HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

35 Pagini V  « < 31 32 33 34 35 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ecclesia: Biserica Martorilor Lui Iehova
1,618033
mesaj 19 Sep 2005, 12:37 PM
Mesaj #1121


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



lambule, recunosc, m-am grabit si n-am inteles ce-ai scris... smile.gif

Si am sarit sa vorbesc fara sa cujet... tongue.gif

Noah, acum e bine? Sunt mai atractiv? mwah1.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 20 Sep 2005, 12:24 AM
Mesaj #1122


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



QUOTE
sunt obligat ca crestin sa tin ziua de nastere? Sunt obligat ca crestin sa tin Craciunul? Ei?

Daca nu, atunci cu ce te jeneaza pe tine ca noi Martorii nu le tinem?



Nu 1.61 nu esti obligat.
Dare eu ti-as pune aceiasi intrebare :Sunt eu obligat ca crestin sa NU serbez ziua de nastere sau craciunul?
Pt. ca vezi aici e bubul, ca un (ne) bun crestin pina acum am sarbatorit aceste doua evenimente fara nici-un fel de problema si totul a fost bine si frumos.(trei daca punem si anul nou).Chiar foarte frumos.
(poti sa recitesti mesajul anterior cu acest subiect si ai sa intelegi).
Acuma vin si-i spun copilului meu de 10 ani de exemplu, :
"incepind de azi , pt. faptul ca eu si ma(ica)-ta am hoatrit sa devenim martori, nu-ti vom mai sarbatori ziua de nastere, deci nu vom mai invita copii , nu o sa mai maninci tort si nu o sa mai primesti cadouri.In plus voi cere dirigentei o lista cu aniversarile copiilor iar
in ziua cind cineva isi va serba ziua la scoala tu nu te vei duce.Iar daca aud ca ai fost la vre-un prieten de-al tau care isi serba ziua , ai sfeclit-o.
In plus anul asta nu vom mai cumpara brad iar globurile le-am aruncat deja la gunoi.
NU vei mai primi nici-un cadou , nu ai voie sa te duci cu plugusorul iar in aceea seara vom merge la fratii Icsulescu unde vom asculta niste frumoase corale trimise de la New-York si vom discuta despre ce mult a evoluat stiinta in domeniul inlocuitorilor de singe destinate transfuziilor si cite miliarde de dolari cheltuie paginii in aceasta perioada a anului pe carti de credit.(bine-teles ca nu se va discuta nimic despre actiunile corpului la firma coca-cola!-cine are urechi de auzit sa auda-).
Gata s-a terminat cu betiile si orgiile si crimele care urmau acestor activitati pagine si lipsite de orice fundament biblic."
rofl.gif
QUOTE
Si ca alegem de bunavoie sa nu le tinem? Contrazicem vreun principiu biblic? Daca da, care?

sint sigurca DA.Dar nu am timp acum sa caut acest lucru.

Si in plus sa nu uitam ca martorii pina prin 1950 sarbatoreau craciunul fara nici-un fel de problema. wink.gif

Acest topic a fost editat de juju: 20 Sep 2005, 12:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Riverdance
mesaj 20 Sep 2005, 12:57 AM
Mesaj #1123


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 15 August 05
Forumist Nr.: 6.785






Da, Noa, d-ra prpfesoara, nu ti-ai facut tema pana la capat si este semnificativ faptul ca ai inregistrat mai degraba doar sensul dorit de tine, cel cu contradictile. De aceea am vrut sa nu uiti ca atunci cand explici un termen nu trebuie sa dai doar defintia care iti merge tie bine, pt ca poate fi tendentioasa, ci tot tot ce zice DEX-ul. Daca asa facem si exegeza cand argumentam cu verste, si eliminam pe cele care nu ne convin .... ma indoiesc ca ne raportam in mod corect si onest fata de Biblie!

Exemplul meu dat cu privire la limba greaca, are sens in contextul in care scriam, Noa! Nu lua o afirmatie de-a mea si ii da tu un alt sens! In mesajul in care pomenenam de limba greaca ca limba a paganilor, reflectam cu privire la refuzul care deseori martori il au fata de ce a fost pagan. Asadar ma intrebam ce inseamna pagan si ce conotatii poate avea acesta in contextul crestin din primele secole. Deoarece nu vad rau faptul ca crestinismul in expansiunea si in intalnirea lui cu alte culturi a luat elemmente si le-a transformat spiritual!



1,68133 ....


1. Eu nu am zis ca exista un temei biblic pt sarbatoarea Craciunului. Directia aceasta ai luat-o tu, eu nu ma intrebam cu privire la fudnament biblic ci la sensul sarbatori!

Un temei biblic ar putea fi insasi mentionarea evenimentului nasterii lui Isus. Daca in Biblie nu era descrisa scena nasterii lui Isus, si se vorbea doar de Isus adult, tu ce te-ai fi gandit, ca Isus nu s-a nascut? Oare nu se spune ca pastori au mers si l-au adorat, magii l-au vizitat dupa oricat timp, etc. Oare nu e acesta un moment de bucurie pt tine 1,68133? Sincer, tu cum reactionezi? Te lasa rece? Astepti ca Dumnezeu sa-ti si sa-ne zica, 'ba, bucurati-va, faceti-mi sarbataore'? Oare chiar asa de imebicli trebuie sa fim? Trebuie sa ne zica Dumnezeu tot ce sa facem? Trebuie sa ne zica cand sa plangem si cand sa ne bucuram?

Sincer raman perplex in fata unei lecturi facute de tine 1,68133 fata de Biblie. Tu vrei ca Biblia sa-ti spuna tot ce sa faci la fiecare pas? Tot ce nu e scris in Biblie nu are sens atunci? Chiar asa il reducem pe Dumnezeu? Aici e buba pt mine,si repet: cum citim Biblia? Cum ar trebui sa o citim?


2. Chiar daca unele chesti amintite la Craciun s-au intamplat mai incolo, oare aceasta elimina sensul sarbatori, a bucuriei? Oare e cel mai important daca magi au venit dupa 2 ani sau nu, sau e mai important faptul ca Cristos s-a nascut cam acum 2000 de ani? oare centralitatea sarbatori nu e cristos? Sunt magii? Ce sens are daca nasterea a avut loc in pestera, in spital, langa vaci sau zimbri? oare nu e mai important nasterea lui Cristos si faptul implciit ca Dumnezue ni l-a trimis pt mantuirea naostra?


1,68133 ..... de ce te concentrezi pe chesti fara nici un sens pt credinta naostra si nu subliniezi centralitatea nasterii si a planului lui Dumnezeu? E mai important pt tine magii si scenariul + coregrafia???????




3. Ok, tu zici ca toate elemntele Craciunului vin din paganism. Corect, nu vin sa neg aceasta afirmatie. Insa, am impresia 1,68133 ca tu de fapt te concentrezi nu pe nasterea lui Cristos ci cu totul pe alte lucururi. Sa ma explic.


- Cristos pt cine a venit indeosebi? Doar pt ebrei? Nu, nu doar pt ei, ci pt majoritatea lumii care la momentul nasterii lui era pagana pana la gat, si asa ai fi fost si tu 1,68133 daca erai contemporan cu Cristos si traiai prin egipt. Deci, Dumnezeu l-a trimis pe Cristos pt noi, indeosebi pt pagani.

Acum tot ce faceau pagani era rau? Nu prea cred. A existat mult idolatrie, etc, insa prin contatul crestinismului cu varile culture era normal ca crestinismul sa valorifice ce era bun in paganism. Era impotriva lui Dumnezeu sa dai un sens nou focului si lumanarilor? Oare l-au jignit cu ceva pe Dumnezeu ca foloseau foc? oare l-au jignit cu ceva noi crestini atunci cand au schimbat sarbatoiarea soarelui intr-una noua, pt ca au inteles ca adevaratul soare e Dumnezeu care ni l-a trimis pe fiul sau? Oare nu se poate face aceasta trecere?

Oare noi cand ne convertim renuntam la toate obiceiurile naostre doar pt ca inainte eram paganI? Da renuntam la uenle care aduc ofensa lui dumnezeu, dar nu acelea care nu sunt impotriva lui!


- zici ca mai toate elementele Craciunului vin din paganism. Wow. Ai uitat ceva, si nasterea lui Cristos e ceva paganesc? oare nu asta e sensul sarbatorii? Nu acesta e centrul acelei zile?


- exemplul pe care mi-l dai citand ex 32 nu are legatura cu craciunul. Vezi, 1,68133 acesta este un mod foarte gresit de-a argumenta cu Biblia. In acel pasaj ebrei isi construiesc un alt dumnezeu, etc etc, la Craciun crestini il sarbatoresc pe Dumnezeu cu bucurie, pt ca Fiul sau s-a nascut. Mie mi-se pare ca fortezi extrem de tare textul ex 32:5-6 pt a-l lega cu craciunul. Nu asa se face exegeza, 1,68133!


Da, toate chestile cu bradul, cu merele, cu rosu si alb, etc , insa eu iti zic si? Oare Craciunul e doar asta? De ce te opresti doar la asta? Oare acum noi folosim acelelasi obicete cu acelasi sens din trecut? Da? Sensul unde l-ai lasat? Tu daca inainte foloseai gresit un obiect si ii dadeai un alt sens, iar acum il folosesti bine cu un sens nou, e rau asta? da? Eu cred ca am putea fi mai deschisi, pt ca Dumnezeu vede ca nu mai folosim obicetele cu sensul vechi si obictele in sine nu sunt idoli si impotriva lui? Nu crezi?



Da, e multa lume care de Craciun se comporta ca si cum ar fi olimpiada lui berila, insa ..... pt ca unii sunt 'zapaciti' asta nu inseamna ca si ceilalti sunt, si deci nu cred ca daca eu din familia mea sunt nebun, atunci si familia mea e nebuna. De unde o asa generalizare si anulare a sarbatorii? Oare daca la voi martori sunt unii care nu se comporta moral, asta atuomat inseamna ca organizatia nu e morala si nu e a lui Dumnezeu?




Asadar, faptul ca uni cand frageau paine la inceputul crestinismului se imbatau si se somportau imoral, nu anuleaza faptul de a' frange painea' . Deci, eu am probleme cu modul tau 1,68133 de-a nega in bloc Craciunul, dar mai ales modul tau de-a argumenta. Nu zic asta cu rautate, ci din foarte multa onestitate!


Hm, 1,68133 ... nu renunti sa iei verste si sa-mi le aduci ca sa argumentezi puncte partiale de-ale tale ( 2 Cor 6:14ss) Dar eu iti zic, 'Cristos s-a asezat la masa cu pagani, cu curvele, cu vamesi, cu hoti, cu talhari'. Sau oare, ai uitat acest verset? Sau nu iti convenea modului tau de a argumenta pledoarea impotriva Craciunului? Eu zic aca e partiala .... si ca faci uz de anumite verste pt a subinia doar o anumita latura din subiect! Din nou, zic asta nu din rautate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Sep 2005, 12:57 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
1,618033
mesaj 20 Sep 2005, 09:42 AM
Mesaj #1124


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Riverdance, in primul rand in limba romana se scrie "evrei" nu "ebrei". Asta ca sa continuam "lectiile" pe care le oferi cu usurinta altora... biggrin.gifD:

In al doilea rand, ce am avut de zis despre Craciun, am zis. Daca pe tine te face fericit Craciunul, te apropie de Hristos, ma bucur pentru tine.

In al treilea rand, nu prea inteleg ce vrei. Vrei sa recunoastem ca faptul de a nu tine Craciunul este gresit? Pai n-o sa recunoastem, caci n-avem de ce. Vrei sa incetam sa spunem ca a tine Craciunul este gresit? Prietene, noi n-am intrat pe firul de discutii al niciunei alte biserici de la Ecclesia si sa incepem sa vituperam impotriva Craciunului. Ba inca nici cand ne ducem pe la oameni la usi nu incepem sa vituperam impotriva Craciunului. Alegem doar sa nu-l tinem, iar daca ne intreaba cineva, ii explicam de ce. Deci suntem pe o pozitie defensiva, nu ofensiva.

Si ca sa iti raspund ultima data la intrebarile tale:

1. Nasterea lui Isus este un moment de bucurie pentru mine, tot la fel ca miracolele in care a inviat oameni. Nu imi amintesc ca oamenii sa sarbatoreasca acele evenimente... dandu-si cadouri intre ei cu acele ocazii... Nu nasterea lui Isus era evenimentul central al ministerului sau, ci moartea sa de jertfa. Da, Biblia nu ne spune sa o sarbatorim, asa ca nu vad ce motiv as avea sa o sarbatoresc cu mare fast si sa transform o sarbatoare pagana intr-una dedicata nasterii sale care n-a avut loc in ziua aceea.
1.b Cum ar trebui sa citim Biblia? In limba romana, de la stanga la dreapta, de sus in jos. ohyeah.gif Asta daca suntem imbecili... multumesc de compliment. Banuiesc ca oamenii inteligenti o citesc de-a curmezisul si aleg ce le convine propriilor lor idei.

2. Daca era asa un element central, de ce ma rog doar doi evanghelisti relateaza nasterea? Ceilalti doi aveau ceva impotriva, de nici macar n-o mentioneaza? smile.gif Pentru mine nu nasterea lui Isus este un element central, ci moartea sa de jertfa si invierea sa. Cat despre sarbatoarea inventata de evrei, o inventasera "pentru Iehova", nu pentru vreun alt zeu. Citeste mai atent si vei vedea.

3. Obiceiurile de Craciun au ramas fix aceleasi ca la pagani, avand fix aceleasi semnificatii. Doar Hristos a fost adaugat acestei sarbatori. Ei bine, in ultimele decenii Hristos a inceput sa fie scos treptat din aceasta sarbatoare. Ii jeneaza pe petrecareti, caci trimiterile din Biblie obosesc oamenii dornici de chef si cumparaturi. Lucruri definitorii pentru aceasta sarbatoare, iar nu exceptii. Si-uite asa, ciclul devine complet. Sarbatoarea pagana "crestinata" redevine sarbatoare pagana. Ceea ce mi-ai adus ca argument sunt exceptiile fericite, nu regula.
Si ca sa intelegi mai bine argumentul: oamenii se imbata si chefuiesc si de Pasti. Inseamna asta ca n-ar trebui sa mai serbeze Pastele? Eu zic ca adevaratul Pasti il gasesc la biserica, cand se duc sa se impartaseasca si sa asculte predica. Acela este adevaratul Pasti, luat impreuna cu toate slujbele din Saptamana Patimilor si cu postul ce le precede. Nu buluceala superstitioasa din Noaptea Invierii sa ia lumina aprinsa cu bricheta, ci participarea la intreg ansamblul de elemente care duc la acel moment.
Ceea ce urmeaza, cu oua rosii, cu iepuras, cadouri, cu chefuri si petreceri, aia n-are legatura cu sarbatoarea instituita de Hristos.

Din pacate la sarbatoarea Craciunului, chiar si elementul biblic lipseste. Asta nu exclude faptul ca unii crestini sa se bucure in mod curat de ea si sa se apropie de Hristos prin ea. Eu zic ca e o cale plina de capcane, dar nu stau sa-i judec, este treaba lor si vor sta in picioare in fata Lui prin propria credinta. In acelasi timp, ma voi abtine sa particip la ea. Ma voi bucura cand voi intalni un crestin care stie sa tina Craciunul cum se cuvine. Dar in acelasi timp il voi ruga sa inteleaga si faptul ca nu pot lua si eu parte la acea sarbatorire, pentru ca mi-as calca constiinta in picioare.
Se pare insa, prietene, ca ai o problema cu modul in care aleg altii sa stea in picioare in fata Aceluia.


@juju: nu, nu esti obligat sa nu tii Craciunul. Tot asa cum nu te obliga nimeni sa devii Martor, sau sa scrii aici incercand sa fii amuzant... rolleyes.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 20 Sep 2005, 09:54 AM
Mesaj #1125


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Nu sint deloc tendentioasa Riverdance,
Si eu cred ca am dat bine doar primul sens al cuvintului 'dezbatere', pt ca pina la urma, zic io, tot acolo s-a ajuns, adica la o discutie in contradictoriu. Si ca sa iti dai seama reciteste toate mesajele. Adica tu vrei sa ne intelegi, dar pe de alta parte nu faci decit sa vii cu contraargumentele tale, iar tonul tau nu este deloc unul placut, parerea mea...
Ia si tu exemplul lui Juju, mai baga si tu o gluma, mai zi si tu ceva haios si lasa tonul acela rece mai jos.
rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Noa: 20 Sep 2005, 12:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 20 Sep 2005, 10:06 AM
Mesaj #1126


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



Riverdance,

Cu tot respectul pentru tine si pentru convingerile tale ma vad nevoit sa fiu in acelasi timp foarte sincer. Tu chiar nu intelegi ca ti-ai ales gresit oamenii aici? Incepi sa semeni cu Torquemada frate. Nu ne dai nici o alternativa decat accea a acceptarii conceptiilor tale. Suntem in mileniul 3 omule, evul mediu s-a terminat demult. Oamenii isi aleg singuri convingerile. A le dezbate sau discuta e una, dar a incerca sa ti le impui e ceva ce tine de anumite epoci destul de intunecate din istorie.

Tu chiar nu intelegi ca argumentele tale nu ne impresioneaza in nici un fel? Ma intreb daca cineva chiar citeste mesajele tale in intregime pentru ca nu numai ca sunt foarte lungi si plictisitoare, dar si pline de greseli. Ti-am mai repetat in cateva randuri: noi Martorii de aici NU suntem niste Martori ca toti ceilati, dar se pare ca pur si simplu nu poti sau nu vrei sa intelegi asta. Daca vrei puncte de vedere oficiale du-te la intruniri sau scrie organizatiei. Noi cei de aici suntem o mana de Martori cu o minte deschisa si libera, fapt ce ne face sa avem in unele privinte puncte de vedere diferite de cele oficiale ale organizatiei.

Nu pot decat sa am toata admiratia pentru rabdarea si perseverenta de care dau dovada Noa si 1,6 raspunzandu-ti la ideile gaunoase pe care le tastezi. Eu unul nu mai gasesc nici un motiv sa citesc ce scrii. Poate daca o sa incerci sa fii mult mai concis si mult mai concret voi gasi din nou motive s-o fac.


--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 20 Sep 2005, 07:22 PM
Mesaj #1127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Mah, voi tot nu lasati oamenii astia-n pace ? Ei, las' ca dezleg eu cainele asta din avatarul meu. cool.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 20 Sep 2005, 07:38 PM
Mesaj #1128


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



1.61 in primul rind sa stii ca am fost sincer si nu am incercat sa par amuzant ci doar sa dau o tenta amuzanta (chestie de nuanta-multumesc noa).
pt. ca asta este realitatea.
sint pus in situatia de-a renunta la anumite lucruri (care sint bine intiparite in memoria mea si a altora) si nu gasesc justificarea pt. asta.
replici de genul "nu te obliga nimeni sa ..." nu ma ajuta cu nimic si sint convins ca nici pe altii.
sincer nu vreau neaparat sa sarbatoresc craciunul (poate doar sa-mi pun in casa un brad cu beculete , la fel ca orice planta decorativa-banuiesc ca asta nu deranjeaza pe nimeni sa miros cetina) dar vreau sa inteleg care este logica de a renunta la acest obicei care nu-l vad deloc contra lui Dumnezeu.
1.61, tu ai sarbatorit vre-odata craciunul?
o sa-ti spun ce ma deranjeaza.
eram odata imediat dupa anul nou si au venit niste martori pe la noi (chipurile sa vada ce mai facem) intrucit stiam ca nu sarbatoresc craciunul nu le-am urat nimic ci doar le-am zis "La multi ani".
NU mi-au raspuns nici-unul.Mi-am zis ca poate nu m-au auzit.Dupa citeva momente le-am urat din nou.Iar nimic.S-au intors au iesit pe usa si-au plecat.
Mai tirziu vorbind cu un batrin l-am intrebat si mi-a raspuns ca nici anul nou nu se sarbatoreste si de ce.
Totusi attitudinea celor doi a fost cel putin dubioasa.
Acum intelegi un pic "vehementa" mea?

consider ca acest subiect are legatura cu topicul iar remarca ta de mai devreme n-a fost deloc rautocioasa. thumb_yello.gif
merci.
sa stii ca am un respect dosebit pt. intelegerea cu care abordezi subiectele dar asta nu ma impiedica sa critic ceea ce mi se pare ciudat.ok?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Riverdance
mesaj 21 Sep 2005, 12:53 AM
Mesaj #1129


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 15 August 05
Forumist Nr.: 6.785




Lamb, ok cu sinceritatea, dar iar nu inteleg sensul mesajului tau, si porbabil e vina mea, pt ca daca sunt asa lungi mesajele mele, tu necitindindu-le complet intelegi gresit ce scriu si sensul pt care scriu!


Am zis eu ca cei care scriu aici trebuie sa creada ca si mine, sau ca convingerile mele sunt cele mai bune? De ce ajungi la astfel de concluzi? Modul meu de a pune intrebari deranjeaza? Eu nu vreau sa demolesc credinta si ideile nimanui, insa vreau sa putem discuta in profunzime despre ce credem.


Daca zici ca sunt deschisi atunci e superb. A fi deschis nu inseamna doar a avea idei diferite de cum gandeste majoritatea din societate sau organizatie lamb!, ci inseamna sa fii capabil sa poti discuta despre ideile tale in mod deschis, fara prejudecata ca cel cu care vorbesti vrea sa te converteasca la ideile lui. A fi deschis inseamna sa nu te retragi in ideile tale oricat ar fi de liberale si inovataore, ci capacitatea de-a justifica modul de a crede.


E chair as de greu sa intelegi modul meu de a discuta? Oare am impus modul meu sau concluziile mele? In acelsi timp nu inteleg de ce mereu ti-se pare ca as vrea sa convertesc pe cineva. Sunt obisnuit sa vorbesc in profunzime, sa pun intrebari si sa dezbat, va deranjeaza asta? Sunt obisnuit sa despic firul in patru si sa nu accept orice concluzie doar pt ca asa imi zice cineva. Nu inseamna ca nu respect aceea opinie, insa daca se poate vreu sa intelegem impreuna modul meu de a crede si de-a celui cu ccare discut. E greu asta Lamb?


Iti spun sincer urmatoarele: eu am un stil de-a discuta prin care incerc sa inteleg ceea ce se afirma. Tu ai un stil prin care pur si simplu critici oportun sau inoportun fratii tai. Ma intreb, cine de fapt critica si loveste organizatia? Eu care discut si incerc sa inteleg, sau tu care vii deseori cu critica la nesfarsit?

Sau e de preferat unul care critica la nesfarsit sau altul care are curajul dialecticii si dorinta discutiei. Nu e chestia cu 'prefratul', ci ma intreb ce sens are cand discutam daca nu acela de-a invata mereu sa gandim, sa aprofundam credinta naostra, sa avem curaj sa interogam modul nostru de-a raspudne automat, etc. Observ ca daca merg mai departe cu un raspuns dat de voi, si-l intorc pe o parte si pe alta - si nu de dragul nebuniei - si incerc sa vad sensul raspusnului, etc, sunt vazut ca unul care va impune ceva, care vrea sa va schimbe credinta. Oare,e chiar asa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m@rio
mesaj 21 Sep 2005, 11:07 AM
Mesaj #1130


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 20 July 05
Forumist Nr.: 6.653



Riverdance, fara suparare, daca aruncam doar o privire asupra mesajelor tale o sa vedem ca ele ocupa mai mult spatiu decat toate celelalte mesaje la un loc! hh.gif
Sa fim cinstiti, nu cred ca a vorbi deschis e sinonim cu faptul de a monopoliza o discutie. rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 21 Sep 2005, 01:55 PM
Mesaj #1131


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



QUOTE (Riverdance @ 21 Sep 2005, 01:53 AM)
Tu ai un stil prin care pur si simplu critici oportun sau inoportun fratii tai. Ma intreb, cine de fapt critica si loveste organizatia? Eu care discut si incerc sa inteleg, sau tu care vii deseori cu critica la nesfarsit?

Riverdance,

Abia acum ai remarcat asta? Da recunosc, asta fac: critic ceea ce este rau in organizatie. Daca criticile mele sunt sau nu oportune nu e nevoie sa-mi spui tu. Traim intr-o lume libera asa ca lasa-ma pe mine sa decid eventuala lor oportunitate, ok?

Se pare insa ca nici tu nu citesti tot ce scriu, pentru ca daca ai fi citit post-arile mele anterioare ai fi remarcat ca de nenumarate ori am subliniat si punctele pozitive ale organizatiei.

Acestea fiind spuse eu ma opresc aici cu raspunsurile la mesajele tale pana in momentul cand voi sesiza o schimbare evidenta in continutul lor, asa cum cer majoritatea membrilor acestui forum.


--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 21 Sep 2005, 02:57 PM
Mesaj #1132


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



QUOTE
Ei, las' ca dezleg eu cainele asta din avatarul meu.


Eu zic sa nu, Bolt laugh.gif , e cam fioros... mai bine tine-l legat tongue.gif
Ne-om descurca noi, ca doar sintem oameni intelegatori... smile.gif


QUOTE
eram odata imediat dupa anul nou si au venit niste martori pe la noi (chipurile sa vada ce mai facem) intrucit stiam ca nu sarbatoresc craciunul nu le-am urat nimic ci doar le-am zis "La multi ani".
NU mi-au raspuns nici-unul.Mi-am zis ca poate nu m-au auzit.Dupa citeva momente le-am urat din nou.Iar nimic.S-au intors au iesit pe usa si-au plecat.
Mai tirziu vorbind cu un batrin l-am intrebat si mi-a raspuns ca nici anul nou nu se sarbatoreste si de ce.
Totusi attitudinea celor doi a fost cel putin dubioasa.

Mda, Juju, ai dreptate, atitudinea asta nu prea e de dorit...
Si, ca o invatatura din ce ai spus tu: cind e vorba de anumite sarbatori, sa nu ne fisticim sau sa ne facem ca ploau numa' sa nu raspundem la urari etc.
Asta nu e o solutie... trebuie sa spui omului ca, fara suparare, tu nu sarbatoresti sau nu iti urezi toate cele care se ureaza de anumite sarbatori. Si daca omul e dispus sa te asculte si de ce ok, daca nu, poti lasa pe alta data (asta ca sa nu strici buna dispozitie a omului din acea zi tongue.gif )... dar, e bine sa se si explice ca sa nu devii dubios...

No, acum tu ai inteles de ce noi nu sarbatorim si Anul Nou, ti-a explicat si acel batrin si 1.61 aici pe forum... la acestea as mai adauga si eu doua principii general valabile: Efeseni 5:17 si 1 Cor. 10:31

Acest topic a fost editat de Noa: 21 Sep 2005, 04:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Riverdance
mesaj 22 Sep 2005, 10:29 PM
Mesaj #1133


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 15 August 05
Forumist Nr.: 6.785






Da mario, nu e neaparat sinonim cu a fi deschis faptul de a vorbi mult .... insa acesta e mai degraba un defect de cantitate si control si nu de tentaviva de monopolizare.

Trebuie inca sa mai fac sinteza si sa fiu mai laconic, da, rercunosc gresesc in asta! Dar vezi si restul mario ....



Lamb, deci nu doar tu esti liber ci si eu si restul ...deci accepta si libertatea mea, asa precum eu o accept pe a ta.

Nu degeaba a scris Kant despre libertate si restul din 'tagma' lui!


Eu incerc sa ma schimb, daca asa crezi tu ca vrea comunitatea de aici .... insa incearca si tu sa fii mai deschis la ideile diferite ale celor care nu sunt martori.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 23 Sep 2005, 11:36 AM
Mesaj #1134


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



QUOTE (Riverdance @ 22 Sep 2005, 11:29 PM)
Lamb, deci nu doar tu esti liber ci si eu si restul ...deci accepta si libertatea mea, asa precum eu o accept pe a ta.

Eu incerc sa ma schimb, daca asa crezi tu ca vrea comunitatea de aici .... insa incearca si tu sa fii mai deschis la ideile diferite ale celor care nu sunt martori.

Riverdance,

Din partea mea ai toata libertatea pe care ti-o doresti. Poti sa scrii aici orice iti trece prin minte, dar nu pretinde ca eu sa raspund la orice idee nastrusnica.

In ce priveste deschiderea mea iti dau un singru exemplu: zilele de nastere. Uita-te un cu o pagina sau 2 mai in spate si vei vedea ca in mesajele mele sustin ca pozitia Organizatiei in ce priveste zilele de nastere e arbitrara si lipsita de argumente biblice. Craciunul? E clar ca Isus nu s-a nasuct atunci si prin urmare ar fi mai bine ca aceasta sarbatoare sa revina la numele ei adevarat - Saturnalii. Nu sunt impotriva sarbatoririi zilei de nastere a lui Isus, doar ca aceasta e undeva prin octombrie.


--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 23 Sep 2005, 12:48 PM
Mesaj #1135


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



QUOTE
Nu sunt impotriva sarbatoririi zilei de nastere a lui Isus, doar ca aceasta e undeva prin octombrie.

Adica, daca s-ar schimba data Craciunului si s-ar pune in octombrie (aprox cind Isus s-a nascut), ai sarbatori ?
Motivele pentru care martorii nu sarbatoresc sint mai multe, iar acela cu data exacta a nasterii lui Isus este doar unul in plus... si nu singurul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Riverdance
mesaj 23 Sep 2005, 04:56 PM
Mesaj #1136


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 15 August 05
Forumist Nr.: 6.785






Lamb, eu nu am 'pretins' ca sa raspunzi la intrebarile mele, nastrusnice cum zici tu. Si nu cred ca am scris mesaje nastrunsnice pe aici!

Iar despre faptul ca pe 25 decembrie nu s-a nascut Cristos, nu cred ca cineva a firmat asta aici! Sensul intrebarii di discutiei era altul lamb!


Ai dreptate referitor la ceea ce ai scris despre ziua de nastere. Trecusem cu vederea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 30 Sep 2005, 04:27 PM
Mesaj #1137


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



Cam slaba activitate in ultimul timp pe-aici. Haideti sa deschidem un nou subiect de discutie.

Se pare ca anul 2005 va deveni un punct de referinta in istoria recenta a Watchtower.

Anul acesta s-a decis scoaterea unuia din cele 2 numere lunare ale revistei Treziti-va!

Anul acesta este primul in care numarul vestitorilor din SUA a scazut conform ultimelor raporte publicate in editia americana a Ministerului pentru Regat.

Luna aceasta Societatea a dat in judacata site-ul Quotes cerand o despagubire de 100.000 dolari pentru pozitia penibila in care o pune acest site.

Congresele de distrcit s-au concentrat pe supunerea divina semanad frica si vinovatie in inimile Martorilor din intreaga lume.

Unele zvonuri afirma ca noile prese de tiparit MAN merg la doar 50% din capacitate.

Articolul de studiu din 1 octombrie 2005 interzice practic studiile superioare.

Recent, 2 noi membri au fost numiti in corpul de Guvernare avand sub 60 de ani dar pretinzand ca sunt din clasa unsa.

Se implinesc 10 ani de la ultima schimbare majora a doctrinei Watchtower despre anul 1914.

Care sunt parerile voastre.





--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 30 Sep 2005, 04:32 PM
Mesaj #1138


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



QUOTE
Se pare ca anul 2005 va deveni un punct de referinta in istoria recenta a Watchtower.


La asa trecut, mare-ti viitor....

QUOTE
Anul acesta s-a decis scoaterea unuia din cele 2 numere lunare ale revistei Treziti-va!


Preferam sa scoata un numar din Turnul de Veghe...

QUOTE
Anul acesta este primul in care numarul vestitorilor din SUA a scazut conform ultimelor raporte publicate in editia americana a Ministerului pentru Regat.


Hmmm.... stai sa vezi pe Europa!

QUOTE
Luna aceasta Societatea a dat in judacata site-ul Quotes cerand o despagubire de 100.000 dolari pentru pozitia penibila in care o pune acest site.


Asta-i din categoria Emil Bobu... Sa vezi caterinca la max cand o incepe procesul propriu-zis...

QUOTE
Congresele de distrcit s-au concentrat pe supunerea divina semanad frica si vinovatie in inimile Martorilor din intreaga lume.


Din pacate nu pot infirma...

QUOTE
Unele zvonuri afirma ca noile prese de tiparit MAN merg la doar 50% din capacitate.


Hai sa nu dam zvonuri... Chiar daca ar merge la 50% din capacitate, este perfect normal, caci sunt NOI, si au fost aduse tocmai ca sa aiba de unde sa-si creasca capacitatea in viitor. Daca erau la 90% din capacitate, trebuia sa cumpere altele, nu? tongue.gif

QUOTE
Articolul de studiu din 1 octombrie 2005 interzice practic studiile superioare.

Aici exagerezi. Din fericire in ultimul timp nimeni nu prea mai baga de seama ce spune Societatea in aceasta privinta...
Cel mai nedumerit este un batran mai in varsta care vituperase in trecut la adresa studiilor superioare, apoi acum cativa ani si pana acum cateva luni le sublinia folosul (caci asta faceau si publicatiile societatii), iar acum zambeste jenat cand vede noile articole...

QUOTE
Recent, 2 noi membri au fost numiti in corpul de Guvernare avand sub 60 de ani dar pretinzand ca sunt din clasa unsa.


Nu vad ce e istoric in asta... Istoric o sa fie cand o sa ramana in CG numai "unsi" de dupa 1935.... eh eh eh...

QUOTE
Se implinesc 10 ani de la ultima schimbare majora a doctrinei Watchtower despre anul 1914.

Desfacem o sticla de vin? drunk.gif


QUOTE
Care sunt parerile voastre.


parerea mea e ca ne pierdem timpul.... devil.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 6 Oct 2005, 02:30 PM
Mesaj #1139


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



Calcaiul lui Ahile la Watchtower este dupa parerea unora faptul ca si-a formulat doctrine bazate pe anumite cuvinte din textul biblic. De exemplu, e un lucru sa spui ca cei 144.000 vor domni PE pamant fata de versiunea care spune ca vor domni PESTE pamant.

Intamplator am dat peste un site care listeaza diverse contradictii din Biblie. Sunt o sumedenie dar nu am timp sa le traduc pe toate. Oricum, ceea ce indica aceste exemple este faptul ca mesajul biblic nu poate fi nici pe departe interpretat la nivel de cuvant singular ci la nivel de idee si principiu. In felul asta s-ar putea ca dupa o analiza mai detalita sa constatam ca o gramada din doctrinele WTS sunt nefondate.

1. Cine a fost tatăl lui Iosif (sau bunicul lui Isus)?
MATEI 1:16 Iacov a născut pe Iosif, bărbatul Mariei, din care S-a născut Isus, care Se cheamă Cristos.
LUCA 3:23 Isus avea aproape treizeci de ani, când a început să înveţe pe norod şi era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli.

2. Care au fost ultimele cuvinte ale lui Isus
Matei 27:46,50. Şi pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: "Eli, Eli, Lama Sabactani?" adică: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?"… Isus a strigat iarăşi cu glas tare, şi şi-a dat duhul.
Luca 23:46: 46. Isus a strigat cu glas tare: "Tată, în mâinile Tale Îmi încredinţez duhul!" Şi când a zis aceste vorbe, Şi-a dat duhul.
Ioan 19:30: 30. Când a luat Isus oţetul, a zis: "S-a isprăvit!" Apoi Şi-a plecat capul, şi Şi-a dat duhul.

3. Cine a fost la mormântul gol?
MATEI 28:1. La sfârşitul zilei Sabatului, când începea să se lumineze înspre ziua dintâi a săptămânii, Maria Magdalina şi cealaltă Marie au venit să vadă mormântul.
MARCU 16:1. După ce a trecut ziua Sabatului, Maria Magdalina, Maria, mama lui Iacov, şi Salome, au cumpărat miresme, ca să se ducă să ungă trupul lui Isus.
IOAN 20:1. În ziua dintâi a săptămânii, Maria Magdalina s-a dus dis de dimineaţă la mormânt, pe când era încă întuneric; şi a văzut că piatra fusese luată de pe mormânt.

4. Numărul animalelor din arca
GENEZA 7:2. Ia cu tine câte şapte perechi din toate dobitoacele curate, câte o parte bărbătească şi câte o parte femeiască; o pereche din dobitoacele care nu sunt curate, câte o parte bărbătească şi câte o parte femeiască;
GENEZA 7:8, 9 Din dobitoacele curate şi din dobitoacele necurate, din păsări şi din tot ce se târăşte pe pământ, au intrat în corabie la Noe, două câte două, câte o parte bărbătească şi câte o parte femeiască, aşa cum poruncise Dumnezeu lui Noe.

5. Care au fost create primele – animalele sau omul?
GEN 1:25, 26 25. Dumnezeu a făcut fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor şi toate târâtoarele pământului după soiul lor. Dumnezeu a văzut că erau bune. Apoi Dumnezeu a zis: "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ."
GEN 2:18, 19 18. Domnul Dumnezeu a zis: "Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el." 19. Domnul Dumnezeu a făcut din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului; şi le-a adus la om, ca să vadă cum are să le numească; şi orice nume pe care-l dădea omul fiecărei vieţuitoare, acela-i era numele.

6. Cate iesle si caţi calareti avea Solomon?
1 Imparati 4:26 Solomon avea patruzeci de mii de iesle pentru caii de la carăle lui şi douăsprezece mii de călăreţi.
2 Cronici 9:25 . Solomon avea patru mii de iesle pentru caii de la carăle lui, şi douăsprezece mii de călăreţi pe care i-a aşezat în cetăţile unde îşi ţinea carăle şi la Ierusalim lângă împărat.

7. Este bine sau nu sa fii intelept?
PROVERBE 4:7. Iată începutul înţelepciunii: dobândeşte înţelepciunea, şi cu tot ce ai, dobândeşte priceperea.
ECLESIASTUL 1:18. Căci unde este multă înţelepciune, este şi mult necaz, şi cine ştie multe, are şi multă durere.
1 CORINTENI 1:19. Căci este scris: "Voi prăpădi înţelepciunea celor întelepti, ºi voi nimici priceperea celor pricepuţi."





--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 7 Oct 2005, 10:48 AM
Mesaj #1140


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Pentru unele dintre aceste 'contradictii', incearca pe Inconsistente Biblice, acolo vei gasi mai multe opinii si poti posta si celelate 'contradictii' tot acolo.
Eu nu cred ca WTS isi fondeaza doctrinele pe nr. de animale care au intrat in arca sau pe nr. de iesle si calareti pe care le/ii avea Solomon. Mie astea mi se par niste detalii de o importanta nu asa de mare si in care nu cred ca ar trebui sa ne poticnim. Sint lucruri mult mai importante carora ar trebui sa le acordam atentie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 7 Oct 2005, 02:41 PM
Mesaj #1141


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



QUOTE
Eu nu cred ca WTS isi fondeaza doctrinele pe nr. de animale care au intrat in arca sau pe nr. de iesle si calareti pe care le/ii avea Solomon.


Noa,

Probabil chiar fara sa iti dai seama ai imprumutat perfect modul de a pune probelma pe care il are Watchtower. Cine a spus ca Societatea isi fondeaza doctrinele pe nr de animale sau iesle si calareti? Am spus eu asta? Nici pe departe. De fapt ceea ce faci tu e o incercare subtila de deviere a atentiei spre alt subiect. Exact la fel face si Watchtower in publicatiile sale pe subiectele care ii sunt sensibile. Deturneaza atentia scriitorilor spre altceva.

Eu am spus ca Watchtower ofera o interpretare la nivel de cuvant a Bibliei, ori muntele de inconsistente pe care Biblia le contine demonstreaza clar ca ea nu trebuie interpretata litera cu litera sau cuvant cu cuvant ci la nivel de principiu si idee. Dupa cum am mai spus, si altii o pot confirma: Watchtower este printre putinele care spune ca cei 144.000 vor domni PE pamant, desi 99% din traducerile Bibliei folosesc cuvantul PESTE. Diferenta intre ideile transmise de cele 2 cuvinte este enorma.

Din pacate lucrul asta se intampla si in multe alte domenii. De exemplu, doctrina sangelui are ca punct de sprijin cuvant "abtine". Daca ar fi fost "manca" atunci e clar ca transfuziile trebuiau ingaduite. Dar cata incredere putem avea ca in textul original apare "abtine"? Si de unde stim ce anume se intelegea la vremea respectiva prin verbul "abtine"? Acum sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.


--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 7 Oct 2005, 03:32 PM
Mesaj #1142


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



QUOTE
De fapt ceea ce faci tu e o incercare subtila de deviere a atentiei spre alt subiect.

Numai timp de asa ceva am eu acum ?!!. Nu, nu asta am incercat, ci am intervenit doar pe baza a ceea ce am inteles, poate ca nu am inteles bine...?!!! anyway....
... Uite un site interesant http://unbound.biola.edu/ unde poti verifica in paralel mai multe traduceri ale Bibliei si vezi cum redau majoritatea textul din Faptele 15:20 in care NWT foloseste verbul 'a abtine'.
Insa nu asta vrem sa demonstram, ci mai degraba, cum ai spus si tu: ce intelegeau crestinii la vreamea aceea prin 'abtinere' ?
E clar ca acel verb nu facea referire la transfuzii atita timp cit ele nici nu existau la vremea aceea, ci el se aplica prin extensie la vremurile noastre.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 12 Oct 2005, 01:46 PM
Mesaj #1143


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



Inca o chestie venita din paganism care le-a scapat fratiorilor din Brooklyn:

Cu 4000 de ani in urma in Babilonul antic dupa nunta unui cuplu, tatal miresei ii furniza mirelui timp de o luna intreaga un lichior facut din miere. Dat fiind ca babilonienii aveau un calendar lunar aceasta perioada a ajuns sa fie cunoscuta drept luna de miere. Perioada de 30 de zile era importanta pentru ei deoarece era perioada "magica" pentru ca sotia sa ramana insarcinata. Daca lichiorul respectiv se considera a avea vreun aport la asta sau nu este inca un lucru neelucidat.

Unde mai pui ca azi inclusiv supraveghetorii de district pleaca in "luna de miere" dupa ce se casatoresc. Interesant, nu?


--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m@rio
mesaj 13 Oct 2005, 08:24 AM
Mesaj #1144


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 20 July 05
Forumist Nr.: 6.653



lamb, asta este unul dintre multele lucruri imprumutate din paganism (de ex. cravata-simbol falic) sorry.gif

Si inca una, cand ne intalnim sa ciocnim un pahar de vin? Ar mai trebui sa avem remuscari pt chestia asta? drunk.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 24 Oct 2005, 04:09 PM
Mesaj #1145


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



Ca tot vorbeam ceva posturi mai inainte despre zile de nastere: de ce Martorilor nu li se permite sa-si celebreze ziua botezului? Am dat zilele trecute peste un articol care spunea ca botezul este chiar mai important decat casatoria. Celebrarea casatoriei este insa un lucru permis si chiar se face. De ce nu am proceda la fel in cazul botezului? La urma urmei nu avem nici un exemplu de crima savarsita cu ocazia vreunui boteza asa cum e cazul zilelor de nastere, corect?


--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 24 Oct 2005, 05:03 PM
Mesaj #1146


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Eu as vrea sa-mi sarbatoresc in fiecare an piciorul meu drept.
Ca fara el as calca cu stangul in viata! laugh.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 25 Oct 2005, 08:55 AM
Mesaj #1147


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Acum pe bune - ca vaz ca n-ati gustat gluma dry.gif - putem inventa oricate sarbatori si aniversari dorim.
Asta nu inseamna ca si ceilalti ar dori sa sarbatoreasca alaturi de noi.

Daca eu vreau sa-mi sarbatoresc piciorul drept, sau botezul, sau orice altceva, nu inseamna ca si ceilalti trebuie sa se simta imbolditi sa participe la aceasta sarbatoare.

In orice cultura sarbatorile sunt legate de evenimente emotionante - fie cu privire la intregul grup (victorii, uniuni, revolutii, etc.), fie cu privire la viata individului (evenimente legate de nastere, initiere in ritualurile si/sau riturile culturii, intrarea in adolescenta, casatoria, moartea).

Oamenii sarbatoresc nu datorita importantei unei zile, ci datorita emotiei pe care o pot lega de evenimentul respectiv.

Acuma, eu unul nu cunosc vreo grupare crestina ai carei membri sa-si sarbatoreasca aniversarea unui botez, pentru ca botezul este un act intim mai intai de toate, si abia apoi public. A aplauda la botez este considerat in multe culte crestine ceva total indecent, pe cand la noi este - pare-se - potrivit (acelasi comentariu si cu privire la aplauzele dupa cuvantarea publica, cred ca un preot ar fi uimit sa i se aplaude in biserica dupa slujba... biggrin.gif). Iarasi, a se boteza in costum de baie este considerat potrivit la noi, dar total nepotrivit in alte culte crestine care boteaza adulti, unde intreg evenimentul are ritualuri specifice, mai vechi sau mai noi, care subliniaza - repet - nu atat importanta evenimentului, cat factorul sau emotional.

Asadar, daca cineva doreste sa inventeze o sarbatoare, trebuie mai intai sa se gandeasca la vectorul afectiv.

Unii martori isi aniverseaza casatoria, corect, insa nu cunosc vreo familie care sa fi reusit sa ii confere un asemenea factor afectiv incat sa o transforme intr-o mare sarbatoare. Mai degraba este ceva privat, sau pentru rudele apropiate. Ceva sotto voce, daca pot folosi expresia.

Ma indoiesc ca vreun crestin - de orice cult ar fi el - ar sarbatori aniversarea unui botez... biggrin.gif

Despre zilele de nastere - intreg tam-tam-ul s-a facut pentru ca ele au fost preluate cu arme si bagaje direct din paganism. In integralitatea lor. Dar factorul afectiv legat de nastere este mult mai puternic decat cel legat de casatorie. Poate ca acest factor este impus si de societatea in care traim. Desi evreii nu-si serbau zilele de nastere in stilul paganilor, ei totusi tineau cont de ele. Si asa cum lasa sa se inteleaga din cartea lui Iov, se intruneau pentru a si le sarbatori (evident, nu cu tort, lumanari si celelalte elemente pagane, ci o simpla reuniune in care se distrau).

Totusi: atunci cand cei din jur se basica crunt pentru ca nu iti serbezi nasterea, mie deja imi pute a ceva dubios. Aceasta obligativitate a serbarii zilelor de nastere, si tam-tam-ul care se face pe seama lor din partea lumii mie unul imi genereaza o continua reactie de respingere a lor.

Dimpotriva, nu se face nici un tam-tam cu privire la aniversarea casatoriei sau a altor evenimente absolut private.

Consider ca da, se greseste prin interzicerea legiferata a serbarii zilelor de nastere in cadrul martorilor. Ar trebui lasate la constiinta personala, pentru ca de fapt intreaga problema este una care tine de constiinta. Si abia atunci s-ar vedea cati anume dintre martori considera ca le este incalcata constiinta crestina prin organizarea unui mic eveniment cu ocazia unei zile de nastere. Mie mi-ar fi, de exemplu. Dar n-as obiecta niciodata cu privire la altii, e problema lor*
Consider insa si ca nu, nu se greseste atunci cand se arata originile acestei sarbatoriri, si cand martorii se abtin sa participe la ele. Atata doar ca as dori sa n-o mai faca obligati, ci din convingere, pe baza constiintei lor, nu a dictatului altora.

*atat timp cat nu preiau tortul cu lumanari si celelalte elemente ale sarbatorii, asa cum era ea tinuta de pagani.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 25 Oct 2005, 09:00 AM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 25 Oct 2005, 10:59 AM
Mesaj #1148


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Insa ce anume ii obliga pe Martori sa nu sarbatoreasca Zilele de nastere : ideea in sine sau importarea din paginism a diverse obiceiuri legate de aceasta zi ?
Multi nu o fac numai cind se gindesc la ideea in sine, desi daca stam sa ne gindim nu toata lumea isi sarbatoreste Ziua cu mare fast, tort, luminari etc. (poate asa cum ai zis si tu 1,61, multi in intimitatea lor se bucura (sau nu... tongue.gif) ca au mai acumulat 1 an la viata lor).
Dar si daca ar fi o chestie de constiinta, eu cred ca incet-incet foarte multi ar incepe sa accepte aceste zile, asta pentru ca multi o fac din obligatie, fara ca, constiinta lor sa analizeze situatia.
Eheee, si atunci s-ar vedea cu adevarat, pe ce se bazeaza constiinta multora : pe regulile impuse de oameni sau pe cele din Cuvintul lui Dumnezeu ?!!! rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Noa: 25 Oct 2005, 11:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 26 Oct 2005, 08:09 AM
Mesaj #1149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Stiti la ce m-am gandit eu ? Pan' la urma si la coada care-i rostul onomasticii ? S-o serbez eu ? De ce ? Unde-i meritul meu ? Pai presupun ca asta a fost bucuria si emotia parintilor si nu a mea. Nu pot spune ca eu in pantecele maica-mii am facut tot ce mi-a stat in putinta sa ma nasc intr-o anume zi (aleasa special de mine) si ca urmare a izbandirii mele acum imi aduc aminte cu placere si serbez acest lucru. Mi se pare firesc sa-mi serbeze ziua ce-i care m-au asteptat si nu eu care n-am facut nimic in acest sens. Adica eu imi serbez ziua de nastere de ce ? Si ca sa ce ? Personal nu vad nimic deosebit in a serba un lucru firesc. Consider ca sarbatorile ar trebui sa vizeze nefirescul, meritele si lucruri care oricum nu tin de biologie. Nunta mi-o pot aniversa - e un eveniment comun si emotionant pt. cei care au ales constienti acest lucru, dar nasterea ? Da, dar pt. parinti, bunici etc. Ei sa-mi faca burta mare de ziua nasterii mele si nu invers. laugh.gif Eu nu ridic un pai in acest sens (al pregatirilor). Si-aduc aminte cu placere ce bucurie le-am facut nascandu-ma ? Aha, deci imi sunt datori. laugh.gif Ia s-o puna de-o masa mare si de cadouri multe-n semn de recunostinta. laugh.gif Daca n-am gandit bine corectati-ma.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 26 Oct 2005, 09:11 AM
Mesaj #1150


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



QUOTE
Dar n-as obiecta niciodata cu privire la altii, e problema lor atat timp cat nu preiau tortul cu lumanari si celelalte elemente ale sarbatorii, asa cum era ea tinuta de pagani


1,6
Si cum ramane cu torturile flambate aduse pe intuneric in sala de petrecere la nunti? Am vazut chestia asta la nu mai stiu cate nunti de Martori. Eu nu cred ca tortul e ceva gresit in sine. Cu privire la lumanari se poate face o discutie, desi si aici senzatia mea este aceea ca ramai prizonier modului de gandire WTS cu privire la elementele imprumutate din paganism. Dupa cum s-a vazut WTS interzice practicile pagane intr-un mod total aleatoriu, mai rau ca la loterie, asa ca ce baza mai putem pune pe invataturile ei in aceasta privinta?


QUOTE
Stiti la ce m-am gandit eu ? Pan' la urma si la coada care-i rostul onomasticii ? S-o serbez eu ? De ce ? Unde-i meritul meu ? Pai presupun ca asta a fost bucuria si emotia parintilor si nu a mea.


Bolt,
Discutia asta nu se refera la cine este pentru sarbatorirea zilei de nastere sau cine este impotriva, ci la atitudinea totalitarista a liderilor organizatiei Martorilor lui Iehova. Asa cum a spus si 1,6 ei au dat o "interzicerea legiferata" cu privire la acest aspect dar fara a avea o baza biblica concreta si puternica.

De fapt, toata chestia asta e doar inca un element din multimea de aberatii emise de unii Martori cu influenta din trecut, pe care liderii de azi se feresc s-o schimbe chiar daca stiu ca e gresita si asta doar pentru a-si pastra imaginea de de grup aflat sub indrumarea directa a spiritului lui Dumnezeu care evident nu poate comite greseli atat de ridicole. La fel se intampla in mai toate religiile. Catolicii saracii cate doctrine nu au despre care stiu ca sunt povesti de adormit (sau mai bine zis speriat) copii, cum ar fi de exemplu focul iadului, dar pe care nu le schimba tocmai pentru a nu-si pierde credibilitatea.


--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 26 Oct 2005, 01:35 PM
Mesaj #1151


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



QUOTE
Si cum ramane cu torturile flambate aduse pe intuneric in sala de petrecere la nunti?


Torturile flambate nu isi au originea in antichitate printre obiceiurile de nunta. Flambarea e mai mai mult o chestie de efect, de senzatie, fara a semnifica ceva anume.
flambé = 1886, of certain types of porcelain, 1906 as a term in cookery, from Fr., pp. of flamber "to singe, blaze," from O.Fr. flambe "flame." (conform dictionarului de etimologie)

un articol despre istoria tortului de nunta:
http://caliber.ucpress.net/doi/pdf/10.1525....69?cookieSet=1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 26 Oct 2005, 06:41 PM
Mesaj #1152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@lamb :
QUOTE
Bolt, discutia asta nu se refera la cine este pentru sarbatorirea zilei de nastere sau cine este impotriva

Bun, am inteles acum, dar nu-i asa ca idea mea e buna ? smile.gif
QUOTE
ci la atitudinea totalitarista a liderilor organizatiei Martorilor lui Iehova. Asa cum a spus si 1,6 ei au dat o "interzicerea legiferata" cu privire la acest aspect dar fara a avea o baza biblica concreta si puternica.

Eh, asta nu stiam. Intr-adevar e cam straniu dar daca asa doresc dumnealor, ce sa-i faci ? Chiar, nu m-am gandit daca e vreo baza biblica pt. asa ceva dar presupun ca nu-s dumnealor chiar asa de rigizi. Stii ce cred eu de fapt ? Cred ca-i o chestiune de generatii. Batranetu' zice una, tineretu' face alta. Cand or ajunge la fraiele bisericii lupii tineri, am convingerea ca multe se vor schimba-n bine. Si-n biserica pe care o frecventez eu gasesc o multime de nebuni (100% generatia 2 si 3) ca-mi vine sa-i impachetez si sa-i arunc cat colo. Da' cine-i baga-n seama ? Sa lalaie cat vor. Unii pur si simplu nu pot mai mult. O fi mintea si cultura lui norma pt. mine, cand o fi el D-zeu. Pana una alta eu ii ignor. Intr-un timp luptam cu ei. Si stii ce-am rezolvat ? Nimic. Mai multe am facut de cand ii ignor. smile.gif
QUOTE
liderii de azi se feresc s-o schimbe chiar daca stiu ca e gresita

In religie schimbarile se fac cu multa prudenta si timp suficient. O schimbare cu succes se face doar la momentul oportun, altfel efectul poate fi devastator pt. orice organizatie.
QUOTE
asta doar pentru a-si pastra imaginea de de grup aflat sub indrumarea directa a spiritului lui Dumnezeu care evident nu poate comite greseli atat de ridicole.

Toate gruparile religioase ravnesc la acest statut, numai ca a gresi a bisericeste, pt. ca-i omeneste. Biserica e un atelier de refacere a chipului divin in om, dar mesterii nu-s numai divini ci si umani. Deci e firesc sa apara si erori. Sintagma "Biserica e infailibila" sau "ea nu greseste niciodata" e norma ultima in materie de prostie si nebunie spirituala, eufemistic zis, ca sa nu spun blasfemie. Din moment ce orice biserica-i o adunare de oameni, cum sa nu greseasca ? Omul e salvat de vreo biserica anume (grup de oameni muritori) sau de D-zeu ?
QUOTE
La fel se intampla in mai toate religiile. Catolicii saracii cate doctrine nu au despre care stiu ca sunt povesti de adormit (sau mai bine zis speriat) copii, cum ar fi de exemplu focul iadului, dar pe care nu le schimba tocmai pentru a nu-si pierde credibilitatea.

Corect.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 27 Oct 2005, 09:35 AM
Mesaj #1153


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



QUOTE
Torturile flambate nu isi au originea in antichitate printre obiceiurile de nunta.

Esti sigura Noa? Si daca iti aduc un citat dintr-o enciclopedie care arata ca flambarea isi are originile exact in practicile de la templele pagane ce mai zici? Cred ca era mai bine sa faci tu asta in loc sa copiezi dintr-un dictionar semnificatia cuvantului "flambé". Nu de alta, dar mai stim si noi ceilalti cate o limba straina si mai avem si noi cate un dictionar in biblioteca si acces la Internet.

Problema cred ca trebuie privita altfel: Ce semnificatie ii atribuie fiecare acelor flacari? Cu cativa ani in urma filiala a trimis o scrisoare in care vorbea de diverse practici "nepotrivite" pentru Martori. Printre acestea se mentiona punerea unei potcoave la masina si se explica ca acest grest este legat de superstitii si practici pagane. Acuma daca eu pun o potcoava la piciorul calului sau o folosesc ca si contragreutate la o galeata cu care scot apa din fantana inseamna ca promovez o practica pagana? Evident ca nu! La fel e si cu flacarile alea de pe tort, sarmale, friptura si ce-o mai fi pe-acolo. Viata e foarte complexa si de aceea conceptiile radicale au cele mai mari sanse sa fie gresite. Sa nu ne grabim sa batem in cuie ceva despre care nu stim sigur ca trebuie batut in cuie. In opinia mea asta e calea rezonabilitatii.


--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 27 Oct 2005, 10:35 AM
Mesaj #1154


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Ok, chiar te rog sa postezi citatul... eu am cautat (in limita timpului meu disponibil) si nu am gasit la origine printre obiceiurile de nunta torturi flambate.
Iar chestia aia nu am postat-o ca si cum vezi doamne, n-ati sti voi engleza sau sa arat cit de desteapta sint... ci pur si simplu am postat pentru a se vedea care este originea cuvintului flambe si cind apare el ca notiune in gastronomie.

Eu nu inteleg de ce tot timpul trebuie sa te simti ofensat ?!! unsure.gif

La urma urmei nu stiu care este faza... ce vrem sa demonstram, ca WTS greseste ? poate ca Bolt are dreptate: luptind, nu cred ca se va rezolva ceva... Aratind cu degetul si criticindu-i de asemenea, nu cred ca se va rezolva nimic !!

Mai bine sa lasam timpul sa isi faca treaba, caci el e mester mare si aranjeaza bine lucrurile cum spune si un proverb.

QUOTE
Din moment ce orice biserica-i o adunare de oameni, cum sa nu greseasca ? Omul e salvat de vreo biserica anume (grup de oameni muritori) sau de D-zeu ?

Bine zis Bolt spoton.gif

Acest topic a fost editat de Noa: 27 Oct 2005, 04:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamb
mesaj 27 Oct 2005, 03:54 PM
Mesaj #1155


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 291
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.407



Draga Noa,

Departe de mine sa ma simt ofensat. Daca asta ai inteles din postul meu anterior atunci te rog sa ma scuzi. Idea era ca am fost intrigat de maniera in care ai ales sa raspunzi tu. Atat si nimic mai mult.

In ce priveste WTS raspunsul este Da, vreau sa strig in gura mare ca greseste. Oamenii nu numai ca au dreptul sa stie asta, dar TREBUIE sa stie asta. Spre deosebire de multe alte religii WTS nu este o organizatie inofensiva. Ea le face intr-adevar destul de mult rau oamenilor prin greselile sale. Am astfel de exemple chiar la mine in congregatie.

Dat fiind ca liderii oricum nu dau vreun semn ca ar vrea sa schimbe ceva, macar atat pot sa fac si eu: sa critic pe forumuri si in particular cu cei in care am incredere. Pentru sinceritatea pe care marea majoritate o manifesta, fratii au dreptul sa cunoasca si cealalta parte a monedei WTS.


--------------------
"In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar". (George Orwell)
„Un 'Nu' spus cu profunda convingere este mult mai important decat un 'Da' spus pentru a fi pe placul cuiva, pentru a fi simpatic sau - ceea ce este cel mai rau - pentru a evita problemele care fac parte din drumul tau si trebuie sa fie rezolvate”.- Mahatma Gandhi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

35 Pagini V  « < 31 32 33 34 35 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 11:06 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman