HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Terorismul
SORIN
mesaj 15 Aug 2007, 09:54 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



http://www.youtube.com/watch?v=KPnyGCoeIXc

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 29 Aug 2007, 12:01 AM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Boohoo. Propaganda ieftina. Se macelaresc aia in draci, de ambele parti ale baricadei si nu au nici o scuza. Iar astia care au facut filmul folosesc moartea unor copii in scopuri propagandistice!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 30 Aug 2007, 03:06 PM
Mesaj #178


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Sorin, multumim pentru o noua mostra de propaganda sionista. Sa intelegem ca israelul pregateste un nou masacru in tarile vecine sau in teritoriile ocupate de te-au reactivat pe forumul asta?


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Aug 2007, 03:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 30 Aug 2007, 04:51 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Superunknown @ 30 Aug 2007, 04:06 PM) *
Sorin, multumim pentru o noua mostra de propaganda sionista. Sa intelegem ca israelul pregateste un nou masacru in tarile vecine sau in teritoriile ocupate de te-au reactivat pe forumul asta?


Ce n-ai inteles ca se macelaresc reciproc ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Aug 2007, 05:21 PM
Mesaj #180


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Superunknown @ 30 Aug 2007, 04:06 PM) *
te-au reactivat pe forumul asta?

Ti se pare ca astfel de intrebari retorice respecta regulamentul? Mie nu. Citez: "in cazul in care nu sunteti de acord cu un mesaj, exista o cale eleganta de a va exprima opinia, in nici un caz sub forma atacurilor. Ideile de calitate reprezinta baza discutiilor de la Han, in nici un caz jignirile."


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 30 Aug 2007, 10:23 PM
Mesaj #181


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Daca ti se pare ca mesajul meu nu respecta regulamentul, poti sa-l cenzurezi, e prerogativa ta ca moderator, desi pasajul citat de tine din regulament este in mod evident o recomandare, iar nu o norma imperativa. In ce ma priveste, cred ca ironia si chiar sarcasmul isi pot gasi locul intr-o conversatie, ba chiar cred ca ele reprezinta raspunsul cel mai potrivit in cazul unor mesaje provocatoare cum a fost cel (format dintr-un singur link) al lui Sorin. Oricum, Sorin n-ar avea de ce sa simta jignit de aluzia mea cum ca ar apara interesele israelului pe acest forum, ba chiar cred ca ar lua-o ca pe un compliment. Daca nu-i asa, desigur, sint pregatit sa-mi cer scuze.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 31 Aug 2007, 01:57 PM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Ce e provocator in acest mesaj???

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Sep 2007, 06:29 PM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042




Nici sovieticii in cel de-al 2-lea RM n-aveau asa mamashe fioroase !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Sep 2007, 07:09 PM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Orice religie trebuie sa se fereasca de extremismul religios. Exacerbarea dogmei, spalarea creierului prin repetarea la nesfarsit a unor pasaje din cartile sfinte creaza adevarati monstri. Nu trebuie sa uitam ca inaintea primului razboi mondial cei mai periculosi extremisti (teroristi in sensul modern) erau sarbii ultranationalisti care luptau impotriva dominatiei austro-ungare. Terorismul reprezinta forma finala a rezistentei unui trib, popor, religie, individ, fata de o presiune externa sau interna, riposta mergand pana la sacrificiu. Inca din antichitate au existat riposte teroriste. Conducatorii extremisti ai islamului incearca sa induca in randul credinciosilor musulmani idea ca numai distrugerea evreilor si crestinilor, va duce la pacea vesnica iar islamul va domina lumea. Este posibil sa asistam la un conflict religios in urmatorii ani. Problema este cand, cum si unde, vor folosi extremisti islamisti tehnologiile noi, armele nucleare (curate sau murdare). Este interesant de observat pe ce parte a baricadei se vor situa in acest conflict celelalte religii, hindusii, budistii, etc. Oricum in opinia mea exacerbarea extremismului de oricare parte ar fi nu este un lucru bun, cele mai multe victime aflandu-se in randul celor nevinovati.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Sep 2007, 07:14 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 23 Sep 2007, 08:09 PM) *
Este interesant de observat pe ce parte a baricadei se vor situa in acest conflict celelalte religii, hindusii,

Ce n-ai auzit cum se macelaresc acolo in India hindusii cu musulmanii ?! unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Sep 2007, 07:47 PM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(marduk @ 23 Sep 2007, 07:09 PM) *
Terorismul reprezinta forma finala a rezistentei unui trib, popor, religie, individ, fata de o presiune externa sau interna, riposta mergand pana la sacrificiu.


Gresita rau de tot aceasta definitie...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Sep 2007, 08:20 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(SORIN @ 23 Sep 2007, 08:47 PM) *
Gresita rau de tot aceasta definitie...

Sorin.


Nu este o definitie ci doar o opinie, credeam ca aici pe froum nu oferim definitii ci numai opinii. Daca ai alta sunt gata s-a o citesc. jamie.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 23 Sep 2007, 08:20 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Sep 2007, 10:08 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Marduk, sa nu confundam razboiul de gherila cu terorismul. Sau razboiul asimetric cu terorismul. Este posibil ca o tara care nu are resurse si armata sa se apere sa recurga la acte de terorism, dar este la fel de posibil ca oameni influenti si cu bani multi sa foloseasca teroristi in scopuri personale, si atunci se pierde aura de patriotism si aparatori ai tarii pe care ar avea-o acei luptatori.

Terorismul nu este o metoda de lupta, este actul intentionat care foloseste acele metode specifice si are ca scop teroarea (care la randul ei are scopul de a convinge pe cineva sa faca ceva). In sensul ca poti foarte bine sa fii terorist fara sa trimiti atentatori sinucigasi, poti sa fii terorist si cu o armata bine pusa la punct si bombardiere ultramoderne. Poti sa fii terorist fara sa tragi un foc de arma, daca stii sa folosesti metode psihologice ca sa obtii rezultate...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Sep 2007, 12:09 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In plus teroristii nu beneficiaza de prevederile Conventiei de la Geneva. Ceea ce spune multe !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Sep 2007, 05:13 PM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 23 Sep 2007, 11:08 PM) *
QUOTE
Marduk, sa nu confundam razboiul de gherila cu terorismul. Sau razboiul asimetric cu terorismul. Este posibil ca o tara care nu are resurse si armata sa se apere sa recurga la acte de terorism, dar este la fel de posibil ca oameni influenti si cu bani multi sa foloseasca teroristi in scopuri personale, si atunci se pierde aura de patriotism si aparatori ai tarii pe care ar avea-o acei luptatori.


Eu propun ca din actul de razboi sa faca parte atat gherila cat si terorismul. Asa cum bine spui " Este posibil ca o tara care nu are resurse si armata sa se apere sa recurga la acte de terorism" conform acestei teorii putem considera terorismul ca un act de razboi. Eu as plasa actiunea oamenilor influenti la acte banditesti de tip mafiot, conform cu "atunci se pierde aura de patriotism si aparatori ai tarii pe care ar avea-o acei luptatori".

QUOTE
Terorismul nu este o metoda de lupta, este actul intentionat care foloseste acele metode specifice si are ca scop teroarea (care la randul ei are scopul de a convinge pe cineva sa faca ceva). In sensul ca poti foarte bine sa fii terorist fara sa trimiti atentatori sinucigasi, poti sa fii terorist si cu o armata bine pusa la punct si bombardiere ultramoderne. Poti sa fii terorist fara sa tragi un foc de arma, daca stii sa folosesti metode psihologice ca sa obtii rezultate...


Terorismul este o metoda de lupta, unii spun ca este chiar moderna, eu ma abtin. Teroarea poate fi raspandita si prin difuzoare, presa, amenintari, bombardamente, etc. toate aceste actiuni raspandesc teroarea in randul celor vizati. Ce nu pot accepta este amestecarea combatantilor cu necombatantii, dispersia campului de lupta si pierderile de vieti omenesti neimplicate efectiv in actiuni militare. Nu pot fi de acord cu faptul ca piata este transformata in camp de lupta, ca mortii si ranitii sunt mai multi ca trupele combatante. Da, poti fi considerat terorist, atunci cand folosesti tehnica de lupta spre a nimicii populatia necombatanta sau obiective civile si nu militare. Totusi acum, ca si in alte timpuri este foarte greu pentru un comandant, sa fac distinctie intre campul de lupta efectiv si obiectivele civile si asta deoarece de multe ori gherila foloseste tactici teroriste, sinucigase pentru distruge o forta militara regulata. thumb_yello.gif



Acest topic a fost editat de marduk: 24 Sep 2007, 05:14 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 Sep 2007, 09:51 PM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Terorismul este o metoda de lupta


Este scopul lor.
QUOTE
Da, poti fi considerat terorist, atunci cand folosesti tehnica de lupta spre a nimicii populatia necombatanta sau obiective civile si nu militare.


Daca scopul tau este sa nimicesti, poti fi considerat criminal de razboi, dar nu terorist. Oamenii morti nu mai pot fi terorizati.

QUOTE
Totusi acum, ca si in alte timpuri este foarte greu pentru un comandant, sa fac distinctie intre campul de lupta efectiv si obiectivele civile si asta deoarece de multe ori gherila foloseste tactici teroriste, sinucigase pentru distruge o forta militara regulata.


Vrei sa spui ca teroristii folosesc tactici de gherila. Da-mi si mie exemple de tactici teroriste, ca eu nu inteleg cum sunt alea. Iar atacurile sinucigase nu sunt teroriste decat daca au ca scop terorizarea unor oameni (civili), altfel pot fi foarte bine atacuri sinucigase militare (vezi Japonia in WW2).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Sep 2007, 06:51 AM
Mesaj #192


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Ce tot bateti campii cu islamul si terorismul!
Oamenii aia sunt bolnavi, au nevoie de consiliere medicala, de ajutor. Din pacate pentru ei, dogmele le impun niste reguli care nu ii ajuta deloc - femeile sunt excesiv imbracate, si asta induce frustrare barbatilor, nu au voi e sa manince decit anume chestii, si asta duce la alta frustrare... si tot asa.

Si normal ca vazand pe altii ca au mai multe libertati isi pierd temporar capacitatea de a rationa si mai fac cite o prostioara... arunca in aer autobuze, magazine, iau ostatici. Dar astea sunt niste actiuni nevinovate, care vin din cauza problemelor medicale pe care le au.

Poate ca ar fi bine ca zona aia sa fie declarata sanatoriu si respectivii sa fie putin izolati de restul lumii


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Sep 2007, 09:08 AM
Mesaj #193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 24 Sep 2007, 10:51 PM) *

QUOTE
Este scopul lor.


Eu unul nu cred ca "este scopul lor". Individul participant la astfel de actiuni este indoctrinat apoi manipulat, religia joaca un rol extrem de important. Numai conducatorii au de castigat.

QUOTE
Daca scopul tau este sa nimicesti, poti fi considerat criminal de razboi, dar nu terorist. Oamenii morti nu mai pot fi terorizati.


Teroarea se instaleaza atunci cand printr-o actiune militara, de gherila sau terorista sunt ucisi oameni la intamplare. Inca din antichitate se foloseau astfel de tactici iar nemtii si rusii in "WW2" le-au utilizat din plin. Oamenii morti nu mai pot fi terorizati, dar cei care raman, ori pleaca din zona ori coopereaza cu teroristii, in cel mai rar caz lupta pana la exterminare.

QUOTE
Vrei sa spui ca teroristii folosesc tactici de gherila. Da-mi si mie exemple de tactici teroriste, ca eu nu inteleg cum sunt alea.


Afganii, palestinienii si cecenii folosesc astfel de tactici, ataca satele ce se gasesc sub controlul autoritatilor centrale sau locale, omoara sau rapesc cativa localnici, iau hrana si apoi se retrag in zone greu accesibile, lasand la locul faptei si cateva capcane (mine, bombe artizanale) care apoi isi fac datoria de a teroriza.


QUOTE
Iar atacurile sinucigase nu sunt teroriste decat daca au ca scop terorizarea unor oameni (civili),


Pai eu despre asta vorbesc, talibanii, teroristii, lupta de gherila, evita lupta deschisa pe un aliniament (front). Fie din cauza ca nu detin puterea necesara, fie ca sa terorizeze oamenii si chiar militarii din tabara adversa.

QUOTE
altfel pot fi foarte bine atacuri sinucigase militare (vezi Japonia in WW2).


O tara atacata de o forta de invazie, de ocupatie poate folosi astfel de tactici, in WW2 i se mai spunea lupta de partizani. Azi termenul s-a modernizat si transformat, li se spune teroristi, cu toate ca si partizanii se foloseau de teroare. In Japonia si apoi in Vietnam s-au folosit pe larg astfel de tactici poate si datorita puterii de credinta a populatiei. Credinta, este una din cele mai redutabile arme, crestinii ar trebui sa tina cont de o astfel de arma, islamistii si evreii se pare ca au inteles acest lucru si o folosesc din plin.

Acest topic a fost editat de marduk: 25 Sep 2007, 09:12 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 25 Sep 2007, 10:11 AM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Afganii, palestinienii si cecenii folosesc astfel de tactici, ataca satele ce se gasesc sub controlul autoritatilor centrale sau locale, omoara sau rapesc cativa localnici, iau hrana si apoi se retrag in zone greu accesibile, lasand la locul faptei si cateva capcane (mine, bombe artizanale) care apoi isi fac datoria de a teroriza.


Astea sunt tactici de gherila.

QUOTE
Teroarea se instaleaza atunci cand printr-o actiune militara, de gherila sau terorista sunt ucisi oameni la intamplare. Inca din antichitate se foloseau astfel de tactici iar nemtii si rusii in "WW2" le-au utilizat din plin. Oamenii morti nu mai pot fi terorizati, dar cei care raman, ori pleaca din zona ori coopereaza cu teroristii, in cel mai rar caz lupta pana la exterminare.


Am spus cand scopul tau este sa nimicesti. Asta inseamna ca nu te intereseaza despre cei ce raman in viata nimic. Poate ca nici nu vrei sa lasi pe cineva in viata. De exemplu, scopul nazistilor era sa extermine evreii. Sa ii terorizeze nu, poate la inceput, dar mai apoi scopul lor era sa ii extermine. Astfel ii linisteau pe evrei spunandu-le ca merg in lagare de munca, la dusuri, etc.
QUOTE
Pai eu despre asta vorbesc, talibanii, teroristii, lupta de gherila, evita lupta deschisa pe un aliniament (front). Fie din cauza ca nu detin puterea necesara, fie ca sa terorizeze oamenii si chiar militarii din tabara adversa.


Exact, insa lupta de gherila nu este neaparat terorista, desi ne-am obisnuit azi sa credem asta.

QUOTE
O tara atacata de o forta de invazie, de ocupatie poate folosi astfel de tactici, in WW2 i se mai spunea lupta de partizani.


Lupta de partizani e una si atacurile kamikaze ale japonezilor sunt alta. Partizanii erau folositi mai degraba in frontul Sovietic, si prin alte parti ale europei, fiind forte paramilitare, deoarece armata care trebuia sa lupte impreuna cu ei nu mai facea fata (se retrasese).
QUOTE
Credinta, este una din cele mai redutabile arme, crestinii ar trebui sa tina cont de o astfel de arma, islamistii si evreii se pare ca au inteles acest lucru si o folosesc din plin.


Vezi tu, din intamplare, crestinii traiesc in zonele mai dezvoltate economic ale lumii, cu un nivel de trai mai ridicat. Nu o sa prea gasesti adepti sinucigasi sau luptatori pentru credinta in tarile in care oamenii o duc bine. Nemultumirile pe tema etnica, religioasa etc apar mai ales in sanul populatiilor sarace, cu o viata dificila.


QUOTE
Oamenii aia sunt bolnavi, au nevoie de consiliere medicala, de ajutor. Din pacate pentru ei, dogmele le impun niste reguli care nu ii ajuta deloc - femeile sunt excesiv imbracate, si asta induce frustrare barbatilor, nu au voi e sa manince decit anume chestii, si asta duce la alta frustrare... si tot asa.


Oamenii aia nu sunt bolnavi la cap, adica poti sa le faci nu stiu cate controale, nu ai sa gasesti mai nimic.Ce fac ei este efectul saraciei, lipsei educatiei si indoctrinarii religioase. Daca ar incepe sa aibe parte de bani, educatie etc. nu ar mai gata sa se sinucida. Si daca stam sa analizam atentatorii de la 9/11 si alte atacuri, vom vedea ca erau oameni sanatosi mintal, care aveau si educatie pe deasupra.

QUOTE
Poate ca ar fi bine ca zona aia sa fie declarata sanatoriu si respectivii sa fie putin izolati de restul lumii


Eu zic ca le-ar trebui niste carciumi. Multe carciumi.

Acest topic a fost editat de Blakut: 25 Sep 2007, 10:12 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Sep 2007, 01:40 PM
Mesaj #195


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Bre combatantilor pe tema asta, dupa cum am mai sugerat odata cuiva, cititi cu atentie cartea " Terorismul" de Jean Servier, Edit. "Institutul European", 2002 (Jean Servier, Le terrorisme, Presses Universitaires de France, ) si o sa aflati acolo definitia si caracteristicile fenomenului.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Sep 2007, 04:36 PM
Mesaj #196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 25 Sep 2007, 02:40 PM) *
Bre combatantilor pe tema asta, dupa cum am mai sugerat odata cuiva, cititi cu atentie cartea " Terorismul" de Jean Servier, Edit. "Institutul European", 2002 (Jean Servier, Le terrorisme, Presses Universitaires de France, ) si o sa aflati acolo definitia si caracteristicile fenomenului.


Eu cred ca nu exista o definitie pentru terorism. Fenomenul are prea multe forme de exprimare ca sa poata fi definit. Oricum, multumesc, am sa caut sa citesc aceasta carte.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Sep 2007, 05:17 PM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 25 Sep 2007, 11:11 AM) *


QUOTE
Astea sunt tactici de gherila.


Exemple, nu am de gand sa predau tactica militara pe acest forum. Daca sti mai mult te rog sa postezi, poate ajuta la ceva.

QUOTE
Am spus cand scopul tau este sa nimicesti. Asta inseamna ca nu te intereseaza despre cei ce raman in viata nimic. Poate ca nici nu vrei sa lasi pe cineva in viata. De exemplu, scopul nazistilor era sa extermine evreii. Sa ii terorizeze nu, poate la inceput, dar mai apoi scopul lor era sa ii extermine. Astfel ii linisteau pe evrei spunandu-le ca merg in lagare de munca, la dusuri, etc.


Atunci cum iti explici faptul ca in urma terorii au scapat totusi o multime de evrei din Germania, nu ma refer la cei neoficiali ci oficial. Concluzia teroarea declansata de nazisti si-a facut efectul inainte de lagare. Pai chiar asta era lozinca "Arbeit macht frei" efectiv evreilor li se spunea ca merg la munca.

QUOTE
Exact, insa lupta de gherila nu este neaparat terorista, desi ne-am obisnuit azi sa credem asta.


Repet, orice actiune militara care iese din tiparele militare, poate fi catalogata, gherila, partizani, spionaj, trorism, etc. (vezi Conventia de la Geneva) iar pedepsele sunt pe masura. Exista o exceptie in ceea ce priveste gherila. Exceptie initiata de valul revolutionar cubanez, protejat de revolutionarii francezi de dupa WW2 (vezi razboiul din Algeria, Tunisia) cum ca cei care poarta insemne distinctive si fac parte din gherilele combatante ar putea primi statutul POW. Orice actiune militara, fie ca este indreptata impotriva trupelor or a civililor, care nu respecta regulile internationale este considerata act de terorism. Una din regulile de baza este declaratia de razboi. Apoi poti sa incepi razboiul, atentie aceasta declaratie trebuie facuta de un guvern recunoscut international.

QUOTE
Lupta de partizani e una si atacurile kamikaze ale japonezilor sunt alta. Partizanii erau folositi mai degraba in frontul Sovietic, si prin alte parti ale europei, fiind forte paramilitare, deoarece armata care trebuia sa lupte impreuna cu ei nu mai facea fata (se retrasese).


Forma difera, denumirea si zona geografica, finalul era acelasi, distrugerea cu orice pret a inamicului invadator. Crezi ca partizanii odata incoltiti abandonau, nu, pentru ei era totuna, sa moara sau sa se predea.

QUOTE
Vezi tu, din intamplare, crestinii traiesc in zonele mai dezvoltate economic ale lumii, cu un nivel de trai mai ridicat. Nu o sa prea gasesti adepti sinucigasi sau luptatori pentru credinta in tarile in care oamenii o duc bine.


Mai ridicat fata de cine, de ce? America de sud ti se pare o zona cu un nivel de trai ridicat. De ce nu exista in acest moment, teroristi acolo ? Este vorba de dogma de invataturile predate de clerici care nu vad decat dominatia islamica peste tot pamantul.

QUOTE
Nemultumirile pe tema etnica, religioasa etc apar mai ales in sanul populatiilor sarace, cu o viata dificila.


Nu sunt de acord, nu saracia te indreapta catre terorism. Daca ar fi asa cei mai multi teroristi s-ar gasi in Africa. Eu cred ca religia, modul si scopul pentru care este prezentata, creaza adevaratii teroristi. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 25 Sep 2007, 05:20 PM
Mesaj #198


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Daca ar fi asa cei mai multi teroristi s-ar gasi in Africa.


Ai idee cat se macelaresc aia pe acolo?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Sep 2007, 05:35 PM
Mesaj #199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 25 Sep 2007, 06:20 PM) *
Ai idee cat se macelaresc aia pe acolo?



Am idee, se macelaresc intre ei, insa marii teroristi se gasesc in zona araba sau asiatica. Acolo unde islamul este puternic. thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Sep 2007, 06:40 PM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 25 Sep 2007, 06:35 PM) *
Am idee, se macelaresc intre ei, insa marii teroristi se gasesc in zona araba sau asiatica. Acolo unde islamul este puternic. thumb_yello.gif

Ce-ar vrea sa insemne "capatana" aia plasata acolo la urma ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Sep 2007, 07:02 PM
Mesaj #201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 25 Sep 2007, 07:40 PM) *
Ce-ar vrea sa insemne "capatana" aia plasata acolo la urma ? unsure.gif



Doar asta : ulala.gif smoke.gif biker.gif hmm.gif hiya.gif harhar.gif mwah1.gif rofl.gif woot_jump.gif clapping.gif yay.gif roflmao.gif girlchat.gifdrunk.gif Asa sunt umanii, incearca sa gaseasca in orice semn ceva ascuns.

Acest topic a fost editat de marduk: 25 Sep 2007, 07:03 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Sep 2007, 07:09 AM
Mesaj #202


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Vezi tu, din intamplare, crestinii traiesc in zonele mai dezvoltate economic ale lumii, cu un nivel de trai mai ridicat. Nu o sa prea gasesti adepti sinucigasi sau luptatori pentru credinta in tarile in care oamenii o duc bine. Nemultumirile pe tema etnica, religioasa etc apar mai ales in sanul populatiilor sarace, cu o viata dificila.

corect... astia au o speranta in ceva, si cel mult se sinucid din dragoste. iar daca se arunca de pe bloc si cad pe unul de-l omoara, nu e ca sa demonstreze ceva, ci pur si simplu accident (cam idiot dar asta e)

in schimb mai marii islamului, seicii plini de bani, isi folosesc fratii mai saraci in tot felul de lupte subversive pe te miri ce fronturi. pentru ca fara bani nici terorismul asta care inseamna sinucigasi platiti, arme, tabere de antrenament, etc n-ar rezista
practic islamul este o unealta in mina unora care doresc mai multa putere decit au azi


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Sep 2007, 07:18 AM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Am idee, se macelaresc intre ei, insa marii teroristi se gasesc in zona araba sau asiatica. Acolo unde islamul este puternic.


Acolo unde petrolul este mult...Nu conteaza ce religie au respectivii, ca sunt islamici sau nu, orice religie ar fi avut ar fi fost folosita ca unealta de catre cei care controleaza sau vor sa controleze zona. Nici o mare putere nu isi doreste sa existe pace si uniune intre tarile arabe din orientul mijlociu.

Acest topic a fost editat de Blakut: 26 Sep 2007, 07:29 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Sep 2007, 09:57 AM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 25 Sep 2007, 08:02 PM) *
Doar asta : ulala.gif smoke.gif biker.gif hmm.gif hiya.gif harhar.gif mwah1.gif rofl.gif woot_jump.gif clapping.gif yay.gif roflmao.gif girlchat.gifdrunk.gif Asa sunt umanii, incearca sa gaseasca in orice semn ceva ascuns.


Efendi Marduck,
Io chiar te luasem in serios ca stii sa dai niste replici cat de cat inteligente ! Si parca Regulamentul zice ceva in privinta folosirii abuzive a " capatanilor" !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Sep 2007, 05:44 PM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 26 Sep 2007, 08:18 AM) *
Acolo unde petrolul este mult...Nu conteaza ce religie au respectivii, ca sunt islamici sau nu, orice religie ar fi avut ar fi fost folosita ca unealta de catre cei care controleaza sau vor sa controleze zona. Nici o mare putere nu isi doreste sa existe pace si uniune intre tarile arabe din orientul mijlociu.


Te contrazic. Nicio mare putere nu-si doreste sa fie la mana unor oameni care azi spun una si maine fac alta. Mai ti minte cum arata Libanul inainte de razboi, Perla Mediteranei, crezi ca francezii, crestinii, occidentalii in general au vrut sa distruga ceea ce cu greu au construit? Trebuie sa cunosti bine mentalitatea arabilor ca sa intelegi ce se intampla cu tine, atunci cand dialoghezi sau tratezi cu ei. Uniune intre tarile arabe, pai sa-ti aduc aminte ca au incercat asta chiar cativa conducatori arabi, au reusit ? Nu, cea mai mare pacoste peste capetele arabilor este trufia, mandria, este caracteristic acestui neam sa lege si sa dezlege peste noapte intelegerile in cazul in care contravin intereselor personale. Tarile arabe desi nu au decat un singur "dusman" declarat Israelul, cumpara cele mai multe si moderne arme din piata. Exista totusi o mica exceptie, tarile din Golf, emiratele au inteles ca pot sa produca tehnologie si turism. Totusi si aici se regasesc metehnele acestui neam. spoton.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 26 Sep 2007, 05:46 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Sep 2007, 05:52 PM
Mesaj #206


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 26 Sep 2007, 10:57 AM) *
Efendi Marduck,
Io chiar te luasem in serios ca stii sa dai niste replici cat de cat inteligente ! Si parca Regulamentul zice ceva in privinta folosirii abuzive a " capatanilor" !


Comedia, distractia face parte din inteligenta umanilor, cat despre replici, trebuie sa am cui sa le dau. In privinta "capatanilor" administratorii astia au facut o chestie tare, daca depasesti numarul nu te lasa sa postezi, asa ca sa sti, am mai redus mult din "capatanile" pe care vroiam sa ti le trimit. Totusi cu ce te-a deranjat "capatana" aia?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Sep 2007, 05:38 AM
Mesaj #207


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
cea mai mare pacoste peste capetele arabilor este trufia, mandria, este caracteristic acestui neam sa lege si sa dezlege peste noapte intelegerile in cazul in care contravin intereselor personale

corect, si tot arabii sunt celebri pentru faptul ca daca nu pot ataca pe fata (chiar cazul in cauza, ca nu se pot lua la tranta cu americanii) atunci o fac putin furisat pe usa din dos. asa ca platesc pe cine trebuie ca sa faca terorism
iar ca suport ideologic, ca trebe cumva sa motivezi pe om ca e mai bine sa te ocupi de terorism decit sa mergi la discoteca, folosesc islamul.
voila de vezi... cum facusi singur legatura


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Dec 2007, 04:07 PM
Mesaj #208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Am trait s-o aud si p-asta !
Muammar Kadhafi condamna terorismul

270 morti cu PAN AM FLIGHT 103 deasupra Lockerbie, Scotia ? Totul uitat. SUA/Franta/UK iertat, Kadhafi aplaudat.
Sa mai zica cineva ca politica internationala nu-i o mare curva-doamna !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Dec 2007, 04:12 PM
Mesaj #209


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 13 Dec 2007, 04:07 PM) *
Am trait s-o aud si p-asta !
Muammar Kadhafi condamna terorismul

270 morti cu PAN AM FLIGHT 103 deasupra Lockerbie, Scotia ? Totul uitat. SUA/Franta/UK iertat, Kadhafi aplaudat.
Sa mai zica cineva ca politica internationala nu-i o mare curva-doamna !

Parerea mea este ca avem un pas important, cel putin diplomatic daca nu religios. Un stat islamist sa condamne terorismul este ceva extraordinar. Da, cateodata politica pare a fi o curva-doamna. Dar este mai inteligent sa ierti dar sa nu uiti, decat sa urasti, generand conflicte doar de dragul razbunarii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Dec 2007, 05:28 PM
Mesaj #210


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



asta cu iertatul si uitatul e de spus supravietuitorilor sau copiilor celor care au avut ghinion sa stea in calea teroristilor


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 12:29 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman