HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

8 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Terorismul
ZAMOLXE
mesaj 20 Jun 2006, 08:30 PM
Mesaj #141


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (wasp @ 19 Jun 2006, 10:08 PM)
Iar faptul ca a starpit hotia si cersetoria, prin metode extrem de brutale, nu poate decat sa ma faca sa-mi pun intrebarea daca numai duritatea dusa la extrem instaureaza normalitatea.

Hai sa ne mai uitam si in curtea noastra, inainte de a navali in curtea lor.


... treaba asta nu-i de ieri de alaltaieri, chestia cu duritatea ... admiram Vestul pt. curatenia exemplara din orasele lui si gradul ridicat de constientizare a locuitorilor ... dar cum s-a facut/se face acest lucru ... prin aplicarea ferma a legii, chiar daca uneori e nevoie de duritate ... de exemplu: macelarii din Franta au ocupat o piata; somati sa o paraseasca, ei au refuzat, ca atare, politia calare a intrat in ei aplicand lovituri de bastoane ... e nevoie, din pacate, si de duritate ...

... ai dreptate, teoretic in chestiunea "curtii" ... dar nu uita, ca nu noi, de regula, ne uitam in curtea vecinului ... si nici macar nu ne amestecam in ciorba lor ...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 20 Jun 2006, 08:40 PM
Mesaj #142


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (dead-cat @ 19 Jun 2006, 10:16 PM)
dar asa-i ca ti-e clar ca din alea presupuse 100 000 de persoane omorite "numai" cam jumate erau turci.

modul barbar de a ucide prizonierii era cam unic si la vremea aia. pe cind definitiv si altii practicau aceasta "activitate" (ca vine de la romani) ini nici un caz la scara comparabila. de acolo concluzia sadismului. da era "deranjat" mental.
de ce-o fi scutita familia Basarab de asa ceva?

QUOTE

Doi: pai daca nu mai exista ea, mai aparea o trupa numita Iron Maiden ?????

nu exista nici un "record" ca acel obiect ar fi fost vreodata folosit.
QUOTE

Primul: a reusit sa-i faca pe incultii de occidentali sa creeze mitul Dracula, care - bine exploatat - ar putea aduce profituri bune tarii asteia.

inculti hmm.gif
Neacsu din Cimpulung? cind? hmm.gif


... si daca erau turci, care-i problema ? ... ce-au cautat au gasit ...

... ia vezi, te rog, in istorie, ce moduri "pasnice" de ucidere a prizonierilor "practicau" diferite tari: Anglia, Spania, Franta si celelalte...

... "pe cind definitiv si altii practicau aceasta "activitate" (ca vine de la romani) ini nici un caz la scara comparabila"

... n-am inteles fraza asta ...

... de ce anume era "deranjat" mental ... daca te referi la faptul ca nu prea pierdea mult la discutii cu hotii, mincinosii, lenesii, tradatorii, avea dreptate ... avea alte lucruri de infaptuit, mai importante ...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Jun 2006, 09:33 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE


... ia vezi, te rog, in istorie, ce moduri "pasnice" de ucidere a prizonierilor "practicau" diferite tari: Anglia, Spania, Franta si celelalte...

a se da exempla la o scara comparabila.

QUOTE

... "pe cind definitiv si altii practicau aceasta "activitate" (ca vine de la romani) ini nici un caz la scara comparabila"

... n-am inteles fraza asta ...

inseamna ca se practica la romani (aia de la roma).

QUOTE

... de ce anume era "deranjat" mental ... daca te referi la faptul ca nu prea pierdea mult la discutii cu hotii, mincinosii, lenesii, tradatorii, avea dreptate ... avea alte lucruri de infaptuit, mai importante ...

cine anume a hotarit ca-s hoti, lenesi, mincinosi si tradatori? unul care cu ocazia asta le confisca averiile. adica acelasi scop ca inchizitia spaniola (care, btw. a ars pe rug mai putine persoane decit a tras in teapa vlad tepes, pe motive aproximativ la fel de dubioase ce-i drept).

si cum ramine cu "dovada" pentru eradicat hotia?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jun 2006, 09:33 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 21 Jun 2006, 08:52 PM
Mesaj #144


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (dead-cat @ 20 Jun 2006, 10:33 PM)


adica acelasi scop ca inchizitia spaniola (care, btw. a ars pe rug mai putine persoane decit a tras in teapa vlad tepes, pe motive aproximativ la fel de dubioase ce-i drept).



... Inchizitia a avut alt scop ... de unde stii ca a facut mai putine victime ?


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jun 2006, 07:38 AM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (ZAMOLXE @ 21 Jun 2006, 10:52 PM)
QUOTE (dead-cat @ 20 Jun 2006, 10:33 PM)


adica acelasi scop ca inchizitia spaniola (care, btw. a ars pe rug mai putine persoane decit a tras in teapa vlad tepes, pe motive aproximativ la fel de dubioase ce-i drept).



... Inchizitia a avut alt scop ... de unde stii ca a facut mai putine victime ?

Din carti ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 22 Jun 2006, 10:08 AM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



cf. arhivelor Vaticanului facute public in 2004, inchizitia spaniola, in sec. 16 si 17, a condus 44.647 de procese, care s-au soldat 1.8% condamnari la moarte si inca 1.7% la ardere pe rug in absenta (adica se ardea o papusa).
numarul persoanelor arse pe rug in perioada amintitia este estimat la intre 1200 si 2000 persoane.
o pedeapsa mult mai "obisnuita" era confiscarea averii, deoarece inchizitia se "autofinanta" din averiile "ereticilor".


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Jun 2006, 10:58 AM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (March @ 22 Jun 2006, 11:08 AM)
QUOTE (ZAMOLXE @ 21 Jun 2006, 10:52 PM)
QUOTE (dead-cat @ 20 Jun 2006, 10:33 PM)


adica acelasi scop ca inchizitia spaniola (care, btw. a ars pe rug mai putine persoane decit a tras in teapa vlad tepes, pe motive aproximativ la fel de dubioase ce-i drept).



... Inchizitia a avut alt scop ... de unde stii ca a facut mai putine victime ?

Din carti ! tongue.gif

Din care carti ?!

Acest topic a fost editat de abis: 22 Jun 2006, 11:10 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Jun 2006, 12:46 PM
Mesaj #148


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



din alea de poker...

doar mortii din wtc sunt mai multi decit reusea inchizitia in 10 ani de zile...
in primul rind pentru ca populatia la ora aia era mai mica, si in al doilea rind pentru ca in cartile de istorie se specifica un ordin de marimea miilor
spicuim de aici:
Not surprisingly, the experts' learned verdict was that the poor Inquisition had been sadly misjudged. The report found, for example, that there had been trials of some 125,000 suspected heretics in Spain, only 1% (a mere 1,250) had been executed. And in Portugal, only 5.7% of the 13,000 tried had been condemned. It wasn't anywhere near as bad as everyone had always said; and anyway the Church didn't burn all those people, the State did. (AP, 6/15/04)

Acest topic a fost editat de mutulica: 22 Jun 2006, 12:47 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Jun 2006, 02:24 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 19 Jun 2006, 10:16 PM)
dar asa-i ca ti-e clar ca din alea presupuse 100 000 de persoane omorite "numai" cam jumate erau turci.

100.000 de executii cred ca nu s-au facut nici in 500 de ani in Tara Romaneasca - nici sa fi vrut Vlad tepes nu cred ca ar fi putut face atitea. tongue.gif

Hai sa fim seriosi - aici sunt exagerari la greu, nu asa. De ex. despre macelul nobililor de la castelul sau din Tirgoviste s-a spus o vreme ca s-ar fi lasat cu mii de victime. Pina au venit unii si au masurat curtea interioara ( unde a dat Vlad ospatul de "reconciliere" chipurile ) si au stabilit ca acolo mai mult de 250-300 de persoane de toate nu aveau cum sa intre. smile.gif

Apropo de pedepse - cam tot in acea vreme prin Anglia ( de ex. ) falsificatorii de bani si ( potentialii ) faptuitori de crime de lezmajestate erau fierti de vii in ulei ( iar "regulamentul" prevedea ca mai intii sa le fie scufundate doar picioarele in ulei pentru ca supliciul sa nu se sfirseasca prea iute si sa fie de luare aminte pentru multimea care se aduca ca la un divertisment la asa ceva ... ). Si sincer sa fiu ... nu mi se pare ca tragerea in teapa e un act mai sadic decit o astfel de metoda de executie. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 22 Jun 2006, 02:29 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



teapa se ungea cu ulei ca sa alunece pe linga organele vitale. asa aveai sansa sa mai traiesti citeva zile.
oricum toate metodele "inasprite" de executie nu-si ramineau dator mult una alteia.
colac peste pupaza, e bine documentat ca barbarisme se aplicau pe tot mapamondul la vremea respectiva. se acorda atentie celor ce se indeledniceau peste masura (care o fi fost).
ca si Ivan the Terrible etc. d-acolo si chestia ca, dintr-o multime de sociopati rasareau unii mai sociopati ca ceilalti cu trasaturi profunde de sadism.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 22 Jun 2006, 02:30 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Jun 2006, 02:39 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 22 Jun 2006, 03:29 PM)
oricum toate metodele "inasprite" de executie nu-si ramineau dator mult una alteia.
colac peste pupaza, e bine documentat ca barbarisme se aplicau pe tot mapamondul la vremea respectiva. se acorda atentie celor ce se indeledniceau peste masura (care o fi fost).

De acord. Problema reala e ca ... nici macar nu e sigur ca Tepes facea parte totusi dintre ei ! Vechile letopisete romanesti ( scrise la ani buni dupa si dupa schimbari de domnie, deci fara teama de represalii ) nu-l pomenesc pe Tepes ca un caz de cruzime exagerata ( mai degraba il ignora per ansamblu ). Din cite-mi amintesc eu mult mai sumbru sunt prezentati Ion Voda cel Cumplit si Alexandru Lapusneanu ( in Moldova ). rolleyes.gif

Nu sunt sigur acuma, dar nici macar cronicile turcesti nu pomenesc de "padurea de tepe", ci doar de cazul ambasadorilor cu turbanele batute in cuie in cap pentru ca nu si le-au dat jos in fata sa ( de fapt o neintelegere de protocol incheiata tragic ... sorry.gif ).

Din cite stiu eu, sursa prezentarii lui Tepes ca un sadic incurabil, dement patologic etc. sunt - in cea mai mare masura - cronicile sasesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 22 Jun 2006, 02:59 PM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



nici io nu cred in exactitatea numerelor vehiculate, pot sa citez numa cele care sunt.
ma mir ca istorici conemporani din RO nu-s interesati relativarea numerelor vehiculate in presa "de specialitate" (ma refer la un articol despre "dracula" in revista "Geschichte" din februarie, publicata la Nürberg, care cita cifra de 100K, cifra vazuta de-alungul timpului si prin alte parti). da' poate au treaba si is ocupati cu "Dracula-Park" mad.gif

amu asta a fost unul din sociopatii mai mediatizati din diverse motive, bineinteles nu singurul.
la gradul de incest al familiilor "nobile" pe vremea aia...


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Jun 2006, 03:10 PM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 22 Jun 2006, 03:59 PM)
amu asta a fost unul din sociopatii mai mediatizati din diverse motive, bineinteles nu singurul.
la gradul de incest al familiilor "nobile" pe vremea aia...

Si la gradul de paranoia pe care-l aveau odraslele de domni inoculat inca de mici sorry.gif ... mai ales daca-si vedeau tatii/bunicii/alte rude tratate "regeste" de vreun uzurpator ... cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Jun 2006, 05:08 PM
Mesaj #154


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce porcarie...
adica teroristii islamului de astazi au scuza folosirii terorii acum 500 de ani?
guys, mai usor... in primul rind pentru ca trasul in teapa e imprumutat de la turci (musulmani la vremea acea)... ca sa nu vorbim de o gramada de alte practici de o cruzime la fel de mare... ale acelorasi musulmani in aceleasi timpuri (sa enumerez faptul ca legau pe amarastean de camile, care trageau de le in toate partile, ca il lasau pe amarasstean uns cu toate alea, pina il mincau sobolanii sau insectele, etc, etc)

ce mai la deal la vale.. un invatat spunea ca "teroristul unuia, e luptatorul pentru libertate al altuia"... o fi... dar ce s-ar intimpla daca am aplica legea talionului si vendeta pina la capat...
adica... dau musulmanii cu avionul in bloc... dau si crestinii cover de bombe la musulmani
dau musulmanii cu bomba la metrou... se ia o trupa de nazi noi si se lasa liberi in cartierul de musulmani... ca poate se ajunge la eradicare...
etc, etc...
sa fim seriosi, daca musulmanii aceia luptatori pentru libertate si-ar vedea de treaba, si nu ar asculta pe cei ce ii indruma la sinucidere... ar avea toti o sansa la o viata mai buna....
luptatorii pentru libertate mor de fapt ca sa satisfaca orgoliile unui lider manipulator, care ii duce si mai in jos


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 22 Jun 2006, 05:13 PM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

adica teroristii islamului de astazi au scuza folosirii terorii acum 500 de ani?

o protestat unu la o poza cu Owen care avea steagul angliei pictat pe corp ca cica-i "agressiv si lezeaza anumite sentimente ca aminteste de cruciade" (crucea rosie de pe steag).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Jun 2006, 05:21 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@mutulica

QUOTE
in primul rind pentru ca trasul in teapa e imprumutat de la turci (musulmani la vremea acea

... parca la vremea asta ce sint ? ... budhisti ?! unsure.gif

Alte metode de schingiuire practicate din ordinul Inaltei Porti includea taierea limbii , scosul ochilor ... si apoi turnarea de plumb topit in orbitele goale .
Iar procedeele astea nu se aplicau numai crestinilor , ci oricui li se impotrivea ... fie ca erau tatari , persani , nubieni sau din nu mai stiu eu ce semintie .

Acest topic a fost editat de exergy33: 22 Jun 2006, 05:23 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jun 2006, 05:44 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (exergy33 @ 22 Jun 2006, 07:21 PM)
@mutulica

QUOTE
in primul rind pentru ca trasul in teapa e imprumutat de la turci (musulmani la vremea acea

... parca la vremea asta ce sint ? ...

Poate a vrut sa spuna musulmani cu turban si salvari , la vremea aia. biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Jun 2006, 10:05 PM
Mesaj #158


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



la ora asta un stat laic, si mai putin macinat de nebunia islamului, desi... au si ei destule


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 23 Jun 2006, 08:48 PM
Mesaj #159


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (mutulica @ 22 Jun 2006, 06:08 PM)
sa fim seriosi, daca musulmanii aceia luptatori pentru libertate si-ar vedea de treaba, si nu ar asculta pe cei ce ii indruma la sinucidere... ar avea toti o sansa la o viata mai buna....
luptatorii pentru libertate mor de fapt ca sa satisfaca orgoliile unui lider manipulator, care ii duce si mai in jos


... hm, esti sigur ? ... ce-ar fi daca aia care instiga la asemenea "raspunsuri" si-ar vedea SI ei de treaba ? ...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Jun 2006, 05:23 AM
Mesaj #160


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sunt sigur. liderii arabi, mai ales cei palestinieni se pling indeosebi de saracia poporului lor, si dau vina pe evrei pt asta. facand din lupta pentru libertaate/eliberare un obiectiv reusesc sa trimita pe juniori sa se arunce in aer cu evreii de git

in realitate palestinienii erau la fel de saraci si inainte sa se ia de git cu evreii, poate chiar mai saraci. in realitate exista si evrei foarte saraci, deci.... ar trebui si astia sa devina luptatori pentru libertate?
in realitate tarile arabe care ii sponsorizeaza pe astia sa sara in aer seamana cu presedintii de fotbal care aranjeaza blaturi

toti nenorocitii aia care dau vina pe crestinism pentru lipsa de dezvoltare din tara lor ar trebui sa se uite mai intai in ograda proprie, si sa faca ceva cu puturosii de conationali


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Jun 2006, 06:55 AM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (mutulica @ 25 Jun 2006, 08:53 AM)


toti nenorocitii aia care dau vina pe crestinism pentru lipsa de dezvoltare din tara lor ar trebui sa se uite mai intai in ograda proprie, si sa faca ceva cu puturosii de conationali

Nu am inteles . La cine te referi ?! unsure.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 25 Jun 2006, 08:58 AM
Mesaj #162


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (mutulica @ 25 Jun 2006, 06:23 AM)
sunt sigur. liderii arabi, mai ales cei palestinieni se pling indeosebi de saracia poporului lor, si dau vina pe evrei pt asta. facand din lupta pentru libertaate/eliberare un obiectiv reusesc sa trimita pe juniori sa se arunce in aer cu evreii de git

in realitate palestinienii erau la fel de saraci si inainte sa se ia de git cu evreii, poate chiar mai saraci. in realitate exista si evrei foarte saraci, deci.... ar trebui si astia sa devina luptatori pentru libertate?
in realitate tarile arabe care ii sponsorizeaza pe astia sa sara in aer seamana cu presedintii de fotbal care aranjeaza blaturi

toti nenorocitii aia care dau vina pe crestinism pentru lipsa de dezvoltare din tara lor ar trebui sa se uite mai intai in ograda proprie, si sa faca ceva cu puturosii de conationali


... si evreii, ma rog, o parte din ei si conducatorii lor, nu au nicio vina ... deloc ...

... sunt evrei saraci care ar vrea sa traiasca in buna pace si intelegere cu vecinii lor ... ca atare, ar trebui sa ia atitudine fata de conducatorii lor ... si unii iau, spre cinstea lor...

... modelul cu "sponsorizarea" este "importat" din "civilizatia" Vestului, mai ales din 'Lumea Noua" !

... adica, numai oamenii simpli sunt de vina pt. puturosenie ... chestia asta am mai auzit-o/citit-o ca ar fi si prin alte parti ... din pacate, cei care sunt pusi sa conduca, majoritatea, sunt demagogi care "stiu" (sunt antrenati, invatati) sa vorbeasca frumos ...

... IN REALITATE NU SE VREA !


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Jun 2006, 05:16 AM
Mesaj #163


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



in realitate demagogii prind la puturosi. ca le promit avantaje si bunastare fara munca si puturosii sar repeded cu votul. cam la fel ca pe plaiurile mioritice. atit ca la noi nu sare nimeni cu bomba in autobuz pt ca nu le convine ceva

m-am cam saturat de toate aberatiile musulmane. nu imi place de ei, si nu sunt de acord sa li se ia atit de mult apararea, atita timp cit ei nu fac nimic pt ei insisi

QUOTE
Nu am inteles . La cine te referi
la marii lideri musulmani evident. daca i-ar duce capul, ar pune ceva ordine in tara lor, ar instaura disciplina si ar lasa-o mai moale cu terorismul. astazi orientul mijlociu este suf de aproape de europa, si suficient de ieftin ca sa poata compensa expansiunea chineza in electronica.
daca tarile respective ar avea un minim de stabilitate, marile corporatii ar sari cu fabrici si joburi in zona. ca le-ar iesi mult mai ieftin sa transporte marfa din orientul apropiat in loc sa o aduca de la mama naibii din china (sau mai nou india)

dar... deh... daca ar face asta, ar ramine fratii lor imbogatiti cu petrol fara soldati care sa sara in aer pentru interesele lor...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Jun 2006, 09:47 PM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nici o mare putere nu vrea stabilitate in tarile producatoare de petrol. Daca sunt stabile, se "unesc". Daca se unesc, pun ce pret vor ele, si nu prea e bine, nu?

Acest topic a fost editat de Blakut: 26 Jun 2006, 09:47 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 Jun 2006, 10:11 PM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



arabii cu petrol si fara cumparatori is ca arabii fara petrol.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Jun 2006, 08:04 AM
Mesaj #166


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ca tot se cheama topicul "islamul si terorismul" na... ca aparu si primul roman cu aer de islam... si ce i-a dat lui prin cap? sa arunce in aer aeroportul de timisoara cu un set de butelii...

si cica era ortodox pina mai ieri... ce l-o fi mincat in fund sa se dea cu islamul mai nene...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 27 Jun 2006, 08:14 AM
Mesaj #167


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (mutulica @ 27 Jun 2006, 09:04 AM)

si cica era ortodox pina mai ieri... ce l-o fi mincat in fund sa se dea cu islamul mai nene...


... pai, la mulsumani, e voie sa ai 4 neveste ... l-o incanta pe om ...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Jun 2006, 12:52 PM
Mesaj #168


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



la ce incerca sa faca... cred ca era mai degraba cu capul la alea 72 de virgine


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 27 Jun 2006, 02:14 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (mutulica @ 27 Jun 2006, 08:04 AM)
ca tot se cheama topicul "islamul si terorismul" na... ca aparu si primul roman cu aer de islam... si ce i-a dat lui prin cap? sa arunce in aer aeroportul de timisoara cu un set de butelii...

si cica era ortodox pina mai ieri... ce l-o fi mincat in fund sa se dea cu islamul mai nene...

io prima data am crezut ca s-o enervat ca vine Alexa la Poli biggrin.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eagle71
mesaj 3 Jul 2006, 05:27 AM
Mesaj #170


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 25 May 06
Forumist Nr.: 8.298



QUOTE (mutulica @ 27 Jun 2006, 01:52 PM)
la ce incerca sa faca... cred ca era mai degraba cu capul la alea 72 de virgine

Ce dobitoc !!!
A uitat ca Arafat si Yassin sint deja acolo ...De unde atitea virgine ??? devil.gif
Bine ca l-au prins la timp si l-au scutit de o "tzeapa" ohyeah.gif
biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Jul 2006, 07:50 AM
Mesaj #171


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (dead-cat @ 27 Jun 2006, 04:14 PM)
io prima data am crezut ca s-o enervat ca vine Alexa la Poli biggrin.gif

a fost inainte... cred ca Alexa e pedeapsa pentru ca n-a stat asta cuminte

si cica e razna de tot, s-a apucat sa mai converteasca si prin vecini...
pare ca cine pune botu' la islam incepe sa isi doreasca implicit si starea pulverizata. poate ei cred in teleportare...

daca ma gindesc un pic, mai bine se integra in misa, cu putin pipinol, poate ii trecea cheful de propan/butan si alte cele


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Jul 2006, 12:36 PM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Va recomand sa cititi cartea asta :

" Razboiul timpurilor - Declinul occidentului si asediul islamic" de Traian Ungureanu , aparuta recent la Humanitas.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Dec 2006, 09:18 AM
Mesaj #173


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



tare mi se pare mie ca in spatele tuturor acestor luptator pentru libertate, stau seicii arabi imbogatiti din petrol, si care si-ar dori o mai mare putere
ceea ce se intampla astazi este o acuta re-impartire a zonelor de influenta...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rex_Pelasgorum
mesaj 26 Mar 2007, 11:23 PM
Mesaj #174


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 23 September 06
Din: Sarmizegetusa
Forumist Nr.: 8.714



Nu are rost sa spunem neadevaruri doar pentru a fi "politically corect".
Islamul este o religie esentialmente a sabiei, a violentei. Asa a pornit.

Evident, odata ce a intrat in contact cu alte religii, si si-a dezvoltata o oarecare traditie, aceste ideologii razboinice au disparut, estompandu-se in atmosfera culturala deosebita ce a marcat "Renasterea Islamica" - sunt ganditori musulmani ce au atins adevarate culmi ale gandirii si trairii religioase, ale omeniei si curateniei sufletesti in cel mai frumos sens.

Fundamentalismul ? Renegarea acestor traditii, si reintoarcerea la radacinile razboinice ale acestei religii.




--------------------
Pe când nu era moarte, nimic nemuritor,
Nici sâmburul luminii de viatã dãtãtor,
Nu era azi, nici mâine, nici ieri, nici totdeauna,
Cãci unul erau toate si totul era una.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 27 Mar 2007, 12:07 PM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Islamul este o religie esentialmente a sabiei, a violentei. Asa a pornit

Nu as fi de acord in totalitate...notiunea de fundamentalism musulman a fost folosita intr-un mod extrem de simplist. Fundamentalistul este o persoana care crede in totalitate tot ce i s-a spus sa creada.Islamismul mai mult decat o religie si-a mentinut influenta asupra mintii si sufletului adeptilor sai iar acestia au fost atrasi in grupari pregatite sa foloseasca forta si sa justifice acest lucru,fie ca recurgerea la forta avea o motivatie de natura religioasa,nationalista sau o combinatie intre ele.
Fundamentalistul musulman a fost folosit nu numai pentru a descrie aceste grupari variate si periculoase,ci si pentru a insinua ca islamismul este in esenta violent si ca aceste grupari pretind ca sunt devotate islamismului .
Fundamentalismul islamic o notiune cuprinzatoare creata in Occident care evidentiaza aspectele cele mai complexe ale unei revolutii culturale de lunga durata denota o reactie conservatoare impotriva unor idei politice si sociale care se armonizeaza si care au ajuns in lumea islamica din Occident de secole.Aceste idei au creat miscari intelectuale care se opun prin formele traditionale si creaza contramiscari care sunt xenofobe si adeseori violente. blink.gif


--------------------
"Mã simt ca într-o barcã, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacã as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cã prefer sã tac si sã cred cã alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:25 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman