HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

14 Pagini V  « < 12 13 14  
Reply to this topicStart new topic
> Ziua Domnului
Care este Ziua Domnului?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 37
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Clopotel
mesaj 13 Jun 2006, 01:42 PM
Mesaj #456


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abureala,
Sa facem o mica precizare, te rog, ca sa nu se creeze confuzie...
Pana la Invierea Domnului, tinerea sambetei nu poate fi considerata erezie....
Acum, ca suntem in Legea Noua, a Harului si a Iubirii, cei ce se duc la vechile obiceiuri, "care sunt umbra celor viitoare" cum zice Sfantul Apostol Pavel, pot fi considerati eretici, ca nesocotesc chiar exemplul Mantuitorului ce a Inviat in zi de Duminica, exemplu clar si la vedere, mai bine sfintit chiar decat tablele legii care au fost scrise de mana lui Moise...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jun 2006, 01:59 PM
Mesaj #457


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Clopotel @ 13 Jun 2006, 03:42 PM)
Draga Abureala,
Sa facem o mica precizare, te rog, ca sa nu se creeze confuzie...
Pana la Invierea Domnului, tinerea sambetei nu poate fi considerata erezie....
Acum, ca suntem in Legea Noua, a Harului si a Iubirii, cei ce se duc la vechile obiceiuri, "care sunt umbra celor viitoare" cum zice Sfantul Apostol Pavel, pot fi considerati eretici, ca nesocotesc chiar exemplul Mantuitorului ce a Inviat in zi de Duminica, exemplu clar si la vedere, mai bine sfintit chiar decat tablele legii care au fost scrise de mana lui Moise...

Citatul de mai sus se refera strict la crestinism.
erezie = Doctrină sau credinţă religioasă care ia naştere în sânul unei biserici, abătându-se de la dogmele consacrate şi care este condamnată de biserica respectivă.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 18 Jun 2006, 02:01 PM
Mesaj #458


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Isus S-a declarat ferm ca fiind Domn si al Sambetei,

Oare de ce ? Revezi contextul in care El a declarat acest lucru.
QUOTE
si a mai spus si ca sambata e pentru om

Deci nu Duminica. Daca Isus ar fi facut o referire generala cu privire la timp, n-ar fi nominalizat o zi anume. Concluzia ?
QUOTE
nu omul pentru sambata,

Desigur. Contextul afirmatiei spune ca iudeii facusera dintr-o sarbatoare in slujba omului si spre binecuvantarea lui, o adevarata povara. Dar tot acel context nu spune ca ziua n-ar mai trebui sa fie Sambata. El vizeaza doar modul in care sa fie tinuta si nu schimbarea zilei.
QUOTE
adica un fel de: omul manaca sa traisca, nu traieste ca sa manance...

Nu asta e "felul" la care trebuia sa apelezi ci la urmatorul :omul trebuie sa se odihneasca si nu ziua insasi. Ziua e pt. odihna si nu pt. poveri fariseice. Asta spune Isus de fapt.
QUOTE
Cand Iisus a calcat sambata

Niciodata Isus nu si-a calcat propria porunca. Asta-i blasfemie. Sa-L faci pe D-zeu pacatos.
QUOTE
cei ce tineau sambata (si despre care tuy sustii ca o tineau corect) s-au revoltat,

Ei o tineau corect ca zi dar nu ca mod. Iar tu te prefaci ca nu distingi corectia modului de interzicerea zilei. Persisti la adapostul erorii. Tu practici invoci eroarea fariseica in favoarea ta. Adica Isus condamna modul talmudic in care ei se odihneau in ziua 7-a iar tu vii si spui ca Isus a calcat (schimbat) aceasta zi. Daca tu corectezi pe cineva inseamna ca-i interzici ceva ?
QUOTE
adica, evident, nu erau in spiritul lui Iisus, si nici nu faceau voia Lui,

Amin. Exact asta era si problema. Nu erau in spiritul lui Isus dar nici decum ca n-ar fi fost in ziua poruncita de El. Asta si condamna Isus - un spirit si o voie straina de ceea ce s-a intentionat initial. Dar nicidecum ca ar fi vorba de o alta zi. Nu aveau cum sa faca voia Lui cu impopotonarile talmudice cu care impovarasera intreaga viata spirituala si nu numai Sabatul.
QUOTE
devreme ce erau contra Lui, inclusiv cu sambata.

Pardon, cu modul in care o tineau si nu ca unitate de timp.
QUOTE
In Biblie se vorbeste clar de o noua zi de odihna, am mai dat citatele

Nu de o noua zi de odihna a poruncii 4 e vorba acolo ci de odihna care vine prin ascultarea de D-zeu. Zi care poate fi oricand alege omul sa-L asculte pe Creator. Nici o legatura cu cererea expresa a poruncii 4 care vizeaza alta motivatie si scop.
QUOTE
Asa cum Dumnezeu S-a odihnit dupa ce a facut Creatia in ziua a 7-a, tot asa acum Dumnezeu Invie pentru om in zi de Duminica..

Nu D-zeu invie pt. om Clopotel pt. ca El n-a murit niciodata. De unde teologia asta ? Omul Isus a inviat. Unde a rescris D-zeu Decalogul ca urmare a invierii in ziua 1 ?
QUOTE
Creatia a fost o etapa, Invierea, adica ridicarea omului de la pamant la Dumnezeu este o alta etapa,

Da porunca scrisa de D-zeu, lasa filozofia. Versuri putem scrie toti.
QUOTE
mai importanta chiar decat prima

Unde clasifica D-zeu lucrurile astfel ? Si unde spune ca ziua de odihna e in functie de ce spui tu ?
QUOTE
caci nastere fara mantuire degeaba e.

Daca tu-ti imaginezi ca te nasti din nou calcand porunca lui D-zeu...
QUOTE
Prin urmare, asa cum Dumnezeu S-a odihnit in ziua a 7-a,

Atunci tu de ce o faci in a 1-a ?
QUOTE
acum Acelasi Dumnezeu ne arata din nou cu fapta care este ziua Invierii, a Vietii,

D-zeu ne arata multe lucruri in multe zile. Concluzia ? Niciuna. Ce treaba are cu ziua de odihna a poruncii 4 ? Niciuna. Un zice El ca ar avea ? Nicaieri. Subiectul e ziua de odihna conform Decalogului si nu ziua vietii. Nu traiai daca Isus nu murea Vineri. Tii Vinerea ? Nu. De ce ? Pt. ca nu scrie in porunca de ea. Dar de Duminica unde scrie ?
QUOTE
si prin Invierea Sa, a sfintit aceasta zi de Duminica.

Unde scrie asta in porunca ? Noi discutam de ceea ce D-zeu a poruncit. Speculatiile filozofice pe alt topic.
QUOTE
Si ca sa nu mai existe confuzii, Duhul Sfant S-a pogorat tot in zi de Duminica

Practic ai marit confuzia cu o asertiune complet neavenita. Unde a rescris pogorarea DS porunca 4 ?
QUOTE
Serbarea zilei Duminicii este mai mult decat serbarea sambetei,

Unde scrie asta in Biblie cu explicatii cu tot ce trebuie ?
QUOTE
pentru ca noi Duminica serbam atat odihna Domnului in amintirea celor trecute, cat mai ales Invierea, care este cel mai mare eveniment dumnezeiesc...

1. Vorbim de ce a poruncit D-zeu deci unde-i porunca ?
2. Nimeni nu invie pana nu moare si pana nu traieste o viata.
Cand serbati ziua vietii si ziua mortii lui Isus pt. a completa cercul rationamentului vostru ? Iar dupa asta vreau sa stiu conform carei porunci divine.
QUOTE
De aceea voi protestantii si cu iudeii, ati ramas in urma cu credinta din Dumnezeu,

Adica am ramas in urma ramanand la ceea ce sta scris. Asta-i de bine. Nu am luat-o inainte ca voi, pe cai neumblate de Isus.
QUOTE
pentru ca va cramponati in niste cutume.

Aloo, cutuma-i speculatia voastra filozofica si nu porunca scrisa de D-zeu cu mana Lui.
QUOTE
Ati ajuns pana acolo incat Ivierea Domnului o considerati o chestiune banala

Am ajuns pana acolo incat tratam fiecare lucru in contextul biblic asa cum se cuvine, fara a lua decizii de capul nostru cu privire la ce a poruncit D-zeu.
QUOTE
caci daca i-ati da adevarat importanta ati serba-o,

De serbat serbezi doar ceea ce a poruncit D-zeu. Unde a poruncit serbarea zilei 1 ?
QUOTE
si atunci v-ar fi evident ca nu sambata, caci Invierea s-a facut Duminica, Ziua Domnului...

Hodoronc tronc. Vorbeam de porunca 4 si ziua la care se refera ea. Daca tu ai chef sa vorbesti de inviere, treaba ta.
QUOTE
Toti au sarbatorit aceasta zi de la Sfintii Apostoli incoace..

Flas si vorbe-n vant. Tot NT geme de serbarea zilei 7 nu a zilei 1. Apostolii ca iudei si urmasi oficiali ai lui Isus a pastrat sfantul Sau obicei. Nu mai abera.
QUOTE
Si degeaba va cramponati voi ca Sfintii Apostoli se duceau sambata la sinagoca ca sa propovaduiasca cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca e logic, si Biblia spune clar, ca ei mergeau atunci acolo, pentru ca atunci erau adunati cei ce tinea-u Legea Veche, si pe care ei doreau sa-i aduca la cea Noua...

Iti pun doua intrebari si te-am prins :
1. De ce se adunau acei oameni (iudei + nemuri) Sambata, pt. ca intre ei erau destui martori directi ai vietii lui Isus in care ar fi trebuit sa vada asa-zisa noua invatatura ?
2. De ce apostolii nu au evidentiat la culme asa-zisa sarbatoare a invierii corijandu-i pe oameni si s-au complacut in a ascunde un adevar, care spuneti voi - e capital ?
Va raspund tot eu. Pt. ca la data aia biserica primara habar nu avea de abrambureala pe care au facut-o in teologia crestina parvenitii romani, greci si nu numai. Nu exista in primul secol idea de sarbatoare a invierii si cu atat mai putin ca substitut al zilei 7.
QUOTE
Chiar Sfantul Apostol Pavel zice in Coloseni 2:
14 Ştergând zapisul ce era asupra noastră, care ne era potrivnic cu rânduielile lui, şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce.

Si care-i zapisul ? De cand zapisul e tot una cu tablele de piatra ? Unde ai vazut tu randuiele in Decalog ? Pai cand nu stapanesti subiectul, totul poate fi orice, dupa chef.
QUOTE
Dupa tine toate-s prescurtari, si prescurtari la prescurtari..

Dupa tine, textul asa cum a fost dat nu conteaza.
QUOTE
De aceea am si deschis acel topic cu Durata zilei Creatiei, ca sa vezi si singur ca e vorba de ziua a -a in special, ca doar Dumnezeu nu a inceput lucrarea in zi de Duminica.

Dar cand, Miercuri ?
QUOTE
numaroarea zileleor nu avea cum sa inceapa imediat dupa Creatie, si a avut un punct de plecare ulterior si mult ulterior.

Oopaa, ma uimesti. Asta pe unde scrie ? Sau macar de unde ai dedus-o ? Deci D-zeu incepe El Insusi o numaratoare, o comunica fiintelor umane proaspat create iar tu vii si spui ca nu-i asa.
QUOTE
De aceea am spus ca Biblia cere totusi si ratiune, sa vezi ca este imposibil sa fi fost fix dupa 168 ore

Ratiunea e data de ce esti si pe ce stai. E treaba ta daca tu traiesti in alt timp. D-zeu le scrie celor ce traiesc pe Terra si le scrie despre Terra.
QUOTE
E pueril acest mod de a gandi

Pueril e sa ignori raportul clar Genezei.
QUOTE
Serios! Inseamna ca si legea parlamentara este tot legea iubirii ca si legea aceasta zice sa nu furi, sa nu ucizi etc...

Foarte serios ! Vizeaza acelasi spectru de relatii. Interumane.
QUOTE
Cand Iisus zice ca in legea iubirii se cuprind toate celelalte legi, nu zice degeaba, ci este evident ca daca iubesti cu adevart pe cineva, nu-l furi, nu-l ucizi, nu-i iei nevasta etc, pe cand de niciunde nu rezulta ca daca nu furi sau nu-l ucizi pe un om il si iubesti...

Si ?
Din cate vad, observi ca pt. a defini iubirea ai nevoie de exemple practice. Cum spuneam, Isus a folosit o exprimare eliptica si nu a eliminat in nici un fel continutul circumscris de aceasta. Ar fi si imposibil.
QUOTE
Pentru ca acum conceptul de aproapele se extinde si la vrajmasi, si nu se mai face distinctie intre iubirea de prieteni si de vrajmasi.

He he he, asta-i pt. prescolari. Dintotdeauna vrajmasul a fost inclus in sintagma "aproapele". Sa fim noi sanatosi de cand stia poporul Israel lucrurile astea, dar ca pe multe altele le uitasera. Tu numesti orice update pe care li l-a facut Isus ca fiind o noua descoperire teologica. Ei afla ca esti defazat. Poporul ales a beneficiat in vechime de tot ceea au avut nevoie numai ca dezicerile lor repetate de D-zeu i-a adus in situatia de a nu mai sti multe lucruri. Isus a venit sa corecteze si nu sa inventeze. Lamuriri suplimentare gasesti pe topicul deschis de mine chiar in primul post acolo : http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=7066&
QUOTE
Acest lucru nu rezulta din VT, ba din contra...

Inseamna ca nu l-ai citit.
QUOTE
Pai pentru tine toate sunt sinteze la sinteze

Nu eu restrang Decalogul la doar 2 porunci.
QUOTE
13 Toţi proorocii şi Legea au proorocit până la Ioan.

Si ? Asta schimba Sambata in Duminica ?
QUOTE
37 El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău. 38 Aceasta este marea şi întâia poruncă.

Sa inteleg ca tu-L iubesti pe D-zeu nesocotind porunca Lui expresa ? Pt. ca porunca vorbeste de Sambata si nu Duminica.
QUOTE
39 Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.

Cum iti iubesti aproapele ? Desi nu vad legatura cu subiectul topicului.
QUOTE
40 În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.

Si in cuprins ce se afla ?
QUOTE
Aici nu este vorba de prescurtari de porunci sau alte brizbizuri:

Pai si de ce nu tii cuprinsul primei porunci asa cum ti-a poruncit D-zeu ?
QUOTE
aici e vorba de porunci dumnezeiesti, de cea mai mare porunca dumnezeieasca

Daa cum sa nu... Atat de important ce este ca v-ati tras o alta zi de odihna contrar poruncii scrise.
QUOTE
Si cu adevarat cine respecta aceste doua porunci, implicit le respecta si pe cele din VT, si cu mult mai mult de atat...

Respectarea celor doua implica indubitabil respectarea cuprinsului lor. Care-i cuprinsul lor ? Citeste Decalogul si fa TOT ce scrie acolo. Adica tine ziua 7 si nu ziua 1.
QUOTE
DE aceea si Sfantul Apostol pAvel mai puncteaza si la Coloseni 2:
16 Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete,
17 Care sunt umbră celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos.
Ce vrei mai clar de atat?

Claritatea mintii tale care inca se lasa mult asteptata. Aaa, si inca ceva - mai multa cunostinta biblica. De ce ? Pai e foarte simplu. Pavel le vorbeste crestinilor proaspat convertiti sa nu cedeze la indemnurile crestinilor iudaizanti (vechea garda) care inca doreau sa tina zapisul (randuieli de sarbatori levitice cu mancaruri, bauturi si anumite zile de odihna - sabate) iar tu vii si le recomanzi sa nu mai tine Decalogul. Halal rationament. Unde scrie in piatra de macari si bauturi ? Eh, ie-te d'aia inca astept. smile.gif Oof, Clopotel, Clopotel... smile.gif



@artanis :
QUOTE
"din scrisoarea lui Pliniul cel Tinar catre Traian (111), ca si din marturiile Sf, Iustin Martirul, Clement al Alexandriei si alte marturii din sec. I si II se constata ca Duminica a fost serbata din primele veacuri ale crestinismului, chiar de la Sf. Apostoli ai Mintuitorului. Constantin cel Mare a oficializat serbarea Duminicii, pentru ca ea era deja existenta, se sarbatorea de crestini. El nu avea nici un interes sa schimbe religia crestina."

Nimic mai fals. Una e "in primele veacuri" si alta e in sec 1. Nici vorba de crestini seriosi care sa tina Duminica in primul secol. Asta nu inseamna ca unora nu le-a venit in minte asemenea erezii impreuna cu multe altele. NT acopera o perioada de cca 60 de ani in care nu este prezenta catusi de putin, macar ca idee, serbarea zilei 1 printre bisericile apostolice, la nivel doctrinar. Ca in diversele manifestari eretice incipiente existau si asemenea deviatii, asta nu-i o noutate pt. ca insasi apostolii criticau vehement un asemenea comportament dogmatic.
Eu vreau referinte indubitabile cu privire la crezul si practica apostolica si nu scrisori venite pe nu stiu ce filiera de observatie.
De exemplu, eu ma pot intalni cu-n musulman care-mi spune ca "musulmanii consuma carne de porc". Scriu o scrisoare ulterior cuiva si reproduc zicerea. Ce am reprodus eu de fapt ? Nimic exact. Cat de credibil sunt in ceea ce-i priveste pe toti musulmanii ? Nu sunt. Iar a doua la mana, nici o doctrina crestina nu se stabileste pe baza de scrisori ci pe baza de Biblie. Asa-zisii crestini (de fapt deviati) care au dobandit obiceiuri nebiblice, n-au nici cea mai mica relevanta indiferent de numarul lor. Vorbele si faptele lui Isus, obiceiurile si practicile Sale, sunt cele care stabilesc crezul crestinului.



@abureala :
QUOTE
Tinerea sambetei de catre crestini tine de vechile erezii.

Zi-i domnului Hristea ca a luat-o razna. Ceea ce numeste el erezie, e de fapt porunca scrisa de D-zeu.
Si stii care-i culmea ? Ca bisericile istorice sunt de-a dreptul napadite de iudaism in timp ce-l pun in dreptul neoprotestantilor.
Daca ar fi cat de cat sincer v-ar da o mana de ajutor in a intelege ce este mozaic si ce nu in religia crestina. Inainte de toate ar trebui sa va spuna ca Adevarul n-are natie si ca nu tot ce a fost dat iudeilor e de renuntat.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jun 2006, 02:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Artanis
mesaj 18 Jun 2006, 02:07 PM
Mesaj #459


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Eu vreau referinte indubitabile cu privire la crezul si practica apostolica si nu scrisori venite pe nu stiu ce filiera de observatie.

Ai vointa. Din pacate istoria se percepe si se pricepe din ce izvoare exista, si nu cele pe care le vrei tu. Daca surse de la inceputul secolului II nu te satisfac, eu nu am ce-ti face. Pt. ca interpetarea Scripturii nu e punctul tau forte, am vut sa-ti deschid ochii si altfel, dar se pare ca nu am sanse cu tine...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jun 2006, 02:39 PM
Mesaj #460


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
QUOTE
adica un fel de: omul manaca sa traisca, nu traieste ca sa manance...

Nu asta e "felul" la care trebuia sa apelezi ci la urmatorul :omul trebuie sa se odihneasca si nu ziua insasi. Ziua e pt. odihna si nu pt. poveri fariseice. Asta spune Isus de fapt.

Te cramponezi in niste treburi doar pentru a-ti demonstra o chestiune impusa, si pe care vad ca nici tu nu o intelegi...
Este clar ca omul trebuie sa se odihneasca in odihna lui Dumnezeu, doar Dumnezeu a poruncit...
Cand este aceasta zi? In ziua a saptea...
De ce este ziua a saptea? Pentru ca a lucrat 6 zile...
Adica este usor de vazut ca e dat un interval de 6 zile dupa care vine una de odihna... E o ciclitate, o periodicitate...
Ca tu incepi numaratoarea zilelor de duminica e treaba ta acum... De aceea eu am deschis si acel topic cu durata zile i creatiei, ca sa-ti arat ca numaratoarea lor nu are baza de inceput... Ok... iudeii au hotarat la un moment dat sa numeasca ziua a 7-a sambata, cea care este dupa vineri... Dumnezeu a fost de acord, caci secventa 6+1 era respectata... Acum Dumnezeu a Inviat (tu mai inainte te-ai revoltat zicand ca Dumnezeu nu poate invia devreme ce nu poate sa moara, dar te-ai gandit ca poate a inviat tot asa cum S-a odihnit, sau te gandesti ca poate sa oboseasca?) in zi de Duminica...Pentru noi este cel mai mare eveniment Dumnezeiesc... Suficient de mare incat sa consideram aceasta Ziua Domnului, iar Dumnezeu, din prisma poruncii a 4-a, este foarte multumit, devreme ce 6 zile muncim si a 7-a ne odihnim..., in plus Ii serbam Invierea, lucru pe care voi nu-l faceti... Adica va legati de amanunte: care zi sa fie a 7-a dupa nume, dar nu va ganditi ca importanta este chiar ziua aratata de El...in care a Inviat...
QUOTE
QUOTE
Cand Iisus a calcat sambata

Niciodata Isus nu si-a calcat propria porunca. Asta-i blasfemie. Sa-L faci pe D-zeu pacatos.

Pentru ca tu te gandesti aiurea ca Dumnezeu este sub propriile Lui porunci...
Pai nici cand iti spune clar ca e Domn si al sambetei, tu tot nu intelegi ca El are dreptul sa faca ce vrea cu sambata, inclusiv sa o schimbe sau sa o dezlege, sau sa o anuleze complet, asa cum a si facut... Dumnezeu face poruncile pentru oameni nu pentru El, si cand are chef le schimba, le anuleaza etc... A... ca nu te intreaba pe tine... e alta poveste...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 18 Jun 2006, 03:46 PM
Mesaj #461


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
istoria se percepe si se pricepe din ce izvoare exista, si nu cele pe care le vrei tu.

Artanis, Biblia si invatatura crestina se percepe si se pricepe din ceea ce e scris, si nu pe baza unui raport dubitabil ca pretentie de universalitate si coafat de cei interesati ca atare.
QUOTE
Daca surse de la inceputul secolului II nu te satisfac, eu nu am ce-ti face.

Cu stima dar tu nu ai postat nici o sursa. Ai dat un link catre un comentariu. Mai mult, daca tu-ti bazezi credinta pe surse greco-iudeo-romane necrestine de la inceputul sec. 2, imi pare rau pt. tine. Nu-i prima oara cand observ ca vorbele, crezul si faptele lui Isus nu preau au relevanta.
QUOTE
Pt. ca interpetarea Scripturii nu e punctul tau forte

Orice interpretare are valoare in ochii celui suficient de instruit tehnic si suficient de obiectiv motivat.
QUOTE
am vut sa-ti deschid ochii si altfel,

Nici o data sa nu mai incerci deschiderea ochilor altora pana nu faci dovada deschiderii alor tai. N-o lua ca ofensa dar tu la capitolul cunostinte si hermeneutica biblica ai lacune mari. Ai putea folosi aceasta ocazie ca imbold catehetic. Ochii Adevarului se descid cu crezul, vorbele si faptele lui Isus si nu cu rapoarte necrestine limitate si care la drept vorbind, nici nu spun ca apostolii si urmasii lor ar fi tinut Duminica. Cu atat mai putin ca ar fi fost motivata teologic o asemenea practica eretica.


@clopotel :
QUOTE
Cand este aceasta zi? In ziua a saptea...
De ce este ziua a saptea? Pentru ca a lucrat 6 zile...
Adica este usor de vazut ca e dat un interval de 6 zile dupa care vine una de odihna... E o ciclitate, o periodicitate...

Si acum cea mai simpla intrebare cu cel mai simplu raspuns : ce zi a tinut Isus (modelul crestinului) ca fiind a 7-a ?
QUOTE
Ca tu incepi numaratoarea zilelor de duminica e treaba ta acum

Nu nu. E stric si unilateral treaba ta. Ceea ce tu numesti Duminica azi a fost dintotdeauna ziua 1. Atat timp cat eu raman fidel timpului biblic nu intampin nici o dificultate. Eu numesc azi Sambata ceea ce odinioara era ziua 7. Deci ?
QUOTE
De aceea eu am deschis si acel topic cu durata zile i creatiei, ca sa-ti arat ca numaratoarea lor nu are baza de inceput... Ok

L-ai deschis degeaba topicul, digresionand la nesfarsit cand intrebarea si raspunsul sunt simple. Cum adica "numaratoarea lor nu are baza de inceput" ? Omule, cata relevanta prezinta pt. tine Cartea Genezei de o tratezi astfel ?
QUOTE
iudeii au hotarat la un moment dat sa numeasca ziua a 7-a sambata,

Asta o crezi tu. In realitate, ordinea zilelor a fost instituita de D-zeu si facuta cunoscut oamenilor. Nu iudeii de capul lor au hotarat ci au primit porunca divina expresa.
QUOTE
Dumnezeu a fost de acord, caci secventa 6+1 era respectata..

Mult tupeu iti trebuie sa-L treci pe D-zeu in plan secundar cand de fapt initiativa ii apartine..
QUOTE
tu mai inainte te-ai revoltat zicand ca Dumnezeu nu poate invia devreme ce nu poate sa moara, dar te-ai gandit ca poate a inviat tot asa cum S-a odihnit,

Nu m-am revolatat eu ci ai scris tu ceva incorect. D-zeu nu a murit la cruce ci Omul Isus. Iar speculatia similitudinii dintre moarte si odihna e desueta, las'o balta.
QUOTE
Acum Dumnezeu a Inviat  in zi de Duminica.

Nu D-zeu a inviat ci Omul Isus. Iti voi repeta pana se prinde. smile.gif Aaa, uitasem, a murit Vineri. smile.gif
QUOTE
Pentru noi este cel mai mare eveniment Dumnezeiesc

Care "noi" ? Biblia nu-i scrisa de voi. Eu vreau sa vad ca D-zeu a scris alta zi de odihna ca urmare a invierii Fiului Sau.
QUOTE
Suficient de mare incat sa consideram aceasta Ziua Domnului, iar Dumnezeu, din prisma poruncii a 4-a, este foarte multumit, devreme ce 6 zile muncim si a 7-a ne odihnim..

Aha, deci considerati voi si nu D-zeu. Clopotel, discutia noastra se cam apropie de final. Asta am si vrut sa citesc - considerati voi. Pai ce treaba are porunca speciala scrisa de D-zeu cu ceea ceconsiderati sau preferati voi, dragule ?
Ai sa ai dovada multumirii lui D-zeu cu privire la aventura voasatra teologica, atunci cand v-o da El libertatea de a stabili succesiunea zilelor si atunci cand ai sa citesti o astfel de porunca scrisa de mana Lui, ca prima. Si cand ai sa gasesti vreo evanghelie (poate pe la NG) care sa spuna ca-n celelalte 4 e gresit obiceiul lui Isus de a tine Sambata. Ma mir ca nu-L vezi multumit pe D-zeu pt. ca tii aceeasi zi pe care a tinut-o Fiul Sau asa cum i-a corectat pe nerozii aia de farisei. Suspect nu ?
QUOTE
in plus Ii serbam Invierea, lucru pe care voi nu-l faceti..

Aici gresesti.
In primul rand pt. ca nu e clar ce intelegi tu prin a serba.
In al doi-lea rand pt. ca nu avem o porunca divina si ca atare suntem ponderati.
Iar in al trei-lea rand pt. ca toti crestinii au respect fata de acest eveniment si il gasesc foarte important ca de altfel tot ceea ce-i legat de viata, moartea si invierea lui Isus. Chiar, tu gasesti ceva lipsit de importanta ? smile.gif Eu nu obisnuiesc sa impart lucrurile astfel cand vorbesc de Isus. Stii de ce ? Pt. ca n-am nevoie sa inlocuiesc vreo porunca a Sa cu-n eveniment anume (considerat de mine mai important decat altele) in ciuda faptului ca El nu mi-a cerut acest lucru. smile.gif
QUOTE
Adica va legati de amanunte: care zi sa fie a 7-a dupa nume, dar nu va ganditi ca importanta este chiar ziua aratata de El...in care a Inviat...

Omule, nu-i nici un amanunt, porunca e de-a dreptul banala. Ziua de odihna e a 7-a. Te uiti in Biblie, vezi care-i ziua a 7-a, vezi ce zi a tinut poporul ales, Isus, apostolii si faci la fel. E un fleac. Numai cine nu vrea, se complica peste masura. Iar ca dovada sta acel subiect despre durata zilei completamente inutil in ceea ce priveste porunca 4. Regula e de o banalitate monumentla - CE A FACUT OMUL ISUS, AIA FACE SI CRESTINUL. PUNCT.
QUOTE
Pentru ca tu te gandesti aiurea ca Dumnezeu este sub propriile Lui porunci..

Vai maica, alta nenorocire. D-zeu da legi morale pe care le incalca. hh.gif Dupa tine, Isus a calcat Legea morala doar pt. ca a dat-o, nu ? hh.gif Pai unde mai e exemplul Omului Isus frateeeeeeeeeeeee ???? Cum ar mai fi inviat El daca a dus o viata de pacat ? Pacatul insemnand calcarea Legii. Citeste Romani.
QUOTE
Pai nici cand iti spune clar ca e Domn si al sambetei, tu tot nu intelegi ca El are dreptul sa faca ce vrea cu sambata,

Asta alegi tu sa intelegi. Domn si al Sambetei inseamna ca are autoritatea de a face corectii in fata neroziilor talmudice. Ca despre asta era vorba acolo si nu de vreo inlocuire a Sambetei cu Duminica. Clopotel, Sambata e o porunca si nu o parere.
QUOTE
inclusiv sa o schimbe sau sa o dezlege, sau sa o anuleze complet, asa cum a si facut

Unde amice, unde scrie D-zeu alta porunca si in mod expres Duminica ? Culmea, in timp ce de fapt Isus o tine si-i mai si corecteaza pe altii cum s-o tina.
QUOTE
Dumnezeu face poruncile pentru oameni nu pentru El,

Si tu nu faci parte din oameni ca alegi sa n-o respecti ?
QUOTE
si cand are chef le schimba, le anuleaza etc

Ce vorbesti dom'le, tupeul merge pana intr-acolo incat D-zeu e unul dintre noi, ai ? Anuleaza, sterge, face corectii... Unde si-a anulat D-zeu Decalogul ?
QUOTE
A... ca nu te intreaba pe tine... e alta poveste...

Pai zi-mi povestea in care ti-a scris tie vreo lege anume. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jun 2006, 05:16 PM
Mesaj #462


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
Si acum cea mai simpla intrebare cu cel mai simplu raspuns : ce zi a tinut Isus (modelul crestinului) ca fiind a 7-a ?

Intrebarea prima era: de ce a venit Iisus? Doar poruncile erau date, erau clare... Atunci de ce a mai venit Dumnezeu printre oameni? Le-a aratat cum trebuia sa indeplineasca acele porunci date, si de aceea El S-a supus tuturor acestor porunci, dar scopul principal a fost inlocuirea celor vechi cu cele noi... Cele noi nu se bat cap in cap cu cele vechi ci le implinesc...Cele vechi sunt incluse in cele noi, dar nu putem spune ca daca le respectam pe toate cele vechi le respectam automat si pe cele noi... Asta iti scapa tie... Legea Noua o are implicit pe cea Veche in ea, dar nu la modul cumulativ ci la modul implicit...
QUOTE

Nu nu. E stric si unilateral treaba ta. Ceea ce tu numesti Duminica azi a fost dintotdeauna ziua 1. Atat timp cat eu raman fidel timpului biblic nu intampin nici o dificultate. Eu numesc azi Sambata ceea ce odinioara era ziua 7. Deci ?

Si iudeii aveau aceasta fidelitate... De aceea Iisus a trebuit sa le atraga atentia: ca El este Domn si al sambetei, dar ei si nici tu vad, nu vrei sa-L iei in seama si ii rastalmacesti vorbele... Iudeii Il acuzau pe Iisus exact de acelasi lucru de ce ma acuzi tu acum pe mine si nu numai pe mine...
QUOTE
QUOTE
De aceea eu am deschis si acel topic cu durata zile i creatiei, ca sa-ti arat ca numaratoarea lor nu are baza de inceput... Ok

L-ai deschis degeaba topicul, digresionand la nesfarsit cand intrebarea si raspunsul sunt simple. Cum adica "numaratoarea lor nu are baza de inceput" ? Omule, cata relevanta prezinta pt. tine Cartea Genezei de o tratezi astfel ?

Geneza vorbeste de zilele Creatiei, care nu au legatura cu zilele date de soare si la care te gandesti tu... De aceea chestia cu sambata apare abia mai tarziu...De aceea eu nu am nimic cu serbarea sambetei pana la Invierea lui Hristos, asta pentru ca tot intrebai undeva: care este porunca.... Este mai mult decat o porunca, daca El ne doreste ca fii lui Dumnezeu si nu sclavi... Unul sclav ii poruncesti, asa cum a facut in trecut, acum Dumnezeu ne arta iubirea ca de la Dumnezeu la fii Lui, si ne arata cu fapta, pentru ca un fiu iubitor priveste la tatal lui si tatal lui ii arata cu fapta ce trebuie sa faca... In legea iubirii faptele sunt exemplul de urmat nu vorbele...
QUOTE
QUOTE
Dumnezeu a fost de acord, caci secventa 6+1 era respectata..

Mult tupeu iti trebuie sa-L treci pe D-zeu in plan secundar cand de fapt initiativa ii apartine..

Asta iti imaginezi tu... Eu am spus doar ca poruncile lui Dumnezeu erau implinite astfel...
QUOTE
QUOTE
tu mai inainte te-ai revoltat zicand ca Dumnezeu nu poate invia devreme ce nu poate sa moara, dar te-ai gandit ca poate a inviat tot asa cum S-a odihnit,

Nu m-am revolatat eu ci ai scris tu ceva incorect. D-zeu nu a murit la cruce ci Omul Isus. Iar speculatia similitudinii dintre moarte si odihna e desueta, las'o balta.

Acum cand realizezi interpretarea gresita pe care ai dat-o, incerci s-o minimizezi din vorbe...
Realizezi prea bine ce am vrut sa spun cu "Dumnezeu a inviat", dar pentru ca singura ta sansa este sa te legi de cuvinte, n-ai incotro si te legi de ele... Eu consider ca Iisus Hristos este Dumnezeu... A murit Iisus vreodata dupa tine? Asta pentru ca te legi de cuvinte... Te legi de moarte dar de odihna eviti tocmai pentru ca-ti da peste cap teoria...
QUOTE
QUOTE
Acum Dumnezeu a Inviat  in zi de Duminica.

Nu D-zeu a inviat ci Omul Isus. Iti voi repeta pana se prinde. smile.gif Aaa, uitasem, a murit Vineri. smile.gif

Exact ce-ti spuneam... Acum te apuci sa desparti cele doua firi ale lui Iisus: cea dumnezeiasca si cea omeneasca... Si asta pentru ce? Doar ca sa-mi arati mie ca Iisus nu e tot una cu Dumnezeu...Copilarii... Doar am spus de nenumarate ori cine este Iisus... Ba mai mult, teoria ta Il coboara pe Iisus, caci tu nu-L marturisesti pe Dumnezeu ca ortodocsii, si nici ca Biblia si rau faci... Daca ma insel, te rog sa-mi arati unde...
QUOTE
QUOTE
Pentru noi este cel mai mare eveniment Dumnezeiesc

Care "noi" ? Biblia nu-i scrisa de voi. Eu vreau sa vad ca D-zeu a scris alta zi de odihna ca urmare a invierii Fiului Sau.
Pentru noi cei in Dreapta Credinta Ortodoxa evident... Problema la voi protestantii sau neo este ca pana nu vedeti scris nu credeti, la fel ca si Toma... Insa noi mai si credem in faptele lui Iisus si de aceea Il urmam si pe El si faptele Lui...
QUOTE
QUOTE
Suficient de mare incat sa consideram aceasta Ziua Domnului, iar Dumnezeu, din prisma poruncii a 4-a, este foarte multumit, devreme ce 6 zile muncim si a 7-a ne odihnim..

Aha, deci considerati voi si nu D-zeu. Clopotel, discutia noastra se cam apropie de final. Asta am si vrut sa citesc - considerati voi. Pai ce treaba are porunca speciala scrisa de D-zeu cu ceea ceconsiderati sau preferati voi, dragule ?
rofl.gif ... ai prins un cuvant care crezi tu ca iti da apa la moara si te agati de el ca inecatul de pai...
Ce consideram noi a facut Dumnezeu, chiar asta a facut... Iisus Hristos, fie ca-ti place fie ca nu, a Inviat in zi de Duminica si prin aceasta ne-a aratat ca acesta este Calea, Adevarul si Viata cu adevarat nu doar vorbe, fie ele si scrise... Prin urmare ce consideram noi este Adevarul confirmat de Biblie... Acum ce faci? Doar nu o sa te oftici doar pentru ca Biblia ne da dreptate... cool.gif
QUOTE
Ai sa ai dovada multumirii lui D-zeu cu privire la aventura voasatra teologica, atunci cand v-o da El libertatea de a stabili succesiunea zilelor si atunci cand ai sa citesti o astfel de porunca scrisa de mana Lui, ca prima.

Pai dovada multumirii Lui e ca ii urma faptele aratate de El... Noi serbam Invierea Lui... Invierea Lui tu crezi ca nu face parte din odihna Lui? Truda Lui pentru oameni, culminand cu rastignirea, oare nu este lucrarea Lui, dupa care se odihneste intorcandu-se la Tatal? Stiu ca Biblia e ciudata pentru tine, dar asa e cand pleci cu o idee fixa...mai ales ca ideea e gresit interpretata si frumos ambalata ca sa fie fixa...
QUOTE
QUOTE
in plus Ii serbam Invierea, lucru pe care voi nu-l faceti..

Aici gresesti.
In primul rand pt. ca nu e clar ce intelegi tu prin a serba.
In al doi-lea rand pt. ca nu avem o porunca divina si ca atare suntem ponderati.

Desigur pentru tine a serba e foarte confuz... citeste Biblia si o sa intelegi ce inseamna a serba cu adevarat...
In ceea ce priveste vreo porunca divina, voi sunteti ponderati, nu pentru ca asa se cere, ci pentru ca daca ati urma cu adevarat pe Iisus ar trebui sa reveniti la Dreapta Credinta, ceea ce este peste demnitatea voastra...
QUOTE
Iar in al trei-lea rand pt. ca toti crestinii au respect fata de acest eveniment si il gasesc foarte important ca de altfel tot ceea ce-i legat de viata, moartea si invierea lui Isus.
Daca ai avea respect cu adevarat ai puen fiecare lucru la locul lui, loc dat de importanta lui... Atata timp cat tu sustii ca moartea Lui e tot atat de importanta ca Invierea Lui, am mari dubii ca ai inteles ceva din Cuvantul Bibliei... Oare nu realizezi ca Invierea e Culmea... Mai mult omul nu poate obtine...
In Vechiul Testament s-a proorocit Noul, cu venirea mantuitorului printre oameni... In Noul ni s-a spus totul, inclusiv finalul...
Iar culmea este Invierea, caci Invierea este pentru om...
QUOTE
Chiar, tu gasesti ceva lipsit de importanta ? smile.gif Eu nu obisnuiesc sa impart lucrurile astfel cand vorbesc de Isus. Stii de ce ? Pt. ca n-am nevoie sa inlocuiesc vreo porunca a Sa cu-n eveniment anume (considerat de mine mai important decat altele) in ciuda faptului ca El nu mi-a cerut acest lucru. smile.gif

Pai asta au facut si fac si iudeii... Cu ochii dupa cele vechi, nu vad pe cele noi si de aceea ei au rastignit pe Iisus Hristos...
Ei acum ce mai asteapta? Si daca ar mai veni din nou, acum nu L-ar mai rastigni? Cum sa nu...
QUOTE
QUOTE
Adica va legati de amanunte: care zi sa fie a 7-a dupa nume, dar nu va ganditi ca importanta este chiar ziua aratata de El...in care a Inviat...

Omule, nu-i nici un amanunt, porunca e de-a dreptul banala. Ziua de odihna e a 7-a. Te uiti in Biblie, vezi care-i ziua a 7-a, vezi ce zi a tinut poporul ales, Isus, apostolii si faci la fel. E un fleac. Numai cine nu vrea, se complica peste masura. Iar ca dovada sta acel subiect despre durata zilei completamente inutil in ceea ce priveste porunca 4. Regula e de o banalitate monumentla - CE A FACUT OMUL ISUS, AIA FACE SI CRESTINUL. PUNCT.

Pai Iisus a Inviat in zi de Duminica, de aceea noi serbam Duminica... Asta face si crestinul adevarat nu cel iudeizat... Si este si ziua a 7-a dupa 6 de munca...
QUOTE
QUOTE
Pentru ca tu te gandesti aiurea ca Dumnezeu este sub propriile Lui porunci..

Vai maica, alta nenorocire. D-zeu da legi morale pe care le incalca. hh.gif Dupa tine, Isus a calcat Legea morala doar pt. ca a dat-o, nu ? hh.gif
Pai te miri degeaba... Iisus a calcat sambata nu pentru ca sa-si incalce propriile porunci ci pentru a le arata orbilor ca El este Domn si al sambetei si ca are putere de dezlegare asupra ei... Doar le-a si spus asta foarte clar, dar vad ca nici pana astazi nici iudeii si nici tu nu intelegeti... Dar Dumnezeu are rabdare, asa ca nu ne ingrijoram...
QUOTE
Pai unde mai e exemplul Omului Isus frateeeeeeeeeeeee ???? Cum ar mai fi inviat El daca a dus o viata de pacat ? Pacatul insemnand calcarea Legii. Citeste Romani.

Pai faci confuzii grave... caci Iisus era fara de pacat... Dumnezeu poate calca legea data de El pentru ca este Domn al ei... Daca tu Il consideri un simplu om, ca iudeii, care trebuie sa se supuna ei.. e treaba ta...
QUOTE
QUOTE
Pai nici cand iti spune clar ca e Domn si al sambetei, tu tot nu intelegi ca El are dreptul sa faca ce vrea cu sambata,

Asta alegi tu sa intelegi. Domn si al Sambetei inseamna ca are autoritatea de a face corectii in fata neroziilor talmudice. Ca despre asta era vorba acolo si nu de vreo inlocuire a Sambetei cu Duminica. Clopotel, Sambata e o porunca si nu o parere.

Respectarea zilei a 7-a este o porunca, care poate fi schimbata numai de Dumnezeu, lucru pe care L-a si facut... in sensul aratat...
QUOTE
QUOTE
Dumnezeu face poruncile pentru oameni nu pentru El,

Si tu nu faci parte din oameni ca alegi sa n-o respecti ?

Pai tocami ca eu am ales sa o respect, dar pe cea noua nu pe cea veche...
QUOTE
QUOTE
A... ca nu te intreaba pe tine... e alta poveste...

Pai zi-mi povestea in care ti-a scris tie vreo lege anume. smile.gif

Nu e nici o poveste... Scrie in Biblie... A Inviat in zi de Duminica... Daca scria poate o dadeai iar la interpretat aiurea cum faci cu Sfanta Impartasanie si cu Ziua Creatiei, atunci pur si simplu ne-a indicat-o prin chiar fapta Sa...
Daca si asta e inutil, atunci chiar ca nu stiu cum ar mai putea sa faca... dar... la Dumnezeu orice este posibil...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 18 Jun 2006, 09:10 PM
Mesaj #463


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (Bolt)
Cu stima dar tu nu ai postat nici o sursa. Ai dat un link catre un comentariu. Mai mult, daca tu-ti bazezi credinta pe surse greco-iudeo-romane necrestine de la inceputul sec. 2, imi pare rau pt. tine. Nu-i prima oara cand observ ca vorbele, crezul si faptele lui Isus nu preau au relevanta.

Am dat suficiente indicii ca sa cauti mai departe daca te intereseaza. Pt. mine este clar ca duminica este ziua Domnului, si asa a fost de la inceputurile crestinismului. Iar vorbele si faptele lui Iisus au foarte mare relevanta, numai ca la acest capitol esti expert in rastalmaciri...
QUOTE (Bolt)
Nici o data sa nu mai incerci deschiderea ochilor altora pana nu faci dovada deschiderii alor tai. N-o lua ca ofensa dar tu la capitolul cunostinte si hermeneutica biblica ai lacune mari. Ai putea folosi aceasta ocazie ca imbold catehetic. Ochii Adevarului se descid cu crezul, vorbele si faptele lui Isus si nu cu rapoarte necrestine limitate si care la drept vorbind, nici nu spun ca apostolii si urmasii lor ar fi tinut Duminica. Cu atat mai putin ca ar fi fost motivata teologic o asemenea practica eretica.

Multumesc pt. imbold. E adevarat ca am lacune dar nici nu am pretins ca as fi exeget bibilic asa cum te pretinzi tu. Dar nici nu fac interpretari total anapoda, cum ca painea si vinul de la Cina lui Iisus nu este chiar vin si paine, si ca Decalogul din VT indeamna la dragostea pt. aproape si pt. vrajmasi sau cum ca Mantuitorul ar fi tinut sambata, etc... hh.gif

Acest topic a fost editat de Artanis: 18 Jun 2006, 09:11 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 25 Jun 2006, 09:30 PM
Mesaj #464


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Intrebarea prima era: de ce a venit Iisus?

Scopul a fost multiplu. Sa arate caracterul divin, sa se constituie intr-un model, sa implineasca Legea, sa salveze lumea prin ispasire.
QUOTE
Le-a aratat cum trebuia sa indeplineasca acele porunci date, si de aceea El S-a supus tuturor acestor porunci,

Unde S-a supus zilei 1 ?
QUOTE
dar scopul principal a fost inlocuirea celor vechi cu cele noi.

Vechi nu inseamna rau sau nefunctional ci etapa incheiata. Isus nu a venit sa ne scape de vechi ci sa deschida capitolul 2 al mantuirii. Legea morala nu face obiectul vreunei etape. Nu degeaba spune D-zeu ca Legea e buna, sfanta, de folos, dreapta si e data pt. om.
QUOTE
Cele noi nu se bat cap in cap cu cele vechi ci le implinesc..

Exact. Unde cer cele noi neimplinirea Decalogului ?
QUOTE
Asta iti scapa tie... Legea Noua o are implicit pe cea Veche in ea, dar nu la modul cumulativ ci la modul implicit...

Nu, nu. Ceea ce-ti scapa tie este ca Modelul nu a impartit lucrurile asa cum le imparti tu. El a implinit porunca 4 asa cum a dat-o. Cred ca esti de acord ca era in stare sa faca distinctie intre vechi si nou. Ia spune-mi si mie ca numeti tu lege noua si lege veche. Si spune-mi si mie unde implica legea noua tinerea zilei 1.
QUOTE
Si iudeii aveau aceasta fidelitate.

Fidelitate pe care D-zeu a felicitat-o.
QUOTE
De aceea Iisus a trebuit sa le atraga atentia: ca El este Domn si al sambetei, dar ei si nici tu vad, nu vrei sa-L iei in seama si ii rastalmacesti vorbele.

Nu eu rastalmacesc ci tu nu esti in stare sa faci o distinctie impusa de context. Isus nu le-a atras atentia ca Sambata nu mai e valabila ci doar ca n-o tineau cum trebuie. Iar El in calitate de Domn al ei si al tot ceea ce mai contestau iudeii, era indreptatit sa atraga atentia.
Ai grija ca iudeii l-au acuzat ca dezleaga (il anuleaza fata de preceptelor talmudice) Sabatul si nu ca l-ar muta in alta zi. Ori daca tu esti de acord ca iudeii aveau dreptate si ca Isus calca Legea prin anulare, Il faci pe Isus pacatos.
QUOTE
Iudeii Il acuzau pe Iisus exact de acelasi lucru de ce ma acuzi tu acum pe mine si nu numai pe mine...

Nu eu te acuz ci Autorul Legii. N-ai voie sa tii alta zi decat in urma unei porunci rescrise. Pana una-alta ai dreptul si obligatia morala de a implini conform Modelului Isus, porunca 4 asa cum a fost scrisa de Insusi D-zeu.
QUOTE
Geneza vorbeste de zilele Creatiei, care nu au legatura cu zilele date de soare si la care te gandesti tu..

Geneza vorbeste de zilele creatiei biosferei terestre care n-au nici o legatura cu vreo seara si o dimineata a Universului la care te gandesti tu.
QUOTE
De aceea chestia cu sambata apare abia mai tarziu.

Fals. Apare in ziua 7.
QUOTE
De aceea eu nu am nimic cu serbarea sambetei pana la Invierea lui Hristos,

Si cam pe unde citesti tu in Biblie de serbarea Duminicii dupa invierea Lui ? Pardon, unde citesti de vreo rescrie a legii de catre D-zeu ?
QUOTE
Este mai mult decat o porunca, daca El ne doreste ca fii lui Dumnezeu si nu sclavi.

Repet intrebarea : unde scrie D-zeu ca-i mai mult decat o porunca si nu o speculatie filozofica de-a ta in timp ce porunca Lui poate fi ignorata ?
QUOTE
Unul sclav ii poruncesti, asa cum a facut in trecut, acum Dumnezeu ne arta iubirea ca de la Dumnezeu la fii Lui,

Aaooleeuuu maica, una din cele mai mari nenorociri pe care le-am citit vreodata. Cum adica frate, D-zeu nu a fost ca un Tata pt. oameni in trecut ? I-a tratat ca sclavi ? Nu le-a aratat iubire ? Cum ramane atunci cu aprecierile noutestamentale cu privire la Lege, Clopotel ? Tu cand stabilesti legi de conduita morala in familia ta, intelegi ca nu esti tata sau sot, ca de fapt nu-ti iubesti familia ci o tratezi ca un grup de sclavi ? Halal rationament, foarte crestin, n-am ce zice. sad.gif
QUOTE
si ne arata cu fapta, pentru ca un fiu iubitor priveste la tatal lui si tatal lui ii arata cu fapta ce trebuie sa faca.

Arata lumii intregi fapta Duminicii poruncita de D-zeu.
QUOTE
In legea iubirii faptele sunt exemplul de urmat nu vorbele...

Oopaa, ia stai un pic. La tine vine cam asa : porunca 1 - fapta, porunca 2 - fapta, 3 la fel, iar cand vine a 4-a - VORBA, dupa care 5 -fapta etc. rofl.gif
Clopotel, propria ta experienta, propriul tau mod de a te raporta la Legea divina n-are nici cea mai mica relevanta pt. altii. Faptul ca tu imparti lucrurile dupa chef nu inseamna ca altii nu pot avea o atitudine completa si corecta fata de ceea ce a scris D-zeu cu mana Lui.
QUOTE
Asta iti imaginezi tu... Eu am spus doar ca poruncile lui Dumnezeu erau implinite astfel...

Nu, asta scrii tu, iti dau si textele biblice care te contrazic, daca vrei.
QUOTE
Acum cand realizezi interpretarea gresita pe care ai dat-o, incerci s-o minimizezi din vorbe...

Ai un mod ciudat de a-ti face un bine. Ratezi in mod frecvent o atitudine utila tie. Eu, acum ca si atunci, iti repet interpretarea mea : "D-zeu nu a murit la cruce ci Omul Isus." Nu inteleg cei minimizat aici.
QUOTE
Realizezi prea bine ce am vrut sa spun cu "Dumnezeu a inviat",

Tot asa de bine cum nu inteleg ce intelegi tu prin zi terestra. smile.gif
QUOTE
dar pentru ca singura ta sansa este sa te legi de cuvinte, n-ai incotro si te legi de ele

Ma leg de idea exprimata de ele. Tu de ce altceva te legi ? smile.gif
QUOTE
Eu consider ca Iisus Hristos este Dumnezeu.

Stiu. Si eu consider la fel.
QUOTE
A murit Iisus vreodata dupa tine?

Da, fara dubii dar natura Sa umana si nu divina.
QUOTE
Te legi de moarte dar de odihna eviti tocmai pentru ca-ti da peste cap teoria...

Clopotel, nu inteleg de ce tot ii dai cu rasturnari de teorii atat timp cat nu exista absolut nici o legatura intre Legea morala scrisa de D-zeu si inviere. Daca tu stii de o asemenea relatie, de tip excludere sau substitutie, arata-mi. De cand un eveniment din crestinism, indiferent de importanta pe care i-o dai tu, anuleaza sau schimba legea divina ?
QUOTE
Doar ca sa-mi arati mie ca Iisus nu e tot una cu Dumnezeu.

In nici un caz. Isus este D-zeu. Dar in misiunea Sa terestra D-zeu Fiul a luat inca o natura - cea umana, decazuta. Acesta a trait prin ascultare de Tatal si astfel a inviat. Evident ca tot despre Isus e vorba si nu de o transpersonalitate dar natura divina prin definitie e nemuritoare.
QUOTE
Ba mai mult, teoria ta Il coboara pe Iisus, caci tu nu-L marturisesti pe Dumnezeu ca ortodocsii, si nici ca Biblia si rau faci..

Ba Il marturisesc intocmai ca bisericile istorice dar fiind constient de ceea ce a fost si este Isus Hristos, adica D-zeu-Om, sunt constient si de faptul ca dumnezeirea Sa nu putea muri. Chiar daca temporar natura umana a dictat evenimentele.
QUOTE
Pentru noi cei in Dreapta Credinta Ortodoxa evident..

Dreapta credinta e cea lasata de Isus. Unde a lasat El Duminica ?
QUOTE
Problema la voi protestantii sau neo este ca pana nu vedeti scris nu credeti, la fel ca si Toma..

Problema la voi, traditionalistii, este ca prea usor credeti orice, desi nu e scris. smile.gif A crede din punct de vedere doctrinar doar ce sta scris e raportarea intocmai la modelul noutestamental. Cauta si citeste cu atentie pasajele in care sunt laudati crestinii primari pt. faptul ca raman doar la evanghelia predicata de apostoli si trimisii lor si nu dupa datini si pareri colaterale. Deci e dezirabil ca din punct de vedere doctrinar sa ramai doar la ce sta scris.
QUOTE
Insa noi mai si credem in faptele lui Iisus si de aceea Il urmam si pe El si faptele Lui...

Ce bine ar fi sa fi fost asa. Isus n-a infaptuit nici o Duminica in locul Sabatului. Era o imposiblitate strigatoare la cer ca Isus sa nu lase un model si in ce priveste tinerea poruncii 4 daca ar fi fost cazul vreunei substitutii. De fapt, El a si lasat modelul - nu cum il tineau iudeii fariseizati ci asa cum o cere Legea.
QUOTE
ai prins un cuvant care crezi tu ca iti da apa la moara si te agati de el ca inecatul de pai..

Daca tu nu consideri ca ceea ce scrii e expresia gandurilor tale atunci de ce mai scrii ? Daca nu dupa ale tale cuvinte sa ma iau atunci dupa ce ?
QUOTE
Ce consideram noi a facut Dumnezeu, chiar asta a facut... Iisus Hristos,

S-o spui lu' mutu' ca Isus a vorbit sau tinut vreodata ziua 1.
QUOTE
a Inviat in zi de Duminica si prin aceasta ne-a aratat ca acesta este Calea, Adevarul si Viata cu adevarat nu doar vorbe, fie ele si scrise..

Omule, eu te intreb unde scrie ca zice El asta ? Ceea ce consideri tu nu ma deranjeaza. Nu te impiedica cu nimic sa stii ca El a Calea, Adevarul si Viata tinand porunca 4 asa cum a tinut-o si El. Unde spune Cartea ca-i nevoie de Duminica pt. asta ? Tu chiar nu intelegi ca pt. a abroga (sau modifica) o porunca scrisa de D-zeu, ai nevoie tot de interventia Acestuia in sensul instituirii uneia noi ? Nu-si baga nasu' omul in ceea ce scrie D-zeu.
QUOTE
Prin urmare ce consideram noi este Adevarul confirmat de Biblie.

Acest Adevar trebuie sa vorbeasca raspicat si sa faca indesat ceea ce spui tu. Unde vorbeste si tine Isus ziua 1 ?
QUOTE
Doar nu o sa te oftici doar pentru ca Biblia ne da dreptate...

Eu sa ma oftic ? Clopotel, wake up !
Eu respect porunca intocmai cum a respectat-o Isus in timp ce ma bucur de toate evenimentele din religia crestina fara deosebire. Nu aleg de capu' meu evenimente schimbatoare de porunci divine si sa mai am si tupeul de a dormi linistit. Nu ma impiedica cu absolut nimic consecventa fata de porunca 4 in ce priveste respectul fata de viata, moartea si invierea lui Isus. Mai mult, astept tot la fel bucuros revenirea Sa. Ar trebui asta sa schimbe vreo porunca ? Un' ti-e logica ? Chiar nu realizezi ca n-au nici o legatura evenimentele din viata lui Isus cu Legea pe care El a respectat-o intocmai ? Ar trebui ca invierea lui Lazar sa schimbe si ea vreo porunca ? Ar trebui ca schimbarea la fata sa faca si ea la fel ? Tu respecti legea circulatiei in functie de evenimentele din politia rutiera ? Acum cred ca-ti dai seama ca nu te afli intr-o postura deloc de invidiat si de aceea oftica n-are de ce sa fie de partea mea. cool.gif
QUOTE
Pai dovada multumirii Lui e ca ii urma faptele aratate de El..

Ia sa vad si eu unde a tinut El Duminica ? Din cate scrie Cartea, in ziua 1 s-a apucat de treaba, deoarece in ziua 7 s-a odihnit in mormant.
QUOTE
Noi serbam Invierea Lui...

Porunca lui scrisa fiind unde ? Aici luam in discutie atitudinea voastra fata de o porunca divina scrisa. Revin cu intrebarea, unde a scris D-zeu ca trebuie sa tineti Duminica ?
QUOTE
Invierea Lui tu crezi ca nu face parte din odihna Lui?

Nu. Face parte din activitatea Lui. De odihnit S-a odihnit Sambata.
QUOTE
Truda Lui pentru oameni, culminand cu rastignirea, oare nu este lucrarea Lui, dupa care se odihneste intorcandu-se la Tatal?

A trudit pana Vineri, Sambata s-a odihnit si in ziua 1 a inviat. Respecta ordinea biblica.
QUOTE
Stiu ca Biblia e ciudata pentru tine, dar asa e cand pleci cu o idee fixa.

Clopotel, de-ai stiu tu macar a zecea parte din cata Biblie stiu eu si tot ai intelege mai usor. O poti considera lauda ostentativa dar atat timp cat e un adevar usor de demonstrat, nu trebuie sa ne prefacem.
Idea fixa iti apartine deoarece eu insumi am crezut in vechime gogorita zilei 1. Si cand am vazut nu exista nici o relatie intre respectarea unei porunci divine scrisa de D-zeu si vreun eveniment in crestinism, mi-am dat palme. Doar cand D-zeu a dat Legea a prevazut orice eveniment, nu ? Ori El, nicaieri in vechime n-a zis ca din ceea ce a scris pe piatra nu va mai fi valabila o porunca. Cand am mai vazut si ca Isus, Modelul meu, a fost consecvent fata de propria porunca, mi-a fost rusine sa ma mai uit in oglinda. Prin urmare, mobilitatea ideilor mele a fost confirmata iar a ta, nu.
QUOTE
mai ales ca ideea e gresit interpretata si frumos ambalata ca sa fie fixa..

Pardon, glazura si staniolul constantinian iti ia ochii. Ar fi fost de preferat ca importanta Legii scrise de D-zeu si faptele lui Isus sa se fi dovedit mai demne de luat in seama dar asta e. Fiecare pasare piere pe limba ei.
QUOTE
In ceea ce priveste vreo porunca divina, voi sunteti ponderati, nu pentru ca asa se cere, ci pentru ca daca ati urma cu adevarat pe Iisus ar trebui sa reveniti la Dreapta Credinta, ceea ce este peste demnitatea voastra...

Noi ponderati la porunci divine ? Cum adica ? Pana una-alta voi le luati pe a 2-a si a 4-a din vole.
Voi urmati cu adevarat pe Isus ? Unde va zice El sa tineti Duminica ? Unde va zice El sa faceti tot ce tine de crezul si serviciul vostru liturgic ?
Nicaieri nu gasesti asa ceva in NT la zeci de ani dupa inaltarea Sa. Ca sa nu mai vorbim ca nu gasim improvizatiile voastre nici la 2 secole dupa si chiar mai departe. Abia din secolul 5 poate, cand generatia de aur si urmasii ei se dusesera de mult pt. a mai ridica cineva glasul. Iar aia care l-au ridicat, a avut cine sa-l coboare. Parvenitii elenisto-romanisti travestiti in de-ai casei, pe care-i credeti orbeste pana azi.
QUOTE
Daca ai avea respect cu adevarat ai puen fiecare lucru la locul lui, loc dat de importanta lui.

Adica las Legea la locul ei neschimbata si o implinesc intocmai ca Isus iar evenimentele le serbez si meditez la ele asa cum se cade sa faca un crestin biblic. Zi si tu ca faci la fel. smile.gif De unde ai scos-o cu importanta unui eveniment ca fiind mai mare decat Legea divina ? E ca si cum eu as spune : constitutia Romaniei e de mai mica importanta ca ziua nationala. Pai ce treaba are una cu alta ? Nu respect constitutia pt. ca ziua nationala e pe 1 decembrie ? Care-i relatia dintre ele ? De excludere, de substitutie sau sunt lucruri care nu pot fi abordate in maniera asta ?
QUOTE
Atata timp cat tu sustii ca moartea Lui e tot atat de importanta ca Invierea Lui, am mari dubii ca ai inteles ceva din Cuvantul Bibliei.

Nu, nu. Eu am mari dubii ca tu stii ce inseamna crestinism daca abordezi viata, moartea si invierea lui Isus in termeni graduali vis-a-vis de importanta lor. E o rusine.
QUOTE
Oare nu realizezi ca Invierea e Culmea.

Omule, ai in fata un tot unitar, nu mai diseca totul dupa bunul plac. Am o intrebare : faptul ca Isus va reveni, cat reprezinta pt. tine pe o scara de la 1 la 10 ? 3 ? 4 ? 7 ? In functie de raspuns, cam ce porunca ai in obiectiv pt. modificare ?
QUOTE
Iar culmea este Invierea, caci Invierea este pentru om...

Culmea e revenirea. Citeste mai mult.
QUOTE
Cu ochii dupa cele vechi, nu vad pe cele noi si de aceea ei au rastignit pe Iisus Hristos.

Cuvantul scris de D-zeu e vechi ? Pai c-o asemenea abordare a Biblie, nimic nu mai e de mirare. Unde apare in cele noi Duminica ?
QUOTE
Si daca ar mai veni din nou, acum nu L-ar mai rastigni? Cum sa nu..

Ce legatura are cu subiectul ? Oricum, evreii va rad in nas la capitolul Decalog. Asa de mult Il respectati si iubiti pe D-zeu incat Legea Lui ati modificat-o
QUOTE
Pai Iisus a Inviat in zi de Duminica, de aceea noi serbam Duminica

Am si eu un frate in Galati. rofl.gif E bine ?
Ce are invierea cu porunca ? N-a mai inviat Isus daca tu tii porunca asa cum a tinut-o El ? Daca tot zici ca faci faptele lui Isus ar trebui sa invii si tu Duminica. Go on. Dar cu porunca 4 cum ramane ? Iti spun eu : cum a lasat Isus sa fie, adica o tii ca El.
QUOTE
Asta face si crestinul adevarat nu cel iudeizat

Legea e pt. om, dom' profesor de Biblie si nu pt. iudei.
Cu teoria asta vii in siajul celor de acum 2 milenii care vroiau sa scape de tot ce-i iudaizant dar nu din motive teologice ci din motive comenrciale. Si in fata prostilor ca vitele de acu' 2000 de ani ca sa le spui : "Huuoo, L-au rastignit pe Domnul". Tot ce fac ei trebuie inlaturat. E necurat. Spurcaciune evreiasca." Clopotele, Clopotele daca ai sti tu care-s adevaratele radacini ale dogmei Duminicii... Ehehe, interese economice, politice si alte alea. Dar tu stii doar ce ti s-a spus. Adica ce trebuia sa auzi. smile.gif
QUOTE
Si este si ziua a 7-a dupa 6 de munca...

Nu, nu. Ordinea o stabileste D-zeu. Biblia numeste ziua 7 ca fiind Sambata si nu Duminica. Citeste-ti Biblia mai atent.
QUOTE
Iisus a calcat sambata nu pentru ca sa-si incalce propriile porunci ci pentru a le arata orbilor ca El este Domn si al sambetei si ca are putere de dezlegare asupra ei..

Nimic mai fals si mai rau intentionat. Isus a dezlegat Sabatul de robia talmudica si nu de valabilitatea lui. Obiceiul lui Isus e clar - Sambata si nu Duminica. E domn al Sabatului si nu al zilei 1.
QUOTE
Doar le-a si spus asta foarte clar, dar vad ca nici pana astazi nici iudeii si nici tu nu intelegeti.

Iudeii n-au inteles niciodata ca Isus ar fi schimbat Sabatul cu Duminica ci doar ca se lega de traditiile lor. Asta-ti scapa tie.
QUOTE
Pai faci confuzii grave... caci Iisus era fara de pacat..

Nu, nu. Faci tu afirmatii grave. Daca Isus a calcat Sabatul intr-adevar, a calcat Legea, care prin aceasta determina pacatul. Daca iudeii au avut dreptate, Isus e un pacatos. Ai de ales intre ai crede pe iudei sau pe Isus. Aduti aminte ca El a spus ca n-a venit sa strice ci sa implineasca, adica sa respecte Legea.
QUOTE
Dumnezeu poate calca legea data de El pentru ca este Domn al ei

Asta doar in mintea unui "teolog" ca tine. rofl.gif D-zeu nu-si va calca niciodata porunca data creaturilor. Am sa-ti dau si versete daca vrei. Sa nu te auda vreun teolog ortodox ca sigur o pui de excomunicare. Domnul unei Legi e un exemplu nu un antiexemplu.
QUOTE
Daca tu Il consideri un simplu om, ca iudeii, care trebuie sa se supuna ei.. e treaba ta...

Aloo, El o implineste prin natura lui divina, perfecta. Legea e pt. om, deci nu luam in discutie raportarea lui D-zeu la Lege ci a omului.
QUOTE
Respectarea zilei a 7-a este o porunca, care poate fi schimbata numai de Dumnezeu, lucru pe care L-a si facut

Unde scrie D-zeu asta si unde-s obiceiurile lui Isus ? Tonul ex cathedra nu schimba nimic. Cand Isus s-a sculat sa citeasca in sinagoga n-a pomenit nici o clipa de schimbarea vreunei porunci din Decalog.
QUOTE
Pai tocami ca eu am ales sa o respect, dar pe cea noua nu pe cea veche...

Asta am inteles, pe cea "noua" a lui C-tin si nu pe cea "veche" a lui Isus.
QUOTE
Scrie in Biblie

Porunca lui D-zeu cu privire la tinerea Duminicii ? In care Biblie ?
QUOTE
A Inviat in zi de Duminica

Fapt care n-are nici o legatura rationala cu schimbarea vreunei porunci.
QUOTE
Daca scria poate o dadeai iar la interpretat aiurea cum faci cu Sfanta Impartasanie si cu Ziua Creatiei,

Pai impartasania la voi este o aiureala in raport de ce spune Biblia despre ea iar ziua creatiei biosferei terestre e in continuare cca 24 de ore. Despre ce alta creatie vorbesti tu, nu ma preocupa deoarece nu am nici un raport biblic in privinta asta.
QUOTE
atunci pur si simplu ne-a indicat-o prin chiar fapta Sa..

N-am nici cea mai mica obiectie daca tu vrei sa invii intr-o zi de Duminica datorita vietii tale impecabile. Hello, vorbeam despre porunca 4.



@artanis :
QUOTE
Am dat suficiente indicii ca sa cauti mai departe daca te intereseaza.

Dupa ce terminam de vorbit despre Biblie trecem si la altele. Pana una-alta eu n-am nici un dubiu cu privire la ziua care a fost tinuta de crestinii primari si apostoli. Isus si apostolii au avut obiceiul Sambetei. Am NT pt. asta si de altfel nu numai. Sunt surse care spun contrariul legat de link-ul postat de tine. Nu mi-e clar la ce crestini face referite Pliniu dar sigur nu vazuse ce-i relevant.
QUOTE
Pt. mine este clar ca duminica este ziua Domnului,

Isus S-a numit Domn al Sabatului si nu al zilei 1.
QUOTE
si asa a fost de la inceputurile crestinismului.

Inceputurile crestinismului apostat.
QUOTE
Iar vorbele si faptele lui Iisus au foarte mare relevanta,

In sensul pastrarii Sambetei ca zi de odihna a poruncii 4.
QUOTE
numai ca la acest capitol esti expert in rastalmaciri..

Cand tii bani falsi in mana cu convingerea ca-s adevarati, e firesc sa n-ai incredere in cei autentici pt. ca sunt diferiti. Obiceiul lui Isus nu se supune rastalmacirii.
QUOTE
E adevarat ca am lacune dar nici nu am pretins ca as fi exeget bibilic asa cum te pretinzi tu.

Pretind doar ceea ce evident - stiu mai multa Biblie decat voi si o inteleg mai bine. Nu cred ca modestia ar trebui sa contrazica evidentele. Dar nu asta-i subiectul.
QUOTE
Dar nici nu fac interpretari total anapoda, cum ca painea si vinul de la Cina lui Iisus nu este chiar vin si paine,

Stai un pic, eu sustin ca de fapt sunt paine si vin si nu tu. Tu sustii ca sunt carne si sange ad literam.
QUOTE
si ca Decalogul din VT indeamna la dragostea pt. aproape si pt. vrajmasi

Fara dubii ca asa e. Il acuzi pe D-zeu de duplicitate si separatism. Inca o dovada a obtuzitatii hermeneuticii biblice careia ii esti tributar. Revezi link-ul : http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=7066&
QUOTE
sau cum ca Mantuitorul ar fi tinut sambata, etc...

Daca pt. tine Isus a tinut Duminica, n-ar fi de bine sa impartasesti si altora aceasta mare "lumina" ? Abia astept sa citesc ca al Sau obicei era tinerea zilei 1.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 26 Jun 2006, 02:34 PM
Mesaj #465


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE

14. Dupa aceasta Iisus l-a aflat in templu si i-a zis: Iata ca te-ai facut sanatos. De acum sa nu mai pacatuiesti, ca sa nu-ti fie ceva mai rau. 
15. Atunci omul a plecat si a spus iudeilor ca Iisus este Cel ce l-a facut sanatos. 
16. Pentru aceasta iudeii prigoneau pe Iisus si cautau sa-L omoare, ca facea aceasta sambata. 
17. Dar Iisus le-a raspuns: Tatal Meu pana acum lucreaza; si Eu lucrez. 
18. Deci pentru aceasta cautau mai mult iudeii sa-L omoare, nu numai pentru ca dezlega sambata, ci si pentru ca zicea ca Dumnezeu este Tatal Sau, facandu-Se pe Sine deopotriva cu Dumnezeu. 


Tine sambata Bolt ca si iudeii si mai rastigneste-L odata pe Hristos...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 26 Jun 2006, 06:50 PM
Mesaj #466


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



rofl.gif Abureala, pai tu Il rastignesti pe Isus deoarece esti de acord cu natantocii aia de farisei care considerau anormal ca un om sa fie vindecat in Sabat. Isus ii corecteaza iar tu nu distingi asta. Te-ai luat singur de manuta cu ei.
In opinia lor si a ta, Isus a pacatuit. Frumos, n-am ce zice, halal rationament.
Unde citesti tu in porunca 4 ca nu e voie ca un om sa fie vindecat. Parca ai fi absolvent de scoala talmudica. Lucrul la care a facut Isus referire e cel necesar oricarei fiinte create. mentenanta vietii si a proceselor ei se asigura permanent. Nu asta interzice porunca 4 ci tot ceea ce-i vremelnic si poate fi amanat. Numai pt. Creator nu lucreaza nimeni. Nicaieri in porunca nu scrie ca de bagi 24 de ore la naftalina. Dar eminentii farisei impreuna cu tine, asta ati inteles.
Cum le-am spus-o si celorlalti - Isus a dezlegat (curatat) Sabatul de zgura talmudica si nu de valabilitatea lui. Isus a intentionat sa fie serbat asa cum e corect si nu impovarat de nerozia lor, cu care tu acum votezi. In opinia ta, cautarea iudeilor de a-L ucide pe Isus si sub acest motiv, era intemeiata. Deci iudeii erau corecti. Mda, frumos rationament, n-am ce zice, admirabil de execrabil. Imi pare rau dar asteptam mai mult de la tine.

Acest topic a fost editat de Bolt: 26 Jun 2006, 06:50 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 26 Jun 2006, 07:08 PM
Mesaj #467


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Bolt @ 26 Jun 2006, 08:50 PM)
rofl.gif Abureala, pai tu Il rastignesti pe Isus deoarece esti de acord cu natantocii aia de farisei care considerau anormal ca un om sa fie vindecat in Sabat. Isus ii corecteaza iar tu nu distingi asta. Te-ai luat singur de manuta cu ei.
In opinia lor si a ta, Isus a pacatuit. Frumos, n-am ce zice, halal rationament.
Unde citesti tu in porunca 4 ca nu e voie ca un om sa fie vindecat. Parca ai fi absolvent de scoala talmudica. Lucrul la care a facut Isus referire e cel necesar oricarei fiinte create. mentenanta vietii si a proceselor ei se asigura permanent. Nu asta interzice porunca 4 ci tot ceea ce-i vremelnic si poate fi amanat. Numai pt. Creator nu lucreaza nimeni. Nicaieri in porunca nu scrie ca de bagi 24 de ore la naftalina. Dar eminentii farisei impreuna cu tine, asta ati inteles.
Cum le-am spus-o si celorlalti - Isus a dezlegat (curatat) Sabatul de zgura talmudica si nu de valabilitatea lui. Isus a intentionat sa fie serbat asa cum e corect si nu impovarat de nerozia lor, cu care tu acum votezi. In opinia ta, cautarea iudeilor de a-L ucide pe Isus si sub acest motiv, era intemeiata. Deci iudeii erau corecti. Mda, frumos rationament, n-am ce zice, admirabil de execrabil. Imi pare rau dar asteptam mai mult de la tine.

Nu Bolt, nu ai inteles. FARISEII TINEAU SAMBATA CA SI VOI. Si voi cautati sa ne omorati pe noi ca nu o timen, asa cum nici Iisus nu o tinea. Scriptura spune clar.

Acest topic a fost editat de abureala: 26 Jun 2006, 07:09 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 26 Jun 2006, 07:29 PM
Mesaj #468


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Nu Abureala, nu ai inteles. Fariseii, din punct de vedere al perioadei de timp (zi) la care se refera Legea, erau corecti. Adica tineau ziua 7. Problema consta in CUM O TINEAU. Asta a corectat Isus. Asadar Isus a tinut Sabatul zilei 7 asa cum era corect si nu asa cum il tineau fariseii.
O situatie similara ar fi cea in care un preot i-ar atrage atentia unui enorias ortodox, cu privire la modul in care tine el o sarbatoare. Cu siguranta ca preotul nu va vrea sa-i spuna ca nu trebuie sa mai tina acea sarbatoare ci s-o tina asa cum se cuvine. Ii va spune ca sarbatoarea e in slujba lui si nu invers. Dar nu ca sarbatoarea s-a desfiintat. Asta a facut si Isus. Oof, greu mai e de inteles.
Fa uz de discernamant. N-ai sa gasesti nici urma de verset in care Isus sa le fi spus ca nu Sambata e ziua 7 sau ca nu mai e valabil acest interval de timp. Maine probabil voi citi ca Isus a vrut sa demoleze Templul deoarece i-a dat afara pe precupeti.
Lasa autovictimizarea asta, pt. ca nimeni n-a insinuat planificarea vreunui asasinat in dreptul duminicalistilor. Tu chiar crezi ce scrii ? hh.gif
QUOTE
FARISEII TINEAU SAMBATA CA SI VOI.

Da. Pai masinile Mercedes sunt foarte proastea deoarece sunt produse de germani care acum vreo 6 decenii au avut o conducere nazista si au pierdut razboiul. thumb_yello.gif
Stimate coleg, ti-au scapat multe. Sabatul nu era tinut numai de farisei ci de toata natia iudaica. Adica un popor ales care n-a gresit si nu va gresi cu nimic in tinerea poruncii 4 asa cum a fost ea data. Ei au avut cu totul alte slabiciuni atunci. Din natia asta vine si Isus si apostolii Sai si biserica primara. Ai grija pe cine de ce acuzi.
QUOTE
Scriptura spune clar.

Ia uite ce spune ea clar :

Marcu 2.27 : Apoi le-a zis: "Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat.
DECI SABATUL E PT. OM SI NU PT. EVREU. EVREII DE ATUNCI IL DENATURASERA IN ASA HAL, INCAT DEVENISERA SLUJITORII UNELTEI FACUTE SA FIE DE FAPT IN SLUJBA LOR. ASTA A CORECTAT ISUS SI NU VALABILITATEA UNELTEI.

Luca 4.16 : A venit în Nazaret, unde fusese crescut; şi, după obiceiul Său, în ziua Sabatului, a intrat în sinagogă.
IMPLINIREA LEGII ERA PT. ISUS UN OBICEI.

Romani 7. 12 : Aşa că Legea, negreşit, este sfântă, şi porunca este sfântă, dreaptă şi bună.
O SCRIE UN APOSTOL EVREU LA MULT TIMP DUPA INALTAREA LUI ISUS.

Luca 23.56 : Apoi, în ziua Sabatului, s-au odihnit, după Lege.
E VORBA DE ANTURAJUL LUI ISUS.

Acest topic a fost editat de Bolt: 26 Jun 2006, 08:22 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 26 Jun 2006, 08:25 PM
Mesaj #469


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (Bolt)
Pana una-alta eu n-am nici un dubiu cu privire la ziua care a fost tinuta de crestinii primari si apostoli. Isus si apostolii au avut obiceiul Sambetei. Am NT pt. asta si de altfel nu numai. Sunt surse care spun contrariul legat de link-ul postat de tine. Nu mi-e clar la ce crestini face referite Pliniu dar sigur nu vazuse ce-i relevant.

Iisus si apostolii au atras atentia asupra faptului ca tinerea sambetei nu mai era importanta. Desi ai NT pt. asta, se pare ca nu pricepi ce scrie acolo. Si sigur ca da, sursele istorice nu-ti par relevante, ca si cum asta ar avea vreo relevanta. Daca ai tu alte surse, te invit sa le aduci aici.
QUOTE
Isus S-a numit Domn al Sabatului si nu al zilei 1.

Iisus s-a numit Domn si al Sabatului. Cand iti spun ca citesti degeaba...
QUOTE
Stai un pic, eu sustin ca de fapt sunt paine si vin si nu tu. Tu sustii ca sunt carne si sange ad literam.

Deja ma plictisesti. S-a mentionat de nenumarate ori ca nu e vorba despre nici o carne acolo. Ci despre Trupul si Sangele Mantuitorului. Indemnul Lui nu lasa loc la interpretari, este foarte clar. Ceea ce faceti voi rastalmacind un indemn cat se poate de limpede, cum ca euharistia nu este la locul ei, si ca verbul "a manca" inseamna "a comemora", este un exemplu tipic de erezie. Nici macar nu e una subtila.
QUOTE
Fara dubii ca asa e. Il acuzi pe D-zeu de duplicitate si separatism. Inca o dovada a obtuzitatii hermeneuticii biblice careia ii esti tributar. Revezi link-ul : http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=7066&

Nu am vazut nicaieri indemnul de iubire pt. vrasmas. Si mai important, ca sa o tin in nota ta, nu am vazut nici o lege acolo care sa indemne la dragostea pt. vrasmasi, decat pasaje selectate de tine arbitrar rofl.gif
QUOTE
Daca pt. tine Isus a tinut Duminica, n-ar fi de bine sa impartasesti si altora aceasta mare "lumina" ? Abia astept sa citesc ca al Sau obicei era tinerea zilei 1.

Nu avea nici un motiv sa tina Duminica. Dar e suficient ca nu a tinut sambata, ba chiar a calcat-o, si pt. cine parcurge NT e limpede ca ziua Invierii este ziua importanta acum, si nu ziua din vremea lui Moise, cea a comemorarii Creatiei.


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 26 Jun 2006, 09:17 PM
Mesaj #470


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Artanis :
QUOTE
Iisus si apostolii au atras atentia asupra faptului ca tinerea sambetei nu mai era importanta.

Posteaza texte biblice si nu speculatii filozofice personale.
QUOTE
Desi ai NT pt. asta, se pare ca nu pricepi ce scrie acolo.

Sigur nu faci uz de NT pt. asemenea opinii.
QUOTE
Si sigur ca da, sursele istorice nu-ti par relevante, ca si cum asta ar avea vreo relevanta.

Care asta ? De cand vreo biserica-si stabileste doctrina dupa scrieri profane necrestine ?
QUOTE
Daca ai tu alte surse, te invit sa le aduci aici.

Discutia e hristocentrica si nici o clipa n-ar trebui sa fie altfel.
QUOTE
Iisus s-a numit Domn si al Sabatului.

Conjunctia "si" e folosita intr-un context pe care nu-l amintesti nici in ruptul capului. Confrom acestuia, lui Isus i s-au adus mai multe acuze si obiectii si era firesc ca afirmatia Sa sa cuprinda un spectru mai larg de raspunsuri. Folosirea conjunctiei "si" nu exclude ca El sa fie Domn al Sabatului atat timp cat e Autor al creatiei si al Decalogului, ci de fapt il include. Nu inteleg ce nu ti-e clar. Invocarea banalei conjunctie ca argument in favoarea Duminicii e derizorie.
Citeste toate evangheliile care fac referire la acel episod si vei vedea de ce Isus este Domn al zilei 7 si nu a zilei 1 pt. ca Sabatul are incarcatura moral-spirituala (prin porunca scrisa in mod expres) pe cand timpul in general, nu.
Domnia pe care si-o revendica Isus acolo nu e cu privire la timp deoarece iudeii nu-L acuzau decat de dezlegarea Sabatului de datinile lor. Ramanand la context (dezlegarea de datini) nu ai cum sa te folosesti de ceva ce acolo nu exista. Repet, obiectia iudeilor nu a fost de natura nedomniei lui Isus asupra timpului (cum ilar invoci) ci asupra autoritatii de a opera in datina lor.
QUOTE
Cand iti spun ca citesti degeaba...

Nici tu nu crezi asta.
QUOTE
S-a mentionat de nenumarate ori ca nu e vorba despre nici o carne acolo. Ci despre Trupul si Sangele Mantuitorului.

Trup si sange insemnand ce ? Paine si vin ? Cam ciudata echivalenta. Iesi in strada cu o bucata de paine si un pahar de vin si convinge lumea ca de fapt tii in mana trup si carne. O dai la intors, probabil si eu as fi tentat sa fac la fel. smile.gif
QUOTE
Indemnul Lui nu lasa loc la interpretari, este foarte clar.

Indemnul Sau e la masa spirituala dragule si nu la ospatul burtii. Asta-ti scapa. Isus invita la ai "manca" invatatura, viata si modelul Sau folosind 2 elemente pascale deja considerate simbolice. Fugi de context la greu.
QUOTE
Ceea ce faceti voi rastalmacind un indemn cat se poate de limpede,

Pai omule, mesajul e limpede pt. amandoi. Diferenta consta-n ce credem ca tinem in mana. Eu consider ca tin 2 elemente simbolice cu trimitere directa la viata Lui. Ce crezi tu e cam ciudat dar e dreptul tau. smile.gif
QUOTE
cum ca euharistia nu este la locul ei

Ba este la locul ei. Impopotonarile si fastul liturgic nu-si au locul in Biblie.
QUOTE
si ca verbul "a manca" inseamna "a comemora",

Nu. Inseamna a manca dar un anumit tip de hrana si intr-un anumit mod.
QUOTE
Nu am vazut nicaieri indemnul de iubire pt. vrasmas.

Ie-te repede asa :
Deut. 1.16 : Am dat, în acelaşi timp, următoarea poruncă judecătorilor voştri: "Să ascultaţi pe fraţii voştri, şi să judecaţi după dreptate neînţelegerile fiecăruia cu fratele lui sau cu străinul.
Deut. 24.14 : Să nu nedreptăţeşti pe simbriaşul sărac şi nevoiaş, fie că este unul din fraţii tăi, fie că este unul din străinii care locuiesc în ţara ta, în cetăţile tale.
Deut. 27.19 : Blestemat să fie cel ce se atinge de dreptul străinului, orfanului şi văduvei!" - Şi tot poporul să răspundă: "Amin!"
Daca pt. tine dreptatea nu-i expresie a dragostei, e lamentabil. Stii prea putine despre D-zeul pe care pretinzi ca-L slujesti.
Aminteste-ti si de episoadele cu Sodoma, Egiptul. Cate sanse ale dragostei divine au avut.
Ai un mod ciudat dar explicabil (datorita parabiblismului tau) de a intelege un act sau zicere divina. Cu alte cuvinte, in opinia ta, Decalogul e adresat strict iudelor si desi ei erau un popor reprezentant al lui D-zeu pe Pamant si Legea Acestuia se afla in Templul Sau pamanatesc (atentie - copie al celui ceresc), in mod paradoxal, acest Decalog stabilea raporturi de afectivitate doar intre iudei si iudei, nu si alte natii.
Corijenta la capitolul Biblie ar fi o onoare prea mare pt. un asemenea elev. L-as exmatricula pur si simplu deoarece ma indoiesc de incapacitatea lui in timp ca am o certitudine legata de malevolenta lui.
QUOTE
Si mai important, ca sa o tin in nota ta, nu am vazut nici o lege acolo care sa indemne la dragostea pt. vrasmasi,

Tot ce spune D-zeu e Lege pt. urmasii Sai. Meseria (de care esti privat, desigur) e sa discerni intre afirmatiile universal valabile si cele temporar valabile (cele ceremoniale etc). Un mic exemplu.
D-zeu nu a poruncit nimanui sa nu fumeze. Unul ca tine va considera ca o poate face doar pt. n-are porunca expresa. Unul ca mine va citi porunca 6 si va intelege imediat ca D-zeu il indeamna sa-si iubeasca atat trupul sau cat si al semenilor (privandu-i de fumatul pasiv) lui.
Artanis, cam asta-i diferenta intre noi. thumb_yello.gif
QUOTE
decat pasaje selectate de tine arbitrar

Nu e prima oara cand rasul trebuie sa umple golul judecatii in cazul tau.
QUOTE
Nu avea nici un motiv sa tina Duminica.

Artanis, discutia e in jurul unei porunci. Nu ma intereseaza nimic neprevazut de o porunca divina. Isus avea prestiinta si se constituia intr-un Model pt. omenire. El a vorbit despre destule lucruri care-L vor succeda dar niciodata nu a facut vreo referire la ziua intai si schimbarea poruncii 4. Tu chiar nu vezi cat de anemice sunt argumentele tale ? Ce castigi ? E un deserviciu adus intelectului tau. Si bine ar fi daca ar fi numai atat.
QUOTE
Dar e suficient ca nu a tinut sambata

A tinut-o asa cum era corect. Citeste textele privind obiceiul Sau fata de porunca 4. Pierzi din vedere obiectivul tau si anume prezenta unei porunci si faptele lui Isus in raport de ea. Daca alegi sa nu discuti despre o porunca divina, esti in afara discutiei deoarece ea e centrata pe porunca 4.
QUOTE
ba chiar a calcat-o,

A calcat datinile rabinice.
QUOTE
si pt. cine parcurge NT e limpede ca ziua Invierii este ziua importanta acum,

Invoci un ciclu de venimente care n-are nici cea mai vaga legatura cu Decalogul ca lege morala, de conduita.
QUOTE
si nu ziua din vremea lui Moise, cea a comemorarii Creatiei.

Nu e din vremea lui Moise ci incepand din ziua 7 de la creatie. Asa cum spune si D-zeu, Sabatul a fost menit ca o binecuvantare in slujba omului si sfintit ca atare inca din prima saptamana a creatiei.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 26 Jun 2006, 09:38 PM
Mesaj #471


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Posteaza texte biblice si nu speculatii filozofice personale.

Ai tu idee care sunt, cele pe care le citesti si le rastalmacesti. Nu mai revin.
QUOTE
De cand vreo biserica-si stabileste doctrina dupa scrieri profane necrestine ?

Scrierile "profane necrestine" sunt un argument in plus care sustin ca Duminica este ziua Domnului dupa Iisus, astea pe langa textul biblic.
QUOTE
Invocarea banalei conjunctie ca argument in favoarea Duminicii e derizorie.

Nu este un argument in favoarea Duminicii, nu te mai adanci in ridicol. Este pt. a demonstra ca sambata devenise o zi ca si celelalte. Si o invoc ori de cate ori observ ca o "omiti".
QUOTE
Trup si sange insemnand ce ? Paine si vin ? Cam ciudata echivalenta.

Mda, foarte "ciudat", mai ales cand Mantuitorul spune chiar asta, si o face foarte clar si limpede.
QUOTE
Ba este la locul ei. Impopotonarile si fastul liturgic nu-si au locul in Biblie.

Hopa...deci nu ideea euharistiei te nemultumeste, ci "fastul si impopotanarile". Poti fi mai explicit hh.gif
QUOTE
Ie-te repede asa :

Tot nu vad...UNDE ESTE INDEMUL LA DRAGOSTEA PT. VRASMASI ? A asculta ? A nu neindreptati ?? Astea sunt pt. tine iubirea de care vorbeste Iisus ??
QUOTE
Artanis, cam asta-i diferenta intre noi.

Am observat. Tu alegi la modul arbitrar ce-i vesnic si ce nu e. Pt. ca daca ai fi consecvent, ai tine tot ceea ce este declarat vesnic in VT.
QUOTE
Nu ma intereseaza nimic neprevazut de o porunca divina.

Foarte rau. Omul poate pricepe mai mult decat o porunca, si D-zeu a lasat sa se inteleaga asta. Dar fiecare cu ce-l intereseaza, asa-i ?


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 26 Jun 2006, 10:52 PM
Mesaj #472


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



QUOTE
Ai tu idee care sunt, cele pe care le citesti si le rastalmacesti. Nu mai revin.

Tu ai afirmat asta : "Iisus si apostolii au atras atentia asupra faptului ca tinerea sambetei nu mai era importanta."
Ca unul care am dovezi zdrobitoare ca asa ceva nu exista in toata Biblia ci din contra, am solicitat postarea de catre tine a unor contrargumente textuale in eventualitatea unor scapari de ale mele.
Nici o problema, poti sa nu postezi, dar daca eu la randul meu as spune ca tu gresesti c-o astfel de opinie si n-as posta contraargumentele, la ce s-ar mai reduce discutia ?
QUOTE
Scrierile "profane necrestine" sunt un argument in plus care sustin ca Duminica este ziua Domnului dupa Iisus, astea pe langa textul biblic.

Textul biblic sustine fara doar si poate perpetuitatea Sabatului ca parte a Legii scrise de D-zeu. Universal valabila pt. om.
Iar scrierile profane necrestine nu reprezinta nici un argument dogmatic ci poate doar imortalizarea in scris a unor evenimente parabiblice izolate.
QUOTE
Nu este un argument in favoarea Duminicii, nu te mai adanci in ridicol.

Argumentarea pro-Duminica e cel mai mare ridicol atunci cand discuti de ziua din porunca 4. Faptul ca invoci ceva ce nu e un argument in acest sens, nu face decat sa adanceasca acest ridicol.
QUOTE
Este pt. a demonstra ca sambata devenise o zi ca si celelalte.

Nu-ti dai seama de enormitatile implicate de o asemenea opinie. Dupa tine, practic nu mai exista o porunca din Decalog. A disparut in eter. Unde spune asta D-zeu ? Care-i mecanismul prin care o zi sfintita si binecuvantata inca de la creatie (culmea e ca ai "uitat" ca Isus spune ca Sabatul e pt. om) devine subit nesemnificativa ? Cum ramane cu practica si vorbele lui Isus, a apostolilor si a crestinilor bisericii primare raportate in paginile Scripturii ?
QUOTE
Si o invoc ori de cate ori observ ca o "omiti".

O invoci in afara contextului care-i singurul care stabileste valoarea ei de argument. De asemenea trebuie sa invoci toate afirmatiile lui Isus din toate evangheliile legate de acel episod. Asta daca esti un meserias onest. Dar asta nu e suficient. Ar trebui sa mai observi ce se dicuta-n acel context. Pe de o parte omul si nevoile lui iar pe de alta Sabatul si rolul lui. D'aia Isus a pus conjunctia si intre cele 2 subiecte, pt. ca El e Domn si al omului (rezolvand nevoile acestuia) si al Sabatului (spunand cum sa fie tinut). Greu mai e...
QUOTE
Mda, foarte "ciudat", mai ales cand Mantuitorul spune chiar asta, si o face foarte clar si limpede.

Mantuitorul a spus multe cu dublu inteles. Cei ce cunosc Manualul nu intampina probleme de intelegere.
QUOTE
Hopa...deci nu ideea euharistiei te nemultumeste,

Cand am zis eu ca nu vad bine euharistia ? Pai bine o vad dar strict dupa modelul biblic.
QUOTE
ci "fastul si impopotanarile". Poti fi mai explicit

Daca tu consideri ca intre modelul de Sfanta Cina din NT si cel al bisericilor istorice nu-i nici o diferenta de forma si pe alocuri de fond, atunci inseamna ca ori nu stii cum arata in NT ori nu stii cum arata la tine in biserica.
QUOTE
Tot nu vad...UNDE ESTE INDEMUL LA DRAGOSTEA PT. VRASMASI ? A asculta ? A nu neindreptati ?? Astea sunt pt. tine iubirea de care vorbeste Iisus ??

Stimate coleg, tu vezi doar 2 lucruri : ce vrei si ce poti. Dar asta nu e tot. Nu mi-e clar ce intelegi tu prin vrajmas inca dar Cuvantul lui D-zeu contine sute de pagini de dragoste divina revarsata peste nelegiuti in tot VT. Daca insa astepti aplauzele zgomotoase ale lui D-zeu fata de nebunii unei lumi de mult apuse atunci astepti in van. Biblia nu-i o carte pt. cei care inca prefera laptele (parafraza la vorbele lui Pavel).
QUOTE
Am observat. Tu alegi la modul arbitrar ce-i vesnic si ce nu e. Pt. ca daca ai fi consecvent, ai tine tot ceea ce este declarat vesnic in VT.

Ma bucur ca ai observat cum lucreaza un discernamant sanatos. Adica nu fumezi pt. ca D-zeu iti spune sa iubesti sanatatea ta si a semenului si nu pt. ca ai o porunca divina care interzice acest fapt. Orice porunca divina are si un mesaj de indemn la actiune (sa da) si nu numai unul de interzicere a ei (sa nu). Nu eu aleg arbitrar ce-i vesnic si ce nu, ci o spune D-zeu foarte simplu tuturor. Numai ca-n categoria tuturor nu intra ignorantii cu voia. Am mai zis-o - crestinismul e pt. baieti destepti. Vesnicia unei declaratii divine (desigur, tot pt. baieti destepti) e stabilita de context si de caracterul ei in acel context.
QUOTE
Foarte rau

Am spus ca nu ma intereseaza nimic neprevazut de o porunca divina doar pt. ca asta e subietul nostru - ce a poruncit in ultima instanta D-zeu ? Ziua 7 sau ziua 1 ? Pt. cine a poruncit-o si de ce ? Cat timp dureaza valabilitatea lor si de ce ? Asta ar trebui sa discutam si nu afinitati fata de anumite evenimente, pe care si eu le am de altfel, dar nu in masura in care sa ma determine sa consider invechita o porunca divina expresa (si ma intreb de ce tocmai a 4-a si nu toate) si sa trec la un libertinism interpretativ fata de ceea ce a scris D-zeu cu mana lui pt. om.
QUOTE
Omul poate pricepe mai mult decat o porunca

Iar incepi cu digresiuni filozofice irelevante. Subiectul e cu totul altul. L-am creionat mai sus. Care-i ziua din porunca 4 ? Daca e alta decat cea scrisa acolo, inseamna ca porunca asa cum a fost ea data nu mai e valabila. Daca nu mai e valabila una, nu mai sunt valabile toate. Cine stabileste valabilitatea, cum si de ce ? In ce mai consta atunci Legea divina ? Nu mai exista ? Cum asa ? Astea sunt intrebari la care tu esti invitat sa raspunzi. smile.gif
QUOTE
si D-zeu a lasat sa se inteleaga asta.

Poate d-zeul tau ii lasa pe oameni sa inteleaga asa, cam ce pot sau ce vor ei. D-zeul Biblie nu lasa la latitudinea oamenilor sa stabileasca ce-i corect si ce nu. El si-a facut voia cunoscuta si nu incap comentarii decat in masura in care El decide in mod vizibil altceva.
QUOTE
Dar fiecare cu ce-l intereseaza, asa-i ?

Ma indoiesc de faptul ca Legea lui D-zeu e subiect facultativ. Dar atat au inteles unii despre crestinism si asta e modul in care aleg ei sa se raporteze la Creatorul lor. Asa e, fiecare pasare piere pe limba ei. Dar cand un om piere asa in mod deliberat...


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 26 Jun 2006, 11:43 PM
Mesaj #473


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Nici o problema, poti sa nu postezi, dar daca eu la randul meu as spune ca tu gresesti c-o astfel de opinie si n-as posta contraargumentele, la ce s-ar mai reduce discutia ?

Bolt, e deja pag. 32 pe tema asta, si trimiterile la textul biblic s-au tot indicat. Revezi link-ul catre comentariile Parintelui Cleopa sau macar Evrei 4.9.
QUOTE
Care-i mecanismul prin care o zi sfintita si binecuvantata inca de la creatie (culmea e ca ai "uitat" ca Isus spune ca Sabatul e pt. om) devine subit nesemnificativa ? Cum ramane cu practica si vorbele lui Isus, a apostolilor si a crestinilor bisericii primare raportate in paginile Scripturii ?

Decalogul a fost dat lui Moise, si nu lui Adam. Eu asa stiu. Si Iisus nu spune doar ce spui tu, ci completeaza: "Sabatul e pt. om si nu omul pt. sabat". Practica si vorbele lui Iisus, a apostolilor si a crestinilor bisericii primare nu lasa deloc sa se inteleaga ca sabatul mai era actual. Si nu degeaba in intreg NT sunt amintite toate celelalte 9 porunci din Decalog, mai putin a 4-a.
QUOTE
D'aia Isus a pus conjunctia si intre cele 2 subiecte, pt. ca El e Domn si al omului (rezolvand nevoile acestuia) si al Sabatului (spunand cum sa fie tinut). Greu mai e...

Da, greu mai e cand nu ai versiunea ta de Biblie. De ex. in Marcu 2, 27, eu nu am vazut ceea ce presupui tu...
QUOTE
Daca tu consideri ca intre modelul de Sfanta Cina din NT si cel al bisericilor istorice nu-i nici o diferenta de forma si pe alocuri de fond, atunci inseamna ca ori nu stii cum arata in NT ori nu stii cum arata la tine in biserica.

Te invit sa arati tu care este diferenta de fond...
QUOTE
Nu mi-e clar ce intelegi tu prin vrajmas inca dar Cuvantul lui D-zeu contine sute de pagini de dragoste divina revarsata peste nelegiuti in tot VT.

Multe nu-ti sunt clare. Pt. semnificatia cuvintelor poti consulta cu incredere DEX-ul. Iar eu nu vorbeam despre dragostea divina asupra nelegiuitilor, ci despre dragostea omului pt. aproapele sau si pt. vrasmasul sau.
QUOTE
Am mai zis-o - crestinismul e pt. baieti destepti.

Aham...asta tot din Biblie ai scos-o ? La voi se poarta un fel de IQ-test, cumva ? cool.gif
QUOTE
Care-i ziua din porunca 4 ?

Unde vorbeste Iisus strict de porunca a 4-a ? Mai mult, unde e porunca a 4-a in NT ?
QUOTE
In ce mai consta atunci Legea divina ? Nu mai exista ? Cum asa ? Astea sunt intrebari la care tu esti invitat sa raspunzi.

Si Iisus iti raspunde, nu odata, ci de mai multe ori:
Doar un ex.:
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
40 In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii
(Matei 22)

QUOTE
Ma indoiesc de faptul ca Legea lui D-zeu e subiect facultativ.

Tu vorbeai despre ce te intereseaza si ce nu, si nu eu...Cat despre Lege, vezi ca ti-am reamintit cum arata aceasta in NT.


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Jun 2006, 02:22 PM
Mesaj #474


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
QUOTE
Truda Lui pentru oameni, culminand cu rastignirea, oare nu este lucrarea Lui, dupa care se odihneste intorcandu-se la Tatal?

A trudit pana Vineri, Sambata s-a odihnit si in ziua 1 a inviat. Respecta ordinea biblica.

Am vazut ca singurul tau argument este ca atat Iisus cat si Sfintii Apostoli se duceau sambata la sinagoga, cand se adunau iudeii, ca sa predice... Tu asta o interpretezi ca de fapt ei se duceau ca tineau sambata...
Evident, pana la Inviere, care a fost Duminica, eu nu am nimic de reprosat, cu o mica observatie mai jos, dar dupa aceea, despre Sfintii Apostoli ce spui este evident fals, adica gresit si fortat interpretat, caci motivul era predicarea si nu tinerea sambetei...
Ca sa vezi ca aceasta strategie o mai aveau si cu alte ocazii, iti dau urmatorul citat:
3 Pavel a voit ca acesta să vină împreună cu el şi, luându-l, l-a tăiat împrejur, din pricina iudeilor care erau în acele locuri; căci toţi ştiau că tatăl lui era elin. (Fapte 16)
Intelegi tu: aceste strategii: mersul sambata, taiatul imprejur, pe care Sfintii Apostoli nu mai puneau nici un pret, erau doar de ochii iudeilor, ca sa poata predica si a-si duce la capat misiunea in liniste, fara a crea valuri... Sfantul Apostol Pavel de ex. tinea sambata tot atat de mult cat tinea la taierea imprejur...
QUOTE
QUOTE
Dumnezeu poate calca legea data de El pentru ca este Domn al ei

Asta doar in mintea unui "teolog" ca tine. D-zeu nu-si va calca niciodata porunca data creaturilor. Am sa-ti dau si versete daca vrei. Sa nu te auda vreun teolog ortodox ca sigur o pui de excomunicare. Domnul unei Legi e un exemplu nu un antiexemplu.

Tu citesti, dar din cauza invartoserii inimii nu intelegi... hh.gif
Tu intelegi ce inseamna expresia "Domn si al sambetei"? Inseamna ca sambata este si ea o zi ca oricare alta sub puterea Lui, ca doar de la El este, El fiind Creatorul a tot si toate...
Tu spui ca Dumnezeu nu-si va calca niciodata porunca... ohmy.gif Oare chiar asa poti gandi?!!! Ca Dumnezeu este sub propriile porunci? Tu aplici zicerile omenesti: "nimeni nu-i mai presus de lege" si lui Dumnezeu?!! Adica tu sustii ca Dumnezeu este sub propriile Lui legi, pe care musai sa le respecte?!!! Tu crezi ca Iisus era sub propria Sa lege si El era obligat sa o respecte? Doar iti atrage atentia ca El este Domn si al sambetei...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Jun 2006, 09:37 PM
Mesaj #475


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Artanis :
QUOTE
Bolt, e deja pag. 32 pe tema asta, si trimiterile la textul biblic s-au tot indicat.

Din absolut nici una n-a reiesit nici tinerea Duminicii de catre Isus, asa cum s-ar fi intamplat in cazul in care Modelul crestinismului ar fi trebuit s-o arate. Iar asta pt. simplu fapt ca nu exista absolut nici o porunca divina privind schimbarea poruncii 4.
QUOTE
Revezi link-ul catre comentariile Parintelui Cleopa

Revezi link-ul postat de mine ca replica. Desi textul biblic e mai mult decat suficient.
QUOTE
sau macar Evrei 4.9

Capitol si text in care e vorba de cu totul altceva decat schimbarea zilei de odihna a poruncii 4.
QUOTE
Decalogul a fost dat lui Moise, si nu lui Adam. Eu asa stiu.

Nu. Stii gresit.
Decalogul a fost dat catre un popor reprezentant al lui D-zeu. Cu alte cuvinte, ei ca si noi, au avut misiunea de a duce Adevarul intregii lumi. Adevar in care Legea scrisa de Insusi D-zeu e un lucru central.
Iar in al doi-lea rand, Adam nu a fost in afara cunostintei voii lui D-zeu exprimata si prin Decalog. Adam a fost un om sfant care s-a pocait de pacatul lui ascultantd de D-zeu. Ascultarea de D-zeu implica implinirea Legii Sale ca expresie a vointei Sale. D-zeu a sfintit si binecuvantat inca de la creatie acest interval de timp in care urma sa aiba o intalnire speciala cu creaturile Sale. Ca atare Adam nu putea fi in necunostinta de cauza. Odihna poruncii 4 a fost facuta pt. om, o spune D-zeu. Adam a fost si el om.
QUOTE
Si Iisus nu spune doar ce spui tu, ci completeaza: "Sabatul e pt. om si nu omul pt. sabat".

Ba eu am comentat de nenumarate ori aceasta a doua propozitie a Sa. Avand in vedere contextul, Isus subliniaza faptul ca iudeii facusera din Sabat prin traditiile lor o povara. Ori o binecuvantare pt. om nu trebuia sa aiba caracterul unei poveri. Asta spune Isus de fapt - ziua 7 e in slujba omului si nu invers. Unde zice Isus ca n-ar mai fi valabil ?
QUOTE
Practica si vorbele lui Iisus, a apostolilor si a crestinilor bisericii primare nu lasa deloc sa se inteleaga ca sabatul mai era actual.

Ba din contra. Practica tuturor celor implicati (obiceiul lui Isus, al apostolilor, a anturajului lui Isus si al celoralati primi crestini) transcrisa in NT, demonstreaza ca erau persoane fidele fata de Lege, ceea ce-i si normal de altfel. Porunca fiind sfanta, buna si dreapta, Isus nevenind sa strice nimic din ea ci sa implineasca asa cum a si facut-o ca Model al nostru. Eu am doar o singura intrebare : de ce n-ar mai fi fost porunca 4 actuala in timp ce celelalte erau ? Care-i ratiunea ? Chemarea creaturii de catre Creator la un moment de relatie saptamanala devenise nesemnificativ ? Unde spune D-zeu asta ?
QUOTE
Si nu degeaba in intreg NT sunt amintite toate celelalte 9 porunci din Decalog, mai putin a 4-a.

Nimic mai fals. Isus nu-si batea gura degeaba pt. ca n-a fost nici un caz in care El sa fi atras atentia ca nu se tine porunca 4. Asta era o emblema nationala si era firesc sa nu existe derogari. Isus a abordat in mod critic exclusiv MODUL in care era tinuta porunca 4 si nu daca era tinuta sau sa mai fie tinuta. El a atras atentia doar acolo unde oamenii stateau rau. Cu privire la intervalul de timp in care ei se odihneau, Isus n-a avut nici un repros. D'aia nu exista pomeniri legate de intervalul de timp ci de modul in care era utilizat. Asta ar fi trebuit sa observi tu mai degraba.
QUOTE
Da, greu mai e cand nu ai versiunea ta de Biblie. De ex. in Marcu 2, 27, eu nu am vazut ceea ce presupui tu...

In versiunea BOR, Marcu 2.27 suna asa :
"Si le zicea lor: Sâmbata a fost facut pentru om, iar nu omul pentru sâmbata."
Nu inteleg ce nu ti-e clar atat timp cat traducerea de care faci uz e si mai explicita. Dar aaca intampini dificultati pe undeva, pune ochii pe manuscris. Pt. ca vad ca esti pasionat, sa stii ca nici un studiu biblic elaborat nu se rezuma doar la citirea unei singure traduceri.
QUOTE
Multe nu-ti sunt clare.

Atunci cand premisele sunt gresite, rationamentele nu pot fi decat in consecinta. Daca la asta adaugi si un volum de cunostinte redus, ce mai poate fi inteligibil ?
QUOTE
Pt. semnificatia cuvintelor poti consulta cu incredere DEX-ul.

Probabil ca pt. tine toate cuvintele au un sigur sens indiferent de context.
QUOTE
Iar eu nu vorbeam despre dragostea divina asupra nelegiuitilor, ci despre dragostea omului pt. aproapele sau si pt. vrasmasul sau.

Pai e mai rau. Recurgi la o dihotomie care nu exista. Cand D-zeu iubeste ceva, atunci creatura care-L ascaulta face si ea la fel. Si o face pt. ca-i desteapta si-L intelege pe D-zeu din "priviri". Daca tu-ti imaginezi ca dragostea divina fata de nelegiuit, n-a fost nicicand un imperativ cunoscut de poporul Sau reprezentant, atunci recurgi la un alt proces intentat Celui pe care pretinzi ca-L cunosti. Citeste mai mult si cu cat mai putine prejudecati. Nu-i mai lasa pe altii (inclusiv Bolt) sa-ti spuna ce scrie acolo. Eventual, daca doresti, ii poti consulta.
QUOTE
Aham...asta tot din Biblie ai scos-o ?

Citeste episoadele lui Ilie si unele scrisori pauline. De asemenea Ecclesiastul si ceva Psalmi.
QUOTE
La voi se poarta un fel de IQ-test, cumva ?

Orice bun cunoscator al Cartii si al Autorului ei are un IQ mai mare decat media in anumite privinte.
QUOTE
Unde vorbeste Iisus strict de porunca a 4-a ?

Acolo unde o tine si se ia de natangii aia care facusera din binecuvantarea data de Isus (ziua odihnei si intalnirii cu El), o povara.
QUOTE
Mai mult, unde e porunca a 4-a in NT ?

Acolo unde este tinuta si acolo unde Legea e prezentata ca imuabila. Daca vrei pasaje cu valabilitatea integrala a Decalogului si dincolo de inaltarea lui Isus, imi zici. De Decalog nu te iei pe bucati. E un tot unitar pe care numai Autorul sau il poate modifica (ceea ce-i o ineptie pt. ca loveste in omniscienta lui D-zeu).
QUOTE
Si Iisus iti raspunde, nu odata, ci de mai multe ori:
Doar un ex.:
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
40 In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii (Matei 22)

Este o exprimare eliptica ce traseaza pt. natangii de acum 2000 de ani, fondul Decalogului. Lucru pe care ei il uitasera datorita miilor de legi si legiute talmudice care ii adusesera in situatia de a pierde din vedere fondul.
Acolo scrie ca toata Legea e cuprinsa de cele doua perspective. Cuprinsul are si el un continut. Care-i ala ? E ala in care D-zeu traseaza in 10 linii usor mai detaliate, directiile aplicarii dragostei catre El si creatura.
QUOTE
Cat despre Lege, vezi ca ti-am reamintit cum arata aceasta in NT

Daca vrei sa vezi cum arata Legea in NT, trebuie sa postezi tot ce zice NT la acest subiect si nu doar o sumarizare facuta de Isus pt. niste minti greoaie care pierdusera de mult din vedere fondul Legii. Noi suntem intr-o alta etapa de discutie si anume detaliul. Citeste cu mai mare atentie contextul afirmatiilor hristice. Ai grija cine dicteaza si de ce, modul in care se exprima El. Fi atent carei nevoi raspunde pt. ca El dadea fiecaruia cei trebuie. Distinge nevoia si starea auditoriului Sau si vei intelege mult mai usor ce vrea sa spuna de fapt Isus. Nu aborda orice zicere de a Sa cu prejudecati. Succes. smile.gif



Clopotel :
QUOTE
Am vazut ca singurul tau argument este ca atat Iisus cat si Sfintii Apostoli se duceau sambata la sinagoga, cand se adunau iudeii, ca sa predice.

Nu dragule, nu asta e singurul meu argument. Eu prezint o suita consistenta de argumente biblice. Am si dat un link pt. acest lucru desi imi place mai mult sa particip personal si exclusiv biblic.
Intrebarile pt. tine sunt : de ce se adunau iudeii Sambata la sinagoga ? Si de ce nu au fost corijati de Isus si reprezentantii Sai ? Iti spun eu : pt. ca asa spune D-zeu in Legea Sa data oamenilor, s-o respecte spre binele lor.
QUOTE
Tu asta o interpretezi ca de fapt ei se duceau ca tineau sambata..

Cunosti alt motiv decat porunca divina, pt. care vreun iudeu s-ar duce in Sabat la sinagoga ?
QUOTE
Evident, pana la Inviere, care a fost Duminica, eu nu am nimic de reprosat

Omule, recurgi la acelasi rationament eronat. Cum ca ar fi vreo legatura intre poruncile lui D-zeu si evenimentele petrecute in relatia Lui cu noi. De unde asa ceva ? Unde gasesti tu in tot NT vreo legatura de substitutie sau abrogare, a vreunei porunci divine din Decalog ca urmare a vreunui eveniment ? Sunt lucruri de naturi diferite care n-au absolut nimic in comun. O Lege divina se respecta pt. ca e Lege divina data omului spre implinire a ei si nu pt. ca-i in relatie directa cu vreun eveniment anume.
QUOTE
despre Sfintii Apostoli ce spui este evident fals, adica gresit si fortat interpretat, caci motivul era predicarea si nu tinerea sambetei...

Normal ca predicarea e motivatia intregii lor participari in sinagogi. Dar nu asta e argumentul. Eu acum te intreb : faptul ca tu mergi Duminica la biserica se datoreaza exclusiv predicarii ? Daca ar fi doar ea, de ce nu va adunati si-n alta zi. Daca predicarea e tot ce conteaza ? Adunati-va care cum puteti, fiecare in ce zi poate si o sa vedeti ce va iesi. Obiceiul de a te aduna intr-o zi e stipulat de o porunca divina si nu de cheful personal de a asculta predici. Inca o chestie biblica : intalnirea nu e dictata de om ci de D-zeu prin porunca, deoarece cu El mergi sa te intalnesti si nu cu oamenii in primul raund. Vezi cat de slab e argumentul pe care-l invoci ? Deci Clopotel, fals, gresit si fortat interpretat e sa crezi ca iudeii se adunau in Sabat la sinagoga doar pt. ca le era rusine s-o faca Duminica. Mai mult, fals, gresit si fortat interpretat e sa crezi in culpa lui Isus si a apostolilor Lui atunci cand nu i-au "luminat" pe bietii oameni cu "noul adevar". Nimic nu L-ar fi impiedicat pe Isus sa-si corijeze anturajul care imediat dupa rastignire s-a odihnit in ziua 7. Nimic nu i-ar fi impiedicat pe apostoli sa strige sus si tare : de azi vom tine serviciile divine in ziua 1 deoarece Isus a inviat in aceasta zi. Ce i-a impiedicat totusi ? Pe de o parte lipsa acestui concept, cum ca un eveniment (de fapt parte a unei intregi suite de venimente) ar avea vreo legatura de schimbare cu vreo porunca divina. Dar si constienta faptului ca porunca e sfanta, dreata si buna si afirmatia lui Isus ca El n-a venit sa strice Legea ci s-o implineasca traind-o. Eh, d'aia in veci nu veti gasi vreun crestin in Biblie duminicalist. Pt. ca aia erau baieti destepti, isi foloseau discernamantul si nu cadeau in capcanele romaniste pe care cu ardoare le aparati voi acum. Pt. ei Roma era o fata a fiarei. Tot ce venea de acolo atunci era in mod corect, cah. Dar iata ca voi, rupti de firul biblic, le imbratisati azi.
QUOTE
Ca sa vezi ca aceasta strategie o mai aveau si cu alte ocazii, iti dau urmatorul citat:
3 Pavel a voit ca acesta sa vina împreuna cu el si, luându-l, l-a taiat împrejur, din pricina iudeilor care erau în acele locuri; caci toti stiau ca tatal lui era elin. (Fapte 16)

Unde-i vorba de porunca 4 acolo si de intalnirea pe care D-zeu o da omului ?
QUOTE
Intelegi tu: aceste strategii: mersul sambata, taiatul imprejur, pe care Sfintii Apostoli nu mai puneau nici un pret, erau doar de ochii iudeilor,

Ia sa-mi arati tu mie unde scrie in Decalog de circumcizie ca vad ca-ti permiti sa le amesteci. Iudeii mergeau in Sabat la biserica in conformitate c-o porunca scrisa de Insusi D-zeu. Circumcizia facea parte din carte legii lui Moise data tot de D-zeu dar pana la al doi-lea legamant.
Ai asteptari gresite de la apostoli si biserica primara. Tu te astepti ca ei sau cineva, sa fi facut mare tam-tam in acea vreme cu privire la porunca 4 cand asta era un obicei national datorat respectarii unei porunci divine. Pai ce mare caz vrei sa citesti de asa ceva ? E ca si cum cineva s-ar astepta ca sa gasesca in posturile noastre mare tam-tam legat de un lucru banal cu care toti suntem de acord. Cata valva vrei sa faca respectarea unei porunci divine intr-o natie de sabatariei ? Cauti ce nu exista. Era un modus vivendi si e firesc sa nu te impresioneze relatarile despre el. Era o banalitate praxiologica. Dar ia da-mi tu mie un caz in care crestini din bisericile pastorite de apostoli, s-au apucat sa tina Duminica in locul Sambetei. De ce asa ceva nu exista ? Pt. ca nu era un mod de viata dictat de o porunca divina. De ce insa citesti mare tam-tam legat de alte subiecte ? Pt. ca ale intr-adevar existau, cu alea erau probleme. De aceea nici Isus nu insista pe Sabat ci mai degraba pe poruncile care intr-adevar se incalcau. E ca si cum eu m-as apuca sa-ti vorbesc tie acum ce-i aia Isus, religie crestina, biserica etc. In lucrurile in care exista un acord comun nu ai ce mare valva sa gasesti. Dar asta nu inseamna ca o porunca divina se masoara prin volumul de caz facut de ea mai ales atunci cand nu era cazul si nu pt. ca nu mai era valabila. Altfel nu ar fi implinit-o toti. Nu gasim nici un raport noutestamental in care sa citim ca nu-stiu-ce biserica nu mai respecta porunca 4. De ce ? Pt. ca ei incalcau alte porunci si nu asta. Deci discutia se rezuma la ceea ce se intampla cu adevarat si constituia o problema. Sabatul n-a fost niciodata o problema ca inteval de timp ci uneori ca mod de al serba.
QUOTE
Sfantul Apostol Pavel de ex. tinea sambata tot atat de mult cat tinea la taierea imprejur...

Asta o poate spune un neofit doar. Unde gasesti tu o asemenea afirmatie paulina ? Unde gasesti tu bagarea in aceeasi traista de catre Pavel, a Decalogului (despre care spune ca-i sfant, drept si bun) si a circumciziei (mentionata in zapisul redactat de Moise) ?
QUOTE
Tu intelegi ce inseamna expresia "Domn si al sambetei"?

Sunt doua aspecte aici :
1. La modul general - Domn al Sambetei intr-o dubla calitate : prin creatia timpului si prin gazda intalnirii la care este invitat omul.
2. La modul contextual biblic - Domn al Sambetei si al omului (prin dependenta nevoilor lui). Odihna intalnirii la care este omul invitat este o nevoie a omului si nu o povara cum o facusera fariseii. Conjunctia "si" apare contextual. Ori conform acestuia discutia se ramifica in doua - domnie asupra Sabatului si asupra omului. D'aia apare conjunctia "si" pt. ca se vorbea de 2 lucruri.
QUOTE
Inseamna ca sambata este si ea o zi ca oricare alta sub puterea Lui, ca doar de la El este, El fiind Creatorul a tot si toate..

Nu. Inseamna ca ziua 7 este o zi in care D-zeu ii porunceste omului sa vina la intalnire cu El. Vointa lui D-zeu scrisa in Lege nu e o "oricare alta" cum in mod anticrestin gandesti. Il recunosti de Creator dar cand in aceasta calitate iti porunceste o intalnire si o odihna te prefaci ca nu-L intelegi.
QUOTE
Tu spui ca Dumnezeu nu-si va calca niciodata porunca...  Oare chiar asa poti gandi?!!!

Ia mai citeste tu Biblie si dupa aia sa te minunezi asa. Eu m-am saturat sa tot postez dovezi lae consecventei lui D-zeu fata de Cuvantul Sau (care implica si Legea) si tu sa le tot scapi. Stii tu vreun caz in care D-zeu a incalcat o porunca a Decalogului ? Posteaza.
QUOTE
Ca Dumnezeu este sub propriile porunci?

Ai un mod amator de a aborda subiectul asta. Vii c-o perspectiva naiva. Pai Legea e pt. D-zeu sau pt. om ? Legea e pt. pacatosi. Ce-s cu intrebarile astea care nu duc la un raspuns util discutiei noastre ? Legea e pt. omul pacatos si punct. D-zeu ca Autor al ei nu are cum s-o incalce (nefiind vorba de omnipotenta Sa aici) dar mai important este ca n-are de ce s-o incalce.
QUOTE
Adica tu sustii ca Dumnezeu este sub propriile Lui legi, pe care musai sa le respecte?!!!

Clopotel, renunta la lapte. smile.gif Orice lege este expresia caracterului legiuitorului. Orice lege exprima vointa acestuia. Ai grija ce notiuni articulezi. Dar dupa experimentul cu evenimente schimbatoare de porunci, nimic nu mai e de mirare, nu ? smile.gif
QUOTE
Tu crezi ca Iisus era sub propria Sa lege si El era obligat sa o respecte?

Obligat si nediscutat. Isus avea sa fie un Model perfect de ascultare de D-zeu si deci implicit a Legii.
Clopotel, plang pt. lacunele teologice pe care ti le descoper. Tu nu stii care a fost misiunea lui Isus ca faci asemenea afirmatii ? Cata Biblie stii tu omule ca pui asemenea intrebari ?
QUOTE
Doar iti atrage atentia ca El este Domn si al sambetei...

Si ? Unde scrie ca nu mai e Domn al ei ci al Duminicii ? Unde vezi tu acolo ca El tocmai stabilea ce zi sa fie tinuta in loc de a 7-a ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 27 Jun 2006, 11:20 PM
Mesaj #476


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Bolt, nu mai insist, decat punctual:
QUOTE
Capitol si text in care e vorba de cu totul altceva decat schimbarea zilei de odihna a poruncii 4.

Sigur, a poruncii pt. odihna imaginata de tine, cum altfel...
QUOTE
Odihna poruncii 4 a fost facuta pt. om, o spune D-zeu. Adam a fost si el om.

Da, dar porunca 4, de care nu ai auzit pana la Moise, nu putea fi retroactiva...nush daca intelegi... tongue.gif
QUOTE
Eu am doar o singura intrebare : de ce n-ar mai fi fost porunca 4 actuala in timp ce celelalte erau ?

Ba este actuala, numai ca ziua Domnului este acum ziua Invierii, adica Duminica. Nu ar trebui sa te mire atat aceasta schimbare, cum nu ar trebui sa te mire ca Iisus da alta nota Decalogului, prin indemnul catre dragostea pt. aproape si vrasmasi.
QUOTE
Daca tu-ti imaginezi ca dragostea divina fata de nelegiuit, n-a fost nicicand un imperativ cunoscut de poporul Sau reprezentant, atunci recurgi la un alt proces intentat Celui pe care pretinzi ca-L cunosti.

Nu am intalnit acel imperativ, si mai "grav", nu am intalnit acea lege in VT wink.gif Dar sigur, eu nu l-am studiat asa de profund precum tine, si ma astept sa ma ajuti sa gasesc...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 28 Jun 2006, 08:38 AM
Mesaj #477


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Artanis :
QUOTE
Sigur, a poruncii pt. odihna imaginata de tine,

Nu, aia de care se vorbeste acolo d'a capo al fine. Odihna care vine prin ascultare si care poate veni in orice zi fiind articulata conditiei ascultarii. In nici un caz de valabilitatea zilei poruncii 4.
QUOTE
Da, dar porunca 4, de care nu ai auzit pana la Moise, nu putea fi retroactiva.

Cand tatal tau pastreaza ceva pt. tine ca-ti face bine, ma indoiesc ca nu te va instiinta. In alta ordine de idei insa, n-are nici o relevanta faptul ca D-zeu nu scria porunci pe table de piatra intr-un timp in care discuta cu creaturile fata in fata. Vremea intermediilor a inceput dupa pacat. Aaa, si in ceva, porunca 4 e inainte de Moise. Pana la Sinai ei erau familiarizati cu ea. De ce ?
QUOTE
Ba este actuala

E actuala dar modificata de cine ? Hai s-o citim.
QUOTE
numai ca ziua Domnului este acum ziua Invierii, adica Duminica.

Revin cu intrebarea : unde scrie asta D-zeu ? De ce El Insusi n-a tinut Duminica fiind un Model al crestinului ?
QUOTE
Nu ar trebui sa te mire atat aceasta schimbare,

Nu exista asa ceva.
QUOTE
cum nu ar trebui sa te mire ca Iisus da alta nota Decalogului

Aha, o alta nota. O alta nota nu-i tot una cu alt Decalog. Tu de fapt vorbesti de o noua perspectiva care lipsea celor carora li se adresa.
QUOTE
prin indemnul catre dragostea pt. aproape si vrasmasi.

Si cu iubirea de D-zeu cum ramane ? Confunzi fondul cu forma. Discutia lui Isus cu acei oameni viza un fond de mult pierdut din vedere si nicidecum o forma diferita.
QUOTE
Nu am intalnit acel imperativ, si mai "grav", nu am intalnit acea lege in VT

Insista cu studiul. Nu vei ramane dezamagit. Cum spuneam, voia lui D-zeu e un imperativ si cum aceasta a fost facuta cunoscut, concluzia o tragi tu.
QUOTE
Dar sigur, eu nu l-am studiat asa de profund precum tine, si ma astept sa ma ajuti sa gasesc...

Timp sa fie.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Aug 2006, 05:49 PM
Mesaj #478


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE (flori @ 22 Mar 2006, 12:35 AM)
Oare nu e o greseala ca noi tinem Dumineca in loc de Simbata? Si nu e o greseala ca adoram niste icoane si uneori chiar nu sintem in stare sa vedem mai departe de ele?

Flori:
QUOTE
Oare nu e o greseala ca noi tinem Dumineca in loc de Simbata? Si nu e o greseala ca adoram niste icoane si uneori chiar nu sintem in stare sa vedem mai departe de ele?


Cit de mare dreptate ai!

1. Chipuri, imagini : Ies. 20:4 5 "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în apele mai de jos de cît pămîntul. Să nu te închini înaintea lor, şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sînt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii pînă la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc"
Deuteronom 5:8, 9:"Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt. Să nu te închini înaintea lor, şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sînt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinţilor în copii pînă la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc" ; Apocalipsa 19:10 "Şi m'am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui Dar el mi -a zis: ,,Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sînt un împreună slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, cari păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul proorociei.``).

2. Simbata

Doctrina adventista care afirma ca simbata este ziua domnului este o doctrina falsa, deoarece:

a) au ca autoritate Biblia + scrierile lui Ellen G. White. Imposibil sa ai doua autoritati. Dupa ce Dumnezeu a inchis Canonul orice viziune sau voce sau mesaj supranatural vine de la Satan( 2 Cor. 11:13, 14, 15:"Oamenii aceştia sînt nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători înşelători, cari se prefac în apostoli ai lui Hristos. Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină. Nu este mare lucru dar, dacă şi slujitorii lui se prefac în slujitori ai neprihănirii. Sfîrşitul lor va fi după faptele lor. ; Apoc. 13:11 "Apoi am văzut ridicîndu-se din pămînt o altă fiară, care avea două coarne ca ale unui miel, şi vorbea ca un balaur" ; 2 Tes. 2:9, 10, 11, 12 "Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase, si cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiţi. Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună: pentru ca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiţi"

b) simbata este un semn care tipifica faptul ca pentru mintuire nu se lucreaza ( Iesirea 31:13 ",,Vorbeşte copiilor lui Israel, şi spune-le: ,Să nu care cumva să nu ţineţi sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine şi voi, şi urmaşii voştri, un semn după care se va cunoaşte că Eu sînt Domnul, care vă sfinţesc" Deci Dumnezeu lucreaza, nu omul. Iarcaesteun semn Dumnezeu revine in NT cu Coloseni 2:16, 17 "Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mîncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat, cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos".
Iar in Matei 28:1 "La sfîrşitul zilei Sabatului, cînd începea să se lumineze în spre ziua dintîi a săptămînii, Maria Magdalina şi cealaltă Marie au venit să vadă mormîntul" daca se studiaza cu interliniara textul grecesc in original seobserva ca gramatica exacta este " La sfirsitul simbetelor(plural) cind incepea rasaritul primelor simbete" Este diferenta intre SABATA SI SABATON (plural). Deci o era de simbete se implineste ca semn pentru venirea adevaratei simbete (mintuirea lui Hristos) pecare o sarbatorim deoarece a inviat, deci pacatul afost platit. Q.E.D.
Citeste Evrei cap. 4 unde se explica pe larg ca simbata VT era un semn.








--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 26 Aug 2006, 06:19 PM
Mesaj #479


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Zexe,
citeste intreg topicul de la inceput si vei gasi raspunsuri la toate obiectiile ridicate.
1. In mare eu amintesc "doar" faptul ca porunca 4 e parte a Decalogului scris de Insusi D-zeu si respectat de Isus si de intreraga biserica primara. Cine spune ca Decalogul nu mai e valabil azi si ca atare nu mai trebuie respectat, nu e crestin deoarece intra in contradictie flagranta cu vorbele si faptele lui Isus, Modelul sau.
2. Si de asemenea faptul ca Sabatul are origini edenice si a fost facut pt. OM si nu pt. evreu.


Uitasem ceva.
QUOTE
Doctrina adventista care afirma ca simbata este ziua domnului

Eu nu sunt membru al Bisericii Adventiste dar cu toate astea am inteles ca poruncile lui D-zeu scrise in Decalog se respecta intocmai cum au fost date.
QUOTE
Dupa ce Dumnezeu a inchis Canonul

Unde scrie asta ?
QUOTE
orice viziune sau voce sau mesaj supranatural vine de la Satan

Pt. aceasta afirmatie ai invocat aceste texte :

2 Cor. 11:13, 14, 15:"Oamenii aceştia sînt nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători înşelători, cari se prefac în apostoli ai lui Hristos. Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină. Nu este mare lucru dar, dacă şi slujitorii lui se prefac în slujitori ai neprihănirii. Sfîrşitul lor va fi după faptele lor.

Apoc. 13:11 "Apoi am văzut ridicîndu-se din pămînt o altă fiară, care avea două coarne ca ale unui miel, şi vorbea ca un balaur"

2 Tes. 2:9, 10, 11, 12 "Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase, si cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiţi. Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună: pentru ca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiţi"

Niciunul din aceste texte nu se ocupa cu ce prezumi tu. Ci doar cu problemele bisericii primare si evenimente escatologice. Unele relatari chiar au antedatat canonul de azi. Intrebarea mea este, de unde si pana unde reiese ca orice viziune sau profetie ulterioara e un act satanic ? De acest text ai auzit :
Ioel 2.28 : După aceea, voi turna Duhul Meu peste orice făptură; fiii şi fiicele voastre vor prooroci, bătrânii voştri vor visa visuri, şi tinerii voştri vor avea vedenii.
QUOTE
un semn care tipifica

Cuvantul "tipifica" nu exista in limba romana. Probabil te referi la arhetip.
QUOTE
Deci Dumnezeu lucreaza, nu omul.

Si cam de cand a lucra implica calcarea Legii divine ?
QUOTE
Iarcaesteun semn Dumnezeu revine in NT cu Coloseni 2:16, 17 "Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mîncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat, cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos".

Despre ce e vorba in context ? De tinerea sau netinerea Legii morale ? Sau de cea ceremoniala, redactata de Moise ? Nu ori unde apare cuvantul Sabat e vorba de Sabatul decalogic. Sarbatorile arhetipice date la Sinai includeau mai multe zile de odihna denumite generic Sabate. Fii mai atent.
QUOTE
La sfirsitul simbetelor(plural) cind incepea rasaritul primelor simbete"

Cu alte cuvinte ce a vrut sa spuna Matei ? Ca Maria venea in fiecare sfarsit de Sambata la mormant ? Cum poti citi o asemenea ineptie in contextul dat ? Acolo e vorba de ce a facut Maria doar in Duminica invierii. Desigur in contextul sarbatorii Pastelui care la randui implica un Sabat. Asa ca se prea poate ca Matei sa se fi referit la Sabatele cazute concomitent. Cel al Pastelui si cel al zilei a 7-a. Nu o data in calendarul iudaic aveau loc asemenea evenimente.
QUOTE
Deci o era de simbete se implineste ca semn pentru venirea adevaratei simbete (mintuirea lui Hristos)

Unde scrie asta ?
QUOTE
Citeste Evrei cap. 4 unde se explica pe larg ca simbata VT era un semn.

Evrei 4 se ocupa de cu totul altceva.

Acest topic a fost editat de Bolt: 26 Aug 2006, 09:01 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Aug 2006, 02:12 AM
Mesaj #480


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE (Bolt @ 26 Aug 2006, 07:19 PM)

QUOTE
In mare eu amintesc "doar" faptul ca porunca 4 e parte a Decalogului scris de Insusi D-zeu si respectat de Isus si de intreraga biserica primara. Cine spune ca Decalogul nu mai e valabil azi si ca atare nu mai trebuie respectat, nu e crestin deoarece intra in contradictie flagranta cu vorbele si faptele lui Isus, Modelul sau.


Decalogul este scris de insusi Dumnezeu? Tu chiar esti serios? Dumnezeu zice ca TOATA BIBLIA ESTE SCRISA DE EL:
2 Tim. 3:16 "Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire"; 2 Pet. 1:21 "Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mînaţi de Duhul Sfînt" ; Ieremia 36:2 "Ia un sul de carte, şi scrie în ea toate cuvintele, pe cari ţi le-am spus cu privire la Israel şi cu privire la Iuda, şi cu privire la toate neamurile, din ziua cînd ţi-am vorbit, pe vremea lui Iosia, pînă în ziua de azi!", 4: "Ieremia a chemat pe Baruc, fiul lui Neriia; şi Baruc a scris într'o carte după cum spunea Ieremia, toate cuvintele pe cari le spusese lui Ieremia Domnul"
Deci care este autoritatea ta de a spune in primul rind ca Decalogul este mai deosebit decit restul Bibliei (Iacob 2:10 "Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte într'o singură poruncă, se face vinovat de toate")? "Decalogul" cum il numesti tu nu este deosebit de restul Bibliei. Sunt porunci ale lui Dumnezeu. Porunca a "4"-a Dumnezeu mentioneaza ca este un SEMN (evreieste "ot"-Strong's #226 heb.) in Iesirea 31:13 ",,Vorbeşte copiilor lui Israel, şi spune-le: ,Să nu care cumva să nu ţineţi sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine şi voi, şi urmaşii voştri, un semn după care se va cunoaşte că Eu sînt Domnul, care vă sfinţesc." Dumnezeu sfinteste (Ioan 17:17 "Sfinţeşte -i prin adevărul Tău: Cuvîntul Tău este adevărul") inseamna ca El mintuieste. Deci simbata este un semn care puncteaza spre faptul ca Dumnezeu singur mintuieste (Ezechiel 20:12 "Sfinţiţi Sabatele Mele, căci ele sînt un semn între Mine şi voi, ca să ştiţi că Eu sînt Domnul, Sfintitorul lor")``Deci, sens cu toata Biblia: Dumnezeu este cel care sfinteste si noi n-avem nici un aport la mintuire. In "Decalog" este o lege ceremoniala (Coloseni 2:16, 17 "Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mîncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat, cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos") care nu putea aduce viata, dar, pina la venirea implinirii legilor care punctau catre El-Hristos, trebuiau ascultate: Eze. 20:25 "Ba încă le-am dat şi legi cari nu erau bune, şi porunci prin cari nu puteau să trăiască".
Deci in Biblie sunt legi ceremoniale si legi morale. Sabatul este o lege ceremoniala.

2.
QUOTE
 
QUOTE
Dupa ce Dumnezeu a inchis Canonul

Unde scrie asta ?


Apocalipsa 22:18, 19 "Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta. Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui dela pomul vieţii şi din cetatea sfîntă, scrise în cartea aceasta.``


QUOTE
Niciunul din aceste texte nu se ocupa cu ce prezumi tu. Ci doar cu problemele bisericii primare si evenimente escatologice (da-mi versurile din careai tras concluzia asta, altfel sunt vorbe goale) Unele relatari chiar au antedatat canonul de azi. Intrebarea mea este, de unde si pana unde reiese ca orice viziune sau profetie ulterioara e un act satanic ? De acest text ai auzit :
Ioel 2.28 : După aceea, voi turna Duhul Meu peste orice făptură; fiii şi fiicele voastre vor prooroci, bătrânii voştri vor visa visuri, şi tinerii voştri vor avea vedenii.

Da, versul este reluat in Fapte 2:17, si "dupa aceea" este lamurit suplimentar de Dumnezeu ca se referea la ultimele zile (grecescul "eshatais emerais") care sunt totdeauna sunt folosite de Dumnezeu referitor la evanghelizarea din perioada Noului Testament. Profetii care s-au si intimplat, pentru ca Biblia-Noul Testament s-a completat prin viziuni, miracole, etc. de la Ioan Botezatorul pina in AD 95 cind s-a completat Apocalipsa. Dupa aceea Dumnezeu a inchis cartea, singurul caruia i se da putere sa rupa linistea dintre natural si supranatural este Satan pe care Dumnezeu il lasa liber pentru "putin timp" (Apoc. 20)

QUOTE
Cuvantul "tipifica" nu exista in limba romana. Probabil te referi la arhetip.

Da, merci!
QUOTE
  Cu alte cuvinte ce a vrut sa spuna Matei ?

Asta este rezultatul hermenuticului gramatical-literal-istroric: pentru voi, seminaristii nu este Dumnezeu care vorbeste, ci Matei, Luca (care era doctor si scrie din punctul sau de vedere, etc....) si noi trebuie sa interpretam Scripturile avind in vedere ce insemna o anumita afirmatie pentru acele timpuri cit si detaliile despre autorul lor. Ti se face parul maciuca de ce metoda eretica de interpretare a Scripturii folositi! Invatati si voi odata: AUTORUL BIBLIEI ESTE DUMNEZEU!!!!
DE ACEEA VA TOT CER DE DOUA SAPTAMINI PROBA BIBLICA PENTRU CUM INTERPRETATI VOI SCRIPTURA.

QUOTE
Deci o era de simbete se implineste ca semn pentru venirea adevaratei simbete (mintuirea lui Hristos)

QUOTE
Unde scrie asta ?

In Evrei 4:3-11
"3Pe cînd noi, fiindcă am crezut, intrăm în ,,odihna``, despre care a vorbit El, cînd a zis: ,,Am jurat în mînia Mea, că nu vor întra în odihna Mea!`` Măcarcă lucrările Lui fuseseră isprăvite încă dela întemeierea lumii.

4Căci într'un loc a vorbit astfel despre ziua a şaptea: ,,Dumnezeu S'a odihnit în ziua a şaptea de toate lucrările Lui.``

5Şi aici este zis iarăş: ,,Nu vor intra în odihna Mea!``

6Deci, fiindcă rămîne ca să intre unii în odihna aceasta, şi pentrucă aceia cărora li s'a vestit întîi vestea buna n'au intrat în ea, din pricina neascultării lor,

7El hotărăşte din nou o zi: ,,Astăzi,`` -zicînd, în David, după atîta vreme, cum s'a spus mai sus: ,,Astăzi, dacă auziţi glasul Lui, nu vă împietriţi inimile!``

8Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n'ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi.

9Rămîne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.

10Fiindcă cine intră în odihna Lui, se odihneşte şi el de lucrările lui, cum S'a odihnit Dumnezeu de lucrările Sale.

11Să ne grăbim dar să intrăm în odihna aceasta, pentruca nimeni să nu cadă în aceeaş pildă de neascultare.


QUOTE
Citeste Evrei cap. 4 unde se explica pe larg ca simbata VT era un semn.

Evrei 4 se ocupa de cu totul altceva.


Am pus versurile la vedere ca sa vada toata lumea cit de exacta este parerea ta: Evrei 4 se ocupa de altceva!!!!


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Aug 2006, 07:14 AM
Mesaj #481


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ zexelica

Astea i le-am spus si eu, dar conform hermeneuticilor interpretative, din aceste versete lui Bolt nu ii iese nimic.

Acest topic a fost editat de IoanV: 29 Aug 2006, 07:15 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 29 Aug 2006, 09:53 AM
Mesaj #482


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Bolt @ 26 Aug 2006, 08:19 PM)
Eu nu sunt membru al Bisericii Adventiste dar cu toate astea am inteles ca poruncile lui D-zeu scrise in Decalog se respecta intocmai cum au fost date.

A spus parintele la slujba o pilda despre cei care asculta poruncile din Biblie ad-literam si vad ca esti unul dintre ei.

Se spune ca erau doi frati crestini. Si au venit la preot fiindca s-au batut. Iar preotul i-a intrebat. "Nu stiti ca este scris daca "cineva te loveste pe obrazul drept intoarce-l si pe celalat"?" Dar unul a raspuns. E adevarat parinte dar el m-a lovit pe stangul asa ca i-am dat si eu una si asa am ajuns sa ne batem ".


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Aug 2006, 11:46 AM
Mesaj #483


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



@ IoanV

Mentionez ca este un singur hermenutic: cel spiritual (1 Cor. 2:13). Sa ne dea seminaristii, care sunt oficial recunoscuti de societate ca valabili, versurile care permit interpretarea literala. Sa ne scrie regulile lor de interpretare.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Nov 2006, 03:08 PM
Mesaj #484


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pt. Duminica, Ziua Invierii Domnului.
Asta nu inseamna ca nu-i admir pe cei de religie iudaica si pe protestantii, crescuti in aceste confesiuni, care isi respecta ziua de odihna.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Nov 2006, 03:50 PM
Mesaj #485


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



andra_v

QUOTE
Asta nu inseamna ca nu-i admir pe cei de religie iudaica si pe protestantii, crescuti in aceste confesiuni, care isi respecta ziua de odihna.


8Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n'ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi.

Deci este o alta zi stabilita in NT pt. odihna decit cea ceremoniala din VT.
Daca ii admiri pe cei care nu respecta Legea lui Dumnezeu (ca exista o ALTA zi de odihna), ai raspunsul chiar aici:
32Şi, măcar că ştiu hotărîrea lui Dumnezeu, că cei ce fac asemenea lucruri, sînt vrednici de moarte, totuş, ei nu numai că le fac, dar şi găsesc de buni pe cei ce le fac.

Cam nasol cu Biblia, ca nu merge cu filozofia.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 27 Dec 2006, 08:09 AM
Mesaj #486


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE
...texte biblice nu speculatii...

Romani 10:04 - "Căci Hristos este sfârșitul Legii pentruca oricine crede în El să poată căpăta neprihănirea"
Galateni 03:24-26 - "Astfel, Legea ne-a fost un îndrumător spre Hristos ca să fim socotiți neprihăniți prin credință. După ce a venit credința nu mai suntem sub îndrumătorul acesta."
1Corinteni 09:20,21 - Pavel, apostolul nostru, al Neamurilor zice: "... cu ceice sunt sub Lege m'am făcut ca și cum aș fi fost sub Lege (măcar că nu sunt sub Lege) ca să câștig pe ceice sunt sub Lege; cu ceice sunt fără Lege m-am făcut ca și cum aș fi fost fără Lege (măcar că nu sunt fără o lege a lui Dumnezeu, ci sunt sub legea lui Hristos)."
Coloseni 03:11 - "Hristos este TOTUL și în toți."

Citind pe acest Forum, realizez cel mai repetat cuvânt în scrierile unora este "Legea". Pe Isus care trebuie să fie centrul cercetărilor noastre, centru credinței noastre L-ați lăsat mai la... coadă!!! De ce? “El este TOTUL și în toți”. Noi nu ne mai orientăm după Biblie?
Se susține Legea dată poporului evreu prin Moise mai mult decât Legea (aceeași Lege, nu alta!) care S-a întrupat și a fost răstignită pe cruce. Biblia nu ne indică aceea! Au unii dintre noi o altă Biblie decât Creștinii după Evanghelie, Baptiștii, Penticostalii, Ortodoxii sau ceilalți?! Răspund tot eu: nu, nu au dar sunt subjugați doctrinei lor. Au multe în comun cu ceilalți dar și deosebiri izbitoare care nu sunt chiar mărunțișuri ci lucruri de importanță majoră în viața unui creștin. Nu am nimic împotriva faptului că cineva dorește să celebreze Sâmbăta prin odihnă. Nimic nu este împotriva lui Dumnezeu făcând aceea, sau faptul că nu mănâncă orice fel de carne, este spre sănătatea lor trupescă, este problema lor dar... nu faceți din acele obiceiuri, condiții ale mântuirii pentru că atunci se “calc㔠pe lângă cuvântul biblic. Dumnezeul meu, un Dumnezeu al adevărului mă învață să condamn minciuna și nu pot sta pasiv când adevărul este atacat.
Vechiul și Noul Testament susțin, propovăduiesc Numele Domnului Isus. Eu fac la fel...
Unii susțin Legea ca o condiție a mântuirii, alții Îl susțin pe Hristos, Numele Lui, sângele Lui.. Eu sunt cu Hristosul biblic. Legea s-a dat pentru a condamna păcatul din oameni iar Isus S-a jertfit pentru a ierta păcatul acela din noi. Ce alegem? Legea care să te condamne sau pe Hristos ca să te mântuie? Să nu fiu înțeles greșit: dacă ții Legea la perfecțiune poți fi mântuit dar nici un om în întreaga istorie nu a putut ține acea Lege și de aceea Dumnezeu S-a întrupat prin fecioara Maria, a trăit ca om pe acest pământ împlinind Legea pe care a luat-o sus la Golgota și a răstignit-o iar cei ce cred în Hristos nu fac altceva decât să împlinească Legea prin credință. Biblia susține toate acestea, nu eu! Să ne dea Domnul înțelepciune! Dacă omul putea să fie măntuit prin faptele Legii, jertfa de pe cruce nu-Și mai avea rostul! Vă doresc lumină, pace și dragoste din belșug!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 27 Dec 2006, 08:27 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 27 Dec 2006, 03:02 PM
Mesaj #487


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



emil
QUOTE
Citind pe acest Forum, realizez cel mai repetat cuvânt în scrierile unora este "Legea". Pe Isus care trebuie să fie centrul cercetărilor noastre, centru credinței noastre L-ați lăsat mai la... coadă!!! De ce? “El este TOTUL și în toți”. Noi nu ne mai orientăm după Biblie?

Daca sunt altii pe forum care cind scriu Lege se refera la Legea ceremoniala este altceva.
Eu cind scriu Lege, ma refer la Cuvintul lui Dumnezeu, care este Lege.

Iti dau o tema de studiu: Psalmul 138: 2

"Mă închin în Templul Tău cel sfînt, şi laud Numele Tău, pentru bunătatea şi credincioşia Ta, căci Ţi s'a mărit faima prin împlinirea făgăduinţelor Tale."

Este tradus atit de gresit, incit o Lege importanta este ingropata prin traducerea nefericita.
De aceea iti trebuie o interliniara, sau pe cineva care stie evreieste ca sa-ti traduca fiecare cuvint di TANAH.
Recomand interliniara.

Asta apropos de Lege.
Tot legat de Lege, daca intelegi sinonimul, metafora si simbolismul definitiilor pt. Cuvintul lui Dumnezeu (adevar, Lege, porunci, invataturi, intelepciune, ...) citeste Ps. 118 (119 KJV) unde descrie caracterul cuiva care a fost salvat si ce se-ntimpla in inima sa.
Ioan si cei care cred ca pe munca lor vor obtine ceva, nu au cum sa inteleaga, pt. ca au inca OBLIGATIA fata de Lege.

Asta este problema lor: afirma fara suport biblic ca Dumnezeu a sfintit apele, iar apa care o folosesc ei pt. botez (la prunci, fara autoritate biblica, un fel de circumcizie) este sfinta, sunt sfintiti prin acea apa, iar acum depinde de ei ca sa se mentina in noul Legamint.
Te doare capul. Spun ca poti pierde salvarea, neintelegind salvarea.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 12 13 14
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:09 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman