HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre Masonii Romani Cu Obiectivitate
Gordin
mesaj 16 Mar 2011, 04:38 PM
Mesaj #71


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 374
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.699



Si eu as vrea sa-l aud pe Eco


--------------------
Mergeam in zigzaguri anapoda, ma invarteam in loc, stiam ca oricat as fi ratacit aveam sa ajung la timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Mar 2011, 04:52 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(andra_v @ 16 Mar 2011, 05:20 PM) *
Mi se pare extrem de nepoliticos sa anunti o conferinta cu Umberto Eco cu usile inchise.

nu au anuntat oficial, a fost o "scapare".



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 16 Mar 2011, 09:14 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Am revenit... tongue.gif

Consternat de ceea ce se intampla...si mai ales de scaparea aceasta legata de o conferinta literara chiar si cu usile inchise.Oculta este din ce in ce mai departe de ceea ce stipula in plansa sa...
Astazi facem mai multa valva in jurul unor entitati de genul "Catari de la Paltinis" sau Knight Grand Cross, desi in ograda noastra..o mana de neispraviti au readus cu multa truda si fara ajutorul statului roman...16 volume, adica peste 8.000 de pagini – tiparite pe carton de 135 g/cm2, color...Scrise in 10 limbi cu mult spirit literar...(Manuscrisele lui Cantemir)

Si daca asta nu ar fi fost de ajuns atunci ce sa mai spunem de papusile arse de niste dejectii...sau de un post public de radio (21) care in nesabuinta sa, ataca in plin constiinta nationala...sau de circul politic sau circarii de pe scena politica pierduti in propria lor nestiinta.

Iată haitele catilinare de politicieni , de diplomaţi de mahala, de vânători de slujbe şi de mici gheşeftari: avocăţei lătrători, samsaraşi dibaci, toate lichelele şi drojdiile sociale, tinzând să suie sus, cât mai sus, – distincţie fără merit, avere fără muncă, pofte fără saţiu – roade minunate ale unei şcoli ce le-a înarmat numai instinctele pernicioase, pândind alegerile şi toate nevoile publice pentru a ciupi pataca; neghiobi fără naivitate, răi fără bărbăţie, urmând meritul şi talentul deosebit ca pe nişte vrăjmaşi de moarte.
Priveşte emfaza desgustătoare a parvenitului! Vezi ce indiferenţă crudă pentru suferinţele semenilor şi tovarăşilor lui de adineaori! Vezi această mândră lipsă de liberalitate, de generozitate, de orice avânt nobil. El n’are înţelegere, ba simte chiar repulsiune pentru tot ce e frumos, pentru tot ce face mulţumire umană fără imediată utilitate practică. Stropeşte cu noroiu şi pe mamă-sa. Nesăturat cu milioane, e’n stare să-şi mânjească mâinile în gheşefturi spurcate.

Credinţă, talent, merit, onoare, sentiment? – Ťi le cumpăr pe toate – am cu ce! Fraternitate? – gheşeft şi chiverniseală!

Egalitate? – impertinenţă faţă cu distincţiunea, cu meritul şi cu talentul!

Libertate? – bani, insultă şi reteveiu!


Hoshea!!


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 17 Mar 2011, 08:59 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Eu am anuntat pe aici, fara sa am prin asta vreo "scapare" despre SCIO, si depre manifestarile ei (loja de cercetare). Umberto Eco este un analist al curentelor de tip fratern si cavaleresc cu o bogata activitate in domeniu. Este firesc ca rezultatele cercetariilor sale sa le discute cu cei care le inteleg si le accepta, in primul rand....Nu ca asta ar insemna ceva, dar nici macar toti fratii care si-ar dori sa participe nu vor putea lua parte, pentru ca vorba lui Eco: "nu toate adevarurile sunt pentru toate urechile, pentru ca nu toate minciunile pot fi recunoscute ca atare de catre un drept credincios"

Acest topic a fost editat de The Dude: 17 Mar 2011, 11:45 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 17 Mar 2011, 09:02 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Gordin @ 16 Mar 2011, 05:38 PM) *
Si eu as vrea sa-l aud pe Eco


Din pacate nu vei putea face asta decat via The Dude, care s-a oferit deja sa redacteze aici o critica atenta si obiectiva a evenimentului.

Acest topic a fost editat de The Dude: 17 Mar 2011, 11:48 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Mar 2011, 02:45 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cocosel mama, constat ca acest topic este cel mai activ de pe tot Hanul. Eu propun sa-ti oferim titlul de Mare Maestru al Marii Loji Nationale Fraternale Antimasonice din Romania. Ce spui, esti de acord cu modificarea profilului?

Acest topic a fost editat de andra_v: 18 Mar 2011, 02:46 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Mar 2011, 03:23 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 17 Mar 2011, 08:59 AM) *
....pentru ca vorba lui Eco: "nu toate adevarurile sunt pentru toate urechile, pentru ca nu toate minciunile pot fi recunoscute ca atare de catre un drept credincios"

no comment


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Mar 2011, 03:36 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sa va spun una . O cunoscuta , tzatza de obor cu ifose de intelectuala, mi-a zis azi ca pentru tot ce se intampla in zilele noastre pe glob , criza , cutremure, tsunami ... de vina sunt masonii !! Am intrebat-o daca si pentru situatia din Romanica sunt vinovati tot masonii , iar paciaura a zis un hotarat , da. Nici o surpriza pana aici. Dar cand am intrebat-o daca il considera cumva si pe Basescu mason .... a ramas siderata ... a dat-o in balbe... Am lasat-o in plata Domnului si am plecat renuntand s-o mai intreb ce intelege ea prin mason.

Acest topic a fost editat de March: 18 Mar 2011, 03:37 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Mar 2011, 04:21 PM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(March @ 18 Mar 2011, 03:36 PM) *
[...]cand am intrebat-o daca il considera cumva si pe Basescu mason .... a ramas siderata ... a dat-o in balbe... Am lasat-o in plata Domnului si am plecat renuntand s-o mai intreb ce intelege ea prin mason.

http://old.cotidianul.ro/maestrul_florin_g...scu-103585.html


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Mar 2011, 04:32 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da, Ghiulbenghienii! si-au rezolvat problemele si s-au gandit sa mai traga si ei oarece foloase de pe urma turbulentelor politice, atata si ei ici si colo in incercarea de a redevenii ce-au fost. Din cate mi-aduc aminte pe vremuri "maestrul" Florin era mai apropiat de Nastase si PSD decat de PDL dar se mai schimba omul dupa cum bate vantul. Mi-a placut afirmatia asta:"Masonii pot avea simpatii politice, pot fi chiar membri de partid, dar ca fraţi ei nu pot face politică în cadrul organizaţiei şi nu au voie să angajeze, să târască Masoneria în acţiuni politice, de lobby sau de altă natură."

P.S. scuze am promis sa nu postez nimic aici, dar cateodata ma mananca buricele degetelor cand vaz ceea ce vaz si auz ceea ce auz.

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Mar 2011, 04:35 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Mar 2011, 04:58 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(andra_v @ 18 Mar 2011, 06:21 PM) *

Ia zi ceva prietene "Dude" !

@ cocosele , vii cu tot felul de articole de bacanie, dar cu privire la chestiunea asta taci chitic ?! unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Mar 2011, 07:11 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ascult si ma supun ...prietene March.

Pe Florin l-am cunoscut in treacat. Nu la Ordin, ci intr-o afacere pe care tatal lui, un antreprenor versat, incerca sa o antameze. Este fara indoiala un caz...care reclama explicatii in patologic. Cu un astfel de personaj pe care EOC l-a adulmecat si evaluat corect, este indicat sa te porti "cu manusi". Intelegand anvergura tatalui si slabiciunile fiului, maestrul Chirovici l-a ales de gascan intr-unul dintre nenumaratele sale exercitii de jumulire..Ceea ce a urmat a scapat de sub control. Antrenat cu promisiunea succesiunii la tron, Florin a plusat cat l-au tinut buzunarele si nervii, dupa aia a capotat, iar in final a intrat in vrie. In aceasta deriva se afla si azi....Atat despre el.

In cuvintele nebunului stau intotedauna amestecate adevaruri esentiale. Se pare ca divinitatea are un apetit aparte pentru asemenea calambururi.
Basescu, a fost incert intiat candva in perioada lui Anvers. Asa a pretins el si toti au luat de buna declaratia lui in aceea perioada de renastere, tulbure pentru arhive. Pe cand era aspirant la fruntea PSD-ului (inainte ca PD sa existe) a reclamat aceasta legitimitate si a incercat sa se impuna in Ordin pe care insa l-a minimalizat si subestimat. De pe aceste pozitii a dezvoltat o aroganta taxata imediat de Bebe Comanescu care l-ar fi si exclus instantaneu daca nu ar fi fost atunci...o alta mare cupola gata sa il tempereze. De la acest eveniment incolo, Basescu a ales o situatie de echivoc in care fie reclama nedreptatea pe care Ordinul i-o facea, fie renega apartenenta la el...dupa caz. Nu mai departe decat cu cinci luni in urma Basescu a transmis un mesaj explicit (in limbaj masonic universal: citeste deasupra diferentelor de regularitate) tuturor fratilor, care imi indica mie personal interventia in forta a serviciilor secrete si a diplomatiei (intrucat mesajul este confuz si contradictoriu, cu unicul scop de a sugera apartenenta si suportul la si al fratiei)

Acest topic a fost editat de The Dude: 18 Mar 2011, 08:19 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gordin
mesaj 18 Mar 2011, 09:00 PM
Mesaj #83


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 374
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.699



QUOTE(The Dude @ 17 Mar 2011, 09:02 AM) *
Din pacate nu vei putea face asta decat via The Dude, care s-a oferit deja sa redacteze aici o critica atenta si obiectiva a evenimentului.


Bine nea Dude, rep. oficial. Astept cu interes cronica ta. Transmite-i salutari din partea mea. tongue.gif


--------------------
Mergeam in zigzaguri anapoda, ma invarteam in loc, stiam ca oricat as fi ratacit aveam sa ajung la timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Mar 2011, 09:52 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Anda...nu sunt impotriva Ordinului. dar nici nu fac parte din el...desi felul meu critic ar putea sa induca in eroare pe multi.Nu vreau nici un titlu de nici un fel..nu am urmarit asa ceva vreodata...si ar fi impotriva principiilor mele.Antimasonic nu am fost si nu am cum sa fiu...si dupa cum se poate identifica ma rezum doar la a dezbate anumite particularitati desi informatiile uneori pot fi cea mai importanta arma in orice situatie.Poate ar trebui intr-adevar sa fie o bucurie pentru Mihai ca in nestiinta mea am atras prea multa lume in aceasta directie aici...in han.Imi cer scuze fata de el atunci....si cu precadere fata de Dude..care intuieste ca demersul meu este unul benefic desi imaginea lasa loc de aparente.(Dar sa stii ca mai degraba mesajul lui Dude cu Eco a starnit nebunia vizitatorilor..trust me thumb_yello.gif )

March...daca prin absurd am lasat impresia ca as avea vreo legatura cu acest obscur al Ordinului...din pacate te-ai inselat.Nu pot decat sa imi exprim cu multa indignare repulsia fata de asemenea personaje...pe care nu am ezitat atunci cand a fost nevoie sa le condamn..asa acid literar cum imi place mie.Asta pentru ca jocurile instruite de papusari au indepartat misiunea unora mai bine calificati. jamie.gif
Nu inteleg cu ce articole am venit...? unsure.gif

Mai multe nu pot sa dezbat...pentru ca situatia prezentata de Dude are radacini plauzibile...iar mesajul a fost inteles pe toate canalele care l-au putut identifica.
In ceea ce am sustinut recent..nu era nimic mai strident decat..o referire la doi cetateni ai acestei tari care fara sprijinul nimanui au reusit cu multa truda sa readuca in Istoriografia noastra un petec de cultura.De ce am sustinut asa ceva aici?..pentru ca cei in masura sa readuca asa ceva si sa faca toate demersurile trebuiau sa fie din randul fratern.(Cantemir a fost rozicrucian)....
Restul este doar vorba goala....cu atat mai mult cu cat gandurile mele zboara catre Japonia si cei aproape 100 de martiri constienti...si cei mai multi inconstienti.Pentru mine ei reprezinta flacara vie ca exista inca o viziune ce va vindeca acest trib pe care il intitulam umanitate sau omenire.


Daijoubu!!Heddoappu!!...Anata o aishi Japan!!



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Mar 2011, 09:54 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Gordin, ai incurcat topicurile...dar n-are a face: daca ajung prin imediata lui apropiere, ii transmit thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Mar 2011, 10:02 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Coco, in sfarsit o revenire la pozitia asteptata..cea constructiva pentru dialog..Welcome Back, My Friends, to the Show That Never Ends...EL&P

Cantemir...esti chiar atat de convins ca cei carora le datoram restituirea de care ne-ai informat (in stilul tau subtil, greu de confundat) sunt atat de departe de fraternitate..???.. hmm.gif ..Mai gandeste-te.... hmm.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Apr 2011, 01:41 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



I-auzi la asta domn'e :

Frăție intre Lojile masonice din dreapta și din stânga Prutului

Ce-o fi cu intovarasirea asta care trimite la Petru cel Mare si Dimitrie Cantemir ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Apr 2011, 03:20 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Si-au acordat recunoastere reciproca doua structuri nerecunoscute de nimeni.... hmm.gif
Cred ca e mana serviciilor secrete.... rofl.gif secret.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 4 Apr 2011, 03:20 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Apr 2011, 06:06 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Scandal in Masonerie: Gheordunescu isi anunta retragerea in semn de protest

@ Dude prietene,
Sa fie si aici coada vreunui aghiuta portocaliu ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 May 2011, 09:02 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu tocmai....Balanescu nu are culoare, iar cel care ii sta in spate EOC are toate culorile...Au sabotat grav Ordinul care prin numirea unui Consiliu supranumeric nici nu mai poate functiona. Gestul lui Gheordunescu asta a vrut sa amendeze...E un frate dintre frati si nu poate protesta altfel decat simbolic


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 May 2011, 09:09 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Evenimentul la care trebuia sa participe Umberto Eco a vut loc Vineri si Sambata (130 de ani de la aprinderea luminilor)...fara prezenta maestrului, care la cei 80 de ani a acuzat o indispozitie de ultim moment...In locul lui s-a tinut in extenso o prelegere extrem de interesanta despre kabala...Tot cu acest prilej am primit vestea cumplita ca Marquez se stinge luptand cu un cancer galopant...nici nu pot sa imi imaginez lumea fara el.....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 May 2011, 11:22 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 29 Apr 2011, 06:06 PM) *
Scandal in Masonerie: Gheordunescu isi anunta retragerea in semn de protest

scandal tipic balcanic. thumb_yello.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 24 May 2011, 07:49 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1. Nu e "tipic balcanic"... e foarte departe de asa ceva. Mai degraba tipic pentru organizatiile de tip fratern. Imi amintesc de ceva asemenator care s-a petrecut prin 2000 in Ordinul Cavalerilor de la Malta parca prin Franta.
2. Gheordunescu nu "s-a retras". Este fals. A anuntat ca nu va mai participa la lucrarile Marelui Consiliu pe care il considera (ca noi toti de altfel) nefunctional prin numarul mare de membrii si suprapunerea de functii (in fapt un haos organic); si a mai anuntat ca nu va participa la Convent, a carui ordine de zi a fost arbitrar si abuziv intocmita.
3. Un scandal cu iz balcanic a avut totusi loc. El il are in centru pe fratele Cristi Gherasim. A fost unul bine tintit, corect argumentat si atent elaborat. Multi spun ca ar putea fi munca unui colectiv. Cum spuneam nu ar mira pe nimeni sa produca (in cascada) efecte care pot culmina cu demisia MM-ului in scaun...ramane de vazut.

Acest topic a fost editat de The Dude: 24 May 2011, 08:25 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Oct 2011, 07:37 AM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



De ce va ofticati atat de usor? rolleyes.gif


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 24 Oct 2011, 07:45 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Pardon ????? blink.gif blink.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Nov 2011, 01:12 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



La Bucuresti, maine si poimaine: Convent MLNR...
Ca de obicei unii isi pun sperante...

Chiar si asa o sabie sta atarnata de o sfoara, iar un tavalug ar putea porni la vale..


O epistola a si fost lansata....................................

Acest topic a fost editat de The Dude: 4 Nov 2011, 02:35 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 4 Nov 2011, 07:12 PM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



http://www.ziaristionline.ro/2011/11/04/zv...iaristi-online/


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 4 Nov 2011, 07:38 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Andra_v vrei sa fii trecuta pe lista neagra... rofl.gif

Ninel si cu ai lui au reusit sa se impuna vorba aia 400 de decrete sunt un fleac (ma intreb cate caramizii sau primit in schimbul lor ohyeah.gif )..nimic nu-i mai poate stramuta de pe pozitii insa maine sau poimaine....(vezi constituire loja Eugeniu Carada Or. Bucuresti). Cand spuneam pe aici de masinatiunile ce urmau fratii ma acuzau...dar iata nu stiu ce il mana sau ce are in mana Cristi Gherasim...de incepe din nou razmerita.

Ale tale dintru ale tale!

Dude ai cuvantul!!

Acest topic a fost editat de cocosel: 4 Nov 2011, 07:42 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 5 Nov 2011, 03:11 PM
Mesaj #99


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Drept la Replica din partea masoneriei, personal a lui Cristian Gherasim, membru al Marii Loje Naţionale din România:
http://www.ziaristionline.ro/2011/11/04/dr...la-din-romania/

Acest topic a fost editat de andra_v: 5 Nov 2011, 03:30 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 5 Nov 2011, 04:41 PM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Intr-adevar, afirmatie neverifica. Cu putina atentie, era vizibil inca din titlu ca avem de-a face un raport mai vechi. Precizez scaparea este personala si nu implica in nici un fel Echipa Hanului.

Acest topic a fost editat de andra_v: 5 Nov 2011, 05:52 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Mar 2012, 01:45 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Hampu ! Pe unde mai umbli ? Zi-ne ceva la astea :

Guvernele masonice ale României

de Mihaela Gheorghiu


Cărţile de propagandă masonică sunt ticsite cu exemple de oameni politici care în ultimii 200 de ani au făcut parte din această sectă satanică, Francmasoneria. Când este vorba despre trecut, masonii nu se sfiesc să se laude cât de mult au influenţat ei principalele evenimente din istoria modernă. Când vine însă vorba despre prezent, ei adoptă exact poziţia contrarie. Spre exemplu, Horia Nestorescu-Bălceşti, mason de grad înalt şi director al Centrului Naţional de Studii Francmasonice, afirma iritat într-un interviu în septembrie 2007: „Repet pentru a mia oară! Francmasoneria nu pune guverne şi nu dă jos miniştri." Masoneria, susţin ei cu neruşinare, este o organizaţie de caritate, total inofensivă, care nu face politică. Într-adevăr, în faţa publicului, ea se fereşte să ia apărarea unui partid sau a altuia. În culise însă trage sforile tuturor jocurilor politice. Oamenii care alcătuiesc această sectă satanică fac tot timpul politică, la nivel înalt, fiind plasaţi în poziţii cheie în mai toate ţările lumii. România nu face excepţie.
Guvernele postdecembriste au fost mereu conduse de prim-miniştri masoni Din cele opt guverne care s-au succedat în România după evenimentele din decembrie 1989 (fără a le lua în calcul interimatele), cel puţin cinci au fost conduse în mod cert de prim-miniştri a căror apartenenţă la francmasonerie este confirmată.



Petre Roman a condus primele două guverne postdecembriste. Mason de nivel înalt, intens susţinut de Marele Orient al Franţei şi de lojile italiene, Petre Roman participă activ în septembrie 1990 la întâlnirile cu Marele Suveran al masoneriei italiene, Elvio Schubba. Un document inedit, publicat în 1990, demonstrează apartenenţa sa la masonerie. Este vorba despre o scrisoare care îi poartă semnătura, alături de menţiunea strict secret, adresată ca de la frate la frate, ambasadorului României la Cairo, Ion Angelescu.
„Sunteţi autorizat", scrie Petre Roman, „ca imediat după primirea la preşedintele Mubarak, să îl asistaţi la ceremonia afilierii în loja Memphis-Misraim din Cairo pe trimisul nostru, fratele Gelu Voican, adept al Ordinului nostru cu gradul de Cavaler Kadosh, în Loja de Rit scoţian, rectificat şi acceptat în care aţi primit Lumina".
Fratele Gelu Voican la care face referire ordinul lui Roman este nimeni altul decât Gelu Voican Voiculescu. Acesta ocupa pe atunci funcţia de viceprim-ministru, adică era adjunctul lui Roman. Deputatul Vasile Matei a dezvăluit ulterior, în februarie 1998, că Petre Roman şi Adrian Năstase (ministru de externe în al doilea guvern Roman) nu fac parte din aceeaşi lojă masonică, dar sunt amândoi francmasoni.



Din 1998 până în 1999, România are un alt prim-ministru mason, dar provenit de pe o altă filieră: Radu Vasile. După ce se converteşte peste noapte la catolicism şi intră în masoneria italiană, Radu Vasile are o ascensiune subită. Se remarcă prin mai multe „performanţe" în premieră în România. Spre exemplu, este primul român care ocupă o poziţie de conducere în organismele europene, devenind vicepreşedinte al Adunării Parlamentare a Consiliului Europei. O altă premieră a premierului Radu Vasile este vizita Papei în România. Relaţiile sale cu lojile italiene şi cu Opus Dei (sectă teroristă din interiorul Bisericii Catolice) îl fac să susţină curentul masonic ecumenist din cadrul Bisericii şi să intermedieze, în mai 1999, prima vizită realizată de un Suveran pontif într-o ţară ortodoxă, după schisma religioasă din anul 1054. Cu această ocazie, Patriarhia Română primeşte de la Opus Dei o donaţie în valoare de 200.000 de dolari pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului. Relaţiile sale de înalt nivel cu masoneria italiană fac să fie şi primul român primit în audienţă privată de Papa Ioan Paul al II-lea (care şi el a fost mason), nu o dată, ci chiar de patru ori. De altfel, Radu Vasile este cel care a tradus în limba română Biografia Papei Ioan Paul al II-lea.



Între 1999 şi 2000 Guvernul României este condus de un alt mason recunoscut, Mugur Isărescu. Într-un mod inexplicabil pentru cei care nu cunosc apartenenţa sa la masonerie, Mugur Isărescu este de 17 lungi ani guvernator al Băncii Naţionale a României, poziţie pe care a rămas în ciuda schimbărilor de pe scena politică românească. Puţini ştiu faptul că Mugur Isărescu a fost menţinut pe această poziţie la presiunile unor organisme financiare mondiale, care au ameninţat că îşi retrag împrumuturile acordate României, de fiecare dată când s-a pus problema schimbării din funcţie a lui Isărescu.

Explicaţia acestei susţineri trebuie căutată în perioada cât acesta a lucrat la Institutul de Economie Mondială din Bucureşti. Datorită acestei poziţii, Isărescu mergea deseori în SUA încă dinainte de 1989. Acolo a fost racolat de Consiliul pentru Relaţii Externe (Council of Foreign Relations) care avea nevoie să-şi implanteze în România un om pe care să se poată baza. După evenimentele din decembrie 1989 Isărescu a fost imediat activat. A petrecut o scurtă perioadă ca reprezentant comercial al României la Ambasada din Washington, apoi a devenit guvernator pe viaţă al Băncii Naţionale. Misiunea sa era să se asigure că România va face împrumuturi înrobitoare, care să o facă dependentă de organismele financiare internaţionale: Banca Mondială, Banca Europeană de Investiţii, Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare şi Fondul Monetar Internaţional. Şi-o îndeplineşte peste aşteptările stăpânilor săi. Dintr-o ţară care în decembrie 1989 nu avea deloc datorii, România are în iulie 2008 datorii externe declarate de 45,364 miliarde de euro.

Puţini ştiu şi că Mugur Isărescu este membru al grupării masonice care face jocurile în economia mondială – Comisia Trilaterală. Isărescu a avut grijă să se înconjoare la BNR de mulţi masoni. Cel mai evident exemplu este cel al lui George Virgil Stoenescu, membru în Consiliul de administraţie al Băncii Naţionale, dar şi Mare Secretar General al Consiliului de grad 33 al Ritului Scoţian din România.
Este deja de notorietate faptul că Adrian Năstase, prim-ministru al României între 2000 şi 2004 este mason de grad 33, cavaler de Malta şi face parte din Clubul Rotary. Într-un interviu din anii '90, Adrian Năstase vorbeşte despre faptul că este cavaler de Malta, lucru pe care îl menţionează şi în CV-ul postat pe site-ul Parlamentului. Eugen Ovidiu Chirovici, actualul Mare Maestru al Marii Loji Naţionale, a fost consilier pe probleme economice în cabinetul lui Adrian Năstase. La fel stau lucrurile şi cu Călin Popescu Tăriceanu. Acesta este fiul adoptiv al masonului Dan Amedeo Lăzărescu, desemnat în 1990 Suveran Mare Comandor al Supremului Consiliu de Rit Scoţian Antic şi Acceptat al României. Dan Amedeo Lăzărescu este unul dintre cei care au reînfiinţat Partidului Naţional Liberal după 1989 şi a deţinut funcţia de vicepreşedinte al PNL timp de şapte ani.

Pe vremea când Tăriceanu era ministru al industriei şi comerţului în guvernul Ciorbea, l-a ales ca PR pe un coleg de masonerie, Corneliu Vişoianu, conducătorul Marii Loji a României. La rândul lui, Corneliu Vişoianu este foarte bun prieten şi partener de afaceri cu Bogdan Buzoianu, mason în Loja Alpina din Elveţia şi Pro Mare Maestru în Marea Lojă a României, unul dintre „băieţii deştepţi" din afacerile cu energie electrică, patron la Energy Holding şi protejat al premierului Tăriceanu.
Valeriu Stoica, vicepreşedinte al PNL până în 2001 şi preşedinte PNL în perioada 2001-2002, a declarat, de altfel, că Tăriceanu este membru al Marii Loji a României şi că a încercat să îi racoleze pe toţi liderii PNL în această grupare.
Iată deci că cinci din cei opt prim-miniştri ai României fac în mod cert parte dinfrancmasonerie. Cât despre ceilalţi trei, nu s-a afirmat până acum explicit că sunt masoni. Fotografiile-semnal îl dau însă de gol pe Nicolae Văcăroiu, prim-ministru între 1992 şi 1996. În 2007, el va fi utilizat de fraţii de lojă pentru a-l înlocui pe Traian Băsescu, suspendat temporar din funcţia de preşedinte al ţării de 322 (numărul lojei Skull&Bones) de parlamentari. Înainte de numirea sa ca preşedinte interimar, ziarul masonic Ziua publica o poză-semnal. Imaginea înfăţişa un Văcăroiu diabolic, în ai cărui ochelari se reflecta un cerc alcătuit din mâini reunite – simbol al frăţiei malefice masonice.
Theodor Stolojan, premier al României în perioada 1991-1992, povesteşte că a fost curtat de Marea Lojă a României, din care face parte Tăriceanu: „Îmi amintesc că acest domn Vişoianu a venit la mine şi mi-a propus să intru într-o lojă masonică. I-am zis să mă lase în pace cu prostiile". Puţin probabil ca Stolojan să fi refuzat totuşi pactul cu masoneria, fie ea a lui Chirovici, fie a lui Vişoianu. Cert este că în perioada cât a fost prim-ministru s-a remarcat prin eforturile de a distruge economia românească alături de guvernatorul Băncii Naţionale, masonul Mugur Isărescu. De altfel, Stolojan a fost ulterior angajat la Banca Mondială.



Un mason, doi masoni, trei masoni... un guvern Francmasoneria nu şi-a plasat degeaba oamenii în această poziţie cheie. Primul-ministru are privilegiul de a alege membrii guvernului. Consecinţa imediată a acestei manevre a fost că prim-miniştrii masoni şi-au ales echipa din rândul propriilor colegi de lojă. Aceasta a făcut ca în toate guvernele să existe cel puţin doi, trei sau chiar mai mulţi miniştri, despre care se ştie cu certitudine că sunt masoni. La o privire de ansamblu asupra guvernelor româneşti de după '89 se observă chiar că anumite nume se repetă. Lipsă de persoane pregătite şi dispuse să conducă un minister? Nicidecum. Deloc întâmplător, cei care apar în mod repetat pe posturile de miniştri sunt exact cei care fac parte din francmasonerie.
Unul dintre „veterani" este Sorin Frunzăverde. Într-o emisiune difuzată de Realitatea TV, el a recunoscut că este mason. Aceasta l-a făcut de nelipsit în majoritatea guvernelor masonice de după '89: ministru al Mediului în Guvernul Ciorbea, ministru al Turismului în Guvernul Radu Vasile şi de două ori ministru al Apărării în Guvernele Isărescu şi Tăriceanu. Apoi, când nu a mai fost ministru, Sorin Frunzăverde a primit o călduţă poziţie de deputat în Parlamentul României şi mai nou este europarlamentar.



Masonul Victor Babiuc apare şi el constant în guvernele postdecembriste, când la un minister, când la altul. Ministru de Justiţie în al doilea guvern Roman, ministru de Interne în Guvernul Stolojan, ministru al Reformei în 1998, de trei ori ministru al Apărării în Guvernele Ciorbea, Isărescu şi Radu Vasile. Ca şi Frunzăverde, cât nu a fost ministru a fost deputat, iar din 2005 a fost numit preşedinte al Camerei de Comerţ şi Industrie a României, poziţie pe care a ocupat-o până în 2007. Despre apartenenţa lui la masonerie s-a discutat şi în Camera Deputaţilor în 1998. Deputatul Petre Ţurlea afirma atunci, contestând ridicarea colonelului Nicolae Alexandru, senator de Prahova, la rangul de general de brigadă: „Domnul Nicolae Alexandru intră în PD în 1992. În perioada 1992-1996, este deputat din partea PD; din 1996, senator din partea PD. Domnul Nicolae Alexandru intră în masonerie în 1997. Tot domnul Nicolae Alexandru este ridicat la gradul de general, în 1998, în timp ce ministru al apărării naţionale este domnul Victor Babiuc, şi el membru al PD, şi el membru al masoneriei."
În unele ministere apartenenţa la masonerie a devenit o tradiţie Din cei nouă miniştrii de externe care au activat până în prezent se ştie cu certitudine că şapte sunt masoni. Adrian Năstase a fost ministru de externe atât în guvernul Roman, cât şi în guvernul Stolojan. I-a urmat, în guvernul Văcăroiu (1992-1996), Teodor Meleşcanu, coleg de lojă cu Dinu Patriciu şi Călin Popescu Tăriceanu. I-a urmat Andrei Pleşu, care a rămas în această funcţie preţ de două guvernări. Guvernul Ciorbea (1996-1997) l-a avut ca ministru de externe pe Adrian Severin şi el membru al francmasoneriei. În guvernul lui Isărescu, i-a urmat masonul Petre Roman. Un alt mason, Mircea Geoană a devenit apoi ministru de externe în guvernul Năstase. Mihai Răzvan Ungureanu, ministru de externe între 2004 şi 2007 aparţine tinerei generaţii şi a fost format din familie în spiritul masonic. Tatăl său, prof. dr. Ştefan Ungureanu este şi el mason şi a ocupat poziţia de viceprimar al municipiului Iaşi. Şi cum masoneria nu îşi uită oamenii în care investeşte, în noiembrie 2007, când nu a mai fost ministru, Mihai Răzvan Ungureanu a fost propus ca director al Serviciului de Informaţii Externe, funcţie pe care o ocupă şi în prezent.La fel stau lucrurile la Ministerul de interne: Victor Babiuc (Guvernul Stolojan), Doru Ioan Tărăcilă (Guvernul Văcăroiu), Ioan Rus (Guvernul Năstase) apar toţi trei pe listele de membri ai Marii Loji Naţionale.

Un alt mason declarat, Ion Caramitru a fost Ministru al Culturii timp de trei guverne: Ciorbea , Radu Vasile şi Mugur Isărescu. Ministrul justiţiei din guvernul Văcăroiu, Gavril Iosif Chiuzbaian este şi el mason. A fost decorat cu cea mai înaltă distincţie a Supremului Consiliu al Ordinului Masonic Român, „Al.I. Cuza Princeps". Ioan Talpeş, fost ministru de stat pentru coordonarea activităţilor din domeniile apărării naţionale, integrării europene şi justiţiei este şi el mason. La fel Dan Ioan Popescu, ministrul industriei, economiei şi comerţului din guvernul Năstase. Lista poate continua, întrucât subiectul nu a fost epuizat.
Aceste câteva exemple sunt însă suficiente pentru a demonstra că masoneria minte cu neruşinare când susţine că nu se implică în politică.






@ Cocosele,
tu fa inchierea biggrin.gif

Acest topic a fost editat de March: 15 Mar 2012, 01:46 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 16 Mar 2012, 10:50 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
@ Cocosele,
tu fa inchierea biggrin.gif


Ete na!! rofl.gif

Hampu este pe santier...tocmai s-a incheiat o comemorare importanta a lumii acesteia oculte....asa ca voi incerca sa detaliez asa in treacat imensa postare...
In primul rand ca printre cei enumerati unii chiar nu fac parte din congregatie, apai ideea ca s-ar implica in politica este de notorietate dar nu ca intreg ci ca individualitati. Exista in schimb si loji militante care au coloraturi politice dar sunt mai rare. (ex: Marele Orient)

A fi mason in Romania azi este foarte usor si pentru ca nu trebuie sa respecti nimic si pe nimeni. Dupa ce ai realizat brusc ca asta e menirea ta pe lume, de a fi intr-o organizatie, poate iese ceva... si nu se stie niciodata cand prinde bine...chiar daca nu participi la tinute des ca oricum stii care-i treaba pe acolo plus ca nu prea iti prieste mirosul de lumanare...caramizile sa se inmulteasca. Ti-ai luat angajamente!? Ei si ce?... Daca te alunga si de aici maine incearci la Templierii...si in final la Rotary. Daca totusi si acestia te repudiaza iti faci propria masonerie ma-ntelegi!? “Singura regulata“ dupa cum o vei prezenta pe scara blocului si in cercul de la bere cand vei impresiona audienta. Oricum toata munca ta este in folosul tarii si cu atat mai mult in cel al umanitatii. rofl.gif

Cu alte cuvinte sa ne auzim la intalnirea Clubului de la Roma din 1-3 Octombrie 2012 Bucuresti...cand vom medita la crachul bursier din New-York, unde bancherii americani au reusit sa ia din mainile poporului american valorile spre a putea avea mana libera...cat si la intregul nostru patrimoniu national, care va intra in mainile strainilor care vor veni sa ne civilizeze si sa ne colonizeze... "Save the day!!"(denumirea conferintei din 1-3 oct.) jamie.gif

Azi artistul te concepe ca pe-un rege-n tronul său,
Dară inima-i deşartă mâna-i fină n-o urmează…
De a veacului suflare a lui inimă e trează
Şi în ochiul lui cuminte tu eşti om ­ nu Dumnezeu.



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 Mar 2012, 09:55 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Manusa asta ?? The Dude o va ridica….
Hampu ??.. desigur, e acolo unde ii este locul: pe santier.

De mai bine “de 200 de ani”,noi spunem ca ar fi vreo 6000 si ceva,.masonii tot fac lucruri..mai exact lucrari d-ale lor…
Ei le numesc “zidiri”..

In mintea noastra plina de emfaza, noi masonii ne credem responsabili pentru fiecare pas inainte al societatii umane in drumul ei de la grota spre suprema civilizare..Si in egala masura de esecul fiecaruia dintre ei.

Sigur ca speculatiile ieftine venite din zona spiritului needucat si dornic sa gaseasca mereu vinovati pentru esecurile zilnice, in alta parte decat in propria ograda, ii pot condamna fara recurs si in corpore, pe toti cei care incearca altceva atat vreme cat ceea ce este nu functioneaza la superlativ.

Aproape ca am obosit spunand-o: Masoneria este o forma de a da inapoi ceea ce s-a obtinut prea usor, prea mult, ori in prea mare dezacord cu acea conduita a carei moraliatate poate fi pusa sub semnul arcuit al intrebarii..E o forma de a inapoia ceva obtinut prea usor…O cale de izbavire a unor pacate pe care brusc le constientizezi.

Acum March…eu tie (si indirect celorlalti, dar mai ales tie, adica unei persoane in carui set de reguli cred) iti propun urmatorul exercitiu:

Ce ar fi daca in toata avalansa de motive care pot concura la decizia unui om potent (financiar si ca statut social) sa devina mason, ce ar fi daca intre ele ar functiona preponderent si motivul sugerat de mine mai sus..

Ce ar fi daca un “X” sau un “Y’, ajuns in prim planul societatii pe cai obscure, ar alegea aceasta cale ca pe o scurtatura spre izbavire ?? s-ar salva el pe deplin…??

Ar putea avea el sperante la anularea incriminarilor care l-au propulsat pe o pozitie care sa ii permita cainta ??

Pana la urma: remuscarea este ea suficienta pentru rascumparare unor pacate ??
O chestinune buna de discutat pe indelete…dar nu aici..

Aici spunem ca un dezghet launtric, bine venit la orice varsta si din orice directie, este constructiv, de dorit si mantuitor..

Mai zicem ca pentru tara, popor, omenire, galaxie, universalitate…orice gest frumos, din partea orcui, poate contribui la salvarea ei si la relansarea demersului ei..

Acest topic a fost editat de The Dude: 16 Mar 2012, 10:54 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 Mar 2012, 09:56 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Sfarsim prin a adauga ca masoneria le colecteaza atent pe toate aceastea si le aseaza intr-o ordine aleasa de ea, pentru ca puse la olalta ele sa poata contribui impreuna la Marea Opera



Acest topic a fost editat de The Dude: 16 Mar 2012, 09:58 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 Mar 2012, 09:56 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Sigur…Cocosel are de interpretat partitura lui, cu oameni minimi, jokeri, farseuri, interlopi, mocirla si obscuritate..

Sa i-o respectam…

Pana atunci eu..

Am zis,

Acest topic a fost editat de The Dude: 16 Mar 2012, 09:58 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 03:11 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman