HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

11 Pagini V  « < 9 10 11  
Reply to this topicStart new topic
> Ninge Albastru, [Jurnalul lui black ice]
black ice
mesaj 19 Feb 2013, 03:09 AM
Mesaj #351


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Mă uitam la începutul paginii precedente și mi-au căzut ochii pe două mesaje aflate la trei ani distanță. Va rămîne în permanență întrebarea „de ce ne întoarcem aici?” la fel cum și răspunsul va rămâne același. Revenim nu atât din cauza celor pe care le-am „trăit” aici, cât din cauza intimității create aici. Poate fi un loc familiar - poate face parte din edificiul afectiv al fiecăruia, la fel de ușor pe cât poate fi doar o iluzie, o falsă senzație, un refugiu, un ultim bastion al unui echilibru șubred.
Nici nu contează prea mult „ce e” atât timp cât e.

Pe de altă parte, simt că nu mai am prea multe de spus. Mă împiedic de cuvinte și sunt tot timpul... contratimp.

În urmă cu ceva vreme scriam: „Trist este procesul prin care mi se opresc cuvintele pe măsură ce mă apropii de ceea ce cred că îmi doresc.” La fel de trist este si momentul în care te găsești blocat „într-o clipă”. Stuck in a moment. Încremenit în timp. Am avut nevoie de un răsărit pe străzile pustii ale Bucureștiului, a trebuit să-mi pierd tot - cuvinte, gânduri, speranțe și echilibru, pentru a lua o decizie pe care o amân de aproape zece ani. Am fugit, iar din acel moment - de aproape cinci luni deja, încerc să scriu despre toate. Cu cât mai mult timp trece, cu atât mai „încremenit în timp” devin. Iar procesul de „revenire la viață” tinde să devină tot mai anevoios.

Primul pas e aproape făcut. Încă puțin și recunosc că am lăsat în urmă tot ce am trăit în ultimii zece ani, fără nici un regret, fără nici un dor...

Acest topic a fost editat de black ice: 19 Feb 2013, 03:10 AM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 10 Mar 2013, 11:43 PM
Mesaj #352


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



ma bucur sa te recitesc smile.gif


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 17 Mar 2013, 08:05 PM
Mesaj #353


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Bine ai revenit!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Mar 2013, 08:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

11 Pagini V  « < 9 10 11
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman