HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Nevoia De Concret
Catalin
mesaj 13 May 2004, 03:45 PM
Mesaj #176


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Am produs analogii, am dat definitii si am aratat ca nu exista nici o incompatibilitate intre ele si situatia de fata, am apelat la parerile celorlalti si te-am chemat sa depui marturie.


Definitiile nu dovedesc nimic, compatibilitatea nu implica simultaneitate iar parerile, fie ele ale celorlalti sau ale mele, sunt, in mod evident, subiective. Asa ca ce ramane?

QUOTE

Nu ai spus ca nu a fost nici o aluzie, poate pentru ca nu iti place sa minti


Nu am spus ca nu a fost nici o aluzie pentru ca nu ma simt nevoit sa ma justific. Daca m-as justifica, acuzatiile tale ar capata o mai mare credibilitate.

QUOTE

Tu esti "in boxa acuzatilor" pentru ca este un "caz" care te "acuza" ca ai tachinat.


Perfect! Atunci pledez "nevinovat". smile.gif

QUOTE

Cand zic ca am stabilit ca sunt mai multe intelesuri ale frazei vreau sa spun de fapt ca am stabilit/aratat ca "pot fi" - deci pot fi si aici.


De la "Pot fi" pana la "sunt" e o diferenta ca de la cer la pamant. Posibile sunt multe chestii. E posibil ca maine sa ma trezesc si sa am o revelatie cum ca tot ce cred azi e gresit. Dar nu as miza prea mult pe aceasta posibilitate. Ba chiar sunt convins ca, daca maine vin si spun ca sunt un om complet schimbat, lumea o sa creada ca fac misto. De ce? pentru ca nu orice "poate fi" este si credibil, de-aia! smile.gif

QUOTE

Propriile mele cuvinte nu ma desfiinteaza. Este o doza uriasa de bun simt in a spune ca ai facut o aluzie acolo. Si orice D care citeste are fenomenul in fata ochilor si poate sa judece si singur, daca nu o face ma tem ca nu va intelege oricum.


Perfect! Sa vina D-ii sa ma judece!

QUOTE

Am propus sa alegem orice esantion vrei. Voi accepta ceea ce el va dovedi. Voi lua lucrurile in ordinea normala.


Perfect. Ti-am spus ce esantion consider eu corect! Daca vrei sa te inhami la experiment, be my guest!

QUOTE

Altceva: Moira s-a simtit tachinata adica "a simtit ca este tachinata". Cred ca e corect sa spun asta, in sensul asta.


Iar eu din nou ma vad nevoit sa iti atrag atentia ca "a se simti in felul X" nu este echivalent cu "a simti ca este X". Eu pot simti ca este frig fara ca sa simt ca imi e frig, de exemplu. Esti de acord?

QUOTE

Si pentru ca esti in "boxa", te mai intreb o data: A fost sau nu o aluzie ?


Avocatul meu m-a sfatuit sa nu raspund la aceasta intrebare. devil.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 13 May 2004, 04:12 PM
Mesaj #177


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



QUOTE
Definitiile nu dovedesc nimic, compatibilitatea nu implica simultaneitate iar parerile, fie ele ale celorlalti sau ale mele, sunt, in mod evident, subiective. Asa ca ce ramane?

Un caz puternic. Stii de ce exista procese? Pentru ca nu totul se poate rezolva formal smile.gif.

QUOTE
Daca m-as justifica, acuzatiile tale ar capata o mai mare credibilitate.

Demonstreaza laugh.gif.

QUOTE
De la "Pot fi" pana la "sunt" e o diferenta ca de la cer la pamant. Posibile sunt multe chestii.
...
nu orice "poate fi" este si credibil

Eu mi-am explicat cuvintele. Ceea ce voiam de fapt sa zic, si recunosc ca ma puteam exprima mai clar, era ca am aratat ca o fraza poate avea n intelesuri, unde n nu este limitat la 1. Acum daca am intrat in discutia asta, mentionez ca am aratat ca pot exista 2 intelesuri intr-o fraza, dintre care unul era serios si on-topic si altul era glumet si aluziv. Deci am produs o analogie. Ea este ceva mai credibila decat exemplele date de tine pe aici. Adica mai putina lume o sa creada ca fac misto. Of, iar o sa ma trimiti dupa esantion tongue.gif?

QUOTE
Perfect! Sa vina D-ii sa ma judece!

D! Hei, D! Hai te rog, vino putin, avem un experiment de condus aici! Nu te teme, moderatorii sunt simpatici!
Si A! Hei, A! Te-ai simtit tachinata smile.gif?

QUOTE
Avocatul meu m-a sfatuit sa nu raspund la aceasta intrebare.

- "Esti vinovat sau nu?"
- "Avocatul meu m-a sfatuit sa nu raspund la aceasta intrebare."
rofl.gif


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 May 2004, 04:17 PM
Mesaj #178


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Un caz puternic. Stii de ce exista procese? Pentru ca nu totul se poate rezolva formal


Ba tocmai fiindca multe chestii se pot rezolva formal, de-aia exista procese. Ce nu se poate rezolva formal nu se rezolva!

QUOTE

Demonstreaza


Mda, cute!

Oricum, e logic! tongue.gif Daca m-as apuca sa ma justific, ar insemna ca iti consider acuzatiile suficient de pertinente incat sa merite un raspuns. Ori nu e cazul!



--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 May 2004, 04:17 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
colectionara
mesaj 13 May 2004, 04:29 PM
Mesaj #179


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Procesele opereaza cu concepte gen "reasonable doubt" etc. Cand ma refer la rezolvare formala ma refer la ceva riguros, ceva care, cat timp nu schimb legile, va duce mereu la aceeasi concluzie. In procese nu e asa. Totusi ele exista si sunt considerate utile.

QUOTE
Oricum, e logic!  Daca m-as apuca sa ma justific, ar insemna ca iti consider acuzatiile suficient de pertinente incat sa merite un raspuns. Ori nu e cazul!

Cel care afirma ceva se inhama la o demonstratie, tu ai afirmat-o. Si tu ai afirmat si ce ti-am cerut acum sa demonstrezi, ceva care nu e deloc evident. Pentru ca daca te justifici coerent si ai dreptate, nu exista nici un motiv ca asta sa iti dauneze!


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 May 2004, 04:37 PM
Mesaj #180


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Pentru ca daca te justifici coerent si ai dreptate, nu exista nici un motiv ca asta sa iti dauneze!

Asta in teorie. In practica poate sa-ti dauneze. Chiar daca ai dreptate, uneori felul in care expui acest lucru conteaza enorm.

Editat: nu degeaba am nivelul de avertizare la 3/5!

Acest topic a fost editat de Catalin: 13 May 2004, 04:38 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 13 May 2004, 04:39 PM
Mesaj #181


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Totusi, asta este un topic in care iti justifici opiniile din plin. Cum stabilesti cand iti dauneaza si cand nu? Sau nu exista niste criterii concrete rolleyes.gif ?

---

Editat: Esti sigur ca nu degeaba rofl.gif ?

Acest topic a fost editat de colectionara: 13 May 2004, 04:40 PM


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 May 2004, 09:07 PM
Mesaj #182


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Totusi, asta este un topic in care iti justifici opiniile din plin. Cum stabilesti cand iti dauneaza si cand nu? Sau nu exista niste criterii concrete  ?


Ma justific atunci cand consider ca merita sa o fac. Este ceva absolut subiectiv.

QUOTE

Editat: Esti sigur ca nu degeaba  ?


Heheee, nu comentez... pe forum! ohyeah.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 13 May 2004, 09:25 PM
Mesaj #183


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Catalin, pe topicul asta am prezentat abstractul si concretul ca fiind complementare (=perpendiculare) ca sens. Pt ca asa si sunt conform definitiei de dictionar. Si chiar si tu ai preluat aceasta idee ca adevarata pe parcursul intregului topic.
Asa ca, dpdv al subampartirii in abstract si concret a perspectivei asupra vietii, DA, CHIAR SUNT 2 AXE si CHIAR ESTE UN SISTEM BIDIMENSIONAL. Considera aceasta discutie despre viata ca si cum am privi totul printr-un FILTRU: abstract vs concret. [Avem, astfel, 2 componente pt orice mod de perceptie, iar extrapoland, la infinitul celor 2 axe, cu cealalta componenta zero, avem gandire exclusiv abstracta, respectiv concreta. ]
In sperantza ca vizualizezi sistemul la care ma refer, hai sa ne abtinem de la aprecieri gen “lipsita de profunzime, lipsita de valoare “. Nu de alta, dar daca te enervezi, te poti oricand intoarce la cratitza cu ciorba. devil.gif
Insist pe ideea de filtru. De unghi de privire. Pt ca despre acest unghi de vedere vorbeste topicul. Alte analize sunt off-topic. Sigur ca existentza este mult mai complexa, dar eu ma refer doar la o particica din ea. hh.gif

Despre tachinare: da, Colectionara a intzeles foarte bine cum ma simt eu. ohyeah.gif

@Colectionara: sunt de acord cu aproape tot ce-ai zis. Doar ca definitia legata de simturi nu este neaparat exclusa de perceptia oriz/vert.
@Crisse: intr-adevar, viata de apoi implica o perceptie abstracta. Nu este perceptibila prin simturi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 13 May 2004, 09:27 PM
Mesaj #184


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE (Catalin @ 13 May 2004, 03:50 PM)
Fetelor, o ciorba stiti sa faceti?

Iata cum, in lipsa de argumente coerente, subiectul manifesta nevoia de concret.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 May 2004, 09:39 PM
Mesaj #185


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Iata cum, in lipsa de argumente coerente, subiectul manifesta nevoia de concret.


Mi-era foame...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 14 May 2004, 01:17 AM
Mesaj #186


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



QUOTE (Catalin @ 13 May 2004, 03:50 PM)
Fetelor, o ciorba stiti sa faceti?

Nu. hh.gif
Dar macar ti-am luat intrebarea in serios, presupunand ca aveai nevoie si de un raspuns concret smile.gif.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 28 Jun 2004, 09:39 AM
Mesaj #187


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Dupa parerea mea ciorba este cel mai bun exemplu de "nevoie de concret". Nu inteleg de ce lumea nu m-a luat in serios... sad.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 28 Jun 2004, 10:25 AM
Mesaj #188


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Pt ca ai mania contrazicerii smile.gif CATALINE si te vezi si superior. Nu e frumos sa te bagi cu japca forumul este "hanulancutei " nu "hanulcatalinului" daca oamenii discuta lasa-i sa discute spune-ti opinia si lasa balta , cine te intelege e bine cine nu NU.

Te bagi odata de doua ori si gata smile.gif fara sa jicnesti subtil smile.gif daca consideri in schimb ca ai fost prost inteles e alta treaba dar nu cred .... in fine

Cat priveste nevoia de concret pai "NU CRED PANA NU VAD " mie unul nu mi se pare prea corect. Ce sens mai are sa ma incred daca deja STIU ( deoarece am vazut ) .

Cat priveste ceea ce am spus lui CATALIN e aplicabil si la mine care fata de CATALIN stiu si mai putine smile.gif dar macar LUCREZ LA ASTA .


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 30 Jun 2004, 11:21 AM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Fetelor, se contrazic baietii? E ceva ..concret in asta wink.gif

Hmm, si daca stau putin si analizez, barbatii sunt la urma urmei cei mai buni bucatari din lume. Deci ce treaba avem noi cu ciorba? wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 02:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman