HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dreptatea Si Bunatatea Lui Dumnezeu Fata De Om, VT si NT - aceeasi Lege morala.
bdl
mesaj 14 Jan 2006, 01:57 AM
Mesaj #106


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Abureala.....
Din experienta descrisa de tine....am inteles ca nu l-ai vazut... ci ai simtit, ai avut o senzatie....daca l-ai vazut inseamna ca poti sa povestesti cum arata...Daca a fost o senzatie, explicatii pot fi multe, dar daca tu consideri ca a fost o "viziune" cereasca, iar e f bine.....dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa fie de acord cu "viziunea "ta....corect? Consideri ca acea " viziune" e un argument suficient de puternic pt a-i cataloga pe atei drept "negativi" ?
Uite exact cuvintele tale:
Deodata, am simtit cum de la capul meu PANA LA CAPATUL UNIVERSULUI, toti atomii si-au ridicat nivelul energetic cu treapta. Nu ma intreba, cum de am simtit asta, nu stiu, sa iti spun, insa acesta a fost primul gand. Am vrut sa intorc capul . Cand am intors capul, odata cu mine se intorcea si acea energie uriasa. In clipa aceea, am amoritit. Ce se intampla, am zis, ce este aceasta putere, am intrebat in gand. Imediat am primit si raspunsul. Era Dumnezeu. Mi s-au inmuiat genunchi, efectiv, nu mai ma puteam tine pe picioare. Am cazut in genunchi. Am realizat ca acea putere tine in fiinta intreg Universul . Am realizat ca daca se misca, intreg Universul dispare, mai rapid decat ai scoate un televizor din priza. O fractiune de secunda e mult, dispare instantaneu. Am spus atunci, Doamne, te rog nu te misca, caci vom dispare toti. In acea clipa ma simtit o bunatate, si iubire care spunea ca indiferent ce am face noi, acea putere nu se va misca si va sustine Universul. Mi-au dat lacrimile, si am simtit cum dintr-o data acea poarta care se deschise-se s-a inchis.
Nici vorba de vazut....
In schimb concluzia ta e....
Asa ca multi puteti sa spuneti ca Dumnezeu nu este bun, etc. , insa ceea ce am vazut eu atunci a fost CEA MAI MARE BUNATATE CARE EXISTA.
Parerea mea sincera....a vedea e una, a simti e alta....esti de acord?


Abis are dreptate si de fapt am spus-o si mai demult.....ateii nu au nimic cu voi, dar in momentul in care voi ne catalogati ca fiind elemente negative din start, adica faceti o clasificare in baza unor criterii acceptate numai de voi, nu si de ceilalti.... wink.gif cum e treba? Corect e ca intr-o clasificare sa fie folosite aceleasi criterii pt toate partile...deci logic vorbind, un credincios nu va putea demonstra niciodata ca este mai bun sau ii este superior unui ateu....daca gresesc, combate-ma te rog....

In ceea ce priveste explicatia ta cu " a fost alegerea omului"....Vad ca nu prinzi esenta.... Uite o sinteza, daca vreunu din puncte e eronat te rog sa ma corectezi....
-d-zeu e bun, drept, atotputernic, poate face orice, poate impiedica orice, poate face minuni...etc....
- d-zeu l-a creat pe om
-omul a ales o cale separata de "viziunea " lui d-zeu...
-cu toate ca putea sa il impiedice, d-zeu nu a facut-o
-el stia ce o sa urmeze...daca nu stia, inseamna ca nu are puteri depline...
-d-zeu stia ca o sa-i pedepseasca pe oameni prin ciume, tsunami si alte chestii de genul asta...
-d-zeu stia ca ii va pedepsii pe copii celor care pacatuiesc....
-cu toate ca e asa milos si bun, d-zeu da liber la omorirea celor care nu-l slavesc...
-d-zeu ii catalogheaza din start pe cei de alta credinta sau necredinciosii drept inamici...
-d-zeu poate indrepta toate asta intr-o clipa....si totusi nu o face....
Ce e gresit in cele spuse de mine? Asta considerind ca el exista....
Care e impresia generala din cele spuse mai inainte....? De divinitate buna sau cruda?

Si mai e o chestie de care mi-am amintit....ai spus pe undeva tot pe aici ca cei care mor pedepsiti de d-zeu...sau ca asta e voia lui, ma rog...de fapt le face un bine, ca ii ia sus la el....da?
Atunci macar credinciosii ar trebui ca la inmormintarea unuia drag sa se bucure, sa cinte .....pt ca cel mort se duce la d-zeu....care am inteles ca e telul suprem pt un credincios. Doar ateii sa plinga la inmormintari....si totusi nu am vazut nici o inmormintare "vesela"....toata lumea plinge....de ce? De bucurie cumva?

Clopotel zice
Orice spune Mantuitorul sa faci, pentru crestin este porunca...
Probabil ca pe baza unor asemenea porunci au murit f multi oameni.... consideri ca e corect? Dar uman?
Sint oameni care au avut "viziuni" sau "porunci" de la el, au iesit cu pistolul in strada si au impuscat oameni.... e corect?
Daca ai o "viziune" in care ti se spune sa-ti omori copilul ca in felul asta te vei mintui ....o faci?

Abureala
Te inteleg abis, insa sa stii ca nu noi te judecam, ci Dumnezeu.
Pai de ce sa ma judece el pe mine sau abis daca nu avem nici o tangenta cu el? E corect? Daca exista si are putere, ma converteste si gata povestea....daca nu poate sa o faca, atunci nu e normal ca tu sa consideri ca el ma poate judeca pe mine...

Dintr-o lume in care traia dupa Lege, am devenit o lume fara de Lege.
Care lege ? Aia care spune sa-l omor pe ala de alta credinta? Pai si KKK-ul spune sa-l omor pe ala negru.....Cu ce e mai buna legea aia decit ailalta? Ca in definitiv, tot de pierderi de vieti omenesti vorbim? De ce unele sint justificate si altele nu?



Si cu toata nemernicia noastra, Dumnezeu ne-a dat o sansa. A facut aceasta viata imperfecta trecatoare si a facut pentru perfectiune vesnicia. A indreptat alegerea noastra prosta, cu ceva dumnezeiesc. Insa noua nu ni se pare ca facut un lucru bun...Ba chiar il acuzam...
Ce am spus mai sus...inseamna ca decesul cuiva din familie e un motiv de bucurie... a lui e vesnicia...De acuzat probabil ca TU nu poti sa-l acuzi...pt ca esti de acord sa traiesti sub dogma... Atita timp cit calea lui nu se intersecteaza cu a mea sau a lui abis sau a altor atei, n-avem nici un motiv sa ne plingem de existenta sau non-existenta lui....dar cind cei credinciosi ne acuza si ne catalogheaza, fara a avea dreptul sa o faca... asta e o intersectare wink.gif



--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Jan 2006, 05:47 PM
Mesaj #107


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bdl,
QUOTE
Clopotel zice
Orice spune Mantuitorul sa faci, pentru crestin este porunca...
Probabil ca pe baza unor asemenea porunci au murit f multi oameni.... consideri ca e corect? Dar uman?
Sint oameni care au avut "viziuni" sau "porunci" de la el, au iesit cu pistolul in strada si au impuscat oameni.... e corect?
Daca ai o "viziune" in care ti se spune sa-ti omori copilul ca in felul asta te vei mintui ....o faci?

Daca stiai ce a spus Mantuitorul stiai si la ce m-am referit eu...
Printre altele, Mantuitorul a zis ca ne iubim aproapele ca pe noi insine, iar o porunca Dumnezeiasca este sa nu ucizi...Automat cine incalca vreuna din aceste porunci nu e credincios crestin... Ce nu e clar aici? Daca un criminal zice ca e crestin, logic e tot atat de crestin cum sunt eu chinez... Faptele te dovedesc a fi crestin si nu ce spui tu sau altul...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 15 Jan 2006, 02:47 AM
Mesaj #108


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Clopotel @ 14 Jan 2006, 10:47 AM)

Printre altele, Mantuitorul a zis ca ne iubim aproapele ca pe noi insine, iar o porunca Dumnezeiasca este sa nu ucizi...Automat cine incalca vreuna din aceste porunci nu e credincios crestin... Ce nu e clar aici? Daca un criminal zice ca e crestin, logic e tot atat de crestin cum sunt eu chinez... Faptele te dovedesc a fi crestin si nu ce spui tu sau altul...

Si atunci cum se impaca cele spuse de tine cu citatele date de mine din VT? Si ala parca tot cuvintul lui este.....nu e nici o contradictie aici? Adica e bine sa-i ucizi pe aia care se inchina la alti zei dar trebuie sa-ti iubesti aproapele....explica tu cum vezi problema....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jan 2006, 02:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Jan 2006, 08:55 AM
Mesaj #109


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bdl,
In VT, Dumnezeu a poruncit alte reguli...
Au fost razboaie multe, poporul ales era prigonit de pagani, era intr-adevar o problem ade viata si de moarte pentru un popor etc... Sa ne amintim ca atunci Dumnezeu a acceptat si jertfe de sange si mai sunt si altele, dar toate s-au facut tot intru slava Sa...
Dar ce am spus eu ca a spus Mantuitorul, se refera numai la Noul Testament, al Legii Harului, al Legii Iubirii...
Citeste mai atent si o sa vezi...
Ei bine, odata ce a venit Iisus Hristos, Acesta a implinit Legea Veche cu cea noua...
Si atunci noi nu numai ca trebuie sa nu ne omoram dusmanii sau sa-i uram, ci chiar sa-i iubim si sa ne rugam pentru indreptarea lor....
Exemplul cel mai clar este chiar al Mantuitorului, care S-a lasat rastignit pe cruce... Intelegi tu bunatatea si iubirea Lui de oameni?... El care a facut Cerul si Pamantul si tot universul, pe oameni si pe ingeri, putea sa-i distruga pe chinuitorii Lui, doar cu o vorba, dar El ce a facut: S-a lasat rastignit... Pentru ce a facut aceasta? Pentru iertarea pacatelor omenesti si pentru salvarea neamului omenesc.... Cande se chinuia pe Cruce, nu S-a gandit la El, ci la cei ce-I faceau faradelege: Parinte, iarta-i, ca nu stiu ce fac.

Iata poruncile:
27. Iar vouă celor ce ascultati vă spun: Iubiti pe vrăjmatii vottri, faceti bine celor ce vă urăsc pe voi;
28. Binecuvântati pe cei ce vă blestemă, rugati-vă pentru cei ce vă fac necazuri.
29. Celui ce te loveste peste obraz, întoarce-i si pe celălalt; pe cel ce-ti ia haina, nu-l împiedica să-ti ia si cămasa;
30. Oricui îti cere, dă-i; si de la cel care ia lucrurile tale, nu cere înapoi.
31. Si precum voiti să vă facă vouă oamenii, faceti-le si voi asemenea;
32. Si dacă iubiti pe cei ce vă iubesc, ce răsplată puteti avea? Căci si păcătosii iubesc pe cei ce îi iubesc pe ei.
33. Si dacă faceti bine celor ce vă fac vouă bine, ce multumire puteti avea? Că si păcătosii acelasi lucru fac.
34. Si dacă dati împrumut celor de la care nădăjduiti să luati înapoi, ce multumire puteti avea? Că si păcătosii dau cu împrumut păcătosilor, ca să primească înapoi întocmai.
35. Ci iubiti pe vrăjmasii vostri si faceti bine si dati cu împrumut, fără să nădăjduiti nimic în schimb, si răsplata voastră va fi multă si veti fi fiii Celui PreaInalt, că El este bun cu cei nemultumitori si răi.
36. Fiti milostivi, precum si Tatăl vostru este milostiv.

37. Nu judecati si nu veti fi judecati; nu osânditi si nu veti fi osânditi; iertati si veti fi iertati.
38. Dati si se va da. Turna-vor în sânul vostru o măsură bună, îndesată, clătinată si cu vârf, căci cu ce măsură veti măsura, cu aceeasi vi se va măsura.
(Luca 6)
Si ca sa nu crezi cumva ca aceastea au fost cu putinta, pentru ca Iisus fiind Dumnezeu putea orice, afla ca Mantuitorul prin Harul Sau, a dat putere si multor credinciosi (citeste Vietile Sfintilor Parinti) si I-au urmat exemplul..., ba prin ei, a facut minuni mult mai mari...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 15 Jan 2006, 11:27 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@bdl :
QUOTE
Si atunci cum se impaca cele spuse de tine cu citatele date de mine din VT?

Esti amabil, te rog, sa repostezi textele acelea ca eu nu le-am gasit ? Multumesc. Se regasesc cumva in cele cu care am deschis eu topicul ?

P.S. Intrebare-invitatie : cand ne apucam de textele cu care am deschis topicul ? Propun sa luam in mod grupat, texte din fiecare carte biblica si sa vedem din context ce reiese privind caracterul divin ?

Acest topic a fost editat de Bolt: 15 Jan 2006, 11:30 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 16 Jan 2006, 10:18 AM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (bdl @ 14 Jan 2006, 02:57 AM)
Abureala.....
Din experienta descrisa de tine....am inteles ca nu l-ai vazut... ci ai simtit, ai avut o senzatie....daca l-ai vazut inseamna ca poti sa povestesti cum arata...Daca a fost o senzatie, explicatii pot fi multe, dar daca tu consideri ca a fost o "viziune" cereasca, iar e f bine.....dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa fie de acord cu "viziunea "ta....corect? Consideri ca acea " viziune" e un argument suficient de puternic pt a-i cataloga pe atei drept "negativi" ?
In schimb concluzia ta e....


deci logic vorbind, un credincios nu va putea demonstra niciodata ca este mai bun sau ii este superior unui ateu....daca gresesc, combate-ma te rog....

In ceea ce priveste explicatia ta cu " a fost alegerea omului"....Vad ca nu prinzi esenta.... Uite o sinteza, daca vreunu din puncte e eronat te rog sa ma corectezi....
-d-zeu e bun, drept, atotputernic, poate face orice, poate impiedica orice, poate face minuni...etc....
- d-zeu l-a creat pe om
-omul a ales o cale separata de "viziunea " lui d-zeu...
-cu toate ca putea sa il impiedice, d-zeu nu a facut-o
-el stia ce o sa urmeze...daca nu stia, inseamna ca nu are puteri depline...
-d-zeu stia ca o sa-i pedepseasca pe oameni prin ciume, tsunami si alte chestii de genul asta...
-d-zeu stia ca ii va pedepsii pe copii celor care pacatuiesc....
-cu toate ca e asa milos si bun, d-zeu da liber la omorirea celor care nu-l slavesc...
-d-zeu ii catalogheaza din start pe cei de alta credinta sau necredinciosii drept inamici...
-d-zeu poate indrepta toate asta intr-o clipa....si totusi nu o face....
Ce e gresit in cele spuse de mine? Asta considerind ca el exista....
Care e impresia generala din cele spuse mai inainte....? De divinitate buna sau cruda?

Si mai e o chestie de care mi-am amintit....ai spus pe undeva tot pe aici ca cei care mor pedepsiti de d-zeu...sau ca asta e voia lui, ma rog...de fapt le face un bine, ca ii ia sus la el....da?
Atunci macar credinciosii ar trebui ca la inmormintarea unuia drag sa se bucure, sa cinte .....pt ca cel mort se duce la d-zeu....care am inteles ca e telul suprem pt un credincios. Doar ateii sa plinga la inmormintari....si totusi nu am vazut nici o inmormintare "vesela"....toata lumea plinge....de ce? De bucurie cumva?

Clopotel zice
Orice spune Mantuitorul sa faci, pentru crestin este porunca...
Probabil ca pe baza unor asemenea porunci au murit f multi oameni.... consideri ca e corect? Dar uman?
Sint oameni care au avut "viziuni" sau "porunci" de la el, au iesit cu pistolul in strada si au impuscat oameni.... e corect?
Daca ai o "viziune" in care ti se spune sa-ti omori copilul ca in felul asta te vei mintui ....o faci?

Abureala
Te inteleg abis, insa sa stii ca nu noi te judecam, ci Dumnezeu.
Pai de ce sa ma judece el pe mine sau abis daca nu avem nici o tangenta cu el? E corect? Daca exista si are putere, ma converteste si gata povestea....daca nu poate sa o faca, atunci nu e normal ca tu sa consideri ca el ma poate judeca pe mine...

Dintr-o lume in care traia dupa Lege, am devenit o lume fara de Lege.
Care lege ? Aia care spune sa-l omor pe ala de alta credinta? Pai si KKK-ul spune sa-l omor pe ala negru.....Cu ce e mai buna legea aia decit ailalta? Ca in definitiv, tot de pierderi de vieti omenesti vorbim? De ce unele sint justificate si altele nu?




Bdl,

nu cred ca avazut vreodata cineva bunatatea sau dragostea fiindca ele nu exista. Esti de acord cu asta?
Daca vei citi Biblia, vei vedea ca nimeni nu L-a vazut vreodata pe Dumnezeu, dupa cum spune Scriptura, "Nimeni nu s-a suit la ceruri, decat Cel care a coborat din Ele" .
Ceea ce este trancedent, nu poate fi "vazut" . Sa iti dau un exemplu. Daca tu bdl, ai crea un mediu de programare, iar in ele niste entitati (programe), pe care le-ai dota cu alegere libera, emotii, dragsote, ura, vointa , etc, adica ai transpune tot comportamentul uman intr-un asemenea program, care este interactiv, fiindca acele entitati ar interactiona intre ele, odata ele s-ar intreba, oare cum am a aprut noi? Si poate vor descoperi ca tu esti creatorul lor. Cum te vor vedea ele pe tine, fiindca ele exista doar in memoria acelui calculator? Le vei dota cu un web cam, si te vor vedea. Dar te vor vedea, sau vor vedea o proiectie a ta? Esenta ta o vor cunoaste? Doar prin analogii. Asemenea comparatie este nepotrivita, fiindca si entitatile create si creatorul sunt definite de aceleasi coordonate, iar tu nu esti transcedent realitatii lor. Ceea ce nu este cazul lui Dumnezeu. Dupa cum vezi, Scriptura are dreptate "Cu ce Il voi asemui pe Cel de Neasemuit?".

Bdl, Dumnezeu s-a aratat in chip de om, si atunci cine L-a vazut, a vazut si esenta Lui, dupa cum spun rugaciunile "Care neschimbat Te-ai intruptat". Hristos este suficient ca sa cred ca exista Dumnezeu.

Asa ca judeca tu una e sa vezi una e sa simti.

Nici un credincios nu este superior unui ateu, cum nici un ateu nu este superior unui credincios, fiindca in fata Lui Dumnezeu suntem egali, ba chiar e posibil ca unii atei sa fie mai iubiti decat unii credinciosi. Daca unii au anumite daruri fata de ceilalti , asta nu ii face superiori. Superior se considera pe sine, din mandria care i-a cuprins inima, fie ca este credincios, fie ca este ateu. In fata Lui Dumnezeu , suntem nimic.

E probabil ca Dumnezeu sa stie ca omul va alege acea cale, insa aici nu ai inteles esenta Divinitatii. Dumnezeu te-a creat "Dupa chipul si asemanarea Noastra". Adica, Adam, sau omul dintai era un om fara nici o urma de rautate , si aici este "asemanarea" cu Dumnezeu , iar "chipul" Lui Dumnezeu este libera alegere. Face exact ceea ce doreste. Daca Dumnezeu ar fi dorit, nu ar fi pus niciodata pomul raului in gradina Edenului, dar omul ar fi fost incomplet, ar fi fost asemena unei jucarii, o distractie. Fiindca nu esti o distractie, si din respect si dragoste pentru creatia sa, Dumnezeu a facut ca totul sa fie complet. Insa alegerea a fost a noastra.
Daca Dumnezeu este atotputernic, nu te gandi ca El face si raul. Uraste raul, si asta din toata fiinta sa. Sa poti sa faci ceva si sa nu vrei, nu insemna ca nu esti Atotputernic. Este o alegere.

Daca Dumnezeu ti s-ar arata in trup, iti garantez ca nu vei mai iesi din biserica toata viata ta si iti vei plange pacatele. Insa de ce nu ti se arata, poate ca ar trebui sa mai meditezi.

Referitor la ceea ce ai spus cu KKK, trebuie sa iti reamintesc ca nu scrie nicaieri in Noul Testament, sa ucizi. Asa ca poti crede ce vrei. Dar nu inseamna ca e si corect.

Despre durerea cand moare cineva, este de doua feluri. Unii isi plang rudele ca si cand moartea lor este ceva irecuperabil, iremendiabil, deci foarte tragic. Unii ii plang si stiu ca ii vor revedea in vesnicie. Orice despartire este trista. Este stiu lucrul acesta.

Referitor la ceea ce va acuza Dumnezeu, eu nu pot sa judec lucrul acesta. Daca as fi Dumnezeu, sigur as intelege mai bine.
Dar asta nu insemna ca daca cineva te acuza, te si uraste.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Jan 2006, 12:48 AM
Mesaj #112


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Abureala,
Ma iei pe la Ploiesti......oricum stiu ca un raspuns transant un credincios nu va da niciodata...
In VT d-zeu indeamna clar la ucidere.....nu ca vin sa fure, nu ca vin ei sa te omoare, nu....ci pt simplul fapt ca ei au alta credinta....Cineva spunea ca "erau tot evrei".... cu atit mai mult, adica tot neam de-al lor dar aia au ales sa zicem o alta credinta...Pai inseamna ca treba aia cu "liberul arbitru" nu prea sta in picioare....adica alege tu ce vrei ca eu ii pun pe ai mei sa te omoare? Si de ce se justifica omorirea altrora pe temei religios? De unde stim ca religia cealalta e contra alteia? Sau care e mai buna? Aici defapt e o problema eterna a tuturor religiilor .... in cuvinte simpla suna ceva de genul "a mea e mai lunga"....Dar numai datorita faptului ca la un moment dat in istorie "uciderea" era justificata , iar justificarea consta in faptul ca "ceilalti" au ales sa se inchine altor zei, pt mine cel putin biblia e " rasista".... sau mai bine zis f discriminatorie....
Explica-mi si mie de ce femeile nu tin slujbe? Adica sa fie o femeie-preot cu parohia ei si sa poata face exact ce face si un preot? Nu ma refer la maicile din manastiri.... Exista asa ceva? Eu cel putin nu am vazut sau auzit....oricum nu sint f documentat in domeniul religios....dar nu am vazut in tara asa ceva....lucru care mie mi se pare discriminatoriu...
Nici macar nu stiu ce relationare exista intre barbat si femeie conform bibliei.....ma refer la egalitatea lor....aici ai putea sa prezinti tu ceva date....poate ne lamuresti ...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 17 Jan 2006, 08:20 AM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@bdl :
QUOTE
In VT d-zeu indeamna clar la ucidere.....nu ca vin sa fure, nu ca vin ei sa te omoare, nu....ci pt simplul fapt ca ei au alta credinta....

Minti cu ostentatie.
QUOTE
Pai inseamna ca treba aia cu "liberul arbitru" nu prea sta in picioare....adica alege tu ce vrei ca eu ii pun pe ai mei sa te omoare?

Sta foarte in picioare. Mai bine gandeai asa - alege tu ce vrei dar nu ignora vointa divina. Pt. c-ai s-o iei pe niste cai incat ai sa-i determini pe altii sa te opreasca.
QUOTE
Si de ce se justifica omorirea altrora pe temei religios?

Gogosi. Oamenii se ucid intre ei de cand sunt din foarte multe motive, inclusiv cel religios. Auzi, daca oamenii se ucid intre ei din motive medicale, nu-i buna medicina ? blink.gif
QUOTE
Aici defapt e o problema eterna a tuturor religiilor ....

Aici e o problema eterna a tuturor diletantilor care cer prea mult de la ei. Pune mana cu adevarat pe carte si dupa aia sa faci aprecieri valorice. Competenta nu vine din contemplatie.
QUOTE
Dar numai datorita faptului ca la un moment dat in istorie "uciderea" era justificata , iar justificarea consta in faptul ca "ceilalti" au ales sa se inchine altor zei,

Eh, perla asta arata cat de calificat poti fi in aprecieri. Daca tu-ti imaginezi ca totul tine doar de numele unor zeitati si de culoarea lor... Dovezi colosale ca D-zeu n-a condamnat nici un popor care doar credea asa, sunt in orice epoca. Dar atunci cand s-a lasat cu infanticide ritualice, cu prostituatii sacre, cu homosexualitati virtuoase si cu crime infioratoare care au auds acea societate la o degenerare cumplita incat devenea un pericol pt. toata vecinatatea, alti oameni au devenit securea Sa.
QUOTE
pt mine cel putin biblia e " rasista".... sau mai bine zis f discriminatorie....

Zaau ? Eh, alfla de la mine atunci ca toata justitia si masurile de izolare a raului din lume sunt, dupa norma ta - "rasiste si discriminatorii". Orice parinte si orice conducere are datoria de asi proteja viitorul atunci cand acesta-i periclitat de nebuni. Conform aprecierilor tale morale Ben Laden & Co sunt niste bieti oameni nevinovati, victime ale ferocitatii crestine, nu ?
QUOTE
Explica-mi si mie de ce femeile nu tin slujbe?

De ce ar tine ? Tu nu vezi ce aberatii scoti in lipsa de cunostinta ? E ca si cum eu te-as intreba de ce nu nasc barbatii ? blink.gif
QUOTE
Eu cel putin nu am vazut sau auzit....oricum nu sint f documentat in domeniul religios....dar nu am vazut in tara asa ceva...

Pe de o parte iti recunosti incompetenta iar pe de alta iei ca reper Romania. Ciudat, nu ?
QUOTE
lucru care mie mi se pare discriminatoriu..

Si eu ma simt discriminat ca n-am orgasm feminin. blink.gif
QUOTE
Nici macar nu stiu ce relationare exista intre barbat si femeie conform bibliei...

Pai cand nu stii lucruri elementare, te abtii de la aprecieri generale, dragule. Asa-i academic.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Jan 2006, 08:40 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Bolt @ 17 Jan 2006, 09:20 AM)
@bdl :
QUOTE
In VT d-zeu indeamna clar la ucidere.....nu ca vin sa fure, nu ca vin ei sa te omoare, nu....ci pt simplul fapt ca ei au alta credinta....

Minti cu ostentatie.

Esti patetic!!! In VT scrie clar ca dorinta lui Dumnezeu este ca anumiti oameni sa fie omorati!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 17 Jan 2006, 08:52 AM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@axel :
QUOTE
Esti patetic!!! In VT scrie clar ca dorinta lui Dumnezeu este ca anumiti oameni sa fie omorati!

Esti analfabet sau rau intentionat. In VT scrie clar ce am postat eu in primele 2 posturi cu care am deschis topicul si pe care le-ati ignorat sistematic toti criticii. Nici unul din voi nu a dorit sa comentam etapizat fiecare text de acolo in contextul sau biblic. Mai mult, e dorinta omului ca anumiti oameni sa fie omorati. Ce inseamna asta ? Ca toti oamenii sunt rai ? Conform lipsei de discernamant a unora - da. blink.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Jan 2006, 08:55 AM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Primele tale doua post-uri nu contin tot VT. Asa ca scuteste-ne. Cat timp scrie ca Dumnezeu vrea ca oamenii sa omoara alti oameni, numai de bunatate si mila divina nu putem vorbi.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 17 Jan 2006, 10:09 AM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (bdl @ 17 Jan 2006, 01:48 AM)
Abureala,
Ma iei pe la Ploiesti......oricum stiu ca un raspuns transant un credincios nu va da niciodata...

In VT d-zeu indeamna clar la ucidere.....nu ca vin sa fure, nu ca vin ei sa te omoare, nu....ci pt simplul fapt ca ei au alta credinta....Cineva spunea ca "erau tot evrei".... cu atit mai mult, adica tot neam de-al lor dar aia au ales sa zicem o alta credinta...Pai inseamna ca treba aia cu "liberul arbitru" nu prea sta in picioare....adica alege tu ce vrei ca eu ii pun pe ai mei sa te omoare? Si de ce se justifica omorirea altrora pe temei religios? De unde stim ca religia cealalta e contra alteia? Sau care e mai buna? Aici defapt e o problema eterna a tuturor religiilor .... in cuvinte simpla suna ceva de genul "a mea e mai lunga"....Dar numai datorita faptului ca la un moment dat in istorie  "uciderea" era justificata , iar justificarea consta in faptul ca "ceilalti" au ales sa se inchine altor zei, pt mine cel putin biblia e " rasista".... sau mai bine zis f discriminatorie....
Explica-mi si mie de ce femeile nu tin slujbe? Adica sa fie o femeie-preot cu parohia ei si sa poata face exact ce face si un preot? Nu ma refer la maicile din manastiri.... Exista asa ceva? Eu cel putin nu am vazut sau auzit....oricum nu sint f documentat in domeniul religios....dar nu am vazut in tara asa ceva....lucru care mie mi se pare discriminatoriu...
Nici macar nu stiu ce relationare exista intre barbat si femeie conform bibliei.....ma refer la egalitatea lor....aici ai putea sa prezinti tu ceva date....poate ne lamuresti ...

Sincer, nu am inteles de ce nu ti-am dat un raspuns transant. Am incercat sa fiu cat mai fara echivoc, fiindca orice pact pe care il faci nu il faci cu Dumnezeu.

Referitor la liberul arbitru, aici te contrazic. Liberul arbitru functioneaza si va functioneaza pana la sfarsit. Dupa cum ai sesizat, asa este cei care vor fi omorati sunt evrei. Deci nu este acel tablou xenofob imaginat de tine. Si ce evrei sunt? Sunt acei evrei care nu mai cred in Dumnezeu si s-au dus sa se inchine idolilor? Nu, nici pomeneala. Sunt acei evrei care indeamna pe alti evrei sa se inchine idolilor. Ai sa te intrebi si ai sa judeci, ca profan, atunci Dumnezeu ne indeamna sa ne omoram. Nici pomeneala. Dumnezeu si-a pazit pe cei care il slujesc. Caci daca pe pamant nimeni nu ise va mai inchina lui, ci Diavolului, ce rost ar mai avea acei oameni? "Ucenici sunt sarea pamantului, dar daca sarea isi pierde gustul, ce se va intampla". Ai sa spui ca atunci Dumnezeu nu ne lasa sa facem ce vrem. Corect. Insa te intreb, cand mergi pe un drum , la o intersectie nu trebuie sa opresti? Exista vreu drum pe care tu faci ceea ce vrei? Doar unul in care esti de unul singur.

Noi insa traim in societate, deci trebuie sa tinem cont unul de celalt. Nu putem merge fara oprire. Dumnezeu prin lege, exact asta ne cere."Ceea ce vrei sa iti faca tie oamenii, asa sa le faci lor. In asta sta toata Legea si toti prorooci". Deci cine nu slujeste lui Dumnezeu, nu respecta aceasta lege. Deci, dupa cum vezi, pentru a trai in societate o viata buna, trebuie sa avem grija unul de celalt. Si te intreb, te poate lasa Dumnezeu sa faci ceea ce vrei? Dupa cum vezi , nu. Si totusi in bunatatea Lui, te lasa. Fiindca a facut aceasta viata trecatoare, in care tu bdl, faci ce vrei, fara sa dai socoteala. Insa vesnicia nu poate trai impreuna cu faradelegea. Fiindca i-ar condamna pe toti acei oameni la chinuri eterne. Deci ca vesnicia sa fie intr-adevar un paradis, trebuie indepartata ORICE RAUTATE. Nu spune Dumnezeu "Nimic necurat nu va intra in imparatia cerurilor"? Ai sa spui ca Dumnezeu este intolerant si nu tolereaza alte religii. DA ASA ESTE. Nu va tolera niciodata raul si faptele blestemate.

Ce facut Dumnezeu prin acea porunca pe care tu o vezi criminala? A lasat sansa copiilor evreilor sa mosteneasca acea viata fara de griji. Te intreb, ce ai alege. O viata trecatoare plina de nevointe, sau o vesnicie fara durere? I-a pazit de ratacirea la inchinarea la idoli, dandu-le o mostenire adevarata. Si totusi tu ca profan, vei spune ca Dumnezeu este rau.

Referitor la cate religii sunt , cate culte cate crdinte, care emai buna, am sa iti dau un raspuns simplu. Matematica spune ca daca exista n credinte, probabilitatea de adevart a fiecareia sa fie adevarata, daca accepti ca una este adevarata, este 1/n. Daca nu accepti ca nici una este adevarat este 0.

Daca accepti a doua ipoteza, orice rationament ulterior este inutil, fiindca deja ai stabilit valaore de adevar a propozitiei.
Cat sunt criteriile de subiecte, obiective, iese din discutia matematica.

Daca accepti prima ipoteza, atunci pentru a restrange multimea cautarilor vei obeserva ca toate au cateva credinte comune la origine. Ramane sa stabilesti personal valoare lor de adevar.

Din cate imi aduc aminte este porunca in vechiul testament, ca doar barbatii sa fie preoti. Nu exisat discriminare intre femi si barbati, dar se pare ca Apostolul Pavel a dat cea mai aproape de adevar definitie a femeii. "Femeia este partea mai slaba a barbatului". Deci trebuie protejata.

Acest topic a fost editat de abureala: 17 Jan 2006, 10:19 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 17 Jan 2006, 09:39 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@axel :
QUOTE
Primele tale doua post-uri nu contin tot VT. Asa ca scuteste-ne.

Ei nah, ce vorbesti, posteaza tu restul si hai la treaba. Ia o scutire d'aici :
QUOTE
Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ, şi că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău.

QUOTE
Să nu faceţi nedreptate la judecată: să nu cauţi la faţa săracului, şi să nu părtineşti pe nimeni din cei mari, ci să judeci pe aproapele tău după dreptate.

QUOTE
Când îi va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, dinaintea ta, să nu zici în inima ta: "Pentru bunătatea mea m-a făcut Domnul să intru în stăpânirea ţării acesteia." Căci din pricina răutăţii neamurilor acelora le izgoneşte Domnul dinaintea ta. Nu, nu pentru bunătatea ta, nici pentru curăţia inimii tale intri tu în stăpânirea ţării lor; ci din pricina răutăţii acestor neamuri le izgoneşte Domnul, Dumnezeul tău, dinaintea ta, şi ca să împlinească astfel cuvântul prin care Domnul S-a jurat părinţilor tăi, lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacov. Să ştii dar că nu din pricina bunătăţii tale îţi dă Domnul, Dumnezeul tău, acea ţară bună ca s-o stăpâneşti; căci tu eşti un popor tare încăpăţânat.

QUOTE
Să n-atingi nici un drept, să nu cauţi la faţa oamenilor, şi să nu iei daruri, căci darurile orbesc ochii înţelepţilor şi sucesc cuvintele celor drepţi. Să urmezi cu scumpătate dreptatea, ca să trăieşti şi să stăpâneşti ţara pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău.

QUOTE
Căci oricine face aceste lucruri, oricine săvârşeşte o nedreptate, este o urâciune înaintea Domnului, Dumnezeului tău.

QUOTE
Dacă veţi călca legământul pe care vi l-a dat Domnul, Dumnezeul vostru, şi dacă vă veţi duce să slujiţi altor dumnezei şi să vă închinaţi înaintea lor, Domnul Se va aprinde de mânie împotriva voastră, şi veţi pieri degrabă din ţara cea bună pe care v-a dat-o El".

QUOTE
Când le ridica Domnul judecători, Domnul era cu judecătorul, şi-i izbăvea din mâna vrăjmaşilor lor în tot timpul vieţii judecătorului, căci Domnului I se făcea milă de suspinele scoase de ei împotriva celor ce-i apăsau şi-i chinuiau.

QUOTE
Samuel a zis întregii case a lui Israel: "Dacă din toată inima voastră vă întoarceţi la Domnul, scoateţi din mijlocul vostru dumnezeii străini şi Astarteele, îndreptaţi-vă inima spre Domnul, şi slujiţi-I numai Lui; şi El vă va izbăvi din mâna Filistenilor."

QUOTE
Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăşti pe cei ce fac fărădelegea,

QUOTE
Căci El răzbună sângele vărsat, şi Îşi aduce aminte de cei nenorociţi, nu uită strigătele lor.

QUOTE
Peste cei răi plouă cărbuni, foc şi pucioasă: un vânt dogoritor, iată paharul de care au ei parte.

QUOTE
A Ta, Doamne, este şi bunătatea, căci Tu răsplăteşti fiecăruia după faptele lui.

QUOTE
Pentru ce să zică neamurile: "Unde este Dumnezeul lor?" Să se ştie, înaintea ochilor noştri, printre neamuri, că Tu răzbuni sângele vărsat al robilor Tăi!

QUOTE
Ci se va face odată judecata după dreptate, şi toţi cei cu inima curată o vor găsi bună.

QUOTE
Domnul este îndurător şi milostiv, îndelung răbdător si bogat în bunătate.

QUOTE
Nebunii, prin purtarea lor vinovată, şi prin nelegiuirile lor, ajunseseră nenorociţi.

Hai dom' profesor, ce-am omis eu postezi tu si comentam in contextul biblic dat, OK ?
QUOTE
Cat timp scrie ca Dumnezeu vrea ca oamenii sa omoara alti oameni, numai de bunatate si mila divina nu putem vorbi.

Si bine face. D'aia e D-zeu. Cine nu-si merita capatana si mai si vrea s-o ia p'a altora - jos cu el. Toate lichelele criminale, toate pepinierele raului si toate incubatoarele nenorocirii si imoralitatii n-au ce cauta pe fata pamantului sa mai corupa si pe altii. Exista si aici o limita, milosule. devil.gif Ce-nseamna sa n-ai copii...


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Jan 2006, 10:00 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Deci tu preferi ca atunci cand discuti despre bunatatea lui Dumnezeu sau lipsa acesteia sa filtrezi pasajele care nu-L prezinta deloc intr-o lumina pozitiva spoton.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Jan 2006, 10:01 PM
Mesaj #120


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
Va rog sa renunati la a va mai "alinta" unii pe altii ca nu doresc sa editez mesaje... hh.gif Please...
Axel si Bdl, pana la urma eu nu am inteles exact ce doriti sa aflati despre Dreptatea si Bunatatea lui Dumnezeu si VT.. De aceea va rog sa mai puneti odata intrebarea si promit ca o sa va raspund eu (sau/si altii)...
Puneti-ma la incercare... cool.gif
PS...Numai sa nu aibe caracter ateist, ca incalca regulamentul, caz in care trebuie sa iau mouseul de moderator tongue.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 17 Jan 2006, 10:38 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@axel :
QUOTE
Deci tu preferi ca atunci cand discuti despre bunatatea lui Dumnezeu sau lipsa acesteia sa filtrezi pasajele care nu-L prezinta deloc intr-o lumina pozitiva

Auzi, dar de ce e "relevanta" doar postarea celor care aparent iti confirma opinia ? Si de ce ar trebui nepostate cele ce-o infirma categoric ? Mie nu mi-e rusine sa postez TOT. Am si dovedit asta in primele 2 posturi si am facut-o destul de redus la scara intregii Biblii. Discut cu oricine, orice legat de acest subiect. Dar am pretentia sa cunoasca TOT ce spune Cartea despre acest subiect si sa aiba o imagine de ansamblu adecvata, pastrand proportiile istorice si socio-psihologice ale vremurilor pe care le comparam.
Axel, eu nu fac munca in locul altuia. Am postat doar o mica parte a ceea ce se numeste o parere echilibrata. Adica la orice acuza de abuz si nedreptate eu pot posta oricand contrariul cel putin de 2 ori mai mult. Deci ? E logic ca numai contextul stabileste ferm ce opinie trebuie sa-ti formezi. Problema ta e ca nestudiind nici Biblia, nici istoria acelor vremuri esti in incapacitatea de a avea o imagine de ansamblu a lumii si mentalitatii de atunci. Normand lumea si vremurile de atunci dupa perceptia si acceptiunea de azi si alegand in mod arbitrar doar textele mai "stridente" (pt. ca lipseste atat contextul narativ cat si cel conceptual), e firesc sa ajungi sa construiesti o imagine unilaterala a evenimentelor narate. In doar primele 2 posturi ale acestui topic eu am postat ENORM de multe texte din ale caror contexte reiese CLAR despre ce-i vorba - dupa fapta si rasplata in contextul unei rabdari dovedita inutila. Numai cine nu vrea nu vede.
Sa nu cumva sa crezi ca acest post ti se adreseaza. devil.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 17 Jan 2006, 10:45 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2006, 09:06 AM
Mesaj #122


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Bolt @ 17 Jan 2006, 09:39 PM)
QUOTE
Cat timp scrie ca Dumnezeu vrea ca oamenii sa omoara alti oameni, numai de bunatate si mila divina nu putem vorbi.

Si bine face. D'aia e D-zeu. Cine nu-si merita capatana si mai si vrea s-o ia p'a altora - jos cu el. Toate lichelele criminale, toate pepinierele raului si toate incubatoarele nenorocirii si imoralitatii n-au ce cauta pe fata pamantului sa mai corupa si pe altii.

D-zeu, care e atotputernic, daca vrea ca cineva sa moara, ii poate lua viata si fara a porunci altor oameni sa savarseasca crime.

Conform celor scrise de tine aici, eu, Axel, Bdl, Octavi, Catalin, Amenhotep meritam sa murim sau nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Jan 2006, 09:07 AM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Boltule, poate nu ti-e clar sau poate notiunea ta de moralitate e una extrem de putin selectiva.
Daca o anumita persoana a ajutat ieri pe cineva sa treaca strada, azi a dat in cap la altcineva ca sa-i ia banii si maine o ajuta pe maica-sa sa faca curat nu este buna, ci rea. Pentru ca a dat in cap la cineva. Faptul ca ieri a ajutat pe cineva si maine va ajuta pe altcineva este total irelevant pentru aprecierea bunatatii/rautatii persoanei, atata timp cat a dat cuiva in cap, in mod voit.

Acest topic a fost editat de axel: 18 Jan 2006, 09:07 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 18 Jan 2006, 10:37 AM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Imi place ca se tot discuta despre morala, fara a arata fiecare ce intelege prin asta... unsure.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2006, 10:52 AM
Mesaj #125


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ansamblul normelor de convieţuire, de comportare a oamenilor unii faţă de alţii şi faţă de colectivitate şi a căror încălcare nu este sancţionată de lege, ci de opinia publică (din DEX)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2006, 11:14 AM
Mesaj #126


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
Da-mi voie sa-ti raspund si eu la doua probleme ridicate de tine:
QUOTE
D-zeu, care e atotputernic, daca vrea ca cineva sa moara, ii poate lua viata si fara a porunci altor oameni sa savarseasca crime.

Dumnezeu, pe cine vea sa scoata din "scena", il poate scoate in mai multe feluri, asa cum a si facut de multe ori...
Fie a trimis foc asupra lui, fie l-a inchitit pamantul, fie printr-o boala, fie prin mana altui om, fie prin mana unui inger...
Dar a-l scoate pe un om din "scena" nu inseamna automat ca l-a si pierdut definitiv... Asta tine de iconomia lui Dumnezeu...cum actioneaza si prin cine...
QUOTE
Conform celor scrise de tine aici, eu, Axel, Bdl, Octavi, Catalin, Amenhotep meritam sa murim sau nu?

Nu, este total gresit sa pui astfel problema... Iata ce frumos si clar zice Domnul chiar in VT:

20. Sufletul care păcătuieste va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, si tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.
21. Dar dacă cel rău se întoarce de la nelegiuirile sale pe care le-a făcut si păzeste toate legile Mele si face ceea ce e bun si drept, el va trăi si nu va muri.
22. Nu se vor pomeni deloc nelegiuirile pe care el le va fi făcut, ci va trăi pentru dreptatea pe care va fi făcut-o.
23. Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu - si nu mai degrabă să se întoarcă de la căile sale si să fie viu?
24. Dar si dreptul, dacă se va abate de la dreptatea sa si se va purta cu nedreptate si va face toate acele ticălosii pe care le face nelegiuitul, va fi el oare viu? Toate faptele lui bune, pe care le va fi făcut, nu se vor pomeni, ci pentru nelegiuirea sa, pe care va fi făcut-o, si pentru păcatele sale, pe care le-a săvârsit, va muri.
25. Dar voi ziceti: "Calea Domnului nu este dreaptă". Ascultati, casa lui Israel: Oare calea Mea nu este dreaptă, sau nu sunt drepte căile voastre?
26. Dacă cel drept se abate de la dreptatea sa si face nelegiuire si din pricina aceasta moare, apoi el moare pentru nelegiuirea sa, pe care a făcut-o.
27. Si cel nelegiuit, dacă se întoarce de la nelegiuirea sa, pe care a făcut-o si face judecată si dreptate, îsi întoarce sufletul său la viată;
28. Căci el a văzut si s-a întors de la toate nelegiuirile sale, pe care le-a făcut; de aceea va fi viu si nu va muri.
29. Însă casa lui Israel zice: "Calea Domnului nu este dreaptă". Casa lui Israel, oare calea Mea nu este dreaptă, sau nu sunt drepte căile voastre?
30. De aceea vă voi judeca pe voi din casa lui Israel, pe fiecare după căile sale, zice Domnul Dumnezeu; pocăiti-vă si vă întoarceti de la toate nelegiuirile voastre, ca necredinta să nu vă fie piedică.
31. Lepădati de la voi toate păcatele voastre cu care ati gresit si vă faceti o inimă nouă si un duh nou. De ce să muriti voi, casa lui Israel?
32. Caci Eu nu voiesc moartea pacatosului, zice Domnul Dumnezeu; intoarceti-va deci si traiti!"

(Iezechiel 18)
Iata cat de clar frumos , Adevarat si Iubitor de oameni zice Dumnezeu....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 18 Jan 2006, 11:25 AM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (abis @ 18 Jan 2006, 10:06 AM)
D-zeu, care e atotputernic, daca vrea ca cineva sa moara, ii poate lua viata si fara a porunci altor oameni sa savarseasca crime.


A facut lucrul acesta, ar trebui sa stii daca ai citit Biblia. Cand i-a scos din Egipt, cand trimis ingerul care a omorat o suta si si ceva de mii de filistini. De ce a ales acea cale cand cucerit pamantul fagaduintei? Este peste puterile mele sa iti explic.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 18 Jan 2006, 12:14 PM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (abis @ 18 Jan 2006, 10:52 AM)
Ansamblul normelor de convieţuire, de comportare a oamenilor unii faţă de alţii şi faţă de colectivitate şi a căror încălcare nu este sancţionată de lege, ci de opinia publică (din DEX)

In DEX sunt mai multe aspecte prezentate. OK, deci tu o preferi pe-asta, adica apel la simtul comun, ilogic smile.gif
Interesant, opinia publica deasupra lui D-zeu si chiar a legii...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 18 Jan 2006, 12:45 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Artanis @ 18 Jan 2006, 01:14 PM)
Interesant, opinia publica deasupra lui D-zeu si chiar a legii...

Traim in societatea laica, nu trebuie sa ne miram. Chiar daca am fi trait intr-o societate religioasa, dreptatea pana la urma ar fost facuta tot de oameni, deci tot imperfecta. Lumea poate crede ce vrea, asta nu inseamna ca si Dumnezeu e de acord cu ce crede lumea. Sau ca are lumea are ultimul cuvant.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 18 Jan 2006, 01:05 PM
Mesaj #130


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Daca mai demult, conform VT omorirea altora era admisa, ce garantie avem ca mai tirziu, cind nr crestinilor va scadea, nu se va intimpla acelasi lucru?
Si tot nu sint lamurit: de ce femeia nu e considerata egala barbatului conform bibliei?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 18 Jan 2006, 01:12 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (bdl @ 18 Jan 2006, 02:05 PM)
Daca mai demult, conform VT omorirea altora era admisa, ce garantie avem ca mai tirziu, cind nr crestinilor va scadea, nu se va intimpla acelasi lucru?
Si tot nu sint lamurit: de ce femeia nu e considerata egala barbatului conform bibliei?

Cum adica , daca crestinii se imputineaza, trebuiesc omorati ceilalti? Nu am inteles.

Conform traditiei biblice femeia este egala barbatului, cu exceptia indatoririi preotesti. De unde conceptia ca nu este egala? Hristos nu vorbit barbatilor si femeilor separat.

"Omorarea admisa" s-a petrecut atunci cand Dumnezeu a poruncit lucrul acesta. In Biblie nu cred ca este un "licence to kill".


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2006, 03:02 PM
Mesaj #132


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Artanis @ 18 Jan 2006, 12:14 PM)
QUOTE (abis @ 18 Jan 2006, 10:52 AM)
Ansamblul normelor de convieţuire, de comportare a oamenilor unii faţă de alţii şi faţă de colectivitate şi a căror încălcare nu este sancţionată de lege, ci de opinia publică (din DEX)

In DEX sunt mai multe aspecte prezentate. OK, deci tu o preferi pe-asta, adica apel la simtul comun, ilogic

Baga alta definitie!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 18 Jan 2006, 06:44 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



"Disciplină ştiinţifică care se ocupă cu normele de comportare a oamenilor în societate; (concr.) carte care cuprinde aceste norme; etică." tot din DEX.
Iar acea carte ar fi NT wink.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Jan 2006, 06:46 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Adica biblia e carte stiintifica? rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2006, 07:08 PM
Mesaj #135


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Artanis @ 18 Jan 2006, 06:44 PM)
"Disciplină ştiinţifică care se ocupă cu normele de comportare a oamenilor în societate; (concr.) carte care cuprinde aceste norme; etică." tot din DEX.
Iar acea carte ar fi NT

De ce nu coranul? E la fel de stiintifica.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 18 Jan 2006, 07:12 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (axel @ 18 Jan 2006, 06:46 PM)
Adica biblia e carte stiintifica? rofl.gif

Non sequitur, ilogic. Vorbeam despre o carte care cuprinde acele norme. Irelevant daca e stiintifica sau nu. "Simtul comun" o fi mai stiintific in capul unora...

Acest topic a fost editat de Artanis: 18 Jan 2006, 07:13 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Jan 2006, 07:45 PM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Artanis @ 18 Jan 2006, 08:12 PM)
Non sequitur, ilogic.

Axel. Incantat de cunostinta.

QUOTE
Vorbeam despre o carte care cuprinde acele norme. Irelevant daca e stiintifica sau nu. "Simtul comun" o fi mai stiintific in capul unora...

Daca ai fi vrut sa accentuezi caracterul de carte cu norme de comportament al bibliei si sa nu risti sa poata fii interpretat in context stiintific, ar fi trebuit sa parafrazezi un pic. Din "Disciplină ştiinţifică care se ocupă cu normele de comportare a oamenilor în societate; (concr.) carte care cuprinde aceste norme; etică." sa faci "(concr.) carte care cuprinde normele de comportare a oamenilor în societate."


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2006, 08:57 PM
Mesaj #138


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (axel @ 18 Jan 2006, 07:45 PM)
sa faci "(concr.) carte care cuprinde normele de comportare a oamenilor în societate."

"Codul manierelor elegante", de pida.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 18 Jan 2006, 09:39 PM
Mesaj #139


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (abureala @ 18 Jan 2006, 06:12 AM)
QUOTE (bdl @ 18 Jan 2006, 02:05 PM)
Daca mai demult, conform VT omorirea altora era admisa, ce garantie avem ca mai tirziu, cind nr crestinilor va scadea, nu se va intimpla acelasi lucru?
Si tot nu sint lamurit: de ce femeia nu e considerata egala barbatului conform bibliei?

Cum adica , daca crestinii se imputineaza, trebuiesc omorati ceilalti? Nu am inteles.

Conform traditiei biblice femeia este egala barbatului, cu exceptia indatoririi preotesti. De unde conceptia ca nu este egala? Hristos nu vorbit barbatilor si femeilor separat.

"Omorarea admisa" s-a petrecut atunci cand Dumnezeu a poruncit lucrul acesta. In Biblie nu cred ca este un "licence to kill".

Pai cineva a justificat indemnul din VT ca fiind justificat deoarece trebuiau aparati cei credinciosi lui de ceilalti care se inchinau la alti zei....nu pun problema de ce ceilalti zei sint considerati din start mai "rai" decit el....In baza acestui raspuns primit aici pe forum am pus prima intrebare....Daca sa zicem , in viitor, datorita faptului ca nr celor credinciosi lui se va imputina datorita multor motive( dezvoltarea stiintifica sa zicem, proliferarea altor religii, s a m d ) , nu e posibil sa se dea din nou liber la uciderea celorlalti? Ce garantie putem avea, din momemt ce mai demult treaba a fost ok si a avut "blagoslovirea " lui?

De ce cu acea exceptie? Asta nu se cheama discriminare? Nu inseamna ca din start el nu le considera pe femei demne de asa ceva? Si tot un credincios pe aici a spus mai devreme a spus aici ca femeia e "partea mai slaba".....deci e clar ca si credinciosii nu considera femeia egala barbatului....

Pai daca a fost "poruncita " de el, cum adica nu e "license to kill" ? Nu realizezi ca e o contradictie ce zici?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 18 Jan 2006, 10:31 PM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (abis @ 18 Jan 2006, 08:57 PM)
QUOTE (axel @ 18 Jan 2006, 07:45 PM)
sa faci "(concr.) carte care cuprinde normele de comportare a oamenilor în societate."

"Codul manierelor elegante", de pida.

Sigur ca da, e alegerea ta. Atentie insa la autor, editura, etc. ca sunt mai multe versiuni biggrin.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 01:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman