HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Istoria - Cine O Scrie Oare ?, Milenii de Ministere ale Adevarului !
Marduk
mesaj 24 Mar 2010, 04:42 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 24 Mar 2010, 03:35 PM) *
Ca sa vezi ca nu toti romanii de peste munti erau entuziasmati de Unirea cu tara...

Nici moldovenii nu au fost de acord cu Unirea Mica, dar a iesit cum a trebuit si azi cu putin noroc poate ii tragem langa noi si pe fratii nostrii buimaciti de rusi timp de 60 de ani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 24 Mar 2010, 08:53 PM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 24 Mar 2010, 08:58 AM) *
Daca si numai daca am fi fost "coloni sud italieni" sau etrusci scapaţi de macelul latinilor, este o ipoteza pe care se bazează şi cei cere susţin ce daci vorbeau o limba asemanatoare cu latina. Nu cumva faci o confuzie intre Nipru si Nistru?
surpriza, stupiza, cati ani sa fi avut Mihai cand s-a casatorit cu fica Elisabetei a-II?


Ma gandeam la "Teoria lui Roesler".

NIPRU 100% (vezi Moldova hatmanilor moldoveni in perioada turca ... Podolia otomana, ... Duca Voda ...). OF



Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 24 Mar 2010, 09:06 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Mar 2010, 08:51 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca iei in considerare Teoria lui Roesler atunci trebuie ca faci abstractie Anonimus. Daca nemtul nu-i vroia pe vlahi aici in sec XII atunci cum se face ca sunt mentionati de unguri. Parerea mea ca cele mai importante si veridice cronici care fac referire la valahi se afla la turci si la polonezi. Hatmanul era o denumire frecventa in acele timpuri dar era de origine poloneza prin filiera germana pe care apoi au preluato si cazacii. In orice caz daca moldovenii au stapanit teritorii pana la Nipru trebuie sa fi fost o forta militara impresionanta in zona, deoarece presiunile erau extrem de mari, la nord polonezii, la est cazacii la sud tatarii si tatarii. Eu nu pot sa cred asa ceva, moldovenii faceau incursiuni in acele teritorii dar nu le-au stapanit niciodata si nici nu am auzit sa le fi revendicat. Sa nu uitam ca exista o institutie a vasalitatii care defineste clar cine era cel mai tare in zona, domnii moldoveni erau fie vasalii polonezilor fie ai turcilor dar si ai rusilor kievieni sau ai tatarilor. Chiar si Stefan Cel Mare a fost nevoit sa accepte sa plateasca tribut turcilor sau sa se supuna ca vasal al polonezilor. Supravietuitori da, cuceritori in nici un caz, asta au fost valahii, asta suntem si azi si la fel ne-am comportat de-a lungul istoriei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Mar 2010, 08:51 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 25 Mar 2010, 09:19 AM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 25 Mar 2010, 08:51 AM) *
Daca iei in considerare Teoria lui Roesler atunci trebuie ca faci abstractie Anonimus. Daca nemtul nu-i vroia pe vlahi aici in sec XII atunci cum se face ca sunt mentionati de unguri. Parerea mea ca cele mai importante si veridice cronici care fac referire la valahi se afla la turci si la polonezi. Hatmanul era o denumire frecventa in acele timpuri dar era de origine poloneza prin filiera germana pe care apoi au preluato si cazacii. In orice caz daca moldovenii au stapanit teritorii pana la Nipru trebuie sa fi fost o forta militara impresionanta in zona, deoarece presiunile erau extrem de mari, la nord polonezii, la est cazacii la sud tatarii si tatarii. Eu nu pot sa cred asa ceva, moldovenii faceau incursiuni in acele teritorii dar nu le-au stapanit niciodata si nici nu am auzit sa le fi revendicat. Sa nu uitam ca exista o institutie a vasalitatii care defineste clar cine era cel mai tare in zona, domnii moldoveni erau fie vasalii polonezilor fie ai turcilor dar si ai rusilor kievieni sau ai tatarilor. Chiar si Stefan Cel Mare a fost nevoit sa accepte sa plateasca tribut turcilor sau sa se supuna ca vasal al polonezilor. Supravietuitori da, cuceritori in nici un caz, asta au fost valahii, asta suntem si azi si la fel ne-am comportat de-a lungul istoriei.


Sunt roman din Maramures dar nu ma intereseaza cine a ajuns primul in Transilvania si nici dreptul istoric, ... consider ca fiecare a luat teritorii dupa proprile puteri de stapanire.

http://moldovlah.blogspot.com/2009/04/tran...ldova-noua.html

Cazacii Romāni

Ioan Nicoară Potcoavă a fost primul hatman ales de īntreaga Sece Zaporojeană. El va reuşi să ocupe pentru scurt timp tronul Moldovei şi acelaşi noroc şi-l vor īncerca şi alţi Romāni din fruntea cazacilor: Alexandru şi Constantin Potcoavă, Petre Lungu, Petre Cazacu. Rangul suprem de hatman al cazacilor īl vor mai deţine dintre Romānii Transnistrieni Ion Grigore Lobodă, Tihon Baibuza, Samoilă Chişcă, Ion Sarcu, Opara, Trofim Volosanin (Romānul), Ion Sarpila, Timotei Sgură, Dumitru Hunu şi eroul legendar al cazacilor īn lupta pentru independenţa Ucrainei, Dănilă Apostol. Pe tot parcursul secolelor XVI - XVIII, īnalte ranguri printre cazaci le-au avut polcovnicii Toader Lobădă, (īn Pereiaslav), Martin Puşcariu (īn Poltava), Burlă (īn Gdansk), Pavel Apostol (īn Mirgorod), Eremie Ganju şi Dimitrie Băncescu (īn Uman), Dumitraşcu Raicea (īn Pereiaslav) comandantul Varlam Buhatel, Grigore Gamalie (īn Lubensc), Grigore Cristofor, Ion Ursu (īn Rascov), Petru Apostol (īn Lubensc). Alţi mari comandanţi de unităţi căzăceşti dintre "Dacii Transnistrieni" sunt: Topa, Scapa, Tăranul, Moldovan, Munteanu, Procopie, Desălagă, Drăgan, Gologan, Polubotoc, Cociubei, Turculeţ, Chigheci, Grigoraş, Bogdan, Radul, Focşa, Basarab, Grigorcea, Borcea etc. Mulţi din ei vor fi semnatari ai documentelor de unire a Ucrainei cu Rusia de la 18 ianuarie 1654, iar alţii, precum generalul Ciorba şi coloneii Māndra, Ghinea şi Branca vor intra īn servicul Rusiei.

Domnii Moldovei au stăpānit Transnistria

După ce, īn 1574, Ion Vodă Armeanul pomenea de "ţara noastră a Moldovei de dincolo de Nistru", după ce, īn 1602, boierii vorbesc de neamurile lor de peste Nistru, Ghe. Duca devine la 1681 "Despot al Moldovei şi Ucrainei", īmplinind pe lāngă rolul de domnitor al Moldovei şi rostul de hatman şi administrator al Ucrainei, unde īn vremea aceasta se vor scrie şi acte redactate īn Romāneşte. Dacă pānă acum doar hotarul etnic depăşise Nistrul, Duca va duce şi hotarul politic īn zona Transnistreană avānd īn stăpānire toate teritoriile dintre Carpaţi şi Nipru. După el au mai deţinut conducerea Ucrainei, Stefan Movilă, Dimitrie Cantacuzino şi Ene Drăghici, iar cu mari funcţii au fost şi Simeon Palis şi Sandu Colţea.

Consecinţă a stăpānirii lui Duca Vodă (care a ridicat curţi domneşti la Ticanova pe Nistru şi Nimirov pe Bug) Moldova continuă, pāna la 1765, să administreze şi malul stāng al Nistrului.

Importantele centre ale Transnistriei erau Movilăul, Dubăsari, Silibria, Iampol, Jaruga, Rāşcov, Vasilcău. In noua oblastie formată de Ruşi la Oceakov (la a cărei construcţie Petru Schiopu participase cu 15.000 de salahori şi 3000 de care) au primit īn sec. XVIII pămānturi boierii: Cantacuzino, Rosetti, Catargiu, Badiul, Sturza, Manuil, Măcărescu, Cucu, Boian, Iliescu, Sabău, Cănănău, Crăciun, Pascal, Hagilă, Săcară, Nicoriţă, Ghenadie, Dodon, Zurucilă etc. Cetatea a fost cerută de Mihai Viteazul la 1600 şi apărea īncă de pe atunci ca fiind unul din oraşele Moldovei). Intr-un recensămānt din 1793, īntre Nistru şi Bug din 67 de sate, 49 erau exclusiv Romāneşti.


Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 25 Mar 2010, 09:28 AM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Mar 2010, 11:07 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa fi sanatos maramuresene, de nemul bogdanilor, urmas al celor care au descalecat in Moldova, dar crezi ca ca descalecarea este o cucerire, o nimicire a celor care locuiau acolo? sau poate ca a fost ceva ca in vestul salbatic unde nu locuia nimeni, desi acolo locuiau indienii. Poate ca maramuresenii tai au cucerit Moldova prin descalecare si i-au alungat de acolo pe cazaci sau ukrainieni peste care s-au suprapus, conducandu-i in lupta lor contra tatarilor sau a polonezilor, e o teorie care nu este sustinuta de dovezi arheologice. Asta deoarece maramuresenii transformati in moldoveni nu au detinut sub ocupatie acele tinuturi vremelnic, doar pentru a evita si preintampina atacurile altora pe acel teritoriu si nu pe cel al Moldovei.
Continui sa cred ca Ukraina ca teritoriu geografic nu a fost altceva decat o zona tampon intre marile puteri locale, polonezii, rusi kievieni tatarii si turcii, considerand asta am putea intreba ce sunt ukrainieni? cine sunt ei? sunt polonezi, rusi sau moldoveni slavizati? Cu toate ca ai aratat cat de multi conducatori moldoveni au avut cazacii nu pot decat sa-ti spun parerea mea, in acele timpuri lefegii se inrolau in orice oaste care le-ar fi asigurat castiguri, era o "moda" care a existat si in occident. Ce vreau sa spun este ca moldovenii nu au dus politici de cucerire, de eliminare a populatiei locale, doar au incercat sa-si mentina rutele comerciale deschise intre Liov si Constantinopol pe unde cu chervanele lor carau marfa intre cele doua orase. Presiunea politica si militara era foarte mare cine detinea controlul acestor rute colecta si taxele asa se face ca nu a durat prea mult aceasta incercare de "cucerire" Ca dovada stau satele pomenite, razlete, fortificate si conduse de hatmanii fie ei moldoveni, polonezi sau cazaci.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Mar 2010, 01:54 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 24 Mar 2010, 01:32 PM) *
Ca sa nu ne incurcam cu detalii si sa deviem de la subiect: stramosii nostri nu sunt colonistii din Italia, ci cei care locuiau in Arabia si astazi ii numim arabi. E mai bine asa? smile.gif

Cum probezi? rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Mar 2010, 03:17 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-are cum sa probeze, mai degraba pot proba eu ca soldati moldoveni care au fost trimisi de Stefan Cel Mare la Ierusalim sa pazeasca manastirile inchinate lui, au devenind in cele din urma arabi, decat invers.

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 Mar 2010, 03:26 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Mar 2010, 03:21 PM
Mesaj #78


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 25 Mar 2010, 01:54 PM) *
Cum probezi?

Nu probez, am luat de bun ce spun istorici ca Djuvara. Eu nu sunt nici istoric, nici arheolog.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Mar 2010, 03:32 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Djuvara istoric? rofl.gif sa fim seriosi, poate eseist. Este singurul "mare" in viata, in domeniu, nu are cine sa-i critice scrierile, atata tot.

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 Mar 2010, 03:32 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Mar 2010, 04:38 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 25 Mar 2010, 03:21 PM) *
Nu probez, am luat de bun ce spun istorici ca Djuvara. Eu nu sunt nici istoric, nici arheolog.

La fel de bine as putea spune si eu ca mare parte din colonii romani proveneau din imperiul persan, iar ca argument as putea aduce destul de numeroasele lacase inchinate zeului Mitra descoperite pe teritoriul de azi al Romaniei.
Sau as putea spune ca ei erau romani veritabili ce vorbeau o limba latina ca 'la carte' ... si cu teoria asta as incerca sa explic unitatea in latinitate a graiurilor romanesti ( graiuri, nu dialecte).

@Marduk
Ai dreptate in ceea ce-i priveste pe ostenii moldoveni si valahii de la minastirile din Siria, Palestina/Israel si Egipt.
Urmasii lor au ingrosat rindurile arabilor crestini.


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Mar 2010, 04:48 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 25 Mar 2010, 04:38 PM) *
Sau as putea spune ca ei erau romani veritabili ce vorbeau o limba latina ca 'la carte' ... si cu teoria asta as incerca sa explic unitatea in latinitate a graiurilor romanesti ( graiuri, nu dialecte).

Asta nu prea ai putea-o spune pentru ca Traian interzisese colonizarile cu populatie din Italia...

Cultul lui Mithra era relativ raspandit in Imperiu, nu il venerau doar persanii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Mar 2010, 05:44 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 25 Mar 2010, 04:38 PM) *
QUOTE
La fel de bine as putea spune si eu ca mare parte din colonii romani proveneau din imperiul persan, iar ca argument as putea aduce destul de numeroasele lacase inchinate zeului Mitra descoperite pe teritoriul de azi al Romaniei.

Nu numai, daca analizam cu atentie imbracamintea dacilor putem constata o asemanare cu imbracamintea persana, mai ales celebra cusma. Exista ipoteze si in ceea ce priveste zeitatea principala a dacilor care se pare are origini cat se poate de persane, de fapt daci si getii au intrat in contact cu persii mult inainte de ai cunoaste pe romani si poate chiar pe greci.


QUOTE(abis @ 25 Mar 2010, 04:48 PM) *
QUOTE
Asta nu prea ai putea-o spune pentru ca Traian interzisese colonizarile cu populatie din Italia...

oricum nu se grabeau sa vina in Dacia, aici era mai ales un loc de exil, dar limba folosita era latina.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Mar 2010, 06:00 PM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Mar 2010, 05:44 PM) *
oricum nu se grabeau sa vina in Dacia, aici era mai ales un loc de exil, dar limba folosita era latina.

Hmmm......

Nu uita ca in Dacia romana se gasise aur - o gramada de aur. Multi au fost atrasi de aurul asta (asa cum mai tarziu va avea loc "goana dupa aur" din America, numai ca aici a fost organizata de imparatie, nu in mod individual ca in West). Multi au venit ca sa caute aur si bogatie, nu neaparat pentru ca erau exilati.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Mar 2010, 07:02 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Mar 2010, 06:00 PM) *
Multi au venit ca sa caute aur si bogatie, nu neaparat pentru ca erau exilati.

Daca-ti inchipui ca era ceva ca in vestul salbatic ei bine nu era chiar asa, era in estul salbatic si totul era controlat de guvernator iar munca se facea cu sclavi, unde mai pui si incursiunile dacilor liberi, nu era o viata pe care sa ti-o doresti, iar drumul de la Turnu-Severin pana la Cluj era infiorator, prin paduri plina de neguri din care nu stiai cine va iesi la urmatorul colt. ohyeah.gif Nici macar in cetatile de la Marea Neagra nu era mai frumos desi acolo "civilizatia" romana sau greaca era cat de cat prezenta. Intr-un cuvant era ca si cum ai lua azi un occidental dintr-un mare oras si l-ai lasa in padurile din Siberia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 25 Mar 2010, 07:21 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 25 Mar 2010, 08:02 PM) *
iar drumul de la Turnu-Severin pana la Cluj era infiorator, prin paduri plina de neguri din care nu stiai cine va iesi la urmatorul colt. ohyeah.gif Nici macar in cetatile de la Marea Neagra nu era mai frumos desi acolo "civilizatia" romana sau greaca era cat de cat prezenta.

offtopic: cam asa mi-a descris un strain romania anului 2004 (unele zone din ea) desi locatiile sunt un pic diferite. blink.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 25 Mar 2010, 08:21 PM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 25 Mar 2010, 11:07 AM) *
Sa fi sanatos maramuresene, de nemul bogdanilor, urmas al celor care au descalecat in Moldova, dar crezi ca ca descalecarea este o cucerire, o nimicire a celor care locuiau acolo? sau poate ca a fost ceva ca in vestul salbatic unde nu locuia nimeni, desi acolo locuiau indienii. Poate ca maramuresenii tai au cucerit Moldova prin descalecare si i-au alungat de acolo pe cazaci sau ukrainieni peste care s-au suprapus, conducandu-i in lupta lor contra tatarilor sau a polonezilor, e o teorie care nu este sustinuta de dovezi arheologice. Asta deoarece maramuresenii transformati in moldoveni nu au detinut sub ocupatie acele tinuturi vremelnic, doar pentru a evita si preintampina atacurile altora pe acel teritoriu si nu pe cel al Moldovei.
Continui sa cred ca Ukraina ca teritoriu geografic nu a fost altceva decat o zona tampon intre marile puteri locale, polonezii, rusi kievieni tatarii si turcii, considerand asta am putea intreba ce sunt ukrainieni? cine sunt ei? sunt polonezi, rusi sau moldoveni slavizati? Cu toate ca ai aratat cat de multi conducatori moldoveni au avut cazacii nu pot decat sa-ti spun parerea mea, in acele timpuri lefegii se inrolau in orice oaste care le-ar fi asigurat castiguri, era o "moda" care a existat si in occident. Ce vreau sa spun este ca moldovenii nu au dus politici de cucerire, de eliminare a populatiei locale, doar au incercat sa-si mentina rutele comerciale deschise intre Liov si Constantinopol pe unde cu chervanele lor carau marfa intre cele doua orase. Presiunea politica si militara era foarte mare cine detinea controlul acestor rute colecta si taxele asa se face ca nu a durat prea mult aceasta incercare de "cucerire" Ca dovada stau satele pomenite, razlete, fortificate si conduse de hatmanii fie ei moldoveni, polonezi sau cazaci.


De fapt s-ar fi putut sa fie altfel, valahii impreuna cu cumanii vor cuceri silvo-stepa extracarpatica dinspre sud si rasarit, trecand mai apoi in Transilvania si spre Panonia-Crisana.
Ne putem imagina vlahii ca fiind un amestec de romanici epiroti si mai ales coloni sicilieni, puglieni in Epir, presati de albanezi, presati si ei de slavi, iar slavii de unguri, ori si/sau de catregreco-bizantini si cruciati. Astfel rom^nii o vor lua spre Pind si Rodopi catre Bulgaria, unde se coaguleaza in perioada asanestilor, ... pe urma in alianta cu cumanii si datorita presiunii bizantine si mai apoi otomane, vor urca la nord de Dunare...


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 25 Mar 2010, 09:56 PM
Mesaj #87


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Nici eu nu cred ca au fost prea multi romani get-beget colonizati in Dacia. O parte din colonisti au venit intradevar din Orient, chiar daca nu erau arabi. Arabi au locuit in peninsula Araba, au avut relativ putine contacte du Imperiul si si-au inceput expansiunea tarziu in secolele IV-VI e.n. (daca nu ma insel, mi-e lene sa ma verific).

In privinta teoriei lui Roesler, ce mi se pare cel mai interesant e ca, desi e inventata, in sensul ca e o constructie pur intelectuala, fara suport arheologic, fara a fi sustinuta de izvoarele scrise, dimpotriva, e totusi foarte greu de combatut, pt. ca, din pacate si teoria continuitati e sustinuta mai mult de argumente logice decat de argumente concrete.


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Mar 2010, 10:14 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 25 Mar 2010, 08:21 PM) *
QUOTE
De fapt s-ar fi putut sa fie altfel, valahii impreuna cu cumanii vor cuceri dinspresilvo-stepa extracarpatica sud si rasarit

Pai cumanii de acolo veneau impinsi de altii, ce sa mai cucereasca, ei au fost invinsi, asa au ajuns aici.
QUOTE
trecand mai apoi in Transilvania si spre Panonia-Crisana.

ca sa ce sa dea de huni, e ca si cum ai zice "a fugit de dracu si a dat de tata-su"
QUOTE
Ne putem imagina vlahii ca fiind un amestec de romanici epiroti si mai ales coloni sicilieni, puglieni in Epir,........................

e o ipoteza, dar se poate aborda si altfel. daca tracii care traiau la sud de Dunare vorbeau aceiasi limba cu daci si getii, fiind inruditi, dupa ocupatia romana de ce nu ar fi folosit acelasi dialect ca limba sau asemanator, cum se face ca toata lumea accepta ca exista asemanari intre romana si albaneza dar nimeni nu ia in considerare ca la sud de Dunare traiau traci, care trebuie sa fi vorbit aceiasi limba ca si daci si getii. consider ca daca a existat o migrare sudica, de acolo nu au venit valahi ci tracii vorbitori ai aceluias dialect protoroman. dovada fiind ca pana la un moment dat bizantinii chiar s-au folosit de vlahi, dupa care au inceput presiunile, odata cu sosirea bulgarilor si a slavilor.



QUOTE(kumarbi @ 25 Mar 2010, 09:56 PM) *
QUOTE
Nici eu nu cred ca au fost prea multi romani get-beget colonizati in Dacia.

Dupa mine erau evrei si iberici, Traian era iberic se stie ca o parte a trupelor unui imparat si mai ales comandantii proveneau din regiunile de origine ale imparatului, nu era o regula, dar un astfel de nucleu trebuie sa fi existat.
QUOTE
fara suport arheologic, fara a fi sustinuta de izvoarele scrise, dimpotriva ........... e sustinuta mai mult de argumente logice decat de argumente concrete.

Corect, dar trebuie sa luam in calcul argumentele logice in lipsa altor dovezi, cum putea sa dispara o populatie numeroasa de geti si daci in neant? desi decimarile in urma razboaielor erau frecventa in acele timpuri. Apoi sa nu uitam strategia aplicata de-a lungul timpului de acest neam, cetatile naturale, muntii, tot timpul dacii si apoi romanii trebuie sa le fi folosit cu iscusinta spre a se apara sau refugia. E mult de discutat pe tema asta, iar azi mi-am propus sa plantez niste peri in gradina.


Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Mar 2010, 10:16 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Mar 2010, 11:36 AM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Mar 2010, 07:02 PM) *
nu era o viata pe care sa ti-o doresti, iar drumul de la Turnu-Severin pana la Cluj era infiorator, prin paduri plina de neguri din care nu stiai cine va iesi la urmatorul colt. Nici macar in cetatile de la Marea Neagra nu era mai frumos

De asta au numit provincia Dacia Felix, nu? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 26 Mar 2010, 12:09 PM
Mesaj #90


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



QUOTE(Marduk @ 26 Mar 2010, 10:14 AM) *
Corect, dar trebuie sa luam in calcul argumentele logice in lipsa altor dovezi, cum putea sa dispara o populatie numeroasa de geti si daci in neant? desi decimarile in urma razboaielor erau frecventa in acele timpuri. Apoi sa nu uitam strategia aplicata de-a lungul timpului de acest neam, cetatile naturale, muntii, tot timpul dacii si apoi romanii trebuie sa le fi folosit cu iscusinta spre a se apara sau refugia. E mult de discutat pe tema asta, iar azi mi-am propus sa plantez niste peri in gradina.

Dpdv logic, teoria continuitatii mi se pare mult mai credibila. E mai de bun simt. Teoria lui Roesler are in continut prea multe imprejurari exceptionale: prima si singura epurare etnica totala savarsita de catre romani, prima si singura abandonare totala a unei provincii romane de catre populatie odata cu plecarea administratiei imperiale, prea multe migratii nord-sud, sud-nord, pe care nu s-a obosit nimeni sa le consemneze.
Si in plus ea poarta prea mult pecetea peroadei. Pana la Roesler nu s-a gandit nimeni sa afirme ca valahii ar fi ultimii veniti in Transilvania. Conditia lor inferioara era data de starea lor de servi si de religie. Abia pe masura ce astfel de argumente incepeau sa isi piarda consistenta, a venit Roesler cu altele si, deloc intamplator, argumentul sau s-a constituit in jurul ideii dreptului primului venit, care tocmai se inchegase printre ideile politice ale epocii. Roesler a cautat argumente nu pt. a stabili o situatie, ci pt. a o justifica perpetuarea unei situtii preexistente si nu a cautat sa stabileasca adevarul istoric pt. a trage concluzii de ordin politic, ci a aranjat "istoria" pt. a servi intereselor politice.


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Mar 2010, 12:42 PM
Mesaj #91


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(kumarbi @ 26 Mar 2010, 12:09 PM) *
prima si singura epurare etnica totala savarsita de catre romani

Cartagina?

In rest, ai dreptate...

Oricum in ziua de azi nu mai conteaza "dreptul primului venit", asa ca si in cazul ipotetic in care Roesler ar avea dreptate, nu s-ar schimba nimic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Mar 2010, 02:55 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Mar 2010, 11:36 AM) *
De asta au numit provincia Dacia Felix, nu? smile.gif

Era doar o metafora, Traian a fost influentat de cei care faceau schimburi comerciale cu dacii si care au descris tara ca pe un Eldorado.
QUOTE(kumarbi @ 26 Mar 2010, 12:09 PM) *
Pana la Roesler nu s-a gandit nimeni sa afirme ca valahii ar fi ultimii veniti in Transilvania.

Cronicile bizantine vorbesc pe larg despre incursiunile vlahilor de la nord de Dunare. Roesler a slujit unui concept politic ce trebuia infaptuit in acele vremuri. Faptul ca maramuresenii au descalecat in Moldova dupa parerea mea spune multe despre presiunea ungurilor asupra lor, de ce s-ar fi decis sa-si paraseasca locurile de bastina si sa se mute in Moldova, ca s-o cucereasca?

QUOTE(abis @ 26 Mar 2010, 12:42 PM) *
Cartagina?

E doar cea mai celebra, dar exista multe alte state antice care au fost curatate etnic de catre romani sau altii, populatii intregi au disparut pur si simplu in urma razboaielor sau au fost asimilati fortat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 26 Mar 2010, 03:05 PM
Mesaj #93


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



QUOTE(abis @ 26 Mar 2010, 12:42 PM) *
Cartagina?

Au distrus orasul. Au distrus si alte orase. Dar nu au exterminat intreaga populatie cartagineza. Cultele cartagineze (de fapt feniciene) si elemente de cultura materiala cartagineza au supravietuit in nordul Africii pana prin secolul IV en.

QUOTE
Oricum in ziua de azi nu mai conteaza "dreptul primului venit", asa ca si in cazul ipotetic in care Roesler ar avea dreptate, nu s-ar schimba nimic.

De acord.

Acest topic a fost editat de kumarbi: 26 Mar 2010, 03:09 PM


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 26 Mar 2010, 07:23 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 26 Mar 2010, 10:14 AM) *
1. Pai cumanii de acolo veneau impinsi de altii, ce sa mai cucereasca, ei au fost invinsi, asa au ajuns aici.

ca sa ce sa dea de huni, e ca si cum ai zice "a fugit de dracu si a dat de tata-su"

e o ipoteza, dar se poate aborda si altfel. daca tracii care traiau la sud de Dunare vorbeau aceiasi limba cu daci si getii, fiind inruditi, dupa ocupatia romana de ce nu ar fi folosit acelasi dialect ca limba sau asemanator, cum se face ca toata lumea accepta ca exista asemanari intre romana si albaneza dar nimeni nu ia in considerare ca la sud de Dunare traiau traci, care trebuie sa fi vorbit aceiasi limba ca si daci si getii. consider ca daca a existat o migrare sudica, de acolo nu au venit valahi ci tracii vorbitori ai aceluias dialect protoroman. dovada fiind ca pana la un moment dat bizantinii chiar s-au folosit de vlahi, dupa care au inceput presiunile, odata cu sosirea bulgarilor si a slavilor.
Dupa mine erau evrei si iberici, Traian era iberic se stie ca o parte a trupelor unui imparat si mai ales comandantii proveneau din regiunile de origine ale imparatului, nu era o regula, dar un astfel de nucleu trebuie sa fi existat.

Corect, dar trebuie sa luam in calcul argumentele logice in lipsa altor dovezi, cum putea sa dispara o populatie numeroasa de geti si daci in neant? desi decimarile in urma razboaielor erau frecventa in acele timpuri. Apoi sa nu uitam strategia aplicata de-a lungul timpului de acest neam, cetatile naturale, muntii, tot timpul dacii si apoi romanii trebuie sa le fi folosit cu iscusinta spre a se apara sau refugia. E mult de discutat pe tema asta, iar azi mi-am propus sa plantez niste peri in gradina.


R:

1. Fiecare invins a fost urmatorul invingator (v. modelul valurilor -reactia in lant).
2. Istoria Epirului si Despotatului de Epir arata totul de la Roma ca republica, pana la Epirul pugliano-sicilian, apoi cruciat.
3. Nici nu mai conteaza ce a fost inainte de Traian, ori de Constantin in Dacia, deoarece la migratia sud-nord a vlahilor epiroti (coloni siculo-puglieni), la nord de Dunare si nu numai, locuiau slavii.
4. In NEANT s-au dus si celtii numerosi din Cehoslovacia, Bavaria, Austria, Elvetia, Galo-Iberia, Anglia, ... jamie.gif
...tot in neant si intinsii SCITO-SARMATO-PARTI dintre Panonia-Polonia si Mongolia. sad.gif

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 26 Mar 2010, 07:25 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Mar 2010, 07:43 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 26 Mar 2010, 07:23 PM) *
QUOTE
deoarece la migratia sud-nord a vlahilor epiroti (coloni siculo-puglieni), la nord de Dunare si nu numai, locuiau slavii.

atunci cu explici existenta pana in zilele noastre a vlahilor din Epir, poate in locul migratiei ar fi mai bine sa te gandesti la transhumanta.
QUOTE
In NEANT s-au dus si celtii

cum se face ca ei au disparut in neant iar azi limba lor se vorbeste in Irlanda, Scotia, etc. cine sunt cei care vorbesc aceasta limba?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 26 Mar 2010, 09:38 PM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 26 Mar 2010, 07:43 PM) *
atunci cu explici existenta pana in zilele noastre a vlahilor din Epir, poate in locul migratiei ar fi mai bine sa te gandesti la transhumanta.

cum se face ca ei au disparut in neant iar azi limba lor se vorbeste in Irlanda, Scotia, etc. cine sunt cei care vorbesc aceasta limba?


Multe populatii-etnii se regasesc inca in vechiile vetre chiar dupa migratii (turanicii siberieni, tokaristan, turkmeni, uzbeci, kirghizi), apoi germanicii in Scandinavia, ...

Eu ii admir pe nomazi, asa ca nu ma intereseaza transhumanta, ...

Celtii au disparut in sensul in care aveau nucleul civilizatiei in Galia, in Bavaria si in Cehoslovacia.

PS: Vlahii au fost printre ultimele popoare devenite belicoase, cred ca eram un fel de "HUNI" pradatori supremi, de aceea ne-au placut cumanii, de aceea ungurii si alte mari imperii au batut in retragere din fata noastra. Voivodatele rom^nesti chiar daca nu erau unite, inca de la cucerirea bulgaro-vlaha si vlaho-cumana, erau extrem de intinse, numai Moldova singura facea cat toata Rom^nia de astazi, intinzandu-se de la Carpati la Nipru si de la M. Neagra pana in Podolia si Bucovina de Nord.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Mar 2010, 11:22 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 26 Mar 2010, 09:38 PM) *
QUOTE
Multe populatii-etnii se regasesc inca in vechiile vetre chiar dupa migratii

Nu-i o regulă, daca ar fi asa am mai gasi in vetrele lor etrusci, sumerieni, assirieni, etc. dar cum se face ca-i intalnim pe celti atat de departe de vatra lor? cat despre germanici scandinavi, daca or fi goti poate dar tare ma indoiesc ca este asa de simplu pre cum pare.
QUOTE
Eu ii admir pe nomazi, asa ca nu ma intereseaza transhumanta, ...

ce are s..a cu prefectura?
QUOTE
Celtii au disparut in sensul in care aveau nucleul civilizatiei in Galia

esti sigur ca celtii isi aveau nucleul civilizaţiei in Galia si nu in alta parte, pentru ca daca este asa inseamna ca ei ar fi migrat de la vest la est si nu ca toti ceilalti.

QUOTE
PS: Vlahii au fost printre ultimele popoare devenite belicoase, cred ca eram un fel de "HUNI" pradatori supremi, de aceea ne-au placut cumanii, de aceea ungurii si alte mari imperii au batut in retragere din fata noastra..............................inca de la cucerirea bulgaro-vlaha si vlaho-cumana, erau extrem de intinse, numai Moldova singura facea cat toata Romānia de astazi, intinzandu-se de la Carpati la Nipru....................

astept cu interes acest roman SF, cand il publici?


Acest topic a fost editat de Marduk: 27 Mar 2010, 05:26 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 27 Mar 2010, 04:38 PM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 27 Mar 2010, 11:22 AM) *
Nu-i o regulă, daca ar fi asa am mai gasi in vetrele lor etrusci, sumerieni, assirieni, etc. dar cum se face ca+i intalnim pe celti atat de departe de vatra lor? cat despre germanici scandinavi, daca or fi goti poate dar tare ma indoiesc ca este asa de simplu pre cum pare.

ce are s..a cu prefectura?

esti sigur ca celtii isi aveau nucleul civilizaţiei in Galia si nu in alta parte, pentru ca daca este asa inseamna ca ei ar fi migrat de la cest la est si nu ca toti ceilalti.
astept cu interes acest roman SF, cand il publici?


Iti respect opiniile, doar atat ca m-am "stabilizat" in jurul unei paradigme destul de solide.

1. Celtii au migrat atat spre vest pana in PORTO-GALIA si GALICIA, cat si spre est pana in Galitia si Galata Anatoliei.
2. ... vatra, asirienii, ..., sumerienii, etruscii ..., ... nu-i o regula nici invers, asta incercam sa-ti explic.
3. Gotii erau unul dintre multele triburi germanice.
4. Celtii aveau vatra initiala intre Bavaria si Cehoslovacia.



--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Mar 2010, 05:49 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 27 Mar 2010, 04:38 PM) *
QUOTE
Iti respect opiniile, doar atat ca m-am "stabilizat" in jurul unei paradigme destul de solide.

ce carti, studii, istorici sau cercetari ti-au creat aceasta paradigma solida? Wiki?
QUOTE
Celtii aveau vatra initiala intre Bavaria si Cehoslovacia.

este o ipoteza, dar nu s-au gasit dovezi concludente, mai multe tezaure celtice s-au gasit la noi, in nord-vest decat pe vatra lor



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 27 Mar 2010, 06:01 PM
Mesaj #100


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 27 Mar 2010, 05:49 PM) *
ce carti, studii, istorici sau cercetari ti-au creat aceasta paradigma solida? Wiki?

este o ipoteza, dar nu s-au gasit dovezi concludente, mai multe tezaure celtice s-au gasit la noi, in nord-vest decat pe vatra lor


Wikipedia, alte enciclopedii, carti de istorie ... dar mai ales lingvistica comparata si logica propriei minti, modele comparate intre unele populatii si spatii si alte ...

In rest cred ca am citit carti diferite (eu zic ca gotii erau germanici, tu spui altfel, eu spun ca celtii, ... iar tu ...).
Cel mai bine ar fi sa-mi explici de ce crezi tu astfel vis-a vis de: vlahi, celti, goti, ... thumb_yello.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Mar 2010, 06:33 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 27 Mar 2010, 06:01 PM) *
QUOTE
dar mai ales lingvistica comparata si logica propriei minti

da, poate fi o sursa buna, banuiesc ca sti sanscrita care dupa mine este necesara atunci cand vrei sa stidiezi lingvistica comparata, logica este buna dar nu intotdeauna, mai ales atunci cand ai dovezi arheologice si documente scrise care sfideaza logica.
QUOTE
eu zic ca gotii erau germanici

goti erau germanici, dar puteau fi si geti, asa cum dani puteau fi daci, exista multe ipoteze in acest sens, eu zic ca nimic nu este clar, concret, nici arheologic nici logic. cand si cand arheologia descopera monezi, bijuterii, ceramica intreaga sau in cel mai fericit caz scrieri, doar asa putem data, certifica un popor, o civilizatie



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 27 Mar 2010, 07:07 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 27 Mar 2010, 06:33 PM) *
da, poate fi o sursa buna, banuiesc ca sti sanscrita care dupa mine este necesara atunci cand vrei sa stidiezi lingvistica comparata, logica este buna dar nu intotdeauna, mai ales atunci cand ai dovezi arheologice si documente scrise care sfideaza logica.

goti erau germanici, dar puteau fi si geti, asa cum dani puteau fi daci, exista multe ipoteze in acest sens, eu zic ca nimic nu este clar, concret, nici arheologic nici logic. cand si cand arheologia descopera monezi, bijuterii, ceramica intreaga sau in cel mai fericit caz scrieri, doar asa putem data, certifica un popor, o civilizatie


Eu am testat la sange multe variante, asa ca ...


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Mar 2010, 12:09 AM
Mesaj #103


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



cred că cele mai bune dovezi de continuitate ale unor populaţii şi popoare sunt cele genetice, dacă s-ar face analiza mitocondrială. Astfel de studii sunt foarte costisitoare, dar pe zi ce trece se descoperă metode din ce īn ce mai bune de analiză ADN.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Mar 2010, 08:27 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



crezi ca cyber-sapiens a studiat ADN-ul celtilor sau al vlahilor de la sud de Dunare, or din stepa Niprului?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 28 Mar 2010, 12:07 PM
Mesaj #105


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 28 Mar 2010, 08:27 AM) *
crezi ca cyber-sapiens a studiat ADN-ul celtilor sau al vlahilor de la sud de Dunare, or din stepa Niprului?


Esantioanele experimentale Ycromozom haplogrup sunt de ordinul a cateva persoane pe zona si maxim cateva zeci-100 pe tara, asadar nu sunt credibile.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 03:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman