HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Istoria - Cine O Scrie Oare ?, Milenii de Ministere ale Adevarului !
calfa
mesaj 19 Mar 2004, 12:01 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Nu prea stiu cum sa dechid acest topic, dar pentru ca mi-am propus de mult sa o fac ...

Istoria e o stiinta tare "dificila", dupa parerea mea. O "materie" care da uneori batai de cap scolarilor, desi ea ar trebui sa fie cel mai la sufletul lor, daca ar fi bine predata. Daca ar fi un fel de continuare a "povestilor" copilariei ...

Dar nu despre asta vreau sa vorbesc in primul rand, ci despre "relativitatea" istoriei. De mult, citind o carte care prezenta un personaj istoric din Imperiul Roman, am aflat ca Istoria poate fi scrisa in mai mult feluri. In cartea respectiva, autorul recunostea dificultatea de a avea un "portret" apropiat de realitate a respectivei "figuri istorice". Dificultatea provenea din diversitatea opiniilor istoricilor romani, a istoricilor care au trait in timpurile acelea. Parte dintre istorici ii erau "dusmani declarati" ai acelui "personaj istoric", parte "prieteni", parte "neutri", ne spunea autorul cartii. Prin urmare, pentru dusmani el era urat, rau, ..., pentru prieteni bun, viteaz, ..., pentru neutri ... om ... cu bune si rele !

"Ministerele Adevarului" rescriau istoria inca de pe vremea romanilor !

S-a schimbat oare ceva de atunci ? Cat ?

Traim in timpuri in care istoria ne e adusa "in fata" aproape instantaneu, prin mass media. Si totusi ...
___________________

"Istoria - Cine o scrie oare ?" are cel putin 2 interpretari:

1. Cine scrie "manualele" de istorie (istoricii).

2. Cine participa la scrierea istoriei (noi, oamenii).

Eu la primul sens ma refer, dar si al doilea ar putea servi drept Topic (separat), foarte bine.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 19 Mar 2004, 02:12 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cred ca nu e foarte usor sa scrii istorie. Si spun asta pentru ca trebuie sa reusesti sa fii absolut impartial. Cel putin asta e ideal. Adica sa te limitezi la a consemna diverse evenimente si date despre personajele implicate, nu si la a insera comentarii personale.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 19 Mar 2004, 02:15 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



hmmm ... istoria o scriem noi, oamenii, sau o parte din noi. istoricii nu o scriu ... o interpreteaza


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Mar 2004, 02:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
calfa
mesaj 19 Mar 2004, 04:46 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



menthoru', am precizat ca sunt doua sensuri. Oamenii "scriu" istoria la modul figurat.
Noi, ce nu am trait-o direct, o cunoastem prin intermediul interpretarilor istoricilor, care au scris in carti (si nu numai) istoria.

Cu ... "sa fii absolut impartial [...] e ideal." ... sunt de acord. Dar cati istorici "ideali" cunoastem ? De unde stim ca sunt "ideali" ?

"Rescrierea" e o forma de scriere. "Rescrierea istoriei" s-a practicat si se mai practica, fie ca parte a interpretarilor subiective, fie avand o ... "agenda ascunsa". Nu e asa ? Cat e asa ?


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 19 Mar 2004, 05:20 PM
Mesaj #5


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Istoria se scrie dupa convenientele momentului. Fie ca este o interpretare fie ca este o rescriere, cel care scrie istoria este intr-o oarecare masura influentat de gandirea societatii din care face parte si de aici lipsa obiectivismului...
Oare istoricii au un cod care trebuie respectat? ( un fel de juramant...Daca nu, ar trebui unul...numai ca nu stiu in ce masura s-ar putea ajunge la un consens in stabilirea acestuia.)


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 19 Mar 2004, 06:17 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



imi aduc aminte: intotdeauna vom avea HIStory si niciodata HERstory.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morpheus_rise
mesaj 25 Mar 2004, 11:34 AM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 23 March 04
Din: arad
Forumist Nr.: 2.705



Istoria este un subiect care pe cat se pare de complicat pe atat este mai intortocheat.

Din cate vad eu, istorii apar, fie scrise de oamenii din aceeasi vreme, fie de istorici care preaiu ceea ce este scris in acea vreme. De ei depind cum o sa fie istoria. Ei nu pot fi impartiali total, deci au si o amprenta a lor pe istorii.
Apoi urmeaza istorici mai recenti care strang istoriile vechi si le asambleaza in functie de cum cred ei de cuvinta.
Apoi istorici mai moderni care fac la fel. Deci exista o multitudine de variante de istorii, in functie de cat de mult se doreste sa fie dezvaluit si ce urmareste istoricul.

Pe de alta parte istoria vechilor taramuri pana nu a aparut scrierea era orala, deci din vorba in vorba, fiecare participa da istorie. Si asa de mult se schimba pana la modernism.

Mai sunt si diferitele limbi in care este scrisa istoria, si cei care o traduc. Cum stim ca, cuvintele sunt niste simboluri, si fiecare interpreteaza simbolurile in mod propriu iti dai seama unde se poate ajunge istoria.

Ea este buna pentru a-ti face o idee despre ceea ce s-a intamplat dar nu poate fi luata ad literam, decat daca are dovezi arheologice clare, iar daca nu, poate fi si pur fictiune, in ultimul caz.....

Si pe deasupra mai apar si istrorile in care se gasesc dovezi contrare, deci.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 25 Mar 2004, 11:46 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



han.gif morpheus_rise !

Asadar ... "istorii alternative" ... se pare ca asta face e soarta istoriei, sa fie o stiinta a alternativelor, sau nu e asa ?
Daca totusi ar fi asa, "viitorologia" ar fi un fel de "istorie in oglinda" ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 27 Apr 2004, 03:22 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Tocmai am aflat ca in Austria si in Germania in scoala primara nu se preda istoria decat pana la cel de-al doilea razboi mondial. doar de vreo 10 ani manualele de isorie au inclus si perioada de timp care contine si cel de-al doilea raboi mondial.

Cum ati reactiona sa cititi un tratat de istorie al unui istoric englez, sa zicem, in care romanii sa nu mai fie asa de bravi ca-n manualele de istorie ?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 27 Apr 2004, 03:37 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



in Germania exista diferente in planul de invatamind, de la stat la stat si in cardul diferitelor tipuri de liceu. la echivalentul scolilor professionale, nu se prea face mare lucru (in toate privintele).

doi colegi de-ai mei de servici, generatii aprox. '90 ca si mine, sustine ca la ei la scoala s-a tratat extensiv perioada 1933-1945, sarindu-se in schimb fugitiv peste perioada imperiala (1871-1918).

QUOTE

Cum ati reactiona sa cititi un tratat de istorie al unui istoric englez, sa zicem, in care romanii sa nu mai fie asa de bravi ca-n manualele de istorie ?

surse engleze despre primul (in special) si al doilea razboi mondial nu sunt libere de suspiciune. diferiti autori de subiecte militare (ca de ex. Ian Hogg) care au scos publicatii de calitate (din punct de vedere al cercetarii) sunt biased in cam tot ce priveste performante/justificari britanice. dar nu in halul in care sunt scrise cartile noastre de istorie. una e sa fii biased si alta-i sa produci afirmatii exagerate.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 27 Apr 2004, 03:38 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 27 Apr 2004, 03:54 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Oricum am intoarce problema, istoria este scrisa intotdeauna de invingatori. Si este scrisa in functie de interesele acestora.

E posibil ca peste cateva doua sute de ani, Nicolae Ceausescu sa fie amintit ca un conducator luminat care s-a opus intrarii rusilor in Cehia in '68 si care a avut o politica de deschidere a Romaniei spre vest, si restul (partile intunecate) sa se stearga incet-incet din memoria viitorimii...

Oricum din cite observ, fiecare tara are obiceiul sa-si infrumuseteze istoria, sa-si construiasca un soclu cit mai inalt si din marmura cit mai scumpa in comparatie cu restul tarilor, iar acest lucru e normal (in conditiile actuale!, normal mi s-ar parea ca fiecare sa-si recunoasca greselile, dar e greu tare sa ti le recunoscti, nu-i asa? smile.gif)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Apr 2004, 03:47 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Flu are dreptate cu invingatorii ce scriu istoria.
Atunci ce mai e istoria?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Apr 2004, 12:36 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (calfa @ 19 Mar 2004, 01:03 PM)
Istoria e o stiinta tare "dificila", dupa parerea mea. O "materie" care da uneori batai de cap scolarilor, desi ea ar trebui sa fie cel mai la sufletul lor, daca ar fi bine predata. Daca ar fi un fel de continuare a "povestilor" copilariei ...

Īntīi şi īntīi - istoria nu e de fapt o ... ştiinţă. wink.gif

Unele discipline "auxiliare" ( ca de exemplu arheologia ) mai degrabă - īn sensul metodologiei de lucru.

Doi la mīnă - istoria, mai ales cea la nivel "de masă" sau "şcolar" e categoric īnfrumuseţată peste tot ... tongue.gif

Trei la mīnă - inclusiv īn zilele noastre, īn ciuda declamaţiilor pentru o "istorie curată" se fac mitizări la greu de personaje şi fapte istorice - şi asta inclusiv de organizaţii considerate īndeobşte O.K.
Ca să dau un exemplu. Schuman - unul din arhitecţii tratatului franco-german şi a principiilor care stau la baza Europei Unite de azi - e īn cvasi-totalitatea cărţilor şi materialelor prezentat ca un erou "de legendă". smile.gif
Puţini ştiu īnsă că, īn calitate de ministru de externe al Franţei īn acea vreme, a avut un rol deloc neglijabil īn propunerea ( tradusă īn fapte ) ca flota franceză să bombardeze ( fără nici un avertisment prealabil din cīte ştiu eu sorry.gif ) Haiphongul spre a-i "speria" pe insurgenţii vietnamezi. S-au īnregistrat peste 6000 de victime ( majoritatea civili inocenţi ) şi, practic, atunci se consideră ca a īnceput lunga serie a războaielor din Vietnam ... sad.gif

Mie mi se pare un exemplu relevant devil.gif ... voi ce părere aveţi ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 29 Apr 2004, 06:58 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



Eu cred ca predarea istoriei in cursurile primare ar trebui sa se opreasca cu 50 ani inainte ( adica istoria predata in 2000 sa se opreasca la ww2 si consecinte). Ultimii 50 de ani pot fi aprofundati la universitate.



--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 May 2004, 01:17 PM
Mesaj #15


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE (calfa @ 19 Mar 2004, 01:03 PM)
Nu prea stiu cum sa dechid acest topic, dar pentru ca mi-am propus de mult sa o fac ...

Istoria e o stiinta tare "dificila", dupa parerea mea. O "materie" care da uneori batai de cap scolarilor, desi ea ar trebui sa fie cel mai la sufletul lor, daca ar fi bine predata. Daca ar fi un fel de continuare a "povestilor" copilariei ...

Dar nu despre asta vreau sa vorbesc in primul rand, ci despre "relativitatea" istoriei. De mult, citind o carte care prezenta un personaj istoric din Imperiul Roman, am aflat ca Istoria poate fi scrisa in mai mult feluri. In cartea respectiva, autorul recunostea dificultatea de a avea un "portret" apropiat de realitate a respectivei "figuri istorice". Dificultatea provenea din diversitatea opiniilor istoricilor romani, a istoricilor care au trait in timpurile acelea. Parte dintre istorici ii erau "dusmani declarati" ai acelui "personaj istoric", parte "prieteni", parte "neutri", ne spunea autorul cartii. Prin urmare, pentru dusmani el era urat, rau, ..., pentru prieteni bun, viteaz, ..., pentru neutri ... om ... cu bune si rele !

"Ministerele Adevarului" rescriau istoria inca de pe vremea romanilor !

S-a schimbat oare ceva de atunci ? Cat ?

Traim in timpuri in care istoria ne e adusa "in fata" aproape instantaneu, prin mass media. Si totusi ...
___________________

"Istoria - Cine o scrie oare ?" are cel putin 2 interpretari:

1. Cine scrie "manualele" de istorie (istoricii).

2. Cine participa la scrierea istoriei (noi, oamenii).

Eu la primul sens ma refer, dar si al doilea ar putea servi drept Topic (separat), foarte bine.

istoria o face fiecare, atunci cand traieste. Cei ce o sc riu, adeseori nu mai sun t nici mac ar contemporani. Ei se docum enteaza, si, cine stie c ata fic tiune atasaza?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 3 May 2004, 01:21 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Exact ! Cine stie ?

Nu sunt interesante legaturile astea, care nici macar nu sunt prea subtile, de genul Istorie-SF ? Legatura Viitorologie-SF e mai evidenta, si poate cu mai mult accent pe S-ul din SF. Pe cand in cazul istoriei ...

Si, bun venit la Han, contraste !


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 May 2004, 01:08 PM
Mesaj #17


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Cu istoria e o treabă mai complicată, după părerea mea. Oricum nu se poate trece cu vederea subiectivismul şi partizanatul care apar din plin īn operele de profil. Chiar dacă am socoti numai specificitatea formării intelectuale a celui (celor) care au scris-o şi tot ajunge. Se pare că asta-i situaţia şi trebuie s-o luăm ca atare...

Istoria nu poate fi doar o simplă īnşiruire de date şi evenimente, fără comentarii. Īn acest caz avem de-a face cu o cronologie...

Istoria nu cred că este scrisă (adică făcută) de īnvingători. Depinde ce īnţelegem prin istorie. Ordinea mondială e făcută de īnvingători, nu istoria...

Există, de altfel istorii paralele ale aceluiaşi fapt... istoric. Acestea pot fi utile doar celor cu adevărat interesaţi de domeniu. Ceilalţi trebuie să se mulţumească cu o simplă informare...

Adevăratele fapte istorice nu se cunosc exhaustiv niciodată. Nimeni nu poate pune cap la cap tot ce s-a petrecut la un moment dat. Decīt pe segmente spaţio-temporale mici.

A apărut şi la noi „Istoria vieţii private” o impunătoare operă īn 10 volume. Cine va avea curiozitatea să o citească cīt de cīt va descoperi cu surprindere un cu totul alt „gen” de istorie decīt a studiat la şcoală...

Părerea mea...!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 11 May 2004, 03:40 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, caa ! smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 May 2004, 04:04 PM
Mesaj #19


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mulţumesc, eşti drăguţ! Trebuie să fie destul de vast Hanul īncīt să faci cunoştinţă cu noi prieteni şi la cīteva zeci de mesaje scrise smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 11 May 2004, 04:48 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Trecutul nostru recent (al romanilor) ne arata ca istoria a fost modificata/scrisa in interesul cistigatorilor...

Daca tu crezi ca cei care fac "ordinea mondiala" nu pot avea interese in a altera trecutul pentru a le fi convenabil...eu nu cred asta! smile.gif

Si daca au interesul, cei care au puterea (adica invingatorii) pot modifica istoria in totalitate, atit cea recenta cit si cea mai indepartata. E nevoie sa treaca doua-trei generatii care sa accepte (invingatorii stiu metode) noua "istorie" si in continuare totul va curge ca si cind nu s-ar fi intamplat nimic...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 12 May 2004, 04:18 PM
Mesaj #21


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Avem păreri diferite flu dar nu e nici o problemă. Eu cred că ele provin dintr-un alt mod de a (ne) defini istoria. Pentru mine, cel puţin, contează istoria adevărată (mă rog, cīt mai aproape de...) nu cea pe care o fac eventualii īnvingători ai zilei de azi. Eu am avut o pasiune pt. istorie pe vremea comuniştilor şi să ştii că nu mă intimidau deloc aiurelile acelor zile. Eram īn căutarea unor informaţii, adevăruri şi nu mă puteam īmpiedica īn prostii.

Cu sfīrşitul mesajului tău (iarăşi) nu sīnt de acord. Timpul alege valorile şi adevărata istorie va răzbate cīndva, indiferent de ce fac sau nu fac diverse generaţii. Acum, sigur că da, important e şi unde cauţi şi cum cauţi să cunoşti istoria.

Stalinismul, nazismul au "făurit" istorii proprii. Au fost puternicii zilei la un moment dat. Şi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 27 May 2004, 05:07 PM
Mesaj #22


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



multumesc calfa, sunt mai veche, am avut un alt ID si... l-am uitat, pentru ca nu am avut timp sa intru, dar acum incerc sa fiu ceva mai consecventa.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Dec 2009, 08:17 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Cel ce detine puterea e si cel ce (va) scrie istoria.

Eram prin scoala generala cind am auzit vorba asta : daca vrei sa-ti cunosti adevaratul trecut citeste ce-au scris despre tine vecinii tai rolleyes.gif nu cronicarii autohtoni.


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Dec 2009, 09:12 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 8 Dec 2009, 08:17 PM) *
daca vrei sa-ti cunosti adevaratul trecut citeste ce-au scris despre tine vecinii tai.

nu merge, mai exista si cei interesati sa denigreze, sa denatureze istoria, un exemplu : scrierile cronicarilor unguri despre romani.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Dec 2009, 09:57 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De unde stii ca scrierile lor sunt denaturate? Poate ca denaturate sunt cele pe care noi le consideram bune.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2009, 11:01 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pai de la premisa asta am plecat, deci daca ale noastre sunt, pot fi si ale lor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2009, 11:41 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un exemplu recent despre cum se poate "scrie" istoria.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Mar 2010, 04:11 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Si un alt exemplu cu "cei ce scriu istoria", nu am fost surprins de legendele familei Rothschild si nu cred ca doar atat se ascunde in spatele acestei familii. De un lucru as fi uimit, lipsa unei recatii din partea familiei Rothschild fata de articolul respectiv.

Acest topic a fost editat de Marduk: 20 Mar 2010, 04:12 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 23 Mar 2010, 12:11 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 8 Dec 2009, 09:12 PM) *
nu merge, mai exista si cei interesati sa denigreze, sa denatureze istoria, un exemplu : scrierile cronicarilor unguri despre romani.


hai ca nu este chiar asa.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Mar 2010, 12:37 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 20 Mar 2010, 05:11 PM) *
De un lucru as fi uimit, lipsa unei recatii din partea familiei Rothschild fata de articolul respectiv.

de ce ai fi uimit? crezi ca niste rothschilzi se sinchisesc ce scrie vreo fituica din romanica?

oricum familia a involuat mult dupa al doilea razboi mondial. sunt altii, mult mai 'jmekeri' care nu se vad iar astia sunt pusi de tapi ispasitori.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Mar 2010, 12:39 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Salut cyber, vrei sa zici ca nu este asa? Si secuii si sasii i-au prezentat pe romani foarte prost in scrierile lor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Mar 2010, 01:00 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si de unde stii ca ei sunt cei care denatureaza adevarul, si nu ai nostri? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 23 Mar 2010, 01:21 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 23 Mar 2010, 12:39 PM) *
Salut cyber, vrei sa zici ca nu este asa? Si secuii si sasii i-au prezentat pe romani foarte prost in scrierile lor.


Noi am fost mintiti de ai nostri si suntem inca mintiti.

Astazi se spune "Doamne fereste sa ajungem in situatia economica a Greciei", iar eu ma intreb:

1. Cand am castigat eu mii de euro precum grecii ?
2. Cand am economisit bani cu masina pe reparatii datorita drumurilor impecabile precum in Grecia ?
3. Cand nu am avut de platit facturi astronomice la incalzire pe perioada iernii, precum nu au avut ... grecii ?!
...

... cand Mihai Viteazul este supralicitat fata de Stefan cel Mare, desi Mihai Viteazul a inrautatit situatia taranimii rom^ne foarte mult, pe cand Stefan le-a dat pamant, i-a inobilat pe ai sai, ... ?!

Cum pot sa am incredere in ai nostri cand ei au interpretat relatiile feudale in context modern generand resentimente xenofobe indicand spre unguri. Stim ca aceste relatii erau generalizate la scala planetara si in multe regiuni la moartea unui feudal era sacrificata ritual toata curtea (india, Sumer, ...) ... stim ca si in Franta taranii erau robiti ingrozitor de catre nobilimea de aceeasi etnie cu ei insisi si ca nu prea exista natiune care sa fi procedat altfel.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 23 Mar 2010, 01:23 PM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(abis @ 23 Mar 2010, 01:00 PM) *
Si de unde stii ca ei sunt cei care denatureaza adevarul, si nu ai nostri? smile.gif


Ungurii pur si simplu ne ignorau datorita diferentei de stare, la fel precum in alte parti sclavii/robii/iobagii/serbii erau numarati cu animalele la un loc. jamie.gif



--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Mar 2010, 01:23 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cyber-sapiens @ 23 Mar 2010, 02:21 PM) *
Noi am fost mintiti de ai nostri si suntem inca mintiti.

si nu e mai bine sa fii mintit de catre ai tai decat de straini? poate nu esti patriot rolleyes.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 05:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman