HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

20 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Masonerie Si Dinastie, "Ziua", oficiosul masoneriei romane
Inorog
mesaj 12 Oct 2004, 02:38 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Ea nu intelege interesul subit al clasei politice actuale fata de Ordin si este incapabila sa priceapa prin ce mecanisme au reusit sa ajunga masoni oameni de teapa lui Adrian Nastase sau ai lui Ovidiu Chirovici.


deci totusi Adrian Nastase este mason ? Parca s-a mai vorbit despre asta, dar nu s-a ajuns la o concluzie. Imi vine greu sa mi-l inchipui supunandu-se vreunui ordin.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Oct 2004, 02:53 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



He-he-he. Unii ar vrea sa faca din Masoneria romana un fel de IMM , ca sa nu zic SRL tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 12 Oct 2004, 03:16 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (March @ 12 Oct 2004, 03:06 PM)
He-he-he. Unii ar vrea sa faca din  Masoneria romana un fel de IMM , ca sa nu zic SRL  tongue.gif

avind in vedere afirmatia
QUOTE

Daca insa ai in tine spiritul fratern, loialitatea, patriotismul si tinuta morala corespunzatoare pretentiilor Ordinului, el te va afla si in cea mai ascunsa vagauna.

esti sigur ca n-ai vrut sa spui SRI in loc de SRL? rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de dead-cat: 12 Oct 2004, 03:17 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Oct 2004, 03:27 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pai ala e tot un fel de srl ... stim noi al cui wink.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 12 Oct 2004, 04:24 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (March @ 12 Oct 2004, 05:06 PM)
He-he-he. Unii ar vrea sa faca din Masoneria romana un fel de IMM , ca sa nu zic SRL tongue.gif

Au si facut asta....Pentru a justifica protejarea fondurilor pe care o loja sau alta le circula in scopuri caritabile sau filantropice, de pericolul suspiciunii de evaziune fiscala s-au infiintat la sugestia "liderului suprem" tot felul de asociatii si chiar SRL-uri.
In speta veniturile unei loji constau din cotizatii, taxe de pasaj (de accedere la o treapta superioara de calificare, sau de perfectionare ex. ucenic-calfa, sau calfa-maestru), donatii, sau venituri proprii obtinute spre exemplu din publicarea unor articole.
Incasand acesti bani si apoi donandu-i catre un azil de batrani sa spunem, din punct de vedere financiar se realizeaza o operatiune ce ar trebui impozitata. Ei au gasit aceasta posibilitate de a rezolva situatia..
Poate ca mult mai simplu ar fi fost ca doar Marea Loja sa aiba un astfel de instrument si ca el sa fi fost declarat ca unul non profit, .........ce stiu eu ?

Toti acesti oameni sunt acum frati de ai mei...Masoneria imi impune sa ii judec fratern, si atunci cand nu ii inteleg sa pun asta pe seama nestiintei mele mai degraba decat pe aceea a incorectuitudinii lor.
Eu asa si fac, insa sunt tot mai multi dintre fratii marcanti ai Ordinului, care si-au cerut deja trecerea in adormire, si gestul lor ma pune iarasi pe ganduri.

Cand spun toate lucrurile astea aici, eu nu vreau sa ma dezic de nici unul dintre fratii mei, fie ei Nastase sau Chirovici...

Sunt convins ca Masoneria nu a adus pe nimeni la Ordin fara un scop precis, si sunt ingrijorat de faptul ca in anumite situatii nu pot nici macar sa banuiesc acest scop. Am zis...


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 12 Oct 2004, 04:28 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Sunt convins ca Masoneria nu a adus pe nimeni la Ordin fara un scop precis, si sunt ingrijorat de faptul ca in anumite situatii nu pot nici macar sa banuiesc acest scop. Am zis...

pai si masonii se pot insela. ca-s tot oameni pina la urma.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 13 Oct 2004, 08:07 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (dead-cat @ 12 Oct 2004, 06:41 PM)
QUOTE

Sunt convins ca Masoneria nu a adus pe nimeni la Ordin fara un scop precis, si sunt ingrijorat de faptul ca in anumite situatii nu pot nici macar sa banuiesc acest scop. Am zis...

pai si masonii se pot insela. ca-s tot oameni pina la urma.

Masonii da.....Masoneria insa niciodata !


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 13 Oct 2004, 08:14 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Hampu The Great @ 13 Oct 2004, 08:20 AM)
QUOTE (dead-cat @ 12 Oct 2004, 06:41 PM)
QUOTE

Sunt convins ca Masoneria nu a adus pe nimeni la Ordin fara un scop precis, si sunt ingrijorat de faptul ca in anumite situatii nu pot nici macar sa banuiesc acest scop. Am zis...

pai si masonii se pot insela. ca-s tot oameni pina la urma.

Masonii da.....Masoneria insa niciodata !

HMMMMMMM..... faceti concurenta Papei wink.gif
Credeam ca numai onorabila sa persoana e infailibila... rolleyes.gif
Hai sa facem o supozitie (pur teoretica, evident, nici o paralele directa cu miscarea masonica...) Intr-o buna zi afli ca tot sistemul tau de valori este mistificare, ca si in filmul cu tipul care isi da seama ca participa la un reality show inca de la nastere... wink.gif
Cum reactionezi? Nu e mai pertinent sa iti pui intrebari "preventive" ? Chiar cu riscul de a aparea un iconoclast ?

Acest topic a fost editat de sorin666: 13 Oct 2004, 08:15 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 13 Oct 2004, 09:30 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Eu asa si fac, insa sunt tot mai multi dintre fratii marcanti ai Ordinului, care si-au cerut deja trecerea in adormire, si gestul lor ma pune iarasi pe ganduri.


Ciudat este ca problemele despre care vorbeste Hampu apar in foarte multe asociatii romane. De pilda, sunt federatii sportive unde pana acum vreo 5-6 ani se intelegeau toti ca fratii si mai nou se cearta ca si chiorii. Nu stiu ce se intampla cu tara asta. sad.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 13 Oct 2004, 09:52 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



sorin666

Tipul care isi inchipuie ca lumea nu este decat o inscenare menita sa il studieze, sau sa il terorizeze, ori sa il bucure, se numeste solipsist.
Filozofia la identificat cu mult timp in urma si acum de el se ocupa cu atentie sporita psihiatrii..

Trebuie mai intai de toate sa iti atrag atentia de dimensiunile pe care le presupune supozitia asta a ta.
Sa lasam Masoneria, ea este destul de controversata aici, iar noi nu am izbutit sa schimbam cu mare lucru opiniile deja exprimate....Sa luam in calcul crestinismul...sau islamismul, sau oricare alt sistem fundamental de valori
Ce s-ar intampla daca el ar cadea brusc intr-una din zile ??
Pentru mine Masoneria este un sistem fundamental, si la fel cum pentru cele de mai sus prabusirea nu pare sa existe ca posibilitate, nici eu nu iau in calcul la modul serios asa ceva

Sa admitem insa, de dragul discutiei si o astfel de varianta....
Adica sa admitem ca intr-o buna zi apare un mic element care prin dezvoltari succesive ajunge sa puna in pericol intregul sistem de valori.
Nu stiu de ce ma acuzi exact...Din cauza afirmatiei ca Masoneria este infailibila ??
Ei bine eu mi-am constituit un astfel de ultim refugiu, un plan zero.
Il am prevazut inca de pe vremea cand am invatat de la Sakespeare urmatorul sfat :

"Listen to all, believe a few...trust non !!"

sau cum ar veni in banii nostrii: "Asculta-i pe toti, crede doar cativa...si nu te-ncrede in nimeni !!"

Poate ca atunci in acea zi o sa deschid cutia cu resurse necesare pentru cazulrile de extrema urgenta si poate ca cutia va fi asa cum si este de cele mai multe ori in astfel de situatii: goala..

Nu stiu cum si ce va fi in acea zi...Accept insa ca pur teoretic ea poate astepta undeva in viitor..

Imi este mult mai teama insa de alta zi din viitor, de ziua in care "ma voi reunii cu inceputul meu"...
Asta exista in mod cert si nu este chiar asa de departe cum tot incearca sa ma minta entuziasmul, buna dispozitie, fetele frumoase de pe strada, cerul instelat, noptile cu luna, crestele muntilor......

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 13 Oct 2004, 01:50 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 13 Oct 2004, 09:58 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Ah, fatale frumoase... astea da "cutii cu ultimele resurse" rolleyes.gif
Multumesc de raspuns, iti imaginezi ca nu imi e frica zilnic de "Imensa Inscenare", dar a fost singura mea idee ca sa iti sugerez un raspuns pe ideea "totul e relativ, chiar si ceea ce credem imuabil"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 13 Oct 2004, 12:31 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



O minge la fileu: cum interpretati dvs. domnule sorin urmatoarea chestiune "freedom is slavery" ("libertatea este sclavie")?
Care este fundamentul ori principiile directoare in acest scenariu?
O zi buna.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 13 Oct 2004, 01:01 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Minerval @ 13 Oct 2004, 12:44 PM)
O minge la fileu: cum interpretati dvs. domnule sorin urmatoarea chestiune "freedom is slavery" ("libertatea este sclavie")?
Care este fundamentul ori principiile directoare in acest scenariu?
O zi buna.

Voi raspunde prompt, desi (poate) frustrant de scurt...
Citatul respectiv, care, evident nu imi apartine (eu ma refer la citat in totalitate, nu doar primele trei cuvinte) reflecta prin absurdul lui caracterul "gandirii unice" de orice tip...
Sincer sa fiu nu sunt capabil sa fac o analiza filozofica profunda, eventual dup masa de pranz wink.gif
Este vorba de decalajul intre realitatea "vulgara" ("ceea ce gindeste lumea") si reprezentarea "oficiala" numita de catva timp in urma "politically correct'" a aceeasi realitati... Si mai e vorba si de manipulare...
Adica de fapt realitatea "recto" si "verso"... cum zicea si Maria cand a prins-o Ion cu altul in pat: "Ma, tu crezi ce vezi sau ma crezi pe mine"... ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 13 Oct 2004, 01:11 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



A fi scurt in argumentare nu seamana deloc cu a fi superficial ori lipsit de profunzime; aceasta, in multe cazuri, reprezinta contragerea esentei din textul atare. Va multumesc pentru promptitudine si va urez siesta placuta. Servus. thumb_yello.gif



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 15 Oct 2004, 12:01 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Nu vreau sa gresesc, dar parca Patapievici a spus urmatoarea fraza:

"Libertatea este ca si sanatatea, o intelegem cel mai bine cand ne lipseste"


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Oct 2004, 12:39 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sa revenim la masonerie.
S-a amintiti de mai multe ori despre femeii si acceptarea lor in masonerie. Am gasit printre insemnarile mele o notita care spune ca Printul George -Valentin Bibescu , pe care in anul 1933 il gasim cu gradul 33- Mare Maestru, a fondat inca din 1921 Marea loja de adoptiune (feminina) - "Steaua Orientului" (Bucuresti). In aceasta loja a cooptata-o probabil si pe sotia sa Martha Bibescu...

Iata o provocare pentru masonii de azi... biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 15 Oct 2004, 02:37 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Ridic eu si aceasta manusa:

Nu exista nici o loja regulara a MLNR care sa admita femei in cadrul Ordinului.
Nu exista nici o loja recunoscuta de Masoneria Universala si care sa recunoasca obedienta Loji Mama, sau a Lojilor Perfecte, care sa admita in cadrul lor femei.

Desi acest aspect pe mine personal la inceput m-a deranjat..acuma eu il inteleg si ii sunt complet de acord.
Motivul nu este legat de nerecunoasterea egalitatii dintre sexe, ci de respectarea principiului fundamental al fraternitatii.

Sigur in lume functioneaza Marele Orient al Frantei, cu un numar foarte mare de frati care accepta femei...Mai exista si prin Germania, Suedia si parca Italia...dar neavand recunoastere aceste miscari practic nu exista pentru Masonerie.

Eu insumi am vrut sa intemeiez o loja virtuala chiar pe acest Han (...da ma capacit Master Mihai).
Daca as fi reusit, loja "Hanu Ancutei" ar fi avut aceiasi situatie ca Marele Orient al Frantei

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 15 Oct 2004, 02:39 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Oct 2004, 03:02 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



NU sunt sigur dar Marele Orient este pe departe cea mai raspandita loja din FR si, cel putin pentru acei pe care colegul tau ai numea cu dragalasenie "profani" rolleyes.gif este loja "de referinta" (se vorbea de 50 000 de membri)... cand vorbesti "francmasoni" te gandesti aproaoe instantaneu la "M Orient"... In aceste conditii cum se face ca o considerati "apocrifa" wink.gif
Si nu cred ca primeste si femei, dar probabil ca (dupa o veificare simpla) vei putea sa dai un aviz mult mai calificat ca mine...
Cu putina mirare aflu ca si la "voi" exista schisme si scisiuni... hh.gif adica (daca imi permiti) nu sunteti diferiti de loc de restul populatiei... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 15 Oct 2004, 03:36 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (sorin666 @ 15 Oct 2004, 05:15 PM)
NU sunt sigur dar Marele Orient este pe departe cea mai raspandita loja din FR

asa este...de departe.. Din pacate a luat-o razna rau de tot.
Sau poate cine stie, noi astialalti (intre 8 si 10 milioane) suntem in eroare...Nu sunt ironic, ma gandesc atunci cand afirm asta ca Franta are totusi Masoneria cu cele mai reprezentative realizari; revolutia, declaratia drepturilor inalienabile ale omului ... daca ar fi sa zic numai doua


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 15 Oct 2004, 03:43 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (sorin666 @ 15 Oct 2004, 05:15 PM)
adica (daca imi permiti) nu sunteti diferiti de loc de restul populatiei... rolleyes.gif

Eu nici nu am pretins vreodata, pe undeva, ca am fi altfel...din potriva.
Suntem niste oameni foarte comuni, foarte la locul lor....gasim mare placere sa fim impreuna pentru ca credem in aceleasi lucruri.

Sigur ca sunt foarte multe curente si schisme si sciziuni..Noi pretindem ca suntem unul din cele mai democratice sisteme din Univers....Cum ar putea fi altfel intr-un sistem democratic ???


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Oct 2004, 05:31 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Hampu The Great @ 15 Oct 2004, 03:49 PM)
Din pacate a luat-o razna rau de tot.

Se pot cere detalii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 16 Oct 2004, 02:22 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (March @ 15 Oct 2004, 01:52 PM)
Sa revenim la masonerie.
S-a amintiti de mai multe ori despre femeii si acceptarea lor In aceasta loja a cooptata-o probabil si pe sotia sa Martha Bibescu...

Iata o provocare pentru masonii de azi... biggrin.gif

Deci - m-am chinuit sa postez un raspuns la problema asta. Se pare ca a disparut in neant. Eu zic asa - si daca ma insel,
n-aveti decat sa va suparatzi. Neamul asta oropsit si de el insusi si de altzii, a avut atat de putine lumini incat ar fi pacat sa ne atingem chiar si de memoria lor. Daca vorbim de Principesa Martha Bibescu, sa nu uitam ca vorbim, in primul rand de Martha Lahovary - fata, femeie, de o desavarsita frumusetze - asta stie toata lumea; de o feminitate definitorie - si asta se stie; de o delicatetze care se desprinde din fiecare cuvant scris de ea; de o personalitate care nu mai are nevoie de nici un comentariu; inteligentza ei a fost si este apreciata la superlativ; desteptaciunea - rezulta implicit din inteligenta (cel putzin in ceea ce o priveste); subtilitatea ei - rasufla prin totzi porii. Una peste alta - am avut (mai avem ?) un diamant al personalitatzii noastre ca popor. Macar pe asta sa nu-l disecam si sa-i lasam amintirea admirativa si respectuoasa sa ne lumineze si pe mai departe (Izvor - Le pays des soles - vretzi ceva mai frumos ? ) Astia, "post revo-politicieni" sunt astia care sunt. Macar noi sa nu uitam bijuteriile noastre. Si ea este UN MARGARITAR al nostru - al celor care traim in tara asta) iertare ca m-am bagat asa de violent si bombastic, dar cand cineva se atinge de EA, mi se zburlesc tzepii... Iertare Han, dar asta e...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Oct 2004, 03:34 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



cactus, hai ca m-ai facut curios... nu in legatura cu Martha Lahovary, ci cu tine. Spune-mi unde gasesc o fotografie sau portret al doamnei, s-ar putea sa-ti spun cateva chestii interesante in legatura cu voi.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Oct 2004, 05:34 AM
Mesaj #94


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (IO @ 17 Oct 2004, 04:47 AM)
cactus, hai ca m-ai facut curios... nu in legatura cu Martha Lahovary, ci cu tine. Spune-mi unde gasesc o fotografie sau portret al doamnei, s-ar putea sa-ti spun cateva chestii interesante in legatura cu voi.

Chiar avea nevoie hanu de un psihanalist.... ca unu cu masoneria avem, unu cu incumbusii, avem, vinator avem,.....avem di tati... yikes.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 17 Oct 2004, 09:16 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (IO @ 17 Oct 2004, 04:47 AM)
cactus, hai ca m-ai facut curios... nu in legatura cu Martha Lahovary, ci cu tine. Spune-mi unde gasesc o fotografie sau portret al doamnei, s-ar putea sa-ti spun cateva chestii interesante in legatura cu voi.

Ca sa inchei si capitolul asta al masoneriei - ca ce m-a interesat, am cam aflat. Deci - daca esti curios, poza mea o gasesti aici unde-s pozele tuturor; nu cred ca Mihai sa mi-o fi scos fiindca nu era nimic indecent. DAR - daca n-o gasesti si pe unde traiesti tu exista o gradina botanica, vei gasi multi verisori de-ai mei care imi seamana destul de bine. Referitor la acea doamna, cu ceva timp in urma a aparut si in Rom. jurnalul ei si erau niste poze de-ale ei din tinerete. Oricum, a murit cu destul de multi ani in urma la Paris...Sper ca ti-am satisfacut curiozitatea. Pa, tu draga; ma duc sa-mi beau cafa...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Oct 2004, 10:07 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cactus,
Nu neg cele ce spui despre Martha. Ca era si desteapta si frumoasa si... devreme acasa. tongue.gif Care este insa legatura ei cu loja aia feminina a lui Bibescu 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 17 Oct 2004, 11:16 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Vezi postarie anterioare - de la pag 6 sau 5...Daca n-am priceput io , atunci sorry. Asta sa ma-nvete sa nu ma mai bag aiurea....


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Oct 2004, 02:49 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (bdl)
QUOTE
(IO @ 17 Oct 2004, 04:47 AM)
cactus, hai ca m-ai facut curios... nu in legatura cu Martha Lahovary, ci cu tine. Spune-mi unde gasesc o fotografie sau portret al doamnei, s-ar putea sa-ti spun cateva chestii interesante in legatura cu voi.


Chiar avea nevoie hanu de un psihanalist.... ca unu cu masoneria avem, unu cu incumbusii, avem, vinator avem,.....avem di tati...

Corect. Si, pentru binedispunerea noastra, avem si un pacalici.

Cactus, asta e...?
Pa tu, draga, salutari verisorilor tai! tongue.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 17 Oct 2004, 08:01 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Va rog sa nu transformati prezentul topic intr-un circ al rafuielilor personale. Purtati discutii fata de ceea ce nu cunoasteti si doriti sa aflati, vizavi de subiecte care sa fie incluse in tematica trata de topic. O seara buna.



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Oct 2004, 01:38 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ceausescu si Loja P2 . A reusit " Geniul cizmarilor" sa devina mason 43.gif
Alte detalii si lamuriri privind masoneria , aici


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 22 Oct 2004, 03:28 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Din anumite surse, afirm faptul ca Nicolae Ceausescu nu a fost mason.



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Oct 2004, 04:42 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



S-a intamplat in timpul domniei lui Carol al II-lea :

Si unii masoni de grad inalt mai sterpelesc cateodata tongue.gif

Misu Pompilian mi-a povestit cum in 1936 Mihail Sadoveanu a fost exclus din loja ( unde avea gradul-33) de catre Pangal si C. Argetoianu si ars simbolic pe rugul criptelor obscure (....) Stiam de arderea pe rug de la Dr. Nicolita Romanescu, mare orator al lojei nationale, alaturi de O.Goga. Coincide marturia lor si pentru motivele excluderii. Mihail Sadoveanu, mare capcaun de fonduri, manipulase in buzunarele sale adanci banii lojii centrale francmasonice. ( sursa : Petre Pandrea, Memoriile mandarinului valah, Edit. Albatros,2003)

Acest topic a fost editat de March: 22 Oct 2004, 04:43 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 26 Oct 2004, 01:52 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Faceti-ma sa inteleg domnule March, dvs. trebuie sa prezentati in acest topic informatii cu caracter ambiguu ori chestiuni care, afisate rezonabil, sa fie inteligibile fata de toti cei care intra pe forum?
Numai bine.



Acest topic a fost editat de Minerval: 26 Oct 2004, 01:52 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Oct 2004, 03:31 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Minerval ,
Daca informatia aia pe care am dat-o ( cu nume si date ) te depaseste lasa-i pe altii sa comenteze iar tu ia-ti notite. Ca doar nu crezi ca toti masonii , ma refer la romani, au fost / sunt cinstiti 43.gif

Daca nu stiai mare lucru despre cele relatate , atunci cel putin puteai completa urmatoarele despre unele personaje mentionate acolo de mine :
- Jean (Ion) Pangal : ziarist, diplomat si om politic roman. Importanta figura a masoneriei romane si cavaler al Ordinului de Malta : in 1922 , sustinut de Marea Loja a Frantei, redeschide Atelierele Masonice Romane , iar in 1923 reinfiinteaza Marea Loja din Romania de Rit Scotian, Antic si Acceptat si tot in acelasi an aproba Constitutia, Statutele si Regulamentele generale ale ritului respectiv din Romania. Ultima functie politica a fost cea de Minstru plenipotentiar al Romaniei in Portugalia , apoi ,din ianuarie 1941, in exil in aceasta tara si la Paris. In capitala Frantei, in 1948, la trecerea in adormire a Masoneriei din Romania, Jean Pangal reuseste sa stringa 50 de frati intr-o loja a exilului romanesc, gazduita de Marea Loja a Frantei, loja numita "Romania". Dar incercarea de reconstituire a Supremului Consiliu la Paris esueaza, deoarece in acelasi an Pangal moare.
- C. Argetoianu , alta figura importanta a masoneriei romanesti a fost jurist, diplomat, om politic, presedinte de partid, deputat, senator, prim-ministru si membru al Consiliului de Coroana. Moare in puscaria comunista de la Sighet ,in 1952. ( Petre Tutea relata ca Argetoianu a fost intrebat odata de niste tineri : " Sunteti francmason d-le minstru ? " la care el a raspuns : " Fugi, ba, d-aicea. Am fost. E un fleac " )
- M. Sadoveanu, cel care a fost ars simbolic "pe rugul criptelor obscure" (pentru ca sterpelise banii lojii centrale), in 1948 o da cotita si devine din mason , "mosier rosu". Si apoi mai scrie si "Mitrea Cocor" ! Drept multumire ca s-a dat cu ei, comunistii i-au acordat functii inalte , precum cea de membru al Prezidiului Marei Adunari Nationale ( asa-zisul parlament comunist) si astfel fostul mason de grad-33 a dus-o boiereste, si sub comunisti , pina la moarte.. .

Acest topic a fost editat de March: 26 Oct 2004, 03:33 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 26 Oct 2004, 05:48 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnule March dvs. aveti o mare problema cu autoritatea ori cu moravurile. De la a prezenta o informatie, cum elocvent ati afirmat, si pana la a pangari memoria unui mare om este cale lunga. Calea lunga, domnule March, semnifica imposibilitatea ca cele doua lucruri sa coexiste pe acelasi plan existential. In plus, tonul din limbaj denota o oarecare imfatuare, absolut fara motiv ori ratiune. Dvs. vreti sa imi dati lectii despre masoneria universala? Chiar nu va simtiti cand afirmati anumite lucruri? Apoi, a doua la mana, dvs. copiati relatari din extracte de ziar ori reviste si le afisati ca si cand chiar ati avea habar de ceea ce vorbiti. Personal consider ca redactarea dvs. ar fi trebuit sa fi fost dominata de cumpatare decat de cuvinte strambe care, cu certitudine, va fac un deserviciu. O seara buna.



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 10:23 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman