HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> O Singura Religie Trebuie Urmata?, ... argumente, experiente...
kim
mesaj 6 Aug 2004, 04:18 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 27 May 04
Forumist Nr.: 3.657



Dupa parerea mea fiecare crede intr-un mod unic in Dumnezeul lui. Cat despre credinte, dupa parerea mea trebuie sa luam tot ce este mai bun din fiecare.


--------------------
nu exista greseala! exista doar lucruri pe care le facem sau nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 6 Aug 2004, 04:36 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Din moment ce chiar si religiile principale au niste secte sau grupuri mai mici care respecta principiile de baza ale religiei dar nu sint de acord cu un anumit principiu (sau dimpotriva, se concentreaza pe un anumit aspect al religiei), nu vad de ce omul nu ar alege el insusi anumite idei si modul sau de viata. E valabil chiar si in cazul in care ideile respective nici macar nu sint suta la suta idei religioase (de exemplu, daca un om hotaraste sa aiba o viata foarte simpla si cinstita, ca si cum ar fi un calugar sau un om foarte evalvios, ca asa e bine dupa parerea lui, chiar si fara sa urmeze o religie sau fiind ateu, si chiar daca unele elemente ale acelui mod de viata in general nici nu sint cerute de vreo religie (de exemplu, daca adauga o alimentatie care il ajuta sa nu se ingrase). Altfel, daca ar trebui sa aleaga intre ceea ce se ofera deja, de unde ar sti care este calea cea buna? Multi oameni pur si simplu ramin, fie in mod serios, fie mai mult de forma (de exemplu, ca sa nu le supere pe rude), in religia familiei lor sau a mediului lor social, chiar daca nu sint de parere ca au ales calea cea buna sau nu s-au gindit la asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 6 Aug 2004, 05:08 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



noi
Cred ca ar prinde bine discutiei o mai mare ponderatie in exprimari. Macar in masura in care constientizezi ca in viitor vei culege roadele a ceea ce semeni acum. smile.gif

TriRegnum
QUOTE
Daca nu esti de-acord cu fundamnete care nu sunt legate de Sfintii Parinti nu e nici o problema, insa daca sfintii parinti au pus acele fundamente si tu le incalci e de rau.

Tare. spoton.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Aug 2004, 05:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
geriA3e
mesaj 6 Aug 2004, 07:16 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Clopoţelule,mi-ai zis:
QUOTE
Eu sunt de parere sa nu te bagi pana nu pricepi problema...

cry.gif Pe urmă ai spus:
QUOTE
... in ceea ce-l priveste pe geria3, ... nu m-am suparat nici pe el nici pe nimeni altcineva... i-am spus doar ce as face eu daca as fi in locul lui  tongue.gif

sweatingbullets.gif , biggrin.gif o da,aş scoate şi eu limba dacă religia mi-ar permite,da nu chiar la toţi!Mai apoi ai scris:
QUOTE
...la inceput eram uimit ca nimeni nu intelege intrebarea mea.

aşaaaa, deci şi tu blink.gif La urmă ai ajuns în fine la:
QUOTE
Eu vorbesc de principii.

Păi DE CE NU ZICI AŞA? Acu mai vi de-acasă!M-am prins! 38.gif Ce zici acu pot să mă bag?Dacă ţi-aş spune că biserica are dreptate când vorbeşte de cele care-s în curtea ei,la fel au cei care o locuiesc respectându-i rânduielile,dar şi că ăi de dincolo de gard au ceva dreptate cu privire la propria (altă) ogradă,că tot pe aia o au băştinaşii sau săritorii de garduri care o ocupă,dacă ţi-aş spune că "există" cu "nu există" pe ici-colo coexistă ,oare nu ai în pericol să-ţi crape clopoţelul de atâta stors? Cred că ai dreptate,mai bine nu mă bag nonono.gif ,descurcă-te!


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 6 Aug 2004, 09:35 PM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Pentru mine lucrurile sint simple.Dumnezeu e Tatal.Isus este fiul lui.Fiind un tata bun si iubitor, Dumnezeu a dat pe unicul lui fiu sa moara pentru noi ca sa putem fii iertati de pacate.Sa ascultam dar de tatal nostru.Restul e numai praf si pulbere.Daca voi vreti sa numiti lucrul acesta ca fiind o religie anume.OK.Dar mie imi suna aiurea intrebari de genul :tu ce religie esti?....aaaa, eu sint din alta religie........!!! Nu e bine asa.
Eu cred in Dumnezeu si atit.Restul vine de la sine.
De ce trebuie sa ne impartim in mai multe tabere, daca ideea esentiala este la fel pentru toti?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Aug 2004, 10:14 AM
Mesaj #41


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Imi faceam griji serioase ca nimeni nu vrea sa inteleaga ce spun eu, dar totusi am vazut ca Noi si TriRegnum s-au prins imediat. Aceasta inseamna ca se poate.. smile.gif
Deci dragii mei geria3e si RZA, ce este asa de greu de a raspunde prin da sau nu la ce intreb eu, si eventual cu cateva explicatii.
Sa repet intrebarea, ca sa nu ma luati iarasi portocale, verze, rate si "crapatul clopoţelului de atâta stors" asa cum frumos sustine geria3e.
QUOTE
Daca religia ortodoxa are ca fundament principiile:
- nu exista x
- exista y
Atunci un om poate sa faca urmatoarele declaratii:
- sunt crestin ortodox
- exista x
- nu exista y
?

Dupa cum vedeti, se poate raspunde cu DA si NU, dar raspunsul NU este normal si logic, cel cu DA este mai neobisnuit si de aceea ii rog eu pe cei ce zic DA sa mai dea si niste explicatii.
Bubu
QUOTE
De ce trebuie sa ne impartim in mai multe tabere, daca ideea esentiala este la fel pentru toti?

Draga Bubu, nu aceasta era ideea topicului, de a imparti oamenii in mai multe tabere. Este vorba de a clarifica si a intelege niste lucruri. De ex. daca langa tine in Biserica ar veni un tip care ar face tot felul de asane si ar pune langa icoane vreo yantra si ar mai sustine ca este si ortodox, tu nu te-ai intreba nimic doar pentru simplu fapt ca sa nu faci mai multe tabere? Eu zic ca intrebarile nu strica cu nimic, in afara de cazul in care nu sunt puse tendentios, dar nu ne aflam in situatia asta acum. Pe mine ma intereseaza despre religia ortodoxa si ce se intampla cu ea pentru ca eu fac parte din ea... atata tot... la fel ma preocupa si daca cineva zice ceva de bine sau de rau de tara mea, sau de familia mea, sau de orasul meu... asa sunt eu... mai dus cu capul si ma intereseaza unele lucruri...si daca voi gasi oameni binevoitori sa ma bage in seama si sa ma ajute sa gasesc raspunsuri la ele, le voi multumi frumos.
Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 7 Aug 2004, 11:11 AM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Clopotel @ 7 Aug 2004, 11:27 AM)
Draga Bubu, nu aceasta era ideea topicului, de a imparti oamenii in mai multe tabere. Este vorba de a clarifica si a intelege niste lucruri. De ex. daca langa tine in Biserica ar veni un tip care ar face tot felul de asane si ar pune langa icoane vreo yantra si ar mai sustine ca este si ortodox, tu nu te-ai intreba nimic doar pentru simplu fapt ca sa nu faci mai multe tabere?

Nu m-as intreba nimic cu privire la aceea persoana.Nu il judec.Defapt nu zic si nu cred, ca este bine sau rau ce face.
Ce as putea sa fac este, sa il iau de mina si sa il intreb daca vrea sa mergem impreuna mai aproape de Dumnezeu si sa lasam orice alta activitate adiacenta drumului spre Dumnezeu.Dumnezeu ne primeste asa cum sintem, numai sa vrem si sa credem.
QUOTE
Pe mine ma intereseaza despre religia ortodoxa si ce se intampla cu ea pentru ca eu fac parte din ea... atata tot...

Am inteles, vrei niste raspunsuri despre religia din care crezi ca faci parte.Ok.Acum ma uit si la titlul topicului.Acolo este o alta intrebare.Eu raspund la titlul topicului si spun ca trebuie urmat doar Isus.Treci peste datinile si obiceiurile oricarei religii si ajungi sub bratul lui Isus.Acum stai si te uiti impreuna cu Isus inapoi la lumea care incearca sa ajunga si ea la Isus.Ce vezi?Eu vad o multime de oameni cu diferite religii, fiecare cu obiceiurile ei...dar nici una dintre religii nu ia drumul cel drept si simplu spre Isus.
Dumnezeu vrea sa venim la El...atita tot.Deci sa mergem spre El, e simpu.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 7 Aug 2004, 02:06 PM
Mesaj #43


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



@clopotel si uite-asa o explicam mai bine matematic, ceea ce inseamna ratiune si rationament, si nu suceala de fapte intamplate acum mii de ani, si cine stie cum pricepute..........
Nu uitati sa luati in calcul ca lumea a existat unainte de Hristos cat si dupa.
Au respirat inainte oameni, animale si alte vietati, raportate la ce ? Dupa Hr., avem la ce raporta.
Ia fa acum ecuatia !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 7 Aug 2004, 05:45 PM
Mesaj #44


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Bine Clopoţelule,bine,să nu zici că nu ţi-am spus!Io renuţasem să mă mai bag,da tuuuu...tinghi-linghi!tinghi-linghi!

Tu întrebi nu pentru tine,că nu te clatini aşa cum s-ar putea crede de către unii că-ar face Clopoţelul,ci eşti stabil pe poziţia ta şi bine faci!Întrebi de fapt pentru în afara ta,ca să şti.Foarte bine!

Interoghezi aşadar despre un principiu,anume: dacă un om calcă dogma unei religii,dar totuşi susţine că-i aparţine,de fapt face parte (da) sau nu (face parte) de respectiva religie?

Pentru a mă ridica la nivelul tău în clopotniţă,[Tiiii,grozavă privelişte!],te întreb eu pe tine: Un om care s-a născut ortodox şi se ţine de umblatul la biserică şi de toate cele ca toată lumea de sârguincios,dar păcătuieşte cu ceva (cât de mic),este el ortodox sau nu e?,a ajuns să fie sau doar tinde a fi?,aparţine parţial,de tot sau deloc?Tu ce zici?E DA sau NU E?(P-ormă trecem şi la cei care altfel sar gardul,dacă-ţi mai vine să-mi baţi clopotul!)


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 7 Aug 2004, 10:27 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Viitorul acestei planete consta intr-o Federatie Unita de Natiuni, religiile ramanand sa accepte o unficare spirituala inevitabila. Acesta ar putea fi un traseu.
Toate cele bune.

Acest topic a fost editat de Minerval: 7 Aug 2004, 10:28 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 7 Aug 2004, 11:30 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Poftim ? De unde si pana unde ? Cum isi mai poate exercita omul liberul arbitru daca nu are intre ce sa aleaga ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 7 Aug 2004, 11:36 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Draga ecclectic, iluminarea profanului va depasi disputele gratuite ce tin de religie, teritorii ori alte disfunctionalitati ce gripeaza procesul de unificare.
O seara buna.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 7 Aug 2004, 11:39 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Marturisesc ca nu inteleg ce ai vrut sa spui aici.
Era chiar asa de greu sa raspunzi la intrebare, daca aveai ceva de spus ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 7 Aug 2004, 11:47 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Am sa reformulez. Odata ce societatea, cea situata in afara arealului de iluminare masonica, va dobandi intelepciunea necesara in a intelege ca ura ori intoleranta nu sunt raspunsuri ori ca prin perpetuarea razboaielor, vizavi de puncte religioase diferite, nu se va reusi nimic altceva decat adancirea disensiunilor dintre civilizatii, de abia atunci omenirea profana, cea neinitiata, va percepe idealurile de unitate, toleranta si fraternitate universala.
O seara buna.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 7 Aug 2004, 11:49 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu vad ce legatura are miscarea masonica.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 7 Aug 2004, 11:57 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Din afirmatia dvs. rezulta faptul ca nu detineti un fond de cunostinte temeinic. Va rog sa va informati si va voi sta bucuros la dispozitie pentru alte intrebari. Toate cele bune.

Acest topic a fost editat de Minerval: 7 Aug 2004, 11:57 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 8 Aug 2004, 12:00 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



laugh.gif
E suficient.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Aug 2004, 12:04 PM
Mesaj #53


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga geria3e,
QUOTE
Interoghezi aşadar despre un principiu,anume: dacă un om calcă dogma unei religii,dar totuşi susţine că-i aparţine,de fapt face parte (da) sau nu (face parte) de respectiva religie?

In sfarsit, spoton.gif bravo ai inteles... dar nu clopoteala mea a fost de vina pentru asta, si o putere dumnezeiasca:)
QUOTE
Pentru a mă ridica la nivelul tău în clopotniţă,[Tiiii,grozavă privelişte!],

Ei vezi, ti-am zis ca nu prea "vezi"bine. Eu nu sunt ridicat niciunde, ba din contra... mai jos ca mine nu se poate...

QUOTE
te întreb eu pe tine: Un om care s-a născut ortodox şi se ţine de umblatul la biserică şi de toate cele ca toată lumea de sârguincios,dar păcătuieşte cu ceva (cât de mic),este el ortodox sau nu e?,a ajuns să fie sau doar tinde a fi?,aparţine parţial,de tot sau deloc?Tu ce zici?E DA sau NU E?(P-ormă trecem şi la cei care altfel sar gardul,dacă-ţi mai vine să-mi baţi clopotul!)


Ehhh... tocmai cand incepusem si eu sa ma bucur ca vorbim aceeasi limba....tu imi intorci spatele.... sad.gif
Deci draga geria3e, nu e vorba de pacate marunte, facute din nestiinta, din greseala, e vorba de lucruri mult mai mari, facute cu intentie, cu insistenta chiar, cu plan bine stabilit. Chiar nu inteleg ce nu intelegi... ca nu e nimic greu aici...cat sunt eu de prostovan dar pana si eu am inteles ce am spus... rofl.gif .... (rog baietii de la perle... sa vina si sa se infrupte din fraza de mai sus ce tocmai am spus-o... va face furori...)

Deci, ufff.... greu mai e.... daca eu, pacatosul, ma numesc crestin ortodox, dar vin la tine si iti spun: Draga geri3a, vezi ca nu e corect ce sustine credinta ortodoxa, ca de fapt exista reincarnare, ca nici nu e nevoie sa faci cruce, mai bine iei o yantra, si mai vezi ca de fapt Iisus e un profet la fel ca Budha sau Mahomed, si ar fi cazul sa incepi sa crezi in Allah sau in mai stiu eu ce.... si eu sa cred asta... tie nu-ti trece prin capusorul ala frumos sa ma intrebi: Bine dar atunci tu de ce mai zici ca esti ortodox, daca nu mai crezi in fundamentele ortodoxiei...? ohmy.gif
Eu asta intreb de cateva zile... dar ma las pagubas... aceasta a fost ultima incercare... nu pot si nu pot sa ma fac inteles... sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 8 Aug 2004, 01:37 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Minerval @ 8 Aug 2004, 12:00 AM)
Am sa reformulez. Odata ce societatea, cea situata in afara arealului de iluminare masonica, va dobandi intelepciunea necesara in a intelege ca ura ori intoleranta nu sunt raspunsuri ori ca prin perpetuarea razboaielor, vizavi de puncte religioase diferite, nu se va reusi nimic altceva decat adancirea disensiunilor dintre civilizatii, de abia atunci omenirea profana, cea neinitiata, va percepe idealurile de unitate, toleranta si fraternitate universala.
O seara buna.

Nu cred ca crezul masonic e menit sa se "democratizeze" in sensul generalizarii in ansamblul populatiei, este mai degraba o miscare "elitista"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 8 Aug 2004, 02:39 PM
Mesaj #55


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (Minerval @ 8 Aug 2004, 02:00 AM)
Odata ce societatea, cea situata in afara arealului de iluminare masonica, va dobandi intelepciunea necesara

Ce sa spun... rofl.gif ...Devii ridicol deja, mai bine convinge pe citiva din aplaudacii tai (daca ii ai) sa vina sa laude organizatia aia de doi bani, ca de textele tale o fi satula lumea deja rofl.gif
Auzi domne, masonii este "cei mai viteji si destepti dintre traci" roflmao.gif ...

Acest topic a fost editat de Ghost: 8 Aug 2004, 02:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 8 Aug 2004, 05:06 PM
Mesaj #56


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Da Clopoţelule,ai dreptate,chiar nici eu nu mă înţeleg câteodată pe mine,la fel cum tu de data asta ai înţeles ce-ai spus,bravo!,dar se întâmplă şi te rog nu renunţa să încerci cât te-o ţine softu şi hardu!Îndrăznesc să inserez un citat cules de pe "plasă" şi pentru care nu bag mâna-n foc că-i aşa,la fel cum nici pentru cele care le-am scris mai înainte sau de-aici încolo:

' "Intre ce gandesc, ce vreau sa spun, ce cred ca spun, ce spun, ce vreti voi sa auziti, ce auziti, ce credeti ca intelegeti, ce vreti sa intelegeti si ce intelegeti de fapt, exista cel putin 9 posibilitati sa nu ne intelegem."
(Bernard Werber)
Si ne mai miram ca discutam in contradictoriu cateodata !!! '

Corect,nu?De aia susţin [aiurea] că întrebarea mea conţinea răspunsul dorit de matale [probabil nu] la fel cu "Pălărie-ntr-un picior,ghici 'Clopoţelule' ce-i!".
Prin urmare o reformulez: Un om născut într-o ţară şi-o societate preponderent ortodoxă (sau altă religie de pildă),care a fost botezat de prunc după rânduială cu lumânare şi naş,care de mic a deprins din familie practicile cuvenite religiei sale,care apoi trece de vârsta majoratului tot împlinind cu sârg perceptele bisericii sale,dar totuşi păcătuieşte (păcătuieşte mult sau puţin nu contează,oricum păcatul e tot una cu moartea cât nu-i alungat pe deplin şi definitiv),aşadar acel om este sau nu este ortodox,chiar ESTE EL "drept-credincios" sau doar încercă să fie?,este ortodox alb-negru,parţial-color,e cu purici şi linii sau nici n-are imagine?Aici pe pământ omul nostru poate avea orice nume,dar acolo în cer,acolo unde contează cu adevărat,este numele celui care aparţine religiei X (dar păcătuieşte) scris sau nu-i?,iar dacă da,la ce rubrică?,e completată o literă din numele lui,jumătate,de tot sau de loc?
Ce zici tu Clopoţelule?Păi nu se cuvine să ne lămurim întâi cum stăm cu cei care în cadrul "legal" calcă legea,mai înainte să vedem ce-i cu aceia care nici nu se încadrează în "norma păcatului 'creştin' ",dat fiind că locuiesc în altă grădină decât a religiei ortodoxe de pildă?

[Cred că pe undeva e şi răspunsul care trebuia,dar nu-i prea sigur,ca de obicei!]


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 8 Aug 2004, 06:29 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (Ghost @ 8 Aug 2004, 02:52 PM)
Ce sa spunDevii ridicol deja, mai bine convinge pe citiva din aplaudacii tai (daca ii ai) sa vina sa laude organizatia aia de doi bani, ca de textele tale o fi satula lumea deja..

De ce a murit fantoma cand a trecut strada prin fata unei blonde?

... de ciuda. biker.gif

Acest topic a fost editat de Minerval: 8 Aug 2004, 06:31 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 8 Aug 2004, 08:23 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Rog pe Mihai sa stearga toate off-topicurile daca nu se supara 1,6 ca am cerut asta; am citit thread-ul si unele off-topicuri care iau timp (eu citindu-le crezand ca e ceva on-topic pe acolo, insa nem!).
Intai sa incepem sa catalogma pacatele, probabil geriA3 si Clopotel ar intelege mai bine (voi fi cat se poate de scurt, caci sunt foarte multe de spus):
Prunca de capatai este: Sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeu din toata inima, din tot cugetul tau si cu toata fiinta, iar pe aproapele sa-l iubesti ca pe tine insuti.
Deci poate fi despartita de fapt in doua "porunci mai mici":
I. Sa-l iubesti pe Dumnezeu cu toata fiinta si din tot cugetul, mai mult ca orice.
II. Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.

Din prima parte a poruncii de capatai(~I~) fac parte poruncile:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tau si sa nu ai alti dumnezei afara de mine, sa nu-ti faci chip cioplit, nici sa te inchini lui.
2. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in zadar.
3. Adu-ti aminte sa sfintesti ziua Domnului.

Astfel ca in aceste porunci intra anumite canoane si dogme stabilite de Mantuitor, transmise de Biserica, Mireasa Mielului mai intai prin traditia orala, apoi fiind asternute pe hartie pentru a se pastra si a cunoaste urmasii aceste lucruri; spre exepmlu participarea la Sf. Liturghie(sfintirea zilei Domnului), dogma Sf. Treimi(inchinare neincetata lui Dumnezeu in Sf. Treime cea inseparabila), cea a Mantuirii / Invierii(desi nu deriva direct din porunci totusi stim ca Dumnezeu nu face nimic in zadar, iar daca respecti toate poruncile vei dobandi o rasplata, aici e vorba Viata Vesnica - Invierea promisa mereu de Dumnezeu supusilor sai), respectarea sarbatorilor(ca si Sf. Liturghie) etc.
Toate aceste dogme sunt tocmai pentru a-L sluji cat mai bine pe Dumnezeu, astfel ca incalcarea uneia din ele inseamna incalcarea unor porunci ceea constituie un pacat grav si o abatere mare de la calea dreapta a credintei crestine, deci prin urmare negand una sau modificand-o, in acest caz e vorba de Mantuire/Inviere, atunci mesajul lui Dumnezeu e alterat de om, iar acesta din urma nu se mai poate bucura de promisiunea Lui (tocmai ca s-a abatut de la El).

A doua parte a poruncii de capatai (~II~) cuprinde celelalte sapte porunci ale Decalogului, care nerespectate duc implicit la nerespectarea poruncii de capati (logic, nu?) si din nou omul altereaza mesajul de chemare spre sfintire de la Dumnezeu.
4. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta.
5. Sa nu ucizi.
6. Sa nu faci fapte necurate.
7. Sa nu furi.
8. Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
9. Sa nu poftesti femeia aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti casa aproapelui tau si nici un lucru al sau.

Omul pacatuieste mereu, depinde de pacat - gravitatea lui, primele trei porunci fiind cele mai stricte si incalcarea lor e cea mai grava, apoi pe masura ce inaintam in citirea poruncilor, observam ca gravitatea pacatului scade. (primele trei si la cele privind iubirea de aproapele sunt foarte importante, la fel ca primele --- am uitat sa mentionez)

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 9 Aug 2004, 10:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
runik88
mesaj 8 Aug 2004, 11:55 PM
Mesaj #59


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.249






Padre,cu tot respectul , dar aberezi laugh.gif
Pe masura ce inaintam in porunci gravitatea pacatului scade,nu? Si ce observam?Observam atunci ca sa omori
e un pakat mai "ushor" decit sa poftesti la casa aproapelui tau.smile.gif)))))

Mey oameni buni, va veni o singura religie si se cheama New Age si singura dogma impusa va fi constiinta ca exista ceva
superior umanitatii.


--------------------
When the world is viewed with no set reality, the lies of society are revealed and the bonds of slavery, broken
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 9 Aug 2004, 12:12 AM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Triregnum abereaza doar daca aberam cu totii si chiar atunci intr-o mai mica masura (el vorbeste in cunostiinta de cauza fiind vorba de "meseria" lui) smile.gif Si cele zece porunci nu sunt un Top al poruncilor (care-i mai grava, cate puncte de greseli acumulam daca o incalcam a sasea si cate daca o faptuim pe'a noua)... ele trebuie urmate toate in aceeasi masura...(totusi eu as pune-o pe a cincea pe primul loc wink.gif )

La prima vedere ar fi mai bine ca toti oamenii sa aiba o religie comuna (am scapa de o gramada de conflicte care se bazeaza pe divergente de natura religioasa), sa se adreseze toti lui Dumnezeu intr-o singura limba dar asta nu are cum sa se realizeze in urmatoarele sute de ani... asa ca eu cred ca ar fi destul daca incet-incet ar deveni toti oamenii mai toleranti si ar accepta ca strainul din stanga care se roaga lui Allah cat si strainul din dreapta care face crucea altfel ii sunt asemanatori ceea ce difera e doar nuanta de suprafata, iar nu esenta.

Raspunsul la intrebare din titlu ar fi: Da, o singura religie, fiecare sa urmeze o singura religie pentru el si sa accepte ca ceilalti sa-si urmeze fiecare religia.
Cred ca ii este mai placut lui Dumnezeu un om care il accepta pe celalalt si il ajuta (indiferent de religie) decat unul care incearca intai sa-l converteasca pe celalalt... unde "celalalt" reprezinta strainul...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 9 Aug 2004, 12:56 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Frumos spus, Flu.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 9 Aug 2004, 09:53 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (runik88)
[...]va veni o singura religie si se cheama New Age

S-o stapanesti sanatos. ohyeah.gif

Clopotel
Tu pui semnul egal intre credinta in reintrupare (care este majoritara pe Terra in acest moment), inlocuirea crucii cu o yantra (vezi ce spune Apocalipsa despre cei care nu-si fac cruce) si punerea lui Iisus pe acelasi nivel cu Buddha, Mahomed etc.? Rejectezi toata bucataria italiana din cauza ca nu-ti place pizza.
Ma rog, zici ca te-ai hotarat sa urmezi calea BO; ma bucur ca ai ales astfel. Da' nu-ti mai pune problema ca nimeni nu te intelege.. ia vezi, tu ai inteles toate raspunsurile pe care le-ai primit? smile.gif

Minerval
Si zii asa, mai nou masoneria are monopol si pe iluminare? 6.gif De ce am eu senzatia ca pe voi va imbata cineva cu apa rece.. si sunteti atat de infatuati incat inghititi pe nemestecate orice tampenie care va gadila orgoliul? Asculta ce-ti spune cineva situat in afara "arealului de iluminare masonica": Trezeste-te ca nu mai ai mult timp la dispozitie.
Toate cele bune.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 9 Aug 2004, 10:03 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



"Mireasa Mielului"... rofl.gif
E adevarat ca limba de lemn poate face minuni, dar asta le depaseste pe toate... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 9 Aug 2004, 10:06 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
@inorog - tu ai avut vreodata deja vu ? sau ai auzit ?


Am avut, dar nu inteleg relevanta. Sau vrei sa spui ca prin absurd, daca ai avut alte vieti in trecut vei parcurge in viata prezenta aceleasi experiente ?

Deja vu se refera mai degraba la faptul ca intr-un fel sau altul noi putem cateodata zari viitorul. De exemplu daca visez intr-o noapte ceva din viitor si apoi mi se intampla acel lucru, voi avea un deja vu.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 9 Aug 2004, 10:24 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Padre,cu tot respectul , dar aberezi 
Pe masura ce inaintam in porunci gravitatea pacatului scade,nu? Si ce observam?Observam atunci ca sa omori
e un pakat mai "ushor" decit sa poftesti la casa aproapelui tau.)))))

Mey oameni buni, va veni o singura religie si se cheama New Age si singura dogma impusa va fi constiinta ca exista ceva
superior umanitatii.

Niciodata New Age nu va inlocui crestinismul.
Daca erai atent la titlu si la ceea ce se discuta ai fi observat ca eu ma refer la acele incalcari care afecteaza direct credinta; desigur ca omul care calca o singura porunca si persista in pacat, se vitregeste de contactul cu Dumnezeu si poate sa nu mai mosteneasca viata vesnica. Exact ce spune flu, e valabil: toate trebuie tinute.

flu
QUOTE
Cred ca ii este mai placut lui Dumnezeu un om care il accepta pe celalalt si il ajuta (indiferent de religie) decat unul care incearca intai sa-l converteasca pe celalalt... unde "celalalt" reprezinta strainul...

Noi crestinii avem misiunea de la Dumnezeu sa propavaduim necrestinilor Sf. Evanghelie si nu putem incalca dorinta divina.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Aug 2004, 10:39 AM
Mesaj #66


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Tri, nu te supăra, sînt diverse metode de a propovădui ne-creştinilor. Una dintre ele ar putea fi ajutorul, chiar ajutorul dezinteresat, dacă e posibil. Prin fapta aceasta îi trezim atenţia şi interesul. Apoi propovăduirea propriu-zisă "merge" mai uşor. Nu crezi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 9 Aug 2004, 10:42 AM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



@TriRegnum stiu asta si iti respect optiunea. smile.gif

Eu ma gandesc la ce s-a intamplat in trecut atunci cand s-a incercat inocularea crestinismului cu forta in sisteme sociale mai primitive (dar poate echilibrate in felul lor)... dar asta se petrecea in trecut si erau si implicatiile politicului in ecuatie.... unsure.gif

Ceea ce voi spune mai departe cred ca este o blasfemie... wink.gif Eu sper ca daca voi un crestin bun si viata mea va fi pe placul lui Dumnezeu, iar dupa moarte voi ajunge in Rai, sa ma intalnesc acolo cu toti oamenii bun de pe Pamant fara discriminare...
Din cate stiu eu, non-crestinii care duc o viata "buna" ajung intr-un loc asemanator Purgatoriului numit Limb (conform Bisericii Catolice). Am dreptate, TriRegnum?

ps: Ca sa nu se inteleaga gresit. Eu nu spun ca nu trebuie propovaduit cuvantul lui Iisus, dar nu varat cu forta in suflet ("Cine are urechi de auzit sa auda").

Acest topic a fost editat de flu: 9 Aug 2004, 01:30 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 9 Aug 2004, 11:38 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Tri, nu te supăra, sînt diverse metode de a propovădui ne-creştinilor. Una dintre ele ar putea fi ajutorul, chiar ajutorul dezinteresat, dacă e posibil. Prin fapta aceasta îi trezim atenţia şi interesul. Apoi propovăduirea propriu-zisă "merge" mai uşor. Nu crezi?

Nici nu am cntestat acest lucru, deisgur ca folosim orice metoda de propavaduire.

QUOTE
Eu ma gandesc la ce s-a intamplat in trecut atunci cand s-a incercat inocularea crestinismului cu forta in sisteme sociale mai primitive (dar poate echilibrate in felul lor)... dar asta se petrecea in trecut, si erau si implicatiile politicului in ecuatie....

Desigur ca era si politicul prezent, cunoastem foarte bine ca Biserica, atat in Apus cat si in Rasarit, era foarte legata de stat. Acele increstinari fortate au avut si repercursiuni negative, oamenii nefiind instruiti bine (catehizati) au introdus in Crestinism diferite traditii pagane, condamnate mai apoi. Era mai bine daca catehizau si apoi botezau.

Pe coasta de Fildes avem o misiune infloritoare - misionarii fiind trimisi din Dioceza Romano-Catolica de Iasi, au reusit sa ctehizeze acolo si sa ne inmultim cu familii catolice, cat ma bucua faptul cand vad ca Mireasa se pregateste de nunta cu Mirele ei, alegand pentru acesta cele mai frumoase bijuterii.
Pr. Adrian Stoica (Coasta de Fildeş) "În ziua de 10 iulie în Parohia "Sf. Petru" din Bouaké (Coasta de Fildeş) a avut loc celebrarea sacramentelor Botezului, Mirului, Euharistiei şi Căsătoriei pentru 22 de persoane".


QUOTE
Eu sper ca daca voi un crestin bun si viata mea va fi pe placul lui Dumnezeu, iar dupa moarte voi ajunge in Rai, sa ma intalnesc acolo cu toti oamenii bun de pe Pamant fara discriminare...

Fii sigur ca in Rai vor fi toti oamenii buni de pe Pamant, fara exceptie, unii nu au avut ocazia sa cunoasca crestinismul si au trait facand binele, Dumnezeu ii va rasplati si pe ei. (ex: calugarii tibetani care nu omoara nici macar un gandac, ei nu pot fi osanditi pe vecie, Dumnezeu e bun si drept)

QUOTE
Din cate stiu eu, non-crestinii care duc o viata "buna" ajung intr-un loc asemanator Purgatoriului numit Limb (conform Bisericii Catolice). Am dreptate, TriRegnum?

Conform Bisericii Catolice, exista un loc (Paul vorbeste de el ca "purificare prin foc", iar Isus spune "nu vei iesi din temnita pana nu vei plati cel din nurma ban", pentru Iad e denumirea de "foc vesnic") unde toti oamenii dupa moarte vor ajunge; acest loc, Purgatorul are un singur sens: spre Rai. Oamenii care au facut pacate minore, fara constiinta si vointa deplina trebuie sa fie pe deplin curati in fata lui Dumnezeu, astfel ca aici asta fac: se purifica. Biserica Ortodoxa spune ca oamenii din iad pentru care ne rugam pot fi salvati, conform doctrinei Bisericii Catolice, iadul fiind "osanda vesnica" si "focul vesnic", oamenii nu mai pot fi salvati de acolo.
Daca citim unele carti ale Bisericii Ortodoxe despre viata dupa moarte, observam acolo ca exista vamile vazduhului unde sufletului i se cere sa plateasca fiecare fapta rea cu una buna, iar cand se epuizeaza atunci e nevoie de rugaciunile celor de pe pamant, dupa aceste vami ajunge la Dumnezeu, in Rai; de fap aceasta o numim noi, catolicii, Purgator.
Necrestinii care duc o viata buna, atat cat pot ei, dupa legea lor, ei neauzind de Isus Cristos si neavand cu sa-i respinga invatatura, vor merge in Purgator dupa are vor ajunge si in Rai.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 9 Aug 2004, 11:40 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 9 Aug 2004, 01:15 PM
Mesaj #69


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga RZA,
QUOTE
Clopotel
Tu pui semnul egal intre credinta in reintrupare

Nuuu... nici pe departe... nu am spus asa ceva, ar fi ilogic. Credinta e ceva, reintruparea este poate, daca vrei, o chestie in care sa crezi, la fel ca multe alte lucruri. Adica tu ma acuzi, ca si cum, as pune semnul egal intre masina si volan . Ori nu poate fi vorba de asa ceva, sunt lucruri diferite...
QUOTE
Rejectezi toata bucataria italiana din cauza ca nu-ti place pizza.

Inteleg exemplul tau, dar nu este bun ales... de ce...pentru ca de regula, a manca pizza cu masline si a manca pizza cu ciuperci este o chestie de gust sau de moft, nu cred ca acelasi lucru o sa spui, cand e vorba de a crede in Dumnezeu si a crede in zeul RA de ex... adica este ca si cum ai rejecta hinduismul pentru ca nu imi place Kali... pai nu e vorba de placere, e vorba de obligatie daca vrei. Dumnezeul meu mi-a spus ca este un Dumnezeu gelos, asa ca sa am grija cu cine ma incurc.
QUOTE
Ma rog, zici ca te-ai hotarat sa urmezi calea BO; ma bucur ca ai ales astfel.

Eu am ales calea BO, de ce... pai in Ro...BO logic este singura institutie care se ocupa cu ortodoxia. Iar eu sunt ortodox, atat prin nastere cat si prin convingere(credinta). Daca eram budhist eu nu alegeam calea BO, ci cu totul alta cale. Tie ti se pare normal ca un budhist sa aleaga calea BO? Eu asta intreb...
QUOTE
Da' nu-ti mai pune problema ca nimeni nu te intelege.. ia vezi, tu ai inteles toate raspunsurile pe care le-ai primit?

Acum nu-mi mai pun problema ca nimeni nu ma intelege, asa cum am crezut la inceput. Acum sunt sigur ca si tu si geria3e, m-ati inteles perfect, dar nu ati vrut sa-mi dati raspunsuri directe, de ce va e teama sa recunoasteti ceva, ca nu este nimeni sa va judece pe aici? Doar discutam deschis...

Vreau sa-ti reamintesc, ca nu mi se pare corect, nici din punct de vedere moral, nici din punct de vedere crestinesc, ca daca nu mai crezi in Biserica Ortodoxa, sau in fundamentele ei, sa nu mai calci in aceasta Biserica, ca credincios, ca turist poti sa o faci. Nu eu interzic asta ca nu am cum si nici nu vreau, eu vorbesc de ce e drept...
Altfel, te gasesti in situatia vrajitoarelor, care evident ca ele se declara ortodoxe, dar din punct de vedere ortodox, ele lucreaza cu necuratul, si ele merg la Biserica, si ia sau chiar fura particele, Sfinte Taine, Aghiazma si le folosesc la vrajile lor. Adica ele vin doar sa ia puterea din Biserica si sa o foloseasca in scopurile lor.
Nu zice nimeni sa nu cercetezi, sa nu vezi in ce consta credinta budhista, islamica si altele, chiar si vrajitoriile. Dar atunci cand ajunci sa le aplici si sa crezi in ele, nu te mai poti numi ortodox.
Tu RZA esti ortodox, sau nu? Tin sa-ti reamintesc ca ortodoxia este una, asta de acum. Nu este o intrebare tendentioasa, care sa aduca in discutie o anumita persoana, sau sa vreau sa te atac cumva. Nu...nu am voie sa fac asta. Dar ar fi interesant daca tu RZA ai spune DA, sunt ortodox, dar nu cred in BO, adica in Biserica Ortodoxa, dar eu merg la Biserica. Atunci recunosc ca te-ai afla intr-o situatie contradictorie: daca nu crezi in ceva, de ce te mai duci acolo? eu daca nu cred in budhism, ma pot eu numi budhist? Si daca fac asta, tu nu o sa ma intrebi la fel? Este vorba doar de a discuta direct, nu sa ocolim raspunsurile. Ai vazut ca geria3e, minimizeaza scopul intrebarii... el ma intreaba oare nu exista ortodocsi care fac pacate? Pai de asta e vorba aici? E vorba de principiu... un musulman care spune ca este ortodox, comite un pacat? Un ateu care sustine ca e ortodox comite un pacat? Nu are legatura cu pacatul topicul acesta. Eu intreb daca e normal sa faca asta.
Eu nu stiu daca tu esti ortodox RZA, eu nu stiu daca crezi in reincarnare sau nu? Personal nici nu ma intereseaza, pentru ca este o problema intima a fiecaruia.
Dar eu stiu ca exista persoane, care spun ca sunt ortodoxe, nu cred in BO, cred in reincarnare si multe altele... ei bine mie cu acele persoane mi-ar place sa vorbesc, pentru ca am putea avea o dicutie interesanta. XCross, mi-a dat de inteles ca acele persoane nu exista, sau daca exista nu vor sa dea raspunsurile pe fata... eu sunt mai optimist si sper sa stau de vorba cu o astfel de persoana... smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 9 Aug 2004, 01:56 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Clopotel, e foarte simplu:
1. Sunt ortodox,...
2. ... cred in BOR...
3. ... si merg la biserica...
4. ... dar nu consider ca BOR detine adevarul exclusiv. Numai Dumnezeu il detine. Iar fragmente din adevar se gasesc si in alte religii.

Care-i problema?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 05:03 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman