HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

16 Pagini V  « < 11 12 13 14 15 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem
abis
mesaj 28 May 2004, 03:18 PM
Mesaj #416


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 28 May 2004, 02:28 PM)
sunt de acord cu motivele pentru care Biserica Crestina a preferat sa ascunda acest adevar

QUOTE
nu este cazul ca religiile orientale sa "se scoata" pe aceasta baza, iar crestinismul sa fie considerat o religie mincinoasa

clapping.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 28 May 2004, 03:38 PM
Mesaj #417


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Prietene, in loc sa scoti afirmatii din context ca sa arati ca... CE? incearca sa fii ontopic si sa-ti expui, constructiv, o parere. Daca nu crezi ca reusesti, lasa-ne.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 31 May 2004, 04:15 PM
Mesaj #418


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



O proba de reintrupare a dat-o si Dumnezeu cand si-a revenit din morti, , si Lazar, desi in propriul lor trup.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 May 2004, 04:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
OMU'BUN
mesaj 1 Jun 2004, 11:30 PM
Mesaj #419


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Ce este reincarnarea
Care dintre noi nu si-a pus oare aceasta intrebare in cursul vietii? Cautind, sigur ca am gasit un raspuns sau altul. Unele raspunsuri se gasesc in adincul sufletului, altele in dictionare, in carti din acest domeniu. Unele raspunsuri le evitam, pentru ca sint incomode sau pentru ca sint contradictorii dogmelor religiilor in care sintem crescuti.
Religia in care am fost crescuta, cea catolica, nici macar n-a lasat spatiu sa-mi pun astfel de intrebari, astfel ca ani de-a rindul am evitat asemenea intrebari. Pina cind mi-a cazut in miini o carte a unui autor roman: Fenomenul Valentina de Florin Gheorghita. Mult mai tirziu am scris urmatoarele despre continutul acestei carti: N-am citit niciodata ceva din acest domeniu... A fost cea mai impresionanta carte din viata mea de pina acum. Nu stiu ce, dar ceva din adincul sufletului meu mi-a spus ca totul, absolut tot ce este scris in aceasta carte este adevarat... Si parca pentru a mi se confirma ceea ce mi-a spus vocea sufletului meu, intuitia, mi-a fost data o frumoasa experienta, pe care doresc s-o impart cu dumneavoastra, dragi cititori.
Un raspuns simplu la intrebarea ce este reincarnarea?!?
In urma cu mai bine de un an am avut o revelatie, care la prima vedere pare un lucru cu totul banal. Ca sa vi-l pot relata este necesara o scurta incursiune in domeniul fizicii.
A fost intr-o simbata dimineata, cind mi-am permis o pauza creativa sub forma unei cani de ceai si a intilnirii cu sufletul meu (unii numesc asa ceva meditatie – eu prefer sa-i spun mai simplu).
Cunoastem desigur cu totii acest fenomen fizic, cind se toarna lichid intr-o cana: la suprafata lichidului se formeaza nenumarate perle, care o data cu trecerea timpului devin tot mai putine la numar. Fiind copii ne-am bucurat de nenumarate ori la privirea acestui fenomen, nu-i asa?!
Deci, dupa ce mi-am turnat ceaiul intr-o cana de portelan am privit ingindurata aceste multe perle. In fiecare din ele se oglindea imaginea chipului meu. Un proces cu totul natural de fapt.
Pina aici! Caci, pentru o fractiune de clipa, in fiecare din aceste perle a fost vizibil cite un alt chip! Insa n-au fost chipuri straine, pentru ca toate mi-au fost atit de familiare, cunoscute, deoarece toate au fost chipurile mele. Pe fiecare l-am cunoscut. Chiar foarte bine, caci fiecare m-a insotit timp de cite o viata. Erau cind chipuri de femeie, cind de barbat. Dar fiecare am fost eu.
Pentru mine acesta a fost un moment cu totul inaltator si-mi doresc cu toata taria sufletului meu ca fiecare dintre cititorii acestor rinduri sa aiba parte de astfel de trairi.
Caci din acea clipa am recunoscut mecanismul reincarnarii si cu personalitatea mea. Cu sufletul nu este nevoie sa-l recunoastem; deoarece acesta il cunoaste!
A fost sufletul care a privit in cana, a fost sufletul care si-a recunoscut vehiculele fizice din diferitele vieti, toate aceste corpuri care au fost corpurile sale.

Atit de simplu se poate explica mecanismul reincarnarii.

Va doresc sa-l percepeti si sa-l intelegeti la fel de simplu. Asa sa fie.


Annemarie Binder, Germania


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Jun 2004, 09:36 AM
Mesaj #420


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Superba revelatia pe care a avut-o Annemarie. thumb_yello.gif
De obicei, revelarea vietilor trecute si a anumitor experiente (de obicei cele neplacute) are loc in conditii traumatizante... La ea, totul a fost lin si firesc...

QUOTE
Nu stiu ce, dar ceva din adincul sufletului meu mi-a spus ca totul, absolut tot ce este scris in aceasta carte este adevarat...

Exact asa ar trebui sa "filtram" fiecare informatie pe care o primim. Cu sufletul. Iar cu ratiunea sa interpretam logic ceea ce sufletul nostru a decantat ca fiind adevarul.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 3 Jun 2004, 11:52 AM
Mesaj #421


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Intr-adevar...foarte simplu si foarte clar a fost explicat mecanismul reincarnarii. O iluzie intr-o cana de ceai. Si este evident ca a avut viziunea dupa ce si-a alimentat-o din cartea despre Valentina.

Spune-mi te rog OMULE BUN ce s-a intamplat dupa aceasta cu Annemarie?

PS. Era bine sa precizezi si de unde ai bagat citatul ....ca pana acum RZA nu accepta citate din alte parti ci doar pareri personale....se pare insa ca numai intr-un sens:
cand ceva e impotriva reincarnarii..va rugam sa nu mai bagati citate din parintele Cleopa sau alti "depasiti" ...dar cand e vorba de ceva pro-reincarnare..bagati baieti ca e bun.."filtrati", "filtrati".

Pai nu e evident ca marturia Annemariei este mai pertinenta decat a tuturor sfintilor traitori, postitori care au negat clar reincarnarea, si au prevenit asupra acestei erezii?

Doamne Ajuta!


Acest topic a fost editat de noi: 3 Jun 2004, 12:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 3 Jun 2004, 10:12 PM
Mesaj #422


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ 3 Jun 2004, 01:54 PM)
Intr-adevar...foarte simplu si foarte clar a fost explicat mecanismul reincarnarii.

- mai greu e sa intelegi un adevar, decit sa-l afli. De ce nu pot unii oameni sa inteleaga sau sa creada un adevar ?

1. pt. ca fiecare adevar este specific unui nivel al constiintei si al Creatiei iar cei ce aud acel adevar au un nivelul de constiinta mult inferior acelui nivel.

2. pt. ca au niste "scheme mentale" prestabilite in care orice vine catre ei trebuie sa se incadreze in acele "scheme", adica au o cunostere si intelegere "limitata".

- I: de ce in cadrul sectelor avem aceiasi "viziune" si nu exista "certuri" si diferente de idei (pareri) ?

- R: pt. ca toti au abordat aceiasi "schema mentala" (dogma) specifica sectei.

Cind este vorba de un adevar stipulat in domeniul spiritual (religios) cine se opune cel mai tare acelor adevaruri ? Cei care sint deja adeptii sau chiar "coordonatorii" unor cai spirituale sau religii (mai mult sau mai putin autentice, mai mult sau mai putin vii), dar fanatici, dogmatici, habotnici, si lipsiti de "mingiierea" Duhului Sfint. Acestia nu mai sint "mingiiati" de Duhul Sfint, ci mai degraba de duhul mincinos si viclean. In loc sa fie "fii duhului sfint", ei au devenit "fii duhului viclean". sad.gif

- sa ne amintim cine sint si cum s-a manifestat acesti "fii si duhului viclean":

"63 Isus tacea. Si marele preot a luat cuvīntul si I -a zis: ,,Te jur, pe Dumnezeul cel viu, sa ne spui daca esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.``
64 ,,Da``, i -a raspuns Isus, ,,sīnt! ,,Ba mai mult, va spun ca de acum īncolo veti vedea pe Fiul omului sezīnd la dreapta puterii lui Dumnezeu, si venind pe norii cerului.``
65 Atunci marele preot si -a rupt hainele, si a zis: ,,A hulit! Ce nevoie mai avem de martori? Iata ca acum ati auzit hula Lui.
66 Ce credeti?`` Ei au raspuns: ,,Este vinovat sa fie pedepsit cu moartea.``
67 Atunci L-au scuipat īn fata, L-au batut cu pumnii, si L-au palmuit,
68 zicīnd: ,,Hristoase, prooroceste-ne-cine Te -a lovit?``


- cine sint actualii farisei, sau vrea cineva sa spuna ca aceasta "categorie de oameni spirituali" au disparut cindva, sau in aceste vremuri ? Cine sint actualii "romani", cu ajutorul carora fariseii isi indeplinesc voia ?

- ca o paranteza (off topic), i-as intreba pe toti crestinii care nu pot sau nu vor sa inteleaga (accepte) adevarul reincarnarii, stiu ei citi dumnezei exista ?

Cite dintre marile religii si cai spirituale ale planetei refuza sau accepta reincarnarea ? E cineva amator sa faca o lista ? Pina vom avea o astfel de lista, este deja evident ca religiile care neaga reincarnarea sint in minoritate, sa nu zic "singulare". smile.gif

QUOTE
O iluzie intr-o cana de ceai.  Si este evident ca a avut viziunea dupa ce si-a alimentat-o din cartea despre Valentina.


- in limbaj initiatic asta se poate asemana cu ideea de "polarizare". Persoana in cauza este polarizata (amorsata) de o anume realitate vazuta, citita sau expusa dupa care o poate reproduce (in parte) si el la rindul sau, in mod spontan, cu sau fara voie. Oricine e cit de cit deschis si sincer cu e insusi nu se poate sa nu fi observar cum, in mod aproape spontan, cind se alfa in preajma unor straini, de ex. vorbitori de limba engleza, simt si ei in mod spontan si automat, sa vorbeasca in limba engleza, chiar si in minte, chiar si cu alti romani de linga el. Acesta este un caz banal de polarizare, caci exista altele cu mult mai subtile simai elevate, motiv pt. care anumite proverbe expun in diferite cuvinte aceasta realitatea (adevar) subtila, aceasta lege cosmica:

- "cine se aseamana se aduna"

- "spune-mi cu cine esti prieten ca sa-ti spun cine esti"

- "ceea ce maninci aceea esti, si ceea ce esti accea maninci"

- "lumea inteleptilor e comuna"


QUOTE
Pai nu e evident ca marturia Annemariei este mai pertinenta decat a tuturor sfintilor traitori, postitori care au negat clar reincarnarea, si au prevenit asupra acestei erezii?


- logica elementara ne spune un lucru: privind lucrurile doar prin manifestarea extremelor, cum fac de regula habotnicii, avem doua "adevaruri".

1 ) exista reincarnare si 2 ) nu exista reincarnare.

- avem doua extreme, doua afirmatii care nu se "suporta" una pe alta. Avem 2 mari posibilitati logice.

A. 1) e adevarata si 2 ) eronata

B. 2 ) e adevarata si 1 ) eronata

Si intr-un caz si in celalalt avem sustinatori ai acestor idei.

- Daca am avea A. atunci rezulta ca aceasi asa zisi "sfinti si parinti" nu sint asa de sfinti si nici prea mari postitori autentici, pt. ca ei neaga in mod penibil niste realitati specifice unor legi cosmice universale, sau asa zisul lor nivel de sfintenie nu a atins nivele prea ridicate ale Adevarului Ultim.

- Daca am avea B. atunci rezulta ca aceasi asa zisi "sfinti si parinti" sint cu adevarat sfinti, iar toti ceilalti sfinti si invatatori spirituali ai planetei sint (au fost) in eroare, la fel si caile si religiile lor.

Cum insa avem dovezi indubitabile asupra sfinteniei unora dintre acesti sfinti si invatatori spirituali (care au promovat ideea reincarnarii), cum si sfinti crestini (autentici, nu cei inventati si facuti peste noapte sfinti), inseamna ca la baza avem si intr-un caz si in celalalt de a face cu doua cai spirituale autentice, dar undeva si-a bagat coada necuratul si a strecurat ideea (non)reincarnarii. Este clar ca la baza acestor neintelegeri si certuri se afla "uciga-l toaca", iar cei care ii sustin pdv sint in mod (in)constient "acolitii necuratului".

Ar exista doua tipuri de rezolvare comuna a celor implicati in aceste "certuri'.

1. se roaga impreuna la UNISON pt. ca cei ce se afla in greseala si sub influenta minciunii si necuratului sa fie "curatati" de aceasta influenta si luminati de adevarul suprem, cel care elibereaza, si in timp, treptat sau spontan, fiecare dintre cei aflati in eroare sa primesca dovezile necesare transformarii constiintei si depasirii cunoasterii lor limitate

2. fiecare merge pe drumul lui pina cind soarta si voia divina nu va mai "rabda" "nemernicia" in care se afla cei care sustin minciuna si ii vor scutura atit de tare incit sa se lecuiasca de a mai fi reprezentantii (fii) minciunii.

De departe cel mai dur si mai socant "test" il vor avea cei care vor avea aceasta "scuturare" exact la moartea corpului fizic. Atunci se vor convinge de adevar, dar, ce folos, caci si cei care sutin cit si cei care refuza ideea reincarnarii acel moment nu ii va ajuta cu prea mult din acel moment, cu atit mai mult ca:

- daca nu crezi si atunci te convingi, iti dai seama ca ai fost pe o cale gresita si dus in mod lamentabil in eroare toata viata (ca orbii condusi in prapastie de alti orbi), iar la urmatoarea incarnare vei uita din nou de acest lant nesfirsit al reincarnarilor, si o vei lua de la capat cu lectiile "vietilor"

- daca crezi, o sa fii multumit ca ai avut dreptate, dar nemultumit ca nu ai facut mare lucru in viate trecuta pt. a iesi din acest lant al reincarnarilor, de a te elibera (din acest lant).

QUOTE
Doamne Ajuta!


Doamne iarta-i ... pe cei ce se afla in eroare vis a vis de aceasta realitate (adevar) asupra ideii de reincarnare, si ajuta-i sa se trezeasca!

Acest topic a fost editat de thunder: 3 Jun 2004, 10:15 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 4 Jun 2004, 10:35 AM
Mesaj #423


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



noi, daca ai facut cumva vreo aluzie "subtila" la mine, te rog sa-mi dai un link la postul in care eu as fi afirmat ca Parintele Cleopa este un DEPASIT. In caz ca nu ti-ai dat seama pana acum, il apreciez pe Cleopa mai mult decat tine, care doar IL FOLOSESTI ca sa-ti aperi argumentele.
Nu ma obliga sa-ti demonstrez cat de multe stiu despre Cleopa... atat cat a fost in trup cat si dupa aceea.
Mai e un lucru care imi scapa. DE CE il intrebi pe Omu'Bun ce s-a mai intamplat cu Annemarie? Te-ai astepta ca ea sa fi patit ceva rau pentru "ereziile" ei, nu? Asta inseamna sa DORESTI raul cuiva. Atitudine crestina, ce mai...
In final, tin sa-ti multumesc ca, dupa ce ti-am luat apararea, tu te-ai manifestat in felul in care ai facut-o.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 4 Jun 2004, 11:40 AM
Mesaj #424


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



1. L-am intrebat pe OMU'BUN daca stie ce s-a intamplat cu ea...in sensul ca daca stie ce religie a adoptat dupa asta, sau care tip de reincarnare ?? RZA, de unde si pana unde doresc raul cuiva???

2. Apoi am cerut sursa citatului..e vreo problema cu asta???

3. Ce am remarcat eu era ca marturiile pro- reincarnare nu te deranjeaza, pe cand cele impotriva ..propui sa nu mai fie aduse "sa discutam doar cu parerile noastre".

Uite ce ai afirmat: "Insa din propria experienta si gandire, nu cu citate din Cleopa and stuff"

Te-ai referit explicit la scrierile parintelui Cleopa. El are un cuvant de invatatura intitulat "Impotriva reincarnarii" sau cam asa ceva, ca nu retin titlul exact. Este adevarat ca nu ai spus ca e "depasit" dar oricum ideea era ca nu accepti opinia lui si nici a stuff-ului. Cine ar fi acest "stuff"? Toti cei care nu cred in reincarnare nu-i asa?...Toti cei "inchistati in dogme"..dupa cum ii place lui Thunder sa afirme.

Pai bine fratilor...daca vreti sa discutati numai voi pe acest thread...de ce nu spuneti de la inceput?

Doamne Ajuta!

Acest topic a fost editat de noi: 4 Jun 2004, 12:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Jun 2004, 12:01 PM
Mesaj #425


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 4 Jun 2004, 12:37 PM)
Nu ma obliga sa-ti demonstrez cat de multe stiu despre Cleopa... atat cat a fost in trup cat si dupa aceea.

- "dupa aceea". Asta suna a "viata de dupa apoi", legata si de subiectul acestui topic. Tu te lauzi sau chiar stii (si cum?) ce s-a petrecut dupa "moartea" lui Cleopa ?



--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 4 Jun 2004, 12:57 PM
Mesaj #426


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Prietene thunder, stiu nu numai ce a facut Cleopa dupa moarte, in fiecare Cer prin care a trecut, dar si ce a facut - si, Slava Domnului, mai face - si mentorul spiritual al lui Cleopa: Parintele Paisie. Intre aceste doua entitati exista o legatura karmica foarte puternica; ambele au venit din Ceruri apropiate (7,1 Cleopa si 7,2 Paisie) si au plecat in Ceruri de asemenea apropiate (8,4 Cleopa si respectiv 8,6 Paisie). In decursul acelei vieti pe care au petrecut-o pe pamant romanesc sub numele de mai sus, ambele entitati au iesit din Legea Karmei si au intrat in Legea Iubirii, adica in termeni crestini s-au mantuit. Intruparea lor in viitor va fi doar volitionala. Unde, cand si cum... nu mai e treaba ta. nonono.gif
Acu' te las sa te consulti cu sufletul tau si cu Ingerii tai Pazitori. Afla de la ei daca ma laud, nu de la mine...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 4 Jun 2004, 01:11 PM
Mesaj #427


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



noi,
Ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este neadevarul. Cat despre citate, m-ai vazut tu pe mine dand citate pro-reintrupare? Mi-am exprimat intotdeauna convingerile personale, nu pe ale altora si v-am rugat (in spiritul si litera regulamentului Hanului) sa faceti acelasi lucru. Ce-o fi asa greu?
Cleopa este intr-adevar un far al ortodoxiei, dar cu "viata unica" n-a nimerit-o. Pacat, la varsta lui astrala (de peste 3,3 miliarde de ani) si la numarul urias de vieti traite ar fi trebuit sa aiba o perceptie mai buna.
Iar daca pe un topic numit "Credeti sau nu" ar discuta doar cei care cred, topicul ar fi cam banalut, zic eu. Esti invitatul meu personal sa discutam despre reintrupare, daca discutiile noastre mai vechi de pe threadul asta nu ti-au ajuns...
Domne ajuta!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 4 Jun 2004, 09:01 PM
Mesaj #428


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



QUOTE
Spune-mi te rog OMULE BUN ce s-a intamplat dupa aceasta cu Annemarie?


Annemarie Binder nu este decat o avida cautatoare, care citeste cam tot ce are legatura cu viata religioasa, fara sa puna vreo bariera spirituala intre ele, asa cum obisnuim noi cand privim catre celelalte religii. Voi reda mai jos (sau prin alte topicuri ale acestui subforum) alte pareri ale acestei persoane, fara a face comentarii pro sau contra. In primul rand fiecare are dreptul sa judece singur daca acele ipoteze au sau nu un sens credibil. Totusi, eu zic ca e mult mai rau sa trimiti cu gandul la dezbinare si ura intre comunitati religioase, decat sa cauti si sa gasesti fluidul care sa le uneasca pe toate intr-una singura!

Venirea īn lume a lui Maitreya, Christosul, si a Maestrilor Īntelepciunii

Ne aflam la īnceputul unei perioade extraordinare a istoriei lumii - o rascruce īn care omenirea este supusa la o mare mutatie īn constiinta. Aceasta se reflecta īn noi relatii - politice, economice, religioase, sociale, stiintifice si culturale - care prin manifestarea lor vor da nastere unui model de civilizatie total diferit, īn care adevarata natura spirituala a umanitatii, recunoscuta si manifestata īn mod constient, va deveni evidenta pentru prima oara.
Toate religiile actuale asteapta venirea unui Invatator: crestinii asteapta reīntoarcerea lui Christos; hindusii asteapta venirea lui Krishna; evreii pe cea a lui Mesia; musulmanii īl asteapta pe Imamul Mahdi sau Mesia; budistii īl asteapta pe Maitreya Buddha. Acestea sīnt doar diferite nume pentru una si aceeasi persoana, capul si conducatorul Ierarhiei Spirituale, Maestrul tuturor Maestrilor, Īnvatatorul mondial, acela pe care apostolul Pavel si Buddha l-au numit Invatatorul īngerilor si al oamenilor, Seniorul Maitreya, Īncarnarea Constiintei lui Christos.
Acum 2.600 de ani, Gautama Buddha a facut o profetie, ca īn aceasta epoca va veni un alt mare instructor care va inspira omenirea sa creeze un nou ev de aur, o noua civilizatie, bazata pe dreptate si adevar. Numele sau va fi Maitreya, un Buddha ca el-īnsusi.
In urma cu 2.000 de ani, īn Palestina, constiinta Seniorului Maitreya a patruns-o pe cea a discipolului sau IIisus, la Botez. Timp de trei ani apoi, Iisus a manifestat Constiinta lui Christos - Seniorul Maitreya - si a devenit Iisus Christosul, sau Mesia. Cu 500 de ani mai īnainte, Buddha a lucrat prin intermediul discipolului sau, printul Gautama, si astfel Gautama a devenit Gautama Buddha. Acesta este un mod foarte vechi de manifestare a Invatatorului.
De mai mult de 500 de ani, maestrii stiu ca, mai degraba sau mai tīrziu, ei vor trebui sa vina īn lume. Singura problema era aceea de a sti cīnd omenirea va fi pregatita pentru acest eveniment extraordinar. Semnalul acestei reīntoarceri a fost dat in iunie 1945, la sfirsitul razboiului. Seniorul Maitreya si-a anuntat atunci intentia de a mai reveni īnca o data, īnsa fara a mai folosi vehiculul (trupul) unuia din discipolii sai, ci venind El īnsusi, īn deplina prezenta fizica, aducīnd si un mare grup din discipolii sai, Maestri ai Intelepciunii.
Maitreya a spus ca el va veni cīt mai degraba posibil, atunci cīnd, īntr-o anumita masura, pacea s-ar fi instaurat īn lume, cīnd principiul īmpartirii corecte va īncepe sa guverneze viata economica si cīnd energia pe care o numim bunavointa - aspectul mai putin elevat al iubirii - se va manifesta si va conduce la stabilirea de relatii umane mai corecte. El a promis ca atunci cīnd aceste conditii vor īncepe sa se realizeze, cīnd gīndirile noastre macar se vor orienta īn aceste directii, El va reveni negresit.
...........................
Procesul si semnele venirii in lume

Īn ultimii ani, Maitreya a aparut unor persoane - atīt unor importanti conducatori de rang mondial, cīt si unor oameni obisnuiti - precum si la grupuri mari si mici, īn īntreaga lume. Īn acest mod El influenteaza treptat evenimentele mondiale si īsi face cunoscuta prezenta. El apare oamenilor īntr-unul din urmatoarele trei feluri: cel mai adesea īn vise; īn al doilea mod ca o viziune - nu īn vis, dar incomplet materializat; al treilea fel, ca o persoana fizica, materiala, ce apare subit si mai apoi dispare.

La 11 iunie 1988, El a aparut īn chip miraculos, ca din nimic, īn fata a sase mii de oameni, īn cursul unei reuniuni de rugaciune - la Nairobi, īn Kenia. Toti l-au recunoscut instantaneu ca fiind Christos. El a vorbit acestora īntr-un perfect dialect swahili - limba locala - si apoi a disparut la fel de uimitor cum a si aparut, lasīnd 30 sau 40 de persoane perfect vindecate de bolile avute. De atunci, Maitreya a mai aparut īn mod miraculos īn fata unor mari grupuri de oameni din Mexic, Rusia, Germania, Elvetia, Austria, Cehoslovacia, Romania, Scotia, Norvegia, Orientul Mijlociu, Africa de Nord, India si īn Pakistan. Īn apropierea locurilor acestor aparitii, vor fi descoperite izvoare cu ape vindecatoare. Astfel de izvoare au fost deja descoperite la Tlacote - līnga Mexico City, la Nordenau īn Germania - si la Nadana, aproape de New Delhi, īn India. O astfel de apa vindecatoare a fost descoperita anul trecut, cu ocazia sarbatorii Pastelor, īn localitatea Traian din apropierea orasului romanesc Bacau. Un articol despre acest subiect a aparut in revista noastra nr. 69/13-19 mai 2003 pe care il putem republica la cererea cititorilor.

Apa de la Nordenau are si ea o istorie a descoperirii ei. La īnceputul anului 1992, proprietarul unui hotel din Nordenau, o mica localitate cu doar 300 de locuitori īn apropiere de Düsseldorf, a invitat pe unul dintre oaspetii lui sa-i viziteze un ciudat depozit de vinuri: mina parasita alaturata hotelului, proprietate de familie a hotelierului. Inspectīnd locul, acesta a sustinut ca īn mina ar exista o energie pozitiva deosebita. Repede s-a dus vestea despre locul energetic deosebit si multi bolnavi au venit sa primeasca alinare prin sedere regulata īn mina si prin consumarea apei din izvorul din interiorul minei. Apa a fost apoi supusa unor examinari de catre Institutul pentru sanatate si igiena din Gelsenkirchen si de renumitul Institut Fresenius. Acestia au ajuns la concluzia ca este vorba doar de o buna apa potabila din punct de vedere microbiologic si chimic, care īnsa īn mod misterios este mai usoara decīt apa obisnuita. Deoarece efectul curei de vindecare cu aceasta apa a fost cercetat deja din aprilie a aceluiasi an de catre medicul din localitate dr. Gadek si de catre doctorul med. Steinbrück din Frankfurt, au putut fi deja documentate primele vindecari neobisnuite: boli de piele, boli ale aparatului digestiv, hipertensiune, tulburari de digestie au fost influentate la fel de pozitiv ca si unele boli canceroase.

Germanul Ulrich Arndt si dr. Heinz Kuhberg, īntr-un articol aparut īn iunie 2000 in revista germana Esotera, au sustinut existenta unor studii care dau primele explicatii pentru cauzele probabile ale neobisnuitelor succese de vindecare. Japonezul Shirahata, profesor pentru biologie moleculara, a efectuat un studiu de mare amploare: cecetatorului i s-au trimis 1.000 litri de apa in laboratorul sau din Fukuoka, īn sudul Japoniei. Peste 500 de pacienti au baut īn mod regulat din aceasta apa, ceea ce a condus la un rezultat extraordinar: la aproape toate bolile s-a ajuns la o evolutie pozitiva a acestora. S-a confirmat deci experienta medicilor germani. Īn plus, cercetarile au aratat ca apa din acea mina are proprietati neobisnuite antioxidante. Deci are efect asemanator cunoscutelor vitamine C si E, betacarotina si alti antioxidanti, care neutralizeaza asa-numitii radicali liberi (acestia favorizeaza aparitia a numeroase boli, īncepīnd de la arterioscleroze pīna la cancer).

Sīnt documentate o serie de vindecari printre care opt copii bolnavi de leucemie din regiunea Tschernobyl, un domn cu cancer de tiroida, un tīnar care s-a vindecat de un cancer de plamīni īntr-un stadiu avansat (metastazele si tumoarea au disparut dupa doar cinci luni). Pentru cei interesati de homeopatie ar fi de mentinut ca se produc si se desfac deja tablete si globule homeopatice pe baza apei de la Nordenau (īn Zürich farmacia Lindenhof, iar īn Germania farmacia de vest din Soest si farmacia Leonardo din Hamburg). Farmacistul Georg Knappstein a initiat o cercetare de catre dr. Knapp care printr-o tehnica fotografica speciala pentru vizualizarea cīmpurilor bioenergetice a dus la rezultate fantastice pentru potentele C6, C12 si C 30 al globulelor Aqua Nordenau.

Īn orasul german Essen s-a recurs la o metoda cu totul deosebita: īn fiecare duminica se adauga o cantitate de 6.000 litri de apa din mina si doua mari cristale de siliciu īn apa bazinului. S-au obtinut rezultate bune īn tratamentul artrozelor si al reumatismului. La fel ca si īn studiile din Japonia, unde īn plus se face o sistematica cercetare tumorbiologica pe baza apei. Alte doua cercetari la Institute of Boiphysics din Neuss au aratat ca apa din Nordenau are calitati superioare apei obisnuite: algele sensibile supravietuiesc o perioada de timp mult mai mare īn apa din Nordenau decīt īn apa obisnuita. Masuratorile au aratat ca emisia de biofotoni este crescuta īn aceasta apa (se reduce īnsa īn mod considerabil daca se adauga acestei ape substante minerale!). Acelasi institut atesta apei calitati (bio-)energetice deosebite.



Alte semne care īnsotesc revenirea lui Christos pe pamīnt sīnt cercurile si crucile de lumina, care pot aparea atit ca reflectii ale luminii soarelui sub influenta unei energii divine, cīt si ca cruci de lumina persistente pe sticlele unor geamuri din diferitele locuri ale lumii. In revista noastra nr. 60/11-17 martie 2003 a aparut un articol despre acest subiect, intitulat Semne divine sub forma de cercuri sau cruci.



Semnele prezentei īn lume a lui Maitreya se vor īnmulti īn continuare...

El va inunda lumea cu evenimente pe care mintea nu le va pricepe niciodata.



Aceasta prevestire a fost facuta īn 1988 de catre un colaborator apropiat al lui Maitreya din comunitatea asiatica din Londra. De atunci milioane de oameni din toate traditiile religioase si culturale au trait un oarecare fenomen miraculos:

• Pe geamurile unei cladiri din Clearwater (N.R. Apa curata!!!), Florida, apare imaginea Maicii Domnului īn culorile curcubeului avīnd o īnaltime de circa 12 metri.

• S-au nascut doi vitei albi, unul īn 1994 celalalt īn 1996, si au īmplinit astfel profetiile populatiei americane autohtone. Probabilitatea unui astfel de eveniment este de unul la sase sau zece milioane.

• Stralucitoare cruci de lumina au aparut dintr-o data īn locuinte din Europa pīna īn America si Filipine. Ele au adus vindecare si o noua speranta īn viitor. Īn noiembrie 1995 a aparut subit o cruce de 12 metri īnaltime pe geamurile unei biserici baptiste din Knoxville, Tenesse.

• Īn SUA, Europa, Canada si Australia, un misterios autostopist este luat deseori de cupluri (īn majoritatea cazurilor crestine) la drum. El vesteste reaparitia lui Christos si dispare subit de pe bancheta din spate a masinii īn plin mers.

• Peste tot īn lume, asa se publica, plīng statui ale Maicii Domnului si ale lui Christos lacrimi de sīnge si de ulei de masline, fapt care determina pe multi sa se reīntoarca pe calea spirituala.

• Īn septembrie 1995, statui hinduse din īntreaga lume au baut, timp de trei zile, laptele care li s-a oferit atīt de credinciosi, cīt si de sceptici īn cadrul unui ritual religios.

• Multe reviste de mare tiraj relateaza ca din ce īn ce mai mult Ingerii intervin īn diferite īntīmplari pentru a aduce ajutor si mīngīiere celor aflati īn pericol.

• O fetita libaneza produce mici cristale īn loc de lacrimi. Acestea īnsa, contrar asteptarilor, nu lezeaza ochiul. Ulterior, fetita si fratiorul ei au fost vizitati de un calaret īmbracat īn haine albe pe un cal alb, care s-a prezentat a fi un mesager al lui Dumnezeu.

Īn final, īn loc de concluzie, un citat din Time Magazin:
<<Anii care au trecut au fost un timp al minunilor. Evenimente inimaginabile s-au succedat, de parca Creatorul ar fi adus o noua lume pe scena.>>




Annemarie Binder, Germania



Bibliografie:

Misiunea lui Maitreya, vol. I, II si III; autor Benjamin Creme (vol I si II au aparut īn traducere romaneasca)

Internet: www.shareintl.org; www.themiraclespage.org; www.diewunderseite.de

Articolul Wunderwasser aus Nordenau heilt din revista germana Esotera, iunie 2000, al autorilor Dr Heinz Kuhberg si Ulrich Arndt


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 Jun 2004, 12:06 AM
Mesaj #429


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 4 Jun 2004, 02:59 PM)
Afla de la ei daca ma laud, nu de la mine...

- o sa incep de data asta cu sfirsitul, ca evreii. ohyeah.gif

- ti-am aruncat pastila asta intrucit stiam ca nu vei "suporta" sa nu dai un raspuns. Adica te-am incitat putin, te-am "manipulat". smile.gif

- dincolo de glume sau adevaruri, da-mi voie sa ma "laud" si eu putin. Da, pot afla de la ei aceasta, si mai multe altele, dar prefer si alte "instante" superioare lor, nu numai pe ei, cind e cazul.

QUOTE
Prietene thunder, stiu nu numai ce a facut Cleopa dupa moarte, in fiecare Cer prin care a trecut, dar si ce a facut - si, Slava Domnului, mai face - si mentorul spiritual al lui Cleopa: Parintele Paisie. Intre aceste doua entitati exista o legatura karmica foarte puternica;


- vom avea ocazia sa aflam intr-o buna zi adevarul despre cei doi, si nu numai despre ei si atunci sa vezi "cutremure" in lumea "religioasa" si "spirituala". hh.gif

QUOTE
ambele au venit din Ceruri apropiate (7,1 Cleopa si 7,2 Paisie) si au plecat in Ceruri de asemenea apropiate (8,4 Cleopa si respectiv 8,6 Paisie).


- si aceste lucruri se vor lamuri, caci adevarul iese pina la urma la suprafata. Cine este in stare si poate sa perceapa empatic natura sursei acestor informatii cu aceste "ceruri" si cine sta la baza lor deja stie si cu cine are de a face. cool.gif

- cea mai abila si mai "invizibila" metoda de a manipula si a controla este aceea in care se amesteca adevaruri cu erori, minciuni, fantasme si falsuri.

QUOTE
In decursul acelei vieti pe care au petrecut-o pe pamant romanesc sub numele de mai sus, ambele entitati au iesit din Legea Karmei si au intrat in Legea Iubirii, adica in termeni crestini s-au mantuit.


- ma indoiesc profund sa fi atins acea stare de mintuire, daca intradevar ei au negat realitatea reincarnarii sau au prezentat crestinismul ca fiind "unica cale spirituala".

- din cite intuiesc eu, sufletul lui Cleopa "traieste" in aceiasi "chilie" a lui, de data asta o "chilie astrala", si se incrinceneaza sa "vada" lucrurile si realitatile divine precum o facea in lumea fizica. Situatia lui este orecum trista, dar este alegerea si incrincenarea lui. Am facut apel la o anumita tehnica spirituala pt. a vedea in ce masura Dumnezeu doreste sa-l ajute, dar am primit un raspuns "negativ". Nu cunosc detalii, dar se pare ca sufletul lui cleopa mai are ceva de invatat si de depasit. Pare a fi in acel tip de lume astrala in care ajung cei care chiar fiind pe o cale spirituala autentica, ii "fugaresc" si huiduie pe ceilalti cautatori spirituali si celelalte religii si avatari divini ai acelor religii, ceea ce este un pacat destul de mare. E ca si cum ai avea la masa pe Iisus, Krishna, Buddha ... si in loc sa-i servesti pe toti Fii lui Dumnezeu, il servesti numai pe "al tau" si pe ceilalti ii scuipi. Ginditi-va cum "vede" si reactioneaza Dumnezeu la o asemenea ofensa.

QUOTE
Intruparea lor in viitor va fi doar volitionala. Unde, cand si cum... nu mai e treaba ta.


- adevarat, nu e treaba mea, nu este "arealul de care ma ocup eu". Treaba mea e alta ...

PS. Sa ne intoarcem la topicul nostru. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 5 Jun 2004, 12:07 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 5 Jun 2004, 01:08 AM
Mesaj #430


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



RZA si thunder, eu zic ca n-are rost sa insistati, ca nu ajungeti nicaieri!
thunder, habar n-am cum sa mai procedez cu tine, ca iarasi o sa concluzionezi ca e o problema personala. Daca ai putea sa te detasezi un pic, ai reusi sa observi ca atat tu cat si RZA sunteti cam in aceeasi arie a explicatiilor, asa incat noi vedem uneori acelasi lucru: fabulatii. Ceea ce RZA sustine despre nivelul la care-a ajuns parintele Cleopa nu e cu nimic mai prejos fata de ceea ce-i preziceai tu parintelui TriRegnum nu cu mult timp in urma. Nici una dintre ipoteze nu poate fi verificata, dar voi sustineti cu tarie ca sunteti detinatorii unor adevaruri indubitabile.
Si-apoi de unde-ai scos tu comparatia cu cei trei musafiri? In primul rand eu o gasesc fortata. Pentru multi, cele trei "Personaje" infatiseaza de fapt unul si acelasi "Personaj". Cat de "scuipat nici nu poate fi vorba. Eu imi imaginez ca batranii calugari ajung la un asemenea nivel de intelegere incat nu-l mai pot ura nici chiar pe diavol. Nu cred ca Parintele Cleopa ar fi dispretuit sau urat pe cineva, iar daca nu a acceptat ideea de reincarnare a fost in primul rand fiindca asa a fost determinat sa gandeasca. Daca cineva a gresit, nu lui i s-ar fi putut imputa asta.
Poate exemplul pe care il voi da va fi considerat deplasat, dar faceti un efort de vointa, va rog! Imaginati-va un caine deosebit de dotat care a trait toata viata in jurul stanii. Credincios trup si suflet Pastorului, a invatat sa pazeasca tinutul, si mai ales sa intoarca oile pe calea dreapta, sau sa le mane la strunga. In drumurile lui, poate a mai intalnit si alti Pastori cu oile si dulaii lor, dar cum si-ar putea trada el stapanul, daca legea stapanului nu e prea prietenoasa cu stanile din jur? Dimpotriva, el va muri credincios stapanului care l-a hranit, iar pentru asta nu i se poate imputa vreo greseala personala. Ca atare, in ciuda negarii unor principii precum reincarnarea, eu imi imaginez ca Parintele Cleopa a ajuns la acel inalt nivel "acolo sus", asa incat sa nu mai trebuiasca sa fie trimis inapoi. Ce sa mai inveti aici mai mult decat a invatat? Nu s-a lepadat el oare de toate placerile lumesti, urmand calea lui Iisus? Daca si acest drum, s-ar dovedi a fi insuficient pentru a fi mantuit, atunci tu, draga thunder, ori tii cu ursu', ori ceva esential iti scapa!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 Jun 2004, 03:00 AM
Mesaj #431


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 4 Jun 2004, 11:03 PM)
QUOTE
Spune-mi te rog OMULE BUN ce s-a intamplat dupa aceasta cu Annemarie?


- subiectul de departeaza de topic si intial am vrut sa deschid un alt topic pt. a-l discuta, dar nu am avut "inspiratia" necesara ce nume sa-i dau si in ce forum sa-l pun, asa ca, las pe gazde sa mute ei dialogul unde cred ca s-a potrivi mai bine.

- comentariul meu este in legatura cu unele afirmatii din textul expus de om bun, afirmatii care in viziunea mea nu sint in consens cu diferite texte profetice, cu o anume stare de integrare in legile divine, in legile oculte si chiar contrazic pe alocuri in diferiite proportii logica si bunul simt, dar mai ales legile oculte.

- fara a face comentarii pe seama "revelatiilor" acelei femei, sau pe unele adevaruri expuse sau chiar traite de ea, voi incerca sa ma rezum cit de cit la a "comenta" in mod "tehnic" si "initic" anumite afirmatii din textul cuprins in acel mesaj.

QUOTE
Annemarie Binder nu este decat o avida cautatoare, care citeste cam tot ce are legatura cu viata religioasa, fara sa puna vreo bariera spirituala intre ele, asa cum obisnuim noi cand privim catre celelalte religii. Voi reda mai jos (sau prin alte topicuri ale acestui subforum) alte pareri ale acestei persoane, fara a face comentarii pro sau contra. In primul rand fiecare are dreptul sa judece singur daca acele ipoteze au sau nu un sens credibil. Totusi, eu zic ca e mult mai rau sa trimiti cu gandul la dezbinare si ura intre comunitati religioase, decat sa cauti si sa gasesti fluidul care sa le uneasca pe toate intr-una singura!


- buna ideea unitatii, dar sa vedem cine o urmareste, si mai ales cum si la ce metode apeleaza pt. a obtine o astfel de unitate spirituala.

- dupa cum stim, mai sint unii care vor sa instaureze o asa zisa "Noua Ordine Mondiala", si o "unica religie", o unica conducere, o unica moneda, o unica armata, un unic conducator samd.

- ideea de baza este cea pe care si acest text la care raspund o prezinta: venirea unui avatar divin care va aduce unitatea spirituala si nu numai la nivelul intregii planete.

- Multe profetii (din textele sacre ale unor religii) prezinta aceasta venire si acest avatar divin, cit si diferte moduri de manifestare a Aceluia.

- Pina acum, dupa cum stim, planeta (lumea) a apartinut "printului intunericului". Se preconizeaza o translatie subtila spirituala si un salt la un al nivel de constiinta a planetei si umanitatii, odata cu venirea acestui avatar divin si a apropiatilor Lui. Exista o multime de texte care prevad aceasta "venire in gasca", iar aici e tot "spilul". printul intunericului si acolitii lui nu doresc cederea puterii si nu privesc cu ochi buni aceasta venire si acest salt spiritual, si foc tot ce le sta in putinta pt. a zadarnicii acest plan al lui Dumnezeu. Este o infantilitate sa creada ca ar putea face asta, dar ei totusi se incrinceneaza din rasputeri pt. a ramine "sefii" planetei.

- Dintre multele lor modalitati de "contracarare a planului divin", este si aceea de a uzurpa aceste informatii si locul celor trimisi de Dumnezeu, pt. a le lua locul si a se prezenta ei ca fiind "cei promisi". Din acest motiv, apar tot felul de falsi prorooci, falsi mesia, falsi invatatori spirituali, falsi avatari samd. Deja cred ca avem vreo 2-3 maitreya, 1-2 isusi, 1-2 kalki avatar si cine stie citi alti "fii ai lui dumnezeu". Ei se folosesc de diferitele texte profetice pe care le periaza si le "garnisesc" cu "dovezi" (semne) si afirmatii cu iz spiritual si religios pt. a "amorti" si "adormi" vigilenta cautatorilor spirituali, si a-i atrage pe calea "avatarului". In acest fel, vedem din partea lor un amestec straniu de invataturi spirituale si aberatii si inventi de moment, ba chiar si "miracole" si "semne divine".

- cine citeste atent Apocalipsa, vede ca se vorbeste acolo de "doi maslini", dar si de "doua fiare". Chiar daca prezint putin inainte (avans) o idee din comentarile care vor urma la acel text ((vezi discutiile din topicul acela) este evidenta dorinta de uzurpare a misiunii divine a fiilor luminii de catre fii intunericului. Mai multe idei in acest sens le veti gasi in viitor in acel topic.

QUOTE
[i]Venirea īn lume a lui Maitreya, Christosul, si a Maestrilor Īntelepciunii


- din start ni se introduce o idee falsa. Maitreya = Iisus. Nimic mai gresit. Maitreya este un anume spirit, iar Iisus altul. Dupa cum s-a profetit, Maitreya se va intrupa, si se va manifesta ca si om, cu nastere, crestere, maturizare si trezirea spirituala samd, pe cind Iisus se va manifesta (veni) in GLORIE, fara a se mai naste, intrupa. In Apocalipsa chiar sint indicii CLARE ca este vorba de doua spirite, nu unul. Iisus si Cuvintul lui Dumnezeu (urmariti viitoarele comentarii de la acel topic expus mai sus (Apocalipsa Lui Ioan - Comentarii, comentarii, intuitii, deductii ...).

- in pasajul de mai jos se va vedea cum sint amestecate adevaruri si falsuri.

QUOTE
Ne aflam la īnceputul unei perioade extraordinare a istoriei lumii - o rascruce īn care omenirea este supusa la o mare mutatie īn constiinta. Aceasta se reflecta īn noi relatii - politice, economice, religioase, sociale, stiintifice si culturale - care prin manifestarea lor vor da nastere unui model de civilizatie total diferit, īn care adevarata natura spirituala a umanitatii, recunoscuta si manifestata īn mod constient, va deveni evidenta pentru prima oara.
Toate religiile actuale asteapta venirea unui Invatator: crestinii asteapta reīntoarcerea lui Christos; hindusii asteapta venirea lui Krishna; evreii pe cea a lui Mesia; musulmanii īl asteapta pe Imamul Mahdi sau Mesia; budistii īl asteapta pe Maitreya Buddha. Acestea sīnt doar diferite nume pentru una si aceeasi persoana, capul si conducatorul Ierarhiei Spirituale, Maestrul tuturor Maestrilor, Īnvatatorul mondial, acela pe care apostolul Pavel si Buddha l-au numit Invatatorul īngerilor si al oamenilor, Seniorul Maitreya, Īncarnarea Constiintei lui Christos.


- ma bucura ideea ca si altii stiu sau intuiesc aceasta venire a unor "noi ceruri si noi paminturi", a unei "ere de lumina", si mai ales ca s-a intuit ca este vorba de unul si acelasi avatar divin, indiferent de numele pe care i-l atribuie religia caruia ii apartine textul profetic, insa nu si faptul in care se strecoara falsuri si minciuni.

- Maitreya nu este "incarnarea constiintei lui Iisus", si este incarnarea unui spirit divin luptaror, a unui eliberator divin. Maitreya este privit ca fiind urmatorul conducator spiritual al noii ere, Era (Epoca) Varsatorului, asa cum Iisus a fost si mai este inca conducatorul actualei ere, Epoca (era) Pestilor, aluzie si la neintimplatorul semn preluat de crestinism (pestele), si la faptul ca galaxia s-a aflat in actuala perioada sub influenta constelatiei pestilor si va intra sub influenta constelatiei Varsatorului. Mai multe detalii sitn si vor fi (veni) la topicul cu comentarii la Apocalipsa.

QUOTE
Acum 2.600 de ani, Gautama Buddha a facut o profetie, ca īn aceasta epoca va veni un alt mare instructor care va inspira omenirea sa creeze un nou ev de aur, o noua civilizatie, bazata pe dreptate si adevar. Numele sau va fi Maitreya, un Buddha ca el-īnsusi.


- ce usor este sa preiei aceasta profetie si apoi sa conduci lucrurile in asa fel incit "tu si ai tai" sa deveniti "trimisii lui dumnezeu". Asta au facut fii intunericului. Sa vedem mai jos cum isi fac ei un "capital" din aceasta profetie.

QUOTE
In urma cu 2.000 de ani, īn Palestina, constiinta Seniorului Maitreya a patruns-o pe cea a discipolului sau IIisus, la Botez.


- asta e o copilarie si o gogorita in fata unui initiat in tainele oculte si in legile divine.

- fiecare spirit (si sufletul aferent acestuia) are o constiinta proprie si definitorie, dublata de o asa zisa "personalitate" cosmica, ca si cum spiritul sau ar "incarna" o anumita parte din Dumnezeu, din Creatia Sa. Cind conditiile astrale si astrologice sint "potrivite", un astfel de spirit divin isi asuma o anume menirea spirituala si se incarneaza in lumea fizica, manifestind partial sau plenar "personalitatea" sa divina. Astfel, cind e necesara venirea (incarnarea) unui spirit "impaciunitor", o va face un astfel de spirit, cind este necesara invatarea (revelarea) unei anumite cai spirituale vine un anume (tip de) spirit, cind e necesara eliberarea sufletelor de sub influenta malefica si distrugerea fortelor raului vine un spirit divin luptator, samd.

- in cazul nostru avem o conjunctura astrologica de exceptie, motiv pt. care nu numai ca se face o trecere la o alta epoca, de la una intunecata la una luminoasa, dar se si face un "transfer al puterii" si al conducerii spirituale. Un spirit divin cedeaza locul altui spirit divin. In aceste momente, este vorba de Iisus care va "ceda" conducerea spiritului intrupat in cel ce se va numi Buddha Maitreya, sau "Cuvintul lui Dumnezeu" cum il prezinta Apocalisa.

- repet, avem doua spirite diferite, cu doua constiinte diferite.

QUOTE
Timp de trei ani apoi, Iisus a manifestat Constiinta lui Christos - Seniorul Maitreya - si a devenit Iisus Christosul, sau Mesia.


- Iisus a fost Messia inca de la nastere (a se vedea - citi cartile lui Jakob Lorber - pt. cei arzatori in cautarea adevarului chiar va sugerez un asemenea text tradus deja in limba romana - Copilăria lui Iisus - vol I +II - Jakob Lorber - sau altfel spus "Evanghelia dupa Iacov ).

- In momentul botezului El a fost ca sa zic asa, poate in cel mai "rau" caz smile.gif a fost "uns" ca si "conducator spiritual" si indrituit divin pt. a actiona cum s-a vazut mai tirziu ca a actionat.

QUOTE
Cu 500 de ani mai īnainte, Buddha a lucrat prin intermediul discipolului sau, printul Gautama, si astfel Gautama a devenit Gautama Buddha. Acesta este un mod foarte vechi de manifestare a Invatatorului.


- o alta gogorita. Buddha Gautama este la rindul lui un spirit de sine statator, care s-a incarnat cu o anume misiune divina. El chiar este vazut de linia hinduista ca fiind una dintre cele 10 incarnari divine ale lui Vishna. Dintre acestea amintesc pe Rama si Krishna, ca fiind mai "importante". Cel de al 10-lea, care urmeaza sa vina, asa numitul "Kalki avatar", este acelasi spirit intrupat cum el prezentat si de alte religii cu nume precum: "Cuvintul lui Dumnezeu", "Buddha Maitreya" etc.

- daca acest avatar este incarnarea spiritului unuia dintre acei avatari din trecut, ramine de vazut. In directia asta, eu mi-am exprimat mai direct parerea in topicul cu comentariile la Apocalipsa.

QUOTE
De mai mult de 500 de ani, maestrii stiu ca, mai degraba sau mai tīrziu, ei vor trebui sa vina īn lume. Singura
problema era aceea de a sti cīnd omenirea va fi pregatita pentru acest eveniment extraordinar.


- aceasta venire nu tine de nu stiu ce semne fizice, pt. ca schimbarile se produc mai intii in lumile subtile, si mai apoi in cele fizice, iar acesti mari intelepti cunosc si simt aceste lumi subtile si realitatile lor specifice, deci o stiu cu mult inainte de a se produce ceva in lumea fizica. Ba mai mult, chiar ei pot produce astfel de "semne", daca e cazul. Insa eu personal ma indoiesc ca au nevoie de astfel de "semne", sau cel putin inca nu a fost cazul pina acum.

QUOTE
Semnalul acestei reīntoarceri a fost dat in iunie 1945, la sfirsitul razboiului. Seniorul Maitreya si-a anuntat atunci intentia de a mai reveni īnca o data, īnsa fara a mai folosi vehiculul (trupul) unuia din discipolii sai, ci venind El īnsusi, īn deplina prezenta fizica, aducīnd si un mare grup din discipolii sai, Maestri ai Intelepciunii.


- alta gogorita, amestec de adevar cu fals. Spiritul lui Maitreya s-a mai intrupat in alti avatari din vechime si din "prezent" si nu o face prin intermediul altor "trupuri" sau suflete, ci printr-unul al lui, de sine statator. Intradevar, alaturi de El se vor incarna si alte mari spirite divine, care si ei la rindul lor s-au mai incarnat si in alte epoci in lumea fizica pe aceasta planeta.

QUOTE
Maitreya a spus ca el va veni cīt mai degraba posibil, atunci cīnd, īntr-o anumita masura, pacea s-ar fi instaurat īn lume, cīnd principiul īmpartirii corecte va īncepe sa guverneze viata economica si cīnd energia pe care o numim bunavointa - aspectul mai putin elevat al iubirii - se va manifesta si va conduce la stabilirea de relatii umane mai corecte. El a promis ca atunci cīnd aceste conditii vor īncepe sa se realizeze,  cīnd gīndirile noastre macar se vor orienta īn aceste directii, El va reveni negresit.


- alta gogorita. Cine sa pregateasca lumea si sa o faca mai buna, mai corecta si ce are "viata economica" (lumea Cezaurului) cu cea spirituala (lumea lui Dumnezeu) ? Pai tocmai asta ("a face lumea mai buna") face parte din menirea lui Maitreya si celorlalte spirite divine, si antemergatorului Sau, cel care ii va pregati calea, dar nu "calea economica", ci cea spirituala. smile.gif

QUOTE
Procesul si semnele venirii in lume


- chestia asta cu semnele de chiar jenanta. Ce nevoie ar avea Maitreya de aceste semene ? Sa se "trimbiteze" ce ? Venirea Sa ? "Atentie, voi sosi", "Atentie, am sosit deja", "Atentia, acum incep sa fac minuni", Atentie, incep sa dau la cap acolitilor satanei" samd. rolleyes.gif

- parerea mea este ca, asa cum antihristul s-a nascut deja si sta "ocultat" si nu se arata omenirii, la fel o face si Maitreya, care nu va avea nevoie de trimbite care sa-i anunte venirea (trezirea), ci o vor simti pas cu pas cei care sint pregatiti si deschisi spiritual. Cind va veni sorocul se va manifesta si prezenta omenirii la fel cum a facut-o si Iisus: "Eu cu Tata sintem UNA", "Da, eu sint Messia, Fiul lui Dumnezeu", samd. Asa ca, cine are urechi de auzit sa auda ...

QUOTE
Īn ultimii ani, Maitreya a aparut unor persoane - atīt unor importanti conducatori de rang mondial, cīt si unor oameni obisnuiti  - precum si la grupuri mari si mici, īn īntreaga lume.


- cu ce scop, cu ce tel si rezultat sa apara acelor oameni ? Ce finalitate au avut acele asa zise aparitii ?

- este evidenta cum prin aceste "informatii" se urmareste legarea misiunii lui maitreya, a falsului maitreya, cu "lumea politica" si asa zisii "conducatori de rang mondial". Dupa cum stim, planeta este condusa si manipulata de un grup restrins de "lideri" cu totii avind acelasi "tata": tatal minciunii. Asta se vede din modul in care se petrec evenimentele pe planeta cit si din modul in care popoarele sint mintite, manipulate si prostite de acesti conducatori, iar umanitatea merge mai degraba catre decadere si incorectitudine, furt, invaziile altor popoare, lovituri de stat dictate de guvernele altor tari, oamenii mor de foame in case sau pe strazi, bogatii se imbogatesc mai tare si saracii saracesc mai tare samd, iar religiile si reprezentanti sai au deviat de la calea cea dreapta si chiar au devenit unii dintre ei acolitii satanei, niste lupi rapitori.

- adevarata promisiune a lui Maitreya , venita in momentul in care era intrupat in marele avatar divin Krishna, este:

De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită, Eu mă supun la o nouă naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător. Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc.

"CĀND DREPTATEA LĀNCEZEŞTE, O BARATA, CĀND APARE ŞI PREDOMINĂ NEDREPTATEA, ATUNCI EU ĪNSUMI MĂ MANIFEST CA UN EXEMPLU DEMN DE URMAT ŞI MĂ NASC DIN ERA ĪN ERĂ


- deci in nici un caz El nu asteapta ca lucrurile sa se schimbe in bine, din contra, insa tocmai pt. aceasta, pt. a indrepta lucrurile, El vine din nou in lume.

- credeti ca un spirit ca al Lui are nevoie ca altii "importanti conducatori de rang mondial" sa puna lucrurile in ordine si El doar sa vina sa se aseze pe "tron" si sa spuna: "aahh, da, am venit, ce bine ca ati maturat casa si ati sters jiltul tronului si ati pregatit oamenii pt. a asculta orbeste de legile mele divine" ?

- citi "importanti conducatori de rang mondial" au pregatit calea lui Iisus ? Dar a lui Ioan Botezatorul, dar a lui Krishna ? Ce rost mai are venirea unui spirit al unui luptator divin daca lucrurile au fost deja "aranjate" de altii ?

QUOTE
Īn acest mod  El influenteaza treptat evenimentele mondiale si īsi face cunoscuta prezenta. El apare oamenilor īntr-unul din urmatoarele trei feluri: cel mai adesea īn vise; īn al doilea mod ca o viziune - nu īn vis, dar incomplet materializat; al treilea fel, ca o persoana fizica, materiala, ce apare subit si mai apoi dispare.


- nu asa se influenteaza evenimentele si oamenii, ci printr-un salt al constiintei, iar asta se produce fie printr-o abordare sistematica a unor tehnici spirituale specifice unei cai spirituale autentice si vii, fie prin gratie divina spontana. Rezultatele insa daca ar fi, s-ar reflecta in evenimentele prin care trece planeta, prin viata pe care o are omul de rind. Exista veun indiciu al unei treziri spirituale a vreunuia dintre "importanti conducatori de rang mondial" ?

- acesti acoliti ai minciunii ne cred pe toti prosti, timpiti si usor de dus de nas.

QUOTE
La 11 iunie 1988, El a aparut īn chip miraculos, ca din nimic, īn fata a sase mii de oameni, īn cursul unei reuniuni de rugaciune - la Nairobi, īn Kenia. Toti l-au recunoscut instantaneu ca fiind Christos. El a vorbit acestora īntr-un perfect dialect swahili - limba locala - si apoi a disparut la fel de uimitor cum a si aparut, lasīnd 30 sau 40 de persoane perfect vindecate de bolile avute.


- daca a aparut cu adevarat, acela a fost fie Iisus, fie Maitreya. Daca El a fost identificat ca Iisus, atunci Iisus a fost, nu Maitreya.

QUOTE
Semnele prezentei īn lume a lui Maitreya se vor īnmulti īn continuare...


- chestia cu minunime si semnele si vindecarile sint pacaleli bune de amagit si adormit constiintele oamenilor. Nu contest realitatea acelor minuni sau vindecari, ci necesitate lor si conexiunea dintre ele si venirea lui Maitreya.

QUOTE
El va inunda lumea cu evenimente pe care mintea nu le va pricepe niciodata.


- adevarat, dar inca nu a sosit momentul. Sa fim insa atenti la proportiile acestor "semne" si evenimente. Si eu daca as expune lumii (prin net de ex.) anumite teorii oculte vor fi multi care nu le vor pricepe, dar asta nu inseamna ca eu as fi Maitreya. Adevarat, nici contrariul nu se va putea demonstra, caci cine ar putea intelege cu adevarat cind, cum si in ce fel a ales in avatar divin sa se manifest in lume ? rofl.gif

QUOTE
Aceasta prevestire a fost facuta īn 1988 de catre un colaborator apropiat al lui Maitreya din comunitatea asiatica din Londra.


- ni se sugereaza in mod insidios ca Maitreya ar fi de origine asiatica, sau ca ar avea ceva legaturi cu Londra. Dupa natura diferitelor profetii si mai ales a unor evenimente care deja se precipita, mai degraba as spune ca Maitreya ar fi roman decit asitatic, evreu, englez sau de alta origine. rofl.gif

- dar sa lasam imaginatia debordanta intr-un colt si sa revenim la subiect.

QUOTE
De atunci milioane de oameni din toate traditiile religioase si culturale au trait un oarecare fenomen miraculos:


- aceste "fenomene religioase" sint niste copilarii

QUOTE
• S-au nascut doi vitei albi, unul īn 1994 celalalt īn 1996, si au īmplinit astfel profetiile populatiei americane autohtone. Probabilitatea unui astfel de eveniment este de unul la sase sau zece milioane.


- asta o poti face f. usor cu ingineria genetica

QUOTE
Stralucitoare cruci de lumina au aparut dintr-o data īn locuinte din Europa pīna īn America si Filipine. Ele au adus vindecare si o noua speranta īn viitor. Īn noiembrie 1995 a aparut subit o cruce de 12 metri īnaltime pe geamurile unei biserici baptiste din Knoxville, Tenesse.

Īn SUA, Europa, Canada si Australia, un misterios autostopist este luat deseori de cupluri (īn majoritatea cazurilor crestine) la drum. El vesteste reaparitia lui Christos si dispare subit de pe bancheta din spate a masinii īn plin mers.

Peste tot īn lume, asa se publica, plīng statui ale Maicii Domnului si ale lui Christos lacrimi de sīnge si de ulei de masline, fapt care determina pe multi sa se reīntoarca pe calea spirituala.



- Maitreya e "multi-religios", ba chiar putin "asiatic" ca orientare, daca ne referim la sursa profetilor care ii confera acest nume: "Buddha Maitreya" . De ce s-ar folosi atunci semne de factura crestina, sau in special si preponderent crestina ? Cine vrea sa-l faca pe Maitreya un "bun crestin" ? Cine manipuleaza aceste informatii ?

QUOTE
Īn septembrie 1995, statui hinduse din īntreaga lume au baut, timp de trei zile, laptele care li s-a oferit atīt de credinciosi, cīt si de sceptici īn cadrul unui ritual religios.


- de ce ar folosi un asemenea truc Maitreya pt. a mari credinta oamenilor cind ar fi putut daca vroia sa se materilizeze pt. ei ... iar credinta lor ar fi fost de milioane mai mare decit partea cu lactatele ? smile.gif

QUOTE
Multe reviste de mare tiraj relateaza ca din ce īn ce mai mult Ingerii intervin īn diferite īntīmplari pentru a aduce ajutor si mīngīiere celor aflati īn pericol.


- aste e ceva adevarat, dar nu tine de venirea in lume a lui Maitreya, ci de menirea pe care o au acesti ingeri pazitori.

PS. Scuzati de off topic, dar cred ca era necesara expunerea acestor comentarii la acst articol. Repet, prea cred unii ca sint niste prosti si timpiti. sad.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 Jun 2004, 03:21 AM
Mesaj #432


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 5 Jun 2004, 03:10 AM)
RZA si thunder, eu zic ca n-are rost sa insistati, ca nu ajungeti nicaieri!

- eu zic ca pina la urma vom ajunge la Dumnezeu. Vii si tu ? tongue.gif

QUOTE
thunder, habar n-am cum sa mai procedez cu tine, ca iarasi o sa concluzionezi ca e o problema personala. Daca ai putea sa te detasezi un pic, ai reusi sa observi ca atat tu cat si RZA sunteti cam in aceeasi arie a explicatiilor, asa incat noi vedem uneori acelasi lucru: fabulatii.


- este libertatea voastra sa credeti ce vreti. Probabil ca asemanarea asta pe care ne-o atribuiti ne face pe amindoi sa ne simtim lezati. ohyeah.gif

QUOTE
Ceea ce RZA sustine despre nivelul la care-a ajuns parintele Cleopa nu e cu nimic mai prejos fata de ceea ce-i preziceai tu parintelui TriRegnum nu cu mult timp in urma. Nici una dintre ipoteze nu poate fi verificata, dar voi sustineti cu tarie ca sunteti detinatorii unor adevaruri indubitabile.


- imi rastalmacesti cuvintele si atitudinea.

QUOTE
Nu cred ca Parintele Cleopa ar fi dispretuit sau urat pe cineva, iar daca nu a acceptat ideea de reincarnare a fost in primul rand fiindca asa a fost determinat sa gandeasca. Daca cineva a gresit, nu lui i s-ar fi putut imputa asta.


- ca intermediar al lui Dumnezeu, esti "obligat" sa expui adevarul, nu minciuna, altfel esti intermediarului tatalui minciunii. Si cum realitatea reincarnarii nefiind cine stie ce mare si ocultat adevar al realitatii divine, e ciudat sa spui ca acela care sutine o eroare dpdv spiritual, ar fi atind inalte culmi spirituale. E ca si cum ai spune ca unul a ajuns profesor universitar dar el nu stie sa adune si sa scrie.

QUOTE
Poate exemplul pe care il voi da va fi considerat deplasat, dar faceti un efort de vointa, va rog! Imaginati-va un caine deosebit de dotat care a trait toata viata in jurul stanii. Credincios trup si suflet Pastorului, a invatat sa pazeasca tinutul, si mai ales sa intoarca oile pe calea dreapta, sau sa le mane la strunga. In drumurile lui, poate a mai intalnit si alti Pastori cu oile si dulaii lor, dar cum si-ar putea trada el stapanul, daca legea stapanului nu e prea prietenoasa cu stanile din jur?


- adevaratul "stapin" al unei fiinte mintuite este Dumnezeu si Adevarul, nu biserica, nu dogmele.

QUOTE
Dimpotriva, el va muri credincios stapanului care l-a hranit, iar pentru asta nu i se poate imputa vreo greseala personala.


- tocmai de aceea, a murit credincios dogmelor lui, si este si acum "prizonierul" lor. Greseala lui cea mare este ca, vazut ca fiind o autoritate in domeniul religios, a condus alti orbi in prapastia ignorantei pe toti cei carora le-s insuflat aceasta ideea a nonexistentei reincarnarii.

QUOTE
Ca atare, in ciuda negarii unor principii precum reincarnarea, eu imi imaginez ca Parintele Cleopa a ajuns la acel inalt nivel "acolo sus", asa incat sa nu mai trebuiasca sa fie trimis inapoi.


- ma rog, e problema si libertatea ta ce iti imaginezi. Eu nu mi-am imaginat, ci m-am identificat in mod empatic cu spiritul si sufletul sau, acolo unde se afla acum si am "cules" date de la "fata locului". Daca voua vi se par fabulatii, sinteti liberi sa credeti ce vreti.

QUOTE
Ce sa mai inveti aici mai mult decat a invatat?


- ce spui de ex. sa inveti sa simti , sa recunosti si sa expui ADEVARUL ? smile.gif

QUOTE
Nu s-a lepadat el oare de toate placerile lumesti, urmand calea lui Iisus?


- daca urma calea lui Iisus, acum era cu Iisus, dar nu e, din pacate.

QUOTE
Daca si acest drum, s-ar dovedi a fi insuficient pentru a fi mantuit, atunci tu, draga thunder, ori tii cu ursu', ori ceva esential iti scapa!


- ceva ceva esential scapa ... dar nu numai mie. smile.gif


Acest topic a fost editat de thunder: 5 Jun 2004, 03:25 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 5 Jun 2004, 07:40 PM
Mesaj #433


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Omu'Bun, nu pot sa spun decat ca daca cineva considera afirmatiile mele drept fabulatii, este liber sa le expuna cu mandrie proletara la sectiunea de Perle. Cred ca stii cat de mult imi pasa. 6.gif Despre ce am afirmat despre Cleopa si Paisie, atat tu cat si thunder si foaaaarte multi altii nu puteti sa spuneti nici ca e adevarat, nici ca e fals. Pentru ca subiectul va cam depaseste, sorry... dunno.gif Ma rog, ideea este ca atat Cleopa cat si Paisie merita cu prisosinta statutul de sfinti. Si, dragi forumisti, poate ne intoarcem si noi odata din cerurile alea inapoi pe pamant... si ontopic!

thunder, tu ai inceput sa zici ceva despre o sursa de informatii si te-ai oprit... exact la timp. Cine stie, poate te-a sfatuit sfantul care a venit sa crestineze Ramania si al carui nume il porti. tongue.gif

Hai sa revenim ontopic ca parca-parca il simt pe noi ca a iesit la incalzire...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 5 Jun 2004, 09:47 PM
Mesaj #434


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



thunder, ma intreb daca tu vrei doar sa-mi pui rabdarea la incercare sau numai nervii. In general pe-aici ma stiu destul de pasnic si nu prea "sar la bataie"...
Doamne, daca eu sau altcineva ar incerca sa disece fraza cu fraza comentariile tale, probabil s-ar ajunge la ceva de genul "continuarea mesajului, la intoarcerea din concediu!" Slava Domnului ca nu se mai gasesc si altii! wink.gif
Spui ca eu rastalmacesc ideile! Ma rog, probabil ca ai dreptate, daca privesti NUMAI prin ochii tai. Din pacate tu nu vrei sa fii in locul celorlalti fiindca esti foarte ocupat (pana la obsesie!) de pozitia celor din jur fata de propriile tale convingeri! Voi credeti ca STITI! Nu-mi permit sa ironizez fiindca acesta nu e un subiect cu care sa indraznesc sa ma joc. Totusi eu nu m-as hazarda sa afirm anumite lucruri, nu fiindca as intra in vizorul scepticilor sau a cine stie caror "cautatori de perle", ci fiindca genul asta de relatie cu Divinul cere foarte multa retinere, modestie, si mai ales n-o sa vezi un "cunoscator de Adevar", judecand la drumu' mare.
Tu esti foarte critic, thunder, la adresa oricui se opune unui gand al tau, iar pentru asta, da-mi voie te rog sa am foarte mari rezerve in privinta relatiilor tale cu anumite surse de cunoastere. Si "Mama-Omida" sustine in linii largi cam acelasi lucru, dar haideti sa facem apel, nu la ratiune, nu la intelegere (oricum cred ca ea exista din belsug), ci la un pic de intelepciune. Intelepciunea te determina sa te faci mic, pentru a avea o imagine mare.
Poate ca ai dreptate, poate nu ai. Iar daca ai, nu vad de ce nu te apuci sa scrii vreun tratat in acest sens. Nu glumesc, dar vad ca ai chiar multe de spus. De fapt ideea nu ar fi de "cine are dreptate si cine nu", ci de modul in care ne agatam de cel cu care suntem intr-un dialog. La un moment dat, tu desfaci fraza in mici bucatele, cand de fapt ea se voia a fi un tot unitar. Ma rog, faptul ca tu privesti negarea reincarnarii ca pe un mare pacat mie mi se pare ca iti arata adevaratul nivel de intelegere al sistemului de valori. In afara de Parintele Cleopa au mai fost multi alti credinciosi ai Caii Lui Iisus, care au trait pustnici sau prin vagauni sarace in Muntele Sfant. Crezi tu ca aceia sustineau principiul reincarnarii? Cu toate astea au fost gasiti dupa foarte mult timp plecati din cele lumesti, dar trupurile lor nu numai ca nu putrezisera dar miroseau a mir. Omule, rupe-te de subiectivismul inradacinat in interiorul tau. Calea este cea a Mantuitorului Iisus, fie ca iti pui sau nu problema reincarnarii. In fond e vorba de modul cum tu intelegi sa-I pui la picioare ACTUALA ta viata. Oare e obligatoriu sa constientizezi ca vei mai avea si o alta sansa, in cazul in care vei rata sansa vietii actuale? Asta vezi tu un pacat de neiertat pentru care cineva care L-a slujit toata viata pe Dumnezeu sa trebuiasca sa se intoarca pe pamant? Mi-e mila de tine, thunder, daca gandesti asa! Ba tocmai acest amanunt ma face sa am mari rezerve in privinta informatiilor pe care le detii la nu-stiu-ce nivel, iar de aici un intreg scepticism pentru tot ce spui, chiar daca se intampla sa ai dreptate. Acea minciuna de care spuneai mi se pare ca iti este un sfetnic foarte apropiat de fapt! Evident, stiu, tu iti cunosti valoarea, iar parerea mea nu te atinge. Ma rog, nu acum... Intr-o zi te va dobora!!
Cat despre celelalte comentarii ale tale... nu le comentez. Doar atat: nu mai fa din texte (mai ales dintr-ale mele) analogii si critici de genul "De ce a traversat puiu' strada?" Spune, frate "la gramada" o idee generala care sa le cuprinda pe toate. Nu trebuie sa renunti neaparat la citate, dar serios ca tu exagerezi. Ai sa ma determini sa deschid un nou topic, de data asta gen parodie, in care sa ma apuc sa fragmentez si sa "comentez" comentariile tale. Pana la Craciun, voi reusi sa termin un comentariu pentru un mesaj de-al tau!! tongue.gif
Sa auzim de bine!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 Jun 2004, 10:58 PM
Mesaj #435


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 5 Jun 2004, 09:42 PM)
Despre ce am afirmat despre Cleopa si Paisie, atat tu cat si thunder si foaaaarte multi altii nu puteti sa spuneti nici ca e adevarat, nici ca e fals. Pentru ca subiectul va cam depaseste, sorry...

- scuze, off topic. tongue.gif

- ia sa vedem, pot ?!

- sa vedem cit vei putea tu sa intelegi si mai ales sa aplici ceea ce iti "revelez". Voi expune o "tehnica" care se poate aplica atunci cind dorim sa aflam daca o anume afirmatie, realitate sau alta "situatie" este autentica sau nu, daca e adevarata sau nu, inclusiv in a afla daca ce spune RZA e adevarat, sau chiar si daca reincarnarea este autentica.

- stim bine ca la baza Creatiei se afla Arhetipul Suprem al lui Dumnezeu. Altfel "tradus" si implementat in lumea imanenta (manifestata) acest arhetip l-am putea identifica si cu "Arhetipul Adevarului Ultim (Suprem)". Acest arhetip, sau hai sa-l numim ceva mai "matematic" si mai usor de inteles de omul mai putin trecut prin textele exoterice: matrice. Aceasta matrice se regaseste in orice adevar indiferent de nivelul la care el se prezinta, ca intr-un sistem holografic, unde avem totul in parte si partea in tot in mod IDENTIC.

- in momentul in care avem o afirmatie scurta, avem si o matrice "scurta", sau o suma mica de matrice. Concret, avem afirmatia: "thunder este un barbat" (matrice adevar autentica, verificata).

- in momentul in care avem o afirmatie lunga, avem o suma de matrice. Concret, avem afirmatia: "thunder este un barbat, cu doua picioare, par scurt (lung), de culoare brunt (bolnd), etc". Avem aici o insumare de mai multe adevaruri fiecare cuprinzind o matrice a adevarului.

- calculul e "simplu".

- "thunder este un barbat (matrice 1 adevar autentica, verificata), cu doua picioare (matrice 2 adevar autentica, verificata), par scurt (matrice 3 adevar autentica, verificata) , de culoare brunt (matrice 4 adevar flasa, neverificata), care este incarnat in lumea fizica (matrice 5 adevar autentica, verificata), al carui corp fizic locuieste in orasul XXX (matrice adevar 6 autentica, verificata), etc.

- avem o suma de afirmatii simple pe care le putem verifica cu metode fizice, fara a mai fi nevoie de metoda subtila ce o voi expune. Ce ne facem insa cind avem de a face cu un "necunoscut", un individ care scrie pe net, sub pseudonim ? Cum mai verificam noi fizic ? E nevoie de un alt tip de verificare. La fel si in cazul in care am avea de a face cu o afirmatie de genul: "XXX e un spirit eliberat", sau "dupa moartea sa in luma fizica, sufletul lui YYY este in cutare lume astrala" , sau "cutare persoana afirma ca a fost azi in Brasov", sau "cutare persoana afirma cutare si cutare despre persoana cutare " samd.

- tehnica in sine, valabila DOAR, repet DOAR celor care si-au trezit acea capacitate de perceptie empatica, asa zisa "empatie".

Prima etapa este "identificarea" (empatizarea) cu matricea primordiala a adevarului suprem.
A doua etapa este "identificarea" (empatizarea) cu matricea sau suma de matrice a unei afirmatii de ex.
A tria etapa este suprapunerea matricii adevarului peste matricea afirmatiei respective. Daca afirmatia este autentica cele doua matrice sint "identice" si se "suprapun".

Revenind de unde am plecat, d'le RZA, iata ca se poate verifica afirmatia ta. Stiu ca "tehnica" expusa mai sus te depaseste, dar acum eu iti propun sa incetam in a ne arata "muschii initiatici" aici in cazul lumii, si lasa orgoliile pt. alta data.

QUOTE
Ma rog, ideea este ca atat Cleopa cat si Paisie merita cu prisosinta statutul de sfinti.


- iar eu zic ca nu il merita in stadiul in care se afla acum, si se vor mai intrupa pt. a-si "definitiva" studiile. smile.gif

Si, dragi forumisti, poate ne intoarcem si noi odata din cerurile alea inapoi pe pamant... si ontopic!

QUOTE
thunder, tu ai inceput sa zici ceva despre o sursa de informatii si te-ai oprit... exact la timp.


- zici tu ?

QUOTE
Hai sa revenim ontopic ca parca-parca il simt pe noi ca a iesit la incalzire...


- hai !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Jun 2004, 12:37 AM
Mesaj #436


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 5 Jun 2004, 11:49 PM)
thunder, ma intreb daca tu vrei doar sa-mi pui rabdarea la incercare sau numai nervii. In general pe-aici ma stiu destul de pasnic si nu prea "sar la bataie"...

- iti multumesc pt. impulsul de a ma ajuta. Nu va ramine nerasplatit, insa modul in care o faci si directia in care crezi ca trebuie facute schimbari la mine nu sint tocmai cele mai potrivite.

- cu toate ca discutiile au un caracter oarecum personal dar si general, ele nu se mai incadreaza in topicul "reincarnarea", insa se potrivesc relativ bine in acest forum: "dincolo de ratiune". Continuam discutia aici sau gasim un alt topic mai potrivit, sau facem altul nou ?

PS. Actiunea si prezenta mea aici pe forum nu te vizeaza neaparat pe tine personal. Daca iti sint incercate rabdarea si restul e o problema care tine de modul in care te raportezi tu la "arta mea de a conversa".

Acest topic a fost editat de thunder: 6 Jun 2004, 12:22 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 6 Jun 2004, 11:20 AM
Mesaj #437


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Omu'Bun, ai tot respectul meu pentru felul in care gandesti, simti si te exprimi. Ai sintetizat foarte bine stilul de "conversatie" al amicului nostru.

thunder, in afara de faza cu matricile, care este adevarata, metoda ta "empatica" sufera de un mare neajuns: subiectivismul. EXEMPLU: ia pune-l pe noi sa verifice daca Cleopa a mai avut vreo viata inainte de ceea la care ne referim. Evident, raspunsul lui noi va fi ca NU, deoarece perceptia personala a lui noi este ca NU EXISTA REINTRUPARE, ceea ce ii va "atinge" serios obiectivitatea...
Sa revenim la tine acum. In perceptia ta, Cleopa va mai fi nevoit sa se intrupeze (atentie - ai spus ca va fi obligat, asta inseamna ca Parintele se gaseste inca in Legea Karmei) deoarece nu si-a insusit lectia despre adevarul reintruparii. Concluzie falsa. Deoarece, pe de o parte, nici o entitate aflata la scoala planetara Terra nu si-a insusit TOATE lectiile, iar pe de alta parte adevarul reintruparii constituie o informatie ezoterica la care Cleopa NU A AVUT ACCES. In consecinta, Dreptul Judecator i-a iertat aceasta "scapare". Ma raliez la ce a spus Omu'Bun, ar trebui sa fii mai atent cand faci anumite afirmatii... in special cand vorbesti despre Oameni cum a fost Parintele Cleopa... m-ai vazut tu pe mine facand afirmatii jignitoare despre Sri Yukeshvar, de exemplu? Despre Deepak Chopra? Despre Babanji?
A, si stai linistit, nu-mi incordez "muschii initiatici" decat atunci cand am in fata o fiinta care sufera si trebuie ajutata... sau, dimpotriva, un devil.gif . Cum nu te incadrezi in nici una din categorii, considera ca intre noi (toti) de pe acest thread are loc doar o discutie - pe care eu o doresc pasnica - pe tema acestui mare mister care este reintruparea... O discutie in care cei care stiu mai mult sau cei care au avut anumite experiente pe aceasta tema, ar putea sa le spuna si celor care stiu mai putin.

Revenind ontopic, as vrea sa punctez un aspect ezoteric al momentului destruparii, si anume al chakrei prin care structurile superioare ale decedatului se degaja. In mod ideal, aceasta chakra este Sahasrara (chakra crestetului), fapt care atesta UN INALT NIVEL DE SPIRITUALITATE al defunctului. In acest sens, Marii Maestri din Tibet aseaza, la persoanele aflat in pragul mortii, in dreptul chakrei amintite un pai uscat. Daca acesta isi va mentine o pozitie perfect dreapta, inseamna ca destruparea s-a facut prin Sahasrara si fratele lor "a plecat" intr-un Bardo corespunzator nivelului sau (vezi Cartea Tibetana a Mortilor). Adeseori, in astfel de ritualuri, Maestrii tibetani emit tipete puternice (un fel de ki-ai-uri din karate), pentru a grabi si directiona destruparea. In schimb, persoanele care se degaja prin centrii inferiori se vor intoarce in zona astrala a pamantului pentru a se confrunta cu consecintele faptelor lor de vibratie joasa: ceea ce catolicismul numeste Purgatoriul.

A, sa nu uit: In afara situatiei cand in jurul muribundului se afla niste initiati, este recomandabila prezenta unei singure persoane si nu a intregului familion care, cu bocete gen "Costele, nu pleca, cui ne lasi tu mai..." fac din procesul destruparii un calvar traumatizant pentru entitatea numita pana de curand "Costel"... unsure.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Jun 2004, 03:36 PM
Mesaj #438


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 6 Jun 2004, 01:22 PM)
Omu'Bun, ai tot respectul meu pentru felul in care gandesti, simti si te exprimi. Ai sintetizat foarte bine stilul de "conversatie" al amicului nostru.

- iti, de fapt va amintesc de ceea ce chiar tu mai jos spui ca exista un neajuns. subiectivismul cu care voi priviti pe altii si manifestarea lor. Voi incercati sa ma catalogati dp vostru dv, din perspectiva tipologiei (personalitatii) voastre, a cunoasterii voastre, a nivelului vostru de vibratie launtric, NU din pespectiva personalitatii (tipologiei) mele. Nici unul dintre voi nu se raporteaza la structurile nevazute (subtile) ale mele, la cele "temporare" sau "permanente", ci doar la anumite "haine" care imbraca aceste structuri. Daca vedeti pe cineva o haina de clovn, ii spuneti "colvnule", daca vdeti o haina de medic, ii spuneti "medicule", daca vedeti o haina de scafandru, ii spuneti "scafandrule", dar omul, acea structura care e in spatele acestor haine, si care e mult mai obiectiva decit acea haine, NU O VEDETI. Asta ca sa nu mai spun ca nici statutul de "scafandru" nu il cunoasteti prea bine, nefiind implicati in acea tipologie, deci nu vorbiti in mod obiectiv din perspectiva trairilor unui scafandru, in concluzie, din perspectiva mea si a tipologiei mele sufletesti, lumesti si spirituale.

- un om cu adevarat obiectiv ar lua ca un fapt de drept ceea ce vede la altii, chiar daca nu ii intelege si nu se poate pune in pielea lor.

QUOTE
thunder, in afara de faza cu matricile, care este adevarata, metoda ta "empatica" sufera de un mare neajuns: subiectivismul. EXEMPLU: ia pune-l pe noi sa verifice daca Cleopa a mai avut vreo viata inainte de ceea la care ne referim.


- reciteste ce am spus in mesajul anterior:

QUOTE
- tehnica in sine, valabila DOAR, repet DOAR celor care si-au trezit acea capacitate de perceptie empatica, asa zisa "empatie".


- deci, tehnica in sine nu iti este nici tie disponibila, nici lui "noi" nici multor altora, insa este disponibila celor cu deschiderea inimii si a sufletului suficient de mare incit sa le permita sa aibe perceptii empatice.

QUOTE
Sa revenim la tine acum. In perceptia ta, Cleopa va mai fi nevoit sa se intrupeze (atentie - ai spus ca va fi obligat, asta inseamna ca Parintele se gaseste inca in Legea Karmei) deoarece nu si-a insusit lectia despre adevarul reintruparii. [u]


- sa delimitam evenimentele: intr-o prima faza este perceptia, dupa care urmeaza deductia. Pe baza perceptiei empatice poti afla o anumita stare energetica a persoanei (sufletului) si a locului unde se afla, dupa care urmeaza deductia, daca nu ai alte inzestrari mai "sofisticate", ca de ex. intuitia si clarviziunea. Deductia are la baza inteligenta si cunoasterea unor legi divine si conexiunile inteligente intre aceste informatii. Aici isi mai pote baga "coada" si imaginatia, dar ce sa-i faci, "nimeni nu e perfect", pina nu atinge starea de eliberare (mintuire). smile.gif

- Cleopa nu si-a insusit acel adevar dar nici altele, deci nu e singura "chestie" care i-a "scapat".

- si daca tot am ajuns aici, la acest punct, hai sa deslusim (partial) cum e cu Creatia si Adevarul. Stim bine ca la baza Creatiei si a Adevarului este Dumnezeu. Inainte de a apare Creatia, exista DOAR Dumnezeu, deci l-am putea defini ca un "punct", un punct de plecare. Pe masura ce are loc "nasterea" Creatiei, acel punct se divide in doua, apoi in mai multe trepte si nivele, ca intr-o structura ierarhica piramidala. Priviti o piramida pt. a intelege analogic cum vin lucrurile. Adevarul este esenta tuturor "pietrelor" componente ale piramidei. La virful piramidei, adevarul este manifestat in forma lui cea mai pura, cu un nivel de vibratie apropiat de "infinit", de cel al lui Dumnezeu in forma Sa Transcendenta, cea de dincolo de Creatie. Pe masura ce coborim pe nivelele piramidei, adevarul se "impurifica" si capata valori specifice nivelului caruia i se adreseaza.

- evolutia spirituala este o ascensiune pe aceasta piramida, si difera de la caz la caz, functie de personalitatea sufletului (spiritului) si de calea spirituala aleasa. Fiecarui nivel piramidal ii apartin un anume "set de adevaruri". Cind fiinta se ridica la acel nivel de constiinta, la acel nivel (piramidal) de trezire spirituala, are in mod spontan acces la acel set de adevaruri.

Chiar daca intr-o prima faza aspirantul foloseste o cale "unica" si personala si are o atitudine oarecum "unidirectionala", "habotnica", pe masura ce urca pe nivelele piramidei are acces si la alte seturi de adevaruri, superioare, reusind astfel sa inteleaga si sa accepte si alte idei si cai spirituale, pe care alta data, cind era undeva mai la baza piramidei, nu le accepta, nu le credea, ba chiar le refuza in mod categoric. Din acest motiv spun eu ca Cleopa nu a atins nivele inalte ale trezirii spirituale, caci adevarul despre reincarnare se afla la undeva aproape de baza piramidei evolutiei spirituale. In cazul lui, si probabil nu numai al lui, cind este abordata o atitudine habotnica, si nu vrei sa vezi in jurul tau, exista posibilitatea sa ai o urcare in piramida, sa ai anumite realizari spirituale, dar in nici un caz sa atingi starea de mintuire, de eliberare, si totusi sa rami asa habotnic, pt. ca starea de eliberare aduce dupa sine si cunoasterea adevarurilor inferioare acelei stari (sa zicem undeva pe a 10-a treapta a piramidei, de la virf in jos), sau specifice altor cai spirituale (trasee in piramida). Starea celui care se "izoleaza" de restul lumii si al realitatilor din Creatie, a abordarii starii de habotnic, este o stare stranie de evolutie spirituala, dar nu in lumea lui Dumnezeu, ci mai mult in lumea creata de mintea ta, care poate avea reflexe si influente din lumea reala.

- Cam asta este de ex. starea din acest moment a spiritului lui Cleopa. E posibil sa fi atins anumite realizari spirituale, dar modul de "ochelari de cal" in care a privit si inca mai priveste el Manifestarea lui Dumnezeu, il opreste sa iasa din acea "chilie" a mintii lui, si sa experimenteze in mod liber si detasat realitatea lui Dumnezeu, pe diferitele planuri ale "piramidei evolutiei spirituale". Insusi Dumnezeu il lasa sa sta in acea "chilie", si nu il forteaza sa iasa din ea, pina nu o va face el de unul singur.

- exista metode deosebit de eficiente si de puternice de a-l ajuta in starea lui, dar se pare ca el se confrunta acum cu un test, deci este lasat "singur" pt. a-si depasi singur acest test (proba spirituala). Spun asta pt. ca am dorit sa folosesc o asemenea tehnica pt. a-l ajuta, dar Dumnezeu sau alte puteri ceresti nu au permis acel ajutor.

- iata pe scurt, cum am perceput si cum am dedus eu situatia in care se afla sufletul lui Cleopa. Mai "tehnic" si inginereste de atit, cam greu de expus. Cine nu intelege sau macar "intuieste" in mod rational din aceste explicatii "tehnice", "stiintifice", inseamna ca nu poate avea accea nici macar la setul de adevaruri specifice acestui nivel piramidal, la care se afla aceste adevaruri expuse, deci inca odata se evidentiaza spusele lui Buddha: "puterea de intelegere si actiune depinde de karma". Asta e karma lor, sau, atita pot, atita fac/inteleg. Nu mai e vina mea ... e doar limitarea lor. Cine vrea totusi sa ma contrazica, sa o faca la fel de inginereste si stiintific cum am prezentat eu aceste "dizertatii".

QUOTE
Concluzie falsa.


- ok, astept acum argumente rational si stiintifice, nu parerile imaginative ale unora sau altora.

QUOTE
Deoarece, pe de o parte, nici o entitate aflata la scoala planetara Terra nu si-a insusit TOATE lectiile, iar pe de alta parte adevarul reintruparii constituie o informatie ezoterica la care Cleopa NU A AVUT ACCES.


- reciteste ce am spus mai sus si poate vei intelege de ce am spus ca el nu a atins starea de mintuire plenara.

QUOTE
In consecinta, Dreptul Judecator i-a iertat aceasta "scapare".


- de cit si cum iarta El nu ne este noua dat sa hotarim. Ar fi si pueril sa credem ca El va face si reactiona cum o facem noi, cu mintea si constiinta noastra limitata.

- cu toate acestea, repet, marea greseala a lui Cleopa nu este naparat ca nu a acceptat ideea reincarnari, ci ca a promovat-o la mii si mii de oameni, inchizindu-le astfel calea (usa) catre anumite adevaruri superioare. Este vorba de acel "orb care a codus alti orbi in prapastie (ignorantei)".

- aici trebuie sa se manifeste iertarea lui Dumnezeu, caci un mare pacat este acela de a indruma spiritual ERONAT alte fiinte. Probabil ca l-a iertat, sau il va ierta, dar nu de aceasta depinde starea in care se afla acum sufletul lui Cleopa. Starea in care se afla acum nu este una datorata "pacatelor" lui, ci a modului "habotnic" in care INCA se mai incrinceneaza sa se raporteze la realitatea lui Dumnezeu si a lumii inconjuratoare. Dupa cum banuiesc, chiar si aceste discutii pe care noi le tinem aici despre el il poate ajuta intr-un fel sau altul ... dar asta e deja o supozitie.

QUOTE
Ma raliez la ce a spus Omu'Bun, ar trebui sa fii mai atent cand faci anumite afirmatii...


- sint f. atent, mai ales cind e vorba de afirmatii cu tenta spirituala, oculta. In momentul in care scriu (si cind corectez mesajul, chiar daa uneori mai scapa cuvinte si litere gresite, sau puse non-gramatical, pe care uneori le vad si le corectez, altroi nu le vad, sau nu mai pot edita mesajele pt. ca a "expirat" timpul in care softul forumului permite editarea mesajelor), sau vorbesc, ma "conectez" mai mult sau mai putin spontan si profund la "matricea" Adevarului si urmaresc sa ma las inspirat de El, sa fiu un cit mai bun vorbitor al Adevarului, un cit mai bun intermediar al Cuvintului lui Dumnezeu". In ce masura reusesc, se poate vedea sau nu (functie de capacitatea fiecaruia) din ceea ce spun/scriu.

QUOTE
in special cand vorbesti despre Oameni cum a fost Parintele Cleopa... m-ai vazut tu pe mine facand afirmatii jignitoare despre Sri Yukeshvar, de exemplu? Despre Deepak Chopra? Despre Babanji?


- Cleopa e un mit pt. voi, nu pt. mine, iar eu nu l-am jignit cu nimic, ci am facut doar afirmatii in context cu un anumit adevar despre el. Nu fata de el as fi gresit eu cu ceva, ci fata de "viziunea" voastra fata de el. "Viziunea" voastra este cea "jignita", nu realitatea sufletului lui Cleopa. Voi l-ati ridicat pe un piedestal care nu ii este potrivit, si tot voi "suferiti" ca cineva "indrazneste" sa spuna altceva decit infatiseaza piedestalul vostru. Fiti lucizi si analizati logic si rational ce va spun si sa vedeti daca e asa sau nu.

- daca tu alegi sa-l jignesti pe Yukteswar (ma intreb oare de ce l-ai ales pe el ca exemplu, caci nimic nu e intimplator) este alegerea ta, este ceea ce poti tu oferi. Asta nu ii stirbeste cu nimic din inaltimea si nivelul spiritual al acestui mare intelept. El este si va fi in continuare un model divin, la care, cine se raporteaza si empatizeaza cu spiritul sau divin este pur si simplu "zburat" in cer, fata de aceiasi atitudine pe care ar lua-o fata de spiritul lui Cleopa, care nu il zboara mai nicaieri. Cine poate, ii sugerez sa faca o diferenta intre ceea ce simte intr-o meditatie cu Yukteswar si ce simte intr-o meditatie cu Cleopa. Asta este o alta modalitate de verifica inaltimea spirituala a unui om, a unui spirit.

- de Deepak Chopra nu cunosc detalii, iar de Babanji nici atit. smile.gif Poate Babaji, pe care il cinstesc cum se cuvine, ca un adevarat Fiu al lui Dumnezeu, ca pe un mare eliberat al acestei planete, asa cum l-au numit unii: "Iisus al Indiei". A medita cu El si cu spiritul Sau este o adevarata gratie divine, pe care, sa ma ierte "fanii Cleopa", nici 1000 de (meditatii cu) Cleopa nu fac cit (o meditatie cu) Babaji. Stiu ca asa va suna "jignitor" in ochii unora, dar cu ce l-am jignit eu pe Cleopa, pt. ca il vad pe alt spirit de mii de ori mai inalt, mai elevat si mai trezit spiritual deci el, si vad si simt aceasta cu toata fiinta mea launtrica ? Cine vrea si poate sa verifice el singur aceasta realitate pe care eu o simt in fiinta mea.

QUOTE
pe acest thread are loc doar o discutie - pe care eu o doresc pasnica - pe tema acestui mare mister care este reintruparea... O discutie in care cei care stiu mai mult sau cei care au avut anumite experiente pe aceasta tema, ar putea sa le spuna si celor care stiu mai putin.


- asta am si urmarit, sa expun idei si viziuni legate de acest subiect, dar si de acela al subforumului: "dincolo de ratiune".

QUOTE
Revenind ontopic, as vrea sa punctez un aspect ezoteric al momentului destruparii, si anume al chakrei prin care structurile superioare ale decedatului se degaja. In mod ideal, aceasta chakra este Sahasrara (chakra crestetului), fapt care atesta UN INALT NIVEL DE SPIRITUALITATE al defunctului.


- trebuia sa explici inainte mecanismul "mortii" si al realitati centrilor de forta (chakras) si dupa aceea sa expui aceasta relatare? Altfel, putin vor intelege ce vrei sa spui cu aceasta "destruparii", sau modul in care si pe unde ies structurile subtile afara din corul fizic. Poti sa o faci, sau ii lasi pe altii s o faca in locul tau ? smile.gif Tot sintem noi la capitolul incarnare reincarnare, care este oarecum la polul opus al "mortii", dar parte din mecanisme sint aceleasi.

Acest topic a fost editat de thunder: 6 Jun 2004, 03:56 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 6 Jun 2004, 06:23 PM
Mesaj #439


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Avem aici o situatie interesanta...o contradictie intre 2 cunoscatori ai fenomenului reincarnare. Ambii detin "adevarul" si totusi ajung la concluzii diferite.

Varianta 1: RZA stie "sigur" ca parintele Cleopa s-a mantuit, a ajuns chiar in Cerul 8, venind din cerul 7. Cu toate acestea parintele habar nu a avut de reincarnare.
Cum a ajuns parintele pana in Cerul 7(atatea reincarnari) fara sa stie ca exista reincarnare??
Daca a venit din Cerul 7 inseamna ca era deja mantuit? ...totusi nu stia de reincarnare.
Daca era mantuit inseamna ca s-a reincarnat "la cerere" si ..totusi nu stia ca exista reincarnare smile.gif.
De cate ori tre sa te reincarnezi ca sa afli ca exista reincarnare??
La ultima reincarnare a progresat pana in cerul 8 si tot nu a stiut de reincarnare, ba mai mult a scris in mod explicit "Cuvant impotriva reincarnarii" smile.gif...in final a fost iertat "pentru ca nu a avut acces la informatii despre reincarnare".

RZA, prietene cred sincer ca ai mari ispite in viata ta..Doamne Ajuta!

Varianta 2: Thunder stie "sigur" ca parintele Cleopa nu s-a mantuit tocmai pentru ca a avut "ochelari de cal", si nu a vrut dom'le sa accepte adevarul despre reincarnare biggrin.gif . O fi progresat el, dar mai are inca de invatat..

Thunder, poate ii dai tu niste lectii..ce zici?

Va rog sa ma iertati daca v-am suparat cu ceva..dar eu spun sa il lasam pe parintele sa se odihneasca in pace, putina smerenie nu cred ca ar strica, incepand cu mine. Asadar ma cam retrag de pe acest thread..si va doresc numai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Jun 2004, 08:32 PM
Mesaj #440


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ 6 Jun 2004, 08:25 PM)
Avem aici o situatie interesanta...o contradictie intre 2 cunoscatori ai fenomenului reincarnare. Ambii detin "adevarul" si totusi ajung la concluzii diferite.

- actiunea ta de "dezbinare" e jalnica.

- faptul ca avem opinii asemanatoare sau identice s-ar dori in mintea ta sa fie umbrita de faptul ca avem si pareri (cunoasteri) diferite. Dupa cum vezi, relativ la subiectul topicului si eu si RZA sintem de acord: EXISTA REINCARNARE! Nu ca ar conta prea mult parerea unor ilustri necunoscuti ca noi, vis a vis de puzderia de texte spirituale si intelepti si invatatori si avatari divini care au stipulat aceasta realitate a reincarnarii, dar asa a fost sa fie, unii dintre noi sa fim prezenti acum si aici pe acest forum si sa sustinem aceasta viziune a intelepciunii milenare. Ce spunem eu, RZA si alti pro-reincarnare e praful de pe toba in fata valorii si inaltimii spirituale a inteleptilor care au prezentat reincarnarea ca fiind reala si obiectiva. Pina si clarvazatorii actuali sint mai "presus" ca noi din moment ce ei au accea la niste informatii pe care noi nu avem, ei vad ceea ce noi nu vedem, samd. Dincolo de asta, chiar si asa, eu zic ca am folosit destule si argumentate afirmatii si dovezi in favoarea reincarnarii.

QUOTE
Varianta 1:  RZA stie "sigur" ca parintele Cleopa s-a mantuit, a ajuns chiar in Cerul 8, venind din cerul 7. Cu toate acestea parintele habar nu a avut de reincarnare. 

Varianta 2:  Thunder stie "sigur" ca parintele Cleopa nu s-a mantuit tocmai pentru ca a avut "ochelari de cal", si nu a vrut dom'le sa accepte adevarul despre reincarnare  biggrin.gif .  O fi progresat el, dar mai are inca de invatat..

Thunder, poate ii dai tu niste lectii..ce zici?


- lectii dau profesorii autorizati si cei "avizati", eu dau (expun) idei si teorii si poate si citeva idei practice.

- RZA, se pare ca noi crede sa s-a intilnit hotul cu prostii si poate poate are ceva de cistigat dintr-o dezbinare, o birfa, etc. spoton.gif

- hai sa ne "unim" si sa-i oferim (fiecare in varianta sa) lui noi citeva lectii de ocultism. : ohyeah.gif

QUOTE
Va rog sa ma iertati daca v-am suparat cu ceva..dar eu spun sa il lasam pe parintele sa se odihneasca in pace,


- sa te ierte Dumnezeu

- despre subiectul cu Cleopa zic ca intradevar nu merita lungit in contextul acestui topic

- un spirit eliberat, mintuit cum ii spun altii, nu "oboseste" decit pt. a face voia lui Dumnezeu. El se intrupeaza pt. a ajuta umanitatea si "oboseste" ajutind-o. Dupa plecarea din planul fizic, el "oboseste" in continuare pt. a ajuta umanitatea de acolo de unde se afla.

- de multe ori, cel "mort" nu se odihneste in lumile de dincolo, din contra.

QUOTE
putina smerenie nu cred ca ar strica, incepand cu mine.


- adevarat, dar si ceva mai mult adevar nu strica nimanui.

QUOTE
Asadar ma cam retrag de pe acest thread..si va doresc numai bine.


- mergi cu Dumnezeu !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 6 Jun 2004, 10:19 PM
Mesaj #441


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



noi
QUOTE
Asadar ma cam retrag de pe acest thread..si va doresc numai bine.

Cu alte cuvinte, dupa noi, potopu'!... tongue.gif
Draga noi, desi sunt de aceeasi parere cu tine in privinta unor idei care se cam bat cap in cap, eu cred ca pana la urma fiecare poate trage propriile concluzii din ceea ce citeste, fiindca de fapt adevarul (probabil ca !!!) e undeva la mijloc. Eu, spre exemplu cred si in Dumnezeu si in reincarnare. Dar daca pe Dumnezeu L-am acceptat ca pe un Adevar Absolut, reancarnarea mi-a aparut mai tarziu in subconstient ca pe ceva care exista atat timp cat crezi in Adevar dar nu te confunzi cu El.
Cat despre Parintele Cleopa (si nu numai), exista o vorba in popor: "Despre morti, de bine!" Ma roade totusi un gand (marturisesc ca nu l-am cunoscut pe Parinte, dar i-am scris candva sa-i cer un sfat, iar raspunsul lui a fost incredibil de prompt si de mare folos. Ba mai mult, acelui sfat ii datorez implinirea vietii mele!). thunder pune in balanta vinovatia orbului care a condus spre prapastia neadevarului, atatea suflete (sincer, pe mine nu m-a condus, iar Parintele Cleopa isi exprima propriile convingeri in raport cu pacatul fata de Dumnezeu, fiindca ASA A FOST INSTRUIT SA GANDEASCA!!!) Dar, cati dintre cei care propavaduiesc reincarnarea, reusesc sa scoata din imbratisarea viciului si a slabiciunilor, oameni cu destine aproape ratate. Realizam noi oare, pentru cati dintre muritori, Parintele Cleopa a fost un extraordinar de bun indrumator, nicidecum orb asa cum ne place sa-l catalogam? In mintea mea - limitata de altfel - imi creez urmatorul scenariu: te-ai nascut intr-o familie in care educatia primita are asupra ta un efect radical. (Si apropos, oare a fost reincarnat intamplator exact acolo, pentru a duce o asemenea cruce?) Tu cunosti Adevarul asa cum ti-a fost el prezentat. Apoi ajungi sa faci uz de cunostintele acumulate. Dar sufletul tau este oarecum zbuciumat de obsesii si indoieli. Daca ratiunea iti permite sa le tratezi ca pe niste intrebari pertinente, atunci cred ca poti da frau liber dorintei de cunoastere si te apuci pe treaba: cauti pentru a afla Adevarul. Dar ce obtii, dragul meu thunder? Si mai ales... ce pierzi! Un om cu o mare frica de Dumnezeu, asa cum a fost Parintele Cleopa, nu si-a ocupat timpul cu "desertaciuni". In modul lui de a pune problema, el punea asta pe seama incercarilor diavolesti (si probabil ca chiar asa si era) si trata toate aceste indoieli cu exigenta omului HOTARAT sa nu cedeze. Ce s-ar fi intamplat daca s-ar fi ocupat de adevarul reincarnarii? Pe cati oare ar mai fi putut el salva intr-o singura viata de om? Vezi tu, draga thunder, cu cat credem mai mult ca suntem in mijlocul adevarului, cu atat avem tendinta sa ne indepartam de el!
Voi reveni undeva pe un alt topic (sper) cu ceva referitor la clarviziuni si de unde vin la marea majoritate dintre cei care sunt clarvazatori! Pana atunci va doresc ganduri limpezi! smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 6 Jun 2004, 10:31 PM
Mesaj #442


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu cred in reincarnare: numarul oamenilor este in crestere, asta inseamna ca si numarul spiritelor este in crestere.

Chiar daca reincarnarea exista, chiar daca ea nu exista, nu ma dezavantaejaza cyu nimic faptul ca nu cred, ba chiar dimpotriva, chiar daca ar exista reincarnare, mai avantajat ar fi cel ce nu crede.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 12:21 AM
Mesaj #443


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Blakut @ 7 Jun 2004, 12:33 AM)
Nu cred in reincarnare: numarul oamenilor este in crestere, asta inseamna ca si numarul spiritelor este in crestere.

- asa, si ? Ce daca e in crestere ? Crezi ca nu sint suficiente planete (fizice si subtile) pt. a putea fi locuite de aceste spirite ?

QUOTE
Chiar daca reincarnarea exista, chiar daca ea nu exista, nu ma dezavantaejaza cyu nimic faptul ca nu cred, ba chiar dimpotriva, chiar daca ar exista reincarnare, mai avantajat ar fi cel ce nu crede.


- e si asta o "filozofie de viata". smile.gif

- unul dintre marile dezavantaje ar fi acela ca daca nu faci ceva spiritual in viata asta pt. a iesi din lantul reincarnarilor vei pierde si aceasta ocazie, ca multe alte zeci, sute si mii de ocazii in care spiritul tau s-a mai incarnat.

- indiferent ca urmezi o cale spirituala care accepta sau nu reincarnarea, important este sa fie o cale vie si ca tehnicile abordate sa fie si ale vii si sa dea folos.

- dincolo de asta, ideea de evolutie si trezire spirituala include ideea cunoasterii adevarului (care te va elibera). Cum poti sa cunosti adevarul daca vei ramine in eroare (fals) cu o parte din aceste realitati ?

Eu oricum iti urez succes !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 01:19 AM
Mesaj #444


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 7 Jun 2004, 12:21 AM)
Cat despre Parintele Cleopa (si nu numai), exista o vorba in popor: "Despre morti, de bine!" Ma roade totusi un gand (marturisesc ca nu l-am cunoscut pe Parinte, dar i-am scris candva sa-i cer un sfat, iar raspunsul lui a fost incredibil de prompt si de mare folos. Ba mai mult, acelui sfat ii datorez implinirea vietii mele!).

- nu am contestat ca a facut lucruri bine sau chiar spirituale, ci doar ideea ca ar fi atins starea de mintuire.

QUOTE
thunder pune in balanta vinovatia orbului care a condus spre prapastia neadevarului, atatea suflete (sincer, pe mine nu m-a condus, iar Parintele Cleopa isi exprima propriile convingeri in raport cu pacatul fata de Dumnezeu, fiindca ASA A FOST INSTRUIT SA GANDEASCA!!!)


- si fariseii au fost intruiti sa faca cum au facut, insa nu asta am punctat eu aici.

- la inceputurile crestinismului reincarnarea era cunoscuta si imbratisata. La un moment dat ea a fost scoasa din "dogma". Faptul ca ea ar fi recunoscuta, din nou, nu ar schimba cu nimic valorea crestinismului, ci doar ar da o lovitura "bisericii" care a propovaduit sute de ani non-reincarnarea si care si-ar pierde din "gradele" de pe epoleti. smile.gif Pina la urma aceasta ca fi recunoscuta si de bisercia, cind nu vor mai avea cum sa o intoarca si mai ales cind in fruntea bisericilor vor si adevarati oameni ai lui Dumnezeu, sustinuti si inspirati de catre El. In acele vremuri vom asista la adevarate "cutremure" in sinul multor biserici, pt. ca asa cum spun si profetiile, "adevarul va trimbita pe toata suprafata pamintului, dar mai ales in Romania".

- multi oameni vor fi indreptati catre adevarata credinta si vor iesi din dogmele limitate in care satana i-a subjugat sute de ani cu ajutorul acelor dogme limitate si pe alocuri eronate si al unor "devotati" lui. Prin ascunderea diferitelor adevaruri biserica a ales sa fie "vorbitorul minciunii", sau cel putin a coalizat cu minciuna prin nedivulgarea ei, iar in felul asta multi oameni curati la suflet au fost opriti sau incetiniti pe calea lor spirituala.

- probabil ca parintele Cleopa a ajuta pe multi, dar ajutorul sau ar fi fost si mai mare daca expunea adevarul gol golut. Parerea mea ...

QUOTE
Dar, cati dintre cei care propavaduiesc reincarnarea, reusesc sa scoata din imbratisarea viciului si a slabiciunilor, oameni cu destine aproape ratate.


- asa cum si credinciosii de alte religii ajung. Viciul si slabiciunea isi fac loc in fiinta datorita ignorantei si prostiei. Cine afla adevarul, si totusi continua sa greseasca, este un prost, caci cine e destept elimina din viata lui acele vicii odata cu cunoasterea adevarului despre ele si cauzele lor.

QUOTE
Realizam noi oare, pentru cati dintre muritori, Parintele Cleopa a fost un extraordinar de bun indrumator, nicidecum orb asa cum ne place sa-l catalogam?


- sa facem diferenta intre urmatoarele situatii: "un om care e prost", si "un om care face o prostie, sau mai multe", la fel si cu a fi orb, sau a fi orbit in anumite directii sau momente.

- un indrumator spiritual poate conduce fiintele catre eliberarea suprema, sau undeva, in drumul catre ea. Un asa zis yoghin (profesor) spunea cindva ca prin invatatura predata de el ii conduce pe aspiranti la usa bisericii. Atita putea el, sau mai degraba incerca sa se puna cu biserica si cu cei care erau deja credinciosi si nu simteau prea confortabil cu anumite invataturi orientale. Adevarul e ca acea invatatura nu ii conduce nici la Dumnezeu nici la usa bisericii, ci intr-o asa zisa "cale de garaj". De necontestat, le-a dat un anume ajutor, o anume directionare, dar extrem de limitata. O adevarata cale spirituala si un adrevarat invatator spiritual ar fi condus aspirantul, in acelasi timp de practica, la culmi ale spiritualitatii mult mai inalte. Acesti falsi sau mediocri invatatori spirituali le maninca ce au ei mai pretios, la acesti aspiranti: "timpul in aceasta viata". Daca insa ii conduce macar pina la un anume nivel, de unde ei cauta mai apoi ceva superior, tot e bine si asa.

QUOTE
In mintea mea - limitata de altfel - imi creez urmatorul scenariu: te-ai nascut intr-o familie in care educatia primita are asupra ta un efect radical. (Si apropos, oare a fost reincarnat intamplator exact acolo, pentru a duce o asemenea cruce?) Tu cunosti Adevarul asa cum ti-a fost el prezentat. Apoi ajungi sa faci uz de cunostintele acumulate. Dar sufletul tau este oarecum zbuciumat de obsesii si indoieli. Daca ratiunea iti permite sa le tratezi ca pe niste intrebari pertinente, atunci cred ca poti da frau liber dorintei de cunoastere si te apuci pe treaba: cauti pentru a afla Adevarul. Dar ce obtii, dragul meu thunder? Si mai ales... ce pierzi!


- hai sa-ti spun "povestea" mea. M-am nascut in familie mediocra, mama este o crestina infocata, mai ales in ultimul timp. Am crescut in "invatatura comunista" si atee, fiind un ateu convins, cu toate rugaciunile, acatistele si dorintele mamei. Pina 20 si ceva de ani NIMIC si NIMENI nu mi-a schimbat optica, pt. ca, asa cum spui tu, am crescut in acea "invatatura". Insa, in momentul in care a aparut ceva care sa-mi zdruncine ideile si m-a pus sa gindesc singur, sa verific eu insumi anumite realitati ateismul era deja de domeniul trecutului, chiar fara sa simt cind s-a produs asta. Rind pe rind mi s-a confirmat sau infirmat anumite aspecte, iar practica spirituala m-a ajutat sa depasesc diferitele momente. In momentul asta pot sa spun ca ADEVARUL si cunoasterea lui m-a ajutat sa "urc" si sa devin altul decit eram inainte. Deci iata ca nu conteaza numai educatia primita, ci mai ales deschiderea sufleteasca si mentala. Daca alta data luam in ris idei precum energii subtile, farmece, descintece samd, acum chiar ma "joc" cu aceste energii si le controlez, in parte. Toate acestea nu ar fi fost posibile daca nu intilneam o cale spirituala autentica si vie si un maestru spiritual pe masura. Am avut norocul (karma buna) sa nu ajung pe mina unor snapani, cu toate ca mi s-a oferit ocazia (testul) la un moment dat, si astfel am putut creste spiritual. Daca crezi ca acum 10-14 ani as fi vorbit asa "fluent" si "versat" sa stii ca te inseli. Tot practica spirituala m-a ajutat si in directia asta. Reincarnarea e o mica parte din ceea ce am aflat si constientizat, si sincer sa fiu, nu m-a ajutat prea mult pe calea mea spirituala, dar mi-a creat conditiile pt. a intelege si recunoaste anumite aspecte in jurul meu si la mine insumi. Reincarnarea face parte dintr-un set de adevaruri si filozofii specifice unor cai spirituale fata de care oamenii nu s-au putut apropia datorita reclamei proaste pe care i-au facut-o preoti precum Cleopa si altii ca el, care nu precupetea momentul (ocazia) sa infiereze aceste adevaruri si cai spirituale, asa zis orientale. Multi dintre aspirantii "crestini" de azi sint incarnari ale unor spirite destul de avansate spiritual, dar din cauza faptului ca nu au avut "locul propice" unde sa creasca ei mai mult au stagnat.

- pe scurt, asta (o cale spirituala autentica si vie) am obtinut eu si asta (prostia, limitata si ignoranta) pierdut eu. smile.gif Inca mai lupt cu cele din urma, dar cel putin simt cum cresc si alaturi de mine si altii.

QUOTE
Un om cu o mare frica de Dumnezeu, asa cum a fost Parintele Cleopa, nu si-a ocupat timpul cu "desertaciuni". In modul lui de a pune problema, el punea asta pe seama incercarilor diavolesti (si probabil ca chiar asa si era) si trata toate aceste indoieli cu exigenta omului HOTARAT sa nu cedeze. Ce s-ar fi intamplat daca s-ar fi ocupat de adevarul reincarnarii? Pe cati oare ar mai fi putut el salva intr-o singura viata de om?


- parerea mea e pe mult mai multi decit a reusit, mai ales ca nu i-a condus la nivele inalte, ci i-a lasat undeva acolo, pe drum. E o vorba: "pt. a-i revolutiona (ajuta) pe altii, trebuie mai intii sa te revolutionezi (ajuti) pe tine", asa ca cu cit Cleopa era mai "revolutionat", cu atit si cei ajutati de el erau mai ajutati si mai saltati spiritual.

QUOTE
Vezi tu, draga thunder, cu cat credem mai mult ca suntem in mijlocul adevarului, cu atat avem tendinta sa ne indepartam de el!


- ma rog, cine urca spiritual, vede si simte EXACT cum e cu aceasta cunoastere a adevarului din piramida evolutiei spirituale de care am amintit in alte mesaje trecute. Nu se punea problema a crede sau nu acele adevaruri, ci efectiv le simti in tine. Pina nu esti in acea situatie, nu poti sa intelegi cu adevarat cum vine asta ...

QUOTE
Voi reveni undeva pe un alt topic (sper) cu ceva referitor la clarviziuni si de unde vin la marea majoritate dintre cei care sunt clarvazatori! Pana atunci va doresc ganduri limpezi! smile.gif


- astept cu interes acele subiecte. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 7 Jun 2004, 10:04 AM
Mesaj #445


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Draga noi, chiar n-ai putut gasi ceva mai bun?... Sa ma ierte Dumnezeu, dar in prima clipa am avut tentatia de a-ti da un reply usturator. Apoi m-am gandit si am ajuns la concluzia ca intre doi buni crestini asemenea "iesiri" nu-si iau locul. Deci am sa-ti raspund la ironie cu iubire, cu smerenie si cu dorinta ca tu sa intelegi cum stau lucrurile.

"Varianta 1: RZA stie "sigur" ca parintele Cleopa s-a mantuit, a ajuns chiar in Cerul 8, venind din cerul 7. Cu toate acestea parintele habar nu a avut de reincarnare."
Poti sa lasi ghilimelele la o parte. Da, stiu sigur. Parintele nu a stiu ca exista reintrupare pentru ca a fost instruit sa gandeasca ca aceasta credinta constituie o mare erezie. Si Omu'Bun a sesizat acest aspect. La venirea spiritului la trup, acesta ii blocheaza perceptiile si ii "ascunde" memoria ancestrala. Este o supapa pusa de Creator acolo pentru binele nostru. Gandeste-te ca amintirea pacatelor comise in trecut ne-ar face sa inebunim daca am fi constienti de ele.

"Cum a ajuns parintele pana in Cerul 7(atatea reincarnari) fara sa stie ca exista reincarnare??"
Foarte simplu. Stiind intre doua vieti cu trup, in faza de entitate, si nestiind cat era in trup, in faza de om. Si chiar daca ar fi stiut ca exista reintrupare, n-ar fi stiut altele... Repet, nimeni nu le stie pe toate, cu exceptia Tatalui Ceresc.

"Daca a venit din Cerul 7 inseamna ca era deja mantuit? ...totusi nu stia de reincarnare."
Daca a venit din 7,1 (asa am spus) nu inseamna ca era deja mantuit. Cerul 7,1 este tot in Legea Karmei.

"Daca era mantuit inseamna ca s-a reincarnat "la cerere" si ..totusi nu stia ca exista reincarnare ."
Ai pornit de la o premiza falsa (vezi mai sus) si ai ajuns la o concluzie pe masura.

"De cate ori tre sa te reincarnezi ca sa afli ca exista reincarnare??"
Crezi ca exista o relatie cantitativa ca sa exprime asa ceva? Conteaza ce faci in viata/vieti nu cate aduni la raboj, noi. Si te-as ruga ca pe viitor ironiile de genul asta sa le plasezi in alta parte...

"La ultima reincarnare a progresat pana in cerul 8 si tot nu a stiut de reincarnare, ba mai mult a scris in mod explicit "Cuvant impotriva reincarnarii" ...in final a fost iertat "pentru ca nu a avut acces la informatii despre reincarnare". "
8,4. Da, tot n-a stiut, fiinda o viata intreaga s-a programat sa nu stie/creada. Exact ca si tine. Cu singura deosebire ca tu mai ai pana sa iesi din Legea Karmei. Da, a fost iertat, imi sustin afirmatia, deoarece se poate determina cauza in functie de efect. Efectul fiind mantuirea parintelui, cauza este iertarea "nestiintei" lui de catre Dreptul Judecator, precum si a altor pacate pe care, ca orice om, parintele le-a mai facut cat a fost in viata. Vrei exemple? Parerile lui Cleopa despre catolici, despre yoga, despre bioenergie, despre radiestezie... lista ar putea continua. Toate astea insa au cantarit mai putin decat o viata dedicata lui Hristos - de aceea spun ca a fost iertat.

Acestea fiind scrise, consider ca s-a vorbit mai mult decat era nevoie (si in termeni mai duri decat ar fi fost cazul) despre cel care a fost lumina ortodoxiei romanesti. Dumnezeu sa-l odihneasca!

thunder, sper sa-l scutesti pe Parinte de "tehnicile" cu care incerci sa-l ajuti... Prima oara nu ti-a reusit, a doua oara s-ar putea sa platesti... Daca chiar vrei sa ajuti pe cineva care nu mai este printre noi, roaga-te pentru sufletul lui si atat.

Ce ziceti, vorbim acum si noi putin ontopic? rolleyes.gif
Vreau sa aduc un argument logic in favoarea reintruparii. Orice credincios stie ca scopul evolutiei (si nu doar al ortodoxiei, cum afirma "noi" pe alt topic) este indumnezeirea. Presupunand ca am avea doar o viata, ii rog pe cei interesati sa-mi dea exemplu de un singur om care s-a indumnezeit intr-o SINGURA viata. Unul singur...
Deci, ori ciresele sunt prea sus, ori scara are mai multe trepte... spoton.gif
In viziunea vietii unice, NIMENI nu ajunge la indumnezeire. Iar ce scriu Evangheliile si Sfintii Parinti e fals.
In viziunea legii reintruparii, TOTI ajung la indumnezeire (cu exceptia celor care ajung in Iezerul de Foc, "noi"! tongue.gif ), iar ce scriu Evangheliile si Sfintii Parinti despre indumnezeire este adevarat.

Acest topic a fost editat de RZA: 7 Jun 2004, 10:08 AM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 10:33 AM
Mesaj #446


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 7 Jun 2004, 12:06 PM)
thunder, sper sa-l scutesti pe Parinte de "tehnicile" cu care incerci sa-l ajuti...

- RZA, Dumnezeu l-a scutit pe Cleopa de foloasele acelei "tehnici", nu eu. Tehnica in sine reprezinta "inundarea" fiintei cu cea mai inalta energie din manifestare, pe care Dumnzeu o "rasfringe" asupra unei fiinte. Eu nu fac decit sa apelez GRATIA DIVINA a lui Dumnezeu pt. ca sa se produca aceasta. Dumnezeu hotaraste daca acea fiinta merita sau nu sa primeasca acea Energie Suprema. In cazul lui Cleopa, Dumnezeu nu a dorit aceasta. Tehnica e simpla si la indemina oricui. Pina si mama mea, o infocata crestina a folosit-o in diferite cazuri si i-a simtit eficienta si foloasele si mai ales a simtit ca "functioneaza". Si acum, ca mi-am amintit de ea, am "probat" eficienta tehnicii in cazul ei, si iata ca la ea Dumnezeu a raspuns si chiar in momentul asta fiinta ei este "inundata" de acea Energie Suprema.

- poate afli tu de ce lui Cleopa nu i se permite aceasta "inundare". Pt. mine si aceasta situatie imi confirma ce am intuit despre el. La putine, dar la f. f. putine fiinte Dumnezeu nu a dorit sa raspunda afirmativ. El stie mai bine de ce.

QUOTE
Prima oara nu ti-a reusit, a doua oara s-ar putea sa platesti... Daca chiar vrei sa ajuti pe cineva care nu mai este printre noi, roaga-te pentru sufletul lui si atat.


- esti naiv si ignorant in ceea ce priveste tehnica in sine, si e absurd ca vorbesti despre ceva ce nu cunosti. Cit despre platit, ma faci sa rid. La aceasta "masa" Dumnezeu plateste consumatia. rolleyes.gif

- daca singura ta "tehinica" spirituala e rugaciunea, foloseste-o din plin. te va ajuta chiar si ea. Succes !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 7 Jun 2004, 10:59 AM
Mesaj #447


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



[offtopic]
Draga thunder, in afara faptului ca te mentii intr-un offtopic constant de cateva posturi, te cramponezi sa-ti etalezi superioritatea in absolut orice tine de domeniul ocult. Daca tot insisti, promit sa strang adeziuni sa fii votat "Cel mai ocult forumist de pe Han". Acu' esti fericit?

Tagore a scris candva ca adevaratul maestru este cel care ii aduce si pe ceilalti la nivelul lui... tu nu faci decat sa argumentezi ca ceilalti nu sunt la nivelul tau...

Rugaciunea este o tehnica foarte eficienta si la indemana oricui. Ceea ce nu inseamna ca e singura.

Acum 2 posturi ma invitai sa ne unim (fortele, banuiesc) ca sa-i dam lui "noi" lectii de ocultism. Acum zici ca sunt naiv si ignorant. Pai cu astia naivi si ignoranti te unesti tu, maestre? tongue.gif

Sincer, eu iti urez sa devii candva la fel de "naiv si ignorant" ca mine.

Succes!
[/offtopic]


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 11:29 AM
Mesaj #448


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 5 Jun 2004, 11:49 PM)
Spui ca eu rastalmacesc ideile! Ma rog, probabil ca ai dreptate, daca privesti NUMAI prin ochii tai. Din pacate tu nu vrei sa fii in locul celorlalti fiindca esti foarte ocupat (pana la obsesie!) de pozitia celor din jur fata de propriile tale convingeri!

- vezi ideea sugerata de "piramida evolutiei spirituale" si pilda cu elefantul a lui Yogananda. Nu are rost sa mai ma intind la vorba in directia asta si sa ma repet.

QUOTE
Voi credeti ca STITI! Nu-mi permit sa ironizez fiindca acesta nu e un subiect cu care sa indraznesc sa ma joc. Totusi eu nu m-as hazarda sa afirm anumite lucruri, nu fiindca as intra in vizorul scepticilor sau a cine stie caror "cautatori de perle", ci fiindca genul asta de relatie cu Divinul cere foarte multa retinere, modestie, si mai ales n-o sa vezi un "cunoscator de Adevar", judecand la drumu' mare.


- cum vrei. Dumnezeu nu ne-a facut identici ca tipologie si fiecare are menirea lui.

QUOTE
Tu esti foarte critic, thunder, la adresa oricui se opune unui gand al tau, iar pentru asta, da-mi voie te rog sa am foarte mari rezerve in privinta relatiilor tale cu anumite surse de cunoastere.


- poate sint si critic, dar cred ca interpretezi ca fiind critica faptul ca imi argumentez afirmatiile si le contraaregumentez pe ale celor pe care ii "critic". De fapt doresc sa expun adevar si sa-l argumentez cit mai clar pt. cit mai multe persoane si tipologii de oameni. Nu ma imbat cu apa rece, si stiu ca nu pot "multumi" pe toti, caci nu a putut Iisus sa-i lamureasca pe toti de adevarurile pe care le-a expus, cum as putea eu sa fac asta ? rolleyes.gif

QUOTE
Si "Mama-Omida" sustine in linii largi cam acelasi lucru,


- da, dar nu toti ciinii sint scurti de coada. Si New Age sustine lucruri asemanatoare cu ce spun eu, dar cu toate acestea eu consider NA de provenienta si inspiratie demoniaca, unde se amesteca adevaruri cu falsuri.

QUOTE
dar haideti sa facem apel, nu la ratiune, nu la intelegere (oricum cred ca ea exista din belsug), ci la un pic de intelepciune. Intelepciunea te determina sa te faci mic, pentru a avea o imagine mare.


- poate nu sint cel mai mic/smerit, dar poate inca nu sint in stare sa fiu asa, sau nu e momentul. Pe linga asta, ceea ce sint in interior poate difera ca amploare fata de ceea ce prezint in exterior. Te-ai gindit la asta ? smile.gif

QUOTE
La un moment dat, tu desfaci fraza in mici bucatele, cand de fapt ea se voia a fi un tot unitar.


- o desfac, dar nu scot in afara contextului anumite afirmatii, cum fac altii. Desfac si aduc argumente si contraargumete care sa autentifice sau sa demaste un fals.

QUOTE
Ma rog, faptul ca tu privesti negarea reincarnarii ca pe un mare pacat mie mi se pare ca iti arata adevaratul nivel de intelegere al sistemului de valori.


- tu dovedesti care e nivelul intelegeri tale, caci eu nu am spus asta, asta ai inteles tu. smile.gif Eu am spus ca expunerea ideii de non-reincarnare la grupuri mari de oameni este un mare pacat pt. ca ai contribuit la stagnarea lor spirituala.

QUOTE
In afara de Parintele Cleopa au mai fost multi alti credinciosi ai Caii Lui Iisus, care au trait pustnici sau prin vagauni sarace in Muntele Sfant. Crezi tu ca aceia sustineau principiul reincarnarii?


- deci, iata ca imi raspunzi spontan la idee. Erau singuri si nu raspindeau la altii acest fals. smile.gif

QUOTE
Cu toate astea au fost gasiti dupa foarte mult timp plecati din cele lumesti, dar trupurile lor nu numai ca nu putrezisera dar miroseau a mir.


- am inclus aceasta posibilitate in analogia mea cu "piramida evolutiei spirituale". Te rog citeste-o f. atent, vei avea multe de invatat de acolo, fara gluma.

QUOTE
Omule, rupe-te de subiectivismul inradacinat in interiorul tau.


- toti sintem subiectivi, iar acest subiectivism este cu atit mai grosier cu cit locul nostru evolutiv in piramida evolutiei spirituala se afla mai aproape de baza piramidei. Direct sau indirect tu ma acuzi ca as fi mult mai subiectiv si mai limitat in idei si in cunoasterea si practica spirituala, dar eu stiu ca nu eu sint cel mai subiectiv dintre noi doi. As putea proba asta, dar nu e cazul sa facem circ. Sa luam pina una alta ca o sursa de informati ceea ce spunem fiecare dintre noi, si fiecare sa creada ce vrea si ce poate din afirmatiile celor care scriu pe forum. Nu e mai corect asa ?

QUOTE
Calea este cea a Mantuitorului Iisus, fie ca iti pui sau nu problema reincarnarii.


- pai asta e problema, ca nu mai este calea Lui, ci o modificare si o ciuntire a caii Lui. Calea lui integra si reincarnarea, asa ca ... ai idee cite adevaruri au fost scoase din invatatura lui ?

QUOTE
In fond e vorba de modul cum tu intelegi sa-I pui la picioare ACTUALA ta viata. Oare e obligatoriu sa constientizezi ca vei mai avea si o alta sansa, in cazul in care vei rata sansa vietii actuale?


- nu e obligatoriu, o poti rata si fara sa stii. Vei afla doar la asa zisa moarte a corpului fizic.

QUOTE
Asta vezi tu un pacat de neiertat pentru care cineva care L-a slujit toata viata pe Dumnezeu sa trebuiasca sa se intoarca pe pamant?


- iar imi pui un gura cuvinte pe care eu nu le folosesc. Eu am spus "mare pacat", nu pacat de neiertat.

- faptul ca se reintoarce pe pamint nu este o "decizie" a mea, ci o consecinta a legilor divine, care spun ca atita timp cit nu te-ai eliberat de planul fizic, astral si cauzal, te vei intoarce ("incarna") in ele pina iti vei depasi conditia spirituala si vei atinge starea de eliberare in aceste lumi. Astea sint legile divine si nu el le-am emanat, ci Dumnezeu. Eu doar am expus un rezultat al unor actiuni care se incadreaza in aceste legi.

QUOTE
Mi-e mila de tine, thunder, daca gandesti asa!


- nu are de ce sa-ti fie mila, pt. ca tu esti cel care nu intelege ce s-a spus, nu eu. smile.gif Tu mie nu imi trezesti mila, ci doar compasiune ca vad ca te preocupa intr-un anume fel spiritualitatea, dar nu ai ajuns inca la acele informatii si tehnici spirituale care sa te ajute sa urci in 1-2 ani, cit ar fi urcat altii in citeva vieti. La unii oameni se vede (simte) potentialul spiritual, dar si modul in care ei se pierd in hatisurile asa ziselor cai si informatii spirituale cu care acolitii satanei au impinzit lumea.

QUOTE
Ba tocmai acest amanunt ma face sa am mari rezerve in privinta informatiilor pe care le detii la nu-stiu-ce nivel, iar de aici un intreg scepticism pentru tot ce spui, chiar daca se intampla sa ai dreptate.


- sa stii ca doar locul unde se afla acum constiinta ta in structura piramidei te face sa te indoiesti de cele ce le-am spus, sau sa le accepti. Incearca sa intelegi principiul cuprins in analogia aceea cu piramida evolutiei spirituale si cred ca vei avea f. mult de cistigat, si nu numai tu.

QUOTE
Evident, stiu, tu iti cunosti valoarea, iar parerea mea nu te atinge. Ma rog, nu acum... Intr-o zi te va dobora!!


- nu mi-o cunosc total, dar mult mai bine decit altii. Daca ma va dobori sau urca, ramine de vazut. Nu vrei sa fi si tu de fata cind se va produce doborirea sau urcarea ? smile.gif Eu personal iti doresc sa fii de fata, macar daca se va produce urcarea. tongue.gif

QUOTE
Nu trebuie sa renunti neaparat la citate, dar serios ca tu exagerezi.


- iarta-ma daca ti se pare ca exagerez, dar poate vei intelege ca fiecare om este un alt univers si nu universul care sintem noi.

QUOTE
Ai sa ma determini sa deschid un nou topic, de data asta gen parodie, in care sa ma apuc sa fragmentez si sa "comentez" comentariile tale. Pana la Craciun, voi reusi sa termin un comentariu pentru un mesaj de-al tau!!


- astept cu interes. smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 7 Jun 2004, 11:36 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 7 Jun 2004, 03:14 PM
Mesaj #449


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Revin cu un studiu despre reintrupare, asa cum a fost privita in crestinismul timpuriu.
Daca este sa privim problema logic, toti cei care sprijineau acest concept erau
mai aproape de invatatura Mantuitorului - atat in timp cat si in spatiu - decat cei care au proclamat la Niceea si Constantinopole ca reintruparea este o erezie.
Lectura placuta!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 05:13 PM
Mesaj #450


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 7 Jun 2004, 01:01 PM)
[offtopic]
Draga thunder, in afara faptului ca te mentii intr-un offtopic constant de cateva posturi,


- trebuie sa recunosti ca imi sinteti cu totii complici, caci nu eu neaparat pornesc aceste off topice, ba chiar am rugat pe gazde sa mute ei discutia unde cred ca se potriveste mai bine, ceea ce nu am vazut la tine sau la altii. Dincolo de asta, macar ne situam in topicul "sub-forumului" dincolo de ratuiune.

QUOTE
te cramponezi sa-ti etalezi superioritatea in absolut orice tine de domeniul ocult.


- nu au am venit cu afirmatii de genul:

QUOTE
Unde, cand si cum... nu mai e treaba ta.
Acu' te las sa te consulti cu sufletul tau si cu Ingerii tai Pazitori. Afla de la ei daca ma laud, nu de la mine...


- nu eu am deschis subiecte de genul:

QUOTE
Venirea īn lume a lui Maitreya, Christosul, si a Maestrilor Īntelepciunii


samd.

QUOTE
Daca tot insisti, promit sa strang adeziuni sa fii votat "Cel mai ocult forumist de pe Han". Acu' esti fericit?


- asta te roade pe tine ? Pai daca asta imi propui mie, care nu am adus in discutie asa ceva, mai ales ca nu cunosc detaliile unui asa zis "vot", inseamna ca tu esti cel care iti doresti asta. Lasa ca te propun si eu pe tine ... si gata, am rezolvat "alegerile". spoton.gif

QUOTE
Tagore a scris candva ca adevaratul maestru este cel care ii aduce si pe ceilalti la nivelul lui... tu nu faci decat sa argumentezi ca ceilalti nu sunt la nivelul tau...


- mai citeste-mi mesajele si apoi mai vorbim.

QUOTE
Rugaciunea este o tehnica foarte eficienta si la indemana oricui. Ceea ce nu inseamna ca e singura.


- succes !

QUOTE
Acum 2 posturi ma invitai sa ne unim (fortele, banuiesc) ca sa-i dam lui "noi" lectii de ocultism.


- da, era o gluma pe seama "luarii peste picior" pe care a facut-o noi fata de tine si oarecum fata de mine. Nu stii de gluma ? smile.gif

QUOTE
Acum zici ca sunt naiv si ignorant. Pai cu astia naivi si ignoranti te unesti tu, maestre? tongue.gif


- vorba aia, "astia sint, cu astia defilam". rofl.gif

QUOTE
Sincer, eu iti urez sa devii candva la fel de "naiv si ignorant" ca mine.


- iti multumesc, dar am trecut de clasa 4-a. drool.gif

PS. Cine se opreste primul din off topic ? rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 7 Jun 2004, 05:16 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 08:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman