HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

14 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Orientul Apropiat Gata Sa Explodeze !
Marduk
mesaj 15 Dec 2015, 04:04 PM
Mesaj #316


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Dec 2015, 03:31 PM) *
Oare cati or fi plecat din taberele de refugiati din Turcia si Grecia din cauza ISIS...

...indemnati de traficantii turci si greci?
QUOTE
Vorbeam despre cei care au plecat din Siria...

Eu vorbeam de cei care au plecat din taberele din Turcia si Grecia.
QUOTE
...unde vezi "disperare" in SUA fata de "succesurile" rusilor in Siria.

Unde sa vad? crezi ca Washington-ul isi exprima "disperarea" in ziare? dar eu cred ca este normal sa nu-i convina ca rusii isi pot testa armele in poligonul OM, arme pe care la un moment dat s-ar putea sa le foloseasca impotriva USA.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Dec 2015, 07:11 PM
Mesaj #317


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Dec 2015, 04:04 PM) *
Unde sa vad? crezi ca Washington-ul isi exprima "disperarea" in ziare?

Nu stiu unde, tu ai spus ca sunt disperati, de asta te intreb de unde stii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Dec 2015, 11:32 AM
Mesaj #318


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Dec 2015, 07:11 PM) *
...de asta te intreb de unde stii...

Eu stiu ca asa este, cum spun eu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Dec 2015, 11:32 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 16 Dec 2015, 11:45 AM
Mesaj #319


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai, de unde stii, pe ce te bazezi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Dec 2015, 04:32 PM
Mesaj #320


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pe informatiile pe care le primesc pe "surse", dar mai ales pe coana istorie. Intre timp se pare ca USA si Rusia au ajuns la o intelegere in legatura cu continuarea campaniei in OM. Assad a trecut pe planul doi, trei sau patru. Eu cred ca "barosanii" s-au inteles sa construiasca in Siria si Irak state federale (tribale). Imediat, sau in acelasi timp, ce Rusia cu USA au gasit o cale de a se intelege, au venit si sauditii cu coalitia lor in care au bagat de-a valma state islamice, printre care si Turcia. Asa actioneaza unii, cand vad ca le fura cineva "afacerea", se grabesc sa scoata oarece profit si din balega magarului, care a carat produsele la targ.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Dec 2015, 05:31 PM
Mesaj #321


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Dec 2015, 04:32 PM) *
Pe informatiile pe care le primesc pe "surse"

Ar fi cazul sa iti schimbi nickul in Pinocchio. Sau Münchhausen. Nu iti da nimeni tie la Secaria informatii "pe surse" din politica de peste ocean.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2015, 11:53 AM
Mesaj #322


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Opoziția siriană acuză Rusia de cooperare cu ISIS

http://www.paginaderusia.ro/opozitia-siria...perare-cu-isis/



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2015, 12:14 PM
Mesaj #323


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Dec 2015, 05:31 PM) *
...Nu iti da nimeni tie la Secaria informatii "pe surse" din politica de peste ocean.

rofl.gif Nu, le primesc dintr-o realitate lipsita de propaganda, spre deosebire de tine care traiesti doar pentru propaganda.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2015, 12:29 PM
Mesaj #324


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asta o spune un individ care nu face altceva decat sa repete mantrele propagandei ruse.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2015, 12:45 PM
Mesaj #325


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher, verifica postarile sa vezi cine-i apara pe americani, dupa care sa pomenesti de mantre, in fata un individ care nu-i agreaza nici pe unii nici pe altii, PENTRU CA SUNT CAM LA FEL, DOAR STILUL DIFERA.

Acest topic a fost editat de Marduk: 17 Dec 2015, 01:17 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2015, 02:27 PM
Mesaj #326


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Dec 2015, 12:45 PM) *
Moncher, verifica postarile sa vezi cine-i apara pe americani

Cand au dreptate....

Cand nu au, nu ii apar.

QUOTE
un individ care nu-i agreaza nici pe unii nici pe altii, PENTRU CA SUNT CAM LA FEL, DOAR STILUL DIFERA.

Ceea ce este o mare minciuna pe care ti-o combat de fiecare data cand o spui.

Nu stiu ce urmaresti prin aceasta minciuna: fie sa ii acuzi si pe altii de porcariile pe care le fac rusii, fie sa scuzi porcariile pe care le fac rusii care, vezi doamne, nu ar fi chiar asa de grave, din moment ce, pretinzi tu, le fac si altii... Oricum ar fi, prin minciuna asta nu faci altceva decat sa iti arati adevarata fata de mancurt.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2015, 03:03 PM
Mesaj #327


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Dec 2015, 02:27 PM) *
...Ceea ce este o mare minciuna pe care ti-o combat de fiecare data cand o spui.

rofl.gif Moncher nu-i o minciuna, este parerea mea, iar tu ca un individ bine crescut ar trebui s-o respecti, asa cum si eu iti respect parerile fara sa te acuz ca esti mincinos.
QUOTE
...Oricum ar fi, prin minciuna asta nu faci altceva decat sa iti arati adevarata fata de mancurt.

Habar nu ai ce inseamna sa fi mancurt, faci acuzatii prostesti, fara sa ma cunosti, pentru ca te deranjaza ca ma leg de jandarmii mondiali care-si apara interesele la fel cum fac si rusii si chinezii etc. Toata lumea aude, citeste si vede la tembelizor cum USA declara prin vocea conducatorilor ca americanii au interese intr-o oarecare zona iar tu, ca un propagandist sef, le iei apararea ca si cum americanii vor doar binele umanitatii fara a cere nimic in schimb, dau bani de pomana, vor doar pace etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2015, 04:03 PM
Mesaj #328


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Dec 2015, 03:03 PM) *
iar tu ca un individ bine crescut ar trebui s-o respecti, asa cum si eu iti respect parerile fara sa te acuz ca esti mincinos

Doar "propagandist"....

QUOTE
te deranjaza ca ma leg de jandarmii mondiali care-si apara interesele la fel cum fac si rusii si chinezii etc

Persisti in mincuna: nici americanii si nici macar chinezii nu procedeaza la fel ca rusii. Niciunii nu anexeaza teritorii care apartin statelor vecine.

Iar acum ca vorbim despre Orientul Apropiat: nu americanii ajuta ISIS, ci rusii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2015, 04:26 PM
Mesaj #329


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Dec 2015, 04:03 PM) *
Doar "propagandist"....

Te-ai suparat? sa stii (cu doi i, desi nu sunt de acord) ca propagandist nu este totuna cu mincinos.
QUOTE
Persisti in mincuna...nici macar chinezii nu procedeaza la fel ca rusii...

Ei nu, dar in arhipelagul Spratley ce fac chinezii, bomboane de ciocolata, americanii ce fac in Groenlanda spre cercul polar de nord, rusii ce fac la polul nord. Cat despre Ucraina! mie mi se pare ca s-au inteles intre ei, iar ucrainienii se bat in parlament pe banii promisi de UE care vrea sa stea la caldurica iarna asta cel putin. Sa vedem ce urmeaza in Siria, cu atatea coalitii si un sultan ce-si revendica imperiul.
QUOTE
...acum ca vorbim despre Orientul Apropiat: nu americanii ajuta ISIS, ci rusii.

Eu nu cred stirea respectiva, desi pe front cunosc, din istorie, ca exista oarece "legaturi" intre beligeranti, actiuni de propaganda, denigrarii, injuraturi etc. exista chiar departamente speciale ale armatei pentru astfel de actiuni.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2015, 05:05 PM
Mesaj #330


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Dec 2015, 04:26 PM) *
dar in arhipelagul Spratley ce fac chinezii

Spune-mi tu ce fac. Anexeaza teritorii pe care tot mapamondul le recunoaste ca apartinand altor state?

QUOTE
americanii ce fac in Groenlanda spre cercul polar de nord

Despre asta nu stiu absolut nimic. Spune-mi tu. Ce fac? Anexeaza Groennlanda la SUA? Daca da, nu pot decat sa ii invidiez pe groenlandezi, insa mi-e teama ca ai inteles tu prost ceva... smile.gif

QUOTE
Eu nu cred stirea respectiva

Care este motivul pentru care nu crezi stirea? Pentru ca tu din principiu nu crezi nimic atunci cand este vorba de ceva rau facut de rusi? Daca ar fi spus cineva ca SUA ajuta ISIS ai fi sarit imediat in sus...

Rusii oricum ajuta ISIS, am mai vorbit despre asta cand ti-am aratat ca bombele rusesti nu ii lovesc pe cei din ISIS, ci tocmai pe cei care lupta impotriva ISIS.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Dec 2015, 10:27 AM
Mesaj #331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Dec 2015, 05:05 PM) *
Spune-mi tu ce fac. Anexeaza teritorii...

Nu chinezii sunt mai tari decat americanii si rusii, isi creeaza noi teritorii, in zonele pe care le revendica si alte state.
QUOTE
...nu pot decat sa ii invidiez pe groenlandezi...

Pe groenlandezi ii invidiezi iar pe "crimeeni" ii compatimesti!? blink.gif rofl.gif
QUOTE
Care este motivul pentru care nu crezi stirea?

Pentru ca eu cred ca astea sunt doar greseli, in cazul coalitiei anti daesh, dar actiuni intentionate in cazul turcilor impotriva kurzilor. Eu cred ca Turcia simte ca va pierde "suprematia" in OM odata cu sfarsitul acestul conflict. Eu sper ca din acest conflict sa castige popoarele kurd, yazidi, crestini sirieni toate aceste minoritati de milioane de oameni considerate nedemne sau cetateni inferiori de catre turci si irakieni. Poate ca n-ar fi rau ca in OM sa ia fiinta un stat federal, cuprinzand teritorii din Turcia, Siria si Irak locuite de kurzi, yazidi, alawiti, crestini sirieni si musulmani sirieni.
QUOTE
...bombele rusesti nu ii lovesc pe cei din ISIS, ci tocmai pe cei care lupta impotriva ISIS.

Americanii ajuta Daesh, de frica rusilor..
Turcii ajuta Daesh, de frica kurzilor..
In opinia ta prin aceste greseli, voite sau nu, doar rusii "ajuta" Daesh.

Acest topic a fost editat de Marduk: 20 Dec 2015, 10:31 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Dec 2015, 11:30 AM
Mesaj #332


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 20 Dec 2015, 11:27 AM) *
Eu sper ca din acest conflict sa castige popoarele kurd, yazidi, crestini sirieni toate aceste minoritati de milioane de oameni considerate nedemne sau cetateni inferiori de catre turci si irakieni. Poate ca n-ar fi rau ca in OM sa ia fiinta un stat federal, cuprinzand teritorii din Turcia, Siria si Irak locuite de kurzi, yazidi, alawiti, crestini sirieni si musulmani sirieni.

Yazidi nu reprezinta un popor. Ei sunt tot kurzi insa de religie diferita. Termenul yazidi desemneaza tocmai credinta lor religioasa.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Dec 2015, 01:35 PM
Mesaj #333


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk)
"Nu chinezii sunt mai tari decat americanii si rusii, isi creeaza noi teritorii, in zonele pe care le revendica si alte state."


Da !! cei mai tari sunt SUA si China, hai sa ne uitam la Congo si Ciad.
Pe vremuri erau englezii nonplusultra, portugezii, spaniolii, dar asta e o alta istorie...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Dec 2015, 01:59 PM
Mesaj #334


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cine îmi spune de ce se vorbeste în Brazilia portugheza, primeste un bonbon.

Si la fel: De ce nu a avut Nissan Pajero succes în Argentina?

Na hai sa va vad biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Dec 2015, 11:01 PM
Mesaj #335


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 Dec 2015, 10:27 AM) *
Nu

Daca nu, atunci sa ii lasam in pace, nu despre ei este vorba aici

QUOTE
Pe groenlandezi ii invidiezi iar pe "crimeeni" ii compatimesti!?

Ai reactionat la o gluma si ai ratat ceea ce era serios:

Despre asta nu stiu absolut nimic. Spune-mi tu. Ce fac? Anexeaza Groennlanda la SUA?

QUOTE
Pentru ca eu cred ca astea sunt doar greseli

Deci, in opinia ta, rusii sunt ingrozitor de incompetenti, daca gresesc tinta in cazul a peste 80% din lovituri.

QUOTE
Americanii ajuta Daesh, de frica rusilor..

Cat de nemernic trebuie sa fie cineva care trage o astfel de concluzie cand acolo scrie foarte clar ca a fost un accident, ca secretarul Apărării l-a sunat pe ministrul apararii irakian... Rusii cand au afirmat ca au facut o eroare lovind pe altii si nu pe ISIS? Cand si-au cerut scuze ca i-au lovit pe altii si nu pe ISIS? Ce procent din loviturile americanilor nimeresc gresit, cumva 80% ca la rusi?

QUOTE
Turcii ajuta Daesh, de frica kurzilor..

Pai... da. Loviturile turcilor impotriva kurzilor ajuta ISIS. Asta asa este. Numai ca PKK este considerata organizatie terorista inclusiv de catre UE... Si din cate stiu eu, nu PKK lupta impotriva ISIS, ci alte formatiuni kurde.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Dec 2015, 04:51 PM
Mesaj #336


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Dupa ce Rusia a anuntat cu mare tam-tam ca a recuperat cutia neagra a avionului doborat de turci si ca dupa ce va extrage datele din aceasta cutie neagra va dovedi ca avionul nu a intrat in spatiul turcesc... acum pretinde ca nu poate citi nicio informatie din inregistrarile de zbor ale avionului. rolleyes.gif

Deci nu se mai poate dovedi nimic... Rusii ori mint de ingheata apele, ori bubuie de incompetenta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Dec 2015, 05:35 PM
Mesaj #337


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 Dec 2015, 11:01 PM) *
...nu despre ei este vorba aici

China a amenintat daesh dupa ce un cetatean chinez a fost ucis. Cred ca putem sa vorbim despre toti cei care sunt implicati sau care se vor implica in acest conflict.
QUOTE
Ai reactionat la o gluma...

O gluma! ca la Ploiesti.
QUOTE
Deci, in opinia ta, rusii sunt ingrozitor de incompetenti...

Incompetenti sau nu, atat rusii cat si americanii au gresit tintele, conteaza pentru cei morti ca unii au gresit cu 20% iar altii cu 80%? (conf, informatiilor tale).
QUOTE
Cat de nemernic trebuie sa fie cineva care trage o astfel de concluzie cand acolo scrie foarte clar ca a fost un accident

Moncher ai grija cum vorbesti, eu aici imi spun parerile, daca vei continua in stilul asta o sa fiu obligat sa cer interventia administratorului. Eu am tras o concluzie, iar tu ma consideri ca sunt un nemernic, ce vrei sa-i ling in c.r pe americani sa-ti fac tie pe plac? A fost un accident, unul din multe altele pentru care americanii si-au cerut scuze si-au platit compensatii, dar asta nu-i absolva de vina de a ucide oameni nevinovati.
QUOTE
...Rusii cand au afirmat ca au facut o eroare lovind pe altii si nu pe ISIS?

Rusi sau americani, pentru mine SUNT CAM LA FEL.
QUOTE
...PKK este considerata organizatie terorista...din cate stiu eu, nu PKK lupta impotriva ISIS, ci alte formatiuni kurde.

De unde stii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Dec 2015, 09:32 PM
Mesaj #338


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Dec 2015, 05:35 PM) *
China a amenintat daesh dupa ce un cetatean chinez a fost ucis.

Si dupa amenitare ce a facut, concret, impotriva ISIS?

QUOTE
Incompetenti sau nu, atat rusii cat si americanii au gresit tintele, conteaza pentru cei morti ca unii au gresit cu 20% iar altii cu 80%? (conf, informatiilor tale).

Minti, eu nu am spus ca americanii rateaza tintele in proportie de 20%.

Bineinteles, cum sa nu conteze. Cand 80% dintre lovituri nimeresc in alta parte decat acolo unde spui ca vrei sa lovesti, esti fie incompetent, fie un nemernic care una spune si alta face. Spune-mi tu care dintre variante este corecta in ceea ce ii priveste pe rusi.

QUOTE
A fost un accident, unul din multe altele pentru care americanii si-au cerut scuze si-au platit compensatii

Rusii cand au facut asta?

QUOTE
asta nu-i absolva de vina de a ucide oameni nevinovati.

Bineinteles ca orice victima nevinovata a carei moarte putea fi evitata este o tragedie. Insa mi se pare ca tu nu faci, fie din neputinta fie din rea vointa, diferenta dintre moartea cuiva care s-a petrecut dintr-un accident si uciderile intentionate practicate pe scara larga de rusi. Recurgi la orice subterfugiu oricat de absurd si de ilogic pentru a-i pupa in dos pe rusi.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Dec 2015, 12:17 PM
Mesaj #339


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Putin, dat de gol de mincinos (din nou...)

http://www.paginaderusia.ro/putin-pozeaza-...enii-din-siria/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Dec 2015, 01:10 PM
Mesaj #340


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce americanii n-au reusit în doi ani. au facut rusii într-o zi.
Deci, politica americanilor.
Pentru ca nu au vrut, nu le-ast fost chef.
Henry Kissinger a zis ceva bun : America nu are prieteni, doar interese.
Si sa nu ne miram cum au omorât indienii si au cumparat oameni, sclavi din Africa.


Acest topic a fost editat de Cla: 22 Dec 2015, 01:17 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Dec 2015, 01:21 PM
Mesaj #341


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 22 Dec 2015, 01:10 PM) *
Ce americanii n-au reusit în doi ani. au facut rusii într-o zi.

Ce au facut rusii intr-o zi, ca eu nu stiu?

QUOTE
Si sa nu ne miram cum au omorât indienii si au cumparat oameni, sclavi din Africa.

Cand, azi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Dec 2015, 08:05 PM
Mesaj #342


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Dec 2015, 09:32 PM) *
...dupa amenitare ce a facut, concret, impotriva ISIS?

Ce-au facut USA si UE timp de 2-3 ani.
QUOTE
Minti, eu nu am spus ca americanii rateaza tintele in proportie de 20%.

Atac la persoana.Ceea ce conteaza este ca atat rusii cat si americanii rateaza tintele.
QUOTE
...Spune-mi tu care dintre variante este corecta in ceea ce ii priveste pe rusi.

Dupa cum bine ar trebui sa stii, astea sunt secrete de stat, atat pentru USA cat si pentru Rusia. Chiar crezi ca CNN spune exact ce erori fac militarii americani?!?
QUOTE
Rusii cand au facut asta?

Daca n-au facut-o foarte urat din partea lor, ar trebui sa invete de la americani cat de usor se scapa cu niste scuze si ceva dolari, totul in numele pax americana.
QUOTE
Bineinteles ca orice victima nevinovata a carei moarte putea fi evitata este o tragedie...moartea cuiva care s-a petrecut dintr-un accident si uciderile intentionate practicate pe scara larga de rusi.

Orice victima, fie ca a murit din cauza rusilor sau a americanilor trebuie sa fie doar o victima nevinovata, modul in care a fost ucisa, nu conteaza, in opinia mea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Dec 2015, 12:47 AM
Mesaj #343


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Dec 2015, 08:05 PM) *
Ce-au facut USA si UE timp de 2-3 ani.

SUA si UE au trimis arme celor care lupta impotriva islamistilor, SUA si tari din UE au trimis avioane care sa bombardeze islamistii, cu acest sprijin aerian au rezistat kurzii si alti rebeli moderati. Asta a facut si China?

QUOTE
Ceea ce conteaza este ca atat rusii cat si americanii rateaza tintele

Ceea ce conteaza este sa nu mai spui ca am spus lucruri pe care nu le-am spus!!! mad.gif

Oricine in lumea asta mai greseste uneori, nimeni nu este perfect. Dar cand lansezi sute de lovituri si gresesti una-doua este o treaba; cand lansezi sute de lovituri si "gresesti" 80% este cu totul altceva. Nu poti pretinde ca este greseala, rusii bombardeaza intentionat si nu din eroare rebelii care lupta impotriva ISIS. Pur si simplu nu ai cum sa gresesti mai mult de trei sferturi din lovituri.

Daca tu sustii ca o fac din greseala, inseamna ca ii crezi mega-ultra-incompetenti.

QUOTE
Chiar crezi ca CNN spune exact ce erori fac militarii americani?!?

Nu urmaresc CNN asa ca nu pot comenta ce spune si ce nu spune CNN.

Ceea ce stiu sigur este ca presa din SUA poate rasturna presedinti. Spre deosebire de Rusia, unde oamenii din presa, daca deranjeaza cat de putin presedintele, pot sfarsi impuscati ca Politovskaia.

QUOTE
ar trebui sa invete de la americani cat de usor se scapa cu niste scuze si ceva dolari

Nu, ar trebui sa invete americanii de la rusi cum sa ucida sute de oameni fara sa recunoasca...

QUOTE
Orice victima, fie ca a murit din cauza rusilor sau a americanilor trebuie sa fie doar o victima nevinovata, modul in care a fost ucisa, nu conteaza, in opinia mea.

Alta opinie de-a ta grozava... Ori nu esti capabil, ori nu vrei sa faci distinctie intre accident si crima. Daca era invers, rusii sa rateze cand si cand cate o tinta si sa provoace victime civile, iar americanii sa "rateze" 80% din lovituri, in mod sigur nu erai la fel de intelegator, ce spume ar fi vazut ecranul, nici nu vreau sa imi imaginez...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Dec 2015, 05:45 AM
Mesaj #344


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce sunt de fapt "rebeli moderati" ? Adica niste islamisti la moschee cu Allahu Akbar, si pe-astia îi sprijina SUA, bineînteles ca au nevoie de petrol, pentru "The American Way of Life" biggrin.gif
La fel a fost cu Mudschaheddin, infiltrati de CIA si cu arme din SUA, ca doar armamente au destule.

Si atunci, abis, te uiti urât la Rusia... hei, care e capodopera ta ? ??

Nu bagi seama ca Rusia, cea mai mare tara de pe glob se abtine ?
Esti din nou rusofob, din 1944, 23 August.

Dar America e foarte buna, exporteaza terorism sub pretext de democratie , halal Washington si Senatul din District of Columbia !! drunk.gif innocent.gif frusty.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 23 Dec 2015, 06:14 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Dec 2015, 09:52 AM
Mesaj #345


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 23 Dec 2015, 05:45 AM) *
Ce sunt de fapt "rebeli moderati" ?

Kurzii, Armata Siriana Libera...

QUOTE
pe-astia îi sprijina SUA, bineînteles ca au nevoie de petrol

Cat petrol are Siria? Putin
Industria americana extrage mult mai mult petrol din Statele Unite: SUA a devenit exportator de petrol. In conditiile in care piata este practic inundata de petrol, cu cotatiile prabusindu-se de la o zi la alta, cine are nevoie sa isi bata capul sa porneasca un razboi pentru "firimiturile" din Siria...

QUOTE
Nu bagi seama ca Rusia, cea mai mare tara de pe glob se abtine ?

De la ce anume se abtine? unsure.gif

QUOTE
Esti din nou rusofob, din 1944, 23 August.

Pe vremea aia nu eram nascut.

Nu am nici o problema cu rusii, ci cu politica lor. Nu SUA, ci Rusia a fost cea care a ocupat in diverse randuri Tarile Romane. Nu SUA ci Rusia ne-a jefuit, ne-a ucis, deportat si torturat sute de mii de compatrioti, tezaurul Romaniei nu americanii ci rusii ni l-au furat, Basarabia nu americanii ci rusii ne-au luat-o, dupa Razboiul de Independenta Rusia si nu America ne-a interzis sa luam parte la tratativele de pace, dupa WW2 Rusia si nu SUA ne-a comunizat tara, prin Sovromuri nu americanii ci rusii ne-au saracit, Rusia si nu America are rachete nucleare indreptate spre Bucuresti, Rusia si nu America ne santaja cu pretul la gaze...

Si eu sunt cica rusofob asa, de florile marului? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Dec 2015, 11:06 AM
Mesaj #346


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Dec 2015, 08:05 PM) *
Chiar crezi ca CNN spune exact ce erori fac militarii americani?!?

Apropo de asta, m-ai facut curios si am cautat sa vad daca CNN vorbeste despre erorile armatei SUA. Am gasit asa, la prima cautare (curios ca tu acuzi CNN fara sa verifici, dar m-am obisnuit cu stilul tau de discutie):

http://edition.cnn.com/2015/11/20/politics...airstrike-iraq/

Acum, arata-mi si tu daca Russia Today vorbeste despre erorile armatei ruse (daca intr-adevar sunt erori si nu comise cu intentie).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Dec 2015, 01:27 PM
Mesaj #347


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Amnesty International spune ca atacurile rusilor in Siria sunt crime de razboi:

Loviturile aeriene ruse au provocat moartea a sute de civili și au cauzat distrugeri masive în zonele rezidențiale. Au fost distruse case, o moscheie, o piata aglomerata, facilități medicale. Aceste atacuri sunt semne ale încălcarii dreptului umanitar internațional

Atacurile aeriene ruse au loc direct asupra civililor și infrastructurii cu caracter civil în zonele în care nu există dovezi ale prezenței teroriștilor. Astfel de atacuri pot fi privite drept crime de război


Niste rusofobi... Ii pupa pe americani undeva, cum spunea marele si gloriosul presedinte...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Dec 2015, 06:11 PM
Mesaj #348


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 23 Dec 2015, 01:27 PM) *
Amnesty International spune ca atacurile rusilor in Siria sunt crime de razboi...

Foarte bine face, A.I. spre cinstea lor au vorbit si despre atacurile americanilor in Afganistan si Irak, sper sa ramana la fel de echidistanti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Dec 2015, 06:41 PM
Mesaj #349


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



SUA elimina rand pe rand liderii ISIS. Trupele irakiene, sustinute de aviatia SUA, recupereaza Ramadi.

Rusia se preface doar ca lupta cu islamistii radicali, in realitate ii ajuta bombardandu-i pe cei care chiar lupta impotriva islamistilor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Dec 2015, 12:07 PM
Mesaj #350


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pana la venirea rusilor ce-au pazit? au facut afaceri ilicite cu petrol? or fi asteptat ca Daesh sa-i extermine pe alawiti si pe Assad iar pe rusi sa-i arunce in Mediterana! strategie in stil american.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 07:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman