HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

102 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Creationism Versus Evolutionism
Amenhotep
mesaj 1 Jul 2004, 05:52 PM
Mesaj #921


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (abis @ 1 Jul 2004, 05:22 PM)
@ Amenhotep:
Mare rabdare trebuie sa ai... Sau mult timp de pierdut...

HAHAHA! rofl.gif

Ce m-a mai amuzat replica asta!... Cam aşa gāndeam şi eu despre Cătălin citind cele 62 de pagini.

Recunosc că dedic zilnic un timp nepermis de mare citirii şi scrierii unor mesaje aici, la Han. Da' ce să fac, dacă-mi place... smile.gif

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 1 Jul 2004, 06:07 PM
Mesaj #922


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (mememe @ 1 Jul 2004, 05:32 PM)
Dumnezeu la creat pe om .Dumnezeu la creat OM din ...om. Intelegi ideea.

In acest fel omul a evoluat din maimuta; iar apoi a devenit om iar prin Dumnezeu a devenit OM ( cu majuscule, fiinta completa).

Mememe,

Eu nu īnţeleg ideea. (Scuze că mă bag īn discuţia ta cu abis.)

Cānd zici "Dumnezeu l-a creat pe om. [...] In acest fel omul a evoluat din maimuta" vrei să spui că Dumnezeu a transformat nişte exemplare biologice de antropizi (strămoşii comuni ai noştri cu maimuţele actuale) īn exemplare biologice de Homo sapiens (īncă nedotate cu suflet)? Şi astfel a luat naştere omul-cu-o-mic? Pentru ca apoi pe acesta Dumnezeu să-l investească cu suflet, creānd OMUL-cu-O-mare? Am īnţeles corect ideea?

Sau spui că "Dumnezeu l-a creat pe om" īn sensul că l-a creat pur şi simplu din nimic, l-a "construit" fără legătură cu antropoizii? (Nu cred că asta-i ideea ta... Dar atunci de ce zici "l-a creat" şi nu "a transformat"?)

Creaţia presupune "facerea din nimic" şi tocmai asta-i una din opoziţiile fundamentale cu Evoluţionismul, care presupune "transformarea a ceva īn altceva".

Deci, īn privinţa omului-cu-o-mic, afirmi "facerea din nimic" (ori, mă rog, din lut), sau afirmi "transformarea din antropoid"?

(Treaba cu OMUL-cu-O-mare am īnţeles-o şi n-am nici o nelămurire. Ca să nu īncurcăm lucrurile, nu te mai referi te rog la ea.)
a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 2 Jul 2004, 07:43 AM
Mesaj #923


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Amen ..eu spun la creat "caci este o creatie" dintr-un anumit punct de vedere. Creatia este simbolica . Stii la intrebarea ce il face pe om , OM raspunsul Dumnezeu.

Ceea ce afirm eu este urmatorea idee. Omul a evolut din celula primara pana la stadiul de homosapiens ( fara nici o interventie ). Astfel ia nastere "omul" , insa evolutia sa mentala si comportamentala nu a fost arbitrara , astfel pt a deveni OM a necesitat Divinitatea , pt ai da un scop , pt al tine in limite , .... ideea de baza este ca pt ca omul sa ajunga la stadiul sau actual a foat nevoie de DUMNEZEU , de regulile si modurile impuse de aceasta divinitate ... Iti poti imagina umanitatea fara DUMNEZEU ? fara problemele psihologice si filosofice care au contribuit la Evolutia umana ? NU CRED . Biblia citita cu mai multa atentie iti da toate indiciile ... "Fiul Lui Dumnezeu" spune "Suntem toti frati" , se auto denumeste "FIUL OMULUI" ....ne spune ca miracolele pot fi facute de oricine ajunge "credinta cat un bob de mustar" astfel niciodata nu se ridica deaspura celorlalti afirmand o provenienta strict DIVINA. Si daca incepi de la "geneza" vei observa ca din isasi biblie reiese ca omul are capabilitatea de a fi un DUMNEZEU. Parerea mea este ca studiul bibliei este mult mai complex decat evolutionismul . Dar trebuie vazut simbolul ... nu trebuie citita ca un tratat de istorie.


De fapt conflctul teologic creationism evolutionism nici nu trebuia sa existe , dar sau gasit cei nu pot accepta ca biblia nu a fost scisa pt EI , sau ca poate sunt prea orbi pt a vedea ceea ce e evident. Crestinismul nu trebuia pus in mainile oamenilor , la modul preoti si papi s.a.m.d. crestinismul trebuia sa fie AL TUTUROR .... Iisus si Budha ambi au promovat ideea de om suprem ..... dar oameni au inteles ca trebuie sa ii venereze nu sa le urmeze Exemplul.

Acest topic a fost editat de mememe: 2 Jul 2004, 07:49 AM


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Jul 2004, 07:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Amenhotep
mesaj 6 Jul 2004, 10:55 AM
Mesaj #924


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Mememe,

QUOTE
Amen ..eu spun la creat "caci este o creatie" dintr-un anumit punct de vedere. Creatia este simbolica .


Orice este o creaţie dintr-un anumit punct de vedere.

QUOTE
Stii la intrebarea ce il face pe om , OM  raspunsul Dumnezeu.


Ştiu, am īnţeles. Propun īncă o dată să lăsăm deoparte această problemă (aici, īn acest topic). Aici discutăm despre specii biologice -- una dintre ele fiind Homo sapiens sapiens, adică omul-cu-o-mic. Iar problema acestei specii īn particular nici măcar nu este centrală īn Biologie. La fel de importante sunt şi celelalte 1.7499.999 de specii actuale, plus toate cele dispărute.

QUOTE
Ceea ce afirm eu este urmatorea idee. Omul a evolut din celula primara pana la stadiul de homosapiens ( fara nici o interventie ).


Această afirmaţie te plasează fără echivoc īn "tabăra" Evoluţionismului. N-o mai da cotită, e normal, e raţional, nu te ruşina cu asta. Nu există "cale de mijloc", nu poţi să faci o "sinteză" īntre teoria care spune că speciile s-au desprins unele din altele pe cale naturală şi teoria care spune contrariul.

QUOTE
Parerea mea este ca studiul bibliei este mult mai complex decat evolutionismul .


Este foarte posibil. Sunt pe lume multe lucruri mai complexe decāt o teorie din Biologie. Dar aceasta nu este deloc o dovadă că trebuie să abandonăm această teorie şi s-o īnlocuim cu vreunul din acele lucruri mai complexe. Un exemplu: studiul emoţiilor umane este mult mai complex decāt Aritmetica, dar de-aici nu rezultă că trebuie să declarăm Aritmetica falsă şi s-o īnlocuim cu emoţii. Fiecare are domeniul său de aplicaţie, de valabilitate. Cānd avem o problemă de Aritmetică, emoţiile nu ne ajută. Cum nici Aritmetica nu ne ajută cānd avem o problemă emoţională.

QUOTE
De fapt conflctul teologic creationism evolutionism nici nu trebuia sa existe


Foarte bine spui, este un conflict teologic, nu unul ştiinţific! De-a lungul vremii, diverse teorii/descoperiri ştiinţifice au fost văzute de clerici ca ameninţări la adresa convingerilor lor religioase. Ca urmare, s-au opus cāt au putut, l-au ars pe rug pe Giordano Bruno, l-au forţat pe Galileo Galilei să se dezică... dar asta nu pentru că teoriile lor ameninţau ştiinţa, ci pentru că (īn viziunea clericilor) ameninţau religia.

Īntr-adevăr, conflictul n-ar fi trebuit să existe. Şi n-ar trebui să existe nici acum.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 13 Jul 2004, 10:56 AM
Mesaj #925


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435




Nu e nici o greseala ca sustine cineva teoria evolutionismului. Gresit este sa-L indepartezi pe Dumnezeu, sa nu-I recunosti creatia. Caci chiar si in ceea ce afirma Biblia se poate vedea un evolutionism daca se vrea introducerea acestui cuvant cu tot pretul. Mai intai au fost facute plantele si animalele si de abia in ziua a sasea omul. Asadar exista un evolutionism in creatie smile.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comosicus
mesaj 19 Jul 2004, 09:28 PM
Mesaj #926


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 19 July 04
Forumist Nr.: 4.095



Am citit cateva din teoriile postate aici si observ ca lipseste ceva foarte important ,care nu tine numai de filosofie ci si de un factor important in ziua de azi ,neglijat de toata lumea si anume filtrarea informatiilor.Atentia mare trebuie indreptata asupra informatiilor primite, mai putin conteaza mediul de unde au provenit informatiile,si asupra filtrarii acestor informatii.De ce spun asta pentru ca am citit unele teorii(si destul de multe)care sunt gresite si chiar copilaresti.


--------------------
darkness and hope
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comosicus
mesaj 19 Jul 2004, 09:39 PM
Mesaj #927


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 19 July 04
Forumist Nr.: 4.095



Ca sa spui ca exista evolutionism in creatie este cea mai mare prostie (este prima data cand aud asa ceva).Asta inseamna nu numai ca omul nu are nici un rol in educatia lui ci si ca scopul evolutiei este chiar pierderea tuturor caracterelor ,principiilor umane.VOLTAIRE,C.S.PIERCE.LOYOLA,ca sa nu mai zic de ANAXAGORAS,PITAGORA,ANAXIMENE, care au cladit spiritul uman ,in acest moment ar iesi din mormant si te-ar bantui frate.
daca tu crezi ceea ce ai spun stii ca ai revolvat printe cele mai mari probleme ale filosofiei in doar cateva fraze.ce tare esti!


--------------------
darkness and hope
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 19 Jul 2004, 11:49 PM
Mesaj #928


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Comosicus, bine ai venit la Han! welcome.gif

QUOTE
am citit unele teorii(si destul de multe)care sunt gresite si chiar copilaresti.


Care sunt teoriile acelea destul de multe care sunt greşite şi chiar copilăreşti? (De fapt, cred că te referi la opinii greşite şi copilăreşti, pentru că eu nu cred că cineva aici pe forum a formulat vreo teorie -- fie ea ştiinţifică sau nu. Teorii au formulat Charles Darwin, Michael Behe etc.)

Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu unul sunt nerăbdător să dezbatem īmpreună, să vedem care idei/argumente sunt greşite şi mai ales de ce.

QUOTE
ci si ca scopul evolutiei este chiar pierderea tuturor caracterelor ,principiilor umane.


Err... de ce spui asta? Evoluţionismul afirmă exact lipsa vreunui scop īn dezvoltarea speciilor (inclusiv Homo sapiens sapiens). Care idee expusă aici pe forum conduce la scop = pierderea caracterelor şi principiilor umane?

QUOTE
Ca sa spui ca exista evolutionism in creatie este cea mai mare prostie (este prima data cand aud asa ceva).


Nu neapărat că aş fi de acord cu inorog, dar el măcar şi-a expus un punct de vedere coerent şi argumentat. Tu cu ce argumente īl contrazici? Faptul că e prima dată cānd tu auzi ideea lui inorog nu e temei suficient să afirmi că-i cea mai mare prostie.

Argumentează, combate! smile.gif

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 20 Jul 2004, 12:19 AM
Mesaj #929


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (comosicus @ 19 Jul 2004, 10:52 PM)
VOLTAIRE,C.S.PIERCE.LOYOLA,ca sa nu mai zic de ANAXAGORAS,PITAGORA,ANAXIMENE, care au cladit spiritul uman ,in acest moment ar iesi din mormant si te-ar bantui frate.

Comosicus, apropo de cei care au clădit spiritul uman. Iată ce zicea Aristotel:

QUOTE
Aristotle, in his "Physicae Auscultationes" (lib. 2, cap. 8, s. 2), after remarking that rain does not fall in order to make the corn grow, any more than it falls to spoil the farmer's corn when threshed out of doors, applies the same argument to organisation; and adds [...] "So what hinders the different parts (of the body) from having this merely accidental relation in nature? as the teeth, for example, grow by necessity, the front ones sharp, adapted for dividing, and the grinders flat, and serviceable for masticating the food; since they were not made for the sake of this, but it was the result of accident. And in like manner as to other parts in which there appears to exist an adaptation to an end.  Wheresoever, therefore, all things together (that is all the parts of one whole) happened like as if they were made for the sake of something, these were preserved, having been appropriately constituted by an internal spontaneity; and whatsoever things were not thus constituted, perished and still perish."


a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comosicus
mesaj 22 Jul 2004, 11:23 PM
Mesaj #930


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 19 July 04
Forumist Nr.: 4.095



nu stiu cine e in stare in ziua de azi sa publice opinii.un procent foarte mare din informatiile pe care le detineti sunt TEORII citite in diferite carti.problema este ca ,aceste TEORII,trebuiesc insusite ca TEORII POSIBIL FALSE.daca noi vom dezbate acum o sumedenie de probleme "argumentand" cu opinii ,nu vom reusii decat sa ne invartim in jurul unor probleme fara nici un scop.eu nu spun acuma ca vom rezolva aceasta problema(desi nu ar fi rau) dar spun ca inainte de a insusi o informatie (fie ea opinie sau teorie) acea informatie trebuie mai intai RATIONATA.asta inseamana ca fiecare informatie trebuie trecuta prin filtrul ratiunii(cred ca aici am copiat).o opinie nu este adevarata si nici falsa(daca noi putem cataloga o opinie ca fiind adevarata sau falsa atunci ea este teorie) si atunci stau si ma intreb cum putem sa incercam sa luminam o infima parte din acest subiect cu opinii.iata care este logica mea cu privire la INSUSIREA INFORMATIILOR:
1.rationamentul unei teorii inseamna culegerea informatiilor cu privire la acea teorie prin INTEROGATIE PROPRIE( sa intreb si eu de ce asa si nu altfel , si sa caut raspunsurile pe care nu le pot da)
2.rationamentul unei teorii se face prin contradictie cu alte teorii
3.informatiile obtinute astfel trebuiesc JUDECATE
4.PRINCIPIU inseamna o teorie adoptata ca adevar si trecuta prin ratiune si judecata
5.informatiile obtinute prin rationare si trecute prin judecata nu trebuie sa incalce principiile obtinute anterior

asta este o teorie a mea (falsa sau adevarata),oricum ceea ce am vrut sa spun este ca in felul acesta ne vom cladi personalitatea,ne vom folosi in mod corect de informatii,si cred ca cel mai important lucru, vom invata sa traim in adevar.
ca sa-i combat eu teoriile mai intai trebuie sa le adopte el insusi drept PRINCIPII
(sper sa urmariti un anumit fir logic pe care am incercat sa-l inserez in chestia de mai sus ,pentru ca am folosit unele cuvinte cu alt inteles decat cel literar si chiar filosofic)


--------------------
darkness and hope
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 22 Jul 2004, 11:38 PM
Mesaj #931


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Comosicus,

Aici īncercăm să dezbatem problema Evoluţionism vs. Creaţionism. Pentru ca ideile tale legate de teoria cunoaşterii să fie apreciate la justa lor valoare de către toţi oamenii interesaţi, mă gāndesc c-ar fi mai potrivit să le postezi īntr-un topic dedicat acestei chestiuni, nu aici. Īn viitor aici vor veni tot felul de oameni interesaţi de Evoluţionism vs. Creaţionism şi i-am ajuta foarte mult dacă am reuşi ca pe acest topic să ne concentrăm pe ceea ce spune titlul său.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comosicus
mesaj 23 Jul 2004, 12:26 AM
Mesaj #932


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 19 July 04
Forumist Nr.: 4.095



am observat ca tu de fapt esti sau nu de acord cu unele chestiuni dezbatute aici si-ti argumentezi excelent ideile .imi cer scuze daca am sarit de la subiect, dar am considerat necesar pentru mine sa-mi expun mai intai modul de gandire si apoi sa-mi exprim parerile .ceea ce nu am observat (sau nu am reusit sa deduc si te rog sa ma ajuti si pe mine in aceasta chestiune ) este o opinie proprie a ta .eu sunt nerabdator sa vedem unde suntem la unison cu ideile si unde nu ,deoarece argumentele tale par sau sunt puternice si sunt ca o incercare pentru mine.


--------------------
darkness and hope
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 23 Jul 2004, 01:28 AM
Mesaj #933


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (comosicus @ 23 Jul 2004, 01:39 AM)
ceea ce nu am observat (sau nu am reusit sa deduc si te rog sa ma ajuti si pe mine in aceasta chestiune ) este o opinie proprie a ta .

Heheh... Dar ce importanţă are opinia, care poate fi greşită, se poate şi schimba īn timp?... Eu zic că importante sunt afirmaţiile şi susţinerea lor cu argumente. La urmă, cānd opiniile trecătoare mor, afirmaţiile şi argumentele sunt cele care rămān. Ele s-ar putea să-i ajute pe viitorii cititori ai acestui forum să-şi formeze o opinie. Nu?

Ca să răspund totuşi īntrebării tale: īn disputa de faţă (Creaţionism vs. Evoluţionism) eu sunt īn "tabăra" evoluţionistă. Cu alte cuvinte, sunt de părere că teoria lui Darwin nu are cusur: diversitatea biologică pe care-o observăm pe Pămānt (inclusiv diversitatea speciilor) poate fi perfect explicată prin acţiunea principală a doi factori: micile variaţii īntāmplătoare care au loc īn procesul reproducerii organismelor + selecţia non-īntāmplătoare făcută de mediu, care determină ca unele organisme să se reproducă mai cu succes şi altele nu.

Īn ultimele zile dezbaterea s-a mutat pe "Este Improbabila Evolutia Omului Sau Dumnezeu?", probabil pentru că aici era vorba de discutarea strict a unor teorii din Biologie, pe cānd acolo se pot discuta şi chestiuni teologice legate de subiect. (Īntre noi fie vorba, nici titlul acelui topic nu e foarte potrivit, pentru că chestiunea probabilităţii s-a cam convenit că-i destul de aiurea pusă... Aşa am avut eu impresia, cel puţin.)

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comosicus
mesaj 23 Jul 2004, 11:37 PM
Mesaj #934


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 19 July 04
Forumist Nr.: 4.095



sunt de acord cu tine in privinta adoptarii evolutionismului,dar nu sunt de acord cu inorog cand spune ca a crede in evolutionism nu necesita indepartarea lui d-zeu. asta este una din teoriile care mi-au parut copilaresti.daca inorog spune ca exista evolutionism in creatie deoarece d-zeu a facut mai intai plantele si animalele.....si apoi omul(deci exista evolutie ,concluzioneaza el )asta inseamna ca d-zeu a involuat in om sau ca omul a evoluat din d-zeu.prin urmare este gresit total deoarece expresia "d-zeu a creat planetele si apoi plantele " nu inseamna ca plantele au evoluat din planete .(omul nu a evoluat din.......care la randul lor au evoluat din plante....... care la randul lor au evoluat din d-zeu. in aceasta problema termenul de "evolutie "trebuie luat ca atare si nu adoptat intr-o forma hermeneutica .
cat priveste opinia ta cu privire la DARWIN sunt de acord numai ca nu inteleg prea bine ce ai vrut sa spui cu al doilea factor care explica aceasta teorie.nu cred ca numarul de indivizi dintr-o anumita specie a fost un factor destul de important in evolutia acelei specii ,ci mai degraba formarea unei anumite "spiritualitati" prin relatii individuale,prin aparitia societatii,si mai ales prin NEVOI SI MUNCA.
















--------------------
darkness and hope
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 24 Jul 2004, 12:12 AM
Mesaj #935


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (comosicus @ 24 Jul 2004, 12:50 AM)
nu sunt de acord cu inorog cand spune ca a crede in evolutionism nu necesita indepartarea lui d-zeu. asta este una din teoriile care mi-au parut copilaresti.

Acum am īnţeles ce spui.

QUOTE
daca inorog spune ca exista evolutionism in creatie deoarece d-zeu a facut mai intai plantele si animalele [...] prin urmare este gresit total deoarece expresia "d-zeu a creat planetele si apoi plantele " nu inseamna ca plantele au evoluat din planete .


Da, Inorog foloseşte (sau folosea pe vremea cānd a scris mesajul respectiv, acum sper că s-a răzgāndit) termenul "evoluţie" pentru orice succesiune temporală. Dacă este mai īntāi A şi apoi B, el numeşte asta "evoluţie". Īn sine nu-i nici o problemă să definim aşa cuvāntul (definiţia nu-i stupidă, e posibilă logic), dar:

1. Termenul astfel introdus nu e util, pentru că se suprapune peste noţiunea "succesiune temporală" deja existentă. Să introduci un cuvānt nou pentru o noţiune deja exprimată īn limbă... e inutil şi chiar dăunător, pentru că generează confuzii.

2. Sensul din biologie este cu totul altul şi nu ai cum să discuţi despre evoluţionismul lui Darwin decāt dacă te referi la sensul pe care-l dă el cuvāntului. Altfel, nu discuţi despre evoluţionismul acela pe care-l ştiu toţi biologii, ci despre un "evoluţionism personal", diferit de cel al lui Darwin. Şi orice concluzii ai trage īn privinţa acestui "evoluţionism personal" sunt nule şi neavenite īn privinţa Teoriei Evoluţioniste din biologie. E ca şi cum eu aş face o teorie biologică despre "broasca de pădure" şi cineva m-ar contrazice, spunānd "Dar greşeşti! Īn orice broască se potriveşte o cheie, dar din teoria ta nu rezultă asta, deci e greşită!".

QUOTE
nu inteleg prea bine ce ai vrut sa spui cu al doilea factor care explica aceasta teorie.


Al doilea factor este selecţia (naturală sau artificială). Teoria darwinistă se rezumă astfel: evoluţie = selecţia non-īntāmplătoare a variantelor īntāmplătoare (aici am pus selecţia pe primul loc, că sună mai bine stilistic). Īn ordine logică şi temporală, evoluţie = variaţie īntāmplătoare + selecţie non-īntāmplătoare. Selecţia este al doilea factor, care vine şi "cerne" variaţia produsă īntāmplător īn procesul reproducerii. Spre deosebire de variaţie, care este īntāmplătoare, selecţia nu acţionează la īntāmplare, ci favorizează reproducerea indivizilor care sunt mai "apţi" īn mediul respectiv. "Aptitudinea" este fie un criteriu artificial la dispoziţia unui crescător (păr lung, dimensiuni mici etc.), fie -- īn lipsa "crescătorului" -- pur şi simplu capacitatea de a supravieţui şi de a se reproduce īntr-un anume mediu.

QUOTE
nu cred ca numarul de indivizi dintr-o anumita specie a fost un factor destul de important in evolutia acelei specii


Ohoo... Cum nu? Dovadă mai simplă nici că se poate: dacă numărul este zero, specia dispare! smile.gif

QUOTE
ci mai degraba formarea unei anumite "spiritualitati" prin relatii individuale,prin aparitia societatii,si mai ales prin NEVOI SI MUNCA.


Hmm... Nu prea īnţeleg. Ce "spiritualitate", ce societate, ce nevoi şi ce muncă au contribuit la formarea speciei Mus musculus (şoarecele obişnuit), sau toate speciile de peşti, de dinozauri, de trilobiţi, de plante, de bacterii?

Şi, chiar dacă am putea vorbi de spiritualitate, societate, relaţii individuale şi muncă īn cazul oricărei specii, toate astea ar fi un rezultat al evoluţiei. Nevoile da, le-am scos din listă pentru că ele se īncadrează la relaţia cu mediul şi aceasta este deja surprinsă īn al doilea factor: selecţia naturală.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 24 Jul 2004, 12:32 AM
Mesaj #936


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai poposit la Han, comosicus! han.gif

Am rugamintea ca, in masura in care este posibil, sa respecti regulile de redactare, printre care se numara spatiu dupa (si nu inainte) de semnele de punctuatie si litera mare la inceput de propozitie/fraza. Multumesc pentru intelegere. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comosicus
mesaj 26 Jul 2004, 12:41 AM
Mesaj #937


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 19 July 04
Forumist Nr.: 4.095



QUOTE (Amenhotep @ 24 Jul 2004, 01:25 AM)
QUOTE (comosicus @ 24 Jul 2004, 12:50 AM)
nu sunt de acord cu inorog cand spune ca a crede in evolutionism nu necesita indepartarea lui d-zeu. asta este una din teoriile care mi-au parut copilaresti.

Acum am īnţeles ce spui.

QUOTE
daca inorog spune ca exista evolutionism in creatie deoarece d-zeu a facut mai intai plantele si animalele [...] prin urmare este gresit total deoarece expresia "d-zeu a creat planetele si apoi plantele " nu inseamna ca plantele au evoluat din planete .


Da, Inorog foloseşte (sau folosea pe vremea cānd a scris mesajul respectiv, acum sper că s-a răzgāndit) termenul "evoluţie" pentru orice succesiune temporală. Dacă este mai īntāi A şi apoi B, el numeşte asta "evoluţie". Īn sine nu-i nici o problemă să definim aşa cuvāntul (definiţia nu-i stupidă, e posibilă logic), dar:

1. Termenul astfel introdus nu e util, pentru că se suprapune peste noţiunea "succesiune temporală" deja existentă. Să introduci un cuvānt nou pentru o noţiune deja exprimată īn limbă... e inutil şi chiar dăunător, pentru că generează confuzii.

2. Sensul din biologie este cu totul altul şi nu ai cum să discuţi despre evoluţionismul lui Darwin decāt dacă te referi la sensul pe care-l dă el cuvāntului. Altfel, nu discuţi despre evoluţionismul acela pe care-l ştiu toţi biologii, ci despre un "evoluţionism personal", diferit de cel al lui Darwin. Şi orice concluzii ai trage īn privinţa acestui "evoluţionism personal" sunt nule şi neavenite īn privinţa Teoriei Evoluţioniste din biologie. E ca şi cum eu aş face o teorie biologică despre "broasca de pădure" şi cineva m-ar contrazice, spunānd "Dar greşeşti! Īn orice broască se potriveşte o cheie, dar din teoria ta nu rezultă asta, deci e greşită!".

QUOTE
nu inteleg prea bine ce ai vrut sa spui cu al doilea factor care explica aceasta teorie.


Al doilea factor este selecţia (naturală sau artificială). Teoria darwinistă se rezumă astfel: evoluţie = selecţia non-īntāmplătoare a variantelor īntāmplătoare (aici am pus selecţia pe primul loc, că sună mai bine stilistic). Īn ordine logică şi temporală, evoluţie = variaţie īntāmplătoare + selecţie non-īntāmplătoare. Selecţia este al doilea factor, care vine şi "cerne" variaţia produsă īntāmplător īn procesul reproducerii. Spre deosebire de variaţie, care este īntāmplătoare, selecţia nu acţionează la īntāmplare, ci favorizează reproducerea indivizilor care sunt mai "apţi" īn mediul respectiv. "Aptitudinea" este fie un criteriu artificial la dispoziţia unui crescător (păr lung, dimensiuni mici etc.), fie -- īn lipsa "crescătorului" -- pur şi simplu capacitatea de a supravieţui şi de a se reproduce īntr-un anume mediu.

QUOTE
nu cred ca numarul de indivizi dintr-o anumita specie a fost un factor destul de important in evolutia acelei specii



:)

QUOTE
ci mai degraba formarea unei anumite "spiritualitati" prin relatii individuale,prin aparitia societatii,si mai ales prin NEVOI SI MUNCA.






Nevoile da, le-am scos din listă pentru că ele se īncadrează la relaţia cu mediul şi aceasta este deja surprinsă īn al doilea factor: selecţia naturală.

a

Scuze da am avut probleme cu intelegerea modului de folosire a citatelor.Nu intelegeam de ce nu apare citatul ,si pana la urma am trimis chestia aia ca sa vad cum apare raspunsul meu.Imi cer inca o data scuze.
Acum sa incercam sa continuam.
QUOTE


Sunt curios cum ar evolua, furnicile spre exemplu, peste 10.000 ani tinand cont de faptul ca sunt mult mai numeroase ca specie decat specia umana.
Eu ma refeream mai mult la evolutie din punct de vedere filosofic deoarece,MARX a subliniat ca marea greseala a lui Darwin a fost ca el a explicat evolutia numai din punct de vedere biologic  ceea ce este aproape imposibil in viziunea lui Marx.
Evolutia nu inseamna numai transformarea maimutei in om ci si aparitia limbajului a societatii etc.
Iti recomand sa citesti "AL TREILEA VAL" al lui ALVIN TOFFLER sa vezi ce viziune a avut (te impresioneaza puternic) cu privire la rolul muncii in evolutia omului.
QUOTE

Nu stiu cum as putea discuta despre evolutia unor specii de plante,pesti etc. din punct de vedere filosofic (aici nu eram amandoi pe aceeasi lungime de unda.Tu vorbeai despre evolutie preponderent biologic iar eu vorbeam despre evolutie preponderent filosofic).
QUOTE

Aici eu consider ca suntem intr-un cerc vicios.Adica,relatiile individuale,societatea,sunt produse de evolutie si deasemenea oare cum ar putea exista evolutie fara acestea?Tu vorbesti de evolutia plantelor(si cred ca avem aici o problema in intelegerea termenului) dar cred ca scimbarile biologice ale plantelor sunt mai mult o adaptare la shcimbarile mediului decat o evolutie a lor.Termenul de evolutie trebuie deosebit clar intre evolutia filosofica si cea biologica.


--------------------
darkness and hope
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 26 Jul 2004, 07:44 AM
Mesaj #938


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Ca sa inveti treaba cu Quote intra la rubrica "teste" si incearca acolo pana reusesti. In rest nu ma bag , aici nu se discuta doar creatia omului vs felul evolutiei omului asta daca vrei sa o discuti este un thred special pt acest argument. Aici trebuie argumentata evolutia sau creatia la nivel universal. Stiu ca si eu m-am axat preponderent pe om-Dumnezeu dar am facut-o plecand pe premiza "la inceput a fost Evolutie", iar divinitate a "intervenit" dupa stadiul homo sapiens.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 26 Jul 2004, 03:25 PM
Mesaj #939


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Cum asa mememe? wink.gif Tu n-ai inteles cand s-a explicat ca Dumnezeu a dat la inceput niste legi dupa care ne-a uitat....gata n-a mai intervenit.... am tot evoluat de la prima celula vie conform acestor legi....si uitea asa..cine stie unde om ajunge. Ce palpitanta e teoria evolutionista...Doamne!

Acest topic a fost editat de noi: 26 Jul 2004, 03:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 26 Jul 2004, 03:52 PM
Mesaj #940


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Imi parea rau , nu te urmaresc ; probabil e sarcasm smile.gif


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comosicus
mesaj 27 Jul 2004, 12:52 AM
Mesaj #941


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 19 July 04
Forumist Nr.: 4.095



QUOTE (mememe @ 26 Jul 2004, 08:57 AM)

aici nu se discuta doar creatia omului vs [b]felul evolutiei omului

Mersi pentru pont.


Bah da m-ati vazut mai nou si va luati toti de mine.Asta e a doua oara cand sunt trimis la plimbare.Filosofia e pentru toata lumea,si o poate practica oricine,mai bine sau mai putin bine,dar sa spui ca aici nu se discuta doar.......asta e cam ciudat.
Nu exista in lumea asta evolutionist care sa-ti explice tie nu stiu ce intrebari ai cu privire la evolutie fara sa filosofeze(si fi sigur ca nu le stie pe toate,iar acolo unde nu stie il intreaba pe filosof).Nu stiu ce explicatie sa gasesc asupra faptului ca ati ingustat atat de mult orizonturile acestei teme incat aici ar trebui sa discute numai cei 10 evolutionisti din top 100 ai planetei.Si tot n-am inteles care era problema daca discutam din punctul acela de vedere(unde mai pui ca si am explicat faptul ca eram putin neintelesi,adica eu si cu Amenhotep).


--------------------
darkness and hope
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comosicus
mesaj 27 Jul 2004, 01:05 AM
Mesaj #942


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 19 July 04
Forumist Nr.: 4.095



QUOTE (mememe @ 26 Jul 2004, 08:57 AM)

Stiu ca si eu m-am axat preponderent pe om-Dumnezeu dar am facut-o plecand pe premiza "la inceput a fost Evolutie", iar divinitate a "intervenit" dupa stadiul homo sapiens.



Sper ca acuma nu mai pleci de la premisa asta.Aici nu prea am inteles ce vrei sa spui.Adica evolutia a dat nasterii trilobitului si D-zeu la "dat" pe OM?Adica "supa primordiala " a dus,prin evolutie,la specii de plante si animale care au evoluat pe parcursul milioanelor de ani,dar printe aceste specii nu se afla omul?Adica omul modern nu este un rezultat al evolutiei dar OMUL DE CRO MAGNON este?


--------------------
darkness and hope
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 27 Jul 2004, 07:15 AM
Mesaj #943


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Daca citesti in urma macar ultimele 5 pagini ai sa vezi dicutiile. Si ai sa vezi ca si autorul topicului vrea o dezbatere fata de evolutionism GLOBAL si creatie GLOBALA . Incluzand toate modurile de prezentare a vietii. Nimeni nu te trimite la plimbare , doar ca nu are sens sa discuti ceva ce a fost deja discutat. Si daca vrei sa vb despre evolutionism creationism doar din punctul de vedere al omului o poti face aici


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 27 Jul 2004, 10:00 PM
Mesaj #944


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (mememe @ 27 Jul 2004, 08:28 AM)
Si ai sa vezi ca si autorul topicului vrea o dezbatere fata de evolutionism GLOBAL si creatie GLOBALA . Incluzand toate modurile de prezentare a vietii.

Da Comosicus, Mememe are dreptate. Termenul "Evoluţionism" se referă la o teorie din biologie. Biologia se ocupă cu studiul vieţuitoarelor īn general. Nu se ocupă cu chestiuni de genul "de la ce a īnceput totul pe lumea asta?", nici cu alte chestiuni cosmologice/fizice/filosofice. Şi nici nu este centrată pe studiul omului. Biologia studiază toate vieţuitoarele şi nimic īn afara lor. Īntrebarea biologică importantă īn topicul de faţă este "Cum se explică varietatea speciilor?". Răspunsul propus de evoluţionism este "prin variaţie individuală aleatoare + selecţie naturală non-aleatoare; toate speciile biologice derivă una din alta, existānd un strămoş comun al tuturor". Răspunsul propus de creaţionism este "speciile biologice nu derivă una din alta, ci au fost create independent prin tot atātea acte de creaţie cāte specii sunt". Aceasta este disputa din acest topic.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comosicus
mesaj 28 Jul 2004, 03:02 PM
Mesaj #945


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 19 July 04
Forumist Nr.: 4.095



Mda....am citit si eu cateva pagini inapoi si spre surprinderea mea nu am vazut mai nimic concret si stiintific biologic.Problema e ca voi v-ati format un anume unghi de gandira la care tineti.E cam ciudat sa scriu seara pe forum despre o teorie stiintifica noua(si de obicei acestea noi au si contraargumente elaborate de alti oameni de stiinta),pe care am citit-o ziua intr-o carte si altcineva sa vina in sustinerea mea cu alte argumente citite de el in alta carte,sau cu contraargumente.Aici nu vad originalitatea,modul de ratiune al fiecaruia,sclipirea aceea de geniu care apare de fiecare data in discutiile filosofice(care este de fapt si titlul forumului).Eu sunt un pasionat al filosofiei si nu stiu in ce masura pot discuta despre teorii stintifice(biologice,istorice,arheologice,e.t.c.) si ce argumente sau contraargumente pot aduce in favoarea sau in detrimentul lor(aici tre' sa ai nu ani ci zeci de ani de studiu).Mi se pare ciudat si faptul ca puteti discuta numai despre ceea ce ati stabilit riguros inainte,cu cei care cred in creationism.De fapt discutia se duce numai pe o singura baricada.Adica,evolutionistii exprima o teorie pe care creationistul o contrazice,deoarece pentru creationisti problema este relativ simpla:diversitatea speciilor se datoreaza lui D-zeu sau unei fiinte pe care o putem numi D-zeu.Sper ca stiti ca,filosofia a rezolvat o sumedenie de probleme pe care stiintele exacte le-au demonstrat mult mai tarziu.Si asta imi pare una din frumusetile filosofiei,ca un om,nu fizician ci filosof,a demonstrat ca timpul este relativ cu mult inainte de celebra formula fizica,si profan in ale fizicii el a reusit sa uimeasca lumea numai cu un singur "talent":ratiunea.De aceea eu nu pot sa discut despre unele teorii stiintifice daca nu cunosc in profunzime acea stiinta.Ar fi o denigrare la adresa celui care a elaborat acea teorie(pe parcursul a zecilor de ani de studiu).Filosofia nu incearca sa rezolve anumite probleme ci ea doar pune intrebari.Acestui fapt se datoreaza forma mai mult filosofica pe care au luat-o ideile mele pe acest forum.
Concluzia celor scrise mai sus este ca eu nu voi mai posta pe acest forum,dar sa stiti ca va voi urmari totusi cu interes.
Bafta si sa auzim numai de lucruri bune.


--------------------
darkness and hope
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 28 Jul 2004, 03:59 PM
Mesaj #946


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



QUOTE (comosicus @ 28 Jul 2004, 04:15 PM)
Adica,evolutionistii exprima o teorie pe care creationistul o contrazice,deoarece pentru creationisti problema este relativ simpla:diversitatea speciilor se datoreaza lui D-zeu sau unei fiinte pe care o putem numi D-zeu.

Cam asa ceva , de aceea se cheama evolutionism vs creationism. Dar bine de fapt nu se spune Dumnezeu ( eu am fost atentionat la treaba asta ) se spune Inteligent Desighn. Nimeni nu neaga in schimb radacina teologica a dilemei ...doar ca s-a vrut aici o discutie cu argumente pro si contro in privinta raspunsurilor scrise de Amen cu un medaj inante.



--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 25 Sep 2004, 07:20 PM
Mesaj #947


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



Eu zic asa, si si. Si creationism si evolutionism, fara versus. Mai intai putin creationism de la Dumnezeu. Si apoi evolutionism de la creationism. Si tot am evoluat de atunci... sau nu? :-S. hmm. sa zicem. Creationism oricum... da. evolutionism... sper smile.gif.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 26 Sep 2004, 11:07 AM
Mesaj #948


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (atta @ 25 Sep 2004, 08:33 PM)
Eu zic asa, si si. Si creationism si evolutionism, fara versus. Mai intai putin creationism de la Dumnezeu. Si apoi evolutionism de la creationism.

Atta, sunt sigur că ai citit măcar ultimele mesaje din acest topic, aşa că nu voi relua explicaţiile despre ce īnseamnă "creaţionism" şi ce īnseamnă "evoluţionism" (termenii NU reprezintă... gāndirile opuse cum că "Dumnezeu a făcut lumea", respectiv "Lumea s-a creat singură, fără Dumnezeu"). Fiind deci sigur că ai īnţeles ce īnseamnă cei doi termeni, te īntreb: Cum adică "şi una şi alta"? Tu spui că unele specii au fost create de Dumnezeu complet formate, iar altele sunt rezultatul transformării evolutive din alte specii? Hmm... păi... singura diferenţă dintre această propunere şi evoluţionism este numărul de specii iniţiale: la tine este neprecizat, la evoluţionism este exact 1. Ba nu... de fapt, dacă mă gāndesc bine, principiul evoluţionist nu impune n = 1. Da, evoluţionismul este perfect compatibil cu ideea că la īnceput au fost create cāteva specii distincte. Dar dacă ar fi aşa, atunci ar trebui să găsim cāteva grupe mari de vieţuitoare destul de diferite. Evoluţionismul (ca teorie) nu contrazice cu nimic această variantă. Singura problemă e că īn realitate se constată că nu există astfel de grupe diferite şi că sunt punţi de legătură īntre orice două vieţuitoare (faptul că toate vieţuitoarele au informaţia genetică codificată cu acelaşi cod este una din aceste punţi). De-aici ştiinţa ajunge la concluzia că n-ul neprecizat de evoluţionismul teoretic este de fapt 1 (la noi, pe Pămānt).

Īn concluzie, "şi-şi" īnseamnă de fapt evoluţionism. Pentru că creaţionismul spune "este imposibil să se producă speciaţie prin mecanismele descrise de Darwin; singurul mecanism al speciaţiei este Creaţia Divină", pe cānd evoluţionismul nu spune că singurul mecanism al speciaţiei este selecţia naturală, ci spune că este posibil să apară specii noi prin selecţie naturală. Aşadar, a admite ca posibilă crearea (măcar a) unei specii prin mecanismele evolutive īnseamnă evoluţionism.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 27 Sep 2004, 05:46 PM
Mesaj #949


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Stai un pic..evolutie, evolutie dar nu prea sunt dovezile ..asa numitele verigi de legatura..pana si Darwin a recunoscut chestia asta.

Cam in ce consta specia/speciile alea initiale...la complexitate ma refer?

Cica...sistemele biologice la nivel molecular sunt de o complexitate ireductibilă..adica de la un punct in colo nu pre se mai poate fara anumite mecanisme..ele neputand fi construite pas cu pas. Ce stiti despre asta?



Acest topic a fost editat de noi: 27 Sep 2004, 05:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 27 Sep 2004, 06:24 PM
Mesaj #950


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Noi, interbarilor tale li se dau raspunsuri la topicul de documentatie... viziteaza-l cu incredere si revino dupa ce ai parcurs informatia!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thomas[Necredinc...
mesaj 28 Sep 2004, 11:00 AM
Mesaj #951


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 34
Inscris: 27 September 04
Forumist Nr.: 4.570



Daca ati citit maimuta goala de Desmond Morris, ati observa ca evolutionismul este intre altele la granita cu ateismul, punct care neaga clar puntea de plecare a creationismului, - Problema e urmatoare: De ce evolutionismul prin teoria sa de baza incearca sa desfinteze creationismul din perspectiva existentei si a deontologiei...? Pentru ca din start evolutionismul demonstreaza mutatiile naturale la orie tip de organism, dar ce ma deranjeaza este faptul ca in ceea ce priveste omul, il trimite direct la originea de maimuta goala si tampita ce nu-si depasea conditia de primata, find ca si celelalte creaturi! Si aici cine e deacord ca stramosii lui erau niste cimpanzei cu fundul rosu nu are decat sa-si atarne pe arborele genealogic palmierii si strabunii care se leganau pe craci; dar eu nu am sa accept ideea asta, eventual la cultul stramosilor sa-mi amintesc de cimpanzei care cica ar fi stramosii mei! Orice evolutie este adevarata, DAR! Diferentiati omul de toate, toate, celelalte creaturi! Pentru ca originea omului este si ramane un mister prin faptul ca nimic din ce e in jurul nostru nu are tangenta cu propietatilile sensibilului.
Si inca ceva ca sa fiu cat se poate de scurt! - Apropo de ce spuneam adineauri: - Lasati filosofia analitica deoparte - mai ales atunci cand este vorba de om! - Si intrati pe partea metafizica care tine in primul si primul rand de partea sensibila, nu ar strica cel putin pentru spatiul nostru european sa mai renuntam la stilul analitic tipic american, si sa ne inarmam cu un spirit mult mai evoluat de care leaganul acestui continent ni l-a revelat desi nu-l meritam. Si aici ma refer la Materia sensibila pe care Kant o dezvolta in operele sale de baza, cum ar fi Critica ratiunii pure... Metafizica si altele.
Suntem europeni si avem ceva in plus fata de toti ceilalti, intoarceti-va aici pentru ca dincolo de ocean veti gasi mult, mult mai putin. Hraniti-va din aces spatiu si veti vedea diferentele majore intre ceea ce a dezvoltat evolutionismul ca simpla teorie si ceea ce defapt filosofia sensibilului ataca... Sunt lumi si lumi pe aceste spatii pe care noi le atingem.. La fel si noi nu vom fi egali in cunoastere... Ce alegeti din evolutionism, pentru ca evident are si partea ei buna, dar ce dati la o parte? pentru ca are si neghina multa. Aici raspunde sensibilul: singurul dedector de lucruri si obiecte mai putin sesizabile...
Creationism, Evolutionism, Existentialism etc. etc. Unde se roteste omul? Si mai ales unde rataceste?
Pentru un leac bun, reveniti la matca! Si aici ma opresc! Pentru ca mai departe vor fi interesati doar cei ce patrund in aceasta lume.. Si celelalte lumi ale filosofiei sunt practice, dar ca sa fiu dur, isi cam baga nasul unde nu trebuie si mai bine zis unde nu are instrumente necesare pentru diagnoza si receptare, acolo e nevoie de altfel de ochi, care sa vada cu adevarat - si aici vorbeam de lumea sensibila.

Acest topic a fost editat de Thomas[Necredinciosul]: 28 Sep 2004, 01:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 28 Sep 2004, 11:26 AM
Mesaj #952


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Daca ati citit maimuta goala de Desmond Morris, ati observa ca evolutionismul este intre altele la granita cu ateismul, punct care neaga clar puntea de plecare a creationismului


Iar tu daca ai citi documentatia, ai observa ca evolutionismul e sustinut si de Vatican. Asa ca nu prea are legatura cu ateismul!

QUOTE

Problema e urmatoare: De ce evolutionismul prin teoria sa de baza incearca sa desfinteze creationismul din perspectiva existentei si a deontologiei...?


Evolutionismul nu isi propune nicidecum asa ceva. Evolutionismul este o teorie referitoare la specii si cum au aparut si s-au dezvoltat ele.

QUOTE

Pentru ca din start evolutionismul demonstreaza mutatiile naturale la orie tip de organism,


Si cum se opun mutatiile existentei unei forte supranaturale?

QUOTE

dar ce ma deranjeaza este faptul ca in ceea ce priveste omul, il trimite direct la originea de maimuta goala care la origine era tampita ca si celelalte creaturi! Si aici cine e deacord ca stramosii lui erau niste cimpanzei cu fundul rosu nu are decat sa-si puna in arborele genealogic palmierii si strabunii care se leganau pe craci; dar eu nu am sa accept ideea asta, eventual la cultul stramosilor sa-mi amintesc de cimpanzei care cica ar fi stramosii mei!


Faptul ca un lucru te deranjeaza nu inseamna ca el e fals. Pe mine ma deranjeaza razboaiele! Ce-ar trebui sa fac? sa zic ca ele nu se intampla?

QUOTE

Orice evolutie este adevarata, DAR! Diferentiati omul de toate, toate, celelalte creaturi!


smile.gif

Nu ma pot abtine sa nu zambesc! Omul e o primata! Toate primatele sunt mamifere. Toate mamiferele sunt vertebrate. Si asa mai departe. Nu poti diferentia in mod real omul de restul animalelor pentru ca, dintr-un motiv sau altul, se potriveste foarte bine in clasificarea ierarhizata!

QUOTE

Pentru ca originea omului este si ramane un mister prin faptul ca nimic din ce e in jurul nostru nu are tangenta cu propietatilile sensibilului.


Da si nu! Filosofic vorbind, orice origine a oricarui fenomen e un mister. Stiintific, insa, evolutia omului e destul de bine cunoscuta (poti vedea threadul special de documentatie pentru detalii).

QUOTE

Si inca ceva ca sa fiu cat se poate de scurt! - Apropo de ce spuneam adineauri: - Lasati filosofia analitica deoparte - mai ales atunci cand este vorba de om! - Si intrati pe partea metafizica care tine in primul si primul rand de partea sensibila, nu ar strica cel putin pentru spatiul nostru european sa mai renuntam la stilul analitic tipic american, si sa ne inarmam cu un spirit mult mai evoluat de care leaganul acestui continent ni l-a revelat desi nu-l meritam. Si aici ma refer la Materia sensibila pe care Kant o dezvolta in operele sale de baza, cum ar fi Critica ratiunii pure... Metafizica si altele.


Din intamplare Kant e tocmai cel care a pus bazele metodei stiintifice. Un om care recomanda Critica Ratiunii Pure ar trebui sa stie asta. Si, totusi, tu vii inarmat cu Kant si ne spui sa renuntam la stiinta? huh.gif

QUOTE

Suntem europeni si avem ceva in plus fata de toti ceilalti, intoarceti-va aici pentru ca dincolo de ocean veti gasi mult, mult mai putin. Hraniti-va din aces spatiu si veti vedea diferentele majore intre ceea ce a dezvoltat evolutionismul ca simpla teorie si ceea ce defapt filosofia sensibilului ataca...


Poti sa ne subliniezi pe scurt aceste diferente?

QUOTE

Sunt lumi si lumi pe aceste spatii pe care noi le atingem.. La fel si noi nu vom fi egali in cunoastere... Ce alegeti din evolutionism, pentru ca evident are si partea ei buna, dar ce dati la o parte? pentru ca are si neghina multa. Aici raspunde sensibilul: singurul dedector de lucruri si obiecte mai putin sesizabile...


De fapt evolutionismul si stiinta in general sunt ce a ramas dupa ce s-a dat la o parte folosind filtrul descris de tine.

QUOTE

Creationism, Evolutionism, Existentialism etc. etc. Unde se roteste omul? Si mai ales unde rataceste?


Existentialismul e o filosofie. Evolutionismul e parte a stiintei. Nu e bine sa le pui unul langa celalalt.

QUOTE

Pentru un leac bun, reveniti la matca! Si aici ma opresc! Pentru ca mai departe vor fi interesati doar cei ce patrund in aceasta lume.. Si celelalte lumi ale filosofiei sunt practice, dar ca sa fiu dur, isi cam baga nasul unde nu trebuie si mai bine zis unde nu are instrumente necesare pentru diagnoza si receptare, acolo e nevoie de altfel de ochi, care sa vada cu adevarat - si aici vorbeam de lumea sensibila.


Te astept sa aduci solutia. Eu unul sunt interesat sa patrund in lumea pe care o descrii tu!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 30 Sep 2004, 08:14 AM
Mesaj #953


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Thomas ..... ce treaba are America ... Europa ? iar lumea pe care o doresti tu probabil trebuie reinventata prin prisma noilor descoperiri , nu tot ce e nou e si rau . Nu e un pacat sa accepti ca esti pamantean si ca ai evoluat din primatele preistorice , la fel cum nu e pacat sa ii pastrezi o spiritualitate "evoluata" .Iar daca tot vorbeai de matca si leaganul european afla ca ideologiile spirituale cele mai evoluate nu sunt europene ci mai degraba asiatice si mesopotamiene.


QUOTE
isi cam baga nasul unde nu trebuie si mai bine zis unde nu are instrumente necesare pentru diagnoza si receptare, acolo e nevoie de altfel de ochi, care sa vada cu adevarat


Asa cum in lumea accea e nevoie de "alti ochi" in lumea acesta e nevoie de "acesti ochi" pt a putea vedea si analiza ... doar ca trebuie sa vrei sa vezi.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thomas[Necredinc...
mesaj 30 Sep 2004, 09:54 AM
Mesaj #954


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 34
Inscris: 27 September 04
Forumist Nr.: 4.570



Raspunsul meu draga Catalin este destul de lung. Si cu permisiunea voastra a tuturor, datorita lungimii mari a ceea ce vreau sa-ti vorbesc o sa deschid un nou post.
Ca sa gasesti raspunsul meu pentru tine iesi de aici si intra in nol post "Polemica Adevarului si Nemurii Sufletului"sau cum se numeste el...
Iti multumesc
Sebastian Th.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 1 Oct 2004, 11:06 AM
Mesaj #955


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



[Editat: off-topic]

Acest topic a fost editat de Catalin: 1 Oct 2004, 11:14 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

102 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 02:18 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman