HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nevoia De Concret
colectionara
mesaj 6 May 2004, 12:26 AM
Mesaj #71


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



QUOTE (Crisse @ 6 May 2004, 02:23 AM)
Pot merge sa dorm linistita. Spunand asta introduc si ceva abstract. Mai stie cineva la ce ma refer?

"Cineva" (acela despre care am inteles ca are simtul umorului) s-a dus si el sa se culce un pic mai devreme. Asa ca nu cred ca mai stie. Oricum, se pot gasi multe abstractiuni in ce ai spus, numai sa vrei smile.gif.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 6 May 2004, 12:27 AM
Mesaj #72


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



QUOTE (Crisse @ 6 May 2004, 02:26 AM)
In abstract nu este timp de asa ceva...caci altfel se bate pasul pe loc tongue.gif

Eu cred sincer ca orice propozitie care incepe cu "in abstract nu este" e falsa smile.gif.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 6 May 2004, 12:29 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (colectionara @ 6 May 2004, 02:28 AM)
QUOTE (Crisse @ 6 May 2004, 02:23 AM)
Pot merge sa dorm linistita. Spunand asta introduc si ceva abstract. Mai stie cineva la ce ma refer?

"Cineva" (acela despre care am inteles ca are simtul umorului) s-a dus si el sa se culce un pic mai devreme. Asa ca nu cred ca mai stie. Oricum, se pot gasi multe abstractiuni in ce ai spus, numai sa vrei smile.gif.

ocupa-te doar de cuvantul linistita wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 May 2004, 12:29 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
colectionara
mesaj 6 May 2004, 12:32 AM
Mesaj #74


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



QUOTE (Crisse @ 6 May 2004, 02:31 AM)
ocupa-te doar de cuvantul linistita wink.gif

Desi as vrea, nu pot, semestrul asta am proiect de diploma laugh.gif.
Oricum, sunt destul de sigura ca, scos din context (cum este daca ma ocup doar de el), isi pierde aportul de abstractiune.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 6 May 2004, 12:34 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Faci ce faci si iar devii simpatica. Deci tot ce incepe cu In abstract nu este, ..este fals. OK, sa iasa la iveala falsitatea wink.gif

In abstract nu este posibil sa faci nebunii wink.gif
In abstract nu este liniste
In abstract nu este nici o femeie...sunt doar barbati rolleyes.gif
In abstract nu este nici un partid .. sad.gif ( wink.gif )
In abstract nu este inteligenta
In abstract nu este nimeni cu numele meu mwah1.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 6 May 2004, 12:41 AM
Mesaj #76


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



QUOTE
In abstract nu este posibil sa faci nebunii 
In abstract nu este nici o femeie...sunt doar barbati 
In abstract nu este inteligenta
In abstract nu este nimeni cu numele meu

Aceste afirmatii sunt infirmate prin simplul fapt ca noi, acum, suntem in abstract.

QUOTE
In abstract nu este liniste
In abstract nu este nici un partid ..

Abstractul inghite concretul. Concretul incape (intra tongue.gif) in abstract. Orice concretul poate concepe, va putea si abstractul, insa il va debarasa de niste restrictii. Abstractul ia orice concept din concret, fara sa simta nevoia sa ii asocieze o instanta reala. De exemplu linistea, sau un partid, sau "linistea sau un partid", sau "sau". Toate sunt acolo.




--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 6 May 2004, 07:36 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Colectionara...am intrat prea dipli in abstract wink.gif .

Abstractul in care eu ma aflu e simplu si placut smile.gif . M-ai ai cu ce sa contrazici? Nu. Este abstractul creat de mine tongue.gif , este al meu wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 6 May 2004, 09:53 AM
Mesaj #78


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



QUOTE (Crisse @ 6 May 2004, 09:38 AM)
Abstractul in care eu ma aflu e simplu si placut smile.gif . M-ai ai cu ce sa contrazici? Nu. Este abstractul creat de mine tongue.gif , este al meu wink.gif

Nu contraziceam, ma jucam cu abstractul si concretul unor cuvinte si idei. Era o chemare spre iesirea din concretul topicului sau concretul preocuparilor mele din restul zilei.

Revenind la primul din ultimele doua "concret"-uri:

1. De ce preponderenta nevoii de concret?
Omul este nevoit sa traiasca in concret. Capacitatea de abstractizare este un dar, ancorarea in concret este o cerinta pentru supravietuire. Crestem cu concretul in jurul nostru, invatam sa vanam lucruri concrete, in scoala vietii concretul este o materie pe care nu o putem evita. Abstractul si capacitatea de abstractizare reprezinta o inclinatie, o metoda, un accesoriu frumos de care dispunem toti intr-o oarecare masura, fara a fi insa obligati sa il folosim. "Obisnuinta este a doua natura" - de aici si nevoia de concret. Este primul impuls sa recurgi la metoda si la asocierile cu care esti cel mai obisnuit.

2. Unde-s doi puterea creste!
Este firesc ca abstractizarea, uneori, ajuta - de exemplu simplificand unele probleme. La fel cum uneori nu o poate face. Este o facilitate in plus, o deschidere noua - iar facilitatile obisnuiesc sa fie adecvate unui tip de probleme. Exista o opozitie semantica intre abstract si concret, insa nu vad de ce afectiunea noastra pentru unul din cele doua concepte ne-ar face sa il sustinem in dauna celuilalt. Descompunand sistemul complex in care traim in subsisteme si incercand sa rezolvam aceste subsisteme, vom descoperi ca abstractul si concretul coopereaza foarte bine. Un om cu o deschidere suficient de mare va fi chemat inspre amandoua.

De fapt sunt mult mai multi decat doi, deja se vede ca fiecare intelege altceva prin abstract, fiecare il concretizeaza la altceva.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 May 2004, 10:25 AM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Waw, ce v-ati abstractizat noaptea trecuta ! thumb_yello.gif Mai rar vezi atatea paturi date jos in acelasi timp, pe un forum ! smile.gif

Nevoia de concret ... cat si cum e acoperita ea ... sa impinga oare in abstract ?

Hmmm, abstractul e de gen feminin ? Da, da, frumos se leaga unele lucruri ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 6 May 2004, 11:26 AM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Fac a treia incercare de postare la acest topic....

O vorba inteleapta spune ca totul este miscare.
Nevoia este un alt nume dat acestei agitatii....CAnd spui ca "ai nevoie" spui de fapt "nu mai pot sa stau aici, trebuie sa fiu acolo".
Daca simti nevoie de concret se vede ca ai baltit in zona abstracta prea mult.
Daca simti nevoie de abstract pesemne te'ai pierdut in sinergia faptelor.
E asa de simplu....
Ca o concluzie, spune mi ce nevoie ai ca stiu unde baltesti:))

FEriciti cei care nu mai simt nevoia....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 May 2004, 11:47 AM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Interesanta completare, gypsyhart. Nevoia de concret si nevoia de abstract par doi jucatori de tenis, iar noi mingea lor. smile.gif

Excelent zis, "nu mai simt nevoia". biggrin.gif "Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma." Nevoile non-fizice si ele. Nu mai simti nevoia, inclusiv de concret sau abstract, fie prin satisfacerea ei, ceea ce impinge nevoile nesatisfacute in fata, fie detasandu-te de ele, fie ...

In tot cazul, iar apare ca fiind implicata "fericirea" asta, care pare sa fuga de nevoi. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 6 May 2004, 12:12 PM
Mesaj #82


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Wow, fetelor (si Catalin!), vedeti cum sunteti? Pe mine ma lasati singurica in chiloti, sub paturica, si voi va scaldati in discutii filozofice… wub.gif
@Crisse: cine spune ca genurile sunt asa cum le-ai zis tu? Demonstreaza pls. Eu cred ca femininul este principiul Raului, al genialitatii. Deci mai degraba asociez Logica la feminitate. devil.gif
@Colectionara: intr-adevar, capacitatea de abstractizare este un DAR. Nu multi o au. Ai tendintza sa sintetizezi si asta imi place. rolleyes.gif
@Catalin: daca raman exclusiv in chiloti si tot imi este cald…pai…imi iau aer conditionat! Sau ma autosugestionez ca mi-este racoare. Dar chiloteii jos tot nu mi-i dau pe forumul tau! sorry.gif
@Gypsyhart: nu numai nevoia este o particularizare a agitatiei. Noi toti suntem particularizari ale aceleiasi chestii. Stii care? Si Einstein cauta chestia asta.
@Calfa: dezvolta ideea cu fericirea. Sau mai degraba cu SATISFACTIA. Este o discutie interesanta acolo. smile.gif

Va propun sa reluam un pic definitile:
Concret=care poate fi perceput cu simturile, real.
Abstract=care rezulta din separarea si generalizarea particularitatillor esentiale proprii unui grup de fenomene; care este detasat de raporturi sau legaturi concrete.

Deoarece definitia se leaga de simturi, probabil ca la majoritatea covarsitoare a oamenilor sunt perponderente vazul si auzul. Probabil ca de aici vine legatura asta stransa cu concretul. Daca reusim sa ne ridicam deasupra simturilor, atunci gandirea ne va facilita obtinerea unui sistem abstract care include concretul. Sau a carui particularizare este concretul.
Hai sa orientam discutia un pic spre simturi, spre comunicarea cu natura si cea interumana. Oare cand vorbesti cu celalalt primesti exclusiv mesaje concrete?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 May 2004, 12:27 PM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Doar atat acum: "cand vorbesti cu celalalt primesti [de la cel cu care vorbesti] exclusiv mesaje concrete". Mesajele in sine sunt concrete. Noi, limitati fiind in nenumarate feluri, abstractizam, fie apoi, fie inainte. Interpretarea se face pe baza de concret (a carui sursa e completa prin definitie, dar imposibil de cuprins in totalitate) dar si de abstract (incomplet prin definitie). smile.gif

Multumesc pentru indemn, Moira. De dezvoltat, am de gand sa mai dezvolt diverse teme, dar momentul trebuie fie gasit, fie ales, fie pregatit, fie ... in tot cazul, sa existe macar un motiv pentru a spune ca momentul e cel potrivit. smile.gif

Pe langa asta, mai sunt subiecte care asteapta momentul in care sa le lansez. Si poate ca e bine sa astepte, in ideea ca in timp lucrurile se vor lega din ce in ce mai bine. smile.gif

Iar toate aceste momente palesc in fata celui ... prezent. wink.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 6 May 2004, 12:28 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 6 May 2004, 12:45 PM
Mesaj #84


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Moira
Probabil ca te referi la "energie".

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 6 May 2004, 09:48 PM
Mesaj #85


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE (gypsyhart @ 6 May 2004, 02:47 PM)
@Moira
Probabil ca te referi la "energie".

Nu, ma refeream la visul de veacuri al oamenilor de stiinta, inclusiv Einstein: o formul a Universului. Ale carei particularizari sa fim chiar noi.

Astept o continuare a topicului, cu o discutie despre comunicare abstracta/concreta.

QUOTE
Mesajele in sine sunt concrete. Noi, limitati fiind in nenumarate feluri, abstractizam, fie apoi, fie inainte. Interpretarea se face pe baza de concret (a carui sursa e completa prin definitie, dar imposibil de cuprins in totalitate) dar si de abstract (incomplet prin definitie)

Calfa, eu nu sunt asa sigura ca ne transmitem unul altuia mesaje exclusiv concrete (perceptibile cu simturile). Dar poate este vorba de o nuantza aici...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 11:46 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Calfa
QUOTE
Waw, ce v-ati abstractizat noaptea trecuta !  Mai rar vezi atatea paturi date jos in acelasi timp, pe un forum ! 


Ehe, acum vezi ce-ai pierdut? wink.gif

QUOTE
Ca o concluzie, spune mi ce nevoie ai ca stiu unde baltesti:))


Baltesc in abstract si taaaaaaaaare bine ma simt. Si nu am nici o nevoie mare de concret. Traiesc prea multi din jurul meu in concret yeah.gif

QUOTE
@Crisse: cine spune ca genurile sunt asa cum le-ai zis tu? Demonstreaza pls. Eu cred ca femininul este principiul Raului, al genialitatii. Deci mai degraba asociez Logica la feminitate. 


Moira, lasa-i mai pe barbati sa gandeasca. Ce, nu e viata mai usoara? mwah1.gif
Si Moira, daca tin eu minte bine in afara de chilotei mai aveai si papuceii Albastri. Fie vorba intre ei: splendid compleu rolleyes.gif



--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 May 2004, 12:02 PM
Mesaj #87


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Moira, lasa-i mai pe barbati sa gandeasca. Ce, nu e viata mai usoara?


Crisse, ti-am zis de clubul meu, nu? Chiar avem nevoie de o femeie acolo... ohyeah.gif stii tu, sa aiba grija de cafea, sa ne faca de mancare... lucrurile normale pentru o femeie! rofl.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 7 May 2004, 12:03 PM
Mesaj #88


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE (Crisse @ 7 May 2004, 01:48 PM)

Baltesc in abstract si taaaaaaaaare bine ma simt. Si nu am nici o nevoie mare de concret. Traiesc prea multi din jurul meu in concret yeah.gif

Moira, lasa-i mai pe barbati sa gandeasca. Ce, nu e viata mai usoara? mwah1.gif
Si Moira, daca tin eu minte bine in afara de chilotei mai aveai si papuceii Albastri. Fie vorba intre ei: splendid compleu rolleyes.gif

Hmmm...deci n-ai nevoie de concret? Esti printre putinii.

@Crisse: Cum adica barbatii sa gandeasca??? Eu cred ca unul din principalele atuuri ale mele ca femeie este gandirea mea. Cu ajutorul ei ma invalui in mister. Sigur, aparent sunt o pisicutza nevinovata, dar in realitate controlez totil din umbra. Sau asa imi place sa cred.
Nu crezi? ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 12:05 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Cataline, devii din ce in ce mai simpatic wink.gif Pot sa vin chiar daca nu stiu sa fac cafele??

PS: Ce alte lucruri mai sunt normale sa le faca o femeie?


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 7 May 2004, 12:10 PM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Crisse @ 7 May 2004, 01:48 PM)
Ehe, acum vezi ce-ai pierdut? wink.gif

In abstract ? Nu am pierdut nimic, totul e (inca) aici ! wink.gif

In concret ? Hmmm, nu am mari nevoi. smile.gif

Moira, sigur e vorba de interpretare. Chiar si ce e "imperceptibil cu simturile" (de fapt, mai mult, ce nu ajunge in aria constientizarii) e tot concret. Intr-un fel ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 May 2004, 12:10 PM
Mesaj #91


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Cataline, devii din ce in ce mai simpatic  Pot sa vin chiar daca nu stiu sa fac cafele??


Bineinteles. Te putem trimite sa cumperi gata facuta, nu e o problema.

QUOTE

PS: Ce alte lucruri mai sunt normale sa le faca o femeie?


Mai sunt si alte lucruri dar sunt prea concrete asa ca sunt convins ca nu te intereseaza... rofl.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 12:15 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



[QUOTE] Hmmm...deci n-ai nevoie de concret? Esti printre putinii.

@Crisse: Cum adica barbatii sa gandeasca??? Eu cred ca unul din principalele atuuri ale mele ca femeie este gandirea mea. Cu ajutorul ei ma invalui in mister. Sigur, aparent sunt o pisicutza nevinovata, dar in realitate controlez totil din umbra. Sau asa imi place sa cred.
Nu crezi?

Viata e foarte simpla in abstract. Crede-ma. Am adunat destul de mult pana la o anumita varsta. Stiu sa manac, sa ma imbrac...lucruri elementare si multe altele utile. Ce altceva mi-ar mai trebui? wink.gif

De ce sa nu gandeasca barbatii? Eu ii apreciez pe cei care gandesc wink.gif . Raspunsul ptr continuarea ta ar fi: vezi cu cine te insotesti ca sa poti sa gandesti Cu alte cuvinte..pe planeta asta nu poti sa-ti dezvolti inteligenta singur si e important sa-ti analizezi bine cu cine te insotesti smile.gif .
Mereu ai nevoie de surse din exterior. (Nu aprofundez aici nimic despre meditatie ptr ca atunci am putea spune ca nu avem nevoie de nimic din exterior ci numai de interior smile.gif )

Imi place sa invat de la barbati, nu sa le urmaresc defectele sau sa stau la panda. Crede-ma ca e mai usor asa. Daca asculti cu interes si atentie barbatii ai sa vezi ca-ti aprofundezi cunostintele despre sport, masini, istorie, sex rolleyes.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 12:19 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834




QUOTE
Bineinteles. Te putem trimite sa cumperi gata facuta, nu e o problema.


Am nevoie de insotitor, altfel s-ar putea sa uit sa ma mai intorc smile.gif

QUOTE
Mai sunt si alte lucruri dar sunt prea concrete asa ca sunt convins ca nu te intereseaza... rofl.gif


Ehei, ai replici bune de pus la capatai. Incearca totusi sa explici ca de inteles le inteleg si ce este concret;)

Acest topic a fost editat de Crisse: 7 May 2004, 12:19 PM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 7 May 2004, 12:19 PM
Mesaj #94


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Crisse, vroiam sa spun "de ce doar barbatii sa gandeasca?".
Adevarul este ca s-ar putea ca eu sa fiu un pic "addicted to thinking." Nu pot sa nu analizez variante, sa gasesc cea mai eficienta solutie etc.
Imi place cum gandesc barbatii, chiar foarte mult. De fapt, ii vad mult superiori noua, dar asta este o alta discutie. Nu stiu ce ne-am face fara ei. Intr-o lume fara barbati, toate ideile abstracte din capul femeilor ar ramane fara o finalizare concreta. rolleyes.gif

PS cred ca ne-am barfi intre noi pana am crapa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 12:26 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Moira Uite vezi, tocmai ptr ca nu-mi place barfa nu prea rezist la discutiile intre tipe. E adevarat ca uneori se gasesc discutii de calitate si intre tipe..dar mai rar.

QUOTE
Imi place cum gandesc barbatii, chiar foarte mult. De fapt, ii vad mult superiori noua, dar asta este o alta discutie. Nu stiu ce ne-am face fara ei.

O lume fara barbati? Hmm... Nu cred ca-i necesara wink.gif
Referitor la superioritate, eu nu sunt de acord. Barbatii sunt altfel construiti decat noi, dar nu ne sunt superiori cum nici noi nu le suntem lor.

Acest topic a fost editat de Crisse: 7 May 2004, 12:27 PM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 7 May 2004, 12:54 PM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Crisse
DAca "ai nevoie de abstract" inseamna ca baltesti in "concret"...degeaba o dai la intors...
Baltirea se produce inconstient, involuntar....
Atunci cand se mai aprinde cate un beculetz incepe agitatia....firar sa fie:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 7 May 2004, 12:58 PM
Mesaj #97


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



@Crisse: cred ca una din principalele manifestari ale nevoii de concret la femeie este tocmai BARFA.
PS dc vrei sa barfim un pic, iti dau pe pm id-ul meu pe ym wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 03:44 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE
DAca "ai nevoie de abstract" inseamna ca baltesti in "concret"...degeaba o dai la intors...
Baltirea se produce inconstient, involuntar....


Oh Doamne...nu baltesc rofl.gif

Parol ca n-o dau la intors. Ce interes as avea?
Crezi ca teoria aia a ta este batuta in cuie? Roaga-te la Dumnezeu sa te faca ptr o zi femeie...si sa vezi tu ca poti sa stai in abstract fara sa-ti doresti concretul. PS: S-ar putea sa-ti placa mwah1.gif

QUOTE
cred ca una din principalele manifestari ale nevoii de concret la femeie este tocmai BARFA.
PS dc vrei sa barfim un pic, iti dau pe pm id-ul meu pe ym 


Hahahah Moira. Hai ca esti din nou simpatica. Ai insa dreptate in ce spui. Stii totusi cand oamenii au nevoie de barfa? Cand nu au preocupari in care sa-si foloseasca neuronii. Stim destul de bine ca treburile din gospodarie sunt simple. Se oboseste fizic dar nu psihic. De aici vine nevoia de relax si in acelasi timp de barfa a femeilor.
In situatii in care se lucreaza in procese creative continue, se oboseste psihic. Rareori un astfel de om are chef de barfa.

Desigur ca se poate contrazice pe subiectul asta wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 7 May 2004, 06:41 PM
Mesaj #99


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Terminologie...

1. Nevoia

1a) Nevoia de x cu sensul de "imi doresc, imi lipseste x, mi-ar face bine sa am x"
(exemplu: am nevoie de un fular)
In acest caz: Nevoia de ceva apare in situatia de lipsa a acelui ceva. Din acest punct de vedere sustin ideea lui gypsy - nevoia de abstract sau de concret inseamna ca ne-am afundat prea mult in cealalta extrema si personalitatea noastra sensibila atat la binefacerile concretului cat si la cele ale abstractului ne cere sa restabilim un echilibru. Atitudinea lui Crisse (care afirma ca nu "balteste" in nimic) spune de fapt "imi place in abstract, e distractie pe aici", si nu "am nevoie de abstract" - cel mult "daca nu as avea abstractul (deci as cam balti pe undeva), as simti nevoia de el".
(pe exemplu: am nevoie de un fular pentru ca e frig, nevoia e un indicator al faptului ca am stat intr-o atmosfera prea racoroasa, fara fular)

1b) Nevoia de x cu sensul de respingere a lui (not x)
(exemplu: am nevoie de libertate)
In acest caz: Nevoia de concret se refera la respingerea abstractului, la a evita sa recurgi la abstract - si nu este nici un semn ca "baltesti" undeva ci este un indicator al unui anumit fel de a gandi si de a trata problemele - si al unei obisnuinte de care nu vrei sau nu poti sa te debarasezi. O serie de indivizi manifesta aceasta nevoie de concret - pentru ei abstractizarea nu este o metoda la indemana, din diverse motive (rutina concretului, dificultatea, imposibilitatea de a o intelege sau manevra eficient, insatisfactia in absenta palpabilului, calitatea concretului de a fi convingator etc). Consider ca genul acesta de nevoie e semn al unei slabiciuni, iar cel ce o simte este restrictionat - nevoia sa inseamna de fapt inflexibilitate, lipsa de disponibilitate catre un anumit fel de experienta. Este mai putin vizibil pe exemplul cu libertatea decat pe cel cu abstractizarea. Fara indoiala, capacitatea de abstractizare este un dar - ea ajuta la capatarea unei perspective noi, la dezvoltarea modului de a gandi, la largirea orizontului.
(pe exemplu: am nevoie de libertate, nu pentru ca as fi in inchisoare sau ca m-as simti ca si inchis, ci pentru ca nu as suporta sa fiu inchis; nu se poate spune acelasi lucru despre fular)

2. Abstractul

2a) Abstract in sensul "Moira":
Definitia apare mai sus.

2b) Abstract in sensul "Crisse":
Aici este mai mult afectiunea fata de idei, de arta, de lipsa unui scop imediat si lipsa necesitatii asocierii cu ceva practic, de joaca, de a te elibera de necesitatea de a imita realitatea si stereotipiile ei (ceea ce e altceva decat sa le generalizezi pe acestea si sa le privesti mai ordonat, de sus).

2c) Abstract in sensul "Catalin, moderator simpatic":
Pe rand 2a) si 2b), in functie de ce iese mai intai la suprafata: uneori moderatorul foarte on-topic, alteori forumistul simpatic care se distreaza pe aici cu fetele smile.gif.

Observatie de final:
Pentru ca educatia concretului nu poate lipsi nimanui, ajungem sa ii constientizam cam toti binefacerile - de aceea vom simti toti, macar uneori si macar in unele forme, nevoia de concret (si matematicienii smile.gif). Abstractul e foarte constient de existenta concretului, de multe ori s-a ridicat din el. Reciproca nu functioneaza. Nu toti avem educatia abstractului (in sensul "Moira") si concretul nu te indeamna neaparat sa iti fauresti o astfel de educatie. Cine simte cu adevarat nevoia de abstract (nevoia... 1a), va merge intr-acolo.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 08:27 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Colectionara traieste in concret dar de acolo totusi vede destul de clar abstractul smile.gif

Ce mai...respect ptr ideile tale ordonate si ptr prezentarea destul de detaliata a subiectului.

QUOTE
2b) Abstract in sensul "Crisse":
Aici este mai mult afectiunea fata de idei, de arta, de lipsa unui scop imediat si lipsa necesitatii asocierii cu ceva practic, de joaca, de a te elibera de necesitatea de a imita realitatea si stereotipiile ei (ceea ce e altceva decat sa le generalizezi pe acestea si sa le privesti mai ordonat, de sus).


M-ai citit ca intr-o carte in prima parte a descrierii thumb_yello.gif . Cat despre scop , nu-mi lipseste ci dincontra il chiar constientizez in fiecare zi. Domeniul in care lucrez eu ma ajuta sa pot sta in abstract. Realul nu este creativ.

Statul incontinuu in abstract e nebunie. Statul in real tot timpul te innebuneste wink.gif Important este de folosit fiecare dupa necesitate wink.gif .


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 7 May 2004, 09:39 PM
Mesaj #101


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE (colectionara @ 7 May 2004, 08:43 PM)

Abstract in sensul "Moira"

Imi place cum suna asta. Ma face sa par, asa, o personalitate. Colectionara, ma faci sa ma repet: ai un super-sistem de gandire. smile.gif

Crisse:
QUOTE
Moira. Hai ca esti din nou simpatica. Ai insa dreptate in ce spui

Vedeti? Asa trebuie gandit! Hihihi. smile.gif
Acuma, pe bune, ai dreptate la faza cu nevoia de barfa. Calumea analiza.

Si acum chiar vreau o discutie mai detaliata despre comunicarea in abstract. Este posibila? Daca da, cum? Daca nu, de ce nu? Etc. Astept. huh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 09:46 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ca sa intram in abstract trebuie sa gandim simplu ca copii, sa ne jucam, sa nu fim critici, sa ne lasam purtati de val wink.gif

Acest topic a fost editat de Crisse: 7 May 2004, 10:23 PM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 9 May 2004, 01:54 AM
Mesaj #103


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Nevoia de concret se manifesta datorita instinctelor noastre dezvoltate si inteligentei. Creierele noastre incearca in mod constant sa clasifice tot ceea ce este nou dupa ceea ce "are in magazie".
Este determinata de catre nevoia de cunoastere si, implicit, de diferentiere a adevarului si realitatii de banuielile noastre nesabuite.


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 9 May 2004, 10:35 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Side..si nevoia de abstract de unde este`?


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 9 May 2004, 09:34 PM
Mesaj #105


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE (side_story @ 9 May 2004, 03:56 AM)
Nevoia de concret [...]Este determinata de catre nevoia de cunoastere si, implicit, de diferentiere a adevarului si realitatii de banuielile noastre nesabuite.

Corect. Sunt de acord ca ancorarea in concret cam echivaleaza cu ancorarea noastra in realitatea palpabila. Si este bine sa fie asa, altfel cadem in patologiul sumbru si schizoid.
Ma refer, insa, la disponibilitatea mai redusa a oamenilor de a jongla cu concepte abstracte fata de obiecte concrete. Doar la asta ma refer. Evident ca oricine traieste intr-o lume a propriilor idei este deja...departe de realitate. Nu intra astfel de cazuri in discutia asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 06:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman