HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

9 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Incercari de fraudare a alegerilor
Mirela9
mesaj 6 Dec 2004, 01:24 AM
Mesaj #176


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 7 August 04
Forumist Nr.: 4.210



QUOTE (ypsilonalpha @ 5 Dec 2004, 01:03 PM)
mie imi place sa dau citate din Adevarul (in principal), Jurnalul si Libertatea; ca doar n-o sa dau citate din ziarele care ling in c*r Alianta si pe al sau Basex.

Ihm, cum sa nu. Citeaza, citeaza.

Deliberat, mi-am impus anul acesta sa nu raspund atacurilor lansate impotriva mea de unii ziaristi, dar acum trebuie spus pe fata ca autori precum Cristian Tudor Popescu (si altii dintre cei care l-au atacat pe Basescu fara a vedea situatia grava in care se afla democratia) reprezinta o amenintare pentru siguranta morala a natiunii romane. CTP si ceilalti aparatori ai fraudei comise sub ochii nostri reprezinta factori ai subversiunii democratiei. Intr-un mod care sfideaza regulile logicii, principiile etice si fundamentele teoriei democratiei, ei invoca in situatia actuala functionarea unor institutii care sunt complet nefunctionale in pseudodemocratia bastinasa. In afara de faptul ca s-a autodiscreditat prin ceea ce a scris si facut (nu prin ceea ce ne-am inchipuit noi despre el), CTP a facut apel la argumentul increderii in Justitie si institutii. Oricine este familiarizat cu sondajele de opinie din ultimul deceniu stie ca increderea cetatenilor romani in institutiile democratice (de la Guvern si Parlament la partide si Justitie) este scazuta, iar neincrederea enorma. Nu poti pretinde consumatorilor de SF si manele sa fi citit autorii cruciali ai teoriei democratiei si culturii civice, dar democratia in care nivelul de incredere al cetatenilor in institutii este scazut este falsa. Daca cetatenii nu au incredere in institutiile care ar trebui sa lucreze in interes public inseamna ca ele nu lucreaza in interes public. Din nefunctionarea institutionala a democratiei si nerespectarea contractului social decurge dreptul nesupunerii civile si dreptul de a schimba puterea politica pe cale violenta. Aparatorii pseudodemocratiei sunt mai nocivi decat apologetii dictaturii.


http://www.ziua.net/display.php?id=34082&d...ab90ebf8faa8468
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mirela9
mesaj 6 Dec 2004, 02:05 AM
Mesaj #177


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 7 August 04
Forumist Nr.: 4.210



Si acum un articol dedicat tuturor lingeblidistilor psdisti din media romaneasca:



Alexandru Costache lucreaza ca reporter pentru programul de stiri al TVR. Cu riscul concedierii, el a ales sa dezvaluie cenzura si partizanatul practicate in televiziunea publica. Marturia lui e cu atit mai importanta cu cit vine sa probeze, din interiorul institutiei, constatarile presei independente si ale organizatiilor neguvernamentale. “Am ajuns legati ombilical de PSD, si nu atit de PSD, cit de Adrian Nastase”, afirma Alexandru Costache intr-un scrisoare pe care a trimis-o “Evenimentului zilei”. In aceste pagini, va prezentam integral scrisoarea lui Alexandru si solicitam organizatiilor societatii civile si asociatiei “Reporters sans frontieres” sa-l protejeze de eventualele razbunari care pot urma.
Am reflectat poate prea mult inainte sa recurg la un asemenea gest. Asta si pentru ca prin el pot pune in dificultate oameni care m-au ajutat si carora le sint recunoscator. Insa cind ai de ales intre doua principii, esti obligat sa il alegi pe cel mai puternic.
Unii vor spune de ce acum, de ce pina acum nu? Le raspund: Acum pentru ca Acum s-a intrecut orice masura a bunului-simt, au fost calcate in picioare toate normele deontologiei profesionale. Ultimele saptamini stau marturie:

Accidentul lui Andronic - miercuri 23 noiembrie, in jurul orei 13, unul dintre directorii de campanie ai PSD, Dan Andronic, este eroul unui accident de circulatie la intersectia strazilor Zambaccian si Pangratti, in apropierea Televiziunii Romane. Vinovat: Dan Andronic, pentru neacordare de prioritate. O echipa de la noi ajunge la fata locului si filmeaza. In redactie se schimba insa radical lucrurile. Redactorul-sef este livid si ii cere reporterului sa-i arate imaginile. Se decide sa se faca o copie. Imediat, lucrurile se schimba.
Redactorul-sef coboara intr-una din cabinele de montaj, ii ia caseta din mina redactorului respectiv si coboara la poarta Dorobanti. A doua zi, ii inapoiaza caseta redactorului. Filmarea cu Dan Andronic era stearsa. Poate trebuie facuta o precizare: noi filmam de multe ori accidente mult mai putin grave sau difuzam tot felul de stiri cu Vali Vijelie sau altii, insa de data aceasta s-a considerat ca nu este o stire. N-am inteles ce era asa grav, de nu trebuia sa afle nimeni, mai ales ca Andronic s-a comportat OK, in sensul ca nu a facut interventii la politie pentru a scapa nesanctionat. De altfel, politia i-a luat carnetul pe trei luni si l-a amendat cu 750 de mii de lei. Eu am o copie cu imaginile de atunci. Am apucat sa fac una. Ei nu stiu.

In noaptea de dinaintea alegerilor, 27/28 noiembrie - unul dintre colegii mei face un reportaj despre tinerii care se distreaza in cluburi, iar a doua zi merg la vot, un no comment cu ambianta si vox-uri. Materialul este difuzat la Jurnalul de la ora 7 dimineata. In material, la un moment dat, reporterul il intreaba pe unul dintre tineri: “Ce doresti sa se schimbe dupa alegeri?”. I se raspunde: “Sa nu mai fie coruptie in tara noastra!”. Ei bine, schimbul asta de replici l-a deranjat pe redactorul-sef, care a considerat ca sint replici care pot influenta intentiile de vot pentru ca se vorbeste de schimbare, de coruptie. Materialul nu a mai fost difuzat in alte jurnale.

Pe 28 noiembrie, ziua scrutinului - eu eram insarcinat sa filmez cum voteaza candidatul opozitiei la presedintie, Traian Basescu. Dupa ce ma intorc, sint insarcinat sa realizez un material cu Basescu si Tariceanu. Constient de constringerile de a nu influenta intentiile de vot, fac o stire seaca, tehnica, in care inserez si 10 secunde de ambianta cu Basescu cind pune votul in urna sub blitz-urile fotografilor si luminile cameramanilor. Materialul a fost vizat in forma aceasta de producator, montat, apoi vizat si de redactorul-sef si, in fine, difuzat la editia speciala a Jurnalului de la ora 12. La ora 13, redactorul-sef ma cheama in birou la el. Parea inspaimintat, respira greu. Mi-am dat seama ce s-a intimplat. I-am zis: “OK, fac ce vrei tu”. “Scoate ambianta aia!”, a fost replica. Pare un lucru nesemnificativ, insa va dati seama: i-a deranjat un cadru de 10 secunde. Poate pentru ca Basescu facea glume cu fotografii, erau blitz-uri multe, probabil s-au gindit ca il umanizeaza. In editiile ulterioare, materialul a intrat in forma “corecta”, fara acea ambianta.

In aceeasi zi. Ai impresia ca traim o tragicomedie. E ceva aproape anecdotic. Uitati ce se vorbea in redactie in ziua alegerilor: ca s-a sunat de la PSD si s-a reprosat de ce grafica speciala de alegeri este portocalie?!! “Nu avem cum sa schimbam culoarea?” Nu se mai putea. Nu stiu cit este de adevarat, insa este ceea ce povestea toata lumea in departament, facindu-si cruce si minunindu-se.

Cu adevarat grosolan este ce s-a intimplat in zilele urmatoare. Luni, 29 noiembrie, se intra in transmisie directa de la sediul PSD, cu discursul candidatului PSD+PUR la presedintie, Adrian Nastase. De la 19.12 pina la 19.33. Dupa interventia prim-ministrului, la sediul Aliantei D.A. incepe sa vorbeasca Traian Basescu. Toate televiziunile incep sa transmita de acolo. La noi se intra cu transmisie in direct de la sediul unei agentii loto, cu stirea despre Ogica. Dupa 3 minute de Ogica, se ajunge in fine la Basescu. Taman cind acesta devenise mai virulent si vorbea de coruptie etc. Este lasat un pic, apoi camera se indreapta spre reporterita de la fata locului si i se cere sa relateze ce zice Basescu, care era in spatele ei. Pe buna dreptate, fata era pusa intr-o mare dificultate si nu stia ce sa zica. In fine, se revine pe Basescu si se mentine transmisia pina la 19.39. Justificarea a fost ca nu se dorea sa iasa ce a iesit, ca au fost unele greseli. Intrebarea este de ce nu s-a gresit la celalalt candidat? Direct raspunzator de ce s-a petrecut este redactorul-sef, care se afla special in studioul 4. De altfel, la toate transmisiile in direct din ultima vreme cu Basescu, redactorul-sef se afla in studio pentru a da comenzi in mod direct. Un alt exemplu este de la retragerea lui Stolojan. Cind Basescu a inceput sa plinga in direct. Pe toate televiziunile s-a vazut acest lucru, la TVR 1, nu. Telespectatorul TVR trebuie sa fie protejat de tot felul de mesaje care l-ar fi putut deruta.

Ce a urmat pe 30 noiembrie, cind opozitia acuza fraudarea alegerilor si cerea repetarea scrutinului, sau a doua zi, pe 1 Decembrie, se stie foarte bine. Ce vreau eu sa spun este: OK, eu nu sint factor de decizie acolo, sint unul operativ, insa sa nu uitam ca sint ziarist si imi dau seama imediat cind ceva nu e normal. Cind un candidat intrat in turul al doilea al alegerilor prezidentiale acuza fraudarea alegerilor si cere repetarea scrutinului, este clar ca e stire si ca se intra in direct de la fata locului de catre Televiziunea Publica! Intentia de a se face transmisia in direct de la sediul D.A. a existat. La ora 19 era programata o declaratie a lui Traian Basescu. Aparatura era instalata deja, echipele erau acolo. Reporterita care trebuia sa faca transmisia tocmai plecase spre sediul D.A., cind a fost intoarsa din drum. “Nu se mai face direct!”. A doua zi s-a difuzat un material pe acelasi subiect, cu Adrian Nastase de la Alba Iulia, Mircea Geoana si Mihai Tanasescu. Replica lui Basescu s-a dat pe un carton - nu s-a mai obosit nimeni sa trimita camera la Basescu sau sa-l inregistreze prin telefon. Pe Cozmin Gusa sau Aurelian Pavelescu i-am vazut pe alte posturi, la noi nimic. Orice ziarist isi da seama ca materialul rezultat este complet dezechilibrat si tendentios.

Virful aisbergului. Ce v-am relatat acum este numai ce s-a petrecut in ultima saptamina si este virful aisbergului. Este ce stiu eu pentru ca nu stiu tot, evident.

“S-a dat “verde” la Stanoiu”

Probleme nu sint de ieri, de azi. Acum s-au acutizat teribil. Vedeti, lumea e dispusa sa accepte mici derapaje, pe logica: “Sa dam Cezarului ce e al Cezarului”, desi poate nu e normal nici asta. Ce e ilar este ca majoritatea reporterilor din departament nu este de acord cu ce se intimpla, dar cu toate acestea se intimpla. Alte exemple?

O problema de principiu. Pina sa inceapa campania electorala, in perioada stringerii de semnaturi pentru prezidentiabili. O televiziune difuza un material despre cit de repede stringe Basescu semnaturile. Discutam cu un coleg despre corectitudinea acestui demers. Am ajuns la concluzia ca, daca faci un material cu toti, da, e OK, cu unul singur, nu. A doua zi, stupoare! Ce vedem pe postul nostru de televiziune: stire cu Adrian Nastase care a strins peste un milion de semnaturi si o sa mai stringa, pina la termenul-limita.

Tunurile au fost puse pe Traian Basescu - dusmanul suprem de multa vreme. Exemplele sint multe. Este aproape anecdotic ce s-a intimplat in preajma alegerilor locale. S-a luat un elicopter de la MAI pentru a se filma mai bine gropile din Bucuresti, asfaltarea, ambuteiajele. Stupoare, imaginile nu au fost relevante. Gropile nu s-au vazut de sus.

Altii socotiti opozanti. Cazul lui Paul Florea. Exemplu: prin septembrie anul trecut, propun un material despre aglomeratia de cauze de pe rolul instantelor, ca urmare a modificarilor legislatiei penale. Se accepta imediat, redactorul-sef este incintat, vrea sa facem chiar direct. Iau declaratii de la vicepresedintele de atunci al Tribunalului Bucuresti, Iulian Dragomir, si de la Paul Florea, presedintele de atunci al Curtii Supreme, care imi relateaza despre greutatile intimpinate. Materialul ramine pe a doua zi, din cauze obiective. Insa a doua zi s-a schimbat totul. Redactorul-sef vrea sa deformez atit de tare realitatea, incit sa para ca Paul Florea este un manager prost, care nu e in stare sa gestioneze o instanta. I-am zis: “Fac materialul cum cred eu. Daca vrei sa il difuzezi, bine, daca nu, nu”. Zis si facut. A vazut scriptul. Materialul nu a fost difuzat niciodata. Acest caz este foarte important. Arata ca poate functiona clauza de constiinta. Insa nu poti in fiecare zi sa faci chestia asta. Obosesti, mai negociezi, mai cedezi.

In timp ce toate tunurile sint puse pe Basescu, Puterea e tinuta in brate. Nu spun lucruri necunoscute, nestiute. Am ajuns sa fim legati ombilical de PSD, si nu atit de PSD, cit de Adrian Nastase. Nu se critica decit la comanda si in anumite contexte. De pilda, dupa scandalul din Parlamentul European, dupa declaratiile lui Verheugen cu pestii cei mari. Ni l-au dat pe Traian Rece, fost senator PSD atunci. Eu m-am ocupat de caz. Am fost foarte virulenti, cu acte, cu tot tacimul. Peste citeva luni, i-am zis redactorului-sef: “Nu mai facem ceva cu Rece?”. Nu s-a mai putut. La fel cu Bebe Ivanovici sau cu Mischie. La Vanghelie, din start s-a dorit o “stire alba”, adica seaca. De la conferinta lui Paunescu, dupa accidentul nevestei sale, la fel. Cind s-a dat verde la TVR cu Rodica Stanoiu, am stiut clar ca o s-o schimbe, stiti erau discutiile acelea interminabile. Atunci eram liber, puteam sa fiu chiar dur in exprimare. Stanoiu venise in televiziune la emisiunea “TVR in direct”. Eu m-am dus sa ii iau o declaratie, o replica la acuzele lui Dan Lupascu. I-am zis atunci: “Vedeti ca s-a dat verde la dv.”. Pina atunci nu se putuse sa o criticam. M-a rugat sa fiu echilibrat, ceea ce am si facut.
Alexandru Costache

EVZ: Cum ai ajuns la TVR?
Alexandru Costache: In 2000, in urma unui concurs am intrat in redactia de stiri interne, in zona de justitie.

De ce faci aceste declaratii acum, au vreo legatura cu campania electorala?
In nici un caz nu vreau prin acest demers sa fac pe avocatul lui Basescu sau al Aliantei D.A. E treaba lor daca protesteaza sau cum protesteaza in legatura cu aceste lucruri nepermise la o televiziune publica. Pe mine ma revolta bataia de joc la adresa meseriei, a deontolgiei, a oamenilor care practica jurnalismul in Televizune si, nu in ultimul rind, la adresa Televiziunii si a telespectatorilor ei. Am ajuns ca in ‘90! Sa sune lumea in redactie si sa ne injure ca pe niste ticalosi!
Se va vorbi de probe, de dovezi. Noi nu lucram intr-o fabrica de armament unde se produce ceva secret, care nu se vede. Dovezile sint pe post, se vad, exista casete de arhiva, exista marturii ale oamenilor de aici.
Eu nu incerc acum sa fac pe eroul, sa ma transform intr-un soi apostol al adevarului. Sint doar un individ vinovat, intr-o anumita masura, care isi pune cenusa in cap si care se disociaza, poate in ceasul al 12-lea, de aceste practici nepermise. Vorbim aici de minciuna, de cenzura, de manipulare, de tendentiozitate, incalcarea dreptului la informare corecta, chiar de deturnare de fonduri. Pentru ca nu este permis sa iei bani de la contribuabili pentru a transmite mesaje partizane. Vorbim totodata de meserie, de caracter si despre ce vrem sa facem cu vietile noastre si sa devenim daca nu am devenit deja. Mi s-a reprosat recent ca efortul meu este minim in ultima perioada, trebuie sa produc stiri. Ce alte stiri sa produci, cind STIRE este ceea ce se intimpla in TVR acum?!

Dar ce se petrece in TVR nu e de ieri, de azi. Presa a scris, de ce ai tacut pina acum?
De ce am tacut pina acum? Poate si din lasitate, poate din greseala de strategie. Sint oameni aici care au zis de ce sa plecam, poate e bine ca sintem aici, poate ca putem sa facem ceva, poate ca putem sa fim o frina in calea practicilor pe care le-am enumerat. Acum imi dau seama ca am fost inutili, ba, dimpotriva, am legitimat lucruri grave. De aceea m-am decis sa ies public si sa risc sa imi pierd slujba.

Cine e responsabil de toate acestea?
Toti sintem. Pentru ca nu te cheama seful la el in birou si iti pune pistolul la timpla. De altfel, autocenzura este una din formele de cenzura din TVR. Pe de alta parte stim bine cu toti ca este ceva peste capul sefilor nostri, care ii depaseste si pe ei. Pina la urma si ei sint prizonierii unui sistem care s-a insinuat lin si acum ne stringe de git. Pe ei ii chem sa se solidarizeze cu mine si sa dea in vileag tot, telefoanele, mailurile, presiunea, totul.

Cum poti fi controlat ca jurnalist in TVR?
Daca nu faci ce a zis seful, inseamna ca nu respecti fisa postului. Deci, poti fi sanctionat. Sau esti asteptat la cotitura. Intirzii la sedinta de redactie care e zilnic la ora 9:30 si e obligatorie. Intirzii cite un minut trei zile la rind, te pun absent nemotivat si esti dat afara.
Poti fi dat “de noapte”, poti fi facut reporter de noapte. Este o decizie manageriala, ce poti sa faci?! Iti pot spune: “Tu esti un reporter foarte bun, noi avem dificultati in acoperirea evenimentelor de noapte, ce ar fi sa umplem golul asta cu tine?” Nu are chef nimeni sa lucreze noaptea. La noi nu exista reporter de noapte si cred ca in mod deliberat este pastrata aceasta stare de lucruri pentru ca oamenii sa fie santajabili. Sau esti mutat la TVR2 sau mai stiu eu unde si te ingroapa. Te obliga sa pleci singur pentru ca nimeni nu vrea la cimitirul elefantilor, nu? Toti vor in linia intii.

Se va solidariza cineva cu tine?
Nu stiu, probabil. Insa putini. Nu pot sa le cer asta. Sint oameni prinsi, au familii, au rate, sint anumite complicitati. L-am auzit pe Stelian Tanase la Dinescu vorbind de tacerea jurnalistilor din TVR, de taceri condamnabile. E usor sa vorbesti de la inaltimea miilor de dolari pe care i-ai primit de la TVR la un moment dat. Poate si eu, daca nu eram asa tinar, fara familie, fara multe de pierdut, nu stiu ce as fi facut. Insa e limpede ca prin tacere, legitimam lucruri grave.

Care crezi ca va fi reactia celor din TVR dupa ce o sa apara acest interviu?
Sefii vor fi furiosi si/sau dezamagiti de mine. Ceilalti probabil imi vor spune “Bravo” sau “nebunule”. Sefii cred ca se asteapta si vor fi pregatiti, vor riposta pe masura. Ma vor chema probabil prin toate comisiile lor, la oficiul juridic, etc, vor spune ca nu e adevarat.
Ma vor acuza ca sint manipulat politic sau cine mai stie ce, insa ii asigur ca o fac pentru mine, pentru constiinta mea. Sau vor spune ca sint un marginal. Ii contrazic amintindu-le ca sint unul din reporterii buni din redactie, lucru confirmat si de banii cu care sint platit. Cistig in jur de 20 de milioane. Cam asta e valoarea de acum a unuia ca mine in televiziunile din Romania. Sau se vor apara printr-o tacere adinca si nesimtita ca strutul care baga capul in nisip.

Ti-e frica?
Sincer, da. Mi-e frica. Pierd bani, siguranta, cistig bataie de cap, nervi, cine mai stie cum vor evolua lucrurile, insa cel mai important, imi cistig constiinta. Mi-am dat seama ca s-ar putea ca peste ani sa ma uit in oglinda si sa realizez ca am devenit ce nu doream, ca ma scald in mediocritate si nu mai am cum sa ma salvez sau sa fiu salvat. Depinde ce vrei de la viata. Eu as vrea sa stau cu capul sus.
Oricum cer protectie asociatiilor de jurnalisti, societatii civile, Delegatiei Comisiei Europene, Ambasadei Statelor Unite la Bucuresti si, nu in ultimul rind, presedintelui Romaniei, ca si garant al libertatilor si drepturilor pe care le avem sau ar trebui sa le avem.
Mi-e teama si de cum va reactiona familia mea. Vor zice “de ce a trebuit sa te bagi tu in chestia asta”. Ii reamintesc tatalui meu ca inca de mic mi-a bagat in cap ca minciuna este lucrul pe care il detesta cel mai mult. Asa ca ar trebui sa fie mindru de baiatul lui.

http://www.evenimentulzilei.ro/topstory/?n...897be900cda4ad8

Acest topic a fost editat de Mirela9: 6 Dec 2004, 02:14 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Evolution
mesaj 6 Dec 2004, 04:02 AM
Mesaj #178


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 13 August 04
Forumist Nr.: 4.248



Romania ?@!?! - un sat sicilian in care nimeni nu stie si nu a vazut nimic chipurile...
Votati baieti partidul unic cum cum faceti de 45 de ani... se pare ca va place oligarhia, teroarea si dictatura si tie Lwind in special....

O sa ajungem sa vorbim in soapta ca pe vremuri...

Acest topic a fost editat de Evolution: 6 Dec 2004, 04:23 AM


--------------------
ANTICIPATE SA SCAPAM DEFINITIV DE PUR SI PSD:
http://www.basescu.ro/
http://www.da.ro/
www.anti-psd.ro.vg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Dec 2004, 04:02 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zar
mesaj 6 Dec 2004, 04:32 AM
Mesaj #179


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



despre anumite subiecte si despre anumite persoane se vorbeste deja!

partidul, nastase, romaniiiiiia!


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2004, 10:34 AM
Mesaj #180


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Vraciul @ 5 Dec 2004, 11:40 PM)
Tipic romanesc: nu esti cu mine, esti impotriva mea. De fapt nu conteaza ca tu esti impotriva copiilor tai.

Chestia asta cu "cine nu-i cu mine e impotriva mea" nu e romaneasca, prima oara a spus-o un evreu. Il chema Isus. Mai citeste...
Dar asa, ca fapt divers, cine nu-i cu Arogantu' e impotriva propriilor copiii?! Nici macar propagandistii oficiali ai lui Nica nu au avut tupeul sa debiteze asemenea enormitati...

Acest topic a fost editat de abis: 6 Dec 2004, 10:34 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 Dec 2004, 12:23 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pai de-aia te agiti tu, Abis ? Pentru a impune filosofia 'cine nu-i cu mine/noi e impotriva mea/noastra' ? Sunt tare curios ce vei face in ziua in care un mare smecher din Alianta iti va impune sa faci ceva ce tu nu vrei ... indiferent de cat de 'cu ei' esti tu astazi ... s-au mai vazut cazuri ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 6 Dec 2004, 12:39 PM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (Achernar)
Sunt tare curios ce vei face in ziua in care un mare smecher din Alianta iti va impune sa faci ceva ce tu nu vrei ... indiferent de cat de 'cu ei' esti tu astazi

Si daca o sa fie asa, tot nu o sa recunoasca.... La fel s-a intamplat cu Constantinescu si toti au tacut chitic cand profesorul nu si-a mai gasit nici specialistii, nici aia 50 de miliarde de para, cand a uitat sa mai asfalteze drumurile, etc. ohyeah.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 6 Dec 2004, 12:42 PM
Mesaj #183


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



lasa-l mah ca alianta e sfanta si va salva romania...basescu va asculta de parerile celorlalti chiar daca acum nu o face ..... vor avea toti dreptul la opinie pana va veni nea base si se va ratoi la ei ca nu-i place lui de fata lor.....basescu e chiar un exemplu al tolerantei si al respectului fata de opiniile celor din jur...


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Dec 2004, 12:48 PM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Si de unde stii tu Profetule ca nu o sa fie?
Si daca nu e. Vom avea ocazia sa il schimbam pe Basescu peste 5 ani, iar Parlamentul peste 4 ani. Cel putin pana atunci vom mai vedea ceva Bivolari prin puscarie.
De ce sa fure dora PSD? Hai sa ii mai lasam si pe altii.

Dar ce sa ii faci, tot romanu' e obisnuit cu "Las-o ba sa merge-asa".


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 6 Dec 2004, 01:05 PM
Mesaj #185


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



actionmedia
QUOTE
De ce sa fure dora PSD? Hai sa ii mai lasam si pe altii.


rofl.gif Pe mine aproape ca m-ai convins! Chiar simteam nevoia unei schimbari, nu mai vreau ca mina bagata pina la cot in buzunarul meu sa fie a lui Nastase, vreau sa fie o mina noua, ferma, necompromisa... rofl.gif


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 6 Dec 2004, 01:29 PM
Mesaj #186


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



vrei o mana ferma... care sa fure cat se poate de ferm....
vi s-a facut mila de basescu si vreti sa-i dati ocazia sa faca si el un ban....
ce oameni marinimosi...


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 6 Dec 2004, 01:33 PM
Mesaj #187


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



dupa cate vand diferentele de gandire sunt mari...........

nu vreau eternizarea raului..............VREAU EVOLUTIE biggrin.gif

HAI sa-i plimbam din 4 in 4 ani de la putere la opozitiei si daca e cazul si extraparlamentar..............hai sa nu ne multumim numai cu bomboane ca dam in diabet rofl.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 6 Dec 2004, 01:56 PM
Mesaj #188


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



numai in felul asta sa nu ne riscam pielea prea mult...trebuie bine gandita treaba asta


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 6 Dec 2004, 02:05 PM
Mesaj #189


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
numai in felul asta sa nu ne riscam pielea prea mult...trebuie bine gandita treaba


deja incepeti sa ma stresati cu ue, voua vi se pare ca acolo totul este roz, credeti ca aia nu au coruptii lor...................ue pierde pariul cu sua, nu are cum sa devina pana in 2010 cea mai competitiva economie din lume............................

deci nici acolo nu e totul bine.......in germania somajul e mare...........corporatiile se intrec in a delocalizare...........ue nu inseamna decat multa munca.............pentru a ajunge la nivelul lor wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2004, 02:12 PM
Mesaj #190


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 6 Dec 2004, 12:23 PM)
Sunt tare curios ce vei face in ziua in care un mare smecher din Alianta iti va impune sa faci ceva ce tu nu vrei ...

O sa votez cu altii, logic. laugh.gif
Deocamdata am vazut ce-i poate pielea PSD-ului: RAFO, SNTR, ARO etc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Dec 2004, 02:14 PM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Greu mai pricepe lumea.
Avem nevoie de alternanta pentru ca:
1. Fiecare nou guvern va infunda mai intai si mai intai pe hotii din guvernarea anterioara.
2. Daca ramane un partid prea mult la putere caracatita controlata de acesta va creste peste puterile noastre si putem ajunge in situatia de a nu mai fi in stare sa il inlocuim.
3. Orice guvern nou are nevoie de timp pentru a-si forma "caracatita" si sa poata "fura eficient" si implicit un guvern nou va fura mai putin decat unu ramas la putere.
4. Afirmatia "sa ii lasam tot pe astia pentru ca acum au buzunarele pline" e falsa. Vor continua sa fure pentru ca omului nu ii ajunge niciodata cat are si acum va fura chiar mai mult pentru ca are mana formata.

Superunknown
QUOTE
Pe mine aproape ca m-ai convins!

Sper sa nu fie doar o gluma si sa mergi la vot duminica.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xsimonax
mesaj 6 Dec 2004, 02:31 PM
Mesaj #192


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 23 November 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.274



QUOTE
Fiecare nou guvern va infunda mai intai si mai intai pe hotii din guvernarea anterioara.


Am avut alternanta la guvernare pana acum, da-mi si mie niste exemple de oameni infundati pe principiul de mai sus..


E excelent ca ajungem sa votam pe pricipiul sa vina altul nou ca va fura mai putin pana se va invata sa fure mai bine..... sad.gif


--------------------
"Intre lege si judecata unei minti echilibrate, o prefer intotdeauna pe cea din urma"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 6 Dec 2004, 03:20 PM
Mesaj #193


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



de furat vor exista intotdeauna oameni care sa fure indiferent de partidul care e la putere...
coruptia si hotia nu vor fi eradicate de nimeni... ca exemplu ele exista si afara in tari mult mai dezvoltate
nu o sa vina alianta shi o sa faca vreo minune
nea base si ai lui profita acum de imaginea buna pe care orice opozitit o are de obicei...pentru ca normal in opozitie nu faci decat sa critici si sa spui ca tu ai face altfel...dar nu faci tu nimic
daca vine oricine si promite nu inseamna ca o va si face...vorbele sunt usor de aruncat mai ales de catre unu ca basescu care nu se sfieste niciodata sa faca afirmatii fara acoperire.....daca el e in stare sa faca acuzatii dar sa aduca dovezi nu ce va face sa credeti ca nu poate sa promita multe si sa faca nimic
si eu pot sa va promit multe...m-ati vota pe mine?


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 6 Dec 2004, 03:34 PM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Avem nevoie de alternanta pentru ca:
1. Fiecare nou guvern va infunda mai intai si mai intai pe hotii din guvernarea anterioara.
2. Daca ramane un partid prea mult la putere caracatita controlata de acesta va creste peste puterile noastre si putem ajunge in situatia de a nu mai fi in stare sa il inlocuim.
3. Orice guvern nou are nevoie de timp pentru a-si forma "caracatita" si sa poata "fura eficient" si implicit un guvern nou va fura mai putin decat unu ramas la putere.
4. Afirmatia "sa ii lasam tot pe astia pentru ca acum au buzunarele pline" e falsa. Vor continua sa fure pentru ca omului nu ii ajunge niciodata cat are si acum va fura chiar mai mult pentru ca are mana formata.

Actionmedia, sunt perfect de acord cu punctele tale, si exact asa gandesc si eu, dar mai vreau sa adaug ca un guvern, ca sa poata sa faca ceva (pa langa hotii) are nevoie de timp. In opinia mea, guvernul asta a facut mai multe lucruri bune ca si toate guvernele de dupa 89 la un loc si mai trebuie lasat inca 4 ani, dupa care, multumiri si la revedere!


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2004, 03:56 PM
Mesaj #195


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (lwind @ 6 Dec 2004, 03:20 PM)
coruptia si hotia nu vor fi eradicate de nimeni

Eradicate, nu vor fi. Insa unul dintre rolurile autoritatilor este sa le reduca pe cat de mult se poate. Asa ceva, sub guvernarea PSD, nu se intampla, dimpotriva.
QUOTE
daca vine oricine si promite nu inseamna ca o va si face

Hai sa facem o incercare, sa vedem cat face din ce promite. Daca nu se tine de cuvant il dam jos, la urmatoarele alegeri. Ce zici?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 6 Dec 2004, 04:37 PM
Mesaj #196


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



QUOTE
In opinia mea, guvernul asta a facut mai multe lucruri bune ca si toate guvernele de dupa 89 la un loc si mai trebuie lasat inca 4 ani, dupa care, multumiri si la revedere!

asta e shi opinia mea...a fost cea mai buna guvernare de pana acum...asha ca daca vezi ceva semne ca lucrurile merg spre bine de ce sa schimbi?


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2004, 04:46 PM
Mesaj #197


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



"Cea mai buna guvernare de pana acum" ne-a dus pe ultimul loc printre candidatele la admiterea in UE... Pana si bulgarii stau mai bine...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 6 Dec 2004, 05:19 PM
Mesaj #198


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (abis)
"Cea mai buna guvernare de pana acum" ne-a dus pe ultimul loc printre candidatele la admiterea in UE...

Consider ca cel mai important lucru este acela ca ne-au adus. De data asta nu conducerea a fost problema ci noi romanii. Noi suntem cei care furam, care mintim si care suntem neseriosi! Noi cu totii, intreaga societate! Ce tot o tinem cu integrarea asta? Pe cine sa integram? Mai intai trebuie sa ne educam, si apoi sa ne integram. Atunci cand vom fi o societate educata si cu caracter, atunci vom avea de unde alege si conducatorii. Deocamdata consider insa ca actuala guvernare a dat dovada de mai mult carecter decat majoritatea romanilor. Deci si-a facut treaba in opinia mea.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 6 Dec 2004, 05:23 PM
Mesaj #199


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



zorro vad ca uiti in mainile cui a fost economia romaneasca..........in mainile statului (majoritar)
daca ar fi fost privatizata ai fi putut sa dai vina pe noi toti dar asa wink.gif
in opinia mea ph34r.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Dec 2004, 05:32 PM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Zorro @ 6 Dec 2004, 03:34 PM)
In opinia mea, guvernul asta a facut mai multe lucruri bune ca si toate guvernele de dupa 89 la un loc si mai trebuie lasat inca 4 ani, dupa care, multumiri si la revedere!

Da, si sa vad atunci inca o generatie dezamagita care nu va mai merge la vot.
Stii ceva? Daca PSD mai ramane la guvernare inca 4 ani, nunumai ca nu va mai castiga inca un mandat, dar s-ar putea sa nici nu mai prinda parlamentul.
Mi-e mila de voi cei care va puneti sperantele intr-un guvern corupt. Eu pot sa ma detasez fara nici o problema de viata politica. Acum il sustin pe Basescu. Maine nu imi mai pasa. Peste 4 ani poate ma vezi votand cu UDMR sau cu Partidul Ecologist sau mai stiu eu ce va mai fi. Stiu ca orice voi vota schimbarea va fi mica dar sunt lucruri concrete care o data promise trebuie sa te tii de cuvant.

Marea realizare a PSD in acesti 4 ani a fost sa controleze 99% din massmedia. De aceea toata lumea acum nu vede altceva decat cat de mareata si frumoasa a fost ultima guvernare. Prostii. Economia a inceput sa creasca NUMAI DATORITA reformelor facute de CDR. PSD nu a avut nici un merit. Au urmat intocmai indicatiile U.E. si F.M.I. si atat. Orice fraier putea sa faca asta. Acum gata peste 2 ani ne integram si urmeaza calvarul. Veti vedea ce nasol va fi dupa integrare. Imi este mila de voi cei care v-ati pus sperantele in PSD+UiE.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 6 Dec 2004, 06:33 PM
Mesaj #201


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (actionmedia @ 6 Dec 2004, 02:14 PM)
Greu mai pricepe lumea.
Avem nevoie de alternanta pentru ca:
1. Fiecare nou guvern va infunda mai intai si mai intai pe hotii din guvernarea anterioara.
2. Daca ramane un partid prea mult la putere caracatita controlata de acesta va creste peste puterile noastre si putem ajunge in situatia de a nu mai fi in stare sa il inlocuim.
3. Orice guvern nou are nevoie de timp pentru a-si forma "caracatita" si sa poata "fura eficient" si implicit un guvern nou va fura mai putin decat unu ramas la putere.
4. Afirmatia "sa ii lasam tot pe astia pentru ca acum au buzunarele pline" e falsa. Vor continua sa fure pentru ca omului nu ii ajunge niciodata cat are si acum va fura chiar mai mult pentru ca are mana formata.


Interesante rationamentele tale, pacat ca realitatea te contrazice de cele mai multe ori.


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 6 Dec 2004, 11:53 PM
Mesaj #202


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE (lwind @ 6 Dec 2004, 04:37 PM)
QUOTE
In opinia mea, guvernul asta a facut mai multe lucruri bune ca si toate guvernele de dupa 89 la un loc si mai trebuie lasat inca 4 ani, dupa care, multumiri si la revedere!

asta e shi opinia mea...a fost cea mai buna guvernare de pana acum...asha ca daca vezi ceva semne ca lucrurile merg spre bine de ce sa schimbi?

n-a fost cea mai buna guvernare, a fost guvernarea unde NU S-A FACUT NIMIC IMPOTRIVA CORUPTIEI, ci chiar a fost incurajata, vezi gluma lu nastase cu comisionul de 700 mil $. ce nu se vede si nu se spune e ca in timpul guvernarii asteia au aparut fructele masurilor din guvernarea cdr, care la randul ei a avut si bube dar a luat si masuri care au dat roade dupa 2000. daca basescu nu vb de aceste lucruri e pt ca cdr are o imagine prea proasta la romani si el nu vrea sa fie asociat cu aceasta imagine. in timpul cdr s-au deschis negocierile cu ue si cu nato, pen' ca intre '90-'96 n-au vrut muschii lu tov ilici sa fie fro deschidere spre vest...

si mai e multe, da' plavanii nu le vede (uite vraciule ca vb si lb lu matale!).


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Dec 2004, 09:45 AM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (caesar @ 6 Dec 2004, 06:33 PM)
Interesante rationamentele tale, pacat ca realitatea te contrazice de cele mai multe ori.

Deocamdata vad ca doar tu si inca vreo 2-3 pesedisti ma contraziceti si fara prea multe argumente.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 7 Dec 2004, 10:49 AM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (actionmedia)
Veti vedea ce nasol va fi dupa integrare. Imi este mila de voi cei care v-ati pus sperantele in PSD+UiE.

Daca simpatizez cu un anumit partid, asta nu inseamna ca mi-am pus toate sperantele in ei. Din contra, nu astept de la ei sa vina sa-mi creasca salariul sau sa-mi ofere conditii mai bune de munca. Ei mi-au dat o legislatie de care sunt multumit iar restul fac eu prin munca mea. Am mai spus-o si o mai spun: pentru mine nu e mare diferenta daca vine Nastase sau Basescu presedinte. Diferenta nu o fac ei, ci societatea romaneasca, care incet incet se maturizeaza si se civilizeaza. De exemplu vad o mare diferenta intre PSD-ul de acum 8 ani si PSD-ul de azi si o si mai mare diferenta intre CDR si Alianta. Deci oricum am lua-o, facem progrese. Asta e cel important pentru mine!


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Dec 2004, 10:52 AM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Zorro @ 7 Dec 2004, 10:49 AM)
Am mai spus-o si o mai spun: pentru mine nu e mare diferenta daca vine Nastase sau Basescu presedinte.

Atunci de ce il sustii pe Nastase si nu pe Basescu? Trebuie sa existe un motiv pentru care refuzi sa il votezi pe Basescu si il Votezi pe Nastase. Ca daca nu exista nici un motiv e grav ohmy.gif .


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 7 Dec 2004, 12:41 PM
Mesaj #206


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



• Se pune intrebarea de ce domnul Băsescu a incalcat atat de flagrant regula jocului? Explicatia cea mai inocenta sta in dorinta de a se victimiza in ochii electoratului. In turul doi al alegerilor prezidentiale unii alegatori ar putea fi astfel tentati sa ii acorde votul ca o reparatie pentru pierderea suferita pe nedrept in turul intai. Exista, din pacate, si explicatii mai grave. Scandalul disproportionat in raport cu gravitatea acuzelor dovedite da apa la moara celor care vor sa arate ca alegerile se falsifica nu numai in Belarus sau Ucraina ci si in tari membre NATO. In disputele dintre NATO si oponentii sai, domnul Băsescu creaza avantaje celor din urma. In acelasi timp, exista in UE (ca si in Romania) unii care se opun extinderii organizatiei. In conditiile globalizarii, la alegerile din Romania se confrunta nu doar PSD si PNL ci si marea familie a social-democratilor europeni cu mica familie a liberalilor europeni. Cei dintai sunt pentru simultaneitatea extinderii cu adancirea integrării. Cei din urma se tem ca extinderea va compromite adancirea. Altii nu vor sa imparta ajutoarele Uniunii cu un nou beneficiar sau sa vada cum fabricile din tarile lor se inchid spre a se muta in Romania unde, deocamdata, costurile productiei sunt mai mici. Celor interesati sa amane primirea Romaniei agitatia excesiva a domnului Băsescu le da argumente. (opinie)
(Ziua, Pag. 6)


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2004, 12:45 PM
Mesaj #207


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (lwind @ 7 Dec 2004, 12:41 PM)
Se pune intrebarea de ce domnul Băsescu a incalcat atat de flagrant regula jocului?

Care regula?!
QUOTE
In disputele dintre NATO si oponentii sai, domnul Băsescu creaza avantaje celor din urma.

Detaliaza, te rog. Care sunt oponentii NATO? Care sunt disputele dintre NATO si acestia? Ce avantaje le-a creat Basescu?

Acest topic a fost editat de abis: 7 Dec 2004, 12:46 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 7 Dec 2004, 01:00 PM
Mesaj #208


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



incalcarea regulii consta in faptul ca a facut un scandal monstru in raport cu gravitatea acuzatiilor aduse si astfel poate influenta electoratul....se intelege clar din articol...imaginea de victima pe care si-a creat-o poate impresiona alegatorii
avantajele creata sunt ca arata ca si in romania...o tara membra nato....pot aparea fraudari ale alegerilor... deci ofera oarecum argumente anti nato.daca ar fi fost o situatie fff grava era normal sa faca atata scandal....dar asa nu face decat sa lase impresia afara ca lucrurile sunt mult mai grave decat au fost de fapt


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2004, 01:06 PM
Mesaj #209


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (lwind @ 7 Dec 2004, 01:00 PM)
incalcarea regulii consta in faptul ca a facut un scandal monstru in raport cu gravitatea acuzatiilor aduse

Tot nu inteleg despre ce regula vorbesti. Formuleaz-o clar.
QUOTE
arata ca si in romania...o tara membra nato....pot aparea fraudari ale alegerilor... deci ofera oarecum argumente anti nato

Intrebare: au existat sau nu fraudari ale alegerilor? Raspunde te rog cu DA sau NU.
Care sunt argumentele anti-NATO?!
QUOTE
nu face decat sa lase impresia afara ca lucrurile sunt mult mai grave decat au fost de fapt

Tu cat de grave crezi ca sunt lucrurile? Cam la ce procent estimezi frauda si pe ce argumente te bazezi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lwind
mesaj 7 Dec 2004, 01:22 PM
Mesaj #210


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 163
Inscris: 16 November 04
Forumist Nr.: 4.921



campania electorala este un joc...si fiecare joc are niste reguli...in momentul in care incerci sa influentezi oamenii prin metode de genul celei folosite de basescu...si anume exagerarea fraudarii tocmai pentru a capata tu o imagine de victima...incalci o regula ...trishezi..nu joci cinstit...ceea ce a facut el se poate numi dezinformare
argumentul ar fi ca in nato exista tari de genul romaniei unde se pot petrece astfel de lucruri grave si care pot duce la instabilitate in acea tara si normal si in cadrul nato
nu cred ca lucrurile sunt foarte grave iar frauda a fost la un nivel aproape neimportant....nu cred ca a fost de dimensiunile prezentate de basescu tocmai pentru ca el nu a putut aduce dovezi clare ale unei fraude de proportii...sau intamplat fraude dar cred ca au aparut din ambele tabere si nu au inflentat rezultatul alegerilor


--------------------
nu te bate cu pigmeii pentru ca intotdeauna te vor lovi sub centura
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 04:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman