HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Trecut Si Viitor" N.c Si I.i", Cum eram atunci si cum sintem azi
YoyoMan
mesaj 28 Jul 2004, 08:22 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (gio19ro @ 27 Jul 2004, 02:34 PM)
Ca sa fii vedeta la E.L. tebuia sa fi mason sau sa ai legatura cu masoneria. "Marii" disidenti de la E.L. n-au ajuns sa fie chinuiti prin spitalele psihiatrice ale regimului comunist, si asta nu pt ca E.L. le pomenea numele ci pt. ca nici Ceausescu nu avea curaj sa-i supere chiar atat de tare pe "fratii" din SUA, Israel si U.K. Si asa i-a suparat destul si pt. asta l-au executat dupa o parodie de proces, proces la care Kavalerul Kados Gelu Voican Voiculescu a fost prezent pt a se asigura ca totul va fi in grafic.

Nu stiu de unde le scoti...
Pai cum sa nu acuzi cand spui la modul peiorativ ca NCMunteanu a ramas in Germania? Nu o da la intors acuma ok?

Ai citit articolul? Sau si aia minte? laugh.gif

EDIT: am uitat - Gelu Voican Voiculescu mason? roflmao.gif roflmao.gif

Acest topic a fost editat de YoyoMan: 28 Jul 2004, 08:24 PM


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 28 Jul 2004, 08:39 PM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Eu n-o dau la intors amice! Se pare ca tu imi rastalmacesti spusele .
Tu nu vezi ce am scris? O tot dai cu ramasu' da' nu sufli o vorba despre iepoca de aur. N.C. Munteanu a fost primul care i-a suflat in fund lu Ceasca cu iepoca de aur.

Gelu Voican Voiculescu = mason important, nu de asta cu partaiti si bum-bum de prin liceu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jul 2004, 10:29 AM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Se pare ca ai tu ce ai cu N.C.Munteanu ! biggrin.gif Numai ca , dupa informatiile aparute dupa '89, altii sunt cei banuiti ca ar fi fost oamenii securitatii infilitrati in "E.L." !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jul 2004, 10:29 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
YoyoMan
mesaj 29 Jul 2004, 11:34 AM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (gio19ro @ 28 Jul 2004, 10:52 PM)
Gelu Voican Voiculescu = mason important, nu de asta cu partaiti si bum-bum de prin liceu.

Daca Voican Voiculescu e mason de prim rang inseamna ca e clara treaba cu masoneria roflmao.gif Ma sparg de ras! Cand ma gandesc la Voican Voiculescu cu fatza aia a lui punand-o de un ritual masonic cu clop de-ala de Harry Potter pe cap... roflmao.gif rofl.gif In fine... sa revenim smile.gif
O fi N.C. Munteanu cel care a introdus sintagma Epoca de aur. Si ce-i cu asta? Pe mine nu ma "intere" prea tare asta. Eu l-am auzit cu urechile mele si e chiar ok tipu'. Nu sunt mort dupa el si nu cred ca e cel mai important jurnalist si prostii din astea, dar cred ca e bun in ceea ce face si in ceea ce a facut. Si si pe vremea lui Ceasca era bun cand transmitea de la Europa Libera. E clar ca odata venit in Romania s-au gasit o droaie care sa il blameze samd. Dintr-o data s-a uitat tot ce a facut la EL si acuma e unul dintre jurnalistii "aia multi", bagat in aceeasi oala si si acuzat pe deasupra ca era securist. Hai mai gio... nu ti-ai gasit pe cine sa acuzi de chestii de-astea? Fii sincer: asa-i ca l-ai votat pe Vadim? tongue.gif
Tu gio19 confunzi marfa cu ambalajul... si daca i-ar fi suflat lu' Ceasca in fund cu chestia cu Epoca de aur tot nu e asta miezul problemei. Au fost multi oameni de valoare care au crezut in comunism si in Ceausescu la inceput. Apoi si-au dat seama si au plecat sau s-au impotrivit sistemului cum au putut. wink.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jul 2004, 11:41 AM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu stiu daca GVV a imprumtat de la masoni cuvintele alea "celebre" cum ca mintea lui navigheaza intre metafizica si clit.... rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 29 Jul 2004, 11:59 AM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (YoyoMan @ 29 Jul 2004, 12:47 PM)
Tu gio19 confunzi marfa cu ambalajul... si daca i-ar fi suflat lu' Ceasca in fund cu chestia cu Epoca de aur tot nu e asta miezul problemei. Au fost multi oameni de valoare care au crezut in comunism si in Ceausescu la inceput. Apoi si-au dat seama si au plecat sau s-au impotrivit sistemului cum au putut.

Nici un om de valoare n-ar fi putut sa creada in valorile comunismului, e de ajuns citirea lucrarilor lui Marx ca sa-ti dai seama ca comunismul e o crima.
In asa zisele valori ale comunismului putea sa creada un om de valoare doar in perioada adolescentei infantile dar odata devenit matur, nci un om de valoare nu poate crede in comunisn. Inseamna ca nu-i de valoare. E drept ca si de trezit se poate trezi mai tarziu, la 30 de ani, la 40...etc
"tot ce a facut la EL..." Ce sa-ti povestesc... N-ai decat sa-i adopti pe aia de la E.L daca te-au marcat asa tare. Asta nu inseamna ca e valabil pt toti.
Eu m-am scarbit de EL imediat dupa Revolutie cand postul asta "atat de bun si cinstit, care are o singura grija, informarea noastra corecta si propasirea patrie" a incercat marea cu degetul si a sondat terenul pt un alt experiment masonic care se dorea a fi facut atunci de o anumita parte a masonerie internationale.
Era vorba de federalizarea Romaniei, de o Romanie doar pe teritoriul de azi al Munteniei (restu' era Transilvania si Moldova) si in care existau doua natii conlocuitoare: muntenii si rromi.
Astfel de idei se incercau a fi propagate prin asa zise interviuril a cald, chiar din Piata Universitatii, loc ales pt a fi mai interesant, ca daca dadea tiganul ce propaga la EL astfel de idei interviul la el in cartier si nu in Piata Universitatii parca nu avea cine stie ce legitimitate in urechea fraierului ce trebuiasa puna botu'.
Asa ca ia tu frumusel E.L. si baga-ti-o undeva. Daca tie iti place nu inseamna ca trebuie sa-mi mai placa si mie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jul 2004, 12:06 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Nu e adevarat, din pacate in generatia pariuntilor nostri multi au crezut in "valorile" comunismului, nu de alta dar nu aveau comparatie... e adevarat insa ca virgula smile.gif comunistii au pervertit in folosul lor sentimente curate la origine, patriotismul printre altele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 29 Jul 2004, 12:19 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Da,dar cati din generatia parintilor nostri si care au crezut in valorile comunismului l-au citit pe Marx ca sa se lamureasca in legatura cu telul final al comunismului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jul 2004, 01:07 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Pai... toti, numai ca au citit "opere alese" (asi zice chiar "bine alese") care erau "purificate" de orice "influienta nefasta"... rolleyes.gif
Nu ti-au cazut niciodata in mana carti pt. tineret din anii '50, alea care vroiau sa educe in spiritul "homo sovieticus" 50.gif 50.gif 50.gif sunt de-a dreptul ridicole de naivitate... Si ... in lipsa radioului, televizorului, Internetului... rolleyes.gif tinerii CREDEAU... SINCER... ma rog, asa pana la vreo 12-13 ani, dupa aia "deschideau ochii" rand pe rand, ca si catelusii din bancul cu Bula...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 29 Jul 2004, 08:30 PM
Mesaj #160


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Hei pe timpul lui nea nicu copii nu prea aveau voie sa stie prea multepentru ca era interzis ei faceau prosti fara sa vada ca acum!


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgia
mesaj 30 Jul 2004, 12:25 AM
Mesaj #161


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040



Da pe timpul lui ceasca eraustiri continu despre el si programul tv pina la ora 20:00 parca iar desene la copii erau din an in paste sa nu spun ca atunci cind vedeam" cascadori risului"eram in al noualea cer .Acum avem de toate tot ce vrei despre televiziune ce sa spun destule posturi .
Inainte era o chestie daca se intimpla ceva ca de exemplu "un viol" nea nicu ascundea chestia asta sau gresesc?
pe cind acum se afla dar culmea cu un numar mai mare cred decit atunci huh.gif


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jul 2004, 06:44 AM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



De ce nu v-at uitat ca mine la unguri si la sarbi rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Jul 2004, 09:50 AM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (georgiamatache @ 30 Jul 2004, 01:38 AM)
Da pe timpul lui ceasca eraustiri continu despre el si programul tv pina la ora 20:00 parca iar desene la copii erau din an in paste sa nu spun ca atunci cind vedeam" cascadori risului"eram in al noualea cer .Acum avem de toate tot ce vrei despre televiziune ce sa spun destule posturi .
Inainte era o chestie daca se intimpla ceva ca de exemplu "un viol" nea nicu ascundea chestia asta sau gresesc ?

Bun - asta a fost īn ultimii ani. Eu īncă mai ţin minte ( şi am inclusiv programe de TV vechi-vechi de tot ) că prin '83-'84 cānd īncepusem să mă uit şi eu la "desene" programul TV era ceva mai lung. rolleyes.gif

Iar legat de violuri ... la TV nu-mi amintesc nicicum să fi văzut aşa ceva īnainte. Poate eram prea puştan atunci, dar na ...
Cam singura revistă īn care erau prezentate astfel de cazuri ( fără amănuntele groteşti de azi fireşte ) era revista MAI-ului "Pentru Patrie". NU ştiu dacă ăsta era motivul, dar revista aia şi almanahul ei anual se obţineau incredibil de greu, cu pile şi cunoştiinţe. tongue.gif
Aaa - şi uneori la jurnalele alea de 10 min. din cinematografe dinainte de īnceperea unui film mai zicea cāte ceva de "cazurile infracţionale" parcă. unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jul 2004, 11:29 AM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 30 Jul 2004, 12:03 PM)
Iar legat de violuri ... la TV nu-mi amintesc nicicum să fi văzut aşa ceva īnainte. Poate eram prea puştan atunci, dar na ...

Pai, Cizmarul "genial" si nevasta lui savanta alfabetizata devil.gif ne "viola" zi de zi pe micrul ecran


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jul 2004, 11:35 AM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (gio19ro @ 26 Jul 2004, 01:46 PM)
Romania e tara care se plange in fiecare an prin lunile februarie-aprilie si octombrie-noiembrie de inundatii iar din mai pana in septembrie de seceta. Asta arata un managment defectuos in gestionarea surselor de apa pe intreg cuprinsul Romaniei.
Baraganul de exemplu are nevoie de acest canal pt a-si valorifica potentialul agricol atat pt. piata interna cat si pt. export.


Daca incepand cu anii '80 Romania suferea din cauza secetei pe tot timpul verii, iar dupa '90 mereu vedem lamentari primavara si toamna din cauza inundatiilor iar pe perioada verii din cauza secetei, iata ca anul asta, dupa inundatiile din primavara u mai avem o vara secetoasa ci una in care mai si ploua.
Daca nu ploua nu-i bine, daca ploua iar nu-i bine.... Oricum ai intoarce-o romanul tot pe vreme da vina. Acum in loc de vara secetoasa avem inundatii.
Cred ca acum, cu inundatiile astea in plina luna a lui Cuptor, v-ati lamurit de ce e nevoie de o strategie pt managerierea eficienta a resurselor de apa din Romania.
Aceast program nu e doar pt. Trotus, Crisuri, Mures, Bistrita,Jiu, Somes si Tarnave ci si pt Bucureti, Baragan si Dobrogea prin canalul Bucuresti-Dunare- Marea Neagra.
Viitorul satului si orasului romanesc depinde de modul in care vor fi gestionate si exploatate aceste resurse de apa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgia
mesaj 30 Jul 2004, 11:43 AM
Mesaj #166


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040




QUOTE
Pai, Cizmarul "genial" si nevasta lui savanta alfabetizata  ne "viola" zi de zi pe micrul ecran 

Da violuri si alte infractiuni se ascundeau si nu era televizate dar,program mai lung de 20:00 nu imi aduc aminte poate
Gio treaba cu romanul asa afost mereu daca ploua "ploua prea mult"daca e seceta "e prea multa seceta "
Eu ce am vazut in Franta nu mia venit a crede cit de bine au grija oameni aici de culturi


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jul 2004, 11:49 AM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



... si asta cu DOAR 4% din populatie ocupata in agricultura... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Jul 2004, 11:55 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



din care daca ai taia subventiile UE, ar mai ramine jumatate.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 30 Jul 2004, 11:58 AM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Prin anii '80 exista o emisiune, 'Ancheta TV' sau cam asa ceva, ce avea scopul de a demonstra cat de rapid si fara dureri opereaza militia. Bine, era vorba de cazuri fara impact social (furturi, accidente, chestii de-astea).

Gio, tu chiar ai o idee fixa cu canalul ala. Exista alte variante cu mult mai eficiente de a iriga Baraganul, nu-i nevoie de un canal in plus. Iar daca s-ar reface si extinde soselele nationale si calea ferata ce tranziteaza regiunea (ceea ce ar fi mult mai ieftin), dpdv economic canalul ar deveni cat se poate de inutil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jul 2004, 11:59 AM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (dead-cat @ 30 Jul 2004, 02:08 PM)
din care daca ai taia subventiile UE, ar mai ramine jumatate.

Nu, toti atata, dar cu case si masini mai modeste... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 30 Jul 2004, 12:01 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (georgiamatache @ 30 Jul 2004, 12:56 PM)
Da violuri si alte infractiuni se ascundeau si nu era televizate dar,program mai lung de 20:00 nu imi aduc aminte poate

Programul de doua ore a fost introdus parca prin '84. La inceputul anilor '80 programul tv era ceva de genul 16 - 22.30 luni-vineri, 12 - 24 sambata si 11 - 23 duminica. Plus tvr 2, ce transmitea vreo 5 ore / zi.

p.s : in tot cazul, chiar si in vremurile alea nu scapai de cel putin o ora-doua pe zi de invatamant politic (congrese, plenare, realizari, din lumea capitalului, filme cu tematica adecvata etc), plus inca vreo ora-doua de marete si mobilizatoare realizari in industrie si agricultura.

Acest topic a fost editat de Achernar: 30 Jul 2004, 12:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 30 Jul 2004, 12:37 PM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (gio19ro @ 29 Jul 2004, 02:12 PM)
Nici un om de valoare n-ar fi putut sa creada in valorile comunismului, e de ajuns citirea lucrarilor lui Marx ca sa-ti dai seama ca comunismul e o crima.

Asa ca ia tu frumusel E.L. si baga-ti-o undeva. Daca tie iti place nu inseamna ca trebuie sa-mi mai placa si mie.

Nu-i adevarat: comunismul este o utopie! Dar e o ineptie ce spui tu: comunismul e o crima. Comunismul e o forma de organizare soio-economica - nu e nicidecum o crima. Apoi se poate discuta si se poate studia dpdv istoric daca e bun ca forma de organizare sau nu.
Dupa cum bine s-a spus de multe ori nici capitalismul nu este perfect, dar e cel mai bun sistem pe care omenirea a reusit sa il conceapa pana la momentul de fata.

Referitor la chestia cu EL si cu bagatul undeva - credeam ca esti instare sa vorbest civilizat si fara micisme. Ai grija ca modul asta de a pune problema te da de gol.

PS: nu mi-ai spus daca l-ai votat sau nu pe Vadim - daca nu e un secret desigur wink.gif
tongue.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jul 2004, 12:45 PM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Achernar @ 30 Jul 2004, 01:11 PM)

Gio, tu chiar ai o idee fixa cu canalul ala. Exista alte variante cu mult mai eficiente de a iriga Baraganul, nu-i nevoie de un canal in plus. Iar daca s-ar reface si extinde soselele nationale si calea ferata ce tranziteaza regiunea (ceea ce ar fi mult mai ieftin

N-ar fi deloc mai ieftin. Una e sa construiesti autostrazi si alta sa le intreti. Iar un exemplu sugestiv pt Romania e autostrada Bucuresti-Pitesti. Oricum acest canal se va face insa peste cateva decenii, dupa ce generatia "ceausista" va muri. Timpul imi va da dreptate.
Repet, daca in vestul Europei sau facut canale din tarnacop, iar noi nu putem sa facem un canal nici in secolul21, atunci poti uita de autostrazi.
Iar autostrada asta ce se construieste acum complet aiurea, cu iesire la Bors, in pusta maghiara e chiar un proiect prost.
Daca vroiau sa faca un proiect valabil trebuiau sa faca autostrada cu iesire la Arad. Pe acolo, din Ungaria poti intra apoi pe autostrada si s-o ti tot pe autostrada pana in aproape orice locatie a Europei vestice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jul 2004, 01:05 PM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Nu sant de acord cu tine, fara sa cunosc in detaliu traseul autostrazii, aceasta NU ESTE SIGUR destinata legaturii (sa zicem) intre Arad si Szeghed, ci cu bataie mult mai lunga, intre Bucuresti si Viena/Berlin/Paris.
Intr-o societate de servicii care se accelereaza pe zi ce trece, are IMENSUL avantaj al flexibilitatii si rapiditatii, din poarta producatorului de branza de burduf pana in cea al magazinului de delicatese de la Londra, sa zicem...
In plus, constructia de canale e EXTREM de costisitoare atat ca si "sapare" cat si ca intretinere (aluviuni, ecluze...) si este destinata unui tip de trafic "out of date" al industriei grele traditionale, care in ziua de azi e in declin...
Nu ai mentionat nici tu si nici ceilalti aspecte legate de cheltuiala in combustibili fosili lagata de canale... aici sunt intr-adevar imbatabili...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Jul 2004, 01:10 PM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



timpul de livrare e un factor tot mai important. adica timpul mic de livrare.
firme de logistica ca UPS, FedEx, DPD etc. se reorganizeaza din greu pentru o obtine timpi de livrare mai mici. iar asta nu se poate obtine pe cale de navigatie fluviala. merge numai pentru bunuri unde timpul de livrare nu e critic. si sunt tot mai putine de acest tip.
firmele mari insista pe livrare "just in time" pentru a elimina costurile pt depozitari etc.

iar ce faci pe timp de seceta cind nivelul apei scade asa de tare incit navele mai grele nu mai pot circula? s-a intimplat vara trecuta.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jul 2004, 01:12 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



HI HI HI rolleyes.gif UPS asigurand livrarea in "just in time" cu bamporu' jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Jul 2004, 01:14 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



UPS nu livreaza catre industrie.
dar sunt convins ca de fapt stiai ... rolleyes.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jul 2004, 01:15 PM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (sorin666 @ 30 Jul 2004, 02:18 PM)
Nu sant de acord cu tine, fara sa cunosc in detaliu traseul autostrazii, aceasta NU ESTE SIGUR destinata legaturii (sa zicem) intre Arad si Szeghed, ci cu bataie mult mai lunga, intre Bucuresti si Viena/Berlin/Paris.

Nu inteleg ce vrei sa zici! Autostrada ce urmeaza a se construi si cu iesire la Bors nu face legatura cu nici o alta autostrada in Ungaria.
Daca s-ar fi facut cu iesire spre Arad, ar fi facut legatura cu autostrada din Ungaria si prin aceasta cu toata Europa.

Iar cu canalul si combustibili fosili iar nu inteleg ce vrei sa spui. Exista mari masini de sapat cu motoare electrice iar materialul rulant e actionat tot electric.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Jul 2004, 01:19 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



si curentul din ce e produs?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jul 2004, 01:20 PM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (dead-cat @ 30 Jul 2004, 02:23 PM)

iar ce faci pe timp de seceta cind nivelul apei scade asa de tare incit navele mai grele nu mai pot circula? s-a intimplat vara trecuta.

Pai tocmai asta este. In timp ce Dunarea seaca, un canal poate fi intretinut cat de cat in ceea ce priveste volumul de apa pt a permite navigarea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Jul 2004, 01:21 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



daca n-ai apa in dunare, n-o sa ai nici in canal


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jul 2004, 01:22 PM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (dead-cat @ 30 Jul 2004, 02:32 PM)
si curentul din ce e produs?

Cernavoda1
Cernavoda2
Cernavoda3
Cernavoda4
Cernavoda5
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Jul 2004, 01:24 PM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



poti sa ne spui cit % din necesarul de energie electrica acopera centrala (neterminata) nucleara?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Jul 2004, 01:30 PM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (gio19ro @ 30 Jul 2004, 03:28 PM)
QUOTE (sorin666 @ 30 Jul 2004, 02:18 PM)
Nu sant de acord cu tine, fara sa cunosc in detaliu traseul autostrazii, aceasta NU ESTE SIGUR destinata legaturii (sa zicem) intre Arad si Szeghed, ci cu bataie mult mai lunga, intre Bucuresti si Viena/Berlin/Paris.

Nu inteleg ce vrei sa zici! Autostrada ce urmeaza a se construi si cu iesire la Bors nu face legatura cu nici o alta autostrada in Ungaria.
Daca s-ar fi facut cu iesire spre Arad, ar fi facut legatura cu autostrada din Ungaria si prin aceasta cu toata Europa.

Iar cu canalul si combustibili fosili iar nu inteleg ce vrei sa spui. Exista mari masini de sapat cu motoare electrice iar materialul rulant e actionat tot electric.

Vroiam sa zic ca un traseu continental este diferit de unul pentru "micul trafic" si in acest sens cel mai scurt e cel mai bun, asa ca Arad sau departe de Arad e indiferent (numai daca nu ai pamant in proximitatea traseului, ca ii va creste pretul smile.gif
Cu combustibilul ziceam ca o barja consuma mai putin pe tona-kilometru decat un camion...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 30 Jul 2004, 01:31 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (dead-cat @ 30 Jul 2004, 02:34 PM)
daca n-ai apa in dunare, n-o sa ai nici in canal

Pt perioadele de seceta, apa poate fi stocata in baraje mici si multe, nu in din acelea mamut, pe intreg cuprinsul Romaniei.
O parte din aceste rezerve pot fi directionate spre canal daca Dunarea o sa moara din pdv al traficului fluvial.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 May 2024 - 04:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman