HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

80 Pagini V  « < 67 68 69 70 71 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Construieste-ti O Cabana, realizabil pentru toate buzunarele
The Dude
mesaj 26 Aug 2013, 02:12 PM
Mesaj #2381


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...vad si un panou solar ?


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Aug 2013, 02:43 PM
Mesaj #2382


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E un panou care asigura iluminatul in rulota si incarcarea telefoanelor. Dar despre structura ce parere ai?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Aug 2013, 12:47 AM
Mesaj #2383


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Rulota rămâne acolo? Nu-i văd rostul dar poate nu e finalizată construcția... Structura pare în regulă dar unde-i podeaua de la parter? Nu cred că vrea nimeni să stea într-o rulotă dacă are o cabană din lemn. smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Aug 2013, 12:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 27 Aug 2013, 07:24 AM
Mesaj #2384


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



..structura e faina...

banuiesc ca s-a inaltat ca sa il foloseasca si ca hambar; depozit de fan.
Are sa il inchida cu scanduri...ca asa fac localnicii pe acolo, si va ramane sura.

Ce ma ingrijoreaza este felul in care au fost prinse riglele in pamant. pare ca acolo e o piesa de montaj de tip tarus, care se infige adanc in pamant si de care se prinde rigla intr-o furca, cu autofiletante.

Nu e un sistem foarte sigur...Invelitoarea aia, la un vant bun (adica rau) poate actiona ca o vela, iar ancorarea e superficiala.
Asta nu e o constructie autotasanta, desi, din cate vad, zona vantului predominant a fost respectata atunci cand s-a decis orientarea structurii, insa chiar si asa....

In rest e simpla, profesionala si clasica...

Acest topic a fost editat de The Dude: 27 Aug 2013, 07:26 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 27 Aug 2013, 07:33 AM
Mesaj #2385


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



QUOTE(The Dude @ 26 Aug 2013, 09:57 AM) *
Poate vreodata ajungem sa bem o bere impreuna.
Te-as invita pentru asta la cabana mea.


Merci de invitatie ! smile.gif
Noi sa fim sanatosi si norocosi !

@marduk

interesante costurile !
Mai multe contravantuiri , poate ? E foarte inalta !
Spor la treaba !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Aug 2013, 02:06 PM
Mesaj #2386


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Va multumesc pentru postari sunt foarte valoroase pentru "proiectul" respectiv.

QUOTE(Erwin @ 27 Aug 2013, 01:47 AM) *
Rulota rămâne acolo? .... Nu cred că vrea nimeni să stea într-o rulotă dacă are o cabană din lemn.

Cum am spus, amicul meu avea in cap sa faca o terasa peste rulota, dar i-a iesit altceva. Dupa ce a vazut ce i-a iesit cred, sper, ca se gandeste sa scoata rulota si sa ramana cu cabana.

QUOTE(The Dude @ 27 Aug 2013, 08:24 AM) *
QUOTE
..Ce ma ingrijoreaza este felul in care au fost prinse riglele in pamant. pare ca acolo e o piesa de montaj de tip tarus, care se infige adanc in pamant si de care se prinde rigla intr-o furca, cu autofiletante.

Asta este cea mai mare ingrijorare a mea. Cand am ajuns la fata locului si-am vazut pe ce vrea sa ridice structura si materialele, am vrut sa-l las si sa plec, dar e amicul meu si desi am avut multe dispute pe tema acestui "proiect", am decis sa-l ajut. Tarusii respectivi sunt "ancorati" la o adancime de 30 de cm. L-am convins ca a facut o gresala si ca va fi nevoit sa faca o fundatie continua cu subzidire pentru a prinde intreaga structura la baza.
QUOTE
..Invelitoarea aia, la un vant bun (adica rau) poate actiona ca o vela, iar ancorarea e superficiala...

Exact asta i-am spus si eu, i-am zis ca toata constructia arata ca o balerina foarte grasa care sta pe niste poante. Nu sunt genul de om care sa-si lase prietenii la greu si am acceptat sa continui munca doar cand mi-a promis ca va remedia toate "grozaviile" pe care le-a "proiectat" fara sa consulte un constructor. Mi-a fost foarte greu sa-l conving, dar pana la urma a inteles ca in constructia de case e nevoie de o fundatie serioasa iar pentru a ridica o casa ai nevoie de boloboc, indreptar, echer, sfoara cu plumb etc. Pana la urma e bine cand totul se termina cu bine.


QUOTE(danzel @ 27 Aug 2013, 08:33 AM) *
...Mai multe contravantuiri , poate ?

Nu exista, dupa mine, "poate" contravanturile sunt mai mult de cat necesare la parte de jos, puse in X. Amicul vroia sa o lase doar in grinzi si centuri fara contravanturi si aici am avut o disputa, dar s-a convins dupa ce s-a urcat la etaj si-a vazut cum se balanseaza.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tudor_bilc
mesaj 28 Aug 2013, 12:14 PM
Mesaj #2387


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 7 January 11
Forumist Nr.: 20.288



dar de asta ce spuneti?

ziduri din lemn debitat...

http://livegreen4ever.weebly.com/1/post/20...mn-debitat.html

probabil ca la prima extensie a viitoarei "cabanutze" partea de sufragerie va fi zidita folosind aceasta tehnica, nu mi se pare greu sa zidesc in stilul asta, plus ca rezultatul este unul impresionant vizual si estetic.

Am tot citit pe diverse site-uri ca izolatia termica a unei asemenea constructii nu ar fi prea buna, iar in timp lemnul lucreaza si vor aparea diverse crapaturi.
Mortarul folosit la zidarie se poate face in mai multe feluri, rumegus cu ciment si var sau pamant, nisip, ciment si var. Erau proportiile date dar deocamdata nu am fost interesat, iar partea de mijloc se foloseste un amestec de rumegus cu var, se zice ca este o bariera eficace cu doua roluri:
1- te apara de insecte si de rozatoare
2- izolatie fonica si termica

Acest topic a fost editat de tudor_bilc: 28 Aug 2013, 01:23 PM


--------------------
"Life is what happens to you while you’re busy making other plans..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Aug 2013, 08:34 AM
Mesaj #2388


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



foarte interesant...mortarul este de fapt un beton cu polistiren, iar acolo unde pui talaj cu var, rupi simultan si puntea termica.

Cunosteam doar sistemul in care butuci de marimea celor ce sunt taiati la dimensiunea care sa le permita sa incapa in soba sunt prinsi intre ei, ca in zidarie (pe post de caramizi) cu "mortar" din pamant galben (un fel de argila)...insa solutia batraneasca era utilizata doar pentru constructii temporare..

voi studia, voi reveni... unsure.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Aug 2013, 11:16 AM
Mesaj #2389


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(tudor_bilc @ 28 Aug 2013, 01:14 PM) *
dar de asta ce spuneti?...

Ca proiect este interesant, dar eu raman la cabana de lemn clasica din butuci sau din grinzi si OSB, cu izolatie performanta, alta decat vata minerala, desi asta pare a fi cea mai iefitina, as prefera pamant cu paie si pleava.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 29 Aug 2013, 03:50 PM
Mesaj #2390


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



QUOTE(Marduk @ 29 Aug 2013, 12:16 PM) *
Ca proiect este interesant, dar eu raman la cabana de lemn clasica din butuci sau din grinzi si OSB, cu izolatie performanta, alta decat vata minerala, desi asta pare a fi cea mai iefitina, as prefera pamant cu paie si pleava.


Iti pot spune cu certitudine ca in cazul meu vata minerala bazaltica s-a comportat foarte bine, desi a fost din cea mai ieftina , necompactata. Cel putin vara...
Cat despre pamant cu paie...TOATA STIMA ! Am locuit 25 de ani intr-o casa care avea si o camera construita astfel, camera mea...Izolatie buna, chiar si iarna !
Bunicii nostri nu mai faceau studii de rentabilitate ca noi...ei luau ce gaseau !!! Mama, daca avea bunica internet ...smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Aug 2013, 03:54 PM
Mesaj #2391


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mie nu-mi inspiră încredere pentru o construcție permanentă. Lemnul lucrează în timp și fie se va tasa fie se va umfla și vor apărea crăpături. Pentru ceva temporar, câțiva ani poate, e ok.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Aug 2013, 07:57 PM
Mesaj #2392


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(danzel @ 29 Aug 2013, 04:50 PM) *
QUOTE
... vata minerala bazaltica ....

vata minerala de sticla
QUOTE
Cat despre pamant cu paie...TOATA STIMA !...

Totusi daca te duci la o primarie si ceri sa faci o casa din paianta, arhitectul se uita ca la un ciudat sau la un sarantoc.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 29 Aug 2013, 10:10 PM
Mesaj #2393


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



Asta ce este cu adevarat ?



arata asa:




Acest topic a fost editat de danzel: 29 Aug 2013, 10:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tudor_bilc
mesaj 30 Aug 2013, 07:17 AM
Mesaj #2394


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 7 January 11
Forumist Nr.: 20.288



QUOTE(danzel @ 29 Aug 2013, 04:50 PM) *
Iti pot spune cu certitudine ca in cazul meu vata minerala bazaltica s-a comportat foarte bine, desi a fost din cea mai ieftina , necompactata. Cel putin vara...
Cat despre pamant cu paie...TOATA STIMA ! Am locuit 25 de ani intr-o casa care avea si o camera construita astfel, camera mea...Izolatie buna, chiar si iarna !
Bunicii nostri nu mai faceau studii de rentabilitate ca noi...ei luau ce gaseau !!! Mama, daca avea bunica internet ...smile.gif

rofl.gif


--------------------
"Life is what happens to you while you’re busy making other plans..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Aug 2013, 08:59 AM
Mesaj #2395


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Erwin @ 29 Aug 2013, 04:54 PM) *
Mie nu-mi inspiră încredere pentru o construcție permanentă. Lemnul lucrează în timp și fie se va tasa fie se va umfla și vor apărea crăpături. Pentru ceva temporar, câțiva ani poate, e ok.


..e pozat pe cealalta directie a fibrei si lungimea acesteia e nesemnificativa ca influentele sa conteze..
.. e presat in structura si constrans de ea sa nu accepte canditatile de umiditate pe care si le-ar dori ca sa isi faca de cap umflandu-se in pene sau contractandu-se dupa chef..

Fara un tratament la capete ar putea putrezi, iar asta sa se propage in adancul butucului, asa cum te temi tu, asa ca sunt convins ca fatada exterioara cel putin ar trebui lacuita cu yachting (lac rezistent la uv si la conditi atmosferice grele).

Eu zic ca pentru anumite zone, acolo unde lemnul abunda, sau se poate procura ridicol de ieftin (ca lemn de foc), asta ar fi o solutie de luat in consideratie...Plus ca daca folosesti un mortar natural (argila cu paie tocate) ar fi si eco 100% (salut Kapone..ce mai faci frate ?)

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Aug 2013, 09:01 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Aug 2013, 09:06 AM
Mesaj #2396


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 29 Aug 2013, 08:57 PM) *
Totusi daca te duci la o primarie si ceri sa faci o casa din paianta, arhitectul se uita ca la un ciudat sau la un sarantoc.




depinde de primarie...daca te duci cu solutia asta la corbeanca vei fi privit ca un excentric.. rolleyes.gif

Noi am construit in 2005 la mogosoaia o casa din paianta cu acoperis din stuf..cu autorizatii si totul ok.
Avea insa o structura metalica, tamplarie pvc si geam termopan.


Nu exista sa nu capeti autorizatie daca proiectul tau indeplineste exigentele din legea constructiei si utilizeaza materiale agremetate tehnic, asadar vei putea sa construiesti o casa din paianta daca ii rezoilvi problemele de structura, de stabilitate si comportare in timp, ceea ce nu e deloc imposibil si vine foarte mult in avantajul tau...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Aug 2013, 09:36 AM
Mesaj #2397


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



La urmatorul "proiect" intentionez sa folosesc structura de lemn, la exterior OSB iar la interior peste goluri, plasa de Buzau sau rabit (cu goluri mai mari) umplutura urmand sa fie facuta cu lut amestecat cu paie si pleava.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tudor_bilc
mesaj 30 Aug 2013, 10:11 AM
Mesaj #2398


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 7 January 11
Forumist Nr.: 20.288



“Treat” the wood to a borate bath: It is becoming common practice to spray or soak the cordwood in a solution of borate (borax). The most preferred, economical method is to use 4 cups of 20 Mule Team Borax (borate) with a gallon of hot water. This can be sprayed on, or the logs can be dunked. This treated is a “three-fer:” an insecticide, a wood preservative and a fungicide. Commercially available products can be used: (Timbor, Shell-Guard, Pentatreat, etc.)

http://thenauhaus.com/blog/index.php/build...reen-chapter-9/

am gasit cateva informatii(vezi link-ul) despre pregatirea lemnului inainte de zidirea efectiva:

1 obligatoriu lemn uscat, daca nu este uscat vor aparea crapaturi pe lungimea lemnului, pe unde va intra frigul in casa.
2 tratament pentru fiecare bucata de lemn cu o baie sau se pulverizeaza pe lemn amestecul urmator: reteta este prezentata sumar mai sus patru cupe de Borax se amenteca cu 1 galon de apa calda. rolleyes.gif nu am timp sa aprofundez sau sa fac transformari acum dar se poate dezvolta ulterior. Tratamentu are 3 roluri: insecticid, pastrarea lemnului in stare cat mai naturala si tratament contra ciupercilor. Se enumara cateva denumiri de produse care evident NU SE GASESC LA NOI!

si cateva informatii cu privire la BORAX http://ro.wikipedia.org/wiki/Borax

si sa fie pana la capat ohyeah.gif de aici puteti cumpara borax http://www.ekilibrium.ro/articol/Produse/P.../Borax-177.html

Acest topic a fost editat de tudor_bilc: 30 Aug 2013, 10:33 AM


--------------------
"Life is what happens to you while you’re busy making other plans..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tudor_bilc
mesaj 30 Aug 2013, 10:19 AM
Mesaj #2399


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 7 January 11
Forumist Nr.: 20.288



QUOTE(Marduk @ 30 Aug 2013, 10:36 AM) *
La urmatorul "proiect" intentionez sa folosesc structura de lemn, la exterior OSB iar la interior peste goluri, plasa de Buzau sau rabit (cu goluri mai mari) umplutura urmand sa fie facuta cu lut amestecat cu paie si pleava.

nu stiu ce sa zic...sunt economist de profesie... deci exista sanse mari sa gresesc unsure.gif ...dar umezeala din pamant nu face pereche buna cu OSB-ul, chiar de exterior cum este el recomandat in pliante, prea multa umezeala il deterioreaza iremediabil... rog pe cineva care este de meserie sa isi de-a cu parerea.


--------------------
"Life is what happens to you while you’re busy making other plans..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Aug 2013, 10:47 AM
Mesaj #2400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(tudor_bilc @ 30 Aug 2013, 11:19 AM) *
nu stiu ce sa zic...chiar de exterior cum este el recomandat in pliante, prea multa umezeala il deterioreaza iremediabil...

Lutul amestecat cu paie si pleava se usuca in 1-2 saptamani, OSB-ul de exterior poate fi tinut in ploaie cativa ani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Aug 2013, 10:59 AM
Mesaj #2401


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



..asa este...insa eu ziceam de o cabana izolata in munte si in padure...acolo unde se merita sa evaluezi si posibilitatea asta....caci nu te poti cara cu OSB-ul pe acolo, dar cu doua galeti de yachting n-ar fi chiar imposibil...

desigur, pana la urma nici de alea...se pot fabrica substante de impregnare din rasini, din namoalele de la apele statute amestecate cu cenusi, mortare "elastice" care sa preia eventualele deformari ale caramizilor din butuci, etc...

eu o pastrez ca pe o rezolvare interesanta pentru anumite conditii... thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tudor_bilc
mesaj 30 Aug 2013, 11:17 AM
Mesaj #2402


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 7 January 11
Forumist Nr.: 20.288



QUOTE(Marduk @ 30 Aug 2013, 11:47 AM) *
Lutul amestecat cu paie si pleava se usuca in 1-2 saptamani, OSB-ul de exterior poate fi tinut in ploaie cativa ani.

la magazinul unde lucram, aveam la vanzare osb produs de grupul Kronospan ..daca imi aduc bine aminte... si pe prospectul OSB 3 care era de asa zis exterior se specifica foarte clar, in limba romana... chiar daca are denumirea generica "de exterior" a se feri de actiunea directa a ploii sau se umezeala excesiva, prin folosirea diverselor modalitati de protectie.

acum eu te intreb pe tine fara suparare...daca osb-ul este asa de "grozav" ca rezista la umezeala, de ce nu se foloseste in industria constructoare de ambarcatiuni ca na...rezista bine la umezeala?


--------------------
"Life is what happens to you while you’re busy making other plans..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Aug 2013, 01:00 PM
Mesaj #2403


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Tuuuuudor...nu fi nashpa.. wink.gif

Felul in care materialele se comporta in relatia cu apa e cuantificat in grade.
E ca la ceasuri daca vrei, unul e waterproof si te poti spala cu el la mana, dar nu scufunda, altele sunt wateresistent si poti sa le asezi in imersie..pe unele pana la 3 metrii, pe altele pana la 10 sau 100..

OSB-ul de care zici sta bine in mediul umed, rezista foarte bine la mai multe ploi, dar nu e de facut o fatada din el...

merge la astereala si merge si la cofrag thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Aug 2013, 01:20 PM
Mesaj #2404


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(tudor_bilc @ 30 Aug 2013, 12:17 PM) *
... acum eu te intreb pe tine fara suparare...daca osb-ul este asa de "grozav" ca rezista la umezeala, de ce nu se foloseste in industria constructoare de ambarcatiuni...

Pentru ca discutia este despre cabane ieftine, nu despre ambarcatiuni. Dar s-ar putea sa reziste si acolo, daca sti sa faci o carena (structura) pentru o barca, il calfatuiesti si te dai cu barca.

QUOTE(The Dude @ 30 Aug 2013, 02:00 PM) *
... rezista foarte bine la mai multe ploi, dar nu e de facut o fatada din el...

De acord, eu nu m-am gandit la fatada ci doar ca "membrana" intre exterior si lutul cu paie si pleava. Peste acest OSB poti pune scanduri protejate prin vopsele, polistiren tencuit etc.

P.S. Nu fac reclama la OSB, l-am folosit si consider ca este usor de lucrat cu acest material, acopera suprafete mari, este rezistent etc. Pentru o cabana poti folosi la fel de bine si lemnul dar acesta trebuie protejat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Aug 2013, 11:45 PM
Mesaj #2405


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Pe baza celor de mai sus aș trage câteva concluzii care ar putea fi utile, inclusiv subsemnatului.

Cred că în lume s-au construit cabane sau chiar case din orice materiale disponibile. Secretul este să alegi acel design optim care să îmbine în așa fel materialele încât să se obțină calitățile necesare unui spațiu de locuit.

Prima opțiune pentru o cabană ieftină ar trebui să fie materialele disponibile deja la fața locului sau prin apropiere. Costurile cu transportul ar încărca devizul probabil inutil. The Dude dădea exemple concrete mai demult cum pot fi obținute materiale de construcție foarte ieftin sau chiar gratuit.

De asemenea, s-a discutat pe larg cum se pot obține terenul și aprobările necesare construcției, un pas indispensabil înainte de a porni orice șantier.

Odată stabilite aceste lucruri imaginația și priceperea fiecăruia trebuie puse la contribuție pentru un proiect arhitectural care să țină seama de toate amănuntele necesare, inclusiv elementele de rezistență structurală, dotările interioare, eventuale instalații și celelalte. Meșterii din partea locului și casele sau construcțiile din zonă pot contribui mult la concretizarea proiectului. Modelele găsite prin alte părți, cu materiale diferite de cele disponibile vor complica lucrurile. Desigur, imaginile de pe net sau planurile găsite pot constitui o bună sursă de inspirație.

Nu trebuie neglijate costurile cu manopera, dacă nu construim o simplă colibă în copac sau o căsuță de genul celor de camping sigur vom avea nevoie de ajutor.

Când toate cele necesare sunt adunate mai trebuie doar vreme bună și sănătate maximă! Spor la construit! spoton.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tudor_bilc
mesaj 2 Sep 2013, 07:34 AM
Mesaj #2406


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 7 January 11
Forumist Nr.: 20.288



thumb_yello.gif ok am exagerat...doar ca in trecut am lucrat mult cu OSB - toate tipurile, da intradevar este um material ok din mai multe puncte de vedere...desi este facut din deseuri lemnoase si resturi lemnoase ramase de la alte procesari tehnologice. Nimeni nu o sa taie si o sa macine lemnul doar pentru a face OSB.

nu imi place mie materialul acesta ..punct...este parere personala desi daca se zugraveste direct cu lavabil pe interioare rezultatul poate fi unul spectaculos.

back on topic ...am facut cateva calcule, deloc neglijabile in ceea ce priveste pilonii si amplasarea containerului si va cer parerea.

piloni din beton(cu pietre bla bla) - facut la fata locului -

costuri cu transportul materialului pana la locul constructiei efective destul de mare, adica masina de tonaj mai mare care sa transporte- nisip, ciment, fier, piatra, apa, generator, betomiera. o sa fiu un adevarat expert daca gasesc o singura masina sa tranport toate chestiile astea pana acolo si sa termin treaba intr-o singura zi, fara sa fiu nevoit sa platesc si pe cineva sa imi pazeasca materialele si sculele pana a doua zi in cazul in care nu finalizam in ziua respectiva(motive - vreme nefavorabila, nevasta, copii rofl.gif )

piloni din beton(cu pietre bla bla) - facut acasa si transportati si amplasati direct in gropi la nivel - asta ar fi o solutie mai acceptabila

piloni din salcam de diametru 30cm - transportati cu o masina de teren - consum mic se amplaseaza direct in gropi si se finalizeaza cel mai rapid - cred eu...

si ulterior containerul cu o masina specializata pentru caratul lemnului "cu brat" pentru incarcare-descarcare gen "hiab" amplasat pe pozitie.


--------------------
"Life is what happens to you while you’re busy making other plans..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Sep 2013, 08:03 AM
Mesaj #2407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Erwin @ 31 Aug 2013, 12:45 AM) *
The Dude dădea exemple concrete mai demult cum pot fi obținute materiale de construcție foarte ieftin sau chiar gratuit.



..da, o idee excelenta...o sa pregatesc un rezumat cu materialele ce se pot procura ieftin si de unde se poate face asta thumb_yello.gif

Tudor tot nu imi este foarte limpede ce proiect ai ales..ar trebui sa ne povestesti despre el ca sa putem sa te ajutam cu ceva sfaturi..


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tudor_bilc
mesaj 2 Sep 2013, 08:39 AM
Mesaj #2408


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 7 January 11
Forumist Nr.: 20.288



QUOTE(The Dude @ 2 Sep 2013, 09:03 AM) *
..da, o idee excelenta...o sa pregatesc un rezumat cu materialele ce se pot procura ieftin si de unde se poate face asta thumb_yello.gif

Tudor tot nu imi este foarte limpede ce proiect ai ales..ar trebui sa ne povestesti despre el ca sa putem sa te ajutam cu ceva sfaturi..


Planul va fi urmatorul:

1) container - 6x3m pentru inceput cu amplasare pe piloni(lemn sau beton)

2) ulterior, in functie de buget, o anexa "tip cort clasic" in doua ape - nu stiu inca dimensiunile...nu am aprofundat. Anexa se va amplasa atasat langa container tot pe piloni pentru a evita sapaturile inutile.

Containerul va avea doua dormitoare si va primii o izolatie(nu stiu inca de care, inca mai ma gandesc...) iar anexa se va folosii ca o incapere in care sa ne adapostim in cazul in care vremea nu permite activitati externe.

Anexa si toate lucrarile se vor face in regim propriu cu ajutorul catorva prieteni.


--------------------
"Life is what happens to you while you’re busy making other plans..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Sep 2013, 10:48 AM
Mesaj #2409


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Interesant. Containerul este de 6x3m sau 6x2,4m? Am vazut niste preturi la aceasta companie sunt atractive, containerul este pregatit pentru utilizare, trebuie platita doar transportul si amplasarea. Este o solutie interesanta, inca n-am calculat daca la banii astia 2500 euro (11.050 lei) este mai rentabil decat lemnul. Un mc de lemn este 500 lei, cu banii acestia acoperi 40 mp, structura, stalpii cat sa mai coste alti 500 lei, tabla 1000;1500 lei ....... dar poti gasi lemnul mai ieftin. Pentru cineva care nu are timp de pierdut si are si banii necesari este o solutie mai ales ca in viitor se poate mari suprafata de locuit adaugand alte containere.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Sep 2013, 11:18 AM
Mesaj #2410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Eu as face sase samburi (merg si numai 4), de forma tronconica (varful in sus) cu armatura gen cosulet si etriere cerc, in lungime de 60cm, cu raza bazei de 80cm. As sapa gropile si as compacta bine fundul unde as ingramadi si un pat de bolovani. M-as ridica din pamant cu motul circa 20cm. (aici eu as prinde in betonul ala niste capete de teava metalica de 100cm, sau mai mare, in care la fel as turna beton.

As aseza containerul pe acesti samburi. E cea mai ieftina solutie, dar si cea mai longeviva si mai sigura.

Acum, in functie de tipul terenului, s-ar mai putea face din zidarie de piatra de rau. As sapa patru santuri de 80cm lungine, 30cm latime, 20cm elevatie si m-as duce in jos 30cm...Daca pamantul e bun, as cumpara niste borduri (din cele inalte) poti lua si second hand si as pune direct pe terenul bine compactat in prealabil, la colturi pe doua directii..


Ideea e ca prin structura lui metalica containerul va descarca uniform pe perimetrul de baza si avantajul asta, care nu il ai la o constructie de zidarie, trebuie fructificat.

Toate variantele propuse de mine presupun materiale ce se pot transporta in locatie relativ simplu, insa ma intreb cum ai sa asezi containerul pe oricare dintre fundatiile pe care o vei alege...sau poate el nu se afla deja acolo ?

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Sep 2013, 11:20 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Sep 2013, 11:50 AM
Mesaj #2411


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 27 Aug 2013, 08:24 AM) *
.... ma ingrijoreaza este felul in care au fost prinse riglele in pamant. pare ca acolo e o piesa de montaj de tip tarus, care se infige adanc in pamant si de care se prinde rigla intr-o furca, cu autofiletante....

Niste sfaturi despre rigidizarea acestei "fundatii" mi-ar prinde foarte bine. Eu m-am gandit sa toarne de jur imprejur o fundatie continua armata cu plasa de buzau de 6-8 mm, mai adanca decat "miezul" tarusilor (30 cm) si inalta cat furca de care s-au prins stalpii de sustinere. Voi ce parere aveti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Sep 2013, 12:31 PM
Mesaj #2412


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



....fara niciun dubiu e nevoie de o fundatie continua, slab armata, care sa lege perimetral stalpii aia si sa cuprinda in ea tarusii.. E vorba nu atat de greutatea structurii, cat de preluarea gradelor de libertate ce actioneaza orizontal. La greutate, amicul are sa aiba o surpriza uriasa la iarna. Cand acoperisul ala are sa se incarce de zapada (si acolo zapada e zapada) atunci intreaga sarcina are sa se impinga in tarusii. Toata incarcatura, plus propria masa, descarca acolo in puncte si inegal (e posibil ca afundandu-se cel putin unul sa intalneasca o piatra ceva), iar asta va favoriza aparitia unui moment de torsiune si...inevitabil prabusirea.

Asadar leaga perimetral stalpii cu o centura slab armata...Nu e nevoie sa te duci prea jos (cred ca si 20cm in pamant ar fi deajuns) insa in zona tarusilor, astia trebuiesc prinsi bine. Eu as sapa in jurul tarusului o groapa circulara, si m-as duce cei 30 de centimetrii (as facea-o de 40 daca as avea loc) si in diametru de 50cm. As compacta cu maiul si as ingramadii bolovani; as turna un beton peste si printre ei, iar cu centura aia as prinde direct capul riglei cu tot cu "furca" (in felul asta si centura si stalpul ar deveni solidari cu paharul).


Fara o interventie imediata la fundatie cosmelia aia e in mare pericol...

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Sep 2013, 12:35 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Sep 2013, 12:39 PM
Mesaj #2413


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Multumesc. Nu stiu daca o sa poata face asta pana la iarna. daca observi din foto, a pus contravanturi doar pe capete, si la partea de sus a stalpilor, pe fata si pe spate, jos la baza stalpilor n-a pus nimic. Ma gandesc sa-l conving sa puna macar niste contravanturi jos, pana la primavara cand va mai strange bani pentru fundatia continua.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Sep 2013, 12:42 PM
Mesaj #2414


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...daca nu le prinde si in pamant n-a facut mare lucru...

o sa ii tinem pumnii...poate avem iarna usoara.... rolleyes.gif


Spune-i sa se imprumute...nu-i mare scofala...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tudor_bilc
mesaj 2 Sep 2013, 01:46 PM
Mesaj #2415


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 7 January 11
Forumist Nr.: 20.288



QUOTE(Marduk @ 2 Sep 2013, 11:48 AM) *
Interesant. Containerul este de 6x3m sau 6x2,4m? Am vazut niste preturi la aceasta companie sunt atractive, containerul este pregatit pentru utilizare, trebuie platita doar transportul si amplasarea. Este o solutie interesanta, inca n-am calculat daca la banii astia 2500 euro (11.050 lei) este mai rentabil decat lemnul. Un mc de lemn este 500 lei, cu banii acestia acoperi 40 mp, structura, stalpii cat sa mai coste alti 500 lei, tabla 1000;1500 lei ....... dar poti gasi lemnul mai ieftin. Pentru cineva care nu are timp de pierdut si are si banii necesari este o solutie mai ales ca in viitor se poate mari suprafata de locuit adaugand alte containere.

s-ar putea sa ai dreptate...am fost la amicul meu de unde voi ridica containerul...are doar un singur container de transport marfa, pe care la folosit ca o magazie provizorie pe un teren public(baietii de la primarie il roaga de ceva vreme sa il mute si m-am oferit sa-l mut eu... direct pe terenul meu)... l-am masurat doar "ochiometric" thumb_yello.gif si exista posibilitatea sa fie cum zici 6x2.4...dar sunt cu gandul la concediu - pregatit masina distributie... ulei cutie.... bla bla bla ...vreo 15 bulioane ... mad.gif I hate VW...


--------------------
"Life is what happens to you while you’re busy making other plans..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post

80 Pagini V  « < 67 68 69 70 71 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 21 May 2024 - 05:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman