HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

20 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Masonerie Si Dinastie, "Ziua", oficiosul masoneriei romane
Hampu The Great
mesaj 11 Oct 2004, 10:09 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



nope...Te poti alatura oricarui ordin, si oricarui rit.

Contrar a ceea ce s-a manipulat pe aici in mai multe randuri Masoneria nu interzice apartenenta la mai multe Rituri, Ordine, Organizatii Politice sau alte structuri...De fapt ea nu interzice mai nimic in afara abaterilor de la etica si de la morala, precum si acele acte care aduc atingere principiului fratern si/sau interesului national.

Atata vreme cat te simti in stare sa faci fata tuturor obligatiilor pe care ti le asumi atunci cand intrii intr-un Ordin, nimeni nu te poate opri sa o faci...Numai ca nu e usor deloc sa faci parte din mai multe deodata

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 11 Oct 2004, 10:31 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Oct 2004, 11:01 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



- "Principul Fratern" nu inseamna in practica perpetrarea unei fel de "mafii" ?
- Ce se intampla in cazul aderarii unor binationali, care "interes national" primeaza in caz de conflict, cel al nationalitatii prin nastere, celei prin atribuire sau cel al lojei la care ai aderat? Sau (asta ca sa te bag la apa... wink.gif ) ce se intampla cu cei care au doua cetetenii prin nastere?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 11 Oct 2004, 11:14 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Relatiile fraterne ale masoneriei sunt diferite de relatiile de tip mafiot. Masoneria functioneaza dupa o constitutie facuta publica (nu dupa un ansamblu de regulii presupuse), are un sediu si un regulament declarate oficial si cunoscute tuturor are scopuri si intentii deasemenea declarate public, si care nu au nimic oneros.
Masoneria nu are structuri de aplicare a unor masuri punitive fata de adeptii care gresesc, sau fata de opozanti..Ea nu urmareste sa se impuna prin forta sau prin delatiune, si nu doreste sa obtina avantaje economice.


Orice frate al Ordinului este in primul rand un cetatean al planetei. Unul din scopurile declarate ale Masoneriei fiind realizarea unui guvern mondial....iar in final "Cosmopolitismul"...adica o singura politica pentru intregul comos.

In cazul cetateanului cu dubla nationalitate teoretic ar trebui sa primeze interesele natiunii care l-a initiat in masonerie, pentru ca el fata de acea natiune a depus juramant de credinta de la initie.
In practica este o problema falsa pentru ca niciodata Masoneria nu are sa ceara vreunui membru al ei sa faca un act de nedreptate fata de cineva sau fata de o alta natiune.
Sa nu uitam nici o clipa ca in cadrul Masoneriei nu se face nici politica si nici religie.


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Oct 2004, 12:02 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Masoneria [...] nu doreste sa obtina avantaje economice.

Nice try. spoton.gif

QUOTE
Sa nu uitam nici o clipa ca in cadrul Masoneriei nu se face nici politica si nici religie.

Vai, sigur ca nu se face, cum sa ne gandim la asa ceva? Politica o fac politicienii, iar cand intamplator acestia sunt si masoni, faptu' ca deciziile lor sunt mereu in concordanta cu preferintele Ordinului sunt pure coincidente, asa-i? wink.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 11 Oct 2004, 12:04 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



De unde sti tu care sunt preferintele Ordinului ???

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 11 Oct 2004, 12:05 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Oct 2004, 01:37 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



De unde stii tu ca nu stiu??? tongue.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Oct 2004, 02:02 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Asa va trebuie, ca prea sunteti "discreti" rolleyes.gif in curand veti fi acuzati si de... starea vremii, diferita de prognoza... rolleyes.gif
In alta ordine de idei mie mi se pare "uman" ca relatiile privilegiate de la "club" (sa il numim asa) sa "debordeze", nu cred ca "voi" nu sunteti constienti de asta, chiar daca, banuiesc, nu faceti "publicitate exterioara" cu cazurile de "oite negre"...
O oarecare incompatibilitate intre calititea de mason si activitatea publica ar exista... din cele 2 tabere politice, una este "obligatoriu" impotriva curentului, pe care tocmai l-ai admis, cel de a impune "binele cu forta" printr-un guvern mondial...
Deci (sunt supozitii pur logice, nu acuzari...) , stiind ca francmasonii sunt relativ echidistant repartizati in principalele partide, sau 1/2 din ei sunt "tradatori", sau tot jocul politic este o mascarada pentru niu, astia mai profanii...
De altfel nu imi imaginez cum impunerea unei entitati supra-nationale poate fi compatibila cu "interesul national"...
Cum se poate asigura impartialitatea magistratilor cand unul din acuzati e "frate"?
De aceea cred ca incompatibilitatea aderarii la "club" si activitatea publica ar trebui instaurate...
De altfel, orice persoana cu bun simt isi da seama ca intr-o perioada FOARTE, FOARTE indapartata populatia planetara va fi omogenizata... dar asta va mai cere secole bune, chiar milenii, iar aplicarea principiilor susamintite cu stangacie si cu cateva secole in avans nu "servesc cauzei" CI DIN CONTRA, provocant reactii contrare (echivalente cu cele ale magarului care franeaza cu toate cela 5 picioare ale sale... ohyeah.gif )

Acest topic a fost editat de sorin666: 11 Oct 2004, 02:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 11 Oct 2004, 02:46 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (IO @ 11 Oct 2004, 03:50 PM)
De unde stii tu ca nu stiu??? tongue.gif

...pentru ca daca ai sti nu ai pune problema in felul asta; nu ai face astfel de insinuari.

sorin666 supozitiile tale logice (te asigur ca nu le-am luat nici o clipa ca pe niste acuze) sufera de o premiza echivoca. Astfel rationamentul tau este corect din punct de vedere formal dar gresit in continut. In filozofie asta se numeste sofism.
Da-mi voie sa ma explic:

Nu poate sa existe vreo "compatibilitate" intre viata publica si calitatea de mason a cuiva, nu in sensul pe care il atribui tu acestei relatii..... Masoneria nu vrea sa faca binele umanitatii cu forta, ci prin asumare a ideilor pentru care ea militeaza.
De aceea ea aclama ideea unui guvern mondial si nu isi construieste o superarmata pentru a il impune in forta.

Masonii sunt repartizati uniform in toate structurile societatii.
Luand exemplul pe care l-ai dat tu, si anume acela a doi masoni ipotetici situati in tabere politice cu orientari diametral opuse, masoneria nu conteaza pe fraternitate in sensul ca unul sa tradeze interesele grupului sau catre celalalt, ci ea institue punctul de intersectie al doctrinelor de la care poate incepe reconcilierea.

Niciodata un mason nu ii va putea cere fratelui sau un asemenea gest...El ii va cere fratelui explicatii pe care le va asculta cu cea mai mare atentie, pentru ca spiritul fratern ii impune acest lucru..
Mai degraba decat sa isi convinga fratele ca este in greseala, masonul va incerca in primul rand sa se verifice pe sine...sa vada daca nu cumva greseala este in el.
Niciun mason nu se va folosi vreodata de ordin pentru scopuri injuste.
Este impotriva principiilor fundamentale ale Masoneriei, si daca totusi prin absurd asa ceva s-ar intampla sa existe, atunci acea intamplare nu ar fi decat exceptia care sa confirme regula.

Nimeni nu a spus ca Masoneria isi propune sa "omogenizeze" lumea....sa zicem incepand cu trimestrul trei al anului 2005; Ea doar si-a propus asta si peste secolele alea de care spuneai tu, si care par sa reprezinte o perioada de timp destul de plauzibila ea va reusii si acest lucru...Omenirea nu va deveni una singura decat atunci cand are sa inteleaga profund necesitatea unei astfel de comuniuni, iar cand asta se va intampla magarul isi va putea misca linistit picioarele..toate cate are, fara motiv de impotrivire.


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Oct 2004, 03:27 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



H The G,
Bravos. M-ai lamurit cu Templierii astia din Romania. Vad ca, spre deosebire de altii, nu-ti trebuie aprobari de la fratii superiori ca sa ne spui cate ceva. biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 11 Oct 2004, 03:39 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Un grad mai mare pe scara ierarhica implica un grad de raspundere ridicat. Personal, nu doresc sa impartasesc informatii disparate, oriunde pe forum, chiar daca deduc buna intentie de pe urma cererii solicitantului. Exista surse care pot fi apelate cu succes. De aici observ eu daca este sau nu cererea oarecum suspecta. Numai bine.



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 11 Oct 2004, 04:43 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Te salut March, si ma bucur ca ti-am putut fi de folos...despre Ordinul Templier din Romania se pot spune foarte multe lucruri. Eu am sa ma mai interesez de situatia actuala la tinuta pe care urmeaza sa o am joi 14.10. Tot atunci am sa cer si permisiunea superiorilor de a comenta informatiile obtinute. S-ar putea ca asa ceva sa fie totusi necesar.

Te sarut si te imbratisez frate Minerval !
Nu cred ca am facut nici o indiscretie fata de Ordin in raspunsurile mele adresate pana acum profanilor.
Cele mai multe sunt, asa dupa cum ai remarcat si tu, informatii deja mediatizate prin presa sau prin alte mijloace.
Mai raspund si eu din cand in cand la cate "o provocare" sa nu uite lumea de mine.
In rest cred ca trebuie sa ne luam gandul ca vom putea convinge pe cineva de pe aici de valorile Masoneriei; parerile sunt deja formate iar mediul...deloc propice.
Imi cer scuze fata de tine si fata de Ordin daca unele din comentariile mele au depasit cadrul discretiei, sau al regulamentelor...pastrez insa convingerea ca nu am facut asta. Am zis....


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 11 Oct 2004, 05:19 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Te imbratisez fratern, draga Hampu! Personal, consider ca nu este o indiscretie in a prezenta atari informatii despre Ordin, insa de prea multe ori am fost deziluzionat si parca prea multe injurii mi-au fost adresate ca sa mai sper in redresarea acestei chestiuni, cel putin fata de anumiti subiecti prezenti pe acest forum. Se poate sa nu existe inca maturitatea si consecventa logica de a privi lucrurile asa cum sunt, fara masluiri ori prezentari diforme ale realitatii, fara fabulatii si interpretari rauintentionate, malitioase. Fireste, exista si posibilitatea ca eu sa nu afirm nimic interesant care sa incite spiritul liber intru participarea la o discutie elevata, in acceptiunea acelorasi subiecti generic amintiti. Dar, sunt prea mult inundat de iubire si placere de viata ca sa ma las invins de micile ori marile rautati ale vietii. Ce ar fi viata fara obstacole? Probabil o cursa fara provocari, un start fara stafeta. Fara indoiala, noi nu avem de-a face cu o lume ordinara, ci cu una complexa, intr-o vesnica schimbare. Nimic nu este neinteresant omului de buna credinta si totul este insufletit de Dumnezeu pentru cel de spirit. Si cat de frumoasa ar putea fi viata daca ne-am acorda macar o sansa, fiecare, unul altuia, daca ne-am sprijini reciproc, daca ne-am tolera si daca am armoniza impreuna! sad.gif

Acest topic a fost editat de Minerval: 11 Oct 2004, 05:21 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 12 Oct 2004, 06:11 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



"Inainte de perioada comunista, apartenenta la un Ordin a unei persoane din elita societatii era privita ca un lucru normal. Atunci, romanii stiau – parafrazand o idee de mai sus – sa foloseasca sau sa se fereasca de puterea fulgerelor. Peste 50 de ani de intuneric ne fac uneori sa judecam gresit religia unui om, hobby-urile, pasiunile, modalitatile prin care intelege sa-si implineasca un interes. Treptat, utilizand volumul tot mai mare de informatii care vin dinspre astfel de Ordine, ne vom intoarce in timp cu o jumatate de secol. Unii pasi s-au facut, pentru ca, acum 15 ani, daca Templierii ar fi defilat pe strazi, probabil ca minerii ar fi venit in Bucuresti sa le dea o bata in cap. Astazi stim ca spada, capa, sortul si colanul sunt simboluri. Semnificatia? Curand, toti vom fi obligati sa o intelegem."


http://www.gardianul.ro/index.php?a=primap...a2004101201.xml

@ in ordine alfabetica: Minerval, Hampu, etc - voi ce credeti ?






--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 12 Oct 2004, 08:54 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Inca odata nu inteleg ce astepti de la noi domnule cactus. Pentru ca ai intrebat citand un articol de ziar am sa raspund citand un altul, dar eu unul am rugamintea ca viitoarele intrebari sa le formulezi foarte precis astfel incat ele sa poata primi raspunsuri pe masura.
Inteleg, poate gresit , ca nu doresti comentarii suplimentare despre Ordinul Templier, ci relative la atitudinea cetateanului fata de fratii care compun un Ordin.
Articolul de mai jos este relevant in acest sens...(pastrand proportiile el explica si felul in care s-au ocupat pozitiile din discutia de pe acest topic)



"Secreta, discreta, misterioasa si diabolica pentru neinitiati, Francmasoneria este o societate initiatica, cu caracter filozofic, fraternal, progresist si filantropic.
Francmasoneria nu poate fi definita in cateva propozitii, nici macar intr-un volum.
Aproape totul s-a schimbat in ultimul scol, dar atitudina fata de Masonerie este si astazi la fel
de confuza ca si in secolul XIX.

Pe undeva este usor de explicat aceasta situatie-majoritatea oamenilor nu are incredere in ceea ce nu intelege.
Daca exista si o urma de elitism care-i exclude, atunci neincrederea se transforma lesne in antipatie, chiar in ura.
Majoritatea, deci, poate doar sa speculeze despre secretele relevate membrilor acestei organizatii si despre ritualurile care se petrec in templu. O cercetare a acestui subiect facuta din "exterior", adica de un profan, releva insa un lucru uimitor. Majoritatea oamenilor stiu putine despre Francmasonerie si despre misterele acesteia, fapt care-i imparte in doua mari categorii: aceia care nu sunt masoni si se intreba care sunt acele secrete, si aceia care sunt masoni si care se intreaba si ei care sunt secretele !
In esenta insa, a incerca sa patrunzi misterele Masoneriei nu este altceva decat o intreprindere folositoare , care te poarta inapoi in negurile vremurilor. Paradoxal, dupa ce ai citit volume si tratate despre Francmasonerie, ramaii in continuare nedumerit.
In acelasi timp esti bucuros ca ai invatat, sau ca ti-ai reamintit, istoria. Tot e un castig !"

Asi dori sa mai adaug ca articolul de mai sus, scris cu multa obiectivitate dezvaluie scriitura unui neinitiat simpatizant.
Secretul exista, si el raspunde tuturor nedumeririlor pe care un profan le acumuleaza cu fiecare noua carte citita despre Masonerie.

"Totul este cunoscut despre Masonerie cu exceptia, naturala, a experientei fiecarui mason in parte.. Secretul Masonic, sa fim cat mai precisi, nu poate exista independent...nu poate exista ca atare; el e reconstituit din nou in fiecare tinuta masonica.
Daca acceptam ca demersul masonic este unul metafizic (si acest lucru poate fi sustinut de latura sa mitologica), asta poate explica de ce se vorbeste ata de mult despre simbolism si despre alchimie atunci cand se vorbeste despre organizarea si functionarea unei loji."

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 12 Oct 2004, 09:42 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bursuca
mesaj 12 Oct 2004, 10:59 AM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 13 September 04
Forumist Nr.: 4.459



atitudinea confuza fata de masonerie nu cred ca ar trebui sa fie o surpriza. eu am intrat aici convinsa ca o sa aflu mai multe lucruri sau nu, nu mai multe, mai concrete. cum spui si tu, hampu, citesti despre masonerie si, cu citesti mai mult, parca cu atat esti mai confuz. eu am incercat sa citesc carti scrise atat de masoni, cat si de outsideri. pe cat posibil. n-am gasit foarte multe si oricum, de la un moment dat m-am cam descurajat pentru ca nu gaseam nimic concret care sa ma ajute sa-mi formez o parere solida. acu', sincer, dupa ce am citit multe din posturile lui hampu de pe forum inclin sa cred ca masoneria nu-i un lucru rau daca hampu ii asa de convins... rolleyes.gif

ca sa poti pune intrebari exacte si la obiect trebuie sa stii totusi ceva...daca masoneria nu-ti cere decat sa fi un om integru si corect, nu vad de ce nu ne-am face toti masoni wink.gif de exemplu daca eu vreau sa intru in masonerie sau pur si simplu sa discut cu cineva avizat despre ceea ce ar implica acest lucru sau despre ce conditii ar trebui sa indeplinesc pentru a fi acceptata, unde as putea sa ma duc, ce ar trebui sa fac? am atat de multe nelamuriri si curiozitati legate de ceea ce inseamna masoneria in prezent, incat nu stiu de unde sa incep si unde sa termin....... sorry.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Oct 2004, 11:31 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Se vede ca nu ai citit prea mult... rolleyes.gif
- nu se merge pe candidaturi, ci pe "cooptare"
- daca est bursuc a nu ai nici o sansa...

Acest topic a fost editat de sorin666: 12 Oct 2004, 11:32 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bursuca
mesaj 12 Oct 2004, 11:42 AM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 13 September 04
Forumist Nr.: 4.459



nu intr-adevar, nu am citit foarte mult. poate nu am stiut unde sa caut. dar cand vorbeam de conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc pentru a fi acceptata voiam sa stiu doar care sunt conditiile în general, nu ma refeream la mine. greseala se datoreaza grabei si reflexului. oricum multumesc de corecturi.

si cum trebuie sa fie cineva pentru a fi dorit in masonerie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Oct 2004, 11:50 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



mai intai trebuie sa aiba niste cojones... mari hh.gif rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 12 Oct 2004, 11:50 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Pai bursuca fiecare om are despre sine o parere deformata...Ea este contaminata in primul rand de subiectivism, dar si de modul de interpretare a evenimentelor, de cultura, de educatie, de complexe, de mediu, de societate si de pozitie sociala, etc.

Profesorul Nae Ionescu obisnuia sa le spuna elevilor sai:
"Stalin nu este cel care crede el ca este..Stalin este cel care cred eu ca este !!"

Pentru ca bursuca sa poata fi intr-adevar acea persoana a carei verticalitate sa o impuna, ea trebuie sa fie recunoscuta ca atare de catre comunitate.
Asadar nu e mare lucru de facut daca vrei sa te alaturi Ordinului.....Continua sa respecti cu strictete impunerile etice si morale si daca ai sa reusesti asta, Masoneria are sa te gaseasca ea pe tine atunci cand va fi momentul.

De ce nu devenim toti masoni ?
Poate pentru ca nu reusim sa ne aliniem cu toti acelorasi principii morale...

Sau poate pentru ca lumea e stramb alcatuita...Uite-te nu mai departe de aici: problema este cat se poate de simpla, si totusi cate pareri aprinse cat patos, ce acuze...cate discutii doar de dragul discutiilor !!


Pentru ca intr-un cuvant lumea este in continuare plina de fraieri, de fanatici, de dezaxati...
Iti vine sa crezi ca secole de-a randul doua mari comunitati (catolicii si protestantii) s-au decimat intre ele doar din cauza ca unii credeau in consubstantiere iar ceilalti in transubstantiere; pentru doua chestiuni atat de abstracte ?

PS. Vesti proaste...Ritul Scotian Antic si Acceptat, cel mai raspandit rit masonic din Romania si din lume nu accepta femei.
Desi inteleg restrictia (ea este legata doar de respectarea principiului fratern) eu nu sunt in totul de acord cu ea.

PS' Iti multumesc pentru creditul pe care mi l-ai acordat si pentru ca ai avut rabdarea sa imi citesti posturile. Daca este cazul iti stau in continuare la dispozitie si cu alte informatii...


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 12 Oct 2004, 11:53 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (March @ 12 Oct 2004, 02:03 PM)
mai intai trebuie sa aiba  niste cojones... mari  hh.gif  rofl.gif

eu unul n-am cry.gif Sunt chiar ridicol de mici cry.gif sorry.gif cry.gif .....Deci informatia nu se confirma thumb_yello.gif .

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 12 Oct 2004, 11:54 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Oct 2004, 11:53 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



H the G,

o intrebare scurta : masonii injura, cateodata ? biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 12 Oct 2004, 11:58 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Ori de cate ori li se ofera prilejul....In trafic, pe stadion, la coada la sectia financiara..

In templu, si la tinutele oficiale: niciodata

Ei se spala de mai multe ori pe zi, manaca regulat...si oricat ar parea de exagerat respira la fel ca toti ceilalti oameni.

Ca o particularitate ei prefera mersul biped, desi dupa unele puncte geometrice, lucrul asta nu le este chiar la indemana !

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 12 Oct 2004, 12:00 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Oct 2004, 12:05 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Explicatia ta sper sa satisfaca pe carcotasi vostri biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Oct 2004, 12:10 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Pot sa indraznesc sa spun deci ca defectele general-umane se gasesc si la voi ? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 12 Oct 2004, 12:19 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (sorin666 @ 12 Oct 2004, 02:23 PM)
Pot sa indraznesc sa spun deci ca defectele general-umane se gasesc si la voi ?  wink.gif

haida-de...Tu chiar nu le-ai descoperit si singur ??

Avem aceleasi defecte pe care le au toti oamenii...Noi suntem doar dornici de a deveni constienti de ele, si de a incerca pe cat e omeneste posibil, sa ni le corectam !

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 12 Oct 2004, 12:24 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bursuca
mesaj 12 Oct 2004, 12:25 PM
Mesaj #61


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 13 September 04
Forumist Nr.: 4.459



cooptarea in masonerie depinde de pozitia sociala, influenta, putere de decizie? cat de raspandita este in romania in prezent? sa inteleg ca daca traiesti intr-un oras mic si ai o slujba ca oricare alta, poti fi oricat de integru ca n-o sa te caute niciun mason? (presupunand ca stie vreunu' de tine si de calitatile tale)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 12 Oct 2004, 12:59 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (bursuca @ 12 Oct 2004, 02:38 PM)
cooptarea in masonerie depinde de pozitia sociala, influenta, putere de decizie?

NU !...Este total gresit.

"Cooptare" in Ordin se face dupa criteriile pe care le-am indicat acum doua sau trei posturi: etica, morala, fraternitate, patriotism.
Multa vreme au fost cautati cu precadere veteranii de razboi, artistii plastici, scriitorii...

Dar in aceiasi masura au fost invitati sa se alature Ordinului, bancheri, oameni din finante, functionari, redactori si chiar Regele Cioaba, sau Imparatul Iulian (indiferent ce ai fi tentata sa crezi despre astia ultimii doi, ei sunt...sau ma rog au fost, reprezentativi pentru etnia lor si recunoscuti de ea...Multa vreme am cerzut ca aici Ordinul a facut o greseala, acuma insa stiu ca nu a fost asa. Din pacate nici unul din ei nu a confirmat asa ca au fost exclusi...Incercarea insa a ramas meritorie)

Masoneria a fost deseori acuzata ca si-a ales discipolii din randul persoanelor cu influenta, sau a celor cu mari posibilitati.
Adevarul este ca ea a incercat sa adopte doar persoanele care s-au facut remarcate prin virtutea lor, sau prin alte calitati deosebite evident de recunoscut (si e clar ca aici un actor un om politic sau un scriitor au mult mai multe sanse de a fi observati, dat fiind larga lor adresibilitate).
Pentru ca am dat exemplul lui Cioaba, in cazul lui calitatile astea erau doar presupuse.
Ceva ceva deosebit tot ar fi trebuit sa existe si in unul ca el, altfel etnia lui nu i-ar fi acordat niciodata recunoasterea...

Daca traiesti intr-un oras mic, si ai o slujba ingrata...daca esti doar anonimul provincial care se margineste sa respecte regulile, poate ca Masoneria sa nu afle niciodata de tine.
Daca insa ai in tine spiritul fratern, loialitatea, patriotismul si tinuta morala corespunzatoare pretentiilor Ordinului, el te va afla si in cea mai ascunsa vagauna.


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Oct 2004, 01:03 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (bursuca @ 12 Oct 2004, 02:38 PM)
cooptarea in masonerie depinde de pozitia sociala, influenta, putere de decizie?

Daca cumva vrei sa devii masoana n-ai sanse pe aici. Trebuie sa te duci in Franta...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bursuca
mesaj 12 Oct 2004, 01:20 PM
Mesaj #64


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 13 September 04
Forumist Nr.: 4.459



nu, nu vreau sa devin masoana. curiozitate feminina wink.gif in romania cel putin, notorietatea si influenta se castiga de prea putine ori pe cai cinstite. dimpotriva chiar, cinstea si corectitudinea iti pot inchide multe usi. si atunci ma tem ca, daca masonii sunt alesi in majoritate din randul persoanelor publice, la noi randurile lor trebuie sa fie tare subtiri....

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Oct 2004, 01:26 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Hampu The Great @ 12 Oct 2004, 01:12 PM)
Daca insa ai in tine spiritul fratern, loialitatea, patriotismul si tinuta morala corespunzatoare pretentiilor Ordinului, el te va afla si in cea mai ascunsa vagauna.

wink.gif Nu e cam lunga... coada vulpii wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 12 Oct 2004, 01:47 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (bursuca @ 12 Oct 2004, 02:38 PM)
cat de raspandita este in romania in prezent?

Din pacate in aceasta perioada Masoneria Romana isi traieste cele mai cumplite clipe ale intregii ei istorii de la inceputuri si pana acum.
In momentul de fata chiar si Masoneria Universala a dat un ultimatum lojilor romanesti, amenintandu-le cu nerecunoasterea si arderea intre coloane.

Prin manevrarea nerusinata a alegerilor din anul trecut in fruntea MLNR a fost instalat un lider fantose (marioneta), care a infiltrat structurile superioare ale Ordinului cu tot felul de indivizi dubiosi ce nu au nici o legatura cu masoneria, sau care vad in ea doar un mijoc de parvenire sau un sistem de relatii de tip interlop.
A reusit asta folosindu-se abuziv de un drept special al Marelui Maestru, si anume acela de a face masoni "la vedere", in locul complicatului si purificatorului drum al initierii.

Curand insa Masoneria Romana are sa se regaseasaca pe sine, si are sa corecteze aceasta nenorocire...



--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bursuca
mesaj 12 Oct 2004, 01:50 PM
Mesaj #67


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 13 September 04
Forumist Nr.: 4.459



nu stiu de ce nu ma mira......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 12 Oct 2004, 02:13 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (Hampu The Great @ 12 Oct 2004, 04:00 PM)

Curand insa Masoneria Romana are sa se regaseasaca pe sine, si are sa corecteze aceasta nenorocire...

....si de aici are sa reanceapa totul.

Masoneria Universala are incredere in Romania si i-a fost alaturi in cele mai grele momente ale istoriei.
Ea nu intelege interesul subit al clasei politice actuale fata de Ordin si este incapabila sa priceapa prin ce mecanisme au reusit sa ajunga masoni oameni de teapa lui Adrian Nastase sau ai lui Ovidiu Chirovici.

A cerut in repetate randuri explixcatii, care democratic ne-au fost citite in fiecare loja, raspunsurile noastre nu au ajuns insa niciodata acolo unde trebuia.
Practica asta de substituire nu e nici macar noua.....In Rusia Mare Maestru e nimeni altul decat Putin.

In inima Ordinului sunt foarte multi frati de o calitate deosebita...Mult mai multi ca in oricare alta parte a lumii (sunt perfect constient de ceea ce afirm; am avut prilejul sa stau de vorba cu masoni din Anglia, din Germania, din America si din Olanda).
Sunt oameni pentru care principiile masonice nu sunt doar vorbe in vant. Momentul de nauceala de dupa mistificarea alegerilor din toamna trecuta s-a risipit de mult iar masca dlui Chirovici i-a cam alunecat de pe chip.

Foarte curand Ordinul are sa se trezeasca si odata cu el intreaga Romanie isi va revenii




--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Oct 2004, 02:22 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Sper pentru tine sa nu poti fi identificat de "francmasonii de afaceri" wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 12 Oct 2004, 02:35 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (sorin666 @ 12 Oct 2004, 02:35 PM)
Sper pentru tine sa nu poti fi identificat de "francmasonii de afaceri"  wink.gif

Domnule sorin, parvenitismul este o afacere in ziua de azi, ceea ce a afirmat domnul Hampu este perfect valabil, din nefericire. Probabil, in viitorul apropiat, prin purificare, elementele negative vor fi inlaturate din Marea Schema masonica universala. Desi, este o chestiune cu bataie lunga, nu este o imposibilitate.
Numai bine.

Acest topic a fost editat de Minerval: 12 Oct 2004, 02:36 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 07:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman