HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

8 Pagini V  « < 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Trecut Si Viitor" N.c Si I.i", Cum eram atunci si cum sintem azi
Achernar
mesaj 3 Aug 2004, 12:42 PM
Mesaj #221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Intr-un fel, era 'la pamant' si pe vremea lui C. Se producea mai mult, dar eficienta nu era de loc superioara celei actuale. Ca si astazi s-ar putea obtine 'productii record' daca statul ar investi de 3-4 ori mai mult decat ar obtine din vanzarea produselor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 Aug 2004, 02:09 PM
Mesaj #222


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 3 Aug 2004, 01:55 PM)
Intr-un fel, era 'la pamant' si pe vremea lui C. Se producea mai mult, dar eficienta nu era de loc superioara celei actuale.

Te contrazic la faza asta. rolleyes.gif
Pe vremea lu' Ceaşcă erau plantaţii şi ferme pe care se producea la parametrii foarte buni. Faza cu investitul de 3-4 ori e o vrăjeală ... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 Aug 2004, 02:52 PM
Mesaj #223


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Da. Erau 'plantatii si ferme'. Dar stii cam ce fonduri erau necesare pentru a obtine 'productii foerte bune (!?!)' in Baragan, 'granarul Romaniei' ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Aug 2004, 02:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
sorin666
mesaj 3 Aug 2004, 02:56 PM
Mesaj #224


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Oricum mai putine decat acuma in protectia sociala a taranilor fara venit... mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 Aug 2004, 03:43 PM
Mesaj #225


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Care protectie sociala ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 Aug 2004, 03:48 PM
Mesaj #226


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 3 Aug 2004, 04:05 PM)
Dar stii cam ce fonduri erau necesare pentru a obtine 'productii foerte bune (!?!)' in Baragan, 'granarul Romaniei' ?

Mă pot interesa. smile.gif
La ce te referi ? La costul destul de mare irigaţiilor ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 3 Aug 2004, 04:24 PM
Mesaj #227


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Deci in ce constata agricultura acum te speri caci in baragan pe vremea lui ceasca erau multe recolte si tara o ducea bine si la legume si la cereale atunci acum asta se face cam greu dupa ce sa intimplat si la popesti leordeni cu serele sintem in pom


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Aug 2004, 04:29 PM
Mesaj #228


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



erau pe naiba. in vara 1989 se raportau in august recolte de porumb de 7700kg/ha in mediu pe vreo 20 de judete.

valoarea reala era undeva pe la 2800.

deh. ce sa-i faci! poti indeplini planul si cu 3 saci de griu daca oamenii ce-i cara se plimba in cerc in jurul celui ce numara.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 3 Aug 2004, 04:57 PM
Mesaj #229


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Da poate dar ,acum importam griu de asta ce spui dead-cat


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Aug 2004, 04:59 PM
Mesaj #230


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pentru ca am decoperit ca nu se poate trai dupa poezia:

eu cresc mare si voinic,
fara sa maninc nimic.


desi eficienta agriculturii s-ar putea imbunatati...
dar depindem si de starea vremii...


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 3 Aug 2004, 05:19 PM
Mesaj #231


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Depinde nimic de spus in chestia asta dar ,daca ar fi sa ne gindim ca nu putem recolta ca nu ne da voie vremea ce am face
Asa ca plantam indiferent de clima pentru ca la noi se mai fac totusi iar in baragan problema este irigatiile seceta distruge mult acolo dar, cum sa se faca irigatiile adica cu ce?


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Aug 2004, 05:28 PM
Mesaj #232


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



in baragan, cu canalul lui gio19ro rofl.gif

revenind la idea ca
QUOTE

baragan pe vremea lui ceasca erau multe recolte si tara o ducea bine si la legume si la cereale


daca n-ar fi fost asa tragic as ride o saptamina.
"conducerea tarii" de fapt a fost victima sistemului propriu unde nu puteai spune adevarul de frica represaliilor. se stabilea planul cincinal la cote imposibile, iar nimeni n-avea curaj sa remarce asta. deci, desi se producea de vreo 2-3 ori mai putin, se raportau cifrele cerute.
iar, cel putin in acest caz, guvernul communist n-avea intentia sa-si infometeze cetatenii. pe hirtie totul arata excellent. cota prevazuta pentru populatie era chiar generoasa si restul era pentru export. avind in vedere ca se raportau cifre umflate, dupa ce pleca cantitatea de export, nicidecum nu mai raminea suficient.

daca macar in interiorul partidului s-ar fi putut face o "critica constructiva" cu adevarat, situatia poate n-ar fi fost asa de extrema ca la sfirsitul aniilor '80.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 3 Aug 2004, 05:29 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 3 Aug 2004, 07:10 PM
Mesaj #233


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



D'acord cu tine ,raportarile nu erau absolut niciodata reale ci umflate cu toata nerusinarea ,ce era real insa era mult mai putin dar indeajuns de mult fata de ceia ce producem acum ,aveam pe vremea aceia poate 13-14 ani si intre Lehliu si Salcioara drum de apropae 15 km erau dispuse printre statii de irigare aproximativ 4-6 ferme de legume unde mergeam in vacanta cu ziua sa mai facem un banut ceva si in cadrul carora se cultiva ,de la ceapa ,cartofi ,salata ,pepeni la fasole verde,mazare si alte legume ,ei bine an de an mergeam la strins legume in vacanta de vara si ele PLECAU de acolo ........acum de 14 ani stii ce se cultiva dealungul acestor aprope 15 km? NIMIC! absolut nimic ,buruienile au devenit copaci ,statiile de irigare fantome in noapte !iar soseaua care alta data era reparata in fiecare an acum a devit gropii si iar gropi ;In schimb acum daca mergi in piete (si nu numai acolo)gasesti fructe si legume din import cit cuprinde ;
Pe vremea cind lucram la firma de alarme auto(in 2000) aveam un client cu "stare" caruia i-am pus alarme pe toate masinile lui si care se ocupa cu adusul legumeleor din turcia si celelalte tari si aproviziona magazinele de legume si fructe ,i-mi povestea(si se si vedea dealtfel) ce bine se traeste din aceasta munca de "intermediar" pe care o facea el ,ba chiar povestea cum a fost odata acolo in strainatate la furnizor si a vazut cum legumele cresteau in aer si nu in pamint si in fiecare zi venea muncitorul cu o pipeta si punea la fiecare cantitatea necesara de "hrana" de care avea nevoie ca sa faca fructul acela mare si frumos parca tras la indigo pe care-l vedem noi etalat in navete frumos asezat in carton ca si cum ar fi un globulet de craciun!

Acest topic a fost editat de aurasupacurasu: 3 Aug 2004, 07:12 PM


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Aug 2004, 12:56 AM
Mesaj #234


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 3 Aug 2004, 05:42 PM)
erau pe naiba. in vara 1989 se raportau in august recolte de porumb de 7700kg/ha in mediu pe vreo 20 de judete.

valoarea reala era undeva pe la 2800.

Ăla a fost un caz care are se pare motivaţii mai profunde decît imbecilitatea conducătorilor de atunci. unsure.gif

Însă Aura are dreptate în ceea ce priveşte distrgerea a zeci şi zeci de ferme care produceau destul de eficient. Asta a fost una din cele mai mari nebunii post-revoluţionare după mine !! cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 4 Aug 2004, 11:04 AM
Mesaj #235


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Da si acum cred ca nu mai sint ferme multe ca inainte sau gresesc huh.gif


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgia
mesaj 4 Aug 2004, 02:09 PM
Mesaj #236


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040



Nici eu nucred ca mai exista ferme ca pe timpul lui ceasca !
Dar cu treaba recoltelor sint de acord cu aurasu pentru ca am trait
in baragan si erau multe culturi pentru noi si pentru export.
Exact dupa revolutie sau stricat statiile de pompare a apei pe cimp si
culturile au ramas in voia Domnului acum spre exemplu toti oameni
au pamintul lor dar, nu prea au bani sa plateasca asociatiei pentru a cultiva ceva pe el
si daca este seceta nu se face mai nimic deci.......


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 4 Aug 2004, 02:24 PM
Mesaj #237


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



s-a schimbat putintel si clima, incepind de prin anii '90


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 4 Aug 2004, 02:36 PM
Mesaj #238


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE
Exact dupa revolutie sau stricat statiile de pompare a apei pe cimp


Un nea cetatean din Baragan avea prin anii 90 o teorie foarte interesanta despre problema. Zicea ceva de genul "da-le drak de statii, ca-s ale statului. Face statu' altele daca are nevoie". Avea si o alta teorie : "sa-mi dea statu' pamantu inapoi, ca dupa aia eu il vand si ma mut la oras"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 4 Aug 2004, 04:28 PM
Mesaj #239


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Achernar da poate nenea ala avea ceva acolo la oras pus bine ca cei care au stat din totdeauna la sate nu sint de aceeasi parere cu nenea daca vinzi si te duci la oras stai prin statiile de metrou la cersit.
Apropo de clima este adevarat sa cam schimbat si din cauza asta Romanica importa la greu...........


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 4 Aug 2004, 10:29 PM
Mesaj #240


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Imi inchipui ca de-aia satele romanesti sunt pline de persoane de varsta a III-a. 'Tineretul' sta probabil in statiile de metrou la cersit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 4 Aug 2004, 10:53 PM
Mesaj #241


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (aurasupacurasu @ 4 Aug 2004, 06:41 PM)
Apropo de clima este adevarat sa cam schimbat si din cauza asta Romanica importa la greu...........

S-a schimbat clima, dar nu numai la noi si noi importam nu pentru ca s-a schimbat clima ci pentru ca suntem catastrofali si nu suntem instare sa ne punem la punct agricultura. De aia importam... hh.gif
Acum inainte de a intra in UE ungurii au negociat la sange cu oficialii UE in legatura cu suprafata pe care au voie sa o cultive si nu s-au lasat -de multe ori au impus ei ce si cum o sa se intample. Parca vad cum o sa facem noi in 2007 de o fi sa intram in UE cu filosofiile noastre de "Capul plecat sabia nu-l taie" si "Mai rau sa nu fie..." hh.gif hh.gif mad.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 4 Aug 2004, 11:23 PM
Mesaj #242


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Achernar @ 5 Aug 2004, 12:42 AM)
Imi inchipui ca de-aia satele romanesti sunt pline de persoane de varsta a III-a. 'Tineretul' sta probabil in statiile de metrou la cersit.

Exact, dar nu la cel din Bucuresti... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 5 Aug 2004, 11:07 AM
Mesaj #243


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Da ai dreptate sorin nu la metroul din Bucuresti.
Iar Acherar spunemi si mie ai rude la tara sau parinti si bunici tai au crescut numai la oras ?

Ti-am pus aceasta intrebare pentru ca uni oameni la sate nu au ce minca si sa sti ca nu merg la oras sa cerseasca pentru ca nu au loc de cersetori de la oras smecheri si pusi pe fapte rele.
Oameni merg in alte tari sa cerseasca dar numai cei care vor sa "pice para malaiata in gura lui natafleata"
Spunemi si mie ce viitor au tineri de la sate stii
Eu am dat exemplul cu pamintul pentru ca acel nene a gindit ce e bine pentru el nu ca ar fi bine pentru toata lumea de la sate.


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 5 Aug 2004, 02:40 PM
Mesaj #244


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Da, unii oameni de la sate nu au ce manca. In multe cazuri e vorba de situatii speciale (bolnavi, batrani, persoane afectate de diverse nenorociri). Dar asta nu e o justificare pentru numarul enorm de persoane de la sate cu varste cuprinse intre 15 si 60 de ani ce a caror principala preocupare zilnica e sa bata recordul satesc la consumul de alcool. Nu au viitor ? Hmmm ... viitor nu ar avea nici in buricul Parisului in conditiile astea. Asta ca sa nu mai pomenesc de alte aspecte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 5 Aug 2004, 02:50 PM
Mesaj #245


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Vorbesti de parca la oras s-ar fi golit vreodata birturile... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 Aug 2004, 03:23 PM
Mesaj #246


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 5 Aug 2004, 03:53 PM)
Dar asta nu e o justificare pentru numarul enorm de persoane de la sate cu varste cuprinse intre 15 si 60 de ani ce a caror principala preocupare zilnica e sa bata recordul satesc la consumul de alcool.

hmm.gif - şi cam la cât se ridică numărul acesta "enorm" ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgia
mesaj 5 Aug 2004, 10:10 PM
Mesaj #247


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040



Achernar tu spui ca se imbata dar, ti-ai pus intrebarea de ce se imbata cu adevarat
unul din motive ar fi ca acolo nu au nici un viitor dar ,adevaratele motive sint ca tineri de
la sate sint mai putin libertini sau mai putin feriti de problemele vieti ei stiu ce greutati indura
si se tem sa mearga sa cunoasca si alceva decit satele din preajma .
Am vazut reportaje care arata cum uni oameni de la sate nu au plecat vreodata in vizita intr-un
oras sau sa mearga si ei la mare sau la munte sa se distreze .
Ei sint inchisi in lumea lor si tineri care au apucat sa plece si sa cunoasca o alta lume nu se mai intorc
dar,cei care ramin acolo se adapteaza mediului si isi varsa suparare prin bautura sau pur si simplu alti mai
cu minte la cap isi fac o familie si traiesc asa pina la moarte.
Si faptul ca merg sa bea la o bodega nu exista doar la sate ci si la orase .
Iar sa nu uit ca nu toti oameni sint la fel si ca limbajul unor oameni de la sate mai vulgar eu l-am intilnit si in Bucuresti pe strazi sau in mijloacele de transport .
Diferenta dintre sat si oras este ca la sate nu ai atitea posibilitati de a invata si de a te cultiva un pic .
Pe timpul lui ceasca erau profesori buni care faceau naveta la sate si copii aveau mai multe lucruri bune de invatat de la ei pe cind acum oricine se face acolo profesor cu diploma de bac si nu stie prea multe asa ca ....................de unde sa invete parinti sint si ei ocupati cu treburile lor pentru a putea sa le ofere o masa copiilor ........


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 6 Aug 2004, 06:48 PM
Mesaj #248


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Mai fratilor oameni bea de necaz si de durere ca sa saturat de viata asta amara din ziua de azi si oameni de genul asta exista si la sate si la oras pe vremea lui ceasca mai era un pic de restrictie cu bautura dar, acum...............avem oriune beutura


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 6 Aug 2004, 07:47 PM
Mesaj #249


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Mai fratilor oameni bea de necaz si de durere ca sa saturat de viata asta amara din ziua de azi...

exista solutii mai eficiente sa-ti scurtezi existenta biologica, decit sa bei pina mori. mai ales ca rezolvi exact nimic.
QUOTE

pe vremea lui ceasca mai era un pic de restrictie cu bautura

huh.gif
asta chiar ca-i noua. coniac drubeta era cit vroiai. bere era cit vroiai. si la preturi accesibile tuturor. nu-mi amintesc sa fi vazut vreo bodega goala.



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 7 Aug 2004, 09:21 PM
Mesaj #250


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Iar faptul ca nu vad nici un viitor chiar nu reprezinta o scuza. Sau reprezinta, dar e o scuza penibila. Cine crede ca is va gasi rezolvarea problemelor in bautura isi merita soarta.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Sep 2004, 12:37 PM
Mesaj #251


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ne-ar trebui vreo trei vieti ca sa aflam cu adevarat cine au fost cei care ne conduc in prezent :

Arhivele CC al PCR, arestate in decembrie ‘89 si tinute sub cheie de misteriosi stapini ai istoriei

Dosarele Ceausescu si Iliescu, la secret!

Arhivele Comitetului Central al PCR au fost ascunse si protejate in anii postdecembristi. In dosarele ei, istoricii ar fi putut gasi discursurile lui Ion Iliescu din perioada lui stalinista, dosarul de cadre al acestuia, dar si alte documente ale conducerii Partidului Comunist Roman, din care ar putea iesi la iveala nume din linia intii a politicii actuale, cum este Serban Mihailescu, numit in 1987, de Nicolae Ceausescu, in functia de secretar al Consiliului de Ministri, cu grad de secretar de stat. Cei care au preluat puterea in decembrie 1989 au avut grija in primul rind sa puna la loc sigur aceste arhive, de pe atunci incomode pentru cei care conduc si astazi Romania (...)

(...) Sub pretextul distrugerii unor dosare din arhivele Comitetului Central in timpul evenimentelor din decembrie 1989, multe documente au disparut pentru a-i pune la adapost pe unii ca Ion Iliescu, Serban Mihailescu, Octav Cozmanca. Pentru a asigura tacerea in ceea ce priveste epoca Ceausescu, si chiar Gheorghiu-Dej, partidul dlor Iliescu si Nastase a conceput Legea arhivelor, o lege prin care accesul la documentele Comitetului Central al Partidului Comunist Roman sa fie interzis in mod oficial. Astfel, de pilda, documentele privind afacerile criminale pot fi vazute abia dupa 90 de ani de la crearea lor. Cui poate folosi o asemenea prevedere daca nu calailor Securitatii? Aceeasi Lege 71 din 1996 mentioneaza ca documentele referitoare la siguranta si integritatea nationala pot fi vazute peste 100 de ani.


Cititi restul aici


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgia
mesaj 24 Nov 2004, 05:05 PM
Mesaj #252


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040



March pot spune ca ce am citit acum chiar nu stiiam nu stiu de unde ai luat aceste ''secrete as spune eu'' ca de fapt cind sa spus ca Iliescu a fost si este un comunist toti am fost ferm convinsi desi multi cred ca Iliescu a condus foarte bine tara dar, si Ceausica si-a facut treaba bine acum cu sau fara presedinte tara asta nu stiu daca se va schimba !!!


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 June 2024 - 03:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman