HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

16 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem
Tudy
mesaj 24 Mar 2004, 02:02 AM
Mesaj #366


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



@side_story: Imi pare rau sa te contrazic, dar cea mai veche dintre religiile lumii se considera a fi hinduismul, textele sacre hinduse (Vedele) datand cam din 1500 i.Hr. Acea "cale pasnica, de armonizare cu universul inconjurator si cu propria persoana" a fost intalnita in yoga cu mult inainte de aparitia crestinismului... In alta ordine de idei, yoga nu a fost si nici nu se vrea a fi o religie, deci comparatia cu crestinismul e oricum irelevanta... Pe langa asta, acele "cazuri de labilitate mentala, schizofrenie" se pot "obtine" la fel de bine si fara a apela la "incursiunile in trecut" despre care vorbesti... E atestat stiintific ca nu se pot cunoaste cu exactitate cauzele aparitiei schizofreniei, asa ca nu se cuvine sa te hazardezi in a face afirmatii, punand acele cazuri pe seama unor anumite aspecte pe care nici macar nu le cunosti...

Acest topic a fost editat de Tudy: 24 Mar 2004, 02:04 AM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 24 Mar 2004, 01:15 PM
Mesaj #367


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



slide_story
"Aveti grija cu experientele vietilor anterioare, creierasele noastre nu pot suporta prea multe schimbari majore.
Incercati sa cititi niste mari preoti crestini despre acest subiect, cum ar fi parintele Arsenie Boca, poate parerea mea nu conteaza prea mult in fata voastra.... "

Asa este..exista multe cazuri de sinucideri printre practicantii de yoga, in special printre cei mai labili psihic. Unul din motivele invocate: viziuni ale vietilor anterioarea in care omorasera pe cineva...si acum voiau sa plateasca.

Ei nu stiau ca Hristos este cel care a platit pacatele...si singurul lucru necesar este spovedania si pocainta.

Da...chiar zilele trecute citeam despre un guru convertit la ortodoxism. Declaratiile lui mi s-au parut relevante...El spunea ca starile, "viziunile" la care se ajunge in urma practicarii acestui tip de meditatie se aseamana izbitor cu starile in urma consumului de droguri.

Si am mai remarcat un lucru interesant...la convertiri. (este parerea mea nu inseamna ca am dreptate)
1. Crestinism -> alte religii
Convertirile de la crestinism la alte religii se fac in marea majoritate datorita observarii greselilor preotilor, sau crestinilor in general. Cu alte cuvinte...la Biblie scrie intr-un fel si crestinii fac in alt fel inseamna ca crestinismul nu e bun. Marea majoritate a celor care parasesc nu sunt practicanti si explica convertirea prin acuze..uite ce face popa....ca ei merg la biserica si dupa ai fumeaza...uite ce roade are crestinismul.

2. Alte religii-> crestinism.
Persoanele care adera la crestinism vin in urma unor experiente puternice, cautari intense, sunt persoane cu intensa viata spirituala. Avem astfel vrajitori (Sfantul Ciprian) , maestri yoga, practicanti avansati ai hinduismului (interesant de citit marturiile lor despre reincarnare dupa ce s-au convertit). Un exemplu interesant ar fi Serafim Rose in Statele Unite..care a ajuns un mare monah, infiintand o manastrire in State. Aceasta categorie e mult mai putin numeroasa decat prima.

Este doar o parere


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 24 Mar 2004, 05:14 PM
Mesaj #368


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ 24 Mar 2004, 02:15 PM)
Asa este..exista multe cazuri de sinucideri printre practicantii de yoga, in special printre cei mai labili psihic. Unul din motivele invocate: viziuni ale vietilor anterioarea in care omorasera pe cineva...si acum voiau sa plateasca.

- sint mult mai putini "yoghini" care s-au sinucis decit crestini. Cel putin, asa zisii yoghini erau si inainte si dupa yoga labili, dar despre asta nu iti dai seama decit cind e criza, asa ca ... sa fim seriosi.

- cel putin, orientalii stiu ca daca se sinucid, au parte de o lume astrala cumplita, unde vor ispasi o perioada de timp EGALA cu perioada de timp, dupa care se reincarneaza si traiesc in urmatoare viata EXACT cit mai avea de trait in fosta viata fizica, cind s-a sinucis, si va avea EXACT aceleasi TESTE pe care in viata sinucigasa nu si le-a depasit (invatat, inteles).


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Mar 2004, 05:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Figaro
mesaj 24 Mar 2004, 05:33 PM
Mesaj #369


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Daca imi amintesc bine crestinismul nu prea se inebuneste dupa sinucidere, pe care nu o considera tocmai ok. Afirmatia cu yoghinii care nu se sinucid comparativ cu crestinii mi se pare gratuita.

QUOTE ("thunder")

Convertirile de la crestinism la alte religii se fac in marea majoritate datorita observarii greselilor preotilor, sau crestinilor in general. Cu alte cuvinte...la Biblie scrie intr-un fel si crestinii fac in alt fel inseamna ca crestinismul nu e bun.


Ar fi ciudat de sustinut ca orientalii nu gresesc ori ca respecta intocmai perceptele in care cred. Exemple ar fi. Am vazut recent un film biografic dedicat lui Gandhi. Impresionant razboiul dintre cele doua tabere, culminand cu scena in care un "iluminat" regreta ca a zdrobit teasta unui copil musulman de un perete. Interesant si un reportaj de data recenta (cam 2 ani), in care vedem calugari budisti in lupta cu fortele de ordine. Politistii cu bastoane si gaze lacrimogene, budistii ascusi dupa coloanele templului, aruncand cu caramizi.

Eu as zice ca greseli se intampla in ambele parti. La fel, experienta spirituala e bogata in ambele parti. Impartirea crestinilor si orientalilor in rai si bunii mi se pare deplasata.

Convertirile de la crestinism la alte religii au la baza necunoastrea propriei religii, combinata cu gustul noului. Membrii unei majoritati religioase sunt deseori blazati.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 24 Mar 2004, 05:40 PM
Mesaj #370


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Figaro @ 24 Mar 2004, 05:33 PM)
Am vazut recent un film biografic dedicat lui Gandhi. Impresionant razboiul dintre cele doua tabere, culminand cu scena in care un "iluminat" regreta ca a zdrobit teasta unui copil musulman de un perete.

Figaro, vad ca la tine perversitatea nu are leac.
De unde pana unde ai scos-o cu "iluminatul"? Ala era un habotnic ce se adapa de la aceeasi lumina a neroziei ca toti habotnicii din toate religiile lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 25 Mar 2004, 06:58 PM
Mesaj #371


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Asa este..exista multe cazuri de sinucideri printre practicantii de yoga, in special printre cei mai labili psihic. Unul din motivele invocate: viziuni ale vietilor anterioarea in care omorasera pe cineva...si acum voiau sa plateasca.

Asta e o aberatie, chiar si pentru un yoghin, noi! evil.gif
Daca ar fi avut acele "viziuni", ar fi stiut ca pedeapsa consta in faptul ca vor fi omorati la randul lor (conform legii karmei). Ce legatura are sinuciderea cu asta? Poate fuga de pedeapsa, dar ma indoiesc...
In general, nu prea ma dau eu in vant dupa yoga si dupa yoghini, dar nici sa-i acuzam in halul asta! Cred ca mai degraba explicatia trebuie cautata in acel "mai labili psihic" de care ai pomenit... Si da, aici ne apropiem de efectele pe care le are yoga asupra unora din practicanti. Si ne indepartam de subiectul nostru cu reintruparea... huh.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 26 Mar 2004, 11:07 PM
Mesaj #372


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



nu RZA m-ai inteles gresit
nu s-au sinucis cu buna stiinta, nu cred ca cineva intreg la cap s-ar sinucide cu buna stiinta
s-au imbolnavit de schizofrenie (dublarea personalitatii, survenita de la schimbarile de caracter ce au avut loc in timpul experientelor) si si-au facut-o cu mana lor


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 Mar 2004, 08:57 AM
Mesaj #373


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Figaro @ 24 Mar 2004, 06:33 PM)
Daca imi amintesc bine crestinismul nu prea se inebuneste dupa sinucidere, pe care nu o considera tocmai ok. Afirmatia cu yoghinii care nu se sinucid comparativ cu crestinii mi se pare gratuita.


- "amintirile" tale sint ERONATE. Studiaza atent cauzalistica si numarul sinuciderilor in lume si afla citi sint crestini si citi yoghini printre acesti sinucigasi.

QUOTE
QUOTE ("thunder")

Convertirile de la crestinism la alte religii se fac in marea majoritate datorita observarii greselilor preotilor, sau crestinilor in general. Cu alte cuvinte...la Biblie scrie intr-un fel si crestinii fac in alt fel inseamna ca crestinismul nu e bun.


- asta e chiar hazliu, iti quotezi propriile cuvinte si mi le pui mie in "gura". rofl.gif

QUOTE
Ar fi ciudat de sustinut ca orientalii nu gresesc ori ca respecta intocmai perceptele in care cred.


- asta afirmi tu, eu am afirmat altceva si anume, ca rata sinuciderilor la yoghini, REPET YOGHINI ... NU la orientali, este mai mica ca la crestini.

QUOTE
Exemple ar fi. Am vazut recent un film biografic dedicat lui Gandhi. Impresionant razboiul dintre cele doua tabere, culminand cu scena in care un "iluminat" regreta ca a zdrobit teasta unui copil musulman de un perete. Interesant si un reportaj de data recenta (cam 2 ani), in care vedem calugari budisti in lupta cu fortele de ordine. Politistii cu bastoane si gaze lacrimogene, budistii ascusi dupa coloanele templului, aruncand cu caramizi.


- tipic. faci afirmatii MINCINOASE si neintemeiate pt. ati apara HABOTNICIA si FANATISMUL

- nu imi amintesc filmul, sau "faza" de care vorbesti, dar acela nu era un iluminat, ci un FANBATIC si HABOTNIC ca si tine ... cu diferenta ca traia in alte vremuri si i s-au oferit contitiile prin care sa-si manifeste ura si PROSTIA fata de un semen al lui. Confunzi oamenii profani si fanaticii cu fiintele aflate pe o cale spirituala. E o mare diferenta intre a cunoaste calea si a fi pe cale.

- nu stiu ce cautau politisti la acel templu dar in mod sigur nu budistii trebuiau "sa intorca obrazul". Dincolo de asta, mass media ar face orice numai ca sa denigreze TOT ceea ce este spirtual si ar "ridica" in sus tot ce nu este spiritual dar pare. Mass media, in marea sa majoritate, se afla in miinile grupurilor aserviti lui lucifer, nu lui Dumnezeu.

QUOTE
Eu as zice ca greseli se intampla in ambele parti. La fel, experienta spirituala e bogata in ambele parti. Impartirea crestinilor si orientalilor in rai si bunii mi se pare deplasata.


- aceiasi aberatie. yoghin NU este egal cu oriental !!! nici crestini aflati cu adevarat pe o cale, ci nu tot felul de trepadusi cu numele de "crestini", doar pt. ca asa e in familia lui, ca au fost botezati ... samd.

- sesizez ca fie te faci ca ploua, fie atentia si luciditatea ta lasa de dorit

Acest topic a fost editat de thunder: 27 Mar 2004, 08:58 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 Mar 2004, 09:43 AM
Mesaj #374


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (side_story @ 23 Mar 2004, 11:38 PM)
QUOTE
QUOTE ("thunder")
De ce nu ii "copiaza" crestinii macar in aspectele bune vazute/intelese la acesti yoghini ?
 


imi pare rau ca deviez si mai mult de la subiect, dar parerile cum ca yoga ar fi o cale de armonizare a sinelui, iar crestinismul ar trebui sa invete din asta mi se pare absolut aberanta.

- pai ce spun eu si ce intelegi tu ... difera precum soarele si luna.

- ceea ce trebuie crestini sa invete de la acei yoghini este sa actioneze la UNISON in actiunile lor spirituale ... adica rugaciunea ... caci .. din pacate, cam ATIT au crestinii de rind ca "tehnica" spirituala. Ce e asa greu de inteles ? Am vorbit despre Rugaciunea Tatal Nostru rostita (verbal sau mental) de CIT MAI MULTI crestini, la aceiasi ora, in aceiasi perioada de timp. Daca nu ati citi pe sarite si ati fi deschisi sa vedeti si alte culori ... adica sa nu aveti "filtrul colorat" in fata ati vedea ce se scrie in mesaje, nu numai pasaje rupte de context. Ce sa zic ... probabil ca va "cer" prea mult ...

- apropos, Sinele este "scinteia divina" din om, cea care este "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu" si care este la fel de NEMURITOARE si NESCHIMBATA ca si Dumnezeu. Este daca vrei, picatura din ocean. Acest Sine nu se poate schimba, nu se poate armoniza ... ci cel mult DESCOPERI ... asa cum nu il armonizezi pe Dumnezeu, ci il descoperi. Sinele este "particica din Dumnezeu" care s-a "ascuns" in fiinta.

- alte structuri (corupuri) subtile ale fiintei trebuie armonizate printr-o cale spirituala

QUOTE
In primul rand crestinismul este cea mai veche dintre religiile lumii, in timp ce yoga, care pana nu acum mult timp era doar o modalitate de meditatie si descoperire//concentrare a energiilor proprii a deviat doar de putin timp inspre o religie.


- rolleyes.gif cea mai buna gluma "spirituala" citita azi (pina acum).

- cuvintul "crestinism" vine de la numele celui care a revelat adevarul sub forma unor invataturi care mai tirziu s-au integrat intr-o forma ceva mai concreta si care s-a numit crestinism. Iisus, Cristos adica, a aparut in lume in acea forma si cu acel nume, acum 2000 de ani. Traditiile orientale (unele dintre ele) sint cu mult mult mai vechi de 200 de ani.

- si acum, ca sa mai pun putina sare pe rana, sorry.gif sa amintesc si de faptul ca in acei asa zisi "ani pierduti" ai lui Iisus El a fost in Orient unde a studiat traditile spirituale ale acelor zone, iar invatatura Sa se vede ca are si surse de inspiratie din acele traditii orientale, exprimate mai apoi in cuvinte specifice puterii de intelegere a evreilor si celorlalte popoare mai putin cunoscatoare ale traditiei orientale. Insasi ideea cu "Imparatia cerurilor este in voi" este identica ca esenta, diferita ca exprimare cu cea orientala care spune ca "Sinele Suprem Nemuritor este in noi si este scinteie divina din Dumnezeu Tatal". Mai sint si alte asemanari izbitoare ... dar nu e locul si momentul a le discuta.

QUOTE
Crestinismul a fost prima religie care a propus o cale pasnica, de armonizare cu universul inconjurator si cu propria persoana (Iubeste-ti aproapele tau ca pe tine insuti).


- acesta atitudine pasnica se vede cu ochiul liber ... atit in prezent cit si in trecut. De departe "razboaiele sfinte" sint cele mai pasnice actiuni ale iubitorilor de aproape, iar pe plan local, de departe Inchizituia este "sefa sefilor" pe tarimul "pasnicilor" manifestari "crestine". Despre hughenoti, casa Borgia, casa de PAPI "otravitori", revolutiile franceze "crestine" ... nici nu mai are rost sa amintesc. ohmy.gif

- apropos, exista si alte cai spirituale, mult mai vechi de 2000 de ani, care propune o cale pasnica ...

QUOTE
Probabil ca nu stiti unde poate duce yoga sau alte practici deviante.


- noi stim, ma rog, sa fiu mai restrins in afirmatii, eu STIU. O practica devianta este, dupa cum spune si numele, ceva care a DEVIAT de la calea cea buna. In acest context, vedem cum MAJORITATEA religiilor si cailor spirituale au deviat in zilele noastre. Exista si deviatii cu iz de yoga, cum exista si deviatii MAJORE cu iz de crestinism, hinduism etc .. dar astea sint deviatii, nu filonul spiritual al acelei cai.

QUOTE
Cazuri de labilitate mentala, schizofrenie (care este cunoscut ca se poate obtine foarte usor din "incursiunile in trecut") sunt foarte raspandite printre practicantii mai putin experimentati ai acestora. Aceti grija cu experientele vietilor anterioare, creierasele noastre nu pot suporta prea multe schimbari majore.


- labilitatea mentala apare, se manifesta cind asa zisul centrul de comanda si control, numit si Ajna Chakra in traditiile orientale, sau Al Treilea Ochi, sau "steaua din frunte" samd ... este slab trezit si dinamizat, adica energia subtila mentala este in deficit sau este dizarmonioasa. Aceasta stare este "inmagazinata" in karma individului inca dinainte de nasterea sa in lumea fizica. La un moment dat, aceasta "inregistrare" incepe sa devina activa, iar conditiile care "favorizeaza" aparitia acestor "sechele" (samskaras = amintiri, inregistrari din vietile trecute) nu tin neaparat de o integrare pe o cale initiatica sau alta, ci putind apare in urma unei banale situatii de viata mai "socanta" sau pur si simplu, a sosit momentul ca ea sa "imugureasca" si sa iasa la suprafata. A da vina pe un sistem spiritual pt. aceasta situatie este o forma CRASA de IGNORANTA in cele oculte.

- pe de alta parte, nu este intimplator faptul ca Dumnezeu a ocultat posibilitatea de a ne aminti vietile trecute datorita socului traumatizant pe care l-ar putea avea asupra fiintei, iar aceste regresii nu trebuie facute la intimplare, ci DOAR atunci cind fiinta e pregatita dpdv spiritual launtric. Daca conditiile nu sint indeplinite ... e normal sa apara deviatii si dezechilibre mentale, dar, REPET asta nu e vina sistemului spiritual, ci a prostei alegeri a momentului si caii de aplicare a regresiei.

- faptul ca cineva ajunge sa-si vada o viata anterioara in care era un criminal notoriu cind el acum este un "om pasnic" este dea dreptul socant ... asa ca ... toate la timpul lor .. aviz amatorilor de senzatii (spirituale) tari.

QUOTE
Incercati sa cititi niste mari preoti crestini despre acest subiect, cum ar fi parintele Arsenie Boca, poate parerea mea nu conteaza prea mult in fata voastra....


- da, parerile neautorizate si VADIT pline de ignoranta nu conteaza ... deci, in cazul meu si poate si al altora, nu conteaza nici parerile acelui parinte.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 Mar 2004, 10:05 AM
Mesaj #375


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ 24 Mar 2004, 02:15 PM)
Ei nu stiau ca Hristos este cel care a platit pacatele...si singurul lucru necesar este spovedania si pocainta.

- d'aia ramin crestinii la fel de cum erau inainte, oricita spovedanie si pocainta ar face ei. Lucrurile sint clare si logice. Cindva ai gresit, ai pacatuit, ti-ai facut karma negativa. Ai adus zestrei tale launtrice o sume de pete negre (defecte, suferinte, etc). Pocainta si spovedania in cel mai bun caz, REPET, IN CEL MAI BUN CAZ ar putea "arde" acele pete negre. Ele nu pot aduce ceva ce inca nu ai, de ex. "pete albe" (calitati, inzestrari etc). De ex., un PROST care face anumite greseli, si la un moment dat intelege ca a gresit si se spovedeste si pocaieste sincer, s-ar putea sa scape de consecinta acelor pacate (greseli), dar el TOT PROST va ramine, pt. ca PROSTIA este o fiorma de manifestare a slabei treziri si dinamizari a centrilor superiori de forta - CHAKRAS - ori daca pt. asta nu face nimic, situatia ramine aceiasi. Acelasi lucru se petrece cu ORICE defect, limita sau slabiciune datorata acestor lipsuri energetice launtrice.

QUOTE
Da...chiar zilele trecute citeam despre un guru convertit la ortodoxism. Declaratiile lui mi s-au parut relevante...El spunea ca starile, "viziunile" la care se ajunge in urma practicarii acestui tip de meditatie se aseamana izbitor cu starile in urma consumului de droguri.


- astea sint reclame ieftine bune pt. amagit FRAIERII.

- guru inseamna invatator (spiritual). Odata ce ai ajuns invatator spiritual ai atins o anumita forma de comuniune cu Dumnezeu, iar din acel moment esti mai mult sau mai putin UNA cu Dumnezeu, asa cum era si Iisus, UNA cu Tatal (evident, in alte proportii).

- starile din meditatie pot sa semene cu cele aparute in urma consumului de droguri in urmatoarele situatii:

- acea "meditatie" este eronat integrata si are un suport gresit sau aflat undeva JOS fata de aspectele divine, ceea ce produce rezonanta (legatura) cu lumi astrale cu un nivel de vibratie gregar, jos ... nu cu lumile si realitatile DIVINE, INALTE, ELEVATE
- fiinta care abordeaza aceste tehnici de meditatie nu este pregatita launtric pt. a fata fata acestor realitati subtile. Fie nu a abortat in mod treptat tehicile spirituale specifice caii, fie a sarit anumite trepte, fie nu are o purificare subtila energetica a sturcturilor subtile si chiar si a subconstientului. De ex. Patanjali expune in sutrele sale cele 8 stadii fundamentale. Spicuiesc din text:

1. Yama (cod personal + moral)
2. Niyama (cod personal)
3. Asana (poziţie, atitudini corporale)
4. Pranayama (controlul prana-ei sau a suflului)
5. Pratyahara (retragerea simţurilor)

Aceste prime cinci stadii sunt stadiile exoterice sau bahiranga (extern) ale practicii Yoga. Ele pregătesc progresiv corpul-minte pentru ultimele stadii:

6. Dharana (concentrare)
7. Dhyana (meditaţie)
8. Samadhi (superconştiinţă sau extaz)

Aceste ultime trei stadii sunt stadiile esoterice, sau antaranga (intern), ale practicii Yoga. Primele cinci stadii neagă conştiinţa, īn timp ce ultimele trei o dilată. Stadiile avansate pot fi practicate numai după ce se stăpānesc perfect stadiile preparatorii. Stadiile pānă la Pratyahara (retragerea simţurilor) īndepărtează gradat distracţiile externe, īn timp ce practicile de la Dharana (concentrare) īn jos distrug gāndurile care deranjează şi manifestările psihice, astfel īncāt mintea īncetează să funcţioneze. IDA (lumea internă) e echilibrată de PINGALA (lumea externă) astfel īncāt SUSHUMNA (transcendentalul) īncepe să funcţioneze īn SAMADHI (superconştiinţă sau extaz).

Cele opt stadii armonizează progresiv cele cinci koshas (īnvelişuri) ale omului: annamaya (fizic); Pranamaya (pranic sau bioplasmatic); manomaya (mental); vijnanamaya (intuitiv); anandamaya (divin). Scopul final este de a transcende limitările acestor īnvelişuri. Mişcarea este de la grosier la subtil.


- diferenta intre starea de constiinta a drogatului si cea a fiintei care mediteaza este CONTROLUL: pe drogat acea stare il controleza ... pe cind in cazul celalalt, cel care mediteaza controleaza starea si o si obtine la vointa, fara sa fie legat de "cirje exterioare" (droguri), putind sa aleaga la vointa ce stare anume doreste sa traiasca (experimenteze), trezeasca si dinamizeze in fiinta sa.

QUOTE
Si am mai remarcat un lucru interesant...la convertiri. (este parerea mea nu inseamna ca am dreptate)


- da, este doar parerea ta ....

Acest topic a fost editat de thunder: 27 Mar 2004, 10:12 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flux
mesaj 22 Apr 2004, 08:32 PM
Mesaj #376


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 November 03
Forumist Nr.: 1.147



Cand o sa va dati seama ca drumul spre adevar al fiecaruia trebuie descoperit singur, si cand veti realiza ca poate nici prietenii cei mai apropiati, frati, surori chiar parinti nu vor putea sa fie alaturi, veti intelege ca exista un singur adevar, si daca o persoana nu e pregatita, nu-l va putea vedea. "When the student is ready, a teacher will come". Asa ca mi se pare ciudat ca cei care intelegeti si simtiti acest adevar nu realizati ca sunt oameni care nu pot, nu vor, si nu trebuie sa fie convinsi de ceea ce voi stiti cu siguranta. E deajuns ca voi sa urmati drumul cel bun in numele iubirii universale, si deja contribuiti cu mult mai mult decat va dati seama!
Cat despre cei care nu inteleg, sau au impresia doar ca inteleg, le doresc sa fie iubiti si sa puna mai multa iubire in tot ceea ce fac!
Am scris mesajul asta pt. ca vad pe forumul asta aceleasi lucruri care desi pornite cu bune intentii duc la suferinte si conflicte.
Iar ca sa contribui si eu la forumul acesta, pt. cei care sunt deja pe calea cea buna cat si pentru cei care sunt inca in cautare, am doua linkuri. Informatiile care le-am desprins din ele recent mi-au schimbat viata... poate vor face aceleasi lucruri si pt. voi!

David Wilcock
L/L Research Group

"Peace be with you in the Light of Eternal Love!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 22 Apr 2004, 08:46 PM
Mesaj #377


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai revenit la Han, flux! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 23 Apr 2004, 11:00 AM
Mesaj #378


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (side_story @ 23 Mar 2004, 11:40 PM)
In primul rand crestinismul este cea mai veche dintre religiile lumii, in timp ce yoga, care pana nu acum mult timp era doar o modalitate de meditatie si descoperire//concentrare a energiilor proprii a deviat doar de putin timp inspre o religie.

Pai la o astfel de afirmatie nici nu mai merita citite posturile tale. Si mai ai si semnatura aia cu ignoranta laugh.gif

Spune-mi care sunt religiile cunoscute de tine si cum ai ajuns la concluzia ca yoga e religie si ca ea duce la schizofrenie?
Spune-mi ce e o religie?

Mai spune-mi care sunt cauzele care duc la schizofrenie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 24 Apr 2004, 01:51 AM
Mesaj #379


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



han.gif , flux!

side_story: spoton.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 24 Apr 2004, 08:45 PM
Mesaj #380


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Cred in reincarnari.


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 Apr 2004, 04:15 PM
Mesaj #381


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (^mami^6 @ 24 Apr 2004, 10:47 PM)
Cred in reincarnari.

Scurt si la obiect ! smile.gif

Bravo !

PS. Si eu ... cred.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 30 Apr 2004, 11:29 AM
Mesaj #382


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Eu spun in felul urmator: cand vorbim despre CREDINTA, e simplu, pentru ca are legatura cu Dumnezeu. Eu cred in Dumnezeu, dar nu cred si in reincarnare. Totusi, cand e vorba despre PARERE, e altceva. Parerea mea este ca oamenii dupa moarte, se reincarneaza. Asta, da, pentru ca intro singura viata nu apuci sa te dezvolti suficient.


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 30 Apr 2004, 05:54 PM
Mesaj #383


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Good point, Inceputul Vietii!
han.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Apr 2004, 06:51 PM
Mesaj #384


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Bine ai venit Inceputul vietii!

Acum eu sunt putin nedumerit de ce ai spus:
Deci tu crezi ca nu exista reincarnare dar parerea ta este ca ea totusi exista. yikes.gif

Nu prea inteleg cum vine asta, poate imi explici si mie....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
barbi
mesaj 30 Apr 2004, 08:04 PM
Mesaj #385


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



exista 2 posibilitati :

1. exista reincarnare
2. nu exista reincarnare . daca nu exista inseamna ca toate 'amintirile' sunt induse de anumite spirite malefice,
care te fac sa iti 'amintesti' ceva ce de fapt nu s-a intamplat, cu scopul de a te face sa iti pierzi credintza in Dumnezeu
si in invatzaturie din Biblie.parerea mea..


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 30 Apr 2004, 09:07 PM
Mesaj #386


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Asta ar putea fi o explicatie, daca n-am avea la indemana o cazuistica vasta: oameni care au descris perfect locuri unde nu fusesera niciodata si de care n-aveau de unde sa afle... vorbit in limbi straine, descris orase, persoane etc - si apoi, la confruntarea cu "realitatea din teren", zbang! Totul se confirma pana la ultimul amanunt. Am vazut recent pe Discovery un astfel de caz.

Concluzie? Ale devil.gif spirite malefice, cum au indus ele numai adevaruri...

Apropo de experiente personale - pentru ca de aici a pornit topicul nostru - cand ajungem in locuri unde am mai trait altadata, ne simtim brusc "acasa". E o senzatie inconfundabila, reala. Nici o amagire. Ne vine pur si simplu sa sarutam pamantul si sa ne contopim cu iarba acelui loc. Si plangem. Si simtim cum inima ne plesneste in piept de atata fericire. Am trecut prin asta undeva in Apuseni.

Nu-mi dau cu parerea... STIU ca exista reintrupare. Nu are legatura cu transmigratia sufletelor asa cum este privita in Orient. Pentru ca include infatisarea in fata lui Iisus pentru Judecata, o perioada in Iad (Cerurile Intunecate) pentru plata pacatelor din timpul vietii si apoi - in cazul celor buni - ajungerea in Rai (Cerurile de Lumina).

Este o spirala infinita, inceputa de la Dumnezeu si terminata tot acolo, este simbolul stramosilor nostri - "spirala dacica", este icon-ul sarpelui care-si musca coada.

Poate ca intrebarile complicate au raspunsuri simple...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 30 Apr 2004, 10:48 PM
Mesaj #387


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Asta ar putea fi o explicatie, daca n-am avea la indemana o cazuistica vasta: oameni care au descris perfect locuri unde nu fusesera niciodata si de care n-aveau de unde sa afle... vorbit in limbi straine, descris orase, persoane etc - si apoi, la confruntarea cu "realitatea din teren", zbang! Totul se confirma pana la ultimul amanunt. Am vazut recent pe Discovery un astfel de caz.

Concluzie? Ale spirite malefice, cum au indus ele numai adevaruri...

Diavolul se foloseste si de adevar pentru a-l face pe om sa se piarda; ii prezinta adevarul asa cum doreste el. Limbi straine vorbeste si diavolul din omul posedat, ti se adreseaza in ce limba vrei, acesta este unul din indicii cand omul e posedat, pe langa faptul ca spune ca a vizitat te miri ce sau vorbeste de intamplari petrecute cu secole in urma...astea si diavolii le stiu pentru ca au fost martori la evenimente. Si un indracit nu neaparat urla si striga sau te miri ce face diavolul sa semnaleze prezenta lui, uneori face exact ce am enumerat mai sus fara a fi violent.

QUOTE
Apropo de experiente personale - pentru ca de aici a pornit topicul nostru - cand ajungem in locuri unde am mai trait altadata, ne simtim brusc "acasa". E o senzatie inconfundabila, reala. Nici o amagire. Ne vine pur si simplu sa sarutam pamantul si sa ne contopim cu iarba acelui loc. Si plangem. Si simtim cum inima ne plesneste in piept de atata fericire. Am trecut prin asta undeva in Apuseni.


Acum fara bascalie, eu daca am fost la Vatican si m-am simtit acasa, intr-adevar a fost o senzatie muninata si parca nu voiam sa se mai termine, inseamna ca am trait acolo. (te pomeni ca am fost "servitorul tuturor" si eu nu stiu).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
barbi
mesaj 1 May 2004, 12:07 AM
Mesaj #388


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



exact la asta ma refeream TriRegnum

Acest topic a fost editat de barbi: 1 May 2004, 12:08 AM


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
barbi
mesaj 1 May 2004, 12:11 AM
Mesaj #389


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



cand am spus 'care te fac sa iti 'amintesti' ceva ce de fapt nu s-a intamplat,' m-am referit lu la faptul ca acele evenimente nu s-ar fi intamplat,ci la faptul ca nu TU esti cel care isi aminteste pt ca nu TU ai fost acolo..


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 1 May 2004, 06:41 PM
Mesaj #390


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Ce am vrut sa spun eu "cand vorbim despre CREDINTA, e simplu, pentru ca are legatura cu Dumnezeu. Eu cred in Dumnezeu, dar nu cred si in reincarnare. Totusi, cand e vorba despre PARERE, e altceva. Parerea mea este ca oamenii dupa moarte, se reincarneaza."

Credinta si Parerea sunt 2 lucruri distincte. Poti crede in Dumnezeu, dar nu si in reincarnare. Nu pot crede in iarba, in tastatura, sau in iubita mea. Este vorba despre a crede ca exista, sau despre parere. Acesta este un principiu al meu de gandire (Maestrul meu Spiritual ma luminat). Cred ca exista reincarnare, sau parerea mea este ca reincarnarea exista. Titlul topicului, daca eu as fi inceput acest subiect, las fi formulat altfel, dar eu nu sunt autorul si autorul nu este eu.

Acest topic a fost editat de Inceputul Vietii: 2 May 2004, 03:13 AM


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 1 May 2004, 06:59 PM
Mesaj #391


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Diavolul se foloseste si de adevar pentru a-l face pe om sa se piarda; ii prezinta adevarul asa cum doreste el. Limbi straine vorbeste si diavolul din omul posedat, ti se adreseaza in ce limba vrei, acesta este unul din indicii cand omul e posedat, pe langa faptul ca spune ca a vizitat te miri ce sau vorbeste de intamplari petrecute cu secole in urma...astea si diavolii le stiu pentru ca au fost martori la evenimente. Si un indracit nu neaparat urla si striga sau te miri ce face diavolul sa semnaleze prezenta lui, uneori face exact ce am enumerat mai sus fara a fi violent.

Deci toti cei care si-au amintit vietile trecute (inclusiv Mari Maestri din Orient) erau de fapt posedati. Mda, ce sa zic, draguta teza... Ma face sa-mi aduc aminte de anumite inventii "dracesti" (asa le-a numit biserica) cum ar fi trenul sau automobilul. tongue.gif

QUOTE (barbi)
cand am spus 'care te fac sa iti 'amintesti' ceva ce de fapt nu s-a intamplat,' m-am referit lu la faptul ca acele evenimente nu s-ar fi intamplat,ci la faptul ca nu TU esti cel care isi aminteste pt ca nu TU ai fost acolo..

Da' cine?

Acest topic a fost editat de RZA: 1 May 2004, 07:02 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
barbi
mesaj 1 May 2004, 07:25 PM
Mesaj #392


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



spiritele care pus stapanire pe tine devil.gif


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 1 May 2004, 10:11 PM
Mesaj #393


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



QUOTE (Inceputul Vietii @ 1 May 2004, 07:43 PM)
Cred ca exista reincarnare, sau parerea mea este ca reincarnarea exista. Titlul topicului, daca eu as fi inceput acest subiect, las fi formulat altfel, dar eu nu sunt autorul si autorul nu este eu. Toate acestea sunt bineinteles, doar pareri personale.

pls.gif nu aruncati cu pietre. Gata, eu am inteles.

Ai dreptate Inceputul Vietii, suna mai bine:
"Cred ca exista reincarnare....".
Asa ar fi trebuit sa scriu.

Multumesc.

smile.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 May 2004, 11:24 PM
Mesaj #394


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 1 May 2004, 12:50 AM)
Diavolul se foloseste si de adevar pentru a-l face pe om sa se piarda;

- adevar in amestec cu minciuna, nu adevar pur.

QUOTE
ii prezinta adevarul asa cum doreste el.


- eu ti-as spune niste adevaruri despre tine pe care nu il doresti, dar precis o sa spui ca sint tot demonii care vorbesc prin mine, sau sint rau, samd.

- o multime de oameni, au avut amintiti din vietile trecute, cind se asteptau cel mai putin la asa ceva. In special copii au parte de astfel de amintiri, in frageda pruncie.

- clarvazatoarea Valentina si-a amintit si ea la rindul ei (si nu numai ea) de anumite vieti trecute ale ei. Le vede, in parte, si pe ale altora si chiar relatia in care a fost ea cu ei in alte veti.

- dupa cum se vede, este vorba de accesul la o alta parte a memoriei subtile, cea care ramine intacta de la o viata la alta. In anumite momente "cheie" chiar si oamenii profani pot avea acces partial sau total la acea memorie personala. Exista chiar o asa zisa memorie universala, akasha, sau dosarele akashice cum le mai numesc unii, unde sint inregistrate evenimentele din trecut, prezent si posibile situatii din viitor. Anumiti clarvazatori au acces la aceste dosare akashice, si pot vedea parti din trecut, sau chiar din viitor. Asa zisa "carte a vietii" de care vorbesc unii ca este deschisa in momentul judecatii de dupa moarte este de fapt o analogie la aceste dosare akashice. nimeni nu poate modifica acele inregistrari, cu atit mai putin demonii.

QUOTE
Limbi straine vorbeste si diavolul din omul posedat, ti se adreseaza in ce limba vrei, acesta este unul din indicii cand omul e posedat, pe langa faptul ca spune ca a vizitat te miri ce sau vorbeste de intamplari petrecute cu secole in urma...astea si diavolii le stiu pentru ca au fost martori la evenimente.


- offf, explicatii specific "preotesti" dogmatice. sad.gif Tot ce nu inteleg si nu isi explica vine de la satana, in viziunea lor. Asa spuneau si de Iisus, ca face minunile cu ajutorul lui satana.

QUOTE
Si un indracit nu neaparat urla si striga sau te miri ce face diavolul sa semnaleze prezenta lui, uneori face exact ce am enumerat mai sus fara a fi violent.


- poate chiar imbraca si o haina preoteasca, nu ?! ... ca doar de aia vorbea Iisus de "lupi in haine de oi/pastori" ...

- apropos, au fost preoti (sfinti) crestini care au levitat. Pe aceia tot satana i-a facut sa zboare ?

- daca clarvazatoarea Valentina vede trecutul si viitorul o face tot cu ajutorul lui satana ?

QUOTE
Acum fara bascalie, eu daca am fost la Vatican si m-am simtit acasa, intr-adevar a fost o senzatie muninata si parca nu voiam sa se mai termine, inseamna ca am trait acolo. (te pomeni ca am fost "servitorul tuturor" si eu nu stiu).


- da, ai trait acolo, intr-o alta viata, si ai fost o persoana importanta in viata bisericeasca in acea vreme (viata). Acum esti "servitorul tuturor", atunci erai "servitorul lui Dumnezeu".


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 2 May 2004, 11:15 AM
Mesaj #395


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



thunder
QUOTE
- adevar in amestec cu minciuna, nu adevar pur.

Daca poate sa fraiereasca si fara minciuna alege numai adevarul, dar il prezinta asa cum doreste el si in asa mod incat omul sa se tulbure.
QUOTE
- eu ti-as spune niste adevaruri despre tine pe care nu il doresti, dar precis o sa spui ca sint tot demonii care vorbesc prin mine, sau sint rau, samd.

Nu ai ce sa spui despre mine ca nu ma cunosti, iar eu nu te-am vazut ca sa spun ca esti demonizat. Ce adevaruri? Poate pareri... Nu ai de unde sa stii despre o persoana ceva pana nu o cunosti bine si nici atunci.
QUOTE
- clarvazatoarea Valentina si-a amintit si ea la rindul ei (si nu numai ea) de anumite vieti trecute ale ei. Le vede, in parte, si pe ale altora si chiar relatia in care a fost ea cu ei in alte veti.

Tare as vrea sa o cunosc, normal ca m-as duce la ea ca un laic sa vad ce spune si sa trag concluzia, eu nu cred ca poate spune ceva despre trecutul meu si mai mult nu cred ca poate vedea vietile mele anterioare inexistente.
QUOTE
offf, explicatii specific "preotesti" dogmatice. Tot ce nu inteleg si nu isi explica vine de la satana, in viziunea lor. Asa spuneau si de Iisus, ca face minunile cu ajutorul lui satana.

Iti respect parerea; dar ma intreb atunci cand i se aplica ritualul de exosrcizare de ce striga, se zbate, vorbeste in limbi straine, scuipa, injura etc.
Cu Isus era alta poveste, le era frica sa nu le ia lor din putere/faima si de aceea au spus ca face minunile cu ajutorul demonilor, dar erau perfect constienti ca nu le face asa, dar asa voiau ei sa creada multimea.
QUOTE
- poate chiar imbraca si o haina preoteasca, nu ?! ... ca doar de aia vorbea Iisus de "lupi in haine de oi/pastori" ...

La exorcizare daca preotul nu e pregatit cum trebuie atunci exista riscul sa intre in el, dar in preoti nu poate intra asa usor deoarece preotii celebreaza Liturghia si cand ar atince Sfantul Trup atunci ar sari cat colo. Isus spunea “lupi in haine de oi” si nu “lupi in haine de oi/pastori” si nu se referea la apostlii lui, ci la preotii evrei.
QUOTE
- apropos, au fost preoti (sfinti) crestini care au levitat. Pe aceia tot satana i-a facut sa zboare ?

Levitatii pate face si diavolul, dar si Dumnezeu desigur, cu sfintii sai si e normal ca au fost sfinti care au avut diverse puteri de la Dumnezeu, ma-ndoiesc ca ar fi vrut sa leviteze, dar cine stie, Dumnezeu poate face orice si daca ar fi trebuit sa leviteze ar fi facut-o.
QUOTE
- daca clarvazatoarea Valentina vede trecutul si viitorul o face tot cu ajutorul lui satana ?

Se poate, dar eu tind sa cred ca o face cu ajutorul si indemnul buzunarului/contului inventand povesti. Nu spun ca nu exista clarviziune, am vazut ca se folosesc si in criminalistica si nu cred ca vine de la diavol totdeauna, dar chiar in vieti anterioare nu cred.
As vrea sa am o discutie cu un/o asemenea clarvazator/oare, chiar sunt curios.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 May 2004, 12:13 PM
Mesaj #396


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Se pare ca discutia ia un curs total aiurea. In loc ca cei care au avut anumite experiente personale care ar veni in sprijinul "teoriei" reintruparii sa le povesteasca si celorlalti, vad ca se discuta despre exorcizari, levitatie si false minuni... In loc de un schimb de experienta are loc un schimb de bascalii din care nimeni nu iese castigat; toti pierd... blink.gif
Daca aveti ceva de povestit sau de spus, proceed!
Daca nu, si va place doar sa va contraziceti aiurea, ma intreb la ce bun? rolleyes.gif

[offtopic]
TriRegnum, clarvederea nu inseamna ce crezi tu. Fenomenele asa-zis "paranormale" se impart in 3 mari grupe: ESP, PK si Theta. Clarvederea este un fenomen ESP si inseamna capacitatea unei fiinte de a extrage informatii prin intermediul unui obiect. Pentru ca cineva sa-ti spuna ce ai fost in alta viata, ai nevoie de un retrocognitiv, nu de un clarvazator. Ce-i drept, majoritatea celor care isi dezvolta o capacitate o vor avea si pe cealalta (vezi Valentina). Si, oricat de mult ti-ai dori sa stii anumite lucruri, o persoana cu astfel de abilitati, bine intentionata, iti va spune doar atat cat poti sa "duci" si nimic in plus.





--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 May 2004, 01:40 PM
Mesaj #397


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 2 May 2004, 01:17 PM)
Nu ai ce sa spui despre mine ca nu ma cunosti, iar eu nu te-am vazut ca sa spun ca esti demonizat. Ce adevaruri? Poate pareri... Nu ai de unde sa stii despre o persoana ceva pana nu o cunosti bine si nici atunci.

- cunoasterea este cu mult mai mult decit o prezinti tu. Un om este la exterior cum isi pune el diferitele masti. Din cauza acestor masti cei din jur nu il cunosc suficient de bine sau total. Daca poti "cunoaste" un om dpdv launtric, ii poti da jos mastile una dupa alta si astfel il poti cunoaste mai mult decit vrea el sa arate, sau chiar sa stie chiar el despre el insusi.

- un empatic poate cunoaste un om pe care l-a intilnit pt. prima data mult mai bine decit altii care stau linga el de ani de zile. Un clarvazator vede chiar mai mult decit un empatic. Si unul si celalalt nu au nevoie sa te vada fizic, sa fie linga tine fizic. Ei iti pot "citi" aura si structurile subtile chiar de la distanta. In cazurile de empatici si clarvazatori mai avansati nu mai e nevoie nici macar de poze, insa in marea majoritate a cazurilor e nevoie si de o poza a "tintei" de studiat. In cazul tau, nu e nevoie de o poza, cu toate ca deja am vazut una, ci sint suficiente si aceste mesaje ale tale, care fac legatura dintre tine si structurile tale si cel care te "studiaza".

- cind am spus "adevaruri" am inclus si ideea ca ele sint pareri, dar nu uita, si parerile astea contin de multe ori adevaruri. smile.gif

- sa trecem peste asta, caci nu asta doream sa exprim, ci sa ta fac sa intelegi ca e usor sa spui cuiva niste adevaruri si el sa nu le accepte.

QUOTE
QUOTE
- clarvazatoarea Valentina si-a amintit si ea la rindul ei (si nu numai ea) de anumite vieti trecute ale ei. Le vede, in parte, si pe ale altora si chiar relatia in care a fost ea cu ei in alte veti.


Tare as vrea sa o cunosc, normal ca m-as duce la ea ca un laic sa vad ce spune si sa trag concluzia, eu nu cred ca poate spune ceva despre trecutul meu si mai mult nu cred ca poate vedea vietile mele anterioare inexistente.


- poate vedea mai multe decit iti inchipui ... si a demonstrat asta in fata unor persoane demne de incredere, doctori, cercetatori, samd .. a fost chiar la in SUA, la NASA ... si nu numai ... si este apelata uneori chiar si de politie in rezolvarea unor cazuri "imposibile" pt. politie.

- poti suna la tel ei personal sau la cabinetul medical unde "lucreaza" impreuna cu mai multi doctori. Functie de cit de deschis e omul sa primeasca, ea ii spune. Anumite lucruri nici ei nu ii sint permise sa le spuna. Ea este un ex. de persoana care poate vorbi despre reincarnare si vietile anterioare.


- in cazul asta, ce crezi tu conteaza mai putin. Conteaza ce poate ea si e necesar sa-ti spuna. smile.gif Apropos, merg la ea sa o cunsulte oameni politici, afaceristi .. si, ghici cine ??? Mari si importante persoane publice in biserica romana .. probabil si ce ortodoxa, si cea catolica. smile.gif

QUOTE
QUOTE
offf, explicatii specific "preotesti" dogmatice. Tot ce nu inteleg si nu isi explica vine de la satana, in viziunea lor. Asa spuneau si de Iisus, ca face minunile cu ajutorul lui satana.

Iti respect parerea; dar ma intreb atunci cand i se aplica ritualul de exosrcizare de ce striga, se zbate, vorbeste in limbi straine, scuipa, injura etc.


- nu toti ciinii sint scurti de coada. Cei care isi amintesc evenimente din vietile anterioare nu se zbat, nu tipa, nu injura ... ci povestesc fapte dintr-o viata anterioara, vorbesc uneori si alta limba, si chiar exprima niste idei pe care numai el si "sotia" sa de atunci (de ex.), din acea viata, le cunosteau.

- un mic ex. Un copil de 2-4 anu, nu mai tin minte exact, a inceput la un moment dat sa spun ca e e altvineva. A dat nume, a spus ca are sotie ohyeah.gif , are doi copii si ca la un moment dat cind venea de la servici cu masina, a iesti cineva din casa de la ei sau din curte, si a venit catre geamul de la masina si a tras un foc de arma undeva oa timpla sa. Copilul avea o "cicatrice" EXACT in zona descrisa. Un cercetator in domeniu aflind de acest copil, a mers pe urmele informatiilro primite, si a ajuns in orasul si casa si familia descrisa. Cei de acolo, sotia, copii, au spus ca sotul.tatal lor a murit impuscat in masna sa proprie. Au dus apoi copilul sa vada locul casa si familia, si cind au ajuns, copilul a striga pe nume sotia, copii samd. S-a suparat f. tare cind a vazut ca au vindut masina cea veche. rofl.gif

- asta e un mic ex. studiat deja de oamenii de stiinta.

QUOTE
Cu Isus era alta poveste, le era frica sa nu le ia lor din putere/faima si de aceea au spus ca face minunile cu ajutorul demonilor, dar erau perfect constienti ca nu le face asa, dar asa voiau ei sa creada multimea.


- se poate sa ai dreptate, dar atitudinea lui Iisus e aceiasi. Le vorbea si le expunea adevaruri pe care ei nu le acceptau. Cu toate acestea, eu sint FERM convins ca daca Iisus a apare acum in lume preotii nu l-ar recunoaste si nu l-ar accepta .. fie din motivele descrise de tine, fie din fatarnicie, fie din ignoranta, crezind ca Iisus trebuie sa fie cum au ei imaginea despre EL, si nu cum este El de fapt si invatatura Sa trebuie sa copieze identic biblia si nu cum crede El ca e necesar acestor vremuri .. IDENTIC cu ce s-a petrecut acum 2000 de ani. sad.gif Nu uita ce ti-am spus acum ... vei avea ocazia sa "verifici" aceasta ... nu mai e mult pina vom trai acele momente de gloria si gratie divina !

QUOTE
QUOTE
- poate chiar imbraca si o haina preoteasca, nu ?! ... ca doar de aia vorbea Iisus de "lupi in haine de oi/pastori" ...

La exorcizare daca preotul nu e pregatit cum trebuie atunci exista riscul sa intre in el, dar in preoti nu poate intra asa usor deoarece preotii celebreaza Liturghia si cand ar atince Sfantul Trup atunci ar sari cat colo. Isus spunea “lupi in haine de oi” si nu “lupi in haine de oi/pastori” si nu se referea la apostlii lui, ci la preotii evrei.


- eu nu ma refer la exorcizare, ci la preot in sine, care este un lup in "haine de oaie" , adica un acolit al satanei imbracat in haina preoteasca ... cu buna stiinta.

- Iisus se refera la caracterul unor indivizi care in fata spun una (haina de oaie) si in spate sint taman invers (caracterul de lup) ... si nu se refera numai la farizseii de atunci, ci la fariseii din orice vremuri, inclusiv la cei din prezetnul nostru, la asa zisii "falsi mesia", falsi invatatori" etc.

QUOTE
Mt 7:15 ¶ Păziţi-vă de prooroci mincinoşi. Ei vin la voi īmbrăcaţi īn haine de oi, dar pe dinlăuntru sīnt nişte lupi răpitori.

Ac 20:29  Ştiu bine că, după plecarea mea, se vor vīrī īntre voi lupi răpitori, cari nu vor cruţa turma;


QUOTE
QUOTE
- daca clarvazatoarea Valentina vede trecutul si viitorul o face tot cu ajutorul lui satana ?

Se poate, dar eu tind sa cred ca o face cu ajutorul si indemnul buzunarului/contului inventand povesti. Nu spun ca nu exista clarviziune, am vazut ca se folosesc si in criminalistica si nu cred ca vine de la diavol totdeauna, dar chiar in vieti anterioare nu cred.


- o face si pt. bani, dar cu acordul lui Dumenzeu, cel putin in parte.

- nu inventeaza, caci spune EXACT ce ai facut si cu cine. Am auzit de la ea din gura, citeva afirmatii hazlii (e o femeie simpla, de la tara, fara carte, dar deschisa si spontana.

- Valentina povestea: o vecina care ii tot purta zimbetele, a luat-o deoparte si i-a zis ce a facut cu unul cind era plecat sotul aleia de acasa. rofl.gif

- alta data, era judecata de vecini ca face ce face cu ajutorul lui satana ... pina cind intr-o zi, au vazut venind la ea acasa nu mai stiu ce mitrolopiti, dupa care si-au schimbat parerea. rofl.gif

- ce te faci, daca, prin "absurd", ti se va confirma existenta vietilor anteriore ? Vei parasi biserica ? Vei avea o alta viziune asupra dogmelor ? Iti vei urma "linistit" viata sociala si preoteasca trecind cu vederea aceasta realitatea a reincarnarii mintind in continuare enoriasii conform dogmei ca nu exista reincarnare ? Gindeste lucid si la aceasta posibilitate ...

QUOTE
As vrea sa am o discutie cu un/o asemenea clarvazator/oare, chiar sunt curios.


- da-i telefon. Locuieste in Iasi.

PS. Valentina este OARBA dpdv fizic, cu toate acestea ... ea VEDE ... ceea ce noi nu putem.

Acest topic a fost editat de thunder: 2 May 2004, 01:43 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 2 May 2004, 03:15 PM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
- un empatic poate cunoaste un om pe care l-a intilnit pt. prima data mult mai bine decit altii care stau linga el de ani de zile. Un clarvazator vede chiar mai mult decit un empatic. Si unul si celalalt nu au nevoie sa te vada fizic, sa fie linga tine fizic. Ei iti pot "citi" aura si structurile subtile chiar de la distanta. In cazurile de empatici si clarvazatori mai avansati nu mai e nevoie nici macar de poze, insa in marea majoritate a cazurilor e nevoie si de o poza a "tintei" de studiat. In cazul tau, nu e nevoie de o poza, cu toate ca deja am vazut una, ci sint suficiente si aceste mesaje ale tale, care fac legatura dintre tine si structurile tale si cel care te "studiaza".

Mai sa fie? Mi-ai vazut si poza? Spune-mi unde e sa o vad si eu (oi fi pus-o pe undeva, aici vorbesc serios, parca am pus-o, dar nu mai stiu unde si cred ca nici tu nu stii). Ma poti descrie cum vrei tu, ori pe PM, ori pe public, dar anunta-ma ca sa vad si eu caracterizarea.
Sa inteleg ca esti clarvazator sau ai puteri paranormale, spune-mi care e dorinta mea cea mai mare? Cum ma vad eu acum (cand scriu) si in viitor?
aici sunt sincer si fara ironizare, sunt doar curios si doresc sa probez, doar atat, nu voi scrie nimic daca tu nu vrei cu privire la ceea ce-mi vei raspunde, daca raspunzi exact asa cum e, cu acordul tau voi scrie, daca nu, nu o voi scrie. (eventaul iti dau raspunsul pe PM)

QUOTE
- poate vedea mai multe decit iti inchipui ... si a demonstrat asta in fata unor persoane demne de incredere, doctori, cercetatori, samd .. a fost chiar la in SUA, la NASA ... si nu numai ... si este apelata uneori chiar si de politie in rezolvarea unor cazuri "imposibile" pt. politie.

Stiu de asemenea cazuri si ma bucur daca se pot rezolva.

QUOTE
- poti suna la tel ei personal sau la cabinetul medical unde "lucreaza" impreuna cu mai multi doctori. Functie de cit de deschis e omul sa primeasca, ea ii spune. Anumite lucruri nici ei nu ii sint permise sa le spuna. Ea este un ex. de persoana care poate vorbi despre reincarnare si vietile anterioare.

Sincer as merge numai sa vad ce spune, eu nu cred nimic pana nu vad, unde are cabinetul, eventual spune pe PM nr de tel.

QUOTE
- se poate sa ai dreptate, dar atitudinea lui Iisus e aceiasi. Le vorbea si le expunea adevaruri pe care ei nu le acceptau. Cu toate acestea, eu sint FERM convins ca daca Iisus a apare acum in lume preotii nu l-ar recunoaste si nu l-ar accepta .. fie din motivele descrise de tine, fie din fatarnicie, fie din ignoranta, crezind ca Iisus trebuie sa fie cum au ei imaginea despre EL, si nu cum este El de fapt si invatatura Sa trebuie sa copieze identic biblia si nu cum crede El ca e necesar acestor vremuri .. IDENTIC cu ce s-a petrecut acum 2000 de ani. Nu uita ce ti-am spus acum ... vei avea ocazia sa "verifici" aceasta ... nu mai e mult pina vom trai acele momente de gloria si gratie divina !

Si eu spun acelasi lucru, s-ar putea sa fie aceiasi situatie, dar nu toti preotii, caci si in vechii preoti(de acum 2000 ani) au fost unii care l-au recunoscut, dar au fost si orbi.
Sper sa nu mai fie mult si sa traim cu totii in gloria Tatalui Ceresc, chiar imi doresc asta.

QUOTE
- ce te faci, daca, prin "absurd", ti se va confirma existenta vietilor anteriore ? Vei parasi biserica ? Vei avea o alta viziune asupra dogmelor ? Iti vei urma "linistit" viata sociala si preoteasca trecind cu vederea aceasta realitatea a reincarnarii mintind in continuare enoriasii conform dogmei ca nu exista reincarnare ? Gindeste lucid si la aceasta posibilitate ...

Vorbind sincer, as ramane cel de pana acum, as gandi bine problema, m-as consulta si cu episcopul si clerul si as lua o hotarare, dar de abandonat Biserica nu as face-o nici in ruptul capului, mai bine aleg sa mor decat sa fac una ca asta. Desi eu sunt sigur ca nu ar avea cum sa-mi confirme existenta vietilor anterioare, astept sa vad.

PS: unde nu am completat sunt de-acord (gasim si puncte comune).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 May 2004, 07:37 PM
Mesaj #399


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 2 May 2004, 05:17 PM)
QUOTE
- un empatic poate cunoaste un om pe care l-a intilnit pt. prima data mult mai bine decit altii care stau linga el de ani de zile. Un clarvazator vede chiar mai mult decit un empatic. Si unul si celalalt nu au nevoie sa te vada fizic, sa fie linga tine fizic. Ei iti pot "citi" aura si structurile subtile chiar de la distanta. In cazurile de empatici si clarvazatori mai avansati nu mai e nevoie nici macar de poze, insa in marea majoritate a cazurilor e nevoie si de o poza a "tintei" de studiat. In cazul tau, nu e nevoie de o poza, cu toate ca deja am vazut una, ci sint suficiente si aceste mesaje ale tale, care fac legatura dintre tine si structurile tale si cel care te "studiaza".

Mai sa fie? Mi-ai vazut si poza? Spune-mi unde e sa o vad si eu (oi fi pus-o pe undeva, aici vorbesc serios, parca am pus-o, dar nu mai stiu unde si cred ca nici tu nu stii).

- daca nu ma insel, tu sau altcineva a dat la un moment dat un link catre poza, si atunci am stiut si eu "clar" ca ai haina preoteasca pe tine. smile.gif Aveai parca si o cruce in mina. Sfatul meu este sa o ai in special in inima. jamie.gif

QUOTE
Ma poti descrie cum vrei tu, ori pe PM, ori pe public, dar anunta-ma ca sa vad si eu caracterizarea.


- ti-am vorbit in general, nu personal. smile.gif O las pe Valentina sa te "descrie".

QUOTE
Sa inteleg ca esti clarvazator sau ai puteri paranormale, spune-mi care e dorinta mea cea mai mare? Cum ma vad eu acum (cand scriu) si in viitor?


- nu sint clarvazator, iar puterile paranormale, daca exista, nu le transform in "marfa de circ". smile.gif

- viitorul, chiar daca acum il construiesti in minte, va fi cu totul altul, pt. ca la un moment dat, el va fi bulversat de un important eveniment din viitor si care iti va schimb profund "optica". Spre deosebire de alti preoti, ai marele avantaj ca esti tinar si ca nu esti "indoctrinat" la singe, ci doar in teorie. Inca mai ai acea zvignire de cautare spirituala sincera si vie, cu care, fie ca vrei fie ca nu vrei sa accepti, ai venit (nascut) cu ea din vietile tale anterioare.

- dorinta ta cea mare se va implini, dar in cu totul alt mod decit crezi si gindesti acum. Implinirea spirituala pe care o astepti va fi mai mare decit iti inchipui si te va "umple" cum nici nu iti imagnezi acum. Cu toate acestea, te asteapta o serie de incercari (teste) spirituale, pt. a putea accede la acea gratia divina care iti este pregatita. Si tu, ca si multi altii, v-ati incarnat acum si aici, pe planeta asta, unii chiar in Romania, pt. ca aveti alaturi de altii o menire/misiune spirituala deosebita si ati fost "alesi" si "triati" dintre multe multe spirite din Univers. In jurul tau exista persoane care se vor ridica iar altele care vor cobori ... si NIMENI nu isi poate inchipui ca asa ceva ar putea fi posibil vreodata. Ca spirit, esti legat de catolicism, dar in special de spiritul celui care a fost intrupat in apostolul Petru. Cind El isi va face simtita si vazuta aparitia, probabil vei fi si tu alaturi de El. Citeste pt. mai multe "detalii" comentarile mele la Apocalipsa.

- am spus deja prea mult, iar unii deja ma vor fi confundata cu te miri ce "mama omida" sau alte "mame ghicitoare". smile.gif Nici macar tu nu vei crede, dupa un timp vei uita ce am spus, dar iti vei aminti TOATE acestea cind vei fi in situatiile descrise mai sus. Totusi, sa stii ca viitorul inca nu e batut in cuie. Mai sint si acele ... teste. SUCCES !

- mai multe detalii iti va oferi Valentina.

QUOTE
aici sunt sincer si fara ironizare, sunt doar curios si doresc sa probez, doar atat, nu voi scrie nimic daca tu nu vrei cu privire la ceea ce-mi vei raspunde, daca raspunzi exact asa cum e, cu acordul tau voi scrie, daca nu, nu o voi scrie. (eventaul iti dau raspunsul pe PM)


- deja e suficient, zic eu. Vei avea ocazia sa probezi ceea ce am spus ...

QUOTE
QUOTE
- poti suna la tel ei personal sau la cabinetul medical unde "lucreaza" impreuna cu mai multi doctori. Functie de cit de deschis e omul sa primeasca, ea ii spune. Anumite lucruri nici ei nu ii sint permise sa le spuna. Ea este un ex. de persoana care poate vorbi despre reincarnare si vietile anterioare.

Sincer as merge numai sa vad ce spune, eu nu cred nimic pana nu vad, unde are cabinetul, eventual spune pe PM nr de tel.


- vezi PM. Iasi ..

QUOTE
QUOTE
- se poate sa ai dreptate, dar atitudinea lui Iisus e aceiasi. Le vorbea si le expunea adevaruri pe care ei nu le acceptau. Cu toate acestea, eu sint FERM convins ca daca Iisus a apare acum in lume preotii nu l-ar recunoaste si nu l-ar accepta .. fie din motivele descrise de tine, fie din fatarnicie, fie din ignoranta, crezind ca Iisus trebuie sa fie cum au ei imaginea despre EL, si nu cum este El de fapt si invatatura Sa trebuie sa copieze identic biblia si nu cum crede El ca e necesar acestor vremuri .. IDENTIC cu ce s-a petrecut acum 2000 de ani. Nu uita ce ti-am spus acum ... vei avea ocazia sa "verifici" aceasta ... nu mai e mult pina vom trai acele momente de gloria si gratie divina !


Si eu spun acelasi lucru, s-ar putea sa fie aceiasi situatie, dar nu toti preotii, caci si in vechii preoti(de acum 2000 ani) au fost unii care l-au recunoscut, dar au fost si orbi.


- istoria e ciclica, lucrurile deja se repeta, dar putini si-au dat seama de asta.

- orbirea e data de nivelul de constiinta coborit si de "dogmele" si "limitarile" pe care si le-au impus ei si invatatura primita. Asa cum cei de acum 2000 de ani nu isi inchipuiau ca Messia sa fie un "timplar" ... la fel o sa se petreaca si acum. As fi chiar curios sa aflu cum vede preotimea venirea (a 2-a) si in special manifestarea lui Iisus. Eu personal sint SIGUR ca El, manifestarea si invatatura Lui va soca pe multi ! cine are urechi de auzit sa auda. Dar pina la Iisus ... sa ne pregatim pt. manifestarea celor "doi maslini". Ei sint predecesorii venirii in GLORIE a lui Iisus.

QUOTE
Sper sa nu mai fie mult si sa traim cu totii in gloria Tatalui Ceresc, chiar imi doresc asta.


- numaratoarea inversa a inceput.

QUOTE
QUOTE
- ce te faci, daca, prin "absurd", ti se va confirma existenta vietilor anteriore ? Vei parasi biserica ? Vei avea o alta viziune asupra dogmelor ? Iti vei urma "linistit" viata sociala si preoteasca trecind cu vederea aceasta realitatea a reincarnarii mintind in continuare enoriasii conform dogmei ca nu exista reincarnare ? Gindeste lucid si la aceasta posibilitate ...

Vorbind sincer, as ramane cel de pana acum, as gandi bine problema, m-as consulta si cu episcopul si clerul si as lua o hotarare,


- cind vei fi in acea situatie, vei realiza ca de fapt esti SINGUR in fata lui Dumnezeu si doar tu cu El veti decide ce vei face, nu episcopul, nu clerul ori altcineva. Acea alegere este una dintre incercarile prin care vei trece. smile.gif Sfaptul meu este ca in acele momente sa nu mai "asculti" decit de Iisus si de Dumnezeu ... si de sufletul tau, prin intermediul caruia Ei iti vor "vorbi"!

QUOTE
dar de abandonat Biserica nu as face-o nici in ruptul capului, mai bine aleg sa mor decat sa fac una ca asta. Desi eu sunt sigur ca nu ar avea cum sa-mi confirme existenta vietilor anterioare, astept sa vad.


- de abandonat vei abandona ORICE ti se va dovedi ca nu este in acord cu voia divina si cu telul tau spiritual ... crede-ma ... iar asta nu e nevoie sa fiu clarvazator pt. a o "vedea" in caracterul si aura ta. smile.gif

- la venirea (manifestarea) lui Petru, ultimul Papa din sirul cunoscut, biserica catolica va suferi un adevarat "cataclism", iar invatatura divina va fi din nou cu totul in casa vicarului. Spre deosebire de Iisus, de care se spune ca se va manifesta (veni) in glorie, fara a se mai intrupa, Petru va veni cu TRUP ... si alaturi de El multi, multi alesi. Toate acestea le vom mai discuta, chiar in acele momente.

QUOTE
PS: unde nu am completat sunt de-acord (gasim si puncte comune).


- adevarul isi face loc pina la urma ... spre a iesi la suprafata.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 2 May 2004, 08:10 PM
Mesaj #400


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



TriRegnum eu iti recomand sa asculti de duhovnici si de ierarhiile superioare pana la capatul vietii chiar impotriva propriilor tale pareri. Stii tu ca smerenia este cea mai importanta virtute. Parintele Arsenie spunea ca pacea e de 4 ori mai mare decat dreptatea. Asa ca..stiu ca stii.. nu te tulbura de valurile astea de "cunoscatori in ale reincarnarii"..care spun la in Casa Poporului va fi cea de-a doua judecata, si care cred ca daca Hristos a criticat cativa din preotii vechiului testament..de-acum au toti dreptul sa o faca.

Daca treci prin Iasi ai lucruri mult mai importante de facut decat sa o suni pe Valentina....exista Biserici frumoase, exista moastele Sfintei Paraschieva, exista multe multe lucruri ziditoare de suflet. (pe langa bisericile catolice de care cu siguranta stii).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 06:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman