HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Incalzire Sau Racire?, Se vorbeste de incalzirea globala...
turbo trabant
mesaj 26 Feb 2010, 06:06 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 26 Feb 2010, 05:27 PM) *
Panica creata intentionat de vasalii lui Al Gore.

Save the Planet, Hold Your Breath… Liberals first. thumb_yello.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Feb 2010, 05:51 PM
Mesaj #142


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(turbo trabant @ 26 Feb 2010, 03:59 PM) *
rugam toti isterizatii siguri pe ei ca vor muri toti ursii polari sa citeasca urmatorul link

http://www.reuters.com/article/idUSTRE61O3O820100225


am de vanzare costume pentru sfarsitul lumii... nu conteaza de ce se sfarseste lumea, caldura, frig, cutremur... bune la orice
primesc si reclamatii in caz ca nu au functionat corect


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Mar 2010, 11:19 AM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



ai vreun model cu captuseala blanita de urs polar inecat in dambovita din cauza incalzirii globale?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Mar 2010, 11:19 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 5 Mar 2010, 05:00 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



calota polara se topeste iar ursuletii mor inecati.

marea baltica azi in luna martie rolleyes.gif http://www.youtube.com/watch?v=QgWo1uCu-RA...player_embedded

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 5 Mar 2010, 05:02 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Mar 2010, 02:04 PM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



cum toyota salveaza planeta de proprietarii masinilor hibride, nepoluante ohyeah.gif

http://www.zf.ro/zf-24/autoritatile-americ...asinii-5732469/

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 10 Mar 2010, 02:05 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Mar 2010, 04:42 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



da, masinile hibride cad greu la stomacul petrolistilor texani. thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 Mar 2010, 05:22 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



acest adrian copilul minune al ecologiei romane, remusica cernea, a ajuns la concluzie tulburatoare, dovedind clar ca dujmanii incalzirii globale este toti niste credinciosi deci niste idioti:

http://remuscernea.ro/2010/03/conexiunea-d...new-york-times/

bineinteles ca nu lipseste poza lacrimogena cu ursuletul pe cubul de gheata . dar nu se vede sticla de whisky. sorry.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Mar 2010, 05:55 PM
Mesaj #148


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 19 Mar 2010, 05:22 PM) *
acest adrian copilul minune al ecologiei romane, remusica cernea, a ajuns la concluzie tulburatoare, dovedind clar ca dujmanii incalzirii globale este toti niste credinciosi deci niste idioti:

Aici ai inteles pe dos, nu a spus ca toti cei care se opun teoriei incalzirii globale sunt credinciosi. Si nu a spus nicaieri ca toti credinciosii sunt idioti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Mar 2010, 08:57 AM
Mesaj #149


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(turbo trabant @ 10 Mar 2010, 04:04 PM) *
cum toyota salveaza planeta de proprietarii masinilor hibride, nepoluante ohyeah.gif


toyota pare ca sunt asa de entuziasti ca au inceput sa sufere de acceleratie necontrolata... cred ca de cum li s-o fi incins tranzistorii de la incalzirea globala


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Mar 2010, 04:49 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



cum recunosti o toyota de care sa te feresti? moaca soferului a trecut de la 'salvez planeta , incultilor' la 'salvati-ma pe mine!'

yes we can't brake rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Mar 2010, 06:13 PM
Mesaj #151


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(turbo trabant @ 22 Mar 2010, 03:49 PM) *
yes we can't brake rofl.gif

Pentru mine ar fi o satisfactie sa-l vad pe Al Gore ca pune frâna si ioc laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 25 Mar 2010, 03:04 PM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://alexandrumitache.wordpress.com/2010...obala%E2%80%9D/

Şi pe lângă această atmosferă construită de minţi înguste şi obsedate să dea cu spirt pe tot ce e viu, mai e şi un alt fenomen cataclismic. L-aş numi înrăutăţirea globală.

El se manifestă foarte vizibil la periferiile oraşelor, acolo unde urâţenia absolută este admirabil desfăşurată cu a big help from the peo le. Asta se petrece oriunde, dar aici unde suntem noi e aproape joc de strategie, molimă. Încă îmi place să cred că detaliile pot salva tabloul general. După fiecare plimbare în afara oraşului, revin cu o mare îndoială şi cu hectare de oribil în memoria vizuală. După ce că se trăieşte prost, multă lume se gândeşte să mai fie şi urât.

Sunt frumoase momentele în care realizezi că totul e de schimbat. Păcat că e nevoie de dinamită, multă dinamită. Mă uit cu multă compasiune la cei care turuie la televizor despre gropi, gheaţă, încălzire globală, fonduri europene, tradiţii, pensii, plante etnobotanice şi faună animală. Ce bine că suntem aşa de ocupaţi, pentru că dacă am realiza ce lume monstruoasă şi hidoasă am construit, am cădea seceraţi pe loc.

În fond nu a mai rămas mult de distrus, mai sunt nişte case de dărâmat, nişte copaci de tăiat, ape de poluat, nici nu ştii cum te iei cu treaba şi trece timpul.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Apr 2010, 11:17 PM
Mesaj #153


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Soarele liniştit face Europa să îngheţe

Noi studii privind legătura dintre reducerea activităţii solare şi răcirea accentuată din ultimele 2 ierni din Europa, precum şi anomaliile din alte zone ale globului. Încă nu se ştiu destule lucruri despre influenţa dintre stratosferă - în care vremea depinde direct de activitatea solară - şi troposferă care este influenţată de o multitudine de factori incluzând activitatea umană, emisiile, plantele etc.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Apr 2010, 09:59 AM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



erwin probabil oamenii au produs asa de mult ceodoi incat s-a dus si in shpatiul interplanetar de unde ne incalzeste global sistemul solar.

uite sunt de acord cu obama si noul lui plan pentru nasa , sa nu mai polueze americanii si sa incalzeasca global cu rachetele lor si sa inchida nasa sau asa cum bine intentioneaza sa o transforme intr-un institut de studiere a incalzirii globale. mwah1.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Apr 2010, 02:36 PM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Acuma ce se intampla ? Inghetam ? Nu ne mai supraincalzim ? 2 zile mi-au trebuit sa-mi incalzesc picioarele ca lumea dupa sosirea intr-o tara unde erau 43 de grade !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Apr 2010, 04:15 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cum spuneam este un fenomen de incalzire prin racire. Un lucru este sigur noi cei ce discutam aici nu vom apuca o noua glaciatiune dar rudele noastre cu siguranta vor avea parte de asa ceva. Daca ultima glaciatiune s-a intins pana la Berlin, noi romanasii ar trebui sa avem o clima de tundra canadiana sau siberiana, vor suferii mai mult cei din Ardeal si mai putin cei din Campia Dunarii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Apr 2010, 05:33 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu cred ca racirea poate venii din astfel de evenimente care vor avea un impact continental daca nu global.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 15 Apr 2010, 11:35 PM
Mesaj #158


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



urmăriţi apusurile de soare când e senin! biggrin.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 May 2010, 12:52 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



baieti, mars incolonat spre showrumurili da jipuri sa salvam planeta! sa dam atmosferei cat mai mult codoi.
fetele, renuntati sa mai cereti cadouri de la baieti gen fustitz si bluzitz si cereti haine de blana !

http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-7325389-...-putea-2014.htm

In 2014 va incepe o noua epoca de gheata si disputele despre incalzirea globala se vor incheia, a sustinut Abdussamatov in fata celor mai buni oameni stiinta specializati in domeniul schimbarilor climatice reuniti la Chicago.
Dar, omenirea nu are niciun motiv sa se bucure, avertizeaza Abdussamatov, pentru ca daca planeta se raceşte, dezastrele sunt mai mari decat atunci cand se incalzeste.
Potrivit acestuia, vinovat de aparitia noii epoci glaciare este soarele, mai precis reducerea brusca a puterii sale de radiatie, care crescuse enorm in ultimul secol. Acum, oamenii de stiinta observa o tendinta contrara.
Abdussamatov explica faptul ca activitatea Soarelui este in faza minima din cauza reducerii numarului petelor solare.


ma astept ca grinpis sa faca clipuri lacrimogene cu oameni inghetati destinate ursilor polari si focilor. rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 May 2010, 03:31 PM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 16 Apr 2010, 12:35 AM) *
urmăriţi apusurile de soare când e senin!

ce sa urmarim mai exact?

QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2010, 01:52 PM) *
Abdussamatov explica faptul ca activitatea Soarelui este in faza minima din cauza reducerii numarului petelor solare.

totusi petele solare au temperatura mai scazuta decat restul masei solare, deci daca sunt mai putine pete ar trebui sa fie mai cald! pana la urma Abdussamatov asta chiar stie ce zice? asta deoarece toti ceilalti tipa pe tema incalzirii globale, prin urmare vom avea parte de o racire prin incalzire. ohyeah.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 May 2010, 03:44 PM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



din putina astrofizica pe care am citit-o, am inteles ca numarul de pete solare e strans legat de activitatea "furnalului". cu cat furnalul e mai activ cu atat are mai multe pete. nimeni insa nu este in stare sa prevada vremea pe soare, nu cunoastem suficient problema.

deci am pus-o. jamie.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 May 2010, 04:39 PM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"furnal"? asta presupune oxigen, in teorie, dar poate soarele are un alt sistem pe care nu-l cunoastem dar il presupunem! cert este ca de la incalzire am trecut la racire, se pare ca exista un prag nesemnificativ intre rece si cald, ura si iubire, etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 May 2010, 04:44 PM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



furnal ca in ardere , am incercat sa evit termeni mai de specialitate.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 May 2010, 05:00 PM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2010, 01:52 PM) *
Abdussamatov explica faptul ca activitatea Soarelui este in faza minima din cauza reducerii numarului petelor solare.


Soarele se afla in "faza minima" de cateva zeci de ani. In ciuda activitatii mai reduse a soarelui, temperatura la nivel global este in crestere. Nu e de joaca cu gazele astea cu efect de sera.
Legat de racirea partiala din urma cu cateva saptamani, se pare ca este in stransa corelatie cu activitatea vulcanica din regiune. Emisiile de dioxid de sulf (din vulcan) pot determina o racire brusca a vremii. De fapt acidul sulfuric rezultat din reactiile chimice ale dioxidului de sulf, are proprietatea de a reflecta razele infrarosii responsabile de incalzirea planetei.

Intr-adevar, racirea este mai periculoasa decat incarcerate. Daca se raceste, nu se mai fac cultrile de plante si sa vezi atunci foamete.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 May 2010, 05:25 PM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(actionmedia @ 27 May 2010, 05:00 PM) *
Soarele se afla in "faza minima" de cateva zeci de ani.

poti sa iti sustii afirmatia? un ciclu solar este de 11-12 ani si trebuia sa se atinga minimul din 2008 apoi sa reinceapa. s-a atins minimul si acolo a ramas. mwah1.gif

valul de caldura actual de pe planeta poate fi datorat si de inertia termica a oceanelor, actionand ca un freon asupra planetei. nu cred ca stim exact ce se intampla iar modelele pe calculator sunt doar modele.

ps: ca sa imi sustin afirmatia (de pe wiki)

During 2008-2009 NASA scientists noted that the Sun is undergoing a "deep solar minimum," stating: "There were no sunspots observed on 266 of [2008's] 366 days (73%). Prompted by these numbers, some observers suggested that the solar cycle had hit bottom in 2008. Sunspot counts for 2009 have dropped even lower. As of September 14, there were no sunspots on 206 of the year's 257 days (80%). It adds up to one inescapable conclusion: "We're experiencing a very deep solar minimum," says solar physicist Dean Pesnell of the Goddard Space Flight Center. "This is the quietest sun we've seen in almost a century," agrees sunspot expert David Hathaway of the National Space Science and Technology Center NASA/Marshall Space Flight Center. [6] It's a natural part of the sunspot cycle, discovered by German astronomer Heinrich Schwabe in the mid-1800s.[7] A "clockwork pattern" that has held true for more than 200 years.[8]

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 27 May 2010, 05:33 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2010, 03:03 AM
Mesaj #166


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Turbo, citeste si articolul asta.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Jul 2010, 11:52 AM
Mesaj #167


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ar trebui sa gasim un batran invatat, care sa fi trait niste sute de ani.. si care sa poata face diferenta dintre zapezile de altadata si cele de acum...

pana la noi comentarii... in vest arsita de iei foc pe strada si in europa centrala frig de umba lumea cu costumul de ski... diferenta de nici 3 ore de zbor...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 Jul 2010, 11:55 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



momentan termosfera prezinta un fenomen de racire accelerat si nemaintalnit de aproape 50 de ani de cand se fac masuratori.

daca e dupa ea, ne asteapta o mica era glaciara.

bineinteles, incalzitorii planetei zice ca nu conteaza ca termosfera e undeva sus si e prinsa bine cu termopan.al gore momentan e ocupat cu un mic proces de hartuire sexaula +divort deci nu poate raspunde atacurilor needucatilor care nu crede in noua religie termodinamica.



Acest topic a fost editat de turbo trabant: 19 Jul 2010, 11:57 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Jul 2010, 12:01 PM
Mesaj #169


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cred ca faci o confuzie intre contractia termosferei si racirea planetei. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 Jul 2010, 12:07 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 19 Jul 2010, 12:01 PM) *
contractia termosferei si racirea planetei. smile.gif

an inconvenient truth ohyeah.gif . coming to a partie de schi near you very soon.

dupa cum spuneam , dupa adeptii religiei incalzirii "unde ne convine noua", termosfera e izolata de restul atmosferei (care cica se incalzeste) cu un strat gros de termopan.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 Jul 2010, 12:41 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Incredibil. Nu pot posta de pe Firefox...

Asa.

QUOTE
dupa cum spuneam , dupa adeptii religiei incalzirii "unde ne convine noua", termosfera e izolata de restul atmosferei (care cica se incalzeste) cu un strat gros de termopan.


Eu sunt sceptic in ceea ce priveste incalzirea globala, totusi trebuie sa recunosc ca nu pot afirma cu siguranta ca nu exista. Observ ca multi oameni de stiinta sustin chestia asta. Acuma, sunt ultimul care sa zica majoritatea are dreptate, dar nu e de neglijat, ca nu sunt nici ei oameni de pe strada...

Am citit despre chestia asta cu termosfera, pot sa iti dau un link mai interesant:

QUOTE
The collapse happened during the deep solar minimum of 2008-2009—a fact which comes as little surprise to researchers.

http://science.nasa.gov/science-news/scien...l_thermosphere/

Nu trebuie sa confunzi pe cei cae studiaza fenomenul, de multe ori impartial, cu cei care exploateaza rezultatele: politicieni, companii, ong-uri si mass media. Nimeni nu sta sa te intrebe ca om de stiinta care e faza, iau de la tine niste fraze, concluziile le trag ei si apar in ziare numai tampenii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 Jul 2010, 12:51 PM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Blakut @ 19 Jul 2010, 12:41 PM) *
Nu trebuie sa confunzi pe cei cae studiaza fenomenul, de multe ori impartial, cu cei care exploateaza rezultatele: politicieni, companii, ong-uri si mass media. Nimeni nu sta sa te intrebe ca om de stiinta care e faza, iau de la tine niste fraze, concluziile le trag ei si apar in ziare numai tampenii...

corect. si eu sustin ca "ceva" este, insa imi repugna superpolitizarea acestei chestii cuplata cu absenta unui model complet al atmosferei. mai mult ma irita prezenta grupurilor de presiune ecologica care nu fac decat sa faca aceasta noua religie extrem de dubioasa.

despre chestia asta: termosfera este practic interfata cu mediul interplanetar si este supusa diverselor influente (una din cele mai mari fiind soarele). contractarea ei este data de minimul solar din ultimii 2 ani care a fost mai lung si "mai adanc" decat se credea. contractarea se masoara prin viteza relativa a sateliltor care nu mai au fenomenul de "drag ".

pozitia mea este ca atmosfera este un sistem deschis spre spatiul cosmic si nu de tip sera iar interfata este cu mult mai complexa decat se prezinta ( e de la molecula de codoi dom'ne, ce nu intelegi?) .



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Jul 2010, 09:05 PM
Mesaj #173


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Totuşi, ultimele măsurători arată că anul acesta temperatura medie a planetei a crescut, fiind cea mai mare de când se fac măsurători.
Detalii:
Luna iunie - cea mai caldă de pe Pământ
QUOTE
The combined global land and ocean surface temperature data also found the January-June and April-June periods were the warmest on record, according to NOAA's National Climatic Data Center, which based its findings on measurements that go back as far as 1880.

In June, the combined average for global land and ocean temperatures was 61.1 degrees Fahrenheit (16.2 Celsius) -- 1.22 degrees Fahrenheit (0.68 Celsius) more than the 20th century average of 59.9 degrees Fahrenheit (15.5 Celsius).


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Jul 2010, 02:28 PM
Mesaj #174


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sa zicem ca se fac masuratori de vreo 100 de ani... ca nu cred sa tinem scorul de mai de demult, si oricum relevanti sunt ultimii 50 de ani, de cand masuram cam peste tot, nu doar pe alocuri...

deci.. cata relevanta poate avea un raport pe 50 de ani, raportat la ... sa zicem calendarul chinez care e prin secolul 80..


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Jul 2010, 09:44 AM
Mesaj #175


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Incepe sa se cam raceasca incalzirea asta.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 12:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman