HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

15 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cine A Fost Isus ? Dumnezeu, Fiu Al Lui, Om ?, Misterul lui Isus e mai rar inteles
abis
mesaj 11 Jan 2006, 12:30 PM
Mesaj #211


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (abureala @ 11 Jan 2006, 11:35 AM)
Dumnezeu este Viu.

Ce inseamna "viu"? L-am intrebat si pe Bolt odata lucrul asta, si mi-a spus ca definitia lui "viu" din dictionar nu e buna (adica viu=se afla in viata, iar viata=sinteza a proceselor biologice, fizice, chimice, mecanice care caracterizează organismele).
QUOTE
Daca Dumnezeu s-a ascuns...

... inseamna ca nu vrea sa fie gasit.
QUOTE
Dumnezeu s-a arat in persoana, dar daca tu nu L-ai cunoscut

Asta si vreau, daca exista, sa se arate. Dar el, dupa cum zici tu, se ascunde. Si fiind atotputernic se ascunde atat de bine incat nu poate fi gasit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Jan 2006, 01:16 PM
Mesaj #212


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (abis @ 11 Jan 2006, 01:30 PM)
adica viu=se afla in viata

QUOTE
Daca Dumnezeu s-a ascuns...

... inseamna ca nu vrea sa fie gasit.
QUOTE
Dumnezeu s-a arat in persoana, dar daca tu nu L-ai cunoscut

Asta si vreau, daca exista, sa se arate. Dar el, dupa cum zici tu, se ascunde. Si fiind atotputernic se ascunde atat de bine incat nu poate fi gasit.

Viu adica se afla in viata. Insa Dumnezeu nu poate fi asemuit direct cu nimic, ci orice asemuire reflecta doar o parte din esenta sa, dupa cum este scris in Scriptura "Cu ce Il voi asemui pe Cel de Neasemuit?" . Fiindca nu poti spune in viata fiindca tot in Scriptura se spune "Cel ce are viata in Sine". Insa viu , adica in viata.

Dumnezeu nu s-a ascuns sa fie de negasit, fiindca daca ar face acest lucru, nu l-ar fi vazut nimeni niciodata. Insa singurul care L-a vazut pe Dumnezeu a fost Hristos, Fiul Lui Dumnezeu , dupa cum spune"Caci nimeni nu s-a urcat la Ceruri, decat cel care a coborat din ele, Fiul Lui Dumnezeu, Iisus Hristos".

Esenta divina pura nu este cunoscuta decat de o fiinta dumnezeiasca, Hristos, ceilalti vedem proiectii ale Lui Dumnezeu. Fiindca lumea vazuta, este sustinuta de lumea nevazuta (a ingerilor), insa nimeni nu poate ajunge acolo, fiindca suntem trup nu duh. Dincolo de lumea ingerilor se afla adevarata fiinta dumnezeiasca, complet necunoscuta, transcedenta si acelei lumi. Caci daca pentru noi ceea ce este imaterial este transcedent noua, fiinta dumnezeieasca este transcedenta lumii nevazute, a ingerilor. Despre acea fiinta dumenzeiasca, spun sfintii ca fiind "Intunericul din Dumnezeu". Fiind transcedent celor 2 lumi, este greu de gasit. Daca nu, imposibil.

Insa a lasat urme care pentru cei care nu cred reprezinta contradictii. Se pare ca viata este foarte putin probabila sa apara in toata diversitatea si varietatea existenta, din senin. A lasat un intreg Univers , perfect, armonios matematic, fara nimic intamplator, ascunzand parca un creator. A lasat semne si aparitii in toate timpurile ce nu pot fi explicate in nici un fel, si o multime de mistere, care ne fac sa ne indoim de ceea ce stim. Fiindca daca s-a ascuns, totusi ne-a lasat indoiala in cunoastere, ca sa nu fim convinsi ca nu exista. Sau ca exista , vor spune altii.:-) Insa ca sa se spulbere toate indoielile, incertitudinile , a venit personal in chipul Lui Hristos. "Caci cine M-a vazut pe Mine, pe Tatal a vazut".

Dumnezeu s-a ascuns si nu se vede de om datorita pacatelor omului, insa cine se curata de pacate, devine vazator de Dumnezeu. Deci nu e ascuns, doar noi suntem orbi.

Acest topic a fost editat de abureala: 11 Jan 2006, 01:18 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Jan 2006, 01:19 PM
Mesaj #213


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Metoda, abis, cred că metoda ta de a-L afla pe Dumnezeu nu este chiar cea mai potrivită. După cum vorbeşti îmi pare că ai dori să-L încadrezi pe Cel necuprins în sfera unei cunoaşteri umane de un anumit tip, cea strict ştiinţifică. Nu merge aşa! Chestia mai nasoală e aceea că, nereuşind să faci "chestia", Îl respingi. Mai există şi alte tipuri de cunoaştere decît cea învăţată la şcoală. Problema e că le respingi şi pe acelea. Caz în care, în domeniul credinţei, apar probleme...de cunoaştere. Părerea mea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jan 2006, 01:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Jan 2006, 01:55 PM
Mesaj #214


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei
Cu permisiunea voastra am si eu o mica observatie:
QUOTE
 
QUOTE
Daca Dumnezeu s-a ascuns...

... inseamna ca nu vrea sa fie gasit.

Deci Dumnezeu nu s-a ascuns niciodata de om, ci omul a fugit de Dumnezeu, asa cum face si astazi...
Sa ne aducem aminte ca Adam si Eva traiau cu si langa Dumnezeu....
In momentul in care au ales sa nu-L mai asculte pe Dumnezeu, atunci s-au departat ei de El si nu invers...
Si tot asa, din pacate in pacate, am ajuns orbi de tot incat nici lumina stralucitoare a lui Dumnezeu nu o mai vedem...
Prin urmare ce-ati vrea: sa se coboare Dumnezeu in mocirla noastra? A facut si asta in marea Lui iubire catre noi, si noi L-am rastignit? Si tot ne intrebam: unde este Dumnezeu?
Si tot intrebandu-ne de ce El si nu noi, ne departam si mai mult de El, si ne apropiem de celalalt capat, intunecat, unde ne asteapta cel ce s-a lepadat de Dumnezeu, si care, chiar se chinuie sa nu-l vedem desi lucreaza in ascuns, caci, de aceea se si spune, ca cea mai mare izbanda a satanei este sa convinga omul ca el nu exista....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Jan 2006, 02:06 PM
Mesaj #215


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Pt Cloptel:

Adevarat si frumos spus. Asa este prin pacatele noastre am devenit orbi de Dumnezeu.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 11 Jan 2006, 10:10 PM
Mesaj #216


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@abis :
QUOTE
Ce inseamna "viu"? L-am intrebat si pe Bolt odata lucrul asta, si mi-a spus ca definitia lui "viu" din dictionar nu e buna (adica viu=se afla in viata, iar viata=sinteza a proceselor biologice, fizice, chimice, mecanice care caracterizează organismele).

Pai si nu e asa ? Nu ca nu e buna ci ca-i incompleta. Oamenii care au incercat o definitie erau tot atat de capabili ca si noi in intelegerea ei. Mergi pe definitie pas cu pas, adica pune la un loc tot ce scrie acolo si vezi daca rezulta viata.
QUOTE
... inseamna ca nu vrea sa fie gasit.

...sau inseamna ca-i spre binele nostru.
QUOTE
Asta si vreau, daca exista, sa se arate.

Eu nu-I pun conditii. Tu ?
QUOTE
Dar el, dupa cum zici tu, se ascunde.

Si bine face. Eu altfel nu L-as fi crezut.
QUOTE
Si fiind atotputernic se ascunde atat de bine incat nu poate fi gasit.

Logic.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 13 Jan 2006, 12:31 AM
Mesaj #217


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



QUOTE
QUOTE (Octavi @ 11 Jan 2006, 04:34 AM)
Diferenta intre tine si Newton/Pascal este imensa:

Prostie, dupa mine, este sa poti avea acces la informatie, sa poti fi capabil sa rationezi, si totusi sa refuzi sa o faci. Pe Newton, in contrast cu unii din zilele noastre, cu mare greu l-as baga in categoria asta . . .


Octavi, intre mine si Newton/Pascal etc, nici nu exista termen de comparatie. As fi hilar daca m-as compara cu ei.


Poti din multe puncte de vedere sa te compari cu ei si totusi sa iesi mai bine ca ei. Si asta subliniam: tu ai acces la informatie, care lor le lipsea. Tu ai libertatea de care ei nu s-au bucurat.

QUOTE
Eu m-am referit la faptul ca au fost niste oameni credinciosi, si nu cred ca ii poate acuza cineva ca au fost niste prosti sau ignoranti. Nu cred ca a crede in Dumnezeu  te catalogheaza automat ca fiind ignorant.


In materie de religie, in contrast cu noi, dar chiar si cu altii din timpul lor si dinaintea lor, exact asta au fost: niste prosti si ignoranti. Ei nu sunt celebrii pentru eruditia lor in materie de teologie, ci stiinta. Incearca sa aduci exemple de eruditie in materie de teologie a timpului, si chiar si atunci, am sa pot sa-ti arat cat de gaunoasa si ridicula era "eruditia" acestora. Alege tu care teolog vrei!

QUOTE
Poti avea acces la informatie, poti rationa, insa daca ai prejudecati false, sigur vei gresi.


Asa este. Insa asta nu prea are legatura cu ce discutam.
Apoi prejudecatile false sunt subrede tocmai prin faptul ca sunt false. Prin informare, în timp, ele dispar. Altfel am mai fi crezut si azi ca evreii jupoaie de vii bebelusi crestini prin sinagogi . . .


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 26 Jan 2006, 11:49 AM
Mesaj #218


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Recently, at a theological meeting in Rome, scholars had a heated debate on the subject of the ethnicity and nationality of Jesus. One by one they offered their evidence -

Jesus was Mexican -

His name was Jesus
He was bilingual
He was always being harassed by the authorities


Jesus was black -

He called everyone "brother"
He liked Gospel
He couldn't get a fair trial


Jesus was Jewish -

He went into his father's business
He lived at home until he was 33
He was sure his mother was a virgin, and his mother was sure he was God


Jesus was Italian -

He talked with his hands
He had wine with every meal
He used olive oil


Jesus was Californian -

He never cut his hair
He walked around barefoot
He started a new religion


Jesus was Irish -

He never got married
He was always telling stories
He loved green pastures


But perhaps the most compelling evidence...

Jesus was a woman -

She fed a crowd at a moment's notice
Men didn't understand her
Even when dead, she arose to complete her work

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 30 Jan 2006, 12:16 AM
Mesaj #219


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@abis

QUOTE
Asta si vreau, daca exista, sa se arate.


Sunt convins abis ca si daca ti s-ar arata si te-ar atinge nu ai crede ca este El, sincer cred ca nu vrei pur si simplu sa accepti existenta lui Dumnezeu... de ce?... pentru ca incepi sa crezi ca poate sa existe... de aia!... nu cred ca suntem vrednici cu o asemenea atitudine sa se coboare Dumenzeu in fata noastra sa ne lamureasca nu stiu ce... aberatii pe care noi le debitam, din simplu motiv ca ne este frica de adevar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 Jan 2006, 12:39 PM
Mesaj #220


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE
Insa despre ceea ce nu poate fi pus in evidenta (nu neaparat vazut!) prin nici o metoda riguroasa nu se poate afirma cu certitudine ca exista.

Cine cauta certitudini? Cine se teme de abis?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 31 Jan 2006, 02:23 PM
Mesaj #221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Sunt convins abis ca si daca ti s-ar arata si te-ar atinge nu ai crede ca este El, sincer cred ca nu vrei pur si simplu sa accepti existenta lui Dumnezeu... de ce?... pentru ca incepi sa crezi ca poate sa existe... de aia!... nu cred ca suntem vrednici cu o asemenea atitudine sa se coboare Dumenzeu in fata noastra sa ne lamureasca nu stiu ce... aberatii pe care noi le debitam, din simplu motiv ca ne este frica de adevar.

Sincer sa fiu, uneori ma intreb si eu daca l-as recunoaste pe Dumnezeu daca in forma umana mi s-ar adresa, arata intr-un fel sau altul. El spune clar ca daca unuia mai mic i-am facut un bine, Lui i-am facut.
Este o povestire frumoasa, a unui credincios care s-a rugat mult, iar Iisus ii spune ca il va vizita in acea seara (sper ca mi-o amintesc bine..). Pregateste acesta o masa buna si asteapta. Pe la 9 seara vine un sarman si primul impuls a fost sa il refuze deoarece astepta un oaspete mai inalt. In cele din urma il accepta si ii da ceva de mincare. La 10 vine un altul, la fel se intimpla. La 11 vine al treilea si cu mai mare stringere de inima credinciosul ii da si ultimele bucate. In cele din urma , nemaivenind Iisus se culca dezamagit. Si in vis acesta i se arata. Credinciosul se scuza ca i s-au terminat bucatele pregatite. Iisus insa ii raspunde ca a fost la el in acea seara de trei ori si ii multumeste pentru buna primire.

Primirea si vederea lui Dumnezeu nu e la indemina oricui. Dar vorba lui Iisus adresata lui Toma: Fericiti sunt cei care vad si cred, dar mai fericiti sunt cei care nu vad si cred. (aprox.)

Acest topic a fost editat de IoanV: 31 Jan 2006, 02:24 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Sep 2006, 04:07 PM
Mesaj #222


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Am citit cu interes aici comentariile unui laic despre :

CELE ŞAPTE CUVINTE DE PE CRUCE

1. «Părinte, iartă-le lor, căci nu ştiu ce fac!» (Luca 23, 34).

2. «Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu mine în rai» (Luca 23, 43).

3. «Femeie, iată fiul tău!… Iată mama ta!» (Ioan 19, 26-27).

4. «Mi-e sete» (Ioan 19, 28).

5. «Eli, Eli, lama sabahtani?» (Matei 27, 46 ; Marcu 15, 34). «Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit?».

6. «Săvârşitu-s-a» (Ioan 19, 30).

7. «Părinte, în mîinile Tale încredinţez duhul Meu» (Luca 23, 46).









--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 28 Sep 2006, 05:31 PM
Mesaj #223


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (March @ 28 Sep 2006, 06:07 PM)
5. «Eli, Eli, lama sabahtani?» (Matei 27, 46 ; Marcu 15, 34). «Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit?».

Citeste psamul 21 alui David si ai sa gasesti acolo descrisa crucificarea. Hristos a spus acest lucru, ca lumea sa vada ca era profet si Scripturile au scris despre El.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 Sep 2006, 05:58 PM
Mesaj #224


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (abureala @ 28 Sep 2006, 07:31 PM)
QUOTE (March @ 28 Sep 2006, 06:07 PM)
5. «Eli, Eli, lama sabahtani?» (Matei 27, 46 ; Marcu 15, 34). «Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit?».

[...]Hristos a spus acest lucru, ca lumea sa vada ca era profet si Scripturile au scris despre El.

rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 28 Sep 2006, 06:19 PM
Mesaj #225


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE

PSALMUL 21 
Al lui David. 

1. Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, ia aminte la mine, pentru ce m-ai parasit? Departe sunt de mantuirea mea cuvintele greselilor mele. 
2. Dumnezeul meu, striga-voi ziua si nu vei auzi, si noaptea si nu Te vei gandi la mine. 
3. Iar Tu intru cele sfinte locuiesti, lauda lui Israel. 
4. In Tine au nadajduit parintii nostri, nadajduit-au in Tine si i-ai izbavit pe ei. 
5. Catre Tine au strigat si s-au mantuit, in Tine au nadajduit si nu s-au rusinat. 
6. Iar eu sunt vierme si nu om, ocara oamenilor si defaimarea poporului. 
7. Toti cei ce m-au vazut m-au batjocorit, grait-au cu buzele, clatinat-au capul zicand: 
8. "Nadajduit-a spre Domnul, izbaveasca-l pe el, mantuiasca-l pe el, ca-l voieste pe el". 
9. Ca Tu esti Cel ce m-ai scos din pantece, nadejdea mea, de la sanul maicii mele. 
10. Spre Tine m-am aruncat de la nastere, din pantecele maicii mele Dumnezeul meu esti Tu. 
11. Nu Te departa de la mine, ca necazul este aproape, si nu este cine sa-mi ajute. 
12. Inconjuratu-m-au vitei multi, tauri grasi m-au impresurat. 
13. Deschis-au asupra mea gura lor, ca un leu ce rapeste si racneste. 
14. Ca apa m-am varsat si s-au risipit toate oasele mele. 
15. Facutu-s-a inima mea ca ceara ce se topeste in mijlocul pantecelui meu. 
16. Uscatu-s-a ca un vas de lut taria mea, si limba mea s-a lipit de cerul gurii mele si in tarana mortii m-ai coborat. 
17. Ca m-au inconjurat caini multi, adunarea celor vicleni m-a impresurat. 
18. Strapuns-au mainile mele si picioarele mele. 
19. Numarat-au toate oasele mele, iar ei priveau si se uitau la mine. 
20. Impartit-au hainele mele lorusi si pentru camasa mea au aruncat sorti. 
21. Iar Tu, Doamne, nu departa ajutorul Tau de la mine, spre sprijinul meu ia aminte. 
22. Izbaveste de sabie sufletul meu si din gheara cainelui viata mea. 
23. Izbaveste-ma din gura leului si din coarnele taurilor smerenia mea. 
24. Spune-voi numele Tau fratilor mei; in mijlocul adunarii Te voi lauda, zicand: 
25. Cei ce va temeti de Domnul, laudati-L pe El, toata semintia lui Iacob slaviti-L pe El! 
26. Sa se teama de Dansul toata semintia lui Israel. 
27. Ca n-a defaimat, nici n-a lepadat ruga saracului, 
28. Nici n-a intors fala Lui de la mine si cand am strigat catre Dansul, m-a auzit. 
29. De la Tine este lauda mea in adunare mare, rugaciunile mele le voi face inaintea celor ce se tem de El. 
30. Manca-vor saracii si se vor satura si vor lauda pe Domnul, iar cei ce-L cauta pe Dansul vii vor fi inimile lor in veacul veacului. 
31. Isi vor aduce aminte si se vor intoarce la Domnul toate marginile pamantului. 
32. Si se vor inchina inaintea Lui toate semintiile neamurilor. 
33. Ca a Domnului este imparatia si El stapaneste peste neamuri. 
34. Mancat-au si s-au inchinat toti grasii pamantului, inaintea Lui vor cadea toti cei ce se coboara in pamant. 
35. Si sufletul meu in El viaza, si semintia mea va sluji Lui. 
36. Se va vesti Domnului neamul ce va sa vina. Si vor vesti dreptatea Lui poporului ce se va naste si ce a facut Domnul. 




QUOTE

5. Catre Tine au strigat si s-au mantuit, in Tine au nadajduit si nu s-au rusinat. 
6. Iar eu sunt vierme si nu om, ocara oamenilor si defaimarea poporului. 
7. Toti cei ce m-au vazut m-au batjocorit, grait-au cu buzele, clatinat-au capul zicand: 
8. "Nadajduit-a spre Domnul, izbaveasca-l pe el, mantuiasca-l pe el, ca-l voieste pe el". 


QUOTE

39. Iar trecatorii Il huleau, clatinandu-si capetele, 
40. Si zicand: Tu, Cel ce darami templul si in trei zile il zidesti, mantuieste-Te pe Tine Insuti! Daca esti Fiul lui Dumnezeu, coboara-Te de pe cruce! 
41. Asemenea si arhiereii, batandu-si joc de El, cu carturarii si cu batranii, ziceau: 
42. Pe altii i-a mantuit, iar pe Sine nu poate sa Se mantuiasca! Daca este regele lui Israel, sa Se coboare acum de pe cruce, si vom crede in El. 
43. S-a increzut in Dumnezeu: Sa-L scape acum, daca-L vrea pe El! Caci a zis: Sunt Fiul lui Dumnezeu. 
44. In acelasi chip Il ocarau si talharii cei impreuna-rastigniti cu El. 

Evanghelia dupa matei

QUOTE

15. Facutu-s-a inima mea ca ceara ce se topeste in mijlocul pantecelui meu. 
16. Uscatu-s-a ca un vas de lut taria mea, si limba mea s-a lipit de cerul gurii mele si in tarana mortii m-ai coborat. 
17. Ca m-au inconjurat caini multi, adunarea celor vicleni m-a impresurat. 
18. Strapuns-au mainile mele si picioarele mele. 
19. Numarat-au toate oasele mele, iar ei priveau si se uitau la mine. 
20. Impartit-au hainele mele lorusi si pentru camasa mea au aruncat sorti. 


QUOTE

34. I-au dat sa bea vin amestecat cu fiere; si, gustand, nu a voit sa bea. 
35. Iar dupa ce L-au rastignit, au impartit hainele Lui, aruncand sorti, ca sa se implineasca ceea ce s-a zis de proorocul: "Impartit-au hainele Mele intre ei, iar pentru camasa Mea au aruncat sorti". 


Tot Evanghelia dupa Matei

QUOTE

34. Mancat-au si s-au inchinat toti grasii pamantului, inaintea Lui vor cadea toti cei ce se coboara in pamant. 
35. Si sufletul meu in El viaza, si semintia mea va sluji Lui. 
36. Se va vesti Domnului neamul ce va sa vina. Si vor vesti dreptatea Lui poporului ce se va naste si ce a facut Domnul. 


Cred ca deja se vede. Fiindca Domnul a vestit poporul Sau.
Deci ceea ce au spus profetii s-au implinit.

Acest topic a fost editat de abureala: 28 Sep 2006, 06:19 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Sep 2006, 04:19 PM
Mesaj #226


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Isus ESTE Dumnezeu.

Isaia 9:6". Căci un Copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii."

Cuvintul Dumnezeu de aici este "ELOHIM", care-l citim in Facerea 1:1" La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul."

1 Timotei 3:16 "Şi fără îndoială, mare este taina evlaviei… „Dumnezeu a fost arătat în trup, a fost dovedit neprihănit în Duhul, a fost văzut de îngeri, a fost propovăduit printre Neamuri, a fost crezut în lume, a fost înălţat în slavă.”

Evrei 7:"1. În adevăr, Melhisedec acesta, împăratul Salemului, preot al Dumnezeului Preaînalt, – care a întâmpinat pe Avraam când acesta se întorcea de la măcelul împăraţilor, care l-a binecuvântat,
2. care a primit de la Avraam zeciuială din tot, – care, după însemnarea numelui său, este întâi, „Împărat al neprihănirii”, apoi şi „Împărat al Salemului”, adic㠄Împărat al păcii”;
3. fără tată, fără mamă, fără spiţă de neam, neavând nici început al zilelor, nici sfârşit al vieţii, – dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, – rămâne preot în veac.

Ioan 1:1". La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu
Ioan 10:30 " Eu şi Tatăl una suntem.”

Coloseni 1:16, 19 "16. Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El. (Facerea 1:1 "La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul)
17. El este mai înainte de toate lucrurile, şi toate se ţin prin El.
19. Căci Dumnezeu a vrut ca toată plinătatea să locuiască în El,

Bineinteles ca sunt doctrine care sustin contrariul, cum ar fi Martorii lui Iehova.
Acestia au schimbat citeva versuri care sustin direct adevarul biblic: Ioan 1:1, ei traduc "cuvintul era UN Dumnezeu", ignorind intentionat manuscrisul, ca sa faca sens cu doctrina lor.
1 Timotei 3:16, ei traduc :"cel ce s-a manifestat in carne" cind versul in greceste este "THEOS s-a manifestat in carne". Theos este cuvintul grecesc folosit pt. Dumnezeu. De aici vine cuvintul "teologie" care este stiinta de a studia pe Dumnezeu.

In alta ordine de idei, plata pacatului este moartea cea dea doua, care este eterna.
Deci de platit pacatul este capabil NUMAI Dumnezeu, pt. ca El este SINGURUL etern si infinit.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 3 Jan 2007, 03:45 AM
Mesaj #227


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (zexelica @ 29 Sep 2006, 04:11 PM)
Isus ESTE Dumnezeu.
...SINGURUL etern si infinit.

SINGURUL SFÂNT... Singurul și fără de Care, nimic nu e posibil! Ai perfectă dreptate, zexelică.

"Dumnezeu nu este doar o singura persoana" - zic mulți!
Biblia, exact aceea spune de sute de ori! Hai să vedem:
Deuteronom 04:35 -"... numai Domnul este Dumnezeu și nu este alt Dumnezeu afară de El."
Deuteronom 04:39 - "... numai Domnul este Dumnezeu, sus în cer și jos pe pământ și că nu este alt Dumnezeu afară de El."
Deuteronom 32:12 - "Așa a călăuzit Domnul singur pe poporul Său..."
Deuteronom 32:39 - "Eu sunt Dumnezeu și nu este alt Dumnezeu afară de Mine."
2 Samuel 07:22 - "Ce mare ești Dumnezeule! Nu este alt Dumnezeu afară de Tine - spune David."
1 Împărați 08:60 - "... pentru ca toate popoarele pământului să poată cunoaște că Domnul este Dumnezeu și că nu este alt Dumnezeu afară de El! - zice Solomon."
2 Împărați 19:15 - "Tu ești singurul Dumnezeu al tuturor împărățiilor pământului! - zice Ezechia."
2 Cronici 06:14 - "Nu este Dumnezeu ca Tine în ceruri și pe pământ."
Psalmul 18:31 - "... cine este Dumnezeu afară de Domnul și cine este o Stâncă afară de Dumnezeul nostru?"
Psalmul 86:09,10 - "Tu ești mare și faci minuni, numai Tu ești Dumnezeu."
Psalmul 40:05 - "... nimeni nu se poate asemăna cu Tine."
Isaia 09:06 - "Căci un copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat... Îl vor numi: Minunat, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor..." ..."Iată Dumnezeul vostru... El Însuși va veni și vă va mântui." (Isaia 35:04)
Isaia 40:09 - Proorocul zice despre Isus: "Iată Dumnezeul vostru!"
Isaia 42:08 - "Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu și slava Mea n-o voi da altuia - zice Domnul Dumnezeu."
Isaia 43:10-12 - "... să credeți și să înțelegeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost făcut niciun Dumnezeu și după Mine nu va fi. Eu, Eu sunt Domnul și afară de Mine nu este niciun Mântuitor."
Isaia 44:06 - "Așa vorbește Domnul: Eu sunt Cel dintâi și Cel din urmă și afară de Mine nu este alt Dumnezeu."
Isaia 44:24 - "Eu singur am desfășurat cerurile, Eu am întins pământul. Cine era cu Mine?"
Isaia 45:05,06 - "Eu sunt Domnul și nu mai este altul, afară de Mine nu este Dumnezeu." Aceleași cuvinte le găsim la Isaia 45:14, 18,21,22 și 46:05,09.
Isaia 48:11,12 - "Nu voi da altuia Slava Mea."
Isaia 63:08 - "El S-a făcut Mântuitorul lor."
Ezechiel 34:11 - "Iată, Mă voi îngriji Eu Însumi de oile Mele și le voi cerceta." Același lucru specificat și la versetul 15, deasemenea la Ioan 10:11,14.
Osea 13:04 - "Tu cunoști că nu este alt Dumnezeu afară de Mine și nu este alt Mântuitor afară de Mine."
Ioel 02:27 - "Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru și nu este altul afară de Mine."
Mica 01:03 - "Iată că Domnul iese din locuința Lui, Se pogoară și umblă pe înălțimile pământului." Acest verset se referă la proorocia lui Isaia 26:01 și ni se clarifică și în Matei 25:31 or Iuda 14, șamd.
Mica 04:02 - "Căci din Sion va ieși Legea și din Ierusalim, Cuvântul Domnului". Acel Cuvânt Care era Dumnezeu și S-a făcut trup.
Zaharia 02:10,11 și Zah.08:03 - "Mă întorc iarăși în Sion și vreau să locuiesc în mijlocul Ierusalimului". În primele două versete ne vorbește de venirea Domnului (călare pe-un măgar). La Cap. 08, versetul 03, vedeți cum vorbește? Că El se întoarce în Sion. Asta înseamnă că Isus a mai fost și acum revine. Când a mai fost? - "În Sion s-a dat Legea iar în Ierusalim, Cuvântul". Deci, El a fost (prin) Legea dată lui Moise, poporului evreu.
Zaharia 14:05 - O nouă proorocie despre Isus: "Și atunci va veni Domnul Dumnezeul meu și toți sfinții..."
Zaharia 14:09 - "Domnul va fi singurul Domn și Numele Lui va fi singurul Nume."
Maleahi 02:10 - "N-avem toți un singur Tată? Nu ne-a făcut un singur Dumnezeu?"
Matei 04:07 - Titlul capitolului este "Ispitirea lui Isus " - Când vine diavolul cu ispite la El în pustie, Domnul zice așa:"Să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău".
Matei 05:08 - "Ferice de cei cu inima curată căci ei vor vedea pe Dumnezeu". S-o luăm prin prisma înțelegerii celor ce susțin că Isus nu este Tatăl! Deci, Tatăl este Duhul (este duh) și... ca orice spirit, nu se vede iar Fiul este trup și se vede. Acolo spune "Vor vedea pe Dumnezeu" și-L vor vedea cu adevărat; mulți L-au și văzut. Glorie Singurului Dumnezeu văzut și nevăzut!
Matei 06:24 - "Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni". Fără comentarii!
Marcu 08:38 - "Fiul omului va veni în slava Tatălui Său". Cum se înțelege acest verset? Așa: Isus va veni în slavă de Tată. El nu va veni în slava altuia! "vei fi îmbrăcat în slava Ta" spune la Cap.10, verst 37. Ioan 02:11 - "El Și-a arătat slava Sa".
Ioan 04:24 - "Dumnezeu este Duh".
Ioan 01:14 - "Duhul S-a făcut trup".
2 Corinteni 03:17 - "Domnul este Duhul".
Ioan 10:30 - "Eu și Tatăl una suntem".
Ioan 10:38 - "Tatăl este în Mine și Eu sunt în Tatăl".
Ioan 20:28 - Toma zice lui Isus: "Domnul meu și Dumnezeul meu" iar Isus nu l-a contrazis!
Faptele Ap. 17:19-28 - Atenienii zic lui Pavel că aduce niște învățături ciudate la auz. Ce vor să însemne acelea? Pe un altar, Pavel vede scris: "Unui Dumnezeu necunoscut" și le spune "Ei bine, ceea ce voi cinstiți fără să cunoașteți, aceea vă vestesc eu. Dumnezeu care a făcut lumea și tot ce este în ea este Domnul cerului și al pământului... În El avem viața, ființa și mișcarea". Uite cum Pavel Îl face pe Isus cunoscut printre neamuri!
1Corinteni 02:02 - Pavel ne spune: "... n-am avut de gând să știu între voi altceva decât pe Isus Hristos și pe El răstignit". Atât! Nimic altceva!
Coloseni 01:15 - Despre Isus: "El este chipul Dumnezeului nevăzut".
Coloseni 03:11 - "Hristos este TOTUL și în toți".
Tit 02:13 - "... așteptând arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu și Mântuitor Isus Hristos".
Tit 02:14 - "El S-a dat pe Sine Însuși".
Iacov 02:19 - "Tu crezi că Dumnezeu este unul și bine faci".
1Ioan 02:13 - "... ați cunoscut pe Cel ce este de la început... ați cunoscut pe Tatăl".


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 3 Jan 2007, 12:43 PM
Mesaj #228


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



emil
Mai ia doua versuri:
6Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai pe sus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.
16Şi fără îndoială, mare este taina evlaviei... ,,Dumnezeu a fost arătat în trup, a fost dovedit neprihănit în Duhul, a fost văzut de îngeri, a fost propovăduit printre Neamuri, a fost crezut în lume, a fost înălţat în slavă.``


QUOTE
La Cap. 08, versetul 03, vedeți cum vorbește? Că El se întoarce în Sion. Asta înseamnă că Isus a mai fost și acum revine. Când a mai fost? - "În Sion s-a dat Legea iar în Ierusalim, Cuvântul". Deci, El a fost (prin) Legea dată lui Moise, poporului evreu.


3Aşa vorbeşte Domnul: ,,Mă întorc iarăş în Sion, şi vreau să locuiesc în mijlocul Ierusalimului. Ierusalimul se va chema: ...Cetatea cea credincioasă,... şi muntele Domnului oştirilor se va chema: ...Muntele cel sfînt....``

N-ai autoritate biblica (versuri) sa sustii afirmatia.
Eu iti demonstrez (cu versuri) ca Ierusalimul=biserica(Ef. 5:23 ; vazuta=femeia adultera Gal. 4: si nevazuta=mireasa Apoc. 19:7)
24Lucrurile acestea sunt o alegorie: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naşte pentru robie şi este Agar, -

25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -şi răspunde Ierusalimului de acum, care este în robie împreună cu copiii săi.

26Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, şi el este mama noastră.

Femeia=alegorie=biserica=Ierusalim
A doua intrare nu poate fi decit la cruce, cind Ierusalimul a fost parasit (reprezentarea externa a imparatiei lui Dumnezeu, custodienii Bibliei Rom. 3:2) iar la Cinzecime Isus a intrat a doua oara, cind a inceput binecuvintarea in biserici sau ploaia timpurie.




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getalife
mesaj 4 Jan 2007, 10:35 PM
Mesaj #229


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 30 December 06
Forumist Nr.: 9.148



QUOTE (Octavi)
In materie de religie, in contrast cu noi, dar chiar si cu altii din timpul lor si dinaintea lor, exact asta au fost: niste prosti si ignoranti. Ei nu sunt celebrii pentru eruditia lor in materie de teologie, ci stiinta. Incearca sa aduci exemple de eruditie in materie de teologie a timpului, si chiar si atunci, am sa pot sa-ti arat cat de gaunoasa si ridicula era "eruditia" acestora. Alege tu care teolog vrei!

Usor cu pianul pe scari! frusty.gif


--------------------
"Men stumble over the truth from time to time, but most pick themselves up and hurry off as if nothing happened" Winston Churchill
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 5 Jan 2007, 05:39 PM
Mesaj #230


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



getalife
Foarte tare.
Merci pt. Tit 2:13.
Il uitasem. Foarte tare.
Merci inca odata.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 9 Mar 2007, 04:26 AM
Mesaj #231


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Din Titlul acestui thread: Cine A Fost Isus ? Dumnezeu, Fiu Al Lui, Om ?
Isus este Dumnezeu...
Isus a fost Fiul Lui...
Isus a fost Om (Fiul Omului)...


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Mar 2007, 07:17 PM
Mesaj #232


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE (abis @ 11 Jan 2006, 11:30 AM)
QUOTE (abureala @ 11 Jan 2006, 11:35 AM)
Dumnezeu este Viu.

1. Ce inseamna "viu"? L-am intrebat si pe Bolt odata lucrul asta, si mi-a spus ca definitia lui "viu" din dictionar nu e buna (adica viu=se afla in viata, iar viata=sinteza a proceselor biologice, fizice, chimice, mecanice care caracterizează organismele).

2.
QUOTE
Daca Dumnezeu s-a ascuns...

... inseamna ca nu vrea sa fie gasit.
QUOTE
Dumnezeu s-a arat in persoana, dar daca tu nu L-ai cunoscut

Asta si vreau, daca exista, sa se arate. Dar el, dupa cum zici tu, se ascunde. Si fiind atotputernic se ascunde atat de bine incat nu poate fi gasit.

1. Hegel, in "Fenomenologia Spiritului", prezinta etapele devenirii spiritului: arta-religie-filosofie(cunostere). Celebrul filosof descrie evolutia formelor religioase, de la formele elementarea ale vietii religioase, pana la ceea ce el numea religia suprema, anume crestinismul. Cu toate rezervele fata de sistemul heggelian, sunt de acord cu Heggel in sub aspectul urmator: Absenta religiozitatii (autentice), adica a unei relatii vii om-Dumnezeu, om-semeni, a evlaviei, a fiorului religios, conduce la moartea sufletului. "In absenta sentimentului evlaviei, nu-l simti pe Dumnezeu", cu alte cuvinte este un Dumnezeu mort. Nietzsche preia ultima propozitie din teza heggeliana, facand afirmatia care a uluit lumea contemporana: "Got ist tod". Traducerea corecta nu este "Dumnezeu a murit", ci "Dumnezeu e mort", in sens heggelian, datorita absentei evlaviei, a pietatii, a unei relatii autentice cu divinitatea in viata noastra. Pt. ca toti afirmam ca, vezi doamne, credem, dar ne comportam ca si cand Dumnezeu n-ar exista. Acceptam un crestinism confortabil, fara cruce, fara sacrificarea patimilor. Nu ne asumam suferinta, lacrimile, ne dorim Invierea fara Golgota. Vorbim prea mult despre iubire, dar faptele...

Surse: Heggel, Fenomenologia spiritului;
Gabriel Marcel, Omul problematic;
www.philosophypages.com/ph/niet.htm.

Sub acest aspect, inca ii simpatizez pe rockeri si pe unii atei pt. sinceritate. Hipiotii si majoritatea ateilor nu se revolta impotriva religiei, nu neaga dumnezeirea adevarata, ci o spoiala de credinta, un Dumnezeu abstract, care nu straluceste in inima "crestinului" contemporan.

2. Abis, daca Dumnezeu s-ar arata, vorba lui Kirkegaarg, ca un papagal rosu, n-ar mai fi vorba de credinta, ci de evidenta. Ar forta libertatea umana; cunoasterea presupune insa efort/munca de cautare. Referitor la exiestenta divinitatii, fac trimitere la postul lui Mihai in cadrul topicului Cele patru legi dupa care va judeca Dumnezeu lumea, Legea zidirii: cunoasterea Creatorului din creatie.

On topic:
Dogma centrala a crestinismului: Iisus Hristos, Dumnezeu Intrupat. Si alte religii (islamul, budismul) il recunosc pe Iisus drept un mare profet, invatat, initiat, nu insa ca Dumnezeu facut om pentru restaurarea chipului divin in om, distrus prin pacatul originar.

Acest topic a fost editat de andra_v: 24 Mar 2007, 08:01 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 28 Mar 2007, 07:30 AM
Mesaj #233


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@Emil C.

QUOTE
El, Cuvântul, Isus S-a născut din Tatăl, nu ca Adam, născut de Tatăl. E o mare diferentă!

Cuvintul nu s-a nascut, ci Cuvintul exista in sine, fiind parte din D-zeu, prin Cuvint fiind intrupata intreaga Creatie Divina. Cuvintul face ca orice exista sa se instantieze in Sfera Somatica, in sinul Creatiei. Cuvintul s-a intrupat sub forma lui Isus, dar tot Cuvintul s-a intrupat sub forma unei Flori, si tot Cuvintul s-a intrupat sub forma a orice ce exista in forma materiala. Ceea ce exista nu este Cuvintul, ci este intruparea Cuvintului. De aceea, D-zeu se manifesta prin TOT ceea ce exista.

Cu Isus-Adam, ai pe jumatate dreptate: pe Adam nu-l poti confunda cu Isus, dar nu-l poti nici separa de Isus cu totul... De acest lucru era constient si Pavel la care multe i s-au aratat: "Al doilea Adam a fost facut un duh datator de viata."

Adamul Pamintesc a venit in existenta de la sine, prin sine. Isusul Pamintesc a venit in existenta de la Tatal, prin Om.
Adam a venit impotriva voii Tatalui. Isus a venit prin voia Tatalui.
Adam a venit spre Pacat. Isus a venit spre Mintuire.
Adam a venit spre Cadere. Isus a venit spre Inaltare.

Fiind extreme opuse, Adam si Isus sunt o unitate... Nu poti egala pe Adam cu Isus dar nu-i poti nici separa: "Isus... fiul lui... fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu" Iata cum Adam este TOT Fiul lui D-zeu... Iar D-zeu are un singur Fiu: "Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sinul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut."

De aceea Isus nu este D-zeu... in plus, pentru ca El nu a spus-o nici unde... numai Omul a spus-o, si aceia putini...
Isus este cine El spune ca este, este Fiul Tatalui, este Fiul Omului, este Mintuitorul, este Unsul, este Al Doilea Adam, nu Adamul caderii, ci Adamul inaltarii. El iubeste pe Tatal, El este smerit in fata Tatalui, El face voia Tatalui. Isus sade de-a dreapta Tatalui, nu in locul Tatalui...

Adam a fost uzurpatorul Tatalui. Isus este desfacerea facerii Adamice.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 28 Mar 2007, 08:27 AM
Mesaj #234


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Iisus ESTE (nu a fost) Calea, Adevarul si Viata.

"Nimeni nu vine la Tatal decat prin mine."

"Eu sunt Usa."


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 28 Mar 2007, 09:23 AM
Mesaj #235


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



edinide:
"Al doilea Adam (Isus) a fost făcut un duh dătător de viată."

Repet cuvântul meu favorit: corect!
Si... Cine este SINGURUL DUH DĂTĂTOR DE VIATĂ? - DUMNEZEU. Iar aici se vorbeste despre Isus...

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 28 Mar 2007, 10:34 PM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 28 Mar 2007, 09:28 AM
Mesaj #236


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (ioana1 @ 28 Mar 2007, 07:27 AM)
Iisus ESTE (nu a fost) Calea, Adevarul si Viata.

Isus A FOST si ESTE... ai dreptate.

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 28 Mar 2007, 09:29 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 13 May 2007, 12:05 AM
Mesaj #237


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE (Emil Condor @ 9 Mar 2007, 05:26 AM)
Din Titlul acestui thread: Cine A Fost Isus ? Dumnezeu, Fiu Al Lui, Om ?
Isus este Dumnezeu...
Isus a fost Fiul Lui...
Isus a fost Om (Fiul Omului)...

Ma bucur ca dau de cineva care a inteles adevarul simplu si important cu privire la Iisus...

Haleluja ! :-)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 May 2007, 08:06 AM
Mesaj #238


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Emil)
edinide:
"Al doilea Adam (Isus) a fost făcut un duh dătător de viată."

Repet cuvântul meu favorit: corect!
Gresit, imi pare rau. Nu a fost facut, nu e din creatie. Nu se confunda cu Duhul Sfint. Nu putem spune nici ca a fost transformat in duh datator de viata, El ramine Fiul lui Dumnezeu.
QUOTE (edinide)
Cuvintul s-a intrupat sub forma lui Isus, dar tot Cuvintul s-a intrupat sub forma unei Flori, si tot Cuvintul s-a intrupat sub forma a orice ce exista in forma materiala. Ceea ce exista nu este Cuvintul, ci este intruparea Cuvintului. De aceea, D-zeu se manifesta prin TOT ceea ce exista.
Acum inteleg de ce e greu de acceptat divinitatea lui Iisus! Pai daca si pietrele sunt intruparea Cuvintului... eu ”NO COMMENT!”, dar nu mai am nici ce discuta. Deci si tu esti intruparea Cuvintului, si eu?
Prea e grava confuzia, nu Cuvintul s-a facut creatie, ci prin El s-a facut creatia. E ca si cum ai spune ca artistul s-a transformat in opera sa, in piatra sculptata sau sunetul muzical...

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 May 2007, 08:09 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 13 May 2007, 02:34 PM
Mesaj #239


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (Grabillion @ 13 May 2007, 01:05 AM)
QUOTE (Emil Condor @ 9 Mar 2007, 05:26 AM)
Din Titlul acestui thread: Cine A Fost Isus ? Dumnezeu, Fiu Al Lui, Om ?
Isus este Dumnezeu...
Isus a fost Fiul Lui...
Isus a fost Om (Fiul Omului)...

Ma bucur ca dau de cineva care a inteles adevarul simplu si important cu privire la Iisus...
Haleluja ! :-)


Si eu mă bucur.
Slăvit să fie SINGURUL NUME ce merită întreaga slavă si care este Isus.


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 29 May 2007, 05:41 AM
Mesaj #240


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Ewald Frank:
...Cum s-a afirmat deja mai înainte,nu numai Mântuitorul,dar si Cuvântul lui Dumnezeu a căzut în mâinile oamenilor - ce tragedie! De câtva timp,Rugăciunii Domnului I-a fost adăugată doxologia (imnuri de laudă),si recent chiar si formula “în Numele Tatălui,Fiului si Duhului Sfânt”,este rostită la sfârsitul ei. Diferentele între traducerile Bibliei în diferite limbi sunt de asemenea grave în unele locuri,de exemplu rugăciunea Domnului .Versiunea originală aramaică este:”…si ajută-ne să nu cădem în ispitㅔ Dumnezeu nu duce în ispită (Iacov.1:13),asa cum ne rugăm noi de obicei.

Aceste lucruri trebuie spuse odată,pentru ca Adevărul original să aibă întâietate. Toate cruciadele violente, judecarea vrăjitoarelor, întreaga inchizitie, toate persecutiile, uciderea evreilor si a altor credinciosi,
au fost făcute cu binecuvântarea clerului:”În Numele Tatălui, Fiului si Duhului Sfânt”. De asemenea,pentru masacrul celor 30 000 de hughenoti din Franta,vinovatilor le-a fost dată binecuvântarea trinitară de către preotime. Până astăzi, toti care intră într-un anumit ordin, trebuie să rostească jurământul în numele lui Dumnezeu Tatăl, Fiul si Duhul Sfânt - chiar si evreii care se alătură ca membri într-o lojă liber-masonică.* Toti cei care apartineau cercului lui Hitler (SS-isti)-purtând uniformă neagră si un tatuaj pe mâna dreaptă,având pe catarama centurilor inscriptia “Blut und Ehre” = ”Sânge si onoare”, - trebuiau să depună un jurământ în Numele lui Dumnezeu Tatăl, Fiul si Duhul Sfânt.

În decursul istoriei Bisericii, milioane peste milioane au fost masacrati, câteodată torturati în cel mai crud mod, sub această formulă, în numele Tatălui, al Fiului si al Sfântului Duh. Câtiva evrei supravietuitori de la Auschwitz mi-au spus, în timp ce vizitam fostul lagăr al mortii, si de asemenea au depus mărturie publică în interviuri televizate cu ocazia “zilei memoriale a Holocaustului”, că acei ucigasi în uniformă neagră participau cu regularite la liturghia catolică din capela lagărului. În timp ce fumul celor omorâti în camera de gazare urca la cer , tămâia din capelă de asemenea se ridica spre tavan, iar rugăciunile erau rostite în Numele Tatălui, Fiului si Duhului Sfânt.

Cine este familiarizat cu istoria internațională a bisericii, cunoaste faptul că ideea “trinitătii” si formula triunică au fost introduse pentru prima dată în sec. III, e.n. Policarp si Ireneu nu stiau de nici o dezbatere cu privire la Hristos. Ei Îl cunosteau pe Hristos asa cum Îl predicaseră apostolii. Aceste dezbateri doctrinale au devenit o preocupare în Consiliul de la Niceea (325) si apoi au continuat si au fost formulate în Consiliul de la Calcedon în anul 381. Valabiliatea lor generală ca doctrine bisericesti a fost proclamată pentru prima dată în anul 441 de către Papa Leon I.

Istoricii nu pot să stabilească cu exactitate dacă au fost 50 sau chiar 60 de milioane de martiri omorâti de biserica-mamă trinitară. Dar este bine-stiut că ultimatumul dat celor ce credeau altfel si în special evreilor, acuzati de a fi “ucigasi ai lui Hristos si respinsi de Dumnezeu”, a fost acela că ei trebuiau să accepte credinta în “dumnezeul trinitar” si să fie botezati în formula trinitară. În special pentru orice evreu ortodox, nu se punea problema alegerii, căci aceasta însemna pierderea sufletului său,deoarece astfel ar fi încălcat prima si cea mai sfântă poruncă pe care Dumnezeu Însusi a dat-o:”Ascultă,Israele! Domnul,Dumnezeul nostru este singurul Domn!”(Deut. 6:4). Sufletele acelor martiri strigă după răzbunare, conform Apoc. 6:9-10:”Când a rupt Mielul pecetea a cincea,am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră junghiati din pricina Cuvântului lui Dumnezeu si din pricina mărturisirii pe care o tinuseră. Ei strigau tare si ziceau:Până când,Stăpâne,Tu,care esti sfânt si adevărat, zăbovesti să judeci si să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?” Acum ar trebui să ne întrebăm care este acea institutie care va fi chemată de Dumnezeu să dea socoteală? Oare la cine se referă următoarele versete din Scriptură:”Fiindcă acestia au vărsat sângele sfintilor si al prorocilor…”(Apoc. 16:6)
“Si femeia pe care ai văzut-o, este cetatea cea mare,care are stăpânire peste împăratii pământului” (Apoc.17:18).
“…si pentru că acolo a fost găsit sângele prorocilor si al sfintilor si al tuturor celor ce au fost jungheati pe pământ”.(Apoc. 18:4).
A sosit momentul adevărului. Totul - toate învătăturile, toate practicile,întreaga credintă,toate trebuie examinate în
lumina Cuvântului. De acum înainte aveti cunostintă de această temă complexă. Poate cineva să scape de judecata finală fără a da socoteală? Nu trebuie oare să ne întrebăm dacă apartinem din punct de vedere spiritual si al învătăturii Bisericii răscumpărate prin sânge al lui Hristos, Biserica celor întâi născuti (Evrei 12:22-23), sau bisericii pătate cu sânge,care este văzută ca o mamă în legătură cu bisericile-fiice si este numit㠓Babilonul cel mare” (Apoc.17:1-6)? Fiecare poate să-si dea seama care este pozitia lui sau a ei.

De la înaintarea spirituală adusă prin Reformă, Domnul Îsi cheamă poporul încetul cu încetul afară din tot ce este nescriptural, până când Biserica Sa va fi complet zidită pe temelia apostolilor si prorocilor, piatra din capul unghiului fiind Isus Hristos (Efes. 2:20).
Predicatorilor, fratilor, nu vă dati seama unde duce directia drumului Crestinătătii? Unii dintre voi ati înfiintat seminarii biblice, îi învătati pe altii, dar acceptati voi însivă învătăturile lui Dumnezeu? Nu vă dati seama că singurul Dumnezeu adevărat S-a descoperit pentru Mântuirea noastră în N.T., ca Tatăl nostru în cer, în Fiul pe pământ si în Biserica Sa prin Duhul Sfânt? Aceasta s-a întâmplat în singurul, unicul Nume al legământului Nou-Testamentar, al Domnului Isus Hristos, singurul în care este întrega Mântuire Divină si în care sunt botezati toti credinciosii.

În V.T. nimeni nu s-a rugat unui “Tată din cer”, ci DOMNULUI DUMNEZEU. Această terminologie este găsită în V.T. de 6 700 de ori. Nici un prooroc nu a cunoscut vreodată, nici nu s-a rugat vreodată unui “Fiu etern din ceruri”. Aceasta este noua, neînteleasa si inexplicabila taină, care a fost prezisă si făgăduită în V.T.:este descoperirea lui Dumnezeu în Isus Hristos (2 Cor. 4:6; Coloseni 2:2-3; 1 Tim.3:16). Cine nu are această descoperire, va întelege gresit, va interpreta gresit si va pune Cuvântul într-un loc gresit. Numele (singular) Tatălui, Fiului si Duhului Sfânt, în care am fost însărcinati (de către cine?!) să botezăm, este într-adevăr DOMNUL ISUS HRISTOS.

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 29 May 2007, 05:42 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 May 2007, 07:27 AM
Mesaj #241


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Istoricii nu pot să stabilească cu exactitate dacă au fost 50 sau chiar 60 de milioane de martiri omorâti de biserica-mamă trinitară.
hh.gif rofl.gif rofl.gif
Si in Romania, asa cu aproximatie, cam cite victime au fost?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 1 Jun 2007, 05:59 PM
Mesaj #242


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Iisus spune in 1851 prin Jakob Lorber:

" Eu am trăit acea vreme cunoscută până la vârsta de treizeci de ani exact așa, cum trăiește un băiețel bine crescut, după aceea un adolescent și după aceea un bărbat și a trebuit prin schimbarea vieții după legiile lui Moise să trezesc mai întâi în Mine dumnezeitatea - că fiecare om Mă trezește în el.
Eu Însumi am trebuit, ca orice om ordonat, să încep să cred mai întâi într-un Dumnezeu și a trebuit să încep din ce în ce mai mult cu toate abnegațile imaginabile, să cuprind cu dragoste din ce în ce mai mare și cu Mine, deci să stapânesc cu timpul Dumnezeitatea întru totul.
Deci am fost Eu, Domnul Însuși ca un exemplu viu pentru fiecare om și de aceea Mă poate atrage acum fiecare om, exact așa cum am atras și Eu Dumnezeitatea în Mine și bineânțeles poate să devină una cu Mine prin dragoste și prin credință, cum Eu Însumi sunt una cu Dumnezeitatea în desăvârșire și în nemărginitul spațiu.

La întrebarea, cum minunea de copil Iisus și lucrările acestuia la fel cu viața Sa de om izolată în anii de adolescență și în anii de bărbat și în aceștia ce lagătură au cu minunile pricinuite de El - dacă se poate ca în acești ani să fie imaginabil ca om - , atunci ar fi răspunsul corect privirea unui pom din primăvară și până în toamnă.
În primăvară înflorește pomul minunat și este stăpânit de ocupație. După picarea florilor, pare pomul iar fără nici o ocupație. Dar spre toamnă este din nou pomul în plină acțiune: fructele, care cresc, primesc gust, se colorează - mai frumos decât a fost floarea adineaori - adică se coc și prin binecuvântarea primită, se desprinde banda și fructul pică în poala copilașilor flămânzi.
Cu ochiul inimii se va putea cuprinde această imagine, dar niciodată cu ochii lumii. Acele părți de întrebări - fără a ajunge prea aproape de Dumnezeitatea lui Iisus, ci cuprinzând credința inimii, care este lumina dragostei spre Dumnezeu - se poate, atunci când devii curat în inimă, să se poată explica, că reunirea în belșug a Dumnezeității cu omul Iisus, nu a fost deodată, dintr-o lovitură, ca toate lucrurile sub conducerea lui Dumnezeu, aceasta a venit cu timpul, imediat după o creștere sucesivă a Duhului dumnezeiesc în inima de om și de abia la moartea de pe cruce s-a întâmplat întru totul, - cu toate că Dumnezeitatea a trăit deja din belșug în copilul Iisus, dar a apărut doar cu miracole în situațiile de strâmtorare. "

Care om ar avea indrazneala sa scrie la persoana intai ca Iisus ?
Care om ar avea intelepciunea sa scrie ceea ce a fost scris numai in acest pasaj mic.
Care om ar avea cunostiinte atat de profunde de geologie, astronomie, istorie, religie, biblie, biologie, cunostiinte care depasesc pe departe totii oamenii de stiinta de pe aceasta lume ?
Care om ar fi in stare sa descrie modul de preparare si functionare
al unor remedii heliopatice care se pot teste si cumpara in ziua de azi, deci care se pot dovedi ca adevarate ?
Care om ar fi in stare sa scrie 25 de opere in timp de 24 de ani, nefiind carturar ?

Cu putina ratiune se poate deduce usor ca nici un om de pe lume nu ar putea scrie ce a scris Lorber, iar faptul ca Lorber inca nu este cunoscut denota in plus, ca adevarul este cunoscut si inteles de putini.

Asta a fost scris de Iisus Insusi... nu este oare mai simplu de citit ce a scris El Insusi despre El decat de specula cu mintea noastra proasta ?

Cine are ochiul inimii deja format va intelege ceea ce El a scris, lucru care cei mai multi - mai ales cei care se considera "stiutori" - nu pot intelege nicodata cu ratiunea rece si plina de prejudecati innoculate de-a lungul vietii.

http://home.arcor.de/peace4you/lorber_ro




Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 2 Jun 2007, 12:53 PM
Mesaj #243


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE (Grabillion @ 1 Jun 2007, 06:59 PM)
1. Care om ar avea indrazneala sa scrie la persoana intai ca Iisus ?
Care om ar avea intelepciunea sa scrie ceea ce a fost scris numai in acest pasaj mic.
Care om ar avea cunostiinte atat de profunde de geologie, astronomie, istorie, religie, biblie, biologie, cunostiinte care depasesc pe departe totii oamenii de stiinta de pe aceasta lume ?

2. Care om ar fi in stare sa descrie modul de preparare si functionare
al unor remedii heliopatice care se pot teste si cumpara in ziua de azi, deci care se pot dovedi ca adevarate ?
Care om ar fi in stare sa scrie 25 de opere in timp de 24 de ani, nefiind carturar ?

3. Cine are ochiul inimii deja format va intelege ceea ce El a scris, lucru care cei mai multi - mai ales cei care se considera "stiutori" - nu pot intelege nicodata cu ratiunea rece si plina de prejudecati innoculate de-a lungul vietii.

http://home.arcor.de/peace4you/lorber_ro

1. Nici un om, pt. ca, spre deosebire de El, noi suntem creatie. Iar intelepciunea ne vine de la creatorul si Dumnezeul nostru. Doar Iisus a zis: "Fara de mine nu puteti face nimic".

2. Interesant, am sa ma informez despre remediile heliopatice despre care vorbesti. Nu am pregatire medicala si n-am idee pe ce principii functioneaza.

3. Nu am ochiul inimii format, asa ca ma ghidez si dupa ratiune. Rece cum e, limitata. Incerc sa pastrez un echilibru intre ratiune si simtire.

Acest topic a fost editat de andra_v: 2 Jun 2007, 01:09 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 17 Jan 2008, 04:55 PM
Mesaj #244


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Reproduc mai jos postul lui Grabillon, pentru a relua in cadrul acestui topic discutiile despre Cine este Iisus?

Grabillion

View Member Profile
Add as Friend
Send Message
Find Member's Topics
Find Member's Posts 15 Jan 2008, 02:02 AM Post #1 |

Vornic
Posts: 333
Joined: 22 October 05




"Este Iisus doar un om ? Este un profet, ca si Moise? Este chiar Dumnezeu incarnat ? Este Iisus un inger incarnat ?
Alte posibilitati nu mai exista. Numai una din aceste posibilitati poate insa sa fie adevarata si Biblia ne poate lamuri usor, daca cautam.

Sa vedem deci ce spune Biblia despre Iisus.

Terminologie:
Mesia se traduce din greceasca cu Hristos. Mesia inseamna si Mantuitor, Salvator.
Jahve inseamna pe evreieste Iehova. Acest nume se traduce in evreieste "Eu sunt cel ce sunt".
"Domnul" sau Doamne s-a tradus din greceste din cuvantul Kyrios, un sinonim cu Iehova, deci cu "Dumnezeu". In limba romana reiese echivalenta clara din cuvantele "Domn" si "Dumn(ezeu)"

Iisus este adresat in Biblie cu cuvantul "Doamne" sau "Domnul" in sensul de Dumnezeu.

Ioan 13,13 : Iisus : "Voi Mă numiţi pe Mine: Învăţătorul şi Domnul, şi bine ziceţi, căci sunt. "

1. Ce spune Vechiul Testament despre Iisus:

Moise 3,13
Zis-a iarăşi Moise către Dumnezeu: "Iată, eu mă voi duce la fiii lui Israel şi le voi zice: Dumnezeul părinţilor voştri m-a trimis la voi... Dar de-mi vor zice: Cum Îl cheamă (pe Mesia) , ce să le spun?"

14. Atunci Dumnezeu a răspuns lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt (asta este traducerea numelui de "Jahwe, pe romaneste Iehova)". Apoi i-a zis: "Aşa să spui fiilor lui Israel: Cel ce este m-a trimis la voi!" (Adica Iehova m-a trimis la voi)

15. Apoi a zis Dumnezeu iarăşi către Moise: "Aşa să spui fiilor lui Israel: "Domnul Dumnezeul părinţilor noştri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov m-a trimis la voi. Acesta este numele Meu pe veci; aceasta este pomenirea Mea din neam în neam!"

Aici Dumnezeu ii spune clar lui Moise ca Iehova, Dumnezeul din totdeauna va trimite pe "Hristos" la fii lui Israel.

Isaia 7,13
13. Şi a zis Isaia: "Ascultaţi voi cei din casa lui David! Nu vă ajunge să obosiţi pe oameni, de veniţi să obosiţi şi pe Dumnezeul meu?
14. Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel. ( Numele lui Iisus era şi Emanuel)
15. El se va hrăni cu lapte şi cu miere până în vremea când va şti să arunce răul şi să aleagă binele.
16. Că înainte ca fiul acesta să ştie să dea la o parte răul şi să aleagă binele, pământul de care îţi este teamă, din pricina celor doi regi, va fi pustiit.

Isaia 9, 5
Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie. 6. Şi mare va fi stăpânirea Lui şi pacea Lui nu va avea hotar. Va împărăţi pe tronul şi peste împărăţia lui David, ca s-o întărească şi s-o întemeieze prin judecată şi prin dreptate, de acum şi până-n veac. Râvna Domnului Savaot va face aceasta.

Din citatul de mai sus reiese clar ca acel Prunc care se van aste din fecioara nu va fi nimeni altul decat Dumnezeu ( in trup de om).

Ce spune Ioan Botezatorul despre Iisus

Ioan Botezatorul il anunta pe Hristos ca fiind cel anuntat dinainte de Moise si de Isaia:
Ioan 1, 23

20. Şi el a mărturisit şi n-a tăgăduit; şi a mărturisit: Nu sunt eu Hristosul.
21. Şi ei l-au întrebat: Dar cine eşti? Eşti Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Eşti tu Proorocul? Şi a răspuns: Nu.
22. Deci i-au zis: Cine eşti? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuţi?
23. El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptaţi calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul.
(Ioan da marturie ca profetia lui Isaia s-a indeplinit prin el si prin Iisus)
24. Şi trimişii erau dintre farisei.
25. Şi l-au întrebat şi i-au zis: De ce botezi deci, dacă tu nu eşti Hristosul, nici Ilie, nici Proorocul?
26. Ioan le-a răspuns, zicând: Eu botez cu apă; dar în mijlocul vostru Se află Acela pe Care voi nu-L ştiţi,
27. Cel care vine după mine, Care înainte de mine a fost şi Căruia eu nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălţămintei.

"Cel care inainte de mine a fost" = Dumnezeu, Iehova, asa cum a fost anuntat deja (acum in trup de om).
Ioan spune ca Iisus este Dumnezeu in trup de om, si ca el este "nevrednic sa-i dezlege cureaua."

Şi trimişii erau dintre farisei.
25. Şi l-au întrebat şi i-au zis: De ce botezi deci, dacă tu nu eşti Hristosul, nici Ilie, nici Proorocul?
(Fariseii credeau ca Ioan Botezatorul este reincarnarea lui Ilie Prorocul)

Ioan nu-l cunostea pe Iisus personal, dar Dumnezu i l-a aratat prin puterea divina ( duhul sfant)
31. Şi eu nu-L ştiam; dar ca să fie arătat lui Israel, de aceea am venit eu, botezând cu apă.
32. Şi a mărturisit Ioan zicând: Am văzut Duhul coborându-Se, din cer, ca un porumbel şi a rămas peste El.
33. Şi eu nu-L cunoşteam pe El, dar Cel ce m-a trimis să botez cu apă, Acela mi-a zis: Peste Care vei vedea Duhul coborându-Se şi rămânând peste El, Acela este Cel ce botează cu Duh Sfânt.
34. Şi eu am văzut şi am mărturisit că Acesta este Fiul lui Dumnezeu.


Ce spune Iisus despre El Insusi
"Pentru că M-am coborât din cer, nu ca să fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine. " Ioan 6,38

Deci Dumnezeu i-a spui lui Moise ca ii va trimite un salvator. Acel salvator este Iisus, care marturiseste ca El nu a venit de la sine, ci trimis de Dumnezeu direct din cer.

"Eu sunt pâinea vieţii. " Ioan 6,48

"Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii. " Ioan 8,12
Dar Iisus pare sa fie chiar Dumnezeu, dupa cum afirma Iisus de mai multe ori in Biblie. Dumnezeu in trup de om.

"Chiar dacă Eu mărturisesc despre Mine Însumi, mărturia Mea este adevărată, fiindcă ştiu de unde am venit şi unde Mă duc. Voi nu ştiţi de unde vin, nici unde Mă duc. Voi judecaţi după trup; Eu nu judec pe nimeni. " Ioan 8,14
De aici reiese clar inca odata ca Iisus nu este un om ca si orice alt om.

"Voi sunteţi din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteţi din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta. " Ioan 8,23
De aici reiese clar ca Iisus nu este un om ca si orice alt om, ci vine din cer "trimis" de Dumnezeu

"Eu sunt uşa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; " Ioan 10,9
Mantuirea sufletului dupa moarte depinde deci de credinta in Iisus, si nu de credinta in Dumnezeu. Altfel nu ar fi venit sa spuna asta, caci in Dumnezeu credeau evreii si inainte. In Iisus insa nu cred multi.

Pentru a fi mantuit insa, nu conteaza numai credinta in Iisus. Caci este usor sa crezi si sa nu faci nimic.
Pt. mantuire conteaza iubirea de semeni dovedita in fapte si nu in vorbe. Degeaba are cineva credinta goala in Iisus daca se poarta ca un drac. Caci Isus a mai si spus: "Aceasta vă poruncesc: să vă iubiţi unul pe altul. "

"Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale. " Ioan 10,11

"Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic. " Ioan 15,5

Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Ioan 11,25

De aici reiese clar ca cine credinta in Iisus este mai importanta decat cea a in Dumnezeu, si ca numai credinta in Iisus
va salva viata sufletului.

"Cel ce crede în Mine nu crede în Mine, ci în Cel ce M-a trimis pe Mine.
Şi cel ce Mă vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine. " Ioan 12, 44

Traducerea : Cine crede in Mine crede in Dumnezeu, cine ma vede pe Mine il vede pe Dumnezeu.

"Eu, Lumină am venit în lume, ca tot cel ce crede în Mine să nu rămână întuneric. " Ioan 12,46
De aici reiese din nou ca Iisus nu este un om ca si noi...

"Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine. " Ioan 14,6
De aici reiese ca nimeni nu poate ajunge la Dumnezeu decat prin credinta in Iisus, pentru ca Iisus spune mai inainte ca cine Il vede pe Iisus il vede pe Dumnezeu. Este atunci clar ca nu exista nici un drum fara Iisus.... Acest lucru Iisus, reiese din mai multe citate foarte clar.

Insa fiindca oamenii nu isi poate inchipui ca Dumnezeu a putut sa incarneze o scanteie din duhul lui divin intr-un om pamantesc, nu accepta adevarul bibliei asa cum este scris negru pe alb si isi imagineaza acum trei Dumnezei: Tatal, Fiul si Safantul duh, care culmea culmei sunt dupa biblie unul si acelasi lucru:

"Dacă M-aţi fi cunoscut pe Mine, şi pe Tatăl Meu L-aţi fi cunoscut; dar de acum Îl cunoaşteţi pe El şi L-aţi şi văzut. "
Iisus vorbeste aici foarte clar inca odata: cine l-a cunoscut pe Iisus la cunoscut pe Dumnezeu, cine l-a vazut pe Iisus
l-a vazut pe Dumnezeu, cine crede in Iisus crede in Dumnezeu, caci Iisus si Dumnezeu este acelasi lucru, cu exceptia ca Iisus este forma intruchipata in carne a lui Dumnezeu, care este un Duh vesnic si infinit. Este deasemena limpede ca Dzeu ca duh nu ar putea sa intre complet intr-un corp finit si ca Iisus a fost si om dar si Dumnezeu in trup de om.

Mai departe Filip se adreseaza lui Iisus cu o intrebare pe care multi oameni o au inca in mintea lor. Oare cum arata Dumnezeu Tatal ? Si Iisus il dojeneste, caci desi acesta era ucenicul lui de mai mult timp, inca nu intelesese ca Iisus nu era nimeni altul decat forma vizibila ca om a lui Dumnezeu:

Ioan 14:
8. Filip I-a zis: Doamne, arată-ne nouă pe Tatăl şi ne este de ajuns.
9. Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe?

Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?
Oamenilor le este greu sa creada ca Dumnezeu poate fi om ca si ei, daca doreste. Daca Dumnezeu l-a creat pe om,
de ce sa nu poata sa-si creeze si Lui Insusi un trup omensc, pentru a fi in felul acesta aproape oamenilor ?

10. Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl şi Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui.
11. Credeţi Mie că Eu sunt întru Tatăl şi Tatăl întru Mine, iar de nu, credeţi-Mă pentru lucrările acestea.
Iisus repeta aici ca El este una cu Dumnezeu...

12. Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu şi mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.
13. Şi orice veţi cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul.

De aici si din mai multe alte pasaje reiese si faptul ca Iisus foloseste cuvintele Tatal si Fiu in mod spiritual si nu lumesc.
Caci odata el spune ca el este Tatal, o data ca el arata ca Tatal si inca odata ca el se duce la Tatal.
Tinand cont ca Iisus a vorbit des in pilde si aceste afirmatii luate dpdv lumesc - Tata si copilul - nu numai ca nu fac sens, dar mai ar atesta si lipsa de ratiune in spusele lui Iisus trebuie sa ii fie clar la orice copil, ca spusele acestea trebuie luate spiritual.
Caci un Tata nu are cum sa fie in acelasi timp si Fiu si sa arate la fel...

Tatal = Iubirea lui Dumnezeu.
Fiul = Intelepciunea lui Dumnezeu.

Iisus, Fiul ( Intelepciunea) a fost trimis de Tatal ( Iubirea) din car la pamant ca sa aduca lumina.

"Să nu se tulbure inima voastră; credeţi în Dumnezeu, credeţi şi în Mine. " Ioan 14,1

Iisus a răspuns: Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta. Dacă împărăţia Mea ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu predat iudeilor. Dar acum împărăţia Mea nu este de aici. " Ioan 18

Marcu 14, 60
60. Şi, sculându-se în mijlocul lor, arhiereul L-a întrebat pe Iisus, zicând: Nu răspunzi nimic la tot ce mărturisesc împotriva Ta aceştia?
61. Iar El tăcea şi nu răspundea nimic. Iarăşi L-a întrebat arhiereul şi I-a zis: Eşti tu Hristosul, Fiul Celui binecuvântat?
62. Iar Iisus a zis: Eu sunt ...


Iisus vorbeste ca un Dumnezeu si nu ca un om. Cine citeste citatele de mai sus din biblie nu poate sa afirme in veci vecilor, ca Iisus vorbeste ca un profet. Iisus declara ca El este Calea, Paine Vietii, Sangele, Adevarul si Viata si ca cine il vede pe El il vede si pe Dumnezeu si ca El si Dumnezeu sunt una si aceeasi si chiar il dojeneste pe Filip atunci cand acesta pune intrebari naive. Oare cine sa fie Iisus decat Dumnezeu in trup de om ? Sa fie imposibil lui Dumnezeu sa-si faca un trup de om intr-o fecioara aleasa dintr-un neam de rege, un neam iubitor de Dumnezeu ?

Cum a actionat Iisus in Biblie

Ce este mai uşor a zice slăbănogului: Iertate îţi sunt păcatele, sau a zice: Scoală-te, ia-ţi patul tău şi umblă?
Dar, ca să ştiţi că putere are Fiul Omului a ierta păcatele pe pământ, a zis slăbănogului: Zic ţie: Scoală-te, ia-ţi patul tău şi mergi la casa ta. " Marcu 2,10

Iisus avea deci, ca si Dumnezeu puterea de a ierta pacatele.

Ce spun altii despre Iisus in Biblie:

Marta: "Eu am crezut că Tu eşti Hristosul (Hristos insemana Mesia), Fiul lui Dumnezeu, Care a venit în lume. " Ioan 11, 27

Petru "Şi noi am crezut şi am cunoscut că Tu eşti Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu. " Ioan 6,69

Aici reiese ca Fiul lui Dumnezeu = Iisus Hristos (Mesia). Trei nume diferite pentru una si aceeasi fiinta.
Fiul lui Dumnezeu fiindca a avut trup de om.
Mesia (sau Hristos) pentru ca Iisus era Salvatorul, Mantuitorul promis de Iehova ( Dzeu) lui Moise

" Căci spre aceasta aţi fost chemaţi, că şi Hristos a pătimit pentru voi, lăsându-vă pildă, ca să păşiţi pe urmele Lui,
Care n-a săvârşit nici un păcat, nici s-a aflat vicleşug în gura Lui." Petru 2,22

Iisus nu a avut nici un pacat, nici macar cel mai mic, pentru ca tinand cont de originea divina, adica de Dumnezeu incarnat in trup de om a avut taria imensa de nu comite nici pacat.

"Un astfel de Arhiereu (preot) se cuvenea să avem: sfânt, fără de răutate, fără de pată, osebit de cei păcătoşi, şi fiind mai presus decât cerurile. " Evrei 7,26

Aici reiese diferenta imensa dintre Iisus si preotii templului de la Ierusalim si lipsa de pacat a lui Iisus.

Cum a fost conceput Iisus si din ce familie provenea Maria care l-a nascut
"Aşadar, toate neamurile de la Avraam până la David sunt paisprezece; şi de la David până la strămutarea în Babilon sunt paisprezece; şi de la strămutarea în Babilon până la Hristos sunt paisprezece neamuri.
18. Iar naşterea lui Iisus Hristos aşa a fost: Maria, mama Lui, fiind logodită cu Iosif, fără să fi fost ei înainte împreună, s-a aflat având în pântece de la Duhul Sfânt. " Matei 1,17

Maria deci se tragea nu intamplator direct din regele David, care a avut o iubire mare pt. Dumnezeu.


"Ai cărora sunt părinţii şi din care după trup este Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu, binecuvântat în veci. Amin! " Romani 9,5
Paul, apostolul lui Iisus arata inca odata cine este Iisus Hristos: "Cel ce este peste toate Dumnezeu"

Ioan 20,19
19. Şi fiind seară, în ziua aceea, întâia a săptămânii (duminica), şi uşile fiind încuiate, unde erau adunaţi ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus şi a stat în mijloc şi le-a zis: Pace vouă!
20. Şi zicând acestea, le-a arătat mâinile şi coasta Sa. Deci s-au bucurat ucenicii, văzând pe Domnul.
21. Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
24. Iar Toma, unul din cei doisprezece, cel numit Geamănul, nu era cu ei când a venit Iisus.
25. Deci au zis lui ceilalţi ucenici: Am văzut pe Domnul! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, şi dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede.
26. Şi după opt zile, ucenicii Lui erau iarăşi înăuntru, şi Toma, împreună cu ei. Şi a venit Iisus, uşile fiind încuiate, şi a stat în mijloc şi a zis: Pace vouă!
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace şi vezi mâinile Mele şi adu mâna ta şi o pune în coasta Mea şi nu fi necredincios ci credincios.
28. A răspuns Toma şi I-a zis: Domnul meu şi Dumnezeul meu!

Toma a inteles demult cine este Iisus cu adevarat si spune "Domnul meu şi Dumnezeul meu! "

Iar Iisus nu il contrazice, ci dimpotriva, il dojeneste un pic ca nu a crezut fara sa-i vada ranile:
29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!

Corinteni 8,5
5. Căci deşi sunt aşa-zişi dumnezei, fie în cer, fie pe pământ, - precum şi sunt dumnezei mulţi şi domni mulţi,
6. Totuşi, pentru noi, este un singur Dumnezeu, Tatăl, din Care sunt toate şi noi întru El; şi un singur Domn, Iisus Hristos, prin Care sunt toate şi noi prin El.

Corinteni 1,203
23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
24. Dar pentru cei chemaţi, şi iudei şi elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu şi înţelepciunea lui Dumnezeu.

Inca odata reiese ca evreii nu au inteles cine a fost Iisus si ca li se parea o sminteala sa te rogi la un om care a trait pe pamant. Insa pentru apostoli si altii era clar ca "Hristos este puterea si intelepciunea lui Dumnezeu"

"Invatatura lui Iisus avea ceva de baza, finalizat- ea depasea cu mult pe cea din Moise si profeti. El nu a adaugat niciodata ceva in plus la cele spuse si nici nu a corectat nimic. El nu a retras nimic si nici nu a schimbat la cele spuse. El nu a vorbit nici
o presupunere sau o banuiala ci a vorbit foarte ferm si sigur. Asta sta in total contrast cu invataurile omenesti. "
Fred Hojn Meldau

"Deci şi alte multe minuni a făcut Iisus înaintea ucenicilor Săi, care nu sunt scrise în cartea aceasta.
Iar acestea s-au scris, ca să credeţi că Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, şi, crezând, să aveţi viaţă în numele Lui. " Ioan 20,30

Din ultimul citat din biblie reiese in plus si faptul ca in Biblie nu scrie tot ce am putea sa stim... si ca multe am mai putea sa stim daca Iisus ne-ar arata sau da prin oameni alesi.

Cea mai mare dovada ca Iisus a fost Dumnezeu insa este faptul ca El s-a lasat crucificat si umilit ca om (ca Dumnezeu nu putea sa moara si El stia ca o sa invie ) fara sa se apere, fara sa spuna un cuvant rau. O dovada mai mare ca Iisus este Dumnezeu intrupat nu exista si nici un om nu ar putea sa repete acest lucru.

Iar oamenii din ziua de azi inca gandesc ca si evreii din vremea aceea, evrei care dupa 2000 de ani nu au realizat ca Mesia, adica Hristosul pe care inca il asteapta inca a venit demult. Tota asa de putin si-au dat seama si cei mai multi din crestini CINE a fost acel Iisus Hristos. Numai americanii cred in Iisus mai mult decat in Dumnezeu...

Daca nici cu toate citatele de mai sus, care vorbesc limba clara, este greu de inteles de ce Iisus Insusi spune ca numai El este Calea, Adevarul si Viata si ca fara El nimeni nu ajunge la Dumnezeu (adica la El) atunci...

Iisus sa va binecuvanteze !"

Daca esti pasionat de studiul Bibliei, ne gasesti si noua citate din Vechiul Testament despre Mesia (spre exemplu in Psalmii proorocului David si, mai ales, in profetiile lui Isaia)?




--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 17 Jan 2008, 07:38 PM
Mesaj #245


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(andra_v @ 2 Jun 2007, 01:53 PM) *
2. Interesant, am sa ma informez despre remediile heliopatice despre care vorbesti. Nu am pregatire medicala si n-am idee pe ce principii functioneaza.

Buna Andra,

Daca vrei, poti sa-ti trimit ceva remedii heliopatice sa le testezi. Am cateva la cineva din Bucuresti si Constanta.
Dar daca le testezi trebuie sa le testezi pe cineva bolnav, de predilectie copii, caci ei nu beau cafea si efectul se vede imediat.
Bineinteles ca merge si la adulti, dar e necesara si credinta ori din parte celui care le da ori de la amandoi, si cel putin macar respectata cat de cat dieta ( interzis cafea, cola, etc).

La linkul de mai jos gasesti marturii ale utilizatorilor care au folosit sau li s-au dat remedii heliopatice, care sunt toate adevarate. Daca nu ai vazut cu ochii tai nu iti vine sa crezi ca remediile heliopatice pot avea un efect asa de miraculos... doar daca ai realizat CINE ni le-a dat...
http://www.leacuri.net/heliopatie/rapoarte.htm

Cat priveste biblia, nu o studiez si nici nu am studiat-o. Citatele de mai sus le-am adunat intr-o seara, cat mi-a permis timpul din biblie. Din intrebarea care ai pus-o reiese ca tu sti exact citatele cu pricina din David si Isaia (cateva din din Isaia sunt acolo deja, daca nu le-ai vazuta), asa ca scriele tu aici.
Nu am avut intentia sa adun tot ce scrie in biblie referitor la Iisus... si sa ating esentialul.

Tu ce parere ai de Iisus ?

Grabillion

Acest topic a fost editat de Grabillion: 17 Jan 2008, 07:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 04:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman