HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Closed TopicStart new topic
> George Bush Si Razboiul
Oul Dogmatic
mesaj 21 Aug 2004, 01:03 PM
Mesaj #71


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Citat din discursul lui Bush:

"Statele Unite au facut un legamint militar si moral in Europa si Asia care protejaza natiunile libere de agresiune, si au creat conditiile in care democratiile pot inflori. Noi asiguram securitatea altor natiuni si de asemeni inspiratie pentru popoarele exploatate. In inchisorile din lagare, in adunarile sindicale interzise , in bisericile clandestine, barbati si femei au stiut ca intreaga lume nu le impartasa cosmarul.Dar ei stiau ca cel putin exista un singur loc in lume- o tara stralucitoare si plina de speranta- unde libertatea este apreciata si asigurata. Si se rugau ca America n-o sa-i uite ori ca America isi va uita misiunea de a promova libertatea in jurul lumii"
The United States made military and moral commitments in Europe and Asia, which protected free nations from aggression, and created the conditions in which new democracies could flourish. As we provided security for whole nations, we also provided inspiration for oppressed peoples. In prison camps, in banned union meetings, in clandestine churches, men and women knew that the whole world was not sharing their own nightmare. They knew of at least one place -- a bright and hopeful land -- where freedom was valued and secure. And they prayed that America would not forget them, or forget the mission to promote liberty around the world.

http://www.whitehouse.gov/news/releases/20...20031106-2.html

Deci planurile lui Bush tintesc departe! Vor lua cateva cincinale bune pentru a "elibera" si "democratiza" intreaga Europa si Asie. Vor mai muri cateva milioane de oameni ( nu toti americani, americanii vor cadea doar cu miile) , se vor distruge valori culturale si naturale instimabile, dar ce conteaza? Democratia noastra ( adica interesele noastre) sa prevaleze si totul este OK!
Ma amuza chestia cu "misiunea" cea sfanta a Americii care a lasat jumatate din Europa sub cizma rusilor fara nici o jena! Unde era "the mission" in '44 ?
Aaa, ha, ha si chestia cu sperantele celor din inchisori ( oare se gandea la Abu-Ghraib ?) daca au norocul sa nu fie prizonierii americanilor rofl.gif

Maaare magarie, mare nerusinare! sorry.gif

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 21 Aug 2004, 01:04 PM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 21 Aug 2004, 01:57 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Intre timp, s-a mai schimbat organizarea lumii, astfel incat SUA, ramanand unicul pol de putere, au o mai mare influenta asupra determinarii politicii globale. In perioada razboiului rece, problema se punea altfel. Orice actiune ar fi intreprins, americanii erau obligati sa aiba grija sa nu-l supere prea rau pe Marele Urss.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Mar 2005, 03:52 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Despre cum unii au inceput sa-si corecteze opiniile despre Bush , citi aici
Nu, nu-i vorba despre " the white fat stupid man" tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Mar 2005, 03:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2005, 05:23 PM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un articol interesant in Ziua: Evanghelistii, evreii si Israelul...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Apr 2005, 06:00 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pai evanghelistii astia au dat navala si la noi ! Si dau parale , sub o forma sau alta, numai la aia care se inscriu la ei tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 14 Apr 2005, 06:46 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



La noi dau parale si la cei care nu se inscriu la ei! tongue.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Apr 2005, 11:34 AM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sambata apar articolele cele mai interesante: Pax Americana...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Apr 2005, 01:12 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Si care vand ziarul cel mai bine! wink.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Apr 2005, 01:22 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 18 Apr 2005, 01:34 PM)
Sambata apar articolele cele mai interesante: Pax Americana...

Pesemne ca "Ziua" primeste cu intarziere " The Wall Street Journal" care a vanturat articolul asta pe la inceputul lui martie. Sau ziarul lui " Ciripoi" percuteaza cu intarziere. tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Apr 2005, 05:50 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ai devil.gif si yankees astia . Rusii se tem ca vor sa instaleze capitalismul in spatiul ex-sovietic tongue.gif

Uralul de Sud si Siberia vor ajunge sub controlul Statelor Unite ale Americii (I)

NEZAVISIMAIA GAZETA (Rusia) - În zona Marii Caspice se prefigureaza o noua zona de confruntare ruso-americana. Dupa cum o dovedesc evenimentele petrecute în ultimele zile, în centrul acestora se
gaseste Azerbaidjanul. La Baku se petrec zilele acestea lucruri interesante, am putea spune chiar încarcate de semnificatie. Pe 15 aprilie, la prinz, în Azerbaidjan soseste într-o vizita de 4 zile un detasament format din 3 nave din Flotila de la Marea Caspica apartinind Fortelor Maritime Militare ale Rusiei, inclusiv salupa de paza cu armament de racheta "Tatarstan" si salupa cu armament de racheta "Stupinet". Dupa cum a declarat atasatul militar al Ambasadei Federatiei Ruse în Azerbaidjan, contraamiralul Vladimir Lomakin, vizita este consacrata celei de-a 60-a aniversari a Victoriei împotriva fascismului, avind ca obiective "întarirea relatiilor dintre cele doua tari vecine, precum si dobindirea de catre Marea
Caspica a statutului de mare a prieteniei si a încrederii". Se mai urmareste, bineînteles, sa se arate colegilor azeri care este puterea Flotei Rusiei. Obiectivele intrarii detasamentului de nave militare rusesti în Golful Baku au stirnit totodata aici si anumite îndoieli. Problema este ca demonstratia "relatiilor în proces de consolidare" dintre cele doua tari are loc exact la 3 zile dupa sosirea neasteptata la Baku a ministrului Apararii al SUA, Donald Rumsfeld. De aceasta data, seful Pentagonului a sosit din Afganistan. Oficial - pentru a discuta cu membri din conducerea azera "probleme referitoare la colaborarea bilaterala în cadrul coalitiei antiteroriste, precum si ale ajutorului acordat integrarii Azerbaidjanului în NATO". Sosind
însa la Baku pe 12 aprilie, ministrul american nu l-a gasit pe presedintele Ilham Aliev, plecat cu citeva ore mai devreme în vizita oficiala în Pakistan. În lipsa acestuia, Rumsfeld a avut, direct pe Aeroportul "Bina", mai multe ore de convorbiri cu ministrul azer al Apararii, Safar Abiev, si cu alte persoane oficiale. Trebuie remarcat faptul ca atit partea azera, cit si cea americana au tinut în secret vizita fulger a lui Rumsfeld. Numai pe 13 aprilie dimineata, cind avionul ministrului Apararii al SUA parasea deja spatiul aerian al republicii, Serviciul de presa al Ministerului azer al Apararii a comunicat date extrem de modeste în legatura cu faptul ca în cursul întrevederii s-au discutat "aspecte privind dezvoltarea colaborarii americano-azere în sfera militara". Ambasadorul SUA în Azerbaidjan, Reno Harnish, a afirmat ca s-a discutat despre "ajutorul american dat
Azerbaidjanului în implementarea planului de parteneriat individual dintre Azerbaidjan si NATO". El a lasat sa-i scape faptul ca la Baku a sosit deja un grup de ofiteri americani, preferind însa sa treaca sub tacere cu ce obiective. Mass-media azera a atras atentia asupra declaratiei facute recente de comandantul fortelor NATO în Europa, general James Jones, care a afirmat ca SUA duce o intensa activitate de creare, în Azerbaidjan, a unor forte cu destinatie speciala în bazele militare care vor asigura securitatea în întreaga zona caspica.

Marea Caspica va deveni un avanpost al SUA

Dupa cum a afirmat Uzeir Djafarov, expert militar independent, aceasta conceptie s-a nascut în 2003 în sinul Pentagonului. Ea presupune constituirea unei retele de subunitati cu destinatie speciala si de forte politienesti în zone din zona Marii Caspice care ar putea sa reactioneze rapid în cazul aparitiei unor situatii exceptionale, inclusiv amenintarea unor atacuri ale teroristilor asupra unor obiective petroliere, inclusiv asupra conductelor. Practic, "Straja la Marea Caspica" reprezinta un post avansat al comandamentului SUA în Europa cu statul-major la Stuttgart, în a carui zona de responsabilitate intra si zona caspica. Potrivit opiniei unor experti militari azeri, Baku nu se opune, evident, amplasarii unor grupuri mobile de reactie rapida pe teritoriul tarii în cadrul acestui program. Decizia definitiva în acest sens, dupa cit se pare, trebuie luata la cel mai înalt nivel politic - adica al presedintelui azer si al ministrului Apararii



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Apr 2005, 09:07 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



De unde ai luat stirea ? De pe www.rusialazi.ro ( sau asa ceva ... ) ? tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Apr 2005, 09:14 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ala-i ziaru personal al lu' Gennady Zyuganov biggrin.gif

asa aparuse intr-un ziar sirbersc in '91 un articol despre imminenta annexiune a austriei, voivodinei si banatului de catre germania. laugh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Apr 2005, 09:15 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Da' ce , este cumva vreo stire mincinoasa 43.gif tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Apr 2005, 09:38 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



da nu trebuie sa minti ca sa iasa paranoia. e suficient sa prezinti situatia si apoi sa tragi concluziile ce vrea sa le auda target audience-ul tau. smile.gif


am adus alaltaieri "Pravda" de la moscova. o sa ma uit prin ea daca gasesc ceva asemanator. daca pricep ce scrie laugh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Apr 2005, 10:03 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In atentia pacifistilor si anti-americanilor din USA si nu numai :

Teroristul Abu Musab Zarqawi a obtinut un dizpozitiv nulcear sau pregateste o bomba radiologica pentru atac !

Nu cred ca ass-ul celor de mai sus va fi protejat in cazul unui asemenea atac ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Apr 2005, 10:10 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Mda - nu e exclus ca in cei aproape 4 ani de la atentate o parte din structura Al-Quaeda sa se fi refacut suficient pentru o noua tentativa criminala ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Apr 2005, 10:24 AM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



March,
Am intrat pe linkul indicat de tine si am gasit asa:
QUOTE
Recurrent intelligence reports say al Qaeda terrorist Abu Musab Zarqawi has obtained a nuclear device or is preparing a radiological explosive - or dirty bomb - for an attack, according to U.S. officials, who also say analysts are unable to gauge the reliability of the information's sources.

Sa fie oare o informatie la fel de exacta ca si cea privitoare la armele lui Saddam? Nu stiu daca Zarquwi are "a nuclear device" sau daca "is preparing a radiological explosive". E clar ca individul trebuie prins, dar chiar este nevoie de lansarea unor informatii cel putin dubioase? N-a facut destule pana acum?

Apropo, de ce ti se pare deplasat ca cineva sa fie pacifist? Anti-american, anti-israelian, anti-francez, anti-arab, anti-roman ori anti orice natie de pe planeta asta este, desigur, o prostie sa fii, dar pacifist...? Pana la urma, si Papa Ioan Paul al II-lea a fost tot un pacifist. Stii, desigur, ce atitudine a avut fata de razboiul din Irak.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Apr 2005, 10:24 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu numai teroristii islamici doresc distrugerea USA ci si astia devil.gif

Circa 22 grupuri americane sunt anchetate in SUA sub acuzatia de terorism, unele dintre ele propovaduind suprematia rasei albe, informeaza canalul de televiziune ABC News, citand un raport confidential al FBI.

Cele 22 de grupuri constituie obiectul a 338 anchete ale FBI.

Intre acestea se disting "Aryan Nations" /Natiunile ariene/ si altele care fac apologia rasei albe sunt acuzate de politia federala de crime, incitare la ura, utilizare de bombe incendiare, amenintari trimise prin posta si furturi, precum si grupul neo-nazist "National Alliance", obiect al 51 de anchete ale FBI, care strange fonduri organizand concerte neo-naziste si producand discuri cu continut specific
. ( sursa : HOME.RO)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Apr 2005, 10:46 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 21 Apr 2005, 11:24 AM)
Nu numai teroristii islamici doresc distrugerea USA ci si astia devil.gif

[i]Circa 22 grupuri americane sunt anchetate in SUA sub acuzatia de terorism, unele dintre ele propovaduind suprematia rasei albe, informeaza canalul de televiziune ABC News, citand un raport confidential al FBI.

Asta chiar mi se pare culmea timpeniei umane ( sau oricum - o fateta a ei ... tongue.gif ) : sa doresti ca propria-ti tara sa-ti fie atacata, pusa in situatia dificila, sabotat s.a.m.d. - si asta pentru ca ai pasarica pusa pe creier ca guvernul tarii e controlat de sionisti, masoni sau mai stiu eu ce. blink.gif

Dar de fapt si nu e chiar asa de mirare : si gruparea lui Horia Sima prefera la un moment dat ca Romania sa fie ocupata de nemti pentru a fi siguri ca asa scapa de toti "nedoritii" din ea. hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 21 Apr 2005, 10:52 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (MIA @ 21 Apr 2005, 11:46 AM)
QUOTE (March @ 21 Apr 2005, 11:24 AM)
Nu numai teroristii islamici doresc distrugerea USA  ci si astia  devil.gif

[i]Circa 22 grupuri americane sunt anchetate in SUA sub acuzatia de terorism, unele dintre ele propovaduind suprematia rasei albe, informeaza canalul de televiziune ABC News, citand un raport confidential al FBI.

Asta chiar mi se pare culmea timpeniei umane ( sau oricum - o fateta a ei ... tongue.gif ) : sa doresti ca propria-ti tara sa-ti fie atacata, pusa in situatia dificila, sabotat s.a.m.d. - si asta pentru ca ai pasarica pusa pe creier ca guvernul tarii e controlat de sionisti, masoni sau mai stiu eu ce. blink.gif

Dar de fapt si nu e chiar asa de mirare : si gruparea lui Horia Sima prefera la un moment dat ca Romania sa fie ocupata de nemti pentru a fi siguri ca asa scapa de toti "nedoritii" din ea. hh.gif

MIA, face impresia ca tu nu ai citit, pe acest forum, parerile despre America a unor "romanasi" care au fost acceptati si traiesc acolo!

Si nu am auzit sa fi sustinut ca, un individ ca Oul Dogmatic, care "uraste america" sa fie fost numit:

QUOTE
Culmea  tampeniei  umane devil.gif


P.S.
abis
QUOTE
Anti-american, anti-israelian, anti-francez, anti-arab, anti-roman ori anti orice natie de pe planeta asta este, desigur, o prostie sa fii........


Si nici pe tine, abis, nu am observat ca te deranjeaza mesajele "anti" a tot ce este american si israelian, ale aceluiasi antisemit, Oul Dogmatic! devil.gif

Acest topic a fost editat de talusa: 21 Apr 2005, 10:57 AM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Apr 2005, 11:21 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (talusa @ 21 Apr 2005, 11:52 AM)
MIA, face impresia ca tu nu ai citit, pe acest forum, parerile despre America a unor "romanasi" care au fost acceptati si traiesc acolo!

La un imigrant de prima generatie nu mi se pare ceva chiar asa anormal - considerentele economice primeaza inaintea altora probabil. wink.gif
Din pacate si unii din kamikaze fusesera "acceptati" de serviciul de Imigrari ( sau erau in curs sa fie acceptati ). hh.gif

Si poate nici la unul de a doua generatie. Dar deja dup-aia ... cred ca deja astfel de atitudini sunt cel putin ciudate ... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Apr 2005, 11:30 AM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (talusa @ 21 Apr 2005, 11:52 AM)
Si nici pe tine, abis, nu am observat ca te deranjeaza mesajele "anti" a tot ce este american si israelian, ale aceluiasi antisemit, Oul Dogmatic!

Nu-mi aduc aminte sa fi discutat cu el la "Politica". Tu iti aduci cumva aminte sa-i fi dat cumva dreptate? Pe de alta parte, nu ai dat impresia ca ai avea nevoie de ajutor...

In fine, sa revenim la subiectul discutiei...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 21 Apr 2005, 01:02 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (MIA @ 21 Apr 2005, 12:21 PM)
QUOTE (talusa @ 21 Apr 2005, 11:52 AM)
MIA,  face  impresia  ca  tu  nu  ai  citit,  pe  acest  forum,  parerile  despre  America  a  unor  "romanasi"  care  au  fost  acceptati  si  traiesc  acolo!

La un imigrant de prima generatie nu mi se pare ceva chiar asa anormal - considerentele economice primeaza inaintea altora probabil. wink.gif
Din pacate si unii din kamikaze fusesera "acceptati" de serviciul de Imigrari ( sau erau in curs sa fie acceptati ). hh.gif

Si poate nici la unul de a doua generatie. Dar deja dup-aia ... cred ca deja astfel de atitudini sunt cel putin ciudate ... devil.gif

Eu si la prima si la a doua generatie il trimiteam pe OU ramburs in Romania!! devil.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 21 Apr 2005, 01:04 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (abis @ 21 Apr 2005, 12:30 PM)
QUOTE (talusa @ 21 Apr 2005, 11:52 AM)
Si  nici  pe  tine,  abis,  nu  am  observat  ca  te  deranjeaza  mesajele  "anti"  a  tot  ce  este  american  si  israelian,  ale  aceluiasi  antisemit,  Oul  Dogmatic!

Nu-mi aduc aminte sa fi discutat cu el la "Politica". Tu iti aduci cumva aminte sa-i fi dat cumva dreptate? Pe de alta parte, nu ai dat impresia ca ai avea nevoie de ajutor...

In fine, sa revenim la subiectul discutiei...

Nu era vorba de "ajutor"[aici ai perfecta dreptate!!] si nici de "discutie", ci numai de o "exprimare a indignarii" tongue.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Apr 2005, 04:34 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (talusa @ 21 Apr 2005, 03:02 PM)
...Eu  si  la  prima  si  la  a  doua  generatie  il  trimiteam  pe  OU  ramburs  in  Romania!! devil.gif

Ei, da, da' acolo beneficiaza de democratia americana. Aia pe care tot o injura unii mad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 21 Apr 2005, 07:39 PM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Deci care ar fi tintele posibile ale unui atac cu bomba "murdara"
(dispersind material radioactiv prin explozie conventionala)
organizat in Iraq?

De ce sa fie americanii nelinistiti? Ei sunt oricum echipati cu tot ce trebuie pentru protectie la WMD,
echipament ramas nefolosit de vreme ce nu existau WMD-uri in Iraq...

Cum o sa transporte o bomba cu material radioactiv pina in USA, fara sa fie descoperiti?
Cel mult ar avea sanse sa o transporte, sa zicem, pina... unde?

Deci cine ar trebui sa fie nelinistiti?

Pacifistii din USA sau... poate altcineva?

Manipulare sa fie, dar sa stim si noi in ce sens! biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Apr 2005, 08:39 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ai dreaqu' conspiratori ! Isi baga coada in continuare laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 21 Apr 2005, 09:04 PM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Exact! biggrin.gif Multi vad, putini cunosc. Desi e evident...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Apr 2005, 05:37 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Apropos de " multi vad, putin cunosc" . Uite ceva aici pentru ei : tongue.gif


Andre Glucksmann - filozoful de serviciu al Europei

(...)
- Să nu credeţi cumva că sunt fascinat de George Bush... Eu îl respect foarte mult pe Machiavelli. Machiavelli îşi bătea joc de principiile de viaţă ale franciscanilor – nişte pacifişti convinşi şi foarte hotărâţi.

Ce sens puneţi în sintagmă "pacifişti convinşi "? Cine sunt aceştia?

- Sunt aceia care încearcă să ne convingă că în lume nu există răul, aceia care ignorează răul şi ne îndeamnă să le îmbrăţişăm această credinţă.

- Dar există cu adevărat răul în lume? Preşedintele Bush vorbeşte chiar de o "axă a răului".

- Evident că există mult rău în lume. Cei care spun că nu există, îl compară, la rândul lor, pe Bush cu Satana, adică văd în el răul suprem, contrazicându-se în mod flagrant.
(...)

Cititi tot interviul aici ca-i interesant. smile.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 22 Apr 2005, 06:01 PM
Mesaj #100


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Asta e o filozofie de 2 bani.
Machiavelli a fost un tip PRAGMATIC, mie personal mi-a placut mult "Principele", poate fi si aceasta lucrare tratata la modul folozofic-social ca si lucrarea lui Sun Tzu de altfel. Desconsiderarea, fata de oricine s-ar manifesta, si cu atat mai mult fata de grupuri sociale sau de principii, e o dovada cel putin de ignoranta crasa, daca nu de prostie flagranta.
Nu il desconsider pe Glucksmann, dar nu are rost sa-mi prind mintea cu oameni care pot scoate pe gura astfel de aiureli.

QUOTE
Ce sens puneţi în sintagmă "pacifişti convinşi "? Cine sunt aceştia?
- Sunt aceia care încearcă să ne convingă că în lume nu există răul, aceia care ignorează răul şi ne îndeamnă să le îmbrăţişăm această credinţă.

Corect in limba romana este "ignora" nu "ignoreaza", dar trecand peste acest amanunt definitia de mai sus e hilara si aberanta.


Acest topic a fost editat de carpatic: 22 Apr 2005, 06:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Apr 2005, 06:11 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Saracu' Glucksmann ! Sa nu stie el de unul Carpatic de pe aici laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 22 Apr 2005, 06:16 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Da, e pierderea lui... biggrin.gif

Imi aduc aminte de un slogan anti-pacifist celebru: "Fighting for Peace is like fighting for Virginity !"
Exista o "stare naturala" a lumii in disputa dintre conceptia razboinica si cea pacifista ?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 22 Apr 2005, 06:51 PM
Mesaj #103


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Se pare ca depinde mult din ce punct de vedere privesti lucrurile.

Uite de exemplu, atentatele cu bombe... din Orientul Apropiat, sa zicem.

One man's hero - another man's vilain.

In alta vreme, alti eroi (...nationali, in prezent).

Asa si cu razboiul, justificat dupa circumstante, mai intelept sau nu prea...
In alta vreme au mai existat Cezari, Napoleoni si Hitleri, samd.
Am impresia rolleyes.gif ca povestile lor se cam termina rau.

Dar, ma rog, ce nu te omoara te face mai puternic, asa ca poate nu este totul in zadar.
Si o criza din cind in cind mai ajusteaza putin perceptia realitatii
(un Vietnam e bun la casa... omului din cind in cind - aia alba...).

Dar pentru multi se pune problema urmatoare:
( rolleyes.gif Mache-al-Vetii si-ar zice, probabil ohyeah.gif )
De ce sa ma amestec in treaba lor, fie ca e pace sau razboi?
Ce-am de cistigat? Ce am de pierdut?
Se poate dezvolta ideea asta si privi din toate unghiurile, din principiu sau pentru profit. wink.gif

Pina una alta, chestiile astea cu "bine" si "rau" sunt extrem de complexe, pierdute in ceata conflictului.
Simplificarile merg doar la nivel de CNN/Fox (...da, exista ceva diferenta, minora),
pentru cine e ocupat de fapt cu vizionarea sportului preferat
si are gura plina de cheese-burgheri cu maio si udati cu Budweiser... biggrin.gif
Have some fries with that... biggrin.gif

Ar mai fi in principiu posibil de considerat si o alta varianta, neutralitatea,
dar de fapt e atit de rara in varianta autentica, dezinteresata, incit devine irelevanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 22 Apr 2005, 07:44 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (March @ 22 Apr 2005, 07:11 PM)
Saracu' Glucksmann ! Sa nu stie el de unul Carpatic de pe aici  laugh.gif

Nu ai aflat ca Glucksmann cedeaza "postul" unui romanas din regiunea...Carpatilor ?mwah1.gif

QUOTE
Se pare ca depinde mult din ce punct de vedere privesti lucrurile.


Daca nu le privesti ca un "carpatic"......vai de Glucksmann spoton.gif

Acest topic a fost editat de talusa: 22 Apr 2005, 07:49 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Apr 2005, 08:08 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ei si tu Talusa acum... rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 04:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman