HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dreptatea Si Bunatatea Lui Dumnezeu Fata De Om, VT si NT - aceeasi Lege morala.
abureala
mesaj 12 Jan 2006, 06:33 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (axel @ 12 Jan 2006, 07:22 PM)
QUOTE (abureala @ 12 Jan 2006, 07:16 PM)
Simturile mi-au confirmat ca Dumnezeu exista, deoarece l-a vazut ca fiind ceva real, nu doar o teorie.

Permite-mi sa nu te cred smile.gif Asa cum nu-l cred nici pe thunder ohyeah.gif


QUOTE
Spune-mi un profet despre care tu crezi ca e adevarat.

Sincer, nu cred ca vreunul din "profetii" care s-au insirat in istorie e vreunul adevarat. Tu axiomezi ca "trebuie sa existe cel putin un profet adevarat". Eu nu smile.gif
Dar daca l-ai intreba pe thunder, s-ar putea sa-ti raspunda ca e Bivolaru devil.gif

Nu a avea nici un interese sa te mint, iar ceea ce am simtit e dincolo de orice explicatie. Insa fiecare alege in viata ceea ce doreste pana la urma.

Referitor la Bivolaru, am dat raspunsul in postul anterior.

Hristos, ramane singurul profet adevarat. Impreuna cu Moise. Insa Hristos e mai mult decat profet. E Dumnezeu.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2006, 06:35 PM
Mesaj #72


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Axel,
QUOTE
QUOTE
(abureala @ 12 Jan 2006, 07:16 PM)
Simturile mi-au confirmat ca Dumnezeu exista, deoarece l-a vazut ca fiind ceva real, nu doar o teorie. 

Permite-mi sa nu te cred

Pai e logic sa nu-l crezi, caci in momentul in care l-ai crede, automat atunci ai crede si ca exista Dumnezeu, si atunci ai fi credincios...
Pana atunci e logic sa nu crezi nimic din ce se spune la Comunitatea Credintei, pentru ca din ce stiu eu, credinta nu se dobandeste din vorbe..., cel putin eu nu am auzit cazuri...

PS...Parca am convenit sa nu te mai legi de Thunder aiurea... bop.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 12 Jan 2006, 06:38 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Clopotel @ 12 Jan 2006, 07:35 PM)
PS...Parca am convenit sa nu te mai legi de Thunder aiurea... bop.gif

Aiurea?

Si unde si cine a convenit asta?



QUOTE
Pai e logic sa nu-l crezi, caci in momentul in care l-ai crede, automat atunci ai crede si ca exista Dumnezeu, si atunci ai fi credincios...
Si crezi ca daca as fi credincios, ar trebui automat sa-i dau dreptate lui abureala? rolleyes.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jan 2006, 06:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2006, 06:48 PM
Mesaj #74


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Axel,
QUOTE
QUOTE
Pai e logic sa nu-l crezi, caci in momentul in care l-ai crede, automat atunci ai crede si ca exista Dumnezeu, si atunci ai fi credincios...

Si crezi ca daca as fi credincios, ar trebui automat sa-i dau dreptate lui abureala?

De unde ai logica asta? Eu am zis ca daca i-ai da dreptate ai fi (sau ai deveni) credincios, si nu invers...
Iata, eu sunt credincios, si il cred (asta nu inseamna ca ii dau dreptate, adica sa afirm ca asa e, ca L-a vazut...) pe Abureala, caci si mie mi s-a intamplat ceva oarecum asemanator, dar nu ca L-am vazut pe Dumnezeu... Nu sunt eu vrednic de asa ceva....
Daca tu spui ca ieri ai vazut o masina, eu te cred, pentru ca stiu ca exista masini, si deci e posibil sa fi vazut si tu una, desi poate nu ai vazut... Dar daca eu as sti cu siguranta ca nu exista masini, asa cum zici tu ca nu exista Dumnezeu, nici eu nu te-as crede ca ai vazut masina, caci in acel moment as accepta ca exista masini...
Refuz sa cred ca nu intelegi ce spun...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Jan 2006, 07:26 PM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (abureala @ 12 Jan 2006, 06:33 PM)
Nu a avea nici un interese sa te mint, iar ceea ce am simtit e dincolo de orice explicatie.

Poate ca exista o explicatie la care tu nu te-ai gandit.

Oricum, daca tu simti ca exista D-zeu, Axel (sa zicem!) simte ca nu exista, eu de ce ar trebui sa pun mai mare pret pe ceea ce simti tu decat pe ceea ce simte el?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2006, 07:40 PM
Mesaj #76


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Oricum, daca tu simti ca exista D-zeu, Axel (sa zicem!) simte ca nu exista, eu de ce ar trebui sa pun mai mare pret pe ceea ce simti tu decat pe ceea ce simte el?

rofl.gif E tare rau asta...
Deci daca tu simti ca te doare maseaua, eu simt ca nu ma doare, deci tu incerci sa ma aburesti pe mine ca te doare maseaua... tongue.gif
Practic... ce vreti sa aratati? Ca noi incercam sa ne automintim, si voi incercati sa ne salvati? rofl.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 12 Jan 2006, 07:42 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Jan 2006, 07:50 PM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Clopotel,

Nu vreau sa te "salvez", nu ai decat sa crezi in ce zeitate poftesti. Daca iti face placere sa crezi in D-zeu ori in alte zeitati, este treaba ta si nu ma deranjeaza absolut deloc.

Singurul lucru care ma deranjeaza este cand cineva pretinde ca cei care sunt la fel ca mine sunt "uneltele diavolului". Daca sotia mea ar gandi asa, ar trebui sa dea divort rapid...

Comparatia pe care ai facut-o nu prea se potriveste. Uite alta mai nimerita: se intampla uneori cand mergi pe strada sa simti ca cineva te priveste, iar cand intorci capul sa vezi ca nu e nimeni in spatele tau. Bineinteles, daca nu vrei sa te uiti in spate, vei ramane cu convingerea ca cineva, atunci, te-a privit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 12 Jan 2006, 07:55 PM
Mesaj #78


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



@abureala
QUOTE
am avut revelatia Lui Buddha independent, deci sigur nu e un profet.

Poti detalia? ce a reprezentat pentru tine revelatia? Iar faptul ca ai avut si tu aceiasi "revelatie" cu a lui Buddha, insa independent, imi sugereaza ca aceasta revelatie este ceva real, fiind valabila in diferite contexte. Pentru a fi profet trebuie sa invoce mereu numele unei zeitati? Si pana la urma ce inseamna pentru tine un "profet"?

QUOTE
Hristos, ramane singurul profet adevarat. Impreuna cu Moise. Insa Hristos e mai mult decat profet. E Dumnezeu.

Daca tu crezi in ceva dincolo de aparente, daca in spatele manifestarii consideri a fi ceva mai presus de aceasta, atunci, nu inteleg cum nu-i poti accepta pe toti iluminatii acestei lumi - trecute, prezente sau viitoare. Caci nu au avut ei aceiasi sursa?

Acest topic a fost editat de bishop: 12 Jan 2006, 07:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2006, 08:03 PM
Mesaj #79


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Singurul lucru care ma deranjeaza este cand cineva pretinde ca cei care sunt la fel ca mine sunt "uneltele diavolului". Daca sotia mea ar gandi asa, ar trebui sa dea divort rapid...

Ei ... nu o lua chiar asa in tragic...
Trebuie sa intelegi ca un crestin asculta poruncile Mantuitorului neconditionat, altfel nu mai e crestin...
Iar una din porunci zice: "Cela ce nu este cu Mine, împotriva Mea este, şi cela ce nu adună cu Mine risipeşte", Sfînta Evanghelie de la Matei, Capitolul 12, versetul 30.
De aici tragi singur ce concluzie vrei...
QUOTE
Comparatia pe care ai facut-o nu prea se potriveste. Uite alta mai nimerita: se intampla uneori cand mergi pe strada sa simti ca cineva te priveste, iar cand intorci capul sa vezi ca nu e nimeni in spatele tau. Bineinteles, daca nu vrei sa te uiti in spate, vei ramane cu convingerea ca cineva, atunci, te-a privit.

Nu am pretentia ca as da comparatii bune, insa aici totusi, da-mi voie sa zic ca am nimerit-o mai bine decat a ta... sorry..
Dar si comparatia ta merita atentie, iar eu fac o mica modificare la ea:
...iar cand intorci capul, vezi ca cineva te priveste... spoton.gif Si atunci vii si-mi spui mie, si eu spun ca aberezi... Atunci ce faci?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gothmog
mesaj 12 Jan 2006, 08:24 PM
Mesaj #80


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 124
Inscris: 26 November 05
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 7.335



QUOTE (Clopotel)
Cela ce nu este cu Mine, împotriva Mea este

Parca am mai auzit ceva asemanator pe undeva... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Gothmog: 12 Jan 2006, 08:24 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Jan 2006, 09:04 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 12 Jan 2006, 08:03 PM)
...iar cand intorci capul, vezi ca cineva te priveste...

Tu ai spus ca:

QUOTE
mie mi s-a intamplat ceva oarecum asemanator, dar nu ca L-am vazut pe Dumnezeu... Nu sunt eu vrednic de asa ceva....


Iar aici:
QUOTE
una din porunci zice: "Cela ce nu este cu Mine, împotriva Mea este, şi cela ce nu adună cu Mine risipeşte",

Care e porunca?

Acest topic a fost editat de abis: 12 Jan 2006, 09:05 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2006, 09:55 PM
Mesaj #82


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
Sa nu abuzam cu offtopicurile...
Asa este, nu L-am vazut, dar stiindu-ma nevrednic, nici nu vreau sa-L vad...
Dar tu, fiind pe intuneric (ca nu poti sa-ti deschizi ochii de ex.) si cineva iti pune o mana pe umar, stii ca acela e om sa nu?
Sa-ti mai spun ceva, care poate o sa te mire: nu conteaza cine este acel om...
Adica nu conteaza daca cel ce te atinge este Dumnezeu sau diavolul... Chiar daca te atinge satana, prin evidentierea prezentei lui clare, deduci logic si automat ca exista Dumnezeu... Apoi intelegi ca satana nu are putere sa-ti faca nimic fara voia lui Dumnezeu. Apoi intelegi ca Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti duce... Apoi intelegi ca orice astfel de incercare (care atunci ti se pare nedreptate) te intareste... Sa invatam de la Lot...
Personal, cunoscandu-mi firea ticaloasa, realizez ca daca nemeritat Il vedeam totusi pe Dumnezeu, acest fapt putea sa-mi dea ganduri de marire, si de unde ma urcam, cadeam rau de tot... Asa cunoscand mai degraba dusmanul, am fugit smerit catre Dumnezeu, caci la El este scaparea si intarirea...
Sa nu fie cuiva spre smintire ce am spus eu mai sus, caci are Dumnezeu grija de fiecare...

QUOTE
Care e porunca?

Hmm... care e porunca? Cand tatal tau iti spune ca daca nu esti cuminte, iei cafteala, tu nu intelegi ca-ti porunceste de fapt sa fi cuminte?
Cand Mantuitorul zice ca daca nu esti cu El esti cu satana, nu intelegi ca-ti poruncste sa fii cu El?
Orice spune Mantuitorul sa faci, pentru crestin este porunca...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 12 Jan 2006, 10:23 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@mariusc2 :
QUOTE
Cuvintele cheie sunt "citeste mai atent". Cu sau fara voie, si eu si flori(ca si justitia, de altfel) am ajuns la concluzia ca omorul trebuie cumva pedepsit. Rolul cetatilor era de a proteja cetatenii in spatele zidurilor groase si fortificatiilor, nicidecum de a proteja infractori.

Hai lasa-ma. Iti mai dau inca un pasaj cheie doar-doar... Ia d'aici : "fără să aibă vreun gând să-l omoare" Uciderea din culpa tu o pedepsesti cu moartea ? blink.gif
Ucigasul din culpa era deja privat de libertate prin izolarea lui in acea cetate. Daca avea totusi sa creada altceva, uite ce se intampla cu el - Numeri 35.27 : " şi dacă răzbunătorul sângelui îl întâlneşte afară din hotarul cetăţii de scăpare şi ucide pe ucigaş, nu va fi vinovat de omor."
Adica poti fi prost odata, nu de doua ori. Sper sa intelegi la ce m-am referit.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 12 Jan 2006, 10:27 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Clopotel @ 12 Jan 2006, 10:55 PM)
Dar tu, fiind pe intuneric (ca nu poti sa-ti deschizi ochii de ex.) si cineva iti pune o mana pe umar, stii ca acela e om sa nu?
Sa-ti mai spun ceva, care poate o sa te mire: nu conteaza cine este acel om...
Adica nu conteaza daca cel ce te atinge este Dumnezeu sau diavolul... Chiar daca te atinge satana, prin evidentierea prezentei lui clare, deduci logic si automat ca exista Dumnezeu... Apoi intelegi ca satana nu are putere sa-ti faca nimic fara voia lui Dumnezeu. Apoi intelegi ca Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti duce... Apoi intelegi ca orice astfel de incercare (care atunci ti se pare nedreptate) te intareste... Sa invatam de la Lot...

Huh? De unde ai scos insiruirea asta pseudo-logica?

1. daca respectivul care te-a atins spui ca poate sa nu fie om, asta nu inseamna ca chiar exista ceva supranatural care poate sa te atinga
2. deduceri, in nici un caz...
3. daca Satana nu poate sa-ti faca nimic fara voia lui Dumnezeu, asta inseamna ca tot ce face rau Satana e de fapt prin voia Domnului wink.gif
4. etc

Acest topic a fost editat de axel: 12 Jan 2006, 10:30 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Jan 2006, 05:51 AM
Mesaj #85


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Aburela , uite aici un exemplu elocvent de "bunatate"....daca admiti existenta lui...

Sute de musulmani s-au calcat in picioare in busculada
O violenta busculada produsa la Mina (in apropiere de Mecca), in fata stelelor care-l simbolizeaza pe Satana, s-a soldat cu cel putin 350 de morti ieri, in ultima zi a pelerinajului in locurile sfinte ale islamului. Potrivit surselor medicale, bilantul mortilor este in crestere rapida din cauza numerosilor raniti aflati in stare grava. Aceleasi surse afirma ca majoritatea victimelor sunt musulmani proveniti din tari sud-asiatice.
Circa 70 de ambulante si echipe de urgenta s-au deplasat la locul tragediei pentru a evacua mortii si ranitii, iar sapte centre medicale din Mecca si Arafat s-au pregatit pentru a primi victimele. „Este imposibil sa evacuam victimele cu elicopterul, din cauza densitatii mari a multimii in acea zona”, a anuntat seful operatiunilor pentru situatii de urgenta din Mecca, Khaled Yassin.
Televiziunile arabe prin satelit au transmis in direct imagini socante cu carnagiul de la Mina, cu morti acoperiti cu panze albe. Versiuni contradictorii circulau cu privire la cauzele si circumstantele dramei, petrecuta in ultima zi a pelerinajului sfant (hadj), cand musulmanii arunca cu pietre asupra a trei stele (stalpi din piatra) care-l simbolizeaza pe Satan.

In cautarea cauzelor

Potrivit mai multor martori, uriasa busculada s-a produs dupa ce zeci de bagaje au cazut de pe autobuzele care-i transportasera pe pelerini. Un alt martor, citat de postul Al-Jazeera, sustine ca busculada s-a produs atunci cand politistii au incercat sa faca loc prin multime unui politician. Se pare ca inghesuiala a fost agravata de faptul ca imamii au emis un ordin religios prin care recomandau pelerinilor sa termine ritualul de lapidare pana in cursul dupa-amiezii.
http://www.expres.ro/externe/?news_id=208475


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Jan 2006, 06:34 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Pai vroiau sa dea cu piatra in Satana smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 13 Jan 2006, 08:30 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Aia-s nebuni. Din pacate cei de soi nu prea ajung la noi. Eu am rude indirecte (prin alianta) musulmani si-i o placere sa convietuiesti cu ei. Sunt inteligenti, lucizi si departe de ce vedem noi la TV.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jan 2006, 10:26 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Clopotel @ 12 Jan 2006, 07:48 PM)
Abureala, caci si mie mi s-a intamplat ceva oarecum asemanator, dar nu ca L-am vazut pe Dumnezeu... Nu sunt eu vrednic de asa ceva....
Daca tu spui ca ieri ai vazut o masina, eu te cred, pentru ca stiu ca exista masini, si deci e posibil sa fi vazut si tu una, desi poate nu ai vazut... Dar daca eu as sti cu siguranta ca nu exista masini, asa cum zici tu ca nu exista Dumnezeu, nici eu nu te-as crede ca ai vazut masina, caci in acel moment as accepta ca exista masini...
Refuz sa cred ca nu intelegi ce spun...

Te inteleg Clopotel.
E adevarat si eu m-am intrebat ce a fost, am mai povestit acea traire tot pe forum, am sa o mai spun odata.
O spun fiindca cumva nu este off-topic, ci are in sine legatura cu subiectul topicului.

Eram in liceu, prin clasa 12. Pe atunci imi placea mult Beethoven si tot ascultam Eroica. Ma fascina dezinvoltura cu care mureau eroii lui Beethoven pentru ceva inalt, pentru libertate. Insa nu intelegeam de ce sinfonia a 9 este considerata cea mai mare. Mai inaltator decat eroismul nu credeam ca este ceva. Stau la curte, si seara caini latra cad trece cineva. Deodata au inceput sa latre mai tare. Am iesit si aveam inima cam indoita, fiindca imi era teama. Deodata mi-au sunat acordurile din sinfonia a 9 in minte si acea bucurie dintr-o data parca iesea din mine si risipea toata teama noptii. Am zis razand in sinea mea, "am inteles bucuria infrange orice temere, orice gest de teama" . E mai mare decat eroismul. E esenta eroismului . Eram bucuros. Am mai mers cativa pasi prin curte, era o noapte intunecoasa. Deodata, am simtit cum de la capul meu PANA LA CAPATUL UNIVERSULUI, toti atomii si-au ridicat nivelul energetic cu treapta. Nu ma intreba, cum de am simtit asta, nu stiu, sa iti spun, insa acesta a fost primul gand. Am vrut sa intorc capul . Cand am intors capul, odata cu mine se intorcea si acea energie uriasa. In clipa aceea, am amoritit. Ce se intampla, am zis, ce este aceasta putere, am intrebat in gand. Imediat am primit si raspunsul. Era Dumnezeu. Mi s-au inmuiat genunchi, efectiv, nu mai ma puteam tine pe picioare. Am cazut in genunchi. Am realizat ca acea putere tine in fiinta intreg Universul . Am realizat ca daca se misca, intreg Universul dispare, mai rapid decat ai scoate un televizor din priza. O fractiune de secunda e mult, dispare instantaneu. Am spus atunci, Doamne, te rog nu te misca, caci vom dispare toti. In acea clipa ma simtit o bunatate, si iubire care spunea ca indiferent ce am face noi, acea putere nu se va misca si va sustine Universul. Mi-au dat lacrimile, si am simtit cum dintr-o data acea poarta care se deschise-se s-a inchis.

Am gasit apoi in Crez , dupa cum se spune "Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului". Este singura explicatie care ma gasit-o vreodata.
Judeca fiecare si crede fiecare ce doreste.Eu asta am vazut. Si v-as ruga sa nu incercati sa imi explicati , caci ceea ce am vazut nu era pamantean, adica omenesc. Mai bine ma considerati nebun, si sunt multumit.

Asa ca multi puteti sa spuneti ca Dumnezeu nu este bun, etc. , insa ceea ce am vazut eu atunci a fost CEA MAI MARE BUNATATE CARE EXISTA.

Daca Hristos nu venea de la Dumnezeu de unde stia cand a spus :

QUOTE

Pentru ce ma numit bun, caci bun este NUMAI unul singur, Dumnezeu.



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jan 2006, 10:37 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (abis @ 12 Jan 2006, 08:50 PM)
Singurul lucru care ma deranjeaza este cand cineva pretinde ca cei care sunt la fel ca mine sunt "uneltele diavolului". Daca sotia mea ar gandi asa, ar trebui sa dea divort rapid...


Te inteleg abis, insa sa stii ca nu noi te judecam, ci Dumnezeu.

QUOTE

41. Voi faceti faptele tatalui vostru. Zis-au Lui: Noi nu ne-am nascut din desfranare. Un tata avem: pe Dumnezeu. 
42. Le-a zis Iisus: Daca Dumnezeu are fi Tatal vostru, M-ati iubi pe Mine, caci de la Dumnezeu am iesit si am venit. Pentru ca n-am venit de la Mine insumi, ci El M-a trimis. 
43. De ce nu intelegeti vorbirea Mea? Fiindca nu puteti sa dati ascultare cuvantului Meu. 
44. Voi sunteti din tatal vostru diavolul si vreti sa faceti poftele tatalui vostru. El, de la inceput, a fost ucigator de oameni si nu a stat intru adevar, pentru ca nu este adevar intru el. Cand graieste minciuna, graieste dintru ale sale, caci este mincinos si tatal minciunii. 
45. Dar pe Mine, fiindca spun adevarul, nu Ma credeti. 
46. Cine dintre voi Ma vadeste de pacat? Daca spun adevarul, de ce voi nu Ma credeti? 
47. Cel care este de la Dumnezeu asculta cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultati pentru ca nu sunteti de la Dumnezeu. 


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jan 2006, 10:47 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (bdl @ 13 Jan 2006, 06:51 AM)
Aburela , uite aici un exemplu elocvent de "bunatate"....daca admiti existenta lui...


Admit bdl existenta Lui.
Daca voiai sa dai un exemplu mai concludent poate mai bun era tsunami-ul care distrus atatea vietii, si alte cate nenorociri s-au intamplat pe acest pamant.
Insa ceea ce se intampla nu este vina Lui Dumnezeu. Daca iti amintesti omul a fost cel care ales sa cunoasca binele si raul , si deci el a deschis cutia Pandorei in paradis.
Dintr-o lume in care traia dupa Lege, am devenit o lume fara de Lege.
Ne miram ca ni se intampla atatea, insa nu vedem ca noi suntem cei care prin pacatele noastre ne-am tras toata nenorocirea.
Cand venit Dumnezeu in lume sa ne arate cum trebuie sa traim, ce am facut? L-am pus pe cruce. Adica noi nu am avut nevoie de Lege. Ce avem acum? Ce am ales, bdl? Barraba, am ales.
Si cu toata nemernicia noastra, Dumnezeu ne-a dat o sansa. A facut aceasta viata imperfecta trecatoare si a facut pentru perfectiune vesnicia. A indreptat alegerea noastra prosta, cu ceva dumnezeiesc. Insa noua nu ni se pare ca facut un lucru bun...Ba chiar il acuzam...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Jan 2006, 05:18 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@abureala: experienta ta (cea din liceu) tu ai explicat-o ca fiind intalnire cu Dumnezeu, altii ar putea explica-o altfel smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2006, 05:31 PM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (abureala @ 13 Jan 2006, 10:37 AM)
Te inteleg abis, insa sa stii ca nu noi te judecam, ci Dumnezeu.

Atunci lasati-o mai moale cu replici de genul "ateu=satanist".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jan 2006, 05:34 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (abis @ 13 Jan 2006, 06:31 PM)
QUOTE (abureala @ 13 Jan 2006, 10:37 AM)
Te inteleg abis, insa sa stii ca nu noi te judecam, ci Dumnezeu.

Atunci lasati-o mai moale cu replici de genul "ateu=satanist".

Poate mai potrivit ar fi ateu = calomniator a lui Dumnezeu.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2006, 05:39 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In primul rand, tot judeci.

In al doilea rand, este fals.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jan 2006, 05:59 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (abis @ 13 Jan 2006, 06:39 PM)
In primul rand, tot judeci.

In al doilea rand, este fals.

Unu, nu eu te judec. Faptele voastre va judeca.
Doi. Priveste cateva posturi mai sus. Doar un mic exemplu. Pe langa multe altele....

Acest topic a fost editat de abureala: 13 Jan 2006, 06:00 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Jan 2006, 06:03 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Nu l-a calomniat nimeni pe Dumnezeu aici. Doar a aratat inconsistenta imaginii lui Dumnezeu din perspectiva religiei, mai ales din perspectiva bibliei.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jan 2006, 06:07 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (axel @ 13 Jan 2006, 07:03 PM)
Nu l-a calomniat nimeni pe Dumnezeu aici. Doar a aratat inconsistenta imaginii lui Dumnezeu din perspectiva religiei, mai ales din perspectiva bibliei.

Ce inconsistenta? Ce este in neacord cu Scriptura?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 13 Jan 2006, 06:26 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (axel @ 13 Jan 2006, 06:03 PM)
Nu l-a calomniat nimeni pe Dumnezeu aici. Doar a aratat inconsistenta imaginii lui Dumnezeu din perspectiva religiei, mai ales din perspectiva bibliei.

Pot pune asta la perle ? roflmao.gif
Auzi, "inconsistenta imaginii lui D-zeu din perspectiva religiei", si probabil consistenta acelei imagini din perspectiva stiintei, mancatului, mersului la WC, sexului in public, montarii semnelor de circulatie, etc. Cam offtopic, dar in fine... rofl.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Jan 2006, 06:31 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (abureala @ 13 Jan 2006, 07:07 PM)
QUOTE (axel @ 13 Jan 2006, 07:03 PM)
Nu l-a calomniat nimeni pe Dumnezeu aici. Doar a aratat inconsistenta imaginii lui Dumnezeu din perspectiva religiei, mai ales din perspectiva bibliei.

Ce inconsistenta? Ce este in neacord cu Scriptura?

Ti-am mai aratat... N-are sens sa ma repet de foarte foarte multe ori.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jan 2006, 06:34 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (axel @ 13 Jan 2006, 07:31 PM)
Ti-am mai aratat... N-are sens sa ma repet de foarte foarte multe ori.

Eu cred ca e doar judecare Lui Dumnezeu prin prisma umana, si prin atribuirea de insusiri omenesti, cand dupa cum stim, ca atunci cand a fost in trup a fost fara de pacat.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 13 Jan 2006, 06:34 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



abureala, nu-l mai intreba ma, ca pic de pe scaun de ras...smile.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Jan 2006, 06:48 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (abureala @ 13 Jan 2006, 07:34 PM)
QUOTE (axel @ 13 Jan 2006, 07:31 PM)
Ti-am mai aratat... N-are sens sa ma repet de foarte foarte multe ori.

Eu cred ca e doar judecare Lui Dumnezeu prin prisma umana, si prin atribuirea de insusiri omenesti, cand dupa cum stim, ca atunci cand a fost in trup a fost fara de pacat.

Nu esti consistent cand vine vorba de crima wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Jan 2006, 07:04 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (axel @ 13 Jan 2006, 07:48 PM)
QUOTE (abureala @ 13 Jan 2006, 07:34 PM)
Eu cred ca e doar judecare Lui Dumnezeu prin prisma umana, si prin atribuirea de insusiri omenesti, cand dupa cum stim, ca atunci cand a fost in trup a fost fara de pacat.

Nu esti consistent cand vine vorba de crima wink.gif

Dumnezeu nu facut nici o crima. Noi L-am ucis cand a venit in lume. Iar a-L judeca pe Dumnezeu (Fiinta Dumnezeiasca) este ceva peste puterile noastre. Asa cum a fost Dumnezeu in trup in asemenea chip este si in vesnicie, doar se spune "Care Neschimbat te-ai intrupat". Deci neschimbat, tine minte!

Acest topic a fost editat de abureala: 13 Jan 2006, 07:05 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Jan 2006, 07:13 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Cum spuneam, esti inconsistent cand vine vorba de atribute negative. Si preferi sa-i asociezi lui Dumnezeu atribute umane strict pozitive smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 13 Jan 2006, 09:13 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@axel :
QUOTE
Nu l-a calomniat nimeni pe Dumnezeu aici. Doar a aratat inconsistenta imaginii lui Dumnezeu din perspectiva religiei, mai ales din perspectiva bibliei.

Pai hai sa comentam textele cu care am inceput topicul si sa terminam o data cu off-topicareala asta. E buna si ea da' mai pe fuga asa.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:25 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman