Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:O Singura Religie Trebuie Urmata?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Clopotel
Deschid acest topic, plecand de la o intrebare care mi-a fost inspirata la alt topic.
Prin urmare, este bine sau nu, sa urmezi intocmai calea unei religii?
Aceasta insemnand ca sa o respecti intocmai. Fara nici un fel de abateri.
De ex. un crestin ortodox, (dar sunt binevenite si parerile celor de alte religii, poate exista situatii similare), desi religia lui spune ca nu exista reincarnare, el poate crede ca exista?
(Este o intrebare cu caracter general si nu vreun apropo la cineva anume, nu acesta este scopul, ci doar a afla cam care ar fi "libertatile" unei religii acceptate.)
Exista oare aceste libertati, sau putem sa ni le luam singuri?
Daca facem acest lucru, reprezinta el sau nu un pacat?
Daca ai reusit sa dobandesti unele abilitati, poti sa treci dincolo de religie? Daca da, atunci mai faci parte din religia respectiva?
Bun... sa admitem ca putem sa ne luam unele libertati. Dar unde ne oprim?
Daca un preot spune sa facem ceva, noi putem sa facem altceva?
Adica vorbele preotului, trebuie luate ca sfaturi sau pareri ale lui, sau ca "trebuie sa fac asta pentru ca asa a zis preotul"?

Scuzati multimea intrebarilor, si va rog sa intelegeti ca el sunt puse doar cu scop de dezbatere si nu fac referiri la persoane.
contraste
Multi spun ca Dumnezeu este unul. Cuvintele se pot si rostogoli mai repede ca o mingie si interpreta si rasinterpreta, dar insusi numele de Dumnezeu in foarte multe religii spune ceva: ca este unul. Si in multe religii cunoscute - cele cu multi adepti - cam tot asa se deruleaza lucrurile. Si cum democratia bine inteleasa, cea care o aplici doar pentru tine fara a deranja pe altul, adica optiunea ta fara a o impune altcuiva, eu am ferma credinta in reancarnare. Si nu ma poate influenta nici o doctrina. Precizeaza te rog natura libertatilor. Daca ai bun simt si discernamant in ceea ce faci, nu trebuie sa ceri voie nimanui. Masura este in tine. Sfaturile sunt bine venite si necesare adeseori.
Am cam raspuns la tot, nu ?
actionmedia
Orice religie este compusa din 2 componente:
1. Esenta.
2. Imbracamintea (povestea de-a gata).

Cei care au si capacitatea de a crede si cea de a judeca au nevoie doar de Esenta peste care pot sa isi construiasca propria Imbracaminte.
Cei Imbracamintea (de-a gata) este pentru cei care nu pot sau nu vor sa-si construiasca propria Imbracaminte.
noi
Asa o fi in "democratie" iti vezi de parerile tale fara sa deranjezi pe altii..dar Iisus n-a venit pentru El,ci pentru noi. Ne-a "deranjat" aratandu-ne calea. A trimis apostoli sa propovaduiasca..sa "deranjeze"...si chiar ca au deranjat de vreme ce au avut toti moarte martirica.

Clopotelule smile.gif ..reincarnarea este una din ispitele cele mai recente pentru ortodocsi. Conceptul s-a rafinat treptat, treptat..dar sfatul meu ar fi sa citesti parintii Bisericii (pr. Cleopa -Despre reincarnare, Danion Vasile- De ce cauta omul, semne si minuni).
TriRegnum
QUOTE
De ex. un crestin ortodox, (dar sunt binevenite si parerile celor de alte religii, poate exista situatii similare), desi religia lui spune ca nu exista reincarnare, el poate crede ca exista?

Un crestin nu poate crede in reincarnare, aceasta nu exista! pentru un crestin, noi avem INVIEREA si nu reincarnarea.

QUOTE
Exista oare aceste libertati, sau putem sa ni le luam singuri?
Daca facem acest lucru, reprezinta el sau nu un pacat?

Omul e liber sa aleaga binele sau raul, insa nu pe amandoua, la fel poate alege Calea, Adevarul si Viata sau reincarnarea, neexistand doua cai in aceasta privinta.
Pentru un crestin adevarat credinta conform ca exista reincarnare constituie un pacat deoarece contravine legiii crestine.

QUOTE
Daca ai reusit sa dobandesti unele abilitati, poti sa treci dincolo de religie? Daca da, atunci mai faci parte din religia respectiva?

Dincolo de religie nu poate nimeni sa treaca, ea il duce pe om la Dumnezeu (ma refer la cea crestina) si nimeni nu poate trece dincolo, eventual "trecerea dincolo de religie" inseamna osanda vesnica. Sa nu uitam ca si diavolul are anumite abilitati prin care poate sa-l atraga pe om in diferite situatii si astfel sa-l indeparteze de la calea ce duce spre viata.

QUOTE
Daca un preot spune sa facem ceva, noi putem sa facem altceva?

Omul avand liberul arbitru desigur ca poate sa faca si ce interzice preotul, insa trebuie sa constientizam ca preotul are niste studii in acelste chestiuni teologice, studii mai aprofundate decat ceilalti oameni care iau din fiecare religie cate ceva crezand in mintea lor ca iau doar ce e bun. Proetul crestin stie ce este bine pentru sufletul omului, iar daca credinciosul il asculta va mosteni viata vesnica (preotul cunoaste vietile sfintilor, iar acestia nu au crezut in reincarnare si s-au mantuit, atunci noi de ce sa credem?).

Clopotel, eu iti spun sa citesti Sfintii Parinti ai Bisericii, deoarece ei sunt singurii care dau marturia adevarului, a Traditiei Sfinte; de pilda Sf. Augustin inainte de botez simpatiza cu sectarii maniheisti care credeau in reincarnare, totusi el si-a dat seama ca aceasta nu exista pentru un crestin, asa ca s-a botezat in Biserica lui Cristos si uite, acum e sfant, Doctor si Invatator al Bisericii.
actionmedia
QUOTE (noi @ 3 Aug 2004, 02:37 PM)
Asa o fi in "democratie" iti vezi de parerile tale fara sa deranjezi pe altii..dar Iisus n-a venit pentru El,ci pentru noi. Ne-a "deranjat" aratandu-ne calea. A trimis apostoli sa propovaduiasca..sa "deranjeze"...si chiar ca au deranjat de vreme ce au avut toti moarte martirica.

Clopotelule smile.gif ..reincarnarea este una din ispitele cele mai recente pentru ortodocsi. Conceptul s-a rafinat treptat, treptat..dar sfatul meu ar fi sa citesti parintii Bisericii (pr. Cleopa -Despre reincarnare, Danion Vasile- De ce cauta omul, semne si minuni).

Ortodox, Catolic, Islamist, Hinduist... toate astea tin de imbracaminte. Importanta este esenta.
Crezi ca cei de confesiune catolica nu ajung in rai daca el exista? Crezi ca are vreo importanta ca te inchini de la dreapta la stanga sau invers sau ca te rogi de trei ori pe zi cu fata spre Meca? Toate astea tin de Imbracaminte. O religie nu poate exista daca nu spune o poveste si nu stabileste niste reguli de urmat pentru adeptii ei. Dar asta nu inseamna ca esti ortodocsii sunt mai crestini decat catolicii pentru ca ei se inchina altfel sau pentru ca nu stiu ce fac.
Important este ce ai in inima si nu ceea ce faci. smile.gif
Inorog
Eu am avut un drum greu pana am ajuns la crestinism. Am ridicat si am cercetat fiecare "pietricica". Am mers si pe alte carari (ateism, hinduism). Acest efort mi-a fost rasplatit. Acum stiu ca acesta este drumul cel bun si nu mai caut altele. Dar cata vreme pierduta! Ii admir pe cei care aleg cu naturalete calea lui Christos din copilarie si nu o mai lasa.

Cred insa ca exista si un ajutor din partea Lui Dumnezeu pentru cel ce isi cauta drumul. Eu poate ca am fost rasplatit, fiindca oricat de tare m-am ratacit, nu am parasit dragostea pentru Isus (chiar daca uneori i se adresa Lui Isus omul si nu Dumnezeul).

Exista insa si in crestinism o mare libertate. Daca citesti vietile sfintilor vei vedea ca fiecare este unic in felul lui. Asta e tare frumos.
geriA3e
Hai să încercăm să răspundem!

Religia: religia e urmarea pedestră a "stâlpului de nor ziua şi a stâlpului de foc noaptea"!

Cum?: E simplu: dacă stă,stai,dacă se mişcă,te ţi după el!

DAR,dar...în mijlocul drumului iată o stâncă!

Întrebare: Ce-i facem?O escaladăm?O ocolim prin stânga sau prin dreapta?Săpăm pe dedesubt?Ori...

Răspuns: RELIGIA!,iată calea corectă de-a urma stâlpul de pe cer şi de-a depăşi obstacolul de pe pământ!

Problemă: Oamenii-s atât de diverşi,fiecare-i unic şi nu-s toţi de acord din principiu,din principiul că "nu încap două săbii într-o teacă"!Ce se va întâmpla?

Soluţia: Altă RELIGIE care altfel rezolvă cu piatra...mai bine,mult mai bine decât...ştiţi voi!

Constatare: A doua soluţie rezolvă numai pentru o parte din convoi problema,dar nu-i destul,oameni suntem şi nu oi,trebuie explorate şi celelalte posibilităţi de-a trece de obstacol,nu?

Rezolvare: "Hai să fac Io ce n-a mai făcut nimeni!" "Hai după ăla că uite ce grozav e!"...Apar deci alte RELIGII.

Urmare: Aşa se face că se tot navighează împrejurul rocii,iar unii pierd din vedere stâlpul ziua,alţii noaptea,alţii de tot şi calea li se face tot mai importantă decât ţinta cea mobilă,iar ei dau ture ce nicăieri nu duc,dar tot RELIGIE se cheamă şi acestea!

Dilema:CINE GREŞEŞTE şi cine are dreptate?

Adevărul?: nu prea interesează pe nimeni de fapt,fiecare o ţine tot p-a lui,dar cine nu se pierde de nor a ales calea cea bună,indiferent c-a-nceput defilarea cu stângul,cu dreptul sau cu amândouă picioarele,dacă sare piatra sau o despică şi avansează!

Concluzie: Ar trebui să încep să răspund la întrebări,dar e prea târziu,poate altă dată!
actionmedia
QUOTE (geriA3e @ 3 Aug 2004, 10:59 PM)
Urmare: Aşa se face că se tot navighează împrejurul rocii,iar unii pierd din vedere stâlpul ziua,alţii noaptea,alţii de tot şi calea li se face tot mai importantă decât ţinta cea mobilă,iar ei dau ture ce nicăieri nu duc,dar tot RELIGIE se cheamă şi acestea!

spoton.gif
Frumos spus, foarte frumos.
contraste
Inorog, indiferent care iti este calea pe care ai pasit, daca in sufletul tau esti multumit si linistit, impacat, este bine. Si eu personal nu sunt ferm convinsa ca botezul din primele zile care se practica in mai toate credintele, este o realizare, ci mai degraba o impunere. Consider calea ta cea mai justa, libertatea alegerii propriei credinte pe baza de chemare si discernamant. Aceasta parere neconforma cu canoanele ortodoxismului nu este de altfel singura, sau singuratica........
1,618033
In fiecare religie exista precepte fundamentale, si precepte care - bazate pe fundamente - pot varia in functie de trecerea timpului.

De exemplu, poate fi Crestin cineva care nu crede in Hristos ca salvator? La ce bun sa se mai numeasca crestin atunci? Nu poate.

Poate fi crestin cineva care nu crede in inviere? Pai invierea este piatra de bolta a intregului crestinism. Eliminati aceasta piatra, si intreaga constructie a crestinismului se va prabusi. De ce? Pentru ca moartea - in crestinism - este rasplata pacatului. Moartea, si nu reincarnarea undeva, sub un alt corp, si mostenind Karma precedentelor tale intrupari.

Aceasta moarte este invinsa prin inviere - la fel ca si cu Hristos, care nu s-a reincarnat a treia zi dupa moarte, ci a inviat.

Da, pupatul sau nu al unei icoane, reverenta sau nu fata de o statuie, purtatul sau nu al unei haine, postitul sau nu, denumirile confesionale si asa mai departe - astea pot diferi, si pot inalta acea forma de crestinism mai sus, sau o pot cobori mai jos.

Dar lucrurile fundamentale - cum este si absenta reincarnarii (care nu are cum sa intre in sistemul de referinta crestin) - nu pot diferi.


Altfel, e ca si cum am zice despre musulmani ca pot ramane musulmani si sa creada in reincarnare. Si ca Mohamed de fapt predicase reincarnarea, numai ca seicii de dupa el au schimbat doctrina...


Dunque - poti urma o singura religie - tinand minte ca - desi poti considera ca e mai buna decat celelalte, nu e SINGURA buna, dar in acelasi timp sa nu fii de acord cu toate preceptele ei. Preceptele secundare (de genul mentionat mai sus). Dar fundamentele, acelea nu le poti schimba. Caci atunci cand le schimbi, iti schimbi si religia.

just my 2 c
milimetru
Eu cred că e bine ca un credincios să fie convins că religia pe care o practică e cea mai bună dintre toate pentru el. În acelaşi timp trebuie să aibă consideraţie, respect şi interes pentru oricare religie şi să se abţină de la a face, în plan sufletesc, clasamente ale religiilor.

Credinciosul care nu este de acord cu anumite precepte ale religiei sale trebuie să se întrebe unde a greşit el.

Iar răspunsuri la toate întrebările pe care le pune măria-sa umilul servitor de la han ( smile.gif ) poate că le va putea găsi lecturînd cu sufletul psalmul 118...
gypsyhart

Este bine sa urmezi intocmai calea unei religii?

Sa nu uitam un lucru esential: oamenii.
Din cate am putut sa inteleg eu pana in acest moment toti maestrii spirituali, sfintii etc din istoria umanitatii au pus accent mereu pe factorul uman. Au venit pe lumea asta ca sa ne (re)aminteasca faptul ca o religie (mai mult sau mai putin organizata) nu isi mai are rostul daca lucreaza IMPOTRIVA oamenilor.
In opinia mea ideea de a desprinde intr'o religie asa zisa "doctrina" a acesteia (dogma) de oamenii care o incarneaza la un moment dat este primul pas spre moartea acesteia.
REvenind la intrebare.....
Daca nu gasesti un om in care sa ai deplina incredere dintr'o anume traditie/scoala spirituala (indiferent daca acesta este de acord cu "doctrina" oficiala a acelui curent) nu cred ca este bine sa urmezi acea "cale". Increderea de la om la om este elementul fundamental, si nu titulatura curentului.
Clopotel
Dragii mei,
1,61..
QUOTE
Dar lucrurile fundamentale - cum este si absenta reincarnarii (care nu are cum sa intre in sistemul de referinta crestin) - nu pot diferi.

xcross
QUOTE
Credinciosul care nu este de acord cu anumite precepte ale religiei sale trebuie să se întrebe unde a greşit el.

Pai aici este nedumerirea mea..., poti fi crestin ortodox si sa crezi ca exista reincarnare? Eu recunosc din capul locului ca sunt slab evoluat spiritual si am credinta sub orice limita acceptabila, dar poti sa fi o persoana evoluata spiritual si crestin ortodoxa si sa ajungi la concluzia, de pilda ca exista reincarnare si multe alte lucruri care sunt exact invers religiei ortodoxe? Exista cazuri reale, nu este doar imaginatia mea.
Aceasta evolutie spirituala, posibil sa-ti dea niste abilitati prin care sa vezi mai multe decat restul oamenilor, este corect. Dar sa si ajungi la concluzii contradictoriii - aceasta mi se pare interesant, pentru ca daca este adevarat inseamna ca toti ceilalti, astia mai putin evoluati suntem intr-o mare eroare - si atunci te intrebi cine si de ce sa ne "minta" in halul asta sad.gif
PS. este adevarat ca persoanele respective mai evoluate spiritual, au reusit sa evolueze atat si apeland la alte "lucruri" extra ortodoxe - si de aici intrebarea din topic...
In fapt eu doresc o dezbatere serioasa pentru aceasta problema, si rog chiar persoanele care "stiu ceva" sa spuna mai multe.
Inorog
Multumesc contraste ! Iti doresc sa-ti gasesti si tu calea daca nu cumva ai gasit-o deja !
contraste
Calea mea este gasita si definita mie insami, altfel nu as fi atat de sigura pe mine, nu spun de neclintit. Inamovibilitatea nu ii este proprie nici pamantului, care adeseori este miscat de cutremure, bombe nucleare, meteoriti.......Iti multumesc pentru amabilitate.
TriRegnum
QUOTE
PS. este adevarat ca persoanele respective mai evoluate spiritual, au reusit sa evolueze atat si apeland la alte "lucruri" extra ortodoxe - si de aici intrebarea din topic...

Fiecare religie necrestina detine farame de Adevar gasite de oameni si de la oameni, insa Crestinismul autentic detine tot Adevarul revelat de Dumnezeu. Orice persoana evoluata spiritual intr-o religie ecrestina este sub nivelul uneia evoluate spiritual in crestinism ("este un sigur botez si o singura credinta", iar Isus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata"). Astfel ca perseverand in acea credinta si in acel sngur botez si mergand pe Calea cea dreapta spre Viata vesnica, vazand Adevarul, devii tot mai evoluat, mult mai mult decat celelalte credinte care nu urmaresc Calea cea adevarata, avand farame din Adevar si nu cred in Viata vesnica asa cum o fac crestinii.
contraste
Eu sunt calea, adevarul si viata ! Si ortodocsii si catolicii, si altii sunt de acord.
Dupa moarte, Christos a inviat din morti, cu moartea pre moarte calcand, nu ?
Iata primul exemplu de reancarnare !
Adevarat, el , Christos ne deschide calea spre o noua viata ! Acum explic de ce eu cred in reancarnare, cu dovezi biblice. Cui nu-i place, sa nu creada !
TriRegnum
QUOTE
Eu sunt calea, adevarul si viata ! Si ortodocsii si catolicii, si altii sunt de acord.
Dupa moarte, Christos a inviat din morti, cu moartea pre moarte calcand, nu ?
Iata primul exemplu de reancarnare !
Adevarat, el , Christos ne deschide calea spre o noua viata ! Acum explic de ce eu cred in reancarnare, cu dovezi biblice. Cui nu-i place, sa nu creada !

A inviat, nu s-a reincarnat! e diferenta, reincarnarea are loc in alt trup care se naste, invierea are loc in acelasi trup. Nu exista dovezi biblice privind reincarnarea (citeste atent si nu lua acele citate unde oamenii spun lui Isus cum ca ar fi Ioan Botezatorul sau Ilie)
geriA3e
[Vai câtă clopoţeală pe aici!]
Salutare tuturor celor prezenţi! ("undeva,cândva"!).Clopoţelule,tu ai pus o serie de întrebări.Ai primit o seamă de răspunsuri diverse.Ai revenit cu alte întrebări şi soliciţi răspuns.Drept să-ţi zic,m-aş băga,da nu pricep problema.
Care-i deci problema ta?Discutăm despre principii sau despre cazul tău concret (ca şi de-al altora)?Ce cauţi de fapt,că nu mi-e clar?Ai o religie,o biserică,un preot,nu?Care-i deci dilema ta?Lipseşte ceva şi simţi vreo trebuinţă nelămurită dar stringentă?De aia nu ţi-e suficient ce deja ai?Parcă n-aş crede că doar ţi s-a deschis apetitul c-ai auzit pe alţii descriindu-şi meniurile exotice de "raţă cu portocale" şi te gândeşti să nu rămâi de căruţă de mănânci numai tradiţionala noastră "raţă pe varză",dar cumva pui întrebările astea numai pentru că ţi s-a aprins pofta?Sau încă altceva o fi?
Te-am întrebat nu în spirit antagonist,ci pentru că numai la o problemă conturată pot încerca să formulez un răspuns potrivit!(Dacă nu-ţi convine ce-am zis ignoră liniştit şi sapă mai departe căci comoara din insulă e pe-aproape!)
Enoh
Salut la toti

Una dintre cele mai mari minciuni ale crestinatatii este nevoie de preoti pt a ajunge la Dumnezeu ...

Daca Iisus - Yeshoua ben Joseph - a spus clar ca numai prin EL se ajunge la tatal, FARA mijlocitori (adica sfinti Stefan etc, mucenici etc etc) atunci cum crede lumea ca dupa comiterea de pacate in nestire (ma refer la pacate grele, ce fac mult mult rau) , te salveaza omul in negru ?!?!??!?

Mai ales ca 99% nici nu se prea omoara cu reformarea gandirii si actiunii ....

Sunt convins ca in Rai vor fi mai multi pagani (non crestini...) decat crestini. pagani insa ce au stiut ce e iubirea de aproape, de Dzeul lor, fapte bune si credinta .... mult mai multi decat crestinii .... sau asat e imaginea pe care o am eu poate ma insel ...

Reincarnarea e cam complexa pt mine ... totusi, ideea ca traim amaratii astia de ani pe urma gata e ca si cum ai da un examen de 4 h in 15 minute !!! asa mi se pare .... doar daca nu pierd eu ceva din vedere


si nu uitati ! nici Biblia nu poate fi luata 100 % ad literam deoarece interese nu tocmai curate au dus la modificarea ei (nu in esenta insa..)

sa nu uitam ca cel ce tine in mana puterea religioasa, conduce cu adevarat deoarece NICI O NATIUNE SAU POPOR NU A SUPRAVIETUIT RELIGIEI SALE !!!

Va salut

AM ZIS
noi
"Daca Iisus - Yeshoua ben Joseph - a spus clar ca numai prin EL se ajunge la tatal, FARA mijlocitori (adica sfinti Stefan etc, mucenici etc etc) atunci cum crede lumea ca dupa comiterea de pacate in nestire (ma refer la pacate grele, ce fac mult mult rau) , te salveaza omul in negru ?!?!??!?"

Spune-mi sincer de unde stii chestia asta? Ai vorbit tu cu Iisus?
TriRegnum
QUOTE
"Daca Iisus - Yeshoua ben Joseph - a spus clar ca numai prin EL se ajunge la tatal, FARA mijlocitori (adica sfinti Stefan etc, mucenici etc etc) atunci cum crede lumea ca dupa comiterea de pacate in nestire (ma refer la pacate grele, ce fac mult mult rau) , te salveaza omul in negru ?!?!??!?"

Spune-mi sincer de unde stii chestia asta? Ai vorbit tu cu Iisus?

Imi permit sa raspund eu, noi:
Dupa cuvintele sale pare liber cugetator, sunt multi oameni cu asemenea idei.

La Tatal numai Isus e mijolcitor si atat, insa la Isus ne e mijlocitoare Sf. Fc. Maria, mama Sa, si o sumedenie de sfinti pe langa.
Cred ca atunci cans spui "omul in negru" te referi de fapt la moarte, insa nu e asa, nici un om nu crede ca de pacatele grele il poate izbavi numai moartea, cel care izbaveste e Isus Om-Dumnezeu, iar pacatele grele se iarta dupa o spovada serioasa si desigur cu indreptarea de cuviinta.

QUOTE
Una dintre cele mai mari minciuni ale crestinatatii este nevoie de preoti pt a ajunge la Dumnezeu ...

Ce anume te face sa crezi ca sunt minciuni? Isus a spus "cine va asculta pe voi, pe Mine ma asculta" si "voi face din voi un neam de preoti"(acesta din urma fiind mai clar in privinta preotiei celor botezati, dar si celor botezati si hirotonisiti) sau le-a spus cand a instituit Preasfantul Sacrament al Euharistiei a spus la sfarsit "faceti aceasta in pomenirea Mea", preoti au existat mereu la orice popoare, chiar Dumnezeu a investit preoti in primul sau Legamant, Legea lui Moise, acelasi lucru e si la crestini (slujitorii Altarelor sunt: diaconii, presbiterii/preotii si episcopii).
DaC
Pentru a putea respunde la intrebarea lui Clopotel
QUOTE
poti fi crestin ortodox si sa crezi ca exista reincarnare?
ar trebui sa lamurim ce inseamna a fi crestin ortodox. Se presupune ca daca ai fost botezat in traditia crestin ortodoxa esti crestin ortodox. Cam ciudat avand in vedere ca botezul se face, de obicei, cand esti mic si nu ai nimic... de spus. Si ajuns la varsta la care iti pui intrebari filozofice privind credinta, reincarnarea si altele asemenea iti dai seama ca religia ta crestin ortodoxa "nu te lasa" sa crezi in reincarnare. Ce e de facut? sa nu-ti mai pui intrebari sa nu mai gandesti si sa iei totul asa cum este in dogmele crestine. Nu prea cred.
Am si eu o intrebare: Pana cand esti crestin ortodox, daca ai fost botezat in aceasta credinta? Daca vrei se crezi in reincarnare ce trebuie sa faci? sa renunti la a mai fi crestin? CUM?

Conceptiile de genul:
QUOTE
Fiecare religie necrestina detine farame de Adevar gasite de oameni si de la oameni, insa Crestinismul autentic detine tot Adevarul revelat de Dumnezeu. Orice persoana evoluata spiritual intr-o religie ecrestina este sub nivelul uneia evoluate spiritual in crestinism ("este un sigur botez si o singura credinta", iar Isus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata").

te trag inapoi, te opresc la a gandi liber. Nu am ce zice pentru un crestin suna foarte frumos, dar din pacate exclude orice alta posibilitate, cale. Cum ramane cu musulmanii, hindusii, budistii, sintoistii, etc calea lor nu este "Adevarata"?

Fiecre este liber se gandesca si se creada in ce vrea. Vrei sa crezi in Iisus si in reincarnare in acelasi timp, foarte bine. Cine te poate opri?
Clopotel
geria3e
QUOTE
Drept să-ţi zic,m-aş băga,da nu pricep problema.

Eu sunt de parere sa nu te bagi pana nu pricepi problema...

QUOTE
poti fi crestin ortodox si sa crezi ca exista reincarnare?

Aceasta intrebare a venit pentru ca exista persoane care se declara crestin ortodoxe, care sunt mai evoluate spiritual ca mine, si care spun ca de fapt exista reincarnare. Aceasta inseamna, logic, ca reincarnarea ori exista ori nu, cale de mijloc nu e. Si de aici rezulta ca ori eu sunt mintit pe fata, ca nu exista reincarnare, ori ca cei mai evoluati spiritial ca mine sunt intr-o grava eroare. Si reincarnarea este doar un mic exemplu... mai sunt si alte lucruri fundamentale pentru ortodocsi care sunt contrazise chiar de ortodocsi ohmy.gif . Eu asta am vrut sa supun dezbaterii... fara alte portocale rate sau verze....
Dac
QUOTE
ar trebui sa lamurim ce inseamna a fi crestin ortodox.

Cred ca nu trebuie lamurit nimic in chestiunea asta... e vorba de principiu. Religia crestin ortodoxa sustine ca nu exista reincarnare. Daca cineva sustine ca din contra, ea exista, mai poate fi el ortodox?! Pentru ca, ma repet, o religie, dar si doi adepti ai aceleiasi religi, nu poate sau nu pot sa sustina si ca exista si ca nu exista reincarnare. ohmy.gif

Deci,
QUOTE
poti fi crestin ortodox si sa crezi ca exista reincarnare?

eu zic ca nu pentru ca se contrazic fundamentele religiei ortodoxe asa cum spune si 1,61...
dar ii astept cu mare interes pe cei ce zic da smile.gif
milimetru
Clopotel, Clopotel, ţie îţi este de "păruială" dragul meu. huh.gif Vrei pe cineva care să zică "da"? Poate că-l vei găsi şi o să ai ceea ce pofteşti! ph34r.gif

Dacă însă vei căuta un creştin ortodox, de preferinţă veritabil, care să zică "da"-ul dorit de tine, eu zic să-ţi... cumperi tutun! wink.gif
Inorog
Desi nu mi se pare ceva ceva foarte important, daca exista sau nu exista reincarnare, imi voi spune si eu parerea.
(Fac o paranteza in legatura cu lucrurile importante si neimportante. Mi s-a intamplat sa aud anumite discutii despre subiecte pe care le consideram insignifiante, iar dupa cativa ani acestea au devenit importante pentru mine. Asa ca de atunci incerc sa abordez cu seriozitate orice subiect)

Parerea mea este ca nu exista reincarnare. Daca ar exista, adica daca eu as mai fi avut o viata pamanteasca si nu as tine minte absolut nimic din acea viata, inseamna ca eu de acum nu sunt acelasi cu eu de atunci. Sau altfel spus legaturile dintre mine si ipoteticul eu din trecut nu ar fi mai mari decat legaturile dintre mine si oricare alta persoana care traieste in prezent. Caci oricum sufletele sunt la fel, de aceea trebuie sa ne iubim unii pe altii. Aproapele nostru este la fel ca si noi, doar ca a trait in alte conditii.
ioana1
Salutare, baieti, si tie in special Clopotelule !

Te-ai suparat pe Geri, care a zis bine ce-ai zis, doar ca tonul a fost usor ironic, si ti-a provocat indigestie.

Ca un raspuns pentru intrebarea ta, voi incerca un raspuns timid, si personal.

M-am nascut intr-o familie de ortodocsi, am crescut cu credinta in Dumnezeu, am respectat sarbatorile si posturile ortodocsilor (ca n-am nimic in plus fata de restul familiei, ca sa fiu rebela), nu m-au atras alte religii, nici macar alte culte, pentru ca asa m-am nascut, si asa raman. Daca asa mi-a ales Dumnezeu, ca viata mea sa se manifeste in acest fel, ma supun Lui. Biserica Ortodoxa nu mi-a intersiz sa nu cred in extraterestrii, OZN-uri, schimbarea sexului, reincarnare, etc.

Dar.....curiozitatea a omorat pisica ! So, poti gusta si rata cu portocale, da` stii tu, nu va aluneca pe gat niciodata ca rata cu varza traditionala.

Alegerea o face fiecare, direct si personal, nu-ti impune nimeni nimic. Vrei doar sa fi mai evoluat spiritual, in ce sens ? Sa dai lectii de teologie ? Fii bland si smerit cu inima, acesta este sfatul, fi jos, unde nu te vede nimeni, nu cauta sa iesi in fata, "cei din urma vor fi cei dintai ", si aici e vorba nu de ultimii (mohicani) de pe planeta ca generatie, ci se refera la cei din umbra, cei saraci cu duhul, cei smeriti, cei modesti, cei umili si servili, iar capetele "incoronate" vor cadea pe rand, ori pe limba lor, ori prin faptele lor , de la judecata.

Clopotelule !

Ai primit mesajul de izbavire, de eliberare, ai primit harul domnului Isus Hristos......nu-ti ajunge o viata ca sa-ti gasesti mantuirea ? la ce te-ar mai ajuta 35 de vieti ? ca sa comiti ale pacate, ca sa cauti aceeasi Lumina, pana cand ai sa o gasesti?

Eu, personal, n-am gasit in Sfanta Scriptura nici o dovada de reincarnare, nici macar un mesaj de la Hristos, ca ar exista asa ceva, si sa-ti spun ceva, da` sa nu mai spui la nimeni, te rog . Ideea e sa traiesti cat mai corect posibil, nu sa ai viata lunga doar ca sa inmultesti pacatele, insa daca m-ar intreba Cineva daca mai vreau o viata, as spune categoric "nu".


Hai sa calculam putin. Daca la Judecata vor fi toti judecati pentru faptele sale, deci acelasi suflet cu 36 de trupuri, iti dai seama cum atarna un suflet cu 36 de vieti, fata de unul cu o singura viata ? Ei, ei, ei ! serios ca nu mi-ar placea !!!




contraste
Bine ati venit la han Enoh si tie Dac iar ! welcome.gif han.gif
@inorog - tu ai avut vreodata deja vu ? sau ai auzit ?
@TRIREGNUM treaba se face in timp. Acolo fiind insa vorba de comprimarea timpului, ai intrat unde a gasit : tot acolo!
noi
Este evident ca nu poti fi ortodox si sa crezi in reincarnare. Asa cum nu poti fi nici catolic si sa crezi in reincarnare. Chiar daca te autointitulezi ortodox..de fapt nu esti. E valabil si in cazul preotilor..vezi Arie samd..multe erezii au venit chiar prin preoti.

Ioana ..36 de vieti zici? smile.gif pai inseamna ca n-ai citit aberatiile reincarnationiste de la "Dincolo de ratiune"...cica iti trebuie zeci de mii de vieti ca sa ajungi "evoluat"..sa constientizezi "reincarnarea".

Dogma crestina de baza: invierea trupului

Hristos a inviat nu s-a reincarnat. S-a ridicat din morţi cu acelasi trup cu care a omorât moartea tuturor oamenilor si S-a făcut cel dintâi rod al tuturor oamenilor. Desi a inviat cu acelasi trup (a aratat apostolilor semnele cuielor si sulitei), era un trup restaurat in chip minunat si pregatit pentru viata vesnica(pe cat putea firea omeneasca sa vada).

Crestinii spun in crez "Astept invierea mortilor".

"vine ceasul în care toti cei din morminte vor auzi glasul Lui; Si vor iesi cei care au facut cele bune, spre învierea vietii, iar cei care au facut cele rele, spre învierea judecatii “ (Ioan 5, 28-29).

Se vede clar ca trupul este o parte nedespartita a intregii persoane care va trai vesnic si ideea mai multor trupuri (zeci de mii in presupusele vieti) care sunt ale aceleiasi persoane se împotriveste însăsi firii Împărăţiei cerului, pe care Dumnezeu a pregătit-o pentru cei care Îl iubesc.

IO
Daca faceti voi ce faceti si iar va intoarceti la reincarnare - desi chiar si adeptii conceptului au subliniat ca nu conteaza ce ai fost si ce-ai facut altadata ci ce esti si ce faci acum - vreau sa va adresez in mod public intrebarea: Stiti macar un singur om care s-a indumnezeit intr-o singura viata? Daca da, va rog sa dati numele si sa prezentati argumente ca a atins starea de indumnezeire. A nu se confunda indumnezeirea cu mantuirea. Astept cu interes. Multumesc. smile.gif
actionmedia
Incarnare sau inviere sunt inventii ale unor religii care au evoluat in mod diferit si separat una de cealalta. Ideea de baza ramane aceeasi, "moartea nu inseamna sfrsitul"
noi
Discutia era alta, RZA nu schimba subiectul ca nu tine. Cel putin pe moment se discuta daca poti fi ortodox si sa crezi in reincarnare in acelasi timp.

Nu am nimic cu "scoala de spiritualitate" de care apartii dar ortodox inseamna sa spui la fel cu toti mebrii bisericii ortodoxe "Cred intru-una Sfanta, Soborniceasca, si Apostoleasca Biserica".

De vreme ce tu acuzi Sfintele Sinoade de "farse" ...precum ca au avut nu stiu ce interese meschine si l-au inlaturat pe Origen, arunci cu noroi asupra bisericii si este clar ca tu crezi in tine mai mult decat in Biserica, te crezi mai destept...foarte bine...e optiunea ta dar macar nu te mai da ortodox..
Clopotel
XCross
QUOTE
Dacă însă vei căuta un creştin ortodox, de preferinţă veritabil, care să zică "da"-ul dorit de tine, eu zic să-ţi... cumperi tutun! 

Pe lumea asta mai pot apare si minuni... optimisti sa fim smile.gif
Ioana
QUOTE
Salutare, baieti, si tie in special Clopotelule !
Te-ai suparat pe Geri, care a zis bine ce-ai zis, doar ca tonul a fost usor ironic, si ti-a provocat indigestie.

Si eu te salut Ioana... in ceea ce-l priveste pe geria3, stai linistita ca nu m-am suparat nici pe el nici pe nimeni altcineva... i-am spus doar ce as face eu daca as fi in locul lui tongue.gif
RZA
QUOTE
Daca faceti voi ce faceti si iar va intoarceti la reincarnare

Nuuuuuu.....
Dragii mei,
la inceput eram uimit ca nimeni nu intelege intrebarea mea. sad.gif M-am tot gandit cum sa o reformulez, ca sa ma fac cat de cat inteles. Dupa ce mi-am stors bruma de creier pe care o am, mi-am dat seama ca mai mult de atat nu pot, dar mai fac totusi o ultima incercare... nu mi-o luati in nume de rau, va rog... pls.gif
Eu nu doresc aici o dezbatere despre reincarnare, nici pe departe asa ceva, chiar nu ma intereseaza aspectul. Eu vorbesc de principii. M-a luat gura pe dinainte cu reincarnarea, era doar ca exemplu.
Reformulez intrebarea:
Daca religia ortodoxa are ca fundament principiile:
- nu exista x
- exista y
Atunci un om poate sa faca urmatoarele declaratii:
- sunt crestin ortodox
- exista x
- nu exista y
Pentru exemplificare, si doar atat: inlocuim x cu reincarnare, inlocuim y cu frica de Dumnezeu, sau cu alte lucruri...
Sau cu alte cuvinte, daca din religia ortodoxa, scoatem principiile enumerate mai sus, care sunt de baza pentru ea, mai avem de-a face cu religia ortodoxa. Sau daca un ortodox, de ex. nemernicul de mine, as sustine ca sunt ortodox, dar... cu retineri smile.gif , adica nu prea sunt de acord cu fundamentele ortodoxiei ohmy.gif , atunci nu e logic sa va intrebati: oare de ce individu asta mai zice ca e ortodox, daca nu e de acord cu ei?
Atat intreb eu... nu vreau cine stie ce...
TriRegnum
Ortodoxie inseamna dreapta credinta (ortodoxie e diferit de ortodoxism, ortodoxismul e inclus in ortodoxie la fel cum si catolicismul este inclus in ortodoxie).

QUOTE
Daca religia ortodoxa are ca fundament principiile:
- nu exista x
- exista y
Atunci un om poate sa faca urmatoarele declaratii:
- sunt crestin ortodox
- exista x
- nu exista y


Deci religia ortodoxa are fundamnetele spuse mai sus de tine, ele constituie dreapta credinta (exista y si nu exista x[b]), iar daca un om vine si spune "sunt ortodox dar cred ca [b]exista x si nu exista y" atunci el incalca legea ortodoxieie conform ca exista y si nu exista x, astfel tragem concluzia ca degeaba se autoproclameaza ortodox. (e ca la sectari, isi spun pocaiti, au pervertit acest cuvant care inseamna ierare-e vorba de Sacramentul Spovezii/Pocaintei, pentru a atrage, insa ei nu sunt in credinta adevarata).

QUOTE
adica nu prea sunt de acord cu fundamentele ortodoxiei  , atunci nu e logic sa va intrebati: oare de ce individu asta mai zice ca e ortodox, daca nu e de acord cu ei?

Daca nu esti de-acord cu fundamnete care nu sunt legate de Sfintii Parinti nu e nici o problema, insa daca sfintii parinti au pus acele fundamente si tu le incalci e de rau. wink.gif
kim
Dupa parerea mea fiecare crede intr-un mod unic in Dumnezeul lui. Cat despre credinte, dupa parerea mea trebuie sa luam tot ce este mai bun din fiecare.
MonicaV
Din moment ce chiar si religiile principale au niste secte sau grupuri mai mici care respecta principiile de baza ale religiei dar nu sint de acord cu un anumit principiu (sau dimpotriva, se concentreaza pe un anumit aspect al religiei), nu vad de ce omul nu ar alege el insusi anumite idei si modul sau de viata. E valabil chiar si in cazul in care ideile respective nici macar nu sint suta la suta idei religioase (de exemplu, daca un om hotaraste sa aiba o viata foarte simpla si cinstita, ca si cum ar fi un calugar sau un om foarte evalvios, ca asa e bine dupa parerea lui, chiar si fara sa urmeze o religie sau fiind ateu, si chiar daca unele elemente ale acelui mod de viata in general nici nu sint cerute de vreo religie (de exemplu, daca adauga o alimentatie care il ajuta sa nu se ingrase). Altfel, daca ar trebui sa aleaga intre ceea ce se ofera deja, de unde ar sti care este calea cea buna? Multi oameni pur si simplu ramin, fie in mod serios, fie mai mult de forma (de exemplu, ca sa nu le supere pe rude), in religia familiei lor sau a mediului lor social, chiar daca nu sint de parere ca au ales calea cea buna sau nu s-au gindit la asta.
IO
noi
Cred ca ar prinde bine discutiei o mai mare ponderatie in exprimari. Macar in masura in care constientizezi ca in viitor vei culege roadele a ceea ce semeni acum. smile.gif

TriRegnum
QUOTE
Daca nu esti de-acord cu fundamnete care nu sunt legate de Sfintii Parinti nu e nici o problema, insa daca sfintii parinti au pus acele fundamente si tu le incalci e de rau.

Tare. spoton.gif
geriA3e
Clopoţelule,mi-ai zis:
QUOTE
Eu sunt de parere sa nu te bagi pana nu pricepi problema...

cry.gif Pe urmă ai spus:
QUOTE
... in ceea ce-l priveste pe geria3, ... nu m-am suparat nici pe el nici pe nimeni altcineva... i-am spus doar ce as face eu daca as fi in locul lui  tongue.gif

sweatingbullets.gif , biggrin.gif o da,aş scoate şi eu limba dacă religia mi-ar permite,da nu chiar la toţi!Mai apoi ai scris:
QUOTE
...la inceput eram uimit ca nimeni nu intelege intrebarea mea.

aşaaaa, deci şi tu blink.gif La urmă ai ajuns în fine la:
QUOTE
Eu vorbesc de principii.

Păi DE CE NU ZICI AŞA? Acu mai vi de-acasă!M-am prins! 38.gif Ce zici acu pot să mă bag?Dacă ţi-aş spune că biserica are dreptate când vorbeşte de cele care-s în curtea ei,la fel au cei care o locuiesc respectându-i rânduielile,dar şi că ăi de dincolo de gard au ceva dreptate cu privire la propria (altă) ogradă,că tot pe aia o au băştinaşii sau săritorii de garduri care o ocupă,dacă ţi-aş spune că "există" cu "nu există" pe ici-colo coexistă ,oare nu ai în pericol să-ţi crape clopoţelul de atâta stors? Cred că ai dreptate,mai bine nu mă bag nonono.gif ,descurcă-te!
bubu
Pentru mine lucrurile sint simple.Dumnezeu e Tatal.Isus este fiul lui.Fiind un tata bun si iubitor, Dumnezeu a dat pe unicul lui fiu sa moara pentru noi ca sa putem fii iertati de pacate.Sa ascultam dar de tatal nostru.Restul e numai praf si pulbere.Daca voi vreti sa numiti lucrul acesta ca fiind o religie anume.OK.Dar mie imi suna aiurea intrebari de genul :tu ce religie esti?....aaaa, eu sint din alta religie........!!! Nu e bine asa.
Eu cred in Dumnezeu si atit.Restul vine de la sine.
De ce trebuie sa ne impartim in mai multe tabere, daca ideea esentiala este la fel pentru toti?
Clopotel
Imi faceam griji serioase ca nimeni nu vrea sa inteleaga ce spun eu, dar totusi am vazut ca Noi si TriRegnum s-au prins imediat. Aceasta inseamna ca se poate.. smile.gif
Deci dragii mei geria3e si RZA, ce este asa de greu de a raspunde prin da sau nu la ce intreb eu, si eventual cu cateva explicatii.
Sa repet intrebarea, ca sa nu ma luati iarasi portocale, verze, rate si "crapatul clopoţelului de atâta stors" asa cum frumos sustine geria3e.
QUOTE
Daca religia ortodoxa are ca fundament principiile:
- nu exista x
- exista y
Atunci un om poate sa faca urmatoarele declaratii:
- sunt crestin ortodox
- exista x
- nu exista y
?

Dupa cum vedeti, se poate raspunde cu DA si NU, dar raspunsul NU este normal si logic, cel cu DA este mai neobisnuit si de aceea ii rog eu pe cei ce zic DA sa mai dea si niste explicatii.
Bubu
QUOTE
De ce trebuie sa ne impartim in mai multe tabere, daca ideea esentiala este la fel pentru toti?

Draga Bubu, nu aceasta era ideea topicului, de a imparti oamenii in mai multe tabere. Este vorba de a clarifica si a intelege niste lucruri. De ex. daca langa tine in Biserica ar veni un tip care ar face tot felul de asane si ar pune langa icoane vreo yantra si ar mai sustine ca este si ortodox, tu nu te-ai intreba nimic doar pentru simplu fapt ca sa nu faci mai multe tabere? Eu zic ca intrebarile nu strica cu nimic, in afara de cazul in care nu sunt puse tendentios, dar nu ne aflam in situatia asta acum. Pe mine ma intereseaza despre religia ortodoxa si ce se intampla cu ea pentru ca eu fac parte din ea... atata tot... la fel ma preocupa si daca cineva zice ceva de bine sau de rau de tara mea, sau de familia mea, sau de orasul meu... asa sunt eu... mai dus cu capul si ma intereseaza unele lucruri...si daca voi gasi oameni binevoitori sa ma bage in seama si sa ma ajute sa gasesc raspunsuri la ele, le voi multumi frumos.
Doamne ajuta!
bubu
QUOTE (Clopotel @ 7 Aug 2004, 11:27 AM)
Draga Bubu, nu aceasta era ideea topicului, de a imparti oamenii in mai multe tabere. Este vorba de a clarifica si a intelege niste lucruri. De ex. daca langa tine in Biserica ar veni un tip care ar face tot felul de asane si ar pune langa icoane vreo yantra si ar mai sustine ca este si ortodox, tu nu te-ai intreba nimic doar pentru simplu fapt ca sa nu faci mai multe tabere?

Nu m-as intreba nimic cu privire la aceea persoana.Nu il judec.Defapt nu zic si nu cred, ca este bine sau rau ce face.
Ce as putea sa fac este, sa il iau de mina si sa il intreb daca vrea sa mergem impreuna mai aproape de Dumnezeu si sa lasam orice alta activitate adiacenta drumului spre Dumnezeu.Dumnezeu ne primeste asa cum sintem, numai sa vrem si sa credem.
QUOTE
Pe mine ma intereseaza despre religia ortodoxa si ce se intampla cu ea pentru ca eu fac parte din ea... atata tot...

Am inteles, vrei niste raspunsuri despre religia din care crezi ca faci parte.Ok.Acum ma uit si la titlul topicului.Acolo este o alta intrebare.Eu raspund la titlul topicului si spun ca trebuie urmat doar Isus.Treci peste datinile si obiceiurile oricarei religii si ajungi sub bratul lui Isus.Acum stai si te uiti impreuna cu Isus inapoi la lumea care incearca sa ajunga si ea la Isus.Ce vezi?Eu vad o multime de oameni cu diferite religii, fiecare cu obiceiurile ei...dar nici una dintre religii nu ia drumul cel drept si simplu spre Isus.
Dumnezeu vrea sa venim la El...atita tot.Deci sa mergem spre El, e simpu.
contraste
@clopotel si uite-asa o explicam mai bine matematic, ceea ce inseamna ratiune si rationament, si nu suceala de fapte intamplate acum mii de ani, si cine stie cum pricepute..........
Nu uitati sa luati in calcul ca lumea a existat unainte de Hristos cat si dupa.
Au respirat inainte oameni, animale si alte vietati, raportate la ce ? Dupa Hr., avem la ce raporta.
Ia fa acum ecuatia !
geriA3e
Bine Clopoţelule,bine,să nu zici că nu ţi-am spus!Io renuţasem să mă mai bag,da tuuuu...tinghi-linghi!tinghi-linghi!

Tu întrebi nu pentru tine,că nu te clatini aşa cum s-ar putea crede de către unii că-ar face Clopoţelul,ci eşti stabil pe poziţia ta şi bine faci!Întrebi de fapt pentru în afara ta,ca să şti.Foarte bine!

Interoghezi aşadar despre un principiu,anume: dacă un om calcă dogma unei religii,dar totuşi susţine că-i aparţine,de fapt face parte (da) sau nu (face parte) de respectiva religie?

Pentru a mă ridica la nivelul tău în clopotniţă,[Tiiii,grozavă privelişte!],te întreb eu pe tine: Un om care s-a născut ortodox şi se ţine de umblatul la biserică şi de toate cele ca toată lumea de sârguincios,dar păcătuieşte cu ceva (cât de mic),este el ortodox sau nu e?,a ajuns să fie sau doar tinde a fi?,aparţine parţial,de tot sau deloc?Tu ce zici?E DA sau NU E?(P-ormă trecem şi la cei care altfel sar gardul,dacă-ţi mai vine să-mi baţi clopotul!)
Minerval
Viitorul acestei planete consta intr-o Federatie Unita de Natiuni, religiile ramanand sa accepte o unficare spirituala inevitabila. Acesta ar putea fi un traseu.
Toate cele bune.
Eclectic
Poftim ? De unde si pana unde ? Cum isi mai poate exercita omul liberul arbitru daca nu are intre ce sa aleaga ?
Minerval
Draga ecclectic, iluminarea profanului va depasi disputele gratuite ce tin de religie, teritorii ori alte disfunctionalitati ce gripeaza procesul de unificare.
O seara buna.
Eclectic
Marturisesc ca nu inteleg ce ai vrut sa spui aici.
Era chiar asa de greu sa raspunzi la intrebare, daca aveai ceva de spus ?
Minerval
Am sa reformulez. Odata ce societatea, cea situata in afara arealului de iluminare masonica, va dobandi intelepciunea necesara in a intelege ca ura ori intoleranta nu sunt raspunsuri ori ca prin perpetuarea razboaielor, vizavi de puncte religioase diferite, nu se va reusi nimic altceva decat adancirea disensiunilor dintre civilizatii, de abia atunci omenirea profana, cea neinitiata, va percepe idealurile de unitate, toleranta si fraternitate universala.
O seara buna.
Eclectic
Nu vad ce legatura are miscarea masonica.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.