o percepi, este acolo, daca nu o percepi, nu este acolo, chiar daca Popa vorbeste de "prezenta tainica" si alte baliverne popoesti. Duhul este prezent tainic, dar nu invizibil si nici insensibil. Invizila si insensibila este numai absenta Duhului, pe care eu o numesc Decadere Spirituala, eventual Cadere in Moralitate: Duhul verbalizat in lipsa Acestuia.

QUOTE
o Tainica simtire a harului nu este o tema noua in Teologia Ortodoxa si nici una inventata in invatatura Sf. Simion Noul Teolog

Afirmatia in sine, facuta fiind, demonstreaza cit de jos este realitatea contemporana fatza de standardul delimitat de unul sau altul dintre inaintasi. Demonstreaza singularitatea inaintasilor, deci lipsa de Gir Spiritual al Bisericii contemporane.

QUOTE
orice fapt de experienta spirituala se fundamenteaza pe o doctrina, pe un principiu teologic

Bine ca cine vorbeste nu este Simeon Teologul, ci este un Popa, Pr. Prof. Dr. Ion I. Bria Simeon s-a sfintit. Popa l-a Dogmatizat... Speciofic de-a lungul si latul Ortodoxismului.

QUOTE
un inceput de reconsiderare a marelui traitor rasaritean care - datorita sudiilor catolice - este uneori rau inteles

A, deci nu era Ortodox... dar ce are atunci cu Dogma? Vad ca Duhul Sfint, venit pe filiera Catolica, nu este bine primit in Ortodoxism... poate ne aduci atunci spre discutie o lucrare de unde rezulta Duhul Sfint Ortodox, nu Duhul Sfint Catolic...


Un cu alta, astfel de lucrari nu demonstreaza Valoarea Ortodoxismului ci dovedesc Decaderea Ortodoxismului prin faptul ca astfel de dezbateri nu exista in Lumea Ortodoxa contemporana, ca Practica Spirituala descrisa in aceste lucrari nu exista azi pur si simplu, ca Mirenii sunt straini acesteia in egala masura cu Popimea, ca omul de rind trebuie sa calce peste Biserica ca sa se intilneasca cu aceste Valori Spirituale. Astfel de Lucrari Spirituale confirma pas cu pas tot ceea ce ti-am spus eu pina acum despre Ortodoxismul Contemporan.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 2 May 2007, 02:09 AM
Mesaj #406


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Uite cum Simeon Teologul demasca Botezul Idolatric si Biserica Idolatrica, mai bine decit o fac eu:

Iata-ma, iarasi vin sa vorbesc catre acei ce spun ca au in ei pe Duhul lui Dumnezeu, intr-un chip nestiut si care gandesc ca l-au primit in ei la Sf. Botez, intr-o privinta socotind ca au aceasta comoara, dar pe de alta, sustinand ca niciodata si in nici un chip ei nu i-au simtit greutatea sau miscarea; catre acei ce aduc marturie ca la Botez ei n-au simtit cu desavarsire nimic, dar care - de atunci - se socotesc impodobiti in chip nestiut si nesimtit cu aceasta salasluire a darului lui Dumnezeu intru ei, prezenta aceasta avand-o pana in ceasul de fata, in ascunsul sufletului; de asemenea, si catre cei ce nu au avut niciodata puterea sa agoniseasca, in vreun chip, o asemenea simtire, aceea a starii de vedere si descoperire ci spun ca si-ar fi insusit si pastreaza (lucrarea Duhului) in ei numai prin simpla credinta si prin cugetare, iar nu prin cercarea trairii - prin experienta - , ci numai prin invatarea din sfintele carti. Ei sustineau, asadar, ca nu poate exista o simtire sau o constiinta launtrica a prezentei si lucrarii Duhului.

Simeon este de-al meu... sau eu de al lui Simeon... Aici, evident ca nu este loc de Orotodoxism, asa cum se manifesta si cum il cunoastem


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 2 May 2007, 07:14 AM
Mesaj #407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@IoanV

QUOTE
Dumnezeu poate iti spune prin mine sa schimbi ceva. Crezi ca poti trece usor peste ele..?

D-zeu mi-a spus mai multe prin tine. Cu Simeon Noul Teolog ti-ai implinit menirea. Nu degeaba imi erai drag... Acum stiu si de ce!

Doamne ajuta-ti!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 2 May 2007, 09:15 AM
Mesaj #408


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Simeon este de-al meu... sau eu de al lui Simeon... Aici, evident ca nu este loc de Orotodoxism, asa cum se manifesta si cum il cunoastem
Da stringator mai esti edinide! Cum iti arat ce spun sfintii, cum ii iei sub aripa ta.... Dar cine te crede, de la mine afli de ei pt. ca sunt din biserica, acolo sunt socotiti sfinti, acolo li se asculta cuvintele. Fara ea nici nu ai stii ce au spus. Iar preotul face bine ca ne arata ce spun ei... Acesta e rolul lor si sa administreze tainele.
QUOTE
"Ei sustineau, asadar, ca nu poate exista o simtire sau o constiinta launtrica a prezentei si lucrarii Duhului."
Pe cei din aceasta grupare ii contrazice sfintul. Deci si in biserica este dorinta de a fi mereu in adevar, de aceea se pastreaza cuvintele sfintului ce contrazice. Tu spui la fel cu aceia pe care ii contrazice, ba mai rau, ca nici nu este Duhul.
QUOTE
Ce are Ortodoxismul de a face cu citatele de mai sus? Ce legatura exista intre ce se face in Biserica Ortodoxa dumineca de dumineca, si ce se spune aici? Care Mirean are habar despre existenta acestor Realitati Spirituale?
Sunt multi mireni care stiu, fii linistit. Numai faptul ca se cumparea Sf. Simeon si tot ar fi un indiciu. Despre ceea ce se face la biserica Duminica, ai inca de invatat. Insasi liturghie, pt. cine trece de cele vazute e o apropiere de Dumnezeu. De aceea oamenii doar cinta, se roaga, nu vorbesc ei despre Dumnezeu. Cind te apropii de El trebuie sa taci si sa asculti, nu sa spui toate aberatiile care trec prin minte. Taranii spun ca nu e duminica daca nu merg la liturghie pt. ca traiesc realitatea intilnirii, nu povesti. Pt. cine are urechi si bunavointa liturghia il duce foarte sus. Iar de la unul, de la altul afli toate, daca iti e sete de Dumnezeu. Eu nu as vrea sa se schimbe liturghia.
QUOTE
Uita-te mai sus la citatele subliniate... Cind iti vorbesc eu, sunt respinse drept "orientale", cind vorbeste Simeon, sunt ok... Deci Simeon voirbeste despre ceva ce trebuie vazut si simtit, nu peste mult, mult timp, ci acum si aici. Duhul Sfint nu este o prezenta teoretica, clamata verbal, ci este o Prezenta Spirituala. Daca o percepi, este acolo, daca nu o percepi, nu este acolo, chiar daca Popa vorbeste de "prezenta tainica" si alte baliverne popoesti. Duhul este prezent tainic, dar nu invizibil si nici insensibil. Invizila si insensibila este numai absenta Duhului, pe care eu o numesc Decadere Spirituala, eventual Cadere in Moralitate: Duhul verbalizat in lipsa Acestuia.
Vad ca nu faci distinctie intre prezenta Duhului si potentarea energiilor proprii. Eu am fost si de o parte si de alta, stiu ce inseamna fiecare. Si nu am gresit cind am spus ca tu simti energiile , nu lucrarea duhului necreat. Ma crezi sau nu, asta este. Lucrarea lor e diferita, ca si semnele care le insotesc. De aceea am certitudinea celor pe care le spun. Majoritatea yoghinilor care isi potenteaza energiile spun in grava confuzie ca primesc pe Duhul Sfint, de aceea se simt altfel. Insa e doar o alta curgere a energiilor.
QUOTE
QUOTE
orice fapt de experienta spirituala se fundamenteaza pe o doctrina, pe un principiu teologic

Bine ca cine vorbeste nu este Simeon Teologul, ci este un Popa, Pr. Prof. Dr. Ion I. Bria Simeon s-a sfintit. Popa l-a Dogmatizat... Speciofic de-a lungul si latul Ortodoxismului.
Stii ce e un principiu teologic? O anumita asezare fata de Dumnezeu, etc. Si cu asta revenim la natura lui Iisus. Pt. Sfintul Simeon El este Dumnezeu, pt. tine nu, de ce ti-l revendici atunci? Nu se spun prostii, doar ca tu nu intelegi. Esti ca si cei din scoala primara care isi bat joc de ecuatii. Nu stiu ca ele usureaza mult rezolvarea problemelor...
QUOTE
Un cu alta, astfel de lucrari nu demonstreaza Valoarea Ortodoxismului ci dovedesc Decaderea Ortodoxismului prin faptul ca astfel de dezbateri nu exista in Lumea Ortodoxa contemporana
Faptul ca tu nu stii ca exista, nu inseamna ca ai dreptate. Exista, altele sunt problemele la ordinea zilei, nu mai putin importante, nu cele lamurite deja, dar te asigur ca biserica e vie si inainteaza.
QUOTE
Nu degeaba imi erai drag... Acum stiu si de ce!
Cum sa inteleg trecutul verbului? Ca ti-a trecut, sau ca nu iti place critica mea din prezent? wink.gif

Mai sunt si alte resurse pe net din invatura Sfintului Simeon, dau un exemplu, de acolo mai gasesti si altele... Imnele iubirii dumnezeiesti, vezi in mod special cap. 12 si 31 pt. firea lui Dumnezeu. Un mic fragment il reproduc mai jos:
Numai acestia au ajuns la contemplarea clara a acestora,
a Fiului care e la inceput, inainte de toate veacurile,
din Tatal impreuna cu Duhul,
a lui Dumnezeu si Cuvantului,
a luminii intreite intr-o unitate.
sau a unitatii in Trei.
Caci lumina e amandoua acestea:
Tatal, Fiul si Duhul sunt o lumina netaiata in Trei Persoane neconfundate
dar e unita in ele dupa firea dumnezeiasca
stapanirea, slava, puterea si la fel vointa.
Cele trei mi se arata mie ca intr-o unica fata.
Doi ochi frumosi sunt umpluti de o unica lumina.
Caci fara persoana (fata), spune-mi, cum ar vedea ochii?
Dar nici de persoana (fata) fara ochi nu se poate vorbi.
Caci e lipsita de ceea ce-i mai mult,
sau mai bine zis de intregime.
Soarele de e lipsit de lumina, frumusetea luminii lui,
se pierde intai el insusi, apoi toata creatia,
care are de la el faptul de-a fi luminata si de-a vedea.
La fel in planul celor spirituale;
daca Dumnezeu ar fi lipsit de Unul din cei Doi,
Fie de Fiul, fie de Duhul, n-ar mai fi Tata,
dar nici viu n-ar mai fi, lipsit de Duhul,
din care se da tuturor a vietui si a fi.
Sa cinsteasca deci toata firea cu adevarat rationala
cata e sub soare si care e mai sus de acesta,
firea cea intreit ipostatica, de netalcuit ei intregi!
Caci n-a cunoscut cineva dintre oameni,
nici numele, nici firea, nici chipul,
nici forma, nici substanta lui Dumnezeu,
ca sa le spuna, sa le scrie, sau sa le predea celorlalti,
ci ca soarele stralucitor, ce strabate prin nori
si nu e vazut el insusi, nici nu se arata in lumina,
ci da celor de pe pamant o lumina slabita a lui,
asa sa intelegi pe Dumnezeu ascuns de noi
si pe noi acoperiti de un intuneric mare si adanc.


Acest topic a fost editat de IoanV: 2 May 2007, 10:12 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 May 2007, 05:00 PM
Mesaj #409


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE (edinide @ 27 Apr 2007, 08:33 PM)
QUOTE
No coment?! Restul este istorie.. ariana

Pe care din informatiile/datele furnizate le contesti? Nu vreau un raspuns emotial de la tine, ca l-ai dat deja, esti coplesit, ci un raspuns tehnic, argumentat.

Du-te la bilioteca si cauta Getica de Vasile Parvan, mai cauta Istoria Romanilor de C. Ciurescu, cauta The Ancient Civilization of Romania de Emil Condurachi si Constantin Daicoviciu, Enciclopedia Arheologiei si Istoriei Vechi a Romaniei de Constantin Preda, citeste-l si pe Densuseanu, apoi integreaza toate aceste informatii, si revino sa discutam. Intre timp fa ceva cercetari lingvistice pre-latine, in koine, in ebraica, in coptica, in hitita, in avesta, in sanscrita, integreaza-le si pe acestea, si continuam si pe plan lingvistic.

Apoi, cauta cea mai veche istorie evreiasca.... cele mai vechi ramasite arheologice evreiesi... cele mai vechi dovezi lingvistice evreiesi... si daca gasesti ceva, in afara de Biblia Iudaica, mai veche de anul -300 (trei sute...), spune-mi si mie... sau orice dovada istorica, in afara tot de Biblie, care incepe cu Avram pe vremea Regatului Hitit, -1500, spune-mi si mie...

Din punct de vedere istoric si arheologic, Avram, David, Solomon si restul, sunt niste legende de talia lui Robin Hood... cea mai veche mentionare a evreilor, in vre-o sursa istorica, dateaza -500 (cinci sute...)

Ai grija ce vorbesti, cei care te citesc, s-ar putea sa te creada. Asta ar insemna ca esti formator de opinie. Totusi ca sa-ti raspund, unul din profesori mei a fost Constantin Daniel. Sa auzim de bine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 2 May 2007, 08:41 PM
Mesaj #410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@marduk

Inca nu ai raspuns: Pe care din informatiile/datele furnizate le contesti? Nu vreau un raspuns emotial de la tine, ca l-ai dat deja, esti coplesit, ci un raspuns tehnic, argumentat.

Imi esti inca dator cu: Care este cea mai profunda Invatatura Spirituala ramasa de la Mahomed?

Imi esti inca dator cu: Care este cea mai veche dovada istoria a existentei Iudaismului?

QUOTE
Ai grija ce vorbesti, cei care te citesc, s-ar putea sa te creada. Asta ar insemna ca esti formator de opinie

Toate cele au avut un inceput... Teoria originii rominilor de la Roma este o teorie noua, medievala, si si falsa pe deasupra. Identificarea germanilor cu arienii antici este o ipoteza din secolul XIX, tot falsa si ea... Insemnul statului Israel, Steaua lui David, dateaza de dupa razboi, tot falsa identificare si aceasta... etc.etc.etc. Traiesti intr-o lume de falsuri, rezultate din Optiuni Politice si nu din dovezi istorice. Daca o parere este larg raspindita si ecceptata, nu inaeamna ca este adevarata: este doar un mijloc de manipulare a opiniei publice...

De aceea ti-am cerut informatiile de mai sus, sperind ca vei ajunge sa judeci prin tine, nu prin altii.

Acest topic a fost editat de edinide: 2 May 2007, 08:50 PM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 2 May 2007, 09:52 PM
Mesaj #411


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Simeon este de-al meu... sau eu de al lui Simeon... Aici, evident ca nu este loc de Orotodoxism, asa cum se manifesta si cum il cunoastem
de la mine afli de ei pt. ca sunt din biserica, acolo sunt socotiti sfinti, acolo li se asculta cuvintele. Fara ea nici nu ai stii ce au spus.

Iudeii pastrau Litera Legii, pe care o re-descopereau din cind in cind (in majoritatea timpului istoric, Iudaismul pur si simplu... neexistind! ca religie) dar erau straini de Spiritul Legii. De aceea Isus le spune 13. Duceti-va de invatati ce inseamna: "Mila voiesc, iar nu jertfa!" Chiar daca invatatura era in Cartea lor, nu era parte din ei. De aceea, Isus face aceasta trimitere, ca ei erau straini acesteia.

La fel cu Simeon. Degeaba a trait intr-un Mediu Ortodox daca azi este strain Mediului Ortodox. Nici unde nu exista invataturile lui Simeon, nici unde nu te intlnesti cu el, nu este parte din serviciul religios, nu este parte din cultura maselor, nu este parte din cultura Popilor, nimeni nu-l preda, nimeni nu-l urmeaza (sau daca se face, intr-o grota pe munte, este irelevant pentru Ortodoxism) pur si simplu, Simeon nu exista in Ortodoxismul contemporan!

Nu conteaza ca scrierile lui Simeon sunt la Biblioteca Centrala sau la Manastirea Centrala... nu conteaza ca Lucrarea lui a avut loc in Biserica atunci Ortodoxa. Conteaza ca Spiritul lui Simeon nu exista azi in Ortodoxism. Uite ce spune Pr. Prof. Dr. Ion I. Bria despre Simeon versus Ortodoxism: Cu toate acestea, el este prea putin cunoscut la noi si foarte rar folosit ca autoritate in capitolele respective. De aceea, incercam in lucrarea de fata si un inceput de reconsiderare a marelui traitor rasaritean care - datorita sudiilor catolice - este uneori rau inteles

Ce-ti spun eu, Popa Ion o spune... De aceea, lasa-ma sa fiu stringator... ca Ortodoxismiul nu pierde nimic prin aceasta: nu a avut nimic, nu pierde nimic...

QUOTE
Iar preotul face bine ca ne arata ce spun ei... Acesta e rolul lor si sa administreze tainele.

Popa face ce face, dar Spiritul lui Simeon este deparrte de el ca Cerul de Pamint.

QUOTE
QUOTE
Ce are Ortodoxismul de a face cu citatele de mai sus? Ce legatura exista intre ce se face in Biserica Ortodoxa dumineca de dumineca, si ce se spune aici? Care Mirean are habar despre existenta acestor Realitati Spirituale?
Sunt multi mireni care stiu, fii linistit.

Ioane, trebuie sa te cred pe cuvint de data asta...

QUOTE
Eu nu as vrea sa se schimbe liturghia.

Si totusi s-a schimbat de citeva ori in decursul timpului. De aceea, se va mai schimba... Imi place si mie, cea mai mare parte, dar nu inseamna ca este perfecta... si nici ca este Implinitoare...

QUOTE
Vad ca nu faci distinctie intre prezenta Duhului si potentarea energiilor proprii.

De ce nu ne lamuresti atunci, de unde provin Eergiile Proprii si care este scopul lor? De ce este Energia Divina disjuncta cu Energiile Proprii ale omului? Unde in Ortodoxism se face aceasta educatie???!!! Omul devine Dumnezeu prin insusirea energiei dumnezeiesti, prin improprierea harului

Lamureste-ne tu dilama dintre Energia Proprie si Energia Divina.

QUOTE
QUOTE
orice fapt de experienta spirituala se fundamenteaza pe o doctrina, pe un principiu teologic Simeon s-a sfintit. Popa l-a Dogmatizat...
Stii ce e un principiu teologic? O anumita asezare fata de Dumnezeu, etc.

Aici se pune roata in fatza carutzei... Experienta Spirituala se fundamenteza pe o Realitate Spirituala nu pe o Doctrina. Omul este capabil de perceptia Duhului Sfint nu datorita Dogmei, ci datorita Inimii lui si Duhului... Experienta nu vine din Carte, nici din Principiu, ci de la D-zeu.

Popa Ioan face ce eu am spus: Dogmatizeaza pe Simeon, pierzindu-i astfel Spiritul.

QUOTE
Pt. Sfintul Simeon El este Dumnezeu, pt. tine nu, de ce ti-l revendici atunci? Nu se spun prostii, doar ca tu nu intelegi. Esti ca si cei din scoala primara care isi bat joc de ecuatii.

Cine poate afirma ca Simeon este desavirsit? Ca nu este loc de desavirsire? Ca cei de dinainte de el au fost desavirsiti? Nu neaga aceasta Cresterea intru Crisots? N-au facut Apostolii pasi inainte, dincolo de ceea ce au fost invatati? Nu a spus Isus ca prin El suntem capabili de mai mult decit El? Nu a spus Isus ca el este Poarta prin care se trece dincolo? To Simeon spune Omul devine Dumnezeu prin insusirea energiei dumnezeiesti. Suntem atunci, si noi, D-zeu? Daca da, si Fiul este tot D-zeu...

Nu e importanta lipsa desavirsirii ci cautarea ei chiar in nedesavirsire. Fiul trebuie cautat dar El nu este Destinatia, numai Mijlocul D-zeiesc: Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine. Isus trimite la Altul decit El, prin El. Asa trebuie considerat.

Pe de alta parte, apropierea de Isus este D-zeieasca si coplesitoare. Tomas a fost si el complesit... Daca ajungem acolo, tot bine este, deoarece Pastorul isi conduce Oile Sale... Ce este al Sau, nu se pierde, ca este si al Tatalui. Ce spune Simeon nu te opreste din Cale, ce spun eu, diferit de Simeon, te poate ajuta pe Cale... Nu diferenta este relevanta ci similitudinea.

QUOTE
QUOTE
Un cu alta, astfel de lucrari nu demonstreaza Valoarea Ortodoxismului ci dovedesc Decaderea Ortodoxismului prin faptul ca astfel de dezbateri nu exista in Lumea Ortodoxa contemporana
Faptul ca tu nu stii ca exista, nu inseamna ca ai dreptate.

Daca vezi un lucru, exista, daca nu-l vezi, nu exista chiar daca este scris in carte. Isaia a gasit o Carte in altar si s-a intors la Iudaism. Faptul ca Cartea exista, nu inseamna ca Iudaismul exista... Daca a taiat toate Astartele, a ucis toti preotii si a reinstaurat Iudaismul, abia atunci a venit in existenta (pe urma a disparut din nou...).

La fel cu Simeon si Trairea Duhului. Faptul ca a existat Simeon nu inseamna ca Simeon este prezent in Biserica Ortodoxa, deoarece nu este! Lucrarile lui au ramas, niciodata implementate in Ortodoxismul Romanesc, niciodata aplicate la noi, straine noua cu desavirsire, lipsa din rindul Mirenilor, lipsa din rindul Popilor... Simeon a existat dar Spiritul lui nu este printre noi. Si Zamolxe a existat, Spiritul lui nu este printre noi... Dionisos, cel inviat din Morti, a existat, Spiritul lui nu este printre noi... Isus Crisots a existat, Spiritul Lui nu este printre noi... Litera Lui si Ritualul in Numele Lui, sunt, Spiritul Lui, nu!

QUOTE
Cum sa inteleg trecutul verbului?

Ca o implinire in prezent. Nu exclude viitorul...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 3 May 2007, 08:28 AM
Mesaj #412


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
De ce nu ne lamuresti atunci, de unde provin Eergiile Proprii si care este scopul lor? De ce este Energia Divina disjuncta cu Energiile Proprii ale omului? Unde in Ortodoxism se face aceasta educatie???!!! Omul devine Dumnezeu prin insusirea energiei dumnezeiesti, prin improprierea harului

Lamureste-ne tu dilema dintre Energia Proprie si Energia Divina.
Incerc, dar nu e prea simplu pt. mine. Am putea porni constientizarea lor de la fenomenul indragostirii. In acesta stare simti energii, pasiune destul de spiritualizata pina la veneratie pt. persoana vizata. Sunt energiile implicate de natura divina? E harul lui Dumnezeu, sau energii proprii, care pot chiar sa intre in rezonanta cu cele ale celuilalt? Deschiderea limitelor eului este insotit de o alta experienta decit cea in care suntem inchisi (aici e destul de frumos descrisa situatia in capitolul Iubirea...). Si asta se produce cind ne indragostim, renuntam la eu de dragul relatiei cu o persoane. Sa spunem ca aceleasi energii se multiplica daca ne deschidem in relatii spre mai multe persoane...
Ce le diferentiaza de energia harica? In primul rind ele se manifesta ca un val, ce se bazeaza si creste prin demers personal, efort. Iar cel care mobilizeaza energiile face un fel de surfing pe acest val. Cu cit exerseaza, creste valul si senzatia trairii. Asa cum indragostitul ar vrea sa fie si altii la fel, asa si cel care isi deschide limitele si mobilizeaza energiile personale. Mai mult, cu cit sunt mai multi in starea asta, cu atit este mai intarit si mai mare valul mobilizat. De aici apare nevoia de a porni si pe altii spre a pune in comun energiile. La prima vedere e foarte bine, este un pas inainte, dar nu este aceasta intilnirea cu harul.
Cel ce il primeste este cel care renunta la astfel de valuri, recunoscindu-le apartenenta la creatie. Esti prea plin, prea activ cind mobilizezi energiile, ca sa ramina loc pt. prezenta diafana a harului. Sfintii au trecut prin mari renuntari la lume, intelegind cele asociate creatiei, inclusiv emotiile si pasiunile. Asa au curatat inima si mintea si au lasat loc primirii lui Dumnezeu. De aceea biserica nu este ofensiva, ca ar mobiliza aceleasi energii, dar are grija sa arate ca nu e bine ori de cite ori asemenea energii vin sa creeze un drum spre Dumnezeu. De aceea in ortodoxie nu apar reforme, ea nu este a acestei lumi. Din perspectiva ei nu prin inaltarea cu energii ale creatiei se ajunge la Dumnezeu. Nu prin inaltare si mobilizare ci prin coborire si demobilizare energetica. De aceea cele pe care le propui sunt contrare invaturii, urmaresc mobilizarea de energii, actiune, nu non-actiune si lucrare in duh, cum ar spune Lao-Tse si biserica.
QUOTE
Aici se pune roata in fatza carutzei... Experienta Spirituala se fundamenteza pe o Realitate Spirituala nu pe o Doctrina. Omul este capabil de perceptia Duhului Sfint nu datorita Dogmei, ci datorita Inimii lui si Duhului...
Doctrina stabileste unde lucram, in energii sau in Duh. De aceea nu iti place, vrei energii la lucru, nu indicatii de retinere de la ele. Fara asezarea corecta, nu ai perspectiva buna. Ai vazut si la Sf. Simeon, spune ca nu poti primi darul daca nu te raportezi corect la Sfinta Treime. E foarte important acest lucru pentru ca daca nu intelegi si nu accepti impreuna lucrare a lui Dumnezeu in cele 3 persoane, nu ai cum sa primesti harul. La fel si cu botezul si celelalte. Trebuie sa accepti realitatea, nu sa inventezi alta. La inceput ascultare, credinta sincera, apoi vin beneficiile intelegerii si binecuvintarii.
QUOTE
Cine poate afirma ca Simeon este desavirsit?
Te-a dezamagit putin, nu-i asa? Ce l-a apucat sa vorbeasca de Sfinta Treime si de botez la prunci, ca doar vorbea asa bine de primirea harului? Prea repede ai renuntat la el. E mult mai desavirsit decit noi, si pina la a primi aceasi masura a harului ca el, trebuie sa invatam de la el. La sfinti nu se poate sa ii iei pe bucati, numai ce iti place sau pare a te sustine, ori tot ori nimic.
QUOTE
Faptul ca a existat Simeon nu inseamna ca Simeon este prezent in Biserica Ortodoxa, deoarece nu este! Lucrarile lui au ramas, niciodata implementate in Ortodoxismul Romanesc, niciodata aplicate la noi, straine noua cu desavirsire, lipsa din rindul Mirenilor, lipsa din rindul Popilor... Simeon a existat dar Spiritul lui nu este printre noi.
Nu mai discut aceste zvircoliri energetice in cautarea unor puncte de care, odata prinsa biserica ar putea fi trintita la pamint. Nu o sa le gasesti pt. ca Sfintul Simeon aduce in cuvinte ceea ce este in realitate in biserica duhului. De n ori ti-am spus sa citesti pe Parintele Paisie, sa vezi ce prezenta in viata lui e aceasta. Iar el a fost ortodox la Athos, regiune cu care rominii au intense comunicari spirituale. Se pare ca tot pauza. Iar prezenta in biserica e dovedita si prin faptul ca e apreciat. Biserica l-a scos la lumina si il ridica la inaltime si mare respect. Nu te intrebi de ce?
Oricum, pe drumul pe care vrei sa inaintezi, nu o sa ajungi la acea biserica construita in har, la comunitatea sfintilor. Este drumul mobilizarilor, nu al demobilizarilor, al detasarii de creatie.

De curind am citit cartea Dacia edenica. O prezentare a ei, inainte de tipariere, este la adresa . aceasta. Acolo se sustine ca Dacia ar fi apartinut Edenului, iar mostenirea spirituala ne vine direct de acolo. De aceea a prins firesc crestinismul la noi. Se arata si care ar fi posibila traducere a unei tablite de la Tartaria, jud. Alba, cea mai veche scriere din lume. Dar nu se face din acestea un motiv de mobilizare energetica ci de a privi dincolo de aparente, catre spiritualitatea poporului român. O regaseste mult mai asezata si mai profunda, undeva la poarta dintre lumea aceasta si celalta lume, de aceea aparenta de imobilitate si lipsa de progres. Stiu ca a aparut la editura Renasterea, la Cluj, si cred ca te-ar interesa.

Acest topic a fost editat de IoanV: 3 May 2007, 08:37 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 May 2007, 05:46 PM
Mesaj #413


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE
edinide,2 May 2007, 09:41 PM


QUOTE
Toate cele au avut un inceput... Teoria originii rominilor de la Roma este o teorie noua, medievala, si si falsa pe deasupra. Identificarea germanilor cu arienii antici este o ipoteza din secolul XIX, tot falsa si ea... Insemnul statului Israel, Steaua lui David, dateaza de dupa razboi, tot falsa identificare si aceasta... etc.etc.etc. Traiesti intr-o lume de falsuri, rezultate din Optiuni Politice si nu din dovezi istorice. Daca o parere este larg raspindita si ecceptata, nu inaeamna ca este adevarata: este doar un mijloc de manipulare a opiniei publice...


Desi topicul este altul am sa-ti raspund ceea ce cred eu. Arienii, cimerienii, celtii, etc. sunt populatii cu mult mai avansate decat altele, migrarea "arienilor", contactul lor cu alte civilizatii a dus la preluarea cunostintelor intr-o forma sau alta, la dezvoltarea acestor civilizatii. In cele din urma "arienii" au fost asimilati or au disparut pur si simplu, in urma lor ramanand doar aceste noi cunostinte care au propulsat civilizatia umana.

QUOTE
Inca nu ai raspuns: Pe care din informatiile/datele furnizate le contesti? Nu vreau un raspuns emotial de la tine, ca l-ai dat deja, esti coplesit, ci un raspuns tehnic, argumentat.


Vrei un raspuns tehnic/argumentat, tocmai de asta ma feresc, sa vorbesc din carti. Carti care scriu alte carti, file care fac oamenii sa gandeasca intr-un anume mod. Eu vreau sa vorbesc despre Isus asa cum il vad eu, un om, care a vazut lumea in care traia, vedea raul, vedea martiriul ca pe o cale de desteptare a celor care nu au ochi si urechi sa inteleaga mesajul sau. Cei pentru care viata este o linie fara speranta, la capatul careia ii asteapta moartea, fara scapare. Acesta era Isus pentru mine si inaintea Lui trebuie sa fi fost multi altii care si-au jertfit viata in anonimat pentru ca noi sa avem azi un minim de civilizatie.

QUOTE
Imi esti inca dator cu: Care este cea mai profunda Invatatura Spirituala ramasa de la Mahomed?


Nu-ti sunt dator cu nimic. Nu stiu care este cea mai profunda invatatura a lui Mahomed. Si daca as sti, cu ce ar schimba asta viata mea, a ta , a noastra. Sau poate vrei sa vezi daca este cineva mai pregatit decat tine, mandria, este un pacat sau ...... Daca sti tu spune-mi in ce verset se gaseste si eu iti voi continua cu urmatorul verset.

QUOTE
Imi esti inca dator cu: Care este cea mai veche dovada istoria a existentei Iudaismului?


Din cate stiu, egiptenii au cele mai vechi mentiuni despre iudei, sau poate sumerienii, or babilonienii. Are sens aceasta intrebare?

QUOTE
De aceea ti-am cerut informatiile de mai sus, sperind ca vei ajunge sa judeci prin tine, nu prin altii


Ce te face sa crezi ca eu, gandesc, judec, prin altii? Stiu, vad, miros, simturile mele sunt capabile datorita cunostintelor mele sa faca diferenta intre ceea ce este real si ireal. Cogito ergo sum.

Acest topic a fost editat de marduk: 3 May 2007, 05:50 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 3 May 2007, 07:43 PM
Mesaj #414


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Dar nu uita nici dubito ergo cogito. wink.gif


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 3 May 2007, 08:31 PM
Mesaj #415


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
fenomenul indragostirii. In acesta stare simti energii, pasiune destul de spiritualizata pina la veneratie pt. persoana vizata. Sunt energiile implicate de natura divina? E harul lui Dumnezeu, sau energii proprii, care pot chiar sa intre in rezonanta cu cele ale celuilalt?

Tu presupui implicit ca omul are poseda Energie Sufleteasca in afara lui D-zeu... si atunci ajungi la concluzii negative despre aceasta. D-zeu este Duh, cunoaste Ioan, si Omul este Duh, iti spun eu. Asa cum Omul Somatic interactioneaza unul cu altul Substantial, Omul Spiritual comunica unul cu altul Spiritual, sau Duhovniceste. Tot asa se intilneste Omul SPiritual cu Creatorul, In Duh, singura cale de comunicare intre Fiinte Duhovnicesti. Calea este mentionata de Isus, Care rareori s-a exprimat deslusit: 23. Dar vine ceasul, si acum a si venit, cind inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar;

Omul nu se poate inchina Tatalui in Duh renuntind la Energiiile Duhovnicesti personale, pe care le are prin Natura Divina a lui, dupa Chipul Tatalui, dimpotriva, numai mobilizindu-le, altfel, Omul s-ar inchina in Duh in mod obisnuit, dar nu o face, ci Isus o porunceste. Tot aici se leaga de alta invatatura a lui Isus: Din moment ce vei fi chemat (Tomas) fratele Meu, nu se potriveste sa fii necunoscator de sine. Isus nu neaga Energia Duhovniceasca din Sinele Omului ci chiar porunceste cunoasterea acesteia.

Abia acum se leaga de felul cum intelegi tu: daca Energia Spirituala din Sine este orientata catre Creatie, in loc de catre Creator, abia atunci Omul paseste pe o Cale Gresita, tot Isus o spune: sint unii care desi au aripi, se reped la lucrurile vizibile, lucruri care sint departe de Adevar. Pentru ca Focul care-i indruma le va da o iluzie de Adevar "Lucrurile vizibile" la care omul se repede este Creatia, ca si opusa Creatorului prin prisma omului.

Inchinarea la Tatal, in Duh, cum porunceste Isus, nu se poate face prin ignorarea Energiilor Spirituale personale ci numai prin cunoasterea si constientizarea acestora. Nu prin directionarea lor catre Lume, asa cum tu spui, ci prin directionarea lor catre Ceruri, cum nu ai mai mentionat. Tu ai realizat posibilitatea Caderii catre Creatie dau nu ai realizat inca posibilitatea Ridicarii catre Ceruri. Ceea ce te poate face sa cazi, te poate face sa te ridici.

QUOTE
QUOTE
Ce le diferentiaza de energia harica? In primul rind ele se manifesta ca un val...

Energia Spirituala personala se diferentiaza de Energia Harica prin faptul ca prin apatine Omului, cealalta apartine lui D-zeu. Prima exista in Sine, a doua vine din Ceruri catre Om. Cea venita din ceruri nu se primeste prin Ignorarea Sinelui ci prin Deschiderea Sinelui: D-zeu este Duh, si D-zeu trebuie primit in Duhul Omului ca sa-si faca Lucrarea Sa, Duhul-de-Sus primit in Duhul-din-Sine. Asa se instantiaza Jugul Spiritual prin care Omul ajunge injugat cu D-zeu: nu prin Negarea Sinelui ci prin Cunoasterea Sinelui, nu Inconstient, cum sustine Ortodoxismul, ci Constient.

Inconstienta Personala este Calea Geniilor (de care pomeneam eu cu ceva timp in urma), asa cum se intimpla in Ortodoxism: unul din milioane gasind Calea o data la sapte secole, scriind Lucrari Spirituale care apoi sunt catalogate, canonizate si dogmatizate, trecute la index, si moarte acolo pe vecie, pentru ca cei care le citesc sunt incapabili sa le inteleaga, cazul fiind cu Simeon Teologul, care dupa 1000 de ani re-descopera pe Origen, si la rindul lui va fi redescoperit in anul 3007 de catre un alt mare "Ortodox" (daca va mai exista atunci...) Prin calea Inconstientei Ortodoxe, roata este redescoperita la fiecare 1000 de ani, singura diferenta fiind inca un Sfint adaugat la pomelnic: omul de rind afla din carti ca a existat unul sau altul, ici sau colo...

Calea Constientei Spirituale este ceea ce noi dezbatem aici de ceva timp... Este vorba de Cunoasterea Sinelui prin care ajungem la Cunoasterea Duhului. Nu asteptam sa se intimple, o data pe mileniu, ci mergem inainte zi de zi, nu unul, ci toti, in Spiritul Crestin adica una cu Aproapele, nu bijbiind in Intuneric ci cu Ochii Spirituali deschisi in Lumina, nu cu capul ascuns in Dogma ci cu Inima deschisa catre D-zeu.

QUOTE
Iar cel care mobilizeaza energiile face un fel de surfing pe acest val. Cu cit exerseaza, creste valul si senzatia trairii.

Ceea ce ai in Sine te poate pierde, dar te poate si mintui. Asa cum este tot ceea ce-i in Om, fie pe Plan Somatic fie pe Plan Spiritual. Cu mina, Omul poate lovi sau poate mingiia. Cu Sufletul, se poate prabusi sau se poate ridica.

Ce spui tu, este ca si cum nu ai da soladtilor o prastie, pe motiv ca acesta omoara. Depinde ce faci cu prastia: faci rau cuiva, sau tii raul la distanta. La fel si cu Sinele Spiritual.

QUOTE
Esti prea plin, prea activ cind mobilizezi energiile, ca sa ramina loc pt. prezenta diafana a harului. Sfintii au trecut prin mari renuntari la lume, intelegind cele asociate creatiei, inclusiv emotiile si pasiunile.

Exact ce spun mai sus: ceea ce te poate inalta, te poate si prabusi. Raspunsul nu este anihilarea Sinelui, ignorarea lui, ci cautarea Luminii prin Sine, cum Isus ne invata. Sfintii au renuntat la Lume nu pentru a-si anihila Sinele, ci pentru ca l-au directionat catre Ceruri, constient sau nu. De aceea trebuie renunatrea la Lume, pentru ca ceea ce te poate ridica, sa nu te coboare. Acest Sine este responsabil de Caderea Adamica, din care s-a nascut Lumea. De aceea Lumea trebuie renuntata, pentru ca Sinele Spiritual al Omului sa-l re-lege (de unde vine si "religie") de D-zeu: nu prin Inconstienta, cum sugerezi tu si Dogma, ci Constient, cum Isus porunceste.

QUOTE
De aceea biserica nu este ofensiva, ca ar mobiliza aceleasi energii, dar are grija sa arate ca nu e bine ori de cite ori asemenea energii vin sa creeze un drum spre Dumnezeu.

Biserica nu este ofensiva din lipsa de spiritualitate. Nu poate promova activ ceea ce nu are, ceea ce nu cunoaste, ceea ce ii este traina. Biserica este cazuta in Moralitate, vazind Calea D-zeieasca ca pe o Cale Lumeasca imbunatatita. Asta este ceea ce eu denumesc Cadere Spirituala, promovarea Literei Legii fara a mai intelege macar care este Spiritul Legii. Aceasta este caracteristic Bisericii in general, slujitorilor ei, Preotii, in particular, si maslor largi, Mirenilor. Adica, Bisericii. Numai asa se explica ca in 20 de ani o mina de comunisti netrebnici rastoarna cu susul in jos o institutie veche de 2000 de ani: lipsa aceasta de Spiritualitate, ce am avut, ce am pierdut? Nimic!

Nu se pune problema ca nu este ofensiva, nu este nici macar misionara - impotriva lui Isus, ci se pune problema ca nu are Bazele Spirituale pentru a face aceasta, ca totul este nativ, in voia sortii, ca totul este nefundamentat, necunoscut, nedenumit, fals "tainic", bazat pe sapte Sfinti nativi in 2000 de ani...

Problema nu este ofensivitatea, ci Decaderea Spirituala.

QUOTE
Din perspectiva ei nu prin inaltarea cu energii ale creatiei se ajunge la Dumnezeu. Nu prin inaltare si mobilizare ci prin coborire si demobilizare energetica.

La D-zeu nu se poate ajunge ignorind sau anihilind Omul pe care El l-a creat, ci doar scotindu-l in evidenta. Omul s-a anihilat singur, prin Cadere si Pacat, pierzindu-si D-zeirea. Omul se reinalta redevenind ceea ce a fost, curatindu-se de Pacat ca sa straluceasca in el din nou D-zeirea.

Daca prin Demobilizare Energetica ai in vederea desprinderea de Lume, ar fi numai prima jumate, urmate de Mobilizare Energetica ctre Ceruri. Omul nu poate primi de la D-zeu nimic daca nu-si descopera Sinele prin care se activeaza D-zeirea Omului, raportarea la Creator. La Creator nu te poti raporta devening Nimic, ci devenind ceea ce El ne-a creat a fi. Nimic am devenit singuri, rupti de D-zeu. La D-zeu aspiram devenind ceea ce suntem da fapt: Fiul Tatalui.

QUOTE
De aceea cele pe care le propui sunt contrare invaturii, urmaresc mobilizarea de energii, actiune, nu non-actiune si lucrare in duh, cum ar spune Lao-Tse si biserica.

Sunt contrare Dogmei... nu invataturii. Isus nu spune "Fiti nimic", ci spune "Fiti desavirsiti". Devavirsirea nu vine prin anihilare ci prin ridicare in evidenta a ceea ce este bun in noi, ca sa putem sorbi din Bunatatea Absoluta. Isus porunceste Cunoasterea de Sine, nu anihilarea Sinelui, care in stare naturala este anihilat oricum. Isus vorbeste de Trezire Spirituala, pe care o numeste Nasterea a Doua, nu Moartea Spirituala. Isus nu porunceste la Ingropare ci porunceste la Nastere. Nasterea vine din Sine, catre D-zeu.

Daca Dogma ar fi fost corecta, eram de mult Sfinti cu totii, am mai spus-o si o mai spun. Daca Dogma dovedeste pe toate planurile un esec total, aratind cu degetul la noi, "nu sunteti buni", iar noi vedem ca nimeni nu este bun, e firesc sa te trezesti din adormire si sa realizezi ca Dogma nu este buna.

Daca ce spun eu este contrar Dogmei, nici o pierdere aici, Dogma nu se dovedeste buna prin nimic, cel puti pe Plan Spiritual al maselor largi. Ce durere ar fi atunci a fi contrat acesteia? Nici una... ce-am avut, si ce-am pierdut? tot nimic...

Daca Dogma r fi stralucit ca soarele pe cer si Romanii sa fie o natiune de Sfinti, ca pe vremea lui Decebal si mai inainte de el, cind nu le era teama de moarte, chiar o sfidau deschis, nu se dadeau sclavi nimanui, cum se dau azi oricui, asi fi inteles retinerea ta. Dar cit timp Dogma se dovedeste moarta, prin rezultatele noastre spirituale, ce-ti mai pasa de Dogma? Sunt romanii viteji? Nu suntem... Suntem cinstiti? Nu suntem... Suntem dezinteresati? Nu suntem... Suntem Spirituali? Nu suntem... Suntem Credinciosi? Nu suntem... Suntem mai aproape de D-zeu decit Mormonii? Nu suntem...

Deci, carei invataturi sunt eu contrar?!

QUOTE
QUOTE
Aici se pune roata in fatza carutzei... Experienta Spirituala se fundamenteza pe o Realitate Spirituala nu pe o Doctrina. Omul este capabil de perceptia Duhului Sfint nu datorita Dogmei, ci datorita Inimii lui si Duhului...
Doctrina stabileste unde lucram, in energii sau in Duh.

Nu le poti separa. Duhul, cel din Om, nu este mort, nu este inert, este Viu, de manifesta prin Energie Spirituala daca asa vrei sa-i spui. Asa cum omul se ridica dimineata din pat prin Energie Chimica a muschilor, Sufletul se ridica prin Energii Spirituale. Fara aceasta "energie" nimic nu exista, nici macar soarele, nici macar floarea de pe cimp.

Duhul, din Sine, sau Cel Ceresc, de Sus, nu pot fi rupte de "energie", caci nu exista in afara Duhului, ci este "muschiul" Duhovnicesc. Citeste-l pe Ioan in Apocalipsa, despre aceasta vorbeste el acolo, Calea de deschidere si Cale de inaltare. Ioan vorbeste nu despre abstractiuni spirituale ci despre Calea omului catre Ceruri, cum i s-a arat de Sus, imbraca-te in aur, zice el. Nu te poti imbraca daca nu-ti realizezi intii goliciune, ca nu stii de ce esti gol sau nu. Apoi nu te poti imbraca fara sa-ti treci miinile prin mineci, deci iti trebuie "energie", cel putin sa pui haina pe tine...

In final, indica-mi locul din Dogma unde se face distinctia dintre Duh si Energie... Stiu ca nu-l vei gasi, pentru ca Dogma este mult prea moarta ca sa discute macar problema. Tu o discuti, nu Dogma... Mai multa Dogma este in tine decit in Dogma... si de aceea am numit-o Decadere Spirituala...

QUOTE
De aceea nu iti place, vrei energii la lucru, nu indicatii de retinere de la ele.

Indica-mi unde este indicatia de retinere... si nu veni cu o discutie particulara avuta cu Duhovnicul tau... ci vin-o cu Dogma, ci invatatura "oficiala"...

QUOTE
Ai vazut si la Sf. Simeon, spune ca nu poti primi darul daca nu te raportezi corect la Sfinta Treime. E foarte important acest lucru pentru ca daca nu intelegi si nu accepti impreuna lucrare a lui Dumnezeu in cele 3 persoane, nu ai cum sa primesti harul.

Te rog adu citatul respectiv, sa-l dezbatem.

QUOTE
Trebuie sa accepti realitatea, nu sa inventezi alta. La inceput ascultare, credinta sincera, apoi vin beneficiile intelegerii si binecuvintarii.

Si asta este o cale, am discutat-o cu ceva timp in urma... este memoria mea mai buna decit a ta? Faptul ca exista o Cale Nativa nu inseamna ca nu exista si o Cale Educata. Aceste doua cai sunt cele doua maluri de pe care tot incercam sa construim un pod, de ceva timp...

QUOTE
QUOTE
Cine poate afirma ca Simeon este desavirsit?
Te-a dezamagit putin, nu-i asa? Ce l-a apucat sa vorbeasca de Sfinta Treime si de botez la prunci, ca doar vorbea asa bine de primirea harului?

A fost Tomas desavirsit? A fost coplesit... si pe buna dreptate... A fost Pavel desavirsit? Uite unde s-a ajuns in 2000 de ani... Suntem noi desavirsiti?! De aceea exista mersul inainte, pentru ca desavirsirea sa fie implinita. Daca ne opream la Tomas, adio Pavel... Daca ne opream la Pavel, adio Origene... daca ne opream la Origene, adio Simeon... Daca ne oprim la Simeon... nu e bine...

QUOTE
Prea repede ai renuntat la el. E mult mai desavirsit decit noi, si pina la a primi aceasi masura a harului ca el, trebuie sa invatam de la el. La sfinti nu se poate sa ii iei pe bucati, numai ce iti place sau pare a te sustine, ori tot ori nimic.

Suna bine dar nu este practic. De exemplu, Sf. Nicoale, Sfint prin ceea ce a dovedit nu o singura data. Si totusi, a palmuit pe Apropele, impotriva lui Isus, care nu l-a palmuit pe Iuda, desi avea motiv, pe cind Nicolae nu a avut nici motiv. Peste timp, ce-si amintea omul despre Nicoale? Vine in Decembrie cu nuiaua... Ion Creanga stia de Calul Balan si de Sf. Nicoale... etc.

De aia avem discernamint, sa preluam ce este mai bun, ca sa inainteze un pas mai departe, catre desavirsire.

QUOTE
QUOTE
Faptul ca a existat Simeon nu inseamna ca Simeon este prezent in Biserica Ortodoxa
Nu mai discut aceste zvircoliri energetice in cautarea unor puncte de care, odata prinsa biserica ar putea fi trintita la pamint. Nu o sa le gasesti pt. ca Sfintul Simeon aduce in cuvinte ceea ce este in realitate in biserica duhului.

Cuvinte frumoase... dincolo de care Simeon nu exista in BOR! Am sa testez opinia a mai multor Popi in urmatoarele saptamini si am sa-ti dau raspunsul. Despre mireni, o las balta fara sa mai incerc...

QUOTE
Oricum, pe drumul pe care vrei sa inaintezi, nu o sa ajungi la acea biserica construita in har, la comunitatea sfintilor. Este drumul mobilizarilor, nu al demobilizarilor, al detasarii de creatie.

Cadere in Creatie este ignorarea Sinelui Spiritual. Cunoastere de Sine este dinspre Creatie catre Creator. Se poate si invers, ca tot ce tine de Om, dar asta nu este o scuza. Faptul ca exista Tantra, nu inseamna ca nu exista D-zeu... Faptul ca exista Raul, nu inseamna ca nu exista Binele... Faptul ca exista Caderea, nu inseamna ca nu exista Inaltare.

Esentialul este ca ceea ce produce Caderea este ceea ce poate aduce si Inaltarea: Omul!

QUOTE
De curind am citit cartea Dacia Edenica. O prezentare a ei, inainte de tipariere, este la adresa . aceasta. Acolo se sustine ca Dacia ar fi apartinut Edenului, iar mostenirea spirituala ne vine direct de acolo. De aceea a prins firesc crestinismul la noi.

Asi vrea sa o citesc, dar de multe ori in domeniul acesta, ai mai multa speculatie, SF, decit argumentare. Chiar daca Edenul nu este localizat in Transilvania, lingvistic sunt legate... Multi atribuie Geneza lui Moise, atribuire gratuita bazata pe nimic. Din punct de vedere cultural, este preluare de la vecini, (cum este si Potopul lui Noe) preluare legata de Enki (zeitza Ea) si de Eloi (zeul El, Dani-El) (de care se leaga si Marduk, colegul de Forum...)

Istoric vorbind, Arienii, de la noi originati, aveau notiunea si numele de Inger, Mesagerul Domnului, mii de ani inainte de Avram Evreul...

QUOTE
Se arata si care ar fi posibila traducere a unei tablite de la Tartaria, jud. Alba, cea mai veche scriere din lume.

Tartaria este un loc pe Mures, tablite similare au fost dezgropate in n locuri in Transilvania, mai vechi decit Sumerul (Zeita Ea)


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 3 May 2007, 10:58 PM
Mesaj #416


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Tu presupui implicit ca omul are poseda Energie Sufleteasca in afara lui D-zeu.
Eu sunt sigur ca asa este, tu presupui ca nu exista alte energii decit cele divine. Insa tot tu o recunosti si o numesti mai apoi ”Energia Spirituala din Sine ”, care se poate orienta unde doreste omul, spre bine sau rau. Energia asta nu e har divin, ca divinul nu se indreapta spre rau, nu e Duh Sfint.
Energia omului nu il poate mintui. Daca ar putea, asa cum sustii, nu era nevoie de jertfa Fiului. Jertfa este cea care a facut posibila venirea Duhului Sfint in lume, si primirea harului care este ”altfel de energie”, necreata, si personala, nu doar suport energetic ci mai ales intelepciune si acces la Dumnezeu. Iar experienta primirii Duhului Sfint este cu totul altfel decit aceea in care te simt incarcat energetic.
QUOTE
Energia Spirituala personala se diferentiaza de Energia Harica prin faptul ca prin apatine Omului, cealalta apartine lui D-zeu. Prima exista in Sine, a doua vine din Ceruri catre Om. Cea venita din ceruri nu se primeste prin Ignorarea Sinelui ci prin Deschiderea Sinelui
Aici spui cu cuvintele tale exact ce am spus eu, ca omul deschizindu-si sinele se simte altfel, dar numai crede ca primeste harul. Insa nu e acesta harul. Harul e Duhul Sfint si este o prezenta personala, nu doar energie. De aceea nu e usor de contientizat si e asa lesne confundat cu exaltarile energetice asociate deschiderii.
QUOTE
Nu asteptam sa se intimple, o data pe mileniu, ci mergem inainte zi de zi, nu unul, ci toti, in Spiritul Crestin adica una cu Aproapele, nu bijbiind in Intuneric ci cu Ochii Spirituali deschisi in Lumina, nu cu capul ascuns in Dogma ci cu Inima deschisa catre D-zeu.
Asa mergem noi in biserica pe care tu nu o poti vedea. Nu te mai imbata cu apa rece ca nu ai ajuns deasupra ei. Membrii bisericii exista, traiesc si acum, se inteleg si se recunosc intre ei pt. ca vorbesc despre o realitate pe care toti o vad la fel, dar in care au probabil roluri diferite.
QUOTE
Inconstienta Personala este Calea Geniilor (de care pomeneam eu cu ceva timp in urma), asa cum se intimpla in Ortodoxism: unul din milioane gasind Calea o data la sapte secole, scriind Lucrari Spirituale care apoi sunt catalogate, canonizate si dogmatizate,....
Facem ce facem si iar pui placa condamnarii. Nu poti discuta despre anumite lucruri si fara sa utilizezi 3/4 din mesaj pt. acuze? Pina una alta astea sunt impresii gresite d-ale tale, din care ti-ai facut dogma. Tot ce e spiritualitate este transmis, tradus, nu din obligatie canonica ci din recunoastrea si acceptarea valorii. Este un fir rosu care duce mai departe adevarul, fie ca vrei sau nu sa il recunosti. Dar, ca sa nu lungesc vorba, putem discuta si fara sa faci acuzatii cu tonele in fiecare mesaj. Deschide un topic cu acuzatii la adresa bisericilor si scrie acolo cit vrei. Daca poti, discuta la subiect, si fi sigur ca iti stim toti iubirea pt. biserica, daca nu sa o lasam balta. Nu vreau ca discutia cu mine sa iti fie prilej de autoosindire, chiar daca tu nu crezi asta.
QUOTE
Sfintii au renuntat la Lume nu pentru a-si anihila Sinele, ci pentru ca l-au directionat catre Ceruri, constient sau nu. De aceea trebuie renunatrea la Lume, pentru ca ceea ce te poate ridica, sa nu te coboare.
De unde stii ce spun sfintii? Chiar Iisus o spune, Cel ce isi va pierde sufletul pntru Mine si-l va cistiga.Iar prin a pierde inseamna anularea lui ca izvor de energie si dorinte. Sfintii spun chiar invers decit sustii tu. Sfintul Siluan spune ”Tine mintea in iad, dar nu deznadajdui!” Adica nu o lasa sa iti faca ea mintuirea, ca ea vine pe alta cale, nu prin sine... Dar sa nu crezi ca omul nu ii ofera nimic lui Dumnezeu, ci ii ofera tot, cu minte cu tot. Nu ramine insa prost prin asta ci receptiv la suprastiinta dumnezeiasca.
QUOTE
In final, indica-mi locul din Dogma unde se face distinctia dintre Duh si Energie... Stiu ca nu-l vei gasi, pentru ca Dogma este mult prea moarta ca sa discute macar problema. Tu o discuti, nu Dogma... Mai multa Dogma este in tine decit in Dogma... si de aceea am numit-o Decadere Spirituala...
Ai o parere prea buna despre mine. Cred ca de la parintele Staniloae stiu (cred ca din Teologia Dogmatica), iar el de la altii pe care ii citeaza in scrierile lui. Care sfinti lamuresc problema nu stiu exact, ca e ceva vreme de cind am aflat distinctia. Da o cautare pe net si vei gasi cu siguranta mai multe informatii.
QUOTE
De aia avem discernamint, sa preluam ce este mai bun, ca sa inainteze un pas mai departe, catre desavirsire.
Sau ca sa gasim ce ne convine. E usor de pus la index si luat in parte decit de inteles ce spun sfintii.
QUOTE
Nu te poti imbraca daca nu-ti realizezi intii goliciune, ca nu stii de ce esti gol sau nu. Apoi nu te poti imbraca fara sa-ti treci miinile prin mineci, deci iti trebuie "energie", cel putin sa pui haina pe tine...
Tu nu iti pui hainele cele de folos ci Dumnezeu. Noi doar ne dezbracam de ale noastre, pline cu ginduri rele si mindrie. Daca ar fi cum spui s-ar putea imbraca omul singur si ar ajunge la Dumnezeu, fara Iisus.
QUOTE
Cale Nativa nu inseamna ca nu exista si o Cale Educata.
Multi chemati, putini alesi. Nu inteleg distinctia, cine e chemat primeste educatia direct de la sursa. Mintuirea nu e in lucrarea omului ci in bunavointa lui Dumnezeu care vede dupa ce e insetat sufletul lui.
QUOTE
Te rog adu citatul respectiv, sa-l dezbatem.
Am mai dat citatul, e pe pagina, mai sus, cu albastru, am dat si 2 referinte, nu ai vazut? Citatul arata si cine contempla adevarul... Insa nu am de gind sa il dezbat, e clar si singur.
Numai acestia au ajuns la contemplarea clara a acestora,
a Fiului care e la inceput, inainte de toate veacurile,
din Tatal impreuna cu Duhul,
a lui Dumnezeu si Cuvantului,
a luminii intreite intr-o unitate.
sau a unitatii in Trei.
Caci lumina e amandoua acestea:
Tatal, Fiul si Duhul sunt o lumina netaiata in Trei Persoane neconfundate
dar e unita in ele dupa firea dumnezeiasca
stapanirea, slava, puterea si la fel vointa.
......

QUOTE
Indica-mi unde este indicatia de retinere... si nu veni cu o discutie particulara avuta cu Duhovnicul tau... ci vin-o cu Dogma, ci invatatura "oficiala"
Un citat scurt, de care ar trebui sa ne amintim mai des:
Sf. Isaac Sirul a pus un mare accent pe importanta tăcerii, întelegând prin aceasta mai mult decât abtinerea de la vorbit o liniste adâncă a mintii cu rezultat în detasarea de lucrurile pământesti. El reiterează de asemenea credinta că ispitele sunt inevitabile si, dacă sunt întâmpinate cum se cuvine, ele reprezintă o treaptă pentru progresul duhovnicesc:

”Întâi de toate să ne străduim să ne abtinem de la vorbit; apoi din această abtinere va creste în noi ceva care ne va conduce la tăcerea însăsi. Fie ca Dumnezeu să ne dea acest ceva, născut din această abtinere. Dacă îmbrătisati această viată, nici nu vă pot spune câtă lumină vă va aduce.

Când puneti într-un taler al balantei toată lucrările acestei vieti (viata unui monah sau a unui isihast) si în partea cealaltă tăcerea, veti găsi că aceasta din urmă o întrece pe prima. Cel care-si opreste buzele de la bârfe (de la a vorbi prea mult), acela îsi păzeste inima de pasiuni. Cel care-si păzeste inima de pasiuni îl vede pe Dumnezeu în fiece ceas”


Acest topic a fost editat de IoanV: 3 May 2007, 11:13 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 4 May 2007, 08:14 AM
Mesaj #417


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
tu presupui ca nu exista alte energii decit cele divine. Insa tot tu o recunosti si o numesti mai apoi ”Energia Spirituala din Sine ”, care se poate orienta unde doreste omul, spre bine sau rau. Energia asta nu e har divin, ca divinul nu se indreapta spre rau, nu e Duh Sfint.

Mintea Omului este Una Singura, o functie ca Corpului Spiritual al omului. Aceasta Minte poate fi folosita in felul in care o felosesc Satanistii, sau in felul in care o fac Credinciosii. Acelasi Om, aceeasi Minte, aceeasi Simtire, folosite in doua directii opuse una alteia. Acesta este Omul Dual, dupa gustarea din Pomul Cunoasterii.

Sinele Spiritual al Omului este la fel. Energia Spirituala a omului, cum spui, nu este Divina, ci este Umana, a Sufletului Uman. Acest Suflet Uman poate alege Calea Luminii sau Calea Intunericului, si D-zeu nu poate face nimic impotriva vointei Omului: il poate distruge, si o va face in final, dar nu-l poate obliga pe Om nici pe o cale, nici pe alta. D-zeu se reveleaza, o face din Iubire, dar nu obliga pe nimeni, si nici nu poate obliga, deoarece Omul este un Spirit Viu.

De Energia Spirituala a Sinelui nu trebuie sa te temi mai mult decit te temi de un Om cu prastia in mina: te poate rani, sau te poate proteja. Energia Spirituala din Sine este Negativa daca Omul o foloseste spre Rau, si este Pozitiva daca o foloseste spre Bine. Asa cum iti folosesti Mintea Somatica spre Bine sau Rau, asa este si cu Sinele Spiritual, spre Bine sau Rau.

Ce este in Sinele Omului nu este Har Divin, asa cum spui, deoarece Harul Divin vine de la D-zeu. Cu toate acestea, Harul Divin poate fi primit in Sinele Omului spre Luminare si D-zeire, sau poate fi respins, constient sau nu, spre Intunecarea Omului. Sinele Omului nu este Duh Sfint, cum spui, deoarece este Duh Uman. Dar acest Duh Uman este singurul care poate interactiona cu Duhul Sfint: Omul nu poate percepe Duhul Sfint al Tatalui prin Simturile Somatice ci numai prin Simturile Spirituale, simturi ale Duhului Uman. Ajungerea la aceste Simturi Spirituale este parte din Cunoasterea de Sine poruncita noua de Mintuitorul, cunoastere din care Omul afla ca este altceva decit ce pare la prima vedere.

QUOTE
Energia omului nu il poate mintui. Daca ar putea, asa cum sustii, nu era nevoie de jertfa Fiului.

NU am sustinut aceasta, dimpotriva, Energia Spirituala a Sinelui Uman nu poate mintui prin sine, dar poate ajuta Omul sa se ridica catre D-zeu, sau sa se coboare catre Satana. De pe Pamint te ridici apucindu-te cu Mina, prin Energia Mecanica din Madularele Omului Somatic. Spre Cer te ridici deschizindu-ti Sinele Spiritual spre primirea Duhului Sfint, prin Energia Spirituala din Sine. Asa cum nu-ti poti deschide bratele fara de Energie Mecanica a muschilor, nu-ti poti deschide nici Sufletul fara de Energia Spirituala din Sine. Energia Spirituala din Sine este un fel de "muschi" al Sufletului.

Muschii nu sunt pozitivi sau negativi. Cu muschii te tii de o fringie sa nu cazi, si tot cu muschii sari peste balcon. Mintea este in schimb Pozitiva sau Negativa. Asemenea muschilor, Energia Spirituala a Sinelui nu este pozitiva sau negativa, este pur si simplu Energie care poate produce Miscarea Sufletului. Cum se misca, nu depinde de Energie ci de Mintea Omului care coordoneaza toate cele.

Fara Cunoastere Spirituala nu poti beneficia de Invatatura D-zeieasca a Duhului Sfint pentru ca nu-L poti percepe: practic, Duhul Sfint nu exista. Prin Cunoastere Spirituala exista inca posibilitatea de a te prabusi, dar exista si posibilitatea, singura, de a beneficia de Duhul Sfint al Tatalui. Cine se teme de apa, nu prinde peste. Exista sansa sa te ineci, dar si sansa sa prinzi peste. La fel cu Sinele Spiritual, exista sansa sa te pierzi, cum tu descriai, dar este si singura sansa de a te inalta.

Cum Omul a picat, asa se va inalta, in sens invers.

QUOTE
Jertfa este cea care a facut posibila venirea Duhului Sfint in lume, si primirea harului care este ”altfel de energie”, necreata, si personala, nu doar suport energetic ci mai ales intelepciune si acces la Dumnezeu.

Adevarat. Dar nu poti beneficia de Jertfa si de Duhul Sfint in afara Cunoasterii Sinelui pentru ca Duhul nu se vede cu Ochii Somatici ci numai cu Vederea Spirituala, nu se simte cu Inima Somatica ci numai cu Inima Spirituala, nu se poate pricepe cu Mintea Somatica ci numai cu Mintea Spirituala, etc. Duhul Sfint se adreseaza Omului Spiritual si nu Omului Somatic. De aceea Apostolii nu au avut pricepere si nici putere inainte de Rusalii. De aceea au devenit Supra-Oameni dupa Rusalii.

Poti lasa aceasta cunoastere in voia sortii dar atunci esti pe Calea Geniilor, unul din milioane si din secole. Sau poti urma Calea Educata, pentru toti si toate, cum Sf.Nicolae sfatuia: Cunoasteti-va pe voi insiva, parafrazindu-l pe Mintuitorul. Poti purcede la Cunoastere de Sine, sau o poti lasa in voia sortii, sa vezi ce si cum de o fi cazul...

Omul are deja Sinele Spiritual pervertit prin Pacatul Adamic, Binele si Raul este deja in Sinele Omului. Singura scaparae este Actiunea Purificatoare a Duhului Tatalui care poate indrepta toate cele. Dar ca sa lucreze, Duhul Tatalui are nevoie de Sinele Spiritual al Omului sa accepte Lucrarea Sa. Si nu o poate accepta cit timp Omul este inconstient de propriul lui Sine Spiritual. De aceea trebuie cunoscut Sinele, spre a putea cunoaste pe Duhul Tatalui de unde vine Lumina, Adevarul si Viata.

Altfel, nu suntem decit Mamifere inzestrate cu Constiinta...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 4 May 2007, 02:57 PM
Mesaj #418


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Si pentru tine, Iisus Christos este doar o constiinta.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 4 May 2007, 05:19 PM
Mesaj #419


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Vorbeam despre omul lipsit de D-zeu, care nu este decit un Animal. Ceea ce-l separa totusi de Lumea Animala este Constiinta, prin care se identifica pe sine ca individ, si prin care poate face distinctia dintre bine-rau. Omul, lipsit de D-zeu, este doar un Animal dotat cu Constiinta.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 4 May 2007, 06:02 PM
Mesaj #420


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



I Reiau citatele despre dumnezeirea lui Iisus, despre Duhul Sfant ca Persoana divina si despre Sfanta Treime

1. Iisus:
1 La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.
2 Acesta era întru început la Dumnezeu.
3 Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.[...]
9 Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.
10 În lume era și lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
11 Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
12 Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
13 Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut.
14 Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr.
Deci, Dumnezeu Cuvantul (Iisus) S-a facut trup, si S-a salasluit intre noi.

18 Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.Dar daca nici de aici nu te-ai prin ca e vorba de Iisus Hristos, Cuvantul care S-a facut trup, personal eu nu mai am cum sa te ajut...
Si: Eu sunt Lumina lumii; (Ioan 8)
1 Zis-a Domnul Domnului Meu: "Șezi de-a dreapta Mea, până ce voi pune pe vrăjmașii Tăi așternut picioarelor Tale".
2 Toiagul puterii Tale ți-l va trimite Domnul din Sion, zicând: "Stăpânește în mijlocul vrăjmașilor Tăi.
3 Cu Tine este poporul Tău în ziua puterii Tale, întru strălucirile sfinților Tăi. Din pântece mai înainte de luceafăr Te-am născut".(Ps. 109, deci Fiul lui Dumnezeu a fost dintotdeauna in ceruri, necreat).


De aceea, vă fac cunoscut că precum nimeni, grăind în Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! – tot așa nimeni nu poate să zică: Domn este Iisus, – decât în Duhul Sfânt. (1 Corinetni 12)
Iar Eu și Tatăl Meu una suntem. (Ioan 10)
In VT, in Geneza, numele lui Dumnezeu este formulat la plural, "Elohim". La creatie, persoanele divinitatii s-au sfatuit:"Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra" (Facerea 3:25)
In Vechiul si Noul Testament, Dumnezeu in Sfanta Treime S-a revelat treptat.
Cuvantul lui Dumnezeu si Duhul lui Dumnezeu sunt infatisate ca persoane distincte:
"Prin Cuvantul lui Dumnezeu s-au intemeiat cerurile si prin Duhul gurii Lui toata podoaba lor" (Ps. 32,6)
Fiul lui Dumnezeu este evident o persoana divina: "Fiul Meu esti Tu, Eu astazi Te-am nascut" (ps. 2:7) Clopotel a mai semnalat situatii din VT cand Dumnezeu se descopera ca Sfanta Treime, cum ar fi la stejarul Mamvri, cand Avraam a primit revelatia unui Dumnezeu in chipul a trei persoane.
In Noul Testament se descopera deplin. Ex.: revelatia dumnezeirii la Botezul lui Iisus, cand S-au aratat impreuna persoanele Sfintei Treimi: Iisus (Fiul), Duhul in chip de porumbel si vocea Tatalui: "Acesta este Fiul Meu cel iubit, intru Care am binevoit".
In fapte, 7 55 Iar Ștefan, fiind plin de Duh Sfânt și privind la cer, a văzut slava lui Dumnezeu și pe Iisus stând de-a dreapta lui Dumnezeu.
56 Și a zis: Iată, văd cerurile deschise și pe Fiul Omului stând de-a dreapta lui Dumnezeu! (Fapte 7)

2. Despre Sfanta Treime
- Dumnezeu este Unul, dar in 3 ipostasuri (persoane); precum caramida este alcatuita din lut, apa si foc, care compun acelasi material.
7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Acești trei Una sunt. (1 Ioan 5)
- Cele trei persoane au calitati diferite, sunt distincte, dar de aceeasi Fiinta, avand o vointa, o putere si o lucrare unica, fiind un singur Dumnezeu:
"Eu si Tatal Meu una suntem" (Ioan 10:30).
Acele calitati ar fi:
Tatal naste din vesnicie pe Fiul si purcede pe Duhul. Reiau, nasterea Fiului din Tatal (postulata in Crezul crestin) nu reprezinta o nastere omeneasca, ci este o Taina a Treimii: Fiul (Persoana a dumnezeirii, egala cu Tatal si cu Duhul Sfant, fara inceput si fara sfarsit) se naste, in eternitate, din Tatal. De la Acelasi purcede si Duhul Sfant, odihnindu-se in Fiul. Conceptele teologice de nastere, purcedere si filiatie au alt inteles decat cel uzual. Bineinteles, nu au nici o legatura cu temporalitatea, caci Dumnezeirea este deasupra timpului. Le putem intelege partial ca parte a iubirii, ca parte a Persoanelor Treimii, in conexiune cu Fiinta Treimii, domeniu in care nu mai putem patrunde cu intelectul propriu.
13 Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.
14 Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti.
15 Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă.
16 Puțin și nu Mă veți mai vedea, și iarăși puțin și Mă veți vedea, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.(Ioan 16)
Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Acești trei Una sunt. (1 Ioan 5)
Și acum, preaslăvește-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuți, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea. (Ioan 17)
Unul in trei ipostasuri: Tatal, Fiul si Sfantul Duh...(1 Ioan 5:7)
Rezulta foarte clar dumnezeirea lui Iisus, existenta Sfintei Treimi si egalitatea persoanelor divine.

3. Despre Duhul Sfant
26 Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine. (Ioan 15)
Duhul Sfant este a Treia Persoana a Sfintei Treimi, este clar Dumnezeu (1 Ioan 5:7)
Sfantul Duh purcede din Tatal, fiind coetern.
In cadrul Sfintei Treimi, Sfantul Duh este Sfintitorul, si desavarsitorul lucrarii divine

5 Dar acum Mă duc la Cel ce M-a trimis și nimeni dintre voi nu întreabă: Unde Te duci?
6 Ci, fiindcă v-am spus acestea, întristarea a umplut inima voastră.
7 Dar Eu vă spun adevărul: Vă este de folos ca să mă duc Eu. Căci dacă nu Mă voi duce, Mângâietorul nu va veni la voi, iar dacă Mă voi duce, Îl voi trimite la voi.
8 Și El, venind, va vădi lumea de păcat și de dreptate și de judecată.
9 De păcat, pentru că ei nu cred în Mine;
10 De dreptate, pentru că Mă duc la Tatăl Meu și nu Mă veți mai vedea;
11 Și de judecată, pentru că stăpânitorul acestei lumi a fost judecat.
12 Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.
13 Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.
14 Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti.
15 Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă.
16 Puțin și nu Mă veți mai vedea, și iarăși puțin și Mă veți vedea, pentru că Eu Mă duc la Tatăl. (Ioan 16)


19 Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, (Matei 28)


TriRegnum
QUOTE
Edinide, Duhul Sfant este persoana distincta, nu doar o manifestare, o energie. Probabil tu cunosti Biblia din traducerile in limba romana, insa in manuscrisele originale in latina si medio-greaca referirea la Duhul Sfant se face ca la o persoana, si nu ca la ceva impersonal, o energie, un obiect, el este Paracletul/Sanctificatoul, nu e doar un instrument. Asa si la Isus se face referinta ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu, asadar nu putem concluziona ca nu e o persoana divina doar pentru ca e numit Cuvantul.

In Acta Ap. cap. 10, ver. 19-20 aceasta "forta impersonala" vorbeste despre sine, tot in Fapte 13.2 Duhul Sfant vorbeste, intr-un mod real, prin vointa proprie si astfel nu e o forta precum curentul electric sau campul electromagnetic, ci e o Persoana Divina. In Ioan cap 16 Isus vorbeste de Mangaietor ca fiind o persoana si nu o forta, o unda luminoasa.
Duhul Sfant e capabil sa faca lucruri pe care o simpla forta nu le poate si anume: sa doreasca/vrea, sa vorbesca, sa auda, sa stie viitorul, sa invete etc.

Dogma e un adevar general valabil, un adevar ce se vede si nu se demonstreaza, pentru ca nu poti acest lucru.
5 Așa zice Domnul: "Blestemat fie omul care se încrede în om și își face sprijin din trup omenesc și a cărui inimă se depărtează de Domnul. (Ieremia 17)
Bineinteles, nasterea Fiului din Tatal (postulata in Crezul crestin) nu reprezinta o nastere omeneasca, ci este o Taina a Treimii: Fiul (Persoana a dumnezeirii, egala cu Tatal si cu Duhul Sfant, fara inceput si fara sfarsit) se naste, in eternitate, din Tatal. De la Acelasi purcede si Duhul Sfant, odihnindu-se in Fiul. Conceptele teologice de nastere, purcedere si filiatie au alt inteles decat cel uzual. Bineinteles, nu au nici o legatura cu temporalitatea, caci Dumnezeirea este deasupra timpului. Le putem intelege partial ca parte a iubirii, ca parte a Persoanelor Treimii, in conexiune cu Fiinta Treimii, domeniu in care nu mai putem patrunde cu ratiunea noastra.




II Despre energiile necreate


Prin termenul " energii necreate ale lui Dumnezeu " se intelege lucrarile nenumarate ale lui Dumnezeu prin care El actioneaza in lumea vazuta si nevazuta. Prin ele a facut si intervine totodata in creatia sa. Prin aceste energii sau lucrari necreate, Dumnezeu misca creatia Sa si Se misca si El insusi, ramanand totusi nemiscat si neschimbat. Energiile necreate izvorasc din dumnezeirea comuna a celor trei persoane ale Prea Sfintei Treimi. Prin ele omul se impartaseste de darul lui Dumnezeu, iar nu de fiinta Sa, care ramane pururea inaccesibila oricarei zidiri a Lui, vazuta sau nevazuta.
Energiile Duhului Sfant sunt nenumarate, unele din ele fiind: puterea Sa cea atotcreatoare si infinita (Psalm 32, 6,13); atotstiinta Sa (I Regi 2, 3; Iov 9, 4,12-13); puterea Sa atotsfintitoare (Isaia 57,15; Ieremia 1, 5; Galateni 1,12)etc.
Una este puterea divina atotvazatoare (Psalm 32,13), alta este puterea Sa atotcuprinzatoare si alta este pronia Lui dupa cuvantul: " Cel ce da hrana la tot trupul[... ]" (Psalm 135, 25). Toate aceste energii sau puteri ale lui Dumnezeu izvorasc din fiinta Sa. Prin ele Dumnezeu trimite darurile Sale cele necreate la toate zidirile care lucreaza in mod variat, in toata lumea vazuta si nevazuta.

Dumnezeu lucreaza prin energiile Sale in toata zidirea precum stie ca este de folos. Prin dumnezeiestile energii, " pe ingeri ii face duhuri si pe slugile Sale para de foc "; conduce intreg cosmosul, iar pe oameni ii umple de intelepciune, de credinta si de tot felul de daruri, spre mantuire.

Dumnezeu lucreaza prin energiile Sale atat in crestini, cat si in cei care nu sunt crestini. La crestinii cei botezati in numele Prea Sfintei Treimi, lucreaza prin darul cel felurit al Duhului Sfant (I Corinteni 12, 4-6), iar la popoarele pagane lucreaza prin pronia, prin mila si nemarginita Sa putere si intelegere (Romani 9, 15-16), caci Dumneznu nu este numai al crestinilor, ci al tuturor popoarelor (Psalm 116,1-2). Necrestinilor le da intelepciune, ganduri bune.

Harul Prea Sfantului Duh, una dintre energiile divine, ii face pe crestini prin Botez fii ai lui Dumnezeu dupa har (Tit 3, 3-5; Ioan 3,1), i, nu dupa fiinta.

Harul Sfantului Duh se trimite la Sfantul Botez prin lucrarea lui Dumnezeu cea atotsfiintitoare, dar lucreaza in om dupa masura credintei lui, fiindca el este promis de Dumnezeu celor ce vor crede in El (Isaia 44, 3; 59, 11; Iezechiel 36, 27). Darul Sfantului Duh se da, de asemenea, omului care se roaga, crede in El si se pocaieste de pacatele sale (Luca 11,13; Fapte 8,15; 2, 38). Dumnezeu nu il obliga pe om sa se mantuiasca, deoarece El nu este spargator de usi (Apocalipsa 3, 20). "Iata, Eu stau la usa si bat", incuietoarea este pe dinauntrul sufletului omenesc, daca omul Ii deschide intra, daca nu, nu da buzna.


Intelepciunea (Sophia), cat si pronia lui Dumnezeu sunt alte energii dumnezeiesti necreate si Dumnezeu lucreaza mai presus de ratiunea noastra, dupa voia si planurile Lui, necunoscute omului(Ieremia 32, 19; I Corinteni 1, 21).

Toata intelepciunea oamenilor vine de la Dumnezeu (Facere 41, 38-39; Iesire 28, 3; 31, 3-6). Deosebirea intre intelepciunea lui Dumnezeu si cea a oamenilor este ca intelepciunea lui Dumnezeu este preasfanta si nelimitata pentru ca izvoraste din fiinta Lui cea necreata si atotcuprinzatoare (Romani 1 1, 33; Psalm 91, 4-5); iar intelepciunea oamenilor placuti lui Dumnezeu este izvorata din darul Duhului Sfant dat lor de catre divinitate, fiind marginita si in functie de credinta fiecaruia (Facere 18, 19; I Regi 16, 12-13; Iov 14,16).


Prin energia sfinteniei Dumnezeu sfinteste oamenii si creatia, prin intelepciune ii lumineaza si prin energia proniei Sale poarta grija de ei. Caci darurile lui Dumnezeu sunt felurite, avand totodata izvorul in acelasi Duh.

In toti oamenii lucreaza energia sau puterea lui Dumnezeu atotcreatoare, apoi pronia si altele. de la conceptie. Iar darul Prea Sfantului Duh, prin care omul devine fiu al lui Dumnezeu dupa har, il primeste cand se boteaza in numele Prea Sfintei Treimi (Tit 3, 3-5; I Ioan 1, 2; Fapte 2, 38). Celelalte daruri diferita, precum al inainte-vederii, al proorociei si al vindecarilor se dau ulterior omului de la Dumnezeu dupa voia Lui (I Corinteni 12, 11)si dupa masura credintei (Galateni 3, 5), pentru intarirea Bisericii (I Corinteni 12, 7), pentru convertirea necredinciosilor (I Corinteni 14, 10). pentru respectarea comandemanetelor morale.

Ingerii, atat cei buni, cat si cei rai se impartasesc si ei din energiile necreate ale lui Dumnezeu.
Primii, de intelepciune, sfintenie, cei rai, sunt lasati liberi pt. a incerca liberatatea omului. Dupa cum am mai vorbit, ispitele sunt o conditie sine qua non pt. mantuire, deoarece numai prin ele dobandim rabdarea, ne scuturam de orgolii, egoism (creste EQ-ul).


Dumnezeu este totul intru toate si intru nimenea nimic.
Si dintru toate, tuturor se cunoaste, iar din nimic nimanui
(Sf. Dionisie Areopagitul).

Nici o creatura nu poate patrunde fiinta divina, ea se face cunoscuta, lucreaza, sfinteste prin energiile sale. Precum soarele hraneste fiecare om, planta, tesut, celula vie, dar se afla la mii de ani lumina de fiintele vii, tot astfel si divinitatea patrunde, sustine, intervine in creatia Sa, in regnul mineral, vegetal, animal, in societate. Ramanand, in fiinta Sa, inaccesibila. Contrar conceptiei panteiste, doctrina crestina face o distinctie clara intre Creator si creatie.
Viziunea crestina asupra lumii este, de asemenea, diferita de cea deista, care postuleaza ca Dumnezeu a facut lumea, pe care a lasat-o sa evolueze dupa legi prestabilite, fara sa mai intervina in creatie. Dimpotriva, divinitatea actioneaza permanent in si pentru binele fiecarei entitati, individuale sau colective.
Sursa: Ne vorbeste Parintele Cleopa

Acest topic a fost editat de andra_v: 4 May 2007, 07:00 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 10 May 2024 - 01:22 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman