HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre Masonii Romani Cu Obiectivitate
cocosel
mesaj 17 Mar 2012, 12:37 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(The Dude @ 16 Mar 2012, 09:56 PM) *
Sigur…Cocosel are de interpretat partitura lui, cu oameni minimi, jokeri, farseuri, interlopi, mocirla si obscuritate..

Sa i-o respectam…

Pana atunci eu..

Am zis,



Cocosel reda ceea ce se vede din orice unghi in care lumina poate razbate...si nimic mai mult. Cat priveste cealalta latura a mistriei sunt de acord ca in Marea Opera se regasesc si oamenii cu care pot empatiza. Insa atata timp cat lucrarile nu se finalizeaza intai in interiorul cercului si al constructiei...nu se poate utiliza acelasi discurs de amplitudine. Ceea ce era in trecut misiune a devenit astazi meserie profitabila..uitand de necesitatea individului de a se asimila unor valori si principii care pot contribui la emanciparea necesara din bun in mai bun. thumb_yello.gif

Daca Ordinul isi poate incheia cu succes "revolutia de catifea", pastrandu-si nealterate principiile fundamentale si idealurile centrale atunci viitorul rezervat in acest secol ii poate asigura continuitatea. Dar latura inchisa va ridica mereu semnale catre cei care se abat de la drumul drept si care nu se pot ridica la acele standarde si principii unitare.

Pana atunci coloanele trebuie sa aiba obiectivul initial de a perfectiona omul ca individ pentru a perfectiona apoi societatea. rolleyes.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Mar 2012, 03:45 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 30 Mar 2012, 03:15 PM) *
QUOTE
..si asa vorbele pe care incerci sa le transmiti nu pot fi descifrate in nici un fel de constructie...

Nu cred ca vrei sa descifrezi vorbele mele, nu ca nu ai putea ci pentru ca nici macar nu le accepti si nu le accepti pentru ca esti inchistat in constructia ta, in turnul tau de fildes unde muritorii de rand nu pot ajunge, nu pentru ca nu ar avea putere ci pentru ca tu nu crezi ca ei merita.
QUOTE
Masoneria promoveaza afinitatea fata de natiunea in care isi are resedinta.

Pana la un moment dat, o face, dar cand interesele organizatiei sunt puse in pericol atunci accepta si executa ordinele in detrimentul natiunii de resedinta.
QUOTE
Aoleu..si cum creeaza realitatea masoneria?...

Cred ca sti foarte bine cum se creaza realitatea, sunt destule exemple in istorie.
QUOTE
Vorbe goale moncher insiri fara nonsalanta..si fara cunostiinte pentru ca ti-am spus biblioteca iti este interzisa.

Da am renuntat de mult la biblioteca, dar inca n-am uitat cum sa-i recunosc pe cei ce se folosesc de arta denigrarii, ducerii in derizoriu, doar pentru ca ei nu accepta ceea ce cred altii despre lume.
QUOTE
Atunci omul de rand...incepe sa brodeze conspiratii, taine..si in final porcarii...

Omul de rand nu este important, el este doar plamadeala, lutul si paiele destinate constructiilor masonilor.
QUOTE
...sau poti sa vii si aici in han pe topicurile dedicate...

Nu ma pot ridica la nivelul domniilor voastre, sunt atat de coplesit de nestiinta mea incat nu indraznesc sa va deranjez cu conspiratiile si porcariile mele. Sa auzim numai de bine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Mar 2012, 05:07 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 30 Mar 2012, 05:45 PM) *
Omul de rand nu este important, el este doar plamadeala, lutul si paiele destinate constructiilor masonilor.

Nu ma pot ridica la nivelul domniilor voastre, sunt atat de coplesit de nestiinta mea incat nu indraznesc sa va deranjez cu conspiratiile si porcariile mele. Sa auzim numai de bine.


Daca io nu ma pricep la crescutul albinelor nu ma bag. Ca poate as zice o prostie ! Sau poate m-as baga ca sa zic ceva de felul... albinele zboara frumos .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Mar 2012, 09:57 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



da...da poate masoni astia vor sa fure albinele...sau macar bondarul..??
ca lui cocosel sigur i-au furat oul de sub closca..

...sau caii de la bicicleta ??

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Mar 2012, 11:25 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 2 Apr 2012, 04:03 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Nu cred ca vrei sa descifrezi vorbele mele, nu ca nu ai putea ci pentru ca nici macar nu le accepti si nu le accepti pentru ca esti inchistat in constructia ta, in turnul tau de fildes unde muritorii de rand nu pot ajunge, nu pentru ca nu ar avea putere ci pentru ca tu nu crezi ca ei merita.

Poi ce sa le fac daca toata ziua stau in fata tembelizorului, cu gura cascata la alde' Visan si altii ca el. Biblioteca era singura metoda de asanare...de intelegere...de schimbare a paradigmei. Oamenii astia de rand sunt puterea dar trebuie sa constientizeze ca au aceasta forta. Pentru asta insa este musai nevoie de multe carti...de multe ore strabatute printre pagini alese. Ma tem ca multii dintre ei nu vor sa-si iroseasca in asemenea mod timpul...cand mai simplu ar putea sa foloseasca un short-cut (tunsoare din aia periuta)... rofl.gif

QUOTE
Pana la un moment dat, o face, dar cand interesele organizatiei sunt puse in pericol atunci accepta si executa ordinele in detrimentul natiunii de resedinta.

Poate...nimic nu este sigur...dar daca totul este pentru un bine mult mai mare decat am putea noi intelege azi. Uneori ca sa atingi binele trebuie sa infaptuiesti raul.
Nu uita insa...copacul cel falnic, cu cat este mai inalt, cu atat radacinile sale sunt mai adanci in pamant, caci din pamant isi trage taria...iar pamantul este in cazul de fata Romania. Asemenea este si gandul cel bun si drept randuit, el isi face loc printre pietre si stanci, nu tine seama de nimic, isi urmeaza drumul si nimic nu-i sta in cale, chiar daca raul pare a invinge mereu. Ia seama ca firea lucrurilor este miscatoare ca si a omului...
Ce da valoare unei unelte, utilitatea sau frumusetea ? Duce un om mai mult decat boul ? Este mai bogat vreunul ca pamantul ?
Doar cunoasterea si intelepciunea il poate ridica pe om peste animale.
Si degeaba ai cunoastere daca ea nu este cunoscuta de vreme.
Nu grabi lucrarea caci trasul de ramuri loveste inapoi...
Nu se poate ca o samanta buna sa dea rod rau.

Asa sa fie...

QUOTE
Cred ca sti foarte bine cum se creaza realitatea, sunt destule exemple in istorie.

Te rog ilumineaza-ma...da-mi acele exemple.

QUOTE
Da am renuntat de mult la biblioteca, dar inca n-am uitat cum sa-i recunosc pe cei ce se folosesc de arta denigrarii, ducerii in derizoriu, doar pentru ca ei nu accepta ceea ce cred altii despre lume.

Stiam...razbate din nestiinta acumulata...pentru ca oamenii de astazi nu mai sunt legati de idei si principii ferme, constructive, drepte...ci de superfluul indus. (nu supergluul rofl.gif )
Cauta din nou sa refaci legatura cu Biblioteca...poate in viitor cine stie vei putea deschide o pagina din Marea Opera.

QUOTE
Nu ma pot ridica la nivelul domniilor voastre, sunt atat de coplesit de nestiinta mea incat nu indraznesc sa va deranjez cu conspiratiile si porcariile mele. Sa auzim numai de bine.

Nu exista nici un nivel..ci doar o nivela...dar...

Prea multa informatie poate produce iliteratie, mondializarea genereaza delirul etnolocalist. Adevarul, umflat de mass-media, plezneste de stiri redundante, mult zgomot si imagini golite de continut. Si totul intr-o Mare Conspiratie... jamie.gif rofl.gif


@Dude

Ai uitat..erau boii....caii sunt la locul lor. rofl.gif
Iar oul il vreau inapoi..acum de Paste...dar mai bine o gaina sa mi-l cloceasca.. rofl.gif

Acest topic a fost editat de cocosel: 2 Apr 2012, 04:09 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Apr 2012, 05:12 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 2 Apr 2012, 05:03 PM) *
QUOTE
... Biblioteca era singura metoda de asanare...de intelegere...de schimbare a paradigmei....Pentru asta insa este musai nevoie de multe carti...de multe ore strabatute printre pagini alese....

Biblioteca fara mentor, profesor, e ca informatia din Internet, sunt atat de multe carti proaste inact ti-ar trebui doua, trei vieti sa-ti dai seama de unul singur ce e bun si ce e rau.
QUOTE
Uneori ca sa atingi binele trebuie sa infaptuiesti raul.

Eu cred ca asta este cea mai mare gresala a organizatiilor, afirmatia asta le leaga de dictatori, de dictatura, de ceea ce eu numesc schimbarea realitatii de dragul unei idei, al unui concept. Lumea, realitatea, sunt conduse de alte principii pe care noi umanii inca nu le intelegem, desi ne place sa credem ca stim, ca intelegem perfect ceea ce se intampla, de fapt nu intelegem nimic dar ne place sa ne dam mari, sa fim originali, speciali, sa impresionam pe cei din jurul nostru. Dar in aceasta lume, civilizatie este nevoie si de conducatori, ce ar fi turma fara ciobani?
QUOTE
Nu uita insa...copacul cel falnic, cu cat este mai inalt, cu atat radacinile sale sunt mai adanci in pamant, caci din pamant isi trage taria...iar pamantul este in cazul de fata Romania.

Moncher te inseli, ai vazut un copac crescut intre stanci? nu in padure, e pipernicit, nu-i falnic, nu are putere in fata furtunii precum cei din padurile bogate si dese. Nu conteaza cat este de falnic daca este singur, lipsit de protectia padurii, degraba furtuna il va dobora.
QUOTE
Ce da valoare unei unelte, utilitatea sau frumusetea ?

Si una si alta, tocmai de aceea omul a inventat designul, pentru ca uneltele sa fie utile, frumoase si aspectoase.
QUOTE
Duce un om mai mult decat boul ?

Da un om poate duce mai mult decat un bou, pentru ca se foloseste de bou ca sa care ceea ce are de carat.
QUOTE
Este mai bogat vreunul ca pamantul ?

Da, sunt unii care cred asta, dar goi se nasc si goi vor ajunge sa faca parte din bogatiile pamantului.
QUOTE
Doar cunoasterea si intelepciunea il poate ridica pe om peste animale.

Nu, cunoastere are orice animal care invata de mic cum sa-si poarte de grija si sa-si gaseasca hrana, multe animale manifesta intelepciune atunci cand evita locuri primejdioase sau se folosesc de unelte pentru asi procura hrana. Eu cred ca ceea ce-l deosebeste pe om de animal este CONSTIINTA.
QUOTE
Si degeaba ai cunoastere daca ea nu este cunoscuta de vreme.

Este doar o ilizie ca putem ajunge sa fim cunoscuti peste vremuri, mai inainte ar trebui sa definim termenul "vreme", "timp" in stransa legatura cu societatea umana cu individul, cu importanta lui si a legatului sau lasat mostenire umanitatii, reprezinta ceva aceasta mostenire pentru Univers.


Acest topic a fost editat de Marduk: 2 Apr 2012, 06:39 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Apr 2012, 05:14 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE
Nu grabi lucrarea caci trasul de ramuri loveste inapoi...

Da, daca vrei sa-l opresti pe cel din urma ta, cea mai buna solutie e sa tragi de ramurile pe langa care treci.
QUOTE
Nu se poate ca o samanta buna sa dea rod rau.

Se mai intampla, mai ales cand pamantul in care a fost sadita nu este de calitate iar samanta nu este ingrijita.
QUOTE
Te rog ilumineaza-ma...da-mi acele exemple.

Le gasesti la biblioteca, mai ales in cartile de istorie, despre Romania si romani cam de la '48 incoace.
QUOTE
... pentru ca oamenii de astazi nu mai sunt legati de idei si principii ferme, constructive, drepte...ci de superfluul indus....

Gura pacatosului adevar graieste. Poate-mi spui si cine si de ce este interesat sa induca acest superfluu?
QUOTE
...poate in viitor cine stie vei putea deschide o pagina din Marea Opera.

Moncher, Marea Opera e aproape moarta, de fapt la asta asistam azi in timp ce traim, la moartea acesteia.
QUOTE
Prea multa informatie poate produce iliteratie .... etnolocalist.... redundante ...

Vorbe goale fara continut rostite doar de dragul de a demonstra ca unii sunt diferiti de ceilalti, cuvinte rostite ca niste coduri de acces catre o alta "nivela".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Apr 2012, 06:10 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 2 Apr 2012, 04:03 PM) *
@Dude

Ai uitat..erau boii....caii sunt la locul lor. rofl.gif
Iar oul il vreau inapoi..acum de Paste...dar mai bine o gaina sa mi-l cloceasca.. rofl.gif



Boii...desigur.
Oul primordial.??..
Il vei primi inapoi...dar nu il lasa pe mana (aripa) gainilor..
Ar fi pacat.

PS. Ai reusit un post foarte frumos
...toata stima mea invidioasa domnul mieu.. thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 5 Apr 2012, 01:41 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Biblioteca fara mentor, profesor, e ca informatia din Internet, sunt atat de multe carti proaste inact ti-ar trebui doua, trei vieti sa-ti dai seama de unul singur ce e bun si ce e rau.

Un profesor nu poate decat sa indice, sa arate calea...restul... drumul pana la Biblioteca, cautarea cartilor, citirea lor este apanajul celui care cauta Lumina si Verbul. Life coach-ul trebuie sa fii tu insuti ca sa poti intelege ceva!! rolleyes.gif

QUOTE
Eu cred ca asta este cea mai mare gresala a organizatiilor, afirmatia asta le leaga de dictatori, de dictatura, de ceea ce eu numesc schimbarea realitatii de dragul unei idei, al unui concept. Lumea, realitatea, sunt conduse de alte principii pe care noi umanii inca nu le intelegem, desi ne place sa credem ca stim, ca intelegem perfect ceea ce se intampla, de fapt nu intelegem nimic dar ne place sa ne dam mari, sa fim originali, speciali, sa impresionam pe cei din jurul nostru. Dar in aceasta lume, civilizatie este nevoie si de conducatori, ce ar fi turma fara ciobani?

Cea mai mare greseala a organizatiilor este ca desi unii nu vor, ei continua sa le faciliteze dezvoltarea constiintei. Daca nu ar fi fost aceste organizatii umanii inca se luptau pentru supravietuire cu animalele.
Lumea este condusa la fel de mii de ani...doar perceptia este alta...Planul a ramas acelasi, iar conceptul o lume unita nimeni nu-l poate suprima.
Umanul incepe sa fie vulnerabil si se simte pierdut in fata complexitatii vietii si nu mai este in stare sa navigheze prin existenta. Incearca sa se simplifice funcţionand doar in contexte previzibile. Lipsit de mister si transcendenta, incepe sa se simte o fiinta fragila, „hartuita” permanent de pericole...Noul univers al vulnerabilitatii se dovedeste a fi varianta postmoderna a vechii lumi. Pe de o parte, Umanul se vede strivit de divinitatile surogat, de marile „sisteme de putere” contemporane, tehnocratice (piata mondializata, tehnologia); pe de alta parte, incearca sa suplineasca propria-i slabiciune prin aderarea conformista la un „grup” ( grupul „aparatorilor drepturilor omului)...Insa nu are alta solutie decat sa se conformeze ordinii stabilite. Sa se integreze in angrenaj ca o piesa bine unsa.
Acum nu mai poate face nimic...jocul si-a terminat deja prima repriza. thumb_yello.gif

QUOTE
Moncher te inseli, ai vazut un copac crescut intre stanci? nu in padure, e pipernicit, nu-i falnic, nu are putere in fata furtunii precum cei din padurile bogate si dese. Nu conteaza cat este de falnic daca este singur, lipsit de protectia padurii, degraba furtuna il va dobora.

N-ai inteles sensul...aveam dreptate cu Biblioteca.Cu cat te ridici mai mult, cu atat trebuie sa cobori mai mult, caci masura ridicarii este aceeasi cu masura coborarii.

QUOTE
Si una si alta, tocmai de aceea omul a inventat designul, pentru ca uneltele sa fie utile, frumoase si aspectoase.

Fierul inrosit a fost rece si se va raci iarasi; vasul a fost pamant si va fi iarasi pamant; pamantul ce-a fost sterp acum este pamant roditor si se va starpi iarasi peste vremi. Ravna omului face schimbatoare toate acestea. Tot ravna il indeamna la strangere de averi, la marirea puterii si a se masura cu altii. Fereste-te de a te masura cu altul, caci trufia de aici se naste; ea te va cobora mai jos de dobitoace.
Precum copacul cel falnic creste langa cel mic fara a-i face rau asa si gandul cel mare va aduce alte ganduri mici care vor netezi calea cea buna.

QUOTE
Nu, cunoastere are orice animal care invata de mic cum sa-si poarte de grija si sa-si gaseasca hrana, multe animale manifesta intelepciune atunci cand evita locuri primejdioase sau se folosesc de unelte pentru asi procura hrana. Eu cred ca ceea ce-l deosebeste pe om de animal este CONSTIINTA.

Excesul de comunicare se dovedeste a fi un dialog al surzilor cu tine... rofl.gif
Nu tulburarea izvorului roade stanca, ci limpezimea sa.

QUOTE
Este doar o ilizie ca putem ajunge sa fim cunoscuti peste vremuri, mai inainte ar trebui sa definim termenul "vreme", "timp" in stransa legatura cu societatea umana cu individul, cu importanta lui si a legatului sau lasat mostenire umanitatii, reprezinta ceva aceasta mostenire pentru Univers.

Teama vine prin necunoastere, iar necunoasterea prinde putere prin neadevar, lene si trufie.
Precum iarba buna creste cu iarba rea, asa sunt si oamenii, dar tine seama ca purtarea lor cea rea este semanata si crescuta din teama si neputinte, iar trufia este invelitoarea lor...
Unul vede roata plecand, iar altul vede aceeasi roata venind. rofl.gif

Acest topic a fost editat de cocosel: 5 Apr 2012, 01:44 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 5 Apr 2012, 02:29 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114




QUOTE
Da, daca vrei sa-l opresti pe cel din urma ta, cea mai buna solutie e sa tragi de ramurile pe langa care treci.

Fructul copt este usor de luat, cel necopt este greu de luat si gustul e neplacut. Nu te grabi deci sa aduni ce este inainte de vreme, caci iti va amara sufletul.

QUOTE
Se mai intampla, mai ales cand pamantul in care a fost sadita nu este de calitate iar samanta nu este ingrijita.

rofl.gif Inteleptul vede deslusit cum firea lucrurilor este in toate, caci frumosul din urat se trage si uratul din frumos, rodul bun din samanta proasta, dulcele a fost amar la inceput si se va face iarasi amar, placutul se naste din neplacut si neplacutul din placut. Si toate acestea lumineaza sufletul, hranesc si bucura trupul si simturile sale...

QUOTE
Gura pacatosului adevar graieste. Poate-mi spui si cine si de ce este interesat sa induca acest superfluu?

Aceeasi pe care i-ai citit inainte prin '48 asa... prin revistele si volumele de proasta calitate. thumb_yello.gif

QUOTE
Moncher, Marea Opera e aproape moarta, de fapt la asta asistam azi in timp ce traim, la moartea acesteia.

O Mare Opera nu inceteaza, se dezvolta continuu...caci puterea care uneste este mai mare decat puterea care desparte.
Lungul si scurtul au acelasi mijloc; cercul mic si cercul mare, globul mic si globul mare pe acelasi punct se sprijina..caci toate cele mari stau ascunse in cele mici...

QUOTE
Vorbe goale fara continut rostite doar de dragul de a demonstra ca unii sunt diferiti de ceilalti, cuvinte rostite ca niste coduri de acces catre o alta "nivela".

Este un fir de iarba mai presus de un altul ?Este marul mai intelept decat prunul sau parul ? Este mana stanga mai buna ca dreapta ? Altfel vede ochiul stang de cel drept ?

O societate care nu mai crede cu pasiune in valorile si principiile ei fundamentale este o societate vulnerabila. Astazi tremura in fata mondializarii, maine se sperie de „incalzirea globala”, poimaine de fumul de la o simpla tigara…

Vorbele isi au rostul lor si cele incete isi au rostul lor, cele ce au fost si-au avut rostul lor si cele ce vin isi vor avea rostul lor.
Vorbele dau un sens lumii.Precum muzica,vorbele creeaza acorduri, ritmuri si armonii. Este adevarat, cuvintele palpita viata. Numai ca aceasta pulsatie este cea a haosului originar. Exemplul cel mai concludent ni-l ofera afectiunile psihice. De la nevroze, insomnii, pana la maladii grave, cum ar fi schizofrenia. Aceste afecţiuni nu fac altceva decat sa distruga intelegerea vorbelor. Cei suferinzi se cred permanent intr-o groapa. Multora dintre ei le lipseste coerenta in gandire si comportament, iar in formele grave intensitatea trairilor haotice devine de nesuportat. rofl.gif

Caci ceea ce dai aceea primesti, ceea ce semeni aceea culegi, dar ia seama ca lumina sufletului tau si al celui de langa tine are aceeasi vatra si ramane fara umbra.

Ca sa intelegi trebuie sa iei o nivela (sau un poloboc) si sa o pui langa un perete si sa o aduci la ce arata ea ca ar fi orizontala. Trasezi apoi o linie pe perete cu creionul rezemat de partea superioara a nivelei, din un capat in celalalt. Rotesti cu 180 grade nivela (capatul din drapta mutat in stanga), si te duci la orizontala si trasezi din nou o linie. Liniile trebuie sa coincida. rofl.gif


@Dude

Multumesc de apreciere...incerc sa pun o caramida acolo unde altii au deturnat mai multe.. mwah1.gif
Gainile mi-l fura mereu...nu stiu sa ma impotrivesc lor. rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Apr 2012, 03:23 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 5 Apr 2012, 02:41 PM) *
"Un profesor nu poate decat sa indice, sa arate calea..."
Deci este nevoie de un profesor.

"Daca nu ar fi fost aceste organizatii umanii inca se luptau pentru supravietuire cu animalele."
Poate ca ar fi fost mai bine, decat sa traim intr-o lume artificiala mai bine una naturala legata de supravietuire reala nu virtuala, creata.

"...Planul a ramas acelasi, iar conceptul o lume unita nimeni nu-l poate suprima."
Eu cred ca planul este gresit a facut abstractie de o teorie, a lui Malthus, cum vor rezolva organizatiile aceasta eroare? Cum vor stavilii puhoaiele? prin legile Noii Ordini?

"Umanul incepe sa fie vulnerabil si se simte pierdut in fata complexitatii vietii si nu mai este in stare sa navigheze prin existenta."
Ce faci, dai vina pe umani pentru o gresala de program a organizatiilor, cateva randuri mai sus afirmai ca "daca nu ar fi fost aceste organizatii...." iar acum umanii sunt de vina? Umanul asa cum exista el azi a fost educat sa fie asa, cred ca ar trebui ca organizatiile sa-si asume acest esec. Desi eu cred ca pana si organizatiile au devenit vulnerabile se simt pierdute in fata ADEVARULUI RELEVAT DE STIINTA.

"Lipsit de mister si transcendenta, incepe sa se simte o fiinta fragila, „hartuita” permanent de pericole..."
Asta era de fapt problema, transcendenta. Eu gasesc ca aceasta situatie este tot vina organizatiilor care s-au temut sa mizeze pe adevar, mizand pe niste masti care sa le protejeze de presiunea vulgului in loc sa se integreze in acesta. Denaturarea adevarului, misticizarea acestuia, schimbarea, crearea realitatii au dus omenirea in aceasta situatie.

"Umanul se vede strivit de divinitatile surogat, de marile „sisteme de putere” contemporane,...pe de alta parte, incearca sa suplineasca propria-i slabiciune prin aderarea conformista la un „grup”
Da, e fascinanta puterea de supravietuire a omului. Individul, grupul, echipa, liderul reprezinta caramida de baza a societatii omenesti, organizatiile doar au profitat de aceasta pentru a prelua controlul

"...Insa nu are alta solutie decat sa se conformeze ordinii stabilite. Sa se integreze in angrenaj ca o piesa bine unsa."
Exista si alte solutii, nu sunt sustinute public pentru ca ar da peste cap ordinea impusa de organizatii. O alta gresala dupa umila mea parere, nu toti indivizii se integreaza "in angrenaj ca o piesa bine unsa" acestia creaza exceptia de la regula, dezechilibrul naturii umane care nu poate fi controlata ori cat s-ar stradui organizatiile. Eu le numesc variabile necontrolabile.

"Acum nu mai poate face nimic...jocul si-a terminat deja prima repriza."
Te inseli, jocul abia a inceput. Cu cat suspiciunea devine mai puternica cu atat mai repede vor pierde organizatiile puterea. E ca o bresa in corpul unui vapor, prin care curge apa si pe care nu o poti astupa, iar apa este Internetul. Constiinta colectiva este pe cale sa devina constienta de forta sa, cand o va face atunci jocul se va termina, iar adevarul va iesi la suprafata ca untdelemnul din apa.

"Cu cat te ridici mai mult, cu atat trebuie sa cobori mai mult, caci masura ridicarii este aceeasi cu masura coborarii."
Te contrazic, poti sa te ridici cat de mult vrei, urcusul va fi insa unul greu, coborarea poate fi insa rapida, daca la urcare nu sareai trepte, la coborare s-ar ptea nici sa nu vezi scara.

"Fereste-te de a te masura cu altul, caci trufia de aici se naste; ea te va cobora mai jos de dobitoace."
Nu vorbi de trufie in casa pacatosului, omul simplu nu este trufas, conducatorii stiu insa ce este trufia caci pe aceasta isi intemeiaza turnurile sale.

"Precum copacul cel falnic creste langa cel mic fara a-i face rau asa si gandul cel mare va aduce alte ganduri mici care vor netezi calea cea buna."
E doar o iluzie cum ca un copac mare nu face rau copacului mic, de fapt e o iluzie indusa care face bine doar copacului cel mare.

"Excesul de comunicare se dovedeste a fi un dialog al surzilor cu tine... "
Poate nu sti, dar si surzii comunica, e chiar interesant sa vezi ce spun acestia.

"Nu tulburarea izvorului roade stanca, ci limpezimea sa."
Apa erodeaza stanca fie ca este tulbure fie ca este limpede, profunzimea erodarii tine de volumul de apa, puhoiul nestapanit care roade si granitul.

"Teama vine prin necunoastere, iar necunoasterea prinde putere prin neadevar, lene si trufie."
Necunoastere si neadevar doua cuvinte ce au legatura intre ele, caci daca un om crede intr-un neadevar se cheama ca este in necunoastere. Lenea si trufia sunt alte doua cuvinte care abil folosite pot ajuta conducatorii sa devina lenesi si trufasi.

"Unul vede roata plecand, iar altul vede aceeasi roata venind."
Depinde din ce unghi priveste fiecare.


Acest topic a fost editat de Marduk: 5 Apr 2012, 03:59 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Apr 2012, 03:36 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@Marduk

Esti obositor cu stilul asta de raspuns. Macar schimba culoarea replicilor tale .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Apr 2012, 03:55 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 5 Apr 2012, 03:29 PM) *
"Fructul copt este usor de luat, cel necopt este greu de luat si gustul e neplacut."
Important este sa sti care este fructul copt si care nu, poti face asta gustandu-l sau avand incredere in altul care deja l-a incercat, sau doar se lauda cu asta, asteptand sa vada ce se intampla cu tine dupa ce gusti fructul respectiv.

"Inteleptul vede deslusit cum firea lucrurilor ..... Si toate acestea lumineaza sufletul, hranesc si bucura trupul si simturile sale..."
Totul este sa nu devina trufas, pentru ca el vede ceea ce altii nu vad.

"Aceeasi pe care i-ai citit inainte prin '48 asa... prin revistele si volumele de proasta calitate."
Nu sunt chiar atat de batran, desi am in biblioteca carti din 1916, dar as putea sa-ti spun ca nu ai dreptate nu tot ce s-a tiparit in acei ani era de proasta calitate.

"O Mare Opera nu inceteaza, se dezvolta continuu...caci puterea care uneste este mai mare decat puterea care desparte."
Eu nu ma gandeam la o mare opera, ci doar la Marea Opera.

"..caci toate cele mari stau ascunse in cele mici..."
Dar cele mici nu stiu cat de mult depind cele mari de cele mici.

"Este un fir de iarba mai presus de un altul ?Este marul mai intelept decat prunul sau parul ? Este mana stanga mai buna ca dreapta ? Altfel vede ochiul stang de cel drept ?"
Da, singur ai spus ca exista iarba buna si iarba rea, despre mar, prun sau par? depinde de gust, mie imi plac perele. Da, mana stanga poate fi mai buna decat mana dreapta, daca nu esti ambidextru. Se stie deja ca nu vezi la fel de bine cu cei doi ochi.

"O societate care nu mai crede cu pasiune in valorile si principiile ei fundamentale este o societate vulnerabila."
A devenit vulnerabila din ziua in care a acceptat solutiile impuse de organizatii, pana in acel moment nu existau valori, principii etc. asa cum le cunoastem noi azi, totul era mult mai simplu.

"Astazi tremura in fata mondializarii, maine se sperie de „incalzirea globala”, poimaine de fumul de la o simpla tigara…"
Asa este, doar ca aceasta frica este indusa doar pentru a arata cat de importante sunt organizatiile, valorile, principiile impuse de acestea.

"Vorbele isi au rostul lor si cele incete isi au rostul lor, cele ce au fost si-au avut rostul lor si cele ce vin isi vor avea rostul lor. Vorbele dau un sens lumii."
Vorbele sunt vorbe, faptele sunt fapte si exista o stransa legatura intre vorbe si fapte. Vorbele creaza realitatea iar faptele o intaresc.

"Caci ceea ce dai aceea primesti, ceea ce semeni aceea culegi..."
Sunt de acord.

"Ca sa intelegi trebuie sa iei o nivela..."
Ca sa intelegi iti trebuie mai mult decat o nivela, iti trebuie un nivel.


Acest topic a fost editat de Marduk: 5 Apr 2012, 04:02 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 9 Jul 2012, 05:20 PM
Mesaj #119


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Cine merita mai mult informatia asta decat oamenii care vor sa ajute lumea, al caror crez este umanitatea?


http://youtu.be/GQ9Ll5EX1jc

Acest topic a fost editat de little1: 9 Jul 2012, 05:22 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(kikki dee)
mesaj 28 Nov 2012, 09:31 AM
Mesaj #120





Guests






QUOTE(March @ 17 May 2006, 10:49 AM) *
Recent am dat peste cateva nume care intriga oarecum .
Nu-l mai pomenesc pe ex-militianul Olimpian Ungherea , care, ori de cate ori apare la tv isi da ochii peste cap si scoate niste fraza sforaitoare lasand sa se inteleaga ca el l-ar cunoaste chiar pe unul dintre illuminati ! rolleyes.gif
Este vorba de Dinu Sararu, unul dintre scriitorii profitorii ai regimului ceausist care astazi e Pro Mare Maestru al Marii Loji Nationale din Romania !
Iar alt nume , care ma amuza oarecum, este D. Prunariu. Cum , adica cine-i asta ? Este unicul nostru cosmonaut ( fost pana mai recent ambasador la Moskova) care era prin anii 2002-04 Maestru Venerabil al Lojii Roza Vanturilor .



Teatrul Odeon din capitală a gazduit în perioada 19-21 octombrie 2012, lucrările Supremului Consiliu în grad 33° cu ocazia vizitei în România a delegaţiei Supremului Consiliu Jurisdicţie Nord din Statele Unite ale Americii, condusă de Suveranul Mare Comandor John William McNaughton, 33°.

La eveniment au participat şi personalităţi ale masoneriei române precum Dumitru Prunariu – membru al Lojii Masonice „Meşterul Manole“, membru fondator al Lojii „Universul“, Cavaler Templier şi Grand King în Marele Capitul al masonilor Arcului regal din România, actorul Eugen Cristea – prim supraveghetor al lojii albastre „Cavalerii luminii“, Dinu Săraru – Venerabil Maestru al Lojii „Alexandru Ioan I“, Pro Mare Maestru al Marii Loji Naţionale din România şi Venerabil Maestru al Lojii „Luceafărul“, Dr. Ioan Lascăr – consilier al premierului Victor Ponta, Dr. Irinel Popescu – Ilustru Maestru 33°, criticul literar şi poetul Dan Mircea Cipariu, solistul Dinu Maxer, actorii Mircea Albulescu, Eusebiu Ştefănescu, Andrei Duban, Constantin Dinulescu, Alexandru Georgescu, Doru Ana, Răzvan Popa

Dinu Maxer si Andrei Duban - foarte tare ! Felicitari pentru aceste ilustre personalitati !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Nov 2012, 10:54 AM
Mesaj #121


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Mai precis, despre care loja masonica este vorba?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Nov 2012, 01:44 PM
Mesaj #122


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Am citit repede si mi-am dat seama ca ceva nu-i în ordine...

Citeam "Despre mârsavii cu bicicletele" biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Mar 2013, 07:02 AM
Mesaj #123


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Traian Basescu, Serviciile si masonii.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat că l-a surprins plecarea lui Mihai Stănişoară de la PDL la PNL, adăugând că nu se pune problema ca acesta să aducă liberalilor acces la Serviciile de informaţii, ci eventual o susţinere a Masoneriei, deoarece şi el, şi Sorin Frunzăverde, sunt pe "linia asta".

"Accesul la serviciile de informaţii, exclus. Poate o susţinere a Masoneriei, asta e altceva. Frunzăverde, Stănişoară, pe linia asta s-ar putea să...", a răspuns Băsescu, întrebat, la Digi24, dacă în spatele plecării lui Stănişoară la PNL ar fi o manevră privind influenţarea sau accesul la o parte din Serviciile de informaţii.

Întrebat dacă şi el a beneficiat de susţinerea Masoneriei, având în vedere că a fost ales de două ori primar general şi preşedinte, Băsescu a negat: "Eu nu cred că am beneficiat de ea vreodată, sau nu am ştiut de ea, dar...Hai să fim serioşi".


Crin Antonescu: Eu nu sunt mason, dar nu e o conditie pentru liberali sa fie sau nu

Preşedintele PNL a menţionat însă că presupune că Traian Băsescu ştie mai multe despre Masonerie.

Liderul PNL a fost întrebat despre afirmaţiile preşedintelui Traian Băsescu în ceea ce îi priveşte pe Sorin Frunzăverde şi Mihai Stănişoară şi Masoneria.

"Eu nu sunt mason şi nu iau niciodată în calcul atunci când ... şi de când activez în politică decât ceea ce înseamnă structuri, proiecte la vedere. Ştiu puţine despre masoneria actuală, mai ştiu câteva lucruri din istorie, presupun că domnul Băsescu ştie mai multe. Presupun că domnul Băsescu ştia despre această relaţie pe care domnia sa o anunţă azi între Frunzăverde sau Stănişoară cu masoneria de pe când erau colegi, cel puţin de partid, nu ştiu dacă şi de masonerie", a comentat Antonescu, potrivit Mediafax.

http://jurnalul.ro/stiri/politica/antonesc...lte-639060.html

Vicepreşedintele PNL Sorin Frunzăverde spune că a recunoscut faptul că este mason, însă organizaţia din care face parte este "specifică lumii libere", care s-a ridicat împotriva regimurilor absolutiste, fapt care poate explica "disconfortul" exprimat de preşedinte când l-a acuzat că trecerea sa şi a lui Mihai Stănişoară de la PDL la PNL ar fi "în line" cu ordinele primite de la masonerie, informează mediafax.ro.

http://www.mediafax.ro/politic/frunzaverde...ordine-10676891





--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Mar 2013, 04:50 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Frunzaverde si Stanisoara au parasit corabia care se scufunda, nu e anormal ca masonii, masoneria, sa lase totul balta daca nu convin intereselor organizatiei. Pana la urma masoneria este o organizatie si ca orice alta organizatie urmareste satisfacerea propriilor interese inainte de orice.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 25 Mar 2013, 11:47 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Long time no see..(or sea)

Masoneria este la fel si nimic nu o poate schimba...

Nu stiu de ce se comenteaza latura oculta a unor personaje, cand ele au ales calea pe care era necesar sa o alegi ca orice om zdravan si cu putina minte.Nu aveau nevoie de loji sa faca aceste alegeri.Basescu este departe de momentul in care a aparut pe sticla prima oara..singura sa sansa a fost peste ocean...iar acum il inghite oceanul pe el.Mult foc pentru nimic...nici nu mai stiu cand anuntam aici caderea ilustrului carmaci si impreuna cu el a intregului partid. Sa tot fie ceva timp. Oare v-am pacalit? thumb_yello.gif rofl.gif

Dreapta romaneasca nu a fost si nici nu poate fi legata de un astfel de personaj cum nu este legata de un ins ca Becali, sau si mai interesant de unul ca MRU.Se vorbeste mereu in numele ei, dar, cand o privim, nu este nicaieri.Tot timpul se aude de una noua, de una autentica...ceva nemaivazut ca in basme. Dreapta romaneasca a disparut pentru ca societatea in ansamblu nu este pregatita pentru asa ceva. Politica la noi este traita prin “bufeuri” si defulari emotionale. Dreapta nu poate avea asa ceva.

Revenind on topic...Trebuie sa trasam linii drepte pentru a realiza unghiuri de perfectie... mwah1.gif

Treziţi-vă! Cu lacrimile noastre
Vă luminăm prăpastia-n adânc.


La sânul odihnei ai vrea să te culci
dar treci prin furtuni. De ce oare?
Plutesti pe nelinişti, amare.

Prin şuer de rupte zăgazuri,
iar tu vei dormi, dormi, dormi,
sub verzile mării talazuri.
rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Mar 2013, 02:05 AM
Mesaj #126


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



hiya.gif Cocoșel!
Nu mai ai cu cine te contra, The Dude a ieșit din "scenă".

Tocmai citeam azi că masoneria este ilegală în România, conform Constituției. Cu toate astea, se pare că e la modă... "Dar s-avem și noi faliții noștrii!" rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Sep 2013, 08:22 AM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...da..chiar ca a iesit din scena...


Cred ca sunt singurul mason roman care "in adormire" continua sa fie prezent si actual.

Sambata 05.10.2013, Respectabila Loja Dale Woodward implineste onorabila varsta de 15 ani.
E cea mai importanta loja a MLNR-ului si i-am fost membru fondator...adica unul din cei sapte.

Marele Maestru in scaun, fratele Radu Balanescu, a fost venerabil aici (..iar pe vremea aia eu eram prim supraveghetor).

Multe manifestari, un film comemorativ (in care apar), o emisiune filatelica, plachete si insigne, doua monede....



IGMAU



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 1 Oct 2013, 02:39 PM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(The Dude @ 30 Sep 2013, 07:22 AM) *
...da..chiar ca a iesit din scena...
Cred ca sunt singurul mason roman care "in adormire" continua sa fie prezent si actual.

Sambata 05.10.2013, Respectabila Loja Dale Woodward implineste onorabila varsta de 15 ani.
E cea mai importanta loja a MLNR-ului si i-am fost membru fondator...adica unul din cei sapte.

Marele Maestru in scaun, fratele Radu Balanescu, a fost venerabil aici (..iar pe vremea aia eu eram prim supraveghetor).

Multe manifestari, un film comemorativ (in care apar), o emisiune filatelica, plachete si insigne, doua monede....
IGMAU



Ooo!! Cat fast, cata grandoare ... mai sa miste sortul. rofl.gif
Cea mai importanta loja a MLNR? o loja unde nici macar numele ei nu-ti inspira nimic, ca sa nu mai zic de ridicol. Am mai scris despre ce si cum.
O loja din care s-au rupt atatia, o loja care l-a avut venerabil pe Ion Savancea si... ma opresc.

Cum poti sa o definesti ca fiind cea mai importanta...? blink.gif

Credeam ca se mai indreapta un mortar dar vad ca lumina ramane inchisa.

blink.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Oct 2013, 07:56 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Aaaaaa, we meet again at last.....Angry Bird......hmm.gif


QUOTE
Ooo!! Cat fast, cata grandoare ... mai sa miste sortul.


"Thrift, thrift, Horatio! The funeral baked meats."

...si voi ne-ati mai si intarziat cu platile de la rosia montana... thumb_yello.gif
chiar si asa, n-a fost decat 60 000 de euro, toata povestea...emisia cu monedele cea mai scumpa (una e in argint pur).

QUOTE
Cea mai importanta loja a MLNR?


Ihi...de departe...Pe vremea lui Bebe Comanescu a fost singura loja de protocol, e infratita cu 18 loji regulare din afara (urmatoarea Steaua Dunarii are abia 8), a fost loja cu cel mai mare numar de frati la un moment dat (si ever), a dat un MM si cel mai mare numar de pui (care apropo, e o mandrie, nu o rusine), a fost mosita de doua cupole: Radu Filip (in trecut), si Ghe. Comanescu (in scaun), are revista proprie si loja de cercetare, stema iti zice ceva ?...sa mai zic...?

Da, mai zic...povestea de care ne-ai spus, nu e asa cum o stii tu de la ghiulbenghian, desi un sambure de adevar exista in ea..

QUOTE
o loja care l-a avut venerabil pe Ion Savancea si... ma opresc.


...si renunti atat de usor la chestia care te-a facut celebru pe acest topic (si aiurea) ...aceea de a vorbi in necunostinta de cauza ???..mai, mai, mai...

Ion Savancea e membru fondator a lui Dale Woodward si primul venerabil al ei. (fondatori trebuiau sa fie 7 -...trei o conduc, cinci o luminează şi şapte o fac justă şi perfecta..Noi am fost 11...Ca sa fiu foarte sincer a fost strict opera lui...e copilul lui.

Ion Savancea, Jon pentru amici, membru permanent in marele consiliu, Pro Mare Maestru in trecut, contracandidat de turul doi a lui Chirovici la MM....nu iti mai zic de titlurile de la rituri ca n-am loc in post...Dar tie nu iti e pe plac...ar trebui sa il ardem intre coloane nu-i asa ?

QUOTE
Credeam ca se mai indreapta un mortar dar vad ca lumina ramane inchisa.


Cui ii pasa de ce crezi tu...biet profan...
Marea opera se construieste fara mortar (de tencuiala, sau liant)...Pietrele se slefuiesc una pe alta ca sa se imbine perfect...dar ca si in alte parti, despre alte subiecte, iti dai cu presupusu' din ce ai auzit pe colo si pe dincolo....nu e bine...nu e bine deloc domnule comisar...



Actor of the low-high Q, let's hear your view.
Peek at the lines upon your sleeves since your memory won't do.
Tell me: how the baby's graded, how the lady's faded,
why the old dogs howl with madness.


Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Oct 2013, 08:04 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Oct 2013, 09:56 AM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ta-daaaammmm....







Ti-am pus o invitatie...poate iti faci timp... rolleyes.gif


PS....poti sa aduci si pancarta cu tine... rofl.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 4 Oct 2013, 11:54 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 4 Oct 2013, 12:15 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
si voi ne-ati mai si intarziat cu platile de la rosia montana... thumb_yello.gif
chiar si asa, n-a fost decat 60 000 de euro, toata povestea...emisia cu monedele cea mai scumpa (una e in argint pur).


Cred si yo... dar de la Rosia voi ciuciu... iti spun nimic... totul la B'nai Brith. rofl.gif

QUOTE
Ihi...de departe...Pe vremea lui Bebe Comanescu a fost singura loja de protocol, e infratita cu 18 loji regulare din afara (urmatoarea Steaua Dunarii are abia 8), a fost loja cu cel mai mare numar de frati la un moment dat (si ever), a dat un MM si cel mai mare numar de pui (care apropo, e o mandrie, nu o rusine), a fost mosita de doua cupole: Radu Filip (in trecut), si Ghe. Comanescu (in scaun), are revista proprie si loja de cercetare, stema iti zice ceva ?...sa mai zic...?


Nu mai trebuie sa zici nimic... avand in vedere ca pentru voi cantitatea este mai importanta decat calitatea. Este de ajuns.
Caramizile au invins din nou.
Noroc ca de aici s-au rupt unii care declamau sus si tare coruptia din sanul lojei.
Cred ca de aceea o consideri cea mai importanta... aici s-au invartit nu-i asa foarte multe caramizi.

QUOTE
Da, mai zic...povestea de care ne-ai spus, nu e asa cum o stii tu de la ghiulbenghian, desi un sambure de adevar exista in ea..
...si renunti atat de usor la chestia care te-a facut celebru pe acest topic (si aiurea) ...aceea de a vorbi in necunostinta de cauza ???..mai, mai, mai...


O da in necunostiinta! tocmai de aceea te las pe tine sa iti faci numarul. Avise le fin!


QUOTE
Ion Savancea e membru fondator a lui Dale Woodward si primul venerabil al ei. (fondatori trebuiau sa fie 7 -...trei o conduc, cinci o luminează şi şapte o fac justă şi perfecta..Noi am fost 11...Ca sa fiu foarte sincer a fost strict opera lui...e copilul lui.


Sa inteleg ca ti-a fost si tie nas. Cat ai dat? rofl.gif rofl.gif


QUOTE
Cui ii pasa de ce crezi tu...biet profan...


Ai uitat precupetilor, boschetarilor, alora din piata. N-am nevoie de elita pentru ca pe aceasta o cucerim si noi o cream sau recream. jamie.gif

QUOTE
Marea opera se construieste fara mortar (de tencuiala, sau liant)...Pietrele se slefuiesc una pe alta ca sa se imbine perfect...dar ca si in alte parti, despre alte subiecte, iti dai cu presupusu' din ce ai auzit pe colo si pe dincolo....nu e bine...nu e bine deloc domnule comisar...


Vezi iara te hazardezi... si nici simbolistica nu o cunosti prea bine. Se pare ca timpul petrecut in afara ordinului isi face veacul si distruge cunostiintele.

Ca o urmare a clasei purtarea sortului era o obligatie nu numai simbolica ci si una care te putea apara de pangarirea provocata de ipsos. (citeste mortar) Cu alte cuvinte ucenicii sunt instruiti ca mortarul utilizat necorespunzator (sau amestecat prost pentru utilizare) poate provoca patimi si pofte diferite. De aceea purtarea sortului nu ar trebui sa permita sufletului sa se spurce atat de usor cu "pasiuni scapate de sub control". (citeste caramizi) mwah1.gif rofl.gif


Such a sense of glowing in the aftermath / ripe with rich attainments
all imagined / sad misdeeds in disarray..
Man of passion rise again, we won't cross you out -- for we do love
you like a son -- of that there's no doubt.
Tell us / is it you who are here for our good cheer?
Or / are we here / for the glory / for the story / for the gory satisfaction
of telling you how absolutely awful you really are?


Multam dar nu vin... La Caro nu-mi place... rofl.gif


SALVAM ROSIA MONTANA!!


Acest topic a fost editat de cocosel: 4 Oct 2013, 12:19 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Oct 2013, 01:20 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Multam dar nu vin... La Caro nu-mi place.


Ah, sorry...am uitat...Tu preferi mai degraba in strada.....bwwwoahahahahaha...... roflmao.gif
...eiiiii, deh, fiecare cu gusturile si cu educatia lui....pana la urma, nu-i decat o chestiune de alegere...


QUOTE
N-am nevoie de elita pentru ca pe aceasta o cucerim si noi o cream sau recream.


Bravo....Asa sa faceti !!!...si dupa ce terminati, sa mergeti frumos inapoi la scara voastra (sau in clasa primara: randu 4, banca de la geam).

QUOTE
... avand in vedere ca pentru voi cantitatea este mai importanta decat calitatea.


unsure.gif ...vrei sa spui ca d'aia suntem 8 000 la o populatie de 18,000,000 ?... unsure.gif ...Jee...nu mi-a dat prin cap... hmm.gif

QUOTE
Noroc ca de aici s-au rupt unii care declamau sus si tare coruptia din sanul lojei.


Deh, piatra bruta se slefuieste, ca nu toate adevarurile sunt pentru toate mintile.
Stii de vreo hotarare a vreunui tribunal masonic in sensul asta ?...
Nope ?...i didn't think so... ohyeah.gif..coz there's not even a single complaint ... rolleyes.gif

Sunt marile incercari cele care fac prieteniile durabile....si nasc fratia...
Cu totii gresim...ah...pardon...mai putin cei aflati azi in piata...


QUOTE
Ca o urmare a clasei purtarea sortului era o obligatie nu numai simbolica ci si una care te putea apara de pangarirea provocata de ipsos. (citeste mortar)


Mai, Mai, Mai...ai o simbolistica a ta proprie ?...pangarirea prin ipsos.... rofl.gif ...that's a new one... rofl.gif ..
Stii, noi la Ordin avem ritualuri extrase din Landmarkurile universale...MLNR e regulara taman pentru ca le respecta in totul..
Asta cu ipsosul n-am auzit-o niciodata si nici nu pot sa o propun...ca nimic de acolo nu e cum ar vrea unul, sau altul..
Dar sincer...e buuuuuna rau de tot... rofl.gif

QUOTE
aici s-au invartit nu-i asa foarte multe caramizi.


rolleyes.gif ..cred ca ai vrut sa zici "metale".?..da e foarte complicat de pus o ordine la tine in tartacuta..poate ai vrut sa spui "coloane" ?.. unsure.gif ...cine stie ...biet profan...(boschetarii, piata, precupetii..?)

So...daca alegi sa nu dai curs invitatiei mele, e treaba ta...

Maine, eu voi fi in aleasa companie, in grandoare si fast, cinstind, servind, si bucurandu-ma de prezenta fratilor mei cu grijile lumii lasate in urma dar active in minte..


In timpul asta, jos in piata Cocosel demonstra pasnic...

-Si ce facea?-Canta la cor.
Deci, nu era nici scamator,
Nici acrobat, nici dansator;
Facea si el ce-i mai usor:
Canta la cor.(Era tenor)




cucuriguuuu gazu

Acest topic a fost editat de The Dude: 4 Oct 2013, 07:58 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 4 Oct 2013, 02:11 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Ah, sorry...am uitat...Tu preferi mai degraba in strada.....bwwwoahahahahaha......
...eiiiii, deh, fiecare cu gusturile si cu educatia lui....pana la urma, nu-i decat o chestiune de alegere...


Diferenta este ca tu habar n-ai in ce piata... mai cauta la elita ta damboviteana. rofl.gif

QUOTE
unsure.gif ...vrei sa spui ca d'aia suntem 8 000 la o populatie de 18,000,000 ?... unsure.gif ...Jee...nu mi-a dat prin cap... hmm.gif


NU!! vezi te faci ca nu intelegi atunci cand iti dau cu piatra slefuita... lasa abureala ca se stie mai mult decat incerci sa ascunzi. Comanescu si cu Jon al tau habar nu aveau o iota de engleza si nestiind ca pe bietul Robert Woodward nu-l chema Dale...au zis ei asa sa-i faca o loja cu numele Dale... rofl.gif

Se rade copios si acum in alte cercuri...

Matematica asta...aaa geometria cu G mare nu?


QUOTE
Stii de vreo hotarare a vreunui tribunal masonic in sensul asta ?...


Am auzit de una care l-a exclus pe fratele tau Balcesti... rofl.gif


Si ai uitat sa ne spui cam cat ai dat?

Hai povesteste-ne si noua ce sume ai transmis pentru accederea in gradele marete. rofl.gif rofl.gif


QUOTE
Mai, Mai, Mai...ai o simbolistica a ta proprie ?...pangarirea prin ipsos.... ...that's a new one... ..
Stii, noi la Ordin avem ritualuri extrase din Landmarkurile universale...MLNR e regulara taman pentru ca le respecta in totul..
Asta cu ipsosul n-am auzit-o niciodata si nici nu pot sa o propun...ca nimic de acolo nu e cum ar vrea unul, sau altul..
Dar sincer...e buuuuuna rau de tot...


Nu ai cum sa o stii pentru ca asa cum iti spuneam voi acolo in lojele voastre habar nu aveti ce cautati acolo... pentru voi nu este decat ravna, prostie (multa), si dorinte de parvenire. Repede cauta-l pe Mackey poate intelegi asa ce ti-am transmis... in lumina verbelor masonice. thumb_yello.gif


QUOTE
Maine, eu voi fi in aleasa companie, in grandoare si fast, cinstind, servind, si bucurandu-ma de prezenta fratilor mei cu grijile lumii lasate in urma dar active in minte..


Stii cat ne intereseaza pe noi astia din han... fix zero. Si da vorbesc in numele lor pentru ca oricum Ordinul prin membrii sai aici pe acest topic te-au cam exclus. Atat in informatii cat si in fapt.

Am zis,


Lob and Puck, poor frantic elves,
Drag their treasures from the shelves.
Jack the Giant-killer's gone,
Mother Goose and Oberon,
Bluebeard and King Solomon.
Robin, and Red Riding Hood
Take together to the wood,
And Sir Galahad lies hid
In a cave with Captain Kidd.
None of all the magic hosts,
None remain but a few ghosts
Of timorous heart, to linger on
Weeping for lost Babylon.


SALVAM ROSIA MONTANA


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Oct 2013, 02:37 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 4 Oct 2013, 03:11 PM) *
Diferenta este ca tu habar n-ai in ce piata... mai cauta la elita ta damboviteana. rofl.gif



...desigur, desigur...la cour des miracles....jobelinul maestrului Francois Villon....elita underground... rolleyes.gif

QUOTE
NU!! vezi te faci ca nu intelegi atunci cand iti dau cu piatra slefuita... lasa abureala ca se stie mai mult decat incerci sa ascunzi. Comanescu si cu Jon al tau habar nu aveau o iota de engleza si nestiind ca pe bietul Robert Woodward nu-l chema Dale...au zis ei asa sa-i faca o loja cu numele Dale... rofl.gif


Ti-am mai spus....Stii ceva dar nu stii bine...Ghici, ghicitoarea mea yeah.gif ?

QUOTE
Matematica asta...aaa geometria cu G mare nu?


Ce-i cu ea ? ai probleme si aici..... hmm.gif ..aveam eu ceva banuieli...


QUOTE
Am auzit de una care l-a exclus pe fratele tau Balcesti... rofl.gif


Surprizaaaaa !!!!...nu e exclus, nu e ars intre coloane....e doar radiat...dar n-ai tu de unde sa pricepi subtilitatile astea..
Stii Balcesti e nasul meu...si n-am dat nimic...ca pe la inceput se faceau masoni.."la vedere" ca sa zic asa...


QUOTE
Hai povesteste-ne si noua ce sume ai transmis pentru accederea in gradele marete. rofl.gif rofl.gif


Nu poci ma...ca sunt discret... thumb_yello.gif


QUOTE
Nu ai cum sa o stii pentru ca asa cum iti spuneam voi acolo in lojele voastre habar nu aveti ce cautati acolo... pentru voi nu este decat ravna, prostie (multa), si dorinte de parvenire.


offf...iar jigniri... whistling.gif ...trenul injuriilor tale circula pe calea ferata a indiferentei mele...ai idee cui apartine gandul aista ?
nuuuu, nu-l gasesti pe net....dar te las sa incerci...ca merita


QUOTE
Repede cauta-l pe Mackey poate intelegi asa ce ti-am transmis



Ne cunoastem sa stii... dar n-a scris el Landmarkurile...


QUOTE
Stii cat ne intereseaza pe noi astia din han... fix zero.



nope, ceva mai mult decat atat...urmareste vizualizarile te rog...

Acest topic a fost editat de The Dude: 4 Oct 2013, 07:45 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 4 Oct 2013, 03:19 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114




QUOTE
Ti-am mai spus....Stii ceva dar nu stii bine...Ghici, ghicitoarea mea yeah.gif ?


Stiu exact cat trebuie
Dale fratele lui Robert nu?... rofl.gif
Si acum rad copios.

"Numele nu este totul dar fără nume totul este nimic"


QUOTE
Surprizaaaaa !!!!...nu e exclus, nu e ars intre coloane....e doar radiat...dar n-ai tu de unde sa pricepi suptilitatile astea..


Surprizaa!!! pricep bine...dar Balcesti a fugit cand au inceput sa vina acuzele... si pentru ca fratii nu sunt asa rai..au zis mai bine pleaca decat sa distrugem si ce a fost bine.
Poate ne spune cati bani a facut din paramente... vorba aia sa tot fie vreo 10 anisori daca nu mai mult...

QUOTE
Stii Balcescu e nasul meu...si n-am dat nimic...ca pe la inceput se faceau masoni.."la vedere" ca sa zic asa...


Nu te cred...dar poate din amicitie pe tine sa te fi lasat asa fara caramizi (aka bani, asta pentru ca te faci ca nu intelegi)
Am mai auzit o poveste cum le lua banii tinerilor si le promitea grade frumoase...ehei efendi.
Oare de aici se trage plecarea? rofl.gif

QUOTE
offf...iar jigniri... whistling.gif ...


NU am jignit decat pe cei care se simt ... si Ordinul este plin ...



QUOTE
Ne cunoastem sa stii... dar n-a scris el Landmarkurile...


NU asta are importanta.. a fost sau nu regular cum iti place?...yo zic ca da si unul de seama. Asa ca deschide paginile lui s-ar putea sa afli mai multe.

Loja Dale Woodward, loja pe care a patronat-o pana recent Jon , a actionat ca o pepiniera de initieri pe banda rulanta si cu asta inchid o acolada si ma retrag la ale mele.
NU are rost sa discut despre asemenea personaje si chiar imi pierd vremea.

Mult fast la agapa!












--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Oct 2013, 07:10 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 4 Oct 2013, 03:19 PM) *
Stiu exact cat trebuie
Dale fratele lui Robert nu?... rofl.gif


Nope....Dale....Dale !...ca sa zic asa... rolleyes.gif
Uite, patenta DW a fost obtinuta pe semnaturile a opt maistrii si trei calfe.

Propunerea catre L.P. s-a facut pe canale diplomatice de catre Nicu Filip, desi toate diligentele formale au fost indeplinite de MLNR prin Comanescu.
Cum era imaginea internationala a lui Filip la momentul acela e o istorie intreaga. Alta decat ce vorbim noi aici.
Ce statea in spatele unei aliante masonice la nivel de loje intre NATO si gubernia noastra in anul 1998...iarasi alta poveste decat cea de aici.

Eu nu zic mai mult. Daca are sa mi se permita voi posta versiunea scurta a filmului aniversar. Am inteles ca e publica.
El explica totul prin comentariile dlui Woodward...fara interpretari.

Totusi...Dumnezeu e deasupra, asa ca reafirm, un sambure de adevar exista in toata bazaconia ta...
..si e unul tare interesant si ciudat...

QUOTE
Si acum rad copios.


Ca toate naturile simple care fac la fel, din te miri ce....Nu-i un motiv de lauda.

QUOTE
Poate ne spune cati bani a facut din paramente...


Foarte multi...Insa s-a si cheltuit pentru ei.
Sotia lui Horia e designer, multe din efecte aveau semnatura ei de creator si nimeni nu a fost obligat sa cumpere ceva de acolo.
Existau multiple alte posibilitati.

QUOTE
..dar Balcesti a fugit cand au inceput sa vina acuzele...


Eroare si mistificare....Balcesti a plecat in urma scandalului produs de vizita lui Toni Blair.
Problema arderii lui intre coloane (dimpreuna cu cea a lui Radu Filip) a fost un test dur pentru marele consiliu.
Rezolvarea ei este una exemplara...dar secreta.

QUOTE
Nu te cred...dar poate din amicitie pe tine sa te fi lasat asa fara caramizi (aka bani, asta pentru ca te faci ca nu intelegi)


E problema ta.
Din '93 si pana in '98, accesul in Ordin, dar mai ales pasajele presupuneau taxe derizorii.
Interesul MLNR era sa aiba suficienti membri care sa ii dea legitimitatea necesara recunoasterii.

Eu sunt 30 si Cavaler Kadosh..M-am oprit aici pentru ca nu vad nimic interesant in fata.
Taxele platite sunt cele din chitante (simbolice fata de ce se solicita acum); daca eram un alt tip de persoana puteam sa nu le achit nici pe astea.
Functiona pe atunci un fel de metoda a pasajului "prin merit" care nu costa nimic.


QUOTE
Am mai auzit o poveste cum le lua banii tinerilor si le promitea grade frumoase...ehei efendi.


..iar eu de una in care un cocos a inghitit o ograda cu tot cu boi, vaci si vitei (si tot gunoiul de grajd aferent lor) pentru numai doi bani..
Deh...basme.....ce ne-am face fara ele...Nu-i asa ?


QUOTE
NU asta are importanta.. a fost sau nu regular cum iti place?...yo zic ca da si unul de seama. Asa ca deschide paginile lui s-ar putea sa afli mai multe.



Ihi...le-am parcurs...paginile adica..Sunt interpretari, comentarii, ganduri...Frumos si interesant. Mai ales in mediul profan.
La Ordin insa conteaza numai Landmarkurile...acela e codicele....atat si nimic mai mult.


QUOTE
Loja Dale Woodward, loja pe care a patronat-o pana recent Jon


...recent pana acum 12 ani.... rofl.gif ...zau Cocosel.... rofl.gif

QUOTE
si chiar imi pierd vremea.



Nu...doar eu cu tine...Si ar trebui sa imi fii recunoscator pentru asta..
Doar asa mai "ciugulesti" si tu cate ceva...



QUOTE
Mult fast la agapa!



Cred ca ai vrut sa imi urezi petrecere frumoasa. Multumesc thumb_yello.gif !!!
Fastul ma stanjeneste si ma inhiba...Oricum nu e ceva, care sa urezi cuiva..



PS. Vezi sa nu ma faci de cacao si sa te duci pe la Caro maine sa-ti curga mucul pe acolo...
E numai pentru membrii si vizitatori cunoscuti..

Cheful e maine seara la Perla...acolo s-ar putea sa treci neobservat...
...vezi, dupa 19.00..au salau si vanat..si icre...si un burgund de plangi, nu alta..

PS. te rog mult sa nu rezolvi cu rosia taman maine...ca vreau sa prind si eu momentul "pe viu"...



rofl.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 4 Oct 2013, 08:29 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Oct 2013, 07:42 AM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...pentru ca nu e cea mai importanta loja din MLNR, la sarbatorirea celor 15 ani nici nu s-au adunat 350 de reprezentanti (aproape cat la un convent din trecut)...

...iar pentru ca Ion Savancea nu este decat un fraier, care nici nu stie engleza, taman ce a fost numit prin decret extraordinar:
Mare Maestru ad Vitam.... rolleyes.gif




Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Oct 2013, 07:43 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 9 Oct 2013, 07:55 AM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...cu ocazia sarbatoririi a 15 ani de la aprinderea luminilor toti membri fondatori Dale Woodward,
au primit cate o diploma si o moneda comemorativa.
Aceasta este a mea:








balul a fost foarte frumos...s-a terminat tarziu in noapte, iar ceremonia de dimineata, una exemplara..

Acest topic a fost editat de The Dude: 9 Oct 2013, 12:21 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 9 Oct 2013, 08:03 AM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...moneda este din aur masiv extras prin cianurare de la rosia montana... rofl.gif

Just Kidding.... rofl.gif roflmao.gif rofl.gif

Nope..piesa e din bronz la un diametru de 6 cm, iar emisia, una redusa.
In paralel s-a batut si o moneda identica din argint, pentru membrii marcanti si pentru venerabili in scaun ai lojelor infratite.
Pe una din fete sunt efigiile lui Nicu Filip si a lui Gheorghe (Bebe) Comanescu, parintii spirituali ai lui Dale Woodward.

Alte loji au salutat evenimentul:



Acest topic a fost editat de The Dude: 9 Oct 2013, 08:04 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Oct 2013, 07:31 AM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Repede cauta-l pe Mackey poate intelegi asa ce ti-am transmis

QUOTE(The Dude @ 4 Oct 2013, 03:37 PM) *
Ne cunoastem sa stii... dar n-a scris el Landmarkurile...


Nici nu stiam ca am cartea asta.
Imi aminteam doar ca am citit-o...



Acum, fiecare carte din biblioteca mea, care a fost citita, are in ea o scurta nota de impresii; asta pentru eventualitatea in care vreau sa reiau alta data lectura ei..Pe nota din ccartea asta am scris:

"..scurta istorie partinitoare si patimasa a Ordinului de pana la 1800 si ceva...bine scrisa, interesante interpretari, vulnerabile concluzii.."


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman