HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Levitatia Umana, legenda sau adevar
gypsyhart
mesaj 4 Apr 2005, 11:16 AM
Mesaj #141


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Catalin, e bine să fii curios, să vrei să explorezi....Īnsă, pune-ţi problema ce eşti dispus să pui la bătaie īn această explorare.
Şi aşa īţi dai seama cāt de "profundă" este dorinţa ta de a explora. E valabil pentru orice gen de explorare, nu doar pentru cele legate de "paranormal".
Pe de altă parte "problema" este că levitaţia sau orice alt gen de capacitate "paranormală" nu trebuie să devină un scop īn sine. Poate pentru tine pare ceva ieşit din comun, şi demn de văzut, sau dorit chiar, īnsă īn ultimă instanţă astfel de "semne" nu īnseamnă mare lucru....Se spune că Buddha a fost īntrebat "Maestre, de ce nu ne arăţi şi nouă măcar un miracol, o minune?", iar el a răspuns "Eu sunt miracolul!".... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Apr 2005, 11:24 AM
Mesaj #142


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Catalin, e bine să fii curios, să vrei să explorezi....Īnsă, pune-ţi problema ce eşti dispus să pui la bătaie īn această explorare.
Şi aşa īţi dai seama cāt de "profundă" este dorinţa ta de a explora. E valabil pentru orice gen de explorare, nu doar pentru cele legate de "paranormal".


Err... si legatura cu topicul este... ?

QUOTE

Pe de altă parte "problema" este că levitaţia sau orice alt gen de capacitate "paranormală" nu trebuie să devină un scop īn sine.


Mai, oricine trebuie sa inceapa de undeva. De ce nu levitatia? eu vreau sa vad pe cineva care poate sau vreau ca toti de pe-aici sa recunoasca ca nu pot sa leviteze. Asta e tot!

Tu poti sa levitezi? daca nu, ai vazut pe cineva levitand? daca nu, cu ce drept imi tii mie lectii?

QUOTE

Poate pentru tine pare ceva ieşit din comun, şi demn de văzut, sau dorit chiar, īnsă īn ultimă instanţă astfel de "semne" nu īnseamnă mare lucru....


Eu n-am zis ca inseamna mare lucru. Am vrut doar sa vad daca exista macar o singura persoana pe-aici care nu vorbeste doar din auzite.

QUOTE

Se spune că Buddha a fost īntrebat "Maestre, de ce nu ne arăţi şi nouă măcar un miracol, o minune?", iar el a răspuns "Eu sunt miracolul!"....


Esti offtopic. Editeaza-te! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 4 Apr 2005, 11:24 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 4 Apr 2005, 12:19 PM
Mesaj #143


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE
Err... si legatura cu topicul este... ?


Topicul este "levitaţia umană", iar asta implică "subiecţi umani". Nu discutăm despre maşini sau despre starea vremii.
Şi atunci cānd este implicat şi "subiectul uman" este normal să apară şi referinţe la cei care poartă discuţia. Chiar īntrebările tale la adresa lui thunder se īncadrează pe acelaşi fir....

QUOTE
Tu poti sa levitezi? daca nu, ai vazut pe cineva levitand? daca nu, cu ce drept imi tii mie lectii?


Nu pot sa levitez.
Am vazut doar la televizor.
Nu ţin lecţii. Imi expun "viziunea".

QUOTE
Esti offtopic. Editeaza-te!


Eu cred ca nu sunt offtopic (acolo unde spui tu).
Eşti liber sa imi reclami postul dacă eşti de părerea asta.... unsure.gif

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 4 Apr 2005, 12:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Apr 2005, 12:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Inorog
mesaj 4 Apr 2005, 01:14 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Sincer, in ipoteza ca exista la momentul actual oameni care leviteaza, eu nu inteleg retinerea lor in a arata si altora aceasta "putere". Mai ales ca mie mi se pare ca este o isusire "curata", din moment de Insusi Christos l-a indemnat pe Sfantul Petru sa Il urmeze pe mare.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Apr 2005, 01:23 PM
Mesaj #145


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Inorog,
Ai dreptate: daca cineva are insusirea de a putea levita, nu are nici un motiv sa se ascunda de altii. Demonstrandu-si aceasta capacitate nu ar face altceva decat sa "deschida ochii" celor mai neincrezatori. SI astfel i-ar ajuta sa inteleaga lucruri pe care altfel nu le-ar intelege.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Apr 2005, 01:54 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Inorog @ 4 Apr 2005, 02:14 PM)
Sincer, in ipoteza ca exista la momentul actual oameni care leviteaza, eu nu inteleg retinerea lor in a arata si altora aceasta "putere". Mai ales ca mie mi se pare ca este o isusire "curata", din moment de Insusi Christos l-a indemnat pe Sfantul Petru sa Il urmeze pe mare.

- nu se face circ cu aceasta putere paranormala. De regula aceasta se manifesta la fiintele cu un grad inalt de spiritualitate care au ajuns la acea stare launtrica care ii face sa nu fie atrasi de circul mediatic.

- pe linga asta exista grururi de interese care nu doresc ca aceste capacitati sa fie aratate publicului pt. ca ar trezi in oameni interesul pt. "cele nevazute", si de aici e doar un singur pas catre cele spirituale, ori aceste grupuri nu doreste aceasta deschidere spirituala a oamenilor.

- mersul pe ape difera (subtil si energetic) de levitatie. Sint puteri paranormale oarecum diferite. Nu intru in detalii, dar e evident chiar si pt. cel neintiat ca "ceva" difera. Unul merge, altul zboara.

QUOTE (abis @ 4 Apr 2005, 02:23 PM)
Inorog,
Ai dreptate: daca cineva are insusirea de a putea levita, nu are nici un motiv sa se ascunda de altii. Demonstrandu-si aceasta capacitate nu ar face altceva decat sa "deschida ochii" celor mai neincrezatori. SI astfel i-ar ajuta sa inteleaga lucruri pe care altfel nu le-ar intelege.

- sint lucruri care inca nu a venit timpul sa fie facute (publice). Va veni insa si aceasta vreme a minunilor ... asa cum pina la urma, a venit si vremea, acum 2000 de ani. Iisus facea minuni si inainte de virsta de 33 de ani ... era Messia si inainte de a se prezenta asa ... dar numai la vremea cuvenita acestea s-au facut si s-au spus.

- e o vreme pt. toate ...

- pt. cei care nu mai suporta asteptarea, se poate antrena personal si astfel sa verifice ei singuri acesta realitate. Personal insa le spun ca aceasta nu ajuta la mai nimic dpdv spiritual si ca daca sint mai degraba orientati catre spiritualitate, atractia fata de aceasta putere paranormala cit si altele nu face decit sa-ti rapesca timpul si sa te incetineasca sau chiar devieze de pe calea spirituala. Spun asta ca sa se inteleaga de ce nu se preocupa fiintele spirituale de astfel de puteri paranormale. Ele pot apare spontan in decursul practicii spirituale, dar nu sint neaparat cautate. Cu toate acestea, sint tehnici precise si adecvate trezirii si amplificarii acestei puteri paranormale ... si a altora.

Acest topic a fost editat de thunder: 4 Apr 2005, 01:55 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Apr 2005, 02:07 PM
Mesaj #147


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (thunder @ 4 Apr 2005, 01:54 PM)
exista grururi de interese care nu doresc ca aceste capacitati sa fie aratate publicului pt. ca ar trezi in oameni interesul pt. "cele nevazute", si de aici e doar un singur pas catre cele spirituale, ori aceste grupuri nu doreste aceasta deschidere spirituala a oamenilor

Cam asa zic si eu: aceia care doresc sa trezeasca semenilor interesul pentru "cele nevazute" ar trebui sa fie primii care sa popularizeze astfel de fenomene... Asa le-ar destepta interesul pentru toate cele spirituale...
Inteleg ca nimeni nu-si doreste iluminarea propriilor semeni. Trist... cry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Apr 2005, 02:13 PM
Mesaj #148


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

- nu se face circ cu aceasta putere paranormala. De regula aceasta se manifesta la fiintele cu un grad inalt de spiritualitate care au ajuns la acea stare launtrica care ii face sa nu fie atrasi de circul mediatic.


Altfel spus, se manifesta la cei care nu tin sa arate si celorlalti...

QUOTE

- pe linga asta exista grururi de interese care nu doresc ca aceste capacitati sa fie aratate publicului pt. ca ar trezi in oameni interesul pt. "cele nevazute", si de aici e doar un singur pas catre cele spirituale, ori aceste grupuri nu doreste aceasta deschidere spirituala a oamenilor.


Si cine sunt aceste grupuri de interese? pe-aici vad ca tu esti singurul care ascunde ceva. Toti suntem nerabdatori sa iasa la iveala aceste capacitati si ca umanitatea sa se deschida spiritual!

QUOTE

- sint lucruri care inca nu a venit timpul sa fie facute (publice). Va veni insa si aceasta vreme a minunilor ... asa cum pina la urma, a venit si vremea, acum 2000 de ani. Iisus facea minuni si inainte de virsta de 33 de ani ... era Messia si inainte de a se prezenta asa ... dar numai la vremea cuvenita acestea s-au facut si s-au spus.

- e o vreme pt. toate ...


Era si o vorba:

Trecutul glorios,
Viitorul luminos...
Cu prezentul stam mai prost.


QUOTE

- pt. cei care nu mai suporta asteptarea, se poate antrena personal si astfel sa verifice ei singuri acesta realitate. Personal insa le spun ca aceasta nu ajuta la mai nimic dpdv spiritual si ca daca sint mai degraba orientati catre spiritualitate,


Cu ce autoritate dai tu astfel de sfaturi? lasa-i pe cei care pot sa leviteze sa dea sfaturi in privinta levitatiei...

QUOTE

atractia fata de aceasta putere paranormala cit si altele nu face decit sa-ti rapesca timpul si sa te incetineasca sau chiar devieze de pe calea spirituala.


Vorbesti din proprie experienta?

QUOTE

Spun asta ca sa se inteleaga de ce nu se preocupa fiintele spirituale de astfel de puteri paranormale. Ele pot apare spontan in decursul practicii spirituale, dar nu sint neaparat cautate. Cu toate acestea, sint tehnici precise si adecvate trezirii si amplificarii acestei puteri paranormale ... si a altora.


Ahaaa, levitatia apare spontan, deci... pai nu prea ne ajuta asta! Tie ti s-a intamplat in periplul tau spiritual sa levitezi din intamplare fara sa cauti neaparat lucrul asta? sau ne povestesti ce ti-au zis altii care au auzit si ei de la altii inaintea lor?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 4 Apr 2005, 02:53 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



thunder:
QUOTE
mersul pe ape difera (subtil si energetic) de levitatie. Sint puteri paranormale oarecum diferite. Nu intru in detalii, dar e evident chiar si pt. cel neintiat ca "ceva" difera. Unul merge, altul zboara.


Chiar daca difera, eu m-as multumi si sa vad pe cineva mergand pe apa.

Ca o divagatie de la subiect, se pare ca mersul pe ape ar fi posibil din punct de vedere al fizicii clasice (de liceu). Este nevoie insa de intrunirea mai multor factori: Apa sa fie de un grad extrem de puritate. Sa nu fie nici o urma de val. Pantofii subiectului sa fie perfect plani. In acest caz, datorita tensiunii superficiale a apei omul ar sta la suprafata. wink.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Apr 2005, 04:03 PM
Mesaj #150


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Ti-ar trebui niste pantofi foarte lati ca sa se intample asa ceva. smile.gif

Editat: de fapt nu neaparat lati ei ci cred ca ar fi suficient daca ar avea marginile in forma extrem de concava
(trebuie sa maximizezi perimetrul).

Acest topic a fost editat de Catalin: 4 Apr 2005, 04:05 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 4 Apr 2005, 05:58 PM
Mesaj #151


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



propun urmatoarele:
daca cunoasteti pe cineva care leviteaza, sa-l chemam la un mic experiment wink.gif
oriunde ar fi in tara , mergem si-l testam !!! rolleyes.gif
sa vedem care va fi de acord!!!


ps: nu cred sa existe o asemenea capacitate, iar daca exista ea ar trebui sa se manifeste la toti oameni,si ar trebui sa gasim noi legi si teorii, mi se pare ceva spectaculos, ce-ar fi sa fim noi primi, deci thunder pe cand o intalnire cu cei care leviteaza, si gypsyhart
QUOTE
Nu pot sa levitez.
Am vazut doar la televizor.
Nu ţin lecţii. Imi expun "viziunea".

la tv sunt si e.t. , si star wars. si roboti, si dinozauri si iluzionisti(oamenii aia care taie tipele in 2 si dupa aceea le sudeaza inapoi rofl.gif )...

ceva dovezi , teste?


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 4 Apr 2005, 06:17 PM
Mesaj #152


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mey, la televizor am vazut si io multe, inclusiv extraterestri. rofl.gif
Da' daca asta e argument... laugh.gif sa-l puna careva la perle.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Apr 2005, 10:42 PM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (abis @ 4 Apr 2005, 03:07 PM)
QUOTE (thunder @ 4 Apr 2005, 01:54 PM)
exista grururi de interese care nu doresc ca aceste capacitati sa fie aratate publicului pt. ca ar trezi in oameni interesul pt. "cele nevazute", si de aici e doar un singur pas catre cele spirituale, ori aceste grupuri nu doreste aceasta deschidere spirituala a oamenilor

Cam asa zic si eu: aceia care doresc sa trezeasca semenilor interesul pentru "cele nevazute" ar trebui sa fie primii care sa popularizeze astfel de fenomene... Asa le-ar destepta interesul pentru toate cele spirituale...

- spiritualitatea nu inseamna levitatie si nici invers.

- sfintii crestini care au ajuns la levitatie nu au urmarit asta, ci pur si simplu s-au "trezit" cu ea. Cei de linga ei, cu toate ca au avut parte de un miracol, nu au devenit nici pe de parte si ei la rindul lor niste sfinti.

QUOTE
Inteleg ca nimeni nu-si doreste iluminarea propriilor semeni. Trist...  cry.gif

- "sa stii, sa poti ... si sa taci ..." vechi dicton spiritual. De ce Iisus nu a facut minuni pina la 33 de ani ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Apr 2005, 10:54 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 4 Apr 2005, 03:13 PM)
QUOTE

- nu se face circ cu aceasta putere paranormala. De regula aceasta se manifesta la fiintele cu un grad inalt de spiritualitate care au ajuns la acea stare launtrica care ii face sa nu fie atrasi de circul mediatic.

Altfel spus, se manifesta la cei care nu tin sa arate si celorlalti...

- ca sa-i intelegi pe aceea trebuie sa ai nivelul lor de constiinta si de intelegere. Nu e suficient nici "filozof" nici "boem" sa fii pt. a intelege.

QUOTE
QUOTE

- pe linga asta exista grururi de interese care nu doresc ca aceste capacitati sa fie aratate publicului pt. ca ar trezi in oameni interesul pt. "cele nevazute", si de aici e doar un singur pas catre cele spirituale, ori aceste grupuri nu doreste aceasta deschidere spirituala a oamenilor.

Si cine sunt aceste grupuri de interese? pe-aici vad ca tu esti singurul care ascunde ceva. Toti suntem nerabdatori sa iasa la iveala aceste capacitati si ca umanitatea sa se deschida spiritual!

- sint singurul dintre cei care stiu acest lucru si are si curajul sau nebunia sa-l spuna mai departe.

QUOTE
QUOTE

- sint lucruri care inca nu a venit timpul sa fie facute (publice). Va veni insa si aceasta vreme a minunilor ... asa cum pina la urma, a venit si vremea, acum 2000 de ani. Iisus facea minuni si inainte de virsta de 33 de ani ... era Messia si inainte de a se prezenta asa ... dar numai la vremea cuvenita acestea s-au facut si s-au spus.
- e o vreme pt. toate ...


Era si o vorba:

Trecutul glorios,
Viitorul luminos...
Cu prezentul stam mai prost.

- cind va sosi vremea miracolelor vom avea parte si de prezent. La capitolul credinta si discernamint se sta prost pe planeta asta.

QUOTE
QUOTE

- pt. cei care nu mai suporta asteptarea, se poate antrena personal si astfel sa verifice ei singuri acesta realitate. Personal insa le spun ca aceasta nu ajuta la mai nimic dpdv spiritual si ca daca sint mai degraba orientati catre spiritualitate,

Cu ce autoritate dai tu astfel de sfaturi? lasa-i pe cei care pot sa leviteze sa dea sfaturi in privinta levitatiei...

- aha, ai inceput sa musti si sa-ti arati adevarata fata din spatele "nevinovatei tale intrebari" ? rofl.gif

- cine esti tu sa-mi autentifici/contesti autoritatea ? Un banal (boem) filozof. jamie.gif

QUOTE
QUOTE

atractia fata de aceasta putere paranormala cit si altele nu face decit sa-ti rapesca timpul si sa te incetineasca sau chiar devieze de pe calea spirituala.

Vorbesti din proprie experienta?

- si daca ar fi, cu ce te ajuta pe tine sa afli ? Sufera in continuare de nestiinta. ohyeah.gif

QUOTE
QUOTE

Spun asta ca sa se inteleaga de ce nu se preocupa fiintele spirituale de astfel de puteri paranormale. Ele pot apare spontan in decursul practicii spirituale, dar nu sint neaparat cautate. Cu toate acestea, sint tehnici precise si adecvate trezirii si amplificarii acestei puteri paranormale ... si a altora.

Ahaaa, levitatia apare spontan, deci... pai nu prea ne ajuta asta!

- pe cel lenes si pe semidoct nu il ajuta nimic.

QUOTE
Tie ti s-a intamplat in periplul tau spiritual sa levitezi din intamplare fara sa cauti neaparat lucrul asta? sau ne povestesti ce ti-au zis altii care au auzit si ei de la altii inaintea lor?

- mi s-au intimplat multe pe parcursul practicii mele spirituale. Amatorii de circ sau de miracole sa astepte .... mult si bine ... thumb_yello.gif

PS. "Eu sint un miracol". rofl.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 4 Apr 2005, 11:08 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Apr 2005, 11:07 PM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Inorog @ 4 Apr 2005, 03:53 PM)
thunder:
QUOTE
mersul pe ape difera (subtil si energetic) de levitatie. Sint puteri paranormale oarecum diferite. Nu intru in detalii, dar e evident chiar si pt. cel neintiat ca "ceva" difera. Unul merge, altul zboara.

Chiar daca difera, eu m-as multumi si sa vad pe cineva mergand pe apa.

- vei vedea, daca vei trai pina atunci. Nu mai e mult ... cei 7 ani apocaliptici din biblie sint in derulare.

QUOTE
Ca o divagatie de la subiect, se pare ca mersul pe ape ar fi posibil din punct de vedere al fizicii clasice (de liceu). Este nevoie insa de intrunirea mai multor factori: Apa sa fie de un grad extrem de puritate. Sa nu fie nici o urma de val. Pantofii subiectului sa fie perfect plani. In acest caz, datorita tensiunii superficiale a apei omul ar sta la suprafata.  wink.gif

- puterile paranormale nu pot fi intelese si explicate cu fizica si legile materialiste. Cind stiinta va mai face ceva pasi acestea vor fi posibil de realizat si prin stiinta. Pina atunci ...


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Apr 2005, 08:49 AM
Mesaj #156


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (thunder @ 4 Apr 2005, 11:07 PM)
vei vedea, daca vei trai pina atunci. Nu mai e mult ... cei 7 ani apocaliptici din biblie sint in derulare.

Interesant... Deci in cel mult sase ani gata, s-a zis cu lumea asta. Vine antihristu'....

Daca te inseli, dai in 2012 o bere la Maxx?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 5 Apr 2005, 08:49 AM
Mesaj #157


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



cociuba, nefertiti s.a.
Nu am spus ca "am vazut la televizor" este argument. Am răspuns la īntrebarea lui Cătălin.
Era vorba despre un "număr" executat de David Blaine. So, pentru interesaţi contactaţi-l pe acest om şi cine ştie.....poate e pe bune.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Apr 2005, 08:50 AM
Mesaj #158


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Da-ne, te rog, numarul lui de telefon sa-l contactam!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 5 Apr 2005, 08:57 AM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



thunder:
QUOTE
sint singurul dintre cei care stiu acest lucru si are si curajul sau nebunia sa-l spuna mai departe.


Nu mi se pare nici o nebunie sa spui ceea ce stii in acest domeniu (al levitatiei). Am mai spus, mi se pare o putere "curata", de care nimeni nu ar trebui sa se rusineze. (Nici Christos nu s-a rusinat de aceasta putere si nu a ascuns-o fata de multimile aflate de fata atat la mersul pe mare cat si la inaltarea la cer) Spre deosebire de pilda de alte puteri, cum este hipnoza, care nu este prea "curata" si poate afecta subiectii. (De aceea nici nu am auzit macar un singur caz in care vreun mare intelept sa uzeze de hipnoza).

Eu cred ca levitatia umana este posibila (si a fost folosita in trecut). Dar cred totusi ca in prezent nu exista pe pamant oameni capabili sa o exercite.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 5 Apr 2005, 09:11 AM
Mesaj #160


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Nu posed numărul de telefon al lui David Blaine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 5 Apr 2005, 10:16 AM
Mesaj #161


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (gypsyhart @ 4 Apr 2005, 12:16 PM)
e bine să fii curios, să vrei să explorezi....Īnsă, pune-ţi problema ce eşti dispus să pui la bătaie īn această explorare.
Şi aşa īţi dai seama cāt de "profundă" este dorinţa ta de a explora. E valabil pentru orice gen de explorare ...

Pe de altă parte "problema" este că levitaţia sau orice alt gen de capacitate "paranormală" nu trebuie să devină un scop īn sine. ... īn ultimă instanţă astfel de "semne" nu īnseamnă mare lucru

Daca levitatia este o capacitate foarte greu de obtinut, si se obtine in general fara a avea levitatia ca scop, odata obtinuta de ce ti-ai dori sa o demonstrezi celor curiosi ?

In plus, daca ai avea capacitati deosebite, in lumea de azi, poti fi sigur ca odata ce le faci publice nu ajungi victima ... popularizarii ?

Explorarea bazata exclusiv pe gandirea rationala nu e singura posibila. Mai sunt si alte forme de gandire, dar si alte forme de explorare ...

Succes ! smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 5 Apr 2005, 10:17 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 5 Apr 2005, 11:50 AM
Mesaj #162


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Editat.

Acest topic a fost editat de Mihai: 5 Apr 2005, 06:37 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Apr 2005, 12:10 PM
Mesaj #163


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Link...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 5 Apr 2005, 07:34 PM
Mesaj #164


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



chiar pe han un user pasionat de iluzionism a demontat ''magia'' lui blaine:
click aici
cat despre posturile lui thunder hh.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Apr 2005, 12:53 AM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (abis @ 5 Apr 2005, 09:49 AM)
QUOTE (thunder @ 4 Apr 2005, 11:07 PM)
vei vedea, daca vei trai pina atunci. Nu mai e mult ... cei 7 ani apocaliptici din biblie sint in derulare.

Interesant... Deci in cel mult sase ani gata, s-a zis cu lumea asta.

- studiaza (atent) Apocalipsa. Ea nu inseamna distrugere, cu atit mai putin a lumii, ci REVELATIE. Pt. ca aceste revelatii sa cada pe sol bun, acest sol trebuie curatat. Daca el nmu se va curata prin reorientarea umanitatii catre spirituaalitate, catre Dumnezeu, o mare parte din umanitatea va fi "purificata" prin suferinta. Dupa aceste suferinte oamenii ramasi se vor reorienta trup si suflet catre evolutia spirituala, nu catre involutie sau stagnare. In acele vremuri levitatia va fi una dintre multele miracole si puteri paranormale pe care oamnenii le vor avea la indemina. Sintem pe ultima linie. De fiecare in parte depinde propria sa soarta dar si a umanitatii, a celor din jur.

QUOTE
Vine antihristu'....

- vine, o sa-si faca jocul, circul ... si va fi demascat si invins iar umanitatea, cit va mai ramine din ea, isi va urma cursul catre noua lume spirituala care se va instala dupa aceste evenimente apocaliptice. Repet, cititi Apocalipsa si alte profetii.

QUOTE
Daca te inseli, dai in 2012 o bere la Maxx?

- Maxx nu va mai fi atunci, dar daca vei mai fi in viata in acea vreme iti voi da nu numai o bere, ci chiar mai mult de atit. Traieste ... si vei vedea/primi. jamie.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Apr 2005, 01:04 AM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Inorog @ 5 Apr 2005, 09:57 AM)
thunder:
QUOTE
sint singurul dintre cei care stiu acest lucru si are si curajul sau nebunia sa-l spuna mai departe.

Nu mi se pare nici o nebunie sa spui ceea ce stii in acest domeniu (al levitatiei).

- exista un dicton al intelepciunii: "stiinta lui Dumnezeu este nebunie in fata oamenilor, iar stiinta oamenilor e nebunie in fata lui Dumnezeu". Invatatura initiatica intra la acest capitol al "nebuniei" in fata oamenilor (profani). Din acest motiv, cei care expun chiar si mici parti din aceasta stiinta publicului larg pare "nebun" in fata acestora.

QUOTE
Am mai spus, mi se pare o putere "curata", de care nimeni nu ar trebui sa se rusineze. (Nici Christos nu s-a rusinat de aceasta putere si nu a ascuns-o fata de multimile aflate de fata atat la mersul pe mare cat si la inaltarea la cer)

- puterea in sine nu e o rusine, dar a o expune celor care nu merita e ca si cum ai da perle la porci si la ciini, cum spune pilda biblica. Daca Iisus ne da acest sfat, si nu numai El, inseamna ca in spatele la acest sfat se ascunde un mister. Chiar si El nu a aratat oamenilor decit o mica parte din ce putea/era ... si aceea doar la vremea cuvenita.

QUOTE
Spre deosebire de pilda de alte puteri, cum este hipnoza, care nu este prea "curata" si poate afecta subiectii. (De aceea nici nu am auzit macar un singur caz in care vreun mare intelept sa uzeze de hipnoza).

- hipnoza in sine nu e ceva rau, ci modul in care o folosesti poate fi rau sau bine.

QUOTE
Eu cred ca levitatia umana este posibila (si a fost folosita in trecut). Dar cred totusi ca in prezent nu exista pe pamant oameni capabili sa o exercite.

- a fost, este si va fi folosita. In viitor multi vor fi cei care o vor poseda, poate chiar si tu, in masura in care esti atras(a) de aceasta realitate.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 6 Apr 2005, 07:27 AM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



thunder:
QUOTE
hipnoza in sine nu e ceva rau, ci modul in care o folosesti poate fi rau sau bine.


Intocmai. Levitatia nu ar putea fi folosita pentru ceva rau, asa ca nu vad de ce ar tine-o secreta acel cineva care o stapaneste.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Apr 2005, 07:30 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (thunder @ 6 Apr 2005, 02:04 AM)
Din acest motiv, cei care expun chiar si mici parti din aceasta stiinta publicului larg pare "nebun" in fata acestora.

Par sau chiar sunt nebuni rolleyes.gif

Mi-ai adus aminte de un banc:

3 nebuni la spitalul 9. Primul: "Eu sunt trimisul lui Dumnezeu". Al doilea: "Ba nu, eu sunt trimisul lui Dumnezeu!". Al treilea: "Taceti, mai, ca eu n-am trimis pe nimeni."


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 6 Apr 2005, 08:14 AM
Mesaj #169


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

3 nebuni la spitalul 9. Primul: "Eu sunt trimisul lui Dumnezeu". Al doilea: "Ba nu, eu sunt trimisul lui Dumnezeu!". Al treilea: "Taceti, mai, ca eu n-am trimis pe nimeni."


Dar care dintre ei levita?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 6 Apr 2005, 08:27 AM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Dar care dintre ei levita?


Al patrulea, cel invizibil laugh.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 Apr 2005, 09:41 AM
Mesaj #171


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



La subiect:

rofl.gif Voi va tineti de bancuri ... iar levitatia umana isi vede bine merci de ale ei. laugh.gif

Glumele "nu strica din cand in cand", de acord. Cu atat mai mult cu cat cel ce a initiat topicul participa la ele. thumb_yello.gif


Acest topic a fost editat de gypsyhart: 6 Apr 2005, 02:56 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Apr 2005, 10:04 AM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Am gasit un site interesant despre levitatie :

http://www.amazingabilities.com/amaze8a.html

E si o poza interesanta acolo cu Yogi Pullavar in stare de levitatie. Pe mine ma intriga un pic acel bat acoperit de panza pe care il tine in mana. As fi preferat sa fiu de fata la experiment smile.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Apr 2005, 11:51 AM
Mesaj #173


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

As fi preferat sa fiu de fata la experiment


Sorry, experimentele se fac doar pentru cei care cred deja! wink.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 9 Apr 2005, 03:03 AM
Mesaj #174


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE (thunder @ 6 Apr 2005, 01:04 AM)
QUOTE
Eu cred ca levitatia umana este posibila (si a fost folosita in trecut). Dar cred totusi ca in prezent nu exista pe pamant oameni capabili sa o exercite.

- a fost, este si va fi folosita. In viitor multi vor fi cei care o vor poseda, poate chiar si tu, in masura in care esti atras(a) de aceasta realitate.

Daca asa ceva ar exista, s-ar fi stiut deja. Este fenomenul cel mai usor de probat, care, spre deosebire de alte fenomene paranormale, nu necesita nici un fel de laborator pentru a fi investigat. E nevoie de doar cativa oameni de stiinta drept martori. Si nu-mi spune ca cei care poseda aceasta capacitate nu vor sa-si dovedeasca talentul. http://www.randi.org/research/index.html


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Apr 2005, 03:29 AM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (mothman @ 9 Apr 2005, 04:03 AM)
Daca asa ceva ar exista, s-ar fi stiut deja. Este fenomenul cel mai usor de probat, care, spre deosebire de alte fenomene paranormale, nu necesita nici un fel de laborator pentru a fi investigat. E nevoie de doar cativa oameni de stiinta drept martori. Si nu-mi spune ca cei care poseda aceasta capacitate nu vor sa-si dovedeasca talentul.

- ba tocmai am facut-o. Modul de gindire si raportare al unui asemenea om nu este precum al omului profan. La vremea cuvenita se va face si fara acel milion de dolari. Gratuit ... "cadou, cadou ..." ... vorba reclamei ! thumb_yello.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 08:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman