Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Levitatia Umana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Inorog
Ce parere aveti, levitatia provocata de om exista ?

Daca intr-adevar levitatia exista, inseamna ca e un secret foarte bine pastrat. Sunt multe premii cu numere de 7 cifre in dolari, care ar recompensa o astfel de demonstratie in fata aparatelor de masura si in fata oamenilor de stiinta.

Pe de alta parte se spune ca in yoga tibetana exista urmatoarea proba: Ucenicul este asezat intr-o groapa cu adancimea egala cu inaltimea sa. Deasupra se aseaza un clopot de metal de aceeasi inaltime ( cu a subiectului). Clopotul are o singura deschidere, la varf, suficienta cat sa iasa un om pe-acolo. Singura posibilitate de a iesi din acea groapa acoperita, este prin levitatie, caci ansamblul groapa-clopot nu permite o catarare de tip alpinism. Se spune ca unii trec acest test.

Este legenda sau adevar ?
Catalin
QUOTE

Ce parere aveti, levitatia provocata de om exista ?


Desigur. Se cheama avion.

QUOTE

Daca intr-adevar levitatia exista, inseamna ca e un secret foarte bine pastrat.


Neah. Zeci de mii de zboruri se desfasoara zilnic sub ochii nostri.

axel
QUOTE (Catalin @ 28 Dec 2004, 11:04 AM)
QUOTE

Ce parere aveti, levitatia provocata de om exista ?


Desigur. Se cheama avion.

Gresesti. Se cheama elicopter spoton.gif
Inorog
QUOTE
Desigur. Se cheama avion.


QUOTE
Gresesti. Se cheama elicopter  smile.gif


rofl.gif nu m-am gandit la asta laugh.gif


Totusi, pentru seriozitatea topicului voi posta si definitia din DEX:

LEVITÁŢIE s.f. Capacitate a unor indivizi de a face să se ridice diverse corpuri fără să le atingă sau de a se ridica în spaţiu fără sprijin material. [Var.: levitaţiúne s.f.] – Din fr. lévitation.

Avionul si elicopterul impreuna cu aerul formeaza un sprijin material pentru ridicarea omului, asadar nu se incadreaza in categoria levitatiei.
Catalin
Si atunci levitatie n-ar putea exista decit in vid? yikes.gif sau de unde ai sti ca e levitatie?
dead-cat
este evident adevarat. doar millioane de oameni au vazut cum a scos Yoda un XWing din mlastina pe Dagobah. responsabili pentru acest fenomen sunt midochlorianii.
Inorog
QUOTE
Si atunci levitatie n-ar putea exista decit in vid? yikes.gif


Nu e vorba ca levitatia ar putea exista doar in vid. E vorba ca nu ar depinde de existenta aerului. In aer sau in vid ar actiona acelasi fenomen. Totul ar semana cu ceea ce impropriu se numeste levitatie electromagnetica.

QUOTE
sau de unde ai sti ca e levitatie?


Daca un om ar intra cu mainile goale intr-o cusca Farraday (fara influente electromagnetice) si ar putea in prezenta martorilor sa ridice obiecte sau sa se ridice pe el insusi, ar demonstra existenta levitatiei umane.
Catalin
QUOTE

Daca un om ar intra cu mainile goale intr-o cusca Farraday (fara influente electromagnetice) si ar putea in prezenta martorilor sa ridice obiecte sau sa se ridice pe el insusi, ar demonstra existenta levitatiei umane.


Cum asa? cum ar justifica faptul ca el leviteaza cu adevarat si nu foloseste o interactiune destepta cu aerul din jur?
axel
QUOTE (Inorog @ 28 Dec 2004, 12:48 PM)
Daca un om ar intra cu mainile goale intr-o cusca Farraday (fara influente electromagnetice) si ar putea in prezenta martorilor sa ridice obiecte sau sa se ridice pe el insusi, ar demonstra existenta levitatiei umane.

Cusca Faraday nu protejeaza de toate undele electromagnetice. Ea filtreaza doar undele electromagnetice cu lungime de unda mai mare decat diamentrul orificiilor.
BTW: lumina este (si) radiatie electromagnetica. Substantele opace sunt un fel de "cusca Faraday".
Mrs. Rogers
Cu sau fara cusca Fraday ( care intre noi fie spus, habar n-am ce e jamie.gif ), eu spun ca daca cineva reuseste sa leviteze sau sa contoleze undele electomagnetice farara sa apese butonul on/off de la radio , are toata admiratia smile.gif
Inorog
QUOTE
cum ar justifica faptul ca el leviteaza cu adevarat si nu foloseste o interactiune destepta cu aerul din jur?


Si eventuala interactiune cu aerul s-ar putea masura cu instrumente. Insa din relatarile martorilor nu apare nici vant, nici zgomot si nici lumina in timpul levitatiei. Deci ar fi putin probabil sa fie vorba despre o interactiune fizica cu aerul inconjurator.

QUOTE
Cusca Faraday nu protejeaza de toate undele electromagnetice. Ea filtreaza doar undele electromagnetice cu lungime de unda mai mare decat diamentrul orificiilor.


axel:Asta in cazul in care cusca e facuta din plasa. Daca e facuta din tabla (fara orificii) filtreaza aproape toate undele electromagnetice.

QUOTE
eu spun ca daca cineva reuseste sa leviteze sau sa contoleze undele electomagnetice farara sa apese butonul on/off de la radio , are toata admiratia  smile.gif


Asa spun si eu toxic. Uite un articol interesant din evenimentul zilei pe aceasta tema:

Ucenicul shaolin

Dupa vindecare, Stelian Fulga a emigrat cu familia in Statele Unite, a colindat lumea (52 de tari) si a adunat de peste tot unde ajungea retete naturiste si leacuri din batrini. Avea o promisiune facuta lui Dumnezeu ca, daca scapa de boala, va face orice ca sa ajute oamenii. "Gindul si dorinta lui Valeriu Popa au fost ca eu sa ajung in Tibet. In 1991 am ajuns acolo. Printr-un miracol, am fost unul din cei trei oameni alesi din multimea sosita (peste 4.000 de pelerini) pentru initiere in tratamentele naturale facute de calugarii shaolin. Am stat patru ani intr-o manastire din faimoasa vale Hunza, situata undeva intre Tibet si Nepal, unde este interzis accesul strainilor. Am intilnit calugari in virsta de peste 150 de ani. Am vazut cu ochii mei cazuri de levitatie si de "mers" pe apa si cum acesti calugari vindecau in citeva minute boli considerate incurabile. Le-am copiat obiceiurile, le-am respectat invataturile si mi-am notat retetele folosite de ei pentru vindecare. Am acumulat in fiecare zi noi cunostinte despre plante si diverse tehnici de preparare a lor. Sihastrii shaolin traiesc in pesterile din munti, se hranesc cu legume, fructe si radacini crude. Acesta este secretul longevitatii lor!", ne-a marturisit Stelian Fulga.


citeste tot articolul aici: http://www.evenimentul.ro/local/article/53...aseArticle.html
axel
QUOTE (Inorog @ 29 Dec 2004, 10:14 AM)
QUOTE
Cusca Faraday nu protejeaza de toate undele electromagnetice. Ea filtreaza doar undele electromagnetice cu lungime de unda mai mare decat diamentrul orificiilor.


axel:Asta in cazul in care cusca e facuta din plasa. Daca e facuta din tabla (fara orificii) filtreaza aproape toate undele electromagnetice.

Si radiatiile Gamma tot unde electromagnetice sunt rolleyes.gif Si radiatiile Gamma trec prin majoritatea metalelor.
Totul tine de lungimea de unda, pentru ca retelele de atomi se comporta ca o plasa. Daca gasesti lungimea de unda mai mica decat diametrul gaurilor prin plasa, esti rezolvat.
Inorog
axel:Daca citesti cu atentie postul meu, vei vedea ca am scris
QUOTE
...filtreaza aproape toate undele electromagnetice.


Acuma spune-mi tu unde ai vazut pe planeta noastra motoare sau alte propulsoare puse in miscare de radiatiile gamma ?
Chiar daca aceste unde gamma ar intra in cusca pentru demonstratie, e imposibil ca subiectul sa se foloseasca de ele intr-un mod tehnic.
axel
Inorog, ma bucur ca am ajuns cat de cat la un punct comun: poti filtra majoritatea radiatiilor electro-magnetice dar nu toate.
Cat despre levitatie, ea trebuie sa se bazeze pe una din fortele fundamentale
- forta tare
- forta slaba
- forta electro-magnetica
- forta gravitationala
sau pe forte necunoscute noua.
La forta tare nu prea poti sa umblii (raza de actiune 10^-13 cm), nici la cea slaba (si ea se degradeaza foarte rapid o data cu distanta), mai ramane cea gravitationala (care dupa cunostintele noastre este emisa doar de masa) si cea electro-magnetica. Dar cum esti rau si o elimini pe aceasta (cel putin cele cu lungime de unda mare), trebuie ca pentru levitatie sa fie folosita forta electromagnetica bazata pe unde electromagnetice cu frecventa extrem de mare sau a 5-a forta (auzisem niste speculatii cu a 5-a forta, Einstein si Vatican rolleyes.gif )
Inorog
E posibila folosirea unei a 5-a forte.

Insa e posibila si manipularea fortei gravitationale. Eu am vazut un filmulet cu un chinez care folosea energia Qi. Voia sa arate fenomenul opus levitatiei, un fel de ingreunare a masei proprii. Batranelul chinez era deosebit de mic, as spune pe undeva sub 160 si nu cred ca putea cantari mai mult de 70 de kg. Ei bine, el statea drept si era impins de 4 vlajgani. Acestia nu au putut sa-l urneasca nici macar cu un centimetru. Era contrar oricaror legi ale fizicii invatate la scoala. O masa de aproximativ 300kg nu putea misca o masa de 5 ori mai mica !
Catalin
QUOTE

Acuma spune-mi tu unde ai vazut pe planeta noastra motoare sau alte propulsoare puse in miscare de radiatiile gamma ?
Chiar daca aceste unde gamma ar intra in cusca pentru demonstratie, e imposibil ca subiectul sa se foloseasca de ele intr-un mod tehnic.


Nu am vazut nicaieri pe planeta nici levitatie. Dar asta nu ne impiedica sa speculam, nu? jamie.gif
Catalin
QUOTE

Eu am vazut un filmulet cu un chinez care folosea energia Qi. Voia sa arate fenomenul opus levitatiei, un fel de ingreunare a masei proprii. Batranelul chinez era deosebit de mic, as spune pe undeva sub 160 si nu cred ca putea cantari mai mult de 70 de kg. Ei bine, el statea drept si era impins de 4 vlajgani. Acestia nu au putut sa-l urneasca nici macar cu un centimetru. Era contrar oricaror legi ale fizicii invatate la scoala. O masa de aproximativ 300kg nu putea misca o masa de 5 ori mai mica !


Nu putea sau nu voia. Ambele sunt posibile, nu? rolleyes.gif
axel
QUOTE (Inorog @ 29 Dec 2004, 10:58 AM)
E posibila folosirea unei a 5-a forte.

Este, cum sa nu fie posibil! Dar dupa cunostintele mele, fizicienii n-au simtit nevoia sa adauge o a 5-a forta in fizica, pentru ca au reusit sa explice toate experimentele folosind doar cele 4 forte fundamentale.

QUOTE
Insa e posibila si manipularea fortei gravitationale.

blink.gif

QUOTE
Eu am vazut un filmulet cu un chinez care folosea energia Qi. Voia sa arate fenomenul opus levitatiei, un fel de ingreunare a masei proprii. Batranelul chinez era deosebit de mic, as spune pe undeva sub 160 si nu cred ca putea cantari mai mult de 70 de kg. Ei bine, el statea drept si era impins de 4 vlajgani. Acestia nu au putut sa-l urneasca nici macar cu un centimetru. Era contrar oricaror legi ale fizicii invatate la scoala.

Ori sunt la pamant cu cunostintele fizice, ori filmuletul era in stilul filmuletelor cu David Coperfield: de adormit copii si de prostit prosti. NU poti sa-ti schimbi masa ca asa vrei tu. E=mc^2, remember? Fara transfer substantial de energie, nu-ti poti altera masa. Si trebuie sa absorbi taaaare multa energie ca sa pui pe tine 10kg... ma intreb pe cate mii sau milioane sau miliarde de ani ar alimenta necesarul actual de energie al omenirii transformarea a 10kg de materie in energie.



QUOTE
O masa de aproximativ 300kg nu putea misca o masa de 5 ori mai mica !

Nu o masa ridica o masa ci o forta ridica o masa intr-un camp gravitational.
Inorog
[QUOTE]Nu am vazut nicaieri pe planeta nici levitatie. Dar asta nu ne impiedica sa speculam, nu?  wink.gif  [/QUOTE]

catalin:Corect ! De-aia si suntem la "Dincolo de ratiune"

[QUOTE]Nu putea sau nu voia. Ambele sunt posibile, nu?  rolleyes.gif [/QUOTE]

Se putea la fel de bine ca filmul sa fi fost trucat. Eu personal nu am avut ocazia sa vad cu ochii mei nici o astfel de demonstratie. Dar daca totusi levitatia exista, ar fi o provocare extraordinara adresata stiintei.

axel:[QUOTE]Nu o masa ridica o masa ci o forta ridica o masa intr-un camp gravitational.[/QUOTE]

Nu era vorba de ridicat. Oamenii aceia se impingeau. Incearca sa impingi pe cineva cu o masa cu numai 20kg mai mica decat a ta si vei vedea ca oricat s-ar opinti ar fi in zadar.
Catalin
QUOTE
ma intreb pe cate mii sau milioane sau miliarde de ani ar alimenta necesarul actual de energie al omenirii transformarea a 10kg de materie in energie.


Pai sa vedem. 10kg, dupa formula E=mc^2 dau 900000000000 J. Altfel spus, 250 MWh. Consumatorii casnici folosesc <5kWh/zi. Deci alea 10kg ar ajunge lejer pentru 50000 de familii timp de o zi. Deci alea 10kg ar putea sustine cu usurinta orice oras din Romania mai putin Bucurestiul (ma refer doar la consumul casnic, evident).

Edit: mii de ani era, totusi, exagerat! rolleyes.gif
axel
QUOTE (Inorog @ 29 Dec 2004, 11:10 AM)
axel:
QUOTE
Nu o masa ridica o masa ci o forta ridica o masa intr-un camp gravitational.


Nu era vorba de ridicat. Oamenii aceia se impingeau. Incearca sa impingi pe cineva cu o masa cu numai 20kg mai mica decat a ta si vei vedea ca oricat s-ar opinti ar fi in zadar.


blink.gif
Noroc ca postezi la Dincolo de Ratiune, astfel incat esti indreptatit la a posta lucruri irationale!


@catalin: am refacut calculele, pe baza urmatoarelor surse:
http://www.ieer.org/reports/npdc.html
QUOTE
Einstein's discovery early in the twentieth century that matter and energy were equivalent, expressed by the famous equation E = mc2, came in the middle of this immense and unprecedented technological, political, economic, and military ferment. H.G. Wells, in The War of the Worlds, wrote about bombs that might destroy cities and entire civilizations. But there were also visions of unlimited amounts of energy for everyday life. Einstein's equation showed that a small amount of matter was theoretically equivalent to a huge amount of energy: just one gram of matter, if completely converted to energy, was equivalent to roughly 3,000 metric tons of coal. 20

1 g = 3000 tone de carbune




http://www.u.arizona.edu/~jcoolj/Lab6/Lab6_1.html
1 lb carbune = 1,033 kWh

Adica 1g = 6.817.800 kWh




http://energy.cr.usgs.gov/energy/stats_ctry/Stat1.html
Consumul energetic SUA in 1998: 94.27 quad btu (interpretare: quad=quadrillion american=10^15)



Prin urmare, SUA in 1998 ar fi consumat cam 4.2 tone de substanta.
Adica 10kg de substanta aproape ar fi ajuns pe o zi.
Se pare ca am supraevaluat substantial, dar inchipuie-ti cata energie trebuie sa acumuleze bietul om sa puna pe el cateva sute de Kg!!
Catalin
Ok, se pare ca am facut o greseala! sorry.gif

Am zis ca lumina merge cu 300000 de m/s in loc de km/s. Deci tot ce am acolo trebuie inmultit cu un milion. Deci 10 kg ar ajunge la 50000 de familii timp de 1 milion de zile. Mea culpa! Presupunand ca avem aprox un miliard de familii pe lume, ne-ar ajunge 10 kg aproximativ 50 de zile sa luminam toti oamenii de pe planeta!

(Sper ca n-am mai gresit de data asta! ph34r.gif )
Inorog
axel:
QUOTE
  blink.gif
Noroc ca postezi la Dincolo de Ratiune, astfel incat esti indreptatit la a posta lucruri irationale!


Recunosc, mi-e mai usor aici decat la "politica" de exemplu biggrin.gif

Totusi, asa de curiozitate, stii de ce sunt categorii de greutate (masa) la meciurile de box si ale artelor martiale in general ?
axel
O discutie pe alt topic m-a facut sa realizez ca problema cu chinezul mester in ale Qi-ului e chiar mai complicata: chiar daca reuseste el sa consume energie mai tare decat Sidex-ul sau chiar un SUV american, a transforma energie in materie implica invariabil a genera in paralel si anti-materie, pentru ca apar probleme de conservare a sarcinii, parca si a spin-ulului si ce mai e prin particulele acelea. Asa ca chinezul se pare ca avea integrat in stomac si un accelerator de particule, care reuseste sa tina anti-particulele sa nu intre in contact cu particulele si sa se transforme iar in energie.
Inorog
QUOTE
Am zis ca lumina merge cu 300000 de m/s in loc de km/s. Deci tot ce am acolo trebuie inmultit cu un milion. Deci 10 kg ar ajunge la 50000 de familii timp de 1 milion de zile. Mea culpa! Presupunand ca avem aprox un miliard de familii pe lume, ne-ar ajunge 10 kg aproximativ 50 de zile sa luminam toti oamenii de pe planeta!


Prea multa energie, prea mult carbune si prea multe calcule ! Hai sa va spun cum stau treburile. Mosuletul a strans energie cand a levitat si dupa aceea a folosit-o ca sa se ingreuneze. Conservarea energiei, simplu, nu ? laugh.gif
axel
QUOTE (Inorog @ 29 Dec 2004, 02:55 PM)
Mosuletul a strans energie cand a levitat si dupa aceea a folosit-o ca sa se ingreuneze. Conservarea energiei, simplu, nu ? laugh.gif

laugh.gif Nu in acest univers laugh.gif
Inorog
Sfantul Iosif de Cupertino, patronul aviatorilor si cosmonautilor, avea harul de a pluti in aer. Intreaga lui viata a fost un sir de viziuni si stari extatice, care se declansau la simpla vedere sau ascultare a ceva sfant: muzica din biserica, danganitul clopotelor, mentionarea numelui Lui Dumnezeu sau al Sfintei Fecioare. Datorita harurilor sale deosebite a avut o popularitate uriasa inca in timpul vietii. A fost silit de chiar fratii sai, calugarii franciscani, sa se inchida in chilia sa pentru a nu transforma slujbele intr-un spectacol.

http://www.catholic-forum.com/saints/saintj04.htm
Catalin
QUOTE

Starting at age 8, Joseph received ecstatic visions that left him gaping and staring into space.


Suna a epilepsie.
Conform http://www.epilepsyfoundation.org/seizureintro/index.html sunt 3 feluri de crize epileptice: complexe, in care nu mai ai control asupra miscarilor, de absenta, care se manifesta printr-o stare de deconectare care incepe si se termina brusc (adica exact simptomul lui Iosif) si stari tonice sau convulsiile.

QUOTE

A fost silit de chiar fratii sai, calugarii franciscani, sa se inchida in chilia sa pentru a nu transforma slujbele intr-un spectacol.


Daca ar fi putut sa zboare in fata enoriasilor m-as miza ca nu-l inchideau in chilie. rolleyes.gif
contraste
Draga INOROG, de-alungul vietii mele am cunoscut lume multa si diversa.
Una dintre multele mele cunostinte feminine, mi-a povestit ca pana in jurul varstei de 5-6 ani, avea obiceiul sa se ridice in aer ca sa poata privi in casa la vecini. Unii o parau, ca de, privitul pe geam..., lua bataie, dar nimeni - povestea acum femeia- nu se intreba cum se inalta pe ziduri pana acolo.
Tot aceasta femeie mi-a povestit cum ca o data a vrut sa se inalte mai sus decat de obicei, s-a urcat pe ceva si de acolo a facut incercarea care povestea ea ca s-a soldat cu o prabusire pe spate cu acea usa peste ea. Nu a fost ranita, dar niciodata nu i-a mai reusit ridicarea.
Povesti ale copilariei? Prea sunt multe astfel de povesti. Si daca Iisus s-a ridicat la ceruri, nu cumva este si asta o levitatie?
Eu nu prea cred. Poate daca mi se explica procedeul si il incerc si imi reuseste .... Sau o fi trebuind si aici ...aplicata zisa aia "crede si nu cerceta"?
Catalin
QUOTE

Una dintre multele mele cunostinte feminine, mi-a povestit ca pana in jurul varstei de 5-6 ani, avea obiceiul sa se ridice in aer ca sa poata privi in casa la vecini. Unii o parau, ca de, privitul pe geam..., lua bataie, dar nimeni - povestea acum femeia- nu se intreba cum se inalta pe ziduri pana acolo.
Tot aceasta femeie mi-a povestit cum ca o data a vrut sa se inalte mai sus decat de obicei, s-a urcat pe ceva si de acolo a facut incercarea care povestea ea ca s-a soldat cu o prabusire pe spate cu acea usa peste ea. Nu a fost ranita, dar niciodata nu i-a mai reusit ridicarea.
Povesti ale copilariei? Prea sunt multe astfel de povesti.


Tu chiar crezi ca la 5-6 ani a reusit sa leviteze si dup-aia brusc a pierdut aceasta putere magica? rolleyes.gif Toti am avut varsta aia candva si toti stim ca e plina de povesti si fantezii. E usor sa ne imaginam ca o astfel de fantezie ne ramane atit de bine intiparita pe creier ca ajungem sa o confundam cu realitatea. Mult mai greu de imaginat este o fetita care leviteaza... dar, in definitiv, omenii cred ce vor, nu ce e rezonabil.

QUOTE

Poate daca mi se explica procedeul si il incerc si imi reuseste ....


Poate... dar, vezi tu, maestii sunt oameni mereu ascunsi pe undeva departe prin Tibet si nimeni nu ii vede niciodata si nu poate sa invete de la ei... ghinon!
contraste
Aia explicam si eu : Ca nu creda decat in ce vad. Acum, tu INOROG, ai inteles ?
Clopotel
QUOTE
Aia explicam si eu : Ca nu creda decat in ce vad.

Aici daca imi este permis, as face un mic comentariu....
Daca afirmam ca nu credem decat in ceea ce vedem, ce putem spune despre ceea ce nu vedem? (sau demonstra sau explica dpdv stiintific). Putem nega categoric existenta a ceva ce nu vedem sau demonstra?
Eu zic, ca o atitudine constructiva ar fi nu de negare si de incercare de intelegere a fenomenului. Daca nu se reuseste intelegerea (deocamdata) aceasta nu inseamna ca trebuie sa negam fenomenul....

In ceea ce priveste levitatia, marturii exista multe de-a lungul timpului... Putem sa le contestam doar pentru ca nu ni le putem explica sau pentru ca noi nu putem levita?!
Chiar dintre Sfintii Parinti ai Crestinismului avem destule exemple... Imi vine acum in minte Sfantul Serafim de Sarov:
>>Pe multi, sfantul ii vindeca prin puterile sale spirituale, asa cum istoriseste principesa Sahaeva despre fiul ei grav bolnav. Parintele Serafim, inainte de a incepe sa se roage pentru sanatatea lui, i-a spus: “Tu, bucuria mea, roaga-te si ma voi ruga si eu pentru tine, insa stai asa, fara sa te intorci si sa te uiti in alta parte”. Bolnavul a stat asa mult timp, dar dupa o bucata de vreme n-a mai putut rabda si s-a uitat sa vada ce face parintele. Uitandu-se, l-a vazut pe Parintele Serafim stand in vazduh, rugandu-se si, speriindu-se de neobisnuita vedere, a strigat. Dupa ce si-a terminat rugaciunea, Parintele Serafim s-a apropiat de copil si i-a spus: “Iata, acum tu vei spune tuturor ca Parintele Serafim se roaga in vazduh. Domnul te va milui, dar tu sa nu spui despre aceasta nimanui, pana in ziua mortii mele”. <<
Un link cu o descriere frumoasa a vietii Sfantului Serafim il gasiti aici
Catalin
QUOTE

Daca afirmam ca nu credem decat in ceea ce vedem, ce putem spune despre ceea ce nu vedem? (sau demonstra sau explica dpdv stiintific). Putem nega categoric existenta a ceva ce nu vedem sau demonstra?
Eu zic, ca o atitudine constructiva ar fi nu de negare si de incercare de intelegere a fenomenului. Daca nu se reuseste intelegerea (deocamdata) aceasta nu inseamna ca trebuie sa negam fenomenul....


Absolut corect. A nega ce nu vedem doar pentru ca nu vedem nu e o atitudine justificata. A ramane sceptici fata de ce nu vedem, nu auzim, nu simtim etc. este atitudinea cea mai normala.

QUOTE

In ceea ce priveste levitatia, marturii exista multe de-a lungul timpului... Putem sa le contestam doar pentru ca nu ni le putem explica sau pentru ca noi nu putem levita?!


Le putem contesta din multe motive. In primul rand pentru ca cei care le-au facut (marturiile) au fost si cei care ar avea cel mai mult de profitat de pe urma lor. Daca o sa vina un hindus sa-mi spuna ca el cunoaste martori ai inaltarii la cer a lui Iisus, il voi privi cu mai putina neincredere decit pe un crestin care imi spune acelasi lucru. Nu inseamna ca il voi crede pe hindus ci doar ca lui ii va fi mai usor sa ma convinga!

QUOTE

Chiar dintre Sfintii Parinti ai Crestinismului avem destule exemple... Imi vine acum in minte Sfantul Serafim de Sarov:


Clopotel, tu care esti crestin daca vrei sa ai o credibilitate mai mare ar trebui sa ne aduci exemple de sfinti necrestini! Degeaba imi zici tu mie de Sfintii Parinti daca viata lor o povestesc alti sfinti parinti care au tot intereseul sa ii picteze pe primii intr-o lumina favorabila.
Clopotel
Draga Catalin,
QUOTE
A ramane sceptici fata de ce nu vedem, nu auzim, nu simtim etc. este atitudinea cea mai normala.
QUOTE

In ceea ce priveste levitatia, marturii exista multe de-a lungul timpului... Putem sa le contestam doar pentru ca nu ni le putem explica sau pentru ca noi nu putem levita?!

Le putem contesta din multe motive. In primul rand pentru ca cei care le-au facut (marturiile) au fost si cei care ar avea cel mai mult de profitat de pe urma lor. Daca o sa vina un hindus sa-mi spuna ca el cunoaste martori ai inaltarii la cer a lui Iisus, il voi privi cu mai putina neincredere decit pe un crestin care imi spune acelasi lucru. Nu inseamna ca il voi crede pe hindus ci doar ca lui ii va fi mai usor sa ma convinga!

Cu voia ta, am sa incerc aici o mica explicatie...Sunt perfect de acord sa avem un scepticim, o retinere in a lua totul ca fiind adevarat doar pentru ca asa a povestit cineva... Dar apoi tu vorbesti de a le contesta din mai multe motive... eu aici indraznesc sa nu fiu de acord... cu termenul de a contesta pe baza acelor motive (de fapt numai unul... cum ca suntem din aceeasi tabara si ne facem reclama)... Deci tu contesti doar pentru ca eu sunt crestin si aduc marturie pentru un alt crestin. Si tu spui ca eu am un interes de a face asta... In fapt acel interes nu exista... care ar fi castigul? Sa arat ca religia mea este mai buna decat a altuia?! Nuuuu ... in nici un caz... ar insema sa ne furam singuri caciula....Pe cine dorim sa mintim noi... pe noi? pe Dumnezeu? Hmmm... nu se poate...
Dar fie... evident nu numai crestinii au astfel de evenimente ... aceste se gasesc si in orient ca si in occident...
Despre orientali pot sa-ti recomand sa citesti despre viata marelui yoghin Ramakrisna, sau Milarepa ... vei intalni acolo niste lucruri cu adevarat cutremuratoare prin neobisnuitul lor... (dar asta nu inseamna apriori ca ele ar fi povesti nemuritoare..)
Clopotel
Uite, acum rasfoind pe Internet am gasit, la repezeala, un link in limba romana aici .Poate ajuta... Nu am apucat sa citesc tot ... este adevarat ca sunt si pareri contrare in ceea ce priveste levitatia...adica cine actioneaza: diavolul sau binele... Este posibil sa actioneze amandoi in contexte diferite...
Sa nu uitam ca si Iisus a mers pe apa.
Apoi chiar la Sfantul Serafim de care am pomenit mai sus... Chiar el a marturisit ca diavolul il necajea tare rau: cand se ruga in chilia sa din mijlocul padurii diavolul il arunca de toti peretii. O astfel de marturie a spus-o si parintele Cleopa, cum ca diavolul si pe el l-a chinuit in acest fel...
Dar despre Sfantul Serafim sunt multe marturii ca el putea sa leviteze, nu numai aceea care am dat-o mai sus...
Din toate acestea eu inclin sa cred ca fenomenul exista...
PS. nu as vrea sa las sa se inteleaga ca daca diavolul da cu cineva de pereti inseama levitatie, ci ca exista si forte "neexplicabile" care pot ridica un corp in aer...
Catalin
Am dat doar un exemplu din motivele pentru care poti contesta marturiile personale. Daca tii neaparat iti mai pot da si altele. De exemplu, faptul ca oamenii sunt creduli si cred povesti spuse de altii dandu-le mai departe ca adevaruri. Sau faptul ca unii oameni au o perceptie distorsionata asupra realitatii. Unii au vedenii, altii sunt schizofrenici, altii sunt mitomani, altii sunt inadaptati social.

QUOTE

Si tu spui ca eu am un interes de a face asta... In fapt acel interes nu exista... care ar fi castigul? Sa arat ca religia mea este mai buna decat a altuia?! Nuuuu ... in nici un caz... ar insema sa ne furam singuri caciula....Pe cine dorim sa mintim noi... pe noi? pe Dumnezeu? Hmmm... nu se poate...


Nu pe Dumnezeu. Pe voi insiva. Si, crede-ma, se poate. Nu mi-o lua in nume de rau. Orice om are tendinta naturala de a-si fura caciula. De-aia folosesc oamenii de stiinta teste asa de riguroase. Pentru ca stiu ca pana si ei au tendinta de a-si fura caciulile. Tendinta e asa de mare incat nici faptul ca iti dai seama de ea nu o face sa dispara!

QUOTE

Despre orientali pot sa-ti recomand sa citesti despre viata marelui yoghin Ramakrisna, sau Milarepa ... vei intalni acolo niste lucruri cu adevarat cutremuratoare prin neobisnuitul lor... (dar asta nu inseamna apriori ca ele ar fi povesti nemuritoare..)


Tu crezi ca in Ramayana sunt descrise evenimente reale? sau doar povesti nemuritoare? sunt convins ca stii ca descrierea actului de creatie in hinduism, descrierile, mai bine zis, sunt incompatibile cu Biblia al carei adept te declari...
Clopotel
QUOTE
Tu crezi ca in Ramayana sunt descrise evenimente reale? sau doar povesti nemuritoare? sunt convins ca stii ca descrierea actului de creatie in hinduism, descrierile, mai bine zis, sunt incompatibile cu Biblia al carei adept te declari...

Eu am citit si Ramayana si Mahabharata... si Iliada si Odiseea si Eneida... si alte epopei... dar am si eu niste rezerve mari in a crede tot ce spune acolo... evident...
In schimb despre Biblie eu cred ca este adevarat ce se spune acolo...
Despre deosebirile dintre budhism si crestinism stiu deasemenea ca sunt multe (care se bat cap in cap chiar), dar exista si anumite lucruri comune. In ceea ce priveste levitatia, ea nu face parte din ceea ce numesc eu lucruri comune, caci levitatia este un efect... nu este scopul. Numai novicii se pot antrena ca sa leviteze... Exista chiar o poveste orientala pe tema asta cand un tanar s-a antrenat 15 ani sa mearga pe apa, si dupa ce a reusit s-a dus la maestrul sau si i-a aratat ce a reusit sa faca, iar maestrul i-a zis:" Bravo! Dar la ce-ti foloseste asta?"
Deci scopul nu este sa levitezi, ci parerea mea este ca levitatia este doar un simplu efect... Posibil un om adancit in rugaciune nici sa nu-si dea seama ca leviteaza... nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun...
Catalin
QUOTE

Eu am citit si Ramayana si Mahabharata... si Iliada si Odiseea si Eneida... si alte epopei... dar am si eu niste rezerve mari in a crede tot ce spune acolo... evident...
In schimb despre Biblie eu cred ca este adevarat ce se spune acolo...


Ei bine, eu inca am niste rezerve mari in a crede tot ce spune Biblia, evident! wink.gif Dar ne indepartam de subiect...

QUOTE

Despre deosebirile dintre budhism si crestinism stiu deasemenea ca sunt multe (care se bat cap in cap chiar), dar exista si anumite lucruri comune. In ceea ce priveste levitatia, ea nu face parte din ceea ce numesc eu lucruri comune, caci levitatia este un efect... nu este scopul. Numai novicii se pot antrena ca sa leviteze... Exista chiar o poveste orientala pe tema asta cand un tanar s-a antrenat 15 ani sa mearga pe apa, si dupa ce a reusit s-a dus la maestrul sau si i-a aratat ce a reusit sa faca, iar maestrul i-a zis:" Bravo! Dar la ce-ti foloseste asta?"


Da, am citit si eu cartea de popularizare a taoismului. Cum se numea? povestiri comentate de Osho parca...

QUOTE

Deci scopul nu este sa levitezi, ci parerea mea este ca levitatia este doar un simplu efect... Posibil un om adancit in rugaciune nici sa nu-si dea seama ca leviteaza... nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun...


Levitatia suprema... nimeni nu isi da seama de ea nici chiar cel care o face! smile.gif

Mi-aduce aminte de o poveste cu un om care sustinea ca e invizibil dar doar daca nu se uita nimeni la el. Nici chiar el insusi nu avea voie sa se uite in oglinda. Cum ar putea cineva sa il contrazica? smile.gif
Clopotel
QUOTE
Da, am citit si eu cartea de popularizare a taoismului. Cum se numea? povestiri comentate de Osho parca...

Ce am spus eu mai sus nu este din Osho si nici din taoism, dar e posibil ca si Osho sa fi vorbit de levitatie si alte chestii... treaba lui...
QUOTE
Levitatia suprema... nimeni nu isi da seama de ea nici chiar cel care o face!
rofl.gif he he he..
Deci, eu am spus ca nu levitatia e scopul... si am mai spus ca este posibil ca cineva care leviteaza sa nu-si dea seama de asta, caci corpul lui leviteaza, dar sufletul se roaga... Te rog sa remarci sublinierea cuvantului posibil, de unde sa stiu eu ce realizeaza el atunci si ce nu... smile.gif
QUOTE
Mi-aduce aminte de o poveste cu un om care sustinea ca e invizibil dar doar daca nu se uita nimeni la el. Nici chiar el insusi nu avea voie sa se uite in oglinda. Cum ar putea cineva sa il contrazica? 

Daca iei in considerare subliniera de mai sus, este evident ca ce ai spus tu aici nu poate fi o replica la ce am spus eu acolo smile.gif

QUOTE
Orice om are tendinta naturala de a-si fura caciula.

Asa este... sunt de acord... cu asta ne luptam toti zi de zi... iar stiinta este doar o metoda de verificare, nu unica insa...
IO
Levitatia este un fenomen PSI din grupa PK. Abilitatea de a levita este in stare latenta la majoritatea oamenilor, insa se poate educa. Iata un test pentru evidentierea eventualelor capacitati PK ne-latente pe care le aveti. Prin repetarea testului, veti observa ca rezultatele se amelioreaza in timp.
Clopotel are dreptate. Levitatia, si orice alt fenomen "paranormal", nu este un scop in sine ci un efect secundar al unei stari modificate a constiintei - corespunzand emisiilor de unde delta si theta ale creierului.
Catalin
Am facut testul. O data cu 50 de bile, o data cu 500. Iata rezultatele:
user posted image
user posted image

Prietene IO, publicul cere niste rezultate si de la dumneata. Sa vedem cu cat ai depsit "Not Significant". rolleyes.gif
Inorog
QUOTE
Draga INOROG, de-alungul vietii mele am cunoscut lume multa si diversa.
Una dintre multele mele cunostinte feminine, mi-a povestit ca pana in jurul varstei de 5-6 ani, avea obiceiul sa se ridice in aer ca sa poata privi in casa la vecini. Unii o parau, ca de, privitul pe geam..., lua bataie, dar nimeni - povestea acum femeia- nu se intreba cum se inalta pe ziduri pana acolo.
Tot aceasta femeie mi-a povestit cum ca o data a vrut sa se inalte mai sus decat de obicei, s-a urcat pe ceva si de acolo a facut incercarea care povestea ea ca s-a soldat cu o prabusire pe spate cu acea usa peste ea. Nu a fost ranita, dar niciodata nu i-a mai reusit ridicarea.
Povesti ale copilariei? Prea sunt multe astfel de povesti. Si daca Iisus s-a ridicat la ceruri, nu cumva este si asta o levitatie?
Eu nu prea cred. Poate daca mi se explica procedeul si il incerc si imi reuseste .... Sau o fi trebuind si aici ...aplicata zisa aia "crede si nu cerceta"?


Te salut draga contraste,

Interesanta povestea ta! Evident, nu se mai poate dovedi daca acea persoana s-a ridicat sau nu. Interesant este insa chiar si simplul fapt ca s-a gandit la asa ceva.

Aveam cam aceeasi varsta. Cam 6 ani. Am visat ca m-am ridicat din pat si am vazut de sus strazile si casele din imprejurimi. Dupa cateva ocoluri m-am intors, am localizat prunul din curtea bunicului si incet incet am coborat. A fost un vis puternic din moment ce il tin minte si acum. Ce sa insemne? La vremea aceea nu mi-a vorbit nimeni despre levitatie si puteri paranormale. Exista oare undeva in subconstientul omului aceasta amintire ancestrala sau posibilitate de a pluti ?! Greu de spus, dar intrebarea ramane deschisa.
...............................................................................................................

Am facut si eu testul. NOT SIGNIFICANT sad.gif (de fapt mi-au intrat mai multe bile pe partea pe care nu am vrut, dar sa nu mai spuneti la nimeni smile.gif )

Catalin, cum ai postat rezultatele ?
contraste
DOAMNE, SI CE MULTE SE MAI SCRIU PE ACEASTA TEMA !
Ce de carti, articole, etc., etc. !
Imi doresc din tot sufletul o lectura sa ma clarifice, sa pot... levita si eu , nu de alta !
axel
Ca tot vorbiti de vise si de puterea de a levita cea pierduta...
In ultimii ani am visat din cand in cand pe o tema: puterea de a pluti. Nu de a ma ridica in aer, ci puterea de a ma mentine la acelasi nivel (deplasare doar laterala). Si aveam o senzatie puternica de naturalete: mi se parea atat de clar, atat de simplu, atat de evident... trebuia doar sa crezi ca se poate (dar nici pe departe credinta religioasa devil.gif ). Mi s-a intamplat odata ca, visand in mod repetat, si fiind in starea aceea imediat dupa trezire, in care nu stii foarte clar ce e realitate si ce e doar vis, sa am impresia ca chiar e o chestie reala!!!

Asa ca sustin parearea lui Catalin ca atata timp cat discuti de ceva ce ai facut dar nu mai poti si nu poti sa repeti experimentul, levitatia e o chestie la fel de buna ca o poveste de adormit copii.
gypsyhart
Pentru ca axel a spus foarte bine ca in vis credinta se transforma instantaneu in realitate (fapt pe care l'am trait si eu) as dori sa adaug ca ceea ce facem, simtim, gandim in starea de veghe influenteaza aceasta credinta. Atunci cand aceste lucruri favorizeaza increderea in noi insine si unitatea, visele vor fi mai mult "in puterea noastra" decat in situatia opusa.

Despre levitatie...
Cei care cunosc spun ca legea gravitatiei are si o contraparte, legea gratiei. Cu alte cuvinte asa cum exista o forta care atrage lucrurile in jos, exista si o forta care le atrage in sus. Cei care leviteaza probabil au constientizat aceasta lege/ forta si ce trebuie facut pentru a intra sub influenta ei....
Antont
QUOTE (Inorog @ 29 Dec 2004, 11:10 AM)
Se putea la fel de bine ca filmul sa fi fost trucat. Eu personal nu am avut ocazia sa vad cu ochii mei nici o astfel de demonstratie.

Eu personal am vazut nu o data (si live) o demonstratie de asta de care spui tu. Si garantez ca nu era nimic trucat la cele la care am fost de fata biggrin.gif ....Si cu antrenamentul adecvat poate fi realizata de oricine, chiar daca pare ceva SF ohyeah.gif ...
La subectu' levitatie nu ma bag tongue.gif ....
Inorog
QUOTE
Eu personal am vazut nu o data (si live) o demonstratie de asta de care spui tu. Si garantez ca nu era nimic trucat la cele la care am fost de fata  biggrin.gif


Te referi la ingreunarea corpului ? Poti sa dai detalii ?

QUOTE
La subectu' levitatie nu ma bag  tongue.gif ....


Daca ma gandesc bine am vazut o demonstratie de levitatie sub hipnoza, la un circ ambulant. Fata era hipnotizata cu adevarat, asta e sigur, ca prea statea teapana in tot felul de pozitii incomode. Dar faptul ca dupa aceea a fost ridicata in aer si trecuta printr-un cerc de gimnastica imi ridica destule dubii cu privire la veridicitatea fenomenului. Probabil ca existau niste fire subtiri de sprijin pe undeva. Sau poate oglinzi ?
Blakut
.
QUOTE
Cu alte cuvinte asa cum exista o forta care atrage lucrurile in jos, exista si o forta care le atrage in sus


De ce? Nu prea are sens aici.
Inorog
M-am gandit un pic. Un posibil trucaj al ingreunarii corpului ar putea fi hipnoza. Oamenii sunt hipnotizati sa creada ca obiectul sau omul din fata lor e mai greu. Levitatia insa nu ar putea fi trucata in acest fel decat printr-o hipnoza colectiva. Chiar si in acest caz aparatele nu ar putea fi pacalite.
axel
QUOTE (Inorog @ 6 Jan 2005, 12:46 PM)
Daca ma gandesc bine am vazut o demonstratie de levitatie sub hipnoza, la un circ ambulant. Fata era hipnotizata cu adevarat, asta e sigur, ca prea statea teapana in tot felul de pozitii incomode. Dar faptul ca dupa aceea a fost ridicata in aer si trecuta printr-un cerc de gimnastica imi ridica destule dubii cu privire la veridicitatea fenomenului. Probabil ca existau niste fire subtiri de sprijin pe undeva. Sau poate oglinzi ?

Pentru cateva mii de dolari, poti si tu sa faci asta spoton.gif
http://www.walterblaney.com/illusions/susp3001.html
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.