HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Mandria De A Fi Roman
Crisse
mesaj 11 Apr 2004, 04:33 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Omul Bun, ce motive ii dam Europei sa ne primeasca.

DE CE oare o tara ca Suedia, Norvegia etc nu a vrut sa intre in Comunitate si noi suntem disperati dar cu toate astea nu reusim?

Ce-ti spusem cu vecinul masina etc, erau doar exemple banale, nu era o referire exacta.Sunt N alte exemple. Vorbeai de locuinte paradis din Rom??
La un cutremur am iesit disperati in strada toata familia. Dupa cutremur s-a auzit o bufnitura mare si cu toate ca era intuneric, am vazut totusi un nor de praf..casa vecinilor se daramase peste casa noastra..
Case de paradis zici tu. In tarile comunitatii nu se pot construi oricum case. pretul e pe masura. Nu faci o casa PTR TINE ci ptr VIITOR.
Nu are sens sa ne contrazicem. iubim Romania in aceeasi masura. Ma doare de ce este acolo. Cel mai mult ma doare traiul batranilor.au muncit o viata intreaga. Convinge-i Omule bun pe ei ca in Romania traiul e paradis sau ar putea fi paradis...


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 11 Apr 2004, 06:45 PM
Mesaj #37


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Crisse, trecutul nu-l putem schimba, dar este in puterea noastra sa schimbam viitorul! N-ai cum sa mai intervii asupra necazurilor pe care le-au intampinat atata amar de vreme, batranii, si in general cam toata lumea! Doar ca din acea "toata lumea" o mare parte din vina pentru locul in care ne aflam acum, ne apartine noua, tuturor. Am mai scris cu multe luni in urma pe la "Refulari" daca nu ma-nsel. Atat timp cat nu ne trezim si nu ne luam de guler cu realitatea, atat timp cat inca mai apelam la "relatii" pentru a obtine ceva peste rand sau altfel de cum s-ar cuveni, atat timp cat suntem tratati de sus daca nu bagam mana in buzunar, pentru ceea ce de fapt avem dreptul sa primim, ne vom invarti in jurul cozii. Sus sau jos, tot coruptie se numeste. Si tu si eu am apelat candva la asa ceva si inca se practica la nivel macro in tara noastra!
Cu Suedia, nu ne putem compara si nici cu Norvegia. Doar ca Norvegia dupa parerea mea este o tara in care rasismul este strigat pe fata, si nu cred ca ei ar merita sa intre in Europa, daca nu inteleg ca pe lume TOTI suntem egali!
Cat despre cutremur, sa nu dea Dumnezeu unul in Londra (unde se pare ca este cel mai scazut grad de risc) ca probabil s-ar darama jumatate din case! Dar... si-asa se mai darama! M-am speriat ce am vazut exact in plin centru. Nu-ti vine sa crezi ca asa ceva ar fi posibil in aceasta parte de lume! Asta se datoreaza si traditiei lor de care tin si cu dintii, pentru constructii de sute de ani, dar mai au noroc si de faptul ca toate casele sunt legate intre ele. Astia au o teroare mai degraba pentru foc, de cand au ars 13.000 de case o singura data!
Si, da, in Romania va fi un adevarat Paradis. Ca exista riscul pentru cutremur, nu vad de ce ar trebui sa ne plangem noi! Cel mult sa-i invidiem pe cei care nu-l au! Nici furtunile din State nu sunt foarte placute! Iar inundatii sunt in toata lumea.
Da, astia sunt intr-adevar privilegiati: n-au inundatii, n-au curtemure, n-au inghet pe timp de iarna... Poate au ei trecere la Dumnezeu mai mult decat noi, dar daca privesc in sufletul unui roman corupt pana in maduva oaselor, si in sufletul unui englez obisnuit, romanul va avea un loc mult mai sus pe podiumul moralei! Si stii de ce? Fiindca in Romania exista o motivatie pentru a pretinde niste foloase: teama de saracie! Daca tara si-ar reveni economic, si oamenii se vor schimba. Pe astia nimic nu-i mai schimba. Au in sange raceala si indiferenta fata de semenul lor! Pot sa spuna de sute de ori pe zi "sorry" sau "please" (si chiar o spun!!!) ca nu valoreaza nimic. In suflet vor ramane intacti. Si nu-i vorba de noi ca straini, ci de relatia dintre ei. Dincolo de pub, sunt niste cunostinte si atat! Cu ei nu poti sa imparti nici bucuria si nici tristetea!
Iata un motiv foarte solid pentru a fi noi, romanii, mandri de ceea ce suntem si simtim!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Apr 2004, 07:22 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Editat

Acest topic a fost editat de Mihai: 11 Apr 2004, 11:21 PM


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Apr 2004, 07:22 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
OMU'BUN
mesaj 11 Apr 2004, 08:04 PM
Mesaj #39


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Am inteles. Si sunt convins ca au inteles si altii. De fapt cred ca fiecare va primi ceea ce-si doreste. Iar eu sunt indreptatit sa cred ca in Romania va fi Paradisul romanilor, inclusiv a celor care astazi isi rup oasele prin Spania, Italia, Anglia sau alte tari. Paradisul tau va fi acolo unde sa-l meriti! Nu spun unde, ca in general adevarul supara!

Si un PS - Cu doi ca tine, o ia Hanu' la vale. Cat despre Romania... Se pare ca au si cutremurele motivul lor!...


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 11 Apr 2004, 09:56 PM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



QUOTE (Crisse @ 11 Apr 2004, 05:35 PM)
Omul Bun, ce motive ii dam Europei sa ne primeasca.

DE CE oare o tara ca Suedia, Norvegia etc nu a vrut sa intre in Comunitate si noi suntem disperati dar cu toate astea nu reusim?

Ce-ti spusem cu vecinul masina etc, erau doar exemple banale, nu era o referire exacta.Sunt N alte exemple. Vorbeai de locuinte paradis din Rom??
La un cutremur am iesit disperati in strada toata familia. Dupa cutremur s-a auzit o bufnitura mare si cu toate ca era intuneric, am vazut totusi un nor de praf..casa vecinilor se daramase peste casa noastra..
Case de paradis zici tu. In tarile comunitatii nu se pot construi oricum case. pretul e pe masura. Nu faci o casa PTR TINE ci ptr VIITOR.
Nu are sens sa ne contrazicem. iubim Romania in aceeasi masura. Ma doare de ce este acolo. Cel mai mult ma doare traiul batranilor.au muncit o viata intreaga. Convinge-i Omule bun pe ei ca in Romania traiul e paradis sau ar putea fi paradis...

QUOTE
trecutul nu-l putem schimba, dar este in puterea noastra sa schimbam viitorul! N-ai cum sa mai intervii asupra necazurilor pe care le-au intampinat atata amar de vreme, batranii, si in general cam toata lumea! Doar ca din acea "toata lumea" o mare parte din vina pentru locul in care ne aflam acum, ne apartine noua, tuturor.

ca sa schimbam viitorul ar trebui impuscate oate generatiile care pana in dec 1989 avea peste 18 ani (printe aceia ma numar si eu!), poate chiar m,ai devreme...
mentalitatea PCR (pile-cunostinte relatii- nu a disparut cu dec 1989) mentalitatea de balcanici...
de cate ori vad Zorba, ma recunosc in acest film ... uite ca am descoperit cyum ma simt: Balcanic!...
Romanii sunt inca tributari pescheshului si mucarerelor asa um au invatat in vreme cand eram provincii (autonome ce-i drept) ale Imperiului Otoman.

btw, am gasit ceva legat de identitatea nationala o cercetare pe siteul metro media transilvania
http://www.mmt.ro/Cercetari/Bare%202001.pdf
f interseant cum ne raportam unii la altii...
QUOTE
Romania este Paradis!

lolllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
poate... pe cei cu dare de mana gen nastase 4-5-6-7-8-9 case...

pt ca ieri, in ajun de Paste am vazut batrani cersind... si am vazut copii ai strazii...
oare cum vada aia romania un paradis?
o sa maluati ca trebuie sa fac ceva pt tara asta...
ei bine.... tara asta trebuie sa imi acorde aceeasi sansa cu a celorlalti sa pot face ceva pt ea...
PCR - pt un job bun
pcr pt p casa
pcr pt o finantare nerambursabila
pcr pt o intalinire cu premierul.
pcr ca sa iti iai permisul de conducere ridicat de politie mai devreme..
PCR

lucrez la o sal de net in rahova. ora costa 10.000 . net si jocuri.
iar incasarile sunt... nu gluemsc cca 3 mil in aproximativ 3 zile...
oameni saraci... si btw, sunt o gramada de tigani aici, f curati, si cu mai mult bun simit decat romanii...
politcosi...
cunosc etnia sta de ani de zile... am avut contacte cu ei...
si, va raog sa ma scuzti daca gresesc, dar nu sunt cu nimic mai rai sau mai buni decat romanii.
sau turcii sau iranieni sau canaieni.
garantez ca merg trot in doua picioare si vorbesc la fel de articulat ca si celelalte natii de care am amintit!
nu ma creteti?
daca e nevoie fac un film.
revenind la sala....
cele mai mari pb aici l-am avut cu ...ghiciti? ei na ! nu se pooooooooaaaaaoate!
ati ghicit?
asa este! cu romanii ... dragii mei conationali! (nu concetateni)...
asa ca pt mine oameni i judec dupa faptele lor. nu dupa etnie...rasa, lungimea parului sau culoarea chilotilor.
am cam deviat...
da.! scuze... da' oboseala e de vina!...
sun "in afara toicului" ... (nu spun "off topic") ca ma si asa sunt acuzat de cosmopolitism...
las acum...

ma duc incerc sa dorm si sa visez la australia, groenlanda, oceania...
una din tarile unde nu cred ca ma va intreba cineva cum ma simt...
ps: ici sa ma mandresc ca sunt romana,.... faptul ca m-am nascut in interiorul acelors granite cu ... cioran, panait istrati, brancusi., Ionesco, eliade, noica, caragiale... nu imi da nici un drept! si nu am de ce sa m laud cu meritele altora!...
[B]TRAIASCA PCR! SI PATRIA NOASTRA SCUMPA ROMANIA!!!
tongue.gif




--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 11 Apr 2004, 10:53 PM
Mesaj #41


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Probabil numai timpul va ajunge sa-si spuna cuvantul, fiindca noi nu avem puterea sa ne punem de acord. Evident ca fiecare stie foarte clar de ce sustine ceea ce sustine, dar se pare ca nu ne putem detasa de starea noastra de fapt. Se mai spunea o data ca mamaliga nu explodeaza!... Si toata lumea incuviinta tacit si ne amuzam...amarnic ca si acum, fiindca suntem mult prea profesionisti in a ne autopersifla!
De data asta ESTE altceva. In primul rand este clar ca lumina zilei ca nu depinde de noi. Dar se pare ca rolul cel mai important in tot miracolul asta nu-l au nicidecum romanii, ci un concurs de imprejurari. Asa am fost noi sortiti mereu sa fim victimile unor concursuri de imprejurari. Oare nu credeti, omeneste vorbind, ca prea am fost victimile imprejurarilor nefaste pana acum? Numai Tezaurul, sau Insula Serpilor si tot am fi avut o alta pozitie. Cel putin asa imi place sa cred. De data asta am trecut de partea cealalta a baricadei, chiar daca in fond suntem tot noi, coruptii si pilosii. E mare pacat ca se intampla ce se intampla (razboi prin Irak, atentate prin Madrid) dar se pare ca e si asta o gaselnita a lui Dumnezeu sa ne ajute sa devenim peste noapte ... simpatizati! Oare chiar n-ati inteles asta?
Nu spun de unde, dar EU STIU ca vom intra in Europa. Nu pot sa va conving, fiindca nu am cum. Dar vom intra o data cu bulgarii, oricate speculatii si dezamagiri vor mai fi pana atunci! Iar o data intrati, vom fi fortati sa devenim o tara civilizata, nu se va mai juca nimeni cu fondurile de dezvoltare, nu va mai indrazni nimeni sa faca o aluzie la spaga, fiindca il va avea vanator pe colegul lui de birou! Probabil ca se va zgudui intreaga structura de baza dar orice tratament cere efort de vointa. Iar pana nu intri pe mana doctorilor, inca mai crezi ca o mai poti duce!...
In sfarsit, deja ma oboseste, nu pesimismul sau scepticismul pe care-l vad in jur, ci neputinta de a vedea o imagine de ansamblu asupra imprejurarilor care ne imping intr-o directie. Cu siguranta vor veni si altele, fiindca nu se poate sa ne rupem gatul mereu, ca si cum ai vedea un film in reluare. Trebuie sa avem un pic de sansa de data asta, ca daca e dupa noi... cry.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 11 Apr 2004, 11:06 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Apr 2004, 11:00 PM
Mesaj #42


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

E mare pacat ca se intampla ce se intampla (razboi prin Irak, atentate prin Madrid) dar se pare ca e si asta o gaselnita a lui Dumnezeu sa ne ajute sa devenim peste noapte ... simpatizati! Oare chiar n-ati inteles asta?


rofl.gif

Mai bine nu trimitea tiganii la furat in vest! tongue.gif Sa vezi ce simpatizati am fi fost atunci!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 11 Apr 2004, 11:25 PM
Mesaj #43


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Si eu sunt tot in vest. Si aici sunt tigani foarte multi. Curios este faptul ca astia ies in evidenta fiindca sunt lenesi sau fiindca cersesc, si mai rar fiindca fura. Dintre cei mai multi prinsi la furat si trimisi in tara, tot romani stiu c-au fost. Dar nu asta ne caracterizeaza pe noi. Au inceput si altii sa inteleaga ca tiganii nu inseamna chiar acelasi lucru cu romanii. (Aici cel putin, femeile fac niste demonstratii actoricesti de ti-e rau! Bagi mana-n foc zicand ca-s indience, pakistaneze sau mai stiu eu ce neam de creoli!) Iar faptul ca si romanii au lichelele lor, nu vad pe cine ar surprinde! Poate pe nemti care erau naivi de cinstiti, dar cu nivelul de securitate din Marea Britanie, chiar nu ai nici o sansa, fiindca daca vor, te vad si-n toaleta in unele locuri! Si-apoi hotul inainte de a actiona isi va pune intotdeauna problema riscului de a fi prins. Trebuie sa fii inconstient sau naiv sa te-apuci sa furi, cand in trei minute ai 99% sanse sa fii inconjurat!
Si-apoi de ce sa furi, cand in general statul aparent te ignora, desi iti urmareste orice miscare? Vrei sa muncesti? Nu-l intereseaza cine esti! Ba de multe ori este absolut constient ca lucrezi la negru si ca nu esti cine pretinzi ca esti, dar atat timp cat iti vezi consiincios de treaba si-ti platesti taxele catre stat, esti unul de-al lor!
Aici in UK, nu numai in Anglia, ci si-n Irlanda sau Scotia sau nu mai stiu pe unde, romanii sunt foarte apreciati, iar daca pe alocuri mai apar incidente, nu astea sunt cele care ne dau in jos, ci imaginile de saracie lucie pe care le difuzeaza in documentarele lor!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 11 Apr 2004, 11:47 PM
Mesaj #44


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



[QUOTE]despre mandria de a fi roman am scris ceva mai sus: eu cred ca este vorba mai intai de o identitate sociala, de grup, la care aderam MAI MULT SAU MAI PUTIN, in functie de stima de sine pe care o are fiecare.

De acord. Si pot completa ca aderarea se face "mai mult sau mai putin" constient.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 12 Apr 2004, 12:16 AM
Mesaj #45


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



[QUOTE] Unii se comporta ca si cum meciul castigat de o echipa romaneasca e o victorie personala, o isparava a muschilor proprii. Copiii care se disting la olimpiade, gimnastele, campionii, muzicienii, scriitorii care ajung la o notorietate transnationala sunt resimtiti ca alibiuri ale valorii proprii. Chibitul e mandru de talentul celui din teren si ajunge sa se identifice cu el. Au castigat "ai nostri", i-au batut "romanii nostri", "suntem cei mai buni" sunt expresiile candide, dincolo de care se ascunde convingerea absurda ca cel care le profereaza e el insusi subiectul succesului. Nea Ghita il aplauda pe Ilie Nastase, ca pe un delegat al competentei proprii. Ilie nu e decat prelungirea pe teren a lui nea Ghita, instrumentul lui de lupta, mana lui dreapta. Romanul e cand Hagi, cand Nadia Comaneci, cand Tiriac, cand Brancusi, cand Mircea Eliade. Epuizat de atatea performante, el adoarme, in cele din urma, obosit, dar mandru. A invins pe toate fronturile. In dimineata urmatoare, lucrurile reintra, pentru o vreme, in normal: mici chiuluri si triserii cotidiene, stazi cu gropi, preturi mari, politicieni mincinosi etc. ("Treaba romaneasca...")



Si nu e bine ? Nu ne este permis sa ne bucuram de reusitele fratilor nostrii ? Pe unde sunt eu citesc mai rar presa romaneasca (spre rusinea mea), dar cind aflu ca "ai nostri", indiferent cine ar fi ei - gimnasti, echipa nationala de fotbal sau un businessman de talia d-lui Tiriac - au facut ceva bun pentru tara, ma bucur sincer.
.. "sunt resimtiti ca alibiuri ale valorii proprii" ... avem ceva in comun: suntem romani


Dar haideti sa urmarim Olimpiada si vom vedea citeva lectii de mindrie nationala.
Sigur, a fi mindru e un pacat. Daca nu cumva de la el se trag toate celelalte.
Dar a fi mindru ca sunt roman, e pacat ?
unsure.gif unsure.gif unsure.gif unsure.gif unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Apr 2004, 12:23 AM
Mesaj #46


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Si eu care am avut impresia ca suntem deja in Europa...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 Apr 2004, 01:35 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Fireste ca suntem in Europa.
Insa romanii nu au de ce sa se mandreasca cu asta, cum nu au nici de ce sa se mandreasca cu faptul ca sunt romani. E o trasatura. Atat. Un om se poate mandri cu ceea ce face sau cu ce gandeste. Da. Dar nu cu o trasatura (inalt/scund, gras/slab, roman/american etc)
De altfel, ideea mandriei de a fi roman imi aminteste de o intrebare pusa de un coleg stupid la un curs. "Dar e moral sa fii negru ?" A se nota ca asta s-a intamplat la un curs din facultatea de stiiinte politice. Dar nu mi-e rusine ca am colegi ce gandesc asa, dupa cum nici nu sunt mandru ca Patapievici locuieste in Romania. Eu nu am nici un merit in asta. Cum nu am merite nici in faptul ca m-am nascut in Romania. Iar mandru poti fi doar de ceva la care ai un merit.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 12 Apr 2004, 02:23 AM
Mesaj #48


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Pentru prima oara ajung la concluzia ca trebuie sa tin cu ursu' smile.gif

QUOTE
Iar mandru poti fi doar de ceva la care ai un merit.

Daca americanii ar fi gandit asa, probabil ar fi avut cu totul alt destin! Si de ce ar trebui sa ne simtim vinovati pentru umilinta pe care trebuie s-o induram in occident? Din pacate, vinovat sau nu, merituos sau nu, cand e vorba de eticheta nationala, porti povara sau onoarea acelei tari, fie ca o meriti fie ca nu! Cati sunt cei care se complac in coruptie, birocratie, trafic de influenta? 22 de milioane? Nu cred! Cati sunt cei care fac zilnic dovada unui discernamant la nivelul oricarei tari civilizate? In mod sigur cu mult mai multi decat cei din prima categorie! Cu toate astea, imaginea este cea care este.
Nu ne putem schimba? Ba da! Am vazut aici o adaptare extrem de rapida a romanilor, chiar daca unii mai viseaza sa dea lovitura unui imprumut la o banca , dupa care s-o stearga! In momentul in care va exista primul care sa plateasca pentru fapta lui, se vor lecui si ceilalti! Iar de schimbat va trebui sa ne schimbam, fiindca nu vom mai avea de ales. Oricate tentatii vor mai exista, teama de a-si pierde serviciul, de a se alege cu referinte foarte proaste si eventual cu un dosar penal, va face si din cei mai corupti niste "baieti de treaba"!

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 12 Apr 2004, 02:30 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 12 Apr 2004, 02:33 AM
Mesaj #49


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



[QUOTE] Fireste ca suntem in Europa.
Insa romanii nu au de ce sa se mandreasca cu asta, cum nu au nici de ce sa se mandreasca cu faptul ca sunt romani. E o trasatura. Atat.

Chiar atit de indiferenti suntem ca ... suntem romani ? Am invatat Istoria Romaniei degaba ? De ce atunci nu am studiat istoria Bangladeshului ?

O trasatura si ...atat ? "Brunet, ochi caprui, 1,87 m, roman, 87 kg ..."

M-a facut mama oltean / Da' putea si-american ...


frusty.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 12 Apr 2004, 02:43 AM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



Te salut Omule Bun !

[QUOTE]Cati sunt cei care fac zilnic dovada unui discernamant la nivelul oricarei tari civilizate? In mod sigur cu mult mai multi decat cei din prima categorie!

Ati vazut ? Speranta nu a murit !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 Apr 2004, 12:00 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Si de ce ar trebui sa ne simtim vinovati pentru umilinta pe care trebuie s-o induram in occident?


Ce intelegi prin "umilinta pe care trebuie s-o induram in occident" ? Eu nu m-am simtit umilit cu nimic. Am intalnit oameni politicosi, zambitori, gata sa te ajute la nevoie. Fireste, daca plecam la furat si eram prins, poate ca atunci as fi fost umilit. Dar, cata vreme iti vezi de treaba ta, nimeni nu are nimic cu tine.

QUOTE
Chiar atit de indiferenti suntem ca ... suntem romani ? Am invatat Istoria Romaniei degaba ?


Nu vad legatura intre a studia istoria romanilor si mandria de a fi roman. Chiar daca as admite ce sustii tu aici, as avea o intrebare. Eu studiez acum pe langa istoria romanilor si pe cea a Europei, a Americii, a Japoniei si a lumii arabe. Ar trebui sa am si nitica mandrie ca sunt american, englez, japonez si arab ?

QUOTE
Iar de schimbat va trebui sa ne schimbam, fiindca nu vom mai avea de ales. Oricate tentatii vor mai exista, teama de a-si pierde serviciul, de a se alege cu referinte foarte proaste si eventual cu un dosar penal, va face si din cei mai corupti niste "baieti de treaba"!


rofl.gif
Arata-mi o singura tara in care nu exista coruptie. Te rog. Insist. Cam greu, nu ? Mai incearca...
Sau noi, romanii, (acceptand, desigur teoria stupida cu mentalul colectiv) om fi mai breji, dar nu ne-am dat seama ? rofl.gif

Acest topic a fost editat de eclectic: 12 Apr 2004, 12:00 PM


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 12 Apr 2004, 03:38 PM
Mesaj #52


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Probabil sunt ceva probleme la "stator", draga electric, daca vorbim aceeasi limba, dar intelegem pe sarite. Si mie mi se pare ca sunt respectat, si sincer n-am avut prea multe motive sa ma simt umilit direct, decat de mitocani rasisti care chiar nu merita luati in calcul. Dar parca se vorbea de sentimentul national, nu? Eticheta de romani nu e poleita cu aur, si parca-ti sare mustarul cand esti intrebat la modul ironic, daca in tara ta exista curent electric, sunt sosele, cladiri inalte si alte asemenea. Ma rog, sa nu-i luam nici pe astia in calcul, ca prea sunt ignoranti, desi la marea majoritate se puteau gasi cam aceleasi idei! Problema se pune la modul cel mai practic: oare in Romania un sofer de masina nu conduce tot o masina? De ce pentru un permis de conducere italian, francez, portughez trebuie sa platesti o asigurare modica, iar daca vii cu permis romanesc, li se pare ca ai coborat din caruta, judecand dupa cum vad ei metoda de evaluare a riscului!!! Asta nu e umilinta, draga electric? Ba e una dintre cele mai mari nedreptati! Nu stiu pe unde-ti petreci tu veacul si nici nu sunt curios, dar cred ca ceva nu ajunge pana la sufletul tau, ci le iei ca atare, ca si cum ar fi firesti, fie ca ne privilegiaza sau ne face o nedreptate!
QUOTE
Arata-mi o singura tara in care nu exista coruptie.

Cred ca de lucrul asta sunt constienti si cei mai inversunati din Comunitate. Diferenta este ca la noi se pretinde si se urmareste obtinerea de foloase. Cam aici ar trebui sa se umble de fapt!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 12 Apr 2004, 03:56 PM
Mesaj #53


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE
De ce pentru un permis de conducere italian, francez, portughez trebuie sa platesti o asigurare modica, iar daca vii cu permis romanesc, li se pare ca ai coborat din caruta, judecand dupa cum vad ei metoda de evaluare a riscului!


pai asta-i discriminare pe fata! asta se intampla in UK ?


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 12 Apr 2004, 04:24 PM
Mesaj #54


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Se pare ca nu prea se stie chestia asta!... Iar asta este una dintre atatea altele care exista! sad.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 12 Apr 2004, 05:04 PM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



OMU'BUN, dar asta este atitudinea societatiolor de asigurare sau este vreo reglementare legistativa!

daca sunt asigurarile, ar trebui sa trimite-ti niscaiva scrisori pe la asociatiile de protectie ale consumatorilor, sa faceti ceva, este de-a dreptul injust, scarbos... si eu care puneam "tara fara constitutie scrisa" pe primul loc in respectarea drepturilor omului... rusine sa le fie...


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 12 Apr 2004, 06:23 PM
Mesaj #56


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Societatile de asigurare au la baza cam acelasi "spirit de turma", iar daca ei considera ca cei din tarile fost comuniste, dar in special est-europenii, nu se incadreaza in standardele lor, nu poti sa faci decat sa ridici din umeri si sa adopti o strategie tipic romaneasca pentru a-i fenta. Iar ei STIU ca tu "ii fentezi", ba chiar iti faciliteaza aceasta tehnica, daca le esti simpatic. Dar nu pentru a avea avantaje materiale, ci pentru a-ti face un serviciu, in schimbul caruia tu le multumesti frumos! Ca risti sa fii prins intr-o zi, asta deja nu mai e problema lor, ci a ta! De aceea este indicat ca sa aplici pentru permis UK, a carui examen teoretic, desi cuprinde 35 de intrebari, este cu mult mai simplu fata de examenul teoretic din Romania. In schimb la examenul practic va trebui sa ai o indemanare perfecta, iar timp de 40 de minute trebuie sa faci dovada tuturor invataturilor de pana atunci, inclusiv stapanirea de sine in situatii critice! Mai mult: daca la parcare sau intoarcerea din trei miscari ai atins cumva bordura, te poti considera cazut. La fel daca nu folosesti frana de mana la semafor sau la intoarcerea din trei miscari. La fel la intrarea cu spatele pe o sosea secundara, daca ai depasit axa drumului... Sau uiti sa pui semnalizarea in sensul giratoriu, in cazul in care esti pe banda a doua...Sau... Sau... De un lucru sunt absolut incredintat: englezii sunt cu mult mai calmi decat noi, iar asta cred ca e o mare calitate. Cand vezi un sofer nervos, ori e negru, ori e roman!... biggrin.gif
Acum sa nu va inchipuiti ca dupa ce isi iau permisul, englezii circula ca la carte. Dar sunt foarte exigenti la examene!

Scrisorile nu cred ca ar putea ajuta la ceva! Cum nici in Romania nu putem scadea preturile la masinile secund-hand care sunt revoltator de mari fata de a oricarei tari civilizate!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Apr 2004, 11:25 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Doamne fereste, ca n-am stiut in ce ma bag blink.gif

Eu va rog sa nu-mi mai trimteti mesaje private cu cat sunteti voi de cool si eu de naspa, ca va cred pe cuvant .Stiti voi care sunteti aia Cand o sa ma timp am sa scriu si la subiect.

pa ca am treaba harhar.gif harhar.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Apr 2004, 04:04 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



am sa rspund , cate putin , dupa cum imi gasesc timp.

QUOTE
diferntele intre popoare sunt cum ziceai tu mai curand de ordin cultural, dar in niciun caz genetic, dar si in sanul aceluiasi popor se gasesc diferente mari intre indivizi...


zar, exista tot felul de asemanari intre membrii unui popor : culturale, de mentalitate, etc. Dar si genetice, vrei sau nu vrei sa accepti. Genetica e o stiinta, nu e o ramura a filozofiei si iti dau cate exemple doresti tu ca un popor care a convietuit in aceleasi limite geografice pentru mai mult timp are un fond genetic comun. De aceea nemtii sunt blonzi , chinezii sunt asa cum sunt si grecii sunt bruneti. De aceea vei vedea o frecventa mai mare a unor boli la anumite popoare , comparativ cu altele, etc etc . Nu vad ce sens are sa negam un lucru atat de evident. Si nu vad in ce fel exemple cum ar fi americanii sau canadienii au vreo legatura cu ceea ce-am spus eu, avand in vedere ca ei sunt popoare de emirganti care s-au format recent. Daca le dai americanilor 1000 de ani si opresti emigratia , si ei vor avea un fond genetic comun.

De exemplu in insulele Hawaii, populatia actuala provine din 3 surse : plinezieni, aisatici si cred ca indieni ( asta nu-s 100%). In sutele de ani in care au conveietuit, genele s-au amestecat si acum autohtonii au un fond genetic comun care cuprinde trasaturi din toate cele 3 etnii din care se trag original.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 13 Apr 2004, 07:45 AM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



ok, chit ca suntem off-topic si riscam consecinte... trebuie sa ma explic, sa-ti explic, (si aici as putea fi rau: "sa-ntelegi" sau nu :"sa-mi explici").

despre ce este vorba?

in primul rand nu am spus ca genetica nu este o stiinta, dar sustin ca si lingvistica si istoria sunt stiinte.

termenul de popor (care este un termen apartinand mai curand istoriei) nu este potrivit geneticii, asa cum o vezi tu, mai apropriat ar fi grup de indivizi care traiesc in aceleasi conditii (climatice, culturale, etc in functie de ce vrei sa pui in evidenta).

eu cred ca tu faci studii, care sunt oarecum tangente cu cursuri despre genetica (sau stiinte de pe ramura) si... e ceva care mie nu mi se pare clar: in anul doi de facultate in psihologie diferentiala ne-a vb profu de un genetician si un psy celebrii care au scris despre diferentele genetice interasiale (publicatie care a fost de altfel criticata pe criterii stiintifice) care nu erau false, dar trunchiate si serveau de fapt niste organizatii nu tocmai bine-intentionate, iar eu regret ca nu-mi aduc aminte numele alora doi si mi-e lene sa caut in cursuri acum. te vei fi inspirat tu din astfel de lecturi?

este adevarat ca concentratia pigmentului care da culoarea pielii, este din ce in ce mai mare cu cat populatia locuieste zone mai apropiate de ecuator, DAR cand se cunoaste doar 1% DIN ROLUL GENOMULUI, chiar daca au fost identificate toate genele, nu se stie nimic despre rolul lor, care isi are rolul in transformarile fizice de care vb.

eu as zice, dupa lecturile mele, ca umanitatea are un fond genetic comun, de aproximativ 99, 99% , iar restul sunt variatii interpopulatii.

daca vrei sa ma convingi de contrariu nu face copy/ paste, explica-mi cu cuvintele tale unde si ce ai citit sau cine si unde ti-a spus!

edit: chestia cu bolile.
este evident ca cultura aici are un rol ff important, la francezi masa este un sacru ritual, la nordici se mananca cand ai foame, coreeni mananca caini dintr-o anumita rasa, francezi scoici, melci si o anumita rasa de broaste, "foie gras"=ficat gras de fapt un ficat dat in ciroza, de rata sau gasca este ff apreciat de francezi, chinezii apreciaza furnicile, japonezii rechinii. evident ca aportul in vitamine si alte substante nutritive variaza de la un tip de hrana la alta.
este evident, in ochii mei, ca in sanul unei populatii cu aceeasi cultura gastronomica, sa apara acelasi tip de boli.

Acest topic a fost editat de zar: 13 Apr 2004, 07:53 AM


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2004, 07:53 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (OMU'BUN @ 11 Apr 2004, 10:06 PM)

Si un PS - Cu doi ca tine, o ia Hanu' la vale. Cat despre Romania... Se pare ca au si cutremurele motivul lor!...

Omule Bun, aici gresesti. Indiferent de locatie, radacinile mele sunt in Rom. Hanul nu poate merge la vale cu doi ca mine...ci la deal. Eu privesc mai departe, nu in urma wink.gif

Cu unul ca tine pot sta ore in sir la o halba, doua si sigur nu ne putem plictisi. De tacut nu ar tace niciunul rofl.gif Asta-mi place la romani wink.gif

Infocatule rofl.gif




--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 13 Apr 2004, 10:44 AM
Mesaj #61


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Crisse, ce te face sa crezi ca PS-ul iti era adresat tie? Dupa cum vezi, alunecarea a fost "stavilita" prin editarea mesajului care precedase raspunsul meu! Nu tu esti tinta, draga mea Crisse, ba dimpotriva, imi place sa "te caut" si te citesc cu placere. Din pacate chiar exista doi "filosofi" care imping Hanu' la vale. Unul dintre ei e poate la inceput si are o scuza, dar celalalt probabil ca este o clona malformata a lui Copernic, si in mod sigur isi va rupe gatul tot gesticuland de pe soclul pe care a fost ridicat!

Sper sa te fi convins! sad.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 13 Apr 2004, 11:19 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trecator
mesaj 13 Apr 2004, 12:48 PM
Mesaj #62


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.919



ohmy.gif ...taaaare ma mai minunez ohmy.gif ...Europa este la noi...chestia este ca poate noi vrem s-o adoptam invataturilor noastre , bine inradacinate si de neclintit..doar vorba aia "noi muncim...nu gandim "..si asta pentru ca avem impresia ca cineva ..in acest caz Europa ne este datoare la nesfarsit cu bani pentru ca noi sa-i cheltuim cu placerea de a fi cei batuti de soarta...dragilor...HAI SA NE TREZIM...sa dam mana cu mana si sa spunem...gata...cu milogeala...asta ar fi mandria de a fi ROMAN pe plaiuri mioritice...pline de ciobani inculti care se cred buricul pamantului european...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2004, 02:12 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ups omule Bun...si eu care eram gata de bataie. Ptiu ce mi-ai facut rofl.gif

Si eu te caut din ochi. Abia astept sa ma contrazic wink.gif Deh, mandrie de roman smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2004, 02:15 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (ursu @ 12 Apr 2004, 04:35 AM)


Chiar atit de indiferenti suntem ca ... suntem romani ? Am invatat Istoria Romaniei degaba ? De ce atunci nu am studiat istoria Bangladeshului ?


M-a facut mama oltean /


Hmm, Istoria Romaniei? Cat la suta din ea este adevarata? AS VREA SA CITESC ISTORIA ROMANIEIcea reala, adevarata.


PS: Sa-ti traiasca mama. Buna rasa a facut:rofl:


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2004, 02:22 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (eclectic @ 12 Apr 2004, 02:02 PM)


Ce intelegi prin "umilinta pe care trebuie s-o induram in occident" ? Eu nu m-am simtit umilit cu nimic. Am intalnit oameni politicosi, zambitori, gata sa te ajute la nevoie. Fireste, daca plecam la furat si eram prins, poate ca atunci as fi fost umilit. Dar, cata vreme iti vezi de treaba ta, nimeni nu are nimic cu tine.



Arata-mi o singura tara in care nu exista coruptie. Te rog. Insist. Cam greu, nu ? Mai incearca...

Ai trait departe de tara cu familie, catel, purcel? Ai fost integrat in viata de acolo total? Abia atunci poti sa vezi cu adevarat cum esti vazut ca roman in afara. Oamenii sunt zambitori, politicosi...doar daca nu au trecut inaintea ta ceva confrati si au aratat alta fatza.
Priveste ce se intampla acum in lume cu marocanii si toate rasele putin mai brunete. Stii desigur la ce ma refer.

Sunt exemple de tari fara coruptie. Vezi tarile nordice. Sunt lucruri care te pot uimi...si sa nu-ti poti reveni dupa wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 13 Apr 2004, 03:06 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai daca singurul contact cu natia X a fost cu hoti, e normal sa fi circumspect.
cred ca la majoritatea li s-a intimplat deja sa-si verifice protofelul dupa ce a trecut, sa zicem, un tigan pe linga ei in aglomereala. n-o fi extraordinar de fair, dar mai toata lumea isi ia masuri de securitate.

cite faze n-am auzit, chiar de la cunoscuti (din RO), care au avut contract de inchiriere pt locuinta in Germania cu preaviz de 3 luni, care nu l-au respectat, plecind si lasind-ul cu ochii in soare pe proprietar. intrebati au zis "da ce-s io fraier?".
te miri ca proprietaru apoi creste avansul pt chirie data viitoare cind inchiriaza (daca mai inchiriaza) la un roman?

QUOTE

Chiar atit de indiferenti suntem ca ... suntem romani ? Am invatat Istoria Romaniei degaba ? De ce atunci nu am studiat istoria Bangladeshului ?

care istorie? cea adevarata sau basmele SF dupa Dumitru Almas?

Acest topic a fost editat de dead-cat: 13 Apr 2004, 03:09 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 13 Apr 2004, 11:05 PM
Mesaj #67


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



QUOTE (Crisse @ 13 Apr 2004, 03:17 PM)
[QUOTE=ursu,12 Apr 2004, 04:35 AM]

Chiar atit de indiferenti suntem ca ... suntem romani ? Am invatat Istoria Romaniei degaba ? De ce atunci nu am studiat istoria Bangladeshului ?


M-a facut mama oltean /

[/QUOTE]
Hmm, Istoria Romaniei? Cat la suta din ea este adevarata? AS VREA SA CITESC ISTORIA ROMANIEIcea reala, adevarata.


PS: Sa-ti traiasca mama. Buna rasa a facut:rofl:

[QUOTE]Hmm, Istoria Romaniei? Cat la suta din ea este adevarata? AS VREA SA CITESC ISTORIA ROMANIEIcea reala, adevarata.

[QUOTE]care istorie? cea adevarata sau basmele SF dupa Dumitru Almas?

Cred ca aveti dreptate, m-am exprimat gresit. In loc de "invatat Istoria Romaniei"
ar fi trebuit sa spun "studiat Istoria cea adevarata a Romaniei". Suna mai bine ?

Pentru ca daca simtim ceva pentru tara asta cred ca vrem sa-i stim si istoria. Cea adevarata. Daca nu simt nimic pentru o alta tara pot sa iau de bun tot ce aflu de prin carti sau alte surse.

Ma bucura faptul ca vreti sa aflati adevarul. E semn bun. Nu sunteti indiferenti si asta imi place. Poate vom putea vorbi despre mindria de a fi roman dupa ce descoperim adevarul sau macar franturi din el. Si eu il caut. Poate nu asa de asiduu cum mi-as fi dorit, dar cu siguranta nu iau de bune "basmele". Stiti voi care.

[/QUOTE]PS: Sa-ti traiasca mama. Buna rasa a facut:rofl:

Crisse draga, nu crede tot ce citesti ! Cauta adevarul ! E o rusine sa fi oltean cum poate e rusinos sa fi roman ?
Pentru informarea ta : 1. nu sunt oltean, dar asta nu are nici o relevanta.
2. chestia asta a "produs-o" Florin Calinescu&gasca de la ProTV acum patru sau cinci ani, intr-o
vara la Costinesti.

Si chiar daca as fi oltean sa sti ca nu sunt suparat pe tine. mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Apr 2004, 08:43 AM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



welcome.gif la Han, eclectic, zar, dead-cat ! smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 14 Apr 2004, 09:29 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Mercic URSU.

Am sa-ti spun ceva ...interesant wink.gif Dupa ce ani de zile la scoala am invatat despre rascoale, Stefani Mari, ani si date importante, e IMENS DE GREU de citit altceva si crezut ca fiind adevarat. Intelegi ce vreau sa-ti spun? O anumita generatie a crescut cu istoria asta. Stim acum doar ca nu a fost adevarata, dar e destul de greu de citit alta si apoi sa credem ca ar fi adevarata.
Daca citesc un subiect despre iepurii albi de exemplu smile.gif , imi iau date din 3-4 surse diferite, compar si abia pe urma trag concluzia. Cu Istoria Romaniei insa nu pot face la fel sad.gif . Intelegi?

Mai Ursu.....daca ar fi sa caut adevarul despre cei care posteaza ceva aici, ar insemna sa stau toata ziua online. Nu ar fi rau rofl.gif

Ti-ai facut-o cu mana ta: oltean ramai....moah rofl.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 14 Apr 2004, 11:53 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



partial poti, citesti Grigore Ureche de exemplu, dar IIRC nici el nu-i contemporan cu Stefan. si nici nu se gasesc prea multe materiale contemporane, parca prima scriere in lb. romana gasita e scrisoarea lu' Neagsu din Campulung. poate s-o gasi ceva utilizabil in surse turcesti, pe care nu stiu citi cercetatori romani chiar le-au folosit.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 10:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman