HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

14 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 >  
Reply to this topicStart new topic
> Orientul Apropiat Gata Sa Explodeze !
abis
mesaj 9 Jan 2016, 04:35 PM
Mesaj #386


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Jan 2016, 02:11 PM) *
Tu pleci de la premisa ca rusii mint

Nu, nu plec de la premiza asta. Asta este concluzia, nu premiza. Ti-am explicat deja de ce. Din moment ce au facut-o de atatea ori, este foarte probabil sa o faca in continuare. Si daca o informatie provine doar de la autoritatile ruse, fara sa poata fi verificata, este o informatie suspecta. Daca poate fi verificata, o accept, daca nu, de ce as accepta-o?

QUOTE
eu zic ca mint atat rusii cat si americanii

Si eu te-am intrebat pe ce te bazezi. Exemple cu minciunile rusilor cu privire la actiunile lor din Siria ti-am dat. Da-mi si tu exemple cu minciunile americanilor si o sa te cred si eu pe tine cand imi spui ca mint si unii, si altii. Dar daca nu mi-ai aratat nici o minciuna, de ce as crede ca mint, doar asa, pentru ca zici tu?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 06:58 PM
Mesaj #387


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 9 Jan 2016, 02:33 PM) *
Depinde pe cine intrebi! thumb_yello.gif

Uite, de-aia se îngrasa avocatii spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 07:08 PM
Mesaj #388


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 9 Jan 2016, 03:35 PM) *
Da-mi si tu exemple cu minciunile americanilor


Aaaahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhh !!! rofl.gif rofl.gif rofl.gif roflmao.gif

Tot internet-ul e plin de minciunile lor, doar cum vrei sau chiar vrei sa-ti enumereze cineva toatele ??!! Ti-e lene sa cauti sau nu vrei sa vezi ?

E destul sa-l crezi pe Bill Clinton ce "n-a" facut cu Monica Lewinski, pe JFK ce "n-a" facut cu Norma Jean... astea sunt nimicuri fata de ce mint CIA, NSA, FBI samd, asa de naiv nu poti fi nici tu, abis.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Jan 2016, 07:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 9 Jan 2016, 08:15 PM
Mesaj #389


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cla, vorbeam despre Siria, nu despre Lewinski. Eu spuneam ca rusii mint cu privire la loviturile aeriene, la incalcarea spatiului aerian turc, la cisternele ISIS etc. Marduk spunea ca si americanii mint cu privire la actiunile lor din Siria, si eu l-am intrebat care sunt minciunile alea. La intrebarea asta astept raspuns.

Nu ne refeream la alte subiecte.

Acest topic a fost editat de abis: 9 Jan 2016, 08:16 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 08:55 PM
Mesaj #390


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Bine, respect asta, dar daca presedintele Americii minte, de ce nu si altii din Congress, etc.

În legatura cu spatiul aerian turc, e o porcarie.
Turcia le-a încalcat de nenumarate ori fara sa fie sanctionata si, odata ce avioanele rusesti pe 12 km, unul a fost doborât..
Daca nu stii, America si Germania s-au retras din zona turca cu rachetele lor "Patriot"anti-aeriene.
Nu de alta, dar au dovezi ca Erdogan ataca kurzii si face afaceri cu petrol livrat de ISIS. Nu numai rusii, ci si americanii si tot vestul Europei o stiu.
Erdogan va ramâne singur, a jucat Poker si a pierdut.
El a crezut ca, doborând un avion rusesc, rusii fac la fel si doboara avioane americane si el poate face ce vrea.
Numai ca Obama si Putin n-au fost asa de fraieri sa cada-n capcana. Asa ca Erdogan e pielea p..ii.

http://time.com/4132346/turkey-isis-oil/

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Jan 2016, 09:13 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jan 2016, 09:10 PM
Mesaj #391


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pot sa iti dau si eu exemple de minciuni spuse de presedinti americani (mult mai grave decat cele spuse de Clinton in legatura cu stagiara de la Casa Alba) ori de diversi congresmani. Unii au fost nevoiti sa demisioneze cand s-a aflat adevarul, altii au ajuns si la inchisoare, dar...

Dar nu despre asta era vorba, ci despre situatia din Siria... Eu insumi am acuzat, aici pe forum, presedintele SUA de minciuna. Pe vremea aia il chema George W. Bush... Dar, repet: nu despre asta vorbeam cu Marduk, ci despre minciuni referitoare la Siria. Cum era minciuna cu "noi nu am intrat in spatiul aerian turc" sau "noi ii bombardam doar pe teroristi" sau ce zicea marduk despre cisternele ISIS (nu mi-e prea clar ce este cu ele, ca eu nu stiu nimic despre cisterne bombardate de rusi)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 09:47 PM
Mesaj #392


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Te-ai uitat la spatiul ala aerian ?
Ce ai face tu cu un elicopter sa ajungi la serviciu, o iei asupra strazii si stai la semafor sau iei spatiul direct ?
Eh, asa au facut-o rusii, au luat linia directa.
În mod normal nu i-ar fi durut pe turci daca nu ar fi avut "indicatii pretioase" de la Ankara.
Si acum zi-mi ca n-am vazut-o asa cum e. (zi-mi ca n-am dreptate):

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Jan 2016, 09:50 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jan 2016, 10:20 PM
Mesaj #393


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 9 Jan 2016, 09:47 PM) *
Te-ai uitat la spatiul ala aerian ?

Da
QUOTE
Ce ai face tu cu un elicopter sa ajungi la serviciu, o iei asupra strazii si stai la semafor sau iei spatiul direct ?

Daca as fi militar, ar trebui sa o iau pe unde mi se ordona sa merg. Nu stabileste pilotul de capul lui, ci asculta niste ordine de sus.
QUOTE
In mod normal nu i-ar fi durut pe turci daca nu ar fi avut "indicatii pretioase" de la Ankara

Daca iti aduci aminte, nu era prima incalcare, premierul turc avertizase cu cateva zile inainte ca Turcia nu va mai tolera incalcarea spatiului sau aerian si ca va trage. Si s-a tinut de cuvant. Rusii ar fi trebuit sa evite sa intre in spatiul turcesc.

Dar nu este singura minciuna spusa de rusi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2016, 11:25 PM
Mesaj #394


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 9 Jan 2016, 04:35 PM) *
Nu, nu plec de la premiza asta. Asta este concluzia, nu premiza.

rofl.gif No comment.
QUOTE
...Da-mi si tu exemple cu minciunile americanilor si o sa te cred si eu pe tine cand imi spui ca mint si unii, si altii...de ce as crede ca mint, doar asa, pentru ca zici tu?

Nu, pentru ca minciunile americanilor sunt mai sofisticate, sunt facute de fapt sa para realitate, dar se intampla sa aflam peste 50 de ani, ca n-a fost chiar asa cum s-a spus in urma cu 50 de ani, cine mai apuca bineinteles.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2016, 11:30 AM
Mesaj #395


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Jan 2016, 11:25 PM) *
rofl.gif No comment.

Daca nu ai nimic de comentat, nu inteleg de ce razi ca mardukul in targ...

QUOTE
Nu

Daca nu imi poti da nici macar un singur exemplu de minciuna a americanilor cu privire la ce se intampla in Siria, inseamna ca, cel mai probabil, nu exista astfel de minciuni.

Eu ti-am dat exemple cu minciunile rusilor, tu nu poti da nici macar un exemplu de minciuna americana, dar ar trebui sa consideram ca "sunt cam la fel" si cei care mint, si cei care nu. Pentru ca asa vrea maria sa marduk.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2016, 12:27 PM
Mesaj #396


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Jan 2016, 11:30 AM) *
...nu inteleg de ce razi ca mardukul in targ...

Ai interzis rasul la han si eu nu stiu? unsure.gif
QUOTE
Daca nu imi poti da nici macar un singur exemplu de minciuna a americanilor...nu exista astfel de minciuni.

Moncher, daca eu Marduk nu-ti pot da exemple cu minciunile americanilor, nu inseamna ca acestea nu pot exista. E posibil sa existe dar sa fie secrete de stat, de unde sa stie Marduk secretele de stat ale USA.
QUOTE
Eu ti-am dat exemple cu minciunile rusilor...

Minciunile rusilor exploateate de media occidentala.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2016, 01:09 PM
Mesaj #397


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Jan 2016, 12:27 PM) *
Ai interzis rasul la han si eu nu stiu?

Daca era interzis ma plangeam adminsitratorului. Am spus ca nu inteleg de ce razi ca stii tu cine, pentru ca nu am spus nici o gluma acolo, am vorbit serios.

Sau, daca eu m-as prapadi de ras cand tu spui chestii serioase, nu te-ai intreba ce este asa de amuzant? Ca de exemplu:

QUOTE
se contureaza si in O.M o colaitie anti Rusia & Co, ceea ce poate duce la o situatie extrem de volatila, care-i poate aduce pe rusi si americani fata in fata

yeahrite.gif ooh.gif yikes.gif laugh.gif rofl.gif roflmao.gif harhar.gif

Ti-ar placea sa ma sparg de ras la replicile tale?

QUOTE
daca eu Marduk nu-ti pot da exemple cu minciunile americanilor...

... inseamna ca tu, marduk, nu poti baga mana in foc ca exista.

Daca eu iti dau exemple concrete cu minciunile rusilor, raspunsul tau ca "si americanii mint" dar fara sa poti da macar un singur exemplu de minciuna din partea lor, nu este un raspuns demn de luat in seama. Regulile oricarei dezbateri civilizate spun ca atunci cand lansezi o acuzatie trebuie sa o justifici, sa o argumentezi, sa aduci dovezi in sprijinul ei. Altfel, ceea ce se afirma fara dovezi poate fi respins fata dovezi.

Daca te intereaba Cla cine a spus primul asta, nu-i raspunde ca Isus, a fost Christopher Hitchens cel care a formulat astfel, desi principiul exista de mii de ani; latinii spuneau actori incumbit probatio - adica, cel care face acuzatia trebuie sa o dovedeasca.

QUOTE
E posibil sa existe dar sa fie secrete de stat, de unde sa stie Marduk secretele de stat ale USA

De la e posibil sa existe pana la sigur exista, este cale lunga.

Deocamdata, minciunile rusilor exista si sunt dovedite cu asupra de masura. Acuzatiile tale referitoare la minciunile altora sunt, in acest moment, doar speculatii pe care le lansezi in discutie fara dovezi, fara argumente, doar ca sa ii pui pe rusi intr-o lumina mai buna decat merita.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2016, 09:18 PM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Jan 2016, 01:09 PM) *
Daca era interzis ma plangeam adminsitratorului.

"Sa nu uiti Darie"
...nu te-ai intreba ce este asa de amuzant?
M-as intreba, dar as incerca mai intai sa gasesc ce anume a declansat reactia de ras.
QUOTE
Daca eu iti dau exemple concrete cu minciunile rusilor, raspunsul tau ca "si americanii mint" dar fara sa poti da macar un singur exemplu de minciuna din partea lor...

Am voie sa cred ca mint atat rusii cat si americanii? fara sa-ti dau un exemplu, pentru ca eu asta cred. Daca tu crezi ca mint doar rusii, e dreptul tau, eu macar am dreptul sa ma indoiesc de faptul ca doar rusii mint.
QUOTE
...Regulile oricarei dezbateri civilizate spun ca atunci cand lansezi o acuzatie trebuie sa o justifici...

O justific, asa CRED EU, mardukul. rofl.gif ce argumentatie sa-ti dau daca tu sti deja ce secrete vor publica americanii peste 50 de ani si mai ales ce vom afla din acele secrete.
QUOTE
Daca te intereaba Cla cine a spus primul asta, nu-i raspunde ca Isus, a fost Christopher Hitchens cel care a formulat astfel, desi principiul exista de mii de ani...

L-a formulat desi exista?!? asta-mi place cel mai mult la redescoperitorii oului lui Columb. Daca eu gasesc ca cineva a spsu ceva inaintea mea nu mi-e rusine sa recunosc, nu sa formulez. Am spus ca inainte de Issu a fost Confucius, n-am formulat nimic.
QUOTE
...adica, cel care face acuzatia trebuie sa o dovedeasca.

Deci nu era vorba de pesti, undite, invataturi etc. smile.gif
QUOTE
...este cale lunga.

Da, 50 de ani, dupa care vom afla cine are dreptate, Marduk sau abis.
QUOTE
Deocamdata, minciunile rusilor exista si sunt dovedite cu asupra de masura...

Eu cred ca "minciunile" rusilor sunt doar speculatii strategice lipsite de argumente, un fel de stereotip care trebuie sa motiveze antirusianismul. Nu vreau sa-i pun pe rusi intr-o lumina mai buna, dar nici nu vreau sa-i subestimez.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2016, 09:10 AM
Mesaj #399


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Jan 2016, 09:18 PM) *
Am voie sa cred ca mint atat rusii cat si americanii? fara sa-ti dau un exemplu, pentru ca eu asta cred.

Nu dreptul de a crede ti-l contesta cineva... Despre altceva vorbeam. Eu iti prezint minciuni concrete ale rusilor, cu exemple, cu tot ce vrei, iar tu raspunzi, citez:

E valabil si pentru altii, nu numai rusii fac asta, doar asistam la un razboi informational, nu?

Nu vad nicaieri ca ai fi spus "eu cred ca acest lucru este valabil si pentru altii" - ai prezentat-o ca pe o certitudine de la sine-inteleasa cu care ar fi trebuit sa fiu de acord fara comentarii. Ceea ce nu este cazul, cu tine. Daca ai fi spus "eu cred ca acest lucru este valabil si pentru altii", nu te intrebam daca poti sa imi dai exemple, ziceam da, asta e, marduk crede lucruri fara sa aiba nici un motiv sa le creada, si gata...

QUOTE
L-a formulat desi exista?!?

Da, normal - un lucru poate fi spus in mai multe feluri, care sa aiba acelasi inteles.

Ceea ce se afirma fara dovezi poate fi respins fara dovezi si Actori incumbit probatio sunt formulari diferite ale aceluiasi principiu: ca cel care face o acuzatie este dator sa o justifice cu dovezi si argumente, nu cel care pune la indoiala acuzatia.

QUOTE
Eu cred ca "minciunile" rusilor sunt doar speculatii strategice lipsite de argumente

Adica esti de parere a rusii au spus adevarul cand au pretins ca nu au intrat in spatiul aerian turc? Ca au spus adevarul atunci cand au pretins ca lovesc doar teroristii?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2016, 12:30 PM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Jan 2016, 09:10 AM) *
Nu dreptul de a crede ti-l contesta cineva...

Bla...bla...bla
QUOTE
...ai prezentat-o ca pe o certitudine de la sine-inteleasa cu care ar fi trebuit sa fiu de acord fara comentarii.

E dreptul tau sa comentezi ce-ti place, dar nu inteleg de ce te superi daca eu cred ca exista acest razboi informational intre americani si rusi! unsure.gif nu este o certitudine ca acest conflict exista intre rusi si americani? cand fac astfel de afirmatii ma bazez pe istorie.
QUOTE
ca cel care face o acuzatie este dator sa o justifice cu dovezi si argumente, nu cel care pune la indoiala acuzatia.

Asta o fi valabil la procuratura, in justitie nu in "agora" la han.
QUOTE
esti de parere a rusii au spus adevarul...

Sunt de parere ca atat rusii cat si americanii arunca in "piata" minciuni ca sa-si acopere greselile pe care le fac la un moment dat. Asistam neputinciosi la un conflict mondial intre doua, trei superputeri, intreaga planeta fiind la cheremul acestor "barosani" care nu mai vor sa-si imparta sferele de influenta ci pur si simplu isi contesta unul altuia statul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2016, 01:26 PM
Mesaj #401


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Jan 2016, 12:30 PM) *
E dreptul tau sa comentezi ce-ti place

Inclusiv parerile altora...

QUOTE
nu este o certitudine ca acest conflict exista intre rusi si americani?

Ce conflict?!

QUOTE
Asta o fi valabil la procuratura, in justitie nu in "agora" la han

Asta este valabil in orice discutie: atunci cand sustii un anumit lucru, daca vrei ca acel lucru sa fie crezut de catre ceilalti, esti dator sa argumentezi. Daca nu vrei sa argumentezi, atunci ceea ce spui nu are de ce sa fie crezut.

QUOTE
Sunt de parere ca atat rusii cat si americanii arunca in "piata" minciuni ca sa-si acopere greselile pe care le fac la un moment dat

Deci totusi mint rusii, nu sunt doar "speculatii lipsite de argumente"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2016, 06:07 PM
Mesaj #402


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Jan 2016, 01:26 PM) *
...Ce conflict?!

Militar, politic, economic etc.
QUOTE
...atunci cand sustii un anumit lucru...esti dator sa argumentezi.

rofl.gif mwah1.gif cunosc atate chestii in istorie, in viata de zi cu zi, in presa, in religie etc. care sunt rostite fara sa fie argumentate, dar sunt crezute de milioane de oameni, incat ma mir ca tu inca n-ai auzit de "razboiul informational"
QUOTE
Deci totusi mint rusii...

Fac si ei ce pot sa-i contracareze pe ceilalti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2016, 09:52 PM
Mesaj #403


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Jan 2016, 06:07 PM) *
Militar, politic, economic etc.

Conflict militar intre SUA si Rusia? A inceput razboiul si eu nu am aflat?

QUOTE
cunosc atate chestii in istorie, in viata de zi cu zi, in presa, in religie etc. care sunt rostite fara sa fie argumentate, dar sunt crezute de milioane de oameni

Religiile?

Tu crezi orice lucru ti se spune, daca nu este argumentat? Sa imi schimb stilul atunci si sa nu iti mai dau argumente, ca sa ma crezi...

QUOTE
Fac si ei ce pot sa-i contracareze pe ceilalti.

Deci mint. Dar o fac pentru o cauza buna. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Jan 2016, 10:56 PM
Mesaj #404


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cine nu minte pentru un scop nobil... fac si eu când dau de o femeie nepreafrumoasa hh.gif
Chestia e sa te pilesti, cu cât mai multa bere - cu atât mai frumoasa femeia spoton.gif
Ce vezi a doua zi, nu conteaza, e ca la Charlie Sheen.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jan 2016, 06:05 PM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Jan 2016, 09:52 PM) *
...A inceput razboiul si eu nu am aflat?

Daca ne gandim bine si profund, razboiul dupa razboi nu s-a incheiat, adica n-a venit dezghetul asteptat dupa razboiul rece, a fost doar o primavara araba. rofl.gif
QUOTE
Religiile?...

Nu numai. NU, nu cred orice lucru care mi se spune, de asta cred ca avem acest schimb de "amabilitati". Sa-ti schibi stilul! NU, daca ai fi de acord cu mine, ne-am plictisii teribil, important este sa ne respectam reciproc, chiar daca din cand in cand spunem prostii.
QUOTE
Deci mint. Dar o fac pentru o cauza buna...

Dap, fiecare crede in "cauza" lui, buna sau rea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2016, 09:41 AM
Mesaj #406


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2016, 06:05 PM) *
Daca ne gandim bine si profund, razboiul dupa razboi nu s-a incheiat, adica n-a venit dezghetul asteptat dupa razboiul rece, a fost doar o primavara araba.

Cum adica nu s-a incheiat razboiul dintre SUA si Rusia? A fost vreun razboi intre cele doua, in afara de Razboiul Rece? Care s-a incheiat, SUA si-au retras cea mai mare parte a trupelor, armelor atomice, au ramas cu o prezenta simbolica pe continent, pana cand Rusia, profitand de lipsa americanilor din Europa, au reinceput sa isi atace vecinii....

Dar, ca sa revenim la Orient:

http://www.paginaderusia.ro/aviatia-rusa-r...ivile-in-siria/

Probabil minciuni americane, rusii lovesc doar in luptatorii ISIS.... nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2016, 11:08 AM
Mesaj #407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Jan 2016, 09:41 AM) *
Cum adica nu s-a incheiat razboiul dintre SUA si Rusia? A fost vreun razboi intre cele doua, in afara de Razboiul Rece?

Da ce razboiul rece a fost razboi? a fost o confruntare permanenta intre cele doua superputeri, confruntare care in opinia mea continua si azi.
QUOTE
Dar, ca sa revenim la Orient

Dap, uite ce declara Putin despre conflictul din Siria.
"Dacă populaţia civilă este de asemenea afectată, nu este vina lui Assad, ci în primul rând vina insurgenţilor şi a susţinătorilor lor străini"..."asta nu înseamnă că totul este în regulă în Siria sau că Assad face totul corect"
QUOTE
Probabil minciuni americane...

Nu stiu ale cui minciuni sunt, sau daca paginaderusia este o pagina ruseasca sau una de propaganda antiruseasca!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2016, 11:38 AM
Mesaj #408


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Jan 2016, 11:08 AM) *

Putin a recunoscut că Assad "a făcut mult rău de-a lungul acestui conflict"

Acum o sa iti schimbi si tu discursul, daca ai primit voie de la sef, si nu o sa mai spui ca totul a fost in regula cu ce a facut Assad? sorry.gif


Întrebat despre acuzaţiile conform cărora forţele lui Assad bombardează cetăţeni sirieni, liderul rus a apreciat că "Assad nu luptă împotriva propriei populaţii, ci împotriva celor care participă la acţiuni armate contra Guvernului".

Minte.


http://www.romanialibera.ro/actualitate/in...n-madaya-404025

"Dacă populaţia civilă este de asemenea afectată, nu este vina lui Assad, ci în primul rând vina insurgenţilor şi a susţinătorilor lor străini"

Sigur, daca Assad bombardeaza civili vina apartine oricui, numai lui Assad, nu.


"asta nu înseamnă că totul este în regulă în Siria sau că Assad face totul corect"
Ca de exemplu? Ce anume a facut Assad incorect poate sa ne spuna Putin ori discipolul lui, marduk?


QUOTE
paginaderusia este o pagina ruseasca sau una de propaganda antiruseasca

Este o pagina romaneasca specializata in informatii despre Rusia, face parte din portatul Reporter Virtual, si nu i-am prins niciodata cu stiri false:

http://www.reportervirtual.ro/about


PS: Ia te uita, cetateni rusi implicati in atentate cu bomba in Istanbul....
http://www.paginaderusia.ro/turcia-a-retin...de-la-istanbul/

Acest topic a fost editat de abis: 13 Jan 2016, 11:39 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2016, 12:02 PM
Mesaj #409


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Jan 2016, 11:38 AM) *
Acum o sa iti schimbi si tu discursul, daca ai primit voie de la sef...
...Ca de exemplu? Ce anume a facut Assad incorect poate sa ne spuna Putin ori discipolul lui, marduk?

Iar ai ramas fara argumente? rofl.gif
QUOTE
Este o pagina romaneasca specializata in informatii...Ia te uita, cetateni rusi implicati in atentate cu bomba in Istanbul....

Asta e clar ca e specializata in informatii. In Daesh activeaza si cetatenii altor tari, este posibil ca la atacul respectiv sa fi participat acesti cetateni rusi alaturi de cel sirian, dar puteau fi la fel de bine si britanici, francezi, germani etc. Acum daca sunt rusi, Rusia este de vina? sigur daca ei ar fi crestini si n-ar fi implicati in atac, atunci am putea spune ca este o actiune specifica serviciilor, in confruntarea dintre Rusia si Turcia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2016, 12:20 PM
Mesaj #410


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Jan 2016, 12:02 PM) *
Iar ai ramas fara argumente?

Atunci cand fac o afirmatie, am argumente intotdeauna.

QUOTE
Acum daca sunt rusi, Rusia este de vina?

De ce ii sari Rusiei in aparare, daca nimeni nu a acuzat Rusia? hmm.gif

Am spus despre implicarea in atentant a unor "cetateni rusi", nu am spus "implicarea Rusiei"... Nu stiu de ce sari asa grabit in apararea Rusiei fara ca cineva sa o acuze... Care o fi motivul? Nu e nevoie sa raspunzi, e intrebare retorica...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2016, 12:40 PM
Mesaj #411


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Jan 2016, 12:20 PM) *
...De ce ii sari Rusiei in aparare, daca nimeni nu a acuzat Rusia?

Am pus o intrebare, la care tu mi-ai raspuns cu o intrebare, clasic rofl.gif
QUOTE
Am spus despre implicarea in atentant a unor "cetateni rusi"...

"Ia te uita, cetateni rusi implicati"
Acest "ia te uita" mi s-a parut cam insinuant si cum te stiu cu gura pe rusi, mi-am spus parerea. smile.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Jan 2016, 05:43 PM
Mesaj #412


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu rusii-s de vina, ci cei care arata ca rusi rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 03:49 PM
Mesaj #413


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



ONG-uri siriene spun ca bombardamentele rusesti au ucis, in ultimele patru luni, peste o mie de civili, dintre care 238 copii.

Este, desigur, o minciuna americana. Rusii nu ar lovi niciodata, dar niciodata un civil - nici intentionat si nici din greseala. Dealtfel, rusii nu gresesc niciodata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Jan 2016, 06:24 PM
Mesaj #414


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 02:49 PM) *
ONG-uri siriene spun ca bombardamentele rusesti au ucis, in ultimele patru luni, peste o mie de civili, dintre care 238 copii.

Este, desigur, o minciuna americana. Rusii nu ar lovi niciodata, dar niciodata un civil - nici intentionat si nici din greseala. Dealtfel, rusii nu gresesc niciodata.

Ce n-au reusit americanii în doi ani, au facut rusii în doua zile. Ghici de ce.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 09:50 PM
Mesaj #415


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sa omoare o mie de civili?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Jan 2016, 10:40 PM
Mesaj #416


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cine nu e civil în razbelul ala ?

Americanii o iau simplu: vorbesc despre collateral damages.
Si câti civili n-au omorât americanii cu dronele lor ?

Acest topic a fost editat de Cla: 20 Jan 2016, 10:41 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2016, 08:57 AM
Mesaj #417


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cati?

Uite, spune-mi tu: ce au reusit rusii in doua zile si americanii nu, in doi ani?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 11:19 AM
Mesaj #418


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O stire contradictorie vine din OM. Amnesty International acuz trupele kurde de distrugere a satelor locuite de arabi. Ce mi se pare curios in aceasta pozitie a A.I, este vehementa cu care condamna actiunile kurzilor impotriva arabilor. Nu-mi aduc aminte ca A.I sa fi avut aceiasi pozitie cand satele kurde sau yazidi erau rase de pe fata pamantului de luptatorii arabi ai Daesh.
“The KRG must immediately cease the unlawful destruction of civilian homes and property and provide full reparation to all civilians who have had their homes demolished or looted. Civilians who have been forcibly displaced must be allowed to return to their homes as soon as possible”
Sa nu stie doamna Donatella Rovera ca teroristii Daesh folosesc casele oamenilor, chiar si oameni drept scuturi pentru actiunile lor militare? Cum vrea doamna Donatella Rovera, ca oamenii, satenii arabi sa se intoarca intr-o zona de conflict unde sa fie protejati de trupele kurde? Sa fi cerut A.I teroristilor Daesch, protectia kurzilor si yazidi din teritoriile ocupate de Daesh? sau pur si simplu n-a avut un interlocutor care sa-i asculte aceste cereri iar acum pentru ca a gasit unul, A.I vrea sa ne arate cat este de echidistanta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2016, 12:08 PM
Mesaj #419


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 11:19 AM) *
Nu-mi aduc aminte ca A.I sa fi avut aceiasi pozitie cand satele kurde sau yazidi erau rase de pe fata pamantului de luptatorii arabi ai Daesh.

Sunt doua posibilitati:
- a) nu iti aduci aminte pentru ca ai probleme cu memoria
- b) nu iti aduci aminte pentru ca nu ai citit in EvZ si in restul ziarelor pe care le frunzaresti asa ceva

Daca este adevarata a doua varianta, atunci explicatiile posibile sunt:

- a) nu te-au interesat articolele pe tema asta, asa ca nu le-ai citit
- b) nu le-ai observat
- c) nu exista stiri despre acest subiect

Daca este adevarata a treia varianta, atunci explicatiile posibile sunt:

- a) ziarele nu au publicat pentru ca ziaristii sunt fie habarnisti, fie incompetenti
- b) ziarele nu au publicat pentru ca Amnesty International nu a luat atitudine impotriva islamistilor.

Daca ultima varianta ar fi adevarata, atunci nu ar exista luari de pozitie ca cea de aici

Deci, se exclude varianta ca Amnesty International nu reactioneaza la abuzurile ISIS. Ceea ce face ca toate acuzatiile pe care le lansezi la adresa organizatiei sa fie fara obiect. Parerea mea este ca ar fi frumos din partea ta sa corectezi acest lucru.

Sa vedem daca stiri despre pozitiile AI apar in presa. Ne uitam la presa serioasa, nu la EvZ:

https://www.washingtonpost.com/news/morning...ry-and-suicide/

http://www.latimes.com/world/middleeast/la...1223-story.html

http://www.dw.com/en/amnesty-international...ence/a-18147468

Deci, se exclude si varianta ca presa nu publica luarile de pozitie ale AI. Hai sa vedem daca presa romana, asa tampita cum este, publica si ea ceva. Gasim ca da:

http://www.ziare.com/international/statul-...violuri-1340061

http://www.ziare.com/international/statul-...i-video-1331239

Inclusiv EvZ:

http://www.evz.ro/amnesty-international-sc...te-eretice.html

Deci, se exclude si varianta ca nu publica presa romana.

Raman deci in calcul doar posibilitatile ca fie ai scapat din vedere acest aspect, fie te lasa memoria. Care dintre variante este cea corecta?


PS: Nu uita, ar fi frumos din partea ta sa recunosti ca acuzatiile lansate la adresa organizatiei umanitare Amnesty International au fost degeaba...







--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 04:22 PM
Mesaj #420


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Jan 2016, 12:08 PM) *
Sunt doua posibilitati...Parerea mea este ca ar fi frumos din partea ta sa corectezi acest lucru.

Moncher, tematica postarii mele era alta, nu sclavia femeilor kurde sau yazidi, care cine stie, poate au fost cumparate de localnicii din satele respective ca sclave, ci distrugerea satelor arabesti de catre kurzi, care nu ne trimite, pervers, as putea zice, la efectele asupra individului, ci la GENOCID, adica cum zice DEX-ul: "a distruge deliberat și sistematic, în întregime sau în parte, o colectivitate sau un grup național, rasial, etnic sau politic."
Mie nu mi-au placut nici abordarea nici cuvintele AI, in acest caz.
QUOTE
...sa recunosti ca acuzatiile lansate la adresa organizatiei umanitare Amnesty International au fost degeaba...

NU. n-au fost degeaba, cand AI are dreptate, are, dar cand ataca din motive care imi scapa, un popor care a luptat singur pe doua fronturi, sau chiar trei, pentru a-si mentine controlul asupra unui teritoriu, aparand un alt popor care putea sa se revolte, ajutandu-i pe kurz si yazidi in lupta lor contra Daesh, care se presupune ca era atat dusmanul kurzilor cat si al arabilor din satele respective, atunci e ceva care mie nu-mi miroase a parfum de trandafiri.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:09 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman