HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

80 Pagini V  « < 65 66 67 68 69 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Construieste-ti O Cabana, realizabil pentru toate buzunarele
Erwin
mesaj 8 Jul 2013, 10:05 PM
Mesaj #2311


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



hiya.gif

Ordinul Arhitecților tocmai a dat un comunicat atrăgānd atenția asupra pericolelor generate de izolarea fără discernămānt a caselor și blocurilor vechi folosind polistiren:

Scandalul polistirenului

Acum la noi faptul e īmplinit, blocul este izolat de 3 ani, nu au apărut probleme și nici seismele n-au cauzat crăpături altă dată deși Timișoara este īntr-o zonă seismică cu ceva activitate. Nu prea pot cuantifica economia de căldură făcută deoarece condițiile de locuire s-au schimbat, energia termică s-a scumpit, iernile au fost ceva mai blānde.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jul 2013, 10:42 AM
Mesaj #2312


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(danzel @ 8 Jul 2013, 08:08 PM) *
... in loc de rigips sa fie OSB, ca sa fac asta spre exteriorul peretelui....

Exista astfel de panouri dar se pare ca n-au ajuns la noi. Eu am gasit ceva pe net SIP Panels (asta ar fi denumirea lor internationala).


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 9 Jul 2013, 05:08 PM
Mesaj #2313


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



Da, exista panouri cu polistiren intre straturile de OSB cu care poti realiza pereti interiori si chiar acoperisuri super, am vazut asta pe net , dar eu ma refeream la un panou din OSB + polistiren (de preferat extrudat) care poate fi folosit in special la peretii exteriori, unde un al doilea strat de OSB nu ar mai fi atat de necesar, pentru ca tot ar trebui facuta o tencuiala decorativa. Nu mai zic cat de bine ar fi de folosit la acoperis, doar decupand polistirenul in zona de contact cu capriorii... OSB la exterior, unde poti pune orice deasupra (tabla cutata, etc) si polistiren la interior pentru izolatie.


QUOTE(The Dude @ 8 Jul 2013, 09:03 PM) *
In fine, ideea cu osb-ul e geniala. Pacat ca nu avem forta sa o impunem (asta daca nu cumva ne-au luat-o deja altii inainte).

in rest ? cum merge cu trotuarul ? a iesit fain ?


Merci , nu stiu daca exista combinatia asta OSB + polistiren si atat, la pachetel, dar cu siguranta va aparea daca este necesar. Pacat ca nu o putem face (si) noi...wink.gif

Cat despre trotuare...nu credeam ca sunt asa de praf la sclivisit. Ce-i drept nu am folosit decat o gletiera (nici macar de firma) si o scandura .
Recunosc, nu mi-am facut deloc temele ... Abia la ultima turnare am aflat cum se face si ce scule mi-ar trebui si nu mai avea rost sa fac investitii in scule...
Oricum , am dat panta, asa cum m-a invatat un prieten smile.gif, am pus ceva folie sub stratul de beton sa nu se scurga "zeama", am lasat si ceva rosturi de dilatatie ca sa nu crape aiurea betonul si sa aiba unde sa se dilate in voie.
Intr-o betoniera de 132 l am pus 15 lopeti de nisp, pietris, refuz de ciur,a etc, amestecate (teoretic suna mai bine) , 10Kg de ciment si cam tot atata apa (dupa gust:) Nu am stiut sa gestionez chiar tot timpul iesirea apei din ecuatie, pentru ca difera MULT fata de turnarea cu CIFA... Eu sunt multumit daca in urmatorii 10 ani nu-mi trece piciorul prin trotuar smile.gif
O intrebare pentru cei care stiu : armarea betonului cu plasa de gard (rombica) are vreo valoare ? Va zic parerea mea dupa smile.gif Cum? Nici macar sentimentala??? mellow.gif
Cam asa arata , acum ceva timp:
http://img38.imageshack.us/img38/2945/l6i9.jpg

Cat priveste scandalul polistirenului... Imi ploua in gura cand vad blocuri care sunt anvelopate, fie si cu polistiren, pentru ca arata MULT mai bine decat nenorocirile de gri jupuit pe care suntem nevoiti sa le vedem zilnic. O sa revin cu o poza ...
Pacat ca nu sunt fonduri pentru toti...Le fura unii si ce ramane se vede pe strada !

Acest topic a fost editat de danzel: 9 Jul 2013, 05:28 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Jul 2013, 05:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 9 Jul 2013, 05:56 PM
Mesaj #2314


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Scandalul polistirenului e mai vechi ca lumea.... unsure.gif ...cred ca mi-a scapat un porumbel.
Oricum Ordinul Arhitectilor ar face mult mai bine sa se abtina de la pozitii din astea care n-au nicio noima.
Nici nu e treaba de arhitect. E treaba de constructor si de tehnolog constructor.

In Romania exista un institut de cercetari in constructii care si-a exprimat deja o alta parere, iar asta nu poate fi decat singura indreptatita, intrucat numai ea trebuie sa existe oficial. Produsele de anvelopat au CE markul de comercializare si asta e alta confirmare necesara...pentru multi si suficienta.

Acum, pe aici, in repetate randuri si eu am criticat termoizolatiile cu polistiren, dar nu asa "in corpore".

Spre exemplu sistemul AMVIC este catastrofal, in parte utilizarea lui in tarile de origine fiind in prezent abandonata.
E vorba in toate cazurile de procesele chimice care au loc in elementele din beton, sau care contin amestecuri pe baza de ciment, dar nu numai.
Aceste procese sunt intr-o continua evolutie si au nevoie permanenta de aer. In lipsa lui elementele de care zic se comporta haotic, imbatranesc prematur si devin inconfortabile si nesigure.

Placarea pe o singura parte cu polistiren poate reduce la jumatate aceste inconveniente si chiar mai mult decat atat.
Cei care cunosc stiu ca adezivul clasic se pune pe spatele placi de polistiren in puncte, nu continuu.
O metoda mai avansata si tot mai intens utilizata este montarea placilor de polistiren pe structuri metalice care asigura o distanta intre ele si perete.
In ambele situatii s-a considerat ca spatiul ramas liber dintre anvelopa si zid este suficient chimiei din mortare/tencuieli.

Concluzie: avantajele termice ale unui termosistem sunt atat de mari incat inconvenientul amintit, care in cazul unui montaj atent ar putea fii chiar inlaturat, e nesemnificativ.

**********

Mie placa imi arata ok...Iar zece ani, care trec cat ai clipi, nu insemna mare lucru in viata ei. Daca dupa prima iarna nu iti apar fisuri, descoamari, desprinderi locale de material, atunci ai scapat in castigator...In perioada asta insa e mult mai probabil sa vrei extinderi, reabilitari..cine stie poate chiar vei dori sa o demolezi...Se pot intampla atatea ....Niciodata nu trebuie sa iti faci planuri prea indepartate, caci lucrurile sunt intr-o continua dinamica si transformare..


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Jul 2013, 02:34 PM
Mesaj #2315


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...cabana lacustra....




Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Jul 2013, 12:27 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Jul 2013, 02:37 PM
Mesaj #2316


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...cabana cu vedere la fluviu all around...




Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Jul 2013, 12:28 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Jul 2013, 02:56 PM
Mesaj #2317


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...fara fundatie...





Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Jul 2013, 12:29 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Jul 2013, 02:57 PM
Mesaj #2318


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



....undercover...




Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Jul 2013, 12:30 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Jul 2013, 02:59 PM
Mesaj #2319


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Cabana tip "miez de noapte".



Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Jul 2013, 12:32 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Jul 2013, 09:16 AM
Mesaj #2320


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...cabana model Robinson Crusoe



Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Jul 2013, 12:31 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Jul 2013, 09:19 AM
Mesaj #2321


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Unele case capata personalitatea celor cu care mintea noastra le asociaza...




Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Jul 2013, 12:31 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Jul 2013, 09:20 AM
Mesaj #2322


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...altele ne reprezinta, tradand modul de viata si orientarile...



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Jul 2013, 09:22 AM
Mesaj #2323


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...altele, doar nevoile....




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Jul 2013, 09:28 AM
Mesaj #2324


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



..si varianta naturista a rulotei miniaturale....



Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Jul 2013, 09:33 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jul 2013, 10:25 AM
Mesaj #2325


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Foarte interesant acest proiect. Mi-ai dat o idee cu rulota asta rustica. Crezi ca in Romania te-ar lasa sa construiesti asa ceva pe o platforma tractabila? platformele pentru transport cu 2 sau 4 roti. Ma gandesc ca ai putea sa faci o astfel de rulota, apoi cand o duci dintr-o parte in alta o acoperi cu o prelata, asta ca sa nu mai faci proiecte, aprobari, RAR etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Jul 2013, 12:20 PM
Mesaj #2326


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...io zic ca da....

Sunt niste firme care ofera servicii de carosat...aia iti obtin autorizatie RAR pentru orice proiect (e in costul carosarii).


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Aug 2013, 08:29 AM
Mesaj #2327


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595









--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Aug 2013, 08:31 AM
Mesaj #2328


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595









--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Aug 2013, 08:33 AM
Mesaj #2329


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595







--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Aug 2013, 08:35 AM
Mesaj #2330


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Aug 2013, 08:36 AM
Mesaj #2331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 6 Aug 2013, 07:30 AM
Mesaj #2332


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595









--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 6 Aug 2013, 07:32 AM
Mesaj #2333


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595









--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Aug 2013, 02:56 PM
Mesaj #2334


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Asta mi-a placut, am vizitat si site-ul este interesant, sunt o multime de aplicatii practice pe care le poti face singur.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 6 Aug 2013, 05:37 PM
Mesaj #2335


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



Da, sunt si eu de acord cu Marduk! Ideea, pozitionarea, simplitatea constructiei si cat de bine este pus in valoare lemnul...m-au spart ! O adevarata bijuterie de cabanuta !
Un link al site-ului, te rog ! Stiu pe cineva care si-ar dori o cabanuta in forma de butoi smile.gif si cauta ceva interesant.

Eu zic ca si poza din mesajul 2315 e super ! As vrea asa ceva pe pamant...romanesc, evident smile.gif
Toate sunt interesante, dar trebuie sa fim realisti , poate nu le vom putea realiza...in viata asta cel putin si nu in Romania , dar idei superbe putem obtine de aici o multime !

In rest, eu am mai facut o magazie smile.gif Evident , magazia e in dreapta !!! roflmao.gif

http://img600.imageshack.us/img600/1171/mx7t.jpg

http://img543.imageshack.us/img543/4951/cfuz.jpg

Acest topic a fost editat de danzel: 7 Aug 2013, 08:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Aug 2013, 08:41 AM
Mesaj #2336


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Toate sunt interesante, dar trebuie sa fim realisti


Cine nu crede in minuni nu este un realist.
Asta pentru ca minunile exista. Ele fac parte din proiectul divin.


Nu stim ce ne pregateste timpul. De cand sunt in viata am vazut multe, spectaculoase si neasteptate schimbari..
Cand timpul tau va veni, si cand vei avea toate posibilitatile, atunci e bine sa sti de unde sa alegi..


Superba casuta...Anexa de care zici ce functionalitate are ?

aproape ca ma doare fizic sa o vad neterminata la fatada...zau, nu ma dau rotund...e un fel de deformatie profesionala..
traiesc la fel aproape in fata oricarei cladiri neterminate pe lang care trec..




PS..Te salut cu respect prietene Danzel thumb_yello.gif ...vara frumoasa...ce a mai ramas din ea...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Aug 2013, 12:48 PM
Mesaj #2337


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(danzel @ 6 Aug 2013, 06:37 PM) *
Un link al site-ului, te rog ! ...

http://stejarmasiv.ro/
Am vazut niste cabane din butoi la Telega, e un mic complex balneo care are 2 cabane construite din doua butoaie. Ma gandeam ca astfel de butoaie defecte, s-ar putea sa gasesti pe la licitatiile care se desfasoara cand se desfiinteaza cramele.
Poti sa vezi aici : http://www.bailetelega.ro/ niste fotografii cu butoaiele respective.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Aug 2013, 12:52 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Aug 2013, 01:15 PM
Mesaj #2338


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595






...nu-i o idee prea buna...Doagele sunt instabile si trebuiesc fixate, pastreaza un miros inconfundabil daca provin de la un butoi folosit si au nevoie de o structura complicata pentru un minim de termoizolatie..Mult mai interesant mi s-a parut ideea utilizarii de corpuri de conducta din polietilena, asa cum sunt cele depozitate in fata Academiei Militare din Bucuresti, santierul care face statia de metrou de acolo..

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Aug 2013, 02:05 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Aug 2013, 01:49 PM
Mesaj #2339


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595






Ceva de genul asta..
Merg pana la diametrul de 3000 mm, au izolatii din poliuretan optionale si ajung cu pretul pe la 400 de euro (tronsonul de 4000 mm lungime).
O podesti pe la 400 mm si te duci cu mobila pe curbura. Bagi circularul si tragi doua ferstre...capac fata, capac spate...gata casuta..

Nu ninge, nu ploua, nu lucreaza in timp...

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Aug 2013, 02:04 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 7 Aug 2013, 02:04 PM
Mesaj #2340


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



Merci pentru link-uri Marduk si pentru idee TheDude !

Eu as fi facut niste "doage" din OSB gandite sa se imbine cu cap. Intre timp am aflat ca exista si un curent pe net de a folosi CNC (parca), un aparat cu care poti taia pe trei dimensiuni si apoi imbina lemn. Se pot face casute, cabanute, etc...

Cred si eu in minuni si in special in cea numita VIATA ! Multumesc pentru apreciere The Dude!

Da, recunosc , inca nu arata bine fara acoperire, dar au fost si mai sunt inca vreo cateva motive pentru care am tot lasat la urma aspectul exterior...Sper, din tot sufletul ca macar pana in iarna sa reusesc sa-i dau si o "culoare".

Am folosit la maxim si portiunea asta din vara , asta ca sa pot vedea cum se comporta baracuta pe timpul verii, ca pe timpul iernii am avut ocazia, dar atunci nu aveam trotuare (chiar ti-am cerut sfatul si asa am facut ! thumb_yello.gif ) si am vazut ce poate face umezeala ... Ce sa spun, cap-coada, as putea fi incantat de felul cum s-a comportat baracuta in timpul acesta. Serios ! Am prins si cateva vijelii acolo si nu a zburat nimic din ea smile.gif, am prins si vreme caniculara si am putut sta chiar bine (sfatul lui The Dude vis-a-vis de bazaltica este super OK- VERIFICAT si o sa va spun mai multe...daca nu era bazaltica acum nu mai aveam NIMIC acolo, pe bune! ) si inca nu am izolatie exterioara de niciun fel, inca ! Si mai e ceva: inca nu se vad crapaturi pe pereti, desi rigipsul este pus direct pe cadrele de lemn...Mai e timp, ce-i drept, dar o sa va tin la curent.
Recunosc, suprafata mare vitrata (din considerente de economie...) pe timpul verii nu e o optiune de cautat, cel putin pe latura estica ,dar fac pariu ca spre toamna ma voi folosi la maxim de asta ! Nu am de gand sa stau iarna acolo, asa ca voi cauta un sistem de jaluzele cat mai simplu de construit, pe care il voi folosi vara si spre tomana voi lasa geamurile mate (asa le-am capatat) sa-si faca treaba. Traiasca SOARELE !

"Anexa" e doar o banala magazie in care ar putea incapea o motosapa, niste scaune, o masa , scule si cateva sape si lopeti. Dupa ce am facut-o, m-am gandit si la alte functionalitati...e mai mare decat baia sad.gif In fine, vom pune acolo ce e mai greu de urcat in pod...

Oricum, nu s-a implinit un an de cand am pus osu' la munca... Mai e timp ! SPER !

Acest topic a fost editat de danzel: 7 Aug 2013, 03:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Aug 2013, 02:12 PM
Mesaj #2341


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Dap, e o idee interesanta. Pe langa cei 400 euro mai trebuie platit transportul, izolatia, lemnul pentru pardoseala si poate la exterior, un acoperis etc. Mie mi-ar placea s-o incastrez intr-o movila in pamant, vertical, taiata pe la 2 m, sa-i fac o cupola pe care s-o acopar cu pamant si iarba, geamuri, usi, panouri solare, o soba si cam atat. Dintr-o singura conducta faci doua incinte. Nu stiu ce clasa de toxicitate au, daca nu elibereaza noxe etc. dar e un proiect interesant, pare accesibil si ca pret etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Aug 2013, 09:52 AM
Mesaj #2342


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





cica ar costa sub 1000 de euro cu totul hmm.gif ..o fi la cabana, sau la cort ?



PS. Danzel, multumesc pentru cuvintele frumoase.... thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Aug 2013, 02:18 PM
Mesaj #2343


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Aug 2013, 04:01 PM
Mesaj #2344


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cred ca este "facatura" in photoshop, dar e tare. clapping.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Aug 2013, 08:40 AM
Mesaj #2345


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...yes, ar putea sa fie, dar nu despre asta e vorba...

vorba e sa ne intoarcem putin la inceputul topicului, acolo unde ne propuneam o casa simpla cu costuri minime..

sigur nici asa ceva, dar hai sa facem un exercitiu de imaginatie:

o chestie care sa semene cu asta, facuta din caramizi de chirpci, cu tamplaria din brad, de la atelierele de tamplarie din Chitila, cu sarpanta din cazatura de rigle de la un santier serios (sau de la demolari) si invelitoare din resturi de partizi de bardouri..

cat ar putea sa coste ?
crede cineva ca ar putea dura mai mult de o saptamana intregul santier ???


ps. ultima gaselnita, la groapa de gunoi se gasesc intreprinzatori care comercializeaza ambalaje din polistiren la 5 lei mc...
astea tocate si amestecate cu ciment si paie dau o caramida cu factor termic mai bun ca izo-caramida...nu si la fel de rezistenta, dar mult mai usoara...asta doar asa ca chestie...

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Aug 2013, 10:35 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

80 Pagini V  « < 65 66 67 68 69 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 08:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman