HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Dreptatea Si Bunatatea Lui Dumnezeu Fata De Om, VT si NT - aceeasi Lege morala.
Bolt
mesaj 10 Jan 2006, 09:18 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Am cautat in primele 14 carti biblice + Psalmii, cuvinte si contextele lor care pot transmite o imagine de ansamblu cu privire la bunatatea lui D-zeu in raport de dreptatea Sa, vis-ŕ-vis de gandurile si faptele omului. Desigur, nu am postat tot ce se putea posta legat de acest foarte vast subiect. Eu am cautat doar dupa cateva cuvinte : bun, milos, drept. Cel putin in cazul Psalmilor am postat doar o parte a textelor si doar dupa cuvantul “bun”, deoarece ar fi foarte mult de scris. Ii las si pe altii sa participe la acest capitol daca doresc. Daca sunt neclaritati cu privire la acest echilibru iubire-dreptate a caracterului divin, comentati. Dar inainte de a o face, asigurati-va ca aveti deschisa o versiune biblica si pe care in prealabil ati consultat-o cu privire la contextul celor scrise aici si stapaniti cat de cat subiectul. Asta pt. a nu deveni redundanti cu explicatii prea simple si trimiteri la texte deja postate. Datorita numarului limitat de caractere permis pe post, voi posta in doua parti.

Geneza
4.15 :
Domnul i-a zis: "Nicidecum; ci dacă va omorî cineva pe Cain, Cain să fie răzbunat de şapte ori." Şi Domnul a hotărât un semn pentru Cain, ca oricine îl va găsi, să nu-l omoare.
6.5 :
Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ, şi că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău.
18.19 :
Căci Eu îl cunosc şi ştiu că are să poruncească fiilor lui şi casei lui după el să ţină Calea Domnului, făcând ce este drept şi bine, pentru ca astfel Domnul să împlinească faţă de Avraam ce i-a făgăduit"..
18.23 :
Avraam s-a apropiat, şi a zis: "Vei nimici Tu oare şi pe cel bun împreună cu cel rău?"
18.25,26 :
Să omori pe cel bun împreună cu cel rău, aşa ca cel bun să aibă aceeaşi soartă ca cel rău, departe de Tine aşa ceva! Departe de Tine! Cel ce judecă tot pământul nu va face oare dreptate?" Şi Domnul a zis: "Dacă voi găsi în Sodoma cincizeci de oameni buni în mijlocul cetăţii, voi ierta tot locul acela din pricina lor."
18.28-32 :
Poate că din cincizeci de oameni buni vor lipsi cinci: pentru cinci, vei nimici Tu oare toată cetatea?" Şi Domnul a zis: "N-o voi nimici, dacă voi găsi în ea patruzeci şi cinci de oameni buni." Avraam I-a vorbit mai departe, şi a zis: "Poate că se vor găsi în ea numai patruzeci de oameni buni." Şi Domnul a zis: "N-o voi nimici pentru cei patruzeci." Avraam a zis: "Să nu Te mânii, Doamne, dacă voi mai vorbi. Poate că se vor găsi în ea numai treizeci de oameni buni." Şi Domnul a zis: "N-o voi nimici, dacă voi găsi în ea treizeci de oameni buni." Avraam a zis: "Iată, am îndrăznit să vorbesc Domnului. Poate că se vor găsi în ea numai douăzeci de oameni buni." Şi Domnul a zis: "N-o voi nimici, pentru cei douăzeci." Avraam a zis: "Să nu Te mânii, Doamne, dacă voi mai vorbi numai de data aceasta. Poate că se vor găsi în ea numai zece oameni buni." Şi Domnul a zis: "N-o voi nimici, pentru cei zece oameni buni."

Exodul
22.5 :
Dacă cineva face stricăciune într-un ogor sau într-o vie, şi îşi lasă vita să pască pe ogorul altuia, să dea ca despăgubire cel mai bun rod din ogorul şi via lui.
32.34 :
Du-te dar, şi du poporul unde ţi-am spus. Iată, Îngerul Meu va merge înaintea ta, dar în ziua răzbunării Mele, îi voi pedepsi pentru păcatul lor!"
34.6,7 :
Şi Domnul a trecut pe dinaintea lui, şi a strigat: "Domnul, Dumnezeu este un Dumnezeu plin de îndurare şi milostiv, încet la mânie, plin de bunătate şi credincioşie, care Îşi ţine dragostea până în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea şi păcatul, dar nu socoteşte pe cel vinovat drept nevinovat, şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii şi în copiii copiilor lor până la al treilea şi al patrulea neam!"
1.14 :
Le-au făcut viaţa amară prin lucrări grele de lut şi cărămizi, şi prin tot felul de lucrări de pe câmp: în toate muncile acestea pe care-i sileau să le facă, erau fără nici un pic de milă.
22.27 :
căci este singura lui învelitoare, este haina cu care îşi înveleşte trupul: cu ce are să se culce? Dacă strigă spre Mine după ajutor, Eu îl voi auzi, căci Eu sunt milostiv.
21.19 :
cel ce l-a lovit să nu fie pedepsit, dacă celălalt se va scula şi se va plimba afară, sprijinit pe un toiag. Numai să-l despăgubească pentru încetarea lucrului lui şi să-l îngrijească până la vindecare.
9.27 :
Faraon a trimis să cheme pe Moise şi pe Aaron, şi le-a zis: "De data aceasta, am păcătuit; Domnul are dreptate, iar eu şi poporul meu suntem vinovaţi.
23.2 :
Să nu te iei după mulţime ca să faci rău; şi la judecată să nu mărturiseşti trecând de partea celor mulţi, ca să abaţi dreptatea.
23.6,7 :
La judecată, să nu te atingi de dreptul săracului. Fereşte-te de o învinuire nedreaptă, şi să nu omori pe cel nevinovat şi pe cel drept; căci nu voi ierta pe cel vinovat.

Levitic
19.18 :
Să nu te răzbuni, şi să nu ţii necaz pe copiii poporului tău. Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. Eu sunt Domnul.
26.25 :
Voi face să vină împotriva voastră sabie, care va răzbuna călcarea legământului Meu; şi când vă veţi strânge în cetăţile voastre, voi trimite ciuma în mijlocul vostru, şi veţi fi daţi în mâinile vrăjmaşului.
19.15 :
Să nu faceţi nedreptate la judecată: să nu cauţi la faţa săracului, şi să nu părtineşti pe nimeni din cei mari, ci să judeci pe aproapele tău după dreptate.
19.35,36 :
Să nu faceţi nedreptate la judecată, nici în măsurile de lungime, nici în greutăţi, nici în măsurile de încăpere. Să aveţi cumpene drepte, greutăţi drepte, efe drepte, şi hine drepte. Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru, care v-am scos din ţara Egiptului.
25.24 :
De aceea în toată ţara pe care o veţi stăpâni, să daţi dreptul de răscumpărare pentru pământuri.
26.23 :
Dacă pedepsele acestea nu vă vor îndrepta, şi dacă vă veţi împotrivi Mie,

Numeri
14.18 :
Domnul este încet la mânie şi bogat în bunătate, iartă fărădelegea şi răzvrătirea; dar nu ţine pe cel vinovat drept nevinovat, şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam.
31.2,3 :
Răzbună pe copiii lui Israel împotriva Madianiţilor, apoi vei fi adăugat la poporul tău." Moise a vorbit poporului şi a zis: "Înarmaţi dintre voi nişte bărbaţi pentru oştire, şi să meargă împotriva Madianului, ca să aducă la îndeplinire răzbunarea Domnului împotriva Madianului.
35.12 :
Aceste cetăţi să vă slujească drept cetăţi de scăpare împotriva răzbunătorului sângelui, pentru ca ucigaşul să nu fie omorât înainte de a se înfăţişa în faţa adunării ca să fie judecat.
35.21 :
sau dacă-l loveşte cu mâna din vrăjmăşie, şi moare, cel ce l-a lovit să fie pedepsit cu moartea; este un ucigaş: răzbunătorul sângelui să omoare pe ucigaş, când îl va întâlni.
35.25 :
Adunarea va izbăvi pe ucigaş din mâna răzbunătorului sângelui, şi-l va face să se întoarcă în cetatea de scăpare unde fugise. Să locuiască acolo până la moartea marelui preot care este uns cu untdelemn sfânt.
35.27 :
şi dacă răzbunătorul sângelui îl întâlneşte afară din hotarul cetăţii de scăpare şi ucide pe ucigaş, nu va fi vinovat de omor.

Deuteronom
6.18 :
Să faci ce este plăcut şi bine înaintea Domnului, ca să fii fericit, şi să intri în stăpânirea ţării aceleia bune, pe care Domnul a jurat părinţilor tăi că ţi-o va da,
9.4-6 :
Când îi va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, dinaintea ta, să nu zici în inima ta: "Pentru bunătatea mea m-a făcut Domnul să intru în stăpânirea ţării acesteia." Căci din pricina răutăţii neamurilor acelora le izgoneşte Domnul dinaintea ta. Nu, nu pentru bunătatea ta, nici pentru curăţia inimii tale intri tu în stăpânirea ţării lor; ci din pricina răutăţii acestor neamuri le izgoneşte Domnul, Dumnezeul tău, dinaintea ta, şi ca să împlinească astfel cuvântul prin care Domnul S-a jurat părinţilor tăi, lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacov. Să ştii dar că nu din pricina bunătăţii tale îţi dă Domnul, Dumnezeul tău, acea ţară bună ca s-o stăpâneşti; căci tu eşti un popor tare încăpăţânat.
11.17 :
Căci atunci Domnul S-ar aprinde de mânie împotriva voastră; ar închide cerurile, şi n-ar mai fi ploaie; pământul nu şi-ar mai da roadele, şi aţi pieri curând din ţara aceea bună pe care v-o dă Domnul.
19.6 :
pentru ca nu cumva răzbunătorul sângelui, aprins de mânie şi urmărind pe ucigaş, să-l ajungă, fiind prea lung drumul, şi să lovească de moarte pe cel ce nu era vinovat de moarte, fiindcă mai înainte nu fusese vrăjmaş aproapelui său
19.12 :
bătrânii din cetatea lui să trimită să-l prindă şi să-l dea în mâinile răzbunătorului sângelui, ca să moară.
23.23 :
Dar să păzeşti şi să împlineşti ce-ţi va ieşi de pe buze, şi anume juruinţele pe care le vei face de bună voie Domnului, Dumnezeului tău, şi pe care le vei rosti cu gura ta.
28.11,12 :
Domnul te va copleşi cu bunătăţi, înmulţind rodul trupului tău, rodul turmelor tale şi rodul pământului tău, în ţara pe care Domnul a jurat părinţilor tăi că ţi-o va da. Domnul îţi va deschide comoara Lui cea bună, cerul, ca să trimită ţării tale ploaie la vreme şi ca să binecuvânteze tot lucrul mâinilor tale: vei da cu împrumut multor neamuri, dar tu nu vei lua cu împrumut.
30.9 :
Domnul, Dumnezeul tău, te va umple de bunătăţi, făcând să propăşească tot lucrul mâinilor tale, rodul trupului tău, rodul turmelor tale şi rodul pământului tău; căci Domnul se va bucura din nou de fericirea ta, cum se bucura de fericirea părinţilor tăi,
32.28 :
A Mea este răzbunarea şi Eu voi răsplăti, Când va începe să le alunece piciorul! Căci ziua nenorocirii lor este aproape, Şi ceea ce-i aşteaptă nu va zăbovi."
32.41 :
Atât este de adevărat că atunci când voi ascuţi fulgerul sabiei Mele, Şi voi pune mâna să fac judecată, Mă voi răzbuna împotriva potrivnicilor Mei, Şi voi pedepsi pe cei ce Mă urăsc;
32.43 :
Neamuri, cântaţi laudele poporului Lui! Căci Domnul răzbună sângele robilor Săi, El Se răzbună împotriva potrivnicilor Săi, Şi face ispăşire pentru ţara Lui, pentru poporul Lui."
7.2 :
când Domnul, Dumnezeul tău, ţi le va da în mâini, şi le vei bate, să le nimiceşti cu desăvârşire, să nu închei legământ cu ele, şi să n-ai milă de ele.
7.16 :
Să nimiceşti toate popoarele pe care ţi le va da în mână Domnul, Dumnezeul tău; să n-arunci nici o privire de milă spre ele, şi să nu slujeşti dumnezeilor lor, căci aceasta va fi o cursă pentru tine.
15.9 :
Vezi să nu fii aşa de rău ca să zici în inima ta: "Ah! se apropie anul al şaptelea, anul iertării!" Vezi să n-ai un ochi fără milă pentru fratele tău cel lipsit şi să nu-i dai. Căci atunci el ar striga către Domnul împotriva ta, şi te-ai face vinovat de un păcat:
19.13 :
Să n-ai milă de el, şi să ştergi din Israel sângele celui nevinovat, ca să fii fericit.
19.21 :
Să n-ai nici o milă, ci să ceri: viaţă pentru viaţă, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior.
28.56 :
Femeia cea mai gingaşă şi cea mai miloasă dintre voi, care, de gingaşă şi miloasă ce era, nu ştia să calce mai uşor cu piciorul pe pământ, va privi fără milă pe bărbatul care se odihneşte la sânul ei, pe fiul şi pe fiica ei:
30.3 : atunci Domnul, Dumnezeul tău, va aduce înapoi robii tăi şi va avea milă de tine, te va strânge iarăşi din mijlocul tuturor popoarelor la care te va împrăştia Domnul, Dumnezeul tău.
32.36 :
Domnul va judeca pe poporul Său, Dar va avea milă de robii Săi, Văzând că puterea le este sleită, Şi că nu mai este nici rob nici slobod.
1.16,17 :
Am dat, în acelaşi timp, următoarea poruncă judecătorilor voştri: "Să ascultaţi pe fraţii voştri, şi să judecaţi după dreptate neînţelegerile fiecăruia cu fratele lui sau cu străinul.
Să nu căutaţi la faţa oamenilor în judecăţile voastre; să ascultaţi pe cel mic ca şi pe cel mare; să nu vă temeţi de nimeni, căci Dumnezeu e Cel care face dreptate. Şi când veţi găsi o pricină prea grea, s-o aduceţi înaintea mea, ca s-o aud."
10.18 :
care face dreptate orfanului şi văduvei, care iubeşte pe străin şi-i dă hrană şi îmbrăcăminte.
16.19,20 :
Să n-atingi nici un drept, să nu cauţi la faţa oamenilor, şi să nu iei daruri, căci darurile orbesc ochii înţelepţilor şi sucesc cuvintele celor drepţi. Să urmezi cu scumpătate dreptatea, ca să trăieşti şi să stăpâneşti ţara pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău.
24.14 :
Să nu nedreptăţeşti pe simbriaşul sărac şi nevoiaş, fie că este unul din fraţii tăi, fie că este unul din străinii care locuiesc în ţara ta, în cetăţile tale.
24.17 :
Să nu te atingi de dreptul străinului şi al orfanului, şi să nu iei zălog haina văduvei.
25.16 :
Căci oricine face aceste lucruri, oricine săvârşeşte o nedreptate, este o urâciune înaintea Domnului, Dumnezeului tău.
27.19 :
Blestemat să fie cel ce se atinge de dreptul străinului, orfanului şi văduvei!" - Şi tot poporul să răspundă: "Amin!"
32.4 :
El este Stânca; lucrările Lui sunt desăvârşite, Căci toate căile Lui sunt drepte; El este un Dumnezeu credincios şi fără nedreptate, El este drept şi curat.

Iosua
20.3,5,9 :
unde să poată fugi ucigaşul care va omorî pe cineva fără voie, fără să aibă vreun gând să-l omoare; ele să vă fie un loc de scăpare împotriva răzbunătorului sângelui. Dacă răzbunătorul sângelui îl va urmări, ei să nu dea pe ucigaş în mâinile lui; căci fără să vrea a omorât pe aproapele lui, şi fără să-i fi fost vrăjmaş mai înainte. Acestea au fost cetăţile hotărâte pentru toţi copiii lui Israel şi pentru străinul care locuieşte în mijlocul lor, pentru ca cel ce va ucide pe cineva fără voie să poată fugi în ele, şi să nu moară ucis de mâna răzbunătorului sângelui, înainte de a se înfăţişa înaintea adunării.
23.13 :
să fiţi încredinţaţi că Domnul Dumnezeul vostru, nu va mai izgoni aceste neamuri dinaintea voastră; ci ele vă vor fi o cursă şi un laţ, un bici în coaste, şi nişte spini în ochi, până veţi pieri de pe faţa acestei ţări bune, pe care v-a dat-o Domnul, Dumnezeul vostru
23.15,16 :
Şi după cum toate cuvintele bune, pe care vi le spusese Domnul, Dumnezeul vostru, s-au împlinit pentru voi, tot aşa Domnul va împlini faţă de voi toate cuvintele rele, până vă va nimici de pe faţa acestei ţări bune pe care v-a dat-o Domnul, Dumnezeul vostru. Dacă veţi călca legământul pe care vi l-a dat Domnul, Dumnezeul vostru, şi dacă vă veţi duce să slujiţi altor dumnezei şi să vă închinaţi înaintea lor, Domnul Se va aprinde de mânie împotriva voastră, şi veţi pieri degrabă din ţara cea bună pe care v-a dat-o El".
11.20 :
Căci Domnul a îngăduit ca popoarele acelea să-şi împietrească inima şi să lupte împotriva lui Israel, pentru ca Israel să le nimicească cu desăvârşire, fără să aibă milă de ele, şi să le nimicească, după cum poruncise lui Moise Domnul.

Judecatorii
2.18 :
Când le ridica Domnul judecători, Domnul era cu judecătorul, şi-i izbăvea din mâna vrăjmaşilor lor în tot timpul vieţii judecătorului, căci Domnului I se făcea milă de suspinele scoase de ei împotriva celor ce-i apăsau şi-i chinuiau.

Rut
2.20 :
Naomi a zis nurorii sale: "Să fie binecuvântat de Domnul, care este plin de îndurare pentru cei vii, cum a fost şi pentru cei ce au murit. ,Omul acesta este rudă cu noi', i-a mai spus Naomi, ,este din cei ce au drept de răscumpărare asupra noastră."

1Samuel
20.14 :
Dacă voi mai trăi, să te porţi faţă de mine cu o bunătate ca a Domnului; şi dacă voi muri,
7.3 :
Samuel a zis întregii case a lui Israel: "Dacă din toată inima voastră vă întoarceţi la Domnul, scoateţi din mijlocul vostru dumnezeii străini şi Astarteele, îndreptaţi-vă inima spre Domnul, şi slujiţi-I numai Lui; şi El vă va izbăvi din mâna Filistenilor."
9.16 :
"Mâine, la ceasul acesta, îţi voi trimite un om din ţara lui Beniamin, şi să-l ungi drept căpetenie a poporului Meu Israel. El va scăpa poporul Meu din mâna Filistenilor; căci am căutat cu îndurare spre poporul Meu, pentru că strigătul lui a ajuns până la Mine."
26.23 :
Domnul va răsplăti fiecăruia după dreptatea lui şi după credincioşia lui: căci Domnul te dăduse azi în mâinile mele, şi eu n-am vrut să pun mâna pe unsul Domnului.

2Samuel
22.26 :
Cu cel bun Tu eşti bun, cu omul drept Te porţi după dreptate,
22.36 :
Tu îmi dai scutul mântuirii Tale, şi ajung mare prin bunătatea Ta.
22.48 :
Dumnezeu, care este răzbunătorul meu, care-mi supune popoarele,
23.3 :
Dumnezeul lui Israel a vorbit. Stânca lui Israel mi-a zis: "Cel ce împărăţeşte între oameni cu dreptate, cel ce împărăţeşte în frică de Dumnezeu,
24.17 :
David, văzând pe îngerul care lovea pe popor, a zis Domnului: "Iată că am păcătuit! Eu sunt vinovat: dar oile acestea, ce au făcut? Mâna Ta să se îndrepte dar împotriva mea şi împotriva casei tatălui meu!"


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Bolt   Dreptatea Si Bunatatea Lui Dumnezeu Fata De Om   10 Jan 2006, 09:18 PM
Bolt   Partea a doua. 1Imparati 2.32 : Domnul va face ca ...   10 Jan 2006, 09:19 PM
axel   Daca vrei ca acest topic sa fie raspuns la ce ai p...   10 Jan 2006, 10:02 PM
Bolt   Pai eu as cere, nu m-ar deranja, dar cred ca poate...   10 Jan 2006, 10:08 PM
flori   Multumesc Bolt ai facut o treaba foarte buna! ...   10 Jan 2006, 10:29 PM
iniya   @flori QUOTE prin aceste texte sa fie luminati si ...   10 Jan 2006, 10:46 PM
Bolt   Eu parca as fi mai optimist. Ii inteleg. Sunt dezi...   10 Jan 2006, 11:12 PM
flori   Sau poate unii considera ca dreptatea lor e mai dr...   11 Jan 2006, 01:52 PM
Clopotel   Draga Axel, QUOTE Daca comentam ceva, iar o sa sar...   11 Jan 2006, 02:06 PM
abis   QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 01:52 PM) Considerati ...   11 Jan 2006, 02:36 PM
flori   QUOTE (abis @ 11 Jan 2006, 02:36 PM) QUOTE (flori ...   11 Jan 2006, 02:47 PM
caa   @flori Nepotul nemernicului de care vorbeşti...   11 Jan 2006, 03:49 PM
bdl   Considerati ca este drept ca stranepotii celor car...   11 Jan 2006, 04:11 PM
axel   QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 02:52 PM) Considerati ...   11 Jan 2006, 05:07 PM
flori   QUOTE (caa @ 11 Jan 2006, 03:49 PM) @flori Nepotu...   11 Jan 2006, 05:13 PM
flori   QUOTE (axel @ 11 Jan 2006, 05:07 PM) QUOTE (flori ...   11 Jan 2006, 05:16 PM
mărăcine   QUOTE (bdl)Sint multe contradictii in biblie....da...   11 Jan 2006, 05:21 PM
abis   QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 02:47 PM) Ar vrea neme...   11 Jan 2006, 05:26 PM
flori   QUOTE (mărăcine @ 11 Jan 2006, 05:21 PM)...   11 Jan 2006, 05:28 PM
bdl   Oricum tot ce este scris in Cartea Sfinta este ade...   11 Jan 2006, 05:37 PM
flori   QUOTE (abis @ 11 Jan 2006, 05:26 PM) QUOTE (flori ...   11 Jan 2006, 05:38 PM
axel   QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 06:13 PM) Da e posibil...   11 Jan 2006, 05:39 PM
abis   QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 05:38 PM) QUOTE Daca v...   11 Jan 2006, 05:47 PM
flori   QUOTE (bdl @ 11 Jan 2006, 05:37 PM) 1.Adica esti ...   11 Jan 2006, 05:50 PM
flori   QUOTE (abis @ 11 Jan 2006, 05:47 PM) QUOTE (flori ...   11 Jan 2006, 06:00 PM
abureala   QUOTE (bdl @ 11 Jan 2006, 06:37 PM) Adica esti de ...   11 Jan 2006, 06:05 PM
Clopotel   Dragii mei, Intervin si eu putin in discutie cu un...   11 Jan 2006, 06:08 PM
mariusc2   QUOTE Daca fiul meu ar fura sau ar ucide, eu as fi...   11 Jan 2006, 06:10 PM
abureala   QUOTE (mariusc2 @ 11 Jan 2006, 07:10 PM) abureala,...   11 Jan 2006, 06:15 PM
mariusc2   abureala, indicatii exacte nu pot sa iti dau, ca n...   11 Jan 2006, 06:22 PM
bdl   Ok. voi face un efort ca sa-ti raspund desi nu cre...   11 Jan 2006, 06:32 PM
abureala   QUOTE (mariusc2 @ 11 Jan 2006, 07:22 PM) abureala,...   11 Jan 2006, 06:43 PM
mariusc2   Dumnezeu a creat cele 13 triburi ale lui Israel, n...   11 Jan 2006, 06:49 PM
bdl   Si ea fost facuta prima data evreilor, fiindca era...   11 Jan 2006, 07:01 PM
abureala   QUOTE Că s-au ivit în ea oameni necredincio...   11 Jan 2006, 07:05 PM
axel   QUOTE (bdl @ 11 Jan 2006, 08:01 PM) Si ea fost fac...   11 Jan 2006, 07:08 PM
abureala   QUOTE (mariusc2 @ 11 Jan 2006, 07:49 PM) Dumnezeu ...   11 Jan 2006, 07:08 PM
axel   QUOTE (abureala @ 11 Jan 2006, 08:05 PM) bdl, dupa...   11 Jan 2006, 07:09 PM
abureala   QUOTE (bdl @ 11 Jan 2006, 08:01 PM) Si ea fost fac...   11 Jan 2006, 07:12 PM
abureala   QUOTE (axel @ 11 Jan 2006, 08:09 PM) QUOTE (aburea...   11 Jan 2006, 07:13 PM
axel   Adica Dumnezeu are imunitate (parlamentara)?   11 Jan 2006, 07:15 PM
abureala   QUOTE (axel @ 11 Jan 2006, 08:15 PM) Adica Dumneze...   11 Jan 2006, 07:18 PM
axel   Pai hai sa sumarizez problema. Fie setul urmator d...   11 Jan 2006, 07:23 PM
bdl   QUOTE (abureala @ 11 Jan 2006, 12:05 PM) bdl, du...   11 Jan 2006, 07:30 PM
abureala   QUOTE (axel @ 11 Jan 2006, 08:23 PM) Pai hai sa su...   11 Jan 2006, 07:30 PM
abureala   QUOTE (bdl @ 11 Jan 2006, 08:30 PM) Care va sa zic...   11 Jan 2006, 07:31 PM
axel   QUOTE (abureala @ 11 Jan 2006, 08:30 PM) QUOTE (ax...   11 Jan 2006, 07:33 PM
abureala   QUOTE (axel @ 11 Jan 2006, 08:33 PM) QUOTE (aburea...   11 Jan 2006, 07:38 PM
flori   QUOTE (mariusc2 @ 11 Jan 2006, 06:10 PM) QUOTE Dac...   11 Jan 2006, 07:40 PM
mariusc2   bdl QUOTE Care va sa zica uciderea lor e justific...   11 Jan 2006, 07:41 PM
axel   QUOTE (abureala @ 11 Jan 2006, 08:38 PM) QUOTE (ax...   11 Jan 2006, 07:42 PM
abureala   Judecatile Lui Dumnezeu : QUOTE Dreapta socotint...   11 Jan 2006, 07:46 PM
abureala   QUOTE Huh? Eu nu ma refeream la bun si rau din p...   11 Jan 2006, 07:51 PM
axel   Adica in ciuda tuturor evidentelor care indica con...   11 Jan 2006, 07:57 PM
Artanis   Te rog interpreteaza ce e bolduit impreuna in ciud...   11 Jan 2006, 08:17 PM
axel   Poate ca ar fii cazul sa fii on-topic Stiu ca-ti ...   11 Jan 2006, 08:24 PM
Artanis   Asta se potriveste perfect pt. autocritica semnata...   11 Jan 2006, 08:30 PM
flori   QUOTE (mariusc2 @ 11 Jan 2006, 07:41 PM) Edit: Fl...   11 Jan 2006, 08:42 PM
Bolt   Bai fratilor dar aveti timp nu gluma. Eu ar trebui...   11 Jan 2006, 09:58 PM
bdl   QUOTE (abureala @ 11 Jan 2006, 12:31 PM) QUOTE (bd...   12 Jan 2006, 03:46 AM
Cla   QUOTE (bdl @ 12 Jan 2006, 02:46 AM)Flori, Tot...   12 Jan 2006, 05:15 AM
mariusc2   QUOTE "unde să poată fugi uciga...   12 Jan 2006, 09:15 AM
Bolt   Cuvintele cheie sunt "fara voie". Cum sa...   12 Jan 2006, 09:21 AM
mariusc2   Cuvintele cheie sunt "citeste mai atent...   12 Jan 2006, 09:25 AM
abureala   QUOTE (axel @ 11 Jan 2006, 08:57 PM) Adica in ciud...   12 Jan 2006, 09:29 AM
abureala   QUOTE (bdl @ 12 Jan 2006, 04:46 AM) Bun , atu...   12 Jan 2006, 09:56 AM
flori   Nu uitati ca mult timp Biblia a fost interzisa si ...   12 Jan 2006, 12:21 PM
axel   QUOTE (abureala @ 12 Jan 2006, 10:29 AM) QUOTE (ax...   12 Jan 2006, 05:42 PM
abureala   QUOTE (axel @ 12 Jan 2006, 06:42 PM) M-am lamurit ...   12 Jan 2006, 06:16 PM
axel   QUOTE (abureala @ 12 Jan 2006, 07:16 PM) Simturile...   12 Jan 2006, 06:22 PM
abureala   QUOTE (axel @ 12 Jan 2006, 07:22 PM) QUOTE (aburea...   12 Jan 2006, 06:33 PM
Clopotel   Draga Axel, QUOTE QUOTE (abureala @ 12 Jan 2006, 0...   12 Jan 2006, 06:35 PM
axel   QUOTE (Clopotel @ 12 Jan 2006, 07:35 PM) PS...Parc...   12 Jan 2006, 06:38 PM
Clopotel   Draga Axel, QUOTE QUOTE Pai e logic sa nu-l crezi,...   12 Jan 2006, 06:48 PM
abis   QUOTE (abureala @ 12 Jan 2006, 06:33 PM) Nu a avea...   12 Jan 2006, 07:26 PM
Clopotel   Draga Abis, QUOTE Oricum, daca tu simti ca exista ...   12 Jan 2006, 07:40 PM
abis   Clopotel, Nu vreau sa te "salvez", nu a...   12 Jan 2006, 07:50 PM
bishop   @abureala QUOTE am avut revelatia Lui Buddha indep...   12 Jan 2006, 07:55 PM
Clopotel   Draga Abis, QUOTE Singurul lucru care ma deranjeaz...   12 Jan 2006, 08:03 PM
Gothmog   QUOTE (Clopotel)Cela ce nu este cu Mine, împotriva...   12 Jan 2006, 08:24 PM
abis   QUOTE (Clopotel @ 12 Jan 2006, 08:03 PM) ...i...   12 Jan 2006, 09:04 PM
Clopotel   Draga Abis, Sa nu abuzam cu offtopicurile... Asa e...   12 Jan 2006, 09:55 PM
Bolt   @mariusc2 : QUOTE Cuvintele cheie sunt "cites...   12 Jan 2006, 10:23 PM
axel   QUOTE (Clopotel @ 12 Jan 2006, 10:55 PM) Dar ...   12 Jan 2006, 10:27 PM
bdl   Aburela , uite aici un exemplu elocvent de "b...   13 Jan 2006, 05:51 AM
axel   Pai vroiau sa dea cu piatra in Satana   13 Jan 2006, 06:34 AM
Bolt   Aia-s nebuni. Din pacate cei de soi nu prea ajung ...   13 Jan 2006, 08:30 AM
abureala   QUOTE (Clopotel @ 12 Jan 2006, 07:48 PM) Abureala,...   13 Jan 2006, 10:26 AM
abureala   QUOTE (abis @ 12 Jan 2006, 08:50 PM) Singurul lucr...   13 Jan 2006, 10:37 AM
abureala   QUOTE (bdl @ 13 Jan 2006, 06:51 AM) Aburela , uite...   13 Jan 2006, 10:47 AM
axel   @abureala: experienta ta (cea din liceu) tu ai exp...   13 Jan 2006, 05:18 PM
abis   QUOTE (abureala @ 13 Jan 2006, 10:37 AM) Te intele...   13 Jan 2006, 05:31 PM
abureala   QUOTE (abis @ 13 Jan 2006, 06:31 PM) QUOTE (aburea...   13 Jan 2006, 05:34 PM
abis   In primul rand, tot judeci. In al doilea rand, es...   13 Jan 2006, 05:39 PM
abureala   QUOTE (abis @ 13 Jan 2006, 06:39 PM) In primu...   13 Jan 2006, 05:59 PM
axel   Nu l-a calomniat nimeni pe Dumnezeu aici. Doar a a...   13 Jan 2006, 06:03 PM
abureala   QUOTE (axel @ 13 Jan 2006, 07:03 PM) Nu l-a calomn...   13 Jan 2006, 06:07 PM
Artanis   QUOTE (axel @ 13 Jan 2006, 06:03 PM)Nu l-a ca...   13 Jan 2006, 06:26 PM
axel   QUOTE (abureala @ 13 Jan 2006, 07:07 PM) QUOTE (ax...   13 Jan 2006, 06:31 PM
abureala   QUOTE (axel @ 13 Jan 2006, 07:31 PM) Ti-am mai ara...   13 Jan 2006, 06:34 PM
3 Pagini V   1 2 3 >


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 12:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman