HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

15 Pagini V  « < 6 7 8 9 10 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cine A Fost Isus ? Dumnezeu, Fiu Al Lui, Om ?, Misterul lui Isus e mai rar inteles
ben_gal
mesaj 27 Jan 2008, 09:51 AM
Mesaj #246


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE
Lazar stia f. bine cine era Iisus si nu ar fi avut nevoie de o asemenea dovada ca sa isi dea seama ca el era Dumnezeu.

Daca Lazar raminea mort nu si-ar fi dat seama de nimic.
Tebuie inlocuit "el" cu "El".
Dealtfel El era doar Fiul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 27 Jan 2008, 10:47 AM
Mesaj #247


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE
Isaia 7,13
13. Şi a zis Isaia: "Ascultaţi voi cei din casa lui David! Nu vă ajunge să obosiţi pe oameni, de veniţi să obosiţi şi pe Dumnezeul meu?
14. Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua īn pāntece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel. ( Numele lui Iisus era şi Emanuel)
15. El se va hrăni cu lapte şi cu miere pānă īn vremea cānd va şti să arunce răul şi să aleagă binele.
16. Că īnainte ca fiul acesta să ştie să dea la o parte răul şi să aleagă binele, pămāntul de care īţi este teamă, din pricina celor doi regi, va fi pustiit.

Nu putem localiza in timp cele promise in Isaia 7,13 fara a cita si Isaia 7,11.
In Isaia 7,11 scrie:
Cere un semn de la Domnul, Dumnezeul tau: cere-l, fie in locurile de jos, fie in locurile de sus.
Acest semn era nasterea lui Mesia
care avea drept scop invingerea dusmanilor in timpul lui Isaia si Ahab, adica cu 740 de ani inaintea nasterii lui Iisus.
Isaia 42/1: Iata Robul Meu pe care-L sprijinesc, Alesul Meu in care Isi gaseste placere sufletul Meu. AM PUS DUHUL MEU PESTE EL; El va vesti neamurilor judecata.
Isaia 45/1: Asa vorbeste Domnul catre UNSUL SAU, catre Cir....
Pe scurt. Erau vremuri de restriste in timpul lui Ahaz si ajutorul Domnului era crucial.
=
In ‏http://www.greco-catolic.ro/predici.asp?autor=ploscaru&id=76
este scris:
QUOTE
Īn acel timp, īmpăraţii Egiptului şi ai Babilonului s-au luptat să-şi īmpartă ţările mai mici din jur īntre ei. Israelul era īmpărţit īn două regate: partea de nord Israel şi partea de sud Iudeea. Regele Damascului s-a īnţeles cu regele Israelului să vină să ocupe Iudeea. Regele Iudeii, Ahab, a pus soldaţii săi pe frontiere ca să se apere, dar Dumnezeu i-a spus lui Isaia: "Du-te şi spune regelui să-şi retragă armata de pe frontiere, pentru că aceştia sunt ca nişte cărbuni stinşi şi nu vor apăra ţara". Isaia s-a dus la regele Ahab şi i-a spus cuvintele lui Dumnezeu, anume să-şi retragă armata de pe frontiere. Regele a spus: "Eu nu voiesc să ispitesc pe Dumnezeu". Aceasta īnsemna că Ahab nu voia să ceară lui Dumnezeu un lucru pe care-l putea face el. Şi a zis: "Eu nu pot cere lui Dumnezeu să mă apere, căci eu pot să mă apăr singur". Se pare că este puţină credinţă, dar şi trufie din partea regelui.
Isaia, inspirat de Dumnezeu, zice: "Cere o minune lui Dumnezeu şi El ţi-o va īmplini ca să vezi că e māna lui Dumnezeu aici". Regele a răspuns acelaşi lucru: "Nu vreau să ispitesc pe Dumnezeu".
Atunci, profetul Isaia a spus: "Nu-i mare lucru, casa lui David, pentru că te īmpotriveşti oamenilor, că tu şi lui Dumnezeu īi stai īmpotrivă. Dumnezeu ţi-a promis un semn, o minune, şi tu nu vrei, dar Dumnezeu tot īţi va face o minune. Iată, fecioara va lua īn pāntece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel, Dumnezeu cu noi".

Si inca:
QUOTE
De fapt, după 740 de ani, Fecioara Maria a născut pe Isus Cristos.

Eu cred ca Domnul nu l-a lasat pe Ahab in necaz si ca prima venire a Unsului a fost atunci si nu 740 ani mai tirziu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 27 Jan 2008, 11:28 AM
Mesaj #248


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE(andra_v @ 17 Jan 2008, 03:55 PM) *
ami

"Este Iisus doar un om ? Este un profet, ca si Moise? Este chiar Dumnezeu incarnat ? Este Iisus un inger incarnat ?
Alte posibilitati nu mai exista. Numai una din aceste posibilitati poate insa sa fie adevarata si Biblia ne poate lamuri usor, daca cautam.

Aceleasi lucruri se spun si despre Krishna, Baha'u'llah,Budha, Mohammed si alte cateva zeci de "profeti" si "mantuitori". Evreii insasi, popor originar al lui Iisus, nu il recunosc precum Mesia. Cert este ca a reusit sa puna in miscare curentul religios numit crestinism, la inceput persecutat, pt ca mai apoi sa se transforme in persecutator (vei sfanta inchizitie). Deci pana la urma si crestinismul a fos impus cu spada, asemeni islamismului, altfel nu stiu de ce succes s-ar fi bucurat.
Toate religiile existente acum pe "piata" sunt hibrizi. Pun pariu ca daca Mihai (nume ales absolut aleatoriu) s-ar apuca si ar scrie o carte in care sa marturiseasca minunile si viata de sfant a lui alysoft, s-ar gasi minim 100.000 de oameni in toata lumea care sa creada. Sa nu uitam de cazul Bivolaru.
Si aici ma opresc, fiindca nu vreau sa ma lansez in polemici. Nu de alta, dar daca ar fi sa iincep sa aduc argumente, s-ar supraincarca serverul pe care e gazduit hanul tongue.gif




--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Jan 2008, 11:28 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ben_gal
mesaj 27 Jan 2008, 12:03 PM
Mesaj #249


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Grabillion @ 17 Jan 2008, 07:38 PM) *
Daca vrei, poti sa-ti trimit ceva remedii heliopatice sa le testezi. Am cateva la cineva din Bucuresti si Constanta.

Am si io o sursa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jakob_Lorber
QUOTE
Lorber was open and friendly regarding his transcriptions yet found himself involved in small intrigues designed to prove that he was a fake.

Lorber spune:
QUOTE
On the occasion of My Second Coming, I shall not again be born as a child somewhere of a woman, for this My body remains transfigured as do I, as a spirit, in eternity, and so I shall never again need another body in the manner indicated by you. However, first I shall come invisibly in the clouds of heaven, which means to say:

Biblia nu pomeneste de incarnare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 27 Jan 2008, 12:08 PM
Mesaj #250


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(alysoft2003 @ 27 Jan 2008, 11:28 AM) *
Aceleasi lucruri se spun si despre Krishna, Baha'u'llah,Budha, Mohammed si alte cateva zeci de "profeti" si "mantuitori". Evreii insasi, popor originar al lui Iisus, nu il recunosc precum Mesia. Cert este ca a reusit sa puna in miscare curentul religios numit crestinism, la inceput persecutat, pt ca mai apoi sa se transforme in persecutator (vei sfanta inchizitie). Deci pana la urma si crestinismul a fos impus cu spada, asemeni islamismului, altfel nu stiu de ce succes s-ar fi bucurat.
Toate religiile existente acum pe "piata" sunt hibrizi. Pun pariu ca daca Mihai (nume ales absolut aleatoriu) s-ar apuca si ar scrie o carte in care sa marturiseasca minunile si viata de sfant a lui alysoft, s-ar gasi minim 100.000 de oameni in toata lumea care sa creada. Sa nu uitam de cazul Bivolaru.
Si aici ma opresc, fiindca nu vreau sa ma lansez in polemici. Nu de alta, dar daca ar fi sa iincep sa aduc argumente, s-ar supraincarca serverul pe care e gazduit hanul tongue.gif

Asa cred si eu,alysoft2003.
La lista cu Krishna, Baha'u'llah,Budha, Mohammed etc., l-as adauga pe Horus alias Ishu (fiul in traducere).
Plagiat.

Ben_Gal

Acest topic a fost editat de ben_gal: 27 Jan 2008, 12:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 29 Jan 2008, 08:32 AM
Mesaj #251


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Iata ceva care nu citesti in fiecare zi:

http://my.lifeinitaly.com/showthread.php?p=6188
Fragment:
‏The man became pope because he was a Medici not because of any religious convictions. Leo X is certainly one of the worst popes in history and his attitudes can be summed up in another of his famous quotes:
QUOTE
‏"This myth of Jesus has served us well!" - Pope Leo X

Dar, oricum, Leo X nu e considerat un Papa "bun".

sau:
http://paganizingfaithofyeshua.netfirms.co...bing_quotes.htm
‏Joseph Wheless states,
QUOTE
"The gospels are all priestly forgeries over a century after their pretended dates." "As said by the great critic, Salomon Reinach, 'With the exception of Papias, who speaks of a narrative by Mark, and a collection of sayings of Jesus, ]"no Christian writer of the first half of the second century (i.e., up to 150 A.D.) quotes the Gospels or their reputed authors.]"

Josepus Flavius si Tacitus nu erau crestini.
=
http://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_myth_hypothesis
QUOTE
...and that this would indicate that the figure of Jesus is an ahistorical construct of various forms of ancient mythology.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 31 Jan 2008, 10:16 PM
Mesaj #252


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(ben_gal @ 27 Jan 2008, 01:03 PM) *


Daca Wikipedia spune ca Biblia este o inventie, multi cred. Desi nu reprezinta adevarul. La fel si cu Lorber si cu alte lucruri adevarate.
Cine se ia dupa orbi va cadea in groapa. Cu atat mai mult cu cat cel cu pricina este insusi orb.
Biblia spune "cerceteaza si alege adevarul". Fara cercetare proprie nu se poate gasi adevarul.

In afara de asta ar trebui stiut ca Wikipedia nu mai este demult ceea ce a trebui sa fie, ci reprezinta, cat priveste lucruri esentiale, ceea ce omul trebuie sa creada si nu neaparat adevarul. In mai multe ziare mondiale au aparut articole
despre scandale recente cu privire la Wikipedia, cu cenzura aplicata en mass precum si dependenta de concerne mondiale.

Uite aici un articol dintr-un ziar :
Independet

Un alt articol
Indymedia

Inca un articol Visit My Website:

Functionar politic suspendat dupa ce a cenzurat articole in Wikipedia
Africa de sud

Treuie sa fi cel putin foarte naiv sa crezi ce a scris un oarecare in Wikipedia - mai ales ca acela nici macar nu trebuie sa creada in Dumnezeu sau sa cunoasca Biblia - fara a cerceta insusi cu temeinicie.

-------------------
Cat priveste Lorber este simplu de gasit adevarul, de exemplu prin testarea remediilor heliopatice, caci daca Iisus a scris prin Lorber cu adevarat atunci remediile cu pricina trebuie sa functioneze. Si ele intradevar functioneaza in mod miraculos.
Nici nu-i de mirare, avand in vedere CINE a scris prin Lorber.
Cine nu are minte destula sa citeasca si sa inteleaga poate sa testeze. Asa de simpla se reduce gasirea adevarului in ceea ce a scris Lorber.

QUOTE(ben_gal @ 27 Jan 2008, 01:03 PM) *
‏Biblia nu pomeneste de incarnare.

[/quote9
Cat priveste al doilea comentariu al tau, ori nu cunosti biblia ori nu ai citit deajuns ori vorbesti numai sa te afli in treaba.

Luca 9.

17. Şi au māncat şi s-au săturat toţi şi au luat ceea ce le-a rămas, douăsprezece coşuri de fărāmituri.
18. Şi cānd Se ruga El singur, erau cu El ucenicii, şi i-a īntrebat, zicānd: Cine zic mulţimile că sunt Eu?
19. Iar ei, răspunzānd, au zis: Ioan Botezătorul, iar alţii Ilie, iar alţii că a īnviat un prooroc din cei vechi.
20. Şi El le-a zis: Dar voi cine ziceţi că sunt Eu? Iar Petru, răspunzānd, a zis: Hristosul lui Dumnezeu.

Este limpede aici ca se vorbeste de cine credea lumea ca este spiritul incarnat in persoana Iisus si ca pe vremea aceea lumea
stia ca spiritul se incarneaza. Iisus nu ia dojenit sa nu creada in asa ceva !

Iisus vorbeste altundeva despre Ioan:

"Zic vouă: Īntre cei născuţi din femei, nimeni nu este mai mare decāt Ioan; dar cel mai mic īn īmpărăţia lui Dumnezeu este mai mare decāt el. " Luca 7, 28.

Adica: dintre toti oamenii incarnati pe pamant pana acum, nici unul nu a purtat un spirit mai inalt decat Ioan ( cu exceptia lui Iisus bineinteles) . Adica Ioan Botezatorul a fost un inger foarte inalt care a venit pe pamant cu o anumita misiune.

Incarnarea nu numai ca este descrisa in Biblie, dar si trebuie sa existe, caci carnea nu este decat purtatorul spiritului.
A nega incarnarea inseamna a nega realitatea. Pana si Iisus spune ca " el nu este de pe lumea asta"

Daca vorbesti de incarnare biblia si ratiunea te contrazice. Daca vorbeste de fapt de "reincarnare", te contrazici din nou. Caci
avand in vedere ca nu ai citit ce as scris Dumnezeu prin Lorber nici nu ai cum sa sti ce scrie acolo de reincarnare.

Mai ales ca "reincarnare " poate fi de mai multe feluri care trebuie precizate si care difera la fel de mult ca merele de banane.
Dar avand in vedere ca nu ai citit Lorber ci numai citezi un idiot care si-a dat cu parerea pe undeva asa cum iti dia tu aici fara cunostinta de cauze nu e de mirare ca vorbesti fara sa ai habar prin prejudecatile altora.

Asta nu ar fi o problema, problema este ca si altii se cred in prejudecatile altora si asa se tine omul scai de scaiurile altora.

Dar asa este pe lumea asta... din pacate.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 31 Jan 2008, 10:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 31 Jan 2008, 11:42 PM
Mesaj #253


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Grabillion @ 31 Jan 2008, 10:16 PM) *
Asta nu ar fi o problema, problema este ca si altii se cred in prejudecatile altora si asa se tine omul scai de scaiurile altora.
Dar asa este pe lumea asta... din pacate.

Dar de ce din pacate? Daca oamenii nu ar crede in prejudecatile altora, nu ar mai exista credinta religioasa. Cum altfel s-a format credinta religioasa daca nu din credinta in prejudecatile altora.
Oricat ai cerceta tu, daca nu crezi in prejudecata ca Dzeu exista, atunci nu vei crede nimic din tot ce spune biblia si vei ajunge implicit la concluzia ca Dzeu nu exista sau cel putin ca nu stii daca exista sau nu.
Sa le povestesti celor care au capacitatea de a crede in prejudecatile tale ca vor crede daca cerceteaza.

QUOTE
Biblia spune "cerceteaza si alege adevarul".


Poti sa ne indici te rog versetul sau fragmentul care spune treaba asta?
Si cum ramane cu "Crede si nu cerceta", un slogan foarte la moda in randul religiosilor in urma cu doar un secol si mult timp inainte. Treaba cu "cerceteaza si alege adevarul" e de data mult mai recenta, dupa ce oamenii s-au desteptat, au ajuns la scoala si au invatat ca cerul nu este "o tarie care desparte apele" ci este o simpla iluzie, asa se vede atmosfera noastra in lumina soarelui. Si au mai aflat multe alte lucruri, care nu mai pot fi combatute prin simplul "crede si nu cerceta", societatea a evoulat foarte mult, iar religia institutionalizata trebuie sa tina pasul, de aceea a inventat acuma "cerceteaza si alege adevarul".
Bine, eu sunt gata sa cercetez, doar ca te rog sa precizezi care sunt criteriile dupa care deosebesti adevarul de minciuna. Ce este adevarat si ce este fals si cum iti dai seama?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 1 Feb 2008, 02:47 AM
Mesaj #254


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Grabillion @ 31 Jan 2008, 10:16 PM) *
Cine se ia dupa orbi va cadea in groapa. Cu atat mai mult cu cat cel cu pricina este insusi orb.
Biblia spune "cerceteaza si alege adevarul". Fara cercetare proprie nu se poate gasi adevarul.

Aici sunt de acord. In principiu.
Chestia e ca pentru mine, si ma rog de iertare de la forumisti, Biblia = VT ONLY.

QUOTE
Trebuie sa fi cel putin foarte naiv sa crezi ce a scris un oarecare in Wikipedia - mai ales ca acela nici macar nu trebuie sa creada in Dumnezeu sau sa cunoasca Biblia - fara a cerceta insusi cu temeinicie.

Nu cred fara alegere in Wiki, dar cred in VT.

QUOTE
Cat priveste Lorber este simplu de gasit adevarul, de exemplu prin testarea remediilor heliopatice, caci daca Iisus a scris prin Lorber cu adevarat atunci remediile cu pricina trebuie sa functioneze. Si ele intradevar functioneaza in mod miraculos.

Lorber asta nu a fost crezut nici pe timpul lui.
"Medicamentele" lui nu-s recunoscute nici macar de "naturalisti".

QUOTE
Cat priveste al doilea comentariu al tau, ori nu cunosti biblia ori nu ai citit deajuns ori vorbesti numai sa te afli in treaba.


V. mai sus.
Exista resurectia lui Mesia.
Nu reincarnare repetata, ci una singura si ea va fi infaptuita de Mesia celor drepti.

QUOTE
Este limpede aici ca se vorbeste de cine credea lumea ca este spiritul incarnat in persoana Iisus si ca pe vremea aceea lumea
stia ca spiritul se incarneaza. Iisus nu ia dojenit sa nu creada in asa ceva !

Nu toata lumea.

QUOTE
Asta nu ar fi o problema, problema este ca si altii se cred in prejudecatile altora si asa se tine omul scai de scaiurile altora.

Dar asa este pe lumea asta... din pacate.

Nu despre "prejudecatile altora " este vorva, ci de Biblia = VT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 2 Feb 2008, 03:15 PM
Mesaj #255


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(ben_gal @ 1 Feb 2008, 03:47 AM) *
Chestia e ca pentru mine, si ma rog de iertare de la forumisti, Biblia = VT ONLY.

Nu despre "prejudecatile altora " este vorba, ci de Biblia = VT.

Bun, tu ai bineinteles dreptul sa crezi in ce doresti si poti. Fact este insa ca din nefericire pt. tine biblia consta din VT si NT si tu dupa cum scrii consideri important numai VT si chiar zici ca NT-ul nu este Biblia.

De aceea nici nu-i de mirare ca gandesti ca si evreii care nici ei nu dau un ban pe Iisus si pe NT. Aceasta este o alegere total neinteleapta, caci nu se poate arunca la gunoi o parte din Biblie doar fiindca nu intelegi sau accepti ceea ce este in NT.
Este la mintea cocosului ca asa ceva nu are cum sa fie bun de ceva. Punct.

Faptul ca remediile heliopatice nu sunt cunoscute de naturalisti este la fel de normal ca si faprul ca doctorii normali nu accepta
in general de ex. homepoatia pt. ca nu-si poate explice cum functioneaza. Asta atinge 95 % din medicina. Ca exista exceptii este clar. Pe de alta parte cum sa accepte un doctor ateu un remediu dat de Isisu cand nici macar oamenii asa zisi crediciosi care studiaza biblia negheaza aceasta posibilitate ? In plus cati oameni au auzit de Lorber si cati si.au dat silinta sa-l citeasca sau si sa testeze ? Deci este foarte normal ca sunt extrem de putini cei care stiu de astea. In Germania sunt
in medie de 100 la 1 Milion. Si Germania este in medie d.p.dv. spiritual mult mai departe decat Romania.

Din cauza prejudecatilor lumea nu ajunge sa incerce sa se convinga singura, caci este mult mai comod sa crezi decat sa cercetezi. Tot asa este mult mai comod sa crezi in Dzeu decat sa faci ceva pt. semenul tau. Dar asa cum munca asa si rasplata, deci fiecare este singur responsabil pt. fructele care le aduna. Cine nu isi da singur osteneala va ramane cu prejudecatile altora, adica cu greselile lor. Noroc !

Acest topic a fost editat de Grabillion: 2 Feb 2008, 03:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 2 Feb 2008, 03:30 PM
Mesaj #256


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(actionmedia @ 1 Feb 2008, 12:42 AM) *
Dar de ce din pacate? Daca oamenii nu ar crede in prejudecatile altora, nu ar mai exista credinta religioasa. Cum altfel s-a format credinta religioasa daca nu din credinta in prejudecatile altora.
Oricat ai cerceta tu, daca nu crezi in prejudecata ca Dzeu exista, atunci nu vei crede nimic din tot ce spune biblia si vei ajunge implicit la concluzia ca Dzeu nu exista sau cel putin ca nu stii daca exista sau nu.
Sa le povestesti celor care au capacitatea de a crede in prejudecatile tale ca vor crede daca cerceteaza.


Omule, ceea ce numesti tu credinta eu as numi superstitie. Credinta in ceva numai ca altii cred, aia nu este credinta adevarata.
Eu am fost mult timp ateu, caci nu am putut sa cred in ceva de care eu nu m-am convins singur. Nu am ajuns sa "cred" in Dumnezeu fiindca mama sau bunica credeau. Si asta nici nu ar fi "credinta", in ochii mei.
Deci termenul "credinta" este mai amplu si diferentiat decat il vezi tu in cele spuse mai sus.

La tine credinta si prejudecata este cam acelasi lucru. Pt. mine nu este acelasi lucru. Dumnezeu ne-a dat o minte, care ce-i drept este plina de prejudecati din cauza traiului impreuna cu fiinte pline de prejudecati dar in acelasi timp Dze ne-a mai dat si un spirit in inima care este capabil sa stie si sa afle totul fara ajutorul rationalului.

Si constiinta din inima tot de la Dzeu este in inima, ca sa stim cand facem bine sau rau fara vreun ajutor strain si nu exista
pe acest pamant oameni care sa nu stie cand au facut rau, indiferent daca ignora sau vocea din inima. De aceea nimeni nu.i poate reprosa luii Dzeu candva ca "nu am stiut". Mai ales ca diferentierea dintre bine si rau este invatata deja prin traiul normal pe pamant.

Si tot asa ne-a dat Dumnezeu fiecaruia cel putin un inger care este cu noi clipa de clipa care sa ne ajute sa gasim adevarul prin faptul ca ne sopteste in inima si incearca sa ne calauzeze catre adevar. Asa de neajutorati nu suntem.

Si toate aceste ajutoare invisibile nu ne afecateaza liberul arbitrul absolut deloc si ne lasa sa fim oameni liberi fara nici un fel de constrangere spirituala care ar fi moarte pt. spirit.

Adevarul despre Dzeu deci nu se gaseste nici cu mintea si nici prin prejudecatile altora care mai rau incurca decat ajuta, ci prin vocea inimii, adica prin duhul sfant care ni l-a pus Dzeu in piept. Eu va zic ca un ateu bun la inima are um drum mult mai usor in lumea de dincolo decat un cunoscator al bibliei tocmai din cauza lipsei de prejudecati.

Si deci cat priveste asa zisa credinta, se poate diferentia mai degraba intre "convingere" si "credinta naiva", lucru care este vizibil pana si in Biblie. Toma "necredinciosul" care a stat alaturi de Iisus 3 ani si a vazut o sumedenie de minuni nu a avut convingerea ca Iisus a inviat nici macar dupa ce l-a vazut cu ochii lui si a trebuit sa-l pipaie mai intai ca sa se convinga ca ceea ce vede este adevarat.

"Cred numai cand vad", sau "cred numai ca si alti cred" aceea nu este credinta adevarata si la prima incercare acel om va
arata mai multa necredinta si frica decat multi "necredinciosi". Faptul ca oamenii cred in Dumnezeu numai din cauza prejudecatilor sau a superstitiei nu este o victorie nici pt. Dzeu nici pt. oameni.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 2 Feb 2008, 03:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 4 Feb 2008, 03:45 PM
Mesaj #257


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Grabillion @ 2 Feb 2008, 03:30 PM) *
Eu am fost mult timp ateu.......

Ai scris foarte bine si convingator.

Acest topic a fost editat de ben_gal: 4 Feb 2008, 03:50 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 4 Feb 2008, 04:02 PM
Mesaj #258


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Grabillion @ 2 Feb 2008, 03:15 PM) *
Bun, tu ai bineinteles dreptul sa crezi in ce doresti si poti. Fact este insa ca din nefericire pt. tine biblia consta din VT si NT si tu dupa cum scrii consideri important numai VT si chiar zici ca NT-ul nu este Biblia.

Nu ma consider nefericit decit prin faptul ca parte din NT a servit ca pretext pogroamelor.

QUOTE
De aceea nici nu-i de mirare ca gandesti ca si evreii care nici ei nu dau un ban pe Iisus si pe NT.

Rabinul Yehoshua a fost un evreu bun, dar El nu a cerut sa fie scrise niscaiva adaugiri Bibliei..

QUOTE
Aceasta este o alegere total neinteleapta, caci nu se poate arunca la gunoi o parte din Biblie doar fiindca nu intelegi sau accepti ceea ce este in NT.

Nu este greu de inteles NT si cu anumite paragrafe sunt chiar de acord.
QUOTE
Pe de alta parte cum sa accepte un doctor ateu un remediu dat de Isisu cand nici macar oamenii asa zisi crediciosi care studiaza biblia negheaza aceasta posibilitate ?

Nu "negheaza" si nici necheaza, dar remediile acestea nu sunt recunoascute nici de medici religiosi.
Ai dumneata o statistica a succeselor acestor "remedii"?
QUOTE
In plus cati oameni au auzit de Lorber si cati si.au dat silinta sa-l citeasca sau si sa testeze ? Deci este foarte normal ca sunt extrem de putini cei care stiu de astea. In Germania sunt
in medie de 100 la 1 Milion. Si Germania este in medie d.p.dv. spiritual mult mai departe decat Romania.

Cred ca asta e o dovada a ineficacitatii acestor asa zise remedii.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 4 Feb 2008, 10:35 PM
Mesaj #259


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(ben_gal @ 4 Feb 2008, 05:02 PM) *
...dar remediile acestea nu sunt recunoascute nici de medici religiosi.
Ai dumneata o statistica a succeselor acestor "remedii"?

Uite ca multe lucruri nu sunt cunoscute si totusi exista si sunt adevarate. De unde sa stie un medic religios de aceste remedii
daca nici macar nu a auzit de Lorber, ca sa nu mai vorbim de citit ceea ce a scris el. Tu cata minte ai ca sa ajungi la o asemenea constatare ?

Daca ti-ar folosi la ceva ti-as da eu o statistica, dar avand in vedere modul tai de gandire si de constatare nu se merita osteneala. Ajunge sa-ti spun ca eu fac aceste remedii dupa retele original si le dau cadou la cei nevoiasi,la care au un succes nemaipomenit. Si crede-ma ca asa de timpit nu sunt sa fac ceva care nu functioneaza si sa le mai dau si cadou.
Si nici nu sunt singurul pe acest pamant.
Chiar exista si cateva firme mici, ca de exemplu www.miron.ch care dupa 3 ani de cercetare au reusit sa produca sticla violeta de culoare si constistenta adecvata in care aceste remedii se insoresc si se pastreaza, asa cum a fost descris acum 150 de un invatator sarac cu numele Lorber.
Si culmea ca intradevar sticla violeta pastreaza ca nici un altfel de lucru energia solara din remedii fara sa se piarda vreun pic, timp de ani de zile. De unde sa fi stiut bietul Lorber astfel de secrete stiintifice care se pot dovedi de abia in zilele noastre...




Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 5 Feb 2008, 09:21 AM
Mesaj #260


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Grabillion @ 4 Feb 2008, 10:35 PM) *

Modul meu de gindire merita osteneala caci si eu sunt in cautare de remedii folositoare mie si altora.
Am experimentat fara succes homeopatia.
Dimpotriva, am fost surprins de rezultatele pozitive ale acupuncturii, desi nici la asta nu am statistica.
Vitamina B12 luata sub limba pt. a intra mai usor in singe era pina nu de mult considerata (metoda) drept o fantasmagorie si astazi metoda e unanim recunoscuta.
Am sa ma uit la www.miron.ch.
E stiut ca energia solara are o influenta benifica asupra oamenilor si ma misca cu adevarat ca-ti pasa de cei nevoiasi.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 14 Aug 2008, 10:33 AM
Mesaj #261


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IoanV
QUOTE
QUOTE
(gypsyhart)
Un om care este constient ca el nu este identic cu corpul sau nu are cum sa sufere total atunci cand ii ranesti corpul. Pentru ca ii ramane un spatiu in constiinta dincolo de limitele trupului sau. Un spatiu din care poate sa vina iertarea. Acesta poate fi chiar un indiciu...

Faptul ca exista un factor constient care asista impacat la suferinta, nu inseamna ca nu exista suferinta. Iar daca am spus totala m-am referit la faptul ca nu s-a "ecranat" fata de durere ci a trait integral toata durerea asociata mortii. Practic eu de asta ma leg, tu sugerezi cumva acest lucru:

Suferinta vine si pleaca, nu este mereu acolo. Cand suferinta a trecut, ce ramane?
Unii oameni nu au in minte decat un Iisus rastignit, si suferind. Poate impacat cu suferinta lui, dar totusi suferind. Este gresit zic eu. Suferinta lui Iisus spune foarte multe despre cei care l-au rastignit insa...
Asta cu "ecranatul" nu prea o inteleg....Poti sa fi mai explicit te rog?
QUOTE
Deci eu sustin ca ea nu dispare, nu e imputinata ci raportarea la ea este diferita. Sa nu uitam ca Iisus stia ce suferinta Il asteapta si in ciuda puterii si constiintei Lui cere, daca se poate, sa treaca de la El "paharul acesta".

Cum spuneam, suferinta vine si pleaca. Nu este ceva etern. Daca ar fi asa, atunci toata fuga dupa mantuire, eliberare, etc, ar fi apa de ploaie....

@Rehael
QUOTE
Faptul ca omul poate sa ajunga sa cunoasca ca are natura dubla nu inseamna ca si este absolvit de suferinta; cel mult poate sa inteleaga ce i se intampla. Daca lasi sa ti se incarce sufletul cu sentimente negative in urma unei suferinte, nu inseamna ca ai suferit mai mult; asta pentru ca intr-un alt post spuneai ca nu poti ierta cand suferi mult... De fapt iertarea de multe ori te ajuta sa suferi mai putin.

Cata vreme esti aici pe Terra, da, nu se poate spune ca esti "absolvit". Dar "dublura" aceea schimba toate datele problemei.
Asa este, iertarea diminueaza suferinta. Pentru ca e ca o relaxare. Cand esti relaxat poti sa absorbi mai mult....iti extinzi cumva limitele.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Aug 2008, 01:20 PM
Mesaj #262


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Suferinta vine si pleaca, nu este mereu acolo. Cand suferinta a trecut, ce ramane?
Unii oameni nu au in minte decat un Iisus rastignit, si suferind. Poate impacat cu suferinta lui, dar totusi suferind. Este gresit zic eu. Suferinta lui Iisus spune foarte multe despre cei care l-au rastignit insa...
Eu prin suferinta Lui am fost indatorat. Ca invataturi sunt, trenuri. Dar dovada ca Ii pasa si chiar vrea ceva bun pentru mine e in aceasta suferinta. Altfel e un alt "intelept", care imi arata adevarul, calea spre el. Dar Iisus mi-a aratat cum e adevaratul om, cita iubire trebuie sa aiba.
Stiu ca suferinta Lui fizica a fost limitata in timp, dar efectul gestului unui om care face ceva pentru tine nu se stinge odata cu incheierea lui. Poate dura 10 sec sa te scape cineva de la inec, dar gestul lui te salveaza pt. tot restul vietii. Asa si recunostinta, poti uita dupa citeva minute?
QUOTE
Asta cu "ecranatul" nu prea o inteleg....Poti sa fi mai explicit te rog?
Unii spun ca nu a suferit pe cruce deloc. Ca prin natura lui divina ar fi anulat suferinta din natura umana. Cam la asta ma refer, si cred ca nu s-a folosit de nnatura divina ca sa acopere in vreun fel neputintele, suferintele datorate naturii sale umane, vezi de ex. foamea de dupa post, transpiratia de singe, etc..

Acest topic a fost editat de IoanV: 14 Aug 2008, 01:22 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 14 Aug 2008, 02:03 PM
Mesaj #263


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IoanV
QUOTE
Eu prin suferinta Lui am fost indatorat. Ca invataturi sunt, trenuri. Dar dovada ca Ii pasa si chiar vrea ceva bun pentru mine e in aceasta suferinta. Altfel e un alt "intelept", care imi arata adevarul, calea spre el. Dar Iisus mi-a aratat cum e adevaratul om, cita iubire trebuie sa aiba.

Iubirea exista sau nu exista. Nu exista "trebuie sa iubesti". Si Iisus nu este singurul om care a trait pe acest pamant si care sa iubeasca neconditionat. Ar fi atat de trist sa fie asa....
QUOTE
Stiu ca suferinta Lui fizica a fost limitata in timp, dar efectul gestului unui om care face ceva pentru tine nu se stinge odata cu incheierea lui. Poate dura 10 sec sa te scape cineva de la inec, dar gestul lui te salveaza pt. tot restul vietii. Asa si recunostinta, poti uita dupa citeva minute?

Ce am vrut eu sa sugerez este ca dincolo de placere si durere este constiinta, care exista inainte si dupa ca una din aceste "extreme" sa apara. Constiinta, acel "eu sunt", este mai presus de suferinta si placere.

Si suferinta lui Iisus nu a fost "pentru" ci a fost "din cauza" greselilor si ignorantei semenilor sai.

QUOTE
Unii spun ca nu a suferit pe cruce deloc. Ca prin natura lui divina ar fi anulat suferinta din natura umana. Cam la asta ma refer, si cred ca nu s-a folosit de nnatura divina ca sa acopere in vreun fel neputintele, suferintele datorate naturii sale umane, vezi de ex. foamea de dupa post, transpiratia de singe, etc..

De acord.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Aug 2008, 03:47 PM
Mesaj #264


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Iubirea exista sau nu exista. Nu exista "trebuie sa iubesti". Si Iisus nu este singurul om care a trait pe acest pamant si care sa iubeasca neconditionat. Ar fi atat de trist sa fie asa....
Nu acesta este mesajul noii porunci pe care ne-o da Iisus! Dimpotriva, spune iubiti-va, si ne arata si masura in care trebuie sa iubim, asa cum Eu v-am iubit. Daca nu am putea creste in iubire ne-ar cere acestea? Multi au spus ca e importanta iubirea, dar El ne-o arata in fapte, si e asa convins de importanta ei, ca moare pentru ea. Tu ce intelegi prin iubire? Iubirea ta nu poate creste, e un dat?
QUOTE
Si suferinta lui Iisus nu a fost "pentru" ci a fost "din cauza" greselilor si ignorantei semenilor sai.
Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Ca nu a suferit si pentru mine ci doar din cauza celor care l-au rastignit? A platit doar rautatii oamenilor, nu a creat astfel mijlocul, posibilitatea mintuirii?

Acest topic a fost editat de IoanV: 14 Aug 2008, 03:48 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 14 Aug 2008, 05:05 PM
Mesaj #265


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Papy, crezi in mantuire?
Era posibila mantuirea fara jertfa hristica?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Aug 2008, 05:28 PM
Mesaj #266


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Eu cred tot ce scrie īn Scriptură şi nu cred īn om.

Scrie că Hristos a plătit TOATE păcatele. (Coloseni 2:13), aşa că, eu cred.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 15 Aug 2008, 12:17 AM
Mesaj #267


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Daca ceri proba biblica la activitatile bisericii, esti declarat eretic si defaimator. PUNCT.
Ti se inchide topicul imediat, ca pe vremea comunistilor rofl.gif rofl.gif , esti catalogat sectar sau neo nu stiu cum..... rofl.gif

Eu am probat biblic ca ceea ce fac oamenii din capul lor iar Dumnezeu nu a spus sa facem, este idolatrie. Deh, asa e cand tot ce spune guru e adevarat, nu vrei sa-l contrazici cu Scriptura, mai bine inchizi topicuri, nu? rofl.gif rofl.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 15 Aug 2008, 10:00 AM
Mesaj #268


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IoanV
QUOTE
QUOTE
Iubirea exista sau nu exista. Nu exista "trebuie sa iubesti". Si Iisus nu este singurul om care a trait pe acest pamant si care sa iubeasca neconditionat. Ar fi atat de trist sa fie asa....

Nu acesta este mesajul noii porunci pe care ne-o da Iisus!

Ioan, deci mesajul nu este deloc nou, si nu este nici o porunca. Crezi ca pana la Iisus nu exista iubirea?
Ia spune'mi, poti sa razi la comanda? Poti sa zambesti la comanda? Daca da, gresesc cand spun ca rasul/ zambetul tau e fals?
Mai asculta'ti si intuitia si bunul simt! Ca valoreaza cat tone de carti si "biblii".
QUOTE
Dimpotriva, spune iubiti-va, si ne arata si masura in care trebuie sa iubim, asa cum Eu v-am iubit.

Hehe..masura...adica "fara masura". smile.gif Sau "fara conditii" cum ar spune altcineva...
QUOTE
Daca nu am putea creste in iubire ne-ar cere acestea?

Aceasta crestere nu are de'a face cu nici un trebuie. Cand zici "trebuie" deja ai acceptat ca nu poti sa iubesti chiar in acest moment.
QUOTE
Multi au spus ca e importanta iubirea, dar El ne-o arata in fapte, si e asa convins de importanta ei, ca moare pentru ea.

Daca nu ai inima deschisa poti sa vezi o mie si una de fapte....Daca ai inima deschisa o simti doar privind omul in ochi smile.gif Sau...gandindu-te la el...
QUOTE
Tu ce intelegi prin iubire? Iubirea ta nu poate creste, e un dat?

Hm...un impuls spre contopire.
Ba da, dar aceasta crestere are loc de la sine. Cum zice Lao Tzu: "In natura nimeni nu se grabeste si totusi totul e realizat (la timp)".
Poti sa fii deschis..si atat. Mai departe nu depinde de noi.
QUOTE
QUOTE

Si suferinta lui Iisus nu a fost "pentru" ci a fost "din cauza" greselilor si ignorantei semenilor sai.

Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Ca nu a suferit si pentru mine ci doar din cauza celor care l-au rastignit? A platit doar rautatii oamenilor, nu a creat astfel mijlocul, posibilitatea mintuirii?

Sa spui ca Iisus a venit ca sa moara pe cruce pentru pacatele oamenilor e ca si cum ai zice ca era masochist. Poate ca era constient de aceasta posibilitate, si si'a asumat'o. Asa cum un om care spune public un mare adevar isi asuma riscul de a fi asasinat sa spunem. Dar de a aici pana la a spune ca de fapt scopul actiunilor sale este sa fie asasinat...e cale lunga.
De fapt care e scopul acestei logici, a "suferintei pentru pacatele lumii"? Sa induca oamenilor sentimentul de VINA! O vina venita insa fara nici un fel de constientizare. Perpetuarea sindromului "pacatului originar"....

Un exemplu din viata normala.
Daca un parinte iti spune ca se sacrifica pentru tine, sufera pentru tine, samd., cum te simti? Te simti mai liber sau mai impovarat? Eu cred ca o se te simti responsabil de suferinta lui, desi la drept vorbind el a ales sa sufere, si tu nu i'ai cerut acest lucru. Si daca nu i'ai cerut, atunci pentru ce sa ii fii dator? Este normal sa te simti indatorat daca ceri ceva...Legea echilibrului. Altfel insa, e doar incercare de control si manipulare. Inconstienta poate, dar tot asta e...



Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 15 Aug 2008, 10:20 AM
Mesaj #269


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



A fost conceput prin imaculata concepţie, modul recomandat de Dumnezeu. A fost trimis de Dumnezeu (un călător spaţial) pentru a schimba modul animalic de a ne procreea.
Din păcate nu am fost īnţeles şi s-a ridicat la cer cu nava cosmică.....

Isus la fel ca Dumnezeu e un cosmonaut extraterestru.

Acest topic a fost editat de tontoi: 15 Aug 2008, 10:21 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 15 Aug 2008, 11:38 AM
Mesaj #270


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



QUOTE(tontoi @ 15 Aug 2008, 11:20 AM) *
A fost conceput prin imaculata concepţie, modul recomandat de Dumnezeu. A fost trimis de Dumnezeu (un călător spaţial) pentru a schimba modul animalic de a ne procreea.
Din păcate nu am fost īnţeles şi s-a ridicat la cer cu nava cosmică.....

Isus la fel ca Dumnezeu e un cosmonaut extraterestru.



rofl.gif rofl.gif rofl.gif blink.gif blink.gif blink.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 15 Aug 2008, 11:47 AM
Mesaj #271


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



QUOTE(Anca_M. @ 15 Aug 2008, 12:38 PM) *


e teoria paleo-astronautică susţină de mari UFOlogi: Robert Charoux, Erich Anton Paul von Däniken, Zecharia SITCHIN, Dan D.Farcaş...




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 15 Aug 2008, 11:59 AM
Mesaj #272


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



rofl.gif si pe ce se bazeaza teoria asta paleo-astronautică ? Daca vrei sa fii amabil sa ma luminezi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 15 Aug 2008, 01:59 PM
Mesaj #273


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



QUOTE(Anca_M. @ 15 Aug 2008, 12:59 PM) *
si pe ce se bazeaza teoria asta paleo-astronautică ? Daca vrei sa fii amabil sa ma luminezi?


Te rog tare mult să laşi zāmbetul umilitor unde crezi tu.
Se bazează pe originea omului extraterestru.Zecharia SITCHIN vorbeşte destul de convingător īn cartea a 12 planetă despre originile noastre.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 15 Aug 2008, 02:10 PM
Mesaj #274


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



Nu e zambet umilitor e un ras cu lacrimi. Stii ca oamenii rad, plang in mod natural nu la comanda si se opresc tot atunci, ceea ce spui tu ma face sa rad, nu umilitor ci cat se poate de normal. Nu-ti mai cer lamuriri in privinta Dumnezeului extraterestru ca cine stie ce mai aflu, e parerea ta si ai tot dreptul sa crezi ce vrei. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 15 Aug 2008, 09:08 PM
Mesaj #275


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(gypsyhart)
Ia spune'mi, poti sa razi la comanda? Poti sa zambesti la comanda? Daca da, gresesc cand spun ca rasul/ zambetul tau e fals?
Mai asculta'ti si intuitia si bunul simt! Ca valoreaza cat tone de carti si "biblii"
E stiut (Sensul vietii, F. Fanget) ca nu poti sa iti modifici starea creieului, gindirea, iubirea direct prin ratiune, dar o poti face prin actiune. O actiune importanta este de ex. sa scoti egoismul si limitarile si sa faci loc iubirii. Asa cum o actiune este sa privesti o comedie si sa rizi cit se poate de sanatos. Iar de vorbit, te anunt cind zic din carti, pina atunci sa stii ca o fac din experienta. Stiu cum a crescut iubirea, deschiderea mea, si de aici vorbesc.
QUOTE
Aceasta crestere nu are de'a face cu nici un trebuie. Cand zici "trebuie" deja ai acceptat ca nu poti sa iubesti chiar in acest moment.
Nu cu trebuie are de-a face ci cu "vreau". Nu impus ci pentru ca ai vazut cit de minunat este!
QUOTE
Daca nu ai inima deschisa poti sa vezi o mie si una de fapte....Daca ai inima deschisa o simti doar privind omul in ochi
Inima ta se deschide spontan? Ca a mea e mai indaratnica... Ce faci tu ca sa deschizi inima tot mai mult?
QUOTE
Hm...un impuls spre contopire.
Ba da, dar aceasta crestere are loc de la sine. Cum zice Lao Tzu: "In natura nimeni nu se grabeste si totusi totul e realizat (la timp)".
Eu o simt altfel... Si nu creste singura... Ei, in natura e una dar cei ce urmeaza calea lui Dao "actioneaza prin nonactiune"....
QUOTE
Sa spui ca Iisus a venit ca sa moara pe cruce pentru pacatele oamenilor e ca si cum ai zice ca era masochist. Poate ca era constient de aceasta posibilitate, si si'a asumat'o. Asa cum un om care spune public un mare adevar isi asuma riscul de a fi asasinat sa spunem. Dar de a aici pana la a spune ca de fapt scopul actiunilor sale este sa fie asasinat...e cale lunga.
Scopul actiunii a fost mintuirea noastra, suferinta mortii pentru noi e mijlocul, nu se putea altfel. Gindeste-te doar la un lucru, daca un "maestru" nu ia in stapinire inclusiv moartea, ce poate promite discipolilor sai, dincolo de ea?
QUOTE
Un exemplu din viata normala.
Daca un parinte iti spune ca se sacrifica pentru tine, sufera pentru tine, samd., cum te simti? Te simti mai liber sau mai impovarat? Eu cred ca o se te simti responsabil de suferinta lui, desi la drept vorbind el a ales sa sufere, si tu nu i'ai cerut acest lucru. Si daca nu i'ai cerut, atunci pentru ce sa ii fii dator? Este normal sa te simti indatorat daca ceri ceva...Legea echilibrului. Altfel insa, e doar incercare de control si manipulare. Inconstienta poate, dar tot asta e...
Iisus nu s-a laudat cu suferinta Lui. Eu o vad si ii sunt recunoscator, nu ma simt insa indatorat, obligat cumva. Nu practica prin ea un santaj emotional ci deschide o poarta. Da, El a ales Sa sufere, iar eu sunt liber sa ignor suferinta Lui. Dar nu vreau... Nu am cerut eu ca nu stiam ce sa cer, de unde sa stiu eu cum ma poate ajuta? Insa pentru mine canalul deschis de El prin moarte e "vital"! Si in viata reala, un parinte care se sacrifica pentru copii merita respect. Pina cind face din sacrificiu o moneda de schimb. Insa Iisus nu vrea nimic pentru El, numai pentru noi...

Acest topic a fost editat de IoanV: 15 Aug 2008, 09:11 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 16 Aug 2008, 11:14 AM
Mesaj #276


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Grabillion @ 28 Oct 2005, 04:54 PM) *
Deschis acest topic pentru a clarifica si intelege mai bine, misterul lui Isus si scopul
vietii si mortii Lui, asa cum reise din Biblie si dupa parerea mea un mister inca pentru multi.

Isus a fost numai un om indeplinit, un rabin (invatator) invatat prin care actiona si vorbea Dumnezeu Tatal ?
Isus a fost Fiul lui Dumnezeu Tatal ?
Isus a fost Dumnezeu Tatal si Mesia si deci si Fiul lui Dumnezeu in trup de om, deci Iehova,
Dumnezeu in trup de om ?

Isus nu a avut parte de moarte trupeasca, deoarece nu avea pacat trupesc (altfel nu ar fi putut plati pt pacate). El si-a eliberat Duhul

Hristos este Dumnezeu, pt ca Dumnezeu este Duh,

Ioan 4

24 Dumnezeu este Duh; şi cine se īnchină Lui, trebuie să I se īnchine īn duh şi īn adevăr.``

iar omul Isus avea trup, suflet si Duh, acesta din urma fiind chiar Dumnezeu Insus;

1 Tesaloniceni 5:23


23Dumnezeul păcii să vă sfinţească El īnsuş pe deplin; şi: duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru, să fie păzite īntregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.


Deci, in omul Isus Hristos, Duhul Sau era chiar Dumnezeu, intrebarile martorilor gen: "cine era in cer cand s-a auzit glasul in momentul botezului lui Hristos?" sunt stupide si denota lipsa studiului biblic.

Iar, cu privire la nasterea Fiului, nu referitor la trupul fizic, Scriptura e clara: nu exista inceput nici sfarsit, Fiul este chiar Dumnezeu.

Evrei 7


3 fără tată, fără mamă, fără spiţă de neam, neavīnd nici īnceput al zilelor, nici sfīrşit al vieţii, -dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, -rămīne preot īn veac.

Isaia 9

6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Īl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.

Iar nasterea este numai dpdv al mortii=plata pacatelor

Apocalipsa 1

5şi din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel īntīi născut din morţi, Domnul īmpăraţilor pămīntului! A Lui, care ne iubeşte, care ne -a spălat de păcatele noastre cu sīngele Său,

Insa, nu se poata intelege acest aspect fara a intelege ce este salvarea si ce inseamna plata pacatelor.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 Aug 2008, 01:43 PM
Mesaj #277


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Papy, Iisus, ca Dumnezeu intrupat, a fost si om, si Dumnezeu in acelasi timp. O persoana, doua ipostasuri insa, divin si uman.
Ca om, Iisus a murit, a suferit, prin suferinta Sa stergand consecintele pacatului stramosesc.

"cel īntīi născut din morţi". Pai, ca se scoale din morti, in primul rand trebuie sa moara, asta ca sa te contrazic cu cuvintele tale.
Tu pretindeai ca recunosti Biblia drept carte sfanta, care contine Cuvantul Domnului: pai nu vorbeste chiar Iisus despre moartea, suferinta, chinurile, badjocura la care urma sa fie supus?
Nu a luat paine cu minile Sale, in Joia Patimilor, spunand: "Luati mancati, acesta este Trupul Meu care se frange pentru voi spre iertarea pacatelor". Si de asemenea paharul (de vin) dupa Cina zicand: "Beti dintru acesta toti, Acseta este Sangele Meu, care pentru Voi si pentru multi se varsa spre iertarea pacatelor". Si ca de cate ori veti manca din painea franta (ritualic) si, de asemenea, ne vom iampartasi din vin, "moartea Mea veti vesti"?
Nu S-a rugat Iisus Tatalui Ceresc in Gradina Ghetsimani, inainte de rastignire, umilinte, scuipaturi, badjocuri, tortura "cu lacrimi de sange", zicand cu umilinta Tatalui Ceresc: "parinte, daca voiesti, departeaza acest pahar de la mine! Dar faca-se voia Ta, nu a Mea!".
Tu ce intelegi din capitolele evenaghelice referitoare la rastignirea, moartea, invierea si suirea la cer a Mantuitorului? Ca a blufat" A facut cu ochiul pe Cruce?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 16 Aug 2008, 02:47 PM
Mesaj #278


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Se vede ca nu ai studiat cu Scriptura acest subiect.
Scrie ca omul este format din duh, trup si suflet.
Duhul lui Isus era chiar Dumnezeu. Trupul Sau nu era Dumnezeu, pt ca Scriptura scria ca duhul nu are carne si oase.

Moartea pe care a suferit-o El este moartea cea de-a doua, cea eterna, padeapsa pt pacatele celor alesi. Mai citeste, zau!

Moartea in Scriptura este:
-moartea corpului, fizica, datorata blestemului pt pacat, numita in cazul celor salvati "adormire"

Romani 7

9Odinioară, fiindcă eram fără Lege, trăiam; dar cīnd a venit porunca, păcatul a īnviat, şi eu am murit.

-moartea spirituala, cauzata de pacat, in care Dumnezeu a scos Duhul Sau din noi, stare in care ne aflam cu totii si care in momentul salvarii dispare.

Efeseni 2

1Voi eraţi morţi īn greşelile şi īn păcatele voastre,
2īn cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum īn fiii neascultării.

3Īntre ei eram şi noi toţi odinioară, cīnd trăiam īn poftele firii noastre pămīnteşti, cīnd făceam voile firii pămīnteşti şi ale gīndurilor noastre, şi eram din fire copii ai mīniei, ca şi ceilalţi.

4Dar Dumnezeu, care este bogat īn īndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne -a iubit,

5măcar că eram morţi īn greşelile noastre, ne -a adus la viaţă īmpreună cu Hristos (prin har sīnteţi mīntuiţi).

6El ne -a īnviat īmpreună, şi ne -a pus să şedem īmpreună īn locurile cereşti, īn Hristos Isus,

1 Tesaloniceni 4


13Nu voim, fraţilor, să fiţi īn necunoştinţă despre cei ce au adormit, ca să nu vă īntristaţi ca ceilalţi, cari n'au nădejde.

14Căci dacă credem că Isus a murit şi a īnviat, credem şi că Dumnezeu va aduce īnapoi īmpreună cu Isus pe cei ce au adormit īn El.

15Iată, īn adevăr, ce vă spunem, prin Cuvīntul Domnului: noi cei vii, cari vom rămīnea pīnă la venirea Domnului, nu vom lua -o īnaintea celor adormiţi.

16Căci īnsuş Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trīmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorī din cer, şi īntīi vor īnvia cei morţi īn Hristos.

-moartea eterna, plata pacatelor in iad

Acum, de fiecare data cand te referi la moarte, trebuie sa specifici. Lasa genul barfa filozofica si studiaza Scriptura si nu mai intreba ce cerde unul si altul, ci unde scrie ce afirma ei. Autoritatea unei concluzii teologice trebuie sa fie Dumnezeu si nu omul pacatos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 18 Aug 2008, 10:13 AM
Mesaj #279


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IoanV
QUOTE
QUOTE
E stiut (Sensul vietii, F. Fanget) ca nu poti sa iti modifici starea creieului, gindirea, iubirea direct prin ratiune, dar o poti face prin actiune. O actiune importanta este de ex. sa scoti egoismul si limitarile si sa faci loc iubirii. Asa cum o actiune este sa privesti o comedie si sa rizi cit se poate de sanatos.

Fara suparare, dar vorbesti din carti...si nu tocmai bune, se pare. Actiunile arata nivelul de constienta la care te afli. Si asupra inconstientei (intunericului) nu se poate actiona direct.
QUOTE
Iar de vorbit, te anunt cind zic din carti, pina atunci sa stii ca o fac din experienta. Stiu cum a crescut iubirea, deschiderea mea, si de aici vorbesc.

Nu cred ca o faci din experienta, acum. Cum?
QUOTE
Nu cu trebuie are de-a face ci cu "vreau". Nu impus ci pentru ca ai vazut cit de minunat este!

Tot este o distanta. Poti sa iubesti la vointa?
QUOTE
Inima ta se deschide spontan? Ca a mea e mai indaratnica... Ce faci tu ca sa deschizi inima tot mai mult?

Normal. Daca se deschide se deschide spontan.
As putea sa spun ca fac meditatia x sau y, dar as gresi totusi. Pentru ca nu poti sa actionezi direct...
QUOTE
Scopul actiunii a fost mintuirea noastra, suferinta mortii pentru noi e mijlocul, nu se putea altfel. Gindeste-te doar la un lucru, daca un "maestru" nu ia in stapinire inclusiv moartea, ce poate promite discipolilor sai, dincolo de ea?

Ma rog, asta cu nu se putea altfel, nu stiu daca chiar asa o fi...
Ce inseamna pentru tine "sa ia in stapanire moartea"?
QUOTE
Iisus nu s-a laudat cu suferinta Lui. Eu o vad si ii sunt recunoscator, nu ma simt insa indatorat, obligat cumva. Nu practica prin ea un santaj emotional ci deschide o poarta. Da, El a ales Sa sufere, iar eu sunt liber sa ignor suferinta Lui. Dar nu vreau... Nu am cerut eu ca nu stiam ce sa cer, de unde sa stiu eu cum ma poate ajuta? Insa pentru mine canalul deschis de El prin moarte e "vital"! Si in viata reala, un parinte care se sacrifica pentru copii merita respect. Pina cind face din sacrificiu o moneda de schimb.

Mda, Iisus nu, dar crestinii da.
Spui ca nu te simti indatorat, dar mai inainte ziceai ca Eu prin suferinta Lui am fost indatorat.
Iisus nu practica santaje dar cei care spun ca ii urmeaza invataturile o fac uneori.
QUOTE
Pina cind face din sacrificiu o moneda de schimb. Insa Iisus nu vrea nimic pentru El, numai pentru noi...

Nu vrea nimic pentru el? Din ce zici tu rezulta ca el este asemenea unui robot, setat sa te slujeasca nonstop.
Aceasta dihotomie intre "binele meu" vs "binele celorlalti" este falsa. Nu spune Iisus "toate acestea pe care le faceti fratilor mei mai mici, mie mi le faceti"? Asta inseamna ca el actioneaza spre binele simultan al sau si al semenilor sai.
Ce spui tu cu mantuitorul care nu primeste (vrea)nimic pentru el ci doar da imi arata iar ca vorbesti din carti nu din experienta si bun simt. A da si a primi exista si la nivele mai inalte nu doar in viata normala. Deci este absolut normal ca Iisus sa si primeasca nu doar sa dea. Ca nu daruieste "calculat", cu gandul la rezultate, este altceva...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Aug 2008, 01:57 PM
Mesaj #280


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pentru a patrunde intelesul unor carti ai nevoie de experienta.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 09:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman