HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fascinatia Vanatorii?
Ce parere aveti despre vanatoare?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 64
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Minerval
mesaj 28 Jan 2005, 07:03 PM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Draga domnule Bdl, dvs. doreati un argument care sa sustina vanatoarea, nu neaparat ca sport, cat mai ales ca activitate de placere. Omul este un pradator, in esenta noastra toti simtim impulsuri criminale, insa numai unii dintre noi si le infraneaza. Chestiunea vanatorii iti ascute anumite simturi, te caleste, te elibereaza. Nu se omoara dintr-o placere frivola, iar numarul legal de animale rapuse vanatoresc este mult prea mic fata de cel total detinut de ferma. Prin urmare, chestiunea aceasta de a condamna vanatoarea ca fiind ceva demonic, cum am mai citit pe aici, ori primitiv mi se pare doar o afirmatie puerila, de copil care vede un animal ranit si se apleaca sa-l imbratiseze. Se merge chiar inspre patetic.
Vanatoarea profesionista are un rol important pentru cei care doresc sa isi perfectioneze atari abilitati, chiar sid e lideri, de management al resurselor, daca stam sa ne gandim. Acum nu stiu in ce masura ideile de a compromite vanatoarea au fost gandite, insa cei care au criticat aspru acest fenomen nu cred ca au participat vreodata la o vanatoare profesionista ca sa traga o concluzie reala fata de ce este vanatoarea, cum si in ce masura se tine aceasta.
Personal, observ cu un oarecare zambet ironic cat de usor pot fi amagiti oamenii catre alte probleme in loc sa isi vada problemele de sub nasul lor, cele pertinente, cele de care te impiedici si pe care uneori nu le poti depasi. Aceasta sa fie oare problematica tranzitiei romanesti, daca este sau nu "umana" vanatoarea de bibilici? Fiecare trage propriile concluzii, insa, repet, nu consider ca asupra fenomenului vanatorii ar trebui sa se faca atat de multe valuri.
Dar, romanii se complica, asa cum au facut-o si in ultimii 15 de ani. Sa fie iar vorba de "greaua mostenire" sau simpla prostie romaneasca de a fi incapabili de a evolua, de a merge inainte si de a atinge etape superioare fie de cultura, stiinte, civilizatie s.a.m.d.
Toate cele bune!
Shalom.

P.S.: Necunoasterea adevaratelor probleme sociale a devenit un "sport national" pentru societatea civila romaneasca!

Acest topic a fost editat de Minerval: 28 Jan 2005, 07:08 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Jan 2005, 08:53 PM
Mesaj #212


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



D-le Shalom.....
Ti-am spus mai demult, esti singura persoana care reuseste sa scrie mult si sa nu spuna nimic...de ce ma mir, nu stiu, am inteles ca esti avocat...o sa-ti bag in seama aberatiile ceva mai tirziu, acum am o treaba importanta de facut..... wink.gif
Iah Ritcis.....in rrest, toate cele bune... mwah1.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 28 Jan 2005, 11:33 PM
Mesaj #213


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE
Sunteti de acord cu satisfacerea anumitor instincte umane prin uciderea unor animale?


Mai bine, vorba lui Cioran ,iau un pix in mana sau o tastatura si ma defulez ..in scris ! juggle.gif De fapt trebuie ucisi ..piticii din noi !Da' nu la Han ! tongue.gif

QUOTE
Ce credeti ca poate provoca pasiunea pt vanatoare?Vanitatea vanatorului? nevoia de a se impune? feelingul care il are la uciderea anumalului?


N-am vanat niciodata! Poate un mod de resuscitare a unui orgoliu ranit ! juggle.gif

Acest topic a fost editat de fiatlux: 28 Jan 2005, 11:35 PM


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jan 2005, 11:33 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Diana-Maria
mesaj 29 Jan 2005, 03:38 AM
Mesaj #214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



QUOTE
afirmatie puerila, de copil care vede un animal ranit si se apleaca sa-l imbratiseze

Minerval, zi-mi si mie ce vezi tu rau in asta, sa nu mor proasta ! ranting.gif
Aveam o altfel de parere despre tine... cry.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 29 Jan 2005, 03:39 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Jan 2005, 06:15 AM
Mesaj #215


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Draga domnule Bdl, dvs. doreati un argument care sa sustina vanatoarea, nu neaparat ca sport, cat mai ales ca activitate de placere.
Draga d-le Minerval,
Observ ca nu va schimbati deloc....cititi cu capul si judecati cu fundul....eu nu sustin vinatoarea facuta de neprofesionisti...nici ca sport , nici ca activitate de "placere"...

Omul este un pradator
Vorbeste in numele tau.... lasa-te de filozofia asta de 2 bani...

Chestiunea vanatorii iti ascute anumite simturi, te caleste, te elibereaza.
Da , asa e.... ministrul Sirbu e f calit acuma, mai ales in unele zone ale corpului....si probabil ca la momentul respectiv putem zice ca s-a eliberat pe el..... rofl.gif Si daca nu sint indiscret, ce simturi iti ascute vinatoarea si alte activitati nu pot face asta?

Prin urmare, chestiunea aceasta de a condamna vanatoarea ca fiind ceva demonic, cum am mai citit pe aici,

Schimba-ti ochelarii badie... sau invata sa citesti...unde am sustinut eu ca vinatoarea e demonica?

Vanatoarea profesionista are un rol important pentru cei care doresc sa isi perfectioneze atari abilitati, chiar sid e lideri, de management al resurselor, daca stam sa ne gandim.
Auuuuu, norocul tau ca nu doare prostia omule.... ca acu ai face ca lupuuuuuuu....
Defineste termenul de vinatoare profesionista, ca vad ca o iei pe aratura rau de tot....

Acum nu stiu in ce masura ideile de a compromite vanatoarea au fost gandite, insa cei care au criticat aspru acest fenomen nu cred ca au participat vreodata la o vanatoare profesionista ca sa traga o concluzie reala fata de ce este vanatoarea, cum si in ce masura se tine aceasta.
Ete ca am vazut pe viu ce e o vinatoare.....niste bezmetici cu scule scumpe incercau sa impuste niste iepuri....ciiih....imi si imaginez ce saga puteai asculta peste 2 saptamini de la vinatorii aia... cum s-au luptat ei cu iepurele..... si ala a vrut sa le taie gitu cu urechile....

Personal, observ cu un oarecare zambet ironic cat de usor pot fi amagiti oamenii catre alte probleme in loc sa isi vada problemele de sub nasul lor, cele pertinente, cele de care te impiedici si pe care uneori nu le poti depasi. Aceasta sa fie oare problematica tranzitiei romanesti, daca este sau nu "umana" vanatoarea de bibilici? Fiecare trage propriile concluzii, insa, repet, nu consider ca asupra fenomenului vanatorii ar trebui sa se faca atat de multe valuri.
Atunci de ce te bagi in discutie mai Miticule? Doar ca sa spui niste vorbe? Ia tranziteaza-te in alta parte...

Dar, romanii se complica, asa cum au facut-o si in ultimii 15 de ani. Sa fie iar vorba de "greaua mostenire" sau simpla prostie romaneasca de a fi incapabili de a evolua, de a merge inainte si de a atinge etape superioare fie de cultura, stiinte, civilizatie s.a.m.d.
Na ca a mai aparut un secretar de partid pe forum....bai iluminatilor, mai scutiti-ne de ifosele astea...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 29 Jan 2005, 10:14 AM
Mesaj #216


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (abis @ 27 Jan 2005, 11:58 PM)
Dandanescu, inteleg ca tu esti vanator.

Hehe, de fapt nu sunt vinator. Sau daca vrei, numai pe hirtie, "vinator nepracticant".
Am trecut toate examenele, am primit toate permisele necesare, am platit toate taxele.
E mai lunga povestea, dar in orice caz sportul meu preferat este calaritul cailor prin zone salbatice,
de care se gasesc cite vrei aici in British Columbia.
Astfel am de-a face indeaproape cu diverse persoane (dintre care unii prieteni)
care se ocupa recreational cu vinatoarea, pescuitul,
si multe alte activitati in general descrise de termenul "outdoors", adica in mijlocul naturii.

Cred ca nu gresesc prea mult sa afirm ca dintre toti cei pe care ii cunosc in acest grup,
parerea unanima ar fi fost identica cu a mea in ce priveste episodul cu mistretii, adica:
De un gust indoielnic! dar nicidecum reprezentativ
pentru vinatoare asa cum se practica in mod normal pe aici.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 29 Jan 2005, 10:17 AM
Mesaj #217


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (abis @ 27 Jan 2005, 11:58 PM)
Spune-mi daca gresesc: din cate stiu, un vanator este cu atat mai apreciat cu cat obtine "trofee" cat mai valoroase. Dar "trofee" nu se obtin de la animale bolnave sau batrane, ci de la exemplarele cele mai viguroase, care asigura perpetuarea in conditii bune a speciei...


Trofeele sunt clasificate dupa conformatie, si regulile impun o anumita conformatie pentru a permite vinarea animalului.
Prin schimbarea regulilor in mod periodic se pastreaza echilibrul dorit.
Aceste reguli sunt adesea draconice, cu restrictii peste restrictii,
dar sunt acceptate de vinatori fara obiectie dupa dezbaterile si analiza corespunzatoare
si sunt impuse cu strasnicie de paznicii de vinatoare, platiti tot din permisele si licentele platite de vinatori.
Asa doar ca idee, iata doar o portiune relativ simpla din aceasta reglementare:
http://wlapwww.gov.bc.ca/fw/wild/resident/...special_leh.htm
Exista un "synoptic" cu tabele si calendare si zone geografice si restrictii care are citeva zeci de pagini numai pentru British Columbia,
si la orice infractiune platesti amenda, sau ti se suspenda sau anuleaza permisul de vinator.

Din cite stiu eu, multe trofee spectaculoase se obtin tocmai de la animalele batrine.
In unele zone din America de Nord a aparut o epidemie
(pe motiv de hranire artificiala - pe motiv de supraaglomerare cu animale a ecosistemului!),
si pentru a eradica animalele (cerbi) din zonele afectate inainte de a raspindi boala,
s-a introdus pe o perioada limitata vinarea fara permis ... a femelelor! care nu au nici un trofeu!
Deci? asa s-a eliminat populatia de animale bolnave.

PS. Personal nu ma intereseaza trofeele. Multi cunoscuti de-ai mei pasionati de vinatoare
nu se preocupa decit marginal de trofee.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 29 Jan 2005, 10:25 AM
Mesaj #218


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (abis @ 27 Jan 2005, 11:58 PM)
Dealtfel, animale precum lupul sau ursul au disparut din fauna multor tari europene


Si in America de Nord exista o situatie precara, fara nici o sansa de echilibru de lunga durata
in contextul slabei reglementari si lipsei de fonduri, pina cind s-a adoptat metoda prezenta,
prin care terenurile de vinatoare sunt intretinute si repopulate din auto-finantare,
pe baza vinzarii de licente si permise vinatorilor.

QUOTE (abis @ 27 Jan 2005, 11:58 PM)
(am aflat de curand de la BBC ca in Norvegia mai exista in salbaticie exact 20 de lupi, iar guvernul a decis sa aprobe impuscarea a un sfert din numarul lor...) nu din cauza ca au fost protejate mai mult decat era cazul, ci din cauza vanatului extensiv.

Chestia asta mi se pare tipica:
fermierii si guvernul decid - dupa cum citim in cazul de mai sus,
nu vinatorii!!

Ori, fermierii nu sunt interesati de vinatoare ca sport, ei vor tocmai eradicarea lupilor.
Adesea o fac cu capcane sau otrava...
Guvernul, sub presunea grupului organizat de fermieri - va ceda!
daca nu exista un alt grup care sa puna presiuni contrare, in sensul mentinerii resursei.

Dintre aceste grupuri interesate de mentinerea ecosistemelor, pina acum, in general vorbind,
ecologistii au avut unele succese, dar vinatorii (in contextul actual),
folosind metode complet diferite, au avut succese cel putin la fel de semnificative
in ce priveste conservarea speciilor.

As putea sa mentionez ca in zona unde locuiesc s-a reintrodus de curind ursul grizzly,
aproape exclusiv din initiativa vinatorilor.
Ramine de vazut citi ecologisti, turisti, biciclisti "de munte" ii vor acuza acum tot pe vinatori
in urma intilnirilor cu acest pradator imens... hh.gif

Calibrul armei (.308) pe care o port cu mine cind
ma deplasez calare prin zona respectiva, pustie si izolata
este marginal necorespunzator (prea mic)
pentru asemenea tinta in caz de autoaparare... rolleyes.gif

Despre licente pentru grizzly, hehe, este loterie si
sunt oameni care tot cumpara licente de ani de zile,
dar nu le iese numarul lor de permis, asa ca incearca din nou anul (sezonul) viitor.
Din banii astia a fost finantata repopularea zonei despre care vorbeam.

Apropo, se intimpla sa-ti iasa numarul dupa nu stiu citi ani si apoi in sezon, sa nu gasesti nici un grizzly!
Ei, si ce? Nu-i nimic, doar ca nu mai ai voie sa mai incerci pentru urmatorii cinci ani! ohyeah.gif
Asa sunt regulile, sunt facute de comun acord cu vinatorii, care inteleg de ce sunt asa si le respecta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 29 Jan 2005, 11:08 AM
Mesaj #219


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (bdl @ 28 Jan 2005, 07:35 AM)
Sportul e una, si competitia e alta in anumite situatii....vinatoarea si pescuitul pot lua forme de competitie, competitie intre vinatori si pescari, dar nu e sport...Sportul  implica competitia in majoritatea cazurilor si da sanse egale tuturor participantilor... eu asa vad problema....
Dane, sa fie clar, nu  sustin ca asta e adevarul universal valabil.... dar pt mine vinatoarea nu va fi un sport niciodata....si in plus se bazeaza pe niste instincte primare  care la ora actuala nu mai au nici o justificare...


Uite, si deconstructia mesajelor altuia este un sport.
Il mai practic si eu din cind in cind. wink.gif
Totusi daca am alte argumente solide, rezonabile nu mai imi dau osteneala cu
despicarea in patru pe indelete a unor afirmatii arbitrare.

Daca practici, spre exemplu, cross-country skiing, unde vezi tu competitia?
In definitia de dictionar (pentru sport) nu apare ca o conditie necesara competia, este doar optionala.

Daca doresti sa folosesti o referinta impartiala, zic eu,
uite iti recomand din nou niste link-uri despre ce este un sport

American Heritage Dictionary si inca vreo citeva, aici:
http://dictionary.reference.com/search?q=sport

Merriam-Webster http://www.m-w.com/cgi-bin/dictionary?book...ionary&va=sport

Cambridge http://dictionary.cambridge.org/results.asp?searchword=sport

Pot sa mai gasesc si alte link-uri de genul asta... Te las sa bagi tu acolo "hunt" sa vedem ce gasesti wink.gif

...Poate ca tu incerci sa afirmi ca "Daca nu este extreme sport, atunci (vinatoarea) nu mai este sport deloc!"
sau poate "Daca este blood-sport, atunci (vinatoarea) nu mai este sport deloc!"

Fals, in ambele cazuri, dupa dictionar si semantica acceptata in general.

Dar tu poti sa-i spui cum vrei, in fond tot asa si unii oameni religiosi nu pronunta anumite cuvinte,
ci folosesc eufemisme, de genul "Necuratul", nu-i asa? ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de dandanescu: 29 Jan 2005, 11:11 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DaBiJa
mesaj 30 Jan 2005, 12:01 AM
Mesaj #220


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 2 August 04
Din: www.d-petre.ro
Forumist Nr.: 4.178



Daca vanatoarea nu poate fi considerata sport ... oare boxul e sport ??? hh.gif
Pai cam e ... ca doar e sport olimpic, exista competiatia intre doi oameni cu aceleasi arme si sanse ... si atunci de ce pe ringul de box este mai mult sange decat la unele partide de vanatoare ??? ( Astazi la stirile Pro a fost o stire despre o alta vanatoare din jud. Arad ... unde nu a fost impuscat nici un mistret ... si ca acea vanatoare sunt foarte multe

(Ce a facut Tiriac si NASTASE nu seamana a vanatoare si nu trebuie confundata cu vanatoarea)


BDL ...ce parere ai de luptele din circuitul K1 ... ultima finala de la Tokio spre exemplu ...


--------------------
www.d-petre.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 30 Jan 2005, 01:31 AM
Mesaj #221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (Diana-Maria @ 29 Jan 2005, 02:38 AM)
QUOTE
afirmatie puerila, de copil care vede un animal ranit si se apleaca sa-l imbratiseze

Minerval, zi-mi si mie ce vezi tu rau in asta, sa nu mor proasta ! ranting.gif
Aveam o altfel de parere despre tine... cry.gif

Draga Diana, cel mai teribil lucru care se poate intampla, in plan lingvistic, e sa nu fii inteles. Mie mi se intampla cam des acest fenomen si inca nu am gasit leac la febra aceasta fara nume.
Afirmatia cu pricina nu am facut-o din rautate, din maleficitate, afirmatia are drept suport o gandire pragmatica vizavi de realitate. Realitatea nu e suava, nu e intotdeauna buna ori corecta, realitatea poate fi chiar mai stranie decat ni se poate prezenta prin intermediul unei fabulatii.
Ceea ce am scris in redactarea mult blamata a primit un vot negativ dintr-un punct de vedere ce nu a coincis cu optica mea fata de aceasta chestiune. Chestiunea de puerilitate, in acest caz, o vad in incapacitatea unei persoane ori a unui grup de persoane de a-si canaliza fortele intelectuale catre o discutie matura, elocventa, care sa fie productiva nu numai in viziunea lor, singulara, ci si in viziunea ansamblului, in corpore. Aici trebuie trasata o mediana, si analizat daca ceea ce este in stanga echivaleaza cu ceea ce este in dreapta, adica daca vizune singulara se potriveste cu ceea ce se intampla ori exista in realitate. In realitate, omul este un pradator, este un cuceritor, este un distrugator, insa, in acelasi timp, omul este un iubitor de frumos, un analist complex al vietii insesi, un creator. Este imposibil de spus in ce cuatum gasim calitatile si chestiunile diametral opuse acestora in caracterul unui om, insa ceea ce este sigur este ca atat raul cat si binele le purtam cu noi in permanenta, oriunde ne poarta pasii. In orice punct de pe glob, in prezenta omului, poate fi atat iad cat si paradis. Ceea ce ne desparte de salbaticia iadului rezida tocmai in capacitatea superioara de a discerne intre decizii complexe, delicate tocmai prin natura lor. Este drept ca unii oameni, prin comportamentul lor fie salbatic ori crud, inuman, tradeaza conditia umanitatii lor, isi tradeaza propria lor esenta de fiinta superioara, dar prin existenta acestora se contrabalanseaza binele produs de minti stralucite, de vizionari ce depasesc insasi orizontul imaginatiei, aceasta chestiune per total ducand la o armonizare dintre bine si rau, dintre paradis si iad. Asa este firesc sa fie, iar acest "firesc" declama tipologia ontologica a ceea ce suntem in prezent. In timp, poate omul va atinge praguri spirituale ori de contiinta cu mult superioare a ceea ce avem in aceste vremuri, pana atunci, insa, nu putem decat sa luptam pentru o stare mai buna a lucrurilor cu vointa si credinta in nobletea actiunilor noastre. Daca lupta este una destinata binelui, iar principiile directoare sunt sanatoase, balanta va inclina succesul de partea binelui. Nu trebuie sa va ascundeti dupa masti ca sa faceti bine si nu trebuie sa luati parte la tevaturi ridicole ca sa va afirmati punctul de vedere. Pur si simplu actionati in virtutea impotrivirii celor pe care constiinta, educatia si principiile dvs. va spun ca este malefic, atata vreme cat sursa vointei dvs. este una sanatoasa.
Un om corect, un om demn si de onoare nu are de ce sa se teama.
Revenind la problema in discutie, chestiunea tratata are in vizor functia de baza a conditiei umane, respectiv vanatorul din noi, pradatorul, si ravna care uneori ne conduce catre cai, posibil, gresite. Insa sa iti renegi propria origine, propria ta stare de fapt, mi se pare aberant. Nu exista om fara de pacat asa cum nu exista pacat fara sa fi fost comis de om. Iar daca vanatorii i se pune titulatura de pacat, atunci umanitatea insasi este pacatoasa si tradatoare propriei conditii de a fi ceea ce este.
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 30 Jan 2005, 01:39 AM
Mesaj #222


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Dane,
Din citatul care l-ai bagat tu, citeste cu atentie te rog....se refera exact la aspectul ala de care pomenesti.... wink.gif

Sportul implica competitia in majoritatea cazurilor asta am spus eu, si m-am gindit sa dau exemplu jogging-ul, dar am zis ca poate lumea pricepe....Te rog nu devia discutia pt ca ai inteles exact la ce ma refer...nu deturna sensul spuselor mele...

American Heritage Dictionary si inca vreo citeva, aici:
http://dictionary.reference.com/search?q=sport

Exact din AHD am dat eu un citat mai sus.... wink.gif ce spune despre vinatoare.... sigur ai citit ce am zis acolo?Ma indoiesc...

Te rog sa arati tu unde spune ca vinatoarea ESTE SPORT, nu ca poate fi considerata sau este considerata de unii sport...

...Poate ca tu incerci sa afirmi ca "Daca nu este extreme sport, atunci (vinatoarea) nu mai este sport deloc!"
sau poate "Daca este blood-sport, atunci (vinatoarea) nu mai este sport deloc!"

dane, iar deturnezi discutia.... eu am spus ca nu e sport.... atit.... fara extrem sau blood....nu e sport deloc....da un motiv ca sa fie considerata sport...... arata o definitie care spune clar ca ESTE sport....fara interpretari si nuantari....personale...
Si am spus mai devreme: argumentul suprem e o definitie de dictionar? Alt argument nu ai?
Hpbby? Da.... Sport? NU.... din pacate


Dabija,
Chestia asta a cui e?
Daca vanatoarea nu poate fi considerata sport ... oare boxul e sport ???

BDL ...ce parere ai de luptele din circuitul K1 ... ultima finala de la Tokio spre exemplu ...
Nici macar nu am curiozitatea sa ma uit pe net dupa luptele astea sa vad cu ce se maninca....daca au vreo legatura cu ce discutam aici, te rog sa-mi explici care e defapt intrebarea....





--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonard
mesaj 30 Jan 2005, 06:29 PM
Mesaj #223


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 99
Inscris: 2 December 04
Forumist Nr.: 5.049



QUOTE (bdl @ 30 Jan 2005, 01:39 AM)
Te rog sa  arati tu unde spune ca vinatoarea ESTE SPORT, nu ca poate fi considerata sau este considerata de unii sport...

Ce diferenta este intre expresiile "vanatoarea este un sport" si "vanatoarea este considerata un sport"?
Tie oricum nu-ti place vanatoarea, indiferent daca este sport sau nu. Mai are vreo importanta textul din dictionar?
Chichitele lingvistice nu pot clinti pasiunea pentru vanatoare a nimanui, dar sunt un excelent mijloc pentru a bate apa in piua. jamie.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 30 Jan 2005, 07:03 PM
Mesaj #224


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Leo,
Nu e vorba de chichite lingvistice....
Daca toata lumea spune ca voleiul e sport, cine sustine altfel inseamna ca nu e intreg la cap...argumente ca voleiul e sport sint destule....
Ma leg de traba asta pt ca se doreste "inducerea" ideeii cum ca vinatoarea ar fi un sport.... ori nu este asa.....vinatoarea este o activitate ce se poate incadra la hobby....
Ori daca tu vrei sa sustii ca sportul si pasiunea pt ceva sint tot una....sincer, nu prea bate...

Fiecare ne exprimam opinia .... nu incerc sa-l conving pe dan ca vinatoarea e ceva gresit.... asta e punctul meu de vedere, eu il sustin cu argumente...dar probabil pt tine cind nu ai ce argumente sa aduci bagi totul in categoria "apa in piua " si traiesti cu iluzia ca ai lamurit problema...

Si rahatul are motz..... si totusi nu e profiterol, chiar daca ar putea fi considerat asa datorita formei....
Si nu eu am adus definitiile din dictionar in discutie....citeste in urma si vezi cine a dat primul link la dictionar....



--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonard
mesaj 30 Jan 2005, 09:18 PM
Mesaj #225


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 99
Inscris: 2 December 04
Forumist Nr.: 5.049



QUOTE (bdl @ 30 Jan 2005, 07:03 PM)
Ma leg de traba asta pt ca se doreste "inducerea" ideeii cum ca vinatoarea ar fi un sport.... ori nu este asa.....vinatoarea este o activitate ce se poate incadra la hobby....
Ori daca tu vrei sa sustii ca sportul si pasiunea pt ceva sint tot una....sincer, nu prea bate...


Si daca-i un hobby, care-i problema? Doar nu-i ceva rusinos sa ai o pasiune sau mai multe.

E drept, vanatoarea e diferita de alte sporturi mult mai conventionale, dar mai sunt si altele: sahul, rodeo, alpinismul, pescuitul, cursele de melci, go, petanque etc.

Pentru unii si sexul e un sport.
Pana la urma urmei, de ce nu-i vanatoarea un sport?
Pentru ca vanatul n-are aceleasi sanse ca vanatorul? Pai ce? Popicele au aceleasi sanse ca si cel care arunca bila?

E drept ca vanatoarea poate fi privita ca o competitie dintre om si animal, dar in primul rand este o intrecere intre vanatori. In acelasi timp este o activitate prin care se formeaza personalitatea vanatorului, prin care se pot ameliora calitatile sale fizico-psihice si volitive. Iar astea sunt trasaturile sportului.

SPORT, sporturi, s.n. Complex de exerciţii fizice şi de jocuri practicate în mod metodic, cu scopul de a dezvolta, de a întări şi de a educa voinţa, curajul, iniţiativa şi disciplina.[...] (dexonline)

E adevarat, unii vanatori raman blocati la regretabila idee ca scopul acestei activitati e sa ucizi cat mai multe animale, iar A. Nastase pare a face parte dintre ei.
Vanatorii mai evoluati au o filosofie mult mai interesanta si eu sunt de parere ca merita respectati.







Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 30 Jan 2005, 10:20 PM
Mesaj #226


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



CA tot ne invartim, care este scopul vanatorii si care sunt acele sentimente speciale? (inafara de scopul de a omori animalele in exces care fac ravagii in padure)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonard
mesaj 30 Jan 2005, 11:11 PM
Mesaj #227


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 99
Inscris: 2 December 04
Forumist Nr.: 5.049



QUOTE (Blakut @ 30 Jan 2005, 10:20 PM)
CA tot ne invartim, care este scopul vanatorii si care sunt acele sentimente speciale? (inafara de scopul de a omori animalele in exces care fac ravagii in padure)

Care-i scopul oricarui sport? Mens sana in corpore sano. Unii incearca sa atinga acest deziderat alergand dupa o minge, iar altii vanand animale.
Care-i dorinta oricarui sportiv amator? Sa aiba cat mai des ocazia sa practice sportul preferat in conditii cat mai bune.

Vanatorii pasionati de toate aspectele activitatii lor vor depune eforturi pentru a avea cele mai bune conditii de practicare. Ei sunt iubitori ai naturii si sunt printre cei care fac eforturi pentru conservarea ei. Ei vor sa aiba ce vana, prin urmare se vor preocupa pentru a preveni disparitia speciilor. E adevarat, vanatoarea presupune uciderea unor animale si se poate discuta foarte mult asupra eticii acestui act. La fel am putea discuta asupra eticii celor care obliga niste cai nevinovati sa-i poarte in spate si sa alerge pana le extenuare in curse aparent fara nici o finalitate practica.

Ce se intampla daca un vanator de fazani nu este pasionat de intreg ansamblul acestei activitati? Sa presupunem ca il intereseaza doar trasul la tinta zburatoare si ca nu-i prea place sa se oboseasca plimbandu-se prin padure. Nici carnea de fazan nu i se pare prea gustoasa. Omul asta isi va cumpara o instalatie de aruncat talere si se va distra de minune in gradina proprie.
- Minunat ! vor striga unii. Nu mai sunt omorati fazani.
E adevarat, "vanatorul" de talere nu mai impusca fazani, dar nici nu-l intereseaza daca mai exista fazani in padure. De fapt, s-ar putea sa nu-l intereseze nici daca mai exista padurea.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 Jan 2005, 12:17 AM
Mesaj #228


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Leonard,
Te-ai bagat ca musca in ....mijlocul problemei.... ia si citeste din urma si o sa gasesti de ce ultimele tale doua posturi sint doar vorbarie irosita.....
Nu eu am sustinut ca vinatoarea e sport.... jamie.gif
Iar explicatia asta
Care-i scopul oricarui sport? Mens sana in corpore sano. Unii incearca sa atinga acest deziderat alergand dupa o minge, iar altii vanand animale.
m-a lamurit cita minte ai in cap....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonard
mesaj 31 Jan 2005, 12:31 AM
Mesaj #229


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 99
Inscris: 2 December 04
Forumist Nr.: 5.049



QUOTE (bdl @ 31 Jan 2005, 12:17 AM)
Leonard,
Te-ai bagat ca musca in ....mijlocul problemei.... ia si citeste din urma si o sa gasesti de ce ultimele tale doua posturi sint doar vorbarie irosita.....
Nu eu am sustinut ca vinatoarea e sport.... jamie.gif
Iar explicatia asta
Care-i scopul oricarui sport? Mens sana in corpore sano. Unii incearca sa atinga acest deziderat alergand dupa o minge, iar altii vanand animale.
m-a lamurit cita minte ai in cap....

Si eu m-am lamurit ce-i cu tine, bdl. Cand nu mai ai argumente sa lupti impotriva ideilor, incepi sa ataci persoanele.
O metoda jalnica si dezonoranta pentru cel ce o foloseste.

Mens sana in corpore sano nu-ti place.
Atunci, dupa mintea ta, care e scopul sportului practicat de amatori?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 31 Jan 2005, 01:04 AM
Mesaj #230


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Iata ca am avut dreptate. Vanatoarea a fost condusa in conformitate cu legea. Nu am sa indic persoanele care ar trebui, din bun simt, sa isi ceara scuze, nici nu le voi cere acest lucru in nume personal. Chestiune de fond a fost solutionata.
Toate cele bune.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 31 Jan 2005, 10:48 AM
Mesaj #231


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Daca eu as face legea, normal ca as putea sa o incalc neincalcand-o. wink.gif

Te referi la vanatoarea lui Tiriac?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 Jan 2005, 11:08 PM
Mesaj #232


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Atunci, dupa mintea ta, care e scopul sportului practicat de amatori?


Duda,
Daca nu ai priceput, in SPORT nu moare nimeni.... wink.gif
La vinatoare scopul principal e sa omori animalul....
Hai ca esti plictisitor, daca ai alte idei scrie la ONU....si un copil de titz face diferenta intre scopul sportului si scopul vinatorii...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 1 Feb 2005, 03:19 AM
Mesaj #233


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Eu am impresia ca degeaba fac referinta la (diferite) dictionare,
atit in ce priveste cuvintul "sport" cit si in ce priveste "vinatoare" (hunt)
ca oricum nu le citesc tocmai acei forumisti care ar fi inteles astfel ca
sportul, ca idee in sine, nu are nimic de-a face cu
restrictiile morale, etice sau pur si simplu arbitrare, impuse unilateral.

Exista conceptul clar de "blood-sport", orice sport in care se varsa singe - fie ca ne place sau nu,
iar vinatoarea, dupa dictionar, poate avea ca scop hranirea, sportul sau cistigul material.

Pentru aceia care sunt fascinati de vinatoare, din fericire exista in prezent o solutie organizatorica
care sa protejeze ecosistemele, si in acelasi timp sa permita vinatoarea tuturor celor pasionati.

Pentru cei care urasc acest sport, aceasta pasiune, acest hobby sau mod de a petrece timpul liber
se pare ca au creat o adevarata religie in jurul convingerilor lor irationale,
fara sa realizeze absurdul alternativei pe care ar incerca sa o impuna daca ar putea.

Toate argumentele contra vinatorilor si vinatorii pe baza de sentimentalism arbitrar
nu au sanse de a convinge decit intr-un anumit context,
in care cel mai adesea ignoranta se combina cu reavointa incapatinata si inflexibila,
incapabila de a cunoaste, nici de a accepta realitatea asa cum este.
Daca aceste sugestii ar fi puse in practica, in situatia in care sunt ecosistemele in prezent,
exista argumente documentate privitor la efectul dezastruos
tocmai asupra a ceea ce doreau sa protejeze (animalele, ecosistemele).

Ma rog, fiecare cu convingerile lui.
Inca nu am citit nici o critica bine documentata pe subiectul asta.
Oare de ce?

Daca as avea rabdare sa mai despicam odata firul in patru,
in ultima instanta se ajunge la critica de genul
"Asa mi se pare mie" contra vinatorii si al vinatorilor.

La care un raspuns rezonabil ar putea fi:
"Ei bine, tie ti se pare asa, si mie mi se pare altfel."
Cit despre argumente pentru vinatoare,
acestea exista, dar daca sunt ignorate, tot degeaba.

Eh, multi vad, putini cunosc - dar asa se intimpla adesea in multe domenii.
Reavointa in schimb, aia e alta treaba... nonono.gif

Acest topic a fost editat de dandanescu: 1 Feb 2005, 03:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 1 Feb 2005, 04:31 AM
Mesaj #234


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Dane,
daca citeai toate mesajele mele de la inceput, nu mai aruncai pastila cu rea- vointa.....
Sint pt vinatoarea facuta de profesionisti.... adica nu cei care in timpul liber se duc sa mai impuste ceva....profesionisti sint cei antrenati si platiti sa faca treaba aia...padurarii, lucratori silvici, cum vrei sa le spui....
In felul asta se mentine si ecosistemul, se elimina animalele bolnave.... etc si amd....
In felul asta indivizi precum Sirbu si nastase nu isi vor arata talentele, unu la spart oua si celalalt la impuscat mistreti...
In felul asta indivizi precum "vinatorii" din brasov care s-au dus dupa ursul ala nu vor mai fi raniti...


Nu sint de acord cu vinatoarea facuta in scop "sportiv"......aberatie mai mare ca asta nu am auzit...
Nu sint de acord cu atirnarea "trofeului" pe perete.... e o chestie de prost gust...dar la unii tine....
Nu sint de acord cu plata unei sume pt a obtine dreptul de a impusca un animal....

Daca unii sint asa pasionati de vinatoare, de ce nu se fac padurari?
Dane, e o chestie de "macho-man " la mijloc..... stiti, eu sint un ingineras, sau un soricel de birou la un avocat, dar in fapt sint un viguros, nu alerg, nu sar cu parasuta, nu ma catar pe munte pe o funie, nuuuuu.....dar trag naprasnic cu pusca...
nu sta nici ursu in calea mea....sint mai tare ca fularu ud....
Cam asta e treaba.....o gramada de bani si energie ca sa omori un animal...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 1 Feb 2005, 10:03 AM
Mesaj #235


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (bdl @ 31 Jan 2005, 06:31 PM)
Sint pt vinatoarea facuta de profesionisti.... [...]
Nu sint de acord cu vinatoarea facuta in scop "sportiv"[...]
Nu sint de acord cu plata unei sume pt a obtine dreptul de a impusca un animal....

Ma rog, asta e parerea ta. Si e gresita in totalitate, punct cu punct,
dupa parerea mea, pe baza informatiilor pe care le am.
Eh, parerea mea...

In curind se deschide aici sezonul de primavara.
Nu e o paleta prea larga premisa pentru vinatoare in acest sezon.
E permisa vinarea ursului, si mi se pare ca si coyotii,
care sunt acum o pacoste pentru ecosistem prin numarul lor mare ( nu lupii).

Tin sa mentionez ca British Columbia este provincia canadiana
unde a fost initial infiintata organizatia Green Peace.
Poate au mai auzit unii de organizatia asta, nu?

(Canada are o traditie democratica, liberala, unde legea e puternica (si totusi nu prea abuziva) si
in general mai respectata decit prin alte parti, din principiu,
iar British Columbia este in spectrul politic destul de inclinata spre stinga,
ca sa nu mai vorbim de stilul de viata "West Coast",
destul de departe de anumite trasaturi retrograde inca predominante in alte zone americane.)

Daca pina si aici (cu Green Peace, etc) s-a adoptat o anumita metoda de a reglementa si organiza vinatoarea,
aceea despre care tot vorbesc eu, trebuie sa dea cumva de gindit, nu crezi?
Iar metoda din Romania este din cite stiu eu, foarte similara in principiu, dar mi se pare si mai drastica decit aici.
Daca legea ar fi aplicata si respectata si acolo pe cit posibil, sistemul acesta poate da rezultate excelente.

In America de Nord, printre altele, vinatoarea este privita in mod traditional si ca
un simbol al libertatii dobindite de imigrantii de origine europeana,
proveniti din tari unde vinatoarea le era interzisa, sub amenintarea pedepselor celor mai grave.

Dupa o lunga perioada de abuzuri care au produs pagube ireparabile ecosistemelor,
astazi s-a ajuns in sfirsit la un consens, un echilibru, o redresare.
Asa ceva nu este deloc usor.
E mult mai simplu sa emiti judecati arbitrare, dar care au prea putine sanse sa rezulte vreodata in consens.

biggrin.gif In primavara asta, deci, sper sa nu ma intilnesc iar cu ursul... Cel putin nu pe nepregatite ohyeah.gif

PS.
QUOTE
[...]e o chestie de "macho-man " la mijloc..... [...]
nu sar cu parasuta, [...]dar trag naprasnic cu pusca...

Apropo, eu am sarit cu parasuta...
Si mai si fumam (Camel) acum vreo doispe' ani...
Asta da "sport" periculos... (fumatul) da' se pare ca n-am avut curaj destul rolleyes.gif
si m-am lasat pagubas rofl.gif

Eh, ...se mai sperie unii ocazional cind particip la cite o gymkhana,
si eu rid cind ii aud pe spectatorii din tribuna "Aaaa, Uuuhhh, Oooo",
stiu ca iar i-am "dezamagit" si n-am cazut nici de data asta sa-mi rup ceva...
Dupa aia ma felicita, cica "Good riding! Yeah!" thumb_yello.gif
Nevasta-mea nu vrea sa se uite, a incercat de doua ori si a plecat mai inainte de jumate... ohmy.gif
Apropo, nici un cal pe care l-am calarit vreodata pina acum nu s-a ranit sau sa sufere ceva...
Asta ca veni vorba de chestii mai extreme... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Feb 2005, 10:40 AM
Mesaj #236


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Plin de "fascinatie" subiectul asta. biggrin.gif

Nu am incercat niciodata vanatoarea. Dar de tras cu "pusca" am tot tras. In armata, de exemplu. Dar si mai de curand ... alice ... padure ... tinta de cativa centimetri ... de la cateva zeci de metri. Cel care mi-a trezit interesul mi-a explicat ca "te simti mai puternic" dupa o "sedinta" de tir. Realitatea e ca avea ceva dreptate. smile.gif

Cat despre vanatoare, atata timp cat exista si simplul tir cu arme de foc, fara victime animale ...

Am tot intalnit argumente pro vanatoare de genul "daca tot se taie jdemii de porci domestici, de ce nu am impusca cateva zeci de porci mistreti (salbatici) ?".

Poate pentru ca, atunci cand te "confrunti" cu cineva, risti sa nu se vada diferenta. In cazul confruntarii cu porcii mistreti, de exemplu ...

(scuze, mi se terminat tastatura) ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 1 Feb 2005, 10:40 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Feb 2005, 10:55 AM
Mesaj #237


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Eu am votat primul punct.
Cu riscul de a ma contrazice cu voi toti (desi pareti persoane de treaba), va spun ca vanatoarea este un sport (nu de ieri de azi...) in adevaratul sens al cuvantului, la care ai placerile (si necazurile) unui castigator dintr-o competitie sportiva.

In ziua de azi animalele se cresc special pentru vanatoare (fazani, iepuri, porci mistreti, etc), de cele mai multe ori; sau li se creeaza conditii pentru a se inmulti mult mai mult decat ar trebui (ursi, lupi, etc).

Chestiile cu caprioara, ochiul ei, etc sunt povesti pentru infricosat copii si sufletele mult prea "sensibile".

Extrapoland, "sensibilii" ar trebui sa nu mai manance aripioare de pui de gaina de la KFC, dar nici peste, nici broaste, nici melci, si pana la urma nici legume sau fructe, pentru ca s-a demonstrat, nu-i asa, ca si plantele sunt sensibile la muzica, deci au un nivel de simtire elevat, corespunzator standardelor noastre.

Oare e posibil sa traim numai cu mineralele oferite de sol, dar intr-o deplina armonie primordiala cu plantele si animalele ?


PS
O stie de ieri anunta ca in Bistrita lupii au mancat 25 de oi dintr-o singura gospodarie intr-o singura noapte...(sursa Protv).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Feb 2005, 11:15 AM
Mesaj #238


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Freemann @ 1 Feb 2005, 10:55 AM)
Extrapoland, "sensibilii" ar trebui sa nu mai manance aripioare de pui de gaina de la KFC...

Unii de pe aici sunt vegetarieni. wink.gif
Diferenta dintre animalele domestice si vanat este ca primele sunt ucise din necesitate, pentru a fi mancate, pe cand vanatul este ucis doar pentru distractie. Nimeni nu-si taie porcul, vaca sau gaina pentru a se distra... Daca ar face asa ceva, ar fi considerat "deranjat la mansarda"...
Vanatoarea, daca s-ar face din necesitate, nu ar deranja pe nimeni (sau macar pe mult mai putini), atat timp cat nu ar pune in pericol perpetuarea speciilor.

Taranul care isi taie porcul in batatura spune: "Omor animale ca sa le mananc".

Vanatorul spune: "Omor animale ca sa ma simt bine!"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 1 Feb 2005, 12:55 PM
Mesaj #239


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Un articol interesant:

"Pentru cei 23 de mistreti rapusi de fostul premier, un vinator strain ar fi trebuit sa plateasca 500 de euro de trofeu
Partida de vinatoare desfasurata in weekend-ul trecut pe domeniul de la Balc, judetul Bihor, concesionat de guvernul Nastase lui Ion Tiriac pe 40 de ani, continua sa ofere surprize. Daca ar fi fost taxat conform tarifelor pe care statul roman le percepe de la straini pentru a vina pe domeniile administrate de Romsilva sau de AGVPS, Adrian Nastase ar fi trebuit sa plateasca 11.500 de euro doar “taxa de trofeu”. Conform aceleiasi grile, Tiriac junior a tras anapoda de cel putin 100 de milioane de lei. "

Tot articolul aici: http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=177496






--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Feb 2005, 08:06 PM
Mesaj #240


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (bdl @ 1 Feb 2005, 03:31 AM)
Sint pt vinatoarea facuta de profesionisti.... adica nu cei care in timpul liber se duc sa mai impuste ceva....profesionisti sint cei antrenati si platiti sa faca treaba aia...padurarii, lucratori silvici, cum vrei sa le spui....
In felul asta se mentine si ecosistemul, se elimina animalele bolnave.... etc si amd....
In felul asta indivizi precum Sirbu si nastase nu isi vor arata talentele, unu la spart oua si celalalt la impuscat mistreti...
In felul asta indivizi precum "vinatorii" din brasov care s-au dus dupa ursul ala nu vor mai fi raniti...

Nu sint de acord cu vinatoarea facuta in scop "sportiv"......aberatie mai mare ca asta nu am auzit...
Nu sint de acord cu atirnarea "trofeului" pe perete.... e o chestie de prost gust...(...)

(...) e o chestie de "macho-man " la mijloc..... stiti, eu sint un ingineras, sau un soricel de birou la un avocat, dar in fapt sint un viguros, nu alerg, nu sar cu parasuta, nu ma catar pe munte pe o funie, nuuuuu.....dar trag naprasnic cu pusca...
nu sta nici ursu in calea mea....sint mai tare ca fularu ud....

Dragul meu Bdl, cronicar virtuos si inflacarat la vorbe, sute de oameni mor zilnic, oriunde pe glob. Pe acestia cine ii plange? Apoi, chestiunea vanatorii este discutata fara sa se ia in considerare faptul ca la astfel de intruniri se demareaza si proiecte de afaceri, se discuta despre o chestiune ori alta. Nu se vaneaza in continuu, activitatea vanatorii fiind limitata doar la fugarirea vanatului si la chestiunile despre care am discutat mai sus, nu vreau sa ma repet.
Numai bine. thumb_yello.gif


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 1 Feb 2005, 11:31 PM
Mesaj #241


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Fratilor,
Eu mi-am spus parerea.... voi puteti sa impuscati tot ce misca in batatura, si soacra eventual.....pt mine tot aia e....
N-am sustinut ca ce spun eu reprezinta adevarul absolut...este doar punctul MEU de vedere....pt mine unu care impusca 25 de mistreti sau iepuri sau muste, tot aia reprezinta.....daca se duce si impusca lupii aia de au omorit oile taranului, au o justificare... nu-i condamn.... dar cind se impusca vinat "ca sport" , mie personal mi se pare ca ca aia au ceva tranzistori arsi in etajul de amplificare finala... wink.gif ....dar repet, e numai opinia mea....

Dragul meu Bdl, cronicar virtuos si inflacarat la vorbe, sute de oameni mor zilnic, oriunde pe glob.
Nene, ia viteza..... se discuta de vinatoare....vezi ca sint alte topicuri despre oamenii care mor zilnic, aia citeva sute....Mai bine ocupa-te de proiectele alea "guvernamentale" in care esti implicat si nu mai plictisii lumea pe aici....Daca esti cuminte, o sa facem si un topic despre avocatura, asa ca o sa poti sa te plictisesti singur pe acolo, fara sa ne mai plictisesti si pe noi cu filosofii de bodega...
Pe acestia cine ii plange?
Hombre, eu nu "pling " animalele.... eu sint contra vinarii lor ca mijloc de disstractie....dar asa e la avocati.... trebuie sa le explici de mai multe ori pina pricep....cum zicea si Ahile la podu inalt, in fiecare avocat moare un militian....

Apoi, chestiunea vanatorii este discutata fara sa se ia in considerare faptul ca la astfel de intruniri se demareaza si proiecte de afaceri, se discuta despre o chestiune ori alta.
Si proiectele de afaceri nu pot fi discutate la o cafea, la o tuica?Hai ca esti penibil....

Cu riscul de a ma contrazice cu voi toti (desi pareti persoane de treaba), va spun ca vanatoarea este un sport (nu de ieri de azi...) in adevaratul sens al cuvantului, la care ai placerile (si necazurile) unui castigator dintr-o competitie sportiva.
Te cred omule, asa e....
Asta e din dex
SPORT, sporturi, s.n. Complex de exerciţii fizice şi de jocuri practicate în mod metodic, cu scopul de a dezvolta, de a întări şi de a educa voinţa, curajul, iniţiativa şi disciplina; fiecare dintre formele particulare, reglementate ale acestei activităţi. ◊ Loc. adj. De sport = sportiv. ♦ (Adjectival) Care este specific unui sportiv. Haină sport. – Din fr. sport.
. Sursa: DEX '98
Tot din dex
VÂNĂTOÁRE, vânători, s.f. Acţiunea de a vâna şi rezultatul ei; vânat(1). ♦ Fig. Urmărire (poliţienească) a unui om, pentru prinderea lui. – Lat. venatoria.
Din merriam webster
Entry Word: hunt
Function: verb
Text: 1 to search for or pursue (game or prey) for the purpose of capturing or killing <hunted deer in bow-and-arrow season only>
Inclin sa cred ca totusi nu e sport....dar daca insisti, e sport....e bine asa? wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 2 Feb 2005, 12:22 AM
Mesaj #242


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (Inorog @ 1 Feb 2005, 02:55 AM)
Un articol interesant:

"Pentru cei 23 de mistreti rapusi de fostul premier, un vinator strain ar fi trebuit sa plateasca [...] Daca ar fi fost taxat conform tarifelor pe care statul roman le percepe de la straini pentru a vina pe domeniile administrate de Romsilva sau de AGVPS, [...]


Si daca ne amintim, dintr-un articol anterior, de ce a fost concesionat domeniul respectiv...
tocmai ca "organele" nu doreau sau nu puteau sa se mai ocupe de acest domeniu.
Adica ar fi corect de estimat ca, daca nu era domeniul concesionat,
ar fi fost acum imposibil sa organizezi orice vinatoare,
cit de mica, in orice combinatie, deci zero venituri.

Ma mira din nou denaturarea situatiei, e ca si cum ar fi scris pentru
niste oameni neinformati, numai buni de manipulat...

In primul rind, sistemul acesta cu diferentele de plata
intre vinatorii localnici si cei "in deplasare" este larg adoptat peste tot.
Asa e si normal, ca sa sprijine dezvoltarea locala a fondului de vinat.
Cu alte cuvinte, acolo unde vinatorii locali finanteaza vinatul, e normal sa aiba taxe corespunzatoare
costurilor proiectelor aplicate si planificate deja pentru viitor.
Vinatorii straini, care contribuie doar sporadic la aceste fonduri,
normal ca vor plati mult mai scump pentru licente.

Iar in cazul cu mistretii lui Tiriac, iarasi nu se aplica regulile de mai sus,
pe motivul ca domeniul e concesionat - sa nu uitam de ce a fost concesionat...

Mai departe, articolul vorbeste la un moment dat despre
"decimarea ursilor", alta categorisire absolut arbitrara.

In primul rind, din numarul total de peste 6000 de ursi, au fost vinati mai putin de o suta,
conform cu regulamentul si platind bani grei,
care activitate nu numai ca este calculata ca sa nu distruga populatia de ursi,
ci dimpotriva, daca banii respectivi sunt folositi pentru fondul de vinatoare
creeaza conditii mai bune pentru pastrarea ecosistemului si a populatiei de ursi.

Deci? De unde si pina unde "decimare"?
Articolul nu ne spune, doar arunca asa o petarda, sau fumigena,
desigur mizeaza ca unii o vor lua de buna, chiar fara argumente.
Atita vreme cit citesti ceva ce corespunde cu ceea ce vrei sa crezi,
ce mai conteaza argumentele? rolleyes.gif
Dar tot manipulare se numeste...

PS. Din cite stiu eu, o ursoaica are cel putin un pui odata la doi ani.
(dar poate avea pina la cinci pui...)
Deci, in fiecare an ar rezulta ca din 6000 de ursi ar aparea cel putin 1500 de pui.
Dar sa zicem ca informatiile mele sunt gresite cu un ordin de marime, de zece ori...
Tot ar rezulta circa 150 de ursuleti, in cel mai rau caz...
deci populatia de ursi tot creste, chiar daca vinezi o suta...

Asta nu e nicidecum decimare, nu-i asa?

Literal vorbind, decimare e unul din zece, parca asa stiam...
adica peste 600 de ursi vinati ar fi decimare.
Si chiar daca ar fi asa, dupa datele statistice tot nu ar fi in pericol populatia de ursi.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 2 Feb 2005, 12:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Feb 2005, 02:36 AM
Mesaj #243


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Simbata trecuta, in apropierea Bucurestiului, pe un domeniu al asociatiei “Zimbrul”, asociatie in spatele careia se afla miliardarul Ion Tiriac, s-a reluat vinatoarea de mistreti. In padurea Cojasca, de linga comuna Branesti-Ilfov, si-au gasit sfirsitul sub pustile “sportivilor” alte 30 de animale. Si asta la nici macar o saptamina de la scandalul de presa iscat de macelul mistretilor de la Balc. Vinatorii sportivi obladuiti de Ion Tiriac s-au reunit intr-o padure de la marginea comunei Branesti, din judetul Ilfov, la o noua partida de vinat mistreti. De cealalta parte a localitatii, gonacii, tocmiti cu 200.000 de lei fiecare, au fost convocati pentru ora 8.00. In grupuri de cite doi-trei, mai tineri sau mai virstnici, acestia s-au adunat la un colt de strada, vizavi de liceul agricol din comuna. Pe la 8.10 a aparut si un tractor cu remorca in care s-au urcat vreo 20 de gonaci, luind cu ei si un cintar mare, verde, saci cu piine si baxuri de apa minerala. La iesirea din Branesti, masinile luxoase ale vinatorilor, tractorul, dar si Daciile unor localnici si-au croit cu greu drum spre padure. Din cauza viscolului, vinatoarea a durat numai citeva ore. In vreo doua-trei reprize sau “goane”, cum le numesc vinatorii, au fost impuscati 20 de mistreti, trei caprioare si citiva iepuri. “Ei stabilisera cota la 50 de mistreti, apoi la 100, dar acum probabil ca vor trebui sa mai vina si in alta zi”, ne-a declarat un localnic. Cei din Branesti nu sint foarte multumiti de prezenta stabilor la Cojasca. “Am participat la multe vinatori si cu Ceausescu, dar nu era asa ceva. Animalul salbatic nu trebuie sa stea in captivitate”, protesteaza un padurar din zona.
http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=178008


Da fratilor, m-am convins.....vinatoarea e un sport...chiar f barbatesc.....
unii alearga animalele... astea vin in goana mare.... trec prin fata vinatorilor.....si asti pac-pac ....le impusca....bun asa....
spoton.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 3 Feb 2005, 05:29 AM
Mesaj #244


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Cei ce n-au fost la vanatoare vreodata e normal intr-un fel sa nu "vada" latura sportiva a acestei activitati. Eu vad vanatoarea exact ca defintia din dictionar cu tot cu mens sana etc.

Eu cred ca daca n-ar fi vanatoarea sportiva, animalele ar disparea mult mai repede datorita expansiunii populatiei (a se vedea ce s-a intamplat in tarile avansate, dar cu teritoriu modest).
Animalele de vanat sunt relativ putine ca numar de specii, dar multe ca populatii, vorbind despre Romania. Pe langa cele locale, cunoscute, mai sunt si ratele si gastele , care sunt migratoare(cele mai importante). Acestea se inmultesc exponential, simlar antilopelor gnu sau impala in Africa (sau cangurilor), daca nu ar fi niste animale de prada pe acolo...s-ar inmulti pana ar disparea poate si ele din lipsa de mancare.

Revenind...Ce simti la vanatoare nu se poate compara cu altceva, de ex. talere sau tinta sau paintball.
Vanatoarea sportiva nu inseamna numai apasarea pe tragaci si doborarea animalului. Ea reprezinta toate activitatile si atmosfera de cand pleci si pana te intorci acasa.

Este pacat ca cei ce sunt impotriva vanatorii sunt atat de inversunati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Feb 2005, 09:34 AM
Mesaj #245


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (dandanescu @ 2 Feb 2005, 12:22 AM)
din numarul total de peste 6000 de ursi, au fost vinati mai putin de o suta, conform cu regulamentul si platind bani grei

Din declaratiile oficialilor romani rezulta ca in anul 2004 din vanatoare s-au obtinut aproximativ 5 milioane de euro. Revin la ideea mea cu sustinerea din fonduri publice a activitatilor de conservare a speciilor: la, sa zicem, 5 milioane de platitori de impozite (desi sunt mult mai multi) o asemenea suma inseamna exact un euro pe an. Adica mai putin de 3.500 lei pe luna (in conditiile in care un bilet de autobuz costa, in Bucuresti, 10.000 lei). Deci nu ar fi o povara de nesuportat...

De ce a fost respectivul domeniu concesionat? Nu pentru ca nu se puteau ocupa autoritatile de el, ci pentru ca Tiriac era prieten cu fostul premier... Domeniul a fost sau un cadou, sau a fost parte dintr-un troc intre cei doi...

QUOTE
din numarul total de peste 6000 de ursi, au fost vinati mai putin de o suta

Cifra de 6.000 este puternic contestata atat de ecologistii romani, cat si de europeni. Exista dubii cu privire la modalitatea in care s-a realizat numaratoarea. Se pare ca cifra a fost artificial umflata pentru a permite vanarea a cat mai multe exemplare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 05:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman