HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

16 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem
noi
mesaj 21 Mar 2004, 12:17 AM
Mesaj #346


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Thunder..cu tot respectul..atitudinea ta nu prea ma motiveaza sa iti raspund. Un sfat prietenesc...studiaza crestinismul mai mult un pic. Nu imi doresc sa te conving de nimic...nu doresc sa denigrez nici o alta religie. Am spus doar atat: crestinismul nu are nici o legatura cu reincarnarea. Iti doresc succes.


RZA: "Ca sa ai un reper, Parintele Cleopa (1912-1998) a venit din Cerul 7,1 iar in urma destruparii a ajuns in Cerul 8,4. Cu alte cuvinte, chiar un asemenea far al spiritualitatii noastre s-a intrupat in Legea Karmei, pe care insa a avut taria sa o invinga. "

Părintele Cleopa Ilie mărturisea: "cea mai mare nebunie, păgânătate si rătăcire de la adevăr este de a crede cineva că după moarte sufletul omului intră în alte trupuri de oameni, dobitoace..."

Gasesti citatul in: Ilie Cleopa, arhim., Calauza în credinta ortodoxa, Editura Sfintei Manastiri Sihastria, 2001 ....la pagina 325 .

Asta este marturia lui despre reincarnare si se bate cap in cap cu ce spui tu despre el.

Doamne Ajuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 21 Mar 2004, 01:11 AM
Mesaj #347


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ 21 Mar 2004, 01:17 AM)
Thunder..cu tot respectul..atitudinea ta nu prea ma motiveaza sa iti raspund. Un sfat prietenesc...studiaza crestinismul mai mult un pic. Nu imi doresc sa te conving de nimic...nu doresc sa denigrez nici o alta religie. Am spus doar atat: crestinismul nu are nici o legatura cu reincarnarea. Iti doresc succes.

Ce am avut de demonstrat, am demonstrat ... spun avocatii. spoton.gif

- studiaza tu crestinismul AUTENTIC, nu dogmele penibile inventatate de lupi in haine de pastori

- "crestinismul" tau nu are nimic comun cu reincarnarea, nu si cel autentic.

QUOTE
Părintele Cleopa Ilie mărturisea:  "cea mai mare nebunie, păgânătate si rătăcire de la adevăr este de a crede cineva că după moarte sufletul omului intră în alte trupuri de oameni, dobitoace..."


Din pacate, trebuie sa recunoastem ca ratacirea e de partea "parintelui". Un adevarat calauzitor de suflete nu ar face o asemenea gafa pe tarimul spiritualitatii autentice.

QUOTE
Asta este marturia lui despre reincarnare si se bate cap in cap cu ce spui tu despre el.


Asta e ... intradevar, a fost o marturie, consemnata in analele akashice ... care l-a "condamnat" la ceea ce a urmat dupa asa zisa moarte fizica. Fiecarui suflet i se "citeste" din "cartea vietii" ion momentul parasirii corpului fizic, in "sala de judecata", inainte de a-i fi repartizata "lumea" in care va "locui" pe perioada urmatoarei "vieti astrale".

CONCLUZIE:

- A) daca mai multe religii si cai spirituale vorbesc despre reincarnare, iar cool.gif alta (altele) refuza aceasta realitate a reincarnarii, avem doua posibilitati mari si late.

1. acele multe religii si cai spirituale (A) se afla in greseala

2. acea religie (cool.gif se afla in greseala.

Cum o religie autentica nu are cum sa fie in eroare, ea fiind in special rodul (revelatia) unui Fiu al lui Dumnezeu, putem trage concluzia ca la un monent dat, acea religie a deviat de la calea de divina, cea autentica fiind acaparata de miniciuna, de eroare ... deci, de acolitii intunecatului, devenind astfel dintr-o cale spirituala vie, autentica ... o cale MOARTA, fara vlaga, "buna" numai pt. a manipula mintile slabe ale enoriasilor.

In cazul de fata, avem doua mari curente, unul asa zis crestin, si altul asa zis oriental. Pt. a individualiza si mai bine cei doi poli, voi fixa atentia asupra crestinismului si taoismului. Studiind istoria si manifestarile (evenimentele) prin care au trecut aceste religii, vedem la crestinism o serie (lista) lunga de deviatii si orori facute in numele unei asa zise religii a iubirii si tolerantei, iar la taoism o cale pasnica, axata de cautarea launtrica. Nu e bine si nici nu trebuie sa-i judecam pe toti dupa unii deviati, dar cind acesti deviati au condus si conduc "destinele" unei asemenea religii, nu putem decit sa ne amintim de cuvintele lui IIsus: "orbii care conduc pe alti orbi in prapastie".

Studiind textele si carile apartinind acestor doua cai spirituale remarcam o multime de contradictii, scapari si nepotriviri la textele crestine, si o exprimare coerenta si neintrerupta la calea taoista.

Bine ar fi ca fiecare crestin sa priveasca atent catre cei pe care ii urmeaza si catre invataturile (dogmele) primite si sa suprapuna peste ele o logica, un rationament si un bun simt exemplar si sa vada situatia in care se afla. Daca nu se trezeste nimic in aceastia ... nu putem concluziona decit ca "fiecare primeste ceea ce merita".

Toate aceste devieri nu fac decit sa-l mai rastigneasca inca odata, si inca odata si tot asa ... pe Iisus. sad.gif sorry.gif

frusty.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 21 Mar 2004, 01:21 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 21 Mar 2004, 06:13 AM
Mesaj #348


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Salut, noi smile.gif
Sa stii ca parintele Cleopa are dreptate in pasajul pe care mi l-ai citat… dar doar in ce priveste posibilitatea ca un suflet de om sa se intrupeze intr-un animal. Asta este imposibil, am mai spus-o, dar cred ca n-ai fost tu atent. Voi explica imediat mai jos de ce este imposibil. Iar in alta ordine de idei, hai sa fim seriosi, Cleopa a fost o personalitate extrem de intransingenta… ortodox in toata regula… daca te spovedeai la el si ii spuneai ca ai visat ceva si crezi ca acel vis inseamna ceva, Cleopa te oprea 3 ani de la impartasanie. tongue.gif Cam dur, nu? Evident ca a combatut zdravan reintruparea de pe pozitia celui care-si reprezinta institutia… la ce altceva te-ai fi asteptat din partea lui? Acuma, daca tu (sau el) ziceti ca albu-i negru, nu inseamna ca asa si este… Tot Biserica a afirmat ca pamantul e fix si soarele ii da tarcoale… tongue.gif remember? I bet Giordano does…

QUOTE
- mda, nici eu nu prea inteleg ce inseamna acest "100% structuri configurate" si il rog pe RZA sa dezvolte putin ideea.

Salut si tie, thunder smile.gif
Iata explicatia cu pricina, in limita in care poate fi expusa aici (verifica-ti pm-ul), il rog si pe noi sa fie putin atent:
Entitatile de tip OM au 10 structuri, din care 2 muritoare (trupul si ratiunea) si 8 nemuritoare. Primele 2 structuri (cele muritoare), precum si a 3-a (sufletul – prima din cele 8 structuri nemuritoare) sunt configurate 100% la toti oamenii. Restul de 7 structuri nemuritoare sunt in stadiul de germene, adica sunt neconfigurate. Acestea incep sa se activeze pe masura ce o entitata constientizeaza anumite adevaruri si incepe sa actioneze in virtutea lor. De asta se spune ca “mai presus de cei care stiu sunt cei care aplica”. Ca reper, Sfintii Apostoli aveau configurate aceste 7 structuri in proportie de 15% (si nu toate in mod egal), fenomen pe care se bazau toate miracolele lor: exorcizari, prooricit, vorbit in limbi etc. In masura in care aceste structuri superioare sunt activate, entitatea respectiva are puterea de a influenta cele 3 realitati – materiala, astrala si divina. Pe masura ce individul trece prin sirul reintruparilor succesive si absolva scolile terestra, solara, astrala si divina, structurile lui nemuritoare se vor dezvolta proportional, una cate una – pentru ca la finalul evolutiei, toate sa fie activate in proportie de 100%. Ca un detaliu tehnic, numarul minim de structuri al unei existente dintr-un Vers (Cer) este egal cu numarul de ordine al Versului din care face parte. De exemplu, in UniVers (Cerul 1), numarul minim de structuri este 1 si il regasim in cadrul regnului mineral, unde nu exista decat structura fizica. In regnurile vegetal si animal, numarul de structuri este deja 3 (atat plantele cat si animalele au si ratiune si suflet… ai auzit TriRegnum? tongue.gif ), in regnul uman am precizat ca sunt 10 etc. In BiVers (Cerul 2), numarul minim este 2, deci acolo nu vom intalni nici o existenta cu structura numarul 1 (cea fizica) – deci deja vorbim despre “lumea spiritelor”. Aceasta relatie continua in TriVers, TetraVers, s.a.m.d. pana la DecaVers. Dupa cum am mai spus pe alt thread, modelul MultiVersului (un concept stiintific echivalent cu Imparatia Cerurilor) face furori in comunitatea stiintifica. La 2000 de ani dupa Iisus, stiinta a recunoscut existenta Cerurilor si ierarhizarea lor dpdv vibrational… Bref, o entitate de tip uman nu se poate reintrupa intr-un animal pentru ca ar insemna ca de la 10 structuri sa treaca la 3! No way.
QUOTE

QUOTE
6. Sunt de acord ca exista multe necunoscute despre structurile noastre informationale muritoare si nemuritoare(cel putin pentru mine ). De exemplu se stie ca, fii pot mosteni pacatele parintilor.
- asta e o utopie. Nu porti karma (vina) altuia decit a ta. Faptul ca in unele familii apar boli asa zis ereditare este DOAR pt. faptul ca acele suflete au picat la testele spirituale de acelasi tip, iar acum "sufera" de aceleasi probleme, si astfel, in acele familii sint atrase acele spirite (copii) cu aceleasi "defecte", acele asa zis "ereditare".


Draga thunder, sa stii ca aici noi are dreptate. In Biblie acest fenomen este ilustrat prin ”vor manca parintii agurida si copiilor li se vor strapezi dintii”. La nivelul structurilor superioare, suntem toti interconectati (sau cum a spus Iisus ”cu totii Unul suntem”), iar cea mai mica greseala/pacat al tau se va transmite progresiv in familia ta, in neamul tau, in specia ta si va afecta in cele din urma toate Versurile in care ti se integreaza structurile. La fel si oricare fapta buna pe care o faci: cu gandul, simtirea, vorba sau fapta. Conform unui principiu pe care tu il stii foarte bine, consecintele acestor influente se vor intoarce in cele din urma la tine si vei culege exact ceea ce ai semanat. In afara de transmiterea pacatului conform schemei de mai sus, mai intervine un aspect, extrem de delicat: CINE ACCEPTA IUBIREA ATEULUI II ACCEPTA SI PACATELE, si va suferi in egala masura consecintele lor, cu alte cuvinte in Legea Karmei intalnim doua tipuri de entitati care intra in suferinta:
- cei care gresesc
- cei care accepta iubirea ateilor care gresesc
In paranteza fie spus, cea mai atee persoana pe care am cunoscut-o sufera de o forma rara de cancer (cauza generala a cancerului = refuz de a evolua + indeplinirea a mai putin de ˝ din scopul intruparii), iar ateismul sau este de tip activ, adica individul se implica in tot felul de activitati denigratoare la adresa Divinitatii, ceea ce a determinat indepartarea Ingerului sau Pazitor si l-a expus agresiunii Ingerilor Pazitori ai Karmei (demonii).

…“Cine nu este cu Mine, este impotriva Mea.”

Acest topic a fost editat de RZA: 21 Mar 2004, 06:25 AM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Mar 2004, 06:13 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 21 Mar 2004, 04:12 PM
Mesaj #349


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 21 Mar 2004, 07:13 AM)
QUOTE
- mda, nici eu nu prea inteleg ce inseamna acest "100% structuri configurate" si il rog pe RZA sa dezvolte putin ideea.

Salut si tie, thunder smile.gif


Dumnezeule, ce amestec ciudat de adevar, SF si eroare. sad.gif Sper sa nu te superi pe mine, dar cu unle lucruri pe care le afirmi nu sint de acord (si vei vedea ca am si contra-argumentat la ele), cu altele ma abtin pina voi afla sursa lor si cit de autentice sint ele. Nu prea mai intra discutia noastra la capitolul reincanare, dar sa incercam sa-l facem sa se atinga cit de cit.

QUOTE
Iata explicatia cu pricina, in limita in care poate fi expusa aici (verifica-ti pm-ul), il rog si pe noi sa fie putin atent:
Entitatile de tip OM au 10 structuri, din care 2 muritoare (trupul si ratiunea) si 8 nemuritoare. Primele 2 structuri (cele muritoare), precum si a 3-a (sufletul – prima din cele 8 structuri nemuritoare) sunt configurate 100% la toti oamenii. Restul de 7 structuri nemuritoare sunt in stadiul de germene, adica sunt neconfigurate. Acestea incep sa se activeze pe masura ce o entitata constientizeaza anumite adevaruri si incepe sa actioneze in virtutea lor. De asta se spune ca “mai presus de cei care stiu sunt cei care aplica”. Ca reper, Sfintii Apostoli aveau configurate aceste 7 structuri in proportie de 15% (si nu toate in mod egal), fenomen pe care se bazau toate miracolele lor: exorcizari, prooricit, vorbit in limbi etc. In masura in care aceste structuri superioare sunt activate, entitatea respectiva are puterea de a influenta cele 3 realitati – materiala, astrala si divina. Pe masura ce individul trece prin sirul reintruparilor succesive si absolva scolile terestra, solara, astrala si divina, structurile lui nemuritoare se vor dezvolta proportional, una cate una – pentru ca la finalul evolutiei, toate sa fie activate in proportie de 100%. Ca un detaliu tehnic, numarul minim de structuri al unei existente dintr-un Vers (Cer) este egal cu numarul de ordine al Versului din care face parte. De exemplu, in UniVers (Cerul 1), numarul minim de structuri este 1 si il regasim in cadrul regnului mineral, unde nu exista decat structura fizica. In regnurile vegetal si animal, numarul de structuri este deja 3 (atat plantele cat si animalele au si ratiune si suflet… ai auzit TriRegnum? tongue.gif ), in regnul uman am precizat ca sunt 10 etc. In BiVers (Cerul 2), numarul minim este 2, deci acolo nu vom intalni nici o existenta cu structura numarul 1 (cea fizica) – deci deja vorbim despre “lumea spiritelor”. Aceasta relatie continua in TriVers, TetraVers, s.a.m.d. pana la DecaVers. Dupa cum am mai spus pe alt thread, modelul MultiVersului (un concept stiintific echivalent cu Imparatia Cerurilor) face furori in comunitatea stiintifica. La 2000 de ani dupa Iisus, stiinta a recunoscut existenta Cerurilor si ierarhizarea lor dpdv vibrational…  Bref, o entitate de tip uman nu se poate reintrupa intr-un animal pentru ca ar insemna ca de la 10 structuri sa treaca la 3! No way.


Care este sursa acestor informatii si a celor din PM ? Exista un filon al vreunei cai spirituale milenare care promoveaza aceste informati ?

QUOTE
6. Sunt de acord ca exista multe necunoscute despre structurile noastre informationale muritoare si nemuritoare(cel putin pentru mine ). De exemplu se stie ca, fii pot mosteni pacatele parintilor.


QUOTE
- asta e o utopie. Nu porti karma (vina) altuia decit a ta. Faptul ca in unele familii apar boli asa zis ereditare este DOAR pt. faptul ca acele suflete au picat la testele spirituale de acelasi tip, iar acum "sufera" de aceleasi probleme, si astfel, in acele familii sint atrase acele spirite (copii) cu aceleasi "defecte", acele asa zis "ereditare".


QUOTE
Draga thunder, sa stii ca aici noi are dreptate. In Biblie acest fenomen este ilustrat prin ”vor manca parintii agurida si copiilor li se vor strapezi dintii”. La nivelul structurilor superioare, suntem toti interconectati (sau cum a spus Iisus ”cu totii Unul suntem”), iar cea mai mica greseala/pacat al tau se va transmite progresiv in familia ta, in neamul tau, in specia ta si va afecta in cele din urma toate Versurile in care ti se integreaza structurile.


Aceste informatii contrazic o serie de legi divine, printre care, in special legea cauzei si a efectului, legea Karmei.

- se fac confuzii intre karma personala si karma colectiva (a neamului de ex., sau a familiei cum spui tu). Un suflet isi poarta in "spate" karma personala la fiecare incarnare a sa, in fiecare lume in care se afla, fie ca e intrupata in lumea fizica, sau in alte lumi subtile. Karma colectiva este acea karma care afecteaza un grup, de ex. un popor.

- Sa luam un ex. Armata americana a aruncat bombe nucleare asupra altui popor. Pt. aceasta actiune exista si reactiunea, deci avem o cauza si exista un efect. Prin aceasta actiune s-a produs o reactie in karma poporului american de care va "beneficia" urmasii celor care au produs cauza (bombardarea nucleara). Aparent vor suferi alte fiinte, nu cele care au produs acea cauza, insa suferinta acestora este DIRECT legata de integrarea KARMICA personala cu KARMA poporului american. Ei aveau "inregistrat" in zestrea lor karmica aceasta suferinta, care este ca o picatura in oceanul care reprezinta karma colectiva de suferinta a poporului american. Acum e mai putin important daca acea karma de suferinta a poporului american l-a astras in mod fatidic pe acel suflet cu acelasi tip de karma de suferinta, sau suma karmei acestor suflete incarnate acum in SUA constituie insumarea acestei karme colective de suferinta sau exista o "ingemanare" (ca o tesatura) intre cele doua karme, cea personala a sufletelor si cea colectiva.

- mai concret. Iisus a spus: "cine taie cu sabia de sabie va fi taiat", iar acum este evident ca "cine arunca cu bombe nucreare in capul altui popor i se va arunca bombe nucleare in capul poporului a carei reprezentanti au validat aruncarea bombelor". Faptul ca nu toti vor avea parte de aceiasi moarte cumplita, si vor scapa cu viata, arata ca in cazul acelora karma de suferinta nu implica si moartea fizica, unii poate vor suferi si mai tare, avind in vedere ca vor exista schiloditi si alte tipuri de traume.

- o anume greseala facuta de un anume popor la un moment dat se va transfera generatiilor viitoare, dar nu in sensul de transfer karmic personal.

- asta este eroarea pe care am prezentat-o si argumenarea mea este sustinuta de invatatura spirituala milenara.

QUOTE
La fel si oricare fapta buna pe care o faci: cu gandul, simtirea, vorba sau fapta. Conform unui principiu pe care tu il stii foarte bine, consecintele acestor influente se vor intoarce in cele din urma la tine si vei culege exact ceea ce ai semanat.


De acord, orice fapta, buna sau rea va avea ca rasplata (karma) o reactie buna sau rea.

QUOTE
In afara de transmiterea pacatului conform schemei de mai sus, mai intervine un aspect, extrem de delicat: CINE ACCEPTA IUBIREA ATEULUI II ACCEPTA SI PACATELE, si va suferi in egala masura consecintele lor, cu alte cuvinte in Legea Karmei intalnim doua tipuri de entitati care intra in suferinta:
- cei care gresesc
- cei care accepta iubirea ateilor care gresesc


Cu aceasta afirmatie nu sint de acord. Fii atent: Un individ ucide 10 persoane. Alte 100 sint de acord cu aceasta actiune. Conform "ipotezei" tale: CINE ACCEPTA IUBIREA ATEULUI II ACCEPTA SI PACATELE, si va suferi in egala masura consecintele lor, toti cei 100+1 vor suferi le fel, adica vor fi omoriti de 10 ori. La un calcul simplu vedem ca ceva nu pupa. Avem 100*10 +1*10 = 1010 morti, dar cauzalistic vorbind nu s-a operat decit 10 omoruri ... ceea ce nu se integreaza in Legea Cauzei si a Efectului. Nici macar impartirea karmei intre cei 10+1 nu este posibil, caci una e sa fii de acord, si alta este sa omori efectiv ... efectele sint cu totul altele, caci si cauza e alta. Sfatul meu este sa privim lucrurile si evenimentele (realitatea) inconjuratoare cu luciditate si discernamint, nu sub prisma unor "dogme".

QUOTE
In paranteza fie spus, cea mai atee persoana pe care am cunoscut-o sufera de o forma rara de cancer (cauza generala a cancerului = refuz de a evolua + indeplinirea a mai putin de ˝ din scopul intruparii), iar ateismul sau este de tip activ, adica individul se implica in tot felul de activitati denigratoare la adresa Divinitatii, ceea ce a determinat indepartarea Ingerului sau Pazitor si l-a expus agresiunii Ingerilor Pazitori ai Karmei (demonii).


- cred ca esti prea mult influentat de Lazarev si cartile (afirmatile) lui. Se vede treaba ca mai bate cimpii pe ici e colo. Asta e "pacatul" unor astfel de vizionari ... ei amesteca uneori informatiile autentice primite prin intuitie si inspitatie divina cu informatii eronate provenite din imaginatia lor. sad.gif Si Osho se afla in situatia asta, cu toate ca si el a exprimat atit de clar si elocvent anumite adevaruri divine. Si mai sint si altii, nu nunai ei.

- iata o situatie care da peste cap asa zisa teorie a lui Lazarev. Un anume spirit se incarneaza special pt. a fi tatal fizic al altui spirit (suflet) care urmeaza sa se intrupeze. Legatura karmica intre cele doua suflete este atit de mare incit ei se incarneaza de multe ori impreuna, in diferite ipostaze unul fata de celalalt. Odata unul este tatal si altul fiul, sau tatal si fica, tatal si mama, fica si fiul, frati, etc. Intr-o situatie anume, unul dintre spirite se intrupeaza pt. a fi tatal celuilalt, dupa care la scurt timp dupa nasterea respectivului suflet "moare" de CANCER ... pt. ca sa se poata reincarna si el alaturi de acel suflet si sa-si indeplineasca amindoi menirea pe care o au.

- Pe de alta parte, sint de acord cu ideea ca atunci cind un spirit stagnarea apar diferite "socuri" care au menirea sa-l trezeasca sau sa-l scoata din inertie, dar TOATE au ca substrat KARMA negativa pe care o are acel spirit. Sint oameni care au trait pina la adinci batrineti si au fost atei, sau au "birfit" divinitatea, dar nu i-a atins cancerul sau alta boala grava, sau suferinta. Este clar ca ei nu aveau aceasta karma de suferinta, chiar daca actiunile lor dea acum "construiesc" aceasta karma de suferinta viitoare.

- chiar si ateii, unii dintre ei au inger pazitor, chiar daca denigreaza divinitatea. Sint insa anumite actiuni grave care produc o astfel de indepartare a ingerului pazitor.

- ingeri pazitori ai karmei NU SINT demoni, ci INGERI , numiti si DOMNII KARMEI in unele traditii! Asta este o grava eroare (afirmatie). In parte, ce fac acesti DOMI ai KARMEI ? Au grija ca aceasta karma a sufletelor sa se manifeste in acele conditii specifice karmei respective. Exista de ex. anumite tehnici spirituale care iti permit modificarea sau chiar arderea karmei. Acesti DOMNI ai KARMEI nu iti vor permite sa modifici ORICE tip de karma, pe a oricui, sau in orice moment vrei tu, ci NUMAI ce este PERMIS si DIVIN integrat in VOIA DIVINA. Chiar si avatarii divini nu fac astfel de operari decit in anumite momente si conditii istorice si TATVICE. De ex. se pot face anumite operari in trecut, intr-o anumita masura si proportie in karma respectiva. Aceasta proportie si masura este face "obiectul de activitate" a acestor DOMNI ai KARMEI. In conditi cu totul speciale, ei pot permite consumarea unei karme negative de un anume ordin de masura, cu unul asemanator dar de un ordin de masura mai mic. Ca de ex. este cunoscuta o astfel de situatie in cazul marelui avatar divin Babaji. Aceasta situatie este prezentata in cartea lui Paramahansa Yogananda, "Autobiografia unui yoghin", care in paranteza fie spus, este o carte COLOSALA si SUPERBA, in ceea ce priveste spiritualitatea universala si alte "detalii tehnice" si spirituale personale si universale. "La un moment dat, Babaji era alaturi de un grup de discipoli, in jurul unui foc. Pe neasteptate, Babaji a luat un bat care era in foc, si l-a atins pe corp pe unul dintre discipoli, care a inceput sa tipe de durere. Ceilalti s-au uitat consternati la actiunea divinului maestru, nestiind ce sa mai spuna. Unul dintre ei si-a luat inima in dinti si la intrebat pe maestru cum de e posibil sa faca asa ceva. Divinul maestru a raspuns: (citez aproximativ): Acest om avea in karma sa o moarte cumplita prin foc, unde ar fi murit arzind in flacari. In acest fel, prin acesta actiune, acea karma a lui i s-a consumat, iar DOMNII KARMEI sint multumiti de aceasta situatie."

- DOMNII KARMEI nu agreseaza pe cineva anume, dar creaza in cel mai bun caz conditiile prin care cei care merita sa plateasca pt. anumite greseli sa-si primesca raspalata .. daca cumva te gindesti la astfel de "agresiuni" din partea Lor. Dar tot ei te ajuta sa ajungi in acele conditii in care sa-ti primesti si rasplata pt. anumite actiuni bune ale tale ... asa ca ... atentie, demonii nu fac asa ceva.

QUOTE
…“Cine nu este cu Mine, este impotriva Mea.”


- dpdv ezoteric, cine nu este pe calea ascensionala catre Dumnezeu, pe calea descendenta, cea care te departeaza de Dunnezeu, sau este pe o asa zisa cale de garaj, unde nici nu urca nici nu coboara, dar din cazua faptului ca nu urca, fiiinta care se afla pe o asemenea cale este si ea deasemenea impotriva caii ascensionale, adevarata si vie cale spirituala (autentica). In acest context trebuie analizata aceasta afirmatie. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 21 Mar 2004, 04:20 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 21 Mar 2004, 10:24 PM
Mesaj #350


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



@thunder
QUOTE
Dumnezeule, ce amestec ciudat de adevar, SF si eroare.
Vezi ca asa a spus si Minerval la inceput... si altii. La prima vedere, si trenul cu aburi a parut SF. Iar despre "eroare"... stai linistit, sunt doar deosebiri de termeni intre notiunile pe care le folosesc eu si cele pe care le folosesti tu. smile.gif Adevarul, esenta din spatele lor ramane acelasi, dupa cum ai sa vezi imediat. ohyeah.gif

QUOTE
Care este sursa acestor informatii si a celor din PM ? Exista un filon al vreunei cai spirituale milenare care promoveaza aceste informati ?

Aceasta este cunoasterea stramosilor nostri, care - dupa cum stii si tu - a diseminat apoi catre India, Persia, Egipt, Grecia etc. Este filonul originar al tuturor religiilor si printre altele este doctrina ezoterica in care a fost initiat Mantuitorul, atat in intruparea sa ca Zalmoxe cat si in cea ca Iisus din Nazaret.

QUOTE
Aceste informatii contrazic o serie de legi divine, printre care, in special legea cauzei si a efectului, legea Karmei.

- se fac confuzii intre karma personala si karma colectiva (a neamului de ex., sau a familiei cum spui tu). Un suflet isi poarta in "spate" karma personala la fiecare incarnare a sa, in fiecare lume in care se afla, fie ca e intrupata in lumea fizica, sau in alte lumi subtile. Karma colectiva este acea karma care afecteaza un grup, de ex. un popor.

Draga thunder, nu fac nici o confuzie intre karma individuala, cea a neamului, cea a speciei etc. Bineinteles ca fiecare isi poarta in spate desaga de pacate... tot ce am spus este ca pacatele individuale afecteaza (si ingreuneaza proportional) karma colectiva. Aici mai intervin insa doua aspecte, apropo de exemplul tau...

QUOTE
- o anume greseala facuta de un anume popor la un moment dat se va transfera generatiilor viitoare, dar nu in sensul de transfer karmic personal.

Bun; asta e concluzia exemplului cu armata americana. Transferul karmic al pacatului savarsit la nivel de neam se va repercuta asupra natiunii americane. Pana aici suntem de acord. Aspectele suplimentare pe care le aduc in discutie sunt insa existenta unui egregor la nivelul neamului, asa cum fiecare om are egregorul sau personal (celor cu extrasensibilitati vizuale, egregorul le apare ca fiind o sfera de lumina deasupra capului unei persoane. Atentie, a nu se confunda cu "aura" ohyeah.gif ) In egregor se inregistreaza tot ce face persoana respectiva, este "cartea de vizita" pe care o purtam cu noi pretutindeni si care poate fi citita de un initiat. Ca sa revin la exemplu, in egregorul natiunii americane s-a inregistrat informatia ca America a agresat o alta natiune. Ca fapt divers, inainte de o confruntare armata are loc confruntarea egregoarelor natiunilor respective, iar egregorul "invins" anunta dinainte rezultatul razboiului... precum in Cer, asa si pe Pamant. Tot ca fapt divers, dacii au aplicat anumite tehnici de protejare a egregorului neamului lor, astfel ca romanii au "rezistat" doar pe o suprafata de 1/8 din terirotiul Daciei si doar pentru o suta de ani si ceva... Revenim: aceasta informatie prezenta in egregorul Americii influenteaza egregoarele fiecarei entitati care paseste pe pamant american, dupa cum si cele individuale influenteaza egregorul neamului... uite cum karma se poate transmite de la individ la natiune si invers jamie.gif Al doilea aspect este cel al misiunii personale, care de asemenea determina "soarta" unei entitati, a unui neam, a unei specii etc. Consecinte de genul celor din exemplul tau (bombardament) apar nu doar ca "pedepse karmice" pentru fapte similare, ci si in cazul ca natiunea respectiva isi indeplineste mai putin de 50% din misiunea sa personala. Este cazul Turciei, Indiei si Japoniei, tari devastate de tot felul de fenomene, de la cutremure cu sute demorti si raniti pana la boli, foamete, saracie s.a.m.d. Cat despre "nevinovati", hai sa fin seriosi... Daca cineva este in regula, daca o entitatetraieste in Legea lui Dumnezeu, nu i se poate clinti nici un fir de par de pe cap, esti de acord cu asta? Toti cei care sufera, sufera pentru ca intr-un fel sau altul se fac vinovati de cauzele suferintelor lor. Prin greseli personale, greseli colective sau prin neindeplinirea misiunii lor personale. Cu alte cuvinte, daca cineva sta cu "burta la soare" toata viata, fara a comite vreun pacat, el tot va intra in suferinta. Pentru ca misiunea lui personala (acceptata prin "Amin!" din momentul cand in Versul sau de origine isi alege urmatoarea matrice existentiala in care va veni la intrupare) nu are cum sa fie ceva de genul "in aceasta viata voi sta cu burta la soare", ci fiecare dintre noi ne nastem si traim pentru a realiza o bucatica din Arhistrategia de Lumina a Sfintei Treimi. Aceasta bucatica este misiunea noastra personala, iar neindeplinirea ei are ca urmari o misiune mai grea in urmatoarea viata (adica ce urmeaza sa se realizeze + "restantele") si intrarea in suferinta a entitatii respective, daca da semne ca n-are de gand sa-si faca ce a promis ca va face dinainte de a veni la trup. Din fericire, atat sufletul nostru cat si Ingerii Pazitori si Sfatuitori ne indeamna si ne ajuta permanent in directia realizarii de 100% a misiunii cu care am venit.

QUOTE
Cu aceasta afirmatie nu sint de acord. Fii atent: Un individ ucide 10 persoane. Alte 100 sint de acord cu aceasta actiune. Conform "ipotezei" tale: CINE ACCEPTA IUBIREA ATEULUI II ACCEPTA SI PACATELE, si va suferi in egala masura consecintele lor, toti cei 100+1 vor suferi le fel, adica vor fi omoriti de 10 ori. La un calcul simplu vedem ca ceva nu pupa. Avem 100*10 +1*10 = 1010 morti, dar cauzalistic vorbind nu s-a operat decit 10 omoruri ... ceea ce nu se integreaza in Legea Cauzei si a Efectului. Nici macar impartirea karmei intre cei 10+1 nu este posibil, caci una e sa fii de acord, si alta este sa omori efectiv ... efectele sint cu totul altele, caci si cauza e alta. Sfatul meu este sa privim lucrurile si evenimentele (realitatea) inconjuratoare cu luciditate si discernamint, nu sub prisma unor "dogme".

Imi pare rau, dar n-ai inteles la ce ma refeream hh.gif "A fi de acord" cu cineva nu inseamna sa-i accepti iubirea, thunder! Uite un exemplu pentru felul in care actioneaza acest fenomen:
Cazul A. X este ateu. X il iubeste pe Y, care ii acepta iubirea. X il loveste pe Z. Dupa un interval de timp, atat X cat si Y vor suporta o consecinta similara... vor fi loviti la randul lor. Deci Y, care la prima vedere pare nevinovat, sufera o pedeapsa karmica egala cu a celui care a facut de fapt pacatul pentru ca s-a facut partas cu acesta in tot ce X gandeste, simte, vorbeste si face. Structurile lor s-au unit, iar mecanismul karmic nu mai face diferenta intre ei.
Cazul B. X este ateu. X il iubeste pe Y, dar acesta nu-i accepta iubirea. X il loveste pe Z si va suferi doar el consecintele acestei fapte, pentru ca la nivelul structurilor superioare, el si Y sunt separati.
Cazul C. X este credincios. X il iubeste pe Y. Indiferent ca acesta ii accepta sau nu iubirea, in momentul cand X il va lovi pe Z, de asemenea X va supota consecintele in mod individual.
Concluzie. Ateii ii trag in jos pe cei care le accepta iubirea, dupa cum persoanele credincioase care ii iubesc pe atei ii trag in sus, ii ajuta sa eleveze, printr-o "infuzie" de energii inalte pe care iubirea lor o contine. Iubirea este "liantul", este "mana intinsa" prin care se realizeaza legatura karmica atat intre 2 indivizi, cat si la nivelul familiei si al neamului. De aceea, romanii care spun ca nu-si iubesc tara (si sunt cam PREA multi mad.gif ) au un rol in slabirea unor conexiuni care ne tin laolalta si ne ajuta sa comunicam si pe de alta parte constituie factori de natura sa ii dezbine si pe cei care simt iubirea de patrie. De altfel aceasta iubire de patrie se constientizeaza cel mai bine in momentul cand iesim din granitele ei energetice, si nu administrative, moment din care deja incepe sa ne fie dor de casa. Este o alta implicatie a egregorului personal, care nu mai primeste aportul egregorului natiunii si incepe sa se "dezumfle"... iar cei plecati de un timp dein tara se simt "dezradacinati", pana cand egregoarele lor se vor armoniza cu cel al tarii unde si-au facut un rost.

QUOTE
- cred ca esti prea mult influentat de Lazarev si cartile (afirmatile) lui. Se vede treaba ca mai bate cimpii pe ici e colo. Asta e "pacatul" unor astfel de vizionari ... ei amesteca uneori informatiile autentice primite prin intuitie si inspitatie divina cu informatii eronate provenite din imaginatia lor.  Si Osho se afla in situatia asta, cu toate ca si el a exprimat atit de clar si elocvent anumite adevaruri divine. Si mai sint si altii, nu nunai ei.

Nu prea am cum sa fiu influentat de Lazarev sau de alt autor. Pentru ca am prostul obicei sa verific inainte de a deschide o carte cateva caracteristici ale acesteia: Cat de benefica este in general si cat de benefica este pentru mine, cat adevar contine etc.

QUOTE
- iata o situatie care da peste cap asa zisa teorie a lui Lazarev. Un anume spirit se incarneaza special pt. a fi tatal fizic al altui spirit (suflet) care urmeaza sa se intrupeze. Legatura karmica intre cele doua suflete este atit de mare incit ei se incarneaza de multe ori impreuna, in diferite ipostaze unul fata de celalalt. Odata unul este tatal si altul fiul, sau tatal si fica, tatal si mama, fica si fiul, frati, etc. Intr-o situatie anume, unul dintre spirite se intrupeaza pt. a fi tatal celuilalt, dupa care la scurt timp dupa nasterea respectivului suflet "moare" de CANCER ... pt. ca sa se poata reincarna si el alaturi de acel suflet si sa-si indeplineasca amindoi menirea pe care o au.

Corect. Vrei sa fii acum atat de amabil sa-mi arati unde contrazice asta "asa zisa" teorie a lui Lazarev? A, si fii atent, sansele sa se intample ca in exemplul tau sunt extrem de mici, pentru ca intervalul mediu dintre doua intrupari este de 200 de ani. Cu cat o entitate este mai elevata, cu atat se va intrupa mai rar si doar pentru misiuni personale de importanta strategica. Stiu ca aici imi vei da dreptate. Pe de alta parte, o entitate care are multe "pe constiinta" se va reintrupa mai repede, pentru ca i se da o sansa sa-si rezolve rapid restantele. Daca ai fi adaugat la exemplul tau ceva de genul "tatal ticalos, betiv si afemeiat moare de cancer", da, as fi fost de acord. Cu precizarea ca astfel de entitati nu au alta menire decat sa invete. Nimeni nu pretinde de la ele sa faca si fapte bune. "De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere". De fapt, pana in Cerul 4, dorinta de a veni la intrupare este aproape inexistenta.

QUOTE
- chiar si ateii, unii dintre ei au inger pazitor, chiar daca denigreaza divinitatea. Sint insa anumite actiuni grave care produc o astfel de indepartare a ingerului pazitor.

Hmmm... unii dintre ei? Orice fiinta are de la Dumnezeu un Inger Pazitor care sa o ajute si sa o ocroteasca. Cred ca te-ai referit la cei nebotezati, pentru ca prin Sfanta Taina a Botezului, crestinii mai primesc un Inger (Sfatuitorul, sau Ingerul de Botez), care este extrem de puternic. Cand un crestin este intr-o situatie dificila si isi cheama din tot sufletul Ingerul Sfatuitor sa-l apere, acesta vine instantaneu (cu senzatia clara ca este ceva cald, moale si odihnitor care vine din spate si te cuprinde cu aripile lui, protejandu-te si alinandu-te. De aceea gestul indragostitilor ca "ea" sa stea astfel in bratele "lui" este atat de familiar si de placut) si... s-a cam "terminat" pentru orice entitate malefica care este prin preajma.

QUOTE
- DOMNII KARMEI nu agreseaza pe cineva anume, dar creaza in cel mai bun caz conditiile prin care cei care merita sa plateasca pt. anumite greseli sa-si primesca raspalata .. daca cumva te gindesti la astfel de "agresiuni" din partea Lor.

Exact. Ei personal sunt prea sus ca sa te pedepseasca personal, de aceea iti trimit o armata de "trepadusi" care au grija sa primesti ceea ce ti se cuvine cand gresesti.
Dar tot ei te ajuta sa ajungi in acele conditii in care sa-ti primesti si rasplata pt. anumite actiuni bune ale tale ... asa ca ... atentie, demonii nu fac asa ceva.
Nu, thunder, tu gresesti smile.gif Daca ar fi asa cum spui tu, si anume ca aceleasi entitati te si pedepsesc, te si rasplatesc, ar insemna ca aceste entitati au puterea de a te judeca. Singur Hristos (Dreptul Judecator) are aceasta putere. In realitate, Ingerii Pazitori ai Karmei sau Domnii Karmei cum le spui tu, au rolul sa nu te lase sa iesi din Legea Karmei, sa fii pedepsit si sa fii tentat sa pedepsesti si tu mai departe, sa nu iubesti, sa nu ierti, pentru ca asta ar insemna sa iesi din Legea Karmei si in afara domeniului lor de activitate. Ingerii Karmei sunt cei care ne ispitesc in permanenta sa gresim, sunt cei care ne abat atentia de la indeplinirea misiunii noastre personale de care ti-am vorbit mai sus, sunt cei care abia asteapta sa gresim ca tot ei sa ne pedepseasca. De fapt, prin fiecare lucru rau pe care il facem, noi ii energizam pe acesti demoni, ii facem mai puternici. Cu fiecare tigara aprinsa, demonul coordonator al acestui viciu este mai puternic in demersul sau de a-i ispiti si pe altii sa se apuce de fumat, cu fiecare minciuna spusa, demonul coordonator al minciunii va face sa fie si mai multa minciuna in lume... De ce crezi ca se spune Zii adevarul si fa-l pe devil.gif de rusine?

... Vezi ca ce ai fost invatat despre Domnii Karmei are legatura cu ce ti-am scris pe PM!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 22 Mar 2004, 02:13 AM
Mesaj #351


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Buna RZA,

1. Parintele Cleopa avea dreptate in afirmatia lui in totalitate..

2. Ai explicat tu ce reprezinta acele structuri..multumesc dar nu ai raspuns la intrebarea mea. Ai spus ca la sfarsitul evolutiei toti vom avea structurile 100% configurate. Repet intrebarea: Doi oameni care au structurile 100% configurate sunt identici sau nu? Cu alte cuvinte..dupa judecata finala vom fi toti identici (cei buni).. si toti identici (cei rai)?

3. Sa nu trecem asa usor peste urmatorul aspect.
Ce sugerezi tu este: reincarnarea s-a produs intr-un anumit fel pana la venirea lui Hristos in lume si intr-un alt fel dupa venirea lui Hristos.
Nu stiu cati au remarcat asta...dar fi interesant de stiut cati reincarnationisti sunt de acord cu asta.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 22 Mar 2004, 12:42 PM
Mesaj #352


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Salut, noi smile.gif

QUOTE
1. Parintele Cleopa avea dreptate in afirmatia lui in totalitate..

Crezi ce vrei... nu incerc sa te conving. Ai sa te convingi singur atunci cand va veni momentul. spoton.gif

QUOTE
2. Ai explicat tu ce reprezinta acele structuri..multumesc dar nu ai raspuns la intrebarea mea. Ai spus ca la sfarsitul evolutiei toti vom avea structurile 100% configurate. Repet intrebarea: Doi oameni care au structurile 100% configurate sunt identici sau nu? Cu alte cuvinte..dupa judecata finala vom fi toti identici (cei buni).. si toti identici (cei rai)?

Ce spun eu si ce intelegi tu... blink.gif Ia spune, doi oameni care au 80 de kilograme fiecare sunt identici? Dar doi care au fiecare 1,80 m? Concluzia pe care ai fi putut s-o tragi din ce am scris era ca la sfarsitul evolutiei va exista o diversitate in unitate. Printre altele, fiecare fiinta este caracterizata de 2 atribute: individualitate si personalitate. In faza finala a evolutiei tale, cea a indumnezeirii, individualitatea ta se va "topi" in cea a Tatalui Ceresc, in schimb personalitatea iti va ramane. Vei fi parte din intreg, constienta de existenta ei si a intregului (cu alte cuvinte, cunoasterea ta va fi totala), vei fi o reflectare a intregului iar el va fi o reflectare a ta. Nu voi intra in detalii tehnice, care ar presupune sa scriu cateva pagini pline de termeni pe care tu nu-i stii, pe care ar trebui sa ti-i explic prin intermediul unei noi serii de termeni, concepte, formule etc. Sorry, dar acest lucru nu ma intereseaza (si nici pe altii). 6.gif

QUOTE
3. Sa nu trecem asa usor peste urmatorul aspect.
Ce sugerezi tu este: reincarnarea s-a produs intr-un anumit fel pana la venirea lui Hristos in lume si intr-un alt fel dupa venirea lui Hristos.
Nu stiu cati au remarcat asta...dar fi interesant de stiut cati reincarnationisti sunt de acord cu asta.

Sincer, nu ma intereseaza nici cati reincarnationisti sunt de acord cu asta si nici cati nereincarnationisti sunt de acord cu asta tongue.gif In general ar fi bine sa intelegem cat de mult a insemnat venirea Mantuitorului pentru noi la nivel de specie.

Tot ce ma intereseaza in schimb este ca fiecare om sa-si puna la contributie mintea si mai ales sufletul, sa inteleaga, sa constientizeze, sa evolueze. Ai cuvantul meu, draga noi, ca in momentele mele cele mai bune (care au coincis cu anumite performante spirituale) am realizat mai mult ca oricand cat de mic si neinsemnat sunt, cat de ignorant, de fatarnic si de orgolios. Si totusi, cat de mult ne iubeste Dumnezeu pe toti... Vezi tu, cu cat ne curatam mai mult de pacate, cu cat de apropiem de smerenie, cu cat avem o cunoastere mai mare, cu atat devenim mai constienti de Iubirea pe care Dumnezeu o revarsa in mod egal asupra tuturor creaturilor Sale. Pacatele si viciile, dar mai ales mandria desarta ne opacizeaza anumite extrasensibilitati, astfel incat nu mai percepem nici existenta Divinitatii, nici a Iubirii Sfintei Treimi si nici a Dumnezeului prezent in cel de langa noi. Din acest punct de vedere, pacatul reprezinta ranirea Iubirii lui Dumnezeu (este definitia data de un calugar).

A accepta un neadevar reprezinta un pacat la fel de mare ca cel emiterii lui. Crede-ma ca puteam sa stau "pe bara" si sa citesc cum isi dau unii sau altii cu parerea despre reintrupare. Am intervenit cu niste informatii in lumina carora lucruri care pana acum se bateau cap in cap capata sens, am explicat si cum si de ce, mai departe este treaba fiecaruia cat poate "duce"...
Abia cand realizezi cat de putin stii despre un subiect, devii constient de potentialul tau sa aprofundezi acel subiect. jamie.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 22 Mar 2004, 07:04 PM
Mesaj #353


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Thunder:
1. " studiaza tu crestinismul AUTENTIC, nu dogmele penibile inventatate de lupi in haine de pastori

"crestinismul" tau nu are nimic comun cu reincarnarea, nu si cel autentic.
"

2. Tot Thunder:

2.1 "In cazul de fata, avem doua mari curente, unul asa zis crestin, si altul asa zis oriental. Pt. a individualiza si mai bine cei doi poli, voi fixa atentia asupra crestinismului si taoismului. Studiind istoria si manifestarile (evenimentele) prin care au trecut aceste religii, vedem la crestinism o serie (lista) lunga de deviatii si orori facute in numele unei asa zise religii a iubirii si tolerantei, iar la taoism o cale pasnica, axata de cautarea launtrica. "

2.2 "Studiind textele si cartile apartinind acestor doua cai spirituale remarcam o multime de contradictii, scapari si nepotriviri la textele crestine, si o exprimare coerenta si neintrerupta la calea taoista"

2.3"Toate aceste devieri nu fac decit sa-l mai rastigneasca inca odata, si inca odata si tot asa ... pe Iisus."

Pai fratele meu...hotaraste-te...ori se potriveste crestinismul (cum ai afirmat la 1.) ori nu se potriveste cum ai afirmat la 2.
Eu subscriu la 2...nu se potriveste.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 22 Mar 2004, 08:29 PM
Mesaj #354


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ 22 Mar 2004, 08:04 PM)
Thunder:
1. " studiaza tu crestinismul AUTENTIC, nu dogmele penibile inventatate de lupi in haine de pastori

"crestinismul" tau nu are nimic comun cu reincarnarea, nu si cel autentic.
"

2. Tot Thunder:

2.1 "In cazul de fata, avem doua mari curente, unul asa zis crestin, si altul asa zis oriental. Pt. a individualiza si mai bine cei doi poli, voi fixa atentia asupra crestinismului si taoismului. Studiind istoria si manifestarile (evenimentele) prin care au trecut aceste religii, vedem la crestinism o serie (lista) lunga de deviatii si orori facute in numele unei asa zise religii a iubirii si tolerantei, iar la taoism o cale pasnica, axata de cautarea launtrica. "

2.2 "Studiind textele si cartile apartinind acestor doua cai spirituale remarcam o multime de contradictii, scapari si nepotriviri la textele crestine, si o exprimare coerenta si neintrerupta la calea taoista"

2.3"Toate aceste devieri nu fac decit sa-l mai rastigneasca inca odata, si inca odata si tot asa ... pe Iisus."

Pai fratele meu...hotaraste-te...ori se potriveste crestinismul (cum ai afirmat la 1.) ori nu se potriveste cum ai afirmat la 2.
Eu subscriu la 2...nu se potriveste.

- mergi si ia lectii de logica.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adriana Vd
mesaj 22 Mar 2004, 09:43 PM
Mesaj #355


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 29
Inscris: 13 February 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 2.213



Thunder, esti ortodox, sau te duci sa te rogi anual la Stonehenge cu vrajitoarele, druizii si toti paganii?Sa nu ma insulti, asa cum vad ca ai facut cu ceilalti care te-au contrazis, vad ca esti cam ofticos. In loc sa incerci sa impui toate absurditatile copiate din vreo carte luata de pe teleshoping mai bine ai citi o data biblia sau te-ai duce la biserica, sau daca nu du-te la celebra secta Taize, ca sa canti in varf de munte si sa te rogi la un altar facut dintr-o pubela de gunoi, sa crezi in iluminanta idee ca Dumnezeu e in noi si sa traiesti cu ideea ca in viata precedenta ai fost Cleopatra si in cealalta Ghandi. Nu glumesc cu faza cu pubela de gunoi, altarul chiar era dintr-o pubela uriasa galbena in care erau bagate tot felul de chestii(am sa postez niste poze cu altarul dar intai trebuie sa le scanez, apoi sa le inregistrez pe un digital, dup' aia sa le bag la mine in computer wacko.gif bla bla bla, va lua ceva timp).Din pacate eu am fost la o intalnire Taize, pt ca nu am stiut despre ce e vorba si m-am dus cu ideea sa vizitez Germania. Am fost cu niste prieteni de anul nou, si nici unul dintre noi nu stia despre ce e vorba, dar ne-am lecuit cu totii pt totdeauna de Taize.M-a uimit faptul ca odata cu noi au mai venit in jur de 100 de autocare fiecare cu cate 50 de oameni.Taize-ul e o mare amenintare pt crestinism, sunt miloane de adepti din aproape toata lumea.Majoritatea sunt din tari sarace, deoarece costul unei excursii este f redus.Am sa pun un thread ca sa vedeti cam despre ce e vorba(desigur, cei ce au inclinatii spre new age si alte aberatii vor fi incantati, insa oameni normali vor vedea pericolul ce il rezerva asemenea secte):taize franta Asadar, Thunder, ca sa scapam de tine du-te acolo.Oricum esti irecuperabil.Mi-ar placea sa imi poti dovedi intr-un fel sau altul ca exista reancarnare.As vrea sa stiu ce scop logic ar avea reancarnarea dupa parerea ta.Ma enerveaza oamenii care vad in religia ortodoxa o credinta plina de dogme si idei invechite si rigide.Cred ca tu, Thunder esti astfel de om.Culmea este ca toate poruncile care apar in ortodoxism, si in crestinism in general nu au alt scop decat bunastare fizica si psihica a oamenilor. Sfatul meu este sa citesti pt inceput "Istoria religiilor" a lui Eliade si abea apoi sa citesti pe Cleopa. Si totusi... pana te apuci sa citesti orice, incepe cu niste lectii de logica... brow.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de Adriana Vd: 22 Mar 2004, 09:46 PM


--------------------
"Ca sa schimbam, acuma intaia oara,
Sapa-n condei si brazda-n calimara"T. Arghezi "Testament"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 22 Mar 2004, 11:46 PM
Mesaj #356


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Adriana Vd @ 22 Mar 2004, 09:43 PM)
Thunder, esti ortodox, sau te duci sa te rogi anual la Stonehenge cu vrajitoarele, druizii si toti paganii?

Soro, ce ai tu cu credinta celorlalti?
Voi astia habotnici nu aveti liniste daca nu-i insultati pe cei ce cred altfel decat voi si ii numiti pagani, sectanti.
Probabil in viata reala nu ai curajul sa o faci pt ca ai fi data repede in judecata pentru insulta, asa ca te refulezi pe forumuri virtuale.
Din pdv juridic nu exista secte, ci culte si credinte. Termenul secta are un caracter persifliant si oricand poti fi data in judecata pentru folosirea lui la adresa celor carora te adresezi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 23 Mar 2004, 10:36 AM
Mesaj #357


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Termenul de secta are un caracter pur tehnic. Conotatia negativa e folosita pentru gruparile care nu au personalitate juridica, si care nu pot fi considerate culte din punct de vedere al legii. Tot secte sunt si gruparile care nu arata transparenta in activitatile lor, si care sunt suspectate de activitati care contravin legilor.

Exemplul MISA e concludent.

QUOTE ("Adriana Vd")

ca Dumnezeu e in noi si sa traiesti cu ideea ca in viata precedenta ai fost Cleopatra si in cealalta Ghandi.


Chestia asta poarta numele de New Age, si e ceva mai veche. E un amestec de doctrine grefate pe o radacina orientala, in care Budha isi da mana cu Iisus, cu Hermes, Isis ori cu zeul Indra. Sunt preluate metode ascetice orientale (yoga) si transplantate in mediu crestin, fara sa se tina seama de asceza proprie crestinismului. Totul aduce aminte de personajul din romanul lui Eco, cersetorul care vorbea toate limbile pamantului.

QUOTE ("Adriana Vd")

si in crestinism in general nu au alt scop decat bunastare fizica si psihica a oamenilor.


Problema nu se pune chiar asa. Yoga este o formula ascetica veche si proprie mentalitatii orientale. Ca orice formula ascetica (la fel ca in crestinism), yoga este parte integranta a gandirii orientale, nascuta din si in acest tip de gandire. Ceea ce vedem astazi in miscarile New Age reprezinta o grefa nefericita pe un corp complet strain. Ca rezultat yoga fie ca isi pierde valoarea generata de sistemul de care a apartinut, devenind un fel de terapie, fie ca incerca sa infiltreze in noul sistem doctrine proprii. Rezultatul este in ambele cazuri un crocofan.

Crestinismul are practici ascetice care ajuta experienta religioase, si care s-au nascut - la fel ca si yoga de altfel - in sistemul originar. Nu vad nici o logica in a grefa de pe un sistem pe altul metode ascetice care nu ii sunt proprii, in afara de eterne cautare a neobisnuitului (practicantii de yoga se bucura de o "aura" misterioasa), a neprevazutului. Ce mi se pare hilar este ca cei care aleg neprevazutul, noutatea, sustin cu taria ca au ales. La un examanen sumar descoperim ca asceza crestina reprezinta pentru ei o problema atat de indepartata ca si planeta Marte. Cum mai putem vorbi atunci de alegere? Cred ca motivul e altul: e mai de bonton sa practici yoga decat crestinism. Crestinism practica toata prostimea, yoga doar cei cu "larghete" in gandire.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 23 Mar 2004, 11:25 AM
Mesaj #358


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Figaro @ 23 Mar 2004, 10:36 AM)
Termenul de secta are un caracter pur tehnic.

Repet, dpdv juridic termenul secta NU EXISTA si este de natura sa atraga raspunderea penala si/sau civila a celor care-l folosesc.

Poti sa spui: cult, grupare, organizatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 23 Mar 2004, 12:22 PM
Mesaj #359


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Adriana Vd @ 22 Mar 2004, 10:43 PM)
Thunder, esti ortodox, sau te duci sa te rogi anual la Stonehenge cu vrajitoarele, druizii si toti paganii?

- dupa botez sint crestin ortodox.

- dupa crez sint o fiinta cu credinta ca Dumnezeu exista si am o spiritualitate axata pe TOT ceea ce este intilnit de mine la diferitele cai spirituale si religii, inclusiv crestinismul sub forma sa nemodificata de dogme si aberatii.

- am fost multi ani ateu, dar nu dogma crestina m-a facut sa cred in Dumnezeu ci in special filozofia orientala. Paradoxal, prin aceasta filozofie l-am "cunoscut" pe Dumnezeu, pe Iisus etc si am devenit CRESTIN nu prin dogme, ci prin faptul ca IL IUBESC pe IIsus si Il simt mai mereu alaturi de mine. Asta ma face sa fiu crestin, nu dogmele unora sau altora ... si numai o crestere spirituala adecvata m-a ajutat sa inteleg cu totul altfel textele bibliei, de care inainte, cind eram ateu, le luam peste picior, le luam in ris, etc.

- la Stonehenge exista un cimp de forta teluric extraordinar de puternic si de interesant. faptul ca acolo se duc unii si altii nu ma impresioneaza. Daca ar fi sa ma duc undeva, as merge la Kumba Mela, sau la Maha Kumba Mela, in India ... chiar daca si acolo, o acea sarbatoare spirituala se string milioane de credinciosi, insa multi dintre ei sint la fel de fanatici si habotnici ca si tine, fiecare in credinta lui. Pe linga acestia, exista si fiinte cu adevarat spirituale ...

- spui "pagiini" pe care ei ar fi cei rai si tu cel bun. Ma indoiesc de asta. Pagiini habonitici nu difera cu nimic de crestinii habotnici. Cu totii se afla in GRESEALA.

- eu nu trebuie sa merg intr-un loc sau altul sa ma rog lui Dumnezeu, sau lui Iisus, Shiva samd ... pt. ca o pot face ORIUNDE m-as afla. Ei se afla PESTE TOT ... si mai ales in interiorul fiintei tale. Corpul fizic este "templul" lui Dumnezeu. Aici se gaseste Imparatia lui Dumnezeu.

QUOTE
Sa nu ma insulti, asa cum vad ca ai facut cu ceilalti care te-au contrazis, vad ca esti cam ofticos.


- nu am insultat pe nimeni, daca cineva s-a simtit insultat de ADEVAR, e treaba lui.

- cei care ma contrazic nu aduc si argumente in favoarea afirmatilor lor, sau ceea ce aduc ... nu prea are priza la realitate si la o analiza logica si de bun simt ci mai mult exprima anumite dogme pe care ei le repeta papagaliceste.

- daca imi atribui ceva ce nu manifest inseamna ca acel ceva este la tine. Te oftici ca eu sint altfel decit tine si cei care ma contrazic, si mai am si argumente logice cu care imi "dovedesc" afirmatiile ?

QUOTE
In loc sa incerci sa impui toate absurditatile copiate din vreo carte luata de pe teleshoping


- nu impun nimic, ci prezint anumite adevaruri specifice la diferite religii si cai spirituale. Absurde insa sint dogmele ORICARUI habotnic, indiferent de religia sa

QUOTE
mai bine ai citi o data biblia sau te-ai duce la biserica, sau daca nu du-te la celebra secta Taize, ca sa canti in varf de munte si sa te rogi la un altar facut dintr-o pubela de gunoi, sa crezi in iluminanta idee ca Dumnezeu e in noi si sa traiesti cu ideea ca in viata precedenta ai fost Cleopatra si in cealalta Ghandi.


- am citit biblia si nu numai. E greu sa pricepi ca si biblia si alte carti sacre se inteleg diferit functie de nivelul de constiinta al celui care le citeste. Faptul ca hanotnicii au acelasi "impresia" arata ca au ACELASI nivel de constiinta ... GREGAR si LIMITAT.

- daca te crezi atit de tare cunoscatoare si interpreta a bibliei deschide un topic noi in care sa discutam pe marginea textului bibliei si chiar si a textelor asa zis "apocrife", daca ai curaj si cunoastere. In felul asta vei putea dovedi altora ca afirmatiile tale sint intemeiate si nu doar niste CALOMNII penibile.

- nu am fost incarnat in Cleopatra nici Ghandi ... ci in cu totul alti cineva. Cu toate ca spun si cine, nimeni nu vede (intelege). Dincolo de asta, nu conteaza cine a fost cineva, ci cine este ACUM.

- Dumnezeu este in noi, iar Iisus a consemnat asta: "Imparatia Cerului este in voi".

QUOTE
Nu glumesc cu faza cu pubela de gunoi, altarul chiar era dintr-o pubela uriasa galbena in care erau bagate tot felul de chestii(am sa postez niste poze cu altarul dar intai trebuie sa le scanez, apoi sa le inregistrez pe un digital, dup' aia sa le bag la mine in computer  bla bla bla, va lua ceva timp).Din pacate eu am fost la o intalnire Taize, pt ca nu am stiut despre ce e vorba si m-am dus cu ideea sa vizitez Germania. Am fost cu niste prieteni de anul nou, si nici unul dintre noi nu stia despre ce e vorba, dar ne-am lecuit cu totii pt totdeauna de Taize.M-a uimit faptul ca odata cu noi au mai venit in jur de 100 de autocare fiecare cu cate 50 de oameni.Taize-ul e o mare amenintare pt crestinism, sunt miloane de adepti din aproape toata lumea.


- Nu cunosc detalii despre ce vorbesti tu, dar ce are asta cu topicul ales: reincarnarea ?

- nu stiu ce vede habotnicul ca amenintare in cultul altor oameni, dar daca vrei sa vezi o adevarata "amenintare", vezi pe net detalii despre Kumba Mela, unde vin milioane de credinciosi

QUOTE
Asadar, Thunder, ca sa scapam de tine du-te acolo.Oricum esti irecuperabil.Mi-ar placea sa imi poti dovedi intr-un fel sau altul ca exista reancarnare.As vrea sa stiu ce scop logic ar avea reancarnarea dupa parerea ta.


- si farisei vroiau sa scape de Iisus, fundamentalistii de Ghandi, demoniacii de Krishna, samd. Pina acum viata mi-a arata ca cei care au vrut sa "scape" de mine, si-au sapat singuri "groapa".

- chiar asa "iremediabil" cum as fi, cred ca dovedesc ca sint mult mai lucid, rational si logic in ceea ce vorbesc decit multi altii care ma acuza de asa ceva.

- adevarata dovada o vei avea in momentul in care vei muri in planul fizic sau daca vreodata te vei trezi spiritual suficient de mult ca sa ajungi la acea capacitate paranormala care sa-ti confere posibilitatea sa-ti vezi vietile anterioare.

- scopul logic al reincarnarii este evolutia spirituala realizata progresiv, prin proprie experimentare si acumulare a fiecarui spirit (suflet) in parte.

QUOTE
Ma enerveaza oamenii care vad in religia ortodoxa o credinta plina de dogme si idei invechite si rigide.


- nu esti singura persoana care este "enervata" de adevarurile care i se expun. Si fariseii de acum 2000 de ani au reactionat la fel.

QUOTE
Cred ca tu, Thunder esti astfel de om.


- spre deosebire de tine si alti habonici, eu nu reneg crestinismul (adica alta religie), ci DOGMELE si INEPTIILE carew au ajuns in crestinism. Crestinismul este la baza un filon spiritual AUTENTIC, de o MARE VALOARE. Din pacate, adevarurile expuse de Iisus si de textele crestine, in special cele asa zis canonice, sitn date la o parte, sint neintelese sau eronat aplicate, si sint scoase in evidenta mai mult dogmele si aberatiile prin care se urmareste o asa zisa "superioritate" a crestinismului, sau statutul de "UNIC distribuitor al adevarului" ... ceea ce este o DEVIATIE, o ABERATIE, o atitudine demoniaca.

- poate sint om, poate sint supra om, poate sint sub om ... cine poate stii insa cu adevarat cine sint eu ?

QUOTE
Culmea este ca toate poruncile care apar in ortodoxism, si in crestinism in general nu au alt scop decat bunastare fizica si psihica a oamenilor.


- citeste cele 10 YAMA si NIYAMA prezentate de Patanjali si vei vedea ca acolo sint mult mai complex si mai in extenso prezentate astfel de reguli necesare bunastarii omului.

QUOTE
Sfatul meu este sa citesti pt inceput "Istoria religiilor" a lui Eliade si abea apoi sa citesti pe Cleopa. Si totusi... pana te apuci sa citesti orice, incepe cu niste lectii de logica... 


- hahaha rofl.gif , e imbucurator cind o femeie te indeamna la logica, e chiar un eveniment aproape PARANORMAL .. dar astept din partea ta si o manifestare ca atara, ceva care sa dovedeasca ca esti "intrepatrunsa" de logica si rationament.

- am alte prioritati decit Istoria religiilor si Cleopa. Exista carti cu adevarat SACRE care iti reveleaza ADEVARUL DIVIN.

- mai bine citeste tu materiale despre reincarnare si apoi vino sa discutam pre marginea lor ... AICI in acest topic, care cu asta se ocupa.

Pina atunci ... succes ! spoton.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 23 Mar 2004, 12:28 PM
Mesaj #360


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
QUOTE ("Adriana Vd")

ca Dumnezeu e in noi si sa traiesti cu ideea ca in viata precedenta ai fost Cleopatra si in cealalta Ghandi. 



Chestia asta poarta numele de New Age, si e ceva mai veche. E un amestec de doctrine grefate pe o radacina orientala, in care Budha isi da mana cu Iisus, cu Hermes, Isis ori cu zeul Indra. Sunt preluate metode ascetice orientale (yoga) si transplantate in mediu crestin, fara sa se tina seama de asceza proprie crestinismului. Totul aduce aminte de personajul din romanul lui Eco, cersetorul care vorbea toate limbile pamantului.


Asa care va sa zica... tongue.gif Deci afirmatia ca Dumnezeu e (si) in noi e falsa. rofl.gif
Cum ramane cu Scanteia Divina din sufletul fiecarui om, fratilor? Nu este parte din Dumnezeu? In plus, nu ne vorbeste Biserica despre Hristosul din fiecare, despre nevoia de a constientiza ca o bucatica din Hristos se afla in fiecare om? Daca nu ma credeti pe mine (v-am dat raspunsuri la intrebari pe care poate o sa vi le puneti peste 10 vieti) cand va spun ca una dintre structurile noastre nemuritoare ne-a fost daruita de Hristos pe cruce (si chiar are aspectul unor cruciulite), macar credeti ce va spune Biserica. Crestina. Si Ortodoxa. Sau si ea este de inspiratie New Age? spoton.gif

In rest, sunt perfect de acord cu afirmatia ca yoga (in forma sa preluata de occidentali) este un hibrid intre o cale ascetica, unde "performantele" sunt atinse dupa ani si ani de munca si doar de cativa, si un fast-food spiritualo-fizico-terapeutic care se practica in masa, ca "da bine" ca masculul si femela americana sa fie si businessmeni si guru si devreme in barurile pentru agatamente... ohyeah.gif

QUOTE
Soro, ce ai tu cu credinta celorlalti?

Chiar asa. mad.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 23 Mar 2004, 01:03 PM
Mesaj #361


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Figaro @ 23 Mar 2004, 11:36 AM)
Termenul de secta are un caracter pur tehnic. Conotatia negativa e folosita pentru gruparile care nu au personalitate juridica, si care nu pot fi considerate culte din punct de vedere al legii. Tot secte sunt si gruparile care nu arata transparenta in activitatile lor, si care sunt suspectate de activitati care contravin legilor.


- ce legatura are aceasta cu topicul reincarnarea ?

- gruparea lui Iisus a fost numita SECTA de catre fariseii vremiii si a fost ostracizata in mod abuziv de aceastia, de cei care se aflau la conducere in acele momente.

- conform "definitiei" tale la acest capitol de secta intra si Francmasoneria (chiar daca este inregistrata juritic) , care nu este transperenta in activitatile ei si care este suspectata de multe multe activitati care sint si ilegale, si imorale si malefice ... etc.

QUOTE
Exemplul MISA e concludent.


- din cite se stie, MISA este inregistrata juritic si este transperenta la activitatile pe care le desfasoara. Oricine poate merge la cursurile lor, ba chiar fac multe actiuni si in public, in vazul tuturor. Am vazut si auzit chiar astfel de manifestari publice si nu vad ce rau ar face cuiva faptul ca mii de yoghini rostesc la unison rugaciunea Tatal Nostru. Macar sa faca si asa zisii crestini asa ceva, sa se roage la unison, la aceleasi ore, MII sau MILIOANE de crestini, folosind acelasi "suport", de ex. rugaciunea Tatal Nostru. In cazul acestor rugaciuni si meditatii colective sint atrase in aura planetei energii benefice, divine COLOSAL de mari. De ce nu fac crestinii la fel ? Daca MISA ar fi ceva rau, daca yoghinii sinr cei rai, cum de fac ei ceva bun si divin ? De ce nu ii "copiaza" crestinii macar in aspectele bune vazute/intelese la acesti yoghini ?

- Iisus a spus clar: "daca doi sau mai multi se aduna in numele Meu, Eu voi fi printre ei". De ce nu fac si crestinii asa ceva ? Va spun eu de ce. Pt. ca la virful crestinismului sint "lupi in haine de pastori" care sint papusile unor fiinte malefice, si prin aceste papusi este manipulat si condus si "crestinul de rind". Ei stiu ca "crestinul de rind" este o fiinta ignoranta, uneori chiar proasta si usor de manipulat, dar daca acestia s-ar uni si s-ar ruga la unison, asa "prosti si ingoranti" cum ii vad acesti "lupi rapaci" energia divina dezvoltatat de ei ar fi colosala si EFECTIV aceasta ENERGIE DIVINA ar "MATURA" multe dintre energile malefice intretinute cu grija si abilitate de acoliti satanei si ai antihristului.

- faptul ca MISA face aceste actiuni de masa, in care sint atrase in aura plantei astfel de energii divine COLOSALE, nu convine conducerii si astfel, prin intermediul "puterii armelor" abuzeaza si "fugaresc", la propriu si la figurat aceasta scoala spirituala. Sa fim sinceri, actualele abuzuri ale politiei arata INCA odata ca cei care ar trebui sa ne apere, ne agreseaza. Printre multe articole PRO si CONTRA am gasit ceva scris cu bun simt si neutru. Mergi AICI si citeste articolul Cu bisturiul pe ziar - Cazul Bivolaru. Parerea neutra unui om care in principiu este impotriva MISA sau a lui G. Bivolaru. Sau alt articol, scris undeva pe forumul ziarului ziua: vezi si aici, articolul: Actiunea "Grig 2004", un fals de proportii.

QUOTE
Chestia asta poarta numele de New Age, si e ceva mai veche. E un amestec de doctrine grefate pe o radacina orientala, in care Budha isi da mana cu Iisus, cu Hermes, Isis ori cu zeul Indra. Sunt preluate metode ascetice orientale (yoga) si transplantate in mediu crestin, fara sa se tina seama de asceza proprie crestinismului.


Adevarat, cam asa face New Age, dar la originea lui se afla o grupare satanica mondiala care urmareste aplatizarea cailor spirituale si neantizarea spirituala printr-o amestecare de adevaruri cu erori (minciuni). Nu e vina sistemelor milenare orientale, ci a unor minti diabolice.

QUOTE
Problema nu se pune chiar asa. Yoga este o formula ascetica veche si proprie mentalitatii orientale. Ca orice formula ascetica (la fel ca in crestinism), yoga este parte integranta a gandirii orientale, nascuta din si in acest tip de gandire. Ceea ce vedem astazi in miscarile New Age reprezinta o grefa nefericita pe un corp complet strain. Ca rezultat yoga fie ca isi pierde valoarea generata de sistemul de care a apartinut, devenind un fel de terapie, fie ca incerca sa infiltreze in noul sistem doctrine proprii. Rezultatul este in ambele cazuri un crocofan.


De acord cu tine.

QUOTE
Crestinismul are practici ascetice care ajuta experienta religioase, si care s-au nascut - la fel ca si yoga de altfel - in sistemul originar. Nu vad nici o logica in a grefa de pe un sistem pe altul metode ascetice care nu ii sunt proprii, in afara de eterne cautare a neobisnuitului (practicantii de yoga se bucura de o "aura" misterioasa), a neprevazutului. Ce mi se pare hilar este ca cei care aleg neprevazutul, noutatea, sustin cu taria ca au ales. La un examanen sumar descoperim ca asceza crestina reprezinta pentru ei o problema atat de indepartata ca si planeta Marte. Cum mai putem vorbi atunci de alegere? Cred ca motivul e altul: e mai de bonton sa practici yoga decat crestinism. Crestinism practica toata prostimea, yoga doar cei cu "larghete" in gandire.


- nu numai pt. asta, caci asta o fac snobii.

- yoga are avantajul ca are metode care ajuta in multe multe domenii pe care crestinismul nu le atinge si nici nu le "vizeaza" si pt. ca fiecare om, indiferent de religie, chiar si ateii, pot practica yoga si obtine rezultate, inclusiv vindecari, ceea ce cauta f. multi oameni la yoga, cu toate ca yoga este o stiinta milenara straveche spirituala, nu medicinala. Cu toate acestea, se produc si vindecari din moment ce structurile fiintei se armonizeaza in urma practicilor yoga. Asta este marele "avantaj" al yoga in fata crestinismului.

- si la yoga merg prosti, iar asta se vede din modul in care interpreteaza acestia tehnicile yoga, sau cum le critica in tim ce si ... dupa ce nu mai practica aceasta stiinta milenara.

- prostia este apanajul tuturor si atinge toate religiile si caile spirituale. Nimeni nu scapa de prostie (igonranta), evident, in diferite proportii.


Acest topic a fost editat de thunder: 23 Mar 2004, 08:03 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 23 Mar 2004, 04:01 PM
Mesaj #362


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("thunder")

Adevarat, cam asa face New Age, dar la originea lui se afla o grupare satanica mondiala care urmareste aplatizarea cailor spirituale si neantizarea spirituala printr-o amestecare de adeavruri cu erori (minciuni).


Aoleu!!!! Treaba cu satanistii mondiali nu-mi place! N-am mania conspiratiilor mondiale.

===========================================

QUOTE ("thunder")

De ce nu ii "copiaza" crestinii macar in aspectele bune vazute/intelese la acsti yoghini ?


Yoga este o asceza legata de spiritualitatea orientala. Nu vad de ce sa copiezi un lucru pe care il ai deja in crestinism, si care, spre deosebire de yoga, este propriu crestinismului. Necazul este ca yoga poate depasi simplul exercitiu mental, si poate introduce notiuni proprii spiritualitatii orientale, care este diferita de cea crestina. Aici e buba. A spus Iisus multe, dar in nici un caz nu a proliferat principii orientale. Dumnezeu ramane Dumnezeu, PERSOANA CONSTIENTA DE PROPRIA-I EXISTENTA, DOTATA CU ATRIBUTE, in timp ce in spiritualitatea orientala vorbim in principal de un CEVA, nu de CINEVA, de o forta amorfa, lipsita de constiinta de sine.

O alta diferenta ar fi ca in crestinism Dumnezeu este perceput ca separat de materie (ca matrice a materiei), in timp ce orientalii considera ca totul formeaza un fel de principiu liant. Cu alte cuvinte chiar noi sutem Dumnezei la randul nostru, din moment ce intram in componenta divinitatii. Pentru crestini Dumnezeu genereaza Universul, pentru orientali Unviersul e chiar Dumnezeu.

QUOTE ("thunder")

fiintei se armonizeaza in urma practicilor yoga.


...in timp ce asceza crestina produce dizarmonii flagrante. Asta ai vrut sa spui? Daca privesc figura luminata de Hristos a parintelui Dumitru Staniloae s-ar putea ca dizarmonia sa nu-mi apara in minte. Din contra.

==============================================

Concluziune: yoga nu este un exercitiu de sanatate (chiar daca are si efecte terapeutice), ci o MODALITATE DE APROFUNDARE A EXPERIENTEI RELIGIOASE. Nu yoga a nascut credintele religioase orientale, ci credintele religioase orientale au modelat asceza yoga. Asta inseamna ca yoga autentica e strans legata de gandirea orientala.

Acelasi lucru se intampla si cu asceza crestina.

A vedea in aceste practici doar latura pur medicala inseamna o schilodire grava a functiei si scopului acestor practici. La fel se intampla si cand incerci sa schimbi palariile de pe un cap pe altul.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 23 Mar 2004, 06:04 PM
Mesaj #363


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

forta amorfa


Adica opusa unei "forte cristaline"?

QUOTE

principiu liant


Liant intre ce si ce? gravitatia este sau nu un principiu liant?

QUOTE

pentru orientali Unviersul e chiar Dumnezeu


Deci Universul este o forta amorfa si un liant? refuz sa cred ca vreun oriental a spus vreodata asa prostie. Te rog sa vii cu argumente, preferabil citate dintr-o sursa asupra careia nu planeaza dubiu.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 23 Mar 2004, 09:13 PM
Mesaj #364


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Figaro @ 23 Mar 2004, 05:01 PM)
Aoleu!!!! Treaba cu satanistii mondiali nu-mi place! N-am mania conspiratiilor mondiale.

Ne deplasam de la subiectul principal al topicului. sad.gif

Vrei nu vrei, iti pleaca nu iti place, chiar si APocalipsa prezinta acesta organizatie satanica mondiala sub numele de "curva biblica".

QUOTE
QUOTE ("thunder")

De ce nu ii "copiaza" crestinii macar in aspectele bune vazute/intelese la acesti yoghini ?


Yoga este o asceza legata de spiritualitatea orientala. Nu vad de ce sa copiezi un lucru pe care il ai deja in crestinism, si care, spre deosebire de yoga, este propriu crestinismului.


Nu ai inteles, sau nu ai vrut ? Cine ti-a zis sa copiezi tehnicile yoghine ? Am spus sa copieze acesta actiune de a actiona in comun, la unison, SA SE ROAGE LA UNISON, cit mai multi crestini.

QUOTE
Necazul este ca yoga poate depasi simplul exercitiu mental, si poate introduce notiuni proprii spiritualitatii orientale, care este diferita de cea crestina. Aici e buba.


- practica yoga nu induce notiuni, ci cel mult stari si trairi. Aceste stari (ca de ex. o stare de iubire, sau una de puritate etc) sint date de prezenta in aura fiintei a unor energii specifice acelor stari, respectiv energii ale iubirii, energii ale puritatii etc. Aceste energii sint atrase in aura prin intermediul centrilor de forta, iar acesti centri ii au toate fiintele, fie ca sint yoghini, atei, crestini, hindusi etc. O rugaciune, indiferent de ce tip de religie o promoveaza, aduce in aura aspirantului o anume energie divina, care va genera o anumita stare de constiinta acelui adept. Exercitiile yoga pot atrage UN ANUME tip de energie, la vointa, nu ce ar da "cineva din cer", deci nu mai esti la "mina" cuiva, ci esti propriul tau beneficiar. Am mai precizat, un yoghin poate, daca vrea, sa abordeze anumite tipuri de exercitii care sa-i favorizeze amintirea vietilor anterioare, a incarnarilor avute in trecut. Cu toate acestea, e bine sa se stie ca eu existat fiinte, care chiar daca erau crestini sau de alte religii, au avut spontan acces la anumite informatii, imagini, sunete etc din anumite vieti anterioare, deci asta nu tine neaparat de o cale spirituala sau alta, de yoga sau chiar de nici una.

- concluzie: o stare nu este data neaparat de calea spirituala pe care o urmezi, ci de ceea ce este in aura ta energetica in acele momente. Rugaciunea crestinului nu aduce ceva diferit de rugaciunea hindusului ... difera "robinetul" (intermediarul), dar sursa Suprema e aceiasi.

QUOTE
A spus Iisus multe, dar in nici un caz nu a proliferat principii orientale.


- a expus multe adevaruri adecvate multor religii, adevaruri regasite in diferite forme in alte religii, inclusiv in cele orientale. daca studiai atent aceste religii ai fi vazut aceste asemanari si identitati, nu numai asa zise "diferente".

QUOTE
Dumnezeu ramane Dumnezeu, PERSOANA CONSTIENTA DE PROPRIA-I EXISTENTA, DOTATA CU ATRIBUTE, in timp ce in spiritualitatea orientala vorbim in principal de un CEVA, nu de CINEVA, de o forta amorfa, lipsita de constiinta de sine.
O alta diferenta ar fi ca in crestinism Dumnezeu este perceput ca separat de materie (ca matrice a materiei), in timp ce orientalii considera ca totul formeaza un fel de principiu liant. Cu alte cuvinte chiar noi sutem Dumnezei la randul nostru, din moment ce intram in componenta divinitatii. Pentru crestini Dumnezeu genereaza Universul, pentru orientali Unviersul e chiar Dumnezeu.


- te inseli, Dumnezeu e vazut in TOATE formele in Orient, nu numai ca persoana, "ceva" samd. faci confuzii grave.

Citeste o mica parte din Bagavat Gita, sa vezi ce afirma marele avatar divin Krishna:

Bhagavat a spus:
19. Fie, îţi voi vorbi despre divinele întruchipari ale fiinţei mele, [numai] despre cele importante, o cel mai bun dintre Kauravi, căci întinderea mea este fără sfîrşit.
20. Eu sînt Sinele, o Gudakesha, care sălăşluieşte în inima tuturor fiinţelor, eu sînt începutul, mijlocul şi sfîrşitul tuturor fiinţelor.
21. Pentru zeii Aditya {114} eu sînt Vishnu; pentru luminatori, eu sînt Soarele strălucitor; eu sînt Marici {115} pentru Maruti {116}, şi Luna pentru stele.
22. Pentru Vede eu sînt Saman {117}, pentru zei - Vasava {118}, pentru simţuri sînt simţul intern, şi gîndirea pentru fiinţe.
23. Pentru zeii Rudra {119} eu sînt Shamkara {120}, pentru demonii Yaksha şi Rakshas eu sînt stăpînul bogaţiilor {121}, pentru zeii Vasu eu sînt focul, pentru munţi sînt Meru.
24. Să ştii, o fiu al lui Pritha, ca pentru preoţi eu sînt cel dintîi - Brihaspati {122}, - pentru conducătorii de oşti sînt Skanda {123}, pentru ape sînt oceanul.
25. Pentru marii Rishi, eu sînt Bhrigu {124}, pentru cuvinte - silaba unica, pentru sacrificii eu sînt sacrificiul rugăciunii, pentru munţi - Himalaya.
26. Pentru toţi arborii sînt smochinul, Narada {125} - pentru divinii Rishi, Citraratha - pentru Gandharva {126}, ascetul Kapila - pentru cei ce au atins desăvîrşirea [spirituală] {127}.
27. Pentru cai, să ştii ca sînt Uccaihshravas {128}, cel născut din nectarul nemuririi (amrita); pentru elefanţii regali sînt Airavata {129}, pentru oameni - regele.
28. Pentru arme sînt fulgerul, pentru vaci - vaca dorinţelor; eu sînt Kandarpa {130} ce da sămînţa vieţii, pentru şerpi eu sînt Vasuki {131}.
29. Pentru Naga {132} sînt Ananta {133}, pentru fiinţele marii - Varuna, Aryaman {134} - pentru străbuni, Yama {135} - pentru stăpîni.
30. Eu sînt Prahlada {136} pentru demonii Daitya, timpul - pentru cei ce ţin numărătoarea {137}, pentru animalele sălbatice - leul, pentru păsări - fiul lui Vinata {138}.
31. Eu sînt vîntul pentru purificatori, Rama - pentru cei ce poartă armă, Makara {139} - pentru peşti, fiica lui Jahnu {140} - pentru apele curgătoare.
32. Creaturilor le sînt început, sfîrşit şi mijloc, o Arjuna; cunoaşterilor eu le sînt Cunoaşterea Sinelui Suprem, celor ce discuta [în controversă] eu le sînt doctrina [adevărată].
33. Literelor le sînt A, cuvintelor compuse le sînt dvandva {141}, eu sînt stăpînul indestructibil, orînduitorul cu faţa în toate părţile.
34. Eu sînt şi moartea care ia totul, şi naşterea celor ce vor fi; între ce este femeiesc {142} eu sînt faima, frumuseţea, vorba, ţinerea de minte, înţelepciunea, dîrzenia şi răbdarea,
35. Pentru Saman eu sînt Marele Saman, gayatri {143} - pentru metri, pentru luni - Margashirsha {144}, anotimpurilor le sînt primavara.
36. Celor ce înşeală eu le sînt jocul de noroc, celor puternici - puterea, eu sînt biruinţa, eu sînt neşovăirea, virtutea celor virtuoşi.
37. Pentru Vrishni {145} eu sînt Vasudeva, pentru fiii lui Pandu - Dhananjaya, asceţilor le sînt Vyasa {146}, poeţilor (kavi) le sînt Ushanas {147} cel înţelept.
38. Celor ce supun [pe alţii] le sînt pedeapsa, doritorilor de mărire le sînt priceperea politică, eu sînt tăcerea tainelor, Cunoaşterea celor ce cunosc.
39. Sămînţa tuturor fiinţelor eu sînt, o Arjuna, căci nu există fiinţa mişcătoare sau nemişcătoare care să existe fără de mine.
40. Căci nu există capăt pentru întruchiparile mele divine, o tu cel ce-ţi învingi duşmanii; aceasta este, rostită de mine pe scurt, întinderea întruchiparilor mele.
41. Orice fiinţa aratoasă, frumoasă sau puternică, să ştii este puterea mea cuprinsă într-o farimă.
42. Dar, la ce bun, o Arjuna, să le ştii pe toate acestea? Eu stau sprijinind întreaga aceasta lume cu o farimă [din mine].


QUOTE
QUOTE ("thunder")

fiintei se armonizeaza in urma practicilor yoga.


...in timp ce asceza crestina produce dizarmonii flagrante. Asta ai vrut sa spui? Daca privesc figura luminata de Hristos a parintelui Dumitru Staniloae s-ar putea ca dizarmonia sa nu-mi apara in minte. Din contra.


- nu, asta presupui tu, iar asta arata o anumita doza de rautate si reavointa in tine. sad.gif

- asceza crestina, cum ii spui tu, nu are metode CLARE si SPECIFICE pt. a armoniza EXACT ceea ce avem nevoie. tehnicile orientale, in speta cele yoghine au metodologii adecvate si specifice. Asa cum pt. o anume boala iei un anume medicament, la fel si la o anume dizarmonie, faci o anume tehnica. Crestinismul nu are asa ceva, in forma sa prezentata in asa zisa "biblie canonica". Exista insa tehnici mai clare in textele asa zis apocrife, care ii apartin tot lui Iisus, fie ca fariseii zilelor noastre recunosc sau nu aceasta.

QUOTE
Concluziune: yoga nu este un exercitiu de sanatate (chiar daca are si efecte terapeutice), ci o MODALITATE DE APROFUNDARE A EXPERIENTEI RELIGIOASE. Nu yoga a nascut credintele religioase orientale, ci credintele religioase orientale au modelat asceza yoga. Asta inseamna ca yoga autentica e strans legata de gandirea orientala.


Yoga a existat inainte de existenta orientului. Forma in care a fost ea prezentata acolo este ceea ce a fost necesar in acele epoci in care a fost revelata fiecare ramura yoga in parte.

QUOTE
A vedea in aceste practici doar latura pur medicala inseamna o schilodire grava a functiei si scopului acestor practici.


Nu este o schilodire, ci o viziune limitata. Cuvintul "schilodire" implica ceva rau, ceva stricat, inca nu este vorba de asta, ci de o viziune limitata.

QUOTE
La fel se intampla si cand incerci sa schimbi palariile de pe un cap pe altul.


Ma depaseste aceasta analogie a ta.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 23 Mar 2004, 10:38 PM
Mesaj #365


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



QUOTE
QUOTE ("thunder")

De ce nu ii "copiaza" crestinii macar in aspectele bune vazute/intelese la acsti yoghini ?

 

imi pare rau ca deviez si mai mult de la subiect, dar parerile cum ca yoga ar fi o cale de armonizare a sinelui, iar crestinismul ar trebui sa invete din asta mi se pare absolut aberanta. In primul rand crestinismul este cea mai veche dintre religiile lumii, in timp ce yoga, care pana nu acum mult timp era doar o modalitate de meditatie si descoperire//concentrare a energiilor proprii a deviat doar de putin timp inspre o religie. Crestinismul a fost prima religie care a propus o cale pasnica, de armonizare cu universul inconjurator si cu propria persoana (Iubeste-ti aproapele tau ca pe tine insuti).
Probabil ca nu stiti unde poate duce yoga sau alte practici deviante. Cazuri de labilitate mentala, schizofrenie (care este cunoscut ca se poate obtine foarte usor din "incursiunile in trecut") sunt foarte raspandite printre practicantii mai putin experimentati ai acestora. Aceti grija cu experientele vietilor anterioare, creierasele noastre nu pot suporta prea multe schimbari majore.
Incercati sa cititi niste mari preoti crestini despre acest subiect, cum ar fi parintele Arsenie Boca, poate parerea mea nu conteaza prea mult in fata voastra....


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 24 Mar 2004, 02:02 AM
Mesaj #366


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



@side_story: Imi pare rau sa te contrazic, dar cea mai veche dintre religiile lumii se considera a fi hinduismul, textele sacre hinduse (Vedele) datand cam din 1500 i.Hr. Acea "cale pasnica, de armonizare cu universul inconjurator si cu propria persoana" a fost intalnita in yoga cu mult inainte de aparitia crestinismului... In alta ordine de idei, yoga nu a fost si nici nu se vrea a fi o religie, deci comparatia cu crestinismul e oricum irelevanta... Pe langa asta, acele "cazuri de labilitate mentala, schizofrenie" se pot "obtine" la fel de bine si fara a apela la "incursiunile in trecut" despre care vorbesti... E atestat stiintific ca nu se pot cunoaste cu exactitate cauzele aparitiei schizofreniei, asa ca nu se cuvine sa te hazardezi in a face afirmatii, punand acele cazuri pe seama unor anumite aspecte pe care nici macar nu le cunosti...

Acest topic a fost editat de Tudy: 24 Mar 2004, 02:04 AM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 24 Mar 2004, 01:15 PM
Mesaj #367


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



slide_story
"Aveti grija cu experientele vietilor anterioare, creierasele noastre nu pot suporta prea multe schimbari majore.
Incercati sa cititi niste mari preoti crestini despre acest subiect, cum ar fi parintele Arsenie Boca, poate parerea mea nu conteaza prea mult in fata voastra.... "

Asa este..exista multe cazuri de sinucideri printre practicantii de yoga, in special printre cei mai labili psihic. Unul din motivele invocate: viziuni ale vietilor anterioarea in care omorasera pe cineva...si acum voiau sa plateasca.

Ei nu stiau ca Hristos este cel care a platit pacatele...si singurul lucru necesar este spovedania si pocainta.

Da...chiar zilele trecute citeam despre un guru convertit la ortodoxism. Declaratiile lui mi s-au parut relevante...El spunea ca starile, "viziunile" la care se ajunge in urma practicarii acestui tip de meditatie se aseamana izbitor cu starile in urma consumului de droguri.

Si am mai remarcat un lucru interesant...la convertiri. (este parerea mea nu inseamna ca am dreptate)
1. Crestinism -> alte religii
Convertirile de la crestinism la alte religii se fac in marea majoritate datorita observarii greselilor preotilor, sau crestinilor in general. Cu alte cuvinte...la Biblie scrie intr-un fel si crestinii fac in alt fel inseamna ca crestinismul nu e bun. Marea majoritate a celor care parasesc nu sunt practicanti si explica convertirea prin acuze..uite ce face popa....ca ei merg la biserica si dupa ai fumeaza...uite ce roade are crestinismul.

2. Alte religii-> crestinism.
Persoanele care adera la crestinism vin in urma unor experiente puternice, cautari intense, sunt persoane cu intensa viata spirituala. Avem astfel vrajitori (Sfantul Ciprian) , maestri yoga, practicanti avansati ai hinduismului (interesant de citit marturiile lor despre reincarnare dupa ce s-au convertit). Un exemplu interesant ar fi Serafim Rose in Statele Unite..care a ajuns un mare monah, infiintand o manastrire in State. Aceasta categorie e mult mai putin numeroasa decat prima.

Este doar o parere


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 24 Mar 2004, 05:14 PM
Mesaj #368


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ 24 Mar 2004, 02:15 PM)
Asa este..exista multe cazuri de sinucideri printre practicantii de yoga, in special printre cei mai labili psihic. Unul din motivele invocate: viziuni ale vietilor anterioarea in care omorasera pe cineva...si acum voiau sa plateasca.

- sint mult mai putini "yoghini" care s-au sinucis decit crestini. Cel putin, asa zisii yoghini erau si inainte si dupa yoga labili, dar despre asta nu iti dai seama decit cind e criza, asa ca ... sa fim seriosi.

- cel putin, orientalii stiu ca daca se sinucid, au parte de o lume astrala cumplita, unde vor ispasi o perioada de timp EGALA cu perioada de timp, dupa care se reincarneaza si traiesc in urmatoare viata EXACT cit mai avea de trait in fosta viata fizica, cind s-a sinucis, si va avea EXACT aceleasi TESTE pe care in viata sinucigasa nu si le-a depasit (invatat, inteles).


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 24 Mar 2004, 05:33 PM
Mesaj #369


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Daca imi amintesc bine crestinismul nu prea se inebuneste dupa sinucidere, pe care nu o considera tocmai ok. Afirmatia cu yoghinii care nu se sinucid comparativ cu crestinii mi se pare gratuita.

QUOTE ("thunder")

Convertirile de la crestinism la alte religii se fac in marea majoritate datorita observarii greselilor preotilor, sau crestinilor in general. Cu alte cuvinte...la Biblie scrie intr-un fel si crestinii fac in alt fel inseamna ca crestinismul nu e bun.


Ar fi ciudat de sustinut ca orientalii nu gresesc ori ca respecta intocmai perceptele in care cred. Exemple ar fi. Am vazut recent un film biografic dedicat lui Gandhi. Impresionant razboiul dintre cele doua tabere, culminand cu scena in care un "iluminat" regreta ca a zdrobit teasta unui copil musulman de un perete. Interesant si un reportaj de data recenta (cam 2 ani), in care vedem calugari budisti in lupta cu fortele de ordine. Politistii cu bastoane si gaze lacrimogene, budistii ascusi dupa coloanele templului, aruncand cu caramizi.

Eu as zice ca greseli se intampla in ambele parti. La fel, experienta spirituala e bogata in ambele parti. Impartirea crestinilor si orientalilor in rai si bunii mi se pare deplasata.

Convertirile de la crestinism la alte religii au la baza necunoastrea propriei religii, combinata cu gustul noului. Membrii unei majoritati religioase sunt deseori blazati.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 24 Mar 2004, 05:40 PM
Mesaj #370


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Figaro @ 24 Mar 2004, 05:33 PM)
Am vazut recent un film biografic dedicat lui Gandhi. Impresionant razboiul dintre cele doua tabere, culminand cu scena in care un "iluminat" regreta ca a zdrobit teasta unui copil musulman de un perete.

Figaro, vad ca la tine perversitatea nu are leac.
De unde pana unde ai scos-o cu "iluminatul"? Ala era un habotnic ce se adapa de la aceeasi lumina a neroziei ca toti habotnicii din toate religiile lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 25 Mar 2004, 06:58 PM
Mesaj #371


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Asa este..exista multe cazuri de sinucideri printre practicantii de yoga, in special printre cei mai labili psihic. Unul din motivele invocate: viziuni ale vietilor anterioarea in care omorasera pe cineva...si acum voiau sa plateasca.

Asta e o aberatie, chiar si pentru un yoghin, noi! evil.gif
Daca ar fi avut acele "viziuni", ar fi stiut ca pedeapsa consta in faptul ca vor fi omorati la randul lor (conform legii karmei). Ce legatura are sinuciderea cu asta? Poate fuga de pedeapsa, dar ma indoiesc...
In general, nu prea ma dau eu in vant dupa yoga si dupa yoghini, dar nici sa-i acuzam in halul asta! Cred ca mai degraba explicatia trebuie cautata in acel "mai labili psihic" de care ai pomenit... Si da, aici ne apropiem de efectele pe care le are yoga asupra unora din practicanti. Si ne indepartam de subiectul nostru cu reintruparea... huh.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 26 Mar 2004, 11:07 PM
Mesaj #372


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



nu RZA m-ai inteles gresit
nu s-au sinucis cu buna stiinta, nu cred ca cineva intreg la cap s-ar sinucide cu buna stiinta
s-au imbolnavit de schizofrenie (dublarea personalitatii, survenita de la schimbarile de caracter ce au avut loc in timpul experientelor) si si-au facut-o cu mana lor


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 Mar 2004, 08:57 AM
Mesaj #373


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Figaro @ 24 Mar 2004, 06:33 PM)
Daca imi amintesc bine crestinismul nu prea se inebuneste dupa sinucidere, pe care nu o considera tocmai ok. Afirmatia cu yoghinii care nu se sinucid comparativ cu crestinii mi se pare gratuita.


- "amintirile" tale sint ERONATE. Studiaza atent cauzalistica si numarul sinuciderilor in lume si afla citi sint crestini si citi yoghini printre acesti sinucigasi.

QUOTE
QUOTE ("thunder")

Convertirile de la crestinism la alte religii se fac in marea majoritate datorita observarii greselilor preotilor, sau crestinilor in general. Cu alte cuvinte...la Biblie scrie intr-un fel si crestinii fac in alt fel inseamna ca crestinismul nu e bun.


- asta e chiar hazliu, iti quotezi propriile cuvinte si mi le pui mie in "gura". rofl.gif

QUOTE
Ar fi ciudat de sustinut ca orientalii nu gresesc ori ca respecta intocmai perceptele in care cred.


- asta afirmi tu, eu am afirmat altceva si anume, ca rata sinuciderilor la yoghini, REPET YOGHINI ... NU la orientali, este mai mica ca la crestini.

QUOTE
Exemple ar fi. Am vazut recent un film biografic dedicat lui Gandhi. Impresionant razboiul dintre cele doua tabere, culminand cu scena in care un "iluminat" regreta ca a zdrobit teasta unui copil musulman de un perete. Interesant si un reportaj de data recenta (cam 2 ani), in care vedem calugari budisti in lupta cu fortele de ordine. Politistii cu bastoane si gaze lacrimogene, budistii ascusi dupa coloanele templului, aruncand cu caramizi.


- tipic. faci afirmatii MINCINOASE si neintemeiate pt. ati apara HABOTNICIA si FANATISMUL

- nu imi amintesc filmul, sau "faza" de care vorbesti, dar acela nu era un iluminat, ci un FANBATIC si HABOTNIC ca si tine ... cu diferenta ca traia in alte vremuri si i s-au oferit contitiile prin care sa-si manifeste ura si PROSTIA fata de un semen al lui. Confunzi oamenii profani si fanaticii cu fiintele aflate pe o cale spirituala. E o mare diferenta intre a cunoaste calea si a fi pe cale.

- nu stiu ce cautau politisti la acel templu dar in mod sigur nu budistii trebuiau "sa intorca obrazul". Dincolo de asta, mass media ar face orice numai ca sa denigreze TOT ceea ce este spirtual si ar "ridica" in sus tot ce nu este spiritual dar pare. Mass media, in marea sa majoritate, se afla in miinile grupurilor aserviti lui lucifer, nu lui Dumnezeu.

QUOTE
Eu as zice ca greseli se intampla in ambele parti. La fel, experienta spirituala e bogata in ambele parti. Impartirea crestinilor si orientalilor in rai si bunii mi se pare deplasata.


- aceiasi aberatie. yoghin NU este egal cu oriental !!! nici crestini aflati cu adevarat pe o cale, ci nu tot felul de trepadusi cu numele de "crestini", doar pt. ca asa e in familia lui, ca au fost botezati ... samd.

- sesizez ca fie te faci ca ploua, fie atentia si luciditatea ta lasa de dorit

Acest topic a fost editat de thunder: 27 Mar 2004, 08:58 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 Mar 2004, 09:43 AM
Mesaj #374


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (side_story @ 23 Mar 2004, 11:38 PM)
QUOTE
QUOTE ("thunder")
De ce nu ii "copiaza" crestinii macar in aspectele bune vazute/intelese la acesti yoghini ?
 


imi pare rau ca deviez si mai mult de la subiect, dar parerile cum ca yoga ar fi o cale de armonizare a sinelui, iar crestinismul ar trebui sa invete din asta mi se pare absolut aberanta.

- pai ce spun eu si ce intelegi tu ... difera precum soarele si luna.

- ceea ce trebuie crestini sa invete de la acei yoghini este sa actioneze la UNISON in actiunile lor spirituale ... adica rugaciunea ... caci .. din pacate, cam ATIT au crestinii de rind ca "tehnica" spirituala. Ce e asa greu de inteles ? Am vorbit despre Rugaciunea Tatal Nostru rostita (verbal sau mental) de CIT MAI MULTI crestini, la aceiasi ora, in aceiasi perioada de timp. Daca nu ati citi pe sarite si ati fi deschisi sa vedeti si alte culori ... adica sa nu aveti "filtrul colorat" in fata ati vedea ce se scrie in mesaje, nu numai pasaje rupte de context. Ce sa zic ... probabil ca va "cer" prea mult ...

- apropos, Sinele este "scinteia divina" din om, cea care este "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu" si care este la fel de NEMURITOARE si NESCHIMBATA ca si Dumnezeu. Este daca vrei, picatura din ocean. Acest Sine nu se poate schimba, nu se poate armoniza ... ci cel mult DESCOPERI ... asa cum nu il armonizezi pe Dumnezeu, ci il descoperi. Sinele este "particica din Dumnezeu" care s-a "ascuns" in fiinta.

- alte structuri (corupuri) subtile ale fiintei trebuie armonizate printr-o cale spirituala

QUOTE
In primul rand crestinismul este cea mai veche dintre religiile lumii, in timp ce yoga, care pana nu acum mult timp era doar o modalitate de meditatie si descoperire//concentrare a energiilor proprii a deviat doar de putin timp inspre o religie.


- rolleyes.gif cea mai buna gluma "spirituala" citita azi (pina acum).

- cuvintul "crestinism" vine de la numele celui care a revelat adevarul sub forma unor invataturi care mai tirziu s-au integrat intr-o forma ceva mai concreta si care s-a numit crestinism. Iisus, Cristos adica, a aparut in lume in acea forma si cu acel nume, acum 2000 de ani. Traditiile orientale (unele dintre ele) sint cu mult mult mai vechi de 200 de ani.

- si acum, ca sa mai pun putina sare pe rana, sorry.gif sa amintesc si de faptul ca in acei asa zisi "ani pierduti" ai lui Iisus El a fost in Orient unde a studiat traditile spirituale ale acelor zone, iar invatatura Sa se vede ca are si surse de inspiratie din acele traditii orientale, exprimate mai apoi in cuvinte specifice puterii de intelegere a evreilor si celorlalte popoare mai putin cunoscatoare ale traditiei orientale. Insasi ideea cu "Imparatia cerurilor este in voi" este identica ca esenta, diferita ca exprimare cu cea orientala care spune ca "Sinele Suprem Nemuritor este in noi si este scinteie divina din Dumnezeu Tatal". Mai sint si alte asemanari izbitoare ... dar nu e locul si momentul a le discuta.

QUOTE
Crestinismul a fost prima religie care a propus o cale pasnica, de armonizare cu universul inconjurator si cu propria persoana (Iubeste-ti aproapele tau ca pe tine insuti).


- acesta atitudine pasnica se vede cu ochiul liber ... atit in prezent cit si in trecut. De departe "razboaiele sfinte" sint cele mai pasnice actiuni ale iubitorilor de aproape, iar pe plan local, de departe Inchizituia este "sefa sefilor" pe tarimul "pasnicilor" manifestari "crestine". Despre hughenoti, casa Borgia, casa de PAPI "otravitori", revolutiile franceze "crestine" ... nici nu mai are rost sa amintesc. ohmy.gif

- apropos, exista si alte cai spirituale, mult mai vechi de 2000 de ani, care propune o cale pasnica ...

QUOTE
Probabil ca nu stiti unde poate duce yoga sau alte practici deviante.


- noi stim, ma rog, sa fiu mai restrins in afirmatii, eu STIU. O practica devianta este, dupa cum spune si numele, ceva care a DEVIAT de la calea cea buna. In acest context, vedem cum MAJORITATEA religiilor si cailor spirituale au deviat in zilele noastre. Exista si deviatii cu iz de yoga, cum exista si deviatii MAJORE cu iz de crestinism, hinduism etc .. dar astea sint deviatii, nu filonul spiritual al acelei cai.

QUOTE
Cazuri de labilitate mentala, schizofrenie (care este cunoscut ca se poate obtine foarte usor din "incursiunile in trecut") sunt foarte raspandite printre practicantii mai putin experimentati ai acestora. Aceti grija cu experientele vietilor anterioare, creierasele noastre nu pot suporta prea multe schimbari majore.


- labilitatea mentala apare, se manifesta cind asa zisul centrul de comanda si control, numit si Ajna Chakra in traditiile orientale, sau Al Treilea Ochi, sau "steaua din frunte" samd ... este slab trezit si dinamizat, adica energia subtila mentala este in deficit sau este dizarmonioasa. Aceasta stare este "inmagazinata" in karma individului inca dinainte de nasterea sa in lumea fizica. La un moment dat, aceasta "inregistrare" incepe sa devina activa, iar conditiile care "favorizeaza" aparitia acestor "sechele" (samskaras = amintiri, inregistrari din vietile trecute) nu tin neaparat de o integrare pe o cale initiatica sau alta, ci putind apare in urma unei banale situatii de viata mai "socanta" sau pur si simplu, a sosit momentul ca ea sa "imugureasca" si sa iasa la suprafata. A da vina pe un sistem spiritual pt. aceasta situatie este o forma CRASA de IGNORANTA in cele oculte.

- pe de alta parte, nu este intimplator faptul ca Dumnezeu a ocultat posibilitatea de a ne aminti vietile trecute datorita socului traumatizant pe care l-ar putea avea asupra fiintei, iar aceste regresii nu trebuie facute la intimplare, ci DOAR atunci cind fiinta e pregatita dpdv spiritual launtric. Daca conditiile nu sint indeplinite ... e normal sa apara deviatii si dezechilibre mentale, dar, REPET asta nu e vina sistemului spiritual, ci a prostei alegeri a momentului si caii de aplicare a regresiei.

- faptul ca cineva ajunge sa-si vada o viata anterioara in care era un criminal notoriu cind el acum este un "om pasnic" este dea dreptul socant ... asa ca ... toate la timpul lor .. aviz amatorilor de senzatii (spirituale) tari.

QUOTE
Incercati sa cititi niste mari preoti crestini despre acest subiect, cum ar fi parintele Arsenie Boca, poate parerea mea nu conteaza prea mult in fata voastra....


- da, parerile neautorizate si VADIT pline de ignoranta nu conteaza ... deci, in cazul meu si poate si al altora, nu conteaza nici parerile acelui parinte.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 Mar 2004, 10:05 AM
Mesaj #375


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ 24 Mar 2004, 02:15 PM)
Ei nu stiau ca Hristos este cel care a platit pacatele...si singurul lucru necesar este spovedania si pocainta.

- d'aia ramin crestinii la fel de cum erau inainte, oricita spovedanie si pocainta ar face ei. Lucrurile sint clare si logice. Cindva ai gresit, ai pacatuit, ti-ai facut karma negativa. Ai adus zestrei tale launtrice o sume de pete negre (defecte, suferinte, etc). Pocainta si spovedania in cel mai bun caz, REPET, IN CEL MAI BUN CAZ ar putea "arde" acele pete negre. Ele nu pot aduce ceva ce inca nu ai, de ex. "pete albe" (calitati, inzestrari etc). De ex., un PROST care face anumite greseli, si la un moment dat intelege ca a gresit si se spovedeste si pocaieste sincer, s-ar putea sa scape de consecinta acelor pacate (greseli), dar el TOT PROST va ramine, pt. ca PROSTIA este o fiorma de manifestare a slabei treziri si dinamizari a centrilor superiori de forta - CHAKRAS - ori daca pt. asta nu face nimic, situatia ramine aceiasi. Acelasi lucru se petrece cu ORICE defect, limita sau slabiciune datorata acestor lipsuri energetice launtrice.

QUOTE
Da...chiar zilele trecute citeam despre un guru convertit la ortodoxism. Declaratiile lui mi s-au parut relevante...El spunea ca starile, "viziunile" la care se ajunge in urma practicarii acestui tip de meditatie se aseamana izbitor cu starile in urma consumului de droguri.


- astea sint reclame ieftine bune pt. amagit FRAIERII.

- guru inseamna invatator (spiritual). Odata ce ai ajuns invatator spiritual ai atins o anumita forma de comuniune cu Dumnezeu, iar din acel moment esti mai mult sau mai putin UNA cu Dumnezeu, asa cum era si Iisus, UNA cu Tatal (evident, in alte proportii).

- starile din meditatie pot sa semene cu cele aparute in urma consumului de droguri in urmatoarele situatii:

- acea "meditatie" este eronat integrata si are un suport gresit sau aflat undeva JOS fata de aspectele divine, ceea ce produce rezonanta (legatura) cu lumi astrale cu un nivel de vibratie gregar, jos ... nu cu lumile si realitatile DIVINE, INALTE, ELEVATE
- fiinta care abordeaza aceste tehnici de meditatie nu este pregatita launtric pt. a fata fata acestor realitati subtile. Fie nu a abortat in mod treptat tehicile spirituale specifice caii, fie a sarit anumite trepte, fie nu are o purificare subtila energetica a sturcturilor subtile si chiar si a subconstientului. De ex. Patanjali expune in sutrele sale cele 8 stadii fundamentale. Spicuiesc din text:

1. Yama (cod personal + moral)
2. Niyama (cod personal)
3. Asana (poziţie, atitudini corporale)
4. Pranayama (controlul prana-ei sau a suflului)
5. Pratyahara (retragerea simţurilor)

Aceste prime cinci stadii sunt stadiile exoterice sau bahiranga (extern) ale practicii Yoga. Ele pregătesc progresiv corpul-minte pentru ultimele stadii:

6. Dharana (concentrare)
7. Dhyana (meditaţie)
8. Samadhi (superconştiinţă sau extaz)

Aceste ultime trei stadii sunt stadiile esoterice, sau antaranga (intern), ale practicii Yoga. Primele cinci stadii neagă conştiinţa, în timp ce ultimele trei o dilată. Stadiile avansate pot fi practicate numai după ce se stăpânesc perfect stadiile preparatorii. Stadiile până la Pratyahara (retragerea simţurilor) îndepărtează gradat distracţiile externe, în timp ce practicile de la Dharana (concentrare) în jos distrug gândurile care deranjează şi manifestările psihice, astfel încât mintea încetează să funcţioneze. IDA (lumea internă) e echilibrată de PINGALA (lumea externă) astfel încât SUSHUMNA (transcendentalul) începe să funcţioneze în SAMADHI (superconştiinţă sau extaz).

Cele opt stadii armonizează progresiv cele cinci koshas (învelişuri) ale omului: annamaya (fizic); Pranamaya (pranic sau bioplasmatic); manomaya (mental); vijnanamaya (intuitiv); anandamaya (divin). Scopul final este de a transcende limitările acestor învelişuri. Mişcarea este de la grosier la subtil.


- diferenta intre starea de constiinta a drogatului si cea a fiintei care mediteaza este CONTROLUL: pe drogat acea stare il controleza ... pe cind in cazul celalalt, cel care mediteaza controleaza starea si o si obtine la vointa, fara sa fie legat de "cirje exterioare" (droguri), putind sa aleaga la vointa ce stare anume doreste sa traiasca (experimenteze), trezeasca si dinamizeze in fiinta sa.

QUOTE
Si am mai remarcat un lucru interesant...la convertiri. (este parerea mea nu inseamna ca am dreptate)


- da, este doar parerea ta ....

Acest topic a fost editat de thunder: 27 Mar 2004, 10:12 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flux
mesaj 22 Apr 2004, 08:32 PM
Mesaj #376


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 6 November 03
Forumist Nr.: 1.147



Cand o sa va dati seama ca drumul spre adevar al fiecaruia trebuie descoperit singur, si cand veti realiza ca poate nici prietenii cei mai apropiati, frati, surori chiar parinti nu vor putea sa fie alaturi, veti intelege ca exista un singur adevar, si daca o persoana nu e pregatita, nu-l va putea vedea. "When the student is ready, a teacher will come". Asa ca mi se pare ciudat ca cei care intelegeti si simtiti acest adevar nu realizati ca sunt oameni care nu pot, nu vor, si nu trebuie sa fie convinsi de ceea ce voi stiti cu siguranta. E deajuns ca voi sa urmati drumul cel bun in numele iubirii universale, si deja contribuiti cu mult mai mult decat va dati seama!
Cat despre cei care nu inteleg, sau au impresia doar ca inteleg, le doresc sa fie iubiti si sa puna mai multa iubire in tot ceea ce fac!
Am scris mesajul asta pt. ca vad pe forumul asta aceleasi lucruri care desi pornite cu bune intentii duc la suferinte si conflicte.
Iar ca sa contribui si eu la forumul acesta, pt. cei care sunt deja pe calea cea buna cat si pentru cei care sunt inca in cautare, am doua linkuri. Informatiile care le-am desprins din ele recent mi-au schimbat viata... poate vor face aceleasi lucruri si pt. voi!

David Wilcock
L/L Research Group

"Peace be with you in the Light of Eternal Love!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 22 Apr 2004, 08:46 PM
Mesaj #377


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai revenit la Han, flux! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 23 Apr 2004, 11:00 AM
Mesaj #378


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (side_story @ 23 Mar 2004, 11:40 PM)
In primul rand crestinismul este cea mai veche dintre religiile lumii, in timp ce yoga, care pana nu acum mult timp era doar o modalitate de meditatie si descoperire//concentrare a energiilor proprii a deviat doar de putin timp inspre o religie.

Pai la o astfel de afirmatie nici nu mai merita citite posturile tale. Si mai ai si semnatura aia cu ignoranta laugh.gif

Spune-mi care sunt religiile cunoscute de tine si cum ai ajuns la concluzia ca yoga e religie si ca ea duce la schizofrenie?
Spune-mi ce e o religie?

Mai spune-mi care sunt cauzele care duc la schizofrenie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 24 Apr 2004, 01:51 AM
Mesaj #379


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



han.gif , flux!

side_story: spoton.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 24 Apr 2004, 08:45 PM
Mesaj #380


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Cred in reincarnari.


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 May 2024 - 12:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman