HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Closed TopicStart new topic
> Mandria De A Fi Roman
Crisse
mesaj 18 Apr 2004, 08:26 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (ursu @ 18 Apr 2004, 03:39 PM)


@Crisse In care emisfera iti porti mindria de romanca ?


In dreapta draga Ursu, caci daca as fi realista, nu as avea nici o picatura rofl.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 18 Apr 2004, 08:43 PM
Mesaj #107


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



Nu ma refeream la emisfere cerebrale. Si oricum, mindria de romanca cred ca o porti in suflet.
Vrei sa spui ca doar cei lipsiti de realism (sau prea-plini de idealism, cum vrei) au "o picatura" ?
Cred ca poti sa fi pragmatic si realist si in acelasi timp sa ai grija si de sufletul tau. Asa cum iti hranesti trupul poti sa iti "hranesti" si sufletul. Cred ca e vorba de echilibru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 18 Apr 2004, 08:57 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Am raspuns cu ce-mi era mai comod wink.gif



--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Apr 2004, 08:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Apr 2004, 11:07 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Dupa ce am citit pe subiectul asta am ajuns la concluzia ca mandria de a apartine unui grup sau a unui popor sau atasamentul fata de poporul tau o chestiune care depinde foarte mult de educatia si caracterul nostru . Prin urmare e atat de variabila si fiecare avem opiniile nostre . Eu una sunt atasata de tara de unde am plecat si imi palce sa spun ca sunt romanca si nimeni n-o sa schimbe asta niciodata asa cum nici pe zar, sau eclectic , sau altii nimeni n-o sa-i faca sa simta altfel .
Si nu am nevoie nici de citate celebre nici de dovezi stiintifice sa argumentez ce simt . Pentru mine asta e o chestiune care e in topul filozofiei mele de viata si a ceea ce sunt eu. Nu m-as putea respecta pe mine insami daca mi-ar renega originea, indiferent care ar fi ea. Si in plus fata de asta chiar cred sincer ca suntem un popor foarte ok si imi plac traditiile nostre, cultura noastra , muzica, tot. Mi-a intrat in singe si cghiar mi se pare peremptoriu sa mai discut despre asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 20 Apr 2004, 08:24 AM
Mesaj #110


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



bine pusa problema cu optiunile si vederile proprii
acum sa va pun si eu niste intrebari:
sa fiu mandru ca sunt roman avand in vedere ca acest popor "cantat si slavit " e format din lenesi, hoti si alte astfel de spcimene ?
si o sa imi sariti in cap ca vezi Doamne nu e asa ...
si o sa va spun de ce suntem lenesi- suntem lenesi pentru ca orice am fi facut in decursul veacurilor am avut ce manca, pentru ca pe teritoriul dragii noastre patrii a crescut mereu ceva d-ale gurii indiferent de conditii
suntem lenesi pentru ca desi stim ca in fiecare an anumite zone ale tarii se inunda in anumite sezoane sau se inzapezesc nu afcem nimic in aceasta privinta si zicem porma la tv " da noi n-am stiut ca sa inunda anu asta"
suntem lenesi pentru ca desi avem pamant bun de cultivat nu facem nimic ca sa il cultivam si am ajuns sa importam cereale din tari precum Israeul unde nu va suparati dar eu stiam ca piatra este principala lor cultura ...
suntem lenesi pentru ca desi stim ca de cativa ani avem seceta si o sa ne moara recoltele nu afcem nimic in aceasta privinta ....
si de ce nu facem nimic?
pentru ca daca incercam sa instalam instalatii de irigare a recoltelor acestea se fura
se fura tevi, se fura orice, pana si sarma de pe stalpii de inalta tensiune a ajuns sa fie tinta unor hti, drept pentru care, ajungem la alt apect: prostia
suntem hoti, pentru ca asa am fost indoctrinati 50 de ani, sa fim toti egali, sa avem ce are si vecinul, si daca nu avem, furam, si suntem lenesi pentru ca nu vrem sa invatam o cale mai buna
suntem curve, pentru ca ne alegem tabara in functie de cum bate vantu
avem o tara frumoasa, plina de bogatii pe care nu le exploatam, dar asteptam "sa vina americanii"
ei bine au venit americanii ... intrebarea este, o sa vina si europenii? ca noi totusi in europa traim
si daca toate astea inspira mandrie, atunci sunt mandru sa fiu roman!


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Apr 2004, 09:24 AM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Esti dur..e dureros de citit ce ai scris, insa nu e nici un neadevar in asta sad.gif . Nu poti fi contrazis.

Intrebarea este, ce ar fi de facut? Oare asa o sa fie tara noastra si peste 30 ani? Ce se poate aface acum? Eu scriam undeva ca trebuie inceput de la educatia in scoli...insa deciziile astea nu tin de noi, suntem prea mici. Ce altceva?

Are cineva urechi de auzit?


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 20 Apr 2004, 10:24 AM
Mesaj #112


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Valherule, tata, te pup de 3 ori pentru ce ai scris thumb_yello.gif Asa e, ai mare dreptate!

In ceea ce priveste intrebarea Crissei - "are cineva urechi de auzit?" eu cred ca raspunsul nu poate fi unul bun decat daca toata lumea, absolut toata lumea zice in cor - "DA!". A face un lucru bun e ceva greu pentru o tara intreaga - si se face doar daca intreaga populatie il face. Pai e de ajuns sa fure unul si sa scape, ca in cel mai scurt timp o sa fure toti... pe acelasi principiu.
Deci, din pacate, eu inca mai cred ca e nevoie de timp. Dar sper din tot sufletul ca el sa fie cat mai scurt posibil... pentru ca vreau sa mor intr-o tara careia ii poti zice din tot sufletul - "Tara adevarata!"

Edit - priviti ce chestie misto! Postul lui Valheru e scris la 9.26, cel al lui Crisee la 10.26 iar al meu si al lui jkd la 11.26 blink.gif Eu zic ca asta-i semn! biggrin.gif

Acest topic a fost editat de genicon: 20 Apr 2004, 10:25 AM


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 20 Apr 2004, 10:24 AM
Mesaj #113


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



Intrebarea este, ce ar fi de facut?
asa zice si Lenin...
De auzit apropape toti aud, dar nu asculta...
educatia in scoli: am un singur cuvant de spus.. adica doua: Proiectul "Paltin"
cine vrea info gaseste...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 20 Apr 2004, 11:59 AM
Mesaj #114


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



nu e vorba de auzit aici dragii mei
este vorba pur si simplu de facut
toata lumea aude , insa toata lumea zice: lasa ca se ocupa autoritatile
iar autoritatile zic: da-i incolo, lasa ca am de lucru la vila
si totusi ... de ce credeti ca luam "M.U.E" ?


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 20 Apr 2004, 12:03 PM
Mesaj #115


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Pentru ca vrem cu orice scop sa intram in UE.... sa se ocupe autoritatile lor! smile.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 20 Apr 2004, 12:06 PM
Mesaj #116


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



inca stau si ma intreb daca nu eram mai mandru sa fiu roman avand capitala la viena ...


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 20 Apr 2004, 01:42 PM
Mesaj #117


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Oamenii de peste tot, nu doar din Romania, simt nevoia sa creada in ceva, in cineva...
DE ce? Pentru ca dc ai incredere salvezi timp. Nu mai trebuie sa fii mereu cu ochii in patru ca nu cumva sa fii tepuit. E realmente comfortabil sa ai incredere in cineva sau in ceva. Ganditi'va de exemplu cum v'ati simti daca ati sti ca soferul de autobuz cu care trebuie sa veniti acasa a tras ceva la masea inainte si ca a avut acum 1 an un accident pentru ca a adormit la volan....sau daca ati sti ca preotul la care va spovediti mai merge si el pe la femei odata la cateva luni...sau daca ati sti ca iubitul(a) nu a fost de fapt in delegatie sambata trecuta ci a fost intr'o cabana cu iubita (ul) alternativ....
Asa si cu treaba asta numita "mandrie nationala"...
Daca poti pastra aceasta "mandrie" dupa ce ai aflat despre faptele negative,inseamna ca aceea nu era de fapt mandrie...
Cine poate sa inteleaga sa inteleaga:)






Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Apr 2004, 06:41 PM
Mesaj #118


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



clapping.gif clapping.gif Valhere ... clapping.gif clapping.gif pentru ce ai scris cu vreo 3 posturi mai sus ...

Asta e ... ai pus punctul pe i, astia sunt romanii ... cui nu-i place, n-am ce-i face .... sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Apr 2004, 08:50 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Genicoane..si ce semn mai este daca te uiti la jkd, care a postat la 12.26 acelasi timp cu al tau. E semn rofl.gif

Sunt banala daca spun ca ar trebui inceput de la cerut restul la cumparaturi? rolleyes.gif


Dupa un pahar de vin rosu simplu wink.gif , imi aduc aminte ca cu cativa ani in urma ma gandeam ca daca si-n tara mea ar fi fost bine, as fi stat langa parinti, frati acasa, nicidecum sa plec printre straini. Sunt sigura ca gandesc multi de aici de pe site la fel ca mine. Ptr ce papucii ei de viata sa te chinui in alta parte cand poti sa stai in tara ta...sau macar sa stii ca in tara ta este loc de intoarcere. E loc de intoarcere?

Urechi de auzit?.......

Un Eminescu cu care ne mandrim nu este cunoscut oriunde ptr ca nu este tradus. Intr-o traducere citeam ca " Romanii spun ca Eminescu ar fi unul din cei mai mari..." Mai sa fie. Deci noi romanii gandim asta....

In aceeasi biblioteca in care am gasit volumul subtire (A5 si aproximativ 50 pagini) al lui Eminescu am gasit insa o carte cu grafica de calitate format A4 trecuta la tari...TRANSILVANIA . Nu este critica sau rasism....ci aprecieri ca cineva duce pana la capat ceva. La asta pot spune "Cine are urechi de auzit sa auda".



--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 20 Apr 2004, 08:56 PM
Mesaj #120


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



off topic@ crisse: ce soi de vin?


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
karmic_parradox
mesaj 20 Apr 2004, 09:35 PM
Mesaj #121


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 9 April 04
Din: bukarest
Forumist Nr.: 3.008



OK...sunt roman.
Bun. Asta inseamna ca am :un steag, o stema... a, sa nu uit...un imn...
1.Citi dintre romani isi respecta steagul?
2.Citi dintre romani cunosc ca exista o stema (care a disparut de pe drapel si ne luptam acum cu niste africani, ca le "furam" culorile...)?
3.Citi dintre romani cunosc imnul, trecind peste ...primele versuri (cele cu "Trei culori cunosc pe lume"...cum incepusera sa cinte niste glumeti)?

Mindria de a apartine unei natii se dovedeste si cind ii respecti insemnele, simbolurile.
Privim pe americani cum sarbatoresc cu evlavie Ziua Independentei.
Ii privim cum serbeaza ziua unei natii.
Stiti care e problema? Ne tot legam de modelul american. Ei bine, populatia SUA este un amalgam de etnii, de constiinte, de orgolii. Cu toate acestea, CU TOTII respecta insemnele americane, respecta ziua lor nationala. Da, ei sunt MINDRI.
Noi, stat "unitar" ce suntem, nici macar de Ziua Nationala nu suntem in stare sa fim uniti, sa respectam tara asta, asa cum e ea.

Poate ca sunt mindra ca sunt roman in clipa in care reuseste un pusti olimpic la matematica sa invinga atitea natii de copii destepti. Poate ca sunt mindra cind aflu ca o firma de software din Romania a facut contract cu Microsoft.
Dar nu mai sunt mindra cind oameni ca acestia sunt FURATI. In propria lor tara.

Din pacate, in clipa asta, ma bucura un lucru : inca mai cunosc un veteran de razboi care sa spuna cu lacrimi in ochi ca a luptat pentru tara asta. Ma bucura fiece clipa in care vorbesc cu el. Cit va mai fi...



--------------------
free your mind
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Apr 2004, 09:40 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Sunt mandra ca stiu gustul vinului romanesc...si destul de mandra sa beau si vin spaniol wink.gif . E aromat, simplu si se bea cand se raspunde la mesaje pe Hanuancutei rofl.gif

Nu am fost off, nu-i asa Valhere? wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 20 Apr 2004, 09:45 PM
Mesaj #123


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



off question da offtopic nu
am gustat destule vinuri ne romanesti si raman la alea autohtone ...
@karmic: wellcome young padawan biggrin.gif
frumos post ... din pakate am incetat sa vad lucrurile asa demult ...
undeva insa ... o struna a cantat ...

Acest topic a fost editat de Valheru: 20 Apr 2004, 09:48 PM


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Apr 2004, 09:52 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (karmic_parradox @ 20 Apr 2004, 11:37 PM)



Din pacate, in clipa asta, ma bucura un lucru : inca mai cunosc un veteran de razboi care sa spuna cu lacrimi in ochi ca a luptat pentru tara asta. Ma bucura fiece clipa in care vorbesc cu el. Cit va mai fi...

Mai am inca un strabunic care este veteran. E un barbat dulce in varsta care cand vin in vizita ma pupa pe ambii obraji si pe urma imi spune...stai Copilasa te pup ca nu te-am mai pupat de mult. Sa nu credeti ca face glume, cu toate ca a fost glumet la viata lui, ci el chiar uita laugh.gif

Mi-e drag. E un om simplu si mai povesteste cate odata despre vremurile grele de demult. Nu critica nimic, ci spune mereu ca asa vrea Domnul. Cand l-am filmat cu o camera video cu cativa ani in urma, m-a intrebat daca o sa se vada la televizor. E naivitate, dar nu m-am putut amuza de asta. E prea batran sa inteleaga. El este totusi mandru, o mandrie pe care noi poate o vom avea la o varsta inaintata..

Care insa e diferenta dintre el veteran in Romania si un veteran din occident? E imensaaaaaaaaaaaaaaaaaa


Cine nu are batrani, sa-si cumpere rolleyes.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
karmic_parradox
mesaj 20 Apr 2004, 09:53 PM
Mesaj #125


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 9 April 04
Din: bukarest
Forumist Nr.: 3.008



@valheru
Mercic!

Cit priveste felul in care vezi lucrurile... Ma bucur ca a cintat o struna.
Vezi tu, tara asta nu a fost bataie de joc intotdeauna... Au fost si vremuri bune. Dar asta... pe vremea strabunicii. Pe atunci, MINDRIA de a fi roman nu era doar o simpla formula, o combinatie de cuvinte folosita de amorul artei. Vremuri ingropate de mult...

Acum... nu mai avem de ce sa fim mindri. Ne-au jefuit si identitatea, si constiinta, TOT.


--------------------
free your mind
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Apr 2004, 09:55 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (Valheru @ 20 Apr 2004, 11:47 PM)
off question da offtopic nu
am gustat destule vinuri ne romanesti si raman la alea autohtone ...

afurisituleeeeeeeeeeeeeeeeeee wink.gif .Tu crezi ca daca mi s-ar da vinul parintilor de acasa, as alege vin de magazin made in mai stiu eu ce tara?
Hai nu ma fa sa-mi dea lacrimile aici departe de tara.


Vezi ca nu am mai pus nici un maimutoi...si asta ptr ca gustul ala imi este in sange wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 21 Apr 2004, 09:11 AM
Mesaj #127


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



nu stiu cat de departe esti dar inchin in cinstea ta un pahar de feteasca neagra de dealu mare - cel mai bun vin rosu romanesc dupa mine
si ca sa nu ziceti ca sunt carcotas: din punct de veder al vinurilor sunt mandru ca sunt roman

Acest topic a fost editat de Valheru: 21 Apr 2004, 09:15 AM


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 21 Apr 2004, 09:35 AM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



QUOTE (Crisse @ 20 Apr 2004, 11:54 PM)
E un barbat dulce in varsta care cand vin in vizita ma pupa pe ambii obraji si pe urma imi spune...stai Copilasa te pup ca nu te-am mai pupat de mult. Sa nu credeti ca face glume, cu toate ca a fost glumet la viata lui, ci el chiar uita laugh.gif

Mi-e drag. E un om simplu si mai povesteste cate odata despre vremurile grele de demult. Nu critica nimic, ci spune mereu ca asa vrea Domnul. Cand l-am filmat cu o camera video cu cativa ani in urma, m-a intrebat daca o sa se vada la televizor. E naivitate, dar nu m-am putut amuza de asta. E prea batran sa inteleaga. El este totusi mandru, o mandrie pe care noi poate o vom avea la o varsta inaintata..

Of, Crisse... m-ai facut sa bocesc. Asa de mult seamana cu bunicul meu, Dumnezeu sa-l ierte... Si el era mandru ca e roman, ca a luptat in razboi pentru tara lui, ca fratele lui a supravietuit lagarelor nemtesti... Dar pentru noi astea sunt povesti. Ma intreb daca as putea sa-mi dau viata pentru tara asta. O iubesc si o urasc in acelasi timp. Imi dau seama ca alta ar fi fost viata mea daca m-as fi nascut in alta parte. Acelasi fizic, aceiasi parinti, aceeasi inteligenta, alt loc. Un strain castiga de 7-8 ori cat mine, fara sa faca nimic in plus, ba chiar mai putine, la locul meu de munca. Doar pentru ca este strain! E corect?! Pe de alta parte, sentimentalismul din mine scoate coltii cand vad olimpici la Tv, cand "bat ai nostri". Suisuri si coborasuri, ca orice dragoste, nu? Doar ca nu stiu daca sunt mandra ca sunt romanca. Uneori sunt. E si asta un inceput. smile.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 21 Apr 2004, 11:02 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Merci Mara!

Nici bunicul meu nu mai traieste. A fost luat in concentrare ptr 7 ani. Cine ar mai rezista acum atatia ani? Bunica a crescut copii multi pe care-i avea ...singura. Vremuri grele, dar oamenii erau simpli si fericiti.

Salariile in afara sunt mai mari, dar si taxele. Desigur ca este un nivel de trai mai bun ca in Romania si sunt posibilitati mai mari...

As vrea sa am doua vieti concomitent si in una sa traiesc in tara toata perioada pe care am trait-o in afara tarii. As vrea sa vad care sunt diferentele. Din punct de vedere social insa, nicaieri nu e ca acasa. Aceleasi amicitii nu le mai ai nicaieri ptr ca cineva din alta tara, cultura nu poate intelege la fel traiul nostru, copilaria noastra, bataile mamelor cu melesteul ohmy.gif (wow..asta poate fi chiar rusinos in afara smile.gif ). Fa-ti o lista Mara cu lucrurile la care nu ai renunta, la ceea ce ai vrea sa ai...si ai sa vezi ca intr-un fel esti mai fericita acolo. Banii sunt importanti....dar cu ei nu poti cumpara anii trecuti, sentimente, clipe pierdute, prietenii.

Hai ca am devenit sentimentalista wink.gif , dar asa cum am mai spus-o indiferent de decizia luata, ca locuiesti in Romania sau ca decizi sa pleci in occident...renunti la ceva. Analizeaza/ati asta.


Valheru, ahhh Feteasca? Si Valheru, ahhh neagra? Mi s-a facut dooooooooor de tara.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 21 Apr 2004, 11:07 AM
Mesaj #130


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



next time te invit la o sticla smile.gif


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 28 Apr 2004, 12:00 AM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE
OK...sunt roman.
Bun. Asta inseamna ca am :un steag, o stema... a, sa nu uit...un imn...
1.Citi dintre romani isi respecta steagul?
2.Citi dintre romani cunosc ca exista o stema (care a disparut de pe drapel si ne luptam acum cu niste africani, ca le "furam" culorile...)?
3.Citi dintre romani cunosc imnul, trecind peste ...primele versuri (cele cu "Trei culori cunosc pe lume"...cum incepusera sa cinte niste glumeti)?


Steagul, stema, imnul sunt insemne ,trebuie sa-ti placa, la fel cum iti alegi un nick aici, nu alegi orice steag. Ele capata alta semnificatie cand sa zicem ai luptat si ai castigat ceva, atunci ridici steagu, canti imnu etc.
Bunicul meu a luptat in primul razboi , ar trebuii sa fiu mandru dar nu sunt, sigur il respect pentru ce a facut, mandru o sa fiu cand fac eu ceva si am si steagu cu mine - vorbesc de competitie intre tari, de aici vine steagul, orice fel de competitie: economica, sportiva, curaj la razboi ...... orice.
Dar toate astea nu sunt mare lucru, a fi mandru depinde de om


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 2 May 2004, 10:30 AM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (Valheru @ 21 Apr 2004, 01:09 PM)
next time te invit la o sticla smile.gif

valheru...vezi ca sunt de genul feminin si tin minte wink.gif .
Pastreaz-o pana anul viitor smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 May 2004, 10:34 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Steagul, stema, imnul sunt insemne ,trebuie sa-ti placa, la fel cum iti alegi un nick aici, nu alegi orice steag.


Zau ? De ce ar trebui sa-mi placa imnul sau steagul ?
Si de unde si pana unde insemnele tarii ti le alegi, ca pe un nick ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 4 May 2004, 10:43 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



OK, daca se vorbeste despre steag, fara sa va luati informatii de nicaieri raspundeti rapid cum merg culorile pe drapel: ros, galben albastru sau albastru galben rosu

Eu sincer nu mai stiu. Dupa cantec ar incepe cu rosu..dar


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 4 May 2004, 11:33 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



albastru-galben-rosu vazut dinspre bita.

QUOTE

Steagul, stema, imnul sunt insemne ,trebuie sa-ti placa, la fel cum iti alegi un nick aici, nu alegi orice steag. Ele capata alta semnificatie cand sa zicem ai luptat si ai castigat ceva, atunci ridici steagu, canti imnu etc.

exista vreun decret pentru perceptia estetica? mie personal imi place designul asta.
si care imn il cint? ca am invatat minim 2.

QUOTE

Bunicul meu a luptat in primul razboi , ar trebuii sa fiu mandru dar nu sunt, sigur il respect pentru ce a facut, mandru o sa fiu cand fac eu ceva si am si steagu cu mine - vorbesc de competitie intre tari, de aici vine steagul, orice fel de competitie: economica, sportiva, curaj la razboi ...... orice.

razboiul n-are nimic comun cu mindria. si strabunicul meu a luptat in primul razboi mondial. in k.u.k. Infanterie Regiment Nr. 29 "Freiherr von Loudon", adica de partea cealata. de care steag is mindru eu acu? si pentru ce?

QUOTE

Dar toate astea nu sunt mare lucru, a fi mandru depinde de om

cit se poate de correct.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 5 May 2004, 08:42 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 4 May 2004, 11:42 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Pana si culorile pe steag merg invers la noi la romani smile.gif

Daca s-ar face un interviu pe strada cu asta...sigur ar fi surprize mari tongue.gif

Acest topic a fost editat de Crisse: 4 May 2004, 11:42 PM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 5 May 2004, 01:10 AM
Mesaj #137


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
si o sa va spun de ce suntem lenesi- suntem lenesi pentru ca orice am fi facut in decursul veacurilor am avut ce manca, pentru ca pe teritoriul dragii noastre patrii a crescut mereu ceva d-ale gurii indiferent de conditii
suntem lenesi pentru ca desi stim ca in fiecare an anumite zone ale tarii se inunda in anumite sezoane sau se inzapezesc nu afcem nimic in aceasta privinta si zicem porma la tv " da noi n-am stiut ca sa inunda anu asta"
suntem lenesi pentru ca desi avem pamant bun de cultivat nu facem nimic ca sa il cultivam si am ajuns sa importam cereale din tari precum Israeul unde nu va suparati dar eu stiam ca piatra este principala lor cultura ...


Valheru, nu sunt deloc de acord! Dar deloc! Tu ai idee ce presupune munca la camp? Ai fost vreodata la tara, sa vezi cat muncesc oamenii aia acolo, si cu ce se aleg la sfarsitul anului? Chestia cu "a crescut ceva indiferent de conditii" este cel putin naiva! Te invit sa te muti un an la tara, si sa stai degaba, sa vezi ce anume creste asa, indiferent de conditii. Probabil o sa fi nevoit sa te hranesti cu buruieni. In plus, nu cred ca istoria a fost asa blanda cu noi incat sa ne induca un astfel de comportament semi-parazitar.

Cand bunicii mei erau inca in viata mergeam in vacante la tara asa ca pot sa iti spun ca in nici un caz nu statea lumea degeaba si astepta sa creasca ceva de-ale gurii.

La partea cu inundatiile iar n-ai dreptate. Tu vrei sa faca taranii din zonele alea studii geologice si hidrologice sa vada daca vor veni viituri sau este mai degraba responsabilitatea celor de la centru?

Ti se pare ca avem prea mult pamant si il lasam nemuncit? Si a cui e vina? A taranului, ca nu are bani sa isi ia tractor, sau a ministerului ca nu planifica lucrarile de o asa natura incat sa nu mai ramana teren nearat? Si cum te astepti ca oamenii sa mai investeasca in pamant daca trebuie sa vanda recoltele pe nimic pentru ca guvernul nu a gasit de cuviinta sa reformeze agricultura si sa gaseasca solutii pentru a mari productivitatea, dar in acelasi timp nu se sfieste sa importe mai ieftin din afara?

Suntem lenesi? Eu cred mai degraba ca suntem dezamagiti. Cu cat entuziasm te astepti sa munceasca un salariat daca abia acopera intretinerea si hrana din salariu? Ce productivitate poti sa astepti de la el. Si cum te poti astepta ca salariatii sa muceasca mai cu spor pentru a ajuta firma sa depaseasca problemele si a fi retribuiti mai bine in viitor cand directorul general isi face vila cu piscina si isi ia inca un mertzan? Oamenii nu devin motivati de la sine, este nevoie de un lider care sa faca lucrurile sa se miste.

Da, exista hoti, exista lenesi, exista incompententi. La noi ca si in alte tari. Doar ca la noi ei conduc.
Dar nu poti spune despre majoritatea romanilor ca sunt lenesi, hoti, rauvoitori, etc.

Celor care au raspuns pozitiv la postarea ta le adresez o intrebare:

Dar parintii vostri? Dar bunicii vostri? Dar prietenii vostri? SI ei sunt hoti, lenesi samd?? Fiindca "suntem lenesi" inseamna noi toti!

PS: Ca fapt divers, Valheru, la un curs de Managementul Resurselor Umane la facultate profesoara a adus in discutie schimbarea atitudinii uniunilor si orientarea lor spre alte cerinte decat salarii mai mari. Exemplul pe care ni l-a dat a fost protestul uniunii muncitorilor de la Alcatel Franta (parca asta era) fata de productivitatea prea ridicata a muncitorilor de la Alcatel Romania. Acestia din urma ii faceau pe francezi sa cada prost in fata managemantului, drept pentru care francezii cereau scaderea "ritmului" de lucru din Romania. So much for us being lazy and shit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 5 May 2004, 05:15 AM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Oameni buni, am spus asta mai devreme pe topic, dar ma vad nevoit sa repet/ reformulez. Nu ai de ce sa fii mandru sau sa-ti fie rusine de faptul ca esti roman. Nu avem nici un merit (sau nu suntem de vina) pentru ca suntem romani. S-a intamplat.
Cei mandri de nationallitate sunt asemenea frustratilor care-s mandri de culoarea ochilor. Nu au cu ce altceva sa se mandreasca. Nu au merite. Poate sa-ti placa sau nu, dar nu ai cum sa fii mandru sau rusinat de faptul ca esti roman.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 5 May 2004, 10:13 AM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (Damnatius @ 5 May 2004, 03:12 AM)


Valheru, nu sunt deloc de acord! Dar deloc! Tu ai idee ce presupune munca la camp? Ai fost vreodata la tara, sa vezi cat muncesc oamenii aia acolo, si cu ce se aleg la sfarsitul anului? Chestia cu "a crescut ceva indiferent de conditii" este cel putin naiva! Te invit sa te muti un an la tara, si sa stai degaba, sa vezi ce anume creste asa, indiferent de conditii. Probabil o sa fi nevoit sa te hranesti cu buruieni.

In plus, nu cred ca istoria a fost asa blanda cu noi incat sa ne induca un astfel de comportament semi-parazitar.


Se munceste mult la tara...insa se munceste in gol. Oamenii sunt naivi si fac acelleasi lucruri de ani de zile chiar daca asta le afecteaza sanatatea. Si eu am avut bunici la tara si inteleg destul de bine despre ce vorbesti.

Toata naivitatea asta vine de la educatie. Nu exista indeajuns de multe cunostinte. Omul s-a invatat sa dea cu sapa etc. Sunt insa la sate oameni care se descurca bine.

Nu cred ca lenea despre care se discuta aici se refera la taranul roman. Este atat de multa lene in Romania...de ne-ar ajunge mii de ani de acum incolo. sad.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 5 May 2004, 10:20 AM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (eclectic @ 5 May 2004, 07:17 AM)
Oameni buni, am spus asta mai devreme pe topic, dar ma vad nevoit sa repet/ reformulez. Nu ai de ce sa fii mandru sau sa-ti fie rusine de faptul ca esti roman. Nu avem nici un merit (sau nu suntem de vina) pentru ca suntem romani. S-a intamplat.
Cei mandri de nationallitate sunt asemenea frustratilor care-s mandri de culoarea ochilor. Nu au cu ce altceva sa se mandreasca. Nu au merite. Poate sa-ti placa sau nu, dar nu ai cum sa fii mandru sau rusinat de faptul ca esti roman.

E alba sau neagra? DA sau NU? Nu sunt de acord doar cu doua variante. Adica chiar nu poate exista nici o farama de mandrie?

Topicul asta ma face sa ma simt mandra ca sunt romanca smile.gif Ar trebui sa spun de ce? Are nevoie cineva neaparat de o explicatie? O am mandria asta in sufletul meu. De ce am nevoie de ea? Simplu, sa le pot insamanta si copiilor mei ceva in ei din ce inseamna sa fii roman. In tara poate asta nu are mare importanta. In afara tarii va asigur ca Romania si a fi roman e mult mai important. Sa nu intelegeti gresit...ma refer strict la educatia copiilor, ptr ca sub nici o forma nu stralucesc cand merg pe strada ptr ca sunt roman. wink.gif



--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 02:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman