HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

24 Pagini V  « < 15 16 17 18 19 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ortodoxia, Calea Īntru Hristos, sa ne cunoastem religia - pag 1 index
zexelica
mesaj 6 Sep 2006, 02:58 PM
Mesaj #561


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Dragii mei,

Daca Biblia nu este o metafora, atunci voi puteti da raspunsul la versul Daniel 12:11
"Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile. "

Dumnezeu avertizeaza in versul 10: "Mulţi vor fi curăţiţi, albiţi şi lămuriţi; cei răi vor face răul, şi niciunul din cei răi nu va īnţelege, dar cei inţelepţi vor īnţelege."

Asa ca va las pe voi si pe multpreastimatii vostrii teologi, care de 2200 de ani n-au reusit sa dovedeasca cu proba biblica cind vor incepe cele 1290 de zile, tocmai pentru ca au pierdut din vedere faptul ca Biblia este o metafora.
Hai, raspuns rapid!

Voi nu mi-ati raspuns NICIODATA care sunt versurile care adeveresc validitatea hermenuticului gramatical-literal-istoric pe care-l folositi.

Acum nu mai merge sa va inspirati de nicaieri si sa copiati servil eucubratiile altora, ca nu mai aveti de unde.

Daca aveti credinta veti sti. Daca nu, mai bine revizuiti-va atitudinea si doctrina "man made".

La intrebarile acestea NU PUTETI sa-mi raspundeti atita timp cit aveti intelegerea gresita a salvarii. Si va dau proba:
Evrei 6:1, 2, 3:

"1 De aceea, să lăsăm adevărurile īncepătoare ale lui Hristos, şi să mergem spre cele desăvīrşite, fără să mai punem din nou temelia pocăinţei de faptele moarte, şi a credinţei īn Dumnezeu,

2 īnvăţătura despre botezuri, despre punerea mīnilor, despre īnvierea morţilor şi despre judecata vecinică.

3 Şi vom face lucrul acesta, dacă va voi Dumnezeu."

Mi-am luat libertatea sa va indic principiile salvarii enumerate de Dumnezeu si pe care le numeste "inceputurile doctrinei lui Hristos". DUPA care vom merge spre cele desavirsite, DACA va permite Dumnezeu (revelatie PROGRESIVA).
Ati gresit in planul de salvare si nu puteti avansa in intelegerea Scripturii.
Bineinteles ca veti ignora versurile sau voi primi un raspuns "TEOLOGIC" adica interpretarea din capul vostru, ceva de genul "pai, versul asta se refera la...." fara a aduce PROBA Biblica, nu comentariile lu' Nea Siminica.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Sep 2006, 04:00 PM
Mesaj #562


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Vad ca o dai la intors acum hh.gif ... Parca ziceai ca mergi sa studiezi serios problemele, si cand colo, tu te intorci doar cu figuri de stil puerile, adica nimic... Ce s-a intamplat? Nu ai gasit nici o explicatie metaforica la citatele ce ti le-am indicat????!!! Nu ai gasit unde sa cauti? Nu a vrut nimeni sa te ajute??? Cei ce-ti sunt guru au dat inapoi???
Nu trebuie sa disperi pentru asta... Doar ti-am spus de nenumarate ori ca sustinerile tale sunt pure speculatii far cap si fara coada...
QUOTE
Daca aveti credinta veti sti. Daca nu, mai bine revizuiti-va atitudinea si doctrina "man made".

Pai pana acum, vad ca tu esti singurul care ai fost intrebat ceva la concret, si ai zis ca te duci sa cauti in dogma ta explicatia si ai venit de acolo cu mana goala... Prin urmare, o sa-ti ascultam rugamintea, si o sa ne revizuim atitudinea, si nu o sa te mai intrem nici macar aceste lucruri banale, la care vad ca nici macar la acestea usoare nu poti raspunde...




--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 6 Sep 2006, 04:20 PM
Mesaj #563


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE
Pai pana acum, vad ca tu esti singurul care ai fost intrebat ceva la concret, si ai zis ca te duci sa cauti in dogma ta explicatia si ai venit de acolo cu mana goala...


Eu nu am spus de intrebarile tale ca voi studia. Dar daca tu nu esti instare de citeva saptamini sa-mi dai proba biblica pentru interpretarea ta gramatical-literal-istorica nu am cum sa-ti raspund ca marea reprezinta iadul - Iona 2:4, 5, 6: "şi a zis: ,,Īn strīmtorarea mea, am chemat pe Domnul, şi m'a ascultat; din mijlocul locuinţei morţilor am strigat, şi mi-ai auzit glasul.
3Şi totuş mă aruncasei īn adīnc, īn inima mării, şi rīurile de apă mă īnconjuraseră; toate valurile şi toate talazurile Tale au trecut peste mine.
4Ziceam: ,,Sīnt lepădat dinaintea ochilor Tăi! Dar iarăş voi vedea Templul Tău cel sfīnt``.
5Apele m'au acoperit pīnă aproape să-mi ia viaţa, adīncul m'a īnvăluit, papura s'a īmpletit īn jurul capului meu.
6M'am pogorīt pīnă la temeliile munţilor, zăvoarele pămīntului mă īncuiau pe vecie; dar Tu m'ai scos viu din groapă, Doamne, Dumnezeul meu!"
Iuda:13 "nişte valuri īnfuriate ale mării, cari īşi spumegă ruşinile lor, nişte stele rătăcitoare, cărora le este păstrată negura īntunerecului pentru vecie."
Iadul nu este momentan un loc fizic, este o CONDITIE de a fi sub blestemul si minia lui Dumnezeu. Este simbolizat de mare.

Dar nu pot sa-ti raspund pina nu-mi raspunzi tu despre hermenutic. Nu cu vorbele tale.Versuri. Ai, bine. Nu ai, mai citeste.

QUOTE
Cei ce-ti sunt guru au dat inapoi???


Adu proba ca eu am guru sau ca apartin unei anumite doctrine!
Daca nu, recunoaste ca ai gresit.
Eu pot sa demonstrez ca tu apartii unei anumite doctrine, prin ceea ce ai scris.
Daca nu ai probe, te rog sa-ti ceri scuze. Nu cred ca este cazul sa ne insultam pe un forum de credinta sau in orice alta ocazie. Eu cel putin nu sunt de acord.
Daca ma dovedesti ca sunt adeptul unei secte sau biserici sau orice alta forma ORGANIZATA sau ASOCIERE, nu o voi considera o minciuna sfruntata afirmatia ta. Si daca ar fi asa, atunci sunt de acord cu GURU. Eu nu cred nici un om. Cred Scriptura si NUMAI Scriptura. Nu pe Nea' Siminica Barbosu'.




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Sep 2006, 04:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 6 Sep 2006, 07:37 PM
Mesaj #564


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Cred Scriptura si NUMAI Scriptura. Nu pe Nea' Siminica Barbosu'.
Hai sa fim cinstiti! Odata ce Biblia e o "metafora" nu crezi de fapt in ea ci in modalitatea ta de a extrage invataturi din aceasta metafora si in concluziile pe care le deduci.
Oricum vad ca exagerezi si plecind de la citeva exprimari metaforice spui ca totul e metafora.
QUOTE
"Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile. "
Fiind o profetie a Vechiului Testament cade sub incidenta spuselor lui Iisus Hristos. Acesta mentioneaza clar ca nici chiar El nu cunoaste zilele acelea ci doar Tatal. Daca tu vi insa si spui ca ai descoperit adevarul pe care nu il stia nici Iisus, noi ce sa mai zicem?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Sep 2006, 08:21 PM
Mesaj #565


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Cei ce-ti sunt guru au dat inapoi???

Adu proba ca eu am guru sau ca apartin unei anumite doctrine!
Daca nu, recunoaste ca ai gresit.
Eu pot sa demonstrez ca tu apartii unei anumite doctrine, prin ceea ce ai scris.
Daca nu ai probe, te rog sa-ti ceri scuze. Nu cred ca este cazul sa ne insultam pe un forum de credinta sau in orice alta ocazie. Eu cel putin nu sunt de acord.
Daca ma dovedesti ca sunt adeptul unei secte sau biserici sau orice alta forma ORGANIZATA sau ASOCIERE, nu o voi considera o minciuna sfruntata afirmatia ta. Si daca ar fi asa, atunci sunt de acord cu GURU. Eu nu cred nici un om. Cred Scriptura si NUMAI Scriptura. Nu pe Nea' Siminica Barbosu'.

Te arati afectat de faptul ca ti-am vorbit de vreun guru de-al tau? Adica sa inteleg ca tu ti-ai inventat singur dogma, si ca doar tu esti singurul om pe lume care sustine ce sustii tu??? Daca da, spune ca e asa... Daca nu, atunci cine i-a invatat pe ceilalti sa sustina ce sustii tu, decat un guru... Ceea ce sustii tu, total nebiblic, este ca ai visat tu intr-o noapte sau ca ti-a zis cineva???
Vad ca te legi de un tip, Nea Siminica, pe care-l numesti barbos... Nu am retinut cine este acel Nea Siminica, poate ne spui tu cine este, dar pentru faptul ca l-ai numit barbos in public, tu ti-ai cerut scuze la el??? Sau chestia cu paiul si barna e numai pentru ochii altora si niciodata pentru ai tai???
Apoi inca nu ai lamurit de ce ar trebui oamenii sa te creada pe tine care faci Biblia terci, zicand ca de fapt e o metafora, adica o figura de stil (si deci implicit tot ce decurge din ea), si nu chiar pe Nea Siminica ala, despre care eu personal nu stiu ce sustine, dar indiferent ce ar sustine , nu poate sustine ceva mai aberant decat ce sustii tu...
Zici ca nu e cazul de insulte, dar tu cand il faci pe Nea Siminica barbos, desi el poate nu are barba, nu il insulti??? Nu stiu cine e respectivul dar oricum nu e frumos ce faci..
QUOTE
Eu nu cred nici un om.

Daca tu nu crezi nici un om, atunci tu de ce vorbesti??? Speri ca cineva sa te creada pe tine? Daca tu inveti sa nu crezi nici un om, atunci ar trebui sa taci, caci e ilogic sa vorbesti cuiva, caci acel cineva, conform invataturii tale nu ar trebui sa te asculte pe tine... Sau tu nu esti om?

QUOTE
Dar daca tu nu esti instare de citeva saptamini sa-mi dai proba biblica pentru interpretarea ta gramatical-literal-istorica

Am avut discutii cu multi eretici ca tine, si iti spun ca desi toate teoriile expuse de ei, se bat cap in cap atat cu Biblia cat si intre ele, totusi fiecare dintre voi, am observat ca nu este dispus la dialog pe argumente, ci doar pun placa lor...
Le spui de 1000 de ori un lucru ce contrazice ce cred ei despre ortodocsi, si ei nu si nu, ca e cum zic ei, ca si cand ei ar sti mai bine decat ortodocsii ce fac...
Iata inca un exemplu: cand ti-am spus eu ca interpretarea ortodoxa (si deci si a mea) a Bibliei este "gramatical-literal-istorica"??? Asta e cea mai mare aberatie... De ce sustii ca eu as interpreta Biblia asa? Ti-am spus eu asta?
Ortodocsii interpreteaza Biblia cu inima, adica duhovniceste: nu numai strict literar, nu numai strict metafora, ci fiecare vers dupa intelesul lui adevarat dat de Duhul Sfant si inteles cu inima, si nu cu mintea, din vreo ratiune omeneasca...
10 Căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturiseşte spre māntuire.
9 Nu vă lăsaţi furaţi de īnvăţăturile străine cele de multe feluri; căci bine este să vă īntăriţi prin har inima voastră, nu cu māncăruri, de la care n-au avut nici un folos cei ce au umblat cu ele. (Evrei 13)
să vadă cu ochii şi să audă cu urechile şi cu inima să īnţeleagă (Matei 13,15)
21 Iubiţilor, dacă inima noastră nu ne osāndeşte, avem īndrăznire către Dumnezeu.
2 Cel ce umblă fără prihană şi face dreptate, cel ce are adevărul īn inima sa, (Ps 14)
31 Legea Dumnezeului său īn inima lui şi nu se vor poticni paşii lui. (Ps 36)
(1 Ioan 3) Si multe asemenea...
La intrebarea mea:
Ce reprezinta "apa" din versul:
29 El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborāndu-se din corabie, a mers pe apă şi a venit către Iisus. ?
Tu raspunzi aiurea ca:
QUOTE
raspund ca marea reprezinta iadul

Nu vezi ca e total ilogic si fara pic de discernamant ce sustii?? Tu nu tii seama de context, de personaje etc, de nimic...
Dupa tine Petru nu a mers niciodata pe apa in sensul propriu ci doar figurat???!!!
Daca in anumite contexte apa este intr-adevar ceva rau, in altele este ceva bun... Iata:
5 Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre īn īmpărăţia lui Dumnezeu. (Ioan 3)
Iisus vorbea acolo de vreun iad?

Si la final, caci oricum, constat ca nu poti sa raspunzi la nimic concret, ai putea sa ne spui ce legatura au sustinerile tale cu topicul de fata, cu Ortodoxia??? Daca nu esti interesat de ortodoxie, dar doresti sa dezbati anumite probleme, te rog sa faci acest lucru pe topicuri dedicate... Thanks!!!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 6 Sep 2006, 08:34 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 7 Sep 2006, 01:47 PM
Mesaj #566


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE
Vad ca te legi de un tip, Nea Siminica, pe care-l numesti barbos... Nu am retinut cine este acel Nea Siminica, poate ne spui tu cine este, dar pentru faptul ca l-ai numit barbos in public, tu ti-ai cerut scuze la el???


Si eu sunt barbos si nu consider o insulta daca-mi zice cineva barbos. Si pe plaja nu ma supar cind imi zice cineva culturist. Daca ma deranjeaza ma barbieresc sau numai merg ls sala asa des.

QUOTE
Ceea ce sustii tu, total nebiblic, este ca ai visat tu intr-o noapte sau ca ti-a zis cineva???


Ai scos porumbelu'. Dovedeste cu Biblia nu cu (,) concluzia ta ca este nebiblic.
Nu ati retinut niciunul: Scriptura are 3 niveluri de intelegere: gramatical-literal-istoric (Petre a mers pe mare), moral (cit timp ascultam pe Dumnezeu putem face orice) si SPIRITUAL (Petre-ca reprezentant al bisericii- a invins iadul, deci toata biserica eterna nu va merge in iad).
Care-i problema?
Voi n-ati inteles, si ca sa nu recunoasteti ca n-ati inteles ati preferati sa ma "omoriti".
Daca cele mai de sus nu sunt adevarate si contrazic ceva din Biblie, va rog sa-mi prezentati dovada.

QUOTE
Daca tu nu crezi nici un om, atunci tu de ce vorbesti??? Speri ca cineva sa te creada pe tine? Daca tu inveti sa nu crezi nici un om, atunci ar trebui sa taci, caci e ilogic sa vorbesti cuiva, caci acel cineva, conform invataturii tale nu ar trebui sa te asculte pe tine... Sau tu nu esti om?


Nu ma credeti pe mine, credeti Scriptura. Daca ceea ce zic (,) contrazice Scriptura, singurul raspuns este valabil prin prezentarea versurilor, nu a "parerii" : "este nebiblic....". Vorbe...

QUOTE
Iata inca un exemplu: cand ti-am spus eu ca interpretarea ortodoxa (si deci si a mea) a Bibliei este "gramatical-literal-istorica"??? Asta e cea mai mare aberatie... De ce sustii ca eu as interpreta Biblia asa? Ti-am spus eu asta?


Intreaba pe oricine a facut seminarul:"nu se cauta alta semnificatie decit cea exprimata.....se considera o parabola NUMAI CIND Biblia declara ca este o parabola.....trebuie cautat intelesul in contextul istoric al vremii respective...trebuie inteleasa orice afirmatie in functie de autor... trebuie cautate cit mai multe informatii despre autor.." . Te doare capul... Autorul este Dumnezeu.

QUOTE
Ortodocsii interpreteaza Biblia cu inima, adica duhovniceste: nu numai strict literar, nu numai strict metafora, ci fiecare vers dupa intelesul lui adevarat dat de Duhul Sfant si inteles cu inima, si nu cu mintea, din vreo ratiune omeneasca...


OK. Cu inima. Corect. Dar CUM? Da-mi versurile care-ti explica EXACT CUM se interpreteaza cu inima. Este prea general si imi dovedesti ca nu intelegi intrebarea sau problema.
Cind ai proba bilblica pentru CREZUL Ortodox (si sunt destule versuri) in asa fel trebuie sa ai proba si pentru hermenutic. Problema este ca NU AI pentru metoda literala. Numai pentru spirituala.

QUOTE
Am avut discutii cu multi eretici ca tine, si iti spun ca desi toate teoriile expuse de ei, se bat cap in cap atat cu Biblia cat si intre ele, totusi fiecare dintre voi, am observat ca nu este dispus la dialog pe argumente, ci doar pun placa lor...


Singurul ARGUMENT valabil este Scriptura, nu vietile "sfintilor" facuti de oameni.

QUOTE
Dupa tine Petru nu a mers niciodata pe apa in sensul propriu ci doar figurat???!!! (vezi mai sus)
Daca in anumite contexte apa este intr-adevar ceva rau, in altele este ceva bun... Iata:
5 Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre īn īmpărăţia lui Dumnezeu. (Ioan 3) Iisus vorbea acolo de vreun iad?


Spiritual , in functie de context care poate fi numai de doua feluri: judecata/salvare, apa simbolizeaza Cuvintul lui Dumnezeu care aduce salvare sau judecata (v-am dat destule versuri-definitie in raspunsurile anterioare).
In contextul cu botezul nu se poate spune ca simbolizeaza iadul, pentru ca (,) contextul este de salvare nu de judecata.

QUOTE
Daca nu esti interesat de ortodoxie, dar doresti sa dezbati anumite probleme, te rog sa faci acest lucru pe topicuri dedicate... Thanks!!!


Asta-i de fapt problema: demonstrez ca doctrina este gresita!


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Sep 2006, 02:03 PM
Mesaj #567


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 7 Sep 2006, 03:47 PM)
Singurul ARGUMENT valabil este Scriptura, nu vietile "sfintilor" facuti de oameni.


Culmea, ca vietile sfintilor sunt EXACT implinirea Scripturii, in totalitate.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 7 Sep 2006, 02:29 PM
Mesaj #568


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Asa crezi tu. De unde stii sigur ca cei de care nu scrie in Biblie chiar au fost sfinti? Marturiile oamenilor. Pe cind Scriptura este 100% cuvintul lui Dumnezeu.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Sep 2006, 03:18 PM
Mesaj #569


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 7 Sep 2006, 04:29 PM)
Asa crezi tu. De unde stii sigur ca cei de care nu scrie in Biblie chiar au fost sfinti? Marturiile oamenilor. Pe cind Scriptura este 100% cuvintul lui Dumnezeu.

Apoi asta crezi tu. Chiar Dumnezeu a marturisit despre ei :

QUOTE

Se spunea despre avva Sisoe, ca atunci cand era sa se savarseasca, sezand parintii langa dansul, a stralucit fata lui ca soarele. Si le-a zis lor : iata avva Antonie a venit ! Si dupa putin, a zis : iata ceata proorocilor a venit ! Si iarasi fata lui, mai mult a stralucit. Si a zis : iata ceata apostotilor a venit. Si s-a indoit fata lui iarasi. Si se parea, ca si cum el ar fi vorbit cu cineva si s-au rugat batranii de el zicand : cu cine vorbesti, parinte ? Iar el a zis : iata, ingerii au venit sa ma ia si ma rog sa fiu lasat sa ma pocaiesc putin. Si i-au zis lui batranii : nu ai trebuinta sa te pocaiesti, parinte. Si le-a zis lor batranul : cu adevarat, nu ma stiu pe mine sa fi pus inceput. Atunci au cunoscut toti ca este desavarsit. Si iarasi, de naprasna s-a facut fata lui ca soarele si s-au temut toti. El le-a zis lor : vedeti, Domnul a venit. Iar Domnul a zis : aduceti-mi pe vasul pustiului ! Si indata si-a dat duhul. Si s-a facut ca un fulger si s-a umplut toata casa ( locul ) de buna mireasma.


Patericul egiptean - Avva Sisoe.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 7 Sep 2006, 03:37 PM
Mesaj #570


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE
Se spunea despre avva Sisoe


Efeseni 2:8 " Luaţi seama ca nimeni să nu vă fure cu filosofia şi cu o amăgire deşartă, după datina oamenilor, după īnvăţăturile īncepătoare ale lumii, şi nu după Hristos."

Deocamdata, ce este in Biblie este dupa Hristos, iar ce este inafara Bibliei este dupa predania omeneasca.
Dar autoritatea ta nu este Scriptura, ci Patericul!

QUOTE
Apoi asta crezi tu. Chiar Dumnezeu a marturisit despre ei :


Asta chiar ca este blasfemie!

Cum a zis DUMNEZEU? El are alt cuvint inafara de Biblie?
Pe Avaramu?


Acest topic a fost editat de zexelica: 7 Sep 2006, 03:42 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Sep 2006, 03:43 PM
Mesaj #571


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Ceea ce sustii tu, total nebiblic, este ca ai visat tu intr-o noapte sau ca ti-a zis cineva???

Ai scos porumbelu'. Dovedeste cu Biblia nu cu (,) concluzia ta ca este nebiblic.

Imi mentin afirmatia, pentru ca la fiecare post de-al tau, mi-o confirmi...
Iata, ca in cazul exemplului cu Petru:
29 El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborāndu-se din corabie, a mers pe apă şi a venit către Iisus.
30 Dar văzānd vāntul, s-a temut şi, īncepānd să se scufunde, a strigat, zicānd: Doamne, scapă-mă!
31 Iar Iisus, īntinzānd īndată māna, l-a apucat şi a zis: Puţin credinciosule, pentru ce te-ai īndoit?
(Matei 14)
Eu te-am intrebat efectiv daca, dupa dogma ta, Petru a mers cu adevarat pe apa, asa cum spune Biblia foarte clar...
Deci a mers Petru pe apa sau nu??? De ce te codesti sa raspunzi direct si o iei cu inflorituri gramaticale istorice si nu mai stiu cum???
A... ca din aceasta intamplare Biblica, noi putem trage niste invataminte, cum ca trebuie sa ne incredem in Dumnezeu, ca daca Petru nu se indoia, nu incepea sa se scufunde si altceva, este la mintea gainii ca putem trage, si trebuie sa tragem... Dar a nega, asa cum faci tu ca Petru a mers efectiv pe apa, este necredinta pe fata, caci tu considerand de fapt acesta intamplare, pura fictiune, roadele ei morale tin si ele de fictiune...Ori pentru ortodocsi, aceasta intamplare, ca si multe altele, cum ar fi cea cu prefacerea apei in vin de la nunta din Cana, ele au fost in realitate asa, dar din aceasta realitate, si nu din vreo fictiune, noi tragem invataminte reale, de adevar, si nu doar filosofice ca ale tale... Asta e marea diferenta...Caci una e sa ai invatatura vie, adevarata, lucratoare, si alta e sa o ai moarta, bazata pe metafore filosofice...
QUOTE
Voi n-ati inteles, si ca sa nu recunoasteti ca n-ati inteles ati preferati sa ma "omoriti".

Sa te omoram???!!! ohmy.gif Doamne fereste! Ba din contra, vedem clar ca esti in ratacire, si dorim macar sa-ti aratam ca esti in ratacire... Cel ce te omoara cu adevarat e satana, caci el te invata astfel de nebunii - auzi cica Biblia e metafora.... Pai tu crezi ca a avea credinta adevarata inseamna sa filosofezi??? La urma urmei cui ii pasa de metafore??? Metafore meseriase gasesti si in taoism...
QUOTE
Daca cele mai de sus nu sunt adevarate si contrazic ceva din Biblie, va rog sa-mi prezentati dovada.

Pana acum si eu si altii, ti-au adus atatea dovezi clare, si din Biblie... Ti-am dat eu vreun citat care nu e din Biblie???
Dar, cum tu contesti chiar existenta realitatii fizice a minunilor din Sfanta Scriptura, cum e si cea cu inmultirea painilor si a pestilor, nu o sa intelegi nimic, si Biblia spune si de ce:
52 Căci nu pricepuseră nimic de la minunea pāinilor, deoarece inima lor era īnvārtoşată. (Marcu 6) Si atunci ce alte explicatii mai vrei sa-ti mai dam????
QUOTE
Nu ma credeti pe mine, credeti Scriptura......
Vorbe...
Evident ca nu te credem, pentru ca ce sustii tu e antibiblic... Unde scrie in Biblie ca Biblia este o metafora sau un roman SF??? Daca tu spui sa nu te credem, atunci tu de ce vorbesti? Eu asta te intreb...
Logic... Daca tu-mi spui mie sa nu te cred, si sa nu cred de fapt nici un om, atunci trebuie sa-ti analizezi tu insuti motivul pentru care tu vorbesti... Sau tu te crezi singurul om de pe lume care meriti sa fi ascultat...
In general, ortodocsii, asculta pe oricine (cu urechile, cu ochii daca vrei), dar pun la inima doar ce le este folositor...
Dupa tine nici un om, de cand s-a incheiat redactarea Bibliei, nu mai merita sa fie ascultat, ca si cand Duhul Sfant ne-ar fi parasit, desi Biblia zice clar:
16 ... Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Māngāietor vă va da vouă ca să fie cu voi īn veac (Ioan 16)
12 Că Duhul Sfānt vă va īnvăţa chiar īn ceasul acela, ce trebuie să spuneţi. (Luca 12)
Dar, la Ioan 14, iata ce spune:
26 Dar Māngāietorul, Duhul Sfānt, pe Care-L va trimite Tatăl, īn numele Meu, Acela vă va īnvăţa toate şi vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.
Daca vei citi cu atentie, si daca vei intelege, vei vedea ca sunt doua aspecte in acest citat:
- unul ca zice ca le va aduce aminte despre toate cele cate El le-a spus
- si apoi, si ce e de interes in cazul tau, ca tu negi asta: ca ii va invata toate, adica ii va invata si ce nu a zis El, caci El nu a zis niciodata ca i-a invatat totul si e scris in Sfanta Scriptura... Asta e foarte important, si de aceea noi credm, pentru ca vedem atat cu ochii cat si cu inima, ca Duhul Sfant de-a lungul vremii, si astazi, a lucrat si lucreaza prin oameni, aratand slava si mila lui Dumnezeu pentru noi... A nega aceasta, inseamna a nega slava si mila lui Dumnezeu, si a nega Biblia insasi...
QUOTE
OK. Cu inima. Corect. Dar CUM? Da-mi versurile care-ti explica EXACT CUM se interpreteaza cu inima.

De fapt asta e problema ta... Nu e numai a ta, este si a multor altor eretici, chiar si a ateilor... Ei intreaba CUM???
Vrei versuri? Ti le-am dat dar nu le poti vede, auzi si intelege... De ce??? Iata de ce:
Căci inima lor s-a īnvārtoşat şi cu urechile aud greu şi ochii lor s-au īnchis, ca nu cumva să vadă cu ochii şi să audă cu urechile şi cu inima să īnţeleagă şi să se īntoarcă, şi Eu să-i tămăduiesc pe ei.
Mai clar de atat, ce pot sa-ti spun????


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Sep 2006, 03:44 PM
Mesaj #572


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 7 Sep 2006, 05:37 PM)

Asta chiar ca este blasfemie!

Cum a zis DUMNEZEU? El are alt cuvint inafara de Biblie?
Pe Avaramu?

QUOTE

2. Ascultă, cerule, şi ia aminte, pămāntule, că Domnul grăieşte: Hrănit-am feciori şi i-am crescut, dar ei s-au răzvrătit īmpotriva Mea. 
3. Boul īşi cunoaşte stăpānul şi asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaşte; poporul Meu nu Mă pricepe.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 7 Sep 2006, 04:30 PM
Mesaj #573


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE
Unde scrie in Biblie ca Biblia este o metafora sau un roman SF???



Marcu 4:34 "Nu le vorbea de loc fără pildă; dar, cīnd era singur la o parte, lămurea ucenicilor Săi toate lucrurile"

Isus=Cuvintul lui Dumnezeu

Maleahi 4:5 " Iată, vă voi trimete pe proorocul Ilie, īnainte de a veni ziua Domnului, ziua aceea mare şi īnfricoşată "

Ilie=Ioan Botezatorul

Ezechiel 37:24 "Robul Meu David va fi īmpărat peste ei, şi toţi vor avea un singur păstor. Vor urma poruncile Mele, vor păzi legile mele şi le vor īmplini"

David=Hristos

1 Cronici 17:11-14 " 11Cīnd ţi se vor īmplini zilele, şi cīnd te vei duce la părinţii tăi, voi ridica sămīnţa ta după tine, şi anume pe unul din fiii tăi, şi -i voi īntări domnia.

12El Īmi va zidi o casă, şi -i voi īntări pe vecie scaunul lui de domnie.

13Eu īi voi fi Tată şi el Īmi va fi fiu; şi nu voi īndepărta bunătatea Mea dela el, cum am īndepărtat -o dela cel dinaintea ta.

14Īl voi aşeza pentru totdeauna īn Casa Mea, şi īn īmpărăţia Mea scaunul lui de domnie va fi īntărit pe vecie.``

Solomon=Hristos

Ioan 1:29 "A doua zi, Ioan a văzut pe Isus venind la el, şi a zis: ,,Iată Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii!"
Era cumva un miel? Sau era om?

Isus=Miel

1Corinteni 10:11"Toate aceste lucruri li s'au īntīmplat ca să ne slujească drept pilde, şi au fost scrise pentru īnvăţătura noastră, peste cari au venit sfīrşiturile veacurilor."

Tot ce s-a intimplat cu Israel este o pilda!

Evrei 9:9, 10 " Aceasta era o pilda (parabole) pentru vremurile de acum, cīnd se aduc daruri şi jertfe, cari nu pot duce pe cel ce se īnchină īn felul acesta, la desăvīrşirea cerută de cugetul lui.
Ele sīnt doar nişte porunci pămīnteşti, date, ca toate cele privitoare la mīncări, băuturi şi felurite spălături, pīnă la o vreme de īndreptare."

Legea ceremoniala este o PARABOLA. Spune-mi tu, cu interpretarea literala, ce inseamna Lev. 25:31, despre care Dumnezeu spune clar ca este o parabola?
" Casele din sate, cari nu sīnt īnconjurate cu ziduri, să fie privite ca ţarini de pămīnt: ele vor putea fi răscumpărate, şi cumpărătorul va ieşi din ele īn anul de veselie."
Este clar o lege ceremoniala. Dar care este intelesul ei? Ai versuri cu care poti dovedi?
Da' Avaramu nu duce d'astea!

Acest topic a fost editat de zexelica: 7 Sep 2006, 04:31 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Sep 2006, 08:44 PM
Mesaj #574


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Constat cu regret nu numai ca nu intelegi Sfanta Scriptura, dar vad ca nici sensul cuvintelor simple nu le pricepi... sad.gif
Odata afirmi ca Biblia toata este o metafora, acum incerci sa zici ca Biblia toata este o pilda...
In primul rand metafora si pilda nu sunt acelasi lucru...
Iar cuvantul pilda are cel putin doua sensuri, cand ne referim la unele lucruri din Biblie:
1. Cand pilda are sens de invatatura, adica de a fi urmata...
Iar aceasta invatatura este expusa clar ca sa fie bine inteleasa, fara dubii...
14 Deci dacă Eu, Domnul şi Īnvăţătorul, v-am spălat vouă picioarele, şi voi sunteţi datori să ca să spălaţi picioarele unii altora;
15 Că v-am dat vouă pildă, ca, precum v-am făcut Eu vouă, să faceţi şi voi.
(Ioan 13)
7 Īntru toate arată-te pe tine pildă de fapte bune, dovedind īn īnvăţătură neschimbare, cuviinţă, (Tit 2)
Si altele... Deci aici cuvantul pilda, are sens de invatatura, de exemplu bun de urmat...
2. Cand pilda are sens de parabola, sau mai exact de talc... Adica vorbele ascund un alt inteles...
Dar, aceste pilde, de regula, Biblia le puncteaza ca atare:
24 Altă pildă le-a pus lor īnainte, zicānd: Asemenea este īmpărăţia cerurilor omului care a semănat sămānţă bună īn ţarina sa.
31 O altă pildă le-a pus īnainte, zicānd: Īmpărăţia cerurilor este asemenea grăuntelui de muştar, pe care, luāndu-l, omul l-a semănat īn ţarina sa,
33 Altă pildă le-a spus lor: Asemenea este īmpărăţia cerurilor aluatului pe care, luāndu-l, o femeie l-a ascuns īn trei măsuri de făină, pānă ce s-a dospit toată.
34 Toate acestea le-a vorbit Iisus mulţimilor īn pilde, şi fără pildă nu le grăia nimic,
(Matei 13)
33 Ascultaţi altă pildă: Era un om oarecare stăpān al casei sale, care a sădit vie. A īmprejmuit-o cu gard, a săpat īn ea teasc, a clădit un turn şi a dat-o lucrătorilor, iar el s-a dus departe. (Matei 21)
Deci e clar cand avem pilde si ...pilde...
Dar, fata de invataturile tale gresite, eu am de facut aici doua observatii:
1. Legat de ceea ce am punctat eu cu rosu mai sus, la Matei 13,34, si fata de ceea ce-ti place tie sa crezi gresit:
QUOTE
Tot ce s-a intimplat cu Israel este o pilda!

Este gresit, pentru ca majoritatea pildelor El le lamurea pentru ei:
30 Şi zicea: Cum vom asemăna īmpărăţia lui Dumnezeu, sau īn ce pildă o vom īnchipui?
31 Cu grăuntele de muştar care, cānd se seamănă īn pămānt, este mai mic decāt toate seminţele de pe pămānt;
32 Dar, după ce s-a semănat, creşte şi se face mai mare decāt toate legumele şi face ramuri mari, īncāt sub umbra lui pot să sălăşluiască păsările cerului.
33 Şi cu multe pilde ca acestea le grăia cuvāntul după cum puteau să īnţeleagă.
34 Iar fără pildă nu le grăia; şi ucenicilor Săi le lămurea toate, deosebi.
(Marcu 4) Ai vazut?! Le graia in pilde, dar dupa cum puteau sa inteleaga, si asta tinea de inima fiecaruia... Dar ucenicilor Lui, le lamurea toate pildele, la modul special... De ce? Pai ei desi aveau o intelegere mai deosebita, totusi, ei trebuiau sa inteleaga totul si exact in intelesul corect, caci in misiunea de propovaduire ce urma sa o faca, nu puteau predica, fara a cunoaste intelesul exact si real...
Mai mult:
17 Şi cānd a intrat īn casă de la mulţime, L-au īntrebat ucenicii despre această pildă.
18 Şi El le-a zis: Aşadar şi voi sunteţi nepricepuţi? Nu īnţelegeţi, oare, că tot ce intră īn om, din afară, nu poate să-l spurce?
(Marcu 7, 17)
E foarte graitor si lesne de inteles pentru cine vrea sa vada... Deci separat de multime, ucenii ii cer sa le lamureasca o pilda.. Iar Iisus, se arata oarecum mirat si surprins: "Prin urmare nici chiar voi nu intelegeti...???!!!" Asta insemna ca ei trebuiau sa fi inteles... Era firesc sa fi inteles... De ce era firesc? Pentru ca ei erau ucenicii Lui si inima lor fusese deschisa spre intelepciunea duhovniceasca, dar... iata ca ...
Dar la Ioan 9, avem si urmatorul aspect:
28 Ieşit-am de la Tatăl şi am venit īn lume; iarăşi las lumea şi Mă duc la Tatăl.
29 Au zis ucenicii Săi: Iată acum vorbeşti pe faţă şi nu spui nici o pildă.
30 Acum ştim că Tu ştii toate şi nu ai nevoie ca să Te īntrebe cineva. De aceea credem că ai ieşit de la Dumnezeu.

Aici este de-a dreptul minunat, caci lamureste unul din scopurile pildelor... Dar nici eu nu voi spune mai multe pentru tine... Fratii mei ortodocsi inteleg si stiu de ce...

Obs. Dar la Matei 14:
29 El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborāndu-se din corabie, a mers pe apă şi a venit către Iisus.
Nu avem nici o pilda... Este pur si simplu descrierea realitatii... Tu poti sa crezi ca Petru a mers cu adevarat pe apa??? Dar Iisus??? SI aici am vazut ca te codesti sa dai un raspun sclar...

2. Daca ar fi toata Biblia o metafora, sau chiar o pilda (in sensul de talc, de inteles ascuns), ca scop in sine, asa cum zici tu, atunci cu siguranta, nici un om nu ar putea sa o inteleaga... Ori, Dumnezeu, ar face un lucru inutil, sa transmita porunci si invataturi omului, fara putinta ca acesta sa le inteleaga exact, ba mai mult, ca in sensul metaforei (sustinuta de tine), sa-l mai puna si pe piste false...
Cand vrei sa inveti pe cineva ceva, ii spui in cuvinte si in exemple cat mai simple si mai pe intelesul respectivului, nu sa-l incurci cu mesaje criptate... Asa face si Dumnezeu cu oamenii..., ba chiar la Marcu 4,33, precizeaza clar: "dupa cum puteau sa inteleaga"
QUOTE
Legea ceremoniala este o PARABOLA.

Nu, dupa mine e de-a dreptul gresit ce spui... Legea ceremoniala nu este nici un fel de parabola... Legea ceremoniala trebuia infaptuita efectiv... Dupa cum o porunceste Dumnezeu, poate sa o si schimbe... Ori tu folosesti aici termenul de parabola mai mult cu sens de parodie, desi normal nu are acest sens... Pai ce Dumnezeu doreste sa se distreze pe seama oamenilor punandu-i sa faca circ? Legea ceremoniala are rolul ei, necesar si bine stabilit in iconomia lui Dumnezeu...
Think about it!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 7 Sep 2006, 09:20 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 8 Sep 2006, 01:58 PM
Mesaj #575


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Draga Clopotel,

Tocmai asta este problema mondiala a crestinismului: schismele, invataturi gresite, interpretarea unui vers sau concept in 15 feluri. Biblia este o parabola. Multe din intelesurile ei sunt directe. Dar este o parabola. Si atunci revin la ceea ce am spus mai inainte: are TREI niveluri de permeabilitate: GRAMATICAL-LITERAL ISTORIC, MORAL si SPIRITUAL.
Toate seminariile teologice considera o parabola NUMAI CIND Biblia declara "iata o parabola, pilda,..."
Eu am multe exemple in care: Ioan Botezatorul n-a zis "iata o pilda: Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii!" ci a zis direct "Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii!", Natan (3 Regi 17), David, etc..
Acesta parabola o putem vedea imediat pentru ca Isus n-a fost miel, ci om. Dar cind ai principiul ca tot ce s-a intimplat cu Israel este o parabola si ca legile ceremoniale sunt "umbra"(Col. 2:16, 17 ; Evrei 9:9) cind studiem cuvintul miel, vedem ca intr-adevar mielul in tot vechiul testament simbolizeaza pe Hristos.
Si de aceea, afirmatia hermenuticului literal nu are suport biblic, de aceea nu puteti veni cu versuri.
In interpretarea spirituala un vers este citit in lumina intregii Biblii, iar raspunsul il gasim daca avem totala armonie cu restul Scripturilor. Daca gasim 2 sau 3 versuri care contrazic concluzia atunci avem o concluzie gresita.
Un exemplu:

"14 Deci dacă Eu, Domnul şi Īnvăţătorul, v-am spălat vouă picioarele, şi voi sunteţi datori să ca să spălaţi picioarele unii altora"

".... Eu, Domnul şi Īnvăţătorul, v-am spălat vouă picioarele.."
Daca lasam scriptura sa interpreteze Scriptura, cind studiem cuvintul picioare, gasim in Iesirea 30:

"18,,Să faci un lighean de aramă, cu piciorul lui de aramă, pentru spălat; să -l aşezi īntre cortul īntīlnirii şi altar, şi să torni apă īn el,

19 ca să-şi spele īn el Aaron şi fiii lui mīnile şi picioarele.

20 Cīnd vor intra īn cortul īntīlnirii, se vor spăla cu apa aceasta, ca să nu moară; şi se vor spăla şi cīnd se vor apropia de altar, ca să facă slujba şi ca să aducă Domnului jertfe arse de foc.

21 Īşi vor spăla mīnile şi picioarele ca să nu moară. Aceasta va fi o lege necurmată pentru Aaron, pentru fiii lui şi pentru urmaşii lor.``

Cortul

Evrei 9:
"6Şi după ce au fost īntocmite astfel lucrurile acestea, preoţii cari fac slujbele, intră totdeauna īn partea dintīi a cortului.

7Dar īn partea a doua intră numai marele preot, odată pe an, şi nu fără sīnge, pe care īl aduce pentru sine īnsuş şi pentru păcatele din neştiinţă ale norodului.

8Prin aceasta, Duhul Sfīnt arăta că drumul īn Locul prea sfīnt, nu era īncă deschis cītă vreme sta īn picioare cortul dintīi.

9Aceasta era o parabolă pentru vremurile de acum, cīnd se aduc daruri şi jertfe, cari nu pot duce pe cel ce se īnchină īn felul acesta, la desăvīrşirea cerută de cugetul lui.

10Ele sīnt doar nişte porunci pămīnteşti, date, ca toate cele privitoare la mīncări, băuturi şi felurite spălături, pīnă la o vreme de īndreptare.

11Dar Hristos a venit ca Mare Preot al bunurilor viitoare, a trecut prin cortul acela mai mare şi mai desăvīrşit, care nu este făcut de mīni, adică nu este din zidirea aceasta;

Preotii

1 Petre 2:5"Si voi, ca niste pietre vii, sunteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfinta, si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos."

Spalarea facuta de Hristos (Cuvintul lui Dumnezeu)

Efeseni 5:26 "25Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S'a dat pe Sine pentru ea,

26ca s'o sfinţească, după ce a curăţit -o prin botezul cu apă prin Cuvīnt,"


".....şi voi sunteţi datori să ca să spălaţi picioarele unii altora"

Mandatul Bisericii

Marcu 16:15 "Apoi le -a zis: ,,Duceţi-vă īn toată lumea, şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură"

Deci versul, spiritual se intelege: Hristos ne-a mintuit si noi avem datoria sa propovaduim Evanghelia in toata lumea.

Acesta este un vers relativ usor, dar de exemplu Daniel 12:11 :
"Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile."
fara interpretarea spirituala nu se poate intelege. De aceea cei care au pregatire de seminar nu pot sa inteleaga acest vers, sau orice alt vers care spune "..cine are INTELEPCIUNE sa inteleaga".
De aceea daca va intreb pe ortodocsi, catolici, pentecostali, baptisti, luterani sau presbiterieni care este maniera corecta pentru botez: stropire sau scufundare, s-a terminat! Fiecare are citeva versuri ca PAR sa invete intr-un fel si o tine pe-a lui.
Dar CINE ARE DREPTATE? Ca nu se poate ca toti sa aiba dreptate. Cineva este mincinos!
Cum poate aceeasi Scriptura sa fie interpretate in doua feluri?
Metoda este gresita.

QUOTE
29 El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborāndu-se din corabie, a mers pe apă şi a venit către Iisus.
Nu avem nici o pilda... Este pur si simplu descrierea realitatii... Tu poti sa crezi ca Petru a mers cu adevarat pe apa??? Dar Iisus??? SI aici am vazut ca te codesti sa dai un raspun sclar...


Da, cred ca Petre a mers pe apa si ca Isus a mers pe apa si ca acesta este un miracol facut de Dumnezeu ca sa ne invete un adevar spiritual.

In Scriptura se pomeneste foarte des cei care-l CUNOSC pe Dumnezeu. Cum poti sa-L cunosti daca El este Spirit?
Biblia, Legea, Cuvintul Sau, este SINGURA MODALITATE de a invata despre El. Dar "Dumnezeu este Duh....." (Ioan 4:24) si atunci El ne invata despre Sine, Voia Sa, Legea Sa care sunt spirituale (Romani 7:"14Ştim, īn adevăr, că Legea este duhovnicească: dar eu sīnt pămīntesc, vīndut rob păcatului.") prezentindu-ne o POVESTE PAMINTEASCA (,) CU UN INTELES CERESC.
De aceea se spune in 1 Corinteni 2:13 "Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri īnvăţate dela īnţelepciunea omenească, ci cu vorbiri īnvăţate dela Duhul Sfīnt, comparīnd lucrurile duhovniceşti cu lucrurile duhovniceşti."

Ca tu o numesti parabola, alegorie, pilda, etc, nu are importanta. Important este ca in orice vers trebuie sa cautam intelesul ceresc, spiritual. thumb_yello.gif

QUOTE
Cand vrei sa inveti pe cineva ceva, ii spui in cuvinte si in exemple cat mai simple si mai pe intelesul respectivului, nu sa-l incurci cu mesaje criptate...


Corect.
De aceea interpretarea spirituala se bazeaza pe versuri-definitie, foarte clare si directe.
Daca ai definitie, vorbesti, daca nu ai definitie, nu vorbesti.

QUOTE
Nu, dupa mine e de-a dreptul gresit ce spui... Legea ceremoniala nu este nici un fel de parabola... Legea ceremoniala trebuia infaptuita efectiv...


Coloseni 2:16, 17:"Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mīncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat,

17cari sīnt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

Evrei 9:9 " Aceasta era o parabolă pentru vremurile de acum, cīnd se aduc daruri şi jertfe, cari nu pot duce pe cel ce se īnchină īn felul acesta, la desăvīrşirea cerută de cugetul lui"

Ezechiel 20:25 "Ba īncă le-am dat şi legi cari nu erau bune, şi porunci prin cari nu puteau să trăiască"

Acest topic a fost editat de zexelica: 8 Sep 2006, 02:01 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 8 Sep 2006, 04:29 PM
Mesaj #576


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 8 Sep 2006, 03:58 PM)
"Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii!", Natan (3 Regi 17), David, etc..

zexelica,

Mielul se taie la evrei de Paste ca amintire ca Dumnezeu i-a scapat din greaua robie a Egiptului. Daca nu stiai, iti spun eu, mielul este un animal care atunci cand il tai, nu scoate nici un sunet. Nu se zbate , nu incearca sa isi salveze viata. E ceva care iti spun sincer mi se pare cutremurator si impotriva oricaror legi. Asa a fost si Hristos. Nu s-a certat cu nimeni la asa zisa judecata, si precum mielul s-a dus la taiere. Ce arata aceasta? Ioan Botezatorul A STIUT care va fi sfarsitul Lui Hristos, fiindca era de la Dumnezeu si era prorooc. A vazut sfarsitul Mantuitorului. Ce spune Hristos despre Ioan Botezatorul ? "Nu este nimeni dintre oameni mai mare ca Ioan". Nici apostolii. Ei nu au stiut cum va sfarsi Mantuitorul. Cand sfintii au facut rugaciunile ortodoxe, cui crezi ca se adreseaza ca Dumnezeu sa le asculte rugile? Dupa rugaciunile catre maica Domnului se adreseaza sfantului Ioan Botezatorul.

Lasa Scriptura Duhului si cauta sa vezi pacatele tale, caci spun sfintii, mai mare este acela care vede pacatele sale, decat a vedea cele ceresti.

Acest topic a fost editat de abureala: 8 Sep 2006, 04:32 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 8 Sep 2006, 05:23 PM
Mesaj #577


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abureala,

[QUOTE]Mielul se taie la evrei de Paste ca amintire ca Dumnezeu i-a scapat din greaua robie a Egiptului[QUOTE]

Da-mi si mie versul, te rog.

[QUOTE] E ceva care iti spun sincer mi se pare cutremurator si impotriva oricaror legi. [/QUOTE]

Care legi? Ale Bibliei? Daca sunt din Biblie, spune-mi versurile. Daca nu, nu mai imi spune nimic.


[QUOTE]Ce arata aceasta? ..... A vazut sfarsitul Mantuitorului.[/QUOTE]

Nu ai dreptate. Scriptura este o REVELATIE PROGRESIVA.

Daniel 12:
8Eu am auzit, dar n'am īnţeles; şi am zis: ,,Domnul meu, care va fi sfīrşitul acestor lucruri?``
9El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pīnă la vremea sfīrşitului.

Proverbe 25:2"Slava lui Dumnezeu stă īn ascunderea cuvintelor, dar slava īmpăraţilor stă īn cercetarea cuvintelor. "

Ioan 12:16"Ucenicii Lui n'au īnţeles aceste lucruri dela īnceput; dar, după ce a fost proslăvit Isus, şi-au adus aminte că aceste lucruri erau scrise despre El, şi că ei le īmpliniseră cu privire la El."

Luca 2:48 "Cīnd L-au văzut părinţii Lui, au rămas īnmărmuriţi; şi mama Lui I -a zis: ,,Fiule, pentru ce Te-ai purtat aşa cu noi? Iată că tatăl Tău şi eu Te-am căutat cu īngrijorare.``

49 El le -a zis: ,,Dece M'aţi căutat? Oare nu ştiaţi că trebuie să fiu īn casa Tatălui Meu?``

50 Dar ei n'au īnţeles spusele Lui.

51 Apoi S'a pogorīt īmpreună cu ei, a venit la Nazaret, şi le era supus. Mamă-Sa păstra toate cuvintele acestea īn inima ei."

Asta ca sa evitam discutia "nu, ca Ioan era cel mai mare intre proroci" iti dau exemplu cu "cea mai mare intre femei" care n-a inteles.
Marcu 9:31, 32" Căci īnvăţa pe ucenicii Săi, şi zicea: ,,Fiul omului va fi dat īn mīnile oamenilor; ei Īl vor omorī, şi a treia zi după ce -L vor omorī, va īnvia.``
32Dar ucenicii nu īnţelegeau cuvintele acestea, şi se temeau să -L īntrebe.


[QUOTE]A vazut sfarsitul Mantuitorului.[/QUOTE]

Unde scrie asta? Arata-mi versurile, te rog.

[QUOTE]Cand sfintii au facut rugaciunile ortodoxe[/QUOTE]

Care sfinti?

[QUOTE]caci spun sfintii, mai mare este acela care vede pacatele sale, decat a vedea cele ceresti.[/QUOTE]

?????????????????????????????????
Inca odata: care sfinti?




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Sep 2006, 07:14 PM
Mesaj #578


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Tocmai asta este problema mondiala a crestinismului: schismele, invataturi gresite, interpretarea unui vers sau concept in 15 feluri. Biblia este o parabola. Multe din intelesurile ei sunt directe. Dar este o parabola.

Asta cu Biblia este o parabola este cea mai mare ratacire... Daca Biblia ar fi o parabola, toate interpretarile care i se aduc ar fi corecte, caci nu ar putea fi contestate... Dar, oricum, Biblia nu este toata o parabola, ci exista in ea niste parabole, sau pilde, adica niste talcuri... Asta e cu totul altceva...
QUOTE
Si atunci revin la ceea ce am spus mai inainte: are TREI niveluri de permeabilitate: GRAMATICAL-LITERAL ISTORIC, MORAL si SPIRITUAL.

Care sunt versurile care spun asta??? Sau.. e o pura speculatie a dogmai tale, ca multe altele...
QUOTE
Toate seminariile teologice considera o parabola NUMAI CIND Biblia declara "iata o parabola, pilda,..."

Iata inca o eroare in care ai cazut, si desi ti-am atras atentia, nu vrei sa iesi din ea...
In primul rand eu nu sunt de acord cu seminariile teologice de astazi, si nici cu multe alte lucruri privind partea administrativa a BO... Dupa mine, astazi, seminariile teologice, in loc sa te intareasca in credinta, mai rau te indeparteaza de ea... Cunosc cazuri concrete de oameni care au patit astfel... Asa ca nu ma lua pe mine cu seminariile, caci nu am calcat niciodata acolo, si nici nu voi calca...
Apoi eu nu am sustinut niciodata ca in Biblie exista pilde doar acolo unde spune explicit ca existe pilde.. Asta e o alta minciuna de-a ta...
QUOTE
Eu am multe exemple in care: Ioan Botezatorul n-a zis "iata o pilda: Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii!" ci a zis direct "Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatul lumii!", Natan (3 Regi 17), David, etc..
Acesta parabola o putem vedea imediat pentru ca Isus n-a fost miel, ci om.

Exact asta am spus si eu, ca nu am sustinut niciunde ca numai acolo unde spune: iata o pilda, avem pilda... Asta e o minciuna de-a ta...Eu am spus ca acolo unde este o pilda Biblia le puncteaza ca atare, dar asta nu inseamna numai ca le spune explicit, ci si implicit: fie din context, fie din continut...
QUOTE
cind studiem cuvintul miel, vedem ca intr-adevar mielul in tot vechiul testament simbolizeaza pe Hristos.

Si unde am sustinut eu contrariul???!!!
QUOTE
Si de aceea, afirmatia hermenuticului literal nu are suport biblic, de aceea nu puteti veni cu versuri.

Fraza asta o spui doar ca sa tastezi ceva la intamplare...Tot ce am sustinut eu, are suport biblic, ti-am dat explicit citatele, in schimb tu ... pauza...
QUOTE
In interpretarea spirituala un vers este citit in lumina intregii Biblii, iar raspunsul il gasim daca avem totala armonie cu restul Scripturilor. Daca gasim 2 sau 3 versuri care contrazic concluzia atunci avem o concluzie gresita.

Asa si?! care sunt versuriel care contrazic ce spun eu???
QUOTE
Un exemplu:
"14 Deci dacă Eu, Domnul şi Īnvăţătorul, v-am spălat vouă picioarele, şi voi sunteţi datori să ca să spălaţi picioarele unii altora"
".... Eu, Domnul şi Īnvăţătorul, v-am spălat vouă picioarele.."
Daca lasam scriptura sa interpreteze Scriptura, cind studiem cuvintul picioare, gasim in Iesirea 30: "18,,Să faci un lighean de aramă, cu piciorul lui de aramă, pentru spălat;

Alo Zexelica... trezeste-te! Acolo unde Biblia arata ca Iisus a spalat picioarele ucenicilor, aceea nu este o parabola sau metafora, sau figura de stil, sau o fantezie, ci Iisus chiar asa a facut... deci Biblia descrie acolo o realitate...
Ca apoi, noi pe baza acestei intamplari (gest) reale putem trage anumite invataminte si exemple, este cu totul altceva...
Nu o mai lua pe campii cu lucruri ce evident nu au legatura unele cu altele... Nu mai incerca tu sa sustii ca ti s-a pus musca pe nas deoarece Napoleon purta fes si ura mustele, ...ca nu tine... Tu unde vezi cuvantele "picioare" si "spalat" - gata, ai si facut lipeala... Nu merege asa cu Sfanta Scriptura, iti trebuie un minim de discernamant...
QUOTE
Hristos ne-a mintuit si noi avem datoria sa propovaduim Evanghelia in toata lumea

Tu te auzi ce enormitati spui?? Pai daca suntem mantuiti cui sa mai propovaduim Evanghelia? Altor mantuiti? la ce le-ar mai folosi daca tot sunt mantuiti???
Da' pe bune acum: tu te crezi gata mantuit??? rofl.gif
QUOTE
Acesta este un vers relativ usor, dar de exemplu Daniel 12:11 :
"Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile." fara interpretarea spirituala nu se poate intelege. De aceea cei care au pregatire de seminar nu pot sa inteleaga acest vers, sau orice alt vers care spune "..cine are INTELEPCIUNE sa inteleaga".

Nu numai cei ce au pregatire de seminar, posibil sa nu inteleaga, dar cu siguranta tu nu-l intelegi... In schimb, ortodocsii, gandind duhovniceste, cu ajutorul Duhului Sfant, inteleg lesne si acest citat...
QUOTE
De aceea daca va intreb pe ortodocsi, catolici, pentecostali, baptisti, luterani sau presbiterieni care este maniera corecta pentru botez: stropire sau scufundare, s-a terminat! Fiecare are citeva versuri ca PAR sa invete intr-un fel si o tine pe-a lui.
Dar CINE ARE DREPTATE?
Cu siguranta tu nu ai... Stiu, o sa-mi spui ca de fapt tu esti singurul de pe planeta care are dreptate.. Pate ai avut si tu o alta revelatie, ca un alt coleg de forum ce a trecut si el la alta secta... Dar revelatiile voastre se contrazic si intre ele, si se contrazic si cu Biblia...
QUOTE
QUOTE
29 El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborāndu-se din corabie, a mers pe apă şi a venit către Iisus.
Nu avem nici o pilda... Este pur si simplu descrierea realitatii... Tu poti sa crezi ca Petru a mers cu adevarat pe apa??? Dar Iisus??? SI aici am vazut ca te codesti sa dai un raspun sclar...

Da, cred ca Petre a mers pe apa si ca Isus a mers pe apa si ca acesta este un miracol facut de Dumnezeu ca sa ne invete un adevar spiritual.

Hopa!!! Pai atunci daca crezi ca Petru a mers pe apa, atunci acel vers descrie chiar realitatea... Ori simpla descriere a realitatii nu este nici parabola, nici metafora, nici alta figura de stil... Si atunci singur, iti dai dogma peste cap, caci pana la urma ai vazut si tu ca in Biblie avem si altceva decat parabole si metafore...
Deci, pasul 1: Recunoaste ca ai facut afirmatii false cum ca Biblia este o parabola si ca Biblia este o metafora...
QUOTE
In Scriptura se pomeneste foarte des cei care-l CUNOSC pe Dumnezeu. Cum poti sa-L cunosti daca El este Spirit?
Biblia, Legea, Cuvintul Sau, este SINGURA MODALITATE de a invata despre El. Dar  "Dumnezeu este Duh....." (Ioan 4:24) si atunci El ne invata despre Sine, Voia Sa, Legea Sa care sunt spirituale (Romani 7:"14Ştim, īn adevăr, că Legea este duhovnicească: dar eu sīnt pămīntesc, vīndut rob păcatului.") prezentindu-ne o POVESTE PAMINTEASCA (,) CU UN INTELES CERESC.

Lasa, acum nu o mai lua prin balarii caci inca nu ai trecut de pasul 1... La pasul 1, trebuie sa-ti corectezi erorile, cum ca Biblia este o parabola sau metafora... Ca vezi bine ca nu e...
QUOTE
Ca tu o numesti parabola, alegorie, pilda, etc, nu are importanta. Important este ca in orice vers trebuie sa cautam intelesul ceresc, spiritual. thumb_yello.gif
rofl.gif Acum incepi sa te contrazici cu argumentele mele... O sa ajungi sa nu mai sti ce sustii tu si ce sustin eu...
QUOTE
Daca ai definitie, vorbesti, daca nu ai definitie, nu vorbesti.

pai si tu daca nu ai definitie, de ce vorbesti???
QUOTE
QUOTE
Nu, dupa mine e de-a dreptul gresit ce spui... Legea ceremoniala nu este nici un fel de parabola... Legea ceremoniala trebuia infaptuita efectiv...

Coloseni 2:16, 17:"Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mīncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat,

Citatul tau nu combate legea ceremoniala, ca lege in sine... Am spus ca Dumnezeu poate schimba aceasta lege, cum a si facut... Iar cand Dumnezeu porunceste sa faci ceva, faci, nu mai comentezi...
QUOTE
Ezechiel 20:25 "Ba īncă le-am dat şi legi cari nu erau bune, şi porunci prin cari nu puteau să trăiască"

Daca Dumnezeu a dat legi care nu erau bune, numai Dumnezeu poate hotara daca erau bune sau nu, nu omul... Omul era si este dator sa faca tot ce-i spune Dumnezeu, fara sa se intrebe daca e bine sau nu, caci omul nu poate avea asemenea judecati... Tot ce vine de la Dumnezeu e bun!...Oare nici pana acum nu ai inteles asta???? Dar acelora, spune clar de ce le-a dat legi care nu erau bune si prin care nu puteau trai:
Pentru ca: Dar şi fiii s-au răzvrătit īmpotriva Mea; nici ei nu s-au purtat după rānduielile Mele şi legile Mele nu le-au păzit; n-au īmplinit ceea ce omul trebuie să īmplinească, ca să fie viu; au călcat zilele Mele de odihnă şi atunci am gāndit să vărs peste ei urgia Mea şi să sting mānia Mea īmpotriva lor īn pustiu; (Iezechiel 20,21)
Si atunci Dumnezeu S-a gandit sa-i pedepseasca:
pentru a-i pedepsi ca să ştie că Eu sunt Domnul. (Iezechiel 20,26)
Prin urmare, cred ca ti-ar fi de mare folos, sa citesti mai cu atentie Biblia, si cand vrei sa intelegi un vers, citeste macar si pe celelalte din jurul sau, asta e Pasul 2... Altfel, daca faci doar o analiza pe cuvinte, ajungi sa joci scrabble...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 9 Sep 2006, 11:18 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 9 Sep 2006, 09:04 AM
Mesaj #579


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ zexelica
Uite ce se spune in Ioan 11:12. "Din zilele lui Ioan Botezatorul pana acum imparatia cerurilor se ia prin straduinta si cei ce se silesc pun mana pe ea."
Tu ai ramas dator sa explici asta si toate versetele care ne cer fapte pentru a ne curati si dezvolta sufleteste (pt. ca Duhul sa stea la noi), deoarece contesti nevoia de a implini poruncile date de Iisus.
Dupa aceea putem discuta de masura in care suntem luratori impreuna cu Duhul Sfint si inteleptiti cu a lui intelpciune. Pina atunci o tot dam cu incercarile de a interpreta in 4 feluri Biblia, din care al patrulea, singur important, oricum nu poate fi dobindit altfel.

Acest topic a fost editat de IoanV: 9 Sep 2006, 09:06 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 11:46 AM
Mesaj #580


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut, IoanV.

QUOTE
Tu ai ramas dator sa explici asta si toate versetele care ne cer fapte pentru a ne curati si dezvolta sufleteste (pt. ca Duhul sa stea la noi), deoarece contesti nevoia de a implini poruncile date de Iisus.


Salvarea nu se pierde. Daca zici ca se pierde ai de contrazis minim aceste versuri:
Psa. 37:2; 51:9, 10, 11, 12: Isa. 1:18; 38:16, 17; 43:13, 25; 44:22; Jer. 31:34; 32:40; 33:8; Eze. 33:16; Lk. 12:33; Jo. 5:24; 6:37, 39, 40; 10:28, 29; 14:17, 20, 23; 16:22; 17:12; Acts 13:39 ;Rom. 6:7, 10; 8:1, 10, 28, 29, 30, 33, 35, 39; 9:23, 24; 11:29; 1Cor. 2:15; 2Cor. 1:22; 5:19, 21; Gal. 4:6, 7, 6, 31; Eph. 1:13; 2:6,19; 4:30, 32; Phil. 1:16; Col. 1:13, 29; 2:10, 13; 1Thes. 1:10; Titus 2:14; Heb. 9:12, 13, 14, 15; 10:10, 14, 17, 18; 12:2; 13:5; 1Jo. 1:7; 3:3, 9, 14, 24; 5:11, 18; 4:17

Faptele sunt REZULTATUL salvarii. Tot spun, nu se intelege. Nu spun sa NU FACI ce zice Hristos. Spun numai ca DACA FACI este REZULTATUL lucrarii lui Dumnezeu, nu a ta. Nu avem nici un merit. In sfinti lucreaza Dumnezeu sa faca si sa vrea dupa a Lui bunavointa.(Filipeni 2:13)
Ex. 31:13; Lev. 21:8, 15, 23; 22:16; Deut. 30:6; Psa. 70:4; Pv. 20:22; Isa. 43:3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13; 48:8, 9, 10, 11; 54:17; Ier. 31:33, 34; 32:37, 38, 39, 40; Plingeri 3:26; Eze. 2:2; 3:17; 6:8, 9, 10; 36:25, 26, 27; 37:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8; Ioan 1:13; 3:3, 27; 6:37, 44, 65; Fapte 2:47; 16:14; Rom. 8:26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33; 14:4; 1Cor. 1:8; 3:6, 7, 9; 15:10; 2Cor. 1:18, 21, 22; 2:14; 3:5, 6; 4:7; 5:5, 18, 19; 9:8, 10: 10:8; Gal. 2:20; 3:5; 4:9; Eph. 1:1, 17, 18; 2:5, 8, 9, 10; 3:20; 4:7, 11, 12; Fil. 1:6, 19, 29; 2:13; 3:12, 15; 4:7, 13; Col. 1:11, 12, 13, 29; 1Tes. 4:8, 9; 5:23, 24; 2Tes. 1:2, 11; 2:16, 17; 3:3, 4, 5; 1Tim. 1:12; 2Tim. 1:7, 9, 12, 14; 2:7; 4:18; Tit 3:5, 6, 7; Evr. 12:2; 13:5, 6, 20, 21; Iacov 1:17, 18, 21; 4:12; 1Pet. 1:5; 5:10; 2Pet. 2:9; 1Ioan. 3:1; 4:10, 19; 5:20.
Acestea sunt numai o parte din versurile din Biblie care invata in mod direct ca Dumnezeu este singurul care trebuie sa ia credit pentru orice lucru bun care se petrece in viata noastra.
Se cer fapte in sensul in care daca suntem salvati, avem fapte si in sensul de "growing in grace" (nu stiu echivalentul romanesc).
Avem porunca sa ne examinam permanent (2 Corinteni 13:5 "Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sīnteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă cercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sīnteţi lepădaţi").
Normal ca trebuie sa avem fapte, dar acestea sunt numai dupa ce devenim salvati. Inainte suntem datori Legii cu faptele. Dupa salvare le facem ca REZULTAT al milei lui Dumnezeu spre slava si gloria Sa.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 11:59 AM
Mesaj #581


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Draga Clopotel,

Astept cu nerabdare raspunsurile tare. Nu conteaza ca am dat raspunsurile la citeva din intrebarile tale cu mult inainte. Le voi scrie din nou. Stiu ca este greu sa le citesti din mesajele precedente.
QUOTE

QUOTE 
Acesta este un vers relativ usor, dar de exemplu Daniel 12:11 :
"Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile." fara interpretarea spirituala nu se poate intelege. De aceea cei care au pregatire de seminar nu pot sa inteleaga acest vers, sau orice alt vers care spune "..cine are INTELEPCIUNE sa inteleaga".


Nu numai cei ce au pregatire de seminar, posibil sa nu inteleaga, dar cu siguranta tu nu-l intelegi... In schimb, ortodocsii, gandind duhovniceste, cu ajutorul Duhului Sfant, inteleg lesne si acest citat...


Indura-te de noi, cei neortodocsi, o, Clopoptel! Arata-ne noua cum voi, ortodocsii aveti Duhul Sfint care va invata toate.
Fa-ne si noua o demonstratie a invataturii drepte si a modului com interpreteaza un adevarat credincios cele 1290 de zile. De cind incep? Cind se termina?




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 01:08 PM
Mesaj #582


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Nu conteaza ca am dat raspunsurile la citeva din intrebarile tale cu mult inainte. Le voi scrie din nou.

Nu stiu de ce zici ca ai dat vreun raspuns, cand de fapt nu ai dat niciunul...
In schimb la intrebarile care ti s-au pus direct, te-ai facut ca ploua.... Personal te inteleg, caci la ce sustine dogma ta, nici nu ai cum sa dai un raspuns biblic, clar si la obiect... Doar niste presupuneri si o incercare de scrabble...Au mai fost altii inaintea ta care au scris chiar o carte: Codul Bibliei, care are chiar un topic dedicat pe aici pe Han... Deci, incercari de a abate atentia de la adevar, au mai inceract si altii inaintea ta, nu esti tu singurul...
QUOTE
Indura-te de noi, cei neortodocsi, o, Clopoptel! Arata-ne noua cum voi, ortodocsii aveti Duhul Sfint care va invata toate.
Fara doar si poate, pe ortodocsii drept credinciosi, Duhul Sfant ii invata toate, exact asa cum a spus Mantuitorul... Eu, fiind pacatos, abia indraznesc a ma numi ortodox, dar fac asta pentru ca ma straduiesc sa urmez calea dreptei credinte ortodoxe lasate de Mantuitor...
Pe cat stiu, evident ca incerc sa lamuresc, numai ca tu-mi ceri acuma sa-ti arat cum se fac integrale, tu nestiind sa faci inmultiri si impartiri...
De aceea, ti-am propus sa le luam pe rand... Un inceput ar fi chiar sa incepi sa raspunzi la simple intrebari ce ti-au fost puse, iar acolo unde ti s-a demonstrat fara putinta de tagada ca se sustineai e total eronat, sa recunosti in primul rand asta, si apoi sa-ti asumi invatatura corecta si adevarata... Evident ca ajungem si la lucruri de care ai auzit si vrei sa sti raspuns, dar sa o luam cu inceputul, altfel pierdem vremea inutil...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 01:27 PM
Mesaj #583


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut, Clopotel.

Uite versurile pe care le-am promis:

ALEGERE
Isa.45:4; 49:1-3; 65:9; 48:8 Jer.1:5; 15:2; 43:11; Zech. 11:9; Mt. 1:21; 19:11; 20:16; 22:14; 24:22; Mk. 13:20; Lk. 18:7; Jo.6:64; 10:14, 16, 26, 27; 13:18; 15: 16, 19; 17: 2, 6, 9, 12, 24; Acts. 2:39, 47; 9:15; 10:41; 13:26, 48; 15:7; 18:10; 22:14; Rom. 1:1, 6, 7; 8:28, 29, 30; 9:11, 21, 22, 23, 24; 11:2, 5, 7, 29; 1Cor. 1:26, 27, 28, 29, 30, 31; Gal. 1:6, 15; Eph. 1:4, 5, 11; 2:10; Col. 3:12, 15; 1Thes. 1:4; 2Thes. 2:13, 14; 2Tim. 2:10, 19; Titus 1:1; 2:14; Heb. 4:3; 5:4; 9:15; James 2:5; 1Pet. 1:2, 15, 20; 2:9, 21; 5:10; 2Pet. 1:3, 10; Rev. 13:8; 17:8, 14; 20:15

Dumnezeu este in control TOTAL inainte si dupa salvare:
Ex. 31:13; Lev. 21:8, 15, 23; 22:16; Deut. 30:6; Psa. 70:4; Pv. 20:22; Isa. 43:3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13; 48:8, 9, 10, 11; 54:17; Jer. 31:33, 34; 32:37, 38, 39, 40; Lam. 3:26; Eze. 2:2; 3:17; 6:8, 9, 10; 36:25, 26, 27; 37:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8; Jo. 1:13; 3:3, 27; 6:37, 44, 65; Acts 2:47; 16:14; Rom. 8:26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33; 14:4; 1Cor. 1:8; 3:6, 7, 9; 15:10; 2Cor. 1:18, 21, 22; 2:14; 3:5, 6; 4:7; 5:5, 18, 19; 9:8, 10: 10:8; Gal. 2:20; 3:5; 4:9; Eph. 1:1, 17, 18; 2:5, 8, 9, 10; 3:20; 4:7, 11, 12; Phil. 1:6, 19, 29; 2:13; 3:12, 15; 4:7, 13; Col. 1:11, 12, 13, 29; 1Thes. 4:8, 9; 5:23, 24; 2Thes. 1:2, 11; 2:16, 17; 3:3, 4, 5; 1Tim. 1:12; 2Tim. 1:7, 9, 12, 14; 2:7; 4:18; Titus 3:5, 6, 7; Heb. 12:2; 13:5, 6, 20, 21; James 1:17, 18, 21; 4:12; 1Pet. 1:5; 5:10; 2Pet. 2:9; 1Jo. 3:1; 4:10, 19; 5:20

Nu putem alege sau crede in Dumnezeu de la noi insine:
Josh. 24:15; Eze. 37:1, 2; Pv. 3:5; 16:1, 2, 9; 20:9, 24; 21:1, 2; Job. 14:4; Psa. 13:1, 2, 3; 52: 2, 3; Isa. 6:9, 10; 64:4, 6, 7; 65:1; Jer. 10:23; Mt. 19:11, 25, 26; Mk. 10:26, 27; Lk. 18:26, 27; Jo. 1:13; 3:27, 32; 4:23, 24; 6:44, 65; 7:34; 8:21, 43; 10:26; 12:39, 40; 14:17; 15:5, 16; Rom. 3:10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19; 8:7; 9:13, 15, 16, 18, 22; 1Cor. 1:29, 30; 4:7; 12:3; 2Cor. 4:3, 4; Gal.1:1; 4:9; Eph. 2:15; Heb. 5:4; 1Pet. 4:6; 1Jo. 4:10, 19

Nu putem pierde salvarea:
Psa. 36:2; 51:9, 10, 11, 12: Isa. 1:18; 38:16, 17; 43:13, 25; 44:22; Jer. 31:34; 32:40; 33:8; Eze. 33:16; Lk. 12:33; Jo. 5:24; 6:37, 39, 40; 10:28, 29; 14:17, 20, 23; 16:22; 17:12; Acts 13:39 ;Rom. 6:7, 10; 8:1, 10, 28, 29, 30, 33, 35, 39; 9:23, 24; 11:29; 1Cor. 2:15; 2Cor. 1:22; 5:19, 21; Gal. 4:6, 7, 6, 31; Eph. 1:13; 2:6,19; 4:30, 32; Phil. 1:16; Col. 1:13, 29; 2:10, 13; 1Thes. 1:10; Titus 2:14; Heb. 9:12, 13, 14, 15; 10:10, 14, 17, 18; 12:2; 13:5; 1Jo. 1:7; 3:3, 9, 14, 24; 5:11, 18; 4:17

Mintuirea prin cuvintul lui Dumnezeu care este Hristos:
Psa. 106:20; Isa. 43:3, 11; Eze. 37:4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14; Lk. 10:22; Jo. 6:63; 14:6; 17:17, 20; Acts. 2:41; 6:7; 10:44; 11:14;; 13:26; 15:7, 8, 9; 20:32; Rom. 1:16; 10:17; 16:25; 1Cor. 4:15; 15:1, 2; Gal. 2:16; 3:13; Eph. 2:8, 9, 10; 3:17; Col. 1:5, 6; 1Thes. 1:6, 10; 2:13; 2Tim. 3:15; Titus 3:5, 6, 7; Heb. 5:9; 7:25, 27; 9:14, 28; 12:2; James 1:17, 18, 21; 1Pet. 1:3, 21, 23; 4:6;

Le mai scriu inca o data, ca sa nu mai spui ca n-am raspuns.

Acum arata-ne ca NU POTI sa ne spui si noua cind incep cele 1290 de zile si cind se termina.
Da' din gura dam si facem comentarii ca "... nu este asa, pentru ca asa cred eu si cu avaramu' Bibel".
Intreaba pe toti cei care au doctrina gresita ca a ta si vei vedea ca NICIUNUL nu POATE sa vina cu un raspuns biblic. De ce?
Iata de ce:
"Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sīnt o nebunie; şi nici nu le poate īnţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte." (1 Corinteni 2:14)

Acest topic a fost editat de zexelica: 11 Sep 2006, 01:28 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 02:01 PM
Mesaj #584


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Este adevarat ca acelea sunt versuri din Biblie, ca de altfel si restul... Numai ca nu raspund in nici un fel la intrebarile puse, adica nu au legatura cu intrebarile...
Evident ca nu o sa stau sa iau fiecare citat, din ce ai dat la rand... Era suficient sa dai maxim 3 care crezi tu ca-ti raspunde, si unu e sufiecient... Dar acele citate se refera la cu totul altceva... Iata:
15 Dar omul duhovnicesc toate le judecă, pe el īnsă nu-l judecă nimeni; (1 Cor 2)
Tu pe asta l-ai trecut la categoria:
QUOTE
Nu putem pierde salvarea:

Desi oricum nu au stransa legatura, totusi, intai trebuie sa demonstrezi ca e vorba despre tine in acel verset, adica trebuie sa arati ca esti om duhovnicesc...

Iar la Romani 1:
16 Căci nu mă ruşinez de Evanghelia lui Hristos, pentru că este putere a lui Dumnezeu spre māntuirea a tot celui care crede, iudeului īntāi, şi elinului.
iar tu asta il treci la categoria:
QUOTE
Mintuirea prin cuvintul lui Dumnezeu care este Hristos:

Numai ca acolo sunt niste cuvinte cheie:
1. "spre", adica asta arata directia, dar daca esti pe directia buna acum, nu exista nici o garantie ca nu vei rataci drumul mai tarziu...
2. "celui care crede" - tu crezi cu adevarat? Esti "putin credincios" ca Petru, sau credincios la maxim? Cat de credincios esti tu, de te crezi gata mantuit? Esti mai credincios ca sutasul care se roaga pentru "necredinta lui"?
Prin urmare, eu te-am intrebat, care sunt argumentele pentru care tu sustii ca esti acum gata mantuit...
La celelalte ciatate nu are rost sa mai ma uit, am luat acestea la intamplare... Daca tu crezi ca este vreunul mai edificator decat acestea, scrie-l efectiv, asa cum fac si eu, sa-l vedem si noi aici...
Dar, in mesajul urmator, poate reusesti sa treci macar de "Pasul 1", acela cu cateva mesaje in urma...
QUOTE
Acum arata-ne ca NU POTI sa ne spui si noua cind incep cele 1290 de zile si cind se termina.

Daca eu nu as putea, nu poate fi nici un fel de realizare pentru tine, ci doar inca o dovada a nevredniciei mele, si care nu afecteaza cu nimic adevarul ortodoxiei...
Dar faptul ca eu pot sa-ti explic aceea, nu se datoreaza vredniciei mele, ci adevarului ortodoxiei...
Iar daca esti cu adevarat interesat sa vezi adevarurile ortodoxiei, atunci va trebui sa renunti la ereziile tale, caci nu poti privi adevarul prin inima si ochi mincinosi...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 02:31 PM
Mesaj #585


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



[/QUOTE]clopotel

QUOTE
15 Dar omul duhovnicesc toate le judecă, pe el īnsă nu-l judecă nimeni; (1 Cor 2)
Tu pe asta l-ai trecut la categoria:
QUOTE 
Nu putem pierde salvarea:


Da' n-ai citit restul versului "pe el īnsă nu-l judecă nimeni"

Deci omul care are Duhul nu este judecat.
Ce se intimpla la judecata? Esti condamnat la eternitate in iad.
Pe cind omul duhovnicesc nu. El are viata eterna. (Ioan 6:39, 40 "Şi voia Celuice M'a trimes, este să nu pierd nimic din tot ce Mi -a dat El, ci să -l īnviez īn ziua de apoi. Voia Tatălui meu este ca oricine vede pe Fiul, şi crede īn El, să aibă viaţa vecinică; şi Eu īl voi īnvia īn ziua de apoi.``)

QUOTE
Numai ca acolo sunt niste cuvinte cheie:
1. "spre", adica asta arata directia, dar daca esti pe directia buna acum, nu exista nici o garantie ca nu vei rataci drumul mai tarziu...


De unde ai scos-o ca "arata directia? Este cuvintul grecesc "EIS". Tu chiar comentezi din capul tau? Foloseste-te de o concordanta si o interliniara inainte de a face afirmatii d-astea!
Este blasfemie ce faci tu.

QUOTE
Prin urmare, eu te-am intrebat, care sunt argumentele pentru care tu sustii ca esti acum gata mantuit...


"Şi voi n'aţi primit un duh de robie, ca să mai aveţi frică; ci aţi primit un duh de īnfiere, care ne face să strigăm: ,,Ava! adică: Tată!``Īnsuş Duhul marturiseşte īmpreună cu duhul nostru că sīntem copii ai lui Dumnezeu" - Romani 8:15, 16.

QUOTE
Daca eu nu as putea, nu poate fi nici un fel de realizare pentru tine, ci doar inca o dovada a nevredniciei mele


No comment......

QUOTE
Iar daca esti cu adevarat interesat sa vezi adevarurile ortodoxiei, atunci va trebui sa renunti la ereziile tale, caci nu poti privi adevarul prin inima si ochi mincinosi...


Da, sunt interesat.
Dar, hai, arata-ne si noua cind au inceput cele 1290 de zile....
Ca vorba lunga.....
La concret: poti sau nu poti?
Intreaba-l si pe avaramu'...





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 02:51 PM
Mesaj #586


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Da' n-ai citit restul versului "pe el īnsă nu-l judecă nimeni"
Deci omul care are Duhul nu este judecat.

Ba l-am citit, numai ca nu am vazut unde ai aratat concret ca e vorba de tine, adica de unde rezulta ca tu ai Duhul...
QUOTE
De unde ai scos-o ca "arata directia? Este cuvintul grecesc "EIS". Tu chiar comentezi din capul tau? Foloseste-te de o concordanta si o interliniara inainte de a face afirmatii d-astea!
Este blasfemie ce faci tu.
Desigur, si satana cand faci ceva bun, iti va spune ca de fapt e rau...
Sensul acela este foarte bine tradus, dar vad ca te legi de decor in loc sa raspunzi la intrebari...Intrebari pe care tu le-ai cerut practic...
QUOTE

QUOTE
Prin urmare, eu te-am intrebat, care sunt argumentele pentru care tu sustii ca esti acum gata mantuit...

"Şi voi n'aţi primit un duh de robie, ca să mai aveţi frică; ci aţi primit un duh de īnfiere, care ne face să strigăm: ,,Ava! adică: Tată!``Īnsuş Duhul marturiseşte īmpreună cu duhul nostru că sīntem copii ai lui Dumnezeu" - Romani 8:15, 16.

Tu vorbesti doar vorbe: unde ai aratat pana acum ca Duhul vorbeste cu duhul lui Zexelica, in particular...Ca vad ca tu te referi doar la tine.. Ok.. in cazul tau, cum sta treaba? Mai ai si alte dovezi dacat fantezii, sau mai exact: autoamagiri?
QUOTE
Da, sunt interesat.

Esti?!! Pai si atunci de ce nu arati???
QUOTE
Dar, hai, arata-ne si noua cind au inceput cele 1290 de zile....
Ca vorba lunga.....

Ti-am spus, ca, cu ajutorul lui Dumnezeu iti spun, chiar acum, sau peste 1 an... Numai ca tu vrei sa-ti spun ceea ce vrei tu sa auzi... Ori ce vrei tu sa auzi este total gresit... De aceea, astept momentul prielnic cand te vei elibera de acest duh necurat care te indeamna sa crezi nerozii... Pana atunci trebuie sa urmez porunca Mantuitorului, care zice:
6 Nu daţi cele sfinte cāinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre īnaintea porcilor, ca nu cumva să le calce īn picioare şi, īntorcāndu-se, să vă sfāşie pe voi. (Matei 7)
QUOTE
La concret: poti sau nu poti?

Ti-am spus deja: cu ajutorului lui Dumnezeu pot...
QUOTE
Intreaba-l si pe avaramu'...

In acest caz nu-i nevoie...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 03:12 PM
Mesaj #587


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel.

QUOTE
QUOTE 
Dar, hai, arata-ne si noua cind au inceput cele 1290 de zile....
Ca vorba lunga.....


Ti-am spus, ca, cu ajutorul lui Dumnezeu iti spun, chiar acum, sau peste 1 an... Numai ca tu vrei sa-ti spun ceea ce vrei tu sa auzi... Ori ce vrei tu sa auzi este total gresit... De aceea, astept momentul prielnic cand te vei elibera de acest duh necurat care te indeamna sa crezi nerozii...


Dumnezeu zice clar in versul 10: cei intelepti vor intelege iar cei fara de lege nu vor intelege.
Atitea in stinga si dreapta... Ai Duhul lu Hristos, intelegi si stii. N-ai, nu stii. Foarte simplu.
Acum, eu m-as bucura sa stii. Asta-i si scopul meu: sa te fac sa citesti Biblia si sa-ti pui intrebari cu privire la doctrina, nu s-o iei de-a gata "ca asa credea strabunica si stramosul meu"..

Daca n-ai Duhul, n-are rost... Apuca-te si citeste si roaga-te la Dumnezeu. Vestea buna este ca este inca ziua mintuirii.


QUOTE
Pana atunci trebuie sa urmez porunca Mantuitorului, care zice:
6 Nu daţi cele sfinte cāinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre īnaintea porcilor, ca nu cumva să le calce īn picioare şi, īntorcāndu-se, să vă sfāşie pe voi. (Matei 7)


Hai ca esti tare simpatic! Chiar asa te eschivezi? Nu POTI sa intelegi cele 1290 de zile.
Regula este simpla: ai doctrina falsa, nu esti al Lui.

2 Ioan 9 "Oricine greşeşte, şi nu rămīne īn īnvăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămīne īn īnvăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul."
Romani 8:9 :"Voi īnsă nu mai sīnteţi pămīnteşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte īn adevăr īn voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui."

Acest DACA se lamureste repede: cine are intelepciune intelege. Cine nu, se eschiveaza.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 03:45 PM
Mesaj #588


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Acest DACA se lamureste repede: cine are intelepciune intelege. Cine nu, se eschiveaza.
Eu, si nu numai eu, ti-am pus o groaza de intrebari simple, la care ai vazut ca nu esti in stare sa raspunzi si le-ai ignorat...
Tu pui o intrebare si insisti sa primesti acum raspuns, desi nu ai vorbit pana acum la subiect deloc...
Cunoscand prea bine strategia ereticilor, pe care o aplici si tu evident, insist pe faptul ca nu o sa-ti dau raspuns la , pana ce tu nu raspunzi concret la macar 2 intrebari din multimea de intrebari ce ti-am adresat-o...Pana atunci iti las satisfactia sa crezi ca nu stiu sa raspund, la aceasta intrebare a ta, care: atentie! face parte dintr-o proorocie, o vedenie mai exact, si la care in mod normal nu se raspunde cu vreo interpretare lumeasca, cum te gandesti tu,cu aceste numere simbolice, care oricum nu se pot supune interpretarii omenesti, cum sunt si unele din Apocalipsa, dar exista totusi o oarecare lamurire a acesteia...Mai ales ca este coroborat si cu alte citate biblice, chiar si din NT...
In fapt, acest citat din VT, nu poate ajuta nicidecum la mantuirea mea sau la cresterea credintei mele... Iar daca tu, ti-ai facut un oarecare algoritm, asa cum ti-am spus, si altii au mai inceract sa decodifice Biblia, cautand litere pe randuri si coloane sa dea anumite cuvinte... Ti-am spus ca nu-mi arde de scrabble acum...
Dar asa cum ti-am spus: toate la randul lor...


Oricum, vad ca te codesti sa ne arati de ce tu ai Duhul si ca esti om duhovnicesc... Vrei sa te credem pe cuvant?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 11 Sep 2006, 03:46 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 04:12 PM
Mesaj #589


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel.

Daca am sau n-am Duhul, poti sa afli. Vorba mea este nedemna.

QUOTE
Cunoscand prea bine strategia ereticilor, pe care o aplici si tu evident, insist pe faptul ca nu o sa-ti dau raspuns


Foarte bine-mi faci! Invata-ma minte!
Da' tu tot NU POTI sa dai raspuns. Numai cei cu Duhul pot. Asa zice versul Dan. 12:10.
Asta e. Nu e cu suparare.
"celui ce are i se va da iar celui ce nu are, si ce i s-a dat i se va lua"

QUOTE
atentie! face parte dintr-o proorocie, o vedenie mai exact, si la care in mod normal nu se raspunde cu vreo interpretare lumeasca

In mod normal? Ce este mod normal? Si cind este anormal?
Ai decretat TU sau baba sisoe ca nu se poate interpreta vedenia? Nu scrie ca este pentru sfirsitul timpului?
Da' biserica si calendarul biblic sunt paralele. Nu mai vorbim de vrajitori ca baba sisoe.

QUOTE
In fapt, acest citat din VT, nu poate ajuta nicidecum la mantuirea mea sau la cresterea credintei mele...


Vrei sa spui ca nu trebuie sa studiem si sa meditam in Scripturi? Cum cresti in credinta? Citind Vietile fotbalistilor facuti de fotbalisti?

QUOTE
si altii au mai inceract sa decodifice Biblia, cautand litere pe randuri si coloane sa dea anumite cuvinte...


Nu am treaba cu ineptiile lor.
Da' arata-mi versurile care-mi arata cele 1290 de zile. Cauta prin studiile "marii biserici" si in alte altor biserici si o sa gasesti.... O sa gasesti ceva... NIMIC nu gasesti.. Ca de-aia te si intreb. Ca n-ai unde sa citesti, ca nu stiu...
Da' daca tu ai Duhul, Dumnezeu zice ca stii.....Daca.....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 04:38 PM
Mesaj #590


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Clopotel.
Daca am sau n-am Duhul, poti sa afli. Vorba mea este nedemna.

Este adevarat: pot sa aflu si am aflat deja... Nu ai pe Duhul Sfant cu siguranta, iar aceasta siguranta vine din faptul ca vorbele tale sunt impotriva Duhului Sfant... Duhul Sfant nu poate vorbi impotriva Duhului Sfant... In schimb am afirmat ca ai alt duh, care te invata sa vorbesti acestea... Inclusiv partea aceea ca esti deja mantuit...
QUOTE

QUOTE
Cunoscand prea bine strategia ereticilor, pe care o aplici si tu evident, insist pe faptul ca nu o sa-ti dau raspuns 

Foarte bine-mi faci! Invata-ma minte!
Da' tu tot NU POTI sa dai raspuns. Numai cei cu Duhul pot. Asa zice versul Dan. 12:10.

Nu doresc sa te invat minte, am dorit doar sa te inveti tu minte... Pentru ca nefiind in stare sa raspunzi si sa intelegi intrebari elementare, incepi cu tot felul de scenarii...
Pana la urma ti-am explicat, prin citatul de la MAtei7,6, de ce nu doresc sa-ti spun acum anumite lucruri...Pentru ca nu le ceri cu inima buna, ci doar din ispitire...
Din aceasta cauza, ramai la ideea ca nu stiu nimic si ca tu esti deja mantuit..., dar plin de praf...
QUOTE
QUOTE
atentie! face parte dintr-o proorocie, o vedenie mai exact, si la care in mod normal nu se raspunde cu vreo interpretare lumeasca

In mod normal? Ce este mod normal? Si cind este anormal?

Normal este cand judeci duhovnicesti, si anormal este cand faci ca tine jucand scrabble cu Biblia...
QUOTE
Ai decretat TU sau baba sisoe ca nu se poate interpreta vedenia?

Avva Sisoe nu are nimic de-a face cu subiectul de fata, dara asa cum diavolii nu-l lasau cand era in viata, asa vad ca nu-l lasa nici acum... Dar cum i-a invins atunci, acum crezi ca-i va fi mai greu???
QUOTE
Nu scrie ca este pentru sfirsitul timpului?
Da' biserica si calendarul biblic sunt paralele. Nu mai vorbim de vrajitori ca baba sisoe.

Ok... inteleg ca satana te indeamna la hule, de aceea pe mine ma poti jigni cat vrei, dar asta este ultima postare de-a ta cu hule la adresa sfintilor lui Dumnezeu, si deci a slavei lui Dumnezeu, pe care o voi mai ingadui pe acest topic... La urmatoarea iti voi sterge mesajul... sad.gif Aici este topicul de ortodoxie, iar sfintii lui Dumnezeu sunt cinstiti de noi...
QUOTE

QUOTE

In fapt, acest citat din VT, nu poate ajuta nicidecum la mantuirea mea sau la cresterea credintei mele... 

Vrei sa spui ca nu trebuie sa studiem si sa meditam in Scripturi? Cum cresti in credinta? Citind Vietile fotbalistilor facuti de fotbalisti?
Ba da, studiaza... Si sa-mi comunici si mie cu cat ai crescut in credinta cand ai aflat suma cifrelor acelui numar.... Dar oricum tu zici ca esti mantuit deja, la ce-ti mai foloseste studiul???
QUOTE
QUOTE
si altii au mai inceract sa decodifice Biblia, cautand litere pe randuri si coloane sa dea anumite cuvinte... 

Nu am treaba cu ineptiile lor.

Stiu, tu ai treaba doar cu ale tale...
QUOTE
Da' arata-mi versurile care-mi arata cele 1290 de zile. Cauta prin studiile "marii biserici" si in alte altor biserici si o sa gasesti.... O sa gasesti ceva... NIMIC nu gasesti.. Ca de-aia te si intreb. Ca n-ai unde sa citesti, ca nu stiu...

Daca nu exista, eu nu alegeam sa fiu ortodox...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 11 Sep 2006, 05:03 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 04:55 PM
Mesaj #591


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

Hai ca esti simpatic!

QUOTE
Pana la urma ti-am explicat, prin citatul de la MAtei7,6, de ce nu doresc sa-ti spun acum anumite lucruri...Pentru ca nu le ceri cu inima buna, ci doar din ispitire...


Este ispitire sa te rog sa-mi explici Scriptura? Nu. Eu nu interpretez nimic. Satan cind il testa pe Hristos interpreta Scriptura. Eu doar te intreb, ca etiopianul pe Filip "ce inseamna cele 1290 de zile si ce Scriptura folosesti sa-mi arati?".
Satan si duhurile lui INTERPRETEAZA Scriptura. Eu doar intreb: stii tu, dreptule si bunule Clopotel, sau nu stii?

Eu pot sa te scutesc de calvarul acesta si sa-ti zic de la obraz: nu stii, Clopotel.
Si am si DOVADA: nu-mi raspunzi.....

QUOTE
Avva Sisoe nu are nimic de-a face cu subiectul de fata, dara asa cum diavolii nu-l lasau cand era in viata, asa vad ca nu-l lasa nici acum... Dar cum i-a invins atunci, acum crezi ca-i va fi mai greu???


...........................................................................


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 05:29 PM
Mesaj #592


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Este ispitire sa te rog sa-mi explici Scriptura? Nu. Eu nu interpretez nimic. Satan cind il testa pe Hristos interpreta Scriptura. Eu doar te intreb, ca etiopianul pe Filip "ce inseamna cele 1290 de zile si ce Scriptura folosesti sa-mi arati?".
In primul rand tu interpretezi acel numar, deci nu vad cu ce te deosebesti de satana...
In al doilea rand ti-am spus ca o sa-ti spun mai multe, dupa ce vad ca esti cu adevart interesat..., nu doar din ispitire...
Daca ma intreaba satana, ii spun ca nu stiu nimic, pentru ca atunci se simte satisfacut si pleaca, crezand ca m-a invins... Acum esti multumit...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Sep 2006, 05:42 PM
Mesaj #593


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
In primul rand tu interpretezi acel numar, deci nu vad cu ce te deosebesti de satana...


Cum poti sa inventezi asa ceva? Chiar ai pierdut bunul simt? Nici n-am zis ceva despre cele 1290 de zile si tu deja mi-ai pus in circa (,) ca eu le-am interpretat.
Chiar asa?

QUOTE
In al doilea rand ti-am spus ca o sa-ti spun mai multe, dupa ce vad ca esti cu adevart interesat..., nu doar din ispitire...


Daca eu nu mai impartasesc o anumita doctrina nu inseamna ca ispitesc.
Daca tu stii, arata-mi si mie, nu?
Dar eu iti spun aici si dinainte ca tu sa zici ceva: NU AI CUM SA STII! Si este o afirmatie bazata pe 2Ioan9.
Nu ai cum sa ai doctrina falsa si Duhul. Nu ai cum sa primesti aproape 300 de versuri care contrazic doctrina ta si sa le ignori. Salvarea are rezultate, nu vorbe goale ca "Doamne ajuta" sau asa ceva. Si singura modalitate de a-ti arata situatia este cea prevazuta de Dumnezeu: cine NU STIE nu este de-al Meu. D-aia te si intreb: stii tu, inteleptule Clopotel, sau nu stii?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Sep 2006, 06:46 PM
Mesaj #594


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Clopotel
QUOTE
In primul rand tu interpretezi acel numar, deci nu vad cu ce te deosebesti de satana...

Cum poti sa inventezi asa ceva? Chiar ai pierdut bunul simt? Nici n-am zis ceva despre cele 1290 de zile si tu deja mi-ai pus in circa (,) ca eu le-am interpretat.
Chiar asa?
Sa inteleg ca esti enervat de propriile tale fantezii... Ia spune-mi cine a pierdut bunul simt dintre noi doi, cand tu faci tot timpul afirmatii mincinoase despre ce cred eu, desi eu ti-am demonstrat ca e exact invers, iar acum cand iti spun un adevar, tu te arati atacat???? Pentru tine acel numar nu are nici o interpretare???? Atunci daca nu are, caci altfel nu te-ai fi aratat atat de afectat, de ce-mi ceri mie sa-ti dau una? La ce te ajta?
QUOTE
Daca eu nu mai impartasesc o anumita doctrina nu inseamna ca ispitesc.

Nu ispitesti? Dar insistenta ta, dovedita, pe aceasta cifra, doar ca sa demonstrezi ca "m-ai prins", ce denota?
Am zis eu vreodata ca stiu sau ca inteleg toata Scriptura? Cine poate spune asta, numai decat unul care este sub duhul satanei... Care este omul care poate patrunde toate tainele lui Dumnezeu scrise in Sfanta Scriptura...
Daca despre Daniel, nu poti spune ca si-a inteles total propria viziune crezi ca pot eu, un pacatos? Intamplator, despre aceasta chiar am ceva, dar sunt altele despre care nu stiu mai nimic... Este in asta vreo problema? Eu intai sa fac macar a mia parte din cate cunosc ca-mi porunceste Biblia si apoi sa ma gandesc si la altele...
Tu nu faci pacate? Tu nu mai gresesti cu nimic nimanui? Si atunci pe ce baza tot afirmi pe aici ca esti mantuit? Oare un om gata mantuit poate fi pacatos???
QUOTE
Daca tu stii, arata-mi si mie, nu?

Daca ai fi avut inima buna, si ai fi venit aici, pe topicul de Ortodoxie, cu gand curat, cu mare dragoste as fi discutat cu tine, dar cand singurul tau gand este de denigrare, de hula, si de minciuna, eu ce poat sa fac???
QUOTE
Dar eu iti spun aici si dinainte ca tu sa zici ceva: NU AI CUM SA STII!

Daca tu esti sigur de asta, asa cum esti sigur ca pentru mine Biblia = Vietile Sfintilor, esti liber sa crezi ce vrei...
QUOTE
Si este o afirmatie bazata pe 2Ioan9.

Exact asta ti-am spus si eu, si altii, de cateva ori...
QUOTE
D-aia te si intreb: stii tu, inteleptule Clopotel, sau nu stii?

Eu prin ce sunt intelept? Ca vorbesc cu tine?!!! Vrei sa stii daca stiu ceva??? Pentru tine nu stiu nimic, si chiar si pentru mine nu stiu nimic, caci daca stiam cu adevarat, incetam demult sa mai pacatuiesc...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 12:19 PM
Mesaj #595


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
Pentru tine nu stiu nimic, si chiar si pentru mine nu stiu nimic, caci daca stiam cu adevarat, incetam demult sa mai pacatuiesc... 


Bravo, Clopotel.
In sfirsit esti si tu cinstit: NU STII.
Nu e nici o problema. Inca este ziua salvarii. Roaga-te si citeste Biblia. Nu te mai asocia cu o doctrina falsa. Mai bine citesti si zici ca nu stii, decit sa zici ca stii si sa ai doctrina falsa.

Ma rog ca bunul Dumnezeu sa-ti deschida ochii spirituali.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pagini V  « < 15 16 17 18 19 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 05:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman