HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sufletul - Muritor Sau Nemuritor ?, Pan' la urma ce-i sufletul ?
Grabillion
mesaj 9 Nov 2005, 12:05 AM
Mesaj #136


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@Thelma

Wikipedia: "Dogma (the plural is either dogmata or dogmas) is belief or doctrine held by a religion or any kind of organization to be authoritative. Evidence, analysis, or established fact may or may not be adduced, depending upon usage.
"
In romaneste nu am gasit. Ma refer la dogmele in sensul de doctrina. Toate dogmele sunt facute de oameni si se bazeaza pe lucruri/teorii/doctrine/legi impuse de oameni la alti oameni. Ca un fel de comunism cu legi absurde.

Dupa cum se vede mai jos, dogmele bisericilor au fost impuse de oameni (episcopi) pt. alti oameni (popor)
Si avand in vedere ca interpretatea lor a bibliei este gresita, pt. a le ajuta scopurilor lor,
eu o consider dogmele bisericesti doctrine. Asta nu inseamna sa condamni preotii, dar crestinismul a fost alterat prin aceste dogme. Dogmele nu au ajutat si nu o sa ajute niciodata pe nimeni, dimpotriva. Este f. greu sa scapi de ele si sa gandesti liber si in spiritul adevarului.

"For most of Eastern Christianity, the dogmata are contained in the Nicene Creed and the first two, three, or seven ecumenical councils (depending on whether one is a Nestorian, a Monophysite, or an Eastern Orthodox Christian). Roman Catholics also hold as dogma the decisions of 14 later ecumenical councils and a few decrees promulgated by popes exercising papal infallibility (see, e.g., Mary, the mother of Jesus). Protestants to differing degrees affirm portions of these dogmata, and often rely on sect-specific 'Statements of Faith' which summarize their chosen dogmata (see, e.g., Eucharist).

Lege fara pedeapsa nu exista: cine nu respecta legile/dogmele date de episcopi primeste pedeapsa, pedeapsa
care este impotriva invataturii lui Isus:
"Rejection of dogma is considered heresy and may lead to expulsion from the religious group, although in the Christian Gospels this is not done rashly (e.g. Mt 18:15-17)."

Cine a iubit comunismul o sa iubeasca probabil si dogmele bisericesti, adica acele dogme care nu au nimic
in comun cu biblia : rugatul la icoane, cultul mariei, spovedania la popa, etc. Insa fiecare cu ale lui...

Acest topic a fost editat de Grabillion: 9 Nov 2005, 12:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 9 Nov 2005, 01:58 PM
Mesaj #137


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Grabillon

Dar tot nu mi-ai raspuns la intrebare (nu era retorica). laugh.gif


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 9 Nov 2005, 09:25 PM
Mesaj #138


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@thelma
QUOTE

Grabillon, dar cum ai vrea sa fie preotii, altfel decat dogmatici? Religia este fundamentata pe norme, reguli, teze, dogme.

Ar putea sa uite de dogme si sa ii invete pe oameni adevarul. Dar cum sa-i invete adevarul daca ei insasi nu il conosc ?
Deci preotii mai intai ar trebui sa cunoasca adevarul... ceea ce nu se va intampla pt. ca ei cred ca il cunosc deja.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Nov 2005, 09:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 10 Nov 2005, 02:43 AM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Grabillion @ 9 Nov 2005, 10:25 PM)
@thelma
QUOTE

Grabillon, dar cum ai vrea sa fie preotii, altfel decat dogmatici? Religia este fundamentata pe norme, reguli, teze, dogme.

Ar putea sa uite de dogme si sa ii invete pe oameni adevarul. Dar cum sa-i invete adevarul daca ei insasi nu il conosc ?
Deci preotii mai intai ar trebui sa cunoasca adevarul... ceea ce nu se va intampla pt. ca ei cred ca il cunosc deja.

- mda, adevarat, trist si adevarat. De ce sa mai cauti adevarul cind deja il cunosti ?


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 10 Nov 2005, 10:41 AM
Mesaj #140


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
Ar putea sa uite de dogme si sa ii invete pe oameni adevarul.

Avand in vedere ca dogma (eu ma refer la cea ortodoxa care este bazata pe Biblie si pe Sfintii Parinti si pe ea este intemeiata Biserica lasata de Hristos) este calea adevarata catre Adevar, atunci tu ce spui: sa paraseasca calea adevarata si sa o ia pe aratura, pe calea ratacirii? Tu crezi ca pe calea ratacirii se gaseste Adevarul?
Ca o comparatie lumeasca, este ca si cum tu ai vrea sa inveti pe cineva matematica fara ca habar sa ai de vreo teorema sau nici macar de vreo inmultire... Daca stiinta matematicii este o dogma atunci cand o predai cuiva, trebuie sa o predai intocmai (dar evident ca inainte trebuie sa o cunosti tu - la dogma ma refer), caci altfel, inveti pe altii numai prapastii in care apoi singuri cad...
QUOTE
Dar cum sa-i invete adevarul daca ei insasi nu il conosc ?

Tu cunosti Adevarul si poti sa-i inveti pe altii ceva despre Adevar? Si atunci cum de sti tu ca urmand o cale nu duce la Adevar, cand au fost atatia care au demonstrat practic ca urmand acea cale au castigat binecuvantarea Adevarului? Ti se pare logic ca sa contrazici pana si lucrurile evidente?
QUOTE
De ce sa mai cauti adevarul cind deja il cunosti ?

Cine afirma ca cunoste Adevarul, adica pe Dumnezeu, este deja ratacit in opinia mea, caci a-L cunoste in totalitate pe Dumnezeu inseamna a te identifica cu El, caci doar El este atoatecunoscator...., ... stium unde a cazut cel ce a vrut sa fieca Dzeu.
Dupa mine, ca sa mergi catre Adevar trebuie sa urmezi o cale, caci nu exista om care sa-ti dea Adevarul pe tava... , dar Biserica poate sa te ajute sa gasesti calea si ce-i mai greu, sa te si menti pe ea, adica te invata sa prinzi peste, cum bine spune Iisus in pilde, si astfel sa castigi Imparatia cerurilor...

Mai jos o sa scriu putin din cuvantul Mantuitorului marturisit de Sfanta Scriptura din care se pot trage multe invataminte si se pot descoperi multe ratataciri...

1.În ceasul acela, s-au apropiat ucenicii de Iisus si I-au zis: Cine, oare, este mai mare în împărătia cerurilor?
2. Si chemând la Sine un prunc, l-a pus în mijlocul lor,
3. Si a zis: Adevărat zic vouă: De nu vă veti întoarce si nu veti fi precum pruncii, nu veti intra în împărătia cerurilor.
4. Deci cine se va smeri pe sine ca pruncul acesta, acela este cel mai mare în împărătia cerurilor.
5. Si cine va primi un prunc ca acesta în numele Meu, pe Mine Mă primeste.
6. Iar cine va sminti pe unul dintr-acestia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară si să fie afundat în adâncul mării.
7. Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.
8. Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteste, taie-l si aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viată ciung sau schiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel vesnic.
9. Si dacă ochiul tău te sminteste, scoate-l si aruncă-l de la tine, că mai bine este pentru tine să intri în viată cu un singur ochi, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului.
10. Vedeti să nu dispretuiti pe vreunul din acestia mici, că zic vouă: Că îngerii lor, în ceruri, pururea văd fata Tatălui Meu, Care este în ceruri.
11. Căci Fiul Omului a venit să caute si să mântuiască pe cel pierdut.
12. Ce vi se pare? Dacă un om ar avea o sută de oi si una din ele s-ar rătăci, nu va lăsa, oare, în munti pe cele nouăzeci si nouă si ducându-se va căuta pe cea rătăcită?
13. Si dacă s-ar întâmpla s-o găsească, adevăr grăiesc vouă că se bucură de ea mai mult decât de cele nouăzeci si nouă, care nu s-au rătăcit.
14. Astfel nu este vrere înaintea Tatălui vostru, Cel din ceruri, ca să piară vreunul dintr-acestia mici.
15. De-ti va gresi tie fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine si el singur. si de te va asculta, ai câstigat pe fratele tău.
16. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul.
17. Si de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ti fie tie ca un păgân si vames.

18. Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veti lega pe pământ, vor fi legate si în cer, si oricâte veti dezlega pe pământ, vor fi dezlegate si în cer. 19. Iarăsi grăiesc vouă că, dacă doi dintre voi se vor învoi pe pământ în privinta unui lucru pe care îl vor cere, se va da lor de către Tatăl Meu, Care este în ceruri.
20. Că unde sunt doi sau trei, adunati în numele Meu, acolo sunt si Eu în mijlocul lor.
(Matei 18)
Cine are urechi de auzit sa auda!...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 10 Nov 2005, 12:25 PM
Mesaj #141


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Avand in vedere ca dogma (eu ma refer la cea ortodoxa care este bazata pe Biblie si pe Sfintii Parinti si pe ea este intemeiata Biserica lasata de Hristos) este calea adevarata catre Adevar, atunci tu ce spui: sa paraseasca calea adevarata si sa o ia pe aratura, pe calea ratacirii?


@clopotel

Cum poti sa afirma asta, cand eu de fapt sustin ca lumea sa se tina numai de cavantul bibliei si nu de cuvantul dogmelor creeate de oameni ? Sau in Biblie scrie minciuni si deci Biblia este calea ratacirii?

Dogma e dogma, vine de la om si va ramane dogma adica doctrina umana plina de greseli. Biblia este lucrarea adevarului, deci de ce vrei tu sa se ia omul dupa un alt om care poate greseste si nu dupa sursa adevarului, Biblia ?

In care dogma se afla adevarul, in dogma ortodoxa, catolica, evaghelista sau protestanta ? La
intrebarea asta care ti-o pun pt. a doua oara nu mi-ai raspuns inca.

Daca te uiti la protestanti, o sa vezi ca ei au lasat la o parte toate dogmele umane, caci Luther a recunoscut greseala
bisericii si se prtestantii se tin numai de ce scrie in evangheliile apostolilor. A fost Luther
mai prost sau mai destept decat biserica rea care l-a urmarit si asuprit cu inversunare ?

Luther a fost trimis de Dzeu ca sa traduca Biblia pt. oameni si pt. a indrepta credinta gresita a bisericilor,
de aceea a infintat el credinta protestanta. Sau crezi ca Satana l-a trimis pe Luther ?

De ce a tinut biserica Biblia netradusa pt. oameni atata timp ? Cand Luther a tradus Biblia el a vazut greseala bisericii
el a a creat miscarea protestanta, care este mai aproape de adevar decat cea catolica si ortodoxa tocmai pt. ca
ea se tine numai de litera Bibliei si nu de Dogmele preotilor, care au fost create numai sa subjuge lumea ????

Sunt secte pe lumea asta care sunt mai aproape de adevarul Bibliei cu mult mai mult decat dogmele bisericilor si a celor
celor care sustin aceleasi lucruri ca si tine.

Asa cum ai spus tu in alt thread, dupa tine cugetatorii liberi sunt cei mai rai, dupa aia vin sectantii si dupa aia ortodocsii.
Dar eu iti spun ca exact invers este... si asa o sa si ramana vesnic. Iara daca vrei sa vazi cum o duc preotii sau oamenii
dogmatici dupa moarte, citeste "Episcopul Martin" dat de Iisus. Linkul il gasesti mai sus undeva.
Dogma ramane dogma, ca vine de la secta, biserica sau om.

Mama Tereza a murit in 1997. Si desi ea a trait numai sa faca bine la altii, ea nu a ajuns unde ar fi trebuit dupa moarte,
din cauza dogmelor. De abia in 2005 a ajuns la Iisus. Tocmai fiindca i-a trebuit ceva timp sa se scape de dogmele bisericesti si mai ales de credinta oarba in papa de la Roma. De abia dupa ce a murit Papa, ea a realizat ca papa era si el numai un om si s-a desteptat la realitate si a fost capabila sa inteleaga si accepte adevarul. Caci nimeni nu merge mai departe atata vreme cat nu cunoaste sau accepta adevarul. Iar dogmele bisericii nu sunt adevarul, cee ce se poate vedea comarandu-le cu Biblia.
Daca nu murea Papa cine stie cat mai statea ea unde a stat. Daca la Mama Tereza i-a trebuit atat timp sa ajunga la Iisus, desi viata ei a fost un exemplu de iubire pt aproape fara seaman, oare cat timp iti va trebuii tie si la toti preotii precum si celor care cred ca fanaticii in ceea ce spun ei ? Sute sau chiar mii de ani !

Unde este adevarul dupa tine ?
a) Biblie
b) Dogmele ortodoxe ( interpretarea bibliei de catre oameni + lucruri care nu sunt scrise in biblie)
c) Dogmele catolice ( interpretarea bibliei de catre oameni + lucruri care nu sunt scrise in biblie)

Daca vrei sa raspunzi, raspunde si tu cu cuvintele tale si nu iara cu citate din sfinti si biblie...

QUOTE

Dupa mine, ca sa mergi catre Adevar trebuie sa urmezi o cale, caci nu exista om care sa-ti dea Adevarul pe tava... , dar Biserica poate sa te ajute sa gasesti calea si ce-i mai greu, sa te si menti pe ea, adica te invata sa prinzi peste, cum bine spune Iisus in pilde, si astfel sa castigi Imparatia cerurilo


Da, biserica te ajuta sa apuci drumul cel mai lung care te duce la adavar, in zeci, sute sau mii de ani. Oricum daca ai citit Biblia poate ca ai aflat ca credinta nu are NICI o valoare atata vreme cat nu este insotita de fapte de iubire
pt. aproape. Numai cu credinta, chiar daca este adevarata, nu o sa castigi nici o impartie.
Cu credinta gresita in dogmele bisericesti si nu adevarul bibliei insa, iti urez drum bun pe calea cea lunga, de care o sa ai nevoie ca sa te scapi de ea.

Edit:
QUOTE

17. Si de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ti fie tie ca un păgân si vames.


Imi explici si mie la care biserica se refera aici ? Caci biserica asa cum o cunoastem a aparut mult mai tarziu !
Era Templul fariseiilor, caci era singura biserica pe vremea aceea ? In plus Isus nu spune nicaieri sa se construiasa biserici si ca Templul adevarat este in inima oamenilor.

Uite traducerea lui Luther a pasajului de mai sus, in original, in germana din 1545:
16. Höret er dich nicht, so nimm noch einen oder zween zu dir, auf daß alle Sache bestehe auf zweier oder dreier Zeugen Mund.
17. Höret er die nicht, so sage es der Gemeinde. Höret er die Gemeinde nicht, so halt ihn als einen Heiden und Zöllner.

In traducerea originala nu se foloseste cuvantul Biserica (Kirche) ci cuvantul Comuna, Comunitate, Adunare (Gemeinde)
Deci nu sa-l spuna pe om la biserica cu preoti, care nici nu exista pe vremea aia, ci la cei din comunitate, deci cei de aceeasi credinta. Nicidecum la preoti si biserica asa cum s-a facut mai tarziu cu pirirea oamenilor la inchizitie !
Deci numai un cuvant din biblie tradus gresit poate schimba mult sensul unei fraze, in favoarea preotilor si nu a adevarului.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 10 Nov 2005, 02:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Nov 2005, 01:41 PM
Mesaj #142


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Ca o comparatie lumeasca, este ca si cum tu ai vrea sa inveti pe cineva matematica fara ca habar sa ai de vreo teorema sau nici macar de vreo inmultire... Daca stiinta matematicii este o dogma atunci cand o predai cuiva, trebuie sa o predai intocmai (dar evident ca inainte trebuie sa o cunosti tu - la dogma ma refer), caci altfel, inveti pe altii numai prapastii in care apoi singuri cad...


Interesant ce spui....Si as zice ca e "foarte yoghin" modul acesta de a vedea lucrurile, foarte stiintific. Caci matematica nu se face cu inima, nu? Vrei nu vrei trebuie sa accepti adevarurile ei.
Insa "iubire cu de'a sila nu se poate". De asta nu se potriveste comparatia ta....Ce crezi, daca iubesti pe cineva mai trebuie sa iti spuna cineva ce este bine si ce este rau? De ce spunea cineva "Iubeste si fa ce vrei"?
smile.gif






Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 10 Nov 2005, 01:46 PM
Mesaj #143


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Grabillion @ 10 Nov 2005, 01:25 PM)
Mama Tereza a murit in 1997. Si desi ea a trait numai sa faca bine la altii, ea nu a ajuns unde ar fi trebuit dupa moarte,
din cauza dogmelor. De abia in 2005 a ajuns la Iisus.
Tocmai fiindca i-a trebuit ceva timp sa se scape de dogmele bisericesti si mai ales de credinta oarba in papa de la Roma. De abia dupa ce a murit Papa, ea a realizat ca papa era si el numai un om si s-a desteptat la realitate si a fost capabila sa inteleaga si accepte adevarul. Caci nimeni nu merge mai departe atata vreme cat nu cunoaste sau accepta adevarul. Iar dogmele bisericii nu sunt adevarul, cee ce se poate vedea comarandu-le cu Biblia.
Daca nu murea Papa cine stie cat mai statea ea unde a stat. Daca la Mama Tereza i-a trebuit atat timp sa ajunga la Iisus, desi viata ei a fost un exemplu de iubire pt aproape fara seaman, oare cat timp iti va trebuii tie si la toti preotii precum si celor care cred ca fanaticii in ceea ce spun ei ? Sute sau chiar mii de ani !

Sa te intreb de unde stii tu toate astea, sa nu te intreb ?


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 10 Nov 2005, 02:07 PM
Mesaj #144


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



QUOTE (Grabillon)
Mama Tereza a murit in 1997[...]abia in 2005 a ajuns la Iisus[...] Daca nu murea Papa cine stie cat mai statea ea unde a stat.

Aceeasi intrebare. rolleyes.gif

Clopotel & gypsyhart: ce a fost mai intai, "a cunoaste" sau "a iubi"? Se poate una fara alta?

Acest topic a fost editat de Thelma: 10 Nov 2005, 02:12 PM


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 10 Nov 2005, 02:19 PM
Mesaj #145


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Sa te intreb de unde stii tu toate astea, sa nu te intreb ?

Vine de sus, si este adevarul pur, asa o imaginatie bogata chiar ca nu am...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Nov 2005, 02:39 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 10 Nov 2005, 11:41 AM)
Cine are urechi de auzit sa auda!...

- aceasta afirmatie se refera la nivelul de constiinta a fiintei.

"Cine are nivelul de constiinta suficient deinalt (elevat) sa poata rezona (intelege) cu vibratia energetica subtila a adevarurilor continute in aceste afirmatii (ale Mele) .. poate "auzi" intelege spusele si principiile (adevarurile) expuse in aceste pilde/afirmatii."

- cu toate ca ofer acum cheia si secretul acestei realitati misterioase exprimate de Iisus prin cuvinte atit de simple, MULTI dintre cei ce vor citi aceste rinduri NU VOR INTELEGE ce vor ele sa spuna. Unii nici macar nu vor ajunge sa citeasca aceste cuvinte (explicatii ezoterice), altii vor trece peste ele, ignorindu-le, samd. Cei f. f. putini vor intelege, si si mai putini vor urmari sa faca ceva pt. a schimba aceasta realitate (launtrica) cu care fiecare din ei/noi se confrunta. Doar o cale spirituala autentica si vie poate ajuta cu adevarat la ridicarea/elevarea nivelului de constiinta. Cine are urechi ... sorry.gif

- insasi sufletul, in drumul sau spiritual catre eternitate, isi modifica aceasta constiinta, de fapt nivelul ei de vibratie, functie de experientele acumulate (zestrea spirituala) in mii si mii de vieti prin care "trece".


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Nov 2005, 02:46 PM
Mesaj #147


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE (Thelma @ 10 Nov 2005, 03:07 PM)
Clopotel & gypsyhart: ce a fost mai intai, "a cunoaste" sau "a iubi"? Se poate una fara alta?

Normal ca sunt legate precum focul si apa. Exista insa situatia dezechilibrului cand focul prea puternic duce la evaporarea apei sau cand apa abundenta stinge focul. Telul este ECHILIBRUL dintre cele doua. Si a mentine acest echilibru reprezinta "calea cea ingusta" de care vorbeste Isus, "calea de mijloc" de care vorbeste Buddha....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Nov 2005, 02:49 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Grabillion @ 9 Nov 2005, 01:05 AM)

Cine a iubit comunismul o sa iubeasca probabil si dogmele bisericesti, adica acele dogme care nu au nimic
in comun cu biblia : rugatul la icoane, cultul mariei, spovedania la popa, etc. Insa fiecare cu ale lui...

Pan la urma lupii imbracati in oaie isi arata coltii...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 10 Nov 2005, 03:01 PM
Mesaj #149


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Pan la urma lupii imbracati in oaie isi arata coltii...


Arata-mi unde scrie in biblie sa te rogi la icoane, la Maria si unde scrie
de spovedanie ? Daca nu gasesti, atunci iti arat eu unde scrie tocmai invers.
Arata-mi un pasaj din ceea ce am scris eu care sa nu fie conform cu biblia ?
(in afara de temele care nu sunt cuprinse in biblie)

Deci cine-i lupul si cine-i oaia ? Vorbind de dogme si lucruri scornite de oameni ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Nov 2005, 03:27 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Grabillion @ 10 Nov 2005, 04:01 PM)
QUOTE

Pan la urma lupii imbracati in oaie isi arata coltii...


Arata-mi unde scrie in biblie sa te rogi la icoane, la Maria si unde scrie
de spovedanie ? Daca nu gasesti, atunci iti arat eu unde scrie tocmai invers.
Arata-mi un pasaj din ceea ce am scris eu care sa nu fie conform cu biblia ?
(in afara de temele care nu sunt cuprinse in biblie)

Deci cine-i lupul si cine-i oaia ? Vorbind de dogme si lucruri scornite de oameni ?

Am sa iti dau un singur exemplu. Parintele Cleopa .


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 10 Nov 2005, 03:35 PM
Mesaj #151


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@abureala.

La intrebarea dinainte nu ai raspuns inca... ce vrei sa zici cu preotul Cleopa pe care nu il stiu... nu am inteles.

Arata-mi unde am scris ca eu condamn oamenii sau preotii ?
Eu sunt doar pt. adevar si impotriva la neadevarul care este continut in multele din dogmele bisericii. Indiferent de cine il predica, ca este papa, preot sau om.
Asa cum sunt oameni buni si rai asa sunt si preoti buni si rai, fiecare este responsabil de ceea ce face sau predica.
Niciodata nu am spus insa ca trebuie desfintata biserica sau preotii si nici nu am nimic impotriva la preoti ci numai la neadevarurile care circula in lume.
Deci ceea ce tu spui nu are nimic de aface cu ceea ce spun eu si faci acuzatii personale (tipice la cei care
nu au argumente) fara sa intelegi ceea ce spun.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 10 Nov 2005, 03:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Nov 2005, 04:09 PM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Parintele Cleopa este un sfant. A trait in vremurile comunismului, si a murit dupa revolutie. In vremea progoanei comuniste, fiind calugar, pe cand comunistii au gonit calugarii de la manastiri, a trait 10 ani in pustie (in munti), ca sa nu renunte la credinta si la Hristos. Toata viata lui a cinstit pe Fecioara Maria. Cand s-a intalnit cu Nicoale Steinhardth, Dumitru Staniloaie, si altii preoti, icoana Fecioarei Maria a inceput sa scoata sunete de harpa. Desi a fost de o inaltime duhovniceasca deosebita, toaat viata a facut indemnul sa ne reintoarcem la Sfintii Parinti, ca izvor de intelepciune si cale catre mantuire, dand dovada de mare smerenie si semn ca fost ales de Dumnezeu. Spunea despre Sfintii Parinti, ca "fiecare fraza din ei are putere de canon", daca nu ma insel. Ar trebui sa il cunosti, esti ortodox, nu?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 10 Nov 2005, 04:33 PM
Mesaj #153


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@abureala.

Si ce are ce am spus eu aici mai jos cu preotul acela si cu lupul si oaia ?
QUOTE

QUOTE (Grabillion @ 9 Nov 2005, 01:05 AM)
Cine a iubit comunismul o sa iubeasca probabil si dogmele bisericesti, adica acele dogme care nu au nimic
in comun cu biblia : rugatul la icoane, cultul mariei, spovedania la popa, etc. Insa fiecare cu ale lui...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 10 Nov 2005, 06:30 PM
Mesaj #154


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Despre spovedanie

Iisus le-a spus apostolilor: "Luati duh sfant; carora veti ierta pacatele le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan 20, 23). Spovedania dainuie inca din perioada apostolica: "si multi dintre cei care crezusera veneau sa se marturiseasca si sa spuna faptele lor" (F. Ap. 19, 9); erau botezati in Iordan "marturisindu-si pacatele" (Marcu 1, 5).
Apostolii au impartasit in continuare darul preotiei urmasilor lor, prin hirotonia de episcopi si preoti pentru fiecare biserica: "Si hirotonindu-le lor preoti in fiecare biserica, rugandu-se cu postiri, i-au incredintat pe ei Domnului in care crezusera" (F. Ap. 14:23).

Despre "cultul Mariei"

Sfanta Fecioara Marie a fost cinstita mai intai de Dumnezeu, apoi de ingerul trimis de Dumnezeu prin cuvintele: Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine, binecuvintata esti tu intre femei." (Luca 1, 28)



--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 10 Nov 2005, 06:53 PM
Mesaj #155


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE
Iisus le-a spus apostolilor: "Luati duh sfant; carora veti ierta pacatele le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute"

Una este sa-ti dea Isus, deci Dzeu, puterea de a ierta pacatele si alta este sa ti-o iei singur, sau de la oameni care cred ca o au ...

Vezi oare vreo diferenta intre Isus si om ? Oare este vreo diferenta intre rege si omul de rand ? Poate un om de rand
sa te faca ministru ?

Spovedania pacatelor poti sa o faci numai cu tine insuti. Adica sa-ti recunosti greselile din inima si sa te lupti din puteri sa nu le mai faci.
Poti sa o faci la fel de bine in fata oricui, daca o faci din inima. Dar trebuie facuta si fata de tine insuti.
Dar sa crezi ca un om, sau preot poate sa- ti stearga pacatele in numele Domnului, aceasta este o iluzie. Mai ales cand nu te spovedesti sincer fata de tine insusi.

Asta-i spovedania adevarata. Restul este pierdere de timp. In plus preotul care iarta pacatele in numele lui Dzeu aduna
fara sa-si dea seama si pe cele ale celui care se spovedeste si care nu i le poate ierta preotul daca ii promite asta.
Sa-i spui la altul sa iti ierte pacatele si a doua zi sa incepi din nou sa aduni altele...ce fain ar fi...in fiecare zi m-as duce la spovedanie.

QUOTE

Sfanta Fecioara Marie a fost cinstita mai intai de Dumnezeu, apoi de ingerul trimis de Dumnezeu prin cuvintele: Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine, binecuvintata esti tu intre femei." (Luca 1, 28)


De unde deduci tu, din fraza de mai sus, ca trebuie sa ne rugam la Maria ?
Daca Dzeu te binecuvanteaza pe tine, trebuie sa ne rugam la tine ?
Binecuvantarea nu inseamna sa ne rugam la Maria !
Mai ales ca in VT spune ca nu exista nimic sfant in afara de Dzeu si nici alti sfinti in afara de Dzeu si nici rugatul
la chipuri cioplite - deci statui si icoane - nu trebuie facut.

Cultul Mariei, deci rugaciunea la Maria in loc de Iisus sau Dzeu, care este unul, este gresita.
Este interpretare gresita a Biblie si Maria a fost declarata sfanta de papa de abia in jurul anului 1840 !
Pana atunci nu a fost sfanta ?

Conteaza adevarul sau interpretarea preotilor a Bibliei ?

Acest topic a fost editat de Grabillion: 10 Nov 2005, 06:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 10 Nov 2005, 07:14 PM
Mesaj #156


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



QUOTE
De unde deduci tu, din fraza de mai sus, ca trebuie sa ne rugam la Maria ?

Dar tu de unde deduci ca nu trebuie sa ne rugam Mariei?
QUOTE
Daca Dzeu te binecuvanteaza pe tine, trebuie sa ne rugam la tine ?

hh.gif Nimeni, oricat de drept sau sfant ar fi, nu s-a putut numi in afara de Sf. Maria parinte pamantesc al Fiului de Dumnezeu.
QUOTE
Conteaza adevarul sau interpretarea preotilor a Bibliei ?

Conteaza ce alege sa creada fiecare, nu Grabillon?

Acest topic a fost editat de Thelma: 10 Nov 2005, 07:15 PM


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 10 Nov 2005, 08:56 PM
Mesaj #157


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Dar tu de unde deduci ca nu trebuie sa ne rugam Mariei ?


Sunt o gramada de lucruri de unde se vede foarte limpede. Nu trebuie dedus ci este explicit scris,
contrariu deductiei preotilor.

1) Maria a fost fata de Dzeu o faptura ca si noi, deci o fiinta creata, chiar daca a avut un rol deosebit prin nasterea lui Iisus.
Dzeu nu are mama, caci este vesnic si este un Duh si orice om nascut pe pamant cu exceptia lui Isus este doar o fiinta
creata de Dzeu. Dzeu si-a ales un vas curat (Maria) unde El s-a intrupat ca om prin vointa Lui (Duhul sfant)

Deci asta este diferenta intre Iisus si un om, deci intre Dzeu si un om, deci si intre Dzeu si Maria.
Dar daca lumea il ea pe Iisus drept om cum poate sa nu o faca pe Maria sfanta ?

2. Maria nefiind Dzeu, asa cum spune dealtfel si Ioan explicit in Apocalipsa 15,4, ea nu poate fi sfanta,
caci nimeni in afara de Dzeu nu este sfant !

" Cine nu se va teme, Doamne, şi cine nu va slăvi Numele Tău? Căci numai Tu eşti Sfânt , şi toate Neamurile vor veni şi se vor închina înaintea Ta, pentru că judecăţile Tale au fost arătate!”"

Numai Dzeu este sfant si numai la Dzeu se poate ruga. Maria a fost declarata sfanta de biserica si nicidecum de Isus sau de vreun apostol, fapt care nu ar face niciodata nici apostolii si nici in ingerii caci ar contrazice pe Dzeu. El este singurul sfant si la care se poate ruga, caci El este si singurul Creator si altul nu exista. Sa te rogi la o fiinta creata, ori ca este Pavel, Paul sau Maria este in zadar.

Nu Maria ne-a creat ci Dzeu. Maria nu l-a creat pe Isus si deci nici pe Dzeu. Si Dzeu s-a creat singur in trup omenesc in pantecul lui Maria. Intelegi diferenta ?

Sfant in sensul omenesc, asa cum declara preotii pe unul si pe altul nu inseamna nimic si cintrazice Biblia. Un cuvant aruncat in vant. Sfant in adevaratul sens al cuvantului este asa cum spune Ioan. Daca vrei sa consideri ceva deosebit pe cei pe care papa i-a declarat sfinti, asta este altceva, ei sunt deosebiti, insa SFANT in sensul spus de Iisus si apostoli numai Dzeu este.
In fata lui Dzeu nici un om nu este mai mult decat altul, oricat de rau sau de bun.

In afara de asta mai scrie negru pe alb in VT, in Iesirea lui Moise, cap. 20 :

Atunci a rostit Domnul înaintea lui Moise toate cuvintele acestea si a zis:
2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului si din casa robiei.
3. Să nu ai alti dumnezei afară de Mine! (deci nici Maria si nici alti “Sfinti”)
4. Să nu-ti faci chip cioplit si nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, si din câte sunt pe pământ, jos, si din câte sunt în apele de sub pământ!
5. Să nu te închini lor, nici să le slujesti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părintilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea si al patrulea neam.

Crezi ca Dzeu vorbeste asa ca vorbele lui sa fie valabile numai pt. Moise sau vorbeste pt. vesnicie ?
Nu se aseamana ce face biserica in general mai mult cu interdictiile date oamenilor in ea ?

Apostolii nu spun nicaieri ca aceste porunci au fost abolite, ci ele sunt chiar repetate si in cele spuse
de Isus si in cele spuse de apostoli.

3. Apostolii nu spun nicaieri sa ne rugam la Maria si nici Iisus nu pomeneste un cuvant de Maria in predici !
Maria este pomenita numai la nastere si cand era prinprejur.

Omul este insa lenes si prefera sa creada ce ii zice un preot si crede necondtionat. Cand vine cineva si ii arata
adevarul negru pe alb in Biblie nu se mai poate lasa de dogma pastrata ani de zile. Tipic om !

Eu sunt pt. adevar si nu sunt impotriva nimanui. Cine vrea sa tina mai departe cu greselile preotilor si nu cu adevarul bibliei, sa tina. Cine nu este capabil sa verifice singur Biblia si crede neconditionat in niste dogme pe care le arat din Biblie
ca sunt gresite, treaba lui. Cine crede ca conteaza ce crede fiecare si ca Biblia se poate interpreta cum crede fiecare, acela
se insala insa. Nimeni nu ajunge la lumina pana nu cunoaste adevarul. Dogmele ii fac pe oameni sa stea pe loc mult timp in lumea de apoi si asta nu este ce doreste Isus si este un dezavantaj mare. Isus doreste ca lumea sa stie adevarul pt. a ajunge cat mai repede la el. Adevarul elibereaza, dogma tine prizonier. Chiar daca credinta goala si cunostintele nu conteaza asa de mult fata de faptele iubirii si de iubirea din inima, fiecare dogma omeneasca este o piedica mare in drum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 10 Nov 2005, 11:05 PM
Mesaj #158


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
QUOTE
Caci matematica nu se face cu inima, nu?
....
Insa "iubire cu de'a sila nu se poate". De asta nu se potriveste comparatia ta....

Am precizat ca e o comparatie lumeasca, si trebuie inteleasa ca atare... Atunci de ce te apuci sa comentezi ce nu am spus?Ideea ce doream sa o aduc era aceea ca dogma trebuie exprimata ca sa fie intai cunoscuta si apoi traita. Cunoasterea ei, dupa mine, presupune doua etape, care pot fi si simultane. Una ar fi intelegerea ei in litera si mesaj, iar a doua intelegerea ei in Duh. Am mai spus asta... Iubirea este indispensabila pt. intelegerea in Duh. La intelegerea matematicii nu intervine etapa a doua ci numai prima ...
QUOTE
Ce crezi, daca iubesti pe cineva mai trebuie sa iti spuna cineva ce este bine si ce este rau?
O...da, atunci ai nevoie de cele mai bune sfaturi, pt. ca din iubire necontrolata pot iesi multe drame...
QUOTE
De ce spunea cineva "Iubeste si fa ce vrei"?
Nu stiu de ce spunea, dar sa-mi fie cu iertare, nu este un sfat prea bun, caci a actiona doar din iubire nu da garantia ca faci bine... sper ca realizezi asta...

Draga Thelma,
QUOTE
Clopotel & gypsyhart: ce a fost mai intai, "a cunoaste" sau "a iubi"? Se poate una fara alta?
Se poate si una fara alta, dar nu ai garantia binelui in acest caz. Impreuna sunt sanse mult mai mari. Trairea ortodoxa presupune atat cunoastere cat si iubire, iar garantia ca urmand-o esti pe calea cea Dreapta au aratat-o practic Sf. Parinti, si de aceea noi o urmam cu incredere si nadejde in Dzeu. Dar doar urmand dogma tanand Biblia in dulap si tu neurmand poruncile ei, normal ca mergi in jos.
Draga Gabrilion,
Colegial te sfatuiesc ca intai sa te documentezi cat de cat si apoi sa ataci, caci altfel te discreditezi singur.. Iata la ce ma refer...
QUOTE
Una este sa-ti dea Isus, deci Dzeu, puterea de a ierta pacatele si alta este sa ti-o iei singur, sau de la oameni care cred ca o au ...
Tine ti-a spus tie ca preotul iarta pacatele, sau vreun ortodox se duce la spovedanie ca sa-i ierte preotul pacatele? Vezi ca habar nu ai de partea cu spovedania dar iti dai cu parerea si inca acuzator...
QUOTE
In plus preotul care iarta pacatele in numele lui Dzeu aduna
fara sa-si dea seama si pe cele ale celui care se spovedeste si care nu i le poate ierta preotul daca ii promite asta.
Asta da aberatie.....banuiesc ca-ti dai singur seama ca bati campii la greu, ce spui numai in mintea ta poate exista... Daca vrei sa aflii cu adevarat in ce consta spovedania, care este rolul ei si de ce trebuie facuta la preot si nu singur, deschide un topic si te lamuresc... dar nu mai vorbi prostii cand stii ca habar nu ai...
QUOTE
Cultul Mariei, deci rugaciunea la Maria in loc de Iisus sau Dzeu, care este unul, este gresita.
O alta tampenie spusa de tine... De aceea ti-am spus ca liber cugetatorii sunt mai rataciti ca sectarii,a unii chiar mai rau ca ateii, caci nu au nici macar bunul simt sa se documenteze, crezand ca sunt destepti si le stiu pe toate, in schimb vorbeste gura fara ei... Daca esti cu adevarat interesat cine este si ce inseamna ca ne rugam Sf. Fecioare Maria deschide un alt topic si o sa te lamuresc...
QUOTE
Nu Maria ne-a creat ci Dzeu. Maria nu l-a creat pe Isus si deci nici pe Dzeu.
Cine a spus ca Maria ar fi creat ceva?! Asta e alta aberatie... Maria a nascut pe Iisus, si asta nu poate fi contestat decat daca esti ratacit rau de tot... De aceea Crezul zice despre Iisus: ' nascut nu facut'..
Dar mai bine deschide topicul ala si o sa te lamuresc cum stau lucrurile, si nu o sa mai spui aberatiile astea despre lucruri de care nici macar n-ai auzit...
QUOTE
Eu sunt pt. adevar
Aiurea...pana acum ai arata ca e tocmai invers, caci altfel, intai te documentai si apoi ieseai cu minciunile astea inventate de tinea sa te autosatisfaci in propria-ti ratacire...
Ps. daca sunt mai dur in exprimare acum, sa-mi fie cu iertare, dar este nu ca sa te jignesc ci doar ca sa-ti atrag atentia


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 11 Nov 2005, 12:31 AM
Mesaj #159


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@Clopotel

Draga Clopotel, scrie tu tot ce doresti. Eu vorbesc de adevarul bibliei, tu propavaduie mai departe
dogma ortodoxa. Ca nu intelegi nu ma mira deloc. Asta am vazut deja de mult timp, de aceea nici nu sa mai
ma ostenesc sa-ti raspund. Nu te supara, dar noi suntem pe frecvente diferite, ca ziua si noaptea.
Roaga-te tu la Maria mai departe cat vrei si imprastie mai departe dogma ortodoxa, de parca nu ar fi de ajuns intuneric
pe acest pamant. Oricum fiecare are minte sa judece.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Nov 2005, 06:00 AM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 11 Nov 2005, 12:05 AM)
Clopotel
Umil servitor la Han

Ps. daca sunt mai dur in exprimare acum, sa-mi fie cu iertare, dar este nu ca sa te jignesc ci doar ca sa-ti atrag atentia

- de ceva vreme nu mai esti deloc asa umil cum pareai ca esti ... unsure.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Nov 2005, 07:46 AM
Mesaj #161


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Thunder,
In ceea ce ma priveste pe mine poti si tu si oricine sa spuneti ce vreti ca nu e nici o suparare, ba din contra, nu aveti voi cuvinte in vocabular sa descrieti prostia si netrebnicia mea.
Dar cand e vorba de minciuni si huliri adresate lui Dzeu., uneori cu buna stiinta, atunci e altceva, si precum Iisus odinioara, trebuie sa punem mana pe bici (aici al cuvantului) pt. a combate si rusina mincinosii si hulitorii lui Dzeu.
Iata Grabilion e unul dintre ei, care pe de o parte spune numai minciuni despre ortodocsi, el habar neavand, iar pe de alta parte, cand imi spun punctul meu de vedere care este ortodox, el ma acuza de propovaduire? Dar el, sau oricine, cand isi expun propriile puncte de vedere sau pe ale altora nu propovaduiesc fie pe ale sale fie pe ale altora? Si atunc care e problema? Sau e doar lipsa lui de logica...

Edit. ..daca aveti dubii, aduceti in fata vorbele mele pe care le considerati gresite, sau o acuza de-a mea nefondata, si sa le analizam, si daca se vor dovedi gresite, eu de pe acum imi cer iertare...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 11 Nov 2005, 07:53 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Nov 2005, 08:55 AM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Grabillion @ 10 Nov 2005, 05:33 PM)
@abureala.

Si ce are ce am spus eu aici mai jos cu preotul acela si cu lupul si oaia ?
QUOTE

QUOTE (Grabillion @ 9 Nov 2005, 01:05 AM)
Cine a iubit comunismul o sa iubeasca probabil si dogmele bisericesti, adica acele dogme care nu au nimic
in comun cu biblia : rugatul la icoane, cultul mariei, spovedania la popa, etc. Insa fiecare cu ale lui...

Grabillon, pana la urma esti tot un fel de thunder. Nu degeaba va certati pe aici, degeaba. Acel om este un sfant, ceea ce probabil multa vreme nu vei intelege ce inseamna. Poate niciodata. Ar trebui sa stii, ca daca cineva a interpretat in veac Scriptura, aceia au fost sfintii. Nu Grabilloni, sau thunderii.:-)


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 11 Nov 2005, 11:02 AM
Mesaj #163


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Am precizat ca e o comparatie lumeasca, si trebuie inteleasa ca atare... Atunci de ce te apuci sa comentezi ce nu am spus?

Am facut o observatie legata de comparatia pe care ai ales'o. Cum adica comentez ce nu ai spus? Arata'mi unde am zis ca ai zis ceva ce nu ai zis smile.gif

QUOTE
Ideea ce doream sa o aduc era aceea ca dogma trebuie exprimata ca sa fie intai cunoscuta si apoi traita.

Mda, eu as zice ca nu poti intelege decat ceea ce traiesti. Restul sunt povesti...sau dogme biggrin.gif

QUOTE
Cunoasterea ei, dupa mine, presupune doua etape, care pot fi si simultane. Una ar fi intelegerea ei in litera si mesaj, iar a doua intelegerea ei in Duh. Am mai spus asta... Iubirea este indispensabila pt. intelegerea in Duh. La intelegerea matematicii nu intervine etapa a doua ci numai prima ...

Asa. Sa fie intamplator atunci ca ai ales tocmai aceasta comparatie (cu "predarea" matematicii)?

QUOTE
O...da, atunci ai nevoie de cele mai bune sfaturi, pt. ca din iubire necontrolata pot iesi multe drame...

Dintr'o minte necontrolata pot iesi multe drame. Cu asta sunt de acord.
Sintagma asta "iubire necontrolata" suna tare prost. Pai sa controlezi inseamna sa limitezi. Sa inteleg ca sugerezi sa iti limitezi sentimentele de iubire?

QUOTE
Nu stiu de ce spunea, dar sa-mi fie cu iertare, nu este un sfat prea bun, caci a actiona doar din iubire nu da garantia ca faci bine... sper ca realizezi asta...

Adica "love hurts" cum s'ar spune....
Uite inca un citat fain: "Iubirea nu raneste si lipsa ei".

QUOTE
Iata Grabilion e unul dintre ei, care pe de o parte spune numai minciuni despre ortodocsi, el habar neavand, iar pe de alta parte, cand imi spun punctul meu de vedere care este ortodox, el ma acuza de propovaduire?


Pai ori e "punctul (tau)de vedere ortodox" ori este ADEVARUL. Poti spune despre adevar ca este "ortodox"? Inseamna ca este valabil numai pentru ortodocsi. Corect?




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 11 Nov 2005, 01:15 PM
Mesaj #164


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Acel om este un sfant, ceea ce probabil multa vreme nu vei intelege ce inseamna. Poate niciodata. Ar trebui sa stii, ca daca cineva a interpretat in veac Scriptura, aceia au fost sfintii. Nu Grabilloni, sau thunderii.:-)

@abureala

Adu-l din mormant pe acel sfant atunci sa-ti interpreteze scriptura. Daca nu stii sa citesti atunci chiar
ca ai nevoie de asa ceva. Aici vad ca fiecare stie mai bine, dar cand este vorba de biblie incep toti
ci sfintii si dogmele, argumente nu au si incep cu acuzatii personale.
Litera Bibliei este scrisa si accesibila tuturor cu inima deschisa si cu 2 neuroni neafectati.
Cui ii trebuie sfinti pt. a intelege ceea ce scrie negru pe alb ? Pana si orbii traverseaza
singuri strada fara ajutor si voua va trebuie sfinti sa verificati ce scrie in biblie si sa ganditi.
In afara de acuzatii personale nimeni de aici nu poate sa argumenteze impotriva bibliei, caci eu sustin numai biblia
si nu dogmele oamenilor.
Ca adevarul supara pe cei lenesi si comozi asta mi-era clar....

Daca esti asa de tare si le stii mai bine, abureala, arata-mi unde am scris eu ceva care nu este conform bibliei
sau reiese din biblie din temele cuprinse in biblie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Nov 2005, 01:35 PM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Grabillon)
1) Maria a fost fata de Dzeu o faptura ca si noi, deci o fiinta creata, [...]

Sf. Fecioara/Mama Divina este prima dintre entitatile necreate. Atat ca aparitie, cat si ca importanta.
IMHO este normal, corect si benefic sa ne rugam Ei.
Scuze de intrerupere... sorry.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Nov 2005, 01:51 PM
Mesaj #166


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
QUOTE
Am facut o observatie legata de comparatia pe care ai ales'o. Cum adica comentez ce nu ai spus? Arata'mi unde am zis ca ai zis ceva ce nu ai zis
Pai aici:
QUOTE
Caci matematica nu se face cu inima, nu?
....
Insa "iubire cu de'a sila nu se poate". De asta nu se potriveste comparatia ta....

Caci am dat comparatia doar ca idee de predare intelectuala, fara a avea nimic a face cu inima si am precizat asta, iar apoi tu vii si spui ca iubirea in sus si in jos... Dar ma rog... nu e important asta... Important este ca trebuie sa marturism corect pe Dzeu si pe Iisus si aceasta presupune si un exercitiu de cunoastere intelectuala si logica, care nu presupune automat legatura cu inima... De ex. faptul ca Fecioara Maria a nascut pe Iisus fiind fecioara si ramanand fecioara si in nastere si dupa nastere este un lucru asumat intelectual, si acest lucru, foarte important de altfel, nu prea ai cum sa-l afli cu inima ci doar explicandu-ti-l cineva, fie verbal fie in scris. Sunt unii chiar si crestini, care nu cred asta, sunt uni care zic ca Fecioara Maria nu a mai ramas fecioara dupa nasterea lui Iisus, si ei zic ca sunt crestini, dar de fapt ei fac o hula indirecta la adresa luui Dzeu. acuzandu-L pe Acesta ca ar fii stricator de feciorie... Am facut comparatia cu matematica ca sa arat ca unele lucruri trebuie prezentate exact si fara lipsuri sau adaugiri, la fel ca in matematica, caci altfel se ajunge imediat la ratacire...
Atata tot... smile.gif Nu poti iubi ceva ce nu cunosti mai intai, poate doar asa.. o iubire platonica...
QUOTE
Mda, eu as zice ca nu poti intelege decat ceea ce traiesti. Restul sunt povesti...sau dogme

He .. he... tu acum incerci sa te autoincurajezi vrand sa te mentii in afara unei dogme... De fapt, am observat, pe voi, cei ce va place sa va numiti liber cugetatori, si cum am fost si eu dealtfel, va deranjeaza obsedant cuvantul "dogma". Dar voi nu realizati ca si voi v-ati facut propria dogma prin aceea ca vi se pare ca a-ti stabilit niste certitudini... Tot dogma se cheama ce aveti voi, numai ca o impartaseste o singura persoana, adica tu, si nu mai multi... Un om fara nici urma de dogma in gandire ar trebui sa nu aibe nici un fel de rationament pe care sa-l pastreze... Din acest punct de vedere am spus ca si matematica e o dogma, si fizica si orice are rationamente si reguli pastrate si asumate...
Acum mai poti afirma ca tu nu esti dogmatic sau ca dogma = povesti?
QUOTE
Sa fie intamplator atunci ca ai ales tocmai aceasta comparatie (cu "predarea" matematicii)?

Ti-am spus.. a fost doar o comparatie ca sa arat doar partea intelectuala a dogmei..., daca ti se pare neinspirata da tu una care crezi ca e mai potrivita, nu-i nici o problema...
QUOTE

QUOTE
O...da, atunci ai nevoie de cele mai bune sfaturi, pt. ca din iubire necontrolata pot iesi multe drame...

Dintr'o minte necontrolata pot iesi multe drame. Cu asta sunt de acord.
Sintagma asta "iubire necontrolata" suna tare prost. Pai sa controlezi inseamna sa limitezi. Sa inteleg ca sugerezi sa iti limitezi sentimentele de iubire?
Banuiesc ca te faci ca nu pricepi, caci altfel refuz sa cred ca unul ca tine, cu gandirea limpede, nu intelege sensul spuselor mele...
Deci iubirea e una si actiunea e alta in sensul ca intre iubire si actiune este ratiunea... Ratiunea este cea care actioneaza fie ea si impulsionata de iubire.... Problema este ca iubirea, cu cat e mai mare cu atat influenteaza mai mult ratiunea.... Aceasta inseamna ca daca ratiunea nu are baze puternice lucreaza haotic si deci te duce prin balarii, cum de fapt se intampla in multe cazuri... Avem cazuri concrete, mai ales de indragostiti... Dar si religiosi... caci unii dintr-o iubire din asta "necontrolata" , adica de fapt de un rationament slab, afectat puternic de iubire, fac rau crezand ca fac bine...
mai e cazul sa insist cu explicatiile? smile.gif
QUOTE
Adica "love hurts" cum s'ar spune....
Uite inca un citat fain: "Iubirea nu raneste si lipsa ei".
Asta e cu totul altceva ce spui, si nu are legatura cu ce am vrut eu sa spun eu... Si da, uneori iubirea doare si uneori raneste... sunt multi care sa te lamureasca in treaba asta... Eu nu ma bag... smile.gif
QUOTE
Pai ori e "punctul (tau)de vedere ortodox" ori este ADEVARUL. Poti spune despre adevar ca este "ortodox"? Inseamna ca este valabil numai pentru ortodocsi. Corect?

Pai ca sa te lamuresti iti dau traducerea cuvantului ortodox:
The word "orthodox" means "right belief" or "correct belief".
"ortho" means "sraight", "upright", "right", or "correct". "dox" means "belief" or "opinion".

luata de aici
In Dex:
ORTODÓX, Ă, ortodocşi, -xe, adj. 1. Care ţine de biserica creştină răsăriteană, de ortodoxie, care este conform cu doctrina acestei biserici; (despre persoane) care este adept al ortodoxismului. ♦ (Substantivat) Persoană de religie creştină răsăriteană. 2. Conform cu principiile tradiţionale ale unei doctrine, ale unei dogme etc., considerată ca fiind singura adevărată; (despre oameni) care urmează cu fermitate (sau dogmatic) o asemenea doctrină. – Din ngr. orthódoxos, lat. orthodoxus, fr. orthodoxe
ORTODOXÍE s.f. 1. Confesiune creştină care a păstrat neschimbate dogmele, tradiţia, cultul şi organizarea bisericească fixate prin cele şapte sinoade ecumenice; p. ext. biserica ortodoxă; religia ortodoxă. 2. Conformitate, concordanţă cu principiile tradiţionale ale doctrinei bisericii creştine ortodoxe. – Din lat. orthodoxia, fr. orthodoxie.

Ortodox inseamna adevarat si universal...
Dogma ortodoxa, spre deosebire de alte dogme inventate si facute , este bazata in totalitate pe Biblie care este si ea "facuta", dar de Dzeu. si nu de unul sau altul caruia i-a venit vreo idee si zice: hai sa fac si eu o dogma sa vedem pe cati conving ca am dreptate...
Dar in Biblie avem niste "chestiuni delicate" care se numesc pilde...
Ei bine aceste pilde nu sunt la indemana oricui ca le talmaceasca corect, de aceea, pt. acelasi lucru avem 1000 de interpretari care s-au concretizat, unele, in diferite alte dogme.... Si eu pot, daca nu mi-ar fi frica de Dzeu. sa aberez la greu dand sensuri si sensuri parute mie bune, si nu numai mie, caci aceste sensuri pot sa fie logice, dar nu si adevarate...

Sunt multe citate in Biblie care spun asta, iata unul foarte edificator:
QUOTE
13.De aceea le vorbesc în pilde, că, văzând, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu înţeleg.
14. Şi se împlineşte cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea".
15. Căci inima acestui popor s-a învârtoşat şi cu urechile aude greu şi ochii lui s-au închis, ca nu cumva să vadă cu ochii şi să audă cu urechile şi cu inima să înţeleagă şi să se întoarcă, şi Eu să-i tămăduiesc pe ei.


Aceasta coroborat cu aceasta:
Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus si care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărtile ce s-ar fi scris.(Ioan)
Rezulta ca omul, dupa mintea lui poate fi usor dus in ratacire...si de obicei chiar este...
Dar, de aceea Dzeu. i-a aratat si preamarit pe Sfintii Parinti, caci ei fiind vazatori cu Duhul au talmacit corect si complet pildele si le-au adaugat la Biblie.. Mai mult au lasat acolo si lectiile lor de viata, astfel incat noi avem mura-n gura totul, numai sa avem vointa si taria sa le urmam....
Aceasta este dogma Ortodoxa, nici mai mult, nici mai putin...Dar pt. cine are o inima invartosata, acela nici nu vede si nici nu aude...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 11 Nov 2005, 02:01 PM
Mesaj #167


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

De ex. faptul ca Fecioara Maria a nascut pe Iisus fiind fecioara si ramanand fecioara si in nastere si dupa nastere este un lucru asumat intelectual, si acest lucru, foarte important de altfel, nu prea ai cum sa-l afli cu inima ci doar explicandu-ti-l cineva, fie verbal fie in scris. Sunt unii chiar si crestini, care nu cred asta, sunt uni care zic ca Fecioara Maria nu a mai ramas fecioara dupa nasterea lui Iisus, si ei zic ca sunt crestini, dar de fapt ei fac o hula indirecta la adresa luui Dzeu. acuzandu-L pe Acesta ca ar fii stricator de feciorie...


Ca Maria a nascut fecioara si ca a ramas fecioara eu stiu si cred. Vroiam numai sa stiu daca tu ne poti da o
explicatie pe intelesul tuturor cum a fost posibil asa ceva, caci in dogma ortodoxa se invata multe si eu nu o cunosc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 11 Nov 2005, 02:04 PM
Mesaj #168


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



QUOTE (Clopotel)
deranjeaza obsedant cuvantul "dogma".

Asta am observat-o si eu. Cuvantul "dogma" deranjeaza, deoarece "esti dogmatic" se arunca si se percepe acum ca o jignire, ca un echivalent al "esti incuiat". Aceasta, in cazurile in care nu se cunoaste ce inseamna si ce cuprind deogmele.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Nov 2005, 02:47 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Grabillion @ 11 Nov 2005, 02:15 PM)
@abureala

Adu-l din mormant pe acel sfant atunci sa-ti interpreteze scriptura. Daca nu stii sa citesti atunci chiar
ca ai nevoie de asa ceva. Aici vad ca fiecare stie mai bine, dar cand este vorba de biblie incep toti
ci sfintii si dogmele, argumente nu au si incep cu acuzatii personale.
Litera Bibliei este scrisa si accesibila tuturor cu inima deschisa si cu 2 neuroni neafectati.
Cui ii trebuie sfinti pt. a intelege ceea ce scrie negru pe alb ? Pana si orbii traverseaza
singuri strada fara ajutor si voua va trebuie sfinti sa verificati ce scrie in biblie si sa ganditi.
In afara de acuzatii personale nimeni de aici nu poate sa argumenteze impotriva bibliei, caci eu sustin numai biblia
si nu dogmele oamenilor.
Ca adevarul supara pe cei lenesi si comozi asta mi-era clar....

Daca esti asa de tare si le stii mai bine, abureala, arata-mi unde am scris eu ceva care nu este conform bibliei
sau reiese din biblie din temele cuprinse in biblie!

Grabillon, vorbesti urat despre un om , care , daca ai fi om al lui Dumnezeu, ai sti ca este la Dumnezeu. Din pacate nu esti, deci poti vorbi urat. Insa nu adevarat.

Pot sa iti aduc o multime de argumente, insa atata timp cat tu interpretezi Biblia, cum crezi de cuvinta, crezi ca ajuta ceva argumentele mele? Ne-am pierde timpul amandoi, vezi discutii gen thunder, care deja are o opinie deja formata. Ca e buna ca e rea, este deja irefutabila.

Argumente impotriva Biblie aduci insuti tu, caci neacceptand o credinta milenara , lasata de sfinti si drepti, si invatata de la ingeri, crezi ca un umil argument al meu, poate misca indaratnicia ta? Daca as crede lucrul acesta , as fi un om nebun.

M-am bucurat ca am crezut ca ai luat Scriptura de piept de unul singur si ai cautat adevarul, insa ceea ce pot sa constat este ca deja ai ratacit departe de tot. Deja ai judecat oameni care si-au trait viata in Hristos, au postit, au facut multe nevointe, multe rugaciuni, si ca rasplata de la Dumnezeu, a vorbit Duhul Sfant, prin ei, lasandu-ne noua invatatura. Cand stii prea bine ca e pacat sa judeci, daca spui ca stii Scriptura. "Duhul Adevarul, pe care lumea nu Il cunoaste" , daca vrei argumente din Scriptura. Insa degeaba iarasi iti spun, caci pentru tine Duhul Sfant este cu totul altceva.

Insasi pasul esential in intelegerea Scripturii este gresit. Crezi ca mintea ta te poate ajuta sa intelegi Scriptura? Inseamna ca nu ai inteles nimic din ea, si asta o spun cu regret pentru ratacirea ta.

Dupa cum vezi Grabillon, din pacate intre noi nu exista dialog, fiindca desconsiderand ceea ce nici macar nu ai inteles, te-ai osandit deja singur. Desconsiderand sfintenia, crezi ca vei mosteni Imparatia? Ar trebui sa stii ca in Scriptura spune "nimic din ceea ce este necurat nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu" . Necurat pentru tine, insemna dupa propria interpretare, cei nespalati, daca tot suntem liberi in gandire, nu?

Ai auzit de cunoasterea sfintilor intre ei? Din Sfantul Simeon Noul Teolog

QUOTE

Cunostinta intreolalta a sfintilor. - O, nestiinta si nebunie si intunecime! Nu tremurati, nu va temeti? Caci din cuvintele voastre (Matei 12,37) veti fi osanditi de catre Dreptul Judecator, Care nu cauta la fata. Caci catre cei ce spun ca sfintii nu se vad, nici nu se cunosc unii pe altii, ci il vad numai pe El, fiind uniti intregi prin toate simturile cu El intreg, se va adresa si va zice: ''M-ati cunoscut voi? Ati vazut lumina Mea? M-ati primit in voi? Ati cunoscut prin cercare insasi lucrarile Duhului Sfant, sau nu?'' Socotesc ca nu vor indrazni sa-I raspunda: ''Da, Doamne''. Caci daca vor spune asa, le va raspunde: ''Cum, daca ati avut cunostinta acestora prin cercare, spuneti ca cei ce Ma vor avea pe Mine in ei insisi nu se vor cunoaste unul pe altul? Eu sunt Dumnezeul cel nemincinos, Dumnezeul cel adevarat, Dumnezeul cel sfant, Cel ce locuiesc intru sfinti. Cum locuiesc intru ei? Precum am spus ca Eu sunt intru Tatal si Tatal intru Mine, asa si sfintii sunt intru Mine si Eu intru ei (Ioan 17,21). Si precum Tatal e intru Mine si Eu intru Tatal Meu, asa voi fi locuind si intru toti sfintii si toti sfintii vor locui intru Mine''. Dar va mai zice catre acestia si urmatoarele: ''Daca deci Eu sunt intru sfintii Mei si sfintii Mei intru Mine, daca Eu sunt intru Tatal Meu si Tatal Meu intru Mine si precum Ma cunoaste pe Mine Tatal si Eu cunosc pe Tatal, e vadit ca si sfintii Ma cunosc pe Mine si Eu pe sfinti si la fel sfintii trebuie sa se cunoasca unul pe altul'' .Iar ca sa se faca acest lucru mai clar, ca sa fie vadit si celor nesimtitori, trebuie sa adaugam a zice iarasi: intru toti sfintii va locui Acelasi Hristos. Cand se vor deschide, deci, cartile constiintei fiecaruia, in inimile si constiintele pacatosilor se va afla inchipuirea de sine, sau slava desarta, sau erezia, sau invidia, sau pizma, sau altceva din acestea; se va afla negrija, trandavia si neimplinirea din toata inima a poruncilor lui Dumnezeu, de unde vine lipsa iubirii Lui. De aceea ''ochii lor se vor intuneca si nu vor vedea'' (Rom. 11,20; Ps. LXVIII, 24) si vor fi rusinati si vor auzi: ''Intrucat nu ati facut una dintre poruncile Mele, preamici, ci ati nesocotit-o, Mie nu ati Facut'' (Matei 25,45 si 5,19).



Grabillon, crezi ca daca argumetele Sfantului Simenon Noul teleog nu te vor convinge de ratacirea ta, bietele mele argumnete te vor convinge? Prietene , ti-o spun cu mana pe inima, ca esti precum bogatul nemilostiv din Scriptura, care murind l-a rugat pe Avraam sa il lasa sa se duca la fratii lui sa povesteasca ce patimeste el in iad. Si Avraam i-a spus "Au pe Moise si pe prooroci" . Si el a raspuns : "Nu a e adevarat, daca va invia unul din morti, atunci ma vor crede" . Dar Avraam, i-a raspuns "Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nici de va invia unul din morti nu vor crede" . Adevarat iti spun ca Moise al crestinilor este Hristos, iar apostolii si sfintii sunt proorocii lui, ramasi pentru noi, ca sa credem.










--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Nov 2005, 02:47 PM
Mesaj #170


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Grabillion,
QUOTE
Ca Maria a nascut fecioara si ca a ramas fecioara eu stiu si cred. Vroiam numai sa stiu daca tu ne poti da o
explicatie pe intelesul tuturor cum a fost posibil asa ceva, caci in dogma ortodoxa se invata multe si eu nu o cunosc.
Faptul ca nu cunosti dogma ortodoxa nu este nici o problema, caci multi nu o cunosc si nici eu nu am cunoscut-o de la inceput desi ma nascusem ortodox .... Problema este atunci cand ataci ceva ce nu cunosti, ca si cum ai cunoste...
In ceea ce o priveste pe Sfanta Fecioara Maria, Imparateasca cerului si a pamantului, sunt multe lucruri frumoase si minunate de spus, dar nu stiu daca aici e locul, de aceea te-am rugat sa deschizi un topic separat...
Aici, chiar daca o sa te superi din nou, o sa-ti dau cateva citate, dar doar ca sa-ti faci o idee, in schimb pot sa-ti spun mai multe si mai minunate pe un topic dedicat, mult mai ordonate si aranjate, acum nu am timp....... Eu, cu cuvintele mele, nu sunt vrednic a vorbi despre Sfanta si Pururea Fecioara Maria...

Exista doua învataturi referitoare la Maica lui Dumnezeu, ambele strâns legate de învatatura privind întruparea lui Dumnezeu-Cuvântul. Acestea sunt: a) pururea fecioria ei, si b) numele ei de Theotokos. Aceste învataturi deriva chiar din învatatura privind unitatea ipostasului Domnului începând din momentul întruparii Sale – ipostasul divin.

Preasfânta Fecioara a pastrat în memoria si în inima ei atât vestirea adusa de Arhanghelul Gavriil, cât si cuvintele inspirate ale Elisabetei, atunci când a fost vizitata de Maria: Cum se face mie ca Maica Domnului meu vine la mine? (Luca 1,43); atât profetia dreptului Simeon la întâlnirea cu Pruncul Iisus la Templu, cât si profetia dreptei Ana din aceeasi zi (Luca 2,25-38). Legat de relatarea despre pastorii din Betleem si despre cuvintele îngerilor catre ei, împreuna cu cântarea îngerilor, Evanghelistul adauga: Însa Maria pastra toate aceste lucruri si cugeta la ele în inima ei (Luca 2,19). Acelasi Evanghelist, vorbind despre discutia Mariei cu Iisus la vârsta de 12 ani dupa vizita lor la Ierusalim cu ocazia Pastilor, îsi încheie relatarea cu cuvintele: Însa maica Lui pastra toate aceste cuvinte în inima ei (Luca 2,51). Evanghelistul vorbeste si despre întelegerea importantei rolului ei în lume de catre dreptul Iosif, logodnicul ei, ale carui actiuni erau de multe ori sub calauzirea unui înger.

Cu acel prilej şi Maica Domnului a spus nişte cuvinte: "Măreşte suflete al meu pe Domnul, şi s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu. Că a căutat spre smerenia roabei Sale, că iată, de acum mă vor ferici toate neamurile. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt numele Lui şi mila Lui în neam şi în neam spre cei ce se tem de El. Făcut-a tărie cu braţul Său Domnul, risipit-a pe cei mândri cu cugetul inimii lor. Pogorât-a pe cei puternici de pe scaune şi a înălţat pe cei smeriţi, pe cei flămânzi i-a umplut de bunătăţi iar pe cei bogaţi i-a scos afară, deşerţi. Luat-a pe Israel, sluga Sa, ca să pomenească mila, precum a făgăduit părinţilor noştri, lui Avraam şi seminţiei lui până în veac" (Luca 1, 46-55).

Îndemnul să o mărim pe Maica Domnului îl primim când ni se spune: „Pe Născătoarea de Dumnezeu si Maica luminii, întru cântări cinstindu-o, să o mărim". De cele mai multe ori, la acest îndemn răspundem cu o alcătuire din veacul al VIII-lea, o alcătuire scrisă de Cosma Melodul si care s-a răspândit în Sfânta noastră Biserică: „Ceea ce esti mai cinstită decât heruvimii si mai mărită fără de asemănare decât serafimii, care fără stricăciune, pe Dumnezeu Cuvântul ai născut, pe tine, cea cu adevărat Născătoare de Dumnezeu, te mărim".

Vorbim cu Maica Domnului si-i spunem: „Da, Maică, te mărim! Te mărim pentru că «esti mai cinstită decât heruvimii»", adică mai cinstită decât cei care sunt în apropierea lui Dumnezeu, fiintele ceresti care se numesc heruvimi si care aduc mărire lui Dumnezeu. Mai sunt si alte fiinte preamăritoare de Dumnezeu, din imediata apropiere a lui Dumnezeu, serafimii. Si zicem către Maica Domnului: „Esti mai mărită, fără de asemănare, decât serafimii". Esti mai presus de heruvimi, esti mai presus de serafimi, pentru că „fără stricăciune pe Dumnezeu Cuvântul ai născut" si de aceea, pe tine, „Născătoare de Dumnezeu, te mărim".

Nasterea fara de samânta a lui Hristos poate si a putut fi respinsa numai de catre cei care resping Evanghelia, în timp ce Biserica lui Hristos din vechime marturiseste pe Hristosul cel întrupat de la Sfântul Duh si din Maria Fecioara. Nasterea lui Dumnezeu din Pururea Fecioara era o piatra de poticnire pentru cei care voiau sa-si zica crestini, însa nu voiau sa se smereasca si sa caute curatia în viata. Viata curata a Mariei era o palma pe obrazul celor care erau murdari în cuget si în fapte. Pentru a se da drept crestini, ei nu îndrazneau sa nege ca Hristos s-a nascut din fecioara, însa au început sa afirme ca Maria a fost fecioara numai pâna când l-a nascut pe întâiul ei nascut, Iisus (Mat. 1,25).

"Domnul mi-a vorbit: Aceasta poarta va fi închisa si nu se va deschide, nici un om nu va intra pe ea; caci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea si apoi ea va fi închisa.” (Ezechiel 44,2).
Acesta a fost întotdeauna interpretat de Parintii Bisericii ca o trimitere la Fecioara Maria si la Întrupare. Atunci când ne gândim ca Dumnezeu s-a întrupat din pântecele Fecioarei, nu este greu sa ne închipuim ca acest pântece va ramâne curat.

Întruparea Domnului (sau Zămislirea) este o taină chiar si pentru pururea-fecioara Maria ("Pentru ce te minunezi, Marie? Pentru ce te înspăimântezi de ceea ce este întru tine? Iar Fecioara zice: Pentru că pe Fiul cel din vesnicie sub ani l-am născut si nu stiu cum s-a făcut zămislirea Celui ce S-a născut. [...] În adevăr, unde voieste Dumnezeu se biruieste rânduiala firii. «Cum» s-a făcut "netâlcuita zămislire" : "mai presus de pricepere" , "mai presus de minte si de negrăit" . "Felul zămislirii este negrăit" si s-a petrecut în chip "de netâlcuit" si "mai presus de întelegere".
Prin urmare Nasterea Mantuitorului este o taina, si ea este mai presus de intelegerea omeneasca...

Sunt multe astfel de minuni Dumnezeiesti, ca de ex. si facerea Evei din coasta lui Adam, fara ca acesta sa ramana imputinat trupeste...



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 11:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman